a hoy' KOFFIEBON H „Koloniale politiek in N.-Guinea van de Nederlanders" FINANCIERING VAN DE ATLANTISCHE DEFENSIE NIET VOLDOENDE r Wij luisteren naar Wij weten niet wat de toekomst brengt - Daarom, koopt nu! 135.- MULDER F. J. Damave VAN NELLE'S KOFFIE geëindigd Ruimer crediet voor land- en tuinbouw Weer prijsbeheersing in Finland? KLOOTS kledingmagazijn The symbol of quality Fietstassen Schooltassen Beschuldigingen in Indonesisch rapport N.'Guinea-commissie Indonesië heeft „bevrijdende" taak H. VADER SPREEKT IN HET NEDERLANDS SPAANSE KWESTIE Staking te Antwerpen Uitbreiding bewapening Ter verrijking van geest en hartj Klankbeeld over Nieuw-Guinea Veel belangstelling voor Nieuw-Guinea Nog steeds gevechten op Ceram J sfecJ&f 47.75 En onze grootste reclame WEKKERS moderne glasverlichting v. d. MEER Au petit Louvre A G E M A t<S WÊÊÈÊL VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 tot Nederlandse en Belgische pelgrims Tsjechoslowaakse bisschoppen in de gevangenis op agenda detr V.N. Adenauers voorstel op agenda van de Grote Drie Besprekingen te Londen Ruim 16 milliard dollar aangevraagd ERNST WIECHERT OVERLEDEN Waarborgfonds van f 25 millioen ZUID-MOLUKKEN EN AMDON Raad v. Christ, kerken vraagt waarnemers te zenden Emigratie Waarschuwend woord van de Gouverneur Voedseltekort op Ambon Scheepvaartberichten MARKTBERICHTEN Amandelkoekjes BOTTERDAM GENIET een VOLLE DAG EN EEN VOLLE •fir AVO AID 31 Augustus definitief laatste dag! AUTOMOBIEL FINANCIERING Wij hebben aangekregen een pracht collectie IMPORT KAMGAHEN en TROPICAL COSTUUMS en verkopen deze nog tegen de oude prijzen. Tevens onze unieke IMPORT EGYPTISCHE LINNEN HERENREGENJASSEN en DAMESREGENMANTELS met capuchon (geen imitatie)voor slechts GABARDINE REGENJASSEN - SPORTCOSTUUMS - TWEEDJASSEN - AUes import EEN SUPERBE IMPORT KAMGAREN OP TROPICAL COSTUUM NAAR MAAT met hei beste binnenwerk en fijne serger gemaakt door eerste klasse kleermakers levertijd 10 dagen of eerdervoor slechts WIJ ZIJN BSLIST HET BESTE EN GOEDKOOPSTE ADRES KLEINE HOUTSTRAAT 2 A le huis van de Anegang HAARLEM KAMPERVEST 51 Speciale aanbieding 9.95 Schagchelstraat 2 Najaaxsstoffen 17 en 20.— uiteigen zeilmakerij HP ■BMM PIP! Ga er tijdig mee naar Uw kruidenier, want een koffiebon is verlopen voor U het weet. Bovendien: Zo'n vers pak geurige Van Nelle's Koffie zal weer smaken! „De toekomst van Nederlands Nieuw- Gninea zou te allen tijde de wereld vrede en de internationale orde in ge vaar kunnen brengen", zo heet het in een rapport, dat Donderdagavond door de Indonesische leden van de Nieuw- Guineacommissie is uitgegeven. Vol gens het rapport zijn de Indonesische leden van de commissie er echter van overtuigd, dat het vraagstuk op vreed zame wijze kan worden geregeld. Het rapport beschuldigt de Nederlanders er van een koloniale politiek gevoerd te hebben, welke slechts de Nederlandse belangen diende en voorts van ver waarlozing van hun plicht om de bevol king van Nieuw-Guinea tot ontwikke ling te brengen. De Indonesische com missieleden verwerpen de gedachte om Nederlands Nieuw-Guinea onder een condominum of een internationaal trust- beheer te stellen. In het rapport wordt verklaard, dat indien Indonesië en Nederland er niet in slagen de kwestie binnen de in de Ronde-Tafel-overeenkomst vastgestelde termijn tot een oplossing te brengen, zij bij de V. N. aanhangig kan worden ge maakt. Indien, aldus het rapport tegen 27 December 1950 geen vreedzame op lossing zou worden bereikt, zou Neder land niet langer het recht hebben de status van Nederlands-Nieuw-Guinea te bepalen. Indonesië voert door zijn streven naar opneming van Nederlands-Nieuw-Gui- uea in de Indonesische republiek een politiek, welke beoogt het gebied van de koloniale banden met Nederland te bevrijden. Deze politiek „is in bet hoogste belang van de bevolking van Nederlands Nieuw-Guiltea." Indonesië, aldus het rapport, wil Ne derlands Nieuw-Guinea autonomie ver lenen en het bevrijden van exploitatie. Het opzienbarende bericht dat de Paus Woensdagavond tijdens de audiëntie in le Sint Pieter zich voor de eerste maal ran rijn leven heeft bediend van de Nederlandse taal, een bericht dat wij fisteren reeds onder voorbehoud gaven, wordt door onze bijzondere Romeinse ;orrespondent telegrafisch bevestigd. Bij Ie 40.000 pelgrims uit 32 landen, die de Heilige Vader ontving, bevonden zich .weehonderd Nederlanders en tweedui zend Vlamingen, die niet anders ver nachtten dat de Paus zich tot hen zou richten in het Frans of het Duits, zoals lij altijd doet wanneer hjj zijn gasten ibespreekt in de zes talen die Hjj be- ïeerst. Maar tot stomme verbazing van ie Nederlanders en Vlamingen en tot ïun groot enthousiasme ging de Heilige Vader na het Italiaans, Frans, Duits, Engels en Portugees over tot de Neder landse taal. „Wij groeten hartelijk de duizenden leden van de Bonden van het Heilig Hart, die uit het aartbisdom Mechelen en de bisdommen Luik, Gent en Brugge naar Rome zijn gekomen", aldus de Heilige Vader. „Wij weten hoeveel de Bonden van het Heilig Hart hebben bij gedragen om het katholieke leven te onderhouden in de parochies en daar voor danken wij u zeer. Wij drukken de wens uit dat in de toekomst de Bon den van het Heilig Hart een immer gro tere bloei zullen kennen en daarom schenken wij de bestuurders, alle leden en hun families van hdrte Onze Aposto lische Zegen". Het waren dus slechts enkele woorden die de Paus sprak. Maar deze enkele vrjj goed uitgesproken woorden kwa men als de grootste verrassing die de Heilige Vader ooit aan zijn Nederlandse en Vlaamse gasten bereid heeft. Het feit dat de Heilige Vader ondanks zjjn overstelpend drukke werkzaam heden tijd gevonden heeft om zich ver trouwd te maken met de uitspraak van het Nederlands lijkt ons een bewijs voor de betekenis die Hij hecht aan het aandeel dat Vlaanderen en Nederland hebben in het katholieke leven. Paus Pius XII is dus na Adrianus VI de tweede Paus in de 262 opvolgers van Sint Petrus die Nederlands kan spreken. Naar aanleiding van het bericht over de arrestatie van Mgr. Michel Buzalka, titulair bisschop van Cone en hulpbis schop van Timovo, wordt, aldus A.F.P., in bevoegde kringen te Vaticaanstad verklaard, dat thans drie leden van het Tsjechoslowaakse episcopaat om onbe kende redenen in de gevangenis ver toeven. Dit zouden zijn benevens Mgr. Buzalka Mgr. Stephanus Bamas, ti tulair bisschop van Conana en hulpbis schop van Spis, en Mgr. Stanislas Zela, titulair bisschop van Arpasa en hulp bisschop van Olomouc. De inlijving van het gebied bij Indone sië zou politiek gezien hetzelfde beteke nen als een vereniging van West- en Oost-Duitsland of van Noord- en Zuid- Korea, zo zegt het rapport. Het ver klaart, dat de onafhankelijkheidsver klaring van Sukarno en Hatta in Augus tus 1945 betrekking had op het gehele gebied van Nederlands-Oost-Indië. De Nederlandse regering had beloofd het vraagstuk zonder inroeping van de hulp van „welke derde partij ook" op te los- sen, zo wordt er aan toegevoegd. De afgevaardigde van Peru heeft op de agenda van de Algemene Vergade ring der V.N. in September een reso lutie geplaatst, volgens welke de leden der V.N. volledige vrijheid zouden ver krijgen betreffende hun diplomatieke betrekkingen met Spanje en Spanje het recht zou krijgen zich aan te sluiten bij de verschillende organen der V.N. Zonder zich te storen aan de bezwa ren van Truman heeft het Amerikaanse Congress gisteren in een gemeenschap pelijke zitting aanbevolen een lening groot 62.500.000 dollar aan Spanje te ver strekken. (Tevens werden senatoren en afgevaardigden het eens over een toe wijzing van 2.526.000.000 dollar ter finan ciering van de Marshallhulp tijdens het lopende belastingjaar). Oorspronkelijk had de Senaat een som van 100.000.000 dollar aan Spanje toege dacht. Het Huis van Afgevaardigden had de Spanjaarden in het geheel niets toe gedacht, hetgeen geheel in de lijn van. president Truman's gedachtengang viel. Na een drie-maands bezoek aan de Verenigde Staten, is ex-koning Peter van Joegoslavië aan boord van een Pan American Clipper op het vliegveld van Londen aangekomen. Zijn bezoek aan Engeland geldt privé-aangelegenheden. Volgens een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken zal het voorstel van \denauer tot vorming van een West-Duitse poli tiemacht in September besproken wor den op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Engeland en de V.S. te New York. Deze woordvoerder gaf uiting aan zjjn „volle Sympathie" voor de bezorgdheid van Adenauer over de veiligheid van West- Duitsland. Prof. dr. H. C. Burger, die vanwege het Utrechtse Universiteitsfonds benoemd is tot bijzonder hoogleraar in de biologische phy- sica heeft vnawege de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen tevens een leeropdracht ontvangen om college te geven in de medische natuurkunde. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt door Reuter vernomen, dat de twaalf plaatsvervangers van het Nóord- Atlantisch Pact gisterochtend te Lon den een commissie hebben ingesteld om de afzonderlijke defensieplannen, op gesteld door de leden-staten, de coördi neren tot een financieel plan. Charles Spofford, de Amerikaanse voorzitter van de plaatsvervangers der ministers van het Atlantisch Verdrag, heeft op deze bijeenkomst verklaard, dat de door de twwaalf landen voorge stelde geldelijke bijdragen aan het her ziene defensieprogramma niet voldoende zjjn, aldus wordt uit gewoonlijk be trouwbare bron vernomen. Er is nog een aanzienlijk gat te dich ten, aldus zou Spofford gezegd heb ben. Naar verluidt vermeldde Spofford niet, welk bedrag men kan verwachten, dat de V. S. zullen leveren om dit gat te dichten. De gisteren ingestelde commissie, waarin, naar verluidt, Engeland, Frank rijk, Canada en Noorwegen zitting hebben, staat onder voorzitterschap van Spofford, De commissie komt van daag weer bijeen en zal de plenaire vergadering Zaterdag rapport uitbren gen. Intussen hebben op het Franse minis terie van Defensie te Parijs gisteren Britse en Franse ministers de gehele dag geconfereerd over de financiering van de Britse en Franse herbewapening. Van Britse zijde werden de bespre- kineng o.m. bijgewoond door de minis ter van Defensie, Shin well. Van Franse zijde waren o.m. aanwe- Oostenrijk. Truman heeft gisteren de benoeming bekend gemaakt van Walter J. Donnelly tot gezant en Hoge Commissaris in Oostenrijk. Volgens een gezamenlijk communiqué van de Belgische transportarbeidersbond (Soc.) en de „Christelijke Centrale van Vervoerarbeiders" (Kath.) heeft de grote meerderheid van de havenarbeiders te Antwerpen ingestemd met de verkregen sociale verbeteringen: le Toekenning van een premie van 6 fr„ ter verhoging van het loon; 2e een verhoging van 4 fr. voor de ploegen die 's morgens werken: 3e een verhoging van 8 fr. voor de middag- ploegen; 4e het instellen van een speci ale commissie die alle economische en sociale problemen zal onderzoeken m verband met het werk in de haven, waaronder het probleem der pensioen regeling. De twee organisaties hebben besloten tot het beëindigen van de staking en de onmiddellijke hervatting van het werk. Verwacht wordt dat de stakingen in de havens van Brussel, Gent, Oostende en ZeëSbrugge nu ook zullen eindigen. De Commissie voor de Toewijzingen van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren een wetsont werp aangenomen, dat voorziet in een bedrag van 16.771.084.479 (ruim 16 drie kwart milliard) dollar voor uitbreiding van Amerika's gewapende macht en voor de bewapening van Bevriende landen. Het bedrag van vier milliard dollar voor wapenhulp aan het buitenland is als volgt onderverdeeld: 3.504 millioen voor de landen van het Noordatlantisch Verdrag, 193 millioen voor Griekenland, Turkije en Perzië, en 303 millioen voor de Philippijnen en Zuid- en Oost-Azië. Het wetsontwerp voorziet o.m. in de aanschaf van 5.333 militaire vliegtuigen. Het wetsontwerp komt vandaag in het Huis in behandeling. Na een ernstige ziekte is op 63-jarige leeftijd in zijn woning te Merikon am See (Zwitserland) overleden de dichter en schrijver Ernst Wiechert. Tijdens het Hitlerregiem had Wiechert zich in 1934 en 1936 de toorn der nazis op de hals gehaald door zijn in de hele wereld bekend geworden toespraken tot de studenten van München en zijn brief aan de minister voor propaganda, Josef Göbbels. In deze brief schreef hij, dat, naar zijn overtuiging, de een voudigste herdersknaap uit zijn dorp meer begrip voor cultuur had dan de ambtenaren van het „Derde Rijk", die over de cultuur gingen. Toen hij in 1938 partij koos voor dominee Niemöller werd hij in een concentratiekamp ge stopt en het schrijven werd hem ver boden. Cominform. Volgens de Weense cor respondent van het Britse conservatieve blad „Daily Telegraph" zou te Boekarest een vergadering van de Cominform van mi litaire aard worden gehouden. In diploma tieke kringen te Londen wordt de juistheid van dit bericht echter ontkend. Rood-China. De Chinese communisti sche gouverneur van Kwantoeng, generaal Yeh Tsjieh Ying heeft gisteren de beschul diging uitgesproken dat een Brits oorlogs schip de Chinese wateren om de Wanshan- eilanden bij de monding van de Parel-ri vier is binnengedrongen en schoten heeft afgevuurd, die terecht kwamen in een mili tair versterkt gebied. De blakende oogst Bloemlezing uit het dagboek van P. H. Smeets S.C.J. Uit- gegeven door het Juvenaat van het ri Hart te Bergen op Zoom. Dit keurig uitgegeven boekje is bedoeld als mis- sielectuur voor huis en school. Het is boeiend en geestig geschreven en bo vendien instructief in de beste zin van het woord. Wij onderschrijven volkomen de opmerking van fr. S. Rombouts uit zijn inleidend woord, dat onze Neder landse katholieke jeugd voor de over grote meerderheid van de missie vee) en veel meer te ontvangen heeft, dan zij er ooit aan zal kunnen schenken, n.l. een stuk karaktervorming waaraan juist in deze decadente, genotzuchtige en fut loze tijd zo'n schreeuwende behoefte be staat. Pater Smeets door de negers uit de Belgische Congo Mupe genoemd, een verbastering van het Franse Mon Père beschrijft in dit werkje zijn ervaringen op vijf missiereizen, ondernomen vanuit de hoofdmissiepost van St. Gabriël naar afgelegen dorpen. Hij beschikt over een levendige verteltrant, die de aandacht geboeid houdt en een helder idee geeft van het zware offerrijks leven der mis sionarissen. Warm aanbevolen. L „Bomba uit de Rimboe" Bomba, een blanke jongen, die van jongs af met een stokoude man in de verschrikke lijke oerwouden van Brazilië leeft, is de hoofdpersoon van het boek voor jon gens „Bomba uit de Rimboe". Vechtpar tijen met wilde dieren op leven en dood behoren tot zijn veel voorkomende be zigheden. Een spannend verhaal van Roy Rockwood, uit het Engels vertaald, dat soms wel wat overdreven fantas tisch aandoet Uitgeverij: N.V. Neder landse Boekhandel Antwerpen en Mous- sault's Uitgeverij Amsterdam. S. Y. RembraSdt door dr. ft. Miedema. Uit gave W. ten Have Amsterdam. Onder de titel: Getuigen van Christus heeft de uitgeverij Ten Have te Amsterdam een reeks korte levensschetsen gepubliceerd van mannen en vrouwen, wier beteke nis als voorgangers der mensheid alge meen is erkend. Zij werden gekozen, al dus een begeleidend woord van de uit gever van alle levensterreinen, uit eigen land èn uit den vreemde, uit vroeger en later tijden. Zij allen getuigen van Hem Die zij hebben leren kennen als de grond van hun kracht en de bron van hun moed. Aan deze reeks werken zowel r ooms-katholieke als protestantse au teurs mede. een initiatief, ^ut volle waardering verdient. De reeks wordt uitgegeven onder redactie van prof Kohnstamm en pastoor W. Nolet. Reeds zijn twintig boekjes verschenen, o.a. over Bonifacius. Franciscus van Assisië Calvijn, Willem van Oranje. Vondel. Pascal, Jeanne d'Arc, Erasmus, John Wesley Josephine Butler, Peerke Don ders. prof. Titus Brandsma e.a. Het is een genoegen deze korte studies te le zen. De namen van de schrijvers waar borgen een degelijke en historisch ver antwoorde behandeling. De schets over Rembrandt bevat dertig reproducties tussen de tekst De schrijver heeft zich ten doel gesteld aan te tonen, dat het Evangelie in Rembrandt een levende werkelijkheid was. „Ieder, die Rem brandt liefheeft, maar serieus, zal we ten, dat God bestaat en in Hem gelo ven". In deze opzet is de auteur uitste kend geslaagd, zodat de lectuur van de ze 48 bladzijden een weldaad is voor geest en hart. Zeer aanbevolen. L. zig Jules Moch, de minister van Defen sie en Maurice Petsche, de minister van Financiën. Uit welingelichte bron wordt, door A.P., vernomen, dat de mogelijkheid van uitbreiding van de geallieerde be zettingstroepen in Duitsland een van de hoofdonderwerpen was. Aangenomen wordt, dat ok de financiering van Brit se militaire zendingen aan Frankrijk besproken is. Naar wij vernemen, zal met instem ming van de E.C.A. 25 millioen be. schikbaar worden gesteld uit de Mar shallhulp ter oprichting van een waar borgfonds voor hoeren, en land- en tuinbouwbedrijven. In een dezer dagen gehouden bespre king met de directeuren-afgevaardigden van de Boerenleenbanken is besloten dit waarborgfonds te splitsen in 20 millioen voor de landbouw en 5 mil lioen voor de tuinbouw. De Boerenleen banken hebben zich daartegenover ver plicht de eredietverlening aan de land en tuinbouwers op gemakkelijker voor waarden dan gebruikelijk is, te regelen. De bedoeling is, dat op deze wijze aan boeren en tuinders de gelegenheid wordt geboden over credieten te beschikken, die voor hun bedrijfsvoering nodig zijn en die anders niet op normale wijze door de Boerenleenbanken zouden kunnen worden verleend, omdat de credietne- mers niet in staat zijn daarvoor de no dige waarborgen te verstrekken. Het bureau Zuid-Molukken te Den Haag bericht, dat de internationale raad van Christelijke Kerken in zijn vergadering van 22 Augustus te Genève een resolutie heeft aangenomen In de conclusie daarvan wordt gezegd, dat „de internationale raad van Christe lijke Kerken de Veiligheidsraad, de UNCI en de sociale en economische raad der V.N. zal verzoeken waarnemers naar Ambon en de Zuid-Molukken te zenden, teneinde een rechtvaardig en onpartijdig onderzoek in te stellen of interventie niet noodzakelijk is om een rechtvaardige oplossing van het huidige gevaar van wrede onderdrukking door wapengeweld te verzekeren". De raad zal voorts verzoeken zo spoedig mogelijk voedsel en andere noodzakelijke goederen te zenden. Het radio-programma voor de Neder landse Strijdkrachten zal Zaterdag en Zondag een klankbeeld uitzenden over Nieuw-Guinea. Dit klankbeeld, ter plaatse opgenomen, tekent het pioniers werk, dat hier werd verricht en zoals het heden wordt uitgevoerd. De gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer L. J. A. van Waardenburg, richt zich in dit klankbeeld met een kort woord tot de luisteraars in Nederland. Bovendien spreken hierin de resident Jan van Eechoud, de assistent-resident, dr. de Bruyn bijgenaamd de „jungle Pimpernel" mevrouw De Bruyn, ds. Kyne, die sinds 1924 in Nieuw-Guinea werkzaam is, en anderen. De teksten worden omlijst door zang van een Pa poea-koor. Het klankbeeld zal worden uitgezon den Zaterdag (le deel) en Zondag (2e deel) van 18.3019.00 uur via de zender Hilversum II op golflengte 298 meter. De belangstelling voor emigratie naar Nieuw-Guinea is zeer groot en daar er velen zijn die denken, daar een betere toekomst te creëren dan hier te lande, is het waarschuwend woord, dat wij uit de mond van de Gouverneur, de heer S. L. J. van Waardenburg, optekenden, wel op zijn plaats. „Het zou", aldus de Gouverneur, „een formele massamoord zijn als wij in dit jonge land stromen mensen zouden toelaten. Over een aan tal jaren ligt de figuur anders, maar op het ogenblik is alles nog in een begin stadium en er valt nog geen peil op te trekken hoe alles zich zal ontwikkelen. Van de ziekten is de malaria een der ergste en meest voorkomende kwalen. Een derde deel van de transmigranten lijdt op gezette tijden aan deze ziekte. Het woningprobleem is verder aller ellendigst en tart iedere beschrijving", aldus de Gouverneur. „Sommige kam pen, waar de emigranten noodgedwon gen zijn ondergebracht, zijn slechter dan het slechtste Jappenkamp geduren de de oorlog. De toestanden onder de emigranten zelf noemde de heer Van Waardenburg allerverschrikkelijkst. „Men gunt el kander het licht in de ogen niet en ja- louzie viert er hoogtij. Maar", voegde hij er troostend aan toe, „dat schijnt wel altijd zo te moeten zijn onder kolonis ten. Men vecht om zijn bestaan en de harde wet geldt: wie niet werkt zal ook niet eten!" Het aantal analphabeten in de geko loniseerde gebieden bedraagt nog maar 40 pct„ hetgeen in dit verband uitzon derlijk laag is en veelal is te danken aan het voortreffelijk werk dat gedaan wordt door zendelingen en missionaris sen. „Er kan niet genoeg op gewezen wor den", aldus de heer Van Waardenburg, „dat emigratie naar Nieuw-Guinea op grote schaal vooralsnog tot de onmoge lijkheden behoort. Het is van de zijde van de overheid geen onwil maar totale onmacht!" In een onderhoud, dat Aneta te Su- rabaja heeft gehad met dr. Rehatta, die onlangs benoemd is tot gouverneur van de Zuid-Molukken, deelde deze mede, dat de toestand op het eiland Buru zich in gunstige zin ontwikkelt. Van Ceram is tot nu toe slechts de kust van het westen van het eiland tot Amahei bezet. In het binnenland hou den zich nog groepen militairen van de republiek der Zuid-Molukken op, die van tijd tot tijd aanvallen ondernemen. Zo werd o.a. Amahei aangevallen. Piru aan de Westkust ondervond tot nu toe geen last van deze troepen. Rehatta Vertelde verder, dat de voed selsituatie op de eilanden Ambon, Ha- ruku, Saparua en Nusa Laut, die onder het gezag van de republiek der Zuid- Molukken staan, sinds geruime tijd vrll moeilijk is. De Finse premier Urho K. Kekkonen heeft gisteravond in een buitengewone zitting van het Finse parlement ge vraagd om speciale volmachten tot her invoering van de loon- en prijsbeheer- sing, zulks teneinde inflatie en een dreigende staking te voorkomen. AARDIJK 24 bij Flores, AGATHA 34 n. Pladju, AKKRUMDIJK 24 bij Kp. Blanco, ALCHIBA 24 v. Anticosti, ALDABI 25 te Rio de Janeiro, ALETl'A 25 te Pladju, ALMDIJK 24 bij Flores, ALMKERK p. 24 Ischia Eil., ALPHARD 25 te Santos, AL TAIR 24 bij St. Paul Rocks, ALUDRA 24 bij Kp. St. Vincent, AMSTELKERK 24 bij Santander, AMSTELLAND 24 bij Kp. Ja- go, AMSTELSTAD 25 n. Djakarta, AM STELVEEN 24 te Cristobal, ADBEA 24 v. R'dam, ARMILLA 24 te Singapore, AT LAS 25 te Gibraltar, BALI 28 te Sura- baja, BARENDRECHT 24 bij Ouessant, BEVERWIJK 25 te Londen, BLITAR 24 n. Tarakan, BLOEMFONTEIN 25 v. Port Said, BLIJDENDIJK 24 n. Rotterdam, BOSKOOP p. 24 Kp. Finisterre, CALTEX LEIDEN 24 te Oporto, CAMPHUYS 24 te Semarang, CELEBES 24 n. Liverpool, CISTULA 24 bij Sombrero Eil., EEMLAND 24 bij Vitoria, ERINNA 25 te Pladju, ESSO AMSTERDAM 24 bij Fayal, ESSO DEN HAAG 24 bij Flores, ESSO ROTTERDAM 24 bij Flores, ETREMA 24 bij Madeira, GAASTERKERK 24 n. Lorenzo Marques, GADILA 24 bij Palma Eil., GAROET 25 v. Suez, GEMMA 24 te Le Havre, GOOI LAND 24 te Porto Alegra, GOUWE p. 25 Bornholm, GROOTEKERK 25 te Suez, HERA 24 n. Cindad Trujillo, HERCULES 24 n. Calamata, HERSILLIA 25 te Puerto Plata, HESTIA 24 n. Amsterdam, JA GERSFONTEIN 24 bij Tanga, JAVA p. 25 Ouessant, JOBSHAVEN 24 te Hamburg, JUPITER p. 25 Ouessant, KEDOE 24 bij Finisterre, KEILEHAVEN 24 bij Madeira, KERTOCONO 24 te Haiphong, KLIPFON TEIN 24 te Port Elisazeth, LANGKOEAS 24 n. Panaruhan, LAWAK 25 te Davao, LEERDAM 24 bij Scilly, LEKHAVEN 24 te Oporto, LEOPOLDSKERK 23 n. Bahrein, LIEVE VROUWEKERK 24 V. Londen, MAL- VINA 24 n. Buenos Aires, MAPIA 24 n. Sin gapore, MARKELO p. 24 Zanzibar, MARPES- SA 24 bij Barbados. MERWEDE 24 bij Kp. Race. MIRZA 24 te Pladju. MOLENKERK 24 bij Barcelona, MIJDRECHT 24 bij St. Paul Rocks, NERO p. 25 Ouessant, NOORDAM 24 bij Kp. Race, ONDINA 24 bij Sombrero Eil., ORANJEFONTEIN 23 te Amsterdam. PARK HAVEN 24 bij Kp. Vincent, POELAU LAUT 24 te Banjuwangi, POLYHEMUS 25 te Balik- papan. PYGMALION 24 bij Fayal, RAKI 25 te Karachi. ROSSUM 24 n. Zaandam, ROTTI 25 te Amsterdam, RIJNKERK 24 te Ham burg. RIJNLAND 24 bij St. Paul Rocks, SCHIEDI.TK p. 24 Wight. SIBAJAK 24 n Sydney, SLOTERDIJK 24 bij Flores, SOEST- DIJK 24 te Halifax, STAD ARNHEM 24 n. Lulea, STAD SCHIEDAM 25 te Dakar, STENTOR 24 n. Malta. SUMATRA 24 n. Se marang, SUNETTA p. 24 Guardafui. TIBA 24 bij Rio Grande, TOSARI 24 te Surabaja, VAN T HOFF 25 te P. Swettenham, VAN RIEMSDIJK 24 te Panarukan, VOLENDAM 24 bij Kp. Race, VULCANUS 25 te Rotter dam. WATERMAN 24 n. Balikpapan, WEL TEVREDEN 24 n'. Surabaj. WESTERDAM 24 bii Kp. Race, WESTLAND 24 bil Burlings, WILLEM RUYS p. 25 Malta, ZEELAND 24 te Blyt.h. ZONNEWIJK 25 te Rotterdam, ZUIDERKRUIS 24 te Menado. THEEVEILING AMSTERDAM De stemming op de theeveiling was na de ope ning zeer onregelmatig. Het aanbod om vatte 9235 hele en 124 halve kisten Java- thee en 1166 hele en 48 halve kisten Suma- tra-thee, directe aanvoer. Na de exorbitan te prijsstijging op de vorige veiling, voor namelijk veroorzaakt door de oorlog in Ko rea, was de algemene verwachting dat deze veiling een flinke reactie te zien zou ge ven. Dit is echter weer doorkruist door de jongste staking op de plantages op Java, waardoor, de mogelijkheid bestaat dat de aanvoer gestagneerd zal worden. Aanvankelijk waren de prijzen naar ge lang van kwaliteit van 5 tot 25 c. onder de hoogst betaalde van de vorige veiling, terwijl ordinaire soorten 30 tot 40 c. lager werden verkocht. Gedurende het verdere verloop bleef de stemming vast en werd bijna alles vlot opgenomen. Er bestond zo wel voor het binnenland als voor export goede vraag, vooral voor de bladsoorten, meer speciaal Souchon en Oranje Pecco, alsmede voor de Famwngs, zodat enkele partijen zelfs meer opbrachten dan in de vorige veiling. Er werd zeer weinig opge houden, hetgeen later tot afdoening kwam. De betaalde prijzen liepen van 155 tot 309 c„ tegen in de vorige veiling van 211 tot 311 c. Enkele partijtjes met veel en zeer veel geel brachten van 360 en 495 tot 755 c. op. Amerika. Het Amerikaanse leger maakt bekend, dat weer 47.000 reservisten zonder rang zullen worden opgeroepen om 10 No vember in actieve dienst te treden. Reeds eerder werden 63.000 reservisten zonder rang en 8.432 reserve-officieren tot en met de rang van kapitein opgeroepen. Engeland. De Britse genationaliseerde kolenmijnen hebben in het eerste kwartaal van I960 een brutowinst van 10.350.011 pond sterling gemaakt. Dit was de grootste kwar taalwinst sinds 1 Januari 1947. toen de mij nen genationaliseerd werden. De netto winst bedroeg 5.600.011 pond sterling. Met grote dankbaarheid ge ven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en broertje TONNY H. PRINS H. M. PRINS—Vester MARIA Heemstede, 24 Aug. 1950 Herenweg 108 De Heer en Mevrouw DRION STIEGER geven met vreugde kennis van de geboorte /an 'n zoon BERNARD AUGUSTINUS MARIA Breda, 24 Augustus 1950 Baronielaan 48 Zuster MAR1THRESA, in de wereld Mejuffr. Magdalena Maria Brautigam, van de Congregatie Zusters Ursulinen van Bergen (N.H.), hoopt Zondag 27 Augustus 1950, op het feest van de Zeven Vreugden van Maria, haar eeuwige geloften af te leggen en de maagden wij ding te ontvangen. Namens de familie: M. H. J. E. BRAUTIGAM VRUDAG HILVERSUM H, 296 m. - NCRV: 18.00 zang. 18.15 Chr. middenstand. 18.30 strijdkr.. 19.00 nieuws, 19.15 regerings- uitz., 19.35 radiokrant, 19.50 nieuws, 19.55 conc. voor piano en ork. in c v. Mozart. Marche Ecossaise v. Debussy. uitz.Edinburgh-festival, 20.30 welke naam draagt ons kind?, 20.50 symph. voor pia no en ork. v. d'Indy. 21.20 indrukken Edinburgh-festival. 21.30 amusem.muz., 22.00 vocaal kwartet. 22.15 gram., 22.30 Les Béatitudes v. Franck, 23.00 nieuws, 23.13 amusem.muziek. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties. 18.50 amusem. muz., 19.00 Denk om de bocht. 19.15 gram. VPRO: 19.50 nieuws, 20.05 boek, 20.10 zang. VARA: 21.00 gram.-verzoek- progr., 21.35 Emmy, hoorspel v. Hazel Pynegar, 22.00 buitenl. overz., 22.15 po pulaire oude liedjes. VPRO: 22 40. VARA: 23.00 nieuws, 23.13 pianoconc. in Es v. Beethoven. ZATERDAG HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 zingende kerk, 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 amu sem.muz.. 9.00 vrouw, 9.30 conc. In C v. Mozart. 10.00 kleuter. 10.15 amusem. muz., 11.00 zieken. 11.45 Franse chan sons. 12.03 amusem.muz., 12.55 zonne wijzer, 13.00 nieuws. 13.20 lichte muz.. 14.00 Harmonie. 14.25 kroniek v. letteren en kunsten. 15.00 hobo. 16.10 amusem. muz., 16.30 schoonheid v. Gregoriaans, 17.00 jeugd, 18.00 amusem.muz., 18.20 journalistiek weekoverz., 18.30 strijd kr., 19.00 nieuws, 19.15 Pax Romana-con- gres, 19.25 amusem.muz., 19.35 amusem. muz., 20.00 nieuws, 20.05 Ballade in g v. Chopin, 20.15 Lichtbaken, 20.43 Steek eens op heren, 21.00 fragm. v. Franse opera's, 21.45 athletiekkampioenschap- pen. 21.55 amusem.muz., 22.35 Benelux comm., 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 sonate in D en en strijkkwartet in F v. Mozart. HILVERSUM I. 402 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.18 amusem.muz., 8.00 nieuws, 8.18 amusem.muz., 8.45 amusem.muz., 9.00 lichte muz. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 herh., 11.30 Sonate v. Reger, 12.33 pianoduo, 13.00 nieuws, 13.15 Bel Canto, Franse operafragm., 14.00 P. v. d.A„ 14.20 Accordeola, 14.30 amusem.muz.. 15.00 boek, 15.15 symph. in A v. Pizetti, 16.00 van wieg tot graf, 16.15 Franse liedjes, 16.45 sport, 17.00 populaire liedjes, 17.30 Op de disselwagen. 18.00 nieuws. 18.15 mannenkoor, 18.35 muziekver.. 19.00 ar tistieke staalkaart. VPRO: 19.30. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 dingen v. d. dag, 20.15 Tango-rumba-ork., 20.45 amusem. muz., 21.45 socialistisch comm., 22.00 Stradiva-sextet. 22.30 De Palagi, rede voeringen door Zuidzee-opperhoofd door Otto Sterman 6. 22.45 Harmonica. 23.00 nieuws, 23.15 amusementsmuziek. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze lieve Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder JOSEPHINE MARIA CATHAR1NA DERICKS Echtgenote van Antonius Henricus Holilert, voorzien van de H.H. Sa cramenten der Sterven den, in de ouderdom van bijna 79 jaar. Amsterdam A. H. HOLDERT t C. CROES-Holdert Dr. F. CROES Amstelveen: A. H. J. HOLDERT M. A. HOLDERT- Brockmeier Medan: Mr. L. H. HOLDERT Amstelveen: A. M. HOLDERT- Ockerse J. B. A. HOLDERT A. C. HOLDERT- Hagedoom Vught: J. A. M. DE ROY VAN ZU YDEWIJN- Holdert Mr. J. A. DE ROY VAN ZUYDEWIJN en kleinkinderen. Amsterdam, 24 Aug. 1950. Huize „St. Bemardus", Nieuwe Passeerderstr. 2. De Profundis aldaar Zon dag 27 Augustus 15 uur. De Requiemmis in de kapel 28 Augustus te 9.30 uur, waarna de begra fenis op de „Buiten- veldert". Proefde U reeds onze CONFISSERIE KRUL Gr. Houtstr. 173, tel. 10063 Heden overleed zacht en kalm, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, onze lieve Vrouw, Moeder en Grootmoeder JOHANNA PETRONELLA VAN DAM echtgenote van P. B. de Wit, in de ouderdom van 67 j. Namens de fam. P. B. DE WIT Bennebroek, 24 Aug. '50 Schoollaan 5 Requiemmis en begra fenis Maandag 28 Aug. '50 in de Parochiekerk van de H. Jozef te Ben nebroek te 9 uur. Deskundig advies bij aankoop SCHREURS, Heemstede Javalaan 61 - Telef. 28497 Gedipl. horlogemaker Merkwekkers v.a. 7.10 Wekkerklokjes v.a. 10.25 1 jaar garantie Tel. 21101 crème - rose - groen Compleet geplaatst Grote keuze ZIJDEN KAPPEN en KRONEN vanaf 8.95 Telef. 11157 SPECIALISTEN In het STOMEN, VERVEN en VERVORMEN van Uw OUDE HOED naar de laatste Parijse modellen gevestigd 1913 ZULSÏRAAX 66 - TEL. 13510 Een bijzondere aanbieding CORD (RIB) FLUWEEL in 8 kleuren de grote mode zeer geschikt voor damesjasjes etc. Zo juist ontvangen: een pracht collectie Nu nog tegen zeer voordelige prijzen. Zie onze etalage PATRONENHUIS JULIANAPARK 22 (Verlengde Cronjéstr.) Tel. 20872 .Speciale aanbieding Dubbele Waterdichte enkel en dubbel UJaam orssraaarsi rei. loea5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4