Stakingen in de hoofdstad niet opgeheven E. V. C. ageert thans tegen de rancunemaatregelen Trein bij Amsterdam ontspoord BOUWVAKARBEIDERS breken communistische terreur Adenauer vraagt West-Duits politieleger van 65.000 man Bij een benoeming Nederlanders in vrijheid RODE AANVAL OP TAEGU AFGESLAGEN Uitbreiding geallieerde strijdmacht in West-Duitsland Tot hoofd en hart Menadoen Makassar De nieuwe Encycliek Zeven licht gewonden A. C. de Bruijn: De gehele Nederlandse Arbeiders beweging schaart zich achter hen Amsterdamse bevolking heeft een taak Winst op beide flanken van het front J Het weer. WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248151 4.000 ARBEIDERS UITGESLOTEN Bouwbedrijven Tram Steenzetters Terreur Knaap in zwembad verdronken LANDING OP EILAND BtIJ SEOEL mmm GROTE SPOORWEGSTAKINGEN IN CANADA EN V.S. WtËMmmË,H Adenauer steunt Churchill BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroe'. ers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, 1 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het is reeds maanden geleden, dat wij hebben gewezen op een wanverhouding bij de rechterlij ke macht te Haarlem in zoverre er volgens de toenmalige gegevens zegge en schrijve slechts één katholiek voorkwam op het totaal van 24 leden der zittende en staande magistratuur. Wij hebben dit verschijnsel toen be handeld in het kader van de voor malige achterstand der katholieken bij de bezetting der openbare posten in het algemeen, en erop gewezen, dat, ofschoon dit onderdeel der ka tholieke emancipatie zich over de hele linie in bevredigende mate aan het voltrekken was, de stand van zaken in enige sectoren van openbare amb ten, met name in de rechterlijke macht, nog altijd onbevredigend was. De toestand in Haarlem hebben wij toen naar voren gehaald als een bij zonder sprekend voorbeeld in dit op zicht. In datzelfde artikel hebben wij gesteld, dat de rechterlijke colleges geen getrouwe afspiegeling hoefden te zijn van de samenstelling der bevol king in die zin, dat er van enige even redige vertegenwoordiging sprake zou moeten zijn, omdat wij hier immers per se niet met een soort van volks vertegenwoordiging te doen hebben. Anderzijds hebben wij als onze me ning te kennen gegeven, dat het nog minder aanging te beweren, dat er in het geheel niet behoefde te worden gelet op de samenstelling der bevol kingsgroepen in confessioneel opzicht. In het licht van dit alles strekt de benoeming van mr. H. G. Rambonnet, een katholiek, tot rechter in de Haar lemse arrondissementsrechtbank in derdaad tot verheugenis. Zoals reeds werd bericht was mr. Rambonnet laatstelijk tuchtrechter voor de prijzen in de arrondissementen Roermond en Maastricht. Meer dan dat wij thans op de goede weg schijnen te geraken kan echter nog niet worden gezegd. Want deze benoeming vormt slechts een povere aanzet tot het rechtzetten der hier boven gesignaleerde scheve verhou ding in het arrondissement Haarlem. (Na deze benoeming zal er immers nog maar één katholiek zetelen in het Uit 10 leden bestaande college van president en rechters der rechtbank). Intussen zou deze benoeming nog enige haken en ogen hebben ge had, waaromtrent wij vorige week lazen in een redactioneel artikel van Het Parool. Daarin stond te lezen (het bewuste artikel verscheen voordat de huidige benoeming een feit was), dat de minister, volgens de inlichtingen van Het Parool, van zins was af te wijken van de aanbeveling der recht bank op grond van het feit, dat tegen een op deze aanbeveling voorkomende katholieke candidaat beschuldigingen Waren ingebracht door een journalist in een onzer dagbladen. Het Parool hekelde deze houding van de minister, omdat daardoor voet zou worden ge geven aan het creëren van „omstre den figuren", die op grond van voor alsnog onbewezen beschuldigingen, c.q. verdachtmakingen, voor openbare functies naar believen konden worden Uitgeschakeld. Het feitelijk onbewezen zijn der tegen de bedoelde candidaat ingebrachte beschuldigingen leidde het blad af uit het feit, dat een re- geringsonderzoek te dier zake zou zijn beëindigd en dat de ongegrondheid dezer beschuldigingen buiten twijfel zou zijn gesteld. Wij willen nadrukkelijk vooropstel len, dat 's ministers houding inder daad hoogst bedenkelijk zou zijn ge weest, zo Het Parool zich in geen enkel opzicht zou hebben vergist. Maar al mag men aannemen, dat de nieuw benoemde rechter niet identiek is met de door de rechtbank aanbevolen can didaat, dan is daarmee nog niet ge zegd, dat de gang van zaken precies Zo is geweest als door Het Parool Werd voorgesteld. Immers ook talrijke andere redenen kunnen de minister hebben bewogen tot de benoeming, Zoals zij thans is tot stand gekomen, over te gaan. Teneinde enige zekerheid in dezen te verkrijgen en om te trachten uit een steeds dreigender wordende in gewikkeldheid van verdachtmakingen te geraken (immers ook het door Het Parool als „waarschijnlijk" en bij Wijze van „wij menen te weten" voor gestelde kan worden beschouwd als de grens der verdachtmaking te na deren) hebben wij ons rechtstreeks gewend tot de hoogste instantie te Den Haag, van welke wij de onver hulde verklaring ontvingen, dat slechts objectief-zakelijke motieven de doorslag tot deze benoeming héb ben gegeven en dat geen enkele ver dachtmaking daarbij een rol heeft gespeeld. Het ligt niet op onze weg ook deze Verklaring weer in twijfel te trekken, omdat wij geen nieuwe verdachtma kingen willen toevoegen aan die reeks Van onwelwillende onzekerheden, daarmee onze journalistiek besmet dreigt te raken, en omdat er geen on nodige schaduw dient te worden ge worpen op de met vreugde te begroe ten benoeming van de nieuwe rechter. g correspondent van Aneta te Ma- assar meldt de vrijlating te Menado ouri de voormalige resident Boon, de p andrechter Schravendijk, de politie- e ootenaren Verkerk, Cowan, Kemper kari die via Makassar naar Dja- epi,? reizen. Te Makassar werden vrij- P A UT nncinlr sreworroY» oHvicoiv Varf k P' A- Wansink, vroeger adviseur Oost t" ministerie van Voorlichting van öoliv --nesië en de commissaris van Djak e> Helder. Zij zijn per boot naar '■"téren vertrokken, teneinde te repa- (Van onze verslaggever) Weliswaar heeft de E.V.C. Dinsdagavond in de Apollohal te Amsterdam be sloten om ook de havenstaking, in de hoofdstad op te heffen, maar dat besluit werd genomen onder voorwaarde, dat er geen rancunemaatregelen tegen de stakers zouden worden genomen. En de havenbedrijven hebben zich niet daar toe willen verbinden, z.odat in feite de havenstaking in Amsterdam voort duurt. Het aantal stakers bedraagt nog 17 a 1800, zo deelde de directeur van de Scheepvaartvereniging „Noord" ons mede. Onder hen zijn ongeveer 100 vaste arbeiders, in het bijzonder van de Kon. Holl. Lloyd en het Verenigd Car gadoorskantoor. De Houthaven ligt nog helemaal stil, maar in de andere ha vencomplexen kan het werk aan de gang gehouden worden. Totaal hebben zich vanmorgen 200 man meer op het werk gemeld dan Dinsdag. Vanmorgen verzamelden zich talrijke stakers voor het „Polmanshuis" op de Dam te Amsterdam, waar de Scheep vaartvereniging „Noord" zetelt. Een delegatie van drie man verzocht toela ting tot de directie, maar aan de dele gatie werd medegedeeld, dat tijdens de staking geen comité's worden ontvan gen. Sleohts individuele personen kun nen zich om inlichtingen bij de directie vervoegen. De delegatie vertrek daarop weer en in haar plaats kwam slechts een vertegenwoordiger terug, die inder daad door de directie werd ontvangen. Hij zette de moeilijke toestand van de arbeidersgezinnen uiteen en ver zocht geen rancunemaatregelen te treffen tegen de stakers, die het werk zouden hervatten. De directie weiger de echter enigerlei toezegging op dit punt te doen zolang de staking zou voortduren. Eerst als de staking op geheven zou zijn was de directie bereid een delegatie te ontvangen, die dan alle aangelegenheden ken aan snijden. De directie zou dit dan overbrengen aan de leden van de Scheepvaartver eniging, die dan zouden moeten beslis sen. Deze mededeling mocht echter niet als een toezegging aan de stakers wor den opgevat. De vertegenwoordiger ver trok daarop en de stakers ontruimden de Dam, Ze zijn echter niet aan het werk gegaan. De directie van de Scheepvaartver eniging „Noord" verzoekt ons nog mede te delen dat het netto loon van een vas te havenarbeider met een ge zin van vier personen bedraagt f 57.13 (bruto f 58.73) na aftrek van belasting, ziektewet, ziekenfonds, pensioenpremie en met inbegrip van kinderbijslag. Voor arbeiders uit de Havenreserve is dit brutoloon f 54.42 en het nettoloon: f 53.74. De E.V.C. heeft eveneens de staking in de bouwbedrijven Amsterdam wil len opheffen, maar de ex-stakers zijn niet tot de bouwwerken toegelaten. Alle aannemers hielden zich aan het consigne dat alleen de door het Actie comité van dfe werkgevers- en bona fide werknemersorganisaties aangeno men arbeiders tewerk mogen worden gesteld. Dat zjjn de leden van de Uniebonden en de ongeorganiseerden. Dit gaf op verscheidene bouwwerken strubbelingen. De volledige tekst van de Ency cliek „Humani Generis" van de Heilige Vader zullen wij met in gang van heden in gedeelten publi ceren. Deze Encycliek is een ma gistrale en zeer indrukwekkende apo logie van het leergezag van de Ka tholieke Kerk tegen de dwalingen, die de katholieke leer in haar grond slagen willen aantasten, dwalin gen overigens die volgens het be langrijke en niet makkelijk toegan kelijke rondschrijven voor het groot ste deel te zoeken zijn binnen de Kerk zelf, vooral in de kringen der moderne theologen, voor zover zij bij hun streven naar vernieuwing zich niet voortdurend bewust blijven van de beslissende stem die God aan de Paus, als drager van het opperste leergezag, gegeven heeft. Bij de nieuwe Centrale-West hadden de E.V.C.-ers de brutaliteit om de po litie te verzoeken de door het Actie comité tewerkgestelde arbeiders van liet werkobject te verwijderen. Inplaats daarvan heeft de politie de E.V.C.-ers zelf verwijderd! Ook op enige andere werkobjecten ontstonden relletjes tengevolge waarvan het werk moest worden stilgelegd. In totaal hebben zich dertig leden van de Kath. Bouwvakarbeidersbond bij hun bond gemeld omdat ze in de onmogelijk heid verkeerden aan het werk te gaan. De verwachting is dat echter in de loop van de dag de meesten hunner wel weer het werk kunnen hervatten, zodra er voldoende politiebescherming is. De Amsterdamse politie had het van morgen zeer druk, want ze moest ook bij het stadhuis surveilleren. Daar kwam voor de derde maal een de legatie van het EVC-personeel bij de gemeentetram een „ultimatum" aanbie den met eisen omtrent loonsverhoging en herclassificatie. Een dertigtal leden van het tramper soneel had zich aan de overzijde van de O.Z. Voorburgwal tegenover het stad huis opgesteld, maar alles was zo rustig dat een overvalauto van de karabijnbri gade van de Amsterdamse politie kon inrukken. Eerst ging een delegatie van de ge meenteponten (die ook tot de gemeente tram behoren) een adres aanbieden. De portier van het raadhuis liet haar ech ter weten dat de wethouder voor de ar beidszaken, de heer Franke, haar wei gerde te ontvangen. Na enig debat be sloot de delegatie dan maar het adres in de brievenbus te deponeren. Toen kwam de delegatie van het trampersoneel, die hetzelfde antwoord ontving. Zij liet zelfs het adres achterwege! De delegatie ver enigde zich met de wachtende tramman nen en op het pleintje in de Nes naast het Girokantoor werd een korte open luchtvergadering gehouden, waarop be sloten werd het petitionnement van de EVC onder de trammannen te versprei den en zich nader te beraden wat hun te doen stond. Verscheidenen onder de aanwezigen wekten echter op rustig naar huis te gaan, hetgeen dan ook ge beurde. De politie heeft de achterblij- ■venden verspreid. De steenzetters, de eersten, die in Am sterdam in staking gingen, hebben Dins dagavond eveneens besloten hun staking op te heffen, maar voor hen geldt het zelfde als voor de bouwvakarbeiders. Ook hun tewerkstelling wordt geregeld door het Actie-comité, zodat ze evenmin te werk werden gesteld, voorzover ze E.V.C.-er zijn. Het gaat hier met de bouwvakarbeiders mee om totaal 2000 man. De ruim 300 stratenmakers van de ge meente Amsterdam zetten hun staking onveranderd voort. S BBjPPSpS v...-g Vanmorgen omstreeks zeven uur ontdekte men ter hoogte van het rangeer terrein }n de Watergraafsmeer op het baanvak WeespAmsterdam een spoor staafbreuk. Men nam onmiddellijk maatregelen, doch de trein, die om 6.35 uur uit Amersfoort was vertrokken, liep uit de rails bij het overgaan op het nieuwe spoor. Zeven personen werden hierbij gewond. (Van onze correspondent) Hedenmorgen omstreeks zeven uur is de electrische trein, die om 6.25 uit Amersfoort naar Amsterdam was ver trokken, ter hoogte van het rangeer terrein in de Watergraafsmeer bij Am sterdam, ontspoord. Een aantal wagens liep uit de rails. Gelukkig «leeft dit geen ernstige gevolgen gehad voor de vele forensen, die zich in deze trein uit het Gooi naar hun werk begaven. Er wa ren zeven gewonden, geen van allen ern stig. Zij werden met ambulancewagens naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis in Amsterdam vervoerd an daar ver bonden. Niemand behoefde in het zie kenhuis te worden opgenomen. Een reiziger uit Bussum werd met een wagen van de G.G.D. naar zijn woning ver voerd. Naar men ons mededeelde heeft een spoorwegarbeider des ochtends om half zeven de baan geschouwd en een rail breuk geconstateerd ter hoogte van de spoorbrug over de Diem. Dit is direct Aan de rede, die de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van de K.A.B., Dinsdag avond voor de K.R.O. heeft gehouden, is het volgende ontleend: De actie, welke thans opnieuw door de communisten in Amsterdam en Rotterdam wordt gevoerd, verdient om meer dan één reden de aandacht van het Nederlandse volk. Er kan bezwaarlijk verschil van mening over bestaan, dat die actie ook maar enig verband houdt met lonen en prijzen. Op de hoogte van lonen en prijzen hebben de communisten heeft derhalve de Eenheidsvakcentrale niet de geringste invloed. Zij willen en kun- nen daarop geen invloed hebben, wijl zij zich welbewust buiten het maat schappelijk verkeer plaatsen, ook al omdat zij geen verantwoordelijkheid willen dragen. Voor twijfel ten aanzien van de werkelijke bedoeling der hernieuwde com munistische agitatie bestaat niet de geringste mogelijkheid: het betreft een poli tieke agitatie. Het communistische dagblad van 14 Augus tus 1.1. bevestigt die conclusie door te juichen: „Het verzet tegen de regerings- politiek van oorlogsvoering en (oorlogs-) voorbereidingbreekt baan!" Ook al zijn de communistische sta kingen in Amsterdam en Rotterdam volkomen uitzichtloos t.a.v. enige eis van materiële aard daar is het de heren ook niet om begonnen! óók al weet elk nuchter denkend mens, dat die stakingen op een smadelijke nederlaag móéten uitlopen al moet rekening gehouden worden met de mogelijkheid, dat arbeiders slachtoffer zullen worden, al wordt ons land en volk econo- misch-financieel grote schade berokkend, al wordt, internationaal bezien, de naam van ons land besmeurd, wij zouden, zo lang Regering en Volksver tegenwoordiging dat alles 'toelaat, een en ander als feiten aanvaarden. Doch het recht, dat de communisten- volksdemocraten in democratisch Ne derland voor zich opeisen, wordt even schromelijk als schandelijk misbruikt. Indien zij, die te goeder trouw in de Nederlandse Arbeidersbeweging geor ganiseerd zijn, van hun recht gebruik willen maken om, in tegenstelling van de communisten, diè staken, te werken, dan blijkt hoe „volksdemocratie" (is ge lijk communisme) moet worden opge vat. Dan komen knokploegen onze man nen achtervolgen en terroriseren; dan worden de vrouwen en kinderen van onze mannen bedreigd en achtervolgd, dan worden winkeliers, die aan onze mannen waren leveren, met boycot en kapotte ruiten bedreigd. Dat is, in 1950, in Nederland nog mo gelijk. (Maar tegen dat misdadige op treden gaat dan ook ons fel protest Bij het sluiten van het zwembad „De IJzeren Vrouw" te 's Hertogenbosch vond men een bundeltje kinderkleren. Het bad werd afgedregd en toen ont dekte men het stoffelijk overschot van de twaalfjarige jongen G. van den D. uit het naburige Den Dungen. De jongen was de zwemkunst niet machtig; hij be vond zich aanvankelijk in het ondiepe basin. Hij is later, door de drukte onop gemerkt in het diepe gedeelte terecht gekomen. Noordelijke strijdkrachten, die plaat selijk het smalle front op 20 km. ten Noorden van Taegu doorbraken, zijn met verlies van zes tanks teruggeslagen, aldus het hoofdkwartier van McArthur. Terwijl in het midden van het front rondom Taegu verbitterde gevechten gaande zijn, melden de Zuid-Koreaanse en Amerikaanse strijdkrachten op beide flanken terreinwinst. Aan de Oostkust ondervinden de Zuid-Koreanen. die door de Amerikaanse marine gesteund wor den, sterke tegenstand. Op de linker flank heeft de Amerikaanse 24ste strijd groep terrein ten Westen van Masan, dat Maandag verloren ging, heroverd. Amerikaanse, Australische en Britse vliegtuigen namen aan de strijd deel. Het hoofdkwartier van MacArthur meldt, dat vliegboten van de R.A.F. in het De eerste grote stad, die de Amerikanen in Korea op de communisten hebben heroverd, is Kosong. Het was één grote ruine, wat de Amerikaanse mariniers bij hun intocht vonden. NOORD landing KOTNSA tSAN Aoreanan IVPELT-Pa Noorden tot aan de Mandsjoerijse pa trouilleren. teneinde de blokkade van de Westkust te handhaven. Een woordvoerder voor de Koreaanse vloot heeft bekend gemaakt, dat Zuid- Koreaanse mariniers geland zijn op het eiland Ejak voor Inchon, de haven van Seoel. Deze landing was de derde in de afgelopen week, ver achter de vijan delijke linies. Er werden geen verdere bijzonderheden verstrekt. Zuid-Koreaan se mariniers, geholpen door geallieerde vliegtuigen voeren zuiveringsoperaties uit in het gebied van Tongyong aan de uiterste Zuidkust. Vrijdag zijn op de Zuidkust mariniers geland om een mogelijke invasie van het eiland Koje, juist ten Oosten van het schiereiland van Tongyong te voor komen. De verovering van Koje door de Ro den zou een bedreiging van Pusan vormen. Het Amerikaanse leger deelde giste ren mee. dat de Noord-Koreaanse com munisten nog steeds tot aanvallen in staat worden geacht, in weerwil van de zware verliezen, die zjj de laatste tijd geleden hebben. De waarde van het offer ligt in de gewilligheid waarmede het wordt gebracht. Louter door terreur konden honder den bouwvakarbeiders in Amsterdam niet werken; zjj konden tegen de open lijke en geheime gemeenheid niet op. De bona-fide georganiseerde arbei ders, werkzaam in de havens van Rot terdam en Amsterdam, vormen, voor zover het losse werkkrachten betreft, een minderheid. De ongeschoolden in de havens hebben zich tot nu toe in kort zichtigheid laten strikken door de com munisten, die daarvoor de E.V.C. en de O.V.B. gebruiken. Van die machtspositie wordt mis bruik gemaakt. Indien en zo lang de Regering feitelijk onbeperkt plaats laat voor misleidende agitatie en voor ondermijning van het gezag en ondergraving van de Neder landse staat zo lang mag en moet er minsten op gerekend kunnen worden, dat overheden voor afdoende, maar clan ook afdoende bescherming zul len zorgen. Is de plaatselijke politie daartoe niet of onvoldoende bij machte, dan dient de Regering direct, gevraagd of onge vraagd in het tekort te voorzien. Er zijn door de Regering vrijwilligers opgeroepen om de strijd met de Noord- Koreaanse communisten aan te binden. Een oproep om, indien het huidige machtsapparaat der Regering ontoerei kend zou zijn, eigen landgenoten tegen communistische terreur te beschermen zou waarschijnlijk beter begrepen wor den. Het ligt echter voor de hand, dat de maatschappelijke organisaties eveneens een taak, een taak van natuurlijke zelf verdediging hebben. Het is ontoelaatbaar de communisten zonder meer te laten uitmaken o i wanneer en hoe lang gestaakt en geterroriseerd zal worden. De heren staken, en als ze er, om wel ke reden dan ook, genoeg van hebben, dan beginnen zij, juist of zjj het alleen voor het zeggen hebben,, weer te werken. De vrije maatschappelijke organisaties waren te veel :.n het defensief. Dat is nu, gelukkig, in de Bouwvak ken anders; daar is men thans tot het offensief overgegaan. De Arbeidersgemeenschap in het bouwbedrijf, de georganiseerde bouw vakpatroons en -bouwvakarbeiders te samen heeft een organisatie in het leven geroepen, welke zich op afdoende wijze, thans en in de toekomst, tegen de communistische terreur daadwerkelijk zal verzetten. Eerstens hebben een aantal bouwvak arbeiders in Amsterdam onder de no dige bescherming van de politie een aantal bouwwerken bezet. Het kan spoedig nodig zijn, dat bouw vakarbeiders van buiten Amsterdam, de strijd van hun kameraden komen ver sterken. Vervolgens: het zal niet meer moge lijk zijn, dat de wilde stakers zelf uit maken, wanneer de arbeid door hen zal worden hervat. Zij hebben de gevolgen van hun wil de strjjd te aanvaarden; de bedrijfsge- meenschap in de Bouwvakken zal van nu af uitmaken of, en zo ja, wanneer die heren de arbeid kunnen hervatten. Dót is, gegeven de omstandigheden, de weg. Daardoor wordt bij wilde stakingen de leiding aan de communisten onttrok ken en in handen genomen door de be- drijfsgemlfenschnp. Mischien dat de he ren voor die werkelijkheid toegankelijk zijn. Dat geldt de bouwvakken. Hoewel de verhoudingen in andere groepen van ondernemingen, waarin de communisten thans nog voldoende in vloed hebben om het werk te doen stag neren, anders zijn dan in de bouwvak ken, verdient, naar het ons voorkomt ernstig overwogen te worden of het voorbeeld door het Bouwvakbedrijf ge geven, elders gevolgd kan worden. Onze Amsterdamse bouwvakarbeiders doen thans een manmoedige poging om zich van de communistische terreur te ontdoen. Wij brengen hun daarvoor onze hulde! Verwachting tot Donderdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar wellicht met onweer. In de nacht en vroege ochtend plaatse lijk nevel of mist. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. Zon: 5.37—19.46; Maan: 18.56—0.49. Ket Nederlandse volk, en in het bijzon der de Nederlandse arbeiders, tonen hun daarvoor daadwerkelijke sympathie! Vooral de bevolking van Amsterdam heeft daarbij een taak: zij tone openlijk en luide, dat zij achter onze bouwvak arbeiders staat. De gehele Nederlandse arbeidersbe weging, waarbij bijna een millioen ar beiders en bedienden zijn aangesloten, schaart zich aan de zijde van hun Am sterdamse Vrienden-bouwvakarbeiders. De inzet van de strüd is: de commu nistische terreur worde grondig gebro ken! Daartoe drage het Nederlandse volk, althans moreel het zijne bij! Daar toe worden, allereerst in het belang van de misleide arbeiders maatrege len genomen, zodat ook al zakt ook deze communistische staking opnieuw ineen communistische gewelddaden als besproken, voorkomen worden. doorgegeven naar Weesp. De bewuste trein is teruggeleid naar Weesp en ver volgens over een ander spoor in de richting Amsterdam gevoerd. Bij het passeren van het ringspoor en het baanvak AmsterdamHilversum is de trein met grote vaart uit de rails ge vlogen. Volgens ooggetuigen is deze wissel met veel te grote snelheid ge passeerd, zodat ontsporen niet uit kon blijven. Het treinverkeer werd geheel stilgelegd. Directieleden van de Spoor wegen kwamen zich van het ongeluk overtuigen en namen direct maatregelen om het treinverkeer op dit drukke baan vak te herstellen. Het treinverkeer richting Amsterdam- Amersfoort en omgekeerd werd over Utrecht geleid. Kort na het ongeluk waren de spoor wegarbeiders er reeds in geslaagd de motorwagen, die het minst beschadigd was, weer geheel in de rails te zetten. De ravage, die het ongeval heeft ver oorzaakt aan de overige wagens, is ech ter groot. Zeker een honderd meter baanden deze zich hotsend een weg langs de rails, waarvan de biels werden meegesleurd en ten dele naast de spoor baan werden geslingerd. De koppeling tussen de tweede en derde wagen werd verbroken, waardoor de eerste twee wa gens een veertig meter verder doorscho ten dan de overige, die volledig tot stilstand kwamen daar de onderstellen als het ware in het meegesleepte grint van de spoorbaan werden gesmoord. De derde wagen werd wel het ernstigst be schadigd. Hef voorstuk hiervan boorde zich ettelijke decimeters in de zachte bodem. De wagen helde ongeveer der tig graden, doch kantelde niet. Een der grootste spoorwegstakingen in de geschiedenis van het Noordame- rikaanse continent verspreidde zich Dins dag in de Ver. Staten en in Canada. In de V. S. sloten de spoorwegarbeiders van Pittsburgh en Chicago zich aan bij de vijfdaagse symbolische stakingen, die Maandag werden uitgeroepen te Louisville, Cleveland en Minneapolis. Meer dan 120.000 Canadese spoormannen legden Dinsdagochtend het werk neer, evenals hun collega's in Newfoundland. De stakers eisen hogere lonen en verkor ting van de arbeidstijd. -* Leiders van de Amerikaanse vakver enigingen van spoorwegpersoneel schat ten, dat bij de thans aan de gang zijnde stakingen op sleutelpunten in de V. S. 50.000 man beetrokken zouden worden. IjSJWXlv.:':v*-WSKv Ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van Naarden werd gisteren aldaar een historische optocht gehouden. De „Fransen" passeren het raadhuis, zoals men op de foto duidelijk kan zien. Geheel links Prinses Irene, die met belangstelling het schouwspel gadeslaat. Bondskanselier Konrad Adenauer heeft de Westelijke mogendheden toestem ming gevraagd spoedig een West-Duits politieleger van ongeveer 65.000 man te mogen oprichten, aldus verneemt A. P. te Londen. Dit werd gisteren door be voegde diplomatieke zegslieden meegedeeld, die hieraan toevoegden, dat het plan erin voorzag, dat de V. S. de wapens voor deze politiemacht zoiulen leveren. Adenauer Jheeft er verder formeel op aangedrongen, de geallieerde strijdmacht in West-Duitsland belangrijk uit te breiden, zodat deze op zijn minst 10 Ame rikaanse tankdivisies omvat. Hij acht deze maatregelen nodig om Duitsland te behoeden voor wat in Korea gebeurd is. De Britse Hoge Commissaris in Duitsland, Sir Ivone Kirkpatrlck, heeft gis teren opnieuw een bespreking met minister Bevin over het verzoek van Adenauer gehad. Een woordvoerder van het Foreign Office heeft verklaard, dat de Amerikaanse. Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken op hun conferentie, welke 12 September in New York begint, over het verzoek zullen moeten beslissen. Het West-Duitse politieleger zou een tegenwicht moeten vormen voor de Oost-Duitse volkspolitie. welke volgens een Britse schatting in totaal 200.000 man telt. Ongeveer 53.000 van hen zijn op semi-militaire leest geschoeid. Vol gens de mening van sommige functio narissen te Londen zou de vorming van een West-Duits politieleger slechts vooruitlopen op de oprichting van een West-Duits leger ter versterking van de Atlantische verdediging in Europa. Naar vernomen wordt heeft Ade nauer er bij de drie bezettende mogend heden op aangedrongen spoed te be trachten bij de behandeling van zijn plan. Hij zou dringend verzocht heb ben reeds in de winter twee of drie divisies naar West-Duitsland te sturen. De woordvoerder van het Foreign Offi ce wilde niet zeggen hoe het Plan-Ade- nauer in Londen ontvangen is. Intussen heeft een vooraanstaand Duits politicus gisteren te Bonn ver klaard, dat Bondskanselier Adenauer volledig voor het voorstel van Churchill voor een West-Europee^ leger is. Dit was Heinrich von Brentano, lid van de Christen-Democratische Partij. Von Brentano. die beschouwd wordt als de rechterhand van Adenauer, was met spoed uit Straatsburg, waar hij af gevaardigde in de Europese Assemblée is, voor besprekingen met de kanselier teruggekeerd. Hij vertelde, dat het on derwerp voor deze geheime vergadering de oprichting van een Europees leger was geweest. Brentano zei: „Hoewel de kanselier het er mee eens is, dat Duits land een bijdrage zal moeten leveren voor het Europese leger, staat hij er op, dat dit op grond van absolute ge lijkheid dient te geschieden." Von Brentano zei, dat de Duitsers als eerste voorwaarde stelden, dat een supernationaal West-Europees lichaam, waaraan het Europees lichaam ver antwoordelijk zou zijn, zou worden op gericht Von Brentano zei van mening te zijn dat ondanks de weerzin onder de West- Duitse bevolking ten aanzien van de herbewapening er zich bij een eventuele oproep voldoende vrijwilligers voor een Duits contingent in een Europees leger zouden melden. In de West-Duitse grondwet is de militaire dienstplicht verboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1