Haarlemmers in de Bloemenstad teruggekeerd DE WEEK IN STAD EN STREEK 1 burgemeester BIJ EEN DER VITRINES IN HET BISSCHOPPELIJK MUSEUM mulleri ilande C. J. v. d. BROEK VOLKSWAGENS Sleutels en Sloten Resultaten van de sport bevredigend, die van de uitwisseling succesvol „Van Sweelinck tot Bach" AGENDA Pastoor W. NOLET Geheim Kamerheer 8 Politie slaat goede slag Bennebroek huldigt zijn Hartelijke plechtigheid in „Oud Berg en Dal Over edelsmeedkunst en de rehabilitatie van de goede smaak in het handwerk Tien zeelieden voor de rechter TELAND TER ZEE ENDOOR GELUCHT HERINGA WUTHRICH Radio Moor$ Iedere dame is verwend Molendijk's Permanent ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 SPORTUITWISSELING HAARLEM—DERBY Traditie moet gehandhaafd blijven Organist: Dolf Hendrikse Burgerlijke Stand BETERE HUISVESTING H.O.V. HAARLEMSE MELK- BEDRIJVEN Vorming van coöperatie HET WERKENDE MEISJE Werkgevers komen 31 Aug. bijeen i Abonnementsvoorstellingen Stadsschouwburg Berucht inbreker uit Haarlem gearresteerd MOTORCLUB HAARLEM EN OMSTREKEN AERDENHOUT Wegens diefstallen aan boord van een schip TRINITEITSLYCEUM BESOMMINGEN VERPAKKINGEN VERHUIZINGEN^ Nieuwe Raamstraat 4-1J Haarlem telefoon 1142J betrouwbaar verzorgd doof CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS ZONDER CHAUFFEUR TE HUUR •TAXI - 13000" PLEIN 33 TELEFOON I3OO0 o! 1700° Uiterst voldaan zijn de Haarlemse Engelandvaarders vanmorgen in hun woon plaats weergekeerd. In tegenstelling met de heenreis was het vannacht kalme zee en velen genoten rond het middernachtelijk uur van het betoverend spel der maanverlichte golven. Zij waren gistermorgen reeds om 8 uur van het sta tion in Derby vertrokken om Londen in de loop van de dag uitgebreid te be zichtigen. In de fluistergalerjj van de St. Paul's Cathedral hebben velen elkan der op een afstand van ongeveer veertig meter lieve woordjes toegefluisterd. Wethouder Geluk, die in Londen goed bekend was, bleek een uitstekende gids te zijn. Zijn hoofd, dat alles overziet, was een betrouwbaar lichtbaken in de woelige mensenzee van de hoofdstad. was een kostelijk tafereeltje, dat plaats had op Piccadilly Circus. Samen met de joviale Bobby heeft hij toen oude her inneringen opgehaald en tot besluit heb ben zij er eens flink op gedronken. Wij zijn nu bijna in alles aan de typische Engelse gewoonten gewend. Soms schijnt het alsof men naar het buitenland moet leizen om het eigen land beter te waarderen. De Engelse sandwiches smaakten uitstekend, maar nu hebben we de interesse van onze maag weer ingesteld op erwtensoep en bruine bonen. Er is één Engelse eigenschap, waar wjj hopelijk nooit meer aan zullen wen nen: in de rij gaan staan voor iedere winkel. „Dat is onze jongste traditie", zei een Engelsman met een flinke do sis zelfspot tegen ons. „Zelfs al staat een Engelsman alleen in de winkel, dan gaat hij nóg in de rij staan!" Helaas heeft het weer niet altijd meegewerkt tot het welslagen van de sportontmoetingen. Vooral de cricke ters werden hier ernstig de dupe van. Steeds als zij niet speelden was 't zon nig weer en als de regen in stromen neerviel moesten zij op een moeilijk wicket het strijdlustig bat hanteren. In het kamp van de zwemmers en zwemsters is de stemming zeer voldaan. In tegenstelling met andere jaren be stond er slechts een gering krachtsver schil tussen de beide steden, hoewel het zwempeil in Haarlem zeker hoger ligt. Daar vele Haarlemse zwemmers echter reeds andere internationale ontmoetin gen te verwerken hadden, was het niet mogelijk de sterkste Haarlemse zwem ploeg in het water te brengen. De athletiekwedstrijden werden te laat samengesteld. Dit feit had tot ge volg, dat onze athleten niet steeds in training waren gebleven. Ondanks deze handicap bereikten zij bevredigende re sultaten en met een „tot volgend jaar" zijn zij vandaag in opperbeste stemming huiswaarts gegaan. De eerste steekproef met de roeiwed- «trijden is geslaagd en men is zeker van plan dit experiment tot een vast programmaDunt te maken. De roeiploe- gen van beide steden weten nu wat ze aan elkaar hebben en kunnen het vol gend jaar met bekende krachten reke ning houden. De Haarlemmers betreu ren het alleen, dat de Engelsen niet met gelijkwaardige ploegen aan de start verschenen. In dit licht bezien leverden onze jeugdige roeiers een uitstekende piestatie tegen hun Engelse collega's, die twee klassen hoger ingedeeld waren. Deze internationale sportuitwisse- ling snijdt echter ieder jaar van twee vrolijke kanten in ons leventje-van- alle-dag. Voor een voortduren van de ze jonge traditie moeten zowel de sport als de uitwisseling steeds een succes blijven. De uitwisseling van dit jaar heeft daartoe weer een belang rijke bijdrage geleverd. De Haarlem mers leren de Engelsen steeds beter kennen en het contact tussen beide steden wordt ieder jaar nauwer. Een van onze athleten Jan Koopman kwam gisteren in Londen een politie agent tegen, die hij van een foto herken de (Londen heeft ongeveer tien mil- lioen inwoners!). De „Bobby" bekeek hem eens goed en na een kleine verken ning klopten zij elkaar weldra op de schouders: „Good old fellow". Jan Koop man had toevallig de foto bij zich. Het Via werken van de componisten Vin cent Lübeck, J. G. Walter en Georg Böhm arriveerde de organist Dolf Hen drikse op de laatste avond van boven genoemde orgelcyclus in de Waalse kerk, met zijn programma bij het grote eindpunt waarnaar hij deze cyclus noem de: Joh. Seb. Bach. In onze vorige verslagen wezen wij meermalen op invloeden van stromin gen en personen op de grote orgelcom ponist Bach. Met de hierboven genoem de componisten is dit eveneens weder om het geval met minstens twee er van. Joh Gottfried Walter moet men meer als een tijdgenoot van hem be schouwen, waarmede Bach door fami lie- en vriendenbanden verbonden was. De werken van Vincent Lübeck en George Böhm kan men gevoeglijk op dezelfde hoogte stellen als Bach's groot ste voorganger Dietrich Buxtehude, waarvan Lambert Erné op het vorige concert vele werken speelde. Uit de door Dolf Hendnkse gespeelde Toccata eij Fuga in C en een Concerto van J. G. Walter bleek welk een hoogst bekwaam componist er in deze musicus school. Opvallend in zijn werken zou ik de meer menselijke melodievorming willen noemen, speciaal in het genoemde con certo. Dolf Hendrikse speelde er zijn groot ste troeven in uit om zijn smaakvolle registratie-kunde te 4emonstreren, die hierin rijk van afwisseling was. In het praeludium in d, en Capriccio in D-dur had hij meer gelegenheid de virtuose zijde te belichten. Intussen hebben degenen die deze or gelcyclus in jn geheel volgden, een prachtig overzicht kunnen krijgen van de orgel-litteratuur vanaf plm. 1550 tot ongeveer 1750 met als culminatiepunt Joh. Seb. Bach. Het was alsof men nu nog meer Bach's geniale grootheid door zag in zijn orgel-composities dan an ders het geval is In hem zijn uiteinde lijk alle eigenschappen zijner voorgan gers verenigd en bekroond met het stem pel van kunstzinnige volmaaktheid. Zelden hebben wij meer genoten van het bekende preludium en fuga in a moll. Hier zij direct aan toegevoegd dat Dolf Hendrikse blijkbaar in dezelfde geestesstemming verkeerde, blijkens zijn werkelijk unieke vertolking. Dat deze organist in kunstzinnig opzicht ook zeer hoog staat, bewees zijn opvatting in het C moll trio. Prachtige muziek die gelijkwaardig gespeeld werd. Met het majestueuze preludium en de triple fu ga in Es dur sloot Dolf Hendrikse de cyclus af. Hierbij zou men andere op vattingen aangaande registratie-practij- ken kunnen huldigen, waarmede wij echter niet willen zeggen dat de uitge voerde onjuist zou zijn geweest. Overi gens valt dit niet uit te maken, daar hiervoor geen gegevens bestaan. Bo vendien is de speelwijze van Dolf Hen drikse dermate exact en bij polyphoon spel blijft alles zo doorzichtig, dat men zeker door zijn registratie-opvatting niet gehinderd wordt. Werpen wij een terugblik op de vier avonden, dan moeten wij vaststellen dat hier uitermate vruchtbaar werk is ge leverd, dat misschien bij dezelfde pu blieke deelname, eventueel in andere vormen levensvatbaarheid heeft, om voortgezet te wornen. De kunst zou er grotelijks mee gediend zijn. JAN LAARVELD GEBOREN: C. M. Moerkerk-Fles, z.-, C C. Korving-Weeren, z.; T. Boven- kérk-Kuhbauch, z.; J. W. Doorten-Ada- ma z.; A. G. Beudeker-Scndorp, z.; A. E. 'M. van Bakel-Haasbeek, z.; W. C. Peek-van der Linde, d.; C. H. Dijkstra- Gerrits, d.; M. J. C. Zeegers-Urbanowitz d.; C van Rijn-Heiliegers. d. OVERLEDEN: G. A. M. Ruigrok, 11 jaar. Kamperlaan. B. en W. stellen voor de bovenzaal van het Concertgebouw af te staan als repetitielokaal voor de H. O. V.. ter wijl daar ook de administratie en de muziekbibliotheek een onderdak zullen vinden. Thans werd gerepeteerd in een vroegere schooj aan de Hagestraat. De huur bedroeg daar f 310.per jaar, terwijl die voor de bovenzaal van het C. G. f 1250.— is. Voorgesteld wordt nu het bedrag van f 940.dat per jaar méér nodig is, uit de gemeentekas te betalen. Naar wij vernemen, heerst ook bij de Haarlemse melkbedrijven een centrali satiegedachte, die verwerkelijkt zal worden in een binnenkort op te richten coöperatie. Daartoe is de goedkeuring van het Bedrijfsschap voor Zuivel no dig, die alleen gegeven wordt als ten minste 90 procent van de melkhandela ren met een omzet van 90 prccent van de totale omzet hiermee instemmen. Een sanering van het bedrijf zal ten nadele zijn van verschillende werkge vers en werknemers. De werkgevers, die door de sanering getroffen worden, kunnen rustend deelgenoot van coöperatie worden. 'Wat er met Öe werknemers zal gebeuren, kan thans nog niet gezegd worden. De consument zal, als een en ander doorgaat, niets merken vóór 1951. Teneinde tot een goede vorming en ontwikkeling van het werkende meisje in Haarlem te komen, is een voorberei dend comité gevormd, dat zich in een circulaire tot de werkgevers richt. Op Donderdag 31 Augustus, des middags half drie, zullen de werkgevers bijeen komen in de Kroonzaal van Restaurant Brinkmann, alwaar dr. A. J. Stakenburg, secretaris der Scheepvaartveremging Zuid te Rotterdam, en mej. A. van Keu len uit Den Haag de plannen uiteen zullen zetten. BIOSCOPEN Rembrandt: De bruid was een man (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Fra Diavoio sa. l.j, 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor; Francis Ta 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: Zaterdag: Going my way (a. 1.) 2.30. 7 en 9.15 u.; Zondag: 5th Avenue (a. i.) 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Pinocchio (a 1.) 11, 2.15, 4.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne: „De spookhaven" en „De ondergang van de Dolfijn" (14 j.). Zaterdag 26 Aug. Openluchttheater: „De plankeniers var Maarden met „De vrolijke vrouwtjes van Windsor, 8 uur. Zondag 27 Aug. Openluchttheater: „De plankeniers van Maarden" met „De vrolijke vrouwtjes van Windsor". 8 uur. Concertgebouw: Variété-avond met de Kilima Hawaiians en Lou Bandy, 8 uur Maandag 28 Aug. Concertgebouw: Chopinavond door Cor de Groot, piano, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN: Huis van Looy (KI. Houtweg 103)Schil derijen en tekeningen „In het Rijk der Ro mantiek" Open op werkdagen van 1017 uur. Zo 1317 u. (t.m. 3 Sept.). Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland): Pop pen en marionetten door Harry v. Tussen broek. Open op werkdagen van 1017 u. Zo. van 1317 u.(t.m. 2 Sept.). Het Luifeltje (Gr. Heiligland 15): Ten toonstelling René Tonneijck. Open óp werk dagen van 1017 u. Dp. van 1021 u. en Zo. van 1317 u. (t.m. 26 Augustus). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 26 Aug. tot 3 September waargenomen door Apo theek Van Rijn, KI. Houtweg 15, tel. 10539: Fa. C. G. Loomeijer Zoon, Zijlweg 34. tel. 12495; Nolfs Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174; Schoterbos Apotheek, Rijksstraat weg 19, tel. 25711. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 9, telefoon 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren: Medische leiders: dag. van 13.3014.30 of na afspraak. Spreekuren geestelijk leider: Dinsdags van 16.0017.00 en 19.3020.30 of na af spraak. De directie van de Stadsschouwburg heeft voor het komend seizoen twee abonnementsseries van zes voorstellin gen ontworpen en wel een op Maandag en een op Dinsdagavonden. De voorstel lingen zullen verzorgd worden door de Toneelgroep Comedia, het Amsterdams Toneelgezelschap, de Haagse Comedie, het Vrije Toneel van Cor Ruys en het nieuwe gezelschap van Johan de Mees ter en Guus Oster. Ook de serie voor stellingen voor overheidspersoneel en personeel van grote bedrijven zal in het nieuwe seizoen weer belangstelling trek ken. (Eigen bericht) Naar wij vernemen is pastoor W. Nolet, pastoor van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus (De Papegaai) te Amsterdam benoemd tot Geheim Ka merheer van Z. H. de Paus. Z. H. Exc. mgr. J. P. Huybers, bis schop van Haarlem en mgr. G. P. J. v. d. Burg, deken van Amsterdam, hebben pastoor Nolet persoonlijk vanmorgen van deze hoge onderscheiding op de hoogte gesteld. Toegegeven, net was 'n beetje raar, maar het kon nu eenmaal niet anders. 1 k lag in een luie neten stoel voor het café van het openluchttheater te kijken naar het Scapinoballet en vóór me zaten hon derdvijftig ouden van dagen op ae houten banken. Ze vonden het fijn en het was een lust te zien hoe kaarsrecht de meeste ruggen nog waren. Grijs haar was troef en zwart de mode. En kakelen. En bedrijvig, 'n Dame van het Bloemendaalse comité, zilvergrijs maar jong van hart, noteerde hoeveel advocaatjes er in de pauze moesten zijn. Toen ze bij 42 was raakte ze in de war en begon weer bij 34. Hoe dat later allemaal gegaan is,- heb ik niet kunnen volgen, maar het was 'n feest dat algemeen gelebber en gesmikkel te zien. En dan had u die oudjes moe ten horen klappen na ieder nummer. „Doe het maar 'ns na, zo'n pirowet op je grote tenen," schreeuwde een kordate naar een mede feestvierende zes plaatsen verder. Die was wat do vig, maar de buurman had meer last van de rheumatiek dan van z'n ge hoor en die bracht de boodschap over. „Wat is ze weer bezig," mum melde het oudje toen, „die wordt ook nooit meerderjarig." Heus, we kunnen de oudjes niet missen. algemeen gevolgd moest worden, maar die man preekt natuurlijk voor eigen parochie. Een correspondent meldde dat tij dens een afscheid een der sprekers verklaarde: „Kapelaan, u hebt uw best gedaan, maar eerlijk gezegd hadden we niet anders verwacht. V was een actief priester, maar da' zeggen we niet, ornaat het omgekeerde n schandaal zou zijn. U was goed vee de zieken en de armen, maar daai reppen we niet over, omdat uw ver diensten daardoor verloren kunnen gaan. Kapelaan ik eindig. Maar als hier nog eens 'n pastoor nodig is en u bent aan de beurt om eigen baas in een parochie te worden, weet dan dat u hier welkom bent oefenen dat kaartspel, bedrijven kun nen er hogere dividenden door garan deren en een goed klaverjasser (dik wijls tegelijkertijd hengelaar) is de schrik van de E.V.C. TJin de kapelaan, die enkele jaren ri. in de parochie woont, eigenlijk ook niet. Maar ja, we weten nu eenmaal, dat in de tweede helft van de maand Augustus de verhuizers nooit met vacantie gaan, omdat zo veel eerwaardes sigaartje en wijntje naar een ander deel van het bisdom moeten overbrengen. Met dozijnen vallen ze om je heen weg. Allemaal 'n mooi stukkie »n de krant, eerst van de al of niet verlossende over plaatsing en dan van het al of niet hartroerend afscheid. De verhuizer meent, dat het goede voorbeeld van het wisselen om de drie of vier jaar /k dacht altijd, dat het leven van een hengelaar genoeglijk rolde en dat hij de-vredelievendste sport van de wereld beoefende. Daarom ben ik gewoon ondersteboven van een bericht, dat twee Haarlemse henge laarsverenigingen elkander te lijf zul len gaan voor de rechter. Een soort Hoekse en Kabeljauwse twisten. Sa men pachten zij hun viswater, maar nu heeft „Tussen het Riet" een groot aantal Amsterdamse hengelaars geïn troduceerd, waardoor de vangst mager als een graat zal worden. De rechter Stal moeten uitmaken of dat allemaal wel gaat en over een paar weken zullen we er haring of kuit van heb ben. Intussen is me gebleken, dat de Haarlemse Hengelaars Bond, die ook graag tussen het riet vist, maar een concurrent is van „Tussen het Riet", niet minder dan 6400 leden telt. Ik heb dat uitgevist en daaruit de conclusie getrokken, dat „Het Dagboek van Jan de Hengelaar" in onze courant meer lezers zal tellen dan de literaire kro niek, wanneer Nico Verhoeven althans geen vis-literatuur recenseert. Overi gens moet u ook de klaverjassers in de gaten houden. Hele volksstammen be. Maar de vacantie der jeugd is de schrik voor de ouders. Het wordt tijd, dat de scholen weer beginnen. De logeerpartijen zijn achter de rug en het wachten is nu op de bel voor het nieuwe leerjaar. Wat zal me tot dat ogenblik nog boven het hoofd hangen? De kroniek van deze week vermeldt: Maandag grote ruit aan de achterkant gebroken ("een dader, ster ke vermoedens); Dinsdag zolderruïl bij de buren aan stukken, tengevolge van een pijl en boog-divisie (niemand kon het helpen); Woensdag politieman aan de deur: Indiaantje gespeeld in openbaar grasveld (met sisser afgelo pen); Donderdag voor een daalder ver bandmiddelen verbruikt door bloeden de hoofdwonde tengevolge van kleine vechtpartij en drie invalide knieën door val met autopeds (medelijden ge had); Vrijdag bij het avondeten een vermiste; allemaal gezocht, eten ijs koud, stijve hand als product van toe gediende rammeling op niet nader te noemen lichaamsdeel. Heus, het betaalde schoolgeld is wet besteed en een onderwijzer is belang rijker dan een minister van Financiën SPAARNEBABBELAAR Een driejarig jongetje viel gisteren in het water van de Garenkokerskade. Een 49-jarige verwarmingsmonteur, die toe vallig langs kwam, sprong gekleed te water en wist het jongetje op het dro ge te brengen. Het kind, dat een weinig water had binnengekregen, is ter con trole naar de St. Joannes de Deo ver voerd. De 55-jarige S. v. d. B. is gisteren door een vrachtauto aangereden. Hij is met een bekkenfractuur naar de St. Joannes de Deo vervoerd. De auto, die hem aan reed, en zijn rijwiel zijn in beslag geno men. De politie te Almelo heeft een 33-ja- rige Haarlemmer gearresteerd, die be kend heeft in Mei van het vorig jaar te Zaandam een inbraak te hebben ge pleegd ten nadele van een familie aan de Oostzijde. Tijdens het verhoor kwam voorts aan het licht, dat de man ook in Amsterdam, Arnhem. Bussum, Purmer- end, Den Bosch en Enschede inbraken had gepleegd. De bult bestond voorna melijk uit gouden en zilveren voorwer pen, portefeuilles e.d. Woensdagavond 30 Augustus organi seert de Motorclub Haarlem wederom een Avond-Puzzle-Rit van ongeveer 65 km. over goede wegen in de omgeving van Haarlem. De start vindt plaats nabij het Sportfondsenbad in het Frederiks- park en wel om 8.30 uur. De motorrijders hebben de taak de juiste route te volgen en wel op de juiste tijd. Motoren met een inhoudsmaat' beneden 200 cc rijden 36 km. per uur en boven 200 cc 40 km. Ook auto's kunnen deze rit meerijden, welke eveneens 40 km. per uur moeten rijden. De rijders worden tussen 10 en 11 uur aan de finish bij het Sportfondsenbad terug verwacht. Ook niet-leden kunnen hun krachten beproeven. Inschrijvingen worden tot Woensdag ingewacht bij het secretariaat der vereniging, Warmoes straat 12. Wie- de reeks artikelen onder boven staande kop van het begin af heeft gevolgd, zal zich wellicht vagelijk herinneren dat in een der eer ste beschouwingen wera geschetst hoe de. beeldende kunsten zich in ons be schavingsgebied ontwikkeld hebben tot vrije kunstvormen vanuit het versieren der gebruiksvoorwerpen, zowel de pro fane als die welke bestemd waren voor de eredienst der vroegste christelijke tijden. Het emailleren was destijds een zeer veelvuldig toegepaste techniek. In latere tijden komen we vrijwel geen emails meer tegen: in de edele metalen wordt gegraveerd, gij worden tot ae gewenste vorm gegoten ofwel gedre ven, soms ook worden al deze bewer kingsmogelijkheden in één voorwerp f - epast Het oewerken van edele metalen, de edelsmeedkunst, is dus een zeer oud be drijf, eigenlijk de wortel der beeldende kunsten. Nana* wij de rijke bloei der vele tak ken van kunst uitvoerig hebben ge volgd, vraagt de metaalbewerking nog maals om aandacht, nü echter, in de uitgewaaierde schakering der mogelijk heden, waarin de geest der mensen kristalliseert, als een relatief niet meer zo belangrijke uiting van kunst, in de schaduw gestéld door de verblindende grootheid der overige kunstvormen die zich in de loop der eeuwen uit haar hebben losgemaakt en een zelfstandige ontwikkeling hebben doorgemaakt, overtroffen door de weelderige pracht en verscheidenheid van schilder- en beeldhouwkunst; weggeschoven bijna van het plateau der kunsten, her- geclassifioeerd door het systeem als kunstnijverheid, of zo men wil am bachtskunst en overgelaten aan de be oefening door kunstnijveraars in het nabije verleden: dit zijn kunstzinnige vakmensen met het accent op „vak" en het aesthetische als vanzelfsprekende bijkomstigheid. He. degradatie-element ligt eigenlijk aan ons standpunt in de geschiedenis, terwijl in feite de edelsmeedkunst al leen maar is blijven staan op het peil van ambacht, waarop eertijds ook alle „vrije" kunsten stonden. Nadien hebben deze echter de meer etherische betite ling „Kunst" verworven, waarbij het vak ais een vanzelfsprekende bijkom stigheid ging "elden. In de laatste jaren, toen men met schrik bemerkte dat de werklieden de goede smaak verleerd hadden en men weer algemeen de schone vorm aandacht ging schenken, is, althans in het park der re- ligieuze kunsten, het vak der edel smeedkunst weex aangevat door „vol waardige" kunstenaars en de kunst zinnige bewerking der edele metalen in gevoegd in de rij der onverdachte kun- slen. Een soortgelijke ontwikkeling maak ten ook al die andere kunstvormen door, bij welke het ambachtelijke ge deelte belangrijk is, en het gebruiks- karakter het versierende element overtreft. Sommige er van zijn even eens als kunst erkend, indien ze door een man met geest en grote aestheti sche gaven worden beoefend, andere zijn nog niet ten volle gerehabiliteerd en vallen nog onder het begrip kunst nijverheid, omdat de kunstenaar zulk een uiting nog niet algemeen heeft geadopteerd. We maken deze vogelvlucht over kunst en kunstnijverheid, staande voor een vitrine in een der benedenzalen van het Bisschoppelijk Museum, in welke kast hoofdzakelijk kerkelijk vaatwerk is tentoongesteld. Zo staat daar bijvoorbeeld een eenvoudige drinkbeker, in zilver gedreven, een voudig gegraveerd met bladmotieven eindigend in een vrucht. Onze waardering gaat meer uit naar de edele vorm van dit eerlijke stuk direct handwerk dan naar de opzichti ger en meer illustratieve gietwerken. Even-fraai en eenvoudig zijn de kleine zout- en de grote dooplepels. Dit soort voorwerpen vraagt, behalve door het oog gezien, ook in de hand gevoeld te worden. Ook een zilveren ablutie kelkje is sober en beheerst geornamen teerd. Twee hostiedozen staan er, beide met dezelfde gelobde grondvorm, maar ver schillend versierd: de ene met symbo lische bloemen, de andere met druiven trossen, korenaren en maiskolven. Deze versieringen zijn zeer mooi van teke ning en plastiek en uitgewerkt tot in de fijnste détails, terwijl de toegepaste techniek wisselt naar de noodzaak van het uitbeelden. Opmerkelijk is een klein monstransje dat tevens als miskelk gebruikt kan worden: een typische practische combi natie uit de schuilkerk-periode, en niet minder opvallend en typerend voor het tijdperk der katholieke illegaliteit is een zilveren doosje in de vorm van een doodkist, waarop gegraveerd een geraamte en een spreuk over het on verwachte van de dood. In dit kistje werd, big ontbreken van katholieke be graafplaatsen, gewijde aarde bewaard. De hier aanwezige collectie edelsmeed kunst is niet groot, maar de verzamelde specimina zijn kwalitatief te interes sant om ongezien gepasseerd te worden. L. T. a s Door de voorzitter van het feestcomité wethouder Enthoven werd hedenavond de jubilerende burgemeester van Bennebroek, baron Van Hardenbroek, een geschenk aangeboden. Foto: Burgemeester Van Hardenbroek (links) neemt het geschenk i» ontvangst. Vrijdagavond werd het feest van Bennebroek ter ere van het zilveren ambtsjubileum van burgemeester baron Van Hardenbroek voortgezet met een openbare huldiging in de grote zaal van „Oud Berg en Dal". Een groot aantal genodigden was voor dit doel bijeenge komen en "te 8 uur arriveerde de burge meester met zUn familie in de versierde zaal, waar hij door de aanwezigen met een daverend applaus werd ontvangen. Als eerste spreker nam daarna het woord wethouder K. Enthoven, die nog eens uitvoerig belichtte, hoe 25 jaar geleden de toestand was in Ben nebroek en hoe deze onder het bewind van de jubilaris thans is geworden. Als blijk van waardering bood hij een zeer fraaie zilveren sigarettendoos aan, welke versierd is met het wapen van de burgemeester en die voor deze ge legenheid door het gezamenlijk ge- meentepersoneel met prima sigaretten was gevuld. Daarna werd het woord gevoerd door de heer G. Beekman namens de Ned. Herv. Kerk, die zeide, de tolk te zijn van alle gemeenteleden, wanneer hij de burgemeester dank zegde voor zijn rechtvaardig beleid. Als tweede spreker trad op pastoor L. J. Janssen Schmidt, die vaststelde dat alle gezag van God kwam en namens het katholieke volks deel hulde bracht aan de wijze, waarop de jubilaris zijn gezag heeft gevoerd. Verder prees hij het in hem, dat hij zo veel van jagen hield, want hij zag daarin een pogen om ook altijd te jagen op het geluk en het welzijn van alle ingezetenen en hij wenste de jubilaris toe, dat hij dit nog een aantal jaren zou mogen volhou den. De derde spreker was de heer C. Elgersma namens de Geref. Kerk, die optrad mede uit naam van ds. T. Spilker. Ook hij bracht hulde aan het werk en de ijver, die de burgemeester steeds heeft bezield en sprak de verwachting uit, dat dit zo zou mogein blijven. Tenslotte werd het woord gevoerd door ds. J. Lekker- kerker, als vriend, en de heer J. Dubbis als nestor van de raad, waarna de bur gemeester een vlot en vooral geestig dankwoord sprak en mede namens zijn vrouw die door We verschillende spre kers niet was vergeten, dank bracht aan allen, die deze dagen tot onvergetelijke hebben gemaakt Na deze woordenstroom werden ver versingen rondgediend en de rest van de avond weer op oergeestige, maar vooral beschaafde wijze gevuld door het gezelschap van Kees Stet uit West- Friesland; een nieuwe ster aan het fir mament van de lichte muze, welke zeer de aandacht trok door de geestige hu mor, die van alle platheden was vrijge houden. Kees Stet als het Westfriese boer tje is een meesterlijke creatie, waarvan de aanwezigen buitengewoon plezier hebben beleefd. Buurtbelang Aerdenhout-Bentveld heeft op Maandag 28 Augustus, 's avonds om 8 uur, een vergadering belegd in res taurant „Boekenrode". Op de agenda staat o.a. bespreking der melkbezorging. Klachten, protesten en tips zullen be handeld worden. Advertentie Reeds hebben we gemeld dat tien zeelieden terecht stonden wegens dief stallen aan bord van de „Bali". De 25-jarige handlanger K. hoorde zes maanden gevangenisstraf met aftrek te gen zich eisen. De Officier van Justitie zeide .in zijn requisitoir dat het hier scheepsdiefstallen betreft, die onze naam in het buitenland schade berok kenden. Uit de verklaringen van de vol gende verdachten bleek, dat de dief stallen ook op andere plaatsen jji Indo nesië waren gepleegd en niet alleen lappen khaki drill, maar ook lappen sarongstof en microfoons waren gesto len. Tegen de matroos B. uit Schagen was de eis eveneens zes maanden ge vangenisstraf met aftrek. De verdedi ger, mr. M. Broertjes, een oud-stuur man van de grote vaart, meende, dat verdachten door het ruiterlijk beken nen van hun daden de rondborstigheid van de Nederlandse zeeman hebben ge toond. Mr. Broertjes vertelde ook, dat destijds de tweede stuurman aan boord van de „Bali" enige malen opdracht had gegeven allerlei zaken naar zijn hut te brengen. „Deze tweede stuurman, die eigenlijk hier in de verdachtenbank had moeten zitten in plaats van deze jon gens", aldus mr. Broertjes, „voelde de grond onder zijn voeten te heet worden en is hem in Australië gedrost." Tegen de overige verdachten werden straffen van vijf en zes maanden geëist. In deze zaak is ook betrokken de negenendertigjarige drukker v. d. L. uit Dordrecht, die kennis maakte met de bemanning van de „Bali" toen hij met zijn schip, de „Willem Ruys" in de ha- van van Tandjong Priok lag. Behalve heling van gestolen goederen, afkomstig van de „Bali", werd hem ten laste ge legd het in bezit hebben van valse Ame rikaanse dollars. De Dordrechtenaar ver telde ter zitting, dat hij in Rotterdam dollars had gekocht en pas veel later midden op zee tot de conclusie kwam, dat ze vals moesten zijn. In Indonesië heeft hij enige leden van de bemanning van de „Bali" verzocht deze dollars voor hem in te wisselen. Tegen hem was de eis tien maanden gevangenisstraf met aftrek. Uitspraak 8 September. Wegens het hoogtij van Sint Augusti- nus zal op Maandag 28 Augustus om 9 uur in de kapel van het lyceum cen plechtige Hoogmis worden opgedragen, tot bijwoning waarvan leraren en leer lingen vriendelijk worden uitgenodigd- IJMUIDEN, 26 Augustus 1950 Trawlers IJM. 10 21.800—, IJM. 6 ƒ19.300— Rt. 53 ƒ8.860.—; loggers KW 37 980.kustvissers IJM. 213 ƒ73.— Tex. 24 ƒ2.540.—, Tex. 32 ƒ2.740.—, KW 189 270.—. Advertentie Advertentie Hoofdvert. Lips' Slotenfabriek Advertentie HAARLEM Advertentie RADIO Van ouds oeKena Tel itödO Officieel Phillpsreparatém Kruisstraat 38 Haarled Advertentie mei Santpoorterplein 1 - Haarleir - Tel. Advertentie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2