300.000 Duitse mannen, vrouwen en zelfs kinderen delven uranium in Sovjet-zone Mijnorganisatie beschikt over leven en dood Noord-Koreanen doen opnieuw aanvallen op Taegu Snelle uitbreiding van in West-Duitsland bezettingsmacht noodzakelijk WESTERLING IN BRUSSEL Groot rood offensief verwacht WINDHOOS VEROORZAAKT SCHADE IN Z.O.-FRIESLAND EN OP DE VELUWE Gestolen juwelen achterhaald Het weer. Tot hoofd en hart Britse Inlichtingendienst te Berlijn rapporteert: H. Herberts legt zijn functies (knvb) neer Landdag „Steun Wettig Gezag" Spreekt Heilige Vader Nederlands? DE STAKINGEN IN DE V.S. EN CANADA Uitbreiding van West-Duitse politie gevraagd Frankrijk blijft tegen een Duits leger Tegenstrijdige berichten over hetgeen verder met hem zal gebeuren Slechts enkele licht gewonden Voor slechts zestig gulden verkocht Nieuwe koffiebon: 484 Natsir over formatie van nieuwe kabinet DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248152 ZIEKENHUIZEN LIGGEN VOL Prins Bernhard onder de aanwezigen RANDOLPH CHURCHILL IN KOREA GEWOND Canadees parlement bijeengeroepen Brandstichting kostte één dode „Kortenaer" vertrokken Canadese landing voor Zuidkust Generaal Dean gedood? ADENAUER EN SCHUMACHER Verklaring van McCIoy Franse reactie VERSCHILLENDE WOONHUIZEN TOTAAL VERNIELD Oude man pleegt aanslag op zijn vrouw In een kuil gevlucht Door draaiende propeller gedood Nederlanders in Medan gearresteerd BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel -zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. De Brftse Inlichtingendienst te Berlijn heeft in een gisteravond gepubliceerd verslag gerapporteerd, dat in Oost-Duitsland koortsachtig naar uranium gedolven wordt. In een gedetailleerd overzicht van 5.000 woorden over de Sovjet uranium-activiteit sinds 1946 deelt de Inlichtingendienst mee, dat 300.000 Duitse mannen, vrouwen en kinderen gerecruteerd zijn om de grond stof voor de atoombom te delven. In de mijnen worden de mensen 24 uur per dag in een ongekend koortsachtig tempo afgebeuld om de uranium- productie maar op te voeren. In het overzicht worden bijzonderheden gegeven over het Sovjet-monopolie, de Wismuth AG., die het beheer voert over de uraniumwerkzaamheden in de Russische zone; de directie wordt uitsluitend door Russen gevormd. De orga nisatie heeft haar eigen staf van 5.000 agenten van de M.V.D. De Wismuth A.G. kan niet ter verantwoording voor Duitse gerechtshoven geroepen wor den, zij heeft zeggenschap over leven en dood van de mijnwerkers, bevoegd heid om elk dorp of eigendom te requireren en onbeperkt toegang tot Oost- Duitse fondsen. De voorwaarden waaronder gewerkt moet worden zijn zeer slecht en de dok toren sturen arbeiders, die niet voor meer dan 50% arbeidsgeschikt zijn, weer naar het werk. In één woord: Wismuth A.G. is een staat binnen een staat. Indien er arbei ders nodig zijn krijgt de S. E. D. een bevel, dat voetstoots opgevolgd wordt. De arbeiders worden uit hun gewone werkkring genomen en hun levensmid delenkaart wordt ingehouden, indien zij niet bereid zijn naar de mijnen te gaan. Andere arbeidskrachten zijn poli tieke tegenstanders, die evenals misda digers veroordeeld worden om in de mijnen te werken. Voor mannelijke arbeidskrachten zijn de leeftijdsgrenzen van 17 tot 50 jaar en voor vrouwen van 18 tot 55 jaar. Som mige leden van de vrije Duitse Jeugd beweging, die zelfs nog geen 17 jaar oud zijn, zijn er toe gebracht zich als vrij willigers te melden. In de ondergrondse mijnen zwoegen moeders, die niet door hun kinderen be zocht mogen worden. Slechts ingeschre ven arbeiders mogen komen binnen de prikkeldraadversperring, welke rond de voornaamste mijnen is opgericht. De maximum looptijd van de arbeidscon tracten is twee jaar, maar deze termijn heeft volgens het Britse rapport geen enkele betekenis. Zelfs van arbeiders, die te ziek zijn om te werken, wordt net contract niet verbroken. In het rap port wordt o.a. verteld, dat de Russische medische staf een vróirw, die meerdere keren per dag flauw viel, als een lijn trekster kwalificeerde. Het maximumloon is 1.4O0 Oostmark. (ongeveer 200 gulden). Het gemiddelde loon bedraagt echter minder dan 200 mark per maand, het gewone loon voor ongeschoolde arbeiders. De kampen, waarin de arbeiders wonen, zijn smerig. De heer H. W. H. Herberts heeft, naar Wjj vernemen, aan het bestuur van de K.N.V.B. een schrijven gezonden, waar in hjj meedeelt, dat hij in verband met zjjn gezondheidstoestand voor een her benoeming tot lid van de Technische Commissie en voorzitter van de Keuze Commissie niet langer in aanmerking Wenst te komen. Reeds in het najaar van 1949 had hij aan de voorzitter van de K.N.V.B. laten weten dat het hem moeilijk zou vallen zich met volle overgave aan de werk zaamheden, welke beide functies mee brengen, te blijven wijden. De nog slechts gedeeltelijk geslaagde wederop bouw van het eigen bedrijf met de an dere door de oorlog veroorzaakte span ningen hebben op zijn gesteldheid zo veel invloed gehad, dat hij zich in ver schillende opzichten beperkingen dient op te leggen. Thans meent de heer Herberts dat het hiet in het belang zou zijn van het zo veel omvattende technische werk van de K.N.V.B. indien hij daarbij nog lan ger ingeschakeld zoti blijven. Hij is van oordeel dat dit belangrijke werk in de K.N.V.B. aan jongere krachten moet jvorden overgelaten, doch zal zich voor bescheidener pesten gaarne beschikbaar blijven stellen. De heer Herberts werd in 1920/21 lid Van de Oost. distr. T.C., in 1926 lid van de T.C. en is sinds 1930 voorzitter van de K.C. van de K.N.V.B. ri Prins Bernhard zal een gedeelte van v® landdag Van „Steun Wettig Gezag" oijwonen, die 2 September a.s. te Dor- recht wordt gehouden. Verder zullen ■tAe dag aanwezig zijn de ministers dr. g// Drees en F. G. C, J. M. Teulings, de j, «atssecretaris van Oorlog mr. W. H. jOckerna Andreae, generaal mr. H. J. dis, luitenant-generaal D. C. Buur- der van Vreeden> de commissarissen n f Koningin in de provincies Utrecht, ^DJssel en Noord-Brabant en de l- ®rnemende commissaris in Zuid-Hol- nd' mr. E. J. M. H. Bolsius. In het rapport wordt verder gezegd: „De ziekenhuizen liggen vol mijnwer kers, die verwondingen hebben opgelo pen of ziek zijn. De meeste zieken lijden aan long- en hartziekten, bevroren lede maten en Vergiftigingsverschijnselen". Kanker aan de longen komt veelvuldig voor onder mijnwerkers, die langer dan een jaar bloot gesteld zijn aan uranium- straling. Er gelden strenge veiligheids maatregelen. Oostduitsers, die bloedver wanten in het Westen hebben, worden tegenwoordig niet meer gerecruteerd. In een voorwoord op de verklaring betoogt de Britse Inlichtingendienst: „Als onderdeel van de door de Sovjets gesteunde Vredescampagne, hebben de communisten meegedeeld, dat zq in Oost-Duitsland 17 millioen handtekenin gen verzameld hebben voor het mani fest van Stockholm. Zij maken geen melding van een andere campagne, welke zij tegelijkertijd voeren en welke Rusland millioenen tonnen Duits urani umerts bezorgt. „Deze tweede campagne verschaft de Russen de essentiële be standdelen voor de atoombom, welke zij zo luidruchtig veroordelen. De Sovjet autoriteiten hebben iedere reden het feit té verbergen, dat in deze campagne een aanzienlijk deel van de Oostduitse hulpmiddelen en arbeids krachten uitsluitend ten voordele van de Russische oorlogsmachine uitgebuit wordt. Randolph Churchill, de zoon van Win ston Churchill, die zich als correspon dent van de Daily Telegraph in Korea bevindt, is door een granaatscherf van een Noord-Koreaanse mortier in- het been getroffen, toen hij terugkeerde met een Amerikaanse patrouille, die de Nak- tong was overgestoken. Na zijn terug keer heeft Randolph onmiddellijk zijn vader telegrafisch op de hoogte gesteld, dat hij in veiligheid was en dat zijn toe stand niet ernstig is. Tegelijk met Randolph Churchill werd ook een Ame rikaanse verslaggever, Frank Emery, gewond. Zijn toestand is eveneens niet ernstig. Gisteravond heeft de Heilige Vader naar schatting 40.000 pelgrims uit 32 landen in de Sint Pieter in audiëntie ontvangen. De l'aus sprak in de ge bruikelijke zes talen, die hij meester is Italiaans, Frans, Duits, Engels, Spaans en Portugees maar volgens een telegram van Associated Press uit Koma zou de Paus ook in het Neder lands gesproken hebben terwille van de Nederlandse en de grote groep Vlaam se pelgrims. Terwijl wij van dit bericht bevestiging trachten te verkrijgen, moeten wij toch bij dit bericht aan tekenen dat de Heilige Vader, toen Hij de Nationale Bedevaart op Vrijdag 19 Mei in speciale audiëntie ontving om liet geschenk van de Nederlandse Ka tholieken, een zender, in ontvangst te nemen, Ae Nederlanders toesprak in het Duits, terwijl Hij kort daarvoor rond Pasen de eerste nationale bedevaart en een groot aantal Vlamingen in het Frans toesprak. Wanneer het echter juist mocht wezen, dat de Heilige Va der, die een zeer grote begaafdheid heeft voor het spreken van talen, thans Ne derlands kan spreken, dan zou Hij daar mee tezamen met de Nederlandse Paus Adrianus VI de enige der 262 Pausen zijn die onze taal kan spreken. De Canadese premier Louis St. Lau rent heeft voor Dinsdag het parlement bijeengeroepen om maatregelen te be spreken in verband met de staking van 124.000 Canadese spoorwegarbeiders. De departementen van defensie en trans port zullen vliegtuigen beschikbaar stellen om de parlementslede^ naar Ottawa te brengen. Voor het vervoer van essentiële goe deren worden speciale autodiensten ge organiseerd. Tengevolge van de staking, welke Dinsdag j.l. begon, zijn op som mige plaatsen al arbeiders op «non-ac tief gesteld moeten worden. Twee grote Amerikaanse organisa ties van spoorwegmannen, de „Broeder schap van Treinemployé's" en de „Bond van Treinconducteurs" hebben een sta king aangekondigd, die Maandag zal beginnen. De 17-jarige pleegzoon van de land bouwer L. P. H. te Deldenerbroek heeft bekend, dat hij Maandagmorgen diens boerderij in brand heeft gestoken. De dader, Joh. G. uit Wierden, zei, dat hij had gehandeld uit wraak, omdat hij te weinig zakgeld kreeg. Bij deze brand kwam een 25-jarige, geestelijk niet ge heel normale, dochter van de boer in de vlammen om. De dader is tex be schikking van de Justitie te AlmehNge- steld. De „Kortenaer" is Woensdag uit Su- rabaja vertrokken. Het schip, zal moge lijk Priok aandoen. Deze week legde Prins Boudewijn een krans voor het graf van de Onbekende Soldaat en op de graven van verzetslieden, die in de laatste oorlog omkwa men. De Prins naast Joseph Pholien de premier (links) en kolonel De Creef (minister van Defensie) rechts na de plechtigheid. Voor de vierde maal in successie heb ben door tanks gesteunde Noordelijke troepen gisteravond geprobeerd door de Amerikaanse voorposten, ten Noorden van Taegu te breken. Ook gisteravond werd deze aanval echter afgeslagen. Kol. John Michaelis, de commandant van het Amerikaanse 27ste regiment in fanterie, schatte, dat 1.500 man vijande lijke troepen door bergketens langs de rechterflank van zijn stellingen waren geïnfiltreerd. Wq zullen hier blijven, maar wij zullen het zwaar krijgen, ver telde kol. Michaelis, wiens troepen steeds het spits afbijten. Amerikaanse en Zuid-Koreaanse troe pen hebben gisteren zware gevechten geleverd tegen de geïnfiltreerde troe pen, dit waren de zwaarste gevechten, langs het gehele oorlogsfront van 200 k.m. Aangenomen wordt, dat een groot rood offensief elk ogenblik kan losbar sten. Op één punt 3 k.m. achter de Ame rikaanse linies, heeft de vijand een ver- bandplaats gemitrailleerd. Enige geneesi- kundige officieren werden gedood, ter wijl er ook gewonden vielen. Canadese marinestrijdkrachten hebben voorts twee landingen uitgevoerd op eilanden voor de Zuid-Koreaanse kust, zo is gisteren door de Canadese marine te Ottawa meegedeeld. Bij geen der beide operaties werd van doden of gewonden melding gemaakt. Zij werden uitgevoerd door manschap pen van de torpedoboot jager „Athabas- kan". Bij de eerste actie ging een ge combineerde strijdmacht van Canadezen en Zuid-Koreanen aan land zonder op verzet te stuiten. Een dorp werd bezet. De Canadezen werden later terugge trokken. Bij de tweede landing verniel den matrozen van de „Athabaskan" een installatie van de Noord-Koreanen. Volgens een telegram uit Taegu, aldus meldt de Times, wijzen betrouwbare berichten van de inlichtingendienst er op, dat generaal-majoor William Dean, Kanselier Adenauer en de leider der socialistische oppo sitie Schumacher hebben gisteren beiden te Bonn op pers conferenties verklaard, dat alleen een snelle uitbreiding van de Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland de ver dediging van West-Europa op beslissende wijze kon ver sterken. Adenauer zei gisterochtend op .een persconferentie, dat hij een zo spoedig mogelijke versterking van de geallieer de troepen in West-Duitsland absoluut noodzakelijk achtte. Hij hield echter tevens een krachtig pleidooi voor uitbrei ding van de West-Duitse politie om het hoofd te kunnen bie den aan pogingen van de Russische zone uit om West-Duits land te ondermijnen. Het was „niet juist geheel op de geal lieerden te vertrouwen", aangezien het prestige van de Ame rikaanse wapens „niet buitengewoon was toegenomen door de gebeurtenissen in Korea", aldus Adenauer. Schumacher Adenauer zei, dat hij aan de geallieer den geen Duits leger had voorgesteld. Hij dacht slechts aan een door de geal lieerden te bewapenen grenspolitie. Zonder politie zouden de burgers het vertrouwen in de staat verliezen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft gis teren te Washington verklaard, dat kan selier Adenauer bq zijn recente bespre kingen met de Westelijke autoriteiten in Duitsland niet aangedrongen heeft op een remilitarisatie van West-Duitsland. Hij'had echter aangedrongen op verster king der Westelijke defensie in West- Europa Duitsland inbegrepen. Adenauer had zijn standpunt over de veiligheid uiteengezet en in het bij zonder gewezen op de „remilitarisatie in Oost-Duitsland, welke geheel buiten een politiesfeer valt en rechtstreeks de lijn van herbewapening volgt". De algemene versterking van West-Euro pa, zo vervolgde Acheson, is een kwes tie, waaraan wij allen de grootste aan dacht schenken. /De wijze waarop en de mate waarin West-Duitsland hier toe zal bijdragen is een kwestie, welke thans tussen de regeringen besproken wordt. In dit stadium acht ik het niet nutig verder commentaar in dezen te geven. Het persbureau Reuter geeft aan deze verklaring de uitleg, dat Acheson in direct voorgesteld heeft dat Engeland en Amerika hun bezettingstroepen in Duitsland versterken en dat gebruik wordt gemaakt van Duitse manschappen bij de Westerse herbewapening. Acheson werd verzocht commentaar te leveren op een speech van John Sher man Cooper, republikeins adviseur van het State Department, waarin deze zei- de, dat de bezettingstroepen in Duits land versterkt dienen te worden en dat Duitse mannen gebruikt dienen te wor den by het herbewapeningsprogram. De minister zeide, dat Cooper als particulier had gesproken, doch dat hij een goede voorstelling van zaken had gegeven over dit belangrijke vraagstuk. Aan de kwes tie van het versterken der Amerikaanse bezettingsstrydkrachten werd voortdu rend aandacht geschonken. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, McCIoy, heeft naar aanlei ding van de bespreking' van kanselier Adenauer met de Westelijke geallieerden gisteren te Bonn in een verklaring ge zegd: „West-Europa moet en zal ver sterkt worden. De defensie van Europa moet voortvloeien uit een gezamenlijke zei later op een persconferentie, dat de enig mogelijke ver dediging van West-Europa bestond in het concentreren van het grootste dee) van de militaire macht der werelddemo cratie in Duitsland. De inzichten der beide staatslieden waren met elkaar in strijd wat betreft Adenauer's voorstel tot vorming van een „beschermende macht" in West-Duitsland. Schumacher vindt dit een grote tactische fout, die het Duitse volk in groot gevaar zou brengen, terwijl de maatregel geen practisch nut zou hebben. Adenauer is van mening, dat een West- Duitse politiemacht, even sterk als de Oost-Duitse, de communisten in toom zou houden. Schumacher verklaarde daarentegen, dat de Oost-Duitse volkspolitie, indien zij iets tegen West-Duitsland wilde beginnen, achter de Rus sen zou aan marcheren en niet voor hen uit. inspanning en het doel zal bereikt wor den. Dit zal de medewerking van Duits land verlangen, en van het Duitse volk." Wat de Amerikaanse strijdkrachten en andere strijdkrachten in Korea betreft: Zij strijden en' sterven voor de zaak van de vrijheid voor de vrijheid van an dere landen evenals voor de vrijheid van Amerika. (Hij zeide dit naar aanleiding van Adenauer's verklaring als zou het Amerikaanse prestige door de gang van zaken in Korea geleden hebben.) Welis waar mogen de democratische volken langzaam zijn om op gang te komen, docji zij zijn de overwinnenden, aldus McCloy's verklaring. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren te Parijs verklaard, dat Frank rijk nog steeds is gekant tegen de vor ming van een Duits leger en tegen de productie van oorlogsmateriaal door Duitse ondernemingen. Daar echter de Duitse politie in de Oostelijke zone werd opgebouwd tot een grote macht, was Frankrijk „geneigd in te stemmen met het beginsel om de West-Duitse politie macht uit te breiden". voormalig commandant van de Ameri kaanse 24ste divisie in Korea, die reeds enige tijd als vermist staat genoteerd, bij Taedjon gewond werd en daarna is gedood. Hij werd het laatst door zijn manschappen gezien nadat hij een Noor delijke tank buiten gevecht had gesteld. Na ondervraging van overlevenden en krijgsgevangenen is men er thans van overtuigd, dat Dean door een Noord- Koreaanse soldaat doodgestoken is, al dus de Times. Een van de best geoefende en uitge ruste gevechtseenheden van if Philip- pijnen zal zich binnenkort bij de strijd krachten van de Ver. Naties in Korea voegen. Het is het tiende zelfstandige bataljon, bestaande uit een bataljon infanterie op volledige oorlogssterkte, een compagnie middelzware tanks, een compagnie lich te tanks, gepantsérde verkenningswa gens, een batterij gemotoriseerde artil lerie en medische-, genie-, verbindings- en aarj. en afvoereenheden. Door Woensdag op het vliegveld van Cairo uit het Britse vliegtuig, dat hem naar'Londen zou brengen, over te stap- pn in een Sabena-toestel. dat hedenmor gen tien uur in Brussel is aangekomen, heeft Westerling kennelijk getracht zün uitwijzing door de Engelse regering naar Nederland te ontlopen. Succes schijnt deze manoeuvre, die in Nederland zowel als in Engeland verrassing heeft gewekt, echter niet gehad te hebben, want hem is medegedeeld, dat hij geïnterneerd zal worden als hij in België blijft. Westerling heeft verklaard, dat hq vandaag nog uit België zou vertrekken, doch het is nog niet hekend, waarheen. Naar Neder land wil hij niet, daar er, naar hij he denochtend op het Brusselse vliegveld Meisbroek verklaarde, waarschijnlijk een bevel tot inhechtenisneming tegen hem is uitgevaardigd, en „u begrijpt, dat ik geen zin heb van de ene gevangenis naar de andere te gaan." Aanvankelijk was, naar Reuter meldt, besloten, dat hij vanmiddag in het vlieg tuig van 13.15 uur van Brussel naar Amsterdam zou worden gezet, doch dit is niet geschied. Westerling heeft een telefoongesprek met Den Haag aangevraagd en zijn be slissing om al of niet naar Nederland te gaan, zou hiervan afhangen. Ook overweegt hq naar Italië, Zwitserland of Spanje te gaan. Thiesse, Westerling's vriend, die van Singapore met hem is meegereisd, heeft zich naar de Spaanse ambassade in Brussel begeven teneinde te trachten een Spaans visum voor Wes terling te verkrijgen. Om één uur hedenmiddag bracht de Nederlandse consul te Brussel een be zoek aan Westerling. Het onderhoud duurde een kwartier. Na aan de jour nalisten te hebben verklaard, dat hij in de loop van de namiddag zou terug keren, vertrok de consul weer naar Brussel. In officiële kringen te Den Haag waren er hedenmiddag geen aanwijzin gen, dat de Nederlandse regering enige initiatief zou nemen inzake Westerling. Hij is in het bezit van een geldig Ne derlands paspoort en op grond hiervan werd hem het betreden van Belgisch grondgebied niet verboden. Hij kan Verwachting tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enkele buien. Vannacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets lagere temperaturen. Zon: 5.39—19.44 Maan: 19.21—2.13. Slechts in de stormen des levens I l leert de mens zijn krachten kennen. 1 Gisteravond is een windhoos, die van het Oosten uit de zandverstuivingen kwam, het plaatsje Kootwijk aan de Noordzijde gepasseerd. Eén boerderq stort te in. De bewoners, die de windhoos hadden zien aankomen, waren naar bui ten gevlucht en in een lege bietenkuil gedoken. Wonder boven wonder werden zij niet door de neervallende bomen getroffen. Een in de nabijheid staande grote woonwagen sloeg drie keer over de kop; de bewoners hiervan werden licht gewond. Op de diesel-electrische trein uit de richting Apeldoorn, die omstreeks 18.20 uur even voor Assel was, kwam een aantal boompjes terecht. Gelukkig deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Nadat de -boompjes waren weggeruimd, werd bij Assel het eerste treinstel, dat beschadigd was, afgekoppeld. Het an dere treinstel kwam met vijftig minuten vertraging in Amersfoort aan. Van Kootwijk uit trok de hoos in de richting van de Torenberg naar het Aardhuis gelegen in de domeinbossen bij Apeldoorn. De boerderij, bewoond door de weduwe Brouwer en zoon, en een onbewoonbaar verklaard woonhuis werden totaal vernield. De zandweg KootwijkApeldoorn werd door ont wortelde bomen geheel versperd. Vol gens mededelingen van de bosbrandweer is in de bossen zeer veel schade aange richt. Te Nieuw-Millingen aan de Rijks straatweg AmersfoortApeldoorn gin gen ter hoogte vas de Torenberg vele bomen tegen de grond. In de omliggen de dorpen Putten, Garderen en Uddel woedde een zwaar onweer. De schade bleef hier vrijwel geheel beperkt tot omgewaaide bomen. In Harskamp werd ernstige schade aangericht. De boerderij van de landbouwer H. Wissels stortte geheel in; de bewoner werd door een val lende steen ernstig aan het hoofd gewond. In het centrum van Hars kamp werden drie Woonhuizen ern stig beschadigd. Van één huis werd het dak finaal weggerukt, van de beide andere de gevels ingedrukt. De bewoners zijn voorlopig in de omgeving gehuisvest. In de buurt schap De Valk sloeg de bliksem in het rieten dak van de boerderij van de landbouwer W. Veenschouten. Door snel ingrijpen van de brand weer kon het woonhuis behouden worden. In Ede moest de straatversiering, ter gelegenheid van de Heideweek aange bracht, het op sommige plaatsen ontgel den. Persoonlijke ongelukken deden zich verder in de gemeente niet voor. De windhoos passeerde om acht uur de gemeente Oost-Stellingwerf in de Zuid-Oosthoek van Friesland. In het dorp Haulerwqk, behorende tot deze Gistermorgen heeft zich op 't hoofdbureau van politie te Rotterdam gemeld de 73-jarige M. J. V., die in zijn woning aan de Lieve Verschuierstraat zijn vrouw, de 64-jarige A. J. V.D. met een aardappelmes steken had toegebracht, nl. bij de slaap en in het oor. Omtrent de motieven tast men nog in het duister. De man is gearresteerd en de vrouw is in het ziekenhuis Coolsingel op genomen. Haar toestand is redelijk. gemeente, werden vier woningen totaal vernield; twee andere woningen kregen ernstige schade, tien andere woningen minder ernstig. Tientallen bomen wer den ontworteld en het telefoon- en elec- triciteitsnet kreeg ernstig storing. Wonder boven wonder zqn slechts twee personen licht gewond geraakt. Wij hebben nog een onderhoud gehad met de heer W. Brouwer, die met zijn oude moeder een boerderij bewoonde aan het Asselsepad te Kootwijk. Hij zag van de richting Loosebos uit de wind hoos aankomen en rende naar huis om met zijn 81-jarige moeder naar een die pe kuil, op kleine afstand van de boer derij te vluchten. Ternauwernood wa ren moeder en zoon in deze kuil, of met donderend geraas vlogen stukken van de daken van de boerderij en van de schuren en stallen over hun heen. Toen het noodweer voorbij was, zagen zij, dat alles wat eens hun eigendom was, in puin lag. Brouwer,is niet tegen stormschade verzekerd. Van het vacan- tiecentrum „De Berkenhorst" werden enkele gebouwen getroffen. Op dit ter rein werd een groot aantal bomen ont worteld en liep een der gasten een vrij ernstige oogwonde op. Van het hoog spanningsnet, dat over dit gedeelte van de Veluwe gaat, zijn twee hoogspan- ningspalen met betonnen voet en al uit de grond gerukt. slechts als ongewenst vreemdeling wor den uitgewezen. Westerling is hedenmorgen nog ge vraagd of hij van plan is zich aan te melden als vrijwilliger in het Neder lands Koreacorps. „Indien men mij ver zoekt in dit corps te treden, dan zal ik dit doen," zo zei Westerling. „Ik kan verklaren, dat de plannen, die mij worden toegeschreven voor de op richting van een speciaal corps der Ver. Naties voor Korea, uit de lucht zijn ge grepen," aldus ging hij verder. „Een uit nodiging van de Ver. Naties om mij met de organisatie van een dergelijk corps te belasten zal ik echter accepteren." Westerling verklaarde: „Ik ben thans een vrij man en denk een week in België te blijven. Ik reis met een Nederlands paspoort." Tenslotte deelde Westerling mede, dat hij bezig is zijn mémoires te schrijven. Hij hoopt deze in het Engels gestelde gedenkschriften over een jaar gereed te hebben. Hij heeft reeds van verscheidene uitgevers en ook van een filmmaatschappij te Hollywood aanbie dingen gekregen. Op aanwqzing van enkele Amsterdam mers hebben rechercheurs van de Haag se politie gisteravond in Amsterdam de juwelen in beslag genomen die in het begin van deze maand aan een Canadese dame in een hotel te Scheveningen wer den ontstolen. Deze sieraden, een briljan ten armband, een platina damesarmband horloge, drie briljanten broches en twee paarlen colliers, vertegenwoordigen een waarde van ongeveer f 50.000. Zij zijn in Amsterdam voor slechts f 60 van de hand gedaan. De dief is men op het spoor. Van de zijde van de Haagse politie werd ons nog medegedeeld, dat het voor spoedige verloop van het onderzoek in belangrijke mate te danken is aan de publiciteit, die de bladen aan deze ju- welendiefstal hebben gegeven. Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten te 's-Gravenhage heeft bon 484 algemeen - aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag 25 Augustus 1950 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen bij de detaillist tot en met 9 September 1950. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwij zing zal 5 October geschieden. In een onderhoud met Aneta heeft de kabinetsformateur Natsir Woensdag avond verklaard, dat er bij de vorming van het kabinet inderdaad moeilijk heden bestaan, die men reeds voorzien had: „Ik heb de opdracht van Sukarno aanvaard, wetende, dat er moeilijk heden zijn, tevens echter hopende op de welwillendheid van alle partijen". Op een vraag of er een coalitiekabinet ge vormd zal worden, antwoordde Natsir dat hierover in zijn voordracht niets vermeld is en dat ook geen streng coalitie-kabinet zal worden gevormd. Hoeveel ministers het nieuwe kabinet zal omvatten, kan tot heden nog niet worden medegedeeld, daar dit geheel afhangt van de resultaten der bespre kingen met de verschillende partijen. Even vóór het vertrek van de K.L.M.- Constellation PHTDP (Rotterdam) van het vliegveld Prestwick naar Gander op Dinsdagavond LL is door een tot nu toe onbegrijpelijke oorzaak de 35-jarige radiomonteur in dienst van het Britse ministerie van Burgerluchtvaart, J. W. Leitch, in een der draaiende propellers gelopen en op slag gedood. Door de klap werd de propeller zodanig beschadigd, dat hét toestel niet kon vertrekken. De passagiers vervolgden hun reis met de uit New York binnengekomen machine, terwijl de passagiers uit dit toestel met een „Convair". na een kleine vertraging, hun reis van Prestwick naar Amsterdam konden Voortzetten. Behalve de heer A. S. L. Spor, voor zitter van de Deli-planters vereniging, zijn te Medan nog gearresteerd de heren J. M. Carsenboom, R. de Jonge en R. Wittbeh De congressisten van Pax Romana hebben gisteren een tocht gemaakt langs de Noordhollandse plaatsen Edam, Monnikendam, Hoorn en Enkhuizen. In Enk huizen bezochten zij het Zuiderzeemuseum. Op deze foto ziet u de Franse deel' nemers aan het conares op de afdeling klederdrachten en oude meubelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1