ENCYCLIEK over dwalingen, die de grondslagen aan de Katholieke Leer bedreigen Belevenissen van de struisvogel Rasmus n m WILLY LUST: uitstekende tweede plaats bij verspringen Slijkhuis en Mevr. Blankers- Koen in eindstrijden NEDERLANDS WATERP0L0TEAM VERSLAAT ONGESLAGEN ZUID-SLAVIË J. Tjebbes in finale van 400 m. vrije slag K I A Bally (Fr.) na foto's kampioen 100 m. POLO-ZEVENTAL IN TOPVORM: 6-3 Draw van Flamingo's tegen Free Foresters VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 Aan onze Eerbiedwaardige Broeders, de Patriarchen, Primaflln, Aarts bisschoppen en Bisschoppen en aan de plaatselijke kerkelijke overheden, die in vrede en gemeenschap leven met de Apostolische Stoel ui Critiek afgewezen Evolutie-theorie Interpretatie 0. T. Gewetensplicht voor Bisschoppen Dagelijks kinder verhaal door Clevin In deze hoop, die versierki wordt door Uw herderlijke ijver, geven Wij, als drager der hemelse genaden en tot bewijs van Onze vaderlijke welwillendheid, aan U allen, eerbiedwaardige broeders, alsook aan Uwe geestelijk heid en Uw toevertrouwde volk van harte Onze Aposto lische Zegen. Gegeven ie Rome, bij St. Pie- ier op 12 Augustus 1950, in het twaalfde jaar van Ons Pontificaat. Geen finish-foto K. KIEVIT TWEEDE Vijfde zege Ned. poloploeg Ned. schaakteam wint van Chili en Italië Van Vliet wint van Harris te Milaan int Buitenlandse athleten naar Amsteruam H.O.K.IJ.-baan eind October geopend Nederland HET LAND DER CARILLONS Na deze overwegingen zal men ge makkelijk kunnen begrijpen, waarom de Kerk eist, dat de toekomstige priesters in de philosophische wetenschappen on derwezen worden „volgens de methode, de leer en de beginselen van de Engel achtige Leraar" (Kerk. Wetboek c 1366,2). Dit gebeurt namelijk, omdat de in tal van eeuwen opgedane ervaring de Kerk heeft geleerd, dat de methode van de Thomisten zowel voor het onderwijs als voor het zoeken naar verborgen waar heden het meest geschikt is, voorts, om dat in het algemeen deze leer in over eenstemming is met de Goddelijke Open baring en zij op doelmatige wijze funda menten van het Geloof bevestigt, terwijl zij tenslotte op veilige en nuttige wijze de vruchten van de ware vooruitgang weet voort te brengen (A.A.S. XXXVIII, 1946, p. 387). Daarom is het zeer betreurenswaardig, dat deze phiiosophie, die door de Kerk aanvaard en erkend is, op het ogenblik door zo velen geminacht wordt, waar bij men haar vorm verouderd en haar denkwijze rationalistisch noemt. Deze tegenstanders verklaren steeds maar weer, dat onze phiiosophie ten onrechte beweert, dat er een absoluut ware me- taphysica bestaat; anderzijds zeggen zij. dat de waarheden, en vooral de trans- cedente waarheden, niet beter uitge drukt kunnen worden dan in onder scheidene doctrines, die elkaar aanvul len, ofschoon zij in sommige opzichten in tegenspraak zijn. Daarom geven zij ook toe dat de op onze scholen onderwezen phiiosophie met haar heldere omschrijving van probleem en op lossing, met haar zorgvuldig gestelde be grippen en haar nauwkeurige distincties nuttig kan zijn om in te leiden tot de scho lastieke theologie en dat zij op bewonde renswaardige wijze aangepast werd aan de geest van de Middeleeuwen; maar dit is niet langer, zo zeggen zij, de philosophische me thode die aan onze cultuur en aan onze be hoeften beantwoordt. Zij maken vervolgens de opmerking dat de „philosophia peren nis" slechts een phiiosophie is van de on veranderlijke essenties, terwijl het moderne denken belang moet stellen in de „Existent- tie" van de enkelvoudige wezens en in het steeds vliedende leven. Terwijl zij echter deze phiiosophie verachten, zijn zij vol lof over andree stelsels, oude of nieuwe, van Westerse of Oosterse oorsprong, zodat zij schijnen te willen zeggen dat iedere aanne melijke phiiosophie en iedere opvatting, in dien zij zonodig verbeterd en aan gevuld is, in overeenstemming kan zijn met de katholieke leer. Maar geen katholiek kan er aan twijfelen dat dit 'n dwaling is, voor al omdat het over stelsels gaat als het „Im- manentisme", het „Idealisme", het „dialec tisch Materialisme" of het „Existentialis me". die ofwel de vorm van het atheïsme hebben, ofwel in ieder geval de waarde ver werpen van het metaphysisch denken. Tenslotte verwijten zij de phiiosophie van onze scholen dat deze in de ontwikkeling van de kennis slechts aan het verstand denkt en dat zij de werking van de wil en het gemoed verwaasloost. Dit is echter niet waar. Want nooit heeft de Christelijke phi- :?_sop„ hft nut en het-effect ontkend die ?- iieif.ensF P?en vah de hele ziel voor het ™'™IS begrip en de toepassing van de godsdienstige en zedelijke waarheden heb ben. Integendeel, zij heeft steeds geleerd dat de afwezigheid van deze eigenschap pen de reden kan zijn waarom het ver stand, gebonden aan zijn verlangens en een slechte wil, wordt verduisterd, tot het niet meer kan zien zoals het behoort. De „Doctor Communis" gelooft juist dat het Verstand op de een of andere wijze het hogere Goed van de natuurlijke^of boven natuurlijke zedelijke orde begrijpen kan, inzoverre er in het innerlijk een zekere „Connaturalitas" met dit Goed te constate ren valt. (Cfr. S. Thom. Summa Theol II-n, quaest. 1, art. 4 ad 3; et quaest. 45, art. 2, in c). Het is duidelijk hoezeer deze wellicht nog in het onderbewustzijn liggende ken nis de werking van het verstand helpen kan. Als wü aan de wil de kracht toe kennen het verstand te kunnen helpen om tot een veiliger en hechtere kennis van de zedelijke waarheden te komen, bete kent dat echter nog niet dat wat deze nieuwelingen beweren de wil en het ge voel een zekere intuitieve kracht hebben en dat de mens als hij door de rede niet met zekerheid de waarheid kennen kan. zich tot de wil wendt waarmee hij een vrije beslissing en een keuze tussen tegen gestelde meningen kan nemen. Daarbtl verwart hij op noodlottige wijze de ken nis en de wil met elkaar. Het is geen wonder dat deze nieuwe theorieën twee philosophische vaken in ge vaar brengen, die naar hun natuur zeer nauw met het godsdienstonderwijs verbon den zijn, de natuurlijke Godskennis (Theo dicee) en de natuurlijke zedenleer (Ethiek). Zij zijn van mening, dat het niet de taak van deze beide vakken is met zekerheid de een of andere waarheid over God of een ander transcedent wezen te bewijzen, maar dat zij vooral moeten aantonen hoe de waar heden die het Geloof leert over de per soonlijke God en Zijn Geboden, nauw met de behoeften van het leven samenhangen en dat deze waarheden daarom voor allen aan nemelijk zijn, om de wanhoop te mijden en het Eeuwige Heil te bereiken. Al deze be weringen en theorieën zijn in flagrante te genspraak met de beslissingen van Onze Voorgangers Leo XIII en Pius X. Zij ztjn ook onverenigbaar met de verordeningen van de Vaticaanse Concilies. Het zon overbodig z(jn deze dwalingen te betreurfen als allen ook op het gebied der phiiosophie met de haar toekomen de eerbied naar de Kerk luisterden. Het is de taak van de Kerk naar Godde lijke voorschriften niet alleen de geloofs schat van de Openbaring te bewaren en te verduidelijken, maar ook over de philosophische wetenschappen te waken, opdat de katholieke Geloofsleer door deze dwalingen geen schade lijdt. Thans dienen Wij nog een standpunt in te nefnen ten opzichte van enkele kwes ties met betrekking tot de positieve we tenschap, die min of meer met de waar heden van het christelijk geloof verband houden. Zeer velen dringen er op aan, dat het katholieke geloof met deze we tenschap zoveel mogelijk rekening zal houden. Dit is prijzenswaard, voor zover het om bewezen feiten gaat. Wanneer het echter hypothesen betreft, die de leer van de Heilige Schrift of de Overleve ring raken, dient men de grootst moge- hjke reserve in acht te nemen, zelfs wan neer deze hypothesen ondersteund wor den door wetenschappelijke gegevens, indien deze hypothesen bovendien direct °f indirect in strijd zijn met de Openba ring, dan zijn zij volkomen onaanvaard baar. Op grond hiervan verbiedt de Kerk niet, dat in overeenstemming met de huidige stand van de natuurweten schappen en de theologie, theologen en geleerden op het gebied van de natuur wetenschappen navorsingen verrichten en discussies houden over de leer van de evolutie. Dit voor zover hierbij een onderzoek wordt ingesteld naar de oorsprong van het menselijk lichaam, als afkomstig van tevoren bestaande en levende stof; het Katholieke Geloof Jferplicbt ons immers er aan vast te houden, dat de zielen onmiddellijk door God geschapen zijn. Deze onder- 2°ekingen dienen te geschieden op voorwaarde dat de redeneringen, die ®eh mening ondersteunen of bestrij den, met de nodige ernst onderzocht en oeoordeeld worden, vooropgesteld, dat men bereid is het oordeel te accepteren van de Kerk, aan wie Christus de taak toevertrouwd heeft de Heilige Schrift met gezag te verklaren en het geloof te beschermen. (Cfr. de toespraak van de Paus tot de leden van de Academie van Wetenschappen, 30 November 1941.) Sommigen echter overschrijden overijld deze vrijheid van discussie, wanneer zij doen alsof de oorsprong van het menselijk lichaam, uit tevoren bestaande en levende stof, reeds geheel zeker zou zijn en door de feiten bewe zen. Ook denken zij er niet aan, dat in de Openbaring heel wat argumen ten te vinden zijn, die tot de grootste voorzichtigheid manen. Als het echter gaat om een heel andere hypothese, de zogenaamde Polygenische theorie, dan kan de Kerk haar gelovigen niet dezelfde vrijheid schenken. Zij kun nen niet de mening aanvaarden, dat er na Adam op deze aarde mensen bestaan hebben, die niet op de natuurlijke wijze van hem, de eerste stamvader van allen, afstamden of dat de Heilige Schrift met Adam een zeker aantal „eerste voor ouders" zou bedoelen. Op geen enkele manier kan deze me ning immers in overeenstemming wor den gebracht met hetgeen de bronnen van de Openbaring en het kerkelijk leer gezag over de erfzonde verklaren, een zonde, die haar oorsprong vindt in een werkelijk persoonlijke zonde, bedreven door Adam, en die door de geboorte op iedereen overging en ieder schepsel eigen is. (Cfr. Rom. 5, 1219, concilie van Trente, sess. V, can. 14). Evenals enkele biologen en an- thropologen verliezen ook verschillende geschiedkundigen de voorzichtigheid dikwijls uit het oog. In het bijzonder is het nodig te waarschuwen tegen een al te vrije interpretatie van het Oude Tes tament. Ter verdediging van hun stand punt beroepen zij, die zich hieraan schul dig maken, zich op een schrijven, dat de Pauselijke Bijbelcommissie enige tijd ge leden aan de Aartsbisschop van Parijs gezonden heeft (16 Januari 1948, deel XL, pag. 4548). In dit schrijven wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat de eerste elf hoofdstukken van Genesis, hoewel zij eigenlijk niet in overeenstem ming zijn met de historische methode, zoals gebruikt door de beste Griekse-en Latijnse schrijvers en door bevoegde auteurs van onze tijd, niettemin betrek king hebben op geschiedenis in de ware zin van het woord. Zij geven in eenvou dige en overdrachtelijke taal, aangepast aan de mentaliteit van een slechts wei nig ontwikkeld volk, de principiële waarheden weer, die voor onze zaligma king van fundamenteel belang zijn. Eveneens geven zij een populaire be schrijving van de oorsprong van het menselijk ras en het uitverkoren volk. Moge het dan al waar zijn, dat de oude gewijde schrijvers al iets ontleend hebben aan de overleveringen het geen zonder bezwaar kan worden toege geven dan moet men toch nimmer vergeten, dat zij dit deden met de hulp van de goddelijke inspiratie, waardoor zij gevrijwaard waren van iedere dwa ling bij het kiezen en de waardebepa ling van deze documenten. Datgene, wat van de overleveringen in de Heilige Schrift is opgenomen, kan in geen ge val vereenzelvigd worden met mytholo gieën. Deze laatste immers zijn meer het resultaat van een grote verbeeldings kracht dan van het streven naar waar heid en eenvoud, waardoor de Heilige Boeken, zelfs die van het Oude Testa ment, zozeer uitmunten. Daarom moet ook van de samenstellers gezegd wor den, dat zij alle profane schrijvers van de oudheid overtreffen. Wy zijn er van doordrongen, dat dc meeste katholieke leraren, van wie de vruchten van hun studie ten goe de komen aan universiteiten, semina ries en religieuze instellingen, zich ver van deze fouten en vergissingen verwyderd houden, die tegenwoordig openlijk of in het geheim verbreid worden, tengevolge van een vernieu wingszucht of een overdreven aposto lische jver. Wij realiseren Ons ech ter eveneens, dat deze nieuwe opvat tingen de onvoorzichtigen zouden kun nen aanlokken. Om deze reden achten wij het nuttig, nu reeds tegen deze beginselen op te treden, nu het kwaad nog geen wortel geschoten heeft. Na dit alles rijpelijk en langdurig voor God te hebben overwogen, teneinde Onze Heilige plicht niet te verzaken, gelasten Wy bij gevolg de Bisschoppen en de Ge nerale Oversten van Orden en geestelijke instituten uitdrukkeiyk en onder zware gewetensplicht, er met de grootste zorg voor te waken, dat er op geen enkele wijze noch bij het onderwijs, noch in bijeenkomsten, nóch in welke geschriften dan ook, zulke leerstellingen worden onderwezen aan priesters of gelovigen. De leraren in de geestelijke instituten dienen er van doordrongen te zijn, dat zij hun ambt niet met een gerust gewe ten kunnen uitoefenen, tenzij zij bij hun onderricht de normen, die Wij voorge schreven hebben nauwkeurig nakomen en godvruchtig aanvaarden. De voort durende onderdanigheid en de eerbiedi ge houding, die zij moeten aannemen jegens de autoriteit van de Kerk, dienen zij ook in de harten en de geesten van hun leerlingen te prenten. Zeer zeker moeten zij met inspanning van al hun kracht streven naar een ver dere vooruitgang van de wetenschappen, die zij onderwijzen, tegeiykertyd dienen zij echter zeer voorzichtig te zyn, de grenzen, die Wy gesteld hebben, voor de 99. Sim, aam en Rasmus sleepten de zware fcist naar hun huis. Onderweg vonden ze een oude ton, die zeker ook was aangespoeld. „Laten we die ton ook maar meenemen," zei Rasmus. „Dat is altijd wel gemakkelijk." Toen begonnen ze hard na te denken, wat ze nu eens zouden gaan doen. „IAls we nu eerst eens de grond gingen ploegen en zaaien" zei Rasmus, „dan hebben we straks tenminste iets te eten. Daarna kunnen we dan wel een boot of een vlot bouwen om naar het schateiland te zeilen." Maar 't was erg moeilijk om zonder ploeg te ploegen. Ze hadden alleen maar een kleine houten schop, waar Rasmus altijd forten mee gebouwd had aan het strand in Zandpoort. Maar op dat ogenblik kwam er een zwijn aangelopen. ,J)at zwijn kunnen we goed gebruikenriep Sam. „Wacht eens even." bescherming van de waarheid van het katholieke geloof en de katholieke leer stellingen, niet te overschreden. De nieuwe kwesties, die dc moderne cultuur en de vooruitgang op de voorgrond ge schoven hebben, moeten zy met de no dige omzichtigheid, maar tegeiykertyd met de nodige intelligentie onderzoeken. Laat hen tenslotte door een verderfelijk irenisme, niet denken, dat de dissiden ten en de dwalenden weer op gelukkige wijze in de schoot van de Moederkerk teruggebracht kunnen worden, indien men hen niet de gehele waarheid, die in de Kerk gevonden wordt, zonder corrup tie of beperking onderwast. (Van een speciale verslaggever) BRUSSEL. Donderdagavond. Vanavond is Nederland in het Heysel Stadion voor het eerst zeer dicht by een Europees athletiekkampioenschap gekomen. Het scheelde 19 c.m., nog niet de lengte van de voet van het 17-jarige Zaandamse meisje Willy Lust, dat om kwart voor zeven achter de nachtblauwe blazer van de Russin Bogdanova naar het erepodium mocht lopen. Als tweede verspringster van Europa. Bogdanova eerste met 5 m. 82, dan Willy Lust met haar beste persooniyke prestatie, 5 m. 63, en het brons voor de Finse Osterdahl (5 m. 57). Morgen zal er goud in Nederlandse handen worden gelegd. Fanny Blanker*- Koen („Ik had niet gedacht dat ik dat nog kon") was vanmiddag op de hon derd meter met een serietriomf in 11.7 sec. een volkomen eenzame figuur. Elf zeven tiende seconde, slechts twee tiende seconde boven haar in 1948 geves tigde Europese record. De twee andere series gingen naar Rusland, in 12.3 en 12.4. Setchenova, de Russische Europese kampioene, weet vandaag, dat zy bijna een seconde tekort komt. En dat is te veel. (Van een speciale verslaggever) WENEN, 24 Augustus. Geen van de Nederlandse polospelers behoefde van middag na afloop van de wedstrijd tegen Z.-Slavië moeite te doen uit het water te klimmen, immers zij werden er dooi de enthousiaste supporters uitgehesen. Het toneeltje, dat zich na de schitterende 63-overwinning op de Joegoslaven af speelde, zou een buitenstaander in de waan gebracht hebben, dat nu reeds het kampioenschap van Europa was behaald. Zover is het nog niet. Wedstrijden tegen Oostenrijk en het altijd gevaarlijke Italië staan nog op het programma. Maar dat ons zevental de titel al voor de helft in de zak heeft, mag gerust worden gezegd. Met acht punten uit vier wedstrijden en een prachtig doelgemiddelde staat Ne derland boven aan de ranglijst, gevolgd door Z.-Slavië en Italië, met elk twee verliespunten. Ja, Frans Kuyper had nu reden om tevreden over zijn jongens te zijn. Tegen de grootste concurrent voor de titel had de Nederlandse ploeg getoond wat zij in Twee Nederlandse meisjes stonden Woensdag in het Praterbad te Wenen op hzt ereplatform. Ria van der Horst (midden) Europees kampioene 100 M. rugslag, rechts Greet Galliard als derde aankomende en links nummer twee, de Duitse zwemster Gertrud Herrbruck, die juist de medaille krijgt aangeboden. topvorm kan bereiken. Er werden, zowel voor als achter, enkele foutjes gemaakt, maar verder „liep" het in het team. Bij opzwemmen werd geen moment de dek king verwaarloosd en wanneer een der Z.-Slaven naar voren kwam, werd steeds goed overgenomen. Het plaatsen was daarenboven veel beter dan in de voor gaande ontmoetingen en zo kwam het meer dan eens voor dat de bal van uit de achterhoede via alle handen naar Van Feggelen ging, zonder dat er ook maar één speler van de tegenpartij aan te pas was gekomen. Afgeladen vol waren de tribunes van het stadionbad, toen de Oostenrijker Weghofer de ploegen liet uitzwemmen. Even ging het spel gelijk op en beurte lings kregen beide keepers enkele scho ten te verwerken, maar lang duurde het niet of de Z.-Slaviër Bakasim moest het water verlaten en Bijlsma kon na op- zwemmen van de meerderheid gebruik maken (1 Het was tot nu toe muisstil geweest, maar dit eerste doelpunt brak het ijs en daar ging de yell H-O-L-L-A-N-D. Toch liet de gelijkmaker niet lang op zich wachten. Het was Kurtini, die met een geweldig hard schot Van Gelder pas seerde. Onze achterhoede had enkele zwakke momenten en even werd het benauwd, vooral toen de Oostenrijkse referee plotseling enkele vreemde beslis singen ging nemen. Korevaar, die bij de dag beter gaat spelen, maakte er ten slotte een eind aan, door een handig wipballetje na een mislukt boogschot van Smol. Nog geen minuut later suisde er een lange bal van de hand van Braa- sem vlak voor Van Feggelen op het wa ter. Rudi zette er meteen een hand achter en het was 31. Een periode van duidelijk Nederlands overwicht volgde; steeds was het oran jeteam iets eerder bij de bal en kwam het op een solorush aan, dan moesten de Z.-Slaven het stuk voor stuk in tem po afleggen. De tweede helft werd begonnen met een man minder Bijlsma was uit het water gestuurd en nu begon onze ploeg haar tactische capaciteiten ten toon te spreiden met een spelletje van plaatsen en terugplaatsen tot de kans schoon was Van Feggelen met een lange pass te bedienen, maar, hoe.wei het een paar maal niet veel scheelde of oranje had voor de vierde maal gescoord, kreeg ten slotte Brajevic de gelegenheid de stand op 32 te brengen. De Nederlanders lieten zich door dit doelpunt niet inti- nideren en de volgende bal, die op de 2 m.-lijn bij Van Feggelen kwam, was raak (42). Met een hard, maar wel licht houdbaar schot werd het nog 43 door Kurtini; toen was Joegoslavië uit gespeeld. Van Feggelen demonstreerde nog eens een van zijn machtige slinger- schoten en in de laatste minuut bracht dezelfde speler de stand op 63, toen hij een strafworp kreeg toegewezen. De Nederlandse gezant in Wenen hoorde tot de eerste, die ons zevental daarna de hand drukte. Hij liet zijn gelukwensen vergezeld gaan van een invitatie aan de gehele Nederlandse ploeg voor een diner op het gezant schap. De dag bracht ons verder het toren- springen dames, waarbij Nederland geen vertegenwoordiger had. Volop heeft het publiek genoten van het schitterende werk dat vooral de Francaise Nicole Pelissard daar tussen het 10 m -platform en de waterspiegel afleverde. Beheerst, soepel en tot op millimeters zuiver af gewerkt, verzamelde zij met haar spron gen rijen van achten en negens, die haar onbedreigd naar de titel voerden. Jammer was het. dat Cabout juist een ruime seconde tekort kwam voor een plaats in de finale 400 m. vrije slag he ren Nu is het Tjebbes, die ons land hierin zal vertegenwoordigen. Tjebbes heeft uitstekend gezwommen, maar zwemmers als Jany, Boiteux en Leh- mann zön te sterk voor hem op deze afstand, maar het zou al een zeer fraai resultaat zijn, wanneer de Nederlander het Vrydagmiddag tot de eerste vyf brengt. De uitslagen zijn: 400 meter vr«e slag heren: eerste se rie: 1. Lehmann (Duitsl.), 4 min. 53.1 sec.; 2. Marjan Stipetic (Z.SU, 4 min. 53.9 sec.; 3. Oestrand (Zweden), 4 min 58.4 sec.; 4. Mislav Stipetic (Z.-Sl.) 5 min. 4.3 sec.; 5. Cabout (Ned.), 5 min. 5.4 sec. Tweede serie: 1. Jany (Fr.), 4 min. 58.2 sec.; 2. Boiteux (Fr.), 4 min. 59.1 sec.; 3. Tjebbes (Ned.), 5 min. 3.6 seo. Torenspringen dames: 1. en Europees kampioene Nicole Pelissard (Fr.), 85.67 pt.; 2. Alma Staudinger (Oostenr.), 82.38 pt.; 3. Birte Christophersen (Den.), 82.31 pt.; 4. Paula Tatarek (Duitsl.), 73.87 pt. Waterpolo: NederlandZuid-Slavië 6 —3; (rust 31); ZwedenFrankrijk 5 1; Italië—Oostenrijk 64 (rust 31). Overigens gebeurden er, wat Neder land betreft, geen wonderlijke dingen. Slijkhuis slenterde naar de finale van de 1500 m.; Harting stapte daar net naast. De overigen gingen in series onder. Deze tweede dag begon al vroeg. Om half tien vanmorgen werd de eerste se rie van de tienkamp-100 meter wegge schoten. De lange, blonde Clausen was daar ook bij. Toen hij vanavond om half acht de finiehdraad van de tien- kamp-4Ó0 meter brak, was hij in totaal vijf keer, evenals de anderen natuurlijk aan de start, werpring of springbak ge komen. Deze IJslander verliet het sta dion als een van de grote favorieten van de tienkamp. Zoals men weet, be schouwen vele Nederlandse voetballers driemaal trainen per week reeds als roofbouw op het lichaam De 100 m. finale had een finish-foto nodig. Bally was in de echo van het startschot met een meter winst voor de anderen weggesprongen, werd na 50 m. nauwelijks bedreigd door de Pool Ciszka en de Rus Soukharev, maar verloor toen meter voor meter terrein. De finish werd één wilde sprong van vier athle- ten: de Fransman Bally, de Italiaan Leccese, Soukharev en Ciszka. Eerst na langdurig foto-staren werd de uitslag prijsgegeven. Bally Europees kampioen in 10.7 sec.; de drie volgenden ook 10.7, Clausen en de Italiaan Penna 10.8. Geen grootse tijden, maar de baan was door regen zwaar geworden. Voor de 100 m. dames zal waarschyn- lijk geen finish-foto nodig zijn. Fanny Blankers-Koen trok te gemakkelijk in haar serie van de overigen weg en in de twee andere series bleven de Rus sinnen Soukhovitch en Setchenova een halve seconde en meer boven haar tyd. Grè de Jongh werd derde in 12.5 achter Soukhovitch (12.3) en het Brit se meisje Hay (12.5). Xenia Stadt-De Jong eindigde in de derde serie met 12.6 als vierde. Intussen was Willy Lust in de spring bak bezig om de sterke Russin Bogda nova te imponeren. Via sprongen van 5.45, 5.32 en 5.55 bereikte zij onbedreigd de finale. Bogdanova bracht er een se rie van 4.98, 5.58 en 5.54 naar toe. Maar dat was blijkbaar alleen maar een war- ming-up geweest. In de eerste finale- sprong landde Bogdanova eerst na 5.77. in de tweede na5.82. Een beslis sende afstand. Willy Lust sloeg met 5.63 wel fel om zich heen, maar viel daarna met 5.56 en 5.57 iets terug. Zij ging met zilver naar haar hotel. Het 15-jarige meisje Tiny de Jong werd achtste met 5.23, Nel Vos elfde met 5.22. Onze 400 m. hordenloper Buys zat toen reeds enige uren op de deelnemers tribune. Uitgeschakeld in de vierde se rie met 55.6, nadat hij steeds aarzelend op elke horde was toegelopen en kans loos in de finish bleek. Jammer, maar hy wordt wel beter. En in de tweede serie van de 1500 m. redde Hans Harting het ook al niet, hoewel hij tot zijn normale 3.56 presta tie kwam. De Fransman Vernier, de Zweed Erikson, de Joegoslaaf Otenhaj- mer en de Brit Nankeville liepen de eerste 800 m. wat langs en om hem heen te dwalen en begonnen na 1100 Op het programma van hedenmorgen stond als openingsnummer de eerste se rie van de 100 meter rugslag heren. De Zweed Larsson plaatste zich als eerste in 1.11.2 na een spannende strijd, waarin Kees Kievit (N.) zich geducht weerde en slechts een halve seconde achter de winnaar eindigde. De waterpolowedstrijd Nederland- Oostenrijk eindigde in een 111 over winning voor Nederland. Stand waterpolotournooi: Nederland 4 0 3811 Italië 4 1 42—24 Zuid-Slavië 3 1 38—20 Zweden 2 1 206 Oostenrijk 2 2 1926 Frankrijk 0 4 1735 Zwitserland 0 4 847 meter pas te vechten. Harting bleef er in. Vernier eerste in 3 min. 54.6. Slijkhuis liep uitsluitend voor een fi naleplaats, vond het best, dat de Ma rokkaan Él Mabrouk na 800 m. voorop ging en hield de rest omkijkend op een afstand. Na de race bekende hij, toch iets van El Mabrouk te hebben geleerd: „Ik heb nu gezien welke beweging hij maakt vlak vóórdat hij weg sprint. En ik weet nu ook heel goed. dat ik Ei Mabrouk in zo'n sprint direct moet vol gen, anders ben ik verloren". Tenslotte hebben wij ons vanmiddag nog eens verwonderd over de Tsjech Emiel Zatopek Zatopek. die Woensdag een slopende 10 kilometer had gelopen behoefde vandaag slechts bij de eerste zes in zijn serie te behoren, om de 5.000 m. finale te halen. Maar hij finishte ook nu weer als eerste. Waarschijnlijk uit gewoonte. Gaston Reiff hield zijn kracht liever wat vast voor de eindstrijd en schonk de onbetekenende serie-over winning aan een ander. Na twee dagen ziet de kampioensscore er zó uit: Rusland 4, Frankrijk 2, Tsjechoslowa- kije 1 en Éngeland 1 titel. Morgen is Nederland daar ook bij. De belangrijkste uitslagen luiden: 100 meter dames: le serie: 1. Fanny Blankers—Koen (Nederland) 11.7 s.; 2. Foulds (Gr.-Br.) 12.2; 3. Monginou (Fr.) 12.6; 2e serie: 1. Doukhovitch (U.S.S.R.) 12.3; 2. Hay (Gr.-Br.) 12.5; Gré de Jongh (Ned.) 12.5; 4. De Meuter (Belg.) 13.4; 3e serie: 1.' Totschenova (U.S.S.R.) 12.4; 2. Aitelli (Fr.) 12.5; 3. Desforges (Gr.-Br.) 12.6; 4. Xenia Stadtde Jong (Ned.) 12.6. 1500 meter: 3e serie: El Mabrouk (Fr.) 4.1.8; 2. Slijkhuis (Ned.) 4.2.6; 3. Gevona (Tsj.) 4.2.8; 4. Janssens (Belg.) 4.4.2; 5. Schneider (Oost) 4.4.8; 6. Adamopoulos (Gr.) 4.6.6. 110 meter horden heren: 1. en Europees kampioen Marie (Fr.) 14.6 sec.; 2. Lund- berg (Zw.) 14.7; 3. Hildreth (Gr.-Br.) 15.0; 4. Albanese (It.) 15.1; 5. Omnes (Fr.) 15.1; 6. Boulantcik (U.S.S.R.) 15.2. 10 km. snelwandelen; 1. en Europees kampioen Schwab (Zwits.) 46 min. 1.8 sec.; 2. Allen (Gr.-Br.) 46 min. 3.2 sec.; 3. Hardy (Gr.-Br.) 46 min. 10.2 sec.; 4. Marquis (Fr.) 46 min. 16.8 sec. 100 meter (finale): 1. en Europees kampioen Bally (Frankrijk) 10.7 sec.; 2. Leccese (It.) 10.7 sec.; 3. Soukharev (U.S.S.R.) 10.7 sec.; 4. Kiszka (Polen) 10.7 sec.; 5. Clausen (IJsl.) 10.8 sec.; 6. Pecelj (Z.-Sl.) 10.8 sec. Het klassement van de vijfkamp na drie nummers luidt: 1. Totschenova (U.S.S.R.) 1974 punten: 2. Ben Hamo (Fr.) 1861 p.; 3. Modrachova (Tsj.) 1860 p. Vèrspringen dames: 1. en Europees kampioene Bogdanova (U.S.S.R.) 5.82 m.; 2. Willy Lust (Ned.) 5.63 m.; 3. Oster dahl (FinL) 5.57 m.; 8. Tineke de Jong (Ned.) 5.23 m.; 11. Nel Vos (Ned.) 5.22 rn De stand na de eerste dag van de tienkamp luidt: 1. Clausen (IJsl.) 4104 punten; 2. Tan- nander (Zw.) 3869 p.; 3. Heinrich (Fr.) 3792 p. Thans zijn de hangpartijen van het FIDÉ-schaaktournooi te Dubrovnik uit de eerste drie ronden gespeeld, op een na: de match BelgiëPeru. De partij tussen dr. Euwe (Ned.) en Reshewski (V. S.) uit de eerste ronde, en die tussen G. Kramer (V. S.) en Donner (Ned.), eveneens uit de eerste ronde, eindigde in remise. Voor de match Nederland-Chili in de tweede ronde speelde Euwe remise te gen Castillo en Donner remise tegen Mazioni, terwijl Kramer won van de Chileen Retelier. De uitslag van deze match luidt 2%—1%, in het voordeel van Nederland. De hangpartij uit de derde ronde tus sen Van Scheltinga (Ned.) en Poipgga (It.) werd remise. Nederland won zo doende met 3 J6van Italië. De stand na de derde ronde luidt: 1. en 2. Zuid-Slavië en West-Duitsland elk 9 pnt., 3. Nederland 8 pnt., 4. België 7 A pnt. en 1 hangpartij, 5. Ver. Staten 71- pnt., 6. Finland 6y, pnt., 7. en 8. Dene marken en Zweden elk 5'A pnt., 9. Frankrijk 5 pnt., 10. Argentinië, 11. Oos tenrijk, 12. Italië. Bij wedstrijden op de Vigorellibaan heeft Arie van Vliet het sprintnummer gewonnen voor de wereldkampioen Harris en de Ita liaan Astolfi, die ex aequo 2 en 3 werden geklasseerd. Het 17-jarige Nederlandse meisje Willy Lust, dat gisteren tweede werd in het nummer verspringen, achter de Europese kampioene Bogdanova (Rusland), tn actie. Nadat de Flamingo's gisteren in ae strijd tegen Free Foresters hun eerste innings op onveranderd totaal van 235 voor 6 gesloten hadden, trokken om 11 u. precies de Free Foresters naar de wickets. Op een totaal van 91 hadden de Engelsen echter al 4 wickets verloren, waarvan Leigh een fraaie 30 bijeen geslagen had. Lt. Ainsworth, die als nummer 3 was in gegaan, kreeg toen gezelschap van de hard slaande batsman Dook en deze beide zet ten een stand voor het 5e wicket van 115 runs op. Toen de Free Foresters het totaal van üe Flamingo's gepasseerd hadden (2351 sloot ae aanvoerder van de Free Foresters zijn in nings op 236 voor 7. Met ruim 3 uur speeltijd ter beschikking scoorden de Flamingo's in snel tempo 137 voor 7, waarvan Colthoff een vliegensvlugge 50 n.o. (6 x 4). De Free Foresters moesien nu 136 runs maken om de wedstrijd te win nen. waarvoor zij ruim anderhalf uur .er beschikking kregen, hiervan maakten zij 85 runs voor 1 wicket en hadden nog on geveer 40 minuten te spelen, toen het on weer losbarstte, hiervan hadden Leigh 43 n.o. en Ainsworth 39 n.o. De eindstand werd dus: Flamingos 235 voor 6 (gesloten) en 136 voor 7 (gesloten). Free Foresters 236 voor 7 (gesloten) en 85 voor 1 (regen), zodat de wedstrijd in een draw eindigde. Voor de internationale atletiekwed strijden, die op Woensdagavond 30 Au gustus in het Olympisch Stadion te Am sterdam worden georganiseerd, hebben de volgende athleten de uitnodigingen aanvaard: 400 meter: Herbert Mc Kenley (Ja maica). 3000 meter: Lucien Thijs (Bel gië); 100 en 200 meter: Fred Hammer (Luxemburg); 800 meter: Joseph Bar- thel (Luxemburg). En voorts de Engelse athleten: 100 en 200 meter: Pennington; 400 meter: Le wis; 800 meter: Webster; 1500 meter: A. B. Parker;- 110 meter horden: F. J. Par ker. De Nederlandse damesploeg voor de drielanden wedstrijd Nederland-Frank- rijk-Éngeland, die ook die avond wordt verwerkt met een beperkte damesploeg, is als volgt samengesteld: 100 meter: Fanny BlankersKoen en Gre de Jong (beiden Sagitta); 200 me ter: Gre de Jong en Loes van der Mejj- den (Olympia 1948); 80 meter horden: Fanny BlankersKoen en Willy Lust (Zaanland). Verspringen: Willy Lust en Loes van der Meijden. Hoogspringen: mej. Hilbrandie (Minerva). Speerwer pen: Ans Koning (Gona) en mej. F. Muller (Siomo). Discuswerpen: mevr. Ans PanhorstNiessink (Sagitta) en mej. Aafjes (Lycurgus). 4 x 100 meter estafette dames: Willy Lust, Loes van der Meijden, Gre de Jong en Fanny Blankers-Koen. De Haagse kunstijsbaan H.O.K.IJ. zal op 25 of 28 October a.s. worden geopend. De definitieve datum hangt af van de voltooiing der voorbereidende werk zaamheden aan de baan. De Canadese ijshockeyspelers Andreola en Carrey zijn ook voor het a.s. seizoen opnieuw door de H.O.K.IJ. geëngageerd. Een onderzoek heeft uitgewezen dat Nederland het land der carillons is. Hoewel vele kerktorens tijdens de oor log hun klokken kwijt raakten telt Ne derland thans toch weer 65 bespeelbare carillons. België heeft er 45, terwijl er in Noord-Frankrijk nog slechts 20 aan wezig zijn. Het is merkwaardig te ver nemen dat in het overige gedeelte van de wereld tezamen nog slechts 40 caril lons bestaan, zodat het niet te verwon deren is dat de zingende torens in Ne derland steeds de volle bewondering van ieder buitenlandse gast hebben

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5