DE TRAM IN AMSTERDAM BLIJFT RIJDEN VIER EN TWINTIG ZWEMMERS WORSTELEN TEGEN MEEDOGENLOOS WATER Benelux-brigade voor Korea? Nieuwe Encycliek van H. Vader E.V.C. haalt opnieuw bakzeil Rotterdam werkt weer m Alle havens liggen „plat „Daily Mail" heeft er 2000 pond sterling voor over .Het weer. Westerling Donderdag in ons land Tol hoofd en hart 50 officieren onder vrijwilligers IN HET COMMUNISTISCHE PARADIJS Filmcamera's draaien op record-snelheid Strijd in Korea in Februari geëindigd Australië zou kwestie aan V.N. voorleggen van Seoel Geen uitlevering aan Indonesië DINSDAG 22 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248150 Volgens mededeling van de Scheepvaartvereniging Zuid kan gezegd worden, dat de sta king in de Rotterdamse haven tot het verleden behoort. Het overgrote deel van de losse ar beiders heeft zich vanmorgen aan de aanneembureaux ge meld en een ander deel wordt in de loop van de dag voor de avond- en nachtdienst ver wacht. Het stakingscomité zelf heeft nog geen acte de pré- sence gegeven. Naar Korea Tr-Z'- Staken verboden Wilde stakingen in België Enorme bedrijvigheid in Hamburg en Bremen Heeft U nog iets aan te geven? SSkSI Schatting van Johnson: N ieuw-Guinea Conferenties met Spender in Den Haag Vrouwelijk hoofdingenieur bij Zuiderzeewerken Frankrijk nog steeds besluiteloos Bombardement haven Helaas JJUMANI GENERIS In een gisteren bekend gemaakte, maar reeds 12 Augustus uitgevaardigde Encycliek „Humani Generis" waarschuwt de Heilige Vader de Christenheid tegen de moderne philo- sophische en theologische dwalingen die ons geloof be dreigen. Het evolutionisme, hel irenisme, hei existentialis me en de polygenische theorie worden daarbij mei name genoemd. Zijne Heiligheid de Paus heeft de wereld er aan willen herinneren, dat de dogma's van de Kerk aanvaard en geëerbiedigd moeien worden. In Zijn lange belangrijke herderlijke brief legde de Paus verder de nadruk op de noodzakelijkheid van hei beschermen van alle religieuze onderwijs legen de smef der dwaling. Paus omschrijft de moderne dwalingen Arrestatie bij zijn aankomst Donderdag in Nederland Boerderij afgebrand BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging ne 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze verslaggever) Na de nederlaag op de vorige verga deringen van het Amsterdamse tram personeel waar een voorstel om te gaan staken niet werd aangenomen heeft de E.V.C. vannacht opnieuw zich Van zulk een voorstel moeten distanci- eren. Nu was het de E.V.C.-leider Blom zelf, die op een nachtvergadering van het Amsterdamse trampersoneel in Krasnapolsky nauwelijks door 200 man bezocht! aanraadde om nog maar niet te gaan staken maar opnieuw een delegatie naar het stadhuis af te vaar digen met eisen over 5 pet. loonsverho ging en herclassificatie. Er zijn al twee van dergelijke dele gaties naar het stadhuis geweest, maar ze zijn geen van beide door het gemeen tebestuur ontvangen. Om nu deze de legatie wat meer ruggesteun te geven, stelde de E.V.C.-leider voor handte keningen onder het trampersoneel te verzamelen en dit personeel aan te spo ren wat actiever aan de actie deel te nemen. Vanuit de vergaderden (onder wie zich ook stakende haven- en bouwvak arbeiders bevonden, zodat de 200 man niet eens uit louter trampersoneel be stonden) werd scherpe critiek op het E.V.C.-bestuur uitgeoefend, omdat er geen vergadering was uitgeschreven voor de ochtendploeg, die een eventuele staking had moeten inzetten. De pers werd op deze vergadering die door ging voor een besloten bijeenkomst, uit sluitend voor E.V.C.-leden en hun in- troducé's geheel geweerd en er wa ren zelfs twee „oppassers", die angst vallig de drie in „Krasnapolsky" aan wezige journalisten in de gaten tracht ten te houden. En waarom de pers angstvallig werd geweerd, bleek wel uit de woorden van de heer Blom, die scherpe critiek op de pers uitoefende, omdat zij thans her steeds meer vertraagde marstempo voor de E.V.C. aangeeft, terwijl de E.V.C. Op bevel van de Engelse regering heeft Seretse Khama met zijn gezin de Britse kolonie Bechuanaland moeten verlaten. De familie heeft voorlopig haar intrek genomen in een hotel te Londen. Me vrouw Ruth Khama met Jacqueline, haar dochtertje van drie maanden, wachtend op haar echtgenoot, die in Londen op zoek is naar een woning. dat liever zelf bepaaltHij tracht te de vergadering op te zwepen door hevig op Amerika en de regering af te geven, tegen wie, naar hij toegaf, eigen lijk de strijd van de stakers gaat, maar kon toch zoveel realiteitsbesef opbren gen, dat hij de vergadering een staking afraadde. Want verscheidene sprekers waarschuwden voor een nieuwe neder laag en de gevaarlijke weg terug en enkele konden zich hoogstens verzoe nen met een 24 uursstaking. Met vele dikke woorden werd wethouder Franke becritiseerd, omdat slechts de gemeen techauffeurs bij de herclassificatie zou den hebben gekregen wat ze eisten en tenslotte werd nog besloten een halve dag loon af te staan voor de stakende haven- en bouwvakarbeiders. (Van onze Haagse redacteur) Onder de rond 1933 vrijwilligers, die zich hebben aangemeld voor Korea, be vindt zich een vijftigtal officieren. Vol gens berichten, welke de ronde doen, zou uit hen de majoor Den Ouden, ge detacheerd bij het Garderegiment Gre nadiers, belast worden met het 'com mando. Van officiële zijde te Den Haag merkt men dienaangaande op, dat het noemen van deze naam voorbarig is, daar de kwestie van het commando nog niet aan de orde is geweest. Wat de uitznding van deze vrijwilli gers betreft kan nog worden medege deeld, dat zij behoudens de niet-mi- litairen, die niet voor inschrijving in aanmerking kwamen voorlopig zijn ingeboekt. Nagegaan moet dan worden of de verstrekte militaire gegevens kloppen; de politieke betrouwbaarheid wordt onderzocht en zij moeten worden gekeurd en getest. De bedoeling is, dat de vrijwilligers hier te lande een korte opleiding ontvangen en dan zo spoedig mogelijk vertrekken naar Korea. De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, zal morgenavond, Woens dag, voor de VARA-microfoon om 20.05 uur over Hilversum I spreken over: „Waarom wordt in Nederland ge slaakt." Alle Belgische havens lagen gisteren „plat" tengevolge van wilde stakingen in Gent, Zeebrugge, Ostende en Brussel, die door de havenarbeiders uitgeroepen zijn als een solidariteitsstaking met de havenarbeidersstaking in Antwerpen, de grootste haven op het vasteland van Europa, waar de arbeiders hogere lonen verlangen. De staking in Antwerpen werkt reeds enigszins verlammend op de Belgische economie. Dit werd door zegslieden van het ministerie van Economische Zaken medegedeeld. In Antwerpen zijn 14.000 Het is weer te lang kalm geweest aan de kust van Noord-West Frankrijk, bij Kaap Griz Nez. Er was geen activiteit op het front van het leger Kanaal zwemmers, dat de laatste weken achterbaks bleef, blijkbaar bevreesd voor bet zoute meedogenloze water tussen Engeland en Frankrijk. De Bangerds! bet krantenlezend publiek aan de overkant van het Kanaal vroeg om nieuwe »keien", om nieuwe verhalen over heldendaden van mensen, die de woe lige baren, de gevaarlijke stromingen en de fantastische gevaren in het zilte hat tussen Dover en Kaap Griz Nez trotseren. Wel, ze krijgen hun zin. De Londense krant „Daily Mail" heeft er 2000 pond sterling voor over gehad om vier en twintig Kanaalzwemmers en -zwemsters aan de start te krijgen en naar alle waarschijnlijkheid ook om het Engelse publiek te laten grijpen naar de kranten met heerlijke verhalen van speciale verslaggevers en des kundige medewerkers, dit alles voor de somma van slechts één penny. En natuurlijk ratelde vanmorgen al Vroeg de telex, die het grote nieuws van de start bij Kaap Gris Nez meldde: „Kort -na middernacht was het gezel- Schap per boot uit Engeland gearriveerd en begon men zich en masse in te vetten. Duizenden juichten, toen het startschot Begeven werd door een raketpistool, de reket hoog de lucht inschoot en het ge zelschap met luid geplas het water in- Sing. De filmcamera's draaiden op re cord-snelheid, toen de ingevette en ge brilde groep zich opstelde op het invasie bruggenhoofd, tegen een achtergrond v'an magnesiumlicht en zoeklichten. De deelname kwam uit Argentinië, °e'gië, Denemarken, Egypte, Frankrijk, ?chotland, Israël, Engeland, Grieken land, Guetemala, Nederland, Zweden en e Verenigde Staten. Telkenmale werd luid geapplaudis- ®eerd, wanneer een deelnemer zich naar e aangewezen startplaats begaf. De Londense bookmakers zijn ook al bij Wedstrijd geïnteresseerd en hun favo- Jeteri waren bij de heren de 30-jarige Weed Lars-Bertil Warle en bij de dames c 33-jarige Hollandse Willy van Rijsel. Deze wedstrijd is wel het grootste na^ent in de geschiedenis van de Ka- aaizwemmerij, een lijvig verhaal van Eelfj en dwaasheid, dat bijna 75 jaar tei®ben begon toen de Britse zee-kapi- in 2i et|b de eerste oversteek maakte rj3 Uur en 45 minuten, noot Amerikaanse Gertrude Ederle ge- Pers §rootste attentie van de wereld- dajue n zii m 1923 een record voo- s vestigde, doch een paar weken geleden werd vanaf dit strand haar re- eord om zeep geholpen door haar land genote Florence Chadwick. Toen de zwemmers klaar waren met het invetten en hun mutsen en brillen over het hoofd hadden getrokken, zou men kunnen denken dat een troep Mars-bewoners op onze aarde was neer gestreken. Een man in een dikke jas van wit vet kuste een meisje dat in geel vet was ge huid. Niemand wist wie zij waren, doch de duizenden toeschouwers vonden het erg mooi. Toen de vertrektijd naderde, was het publiek nauwelijks in bedwang te hou den. Ongeveer 150 politiemannen en douane-beambten zagen er op toe dat geen der zwemmers contrabande over het touw zou kunnen werken. Doch al leen de politie dacht aan contraband*. De zwemmers liepen opgewonden bij de tenten heen en weer. Een functions ris begon hen samen te drijven met een beleefd „dames en heren, op uw plaat sen alstublieft". Tegen de tijd, dat hij ze op een rij had, was zijn stem hees en klonken zijn bevelen nijdig. Een uur na de start zag men de lichten der bo ten op en neer schommelen in de rich ting van Dover. Iedere deelnemer werd door twee boten geëscorteerd en de of ficiële entourage en de pers waren in de buurt in de zee-sleepboot „Rumania" en een vloot andere scheepjes. Verscheidene deelnemers raakten hun loodsboten kwijt bij de start en twee man moesten binnen een mijl of twee al op geven. Tegen het aanbreken van de dag wa- Het meedogenloze water..., ren de overige 22, vergezeld door een vloot van 70 schepen, nog in het water, doch om half acht lagen er nog maar 19 in de wedstrijd. Aan de leiding lag de Egyptenaar Ma- reeh Hassan, een 33-jarig vroeger lid van Koning Farouk's lijfwacht. Hassan is een van de weinigen, die Het Kanaal in beide richtingen bedwongen hebben. Van de zes dames was Willy van Rij sel de eerste die opgaf, na geklaagd te hebben over zware hoofdpijn. Voor de wedstrijd was zij favoriete geweest, die bij de Londense bookmakers 5:4 „deed". De oude Belg Mussche, de oudste deel nemer een enige grootvader in de wed strijd, gaf na twee uur op, omdat hij in het duister zijn loodsboot was kwijtge raakt en de andere boten niet bij kon houden. Kort voor zevenen gaf de 58-jarige dokter George Brewster uit Londen op voor de 14de maal sedert 1929." arbeiders bij de staking betrokken. De staking in Antwerpen is op 28 Juli als anti-Leopodistische staking onder lei ding van de socialisten uitgebroken, maar werd na Leopold's besluit om zich ten gunste van zijn zoon terug te trek ken als loonstaking voortgezet. De havenarbeiders in de vier andere Belgische havens, waar gisteren het werk werd neergelegd, zeiden dat zij weer aan het werk zouden gaan, wan neer de staking in Antwerpen opgehe ven was. Een woordvoerder van de onder socialistische leiding staande transportarbeidersbond zei, dat, indien de Antwerpse havenarbeiders een loons verhoging zouden krijgen, de andere havenarbeiders dit ook zouden eisen. In Duitse havens, zoals Hamburg en Bremen, heerst een enorme bedrijvig heid daar vele schepen, die oorspronke lijk bestemd waren voor Nederlandse of Belgische havens, naar Duitse havens gedirigeerd zijn. De Amerikaanse minister van Defen sie, Louis Johnson, heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat de strijd in Ko rea omstreeks Februari geëindigd zal zijn, als er geen veranderingen komen in de huidige plannen van het opperbe vel, om de communisten slechts terug te dringen tot aan de 38ste breedtegraad, de grens tussen de Noord-Koreaanse volksrepubliek en de republiek Zuid- Korea. Volgens de Australische radio zal Australië de kwestie-Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties voorleggen, aldus meldt radio Indonesië. Naar aanleiding hiervan verklaarde een woordvoerder van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken tegenover het In donesische persbureau Antara: „De kwes tie-Nieuw-Guinea zal door Nederland en Indonesië worden opgelost volgens de richtlijnen van de Ronde-Tafelconfe rentie. Zolang de besprekingen hier over aan de gang zijn, hebben de Ver enigde Naties niet het recht tussen beide te komen". Hij voegde hier aan toe, dat het In ternationale Hof van Arbitrage in Den Haag om een oordeel kon worden ge vraagd, als de besprekingen tussen Ne derland en Indonesië eventueel geen resultaat opleverden, aldus radio-Indo- nesië. De belangrijkste officiële besprekin gen, die Spender, de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, gedurende zijn huidig bezoek aan het vaste land zal voeren, zullen vermoedelijk te Den Haag worden gehouden, waar hij het komend weekend wordt verwacht, al dus meldt Reuter uit Parijs. De bespre kingen, die drie of vier dagen zullen duren, zullen ongetwijfeld Nieuw-Guinea tot onderwerp hebben - een gebied, dat Spender, zoals bekend is, als belangrijk voor de verdediging van Australië be schouwt. Bjj K.B. is met ingang van 1 September 1950 benoemd tot hoofdingenieur bij de Zuiderzeewerken in vaste dienst ter stand plaats 's-Gravenhage. mej. ir. E. F. van den Ban te Haarlem. Tot onze spijt kunnen wij op dit mo ment nog geen uitslag geven van het .fantastische evenement. De zeer waar schijnlijk van nieuwsgierigheid tintelen de lezer zal beslist tot morgen geduld moeten hebben. Volgens gezaghebbende bronnen te Washington overweegt, aldus U.P., de Belgische regering een bataljon infan terie naar Korea te zenden. Minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland zou voor uitzending van Belgische troe pen naar Korea zijn. Mocht tot een der gelijke stap worden besloten dan zullen zodra mogelijk Belgische vrijwilligers worden opgeroepen. De bronnen meenden dat het dan mogelijk zou kunnen zijn een Benelux- brigade te vormen omdat na België en Nederland Luxemburg zeker niet zal willen achterblijven. Genoemde bronnen zeiden dat Frank rijk. ter zake van beschikbaarstelling van troepen voor Korea nog steeds geen besluit heeft genomen hoewel naar wordt aangenomen de Franse generale staf de regering de raad heeft gegeven een besluit te nemen omdat zich zeker voldoende vrijwilligers voor een kleine Franse strijdmacht zullen aanmelden. De plaatsvervangende Australische minister-president Arthur Fadden heeft gisteren meegedeeld, dat Groot-Brittan- nië, Australië en Nieuw-Zeeland hun contingenten voor Korea samenvoegen in een troepenmacht van het Britse Ge menebest. Geallieerde jagers en lichte bommen werpers hebben Inchon, de haven van Seoel, „met goed gevolg" gebombar deerd en beschoten. Het vliegveld van Kimpo, ten N. W. van Seoel, werd ook getroffen. Piloten meldden, dat zij op dit vliegveld slechts uitgebrande wrak ken van vliegtuigen hadden waargeno men. Seoel zelf werd eveneens bescho ten en met bommen en raketten be stookt. Ten Zuiden van Koenwi, 50 K.M. ten Noorden van Taegu, woedt een hevig artillerieduel. Volgens niet officiële be richten van het front hebben Ameri kaanse vliegtuigen hier een Noordelij ke speerpunt van 4.000 man tot staan gebracht. De Noordkoreanen wilden in deze critieke sector een wig drijven tus sen een Amerikaans regiment en Zuid- koreaanse strijdkrachten. Voor het eerst werden de operaties te land ook des nachts op grote schaal door vliegtuigen gesteund. Naar schatting hebben de Noordelij ken b\j Hyonpung bijna twee regimen ten over de Naktong. Aan de Oostkust maken de Zuidko- reanen vorderingen in het gebied van Pohang. De weerstand der Noordelij ken neemt daar toe. De Encycliek werd uitgegeven op een ogenblik, dat de kwestie van het dogma opnieuw tot een controverse geworden is tengevolge van de aankondiging van het Vaticaan, dat de Paus de Tenhemel opneming van Maria als dogma zal af kondigen. In protestantse kringen verwekte deze aankondiging kritiek. In het bijzon der van de zijde van de leiding van de Kerk van Engeland. De critici zien er de bedreiging in dat een nieuwe hinderpaal in de weg gelegd zal worden aan de christelijke eenheid. De Encycliek opent met de verklaring, dat de disharmonie en dwaling tussen de mensen inzake morele en religieuze aangelegenheden altijd een reden zijn geweest van diepe bezorgdheid voor alle goede mensen. Maar boven alles voor de ware en loyale zonen van de Kerk. ir.' het bijzonder nu wij zien, dat de principes der christelijke cultuur van alle kanten aangevallen worden. De menselijke intelligentie, aldus de Paus, ondervindt soms moeilijkheden bij het vormen van een oordeel over de ge loofwaardigheid van het katholieke ge loof. Ten aanzien van de evolutie-theorie zegt de encycliek: „De lerarende auto riteit van de Kerk verbiedt niet navor singen en discussie over de leer van de evolutie voorzover hierbij een onder zoek wordt ingesteld naar de oorsprong van het menselijk lichaam als afkomstig van tevorenbestaande en levende stof. Sommigen echter overschrijden overijld deze vrijheid van discussie wanneer zij doen alsof de oorsprong van het mense lijk lichaam uit tevoren bestaande en levende stof reeds geheel zeker zou zijn en door de feiten bewezen". Ten aanzien van de polygenische theorie zegt de encycliek: „De gelovigen kunnen niet de mening aanvaarden, dat er na Adam op deze aarde mensen be stonden die niet langs natuurlijke weg van hem. als de eerste ouder van allen, afstamden, of dat Adam een zeker aan tal eerste ouders zou vertegenwoordi gen". Verder waarschuwt de encycliek te gen al te vrije interpretatie van het Oude Testament. „De eerste elf hoofd stukken van Genesis," aldus de encycliek, „ofschoon eigenlijk niet overeenkomstig de historische methode zoals gebruikt door de beste Griekse en Latünse schrij vers of door bevoegde auteurs van onze tijd, hebben niettemin betrekking op geschiedenis in ware zin. Zij geven in eenvoudige en overdrachtelijke taal, aangepast aan de mentaliteit van een slechts weinig ontwikkeld volk, de prin cipiële waarheden weer die van funda menteel belang zijn voor onze zaligma king. Zij geven ook een populaire be schrijving van de oorsprong van het menselijk ras en het uitverkoren volk". „Wanneer de oude gewijde schrijvers echter al iets ontleend hebben aan de overlevering (en dit kan worden toe gegeven) dan moet toch nimmer ver geten worden dat zij dit deden met de hulp van de goddelijke inspiratie, waar door zij gevrijwaard waren van dwaling bij het kiezen en de waardebepaling er van. Wat er van de volksverhalen in de Heilige Schrift is ingevoegd, moet in geen geval beschouwd worden als ge lijkstaande met mythen of dergelijke zaken". Ten aanzien van het .irenisme" zegt de encycliek: „Er zijn er velen die de intellectuele verwarring betreuren en pleiten voor een irenisme, dat hen er naar doet streven de kwesties, die de mensen verdeeld houden, opzij te zetten en daardoor niet alleen de krachten samen te bundelen tot het afslaan van de aanvallen van het atheïsme, doch ook te komen tot een verzoening hunner dogmatische geschillen. Wan neer dezulken slechts streefden naar aanpassing van de kerkelijke lering en methoden aan de moderne omstandig heden en eisen door invoering van enig ander systeem, zou er nauwelijks enige reden voor alarm zijn". Ook veroordeelt de Paus de „dwaal leer van het existentialisme". De ency cliek omschrijft dus verschillende dwaal theorieën, waaraan katholieken ten offer zouden kunnen vallen. De Paus betoogt, dat sommigen de nog niet eens bewezen evolutietheorie trachten te ge bruiken voor allerlei monistische en pantheïstische theorieën en stellen, dat de wereld in voortdurende evolutie verkeert. Vooral de communisten, aldus de Paus, hangen deze theorie graag aan, opdat de mensen, die ze beroven van elk Godsidee, met des te meer gemak kunnen worden gewone nn voor het dialectisch materialisme. De stellingen van het evolutionisme, die in tegenspraak zijn met alles wat absoluut en onveranderlijk is, hebben de weg gebaand voor een nieuwe dwaal leer, die tegenover het idealisme, het immanentisme en. pragmatisme de naam existentialisme heeft aangenomen, daar zij zich alleen bezig houdt met de exis tentie van de individuele dingen en geen acht slaat op hun onveranderlijke es sentie. „Bij al deze geestesverwarring kunnen wij met verlichting constateren dat ver schillende vroegere aanhangers van het rationalisme willen terugkeren naar de bron van Goddelijke Waarheid en het Woord Gods, zoals het in de HL Schrift staat, erkennen en belijden als de grond slag van alle godsdienstonderricht. De Paus besloot als volgt: „Laten de leraren in de geestelijke in stituten zich ervan bewust zijn, dat zij hun ambt niet met een gerust geweten kunnen uitoefenen, tenzij door het on derricht, dat zij zelf religieus aanvaar den, en tenzij zij nauwkeurig de nor men, die voorgeschreven zijn, nakomen. Dat zij de eerbied en de onderdanigheid' die zij in hun onafgebroken werk aan gaande de autoriteit van de Kerk moe ten onderrichten, ook in de harten en geesten van hun leerlingen laten in- druppelen." „Laat hen, met inspanning van alle krachten, streven naar een verdere vooruitgang van de wetenschappen, die zij onderwijzen, maar Jaat hen, vooral voorzichtig zijn niet de grenzen, die wij gesteld hebben voor de bescherming van de waarheid van het katholieke geloof en de katholieke leerstellingen, te overchrijden". „Met betrekking tot de nieuwe kwes ties, die de moderne cultuur en de voor uitgang op de voorgrond gebracht heb ben. zeg ik, dat zij met de nodige voor zichtigheid en omzichtigheid een zeer zorgvuldig onderzoek moeten instellen". „Laat hen tenslotte niet denken, dat de dissidenten en de dwalenden op ge lukkige wijze weer in de schoot van de Moederkerk teruggebracht kunnen wor den. indien de gehele waarheid, die in de Kerk gevonden wordt, niet aan allen zonder corruptie of beperking onder wezen wordt" Verwachting tot Woensdagavond: Tijdelijk veel bewolking met enkele plaatselijke regen- of onweersbuien. Zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 5.36—19.48 Maan: op 18.16 Hedenochtend vroeg is Wester ling met een Britse Constellation nit Singapore vertrokken. Bjj het vertrek, dat wegens motorstoring twee unr moest worden uitgesteld, hebben zich geen incidenten voor gedaan. De politie had voorzorgs maatregelen tegen mogelijke demon straties genomen. Op de wegen, die naar het vliegveld leiden, werd ge patrouilleerd en aan de deuren van de douaneloodsen stonden poli tiemannen. Nadat hij met de andere passa giers in het vliegveldrestaurant ont beten had, werd hjj door het hoofd van het departement voor crimino logisch onderzoek te Singapore en de Nederlandse consnl-generaal naar het vliegtuig geleid. Westerling toonde zich zelfverzekerd. „Ik heb altijd vertrouwen gehad in de Britse justitie en dit vertrouwen is niet beschaamd". Hij zei in de' gevangenis tijd en gelegenheid te hebben gehad om „de waarde te bepalen van het leven in de internationale zaken". Hij verklaar de te geloven, dat hij de Verenigde Na ties kon helpen. „Door invloedrijke vrienden" zou hij de V. N. een plan voorleggen voor de vorming van een staande strijdmacht van vrijwilligers, die in Zuid-Oost-Azië zou moeten worden gestationneerd. Deze macht zou haar eigen transportvliegtuigen moeten hebben, waardoor zij onmiddellijk zou kunnen worden gezonden naar aange- Wat wij zorgvuldig verzwijgen is j vaak het sterkste motief voor onze daden. J vallen landen, die onder bescherming van de Verenigde Naties staan. Toen het vliegtuig was opgestegen, merkte een Britse functionaris op: „Het conflict tussen wettelijke en poli tieke aspecten van deze zaak. dat zich onder de oppervlakte heeft afgespeeld, maakt dat wij blij zijn Westerling's rug te zien. Nu kunnen anderen dit zaak je opknappen." United Press meldt uit Djakarta, dat de echtgenote van Westerling passage heeft geboekt voor een Constellation- vliegtuig, dat vanavond uit Djakarta naar Nederland vertrekt In bevoegde kringen te Den Haag wordt vernomen, dat Westerling Don derdag als gedeporteerde per vliegtuig uit Londen in Nederland wordt ver wacht. 28 Februari werd reeds medegedeeld, dat, wanneer Westerling naar Nederland zou worden overgebracht, hij bij zijn aankomst gearresteerd zou worden. Hij heeft voldoende strafbare feiten ge pleegd, zo zeide men, welke arrestatie wettigen. Wanneer Indonesië aan ons land uit levering van Westerling zou vragen, al dus verklaarde men op genoemde datum van bevoegde zijde voorts, zal aan dit verzoek geen gevolg worden gegeven. Westerling zou hier te lande wel wor den berecht voor wat hij in Indonesië heeft gedaan, doch het is een interna tionaal gebruik, dat een land zijn eigen burgers niet uitlevert aan een ander land om ze daar terecht te doen staan. Thans vernemen w(j nit betrouwbare bron, dat er geen reden is om aan te nemen, dat er in dit standpunt wijzi ging is gekomen. Te St. Oedenrode brak gistermiddag omstreeks twaalf uur. doordat kinderen met vuur speelden, brand uit in een boer derij; zij brandde geheel uit. Drie varkens en zestien biggen 'kwamen in de vlammen om. De schade wordt op f 12.000 geschat

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1