Het paraat zijn West-Europese luchtmacht wordt beproefd ewde Boog v^v Ajlljvro i DE DIJK IS DICHT" lussen neus en toppen D II DE STEM VAN DE DODE Overpeinzingen De oefening „Cupola" Juist te laat *r Weer 1300 emigranten naar Australië Loonconflict op Java nog steeds slepend Een nieuwe Nederlandse film 2 DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1995 PAGINA Een stukje Cupola-in-het-klein Sightseeing Vuren" met film GEHEIM Gezinshereniging voltooid Voorbarig bericht De aankoop van 0. L. H. op Solder door Zusters Augustinessen Bij heruitzending honorarium Kantonrechter stelt Frans Vroons in het gelijk DE HOGE AARDAPPELPRIJZEN 99 tm 0% ml- tm v Regie: A. Koolhaas TWEE WONINGEN AFGEBRAND CU OC PL A T: EU F IJ Z> VA V §M A A K SM i N - f 3 m - door MAX MURRAY (Wordt vervolgd) van Snorrebor De dood van een koffie- tapper Een brug cadeau Rubber Al doende leert men —4- (Van een onzer verslaggevers) Vrijdag, Zaterdag en Zondag a.s. zullen Nederland, België en Noord-Frankrijk bij voortduring bloot staan aan aanvallen van Amerikaanse en Engelse bommen werpers, die van over de grenzen deze landen zullen bedreigen. Snelle jagers zullen van de West-Europese vliegvelden opstijgen en wakkere schutters zullen plaats nemen achter het luchtdoelgeschut om de belagers te verdrijven. Dit zal' het uiterlijk vertoon zijn voor de bevolking van de Lage Landen wij ver- meidden het reeds in een deel van onze edities van de grootste West-Euro pese Luchtmachtmanoeuvre sedert het einde van de oorlog, „Cupola", hetgeen koepel of parapluie betekent. Tezamen zullen de West-Europese luchtmachteen heden in „Cupola" opereren en hun paraatheid beproeven. Men zal dan kun nen constateren, dat zij. die belast zijn met de verdediging der landsgrenzen ernst maken met hun opdracht en klaar staan om die te vervullen. Het luchtwapen de tweede wereld oorlog heeft dat onomstotelijk bewe zen is een uiterst belangrijke factor bij de verdediging tegen een onver hoedse aanval. Vandaar, dat direct na de oorlog, lang voor de totstandkoming van het Atlantisch Pact en de West- Europese Unie, internationale bespre kingen plaats vonden over de unificatie van het luchtverdedigingssysteem van het Westelijk deel van Europa. Daarom kon de Commandant van de Lucht macht Nederland, Generaal-Majoor A. Baretta, gisteren op een persconferentie verklaren, dat de Luchtmacht een sprong vóór ligt op de andere leger onderdelen. „Al zijn we nog niet, waar we moeten zijn, we weten waar we naar toe willen, en het systeem ligt thans klaar en duidelijk voor ons". Om deze ontwikkeling van het Lucht wapen te doen voortgaan en te vervol maken wordt thans de oefening „Cupo la" gehouden. Aan een dergelijke lucht- manoeuvre zit heel wat vast. Het ver dedigingssysteem boven het Westelijk deel van het Continent, is verdeeld in verschillende sectoren. Nederland is daar één van. In het vaderlandse sec tor-hoofdkwartier U moogt niet we ten, waar dat ligt, maar het is bij het eindpunt van tramlijn 9 in Schevenin- gen wordt koortsachtig gewerkt. Daar is een Sector Operations Room in gericht, die het brandpunt van onze verdediging is. Men had ons graag die beroemde kamer laten zien, maar vol gens orders uit het algemeen hoofd kwartier van „Cupola", Fontainebleau, is. all es geheim. Dus hebben wij slechts mogen luisteren naar een hooggestem de uiteenzetting er over. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht (B-29's en B-50's), bom- bardements- en trainingscommando's van de Royal Air Force en vliegtui gen van de in Duitsland gëstationneer- de Engelse en Amerikaanse Lucht machten zullen aanvallen uitvoeren. Radarstations zullen de komst van deze toestellen opmerken en per tele foon doorgeven aan de „Operations Room" in Scheveningen. Daar gaat men aan hét werk. De nade rende toestellen worden op een kaart aangegeven. Tenzij het vredelievende Verkeerstoestellen blijken, worden uit Scheveningen de verschillende jagers- esquadrons gewaarschuwd, die, zodra een vijandelijke aanvaller de grens over komt, opstijgen „m hem naar een andere wereld te helpen. Kunnen de jagers de vijand niet tijdig genoeg be reiken, dan roept de „Operations Room" het luchtafweergeschut te hulp. Dat zal zijn opgesteld op de plaatsen, Ivaar het zich in oorlogstijd dient te be vinden, en van de vliegvelden Leeu warden, Gilze-Rijen en Valkenburg zul len drie Nederlandse Meteor-straalja ger-squadrons en een Spitfire-eenheid, versterkt met een Engelse Meteor- en een Vampire-squadron opstijgen. Gezeten in een luxe Dakota van de K.L.M. hebben wij een stukje „Cupo- la"-in-het-klein mee kunnen maken. In de gemoedsgesteldheid van dagjes mensen, die in overhemd met het col bertje op schoot een tochtje door de grachten van Amsterdam maken, heb ben wij een stukje oorlog gezien. Of liever gezegd: waren wij uitgenodigd enig krijgsbedrijf in de lucht te be kijken. Wat wij zagen waren een acht tal Spitfires, die- lustig in het zonne licht om ons heen dartelden en van de krijg kregen wij een bijzonder vre dige indruk. Dat kwam omdat niet alles volgens plan verliep. Nadat wij met de Dakota, die de Luchtmacht van de K.L.M. had geleend, Van het vliegveld „Valkenburg" waren Opgestegen, zouden een achttal „Spit fires" het luchtruim kiezen. Zij moesten dienst doen als vijandelijke bommen werpers. Van het vliegveld Leeuwarden *ouden Nederlandse Meteor Straaljagers opstijgen om de „bommenwerpers"- Spitfires te verslaan. En dat alles zou dan precies voor de neus van onze Da kota, halverwege Amersfoort en Arnhem °P 10.000 voet hoogte moeten geschieden. Enfin, de Meteors hebben de Spitfires Verslagen, maar wij hebben dat niet Sozien. De „verslagenen" kwamen een hental minuten, nadat zij door de kogels Van de Meteors waren „doorboord" vro- 'ïik langszij alsof niets gebeurd was en •'eten zich fotograferen door een dapper jhan van „Polygoon" die daarvoor uit de open deur van de Dakota leunde, egengehouden door een touw en daar mede was de „oorlog" voorbij. Wij hebben ondertussen een heerlijke Vlucht gehad met een voortreffelijke Moot en een eerste luitenant-waarnemer een. indrukwekkende gids, die na Ljn martiale Bismarcksnor te hebben fechtgestreken ons telkens op de schone preken van ons vaderland wees, dat lch als een veelkleurige staalkaart °hder ons uitstrekte. „Bij de Luchtverdedigingsoefening „Cu- ™la" zullen geen scheidsrechters de Wijd tussen bommenwerpers en jagers ®gistreren, zoals dat gewoonlijk bij manoeuvres van de Landmacht ge- ctuedt. De deelnemende vliegtuigen °htroleren zichzelf. Op de mitrailleurs jjjh bommenwerpers en jagers is een imcamera bevestigd, die de tijd van rïa val, het vizier van het geschut en iiardoorheen het doelwit filmt. Wijst ja^e film uit, dat een Nederlandse >.v?v k.v. zuiver gericht heeft op een qaJahdelijke" bommenwerper, dan wordt ..Verraderlijke" vliegtuig als „ver hel .opgegeven. Het kan echter een e tijd duren voordat de uitslag van t «P°la" bekend wordt, want het con- Zoek e- van die films is een hele uit- Advertentie kunt UUr^randen op Uw maag 1 ee blussen in enkele minuten p Srcej,„eri of twee Rennies. Laat ze gewoon Ook -_Ln op de tong, zonder water of wat gestild en die brandende pijn wordt sneller a dan ze gekomen is. Iedere Bennie ?tek, apart verpakt en zo kunt ge ze bij U bij -d°m dadelijk Uw pijn te blussen, overal voorkomende gelegenheid Vraag r® altijd. nnies bij Uw apotheker of Drogist. Alles rond de Luchtverdedigingsoe fening „Cupola" is geheim. Er is zo veel dat U lezer niet mag we ten, dat wij eventueel wel zouden weten, maar niet mogen weten dat wij het weten! Mochten wij iets aan de weet komen, dan zouden wij het U niet mogen laten weten, als wij zouden denken dat de „vijand" het graag zou willen weten. Daarom doen alle hoge Luchtmachtofficieren alsof zij niets weten. Enfin, er is één man in Nederland, die alles over „Cupola" weet. Dat is een kapitein van de Royal Air Force, die werkt op het Hoofdkwartier van de Nederlandse Sector en voor een belangrijk deel de aanvallen in het kader van „Cupola" heeft uitgedacht. Deze man zwijgt als een graf. Neder landse officieren, die met hem sa menwerken en graag het een en an der van hem los zouden willen krij gen, moesten bakzeil halen. Zelfs met een fles genever was de man niet uit zijn tent te lokken! De Commandant Luchtmacht Neder land, Generaal-Majoor A. Baretta, moest met de hand op zijn hart ver klaren, dat hij alleen weet dat er luchtaanvallen komen en dat deze 's morgens, 's middags of 's nachts de Nederlandse piloten zullen alarme ren. Maar wanneer precies, neen dai wist zelfs hij niet. Air Chief Marshal Sir James Robb, op perbevelhebber van de luchtstrijdkrach ten in West-Europa en commandant van de Luchtmanoeuvres „Cupola", is met zijn 55 jaren een veteraan bij de lucht macht. Weinigen hebben een staat van dienst achter de rug als hij. Reeds in 1916 nam hij. dienst bij het Royal Flying Corps. Hij vloog in Frankrijk, werd ge wond en kreeg het Distinguished Flying Cross, omdat hij met zijn wrakke jager van toen zeven vijandelijke vliegtuigen wist neer te schieten. Vele hoge onder scheidingen ontving hij voor zijn op vallende prestaties in de verschillende delen van het Britse Gemenebest. Hij is in Irak, China, Canada en 'Afrika geweest en overal onderscheidde hij zich op het gebied van het coördineren van strijd krachten, vooral in de jonaste oorlog, toen hij onder-commandant van de luchtstrijdkrachten in Afrika was en sous chef voor de Luchtmacht onder Gene raal Eisenhower. Sedert November 1948 is Sir James Robb Opperbevelhebber van de Luchtstrijdkrachten in West- Europa. Hij heeft niet minder dan 150 verschillende typen vliegtuigen gevlo gen in zijn 34-jarige diensttijd bij het Britse Luchtwapen. (Van onze Haagse redactie) Wanneer op 5 September a.s. de „Jo- han van Oldenbarnevelt", vanuit Am sterdam met emigranten naar Australië zal vertrekken, zal de gezinshereniging, voor wat Australië betreft, voltooid zijn, behoudens een zeer gering aantal bij zondere gevallen. De „Johan van Oldenbarnevelt" zal in totaal 1300 emigranten, die voor een belangrijk gedeelte bestaan uit emigre rende gezinnen, naar het nieuwe vader land brengen. Medio October zal de „Volendam" weer met een groot aantal emigranten naar Australië vertrekken. Naar aanleiding van het bericht in „De Volkskrant" van hedenmorgen, waarin gemeld wordt, dat de zusters Augustinessen van St. Monica „Onse Lieve Heer op Solder" te Amsterdam aangekocht zouden hebben, vernemen wij van bevoegde zijde, dat deze mede deling rijkelijk voorbarig is. Zoals men weet, was in deze oude schuilkerk tot dusverre het Museum Amstelkring gevestigd, dat, zoals wij reeds bericht hebben, niet langer in stand gehouden zal kunnen worden. De Zusters Augustinessen onderzoeken nu, of zij het gebouw dienstig kunnen ma ken voor het werk, dat zij, zoals bekend, binnenkort onder de jeugd van de Am sterdamse binnenstad gaan beginnen. Enige beslissing daaromtrent is echter nog niet genomen, doch vast staat wel, dat van aankoop geen sprake zal zijn, hoogstens van huur. Het loonconfKct op de ondernemingen op Java is nog steeds slepend. De kans op een oplossing schijnt nog ver. De di recteur-generaal van Landbouw van het ministerie van Economische Zaken der V.S.I. heeft inmiddels verklaard, dat de gouvernementslandbouwbedrijven voor een proefperiode van drie maanden de looneis van de Sarbupri van drie gulden als minimum dagloon hebben aanvaard. Terwijl over het algemeen de situatie in de gebieden der stakingen rustig gemeld wordt, heeft de bedrijfs leiding van de Pamenukan- en Tsjisem- landen en de Britse thee-onderneming in Subang verklaard, dat daar een zeer slechte sfeer heerst. Indien de toestand nog slechter wordt, overweegt zij' de Europeanen van de ondernemingen te evacueren. Woensdagavond zijn drie stafemployé's door een bende van honderd man in Sukamandi ontvoerd. Later werden zij door de politie bevrijd. Vandaag heeft de Utrechtse kanton rechter, mr. K. Denijs, uitspraak gedaan in het geding van Frans Vroons contra de K.R.O., betreffende het meer dan één maal ten gehore brengen van de uitvoe ring van het Kareol-septet op 13 No vember 1949. In wezen gaat het hier om de vraag, of een omroepvereniging het recht heeft het werk van een reprodu cerend kunstenaar, als dit werk is vastgelegd op gramofoonplaat of gevoe lige band, meer dan een maal ten ge hore te brengen. De kantonrechter heeft in zijn uit spraak de vordering van eiser toegewe zen en de uitzending door gedaagde van de uitvoering door het Kareol-septet op 13 November 1949 onrechtmatig ver klaard. Mitsdien heeft de kantonrechter gedaagde veroordeeld om eiser ter ver goeding van de dientengevolge geleden schade te betalen de som van f 40. met de rente ad 5% 's jaars van de dag der dagvaarding af tot aan de voldoe ning. De kantonrechter heeft echter ge weigerd de uitvoerbaar-verklaring bij voorraad, doch daarentegen wel de ge daagde veroordeeld in de kosten van het geding. In antwoord op vragen van het Twee de Kamerlid Maenen (KVP) betreffen de in consumentenkringen geuite klachten over abnormaal hoge aardap pelprijzen deelt minister Mansholt me de, dat in vergelijking met voorgaande jaren de prijzen van de aardappelen, vooral van de vroege soorten, zich op een vrij hoog niveau bewogen. Sedert ook de latere soorten aan de markt ko men kan tot dusver een regelmatige daling worden geconstateerd. Het sei zoen in aanmerking genomen, benade ren de prijzen thans ongeveer het nor male peil. Gezien de gunstige vooruitzichten van de aardappeloogst en de reeds te constateren dalende tendenz in de prij zen, acht de minister een ingrijpen in de prijsvorming op dit moment niet op portuun, hoewel de prijsontwikkeling nauwlettend zal worden gevolgd. 5. Zijn aandacht tot het uiterste gespannendroeg Eric de bewusteloze oude man de burcht binnen. Een enkele toorts vlamde langs de kale muren. Zelfs bij dit onzekere licht viel het hem nog op in welk een vervallen staat de oude burcht verkeerde. Welgesteld kon men de bewonerwie dit dan ook mocht zijn, onmogelijk noemen. Het geslacht Allard," had de oude man gezegdherinnerde Eric zich. Het was hem, als had hij die naam eerder gehoord. Ongeduldig haalde hij de schouders op. Vooreerst waren er anderezorgen. Op een kruispunt van gangen bleef hij staan, zoeken welke richting hij moest gaan. Gelukkig dook terzelfder tijd de dienaar Hector weer achter hem op, die het paard van de Noorman snel naar stal had gebracht. Deze leidde hem naar een hoog vertrek van zo kolossale afmetingen, dat Eric nu pas een idee kreeg hoe enorm uitgestrekt het kasteel wel moest zijn. „H-hicr" lispelde Hector moeilijk, een stoel verschuivend voor de grote schouw. In-indien ge mijn meester hierin wilt plaatsen, heerDe warmte zal hem goed doen.*' Een kop hete wijn nog meer!" beval de Noorman kort. En nadat Hector zich weggehaast had en spoedig met het gevraagde terugkeerdegoot Eric de bewuste loze enige druppels van deze drank tussen de lippen. Met vreugde zag hij hoe de levensgeesten terugkeerden. De oude hief het hoofd. „Gudrunmompelde hij moeilijk. „Gudrun!" „Wie is dat toch?" vroeg Eric. „Waarom vragat hij steeds naar Gudrun?" Er waren te veel mysteries naar zijn smaak. Samen met de naargeestige omgeving en het geluid van het noodweer buiten, maakte dit hem prikkelbaar. Z-zo luidt de naam van de stiefzoon van mijn meester," fluisterde de dienaar. „Mijn meester is zeer aan hem gehechtehgehecht, ja." „Het is een schandaal dat die jongeman een zieke oude man zo lang alleen laat, vond de Noorman grimmig. Hij wendde zich naar het vuur en strekte de handen uit om zich te warmen. Onwillekeurig gleed zijn blik omhoog, en een verwonderde uitdrukking verscheen in zijn ogen. Boven de schouw hing de grootste boog welke hij ooit gezien had De dienaar had niets van zijn verwondering bemerkt, hog nadenkend over de laatste opmerking van de Noorman schuifelde hij naderbij. „Ge m-moet de onrust van mijn meester niet verkeerd uitleggen, eh heer," lispelde hij met een domme glimlach. „Heer Gudrun is sinds vanochtend niet verschenen. E-en hoewel hij volgens mij de poort niet kan zijn doorgegaan, is hij toch in het gehele kasteel eh onvindbaar e film, waarop de liefhebbers bij publiek en critiek reeds geruime tijd heb ben gewacht, is thans voor de eerste maal vertoond aan het bioscoopbedrijf en de critici. De geestelijke en materiële wederopbouw van Walcheren heeft in „De dijk is dicht" een filmgestalte gekregen, waarmede zowel de regisseur A. Koolhaas als de producente Polygoon-Profilti eer hebben ingelegd en die, naar het zich laat aanzien, ook bij het publiek grote sympathie zal wekken. Piet Buys heeft aan de camera gestaan, Kees Brusse speelde de hoofdrol en behalve enkele beroepsacteurs en actrices om hem heen, kon men verschillende amateurs waar nemen, waaronder vele bewoners van Walcheren en enkele Biesbosch-crossers, die vrijwel stuk voor stuk uitnemend hebben voldaan. Na Berger's „Pygmalion" en „LOLKP" van Max de Haas, hebben we thans weer een speelfilm on het witte doek. die er zijn mag en de toets der critiek met succes kan doorstaan. Dit is voor al hierom belahgrijk, omdat er nogal wat optimisme nodig is bij hen, die in de continuïteit van de Nederlandse speelfilmproductie geloven en in weer wil van alles blijven geloven. Mochten we zover komen, dat ieder jaar een film van deze kwaliteit kan afgeleverd worden, dan halen we iets in van de schandelijke achterstand bij andere eveneens kleine landen, die vrij wat beter voor de dag zijn gekomen in de loop der jaren dan Nederland. De wijze, waarop Koolhaas, die ook het scenario voor deze film heeft ge schreven, het probleem Walcheren heeft benaderd, is opmerkelijk van sug- gestiviteit. Bij zijn aankomst in West- kappel, een paar jaren na de bevrij ding, bezoekt Bert Verbloeme de ouders van 'zijn vrouw, die bij het bombarde ment van Walcheren is gevallen. Bij haar graf doorleeft hy de laatste jaren. Hij zit daar in stilte, terwijl zijn eigen fluisterstem de commentaar spreekt en zo treedt de handeling vrijwel door gaans met grote soepelheid van het he den naar het verleden en terug, het drama langzaam opbouwend tot zijn volledigheid. Na het verschrikkelijke nieuws van het bombardement, trekt Bert Verbloeme als crosser de Bies- bosch over, wordt door de Duitsers ge pakt en in Duitsland te werk gesteld, repatrieert en verneemt het verschrik kelijk nieuws, dat zijn jonge vrouw tot de slachtoffers behoort. Hij krijgt een inzinking, komt er langzaam boven op, weet zich nog niet niet het verleden te verzoenen, doch wordt als zovele anderen door de moed der bewoners weer in activiteit gewekt en gaat het leven en het geluk aanvaarden, ter plaatse waar zijn geluk ineengestort was. Een der grootste verdiensten van de film lijkt mij te zijn de wijze, waarop de regisseur erin geslaagd is beroepsspelers en amateurs als aan vaardbare mensen in zijn drama tot leven te wekken. Soms doet hij dat zo suggestief, dat men geen onder scheid meer ziet tussen die twee categorieën en meer dan eens komt het voor, dat de gewoonste mensen de natuurlijkste allure aannemen. Voorts dient men aandacht te schen ken aan de zeer geslaagde poging om door middel van het zichtbare beeld en het gesluierde woord, waar een verdienstelijke muziek beheerst door Een defect kooktoestel veroorzaakte hedenmorgen omstreeks zeven uur in Groningen brand in de woning van de heer H. M. in de Tolhuisgang. Het vuur greep snel om zich heen en kreeg ook vat op het naastgelegen huis, be woond door mej. B. B. Beide woningen gingen verloren. Een kindje van twee en een half jaar,' dat in een kinder wagen lag te slapen, kreeg brandwon den. Het moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. Advertentie tv "iWj? Verslagenheid in de molen van Westkappel als de onontkoombaarheid van de verdrinkingsdood tot de slachtoffers door dringt. heen speelt, een fantasie op te roepen, die men het resultaat mag noemen van eerlijk en kundig toegepast vak manschap. Het beeld der droompaar- den over het water, symbool van een overspannen geest, is behalve een uit nemende vondst ook een fijn uitge- werk tafereel geworden, dat wederom met grote beheersing is gebruikt, waar een herhaling bijna voor de hand had gelegen. Er zijn enkele zwakke plekken (bij voorbeeld de scène van het revolver schot in het water, een tafereel, dat uit sluitend uit dialoog en stilstaand beeld bestaat en afziet van elke rhythmiek). Er is ook wellicht enige tekort aan feiten, zodat de handeling niet „vol" genoeg zit, maar dat „gemis" is mij vrij wat dierbaarder dan een „volle" film, waarin de feiten de poëzie verdringen. En poëzie bevat „De dijk is dicht" in sterke mate. Bovenstaand beknopt oordeel betreft de film, zoals de critiek haar heeft aan schouwd en dus los van de wrijving, die reeds geruime tijd tussen producent en regisseur schijnt te bestaan. Hierover het laatste woord te willen spreken, zou een hachelijke onderneming zijn. Het zal wellicht mogelijk worden, wanneer bei de partijen in deze aan het woord zijn geweest. De productieleiding heeft zich bij monde van de heer B. D. Ochse reeds bereid verklaard, met de regisseur in discussie te treden op een vergade ring van de Ned. Kring van Filmjour nalisten, welke kring gaarne zijn mede werking zal verlenen bij iedere poging om de atmosfeer te zuiveren in hét be lang van de Nederlandse productie. Tenslotte nog een enkel woord over de leeftijdsgrens die voor „De dijk is dicht" op veertien jaar werd gesteld. De redenen van deze beper- 'l 28 Celia antwoordde, als wilde ze haar moeder even rust gunnen. „Majoor Tor- rens is gepensionneerd. Hij woont in Huize Impy, een eindje verderop. Hij is nogal vervelend; hij wil zo'n beetje de baas spelen. Erg galant voor de dames natuurlijk. Een opgeblazen type, weet u". „O, juist," zei de inspecteur droog. Hij wendde zich weer tot mevrouw Sim. „Nu, mevrouw we vorderen al aardig. Was er nog iemand anders?" Zij keek dromerig in het vuur. „Er ligt me iets van bij dat er een vreemde voorbij kwam". De inspecteur keek haar aan en zei toen effen: „U wou toch niet zeggen, dat u een landloper gezien hebt, me vrouw Sim?" „Misschien. Ik kan het me niet meer herinneren". De inspecteur zijn stem klonk nog steeds effen. „Probeert u het". „Ik geloof niet, dat het een landloper was; ik herinner me iets blauws". „Iets blauws". Hij was van zijn stuk gebracht. Maar mevrouw Sim lette er niet op. „Dus u kunt me alleen maar vertel len," zei de inspecteur, „dat u een vreemdeling en „iets blauws" gezien hebt?" Mevrouw Sim ging rechtop zitten en glimlachte. Ze schudde haar hoofd. „Meer niet, nee. Ik heb u alles verteld. Ik weet dat u nog nooit zo'n dom ie mand ontmoet hebt, maar dat is heus mijn schuld niet". „Ik zal niet ontkennen, dat ik wel eens betere getuigen gehad heb," zei inspec teur Fowler. Hij stond op. „Niettemin, ik ben blij, dat u niet volgehouden hebt, dat die vreemdeling een landloper was. Want dat zou een blaam op mijn scherp zinnigheid geworpen hebben', vindt u niet?" Ze glimlachte en stak haar hand uit. „Ja, dat bedacht ik nog bijtijds". „Maar wat denkt u, zou ik wijs doen met naar iets blauws te zoeken?" „Dat moet u natuurlijk zelf uitmaken". Ze glimlachte weer en inspecteur Fow ler had het onbehaaglijke gevoel, dat de kleine mevrouw Sim hem uitlachte. „Laat u ons vooral weten wanneer we u weer van dienst kunnen zijn, inspec teur". „Dank u, mevrouw. Als ik u weer be zoek, hoop ik dat ik u rechtstreekse vragen kan stellen". De inspecteur ging, vergezeld van Firth, naar de deur. Daar draaide hij zich om en keek zijn metgezel nieuws gierig aan. „Ik vraag me af waarom mevrouw Sim in vredesnaam uw hulp heeft ingeroepen," zei hij. Firth grinnikte. „Misschien was ze bang, dat U handtastelijk zou worden, zodat ze beter een man in huis kon heb ben". „Iets blauws!" De inspecteur gromde verachtelijk en beende de nacht in. Net zoals brigadier Porter op jacht was gegaan naar -een landloper, zo ging inspecteur Fowler nu op zoek naar een motief en een gelegenheid. Firth zag hem weinig de twee vol gende dagen, maar iedereen in het dorp was zich zijn aanwezigheid bewust. Zijn schrale, sombere gestalte werd tijdelijk een onderdeel van het landschap, zoals hij met zijn lange, slungelige benen het kerkhof overstak, of uittorende boven de stamgasten in De Lustige Jagers, of de witgeschilderde tuinhekken van vil la's openduwde, aan deuren klopte en voorzichtig zijn hoofd bukte wanneer hij naar binnen stapte. Hij maakte er geen geheim van, waarnaar hij zocht. Hij be zigde geen uitvluchten. Om inspecteur Fowler durfde niemand heimelijk te la chen. Dorpsmensen hebben de gave een vakman dadelijk te herkennen en in in specteur Fowler hadden zij een vakman ontdekt. Ze verlangden niet hem te helpen de moordenaar van Angela Pewsey te vin den, maar ze legden hem ook niets in de weg. Telkens als hij ergens op be zoek was geweest, telkens ars hij een tuinhek dichttrok, liet hij iemand achter die alleen bleef met het gevoel, dat hij inspecteur Fowler, zonder het te willen, iets verteld had dat hij weten wilde. Hij kwam te weten dat, zo er al iets tussen Celia Sim en Firth Prentice be stond, dit van jonge datum moest zijn, want hij was op de hoogte van het mis verstand tussen Celia en Graham Ward. Hij wist, dat de dominee hartstochtelijk aan zijn kerk en aan het dorpje Inching Round gehecht was. Hij wist, dat de stroper Artie Evans niet op Angela Pewsey gesteld was geweest, en hij wist ook de reden. Dank zij de welwillend? bemiddeling van juffrouw Pewsey had zijn vrouw hem verlaten wegens een ernstige jeugdafdwaling. Gekwetst en verbitterd had zij de baby opgepakt en was naar haar ouders vertrokken. Artie was woedend en wraakzuchtig geweest en had alom verkondigd, dat Angela Pewsey hem hiervoor met rente op ren te zou terugbetalen. Maar op het ogen blik van de moord was Artie Evans op twee mijl afstand aan het sloten graven ^De Inspecteur maakte kennis met dok ter Daw en ging af op zijn vermoeden, dat de dokter iets op zijn geweten had. Hij maakte de opmerking, dat de dokter vacantie nodig had en iemand in het ca fé viel hem bij en zei, dat hij, afgezien van een weekend in Londen een paar weken geleden, al een paar jaar lang geen vacantie had kunnen nemen. De inspecteur telefoneerde naar Londen en een paar uur later wist hij, dat dokter Daw daar Joyce had ontmoet. Van dat ogenblik af zei hij, als hij de dokter ter sprake bracht en opmerkte hoe overspannen hij eruit zag: „Die man heeft een vrouw nodig". Dan duurde het niet lang of iemand zei voorzichtig: „Ah, zo", keek erg slim en voegde eraan toe: „Die krijgt hij waarschijnlijk niet voordat haar verloof de zich in het graf gedronken heeft." Misschien had dokter Daw in de ver onderstelling geleefd, dat alleen Angela Pewsey zijn geheim kende. Maar in een dorpsgemeenschap weet men bijna alles. Over sommige dingen praat men, over andere niet. In sommige gevallen schijnt een geheim zich bijna .ontastbaar voort te planten. In elk geval was in specteur Fowler binnen weinig tijd in gelicht. Het was dus niet onredelijk om aan te nemen, dat Angela Pewsey ook op de hoogte was geweest. En wat een geweldig machtsbesef zou dat betekend hebben voor een vrouw van haar karak ter. Het spel van kat en muis moest wel een bijzondere bekoring op haar uitge oefend hebben. Eerst zinspelingen, daar na misschien dreigementen. king zijn gelegen in een „te grote spanning voor kinderen" van de ta ferelen in de molen, waar een aantal mensen de verdrinkingsdood vinden en in het tafereel van de crossing. Wij voor ons begrijpen het argument niet. Beide taferelen en vooral het zeer geslaagde tafereel in de molen, zijn vrij van alle sensatie en verwek ken een spanning van zeer edel ge halte. De scènes bepalen zich tot sug gesties en vertonen geen enkele rechtstreekse gebeurtenis. Er ver drinkt niemand in de molen. Het reconstruerende woord, gepaard met verslagen en gelaten gezichten, roept vermoedens op, die later als rea liteiten worden bevestigd. Indien er één methode is om alle ongezonde sensatie te ontgaan, dan is het wel deze. De waarde van leven en geluk en de bedreiging van deze waarde schijnen voor de keuring een reali teit te zijn, die kinderen niet mogen waarnemen. Wij begrijpen zulks geenszins en zouden tal van voor beelden kunnen noemen, waarin de jeugd op tienmaal grovere effecten wordt vergast, met goedvinden noch tans van de keuring. Wij leggen hier de nadruk op, omdat een Nederlandse film-voor-alle leeftijden een prachtig argument kan zijn bij de pogingen een behoorlijke Nederlandse film productie in stand te houden. Films met een beperkte vertoningskans la- BIN» „A Is ik nog eens rustig nadenk over de gelukkig weer afgelopen haven staking in Rotterdam, dan komt me een der merkwaardigste evangelies voor de geest" zei Snorrebor. Jloe zo?" „Wel, een der grieven van de stakers was, dat in verband met de grote drukte in de Rotterdamse haven, die het gevolg was van de staking in Ant werpen, er „koekenbakkers" en DUW- arbeiders voor werk in de haven wer den geronseld en aangesteld tegen veel hogere lonen dan die van de ge routineerde havenarbeiders. Ook het Ministerie van Sociale Zaken was over deze manier van doen niet te spreken. Toen ik daarover nadacht, viel me vanzelf het Evangelie over de heer van de wijngaard in. Je weet wel, die elk uur van de dag arbeiders aannam en allen, zowel die de hitte van de dag hadden gedragen als die eerst ter elf der ure aan het werk waren gegaan, een tienling uitbetaalde. Dat was niet naar de zin van de lui, die de hele dag hadden gewerkt, en toen die begoon- nen te kankeren, wees de heer van de wijngaard hun erop, dat hij zich strikt aan de afspraak hield, omdat zij met het loon van een tienling hadden in gestemd, en hij vroeg hun verwijtend: „Is uw oog boos, omdat ik goed ben?" „De heer van de wijngaard betaalde uit goedheid een gelijk loon en niet een hoger loon, zoals ze in Rotterdam deden", zei ik „Daar heb je gelijk in, maar toch leert dat Evangelie iets aan de haven arbeiders in Rotterdam", zei Snorre bor. „Maar het leert nog méér aan de werkgevers, want die hebben de plicht als de heer van de wijngaard alt(jd goed te zijn, niet alleen in druk ke, maar ook in slappe tijden", merkte ik op. „We zullen het allemaal, werkgevers en werknemers, zonder onderscheid tenslotte van de goedheid van de Heer van de wijngaard moeten hebben en niet van de boosheid van de mensen", besloot Snorrebor. ten de ondernemers eenvoudig niet aan hun trekken komen, en maken hen alleen maar kopschuw bij het beramen van nieuwe plannen. Wat er in Walcheren op het spel heeft ge staan, wat er opgebracht werd aan geestelijke moed om een dreigende wanhoop te kunnen overwinnen, dat mogen de Nederlandse kinderen, dunkt ons, gerust vernemen, zeker in een zo nobele vorm als in „De dijk is dicht" geschiedt. Terecht heeft intussen de film het predicaat „cultureel" verworven, waar door er althans een kleine tegemoet koming in de enorme kosten is ont staan. Jammer genoeg hangt de belas tingvermindering, die hiermede ge paard gaat, af van uiteenlopende ge- meentebesluiten, zodat het voordeel slechts voor een gering deel genoten kan worden. Want voor de rest is daar nog de zeer hoge vermakelijkheidsbe lasting, die de Nederlandse film vol slagen onmogelijk maakt, zoals de heer C. v. d. Wilden, een der directeuren van Polygoon-Profilti in zijn inleiding tot de film nog eens duidelijk aanstipte. Dbg. Op 78-jarige leeftijd is in Melbourne in Australië John „Pop" Pomeroy, eige naar van een koffiestalletje, aan kanker overleden. John Pomeroy was een zeer bijzonder man, een uitvinder, die be weerde een vordering op de Amerikaan se regering te hebben van maar eventjes negentien-en-een-half-millioen dollar, vanwege zijn uitvinding van een pant- serdoorborende granaat die in de tweede wereldoorlog bij millioenen door de Amerikaanse soldaten is gebruikt De kanker had hem echter dermate aan getast, dat hij niet meer in staat was naar de Verenigde Staten te reizen om zijn vordering voor de rechter geldend te maken. Het tragische en tevens nobele is. dat Pomeroy zichzelf de afschuwe lijke ziekte op de hals heeft gehaald, door zich als proefkonijn te gebrui ken bij zijn pogen om een geneeswijze voor kanker te vinden. Ware hij daarin geslaagd, hij zou met recht als een der grote mannen van deze eeuw zijn ge- eerd. Nu stierf hij als koffieslijter, prac- tisch zonder een cent, niettegenstaande hij in de loop van de jaren toch ongeveer een millioen gulden met andere uitvin dingen heeft verdiend. Zo vond hij o.a. een brandkogel uit, die in de eerste we reldoorlog vooral tegen de Zeppelins, die Londen aanvielen, met succes werd ge bruikt. De Britse regering wilde hem uit dankbaarheid tot ridder slaan, maar Pomeroy bedankte voor de eer. Hij was een. eenvoudig man en is dat tot aan zijn dood gebleven. Toen hij voor 't eerst zocht naar een middel om mensenlevens te redden in plaats van te vernietigen, vernietigde hij zichzelf. Zijn leven en dood bieden stof te over voor overpein zingen. De International Bridge Corporation te San Francisco heeft de Italiaanse re gering aangeboden kosteloos een brug over de Straat van Messina te bouwen. Deze brug, die 3900 meter lang. en dus de langste ter wereld zou worden, zou Italië met Sicilië verbinden. De kosten worden geraamd op meer dan 33 mil lioen dollar en 8000 man zouden er twee jaar lang werk aan hebben. Het verkeer over de Straat van Messina geschiedt thans door middel van ponten, die bijna een uur voor de overtocht nodig hebben. Waarom de International Bridge Corpo ration dit edelmoedig aanbod heeft ge daan? Wel, Aj wil de brug twintig jaar lang voor zichzelf exploiteren en haar daarna aan de Italiaanse regering over dragen. Dat zij bij de exploitatie van de brug boven de onkosten nog een zoet winstje hoopt te verdienen, spreekt van zelf. De Italiaanse regering beraadslaagt vooralsnog, of zij wel over de brug zal komen. De Fifestone Tire and Rubber Com pany, die haar vijftigjarig bestaan heeft gevierd, verwacht, dat er in de komende vijftig jaren wegen van rubber zullen worden aangelegd, die duurzamer en goedkoper zouden zijn dan de tegen woordige. Zij verwacht ook, dat op de duur de spiraalveren in meubelen, ma trassen en automobielzittingen geheel door schuimrubber zullen worden ver vangen. Deze verwachtingen openen aangename perspectieven. Hoe meer rub ber. hoe minder schokken en ernstige botsingen, nietwaar? De huidige wereld is nog steenhard, er zit te veel s t a a 1 i n. Een autodief, die in de gevangenis te Offenburg zit, heeft de tijd gedood met het uitvinden van een autoslot, dat niet te forceren is. Hij wil er patent op ne men. Wij wensen de man net grootst mogelijke succes toe, niet alleen voor de autobezitters, maar vooral voor hem zelf. Met dit slot zal hij de mogelijkheid tot herval in de zonde uitsluiter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3