Felle strijd tegen rampokken en corruptie Vandaag is niet als gisteren Mensen op reis geervliet HAM Indonesië na drie maanden Verzetsster Oost-Azië 1942-1945 Fantastische sprong van gevangene K.L.M. ontslaat nog meer personeel „DE LANDBOUW IS GEEN PAKDRAGENDE EZEL VAN DE SAMENLEVING" Verklaring van de heer Louwes Minister van de Zuid- Molukken in ons land ^Pullman. C17lcitrc(óóeH Gevolgen der P.B.O. voor de staatsoverheid ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 Iedereen is bang voor iedereen Staatsvijand no. 1 Voor het volk, langs het volk Ook hoort hoortoestel keizersgracht 411 Aöisterdam-C. De desillusie van de ledigheid NEDERLANDSE PROTESTEN TEGEN ARRESTATIE VAN LANDGENOTEN R.I.S.-regering bewaart stilzwijgen REISPLAN VAN „KORTENAER" GEWIJZIGD Bezoek aan N.-Guinea MODE WESTERLING NAAR AMERIKA? Gewapende benden opereren Tien doden in Leles Passagierslijst ISP Zijn vrijheid duurde maar kort In grensgebied neergeschoten Deel van hoofdkantoor wordt verhuurd LONEN EN PRIJZEN BRAND IN TEXTIEL- FABRIEK Schade van twee ton Zilveren klooster jubileum mgr. dr. W. v. Hees Na vijftien jaar Moord opgehelderd Weduwe gearresteerd Liturgische weekkalender f GEZON DE SLAAP;) Dr. J. VAN ROYEN NAAR AMERIKA VERTROKKEN Export moet opgevoerd worden 4 (Van een bijzondere correspondent) SURABAJA, Aug. Het kan nuttig zijn, de kennismaking met een land op geregelde tijden te hernieuwen. Het contrast tussen toen en nu valt zo meer op dan wanneer men blijft en de kleine evolutionnaire veranderingen accepteert als iets, wat de moei te van het vermelden niet waard is. De som der wijzigingen is dikwijls heel belangrijk. Dat ontgaat u, wanneer ge zijt opgenomen in de stage stroom van gebeurtenissen. Drie maanden geleden waren we in Indonesië. Nu zijn .we er wéér. En wat Djakartaan en Surabajaan als gewoon voorkomt, valt hem op, die enige tijd „out of Indonesian bounds" is geweest. Dan is vandaag niet als gisteren en morgen niet als vandaag. drang naar eenheid. Passief laten zij zich regeren door het kader, dat veelal bezield is door een oprecht verlangen naar een rechtsstaat. Zodra echter die passiviteit plaats maakt voor de egoïs tische uitingen van de enkeling of klei ne groep, is het extremisme geboren. Hoevelen, die uit de chaos voordeel sloe gen blijven niet fanatiek op de bres staan voor hun eigen belangen, die lijn recht in strijd zijn met de idee-van- Azië-voor-de-Aziaten? Het zijn de cor rupte douane-ambtenaren, de rampok- kers en de vissers in troebel water die het nodig maken, dat er thans over de djalans patrouilles rijden en dat er pos ten staan op afgelegen oorden. Patrouil les en posten, die elkaar en anderen be- spionneren. Zeker, de overheid stimuleert met alle macht de eenheid, ja forceert haar zelfs. Zo met de straatnamen. Er is geen straat meer, die een Nederlandse naam draagt. De Behassa Indonesia straalt van de bordjes. Edoch, vaak zijn de namen, zelfs voor rasechte Maleiers, nauwelijks te begrijpen. Een legio aantal dialecten is gebruikt voor de opschriften, kenne lijk om het volk in al zijn lagen te laten delen in iets „officieels" als de straat namen nu eenmaal voor velen zijn. Het gevolg is averechts: De oude naam blijft in gebruik, omdat het altijd nog beter lijkt een onsympathieke maar duidelijke dan een sympathieke en onduidelijke naam te hebben. Zo zijn er de prijzen. Drie maanden geleden, toen de devaluatie pas achter de rug was. geleken zij in hun verloop op de beweging van een seismograaf tij dens een hevige aardbeving. Nu zijn ze Rieer gestabiliseerd en.iets lager. Zelfs een zo begeerd artikel als sigaret ten kost minder, hoewel een pakje Ca- hiel altijd nog zes gulden „doet" en een tinnetje State Express achttien tot twin tig gulden opbrengt. Hetgeen tenminste hog vier gulden minder is dan vóór honderd dagen. Er zijn de rampokpartijen, die met de dag in aantal afnemen. Niettemin komen in de binnenlanden en op de plantages hogal eens ongeregeldheden voor. Een jonge planter, die vijf na-oorlogse jaren Indonesisch lief, maar vooral leed heeft ondervonden, toonde ons zijn gehavende neus. die de activiteit van een pelopper demonstreerde: De punt was er finaal afgeschoten. In de grote steden als Surabaja en Djakarta zijn de patrouilles van de T.N.I. niet van de lucht. Open trucks, bemand •het gewapende Indonesiërs, rijden af en aan. Doch slechts zeer zelden komt het tot botsingen. De schrik zit er in. Een bijna nog gevaarlijker vijand dan de pelopper is de even duur zame corruptie, die hoe kan het anders in een nog geïmproviseerde staat? sterk is ingevreten in offi ciële en semi-officiële instanties. En het wantrouwen is navenant. Het be gint al bij de douane op het haven terrein. 'De Indonesiër, die uw zak ken navoelt en uw tas aan een scru puleus onderzoek onderwerpt, moet Wel een verwoed liefhebber van si garetten zijn, getuige de gretigheid, Waarmee hij een tinnetje Players van uw college in zijn broekzak futselt. De moeite is niet vergeefs. Drie- tot vierhonderd sigaretten kunnen naar de passar worden gebracht, waar zij grof geld opbrengen. De omkoopbaarheid ondermijnt de zo 'eel geprezen orde. rust en regelmaat, Waarvoor meer dan honderdduizend Ne derlandse militairen nog niet eens zo heel lang geleden huis en hof hebben verlaten. De bureaucratie is het crema torium van de energie. „Waarom zullen Wfj het ons moeilijk maken, als het mak kelijk kan?", zo redeneren vooral de lagere Republikeinse goden. En zij gaan Voort met het toucheren van steekpen ningen en chantagegelden. De Indonesi sche autoriteiten weten echter, dat de -gelegenheid ook de Maleise mens tot eeD Corrupte bureaucraat maakt. Het kwaad in de wortel aantasten be tekent de gelegenheid uit de weg rui- iöen. Vandaar dat de ene helft van het 'ndonesische volk de andere helft con doleert. Dat gaat ietwat „bezettings- kchtig" in zijn werk. Bijvoorbeeld: Ge Jijdt 's avonds op een buitenweg. Zak lantaarns flitsen aan. Stop: Politie. Nu kan het zijn* dat de politie geen politie ,s. maar een groep heethoofden, die het ®P uw auto hebben voorzien. Het is een dankgebed waard, indien ge het er in dit geval levend afbrengt. .Tweede mogelijkheid: De mannen in kha ki behoren inderdaad tot de Polise Indone sia. Dan kunt ge in hun onmiddellijke na- füJheid leden van de T.N.I. en van de mili- laire politie met hun imposante witte hel men P.M. verwachten. Waarvoor dient al die vertoning, waar- Voor moeten er zo veel „officials" aan te £aa komen? Uw reisgenoot tot 26 Juli ®eh majoor van het K.N.I.L. ziet de zaak paiistisch: „Wat wilt u? Anderhalf jaar ge- |®den vloog hier iedereen elkaar nog in de 5aren. Men leefde er van roof en doodslag. jre rampokkers van toen zijn de rampok- kers van nu en zij zullen het ook die van morgen zijn. Eens rampokker altijd ram- JJokker. Alleen de actie wordt verborgen onder het jasje, dat met de wind van het '"uwe regiem 'meewaait. Zo nu en dan in ®en rustige, donkere avond komt de aap uit mouw. Dan staat er de volgende dag rfn Stukje in de krant over de „organisa- o Van een overval op enige auto's, vaak ,olfg op een punt, dat slechts enige kilome- lcfs verwijderd is van een T.N.I.-post. Dan mken de omstandigheden voor de argeloze chauffeur safe. De rest weet u". En met een gebaar-van-om-zeep-helpen ?Sat hij voort: „De subversieve elementen in de staatsorganen gedrongen en lo- fen nu rond met krijgshaftig uitziende arm- Sfhden, helmen en al die poespas, die een mdrukwekkende sfeer moet scheppen. En ?mdat het bloed nu eenmaal kruipt waar niet kan gaan, zullen zij vroeg of laat *anneer de kans schoon is weer in hun j"de practljken vervallen, dan onder het rj°m van de R.I.S„ wier dienaren zij he- te zijn. „Haar de regering kent haar pappenhhl- ?®ts en is op haar hoede. Daarom laat zij al 1personeel van hoog tot laag cont.ro- en, niet door speciaal daartoe aangewe- ?*m spionnen, maar door dit personeel zelf iedereen let op iedereen. En iedereen is khS voor iedereen". .Set tafereel in de tropennacht voor de to bevestigt de stelling, dat hier een stabiliteit strevend stelsel is ge- r®Uwd op de wrakke pijler van de p. ces. Vrees voor allen: minderen, ge- uken en meerderen. Roosevelt's „free- of fear", een der grondslagen van hecht staatkundig bewind, is in In- e®besië een utopie zolang er de vrees liti öaarmede het wantrouwen in de po ls ek domineren. Haast bovenmenselijk e- taak van een regering, die een 4e»iïid moet creëren in een tot ver- ^jC'uheid geneigd volk. Want zo ver- lo'eiden als de archipel geografisch is, l,.a,heterogeen is de bevolking. De cen- lin„ atie stuit al te vaak af op onder- In/® verschillen. Het grootste deel der om hesiërs is nog te simpel van geest heij beseffen, dat deze verscheiden- tb principe afbrekend werkt op de Advertentie u er weer bij met een modern van ^faagt gratis brochure. Ge zet als Nederlander Voet aan Indonesische wal met de indruk, dat de bevolking u als het ware het land zal uitkijken. Welk een ver gissing sc<ms! Een sterk staaltje van bereidwilligheid leverde de Chinese tokohouder op de Darmoboulevard in Surabaja. Hij maakte een tocht van vijftien kilometer om de vulpen terug te brengen, die ge abusievelijk in zijn winkel had achtergelaten. Er zijn meer van die gevallen, zoals die van de vaandrig van de T.N.I.die het nodig vond om op bier te tracteren en een heildronk aan te heffen op de samenwer king tussen Oost en West. Doch als ge militair zljt wordt ge heden niet overal meer met open armen ontvangen. Die tijd lijkt voor goed voorbij. Tijdens de politie-acties voelden de blanken in In donesië de aanwezigheid van de militairen als een noodzaak. Men haalde hen met gejuich en lieve woordjes in. Jan de soldaat immers deed het vuile werk in stinkende kali's en in een jungle met adders onder het gras. Hij had recht op een beetje waar dering. Maar nu, na de gedane arbeid in jaren van bloed, zweet en tranen, is hij op non-actief gesteld. De Republiek wil niets liever dan haar eigen boontjes doppen, ze ker op militair terrein. De soldaat weet dit. En hij weet ook, dat hij overbodig is. De ledigheid en de wrok over de zoals hij het zelf noemt „vergeefse zaak" vin den de reactie in een mentaliteit-van-ach- wat-kan-het-me-eigenlijk-ook-schelen. Deze nonchalance is voor de Nederlanders, die werken en leven in Indonesië, een doom in het oog. „Wij toch", zo zeggen zij, „moeten hier blijven en meedoen met de mensen van de Republiek, die de Nederlandse soldaten liever zien gaan dan komen. De militairen zijn onverschillig in deze laatste dagen en laten Gods water over Gods sawah vloeien. Maar Indonesië bouwt aan een nieuwe staat en haat elke onverschilligheid, zoals 'n enthousiasteling de lauwheid haat. En wij, Nederlandse burgers, bouwen mee, moeten meebouwen en de lauwheid van overbodig geworden strijders veroordelen. Want als wij de Indonesische zaak niet als de onze gaan zien, zijn wij spoedig uitgerangeerd in het rijk van de rijkdommen. Vooral wan neer er genoeg Engelse en Amerikaanse candidaten op het vinketouw zitten". Het lijkt een ondankbaar standpunt. Hij, die weldra enige jaren tropendienst ach ter de rug zal hebben, zal op de gangway van het troepenschip de verzuchting sla ken, die komt uit de grond van zijn hart: „Gelukkig, het is voorbij'. Een wee gevoel van teleurstelling zal mee repatriëren. Teleurstelling over wat zo anders achter bleef dan toen de soldaat een vriend was, die voedsel en kleren uitreikte in een verziekte kampong. Er zullen echter in Indonesië ook Ne derlandse burgers zijn, die zich afvra gen: „Verdwijnt mèt de militairen ook onze bescherming niet?" Maar een ge weldig koor zal hen overstemmen: „Zo als nu kan het toch ook niet blijven. We zitten in de Indonesische schuit en laten we dan ook met Indonesische rie men roeien". En op een heldere zomeravond zal een ontgoochelde gedemobiliseerde thuis te lgen zijn meisje zeggen: „Zolang je met een bren in de blubber sjouwt en in een vunzig oerwoud als schietschijf voor een pelopper dient, zolang ben je bij de blanken in Indonesië in tel. Maar daarnaEnfin het is voorbij. Soedah". En de kans is groot, dat hij meent, wat hij zegt De minister voor Uniezaken en Over zeese Rijksdelen heeft de voorzitter van de Tweede Kamer thans doen toe komen de door hem op 19 Juli jl. aan het lid der Kamer, de heer De Kadt, toegezegde nadere inlichtingen met be trekking tot de Nederlandse ambtena ren in Menado. Aan deze brief is het volgende ontleend: Kort nadat 10 Mei jl. Apristroepen te Menado waren geland, werd een 16-tal Ne derlanders gearresteerd, onder wie de re- sident-bestuursadviseur, dr. M. Boon, verscheidene leden van de rechter lijke macht, commissarissen en inspec teurs van politie en enkele particulieren. Aanstonds werden door de Hoge Commis saris deze arrestaties schriftelijk onder de aandacht van de minister-president der RIS gebracht, met verzoek om invrijheid stelling. Soortgelijke stappen werden door de commissaris van het Koninkrijk te Ma kassar gedaan, bij de minister van Bin nenlandse Zaken van Oost-Indonesië en de betrokken Indonesische legerautoriteiten. Voorts werd door een vertegenwoordiger van voornoemde commissaris een bezoek aan Menado gebracht, waar hij ter zake besprekingen voerde met de plaatselijke- militaire gezaghebbenden. Het merendeel van voormelde arrestanten werd inmiddels in vrijheid gesteld. Bij K. B. is de verzetster Oost-Azië 19421945 toegekend: Posthuum aan: B. C. Blom, eerste-luitenant der infanterie van het KNIL; ir. Ch. F. van Haaften, directeur departement Ver keer en Waterstaat in Indonesië te Ban dung; F. A. M. Harterink, kapt. der inf. van het K.N.I.L.; G. A. Hermans, eerste- luit. der infanterie van het KNIL; ir. C. Hillen, direct, der P.T.T. te Bandung; H. Richter, controleur der in- en uit voerrechten en accijnzen te Makassar; J. H. W. de Rochemont, kapt. van de gen. staf van het KNIL; E. Trouerbach, adm. van de cult, onderneming „Kali- Tapak" nabij Wlingi (Oost-Java); mej. L. Ubels, secretaresse van wijlen jhr. E. Ploos van Amstel, destijds werkzaam aan het algemeen landbouw syndicaat te Batavia. Voorts aan Ch. van den Berg, comm. van politie in Indonesië; G. M. Boden- staff, korporaal-schrijver bij de Kon. Marine; D. R. K. de Boer gewezen ad viseur-generaal van het min. van Ver keer, Energie en Openbare Werken in Indonesië; mevr. C. S. M. ten Bokkel Hunink-van Haaften, particuliere, des tijds te Bandung; G. A. Bosselaar, gewe zen resident van Sumatra's Westkust; A. Cramwinckel, gewezen kapt. der Genie van het KNIL; A. Doup, gewezen reserve-luitenant-kolonel der infanterie van het KNIL; B. Dunki Jacobs, kapt. der mariniers; W. A. van Heuven, luit.- kol. der mariniers; mevr. S. M. J. Iden- burg-Van de Poll, particuliere, destijds te Batavia; D. Ketel, gewezen reserve- kap. der inf. van het KNIL; G .de Lang, gewezen comm. van pol. Ie kl. in Indonesië, destijds te Surakarta; F. K. Lotgering, gewezen ambtenaar bij het binnenlands bestuur in Indonesië; J. J. H. M. van Mol, particulier; A. J. N. Nauta, directeur der Middelbaar Tech. School te Surabaja; L. W. Pinchetti, ambt. 2de klasse bij de dienst der m- en uitvoerrechten en accijnzen te Pon- tianak; R. B. Quack, ambtenaar bij het min. van Sociale Zaken te Semarang; W Reynierse, arts in dienst van de Ba taafse Petroleum Maatschappij; ir. V. J K Schmidt, particulier, destijds op Sumatra's Oostkust; J. D. Thijs, politiek adviseur van de N.V. Standard Vacuum Petroleum Mij. te Djakarta; G H. O. de Wit gewezen kapt. der infanterie van het KNIL- dr. M. M. G. Woensdrecht, arts, destijds te Pengalengan bij Ban dung; mevr. A. van Woerkom-van de Wal, particulier, destijds te Semarang. Het ligt in het voornemen Hr. Ms. „Kortenaer", die in de Indonesische wa teren vrij komt, een thuisreis te laten maken, waarbij behalve havens van Nieuw-Guinea ook nog enige buiten landse havens zullen worden bezocht. Na de talrijke vertogen door de Hoge Commissaris reeds vrogeer tot de RlS-re- gering gericht, heeft 5 dezer de Hoge Com missaris, thans in opdracht van de Neder landse regering, opnieuw de onhoudbare situatie, welke niet alleen in Menado, maar in geheel Indonesië is ontstaan als gevolg van het arresteren van Nederlan ders door het Militair Gezag, met klem onder de aandacht van dc RIS-regering gebracht. Op dit schrijven, waarbij een aantal maatregelen werd aanbevolen, ten einde in de bestaande toestand verbete ring te brengen, werd nog geen antwoord ontvangen. Advertentie SCHOENEN EN TAS IN DEZELFDE KLEUR Mella verft voor U peau de suède schoenen in dezelfde of donkerder kleuren (suède blijft suède), prijs 5.25. Uw vuil gewor den witte schoentjes wederom wit of andere kleuren, prijs 4.75. Uw miskleu rige schoenen op staal of andere kleuren voor f 4.75, in 2 kleuren 6.50. Uw ledeien tas in iedere gewenste kleur vanaf 6.50. Uw handschoenen, alleen zwart 3.75. Uw lederen jas in dezelfde of donkerder kleuren 23.50. Voor lederen meubelen prijs op aanvraag. Zendt Uw lederwaren franco naar de Lederververij Mella, Mathenesserdijk 317, R'dam. U ontvangt deze .franco binnen 10 dagen als nieuw terug. Winkels: R'dam, Nwe Binnenweg 208 - A'dam, Vijzelstraat 85 - Den Haag, Passage 12. Specialisten in het verven van lederwaren. Met goud bekroond 1928. Westerling heeft zijn verblijfplaats in België niet lang geheim kunnen hou den. In de loop van gisteren werd de journalisten door een indiscretie van de Veiligheidsdienst bekend, dat hij in een hotel bij het Noordstation te Brus sel logeerde en van dat ogenblik af was het met de rust van Westerling, die naar hij beweerde sedert Dinsdag niet heeft geslapen, gedaan. Gedurende de gehele middag was het een gaan en komen van Belgische en buitenlandse journalisten in het kleine kamertje van hotel Royal- Nord, waar Westerling hen ontving. Westerling verwacht, dat zijn vrouw dezer dagen naar Brussel zal komen. Hij sprak tegenover de pers de wens uit, hem voorlopig met rust te laten. „Ik heb in geen tien jaar rust gehad", zo zei hij, „en ik heb die thans hard no dig. De rust in de gevangenis te Singa pore was een andere dan ik wenste". Hij verklaarde, dat hij zijn diensten aan de V.N. heeft aangeboden. Over de aard van deze diensten wilde hij zich op dit ogenblik nog niet uitlaten. Wes terling zei verder te verwachten, bin nenkort naar de V.S. te gaan. Westerling deelde tenslotte mede, dat radio-Hilversum hem reeds verschillen de malen heeft verzocht voor de radio te spreken. Hij heeft dit aanbod echter niet geaccepteerd, omdat hij meent dat dit onder de gegeven omstandigheden ongewenst is en hij zich in België niet met politiek mag bemoeien. Na de eerste aanval, door gewapende benden op Leles, in het Garutse, die Zaterdagavond 12 Augustus geschiedde, hebben de bewoners geen rustige avond meer gehad. Elke avond deden benden onruststokers uit de bossen aanvallen, zo meldt Aneta. Vorige week Donder dagavond werd de hevigste aanval on dernomen, waarbij vooral de twee rand- kampongs Salan Nugal en Kandang het te verduren hebben gehad. Tien inwoners verloren hierbij het leven. Onder de slachtoffers bevonden zich een schrijver van de assistent-wedana van Leles, diens vader en een Chinese distributeur. Op de bureaux van ons blad ligt de passagierslijst ter inzage van het troe pentransportschip „Cameronia", dat ver moedelijk 5 September in Amsterdam zal arriveren. De vroegere staf-chef van het Ameri kaanse leger, generaal George C. Marshall, vertoeft op het ogenblik met zijn echtgenote in Marquette, Michigan, waar hij van een welverdiende vacan- tie geniet. Generaal Marshall brengt zijn dagen door met de beoefening van zijn meest geliefde sport, het vissen op baars. Vrijdagmiddag omstreeks vier uur is de ruim twintig-jarige B. uit Almelo, die in het Huis van Bewaring aldaar was opgesloten, er in geslaagd te. ont vluchten. Op een gegeven moment maakte hij een sprong en hoe het mogelijk was is nog een raadsel slaagde er in houvast te krijgen aan een ongeveer drie meter hoge muur, slin gerde zich er over en verkoos de. vrij heid. Het was een record-hoogtesprong, maar de Almelose politie, die onmiddel lijk met dit sensationele gebeuren op de hoogte werd gesteld, leverde eveneens een record. Binnen een half uur had men hem ontdekt en toen werd een dolle jacht op hem ontketend door de straten van Almelo. Van overgeven wist de vluchteling niet, doch tóen na een felle hardloop-race een aantal schoten op hem werd gelost, was hij geslagen. Tien minuten daarna was hij weer in de cel van het Huis van Bewaring. Onder de gemeente Hoge en Lage Mierde is in de bossen aan de Belgische grens zekere B„ die daar vermoedelijk aan het stropen was, door een ambte naar van de Nederlandse Rijkspolitie neergeschoten. B., afkomstig uit het in de nabijheid gelegen Ravels in België, is aan de gevolgen overleden. Het par ket van de Officier van Justitie in Den Bosch heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld. In een uiteenzetting voor de Onder nemingsraad, waarvan verslag wordt gedaan in de „Wolkenridder", het per soneelsblad van de K.L.M., heeft dr. A. Plesman een overzicht gegeven van de stand van zaken in het bedrijf, waarbij hij moest vaststellen dat op het ogenblik de uitgaven groter zijn dan de inkomsten. Reeds sinds 1949 is getracht de begroting sluitend te krijgen; tegen slagen hebben die pogingen doen mis lukken. Thans zal, zo kondigde dr. Ples man aan, overal op bezuinigd worden. Op de eerste plaats zal er in de toe komst personeel ontslagen worden. Veertig procent van de uitgaven zijn personeelskosten, waarbij de sociale lasten zjjn inbegrepen. Op het ogenblik heeft de K.L.M. in Nederland 8275 man in dienst. Reeds sinds enkele jaren is het aantal personeelsleden teruggelopen. Zo zijn er b.v. in de laatste andernalf jaar 2400 personen bij de K.L.M. weggegaan; hiervoor kwamen er 1200 terug, zodat er dus «„op papier" 1200 mensen zijn ont slagen. Met nadruk wees dr. Plësman erop, dat er geen reden is voor paniek stemming; 90 procent van het personeel zal ,t werk kunnen blijven voortzetten. Als verdere bezuinigingsmaatregelen kondigde dr. Plesman aan, dat enkele bëdrijfsdelen zullen worden opgeheven; het kantoorgebouw in Den Haag zal ge deeltelijk verhuurd worden. De inwen dige organisatie zal verbeterd worden; in het algemeen zal gestreefd worden naar groter efficiency. De Apeldoornse politie heeft in arrest gesteld de 44-jarige vroedvrouw wed. M. V„ die m Apeldoorn haar praktijk uit oefent. Zij heeft bekend ampullen met verdovende middelen, in hoofdzaak mor phine, te hebben ontvreemd ten nadele van het Juliana- en het Sint Liduina-zieken- huis. De vrouw verklaarde dat zij de mor phine voor eigen gebruik aanwendde. Zij is voor de Officier van Justitie te Zutphen geleid. Na het verbranden van zijn huis heeft de New Yorkse taxi-chauffeur Benjamin Fox met zijn vrouw en zeven kinderen zijn intrek genomen in zijn wagen. De enige woning, die Benjamin kon krijgen, moest 80 dollar per maand kosten en dat brengt een taxi in New York niet op. De heer H. D. Louwes, voorzitter van het Koninklijk Nederlands Land- bouwcomité heeft dezer dagen het stand punt van dit comité inzake het Neder landse loon- en prijsbeleid uiteengezet op een vergadering van het hoofdbe stuur. Geconstateerd wordt, dat door de gestegen kosten van levensonder houd er opnieuw spanningen ontstaan zijn rondom het loonvraagstuk. Men wil nu de kosten van het levensonder houd verlagen. Het is naar de mening van het K.N.L.C. vooral, wanneer men het in deze richtingen gaat zoeken, dui delijk, dat grote landbouwbelangen op het spel staan. Men zal beweren, dat de prijsstijgingen van enkele belangrijke levensmiddelen, waaronder vlees, voor al het huishoudbudget zeer gaan belas ten en men zal daarom trachten in deze sector tot een verlaging te komen. Hoewel de landbouw uit de aard der zaak niet méér verlangt dan redelijke prijzen, gebaseerd op zo nauwkeurig mogelijke kostprijsberekeningen van het Landbouw Economisch Instituut, moet er nu toch grote waakzaamheid heer sen, aldus de heer Louwes. Ten aanzien van vlees en ook aard appelen bijvoorbeeld i$ men overge gaan tot een herstel>vande vrije prijs vorming; deze brengt altijd schomme lingen met zich mede. Wanneer nu on rust ontstaat, zo gauw de prijzen te hoog zijn, dan is het gevaar groot, dat men dan ae te hoge prijzen zal trach ten te drukken, maar zich niet bezwaard zal gevoelen, wanneer in datzelfde systeem van prijsvorming de prijzen eens te laag móchten zijn. De Amerikanen schijnen langza merhand ernst te gaan maken met de bestrijding van het internationaal communisme en ze schrikken hierbij zelfs niet terug voor de meest inte- gralistische uitbanning van alles wat rood is, al moet dit dan met de meest ondenkbare offers gepaard gaan. Een week geleden hebben Ameri kaanse havenarbeiders geweigerd twee duizend kilo Russisch doch voortreffelijk kreeftenvlees te lossen en gisteren zijn ze zelfs zover gegaan dat ze niet minder dan drieduizend blikken mooie, sappige doch Poolse ham aan boord hebben gelaten van de Amerikaanse vrachtboot, die deze kostbare lading naar de Verenigde Staten had vervoerd. Daarbij komt dan nog de boze brief die het plaatselijk muziek corps van Long Beach in Californië heeft ontvangen waarin geprotesteerd wordt tegen het feit dat de muzikan ten herhaaldelijk het lied van de Wolga-bootsman op hun programma zetten. „Waarom, in naam van alles wat Amerikaans is", aldus het schrij ven, „moeten uw muzikanten de Wolga-bootsman spelen. Laten de mensen naar Rusland gaan als zij Slavische klaagliederen willen ho ren." Vrijdagavond om ongeveer zes uur is brand uitgebroken in de spanraamafde- ling van de textielfabriek der N.V. Blij- destein en Co. te Enschede. In een mi nimum van tijd greep het vuur om zich heen en voordat de fabrieksbrandweer en Enschedese brandweer konden in grijpen, stond een gedeelte van het ge bouw, waarin zeer brandbaar materiaal was opgeslagen, in vlammen. Aan blus sen viel niet meer te denken. Slechts met grote moeite kon voorkomen wor den, dat de belendende mangelzaal, waarvan het dak afbrandde, door 't vuur verteerd werd. De spanraamafdeling, waar kostbare machines stonden opge steld, werd volkomen vernield. De schade, die door verzekering wordt ge dekt, bedraagt meer dan twee ton. Maandag a.s. zal mgr. dr. W. v. Hees, Magister Generaal der paters Kruishe ren, de dag herdenken waarop hij voor 25 jaren zjjn noviciaat beëindigde en door de kloostergeloften zich gaf aan God en de Kruisherenorde. In Amsterdam op 20 Februari 1906 geboren, ruilde hij deze stad voor het kleine dorpje St. Agatha, waar hij van af 25 Juni 1946 in het Moederhuis der Orde als Magister Generaal resideert. Veelzijdig en groot zijn de verdiensten, die de Magister Generaal heeft verwor ven en in velerlei functies droeg hij bij in het bestuur en de bloei van de Orde. Wie de vrijheid wil, moet niet bang zijn voor de consequenties van die vrijheid: wisselende prijzen. In het al gemeen is de landbouw steeds bereid geweest met een systeem van sterke prijsregulering accoord te gaan. Uiterste waakzaamheid van de zijde van de landbouw blijft dus geboden, om te voorkomen, dat men de uitweg zoekt in de richting, waarin men hem vroeger zo vaak heeft gezocht: de landbouw tot pakdragende ezel van de samenleving te maken. In de bevoegde instanties moge men het zeer duidelijk weten, dat de land bouw dit pakdragen niet accepteert en dat prijs- en loonbeleid In Nederland inhoudt een gelijkwaardige beloning voor de arbeiders- en de ondernemers- functie in de landbouw. Naar het A.N.P. verneemt, is de minis ter van Voedselvoorziening en Bevoor rading van de republiek Zuid-Molukken, de heer Lokollo, er in geslaagd de blok kade van de K.I.S. rond Ambon te door breken. Na een avontuurlijke tocht door de Indische Archipel heeft hij Singapore weten te bereiken, vanwaar hij naar Nederland is doorgevlogen. De heer Lokollo, die thans in Den Haag vertoeft, is naar Nederland ge komen om namens de republiek Zuid- Molukken toelichting te geven op het voorstel tot het doen houden van een driehoeksconferentie tussen Nederland, de RI.S. en de republiek Zuid-Moluk ken, een voorstel, dat 28 Juli ji door dr. Nikyuluw, vertegenwoordiger van de republiek in Den Haag, aan minister president dr Drees is gedaan. Hoewel Nederland de republiek Zuid- Molukken niet heeft erkend, is het niet uitgesloten, zo verneemt het A.N.P. van welingelichte zijde, dat de heer Lokollo door de Nederlandse regering zal wor den ontvangen, indien hij gemachtigd is voorstellen te doen, die de betrek kingen tussen de R.I.S. en de republiek Zuid-Molukken belangrijk kunnen ver beteren. Vijftien jaar na het plegen van een moord is deze door nauwkeurig speu ren van de Leeuwarder recherche tot oplossing gekomen. 15 Juli 1935 overleed n.l. te Leeuwarden zekere J. W. in zijn woning achter de Hoven. Daar de huis dokter afwezig was, werd door diens plaatsvervanger het vereiste attest be treffende de doodsoorzaak afgegeven. Het stoffelijk overschot werd daarna op normale wijze begraven. Zes kinderen uit het gezin zijn thans nog in leven Een van deze kinderen, een meisje, is gehuwd met zekere L., die toentertijd ge detineerd was. Tegen deze L. had de weduwe van J. W. wel eens losgelaten, dat de overledene „naar de andere we reld geholpen was", maar L. hield dit steeds onder zich. De recherche liet evenwel niet los en toen zij langzamerhand een draad in banden kreeg, werd de weduwe terdege aan de tand gevoeld, met het gevolg, dat zü tenslotte bekende haar man te heb ben vergiftigd. De vrouw is ter beschik king van de Justitie gesteld en ingeslo ten in het Huis van Bewaring te Leeu warden. ZONDAG 27 Augustus: 13de Zondag na Pinksteren; Mis v. d. dag: 2 H. Josephus Calasanctius; (Utrecht, Den Bosch: 3 kerk wijding); Credo: Prefatie v. d. H. Drie vuldigheid; groen. MAANDAG: H. Augustinus, bisschop, be lijder. kerkleraar; Mis In Medio; 2 H. Hermes; (Utrecht. Den Bosch: 2 kerkwij ding; 3 H. Hermes): Credo; gewone pre fatie; wit. DINSDAG: Onthoofding v. S. Jan de Do per: eigen Mis; 2 H. Sabina: (Den Bosch: 2 kerkwijding; 3 H. Sabina; Credo); ge wone prefatie: rood. Utrecht: octaafdag v. kerkwijding: Mis Terribilis; 2 S. Jan; 3 H. Sabina; Credo; gewone prefatie; laatste evangelie v. d. onthoofding; wit. WOENSDAG: H. Rosa, maagd; Mis Dilexis- td; 2 H.H. Felix en Adauctus; (Den Bosch: 2 kerkwijding; 3 H.H. Felix en Adauctus; Credo): gewone prefatie; wit. DONDERDAG: H. Raymundus Nonnatus, belijder; Mis Os justi; gewone prefatie; wit. Den Bosch; octaafdag v. kerkwijding; Mis Terribilis; 2 H. Raymundus; Credo; gewone prefatie; wit. VRIJDAG: H. Aegidius, abt; Mis Os justi: 2 H.H. 12 Broeders, martelaren', 3 tot alle heiligen; gewone prefatie; wit Ook: Eerste Vrijdag v. d. maand; Mis Cogitationes; Credo; prefatie v. h. Hart; wit. ZATERDAG: H. Stephanus, belijder; eigen Mis; 2 tot alle heiligen; 3 naar keuze; gewone prefatie; wit ZONDAG 3 September: 14de Zondag na Pinksteren: Mis v. d. dag; 2 tot ale hei ligen; 3 naar keuze; Credo; prefatie v. d. H. Drievuldigheid; groen. Roermond: kerkwijding v. d. kathedraal; Mis Terri bilis; 2e gebed v. d. Zondag; Credo; pre fatie v. d. H. Drievuldigheid; laatste evangelie v. d. Zondag; wit „Het is een lief en best mensje. Ze schilt de aardappelen voor me, neemt stof af en verzorgt mijn katje. Maar ja, het blijft inwoning," verzucht een jonggetrouwd vrouwtje met een enor me gekrulde haardos en haar rode na geltjes op manliefs schouders Een dame van ongeveer dertig jaar, die sprekend op onze koningin lijkt, haalt diep adem. „V treft het nog! Eens in de week of veertien dagen ga ik bü mijn man in Heerlen logeren. De rest van mijn huwelijk breng ik door op mijn oude meisjeskamer bij mijn ouders in Am sterdam." In de expresse-treincoupé hangt do huiselijke stemming over reizigers, die eerst niets dorsten te zeggen, om dan ineens diep vertrouwelijk te wor den. Een koopman-in-fruit voert een intiem roddelgesprek met een verte genwoordiger -m-kramerijen. Buiten schijnt een suikerzoet zonne tje over het Brabantse landEven valt een stilte in de coupé. „Wat kan de wereld toch vredig zijn. Neem ons nou, een stel mensen, die elkaar absoluut niet kennen. En wat gezellig reizen wij zo niet!" roept de kramerijen-reiziger uit. De fruitkoopman lacht zijn bruine tandenstompen bloot. „En straks heeft 'die mevrouw ruzie met het oude weduwtfe over de kat, jij maakt heibel met een klant, die dame krijgt verschil van mening met de tramconducteur en ik wissel schiet gebedjes met mijn buurman." Zou het dan toch waar zijn, dat wij gewone mensen de oorlog maken?" vraagt de handelsreiziger zich dan in eén eerlijk en deemoedig ogenblik af. Asjemenou, dat weten we toch al lemaal," schampert de fruitman. „We denken er alleen nooit aan..., of te laat is," is het verstandig commen taar van het jonge vrouwtje. Advertentie (Vervolg van pag. 1) En laten we nu de citaten in het re cente stakingsgebeuren een ogenblik voor wat ze zijn, teneinde even in de geschiedenis te duiken. Vergeef ons dat we, tegen on^e ge woonte in, deze keer met zo veel cita ten werken. Maar deze materie is zo belangrijk, dat we daarin voldoende verontschuldiging vinden; maar vooral het woord der Pausen is. juist ook in verband met het hier behandelde, zo klaar en duidelijk geweest, dat we het hier niet kunnen missen. In 1931 schreef Paus Pius XI: „Het voornaamste doel, het voornaamste streven van de staat en alle invloed rijke burgers moet daarop gericht zijn, de strijd van de tegenover elkander staande „klassen" te doen eindigen, en een eendrachtige samenwerking in „bedrijfsschappen" tot stand te brengen en te bevorderen". (Q.A. 81). En toen Paus Pius XIX in een mach tige Kerstrede het H. Jaar inleidde, sprak hij van de „terugkeer van de we reld tot Gods bedoelingen". Daarbij werd een felle veroordeling uitgespro ken over de individualistische orde, die „zich tientallen van jaren in de meest uiteenlopende toepassingen in het openbaar en particulier leven heeft ge grondvest". Maar dan vervolgt de Paus: „De opeenvolgende vernieuwers hebben echter niets beters gebracht. Uitgaande immers van dezelfde valse veronder stellingen en afwijkend langs een an dere kant hebben zij geleid tot niet min der rampzalige gevolgen, tot de totale omwerping van de Goddelijke orde, tot verachting van de waardigheid van ae menselijke persoon, tot ontkenning van de meest heilige en fundamentele vrij heid, tot de overheersing van een en kele klasse over de andere, tot het dienstbaar maken van alles en iedereen aan de totalitaire staat, tot het wettig maken van het geweld en tot het mili tant atheïsme". „Moge voor de verdedigers zowel van het ene zowel als van het andere maat schappelijke systeem, beide ver verwij derd van en tegengesteld aan Gods be doelingen, overtuigend klinken de uit nodiging om terug te keren tot de na tuurlijke en Christelijke beginselen, die de grondslag leggen voor doeltreffende rechtvaardigheid in de eerbiediging van de wettige vrijheid, zodat met de er kenning van de gelijkheid van allen m de onschendbaarheid van hun eigen rechten de nutteloze strijd worde be slecht. die de zielen in broederhaat ver bittert". Is het niet of met deze klassieke ty pering van dwaalleer-gevolgen de Paus ons terugplaatst naar de periode, waar in (in Nederland) de bekende staats enquête van 1869 werd gehouden naar de verschrikkelijke toestanden onder de arbeidersbevolking? Zie, in die periode, waarin „heel het economisch leven op afschuwelijke wijze hardvochtig was geworden, on meedogend en wreed", was er maar een partij, die iets te zeggen had, n.L de partij van het kapitaal. Maar wie moest ingrijpen. De kapi taalbezitters dachten niet aan verande ring. De „vrijheid voor iedereen bete kende weliswaar slavernij voor dear beiders, maar bracht een beh°°r^M winst in het laatje. Maar toen een kind van vermoeienis dood viel m een touw- slagerij, toen bleek dat de gemiddelde leeftijd van sommige groepen van ar beiders niet ver boven de 30 jaar lag, toen artsen steeds luider begonnen te vragen om overheidsmaatregelen tegen de „tering", ja. toen staat wel ingrijpen. Maar met het tot standkomen van de eerste „sociale wet, het kinderwetje van het Kamerlid Sam van Houteh, werd tevens de eerste last gelegd op de schouders van de staatsoverheid. die in wezen behoorde te rusten op het bedrijfsleven zelf. Maar ,het bedrijfsleven begreep dat (toen zeker) niet. Het werd het begin van een abnormaal groeiproces, dat uit eindelijk naar algehele socialisatie zou hebben gevoerd, hadden geen ]Uiste richtingwijzers langs de weg der his torische ontwikkeling gestaan. De Nederlandse export naar Ameri ka dient opgevoerd te worden en daar aan zal ik mijn volle kracht geven. Dit verklaarde de nieuwbenoemde ambas sadeur te Washington, dr. J. H. van Royen, die Vrijdagmiddag vergezeld door zijn gezin met de „Nieuw Amster dam" naar Amerika vertrok

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5