Rusland zegt Oost-Duitse republiek volledige souvereiniteit toe li België verstrekt aan Westerling een verblijfsvergunning Netelig, maar onvermijdelijk In antwoord op de militairisatie van de Westelijke zone Uitgebreid verhaal over de TERUGTREKKING VAN AMERIKAANSE „BEZETTING" OP FORMOSA NOORD-KOREANEN ONTKETENEN OFFENSIEF NABIJ TAEGU Sukarno wil ons land bezoekan Zandbouwen in Zandvoort Tot hoofd en hart Vanavond in de Veiligheidsraad? .Het weer. 4 September besloten zitting Onthouding van politieke activiteit Als vraagstuk-Nieuw- Guinea is opgelost Rails van spoorlijn onklaar gemaakt MORTIER-GRANAAT 'ONTPLOFT IEen millioen aan bloem bollen naar de V.S. VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248153 In Frankrijk gearresteerd OFFICIEREN WORDEN GERONSELD VOOR POLITIE O.-Duitse politie versterkt n 'Tt Geen Westerling maar wel zijn adviseur ff CHINESE COMMUNISTEN EISEN VAN V.N.: Grote aanval op Masan op handen Zestig Indonesiërs komen studeren in Nederland Evertsen actief Zaak-Bertha Hertogh LUXEMBURG WIL HEM NIET TOELATEN Treinen passeerden ongestoord Drie militairen gedood Autobotsmg en blikseminslag BLIKSEM DOODT LANDBOUWER Eén dode en één gewonde bij auto-ongeluk Bus met 18 personen te water BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tei. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd, hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT AbVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cants per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Er heerst een onbehaaglijke sfeer in West-Europa en Amerika. Wij spreken van een onbehaaglijke, maar niet van een gespannen sfeer, om dat wij niet wensen mee te doen met die genen, die, misschien onbewust, Moskou in de kaart spelen bij het voeren van de koude oorlog, door alarmerende be richten te verspreiden, welke tenslotte geen ander resultaat kunnen hebben dan het aankweken van een gevaarlijk défaitisme, dat alle energie verlamt. Intussen zou het verkeerd zijn voor Je harde feiten de ogen te sluiten. Niet ider reden heeft de Duitse Bondskan- ',er Dr. Konrad Adenauer een nood- n":uit dat West-Duitsland in de .ogelijke tijd over een sterk poli- Et t: moet kunnen beschikken om te voe en, dat de Russen, zelf op de achtl^j' >nd blijvend. Duitsland, verdeeld ir. C9 communistisch Oost-Duitsland en een democratisch West-Duitsland, tot een Korea in Europa maken. De Russen hebben in Oost-Duitsland een krachtig zogenaamd politieleger opgebouwd. Blijkbaar acht Moskou dit leger thans sterk genoeg om het zijn rol in de Rus sische politiek te laten spelen. Sovjet- Russische functionarissen hebben gis teren medegedeeld, dat zij de Oost- Duitse republiek volledige souvereini- teit zullen schenken. Wat dit kan betekenen heeft dezer dagen de Ber- lijnse correspondent van de N.R.Crt. uiteengezet. De Russen zouden zeer binnenkort een vrede met Oost-Duits land sluiten, waarna Oost-Duitsland namens geheel Duitsland optredend, de Geallieerden zou sommeren hun bezet tingstroepen terug te trekken. Volgens deze correspondent zou Berlijn in het middelpunt van het conflict komen te liggen, waarbij de Geallieerden, daar zij in verband met Korea moeilijk opnieuw een luchtbrug zouden kunnen formeren, in een uiterst moeilijke situatie zou den geraken. West-Duitsland is onbewapend, zijn wapenfabrieken zijn op bevel der Geal lieerden grotendeels verwoest. Het staat momenteel weerloos, wanneer een leger uit het Oosten in beweging komt. want de weinige bezettingstroepen der Geal lieerden zullen allerminst in staat zijn tientallen pantserdivisies tegen te hou den. Weliswaar wordt er nog steeds veel gepraat over de herbewapening van West-Europa, maar tot veel verder dan plannen is men niet gekomen. Lang zamerhand begint West-Europa in te zien dat zonder inschakeling van West- Duitsland in de bewapening het weinig zin heeft een Europees leger op te bou wen, dat met succes'de Russen of hun satellieten bij een eventuele opmars kan tegenhouden of bij voorbaat kan af schrikken een agressie te ondernemen. De aarzeling Duitsland in de West- Europese bewapening in te schakelen is te begrijpen. Nog te vers ligt in het ge heugen, welk een chaos Hitler's legers over de wereld gebracht hebben. Een sterk bewapend Duitsland zou immers opnieuw een bedreiging kunnen gaan vormen. Doch wanneer men de Russi sche milhoenen-legers overschouwt, dan V Ler weln'g keus over. Er. als Korea hei. Westen iets geleerd heeft, dan is het wel dit, dat er niets gevaarlijker is dan de kracht der Russen, ook al blijven zij uiterlijk op de achtergrond, te onder schatten. Terwijl het Westen intussen nog praat over de al- of niet definitie ve inschakeling van West-Duits land in het Atlantisch geheel, dringt Adenauer aan op twee beslissingen, die zijns inziens geen uitstel gedogen: ver sterking van het bezettingsleger in Duitsland, en goedkeuring om onmid dellijk een sterke federale politiemacht op te richten, welke in geen enkel op zicht voor die van Oost-Duitsland be hoeft onder te doen. Adenauer lanceer de deze eisen voor het eerst in de New York Times op 18 Augustus j.L Zij ver wekten veel opschudding, maar nog geen acht dagen later blijkt Amerika zich reeds gewonnen te hebben gege ven. Minister Acheson en de Ameri kaanse Hoge Commissaris te Bonn ver klaarden gisteren Adenauers eisen niet te kunnen negeren en bereid te zijn, zowel het bezettingsleger uit te breiden als een politiemacht toe te staan. Men kan er op rekenen, dat in een zeer korr te tijd Adenauer zijn politiemacht zal hebben opgebouwd. Wanneer men Duit se generaals een dergelijke opdracht geeft, ontplooien zij een energie, die geen grenzen kent. Weliswaar moppe ren ze nog wat na over de behandeling door de Geallieerden ondervonden, maar wanneer men bekende namen hoort als die van een Guderian als lei der van de politiemacht, dan weet men dat het geen spelletje wordt. In de pers spreekt men van een politiecontingent van 60.000 man, verdeeld in drie tank divisies, een storm- en een vliegerafde ling-divisie. Deze politiemacht moet men, zoals ge zegd, wel onderscheiden van een even tuele Duitse deelneming aan het Euro pese leger. Er liggen hier heel wat voetangels en klemmen en de Duitsers zullen, nu zij bemerken dat de Geallieerden niet bui ten hun medewerking kunnen, geducht van deze positie gebruik maken. De af gevaardigde van de Duitse Partij, Mühlerfeld, verklaarde dezer dagen niet ongeestig: - „Het mag niet gebeuren, dat wij alleen het voetvolk leveren en de geallieerden de muziekkapel. Als een dergelijke werkverdeling wordt gevolgd, dan ne men wij bij voorkeur de ziekendienst voor onze rekening." Intussen is het goed, dat Europa ein delijk goed wakker is geworden. Wij hebben Europa's apathische houding in de afgelopen jaren tegenover Ruslands bewapening altijd een veel groter ge vaar geacht dan de Russische dreiging zelf. Wellicht is het nog niet te laat. De sfeer moge, zolang Amerika en Eu ropa zich in bewapening nog niet met de Russen kunnen meten, onbehaaglijk blijven. Europa moge misschien binnen kort opnieuw worden opgeschrikt door het geraffineerde Russische spel in de zenuwenoorlog, wanneer de democra tieën, die nu eenmaal traag op gang komen, omdat zij in tegenstelling tot Moskou de vrede verre verkiezen bo ven de oorlog, hun krachten gaan ont plooien, dan kon Stalin, reeds in de koude oorlog in het defensief gedrongen, zich wel eens tweemaal gaan bedenken alvorens een derde wereldoorlog te ont ketenen. Vooral omdat hij tot de conclu sie zal moeten komen, dat zijn lot uit eindelijk niet anders kan zijn dan dat van die andere dictator, die de demo cratieën poogde te vernietigen, de man, d'e zich een duizendjarig nat. socialis tisch Rijk had voorgesteld, Adolf Hitler Twee Nederlandse meisjes, de 25-ja- *}ge mej. v. D. en de 20-jarige mej. v. d. zijn te Versailles gearresteerd omdat geen paspoort hadden. Zij verklaar den, Frankrijk clandestien te zijn bin- nengekomen. Zij zijn ter beschikking van de Franse politie gest^" Sovjet-Russische functionarissen in Oost-Berlijn hebben de leiders van de Oost-Duitse regering doen weten, dat zij een drastische wijziging in de Sovjet- Russische politiek t.a.v. Duitsland kunnen verwachten, zo werd Donderdag, al dus Reuter, in Oost-Berlijnse politieke kringen onthuld. Deze wijziging zou o.m. het aanbod van „volledige binnenlandse en buitenlandse souvereiniteit" aan de Oost-Duitse republiek en terugroeping van de Sovjet-Russische bestuurscommis sie uit Oost-Duitsland inhouden, zo werd verklaard. Deze verzekering zou mondeling door de Sovjet-Russische „ambassadeur", Poesjkin, aan Walther UÏbricht, plaats vervangend Oosf-Duits premier, op een Woensdag gehouden vergadering te Ber lijn zijn gegeven. Poesjkin zou UÏbricht en andere leiders van de Oost-Duitse regering gezegd hebben, dat Stalin en de Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Visjinski, de toestand in Europa „volkomen veranderd en ge compliceerd" achten te zijn door de voorgestelde remilitarisatie van West- Duitsland. „Deze flagrante schending van de ver klaring van Potsdam zal het nemen van onmiddellijke en krachtige tegen-maat regelen door de Sovjet-Unie rechtvaar digen", zou Poesjkin UÏbricht volgens genoemde, welingelichte, Oost-Berlijnse kringen gezegd hebben. Oost-Duitse regeringsleiders verwach ten, dat deze maatregelen aanvankelijk de vorm zullen aannemen van een „plechtige diplomatieke verklaring van de'Sovjet-Russisghe regering", dat door de „schending" van de overeenkomst van Potsdam door de Westerse mogend heden de Sovjet-Unie haar vrijheid van handelen in Duitse aangelegenheden heeft herwonnen, zo werd verklaard. Daarna zou worden overgegaan tot openlijke versterking van de 50.000 man sterke „alarmtroepen" der volkspolitie en haar uitrusting met zware wapens en tanks. Verder zou generaal V. I. Tsjoekof, voorzitter van de Sovjet-Russische be stuurscommissie in Oost-Berlijn, bin nenkort aftreden en een „zuiver mili taire functie" krijgen met de rang van maarschalk van de Sovjet-Unie. Men is van mening, dat een bekend making van een dergelijke verandering van de Sovjet-Russische politiek t.a.v. Duitsland zeer waarschijnlijk zou wor den gedaan kort voor de Oost-Duitse verkiezingen op 15 October. Het aantal opleidingskampen voor het Oost-Duitse politieleger is in nog geen half jaar tijd van 11 op 50 gebracht, al dus verneemt A.P. intussen uit Frank fort. Dc geallieerde functionarissen, die dit verklaarden, zien de 50.000 man, die op het ogenblik van het politieleger deel uitmaken, als de kern voor de opbouw van een veel groter leger. Hasso von Manteufel, vroeger gene raal van een tankdivisie van de Wehr- macht, vertelde een verslaggever van Associated Press dat twee vroegere ge neraals van de Wehrmacht Vincenz Mueller en Huppert van Lenski reeds verscheidene weken in het geheim pro beren in de Westelijke zones vroegere officieren van de Wehrmacht voor het politieleger te ronselen, Zij, die op deze lucratieve aanbiedingen ingaan, krijgen in het politieleger een rang, welke slechts een graad lager is dan hun laat ste rang bij de Wehrmacht. Verder ont vangen zij met terugwerkende kracht hun jaarwedde sinds 1945. toen de Wehrmacht ontbonden werd, en gratis woonruimte in Oost-Duitsland. Uit Oost-Duitse bron wordt, door A.P., vernomen, dat Paul Markgraf, de CCUPOLAJ LUCHTMANQEUVRCS IN WEST-EUROPA METFORS jCj J MOSQUITO mstef DEFENSIE inkerk£uf*"(+) -"'GEBIED 1 BESCHERMO DOOR H /sn l ^Keulen JAGERS &adarVeN|<*"v 5555 LUCHTOOEL7 v7J ftMtó- M> 1 GESCHUT ^/Fonta.t nebloau Hoofdkwartier operatie Cupola ELT- PA VLIEGVELDEN AANVALSBASES vroegere chef van politie in de Sovjet sector, in Berlijn teruggekeerd is. Het vorig jaar zomer werd Markgraf zonder uitleg uit deze functie ontheven. Volgens de zegslieden is Markgraf te ruggekeerd met nog 30 vroegere func tionarissen van de politie en het minis terie van Binnenlandse Zaken, die al len een speciale opleiding in Rusland hebben gehad. Onder hen bevond zich ook Bernhard Bechler, de vroegere chef van de veiligheidsdienst in de staat Brandenburg. Markgraf heeft nu de titel van in specteur bij de volkspolitie. Het eerste „Congres van het Oost- Duitse Nationale Front", dat vanavond te Berlijn begint, zal nieuwe instructies uitgeven aan de West-Duitse commu nisten om het „nationaal verzet" tegen de Westelijke bezettingsmogendheden te intensiveren. De windhoos, die over de Veluwe trok, hoeft daar veel ravage aangericht; een boerderij bij Kootwijk werd grotendeels vernield. De Chinese communisten hebben gisteren de eis gesteld, dat de Ver. Naties bevel geven tot „terugtrekking van alle Amerikaanse strijdkrachten van het eiland Formosa". Zij maakten bekend, dat zij van plan zijn Formosa te „bevrij den" uit handen van de Nationalisten. De bekendmaking werd gedaan door Radio Peking. Meegedeeld werd, dat de eis tot terugtrekking van de Ameri kaanse strijdkrachten door' de Chinese communistische minister van Buiten landse Zaken Tsjoe En Lai gesteld was aan de Veiligheidsraad en aan de Se cretaris-Generaal van de Ver. Naties Trygve Lie. De Ver. Staten hebben geen strijdkrachten op Formosa, doch de Amerikaanse Zevende Vloot patrouilleert in de Straat van Formosa om een aanval van de communisten op het eiland te verhinderen. (Van onze speciale verslaggever) Kapitein Westerling moge dan verstek hebben laten gaan gisteren op Schiphol, zijn adviseur, de heer Thiessen, was er wel. En hoe. Met een brede lach en met een schallend: „Zo jongens, hoe gaat het er mee?" daalde hij uit het Brusselse toestel, dat om half zeven op Schiphol landde.. Even later vergastte hij in het restaurant op het vliegveld de „jongens" op een met talrijke krachttermen en grapjes doorspekt verhaal over „Turco" zoals hij kapitein Westerling bij voort during aanduidt. Maar niet alleen de „jongens" te uwer oriëntatie zij mee gedeeld, dat de heer Thiessen met hen de uit alle hoeken en gaten samenge stroomde journalisten bedoejde geno ten er van, ook het publiek schaarde zich in de wijde kring en hing aan des spre kers lippen. Goed. Kapitein Westerling dan was „met onbekende bestemming" uit Brussel vertrokken; en u moet vooral niet denken, dat hij niet mee naar Ne derland was gekomen uit weerzin tegen een eventuele arrestatie. Integendeel: hij had het vaderland slechts gemeden om „de Nederlandse regering niet in moei lijkheden te brengen Er volgde een uitgebreid relaas over Westerling's ervaringen in Singapore; een relaas, waaruit wij enige pikante détails voor u opdiepten. ,,'t Is maar goed. dat wij er met zwaar geschut hebben geschoten", zo legde de heer Thiessen uit, „anders had men Westerling zeker aan de V.S.I. uitge leverd.". Maai goed, „de slag was gewonnen" en daarna was het zaak geweest om zo spoedig mogelijk uit Singapore te ver dwijnen. Edoch, de autoriteiten legden Westerling allerlei administratieve hin derpalen in de weg; om de V.S.I nog een kans te geven, lichtte de heer Thies sen toe, Dat was de voormalige kapitein danig in het verkeerde keelgat gescho ten. Zozeer, dat hij op een gegeven mo ment had gezegd: „Ik ga in hongersta king." Maar dat rigoureuze voornemen had hij toch maar niet uitgevoerd, om dat de heer Thiessen op zijn beurt had aangeraden: „Wacht daar nou nog even Mevrouw Westerling in gesprek met Thiessen. Hier volgt de tekst van het telegram van Tsjoe En Lai aan de Ver. Naties zoals dit door het Chinese Nieuwsagentschap werd verspreid: „Op 27 Juni van dit jaar heeft president Truman van de Ver. Staten van Amerika het besluit van de Amerikaanse regering be kend gemaakt, dat de V.S. met behulp van hun strijdkrachten de bevrijding van Taiwan (Formosa) door de Chinese bevrijdingsle gers zullen verhinderen. De Amerikaanse Zevende Vloot heeft zich inmiddels naar de Straat van Taiwan bege ven en later zijn contingenten van de Ame rikaanse luchtmacht op Taiwan gearriveerd hetgeen een openlijke inbreuk betekent op het territorium van de Chinese Volksrepu bliek. Dit optreden van de Ver. Staten van Amerika vormt een rechtstreekse agressie tegen het grondgebied van China en een algehele schending van het Handvest dei- Ver. Naties. Taiwan is een integraal deel van China. Dit is niet alleen een feit dat op de ge schiedenis is gebaseerd en door de toe stand sinds de overgave van Japan is be vestigd, doch het is ook vastgesteld bij de verklaring van Cairo van 1943 en het com muniqué van Potsdam van 1945, beide bin- deijde internationale overeenkomsten, die de Amerikaanse regering belooft heeft te zullen eerbiedigen en nakomen. Namens de Centrale Volksregering van de Volksrepubliek van China leg ik thans de ze beschuldiging aan de Veiligheidsraad van de Ver. Naties voor en poneer, dat ter handhaving van de internationale vrede en veiligheid en ter bescherming van de waar digheid van het Handvest der Ver. Naties, de Veiligheidsraad van de Ver. Naties, krachtens zijn onvervreemdbare plichten, gedwongen is, de regering van de Ver. Sta ten te veroordelen omwille van haar mis dadig optreden, bestaande uit een gewa pende aanval op het grondgebied van Chi na, en onverwijld maatregelen te nemen om de volledige terugtrekking te bewerk stelligen van alle Amerikaanse gewapende strijdkrachten van Taiwan en de overige gebieden, die tot China behoren. Getekend, Tsjoe En Lai. minister van Bui tenlandse Zaken, Peking." Verwacht wordt, dat de Sovjet-afgevaar digde Jacob Malik de boodschap van Pe king vanavond in de Veiligheidsraad zal voorlezen en misschien de V. S. van agres sie zal beschuldigen. Communistische troepen hebben gis teravond laat ten Noorden van Tacgu een zware aanval ontketend tegen de Zuidkoreaanse zesde divisie. De aanval wordt door troepen ter sterkte van een anderhalf regiment waarschijnlijk 4000 man uitgevoerd. Van de Zuid- Koreaanse berichten, dat de aanvallende troepen gesteund worden door tanks is nog geen bevestiging ontvangen. Links van de Zuidkoreaanse zesde divisie hebben twee Noord-Koreaanse compagnieën een aanval gedaan op het Amerikaanse 27ste regiment. Deze aan val werd afgeslagen. Op de rechterflank van het 27ste regiment hebben de Noordelijke troepen een zwaar spervuur van artillerie en mortieren afgegeven, maar er was nog weinig activiteit op de grond. Een volledige Noord-Koreaanse divi sie trekt intussen op naar de 25ste Ame rikaanse divisie aan de Zuidkust van Korea. Zij komt in drie colonnes, aldus seint een correspondent van Ass. Press in Masan. Naar wij vernemen, heeft het Indo nesisch Ministerie van Defensie besloten zestig "beurzen toe te kennen aan Indo nesische jongelui voor de studie in Ne derland. De jongelui komen in Nederland studeren in die vakken, waarin het ho ger onderwijs in Indonesië niet voorziet. Het zullen in hoofdzaak technische vak ken zijn. Het is te verwachten dat ook andere ministeries in de toekomst stu diebeurzen voor Nederland ter beschik king zullen stellen Een grote communistische aanval op Masan schijnt op handen te zijn. Masan is het Westelijke bolwerk voor de be langrijkste Amerikaanse bevoorradings haven Pusan. De Amerikaanse troepen verkeren in alarmtoestand. Waarnemers zagen vanuit de lucht, dat de roden opmarcheren in groepjes van acht tot tien man met een tussen ruimte van 15 meter om het gevaar van luchtaanvallen zo klein mogelijk te maken. Er werden vele voertuigen waargenomen. In een groep reden meer dan 30 vrachtauto's. Amerikaanse jagers en bommenwerpers bestookten de co lonnes bij het aanbreken van de dag toen de rode bewegingen gerapporteerd werden. Voorlopige berichten wijzen er op, dat de vijandelijke eenheden af-, komstig zijn van de Noord-Koreaanse zevende divisie, een nieuwe divisie, die oorspronkelijk afgericht was voor vei ligheidspolitie.* Op een persconferentie te Tokio heeft admiraal Forrest Sherman, de Ameri kaanse stafchef van de marine, de samenwerking tussen de oorlogsbodems van de verschillende landen in de Kore aanse campagne geroemd. Zij hebben bewezen, dat een internationale vloot tezamen kan werken, zei hij. Hjj vertelde, dat de Nederlandse torpedobootjager Evertsen sinds de aan komst in de oorlogszone voortdurend aan de operaties heeft deelgenomen. I Over een goede daad zal men in zijn leven nooit spijt hebben. J mee." Enfin, enkele dagen later was de toestemming om het land te verlaten afgekomen. Zo lelijk als men in Singapore tegen Westerling had gedaan, zo voorkomend, ja zelfs enthousiast was hij tijdens de reis overal ontvangen. M.P.'s bogen als knipmessen voor hem en overal bereik ten hem uitnodigingen om een paar da gen of een week te blijven logeren. Wei waren op de vliegvelden van Colombo en Karatschi vele „gehelmde heren" ge posteerd zodat Westerling had ver zocht: „ga jij maar eerst" maar dat bleek bij nader inzien alleen maar figu ratie te zijn geweest. Kortom de heer Thiessen wilde 'maar zeggen, dat Wsterling een war me internationale belangstelling voor zijn persoon had losgeslagen. Een half uur nadat de heer Thies sen zijn monoloog had afgestoken arriveerde mevrouw Westerling haar meisjesnam luidt Yvonne Fernande Fourier op Schiphol. Zij bleek veel minder spraakzaam dan de „coacher' (terminologie van de heer Thiessen) van haar echtgenoot. Hoe dan ook: mevrouw Westerling maakte zich geen ogenblik ongerust over het lot van haar drie kinderen, die bij haar ouders in Indonesië zijn ach tergebleven. Het had haar, zo vertelde zij, bijgestaan door de heer Thiessen. „ontzettend veel moeite" gekost voor zij permissie kreeg het land te verlaten. Verwachting tot Zaterdagavond: Van vanavond tot morgenochtend over het algemeen weinig bewolking, daarna geleidelijk toenemende be wolking met later op de dag kans op enige regen, het eerst in het Zuid- Westen van het land. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 5.41—19.42; Maan: 19.39—3.41. Naar Reuter uit Singapore meldt, zal de zaak-Bertha Hertogh 4 September in besloten zitting voor de opperrechter komen. Men volgt de procedure volgens de wetgeving op de voogdijschap over onvolwassenen. Bertha wordt in de eis een „ongehuwd kind" genoemd. Bij de zaak zijn verschillende wetge vingen betrokken: het Britse gewoonte recht, het Nederlands burgerlijk recht, het Mohammedaanse recht volgens de Koran en mogelijk de noodmaatregelen voor Malakka. De nationale tentoonstelling „Mijlpaal 1950" sluit vermoedelijk met een tekort van zeven ton. In totaal waren er een 250.000 betalende bezoekers ruim geschat en daaronder zijn dan ook begrepen de mensen, die alleen des avonds kwamen. Na een opwindende middag op het Brusselse vliegveld Meisbroek, waar Westerling Donderdagmiddag uit Cairo was aangekomen, heeft de Belgische regering zich bereid verklaard Wester ling een verblijfsvergunning te ver strekken, als hij een document onder tekent, waarin hij verklaart zich van elke politieke activiteit te onthouden en te voorkomen dat zijn houding aan leiding zou kunnen zijn tot het ontstaan van relletjes. Dit besliut werd genomen na een be spreking tussen de Belgische minister president Pholien en de minister van Justitie, Moyersoen. Tevoren had Westerling, wiens vriend Thiessen, zoals reeds in een groot deel van onze vorige oplage is gemeld, een visum voor Spanje had aangevraagd, besloten naar het Groot-hertogdom Luxemburg te gaan. Hij was vergezeld van enkele recher cheurs, reeds op weg naar Luxemburg, waarbij de journalisten in de waan wer den gebracht, dat hij voor internering naar het „Kleine Kasteeltje" gebracht werd, toen de mededeling van de rege ring van Luxemburg kwam, dat hij in dit land niet zou worden toegelaten. Hij is toen teruggekeerd naar Brussel en heeft de nacht in het „Kleine Kasteeltje" doorgebracht. Het is nog niet bekend of hij op de voorwaarden van de Bel gische regering ingaat, doch aangeno men mag wel worden, dat hij hiermee accoord zal gaan. Vóór bekend was geworden dat de Belgische regering Westerling een ver blijfsvergunning zou verstrekken, deel de Westerling aan journalisten mede, dat hij nog niet naar Nederland wenst terug te keren. „Ik heb de indruk, dat ik als een misdadiger word beschouwd en als een speelhal van het ene land naar het andere zal worden gezonden'". Volgens niet bevestigde geruchten is mevrouw Westerling van plan zich naar België te begeven. De verblijfplaats van Westerling in België is onbekend. Vermoed wordt, dat hij bij vrienden buiten Brussel ver blijf houdt. Bij zijn vertrek uit Indonesië heeft de speciale correspondent van het A.N.P. een onderhoud gehad met president Su karno, waarin deze o.m. verklaarde: „Ik ben een groot voorstander van een goede samenwerking tussen Nederland en In donesië. Daarom hoop ik, dat de voor die samenwerking nodige atmosfeer, voor zover deze aanwezig is, behouden zal blijven en voorzover deze nog niet aan wezig is geschapen zal worden. Deze goede samenwerking kan er alléén zijn, wanneer er tussen Nederland en Indo nesië geen belangrijke conflictpunten meer bestaan. Het vraagstuk-N.-Guinea is voor het Indonesische volk van zo grote betekenis, dat ik het Nederlandse volk ernstig in overweging moet geven, ons standpunt te begrijpen en op basis van dit begrip aan onze eisen tegemoet te komen. Zoals ik reeds in mijn rede van 17 Augustus uiteenzette, is het ook een internationaal belang, dat de Indo nesische eisen dit jaar worden ingewil ligd." Sukarno wees er op, dat de goede be trekkingen tussen Australië en Indonesië verflauwen. „Ik hoop vurig, dat door een beter begrip tussen Australië en Indo nesië deze sympathie spoedig weer alge meen en innig zal worden." De president besloot het onderhoud als volgt: .Jk hoop, wanneer het vraagstuk- N.-Guinea tussen Nederland en Indone sië zal zijn opgelost, in de gelegenheid te zijn Nederland te bezoeken. Een oe- zoek van Koningin Juliana aan Indone sië zou ik op hoge prijs stellen." Naar eerst thans bekend wordt hébben onbekenden in de nacht van Maandag op Dinsdag, bij de overweg in de Tweede Broeierdweg te Enschede, op twee plaatsen de rails van de spoorlijn EnschedeHengelo onklaar gemaakt. Het is een wonder, dat er geen onge lukken zijn gebeurd, daar er slechts een geringe kans bestond, dat de treinen hier zonder te ontsporen konden passeren. Niettemin zijn verschillende treinen op deze plekken gepasseerd zonder dat er iets abnormaals is opgemerkt. De politie stelt een diepgaand onderzoek in. Zij acht het niet waarschijnlijk, dat er poli tieke motieven in het spel zijn. Donderdagmorgen omstreeks elf uur is op een van de terreinen van het in- fanterieschietkamp „De Harskamp" een ongeval geschied, dat aan drie militai ren van ae Koninklijke Landmacht het leven heeft gekost. Tijdens de schiet oefeningen is door tot nu toe onbeken de oorzaak een mortier-p-ojectiel ont ploft met het hierboven genoemde nood lottige gevolg. Er werden verder geen militairen gewond. De drie omgekomen militairen waren afkomstig van het eerste V.O.C. (Vrij willigers Opleidings Centrum) te We- zep, waar een opleiding wordt gegeven voor beroepsonderofficier bij de K.L. Hun namen zijn: sergeant J. M. Mus ters, wonende te Bergen op Zoom, on gehuwd; cursist J. Klingeman, wonende te Zwijndrecht, ongehuwd en cursist A. J. M. de Laat. De Laat was gehuwd en had vier kinderen. Op de Rijksweg BredaEindhoven ter hoogte van het Tilburgse gemeentelijk stadion kwam Donderdagavond een Chevrolet uit Den Haag, waarin de he ren T. K. P. en Van U. zaten, in botsing met een Fiat van de Belgen R. A. P. en mevrouw M. G. uit Brussel. De Belg gaf geen voorrang. De Fiat werd geheel ge kraakt. Beide inzittenden werden op het wegdek geslingerd. De dame werd op slag gedoog- De chauffeur werd levens gevaarlijk gewond in het Tilburgse zie kenhuis opgenomen. De Chevrolet sloeg enkele malen over de kop, doch de in zittenden kwamen met de schrik vrij. Donderdagmiddag omstreeks vier uur kwam nabij de Keersluis te Helmond een autobus van de firma Martens met achttien marktkoop lieden, die van de markt te Sittard kwamen en naar huis terugkeerden, in het kanaal terecht. Vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de remmen kon de chauffeur de bocht bij dt brug niet nemen, waardoor hij de bus op een langs het kanaal lopende zandweg tot stilstand wilde brengen, De bus kwam tijdens deze manoeuvre op de zachte berm van het kanaal en sloeg om, het kanaal in. Direct snelden helpers toe en alle achttien inzittenden en de chauffeur konden worden gered. Drie personen liepen slechts lichte verwondingen op en werden in het ziekenhuis te Helmond opgenomen. In de buurtschap Overberg bij Vee- nendaal sloeg de bliksem in een schrik draad, juist toen een pink met deze onder zwakstroom staande afrastering in aanraking kwam. Het dier werd on middellijk gedood. De 21-jarige landbouwerszoon W. Har deman wilde het cadaver weghalen. Ook hij raakte de schrikdraad en was op slag dood. Men vermoedt, dat op dat ogenblik wederom de bliksem in de af rastering sloeg. Ongeveer honderd kinderen hadden gevolg gegeven aan de oproep van „Tou ring Zandvoort" om deel te nemen aan de zandbouwwedstrijd op het terrein van „Bad-Zuid". Met grote ernst en ijver waren de kinderen bezig om hun creaties zo goed mogelijk uit te beelden. Wij zagen vliegtuigen, forten, bloem stukken en zelfs het circuit in zand uit gebeeld. Namens „Touring Zandvoort" reikte de heer Hugenholtz de prijzen uit. Op de foto: Een van de jeugdige kun stenaars, de elfjarige Jaap ten Houte, legt de laatste hand aan de door hem uit zand getoverde schildpad. Hedenmorgen is uit de haven van Vks- singen met bestemming Verenigde Staten vertrokken het Amerikaanse stoom- s-hip „American defender". Dit schip is in verband met de (inmiddels geëin digde) havenstaking te Rotterdam te Vlissingen. geladen. Deze lading bestaat uit de grootste hoeveelheid bloembol len, welke sedert de eerste wereldoor log naar de Ver. Staten werd verscheept. De waarde van de lading bedraagt ruim een millioen gulden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1