BOUW VAN MODERN THEATER AAN BINNENWEG De Mater-Amabilis-school in Haarlem Honderd jaar Middenstandswoningen en villa's troef in 1951 VOLKSWAGENS pBrieven van lezers— Vier dagen filmdrie dagen toneel, concert of congres Studio voor gramofoon- platen-industrie AGENDA HAARLEMSE ENGELANDVAARDERS GENOTEN NOOIT ZOVEEL PUBLICITEIT Wittebroodsweken in sportieve omlijsting Hotelboaw belemmerd door hoge bouwkosten Vooruitgang in alle sectoren Vorming en ontwikkeling der meisjes betekent steun voor haar werkgevers Voor IJSTAARTEN JAGT TELEF. 14448 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1950 Gemeentebestuur van Heemstede keurde goed: Modern practisch gebouw DE NOOD DER GEPENSIOENEERDEN HONEYMOON IN DERBY DE WEDEROPBOUW VAN ZANDVOORT Meer villabouw in 1951 Rechtbank doet uitspraak Openluchtconcert REDEVAART NAAR HEILOO Voor ongehuwde dames Rotan exposeert Gedeelte van Beynes-compiex verkocht 2500 m2. van opslagplaats aan Lange Molenstraat Motor van het Circuit in Zandvoort gestolen Orgelconcert in de Waalse Kerk WAAR ZIJN DE TROEPEN- SCHEPEN? Zaken doen met Spanje Waterpoloresultaten BLOEMENDAAL Geen spreekuur Jongeman aangehouden TAXI? Bei, 13000 DAC en NACHT Friese klokken Verkoop Reparatie ZONDER CHAUFFEUR TE HUUR „TAXI 13000" PLEIN 33 TELEFOON 13000 of 1700» Kort geleden heeft het gemeentebe stuur van Heemstede een plan goedge keurd, dat eindelek een goede oplos sing van het veelbesproken zalenpro- bleem zal brengen en bovendien het culturele leven belangrijk zal stimule ren. Die goedkeuring betrof de bouw van een theater aan de Binnenweg, tus sen de Berkenstraat en de Haemstede- laan, dus vlak bij Je IJzeren Brug. Een theater met een zaal voor 600 personen en een kleine bovenzaal voor plusminus 150 personen; geschikt voor het geven van film- en toneelvoorstellingen, con certen, congressen en andere culturele evenementen. De gemeentelijke instanties hebben vlotte medewerking verleend en de uit voering van het plan op korte termijn is slechts afhankelijk van de beslissing van de Nederlandse Bioscoopbond en het Departement voor Wederopbouw. De Bioscoopbond heeft de aanvrage om films te mogen vertonen de be doeling is voorlopig vier dagen in de week reeds behandeld en zijn beslis sing kan zeer binnenkort verwacht worden. Wij vernemen, dat van de zijde der Haarlemse theater-directeuren be zwaren zijn ingediend, omdat zij, op grond van de resultaten van het eerste halfjaar 1950, een vrij gevoelige terug gang van het aantal bezoekers hebben moeten noteren, mede als gevolg der hoge vermakelijkheidsbelasting. Zij me nen, dat de Heemstedenaren op gemak kelijke wijze naar de stad kunnen ko men om daar een film te gaan zien en dat er dus geen behoefte aan een nieuw theater in de randgemeente is. Daartegenover heeft de aanvrager gesteld, dat het niet aangaat enige bios coop-exploitatie in een rand-gemeente onmogelijk te maken. In Heemstede, dat bijna 25.000 inwoners telt en straks, wanneer de woningbouw weer vlotter kan gaan, zeker verder zal groeien, is geen enkel modern gebouw, dat de uitingen van het culturele leven kan opvangen. Zeker, er zullen films ge draaid worden in het nieuwe theater, maar het zal anderzijds zoveel mogelijk ten dienste staan van de Heemsteedse bevolking en haar culturele verenigin gen op allerlei gebied. Een zeer belangrijke factor, die het object ook in de industriële richting zeer aantrekkelijk maakt, is intussen mede een rol gaan spelen. Enige weken geleden maakten wij een reportage van de Nederlandse Gramofoonpla ten-in dustrie te Heemstede. De N.V. Bovema opende aan de Bronsteeweg het „Co lumbia House", bedoeld als internatio naal representatie-centrum. Bij die ge legenheid werd medegedeeld, dat er een eigen studio gebouwd zou worden, om de prestaties der vaderlandse artisten op de plaat vast te leggen en deze pla ten als deviezen-object naar het bui tenland te exporteren. Anderzijds zou den buitenlandse artisten in deze studio optreden. Er is nu een principiële overeenstem ming bereikt tussen Bovema en de di rectie van het nieuwe theater, waar door de grote zaal overdag gebruikt kan worden als studio, zodat afzonderlijke bouw niet meer nodig zou zijn. In een der kleedkamers kan een permanente eleetrische installatie aangebracht wor den. Zou het orkest van Dolf van der Linden b.v. overdag voor „de plaat" ge speeld hebben, dan kan des avonds voor de Heemsteedse bevolking een open baar concert volgen. Twee vliegen in één klap. Voor het klassieke genre geldt natuurlijk hetzelfde. Wjj zijn in de gelegenheid gesteld om het ontwerp van architect ir. W. Ph. van Hardeveld onder de loupe te nemen. Het entrée van het theater zal aan de Binnenweg zijn, waar een fraaie gevel van achttien meter breed wordt opge trokken. Via een vorstelijke hall komt het publiek in de zaal, waar drie hon derd en zestig stoelen staan, terwijl twee trappen in de hall naar het bal- /n de vroege morgen van deze dag heb ik de rode brievenbus bij ons postkantoor op zijn ijzeren schou ders geklopt, omdat hij vandaag, met vele collega s, honderd jaar is geworden. Ik begrijp, beste bus, dat dit een zeer belangrijke dag m je postale leven is en daarom feliciteer ik je van harte. In gedachten ga ik terug naar het ogenblik, waarop ik als aankomend kleuter tegen je ijzeren bast klauterde om mijn eerste post door je gleuf te wippen. Misschien weet je het nog, het was een kaart met een huisje, een boompje en veel sneeuw, die ik stuurde naar mijn oom Ben m Pui-merend, om hem een „Zalig Nieuwjaar" te wensen. kon toen nog niet geloven, dat die kaart werkelijk naar Purmerend werd gebracht, doch toen ik hem twee maan den later bij oom Ben in de spiegel zag hangen, wist ik dat je meer was dan een luxe vuilnisbak. Eigenlijk neem je in mijn leven en in het leven van al je andere cliënten zo'n belangrijke plaats m. Herinner jij je nog dat jonge stel? Heb je met even genoten van het ogenblik waarop die twee de tientallen kaartjes bij je naar binnen werkten om familie en kennissen kond te doen van het feit dat zri zich op tweede Kerstdag gingen verloven? Stellig heb je ook de huwelijksaan kondigingen op ouu-Hoiianas papier mooi gevonden en zie je het gelukkige gezich' van de jonge vader-met-de- kaartjes nog voor je. O, ik weet wei dat het niet allemaal rozengeur en maneschijn was wat jij in die jaren te slikken kreeg. Ook 'jouw leven is steeds met ups en downs ge paard gegaan. Ik weet dat het je dik wijls tot hier" heeft gezeten, maar dan was er toch steeds weer een lichting. In 1869 heb je er zelfs een gleuf bij gekregen, omdat je het niet allemaal meer slikken kon. Hoe graag zou ik je vandaag een lintje op je stoere borst spelden! Het is echter niet aan mij, dit te doen. Ik heb je mets anders te bieden dan deze grote, blauwe enveloppe. Ik weet dat het met veel is, er zit zelfs geen postzegel op. De tijden zijn moeilijk vriend, probeer, er j" ijzeren schouders maar eens voor op te halen. Ja, je ziet het goed, de enveloppe is gericht aan de Heer Inspecteur der Be lastingen. Nee, ik neem het je heus niet kwalijk dat je nu een boertje laat. want ik weet dat dit aangiftebiljet je zwaar op de maag ligt V-n. con leiden, waar tweehonderd en veer tig personen kunnen plaatsnemen. Ach ter het balcon is de foyer geprojecteerd, die tevens gaat dienen als kleine con cert- of vergaderzaal voor honderd tot honderdvijftig gasten. Dit zaaltje is ook via een aparte ingang van buiteri af te betreden. Het toneel heeft een diepte van zes en een halve meter en een breedte van tien meter bij volledige opening. Er vóór ligt een grote orkest bak, die met een plankier bedekt kan worden, waardoor de toneeldiepte tot acht meter vergroot wordt. Voor orkes ten is deze oplossing ideaal en de H.O.V. zal er zich uitstekend kunnen opstellen. De projectie-cabine zal tussen de zaal en het balcon gebouwd worden volgens de nieuwste voorschriften van de brand weer, die op 1 Januari j.l. zijn gaan gelden. Deze cabine is alleen te berei ken via twee ingangen, die onmiddellijk met de buitenlucht in verbinding staan. Van binnen uit zijn ze dus niet te be treden. De projectie naar het filmdoek op het toneel zal horizontaal zijn, zoals in het Frans Hals-theater. De nieuwste Amerikaanse apparaten zullen de weer gave van beeld en geluid zo volmaakt mogelijk doen zijn. Ventilatie en ver lichting worden door middel van on zichtbare sleuven gecombineerd en het gehele interieur zal door rust en goede smaak moeten opvallen. Naast de foyer zullen rechts en links garderobes komen, waardoor tussen twee voorstellingen een-richtingverkeer mo gelijk is. Verder geeft de tekening nog aan een directiekamer, die tevens zal dienen voor bestuursvergaderingen van ver enigingen en op de bovenste verdie ping, zodanig naar achteren gebouwd, dat er van de straat af niets van te zien is, een woning voor de bedrijfs leider. De Heemsteedse burgerij mag hopen, dat de instanties, die nu nog hun goed keuring moeten geven, gunstig en spoe dig zullen beslissen. Indien een en an der naar wens verloopt, zal op zeer kor te termijn met de bouw begonnen kun nen worden, zodat in 1951 de opening plaats heeft. Het gemeentebestuur ziet het belang zeer duidelijk, in Den Haag zal men ongetwijfeld de overeenkomst met de gramofoonplaten-industrie zwaar doen wegen en van de andere kant het culturele element niet laag aanslaan. Het is nu nog niet de tjjd om* over de exploitatie mededelingen te doen, maar wel kan reeds gezegd worden, dat èèn avond in de week een bijzondere film gedraaid zal worden in het genre van de Zondagochtendvoorstellingen der bioscopen. Daardoor krijgt de Heem- stedenaar die de Zondagochtend niet geschikt acht voor het kijken naar een film, ook al is het een paedagogische, gelegenheid haar toch te zien. Overigens zal het theater met alle verhuur-bu- reaux kunnen onderhandelen. Drie avonden in de week blijven echter vrg voor andere ontwikkeling of ontspan ning, waarbij de verenigingen in een modern geoutilleerd gebouw hun pres taties kunnen tonen. piOSCOPEN: Rembrandt: Avontuur in Naifels (14 j.), 2. 4.15, 7 en S.15 u.; Palace: The time, the place and the girl (a. 1.); 2. 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: De mooiste tijd van je leven (a. 1.). 2. 4.15, 7 en 9.15 uur; Frans Hals: Een avontuur op Sumatra (14 j.j, 2.30, 7 en 9.15 uur; City: South of St. Louis (14 j,), 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Apache Ro se (14 j.j, 2.30, 7 en 9.15 uur. Bijzondere filmvoorstellingen City: Stan Laurel en Oliver Hardy in „Twee maal twee is twee" (a. L), iedere morgen 11 uur. Openluchttheater: Scapino ballet, 14 30 en 20 uur. Woensdagmiddag kwam de afdeling Heemstede en omgeving van de Alg. Ned. Bond van Gepensioeneerden in „Het Wapen van Heemstede" onder voorzitterschap van de heer C. Vis in vergadering bijeen. De kascommissie bracht verslag uit over de toestand van de kas en de pen ningmeester, de heer W. Abrahams, kreeg alle lof over het kasbeleid. Een door het Hoofdbestuur gewenste wijziging in de statuten ging er zonder stemming door, dank zij het feit, dat dit voorstel reeds in het orgaan van de ver eniging was opgenomen, waardoor het voorlezen overbodig was geworden. Dit zelfde gebeurde met het uitvoerig ver slag van de laatstgehouden Bondsverga dering. Op verzoek van een der leden zal in de komende Bondsvergadering het pro bleem van de verhoogde ziekenfonds premie op de agenda worden geplaatst. Ten aanzien van de propaganda deel de de voorzitter mede, dat in het door de afdeling beheerde rayon nog altijd pl.m. 250 gepensioeneerden wonen, die niet aangesloten zijn bij de Alg. Ned. Bond van Gepensioeneerden. Hij achtte het volstrekt noodzakelijk dat ook deze mensen lid worden, want hoe groter het ledenaantal is, des te meer kans is er dat er bij de regering iets bereikt wordt. Daarom stelde hij voor een propaganda- commissie te benoemen. Er werd een zeer uitgebreide commissie benoemd, die onverwijld aan het werk zal gaan. Om trent de te voeren propaganda gaf de heer J. H. Groen, lid van het hoofdbe stuur, enige nadere inlichtingen. De heer J. H. Groen sprak uitvoerig over het door de Tweede Kamer aange nomen wetsontwerp tot verhoging van de pensioenen. Spreker gaf daarbij als zijn persoonlijke opvatting te kennen, dat in verband met de scherpe critiek welke het wetsontwerp in de Eerste Ka mer heeft ontmoet en meer nog in aan sluiting op de kwestie lonen en prijzen waarover momenteel binnenskamers zeer druk wordt geconfereerd, de kans zeer groot is, dat de regering het wetsont werp terugneemt en met een geheel nieuw komt. Wanneer dit inderdaad het geval mocht zijn, leidt dat zeker weer tot nieuwe vertraging, doch dan zal het Hoofdbestuur zeker aandringen op het verstrekken van een voorschot, in af wachting var. de nieuwe regeling. Na een uiteenzetting over het stand punt van de organisatie inzake de uit gesproken plicht, die de regering heeft om te zorgen voor een pensioen dat vol doende is voor het levensonderhoud, zo. als dat is vastgelegd in de Pensioenwet 1922, behandelde spreker nog enige de tails. „Welcome again to Haarlem visitors" stond er boven deze foto, die in de „Derby Evening Telegraph" gepubliceerd werd. By iedere sportontmoeting worden de Haarlemmers op de gevoelige plaat ver eeuwigd. Op deze foto ziet V de Haar lemse groep, bepakt en beladen op de trappen van het stadhuis in Derby. Iedere Vrijdag verschijnt hier de krant met een speciale foto-editie. Wanneer een verloofd paar de aankondiging van zijn aanstaand huwelijk per advertentie in de krant bekend maakt, komt er een persfotograaf op de bruiloft. Hoe meer bruidsparen, hoe interessanter de krant. Bij gevolg, dat de meeste ruimte wordt ingenomen door ontroerende maar een tonige bruidsfoto's. Het is voor een buitenlander zeer leer zaam om een ontdekkingsreis te maken in de Engelse krantenwereld. Wanneer iemand hier een lugubere moord heeft bedreven, zetten de journalisten in hun verslag niet alleen naam en toenaam vol uit, maar tevens wordt op deskundige wijze de doopcel gelicht. Dat schijnen de lezers zo op prijs te stellen, dat ook de hele familie van de moordenaar de re vue passeert met vermelding van adres sen en leeftijden. Deze uitgebreide berichtgeving pas sen ze echter niet alleen toe bij mis dadige gebeurtenissen. Het verslag, dat een journalist van de „Derbyshire Advertiser" over onze aankomst schreef, is typerend voor de journalistieke neus van de Engelse krantenman. Hij ruikt het nieuws voor zijn krant vanuit een meer particu liere richting. Ket feit, dat wij aankwa men, was vanzelfsprekend belangrijk, maar de journalist vond het nog veel gewichtiger, dat er een pasgetrouwd paartje onder die Haarlemmers was. „Honeymoon in Derby" stond er boven het verhaal. Met vette letters stond daar onder: „Wim en Truus zeggen, dat ze Het is nu ruim vijf jaren na de bevrijding goed stil te staan bij het geen te Zandvoort voor de wederop bouw werd tot stand gebracht Vijf ja ren geleden was het aan de kust gele gen bedrijfsgedeelte van deze badplaats vernietigd en strekte zich daar een troosteloze vlakte uit. Sedertdien is van gemeentewege met alle kracht gewerkt om de vernielde wegen en boulevards met een te bestraten oppervlakte van 170.000 m2 te herstellen. De oude toestand kon niet meer terugkeren, daar het wederopbouwplan van ir. G. Fried- hoff uiteraard rekening moest houden met de toekomst van Zandvoort als touristenoord voor West-Europa. Het wederopbouwplan-Friedhoff is op 30 Juni j.l. -door de Algemene commis sarissen voor de wederopbouw goedge keurd met uitzondering evenwel van het ten Noorden van het zogenaamde „zomercentrum" gelegen gedeelte. Overeenkomstig dit wederopbouwplan zijn intussen gereed gekomen de Noord- Boulevard, verschillende straten in de omgeving van de Burgemeester Engel- bertsstraat, de Thorbeckestraat, het begin van de Zuid-Boulevard, enz. Met de aanleg van riolering en kos ten van opruiming van bunkers is daar door rond f 835.000.uitgegeven. Dezer dagen zal een aanvang worden gemaakt met het omvangrijke werk: aanleg zeereep-midden, waardoor de Strandweg zal worden opgevuld en de Noord- en de Zuid-Boulevard recht streeks zullen worden verbonden tot één grote verkeersweg. De kosten daar van worden begroot op rond f 350.000. Intussen worden nieuwe werken voor bereid. n.l. bestrating van de gehele Zuid-Boulevard en Brederodestraat en het verbreden van de Noord-Boulevard vanaf de Van Galenstraat tot de Zee straat. Ook -met betrekking tot de woning bouw zijn goede resultaten bereikt. Zijn door de sloping te Zandvoort 580 wo ningen verloren gegaan, van gemeente wege is de woningbouw krachtig ter hand genomen. De door sloping gedu peerde eigenaars van woningen konden door de vele daaraan verbonden be slommeringen moeilijk er toe komen zelf hun woning te herbouwen. De ge meente heeft daarom in 1948 42 wo ningen aan de Burgemeester Engel- bertsstraat gebouwd en deze uitgegeven aan gegadigden-claimbezitters. Doordat dit werk als één groot bouwwerk werd uitgevoerd, waren de bouwkosten aan merkelijk lager, dan wanneer elke ge dupeerde afzonderlijk had gebouwd. Volgens dit zelfd- systeem bouwt de gemeente nu 6 woningen aan het Dorps plein en 20 middenstandswoningen aan de Thorbeckestraat; deze komen in het a.s. najaar gereêd en zijn reeds aan ge gadigden toegewezen. De arbeiderswoningbouw is in han den gegeven van de Woningbouwver eniging „Eendracht maakt Macht", die sedert de bevrijding 169 woningen (waaronder 20 duplexwoningen) met financiële medewerking van de gemeen te heeft gebouwd. 38 woningen komen binnenkort ge reed en met de bouw van een complex van 44 woningen (w.o. 18 duplex-wonin- gen) is een aanvang gemaakt. Was aanvankelijk de geneigdheid van particulieren om voor eigen rekening woningen te bouwen niet groot, de be langstelling van die zijde neemt gesta dig toe. In totaal zijn nu 62 particuliere woningen gereed gekomen en 10 zijn er nog in aanbouw; daarvan zijn er 29 in het Zandvoo'rtse deel van Bentveld gebouwd of in aanbouw. Toen de wo ningbouw in de „vrije-sector" (zonder overheidssteun) werd vrijgegeven, heeft een combinatie plannen ontworpen voor de bouw van plm. 60 middenstandswo ningen in het villapark-Kostverloren. Voor 28 van die woningen is een bouwvergunning verleend; daarvan zijn er 13 nagenoeg voltooid. De grote belangstelling voor de bouw van middenstandswoningen en villa's is verblijdend, want daardoor wordt de harmonische ontwikkeling der gemeente bevorderd. Immers, de werkgelegenheid te Zandvoort is be perkt en ongebreidelde aanbouw van arbeiderswoningen zou niet zijn in het belang van de arbeidende bevol king en dus evenmin in dat van de gemeente. Zandvoort moet bij zijn wederopbouw rekening houden met het feit, dat zijn welvaart mede af hankelijk is van de vestiging van meer draagkrachtige inwoners en fo rensen. De omstandigheden in de af gelopen jaren leidden er toe dat de volkswoningbouw de voorrang had. Het feit, dat met ingang van 1951 het bouwvolume voor herbouw wordt vrijgegeven, zal tengevolge hebben, dat het zwaartepunt van de woning bouw naar middenstandswoningen en villa's wordt verlegd. Hoezeer Zand voort daarbij belang heeft blijkt wel hieruit, dat gesloopt werden 178 mid denstandswoningen en 162 villa's! Voor de bebouwing van de Zuid-Bou levard en de Brederodestraat worden momenteel met talrijke gegadigden be sprekingen gevoerd. De plannen voor de bouw van 26 middenstandswoningen en villa's zijn reeds in een vergevor derd stadium. Als deze ontwikkeling voortgang vindt, zal het wederopbouw- plan-Zuid, waar nog plaats is voor 65 woningen, binnen enkele jaren zijn vol gebouwd. Resumerende kunnen voor de wo ningbouw de volgende cijfers worden verstrekt: voltooid 317 woningen; in aanbouw: 87 woningen; in voorberei ding: 26 woningen. Aan het begin van de Zuid-Boulevard achter de Thorbeckestraat zullen bo vendien naar verwacht mag worden binnenkort worden gebouwd 3 flats elk 6 woningen bevattend, aan de Strand weg (Noordzijde) een flat met 18 wo ningen en iets Noordelijker in het ver lengde van de Noord-Boulevard een flat met 19 woningen. Deze snelle voortgang var de weder opbouw is ook van belang, omdat de onteigende gronden ter waarde van rond 2 y- millioen gulden dezer dagen aan de gemeente Zandvoort in eigendom zul len worden overgedragen. Naarmate deze gronden voor bebouwing worden verkocht (grondspeculatie is niet toege laten) zal de rentelast van dit grote ka pitaal verminderen. Met de herbouw van de Zandvoortse bedrijven (40 hotels en pensions en 73 café's, winkels en andere bedrijfsge bouwen gingen door de sloping verlo ren) zijn nog geen belangrijke vorde ringen gemaakt. 1 Café-restaurant, 4 paviljoens, 1 badinrichting en twee win kels zijn herbouwd en met de bouw van twee winkelhuizen wordt binnenkort een aanvang gemaakt. De hoge bouw kosten vormen een belemmering voor een rendabele exploitatie. Verschillende gegadigden moesten om die reden voorlopig de verwezen lijking van hun plannen uitstellen. Niettemin zijn terzake enkele contacten gelegd met serieuze reflectanten en verwacht mag worden dat ook in deze sector de bedrijvigheid zal toenemen. De kort geleden door de raad inge stelde studiecommissie voor de weder opbouw zal zich, naar verwacht mag worden, ook met deze materie bezig houden. De bouw van een 45 meter hoge wa tertoren, met een reservoir-inhoud van totaal 950 m3, vordert bevredigend. Deze toren zal in de zomer van 1951 in ge bruik worden genomen. Van gemeentewege zijn een tweetal problemen aangevat, welke voor de ontwikkeling van Zandvoort van groot belang zyn: de vuilafvoer en de riool waterzuivering. Binnenkort zal begon nen worden met de bouw van een vuil- laadstation op het emplacement der Nederlandse Spoorwegen; als dit gereed is zal het huisvuil in gesloten wagons naar Drente worden vervoerd. De vuil nisbelt, die voor een groot deel van het dorp zeer hinderiyk is, zal dan ver dwenen. Aangaande de rioolwaterzui vering wordt een rapport verwacht van het Rëksinstituut voor de zuivering van afvalwater. Het voornemen bestaat, een zuiveringsinstallatie te bouwen (een werk, dat minstens een half millioen zal kosten). Het fraaie duingebied, dat thans door de modderkommen wordt ontsierd en onbruikbaar gemaakt, zal dan voor woningbouw, plantsoenaanleg e.d. worden bestemd. Vanmorgen deed de Haarlemse recht bank uitspraak in de zaak tegen de Haarlemse kantoorbediende E„ die veer tien dagen geleden terecht moest staan wegens verduistering van geld ten na dele van het bedrijf, waar hij werk zaam was, en van de loterij- en voetbal club, waarvan hij de kas onder zijn be heer had. De kantoorbediende werd veroordeeld tot acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk op een proeftijd van drio jaar. De 22-jarige avonturier J. van H., die destijds een auto huurde en deze later verkocht, hoorde zich veroordelen tot een jaar plus zes maanden, door te brengen in een jeugdgevangenis. En tenslotte veroordeelde de recht bank de Amsterdamse marktvroyw E. van T., die haar slag geslagen had op de markt in Haarlem-Noord en daar goederen weggenomen had uit een kraam, tot zeven maanden met aftrek en voorwaardelijk ter beschikking stel len van de regering op een proeftijd van drie jaren. De harmonie ..Crescendo" o.l.v. de heer Jac. J. Bijster concerteert Vrijdagavond om acht uur in de Hout. Het volgende programma wordt gespeeld. 1. Festjubel, concertmarech, Blanken burg; 2. La pouppée de Nuremberg, ouverture, A. Adam; 3. Immer oder immer, wals, E. Waldteufel; 4. Fantasia sur l'Opéra Czaar und Zimmerman, A. Lortzing; 5. Le Chef de Corps, mars, V. Bury; 6. Frau Luna. ouverture, P. Lincke; 7. Menuet uit de Suite l'Arlé- sienne, G. Bizet, fluitsolo door de heer B. de Graaf; 8. Rosen aus den Suden, wals. Joh. Strauss; 9. „Harmonie-Cres cendo", mars, Jac. J. Bijster. veel van onze stad houden". Een haast levensgroot portret van Wim en Truus (Wim Peschar en Truus Peschar-v. d. Brink) fleurde het lieftallige sprookje op en ergens aan het einde van het ver slag kan men dan ook nog lezen, dat de Haarlemmers in Derby waren aange komen. Het doet de Engelsman goed om naast het trieste wereldnieuws in de krant ook nog een keur van persooniyke grapjes te lezen. Iedereen in Derby weet nu, dat Truus, toen ze getrouwd was op het stadhuis in Haarlem, bloemetjes kreeg en dat ze Wim in Engeland ge rust Bill kunnen noemen. We zullen Wim en Truus nu "maar verder Bill en Truus laten, want het is niets gedaan met zoveel publiciteit in de wittebroodsweken. Ook wij hebben ons voor deze keer aan een persoonlijk grapje schuldig gemaakt. Zondag 27 Augustus a.s. zal een bij zondere bedevaart naar Heiloo worden gehouden voor ongehuwde dames. Een bedevaart, welke bijzondere belangstel ling mag hebben. Het programma voor deze dag luidt: Des morgens half elf plechtige Hoog mis. Twaalf uur koffietafel, waarna mej. C. Stringa, leidster van de K. A. V., zal spreken over: „Problemen rondom de ongehuwde vrouw". Drie uur Kruisweg met predikatie bij de 12de statie; vier uur plechtig Sluitingslof. Kaartjes voor deze bedevaart zijn te verkrijgen bij de dames Elligcns, Maas straat 18- Gouweleeuw, Pre.s. Steynstraat 151; K. Kuiken, Wald. Pyrmontstraat 11; C. Schiering, Graaf Willemstraat 17. De trein vertrekt uit Haarlem om kwart vóór tien. Gedurende acht weken ligt de tentoon- stellingsark van de Rohé-fabriek uit Noordwolde in het Spaarne. Iedereen ?s hierdoor in de gelegenheid eens nader met de rotan-meubelen kennis te maken. Daar de eerste indruk altijd zeer be langrijk is, heeft men alle mogelijke moeite gedaan om de showroom gezel lig in te richten. En deze poging kan zeer geslaagd genoemd worden, want de indruk, die men van de boot mee naar huis neemt, is er een van licht, zon en vrolijkheid. En hier komen we meteen bij de voornaamste eigenschap van deze meubelen. Niet alleen zijn ze veel go.edkoper dan de normale meubels, ook het karakter van een kamer wordt er aanzienlijk door veranderd. De lich te naturelkleuren in combinatie met de thans zo geliefde handdrukpatronen en wat modern aardewerk, maken de woonruimte zó zonnig, dat als vanzelf ook het humeur er door beïnvloed wordt. Met smaak gearrangeerd, kan men een verrassend en artistiek inge richt interieur verkrijgen. Het grote voordeel is, dat deze meu bels zeer weinig ruimte innemen, iets, dat in verband met de huidige woning nood van groot belang is. Ook lijkt een kamer door dit fleurige en lichte mate riaal veel groter. Voor de huisvrouw weegt bovendien het feit, dat rotan wei nig onderhoud behoeft. En tot slot komt er naast het grote comfort door de spe ciale zittingen nog bij, dat het materiaal ijzersterk is. Reeds eerder schreven wü op deze plaats over de oprichting van de Mater- Amabilis-school te Haarlem. Directe aanleiding was de oprichting van een avond-cursus, die toen binnen 5 dagen was volgeboekt, terwyi men nog veel meisjes heeft moeten teleurstellen. Dit bewyst wel, dat er inderdaad een grote behoefte aan dit onderricht bestaat, en dat deze gelegenheid met beide handen is aangegrepen! In October a.s. zal deze cursua dan een aanvang nemen. Echter niet alleen de meisjes zelf, maar ook haar v-erk ondervindt voor deel van dit onderricht. Het is bijvoor beeld gebleken, dat de goede gang van zaken in bedrijven er ten zeerste door bevorderd wordt. In verschillende grote steden van het land hebben dan ook de werkgevers zich oor dit werk enthou siast verklaard en bieden zü alle steun. Thans is ook voor Haarlem de tijd ge komen, om de werkgevers nader van dit onderwijs in kennis te stellen. Dezer dagen zul'en zij vertien u't- genodigd voor een algemenbüeenkomst waarop doel en wcrkwyze door u^s- kundigen zullen worden uiteengezet. In het kort gezegd is het doel, meisjes bo ven 17 jaar een alzijdige vrouweiyke vorming te geven, geheel gericht op haar toekomstige taak van echtgenote en moeder. De werkgever zal zich afvragen; „Maar wat heeft dit nu met mijn bedrijf te ma- keji?" En dan willen wij hier vast één vüin de geheimen onthullen, en dat is er een van psychologische aard. De werkgever moet goed in het oog houden, dat het hier gaat over meisjes. Wat is de toekomst-droom van vrijwel alle meisjes? Te trouwen en een gezin te vormen. Waar gaan de gesprekken op het werk in het algemeen over? Voor een groot deel juist hierover, maar dan dikwijls op een zó verbasterde en gedegenereerde wijze, dat daarin practisch geen ideaal meer te herkenner, is. De Mater-Amabilis-school nu heeft het in haar macht, de meisjes niet alleen idealen voor ogen te stellen, maar haar ook aan te tonen, hoe deze inderdaad verwezenlijkt kunnen wor den; en in het licht van het bovenna tuurlijke gezien worden zij nog on eindig rijker aan inhoud. Ziehier een groot voordeel voor de werkgevers: De meisjes wéten waarvoor zij leven, zij kennen haar eigen waarde, de waarde van hun dagelijkse arbeid in het bedrijf en de waarde van de chris telijke huwelijksmoraal. Het „uit zichtloze" dat op een meisje zo ver lammend kan werken, maakt plaats voor de arbeid, grotere arbeidspresta- Het directe gevolg hiervan kan niet anders zijn dan opgewektheid en een goede geest in het bedrijf, liefde voor de arbid, grotere arbidspresta- ties! Hoewel we indertijd reeds uitvoeriger over de Mater-Amabilis-school geschre ven hebben, willen wij toch nog even in het kort de inhoud van het onderwijs geven, zij het dan in de vorm van een dorre opsomming: Van een priester ont vangen de leerlingen, onderricht over de godsdienstige kwesties, van een dok ter over kinderziekten en moederschap, van een verpleegster over de verzorging van kinderen, zieken en oudjes, van een paedagoge over opvoeding en moeilijk heden daarbij, van een leerares koken in het verzorgen van de maaltijden, van een leerares naaien, in het vervaar digen en veranderen van kleding; ver der is er onderricht in het scheppen van een huiselijke sfeer, zang, fraaie hand werken, handenarbeid, gymnastiek. De te behandelen stof is hiermee echter zeer beknopt weergegeven. Een speciale attractie vormt de vra- genbus, die echter niet als attractie be doeld is, maar als een ware hulp in vele moeilijkheden. Onder schuilnaam kun nen de meisjes hierin alle vragen depo neren, waarvoor zij graag een oplossing zouden hebben en deze zullen dan volgens de geest van de Mater-Amabi lis-school steeds geheel overeenkom stig de waarheid beantwoord worden. Ook meisjes, die niet zullen trouwen, ontvangen door ait onderricht „de op leiding voor haar leven. Bovendien vormt ook de ongehuwde staat voor de vrouw, in het klooster of in Ce wereld, een onderdeel van de stof. Deze school is geheel modern van op zet en tevens degelijk. Tegeiyk en in samenwerking met on ze „Mater-Amabilis-school" zullen de niet-katholieken een soortgeiyke school oprichten; zij noemen dit onderricht: „Zonneblocmwerk". De katholieken hebben haar echter de naam „Mater-Amabilis" gegeven, om haar onder bescherming te stellen van De Beminnelijke Moeder van Christus, die ook voor onze moderne meisjes en moeders nog steeds hèt stralende voor beeld moet zijn! YVy twyfelen er niet aan, of deze voor bedrijf en personeel zo belangrijke zaak zal zich ook in Haarlem over de grote belangstelling van de werkgevers mogen verheugen. S. B. Hoewel er nog geen gegadigden zijn voor de grote Beynes-fabrieken aan het Stationsplein, die nu al bijna verlaten liggen, is een opslagplaats van 2500 m2„ gelegen tussen de Lange Molenstraat en de Lange Heerenstraat verkocht aan de fijnhouthandel Th. D. Wolff, die er zijn bedrijf naar zal verplaatsen en uitbrei den. „Wij zitten nu in het plantsoentje, dat uw tekenaar indertijd ontwierp als aan trekkelijke afscheiding tussen twee ïn- dustrie-flats op de plaats waar nu de lelijke hallen en het hoge administratie gebouw staan." Deze mededeling van de koper was ironisch bedoeld en we kunnen er even plezier om hebben. Maar het zou toch wel erg zijn als de aankomende reiziger van het aankomende geslacht in Haar lem kennis moet maken met een grauw complex, waarin eerst de inderdaad Ko ninklijke Fabrieken van Rijtuigen en Spoorwagens van Beynes gevestigd waren. Als wij kapitalist waren, kochten wij de hele rataplan en gingen iets schoons op een vlak gemaakte plek bouwen wij zijn het echter evenmin als de ge meente! Bij een van de Wedstrijden op het Circuit in Zandvoort zag een Haarlemse sjouwerman kans een motor te ont vreemden. Hij moest zich daarvoor van morgen voor'de Haarlemse rechtbank verantwoorden, waar de officier van Justitie een jaar en zes maanden gevan genisstraf tegen hem eiste. De vuurwerker W. v. d. V. uit IJmui- den had maar liefst zestien veroordelin gen op zijn straflijst staan en vanmor gen moest hij zich voor de Haarlemse rechtbank verantwoorden wegens ver duistering van een fiets. De man had de fiets bij een Haarlemse familie geleend en deze in Amsterdam verkocht. De officier eiste zes maanden gevangenis straf tegen hem. In beide zaken zal de Haarlemse rechtbank over 14 dagen uitspraak doen. De vierde orgelavond in de cyclus „Van Sweelinck tot Bach" wordt mor genavond om acht uur in de Waalse Kerk aan het Begijnhof gegeven. Dit maal speelt de organist Dolf Hendrikse. Hij brengt onderstaand programma ten gehore: Praeludium und Fuge E Dur, Vincent Lübeck; Toccata con Fuga C Dur, Con certo, Joh. Gottfried Walther; Praeludi um in D, Capriccio in D, Georg Bühm; Praeludium et Fuga a moll, Trio c moli, Praeludium et Fuga Es Dur, J. S. Bach. CAMERONIA (Nederl.), pass. 22 Augustus Perim, n. Amsterdam. Hoera! Een'handelsverdrag met Span je! Er mag dus voor wat ons vak betreft 125.000 aan bloembollen worden inge voerd in Spanje! De actie begint. Je geeft een aardige prijscourant uit, die allerwege met en thousiasme wordt ontvangen. De orders stromen binnen! Op zekere dag brengt de post een krant uit Barcelona. Mijn aandacht valt op een artikel, waarin lof wordt geuit jegens een Nederlandse bloembollen firma (laten we haar noemen de firma Van der Zee), die zo vriendelijk is, gra tis leveringen van tulpen aan te bieden aan de twee grootste gemeenten in Spanje. Wat een prachtige geste van die Van der Zee, hè? Alles wordt in het werk gesteld om van Spanje een goed afzetgebied te ma ken. Van Den Haag uit gaan enige auto riteiten naar Madrid en voeren daar de gebruikelijke besprekingen met hun col lega's. Het resultaat van die zware con ferenties was naar de woorden van zo'n Nederlandse autoriteit: „Nihil!" Maar Van der Zee zat ook .niet stil! Het schoot hem juist op tijd te binnen, dat Nederland een erg democratisch land is. Bovendien is het bloembollenvak zo onverbeterlijk georganiseerd dat Varrder Zee met zijn gratis leveringen het Cen traal Bloembollen Comité niet wilde passeren. De lezer zal toch zeker bekend zijn met deze prachtige instelling, het C.B.C.? Dit is het Centraal Bureau voor grote Cadeaux! De paar millioen gulden, die deze instelling slechts kost, worden na tuurlijk graag betaald door alle vakge noten, want 95% van hen weet niet waar ze met hun „Surplus aan Geld" naar toe moeten! Enfin, op naam en op kosten van het C.B.C. werden de gratis leveringen naar Espana verzonden. Het succes was over weldigend! Van de 50.000 tulpen hebben de Spaanse bloemenliefhebbers er zeker 5.000 kunnen bewonderen. Niet slecht! Vorstelijke diners van Spaanse en Ne derlandse autoriteiten zorgden voor de juiste propaganda! Wat zegt U? Of ook ik succes gehad heb met mijn aardige catalogus? Nee, dat meent U niet! De gratis leveringen zijn toch immers uitgevoerd door Van der Zee! Dus alleen hem is de eer te beurt gevallen al zijn aangevraagde invoerver gunningen toegewezen te krijgen. Ik wens U prettige zaken met Spanje enals U geld te veel hebt? U weet het! Leve de Democratie! WILLY KESSELS In een begeleidend schrijven zegt de heer Wessels: „Eventuele commentaren zie ik gaarne tegemoet, te meer daar meer dan voldoende bewijsmateriaal over de onderhavige aangelegenheid te mijner beschikking staat." De redactie heeft de schrijver de gelegenheid niet willen ont nemen zijn grief te uiten, maar blijft vanzelfsprekend buiten deze kwestie. De beslissingswedstrijd DWTRobben 2 (dames) die Woensdagavond opnieuw gespeeld moest worden om het kampi oenschap van de tweede klasse C is niet doorgegaan daar Robben 2 de wedstrijd gewonnen heeft gegeven, zodat DWT kampioen is geworden. DWT gaat nu met de kampioenen van de afdelingen A, B en D een halve competitie spelen voor promotie naar de eerste klasse. Voor de promotie competitie naar de tweede klasse is gisteravond door DWT 2 (dames) de laatste wedstrijd ge speeld in Hilversum, tegen Zwemlust de Haarlemse dames verloren met 31: de wedstrijd HaarlemRobben 3 ein digde met 41. De eindstand van deze halve competitie is: Zwemlust 5 punten; Haarlem 4 pnten; DWT II 2 punten en Robben III 1 punt, zodat Zwemlust pro moveert naar de tweede klasse. Het jaarlijkse waterpolotournooi om de kampioenschappen van Haarlem wordt Zondag 27 Augustus door HPC in de zwemvijver Groenendaal georgani seerd. Alle zwemverenigingen in kring Haarlem hebben met een dames- en herenzevental ingeschreven. Mr. J. C. C. W. Hijszeler, wethouder van Sociale Zaken, is verhinderd Dins dag spreekuur te houden. Een jongeman van 16 jaar, die zwervend te Beverwijk werd aangetroffen, is door de politie naar zijn woonplaats Bloemendaai teruggebracht. Advertentie Advertentie STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 Advertentie KLEINE HOUTSTRAAT 105 Advertentie Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2