NOORD-KOREANEN BEGINNEN AANVAL OP HAVENSTAD MASAN JACOB MALIK THUIS locomotief MALIK begint weer over de Amerikaanse „agressie" in Korea DE LUCHTOORLOG „CUPOLA" BOVEN W.-EUROPA UITGEBROKEN HOSPITAALSCHIP GEZONKEN Oude man gedood en drie jongens ernstig gewond Tot hoofd en hart Amerikaanse stafchefs terug uit Korea .Het weer. Brits schip redt gezin uit Amsterdam Vijandelijke aanvallen op bevredigende wijze „onderschept" Ruim 200 opvarenden vermist Gevolgen der P.B.O. voor de staatsoverheid OVULATION PERMANENTE ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248154 FELLE INFANTERIE GEVECHTEN Hulp van Rood China? VEILIGHEIDSRAAD KOMT MAAR NIET VERDER Jacht in moeilijkheden voor Engelse kust SUPERFORT MET STRAALMOTOREN Het privé-leven van een Sovjet-vertegenwoordiger Hij houdt van mooie auto's en doet graag mee aan diners en fuifjes ÏLMucröS Twee ongelukken op onbewaakte overweg „Evertsen" licht beschadigd Einde Augustus weer hersteld WEER VEERTIEN LEDEN IN RAAD VAN STATE? „Euge serie A. DE JONG BUREAU: SMEDESTRAAT S - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544! Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroe|_ers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. De Noord-Koreaanse zesde divisie is hedenmorgen op drie plaatsen de aanval ep Masan begonnen. Een zegsman van de 25e Amerikaanse divisie zei echter dat de drieledige aanval werd uitgevoerd door strijdgroepen die de sterkte van één compagnie niet te boven gaan. Aan de drieledige aanval ging een hevig spervuur van artillerie en mortieren vooraf dat deed vermoeden dat een gro tere aanval in voorbereiding is. Om half acht plaatselijke tijd vanmorgen waren felle infanteriegevechten gaande. Het was toen niet bekend of er al enige wij ziging in de posities was gekomen. vloot en luchtmacht had aangetroffen en prees de Zuid-Koreaanse, strijdkrachten, zowel hun landstrijdkrachten als hun marine. Hun verliezen waren vijf maal zo groot geweest als die der Amerika nen, aldus deelde Sherman mede. Collins verklaarde dat alles „zeer be vredigend" verliep, doch waarschuwde tegelijkertijd, dat de verbonden strijd krachten van MacArthur nog een harde strijd te wachten stond. Admiraal Sherman onthulde dat de Verenigde Staten nog meer kleine ma rineschepen aan de Zuid-Koreanen ter beschikking zullen stellen. Hij merkte daarbij op, dat de Zuid-Koreaanse vloot dikwijls beter werk kan doen dan de Amerikaanse marine wegens de betere kennis van de Zuid-Koreanen van het kustgebied. Volgens een door MacArthur's hoofd kwartier uitgegeven legerbericht zijn eenheden van de Zuid-Koreaanse troe pen bezig met het opruimen van een vijandelijke infiltratie ten Noorden van Taegu. In de buurt van Hajong, aan de weg van Waegwan naar Koenwi, hebben verkenningsvliegtuigen een grote con centratie Noordelijke troepen, uitrusting en voertuigen gemeld. Stellingen van de V.N. in het Noord- Westen van het gebied van de Naktong werden gisteren door vijandelijke pa trouilles van onbekende sterkte aange vallen. De tegenstander werd door een tegen-actie uiteengeslagen en in een mijnenveld gedreven. De omvang van de vijandelijke verliezen is niet bekend gemaakt. Afgezien van patrouille-activiteit en beschieting van doelen door de Zuid- Koreaanse troepen, heerst rust aan de overige sectoren van het front, aldus het Zuid-Koreaanse legerbericht. Na een week in het Koreaanse strijd gebied te hebben vertoefd zijn de chef van de Amerikaanse legerstaf, generaal J. Lawton Collins, en de chef der Ame rikaanse marine-operaties, admiraal For rest Sherman, gisteren op het vliegveld van Tokio teruggekeerd. Sherman verklaarde zich zeer inge nomen met de geest die hij bij leger, Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger heeft gisteren te Washing ton verklaard, dat twee Chinese com munistische legers in de richting van de grens tussen Mandsjoerije en Korea waren gedirigeerd. Hij zei tevens, dat er uit officiële bronnen berichten waren ontvangen over het vervoer in de laatste twee weken van Juli van zware tanks naar NoordKorea, uit de Mandsjoerijse ha ven Dairen. Volgens deze berichten hadden de Chinese communisten te An- toeng, een haven aan de rivier de Yaloe, aan de grens tussen Mandsjoerije en Korea, alle schepen opgevorderd en Chinezen gemobiliseerd om oorlogsma teriaal naar Noord-Korea over te bren gen. De bijeenkomst van de Veiligheidsraad is gisteravond om 20.20 uur geopend onder voorzitterschap van Jakob Malik, de Sovjet-Russische vertegenwoordiger, die opdracht gaf de toespraken die Dins dagmiddag door hem zelf, Sir Gladwyn Jebb, de Britse vertegenwoordiger, en Warren Austin, de Amerikaanse afge vaardigde, werden uitgesproken, in het Frans te vertalen. De raad luisterde ongeveer twee uur naar deze vertalingen. Onmiddellijk na de vertaling der re devoeringen verklaarde Malik opnieuw, dat de V.S. een daad van rechtstreekse agressie in Korea hadden bedreven door tegen het Noord-Koreaanse volk te in tervenieren. Hij zeide, dat de Britse noch de Amerikaanse delegatie „een enkel feit" kon weerleggen. Hij betoogde nadrukkelijk, dat de Amerikaanse regering „een gewapende agressie tegen het Koreaanse volk was begonnen zonder enige voorafgaande resolutie, zelfs niet een onwettige, van de Veiligheidsraad". Het was „een on weerlegbaar historisch feit", dat de Ame rikaanse regering de V.N. en de wereld Voor een voldongen feit had gesteld, aldus Malik. De Veiligheidsraad werd tot Maan dag a.s. verdaagd. Intussen wordt uit diplomatieke bron door A. Press vernomen, dat de Russische delegatie voor de volgende maand te houden Algemene Assemblée der V.N. hoogst waarschijnlijk onder leiding van minister Vishinsky zal staan De 60 a 70 man der Russische delegatie zullen met de Queen Elizabeth en de Queen Mary reizen. Zestien Amerikaanse senatoren en vijftien democratische en republikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden zullen bij de Senaat en het Huis van Afgevaardigden een resolutie indienen, strekkende tot de oprichting van een „politiecorps der V.N., samengesteld uit Verwachting tot Zondagavond: Wisselende bewolking met vooral aanvankelijk enkele buien, hier en daar met onweer. Matige, later in het Noord-Westen van het land vrij krachtige wind. Vanavond nog Zuid- Oostelijke, overigens Zuid-Westelijk. Lagere temperaturen dan vandaag. Zondag: Zon: 5.4219.40; Maan: 19.52—5.06. Maandag: Zon: 5.4419.38; Maan: 20.03—6.27. Een Brits schip heeft een uit Am sterdam afkomstig gezin, de heer en bievrouw Schram en hun drie zoons van respectievelijk negen, zeven en vijf jaar °ud, die zich met hun jacht de „Amie ter hoogte van de kust van Essex nood bevonden, in veiligheid ge bracht. Het jacht had water gemaakt eh toen het Britse schip, de 2764 ton •Hetende „Corsea" ter plaatse kwam, •*'aren de opvarenden ervan uit alle •dacht aan het pompen en hozen. De •■Corsea" nam het jacht op sleeptouw, Jat later door een reddingsboot in de Haven van Great Yarmouth (Norfolk) ^erd binnengebracht. In aansluiting op ons bericht van R'steren betreffende de export van de ëfootste lading bloembollen sinds de perste wereldoorlog naar de Ver. Staten ^prnemen wij nader, dat de totale "aarde van de lading niet één millioen, •naar zes millioen gulden bedraagt. vrijwilligers, aangeworven in de kleine landen, met het doel tegen de agressie te strijden". De democratische senator Sparkman zei, dat de resolutie ten doel heeft „te antwoorden op de toenemende ver zoeken, die tot de Ver. Staten worden gericht om Europa uit de handen van Malik's veto te redden en talrijke Amerikaanse levens te sparen, door hon derdduizenden vrijwilligers uit de ge hele wereld, die wensen deel te nemen aan de strijd tegen de communistische agrssie in Korea en elders, onder het gezag van de politie der V.N. bijeen te brengen". De Belgische regering heeft gisteren eveneens besloten troepen naar Korea te zenden. Na een kabinetszitting werd meege deeld, dat de regering „de defensiemaat regelen had bestudeerd, die voor België voortvloeien uit zijn verplichtingen in het kader van de Ver. Naties en het Noord-Atlantisch Pact". Er zal een bataljon van ongeveer 1000 vrijwilligers naar Korea worden gezon den. De eerste B36D bommenwerper, een superfort met vier straalmotoren en zes zuigermotoren, is gisteren te Fort Worth in Texas aan de Amerikaanse luchtmacht afgeleverd. De luchtmacht heeft mee gedeeld, dat het toestel een maximum snelheid heeft van meer dan 700 k.m. per uur en een hoogte van meer dan 14.000 meter kan bereiken. Alle tien motoren geven het vliegtuig in top snelheid een aandrijving van ongeveer 42.000 P.K„ aldus meldt Reuter. Dezer dagen zal een eenheid van de Engelse mariniers onder commando van de 33-jarige luitenant-kolonel Drysdale naar Korea vertrekkenVoor het vertrek per vliegtuig uit Plymouth, worden de mariniers eerst nog ingeënt. (Van onze redacteur) De luchtoorlog „Cupola" is boven West-Europa losgebarsten. Dit is een sportieve oorlog, waaraan de strijdende soldaten veel plezier beleven en het prettige is, dat men precies weet wanneer het krijgsrumoer zal verstommen: Zondagmiddag om vier uur! Jagers hebben de strijd aangebonden tegen bom menwerpers, die de West-Europese landen op een zonnige Vrijdagmiddag overvielen. Aan beide zijden zijn verliezen geleden. Wellingtons en Mosquito's van de Royal Air Force en Superforten van de Amerikaanse luchtmacht heb ben aanvalsvluchten uitgevoerd op Parijs. Brussel, Amsterdam, Metz en an dere militaire objecten. Volgens het officiële communiqué uit het algemeen hoofdkwartier Fontainebleau hebben de West-Europese jagers deze aanval lers op bevredigende wijze onderschept. Hoeveel vliegtuigen er zijn „neer geschoten", is nog niet bekend. Dat moeten de filmcamera's, die bij de ge schutspoorten van de vliegtuigen zijn aangebracht, uitwijzen. Die uitslag kan echter nog lang op zich laten wachten. Maar dat is van minder belang. „Cupola" is een vredige en sportieve oorlog en daarbij gaat het er alleen om, óf men verliezen had kunnen toebrengen. Wel, kapitein-vlieger H. C. Asjes, commandant van het 322e Spitfire-squa dron. dat gedurende „Cupola" op het vliegveld Valkenburg is gestationneerd. is het in ieder geval .gelukt een drie tal Amerikaanse B-29 bommenwerpers ter hoogte van het vliegveld Deelen in het vizier te krijgen. Hij is er zeker van, dat hij er tenminste twee naar beneden had kunnen schieten. De overige vluch ten van het vliegveld Valkenburg lever den geen resultaten op. Én dat is dan het stukje „Cupola" dat wij gisteren voor U hebben gezien. Op Valkenburg, waar aanhoudend „Fireflies", „Seafuries" en een lastige „Seaotter" opstegen stonden gistermor gen dan negen Spitfires in het zonne licht te blinken. Om twaalf uur precies kondigde de rood-bruine rookpluim van een uit elkaar spattende lichtkogel bo ven de radiotoren van Valkenburg het sein „Standby" aan. Dat betekent zoveel als: „Houd je gereed". De oefening „Cu pola" had een aanvang genomen. De pi loten zetten hun horloges gelijk op het tijdsein van de B.B.C. en de „oorlog" kon beginnen. Twintig minuten later spoten er twee witte lichtkogels boven de radiotoren omhoog. „Seramble" brulden de piloten en alle mannen van het grondpersoneel van de Luchtmacht, die tot dan toe lui in het gras naar de zonnige lucht en de vliegtuigen van de Marine-Luchtvaart dienst hadden liggen kijken, veerden op en begonnen erg druk te doen. Dit had tot resultaat, dat nog geen minuut later kapitein Asjes en drie van zijn mannen al hoog in de lucht zaten, op zoek naar vijandelijke vliegtuigen. Dit was mogelijk, dank zij een nauwe en vruchtbare samenwerking tussen de „Operationsroom" aan het eindpunt van lijn 9 in Scheveningen de hersenen van de Nederlandse sector van „Cupola" de radarstations, de telefoondiensten, de radio en de koeriers en al die andé- Ik besloot, al zwemmend de dagelijkse omgeving van Malik eens nader in ogen schouw te nemen. Gewapend met een verrekijker kwam ik een zevenhonderd me ter do Long Island Sound in naar de plaats, waar een witte villa over het water uitkijkt. Dit oogverblindende landhuis, dat de familie Malik herbergt en dat voor dien de woning was van Wisjinsky en Gromyko, bestaat uit drie verdiepingen. Schaduwrijke bomen onttrekken het voor een gedeelte aan de blikken van even tuele nieuwsgierigen. „Slow Tide" heet de residentie van de familie Malik. Deze naam heeft in zo verre een gunstige invloed op de blonde Rus, dat hij hier tenminste af en toe zijn propaganda-oorlog vergeet en zich als een gewoon mens aan de genoegens van het buitenleven overgeeft, 's Avonds gaat hij in gezelschap van zijn vrouw en 5-jarig dochtertje Svetlana naar zijn privé-strand, een stukje kiezelstrand, dat nog geen honderd meter lang is en dat hij na veel moeite heeft kunnen huren. Toen Wisjinsky nog in de villa zat, wei gerde de eigenaar van het strand hard nekkig hem een stukje af te staan. „Slow Tide" is een van de mooiste hui zen in Glën Cove en zonder de prachtige tuinen alleen al 250.000 gulden waard. Malik beschikt over een grote stoet van auto's, hoofdzakelijk Cadillacs. Glen Cove is een kleine gemeente op onge veer 45 kilometer vgn New York gele gen. Iedereen kent daar iedereen en het aandoenlijkste van Glen Cove is wel het standbeeld dat werd opgericht ter nagedachtenis aan „Butch", een chow- chow, die twee jaar geleden stierf en de vriend was van alle kinderen in het dorp. Mr. Malik, die velen als een on gewenste president van de Veiligheids raad beschouwen, is echter voor de in woners van Glen Cove een zeer gezien burger. Na mijn zwemtochtje huurde ik een wagen om, met behulp van een grote kaart van de omstreken van Glen Cove, Maliks buren op te zoeken en met dezen een praatje te maken. De man, die het gedeelte strand naast dat van de Maliks heeft gehuurd en de naaste buurvrouw, die ongeveer 700 meter van „Slow Tide" woont, ver telden beiden, dat de Russen zich in het geheel niet met hun buren be moeien. Waarmee echter niet gezegd is, dat Jakob Malik niet graag het middelpunt van het society-leven vormt. Hij mag zich dan al niet om de gebeurtenissen in Glen Cove bekom meren, maar hij is dol op de vele diners en cocktail-parties, die nu een maal eenhonvermijdelijk onderdeel van het leven der UNO-afgevaardigden zijn. Zelfs toen Malik de Verenigde Naties boycotte in verband met de Chinese kwestie dacht hij er niet over, ook de fuifjes van de Verenigde Na ties de rug toe te keren. Van Malik, groot en plomp en meestal goed gehu meurd, zei iemand eens, dat hij in Lake Success de Rus was, die het meest glimlachte Hij placht vóór de Korea-episode zelfs grapjes te maken. Tijdens een zeer stren ge winter in de Ver. Staten verklaarde Malik, dat de grote koude „ongetwij feld een gevolg van de koude oorlog" was. Malik, in Charkow geboren, is een echt product van de Sovjet-opvoeding. Hij was elf jaar, toen hij met de revolu tie kennis maakte. Hij bezocht de uni versiteit te Charkow, daarna zond de nieuwe Sovjet-staat hem naar het op- De Britse journalist Rodney Campbell vertelt ons in nevenstaand artikel iets over het privéleven van de Russische afgevaardigde bij de Ver, Naties, Jacob Malik. Wij lezen hierin iets over zijn villa van 250.000 gulden, zijn privé-strand, zijn vele Cadillac's en zijn butler. Wij gunnen dit Jacob Malik van harte, te meer, omdat het einde van de diplomatieke carrière der Sovjet vertegenwoordigers meestal minder prettig is. Waar wij echter wel be zwaar tegen hebben, is, dat de prak tijk van het leven van deze kopstuk ken van de proletarische Sovjet- Unie, die altijd zo de mond vol heb ben over de „kapitalisten", wel in een zeer schrille tegenstelling staat tot hun theorie. Maar ja, dit komen de arbeiders achter het IJzeren Gor dijn immers toch niet te weten. dat Malik al op weg is, om „de vrijheid te verkiezen". Malik is een zeer punctueel mens. Hij komt altijd tien minuten voor het begin van een vergadering van de Veiligheids raad. Zijn auto parkeert hij heel discreet in de buurt van een ijsco-wagentje. Hij is er dol op, gefotografeerd te worden leidingsinstituut voor Buitenlandse Za- 0f jn ^et brandpunt van de belangstel ken aan de Moskouse staatsuniversiteit, jjng te staan. In dit opzicht lijkt hij op In 1939 ging hij als gezantséhapsraad naar Tokio, bracht het daar tot gezant, in 1946 was hij onder-minister van Bui tenlandse Zaken in Moskou en in 1948 JACOB MALIK volgde hij Gromyko op als Russisch af gevaardigde bij de Veiligheidsraad. Niettegenstaande deze carrière achten de meesten van Malik's kameraden in Lake Success het niet uitgesloten dat, wanneer er voor Malik in het Kremlin ooit iets verkeerd mocht gaan, hij de Amerikaanse regering om asyl zal Ver zoeken. Hetgeen nog niet zeggen wil, Wisjinsky, maar als het op debatteren aankomt, heeft hij meer van Gromyko. Wisjinsky wist bij een debat te geven en te nemen, maar Malik denkt daar r.iet aan. Bovendien hoorde ik hem kort geleden een zonderlinge flater slaan, toen hij in- een van zijn gebruikelijke speeches zei: „De schuld valt nu van de schuldigen op de onschuldigen.... eh, ik bedoelvan de onschuldigen op de schuldigenHij brengt de bureau cratische gedelegeerde der Ver. Staten. Austin, tot razernij door zichzelf in de Raad het ene ogenblik „de president" en dan weer „de Sovjet-afgevaardigde" te noemen en zichzelf telkens een spreek beurt te geven. Zijn tactiek is even on wrikbaar als die van Gromyko. Hij ac cepteert bij het stemmen de ene neder laag na de andere, maar hij praat maar door, dan ir. het Russisch, dan weer in het Engels, opdat de communistische radio de woorden van „de president van de Verenigde Naties" zullen over brengen aan die Aziaten, die nog niet genoeg in de politiek zün ingewijd om te begrijpen, dat Malik if et voor de Ver. Naties spreekt. Zijn speeches zijn dan ook altijd op Azië ingesteld, maar of hij nu al vol afschuw spreekt over „wreed heden", die de Amerikaanse soldaten in Korea zouden hebben begaan door het neerschieten van boerenvrouwen met haar babies op de arm, het bombarderen vin vrouwen aan de was of het neer- branden van een warenhuis, dat juist kledingstukken aan het volk zou gaan verkopen, na iedere zitting stapt de am bassadeur van het proletariaat in een van zijn wagens, die tenminste 30.000 gulden kosten, om naar „Slow Tide" te rug te keten, waar hij «net de goedge- klede Mrs. Malik aan een diner van ten. minste drie gangen aanzit, dat door een butler wordt opgediend, die zelf ver moedelijk ook een proletariër is.... ren. die in de grote luchtmachtketen arbeiden. Want de radarstations hadden vijandelijke vliegtuigen opgespoord. Zij hadden dat doorgegeven aan de Opera tionsroom en die had de vliegvelden en de jagers gealarmeerd en even later be vel gegeven tot opstijgen. En als kapitein Asjes dan bijna een Het 11.000 ton metende Amerikaanse hospitaalschip „Benevolence" is gister middag met 608 man aan boord gezon ken, na een aanvaring met het vracht schip „Mary Lnckenbach". Het ongeluk gebeurde vier mijl buiten de Goiden- Gatebrug van San Francisco. De „Benevolence" was onlangs weer in dienst gesteld en zou naar Korea wor den gezonden. Het schip, dat opgelegd was geweest, maakte zijn eerste proef vaart. Volgens voorlopige berichten zijn 280 opvarenden van het hospitaalschip uit zee opgepikt. Velen van hen verke ien in ernstige toestand. De aanvaring geschiedde te 17 uur plaatselijke tijd, toen de „Mary' Lucken- bach", die 8.162 ton meet, in een dichte mist de baai van San Francisco verliet en het hospitaalschip er binnenstoomde. Onmiddellijk zijn een groot aantal schepen te hulp gesneld om het aanva rende schip te gaan helpen bij het op pikken van de honderden, die zich in het water drijvende trachtten te houden. Twee vliegtuigen rapporteerden, dat de hele streek onder een zware mist ligt. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door de zeer hoge golven, maar er zijn reeds meer dan 350 slachtoffers gered. De zware mist in deze tijd van het jaar bij de haven van San Francisco is berucht en juist gisteren was men be sprekingen begonnen over het oprichten van een radar-dienst. Advertentie VOCOM0 uur later terugkeert, kan hij vertel len, dat hij door een radarstation, „Benbox" heet dat in vaktermen, naar Hoek van Holland was geleid, waar hij moest wachten op nadere instructies. Toen is hij in zuiver Oostelijke rich ting gestuurd en later bevolen iets meer Noordelijk te vliegen, totdat hij op de respectabele hoogte van 23.000 voet drie Amerikaanse bommenwer pers gewaar werd. Met een grote boog dook hij erop neer en viel de snelle B-29's verschillende malen van achte ren aan. Zijn kreet „Tally-Ho" werd door de radarstations en door de Ope rationsroom verstaan en daar wist men dan, dat hij in de aanval was. „Het is vreselijk moeilijk om met on ze tien jaar oude Spitfires de snelle Amerikaanse bommenwerpers aan te vallen. Een B-29 vliegt met een kruis snelheid van ongeveer 320 Engelse mij len en een Spitfire kan er 240.260 vlie gen. De enige mogelijkheid is dan om hoogte te winnen en in een pijlsnelle glijvlucht op de vijandelijke toestellen te duiken." Dat heeft kapitein Asjes dan ook gedaan. „Ik had er zin in", zegt hij met een glunderend gezicht, „fn het liefste was ik er bovenop gedoken Maar de veiligheidsvoorschriften, die voor „Cupola" geiden, verbieden dat. „Ik moest er tenminste 200 yards van daan blijven." Trouwens, „ik zat op die hoogte toch al naar zuurstof te slik ken"! Nog verschillende malen is kapitein Asjes met zijn mannen de lucht in ge weest. Maar zonder resultaat. Er werden geen vijandelijke bommenwerpers meer boven ons grondgebied aangetroffen. Op het vliegveld Valkenburg is Air Chief Marshal Sir James Robb, opper bevelhebber van de- West-Europese luchtstrijdkrachten, aangekomen voor het bijwonen van de actie „Cupola", die onder zijn leiding staat. Sir James Robb verlaat het vliegtuig, dat hem van zijn hoofdkwartier te Fontainebleau naar Valkenburg bracht. Een van de formaties vloog zelfs tot ver in Duitsland, zodat op de terugkeer een tussenlanding op het vliegveld Twente gemaakt moest worden. Zij waren vol ledig „van de kaart gevlogen", want zij hadden alleen kaarten van Nederland bij zich. „Bill", zoals de leider van de ze formatie heet, wist te vertellen dat hij, toen hij dacht dat er vijandelijke toestellen voor hem zaten op een gege ven moment zo hard heeft gevlogen, dat zijn motor „begon te roken". „Toen ben ik maar gaan temperen" zegt Bill. De oude Spitfires kunnen in de moderne luchtoorlog niet zo heel erg best meer mee; al blijven zij door hun zeer grote wendbaarheid uiterst gevreesde jagers. De Marine Luchtvaartdienst, die ei genlijk niets met de oefening „Cupola" heeft uit te staan, heeft niettemin twee aanvallen op het vliegveld Twente on dernomen. De eerste aanval, die werd verricht met twee „Fireflies", is „ge deeltelijk gelukt". De tweede, door eni ge „Seafuries", werd onderschept. De ze aanvallen hadden tot doel enige on derdelen in Cupola uit te proberen. Welke dat zijn, moogt U niet weten. VVant vergeet niet: „Cupola" is erg ge heimzinnig. Omstreeks twee uur Vrijdagmid dag zijn op de onbewaakte overweg in de Oudendijk te Dordrecht drie jongens, n.I. de 13-jarige Jacobus Lelieveld, de 12-jarige Anton La- gerwey en de 12-jarige Jacobus Wilhelmus Eckhardt, allen uit Dordrecht, door een diesel-electri- sche trein gegrepen. Zij werden al len ernstig gewond. Twee knapen zijn naar het R.K. Ziekenhuis te Dordrecht vervoerd, de derde naar het Diaconessenhuis, aldaar. De jongens reden per fiets uit dé rich ting Dubbeldam komende over de over weg. toen de juist uit Dordrecht naar Eindhoven vertrokken diesel-electrische trein de overweg naderde. Vermoede lijk hebben zij door een vlak bij de overgang staand schuurtje de trein niet zien naderen. De wagenvoerder bracht de trein zo snel mogelijk tot stilstand. De fietsen van de knapen werden over een groot aantal meters meegesleurd; zij werden totaal vernield. De trein is na veertig minuten opont houd doorgereden naar Eindhoven. Amper drie uur na dit ongeluk is op de onbewaakte overweg over de Bui tendijk, op de grens van de Dordtse Biesbosch, een oude man door een trein gegrepen en gedood. De mensen trappen in het leven op veel meer dan op bloemen en planten.j De 70-jarige landbouwer A. in 't Veld uit Dubbeldam stond met zijn zoon voor de onbewaakte overweg te wachten tot een goederentrein zou zijn gepasseerd. Toen de trein voorbij was, stapte de zoon op de fiets en reed alvast de over weg over. In de verte zag hij de trein uit Breda aankomen. Hij waarschuwde zijn vader, doch deze bevond zich al vlak voor de rails. De oude man kon zich helaas niet meer in veiligheid bren gen. De trein greep hem en slingerde hem circa dertig meter weg. Hij werd op slag gedood. Naar wij vernemen heeft de Neder landse torpedoboot jager „Evertsen", die deel uitmaakt van de. strijdkrachten der N.V. in en om Korea, deelgenomen aan een niet nader aangeduide actie. Na af loop daarvan keerde de „Evertsen" te rug naar zijn basis, waar het schip een korte reparatie moest ondergaan. Deze zou eind Augustus beëindigd kunnen zijn. De. Marine Voorlichtingsdienst in Den Haag verklaarde hedenmorgen niet gerechtigd te zijn tot het doen van na dere mededelingen hieromtrent. De schade aan het schip schijnt echter niet van al te ernstige aard te zijn; over per soonlijke ongevallen is niets bekend zodat mag worden aangenomen, dat deze zich niet hebben voorgedaan. Toen onze minister-president op 21 Juli j.L met een welhaast woord voor woord belangrijke redevoe ring de Sociaal Economische Raad in stalleerde, heeft hij o.m. het volgende gezegd: „Deze ordening moet echter niet verwezenlijkt worden door de staats overheid alleen(maar) door het bedrijfsleven zelf, daar waar het be drijfsleven hiertoe in staat is en waar verwacht kan word én, dat ook het algemeen belang daarmede gediend kan zijn. Op deze wijze kan bereikt wordendat de staatsoverheid niet tal van zaken tot zich behoeft te trek ken, waarvan regeling en uitvoering als een zware last zou drukken op de centrale overheid". Voor onszelf voegden we, dit lezende, er aan toe: niet alleen zou drukken, maar zoals die metterdaad reeds op de landsoverheid drukt. Het ware nog dui delijker geweest, indien dr. Drees had gezegd, dat op deze wijze bereikt kan worden, dat de staatsoverheid niet langer tal van zaken tot zich behoeft te trekken, tengevolge waarvan thans deze overheid een overbelaste taak heeft. Trouwens, nog dezer dagen heeft dezelfde minister-president, sprekende over de recente „arbeidsconflicten" in Rotterdam en Amsterdam, onomwonden als zijn mening gegeven dat de staat thans een overbelaste taak heeft. En hiermede zitten we midden in de kwestie, die we aan het slot van onze vorige beschouwing voor deze week hadden gereserveerd, n.I. de zeer bij zondere gevolgen van de P.B.O. door voering voor de staat. We moeten beginnen met twee cita ten, die allebei nog zeer jong zijn. Het eerste is van de wetenschapsman prof. F. de Vries, uit zijn antwoord aan mi nister-president Drees, het tweede ont leend aan een gelegenheidsspeech va» de arbeidersleider A. C. de Bruijn. bei den nauw betrokken bij de voorberei ding en de verwezenlijking van de P.B.O., beiden lid van de Sociaal Eco nomische Raad, de één als voorzitter, de ander als lid van het dagelijks bestuur. Aldus prof. De Vries: „Of de totstandkoming van deze wet inderdaad tot de belangrijke momenten in de ontwikkeling van onze samenle ving zal mogen worden gerekend, is iets wat Regering noch Raad in handen hebben. De wet schept mogelijkheden, wijst de richting aan waarin een nieuwe regeling van de sociaal-economische betrekkingen te zoeken is, maar de ver wezenlijking van deze doeleinden hahgt op de eerste plaats van het bedrijfs leven-zelf af. Regering en Raad kun nenstimuleren.... het wezen lijke van deze regeling i s echter hierin gelegen, dat zij uit het bedrij-fsleven moet opkomen, dat zij haar grondslag moet vinden in bedrijfsorganen waarin de georganiseerde on dernemers en arbeiders tot samenwerking zijn gekomen". En nu A. C. de Bruijn in twee, enkele dagen na elkander gehouden speeches: Op het Congres van de Grafische Bond in Den Bosch noemde De Bruijn het stakings- en terreurgebeuren in Amsterdam en Rotterdam: een schande voor Amsterdam en Rotterdam, een schande óók voor de regering". Toen wij dit Maandag j.L lazen dachten wij: zou het niet ver standig geweest zijn indien de Ver bondsvoorzitter hieraan had toegevoegd: Een schande óók voor het bedrijfsleven. En zie, in zijn radiospeech van 22 Au gustus heette het (we citeren uit ons hoofd): „ondernemers en arbeiders be horen samen een duidelijk antwoord te geven aan de terreurbedrijvers, die het de werkwillige arbeiders, hun vrouwen en hun kinderen lastig maken". Reeds de volgende morgen bleek, dat er een antwoord was in de vorm van uitslui ting van de bewust onruststokende E.V.C.-ers. Of en in hoeverre dit be sluit direct practisch resultaat zal heb ben is niet van primaire betekenis. Vol diepe principiële zin is dit besluit voor nu en voor de toekomst: hier vonden, zij het dan vooralsnog in de private rechtsorde, ondernemers en arbeiders elkander op een gebied en terzake een maatregel, t.a. waarvan voorheen over eenstemming eenvoudig niet denkbaai zou ziin geweest. (Vervolg op pag. S zevende kolom) Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot wijziging van de wet van 21 December 1861, houdende regeling van de samenstelling en de bevoegdheid van de Raad van State. Hieruit blijkt o.a. dat de regering voornemens is het maxi mum aantal leden te bepalen op veertien, een aantal, dat ook heeft gegolden vóór het tot stand komen van de wet van 31 Mei 1934 Advertentie „Tiède Douce - „New ïork" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle naarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - France Jacobijnestraat 13 - Telef. 1*731 Nationaal-Intemationaal bekroond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1