Rode perscampagne tegen Turkije gestaakt Turkse saamhorigheid maakt het communisme onmogelijk GROOTSTE CIRCUS ter wereld r\ Grappige „bmk"geschiedenis MOSSELEN Jekencursus 8 NIEZEN Z.-Amerikaanse heilige V.S. zullen een onderzoek op Formosa toejuichen Maar geen Am. voorstel bij V. N. DE WERELD ROND ONTSPANNING IN RAAD VAN EUROPA Een leger „stillen" Compromis in politieke commissie Gedeeltelijk over eenkomsten mogelijk Amerikaans leger neemt de spoorwegen over „Westen heeft Potsdam geschonden" 1950 De Amerikaanse lening aan Spanje ZATERDAG 26 AUGUSTUS 1950 PAGINA 7 Duitse deelname Europees leger „Groep Karei de Grote" Otto Grotewohl: Fins kabinet krijgt motie van vertrouwen Voorlopig geen invasie" Adenauer's voorstel spoedig in behandeling RUST IN BALIKPAPAN EN MENADO De geruchten, welke reeds in het begin van het conflict in Korea in de bui tenlandse pers verspreid werden beweringen, die even prompt door Ankara Werden gedementeerd over troepenconcentraties aan de Russisch-Turkse grenzen, blijken tot op heden van alle grond ontbloot. Integendeel, de rode perscampagne, die jaren lang tegen Turkije, de bezitter van de Dardanellen, heeft gewoed, is sinds enige weken plotseling opgehouden. Deze aanvallen in de pers en de voortdurende bedreigingen en provocaties aan de grenzen waren het juist, die Kemal Pasha er toe brachten de defensie van zijn land ten koste van elk mogelijk offer tot het uiterste op te voeren. Na zijn dood ging de Turkse regering hier mee door Zodat in tijden van grote spanning met de Sovjet-Unie het Turkse leger bijna een millioen man onder de wapenen had: ware vechtjassen als in de dagen van Turkije's roemrijke ver leden, maar dit heeft buitengewoon grote offers gevergd van een land, dat op een grondgebied van ongeveer anderhalf maal Frankrijk nog geen 20 mil lioen zielen telt. Een land, dat door de oorlog geheel ontredderd, door de be- troepen gedemoraliseerd, innerlijk verscheurd door de opstanden tegen de sultan voor goed verloren acheen. Toch heeft Keijial Pasha het jarenlang zonder financiële hulp klaargespeeld, waarbij het onttrekken van talloze jonge krachten aan het arbeidsproces nog ernstiger consequenties had dan de zware last van de enorme bewapening. Dat dit land toch nog zulk een bewon derenswaardige sprong heeft gemaakt naar een beter levensniveau, dat het in de laatste kwart eeuw toch nog zo veex is vooruitgegaan op economisch, sociaal en cultureel gebied, is alleen mogelijk geweest onder de bezielende leiding van een genie als de Ataturk. De grote verering voor de „Vader der Turken", het idealisme en de saamhorig heid van het volk hebben een hernieuwd rijk geschapen, dat de landen van de Arabische Liga verre achter zich laat. Het is juist deze eensgezindheid, deze saamhorigheid bjj het verdedigen van Turkjje's rechten tegen een grimmige nabuur die een communistische partij al even onmogelijk maakt als een vijf de colonne. Gezien de tegenwoordige taktiek van Rusland, die het er op aan gelegd schijnt te hebben de satellieten de kas tanjes uit het vuur te laten halen, loopt Turkije het minste gevaar aan zijn grenzen geprovoceerd te worden. Wan neer men dus troepenconcentraties ziet aan de grenzen van Joegoslavië. Iran, Irak etc., is dat alleen met het oog op de mogelijkheid van een gewapende in terventie van de Cominformstaten. omdat die landen zelf alle een ster ke communistische oppositie hebben, die elk ogenblik naar de macht kan grijpen. x Het is daarom dan ook niet te ver wonderen, dat ik in het land van Tito zo verontrustend veel politie en rode militaire politie zag. De Joegoslavische dictator heeft niet alleen te doen met een sterke anti-nationalistische anti communistische stroming, maar moet nog meer oppassen voor zijn oude ka meraden, die zijn land tot een Stalin- satelliet willen maken. Ongetwijfeld heeft Turkije ook een niet te onderschatten politiecorps dat Savunma Bakam, de minister van Oor log in het nieuwe kabinet, die 'ae defensie zo hoog mogelijk op wil voeren. zich een zekere beroemdheid heeft ver worven met de talloze formaliteiten en de strenge contróle waaraan de reizigers die Turkije bezoeken zich moeten onder werpen. Het is nu echter gebleken, dat dit alleen nog maar schijn is en dat de Turkse politiemannen in werkelijkheid sympathieker en hulpvaardiger zijn dan in welk beschaafd land dan ook, even als de bevolking zelf, die in alles de vreemde hoffelijk de voorrang geeft. Toch kan men er van op aan, dat ieder een, ongeacht zijn papieren, geschaduwd wordt, zodra hij 't land betreedt en dat er een leger van ervaren „Stillen" de (Telefonisch van onze correspondent) STRAATSBURG, Vrijdagavond Terwijl nog in de verte een licht gerammel hoorbaar is van de plannen tot een revolutionnaire „eed van de kaatsbaan", is vandaag (Vrijdag) een aanzien lijke ontspanning opgetreden in de vergadering van de Raad van Europa. Men beeft het gevoel over het dieptepunt heengekomen te zijn. Er begint weer een lichte hoop te groeien dat tenslotte de lucht nog zal klaren vóór de vergade ring, waarschijnlijk a.s. Maandag, verdaagd zal worden. Natuurlijk zjjn de symp tomen van deze kentering niet in de openbare vergadering naar voren geko men. Het voor het vraagstuk van het voortbestaan van de Raad want het is nog steeds een vraagstuk rechtstreeks belangrijke werk speelt zich in hoofdzaak af in de vergadering van de commissie voor algemene zaken, in de Wandeling kortweg de politieke commissie genoemd. gebruiken opdat in hun respectievelijke parlementen de door de Raad aanvaarde resoluties zo spoedig mogelijk worden behandeld. Langs deze weg kan men dan tevens invloed uitoefenen op de afzon derlijke regeringen om de te Straatsburg génomen besluiten ten uitvoer te leggen Een min of meer pikantere resolutie is die, waarin een interpretatie gegeven wordt van hetgeen verstaan moet wor den onder „politiek gebied". Volgens deze resolutie zijn hierin de „defensie vraagstukken in hun politieke aspecten" opgesloten. De tegenstand van de Engel sen inzake de bewapening van Europa onder eenhoofdige leiding schijnt op deze wijze voorlopig overwonnen te zijn. Voor het overige hield de openbare vergadering zich heden bezig met de resoluties van de commissie voor juridi sche en administratieve vraagstukken. Van belang is hier dat aangedrongen wordt bij het comité van ministers in de verklaring van de rechten van de mens de twee punten op te nemen waar over o.a. de Nederlandse afgevaardigden pater Beaufort en de heer Schmal enige dagen geleden een hartig woordje ge sproken hebben, namelijk de erkenning van de rechten van de ouders op de geestelijke en morele opvoeding van hun kinderen en de erkenning van het recht op de eigendom. In de namiddag begon de openbare vergadering de behandeling van de re soluties door de economische commissie ingediend. Het standpunt ten aanzien van het plan- Schuman zal hier een van de xernpunten vormen. De besprekingen hierover wor den morgen voortgezet. De besprekingen in deze vergadering zijn wel te verstaan vertrouwelijke voor bereidingen van de discussies in de open bare vergadering. Deze vertrouwelijk heid is evenwel van Franse makelij met dien verstande, dat de vertegenwoordi gers 's morgens vroeg hun Franse bladen kopen om ingelicht te zijn wat er zoal de Vorige dag in hun commissies behan deld is. De leden van deze commissies zijn overigens op minlijke wijze mede deelzaam en verbazen zich niet in het minst als de „off the record" inlichtin gen, die zij s avonds verschaffen, de vol gende ochtend zwart op wit gedrukt staan. Geheimen schijnen in Straatsburg alleen in publieke vorm te bestaan. In deze .politieke commissie nu is na de dreigende breuk tussen de Engelsen en de Scandinaviërs enerzijds en de Fransen, Italianen, Duitsers en Benelux anderzijds dank zij de inspannende toe- Wijding van alle zijden tenslotte een Soort van compromis bereikt, dat voor het wezen van de Raad van onschatbaar belang is. Naar verluidt, zou deze inspanning ook Van Engelse zijde te constaterén ge Weest zijn sinds wederom naar ver luidt de Engelse Labourleider Baldon Zich met de Engelse regering in verbin ding zou gesteld hebben om te laten Weten dat de tot nu toe door hem ge- Volgde politiek van afzijdigheid in de Europese Raad niet langer houdbaar was. De soepelere houding van de Engelsen °P het ogenblik zou in dat geval dus zo diet met instemming dan in ieder geval 'Och met voorkennis van de Engelse tegering worden aangenomen. Het resultaat van de besprekingen in de politieke commissie, die onder voor zitterschap staat van de voormalige ranse eerste minister Bidault, is neer gelegd in een aantal ontwerp-resoluties, Welke aan de raadgevende vergadering *uiien worden aangeboden. Bij het probleem, hoe met het bestaan de statuut van de Raad van Europa de 'Undamentele moeilijkheid indien niet demogelijkheid van 'n ontijdige scheiding ?.er geesten tussen federalisten en func- f'ouaristen (de Engelsen) te boven te j^ornen, heeft een door de Nederlandse ®jgevaardigde, mej. dr. Klompé, inge diende resolutie een belangrijke rol ge- Peeld. Het is mede aan haar initiatief te danken, dat men nu in de vergadering en voorstel gaat doen aan het statuut J*n de Raad een protocol toe te voegen. aarbij de mogelijkheid opengesteld s °rdt door speciale overeenkomsten tus- sommige, niet alle, statenleden bin- ®n het kader van de Raad van Europa gemeenschappelijk iets te doen, wat ^diten de verantwoordelijkheid ligt van n; andere staten, die deze overeenkomst U®' getekend hebben en toch tot deze ad behoren. is duidelijk, dat het idee van ge- ailp telijke overeenkomsten, die niet r® verplichten, hiermede binnen de wordt ingevoerd. komSfc4lieri wijs beleid voor de toe fde thans het eni§ mogelijke. Een vertp e belangrijke resolutie bezweert de ver ®Eenwoordigers van de raadgevende bering al hun macht en invloed te Dr. Heinrich von Brentano, het hoofd van de Duitse delegatie bij de Europese Assemblee, heeft gisteren, aldus Reu ter, te Straatsburg verklaard, dat West- Duitsland bereid is deel te nemen aan een Europees leger onder gemeenschap pelijk politiek gezag. Op een persconferentie zei Von Bren tano, dat de West-Duitse republiek te gen herbewapening is, maar het als haar recht en haar plicht ziet deel te nemen aan de defensie van Europa. Wij kwa men naar Straatsburg, zei hij, om na tionale denkbeelden door Europese te vervangen. Van de vorming van een Duits leger onder Duits bevel kan geen sprake zijn. Wij zouden niet weten, wat wij ermee zouden moeten doen) Maar wij zijn bereid onze economische krach ten en zonodig ook onze mankracht ter beschikking te stellen van een Europees leger onder een gezamenlijk politiek gezag. Graaf Coudenhove Kalergi, de secre taris-generaal van de Europese Parle mentaire Unie, heeft gisteren op een persconferentie te Straatsburg verklaard dat de vorming van een „Groep-Karel de Grote", waartoe Frankrijk, Duitsland, Italië en de landen van de Benelux zou den behoren, mogelijk de eerste stap zou zjjn naar een werkelijke Europese fede ratie. De tegenwoordige zitting van de Raad van Europa had veel bijgedragen tot de voorbereiding van de openbare mening over een authentieke Europese Federa tie. regering ter beschikking staat. Alleen merkt men van deze uitstekend gecamoufleerde rechercheurs abso luut niets. De man, die u met zijn taxi door het onvergelijkelijk schone en bizarre Istan bul voert en enkel een beetje Frans hak kelt, is misschien een politieman, die vrijwel alle talen verstaat. De gids bij de indrukwekkend oude moskeeën, de schoenenpoetser, die met zijn blinkend kistje langs de ta fels in de elegante of ook wel de 4de rangs restaurants vent, de dragoman, die fantastische lasten sjouwt, de ar melijk geklede havenarbeider, de bedelvrouw zelfs de blinde, die mex zijn blauwe brilleglazen achter een povere hond stumpert zij kunnen allen een deel vormen van dit inge nieus politieapparaat. Een geheime or ganisatie, die over onbegrensde hulp middelen beschikt en een effectieve beveiliging betekent tegen de listige tegenstanders aan de andere zijde van de gigantische Kaukasus. Zij speuren niet alleen naar spion nen. maar zijn er tevens mee belast, elke communistische agitatie direct in de kiem te smoren. Want in deze jonge Turkse republiek, die zich in een uitzonderlijke positie bevindt, hoewel ze overigens democra tisch geregeerd wordt, is de communis tische partij en iedere vorm van com munistische propaganda wettelijk ver boden. Het Turkse volk, dat zelf oorspronke lijk uit Centraal Azië naar Europa trok en de Balkan en het grootste deel der landen rond de Middellandse Zee ver overde, kent beter dan wie ook de psy chologie en de mentaliteit van zijn ge vaarlijke half-Aziatische nabuur. Het weet dat dit het enige middel is om Rusland te verhinderen vaste voet in Turkije te krijgen. Ook betreffende de beveiliging van zijn militaire geheimen mag Turkije er zijn. In de docr de autoriteiten en com mando's tot militaire gebieden verklaar de streken komt geen enkele onbevoeg de, laat staan een spion. De Dardanellen die de Turken zeer zeker zullen verdedigen zijn met de hele omgeving hermetisch van de bui tenwereld afgesloten en het geheim van het aantal der uitgelezen troepen het systeem der moderne bewapening is hier misschien beter bewaard dan de jaloers bewaarde mysteriën van de fabricatie van de atoom- en waterstof bommen in het machtige Amerika. President Truman heeft gisteren bevel gegeven tot overname van de Ameri kaanse spoorwegen op Zondagmiddag 4 uur plaatselijke tijd (22.00 uur Ned. tijd). Gezien het feit, dat twee vakbonden van spoorwegarbeiders voor Maandag a.s. een algemene spoorwegstaking heb ben uitgeroepen, heeft de president aan de minister van het leger Pace opdracht gegeven om namens de Amerikaanse regering de spoorwegen over te nemen en te doen functionneren. In zijn verklaring deed Truman een beroep op alle spoorwegarbeiders om met de regering mee te werken en op hun post te blijven. De vakbonden hadden medegedeeld, dat zij, wanneer de regering tot over name besluiten zou, de leden bevel zou den geven aan het werk te blijven. l>e vakbonden hadden er reeds verschei dene malen op aangedrongen tot over name over te gaan, in verband met het loongeschii, dat nu reeds zeven maan den hangende is. De Oost-Duitse premier Otto Grote wohl verklaarde Vrijdag te Berlijn bij de opening van het congres van het (communistische) „Duitse Nationale Front", dat het „nationale verzet" tegen de Westelijke geallieerden in West- Duitsland „van dag tot dag en van uur tot uur groeit." In zijn toespraak tot on geveer 7000 personen, onder wie meer dan 1000 communisten uit West-Duits- land, in Oost-Berlijn, zeide Grotewohl dat „de beste Duitse patriotten hun vastbeslotenheid zullen tonen door de oorlog van het nationale verzet te be ginnen en dit verzet-te leiden." Grotewohl herhaalde de verklaringen van Oost-Duitse communistische zijde, dat de Westelijke geallieerden hun recht op een „wettige bezetting" van Duits land hadden verloren door hun „schen dingen" van de overeenkomst van Pots dam. Het vijf maanden oude Finse coalitie kabinet van Urho Kekkonen heeft gis teren een motie van vertrouwen gekre gen in zijn beleid ten aanzien van de lonen en prijzen. De matie werd aange nomen met 101 tegen 85 stemmen. Bij een voorafgegane geheime stemming was de verhouding 99 tegen 78. iiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiii iiiii ii t iiiii iiiii v itniiiiiiiiiiiMiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiMiii In het midden van de negen tiende eeuw woonde te New York, in Amerika, de heer Barnum, die reeds eerder van alles geprobeerd had waar geld mee was te verdienen. Tenslot te kwam hij op het idee om de mensen, iets bijzonders te la ten zien. Zo begon hij om op kermissen een dwerg te kijk te stellen. Daar bleef het niet bij: allerlei grote en kleipe. dikke en dunne en bijzonder soort mensen verenigde hij in een variété-theater. Door aan volharding, ondernemingsgeest, stoutmoedigheid en overleg te paren en door gebruik te ma ken van de nieuwsgierigheid en lichtgelovigheid van het grote publiek, had Barnum zich spoedig een grote naam en vermogen verworven. In het jaar 1871 opende hij een cir cus met velerlei acrobaten en kunstenmakers. Van toen af ging alles in snel tempo ver der. Van klein naar groot en van groot naar enorm groot circus; tezamen met Bailey ontstond dan het wereldbe roemde, enorme circus „Bar num en Bailey". Aan het eind van de negentiende eeuw be zocht dit circus Europa en omstreeks 1900 kwam het ook naar Nederland. Er waren ecriter maar weinig steden waar zulk een grote tent (met drie maneges), kon worden opgebouwd. Alles voltrok zich in razend snel tempo: 's mor gens vroeg arriveerden de trei nen met de circuswagens, 's middags één grote voorstel ling en 's avonds was men ver trokken! Helaas is dat geweldig grote circus tijdens de reis ver brand. Het deed ons genoegen om te vernemen dat thans in de Ver enigde Staten van Amerika opnieuw het Barnum en Baily-circus is begonnen, net zo groot als voorheen. Een tent van 165 meter lengte en 75 meter breedte! Ongetwijfeld hebben jullie wel eens een groot circus hier in ons land gezien, bijvoorbeeld Strassburger of Mikkenie. Maar dat is nog niets vergeleken bij Barnum en Bai ley's circusstad. Om de tenten- stad (dus circus met stallen, werkplaatsen, keukens, show tenten enz.) is een ruimte nodig van 40.000 M2. Vijftienhonderd mensen in totaal werken er aan mee en het circus heeft een menagerie van bijna duizend dieren. Vier treinen zijn er no dig om deze circusstad van plaats naar plaats, te vervoeren (de olifanten alleen al hebben acht wagons nodig). Je begrijpt zo wel dat dit circus iets bij zonders is. In drie maneges te gelijk worden de nummers ge geven. Je hebt dus eigenlijk geen ogen genoeg om dat alle maal te bekijken, maar dat is echts iets voor de Amerikanen. Die houden van dergelijke grootse ondernemingen. Maar ook de ouderwetse „show" is gebleven, dat wil zeggen: voor men het eigenlijke circus bin nengaat komt men voorbij ver schillende tenten met grote, dik ke en rare mensen, voorbij va riété-tenten en dierenparken. Alleen al het opstellen van de tentenstad is de moeite van be kijken waard: het grote circus- zeil weegt ongeveer 20.000 kilo en wordt door tractoren omhoog getrokken. „Ringling Brothers Bar num and Bailey" is het grootste circus van de wereld. II „Nou ben jij moeder!" zei de jongen, toen ze aan de ontbijt tafel zaten. „Geef me nou maar eens een heel dikke plak kaas op mijn brood. En op dat an dere sneetje een homp koek." „Zo, dacht je dat. vadertje," kaatste Lien terug. „Neen man netje, daar verdien jij niet ge noeg voor. Maar als je goed je best doet, zal ik zorgen, dat om twaalf uur een stelletje heerlij ke boterhammen voor je klaar staat. Heb je je morgengebed al gedaan? Neen, nou dan doen we het samen even. Dan ga je je schoenen poetsen en je haar nog een beetje beter kammen." „Nou, nou," zuchtte Bart. Maar hij voldeed toch aan het verlangen van zijn zus. „Zie zo," zei Lien, toen alles klaar was. „Kom nou nog maar een poosje rustig bij me zitten. Het is pas half negen. Te laat vóór de schoolmis vandaag en te vroeg om al naar school te gaan." Doch daar had Bart je niet veel zin in. Hij had nu een prachtgelegenheid om voor school nog een poosje te spelen. Dat kwam niet vaak voor. „Och, jij hebt toch geen tijd om stil te zitten. Je hebt nog zo veel te doen. Je komt anders niet eens klaar. Neen, ik ga maar meteen naar school. Ajuus hoor." Voor Lien nog iets zeggen kon, was Bart er al vandoor. „Laat hem maar gaan," dacht Lien. „Dan kan ik meteen fijn met mijn werk opschieten." Nou, Lien had voorlopig ge noeg te doen. Kopjes en bord jes afwassen, de kamer oprui men en stoffen, de bedden in orde maken. Ja, dat was alles bij elkaar heel wat. Maar Lien was een handige, flinke meid, die niet tegen een beetje werk opzag. Ze begon dus met flin ke moed. Ze had nog maar net vijf minuten gewerkt, of daar werd gebeld. Bartje stond voor de deur. Wat zou die hebben? Ja, daar stond Bartje al weer voor de deur. Door de ramen De Zeeuwse mosselkwekers en -handelaren zien zich ge plaatst voor een natuurlijke bedreiging van hun bestaan, zo lezen wij in de kranten. Hun mosselen worden belaagd door een kreeftachtige parasiet (dat is een woekerdiertje dat in de. mossel leeft en daaruit voedsel trekt). De mossel is een weekdier met een ovaal of rond lichaam, hetwelk omhuld wordt door een dubbele schaal. Deze schalen zijn meestal van gelijke vorm. Aan de rugzijde zijn de beide schalen verbon den door een z.g. slot, dat uit tanden van de ene schelp kan bestaan, welke passen in gleu ven van de andere schelp. Ach ter het slot bevindt zich een elastische band, welke door zijn elasticiteit de. schelp opent. De schalen zijn bij het slot ook het dikst en het oudst en worden naar de randen toe geleidelijk dunner. De schalen, welke de mossel omhullen, bestaan uit koolzure kalk en groeien aan de randen en aan de binnen zijde, doordat de mantel voortdurend kalk afscheidt. Elk nieuw laagje kalk is gro ter dan het voorgaande, zodat de schalen aan de buitenzijde z.g. groeistrepen vertonen. De binnenzijde der schelpen is be dekt met e«n laagje parelmoer. Dit parelmoer wordt eveneens door de mantel afgescheiden en kan sorhs zeer dik worden. Als tussen de mantel en de schelp zich op een of andere manier een klein voorwerp vastzet, wordt dit geheel met parel moer omgroejd en vormt dan een parel, "vastzittende aan de schelp. Komt daarentegen een klein voorwerp in een plooi van de mantel, dan wordt het eveneens door parelmoer omge- heen had Lien dadelijk be merkt, dat er iets bijzonders was. Ze ging gauw open doen. Wat keek die Bart beteuterd. „Wat heb je?" vroeg Lien da delijk. Maar ze hoefde het ant woord van haar broertje niet af te wachten. Zo gauw ze hem be keken had, zag ze het al. Een grote scheur, van onder tot bo ven, verdeelds Bartje's broek in tweeën. Even moest ze er om lachen. Heel even maar. Want het was toch wel heel erg. „Hoe heb je dat zo gauw klaargespeeld!" riep ze uit. „Je bent nog maar vjjf minuten weg." Maar Bartje wist niets te zeggen. En daarom ging Lien maar door: „Het is toch ver schrikkelijk. Zo'n goqie broek nog. Was het je beste niet?" Bart knikte. Hij wist zelf maar al te goed, hoe het er met zijn kleding voor stond. Er was niets beters om aan te trekken. „Wat moet ik daar nu toch mee beginnen!" zuchtte Lien. „Je hebt zeker over het hek geklommen hè?" „Onze bal lag er over!" „Ja natuurlijk! Zo'n akelige bal is meer waard dan je broek hè. Het beste is, dat je maar de hele dag hier voor het raam blijft zitten," meende Lien. Maar daar voelde Bart niets voor. ,,Ik moet dadelijk naar school," zei hij. „Maar je kunt zo toch niet gaan!" vond Lien. „Je kunt het toch wél even naaien?" (Wordt vervolgd) We gaan nu eens een land schap tekenen en beginnen met een weg door 'n heuvelachtig land. En wij willen zoveel mo gelijk aan jullie eigen fantasie overlaten, d.w.z. ongetwijfeld ben je tijdens de vacantie wel eens op de hei of in het bos geweest. Maak dan eens een mooie tekening van hei of bos of heuvellandschap. Een wa terverftekening, of als je dat te moeilijk vindt, wel dan een zwart-witte tekening zoals hierbij afgedrukt. Indien je dit voorbeeld gaat natekenen, moet je letten op de. hoogte van de heuvelrand, die komt ongeveer in het midden van de tekening. De boom staat iets naar links en de weg draait Drukte met de mosselenvangst op het eiland Tholen in Zeeland -iirvy Het opslaan van de reusachtige circustent. Zo je ziet maakt men gebruik van tractoren, die het enorme zeildoek (dat 20.000 kg. weegt) optrekken en spannen ven en vormt dan een z.g. „vrije parel", welke in som mige gevallen handelswaarde kan bezitten. De schalen van de mossel zijn overdekt met een dun, hoornachtig laagje, dat bij oudere dieren meestal verlo ren gaat. De schalen worden gesloten door één of twee krachtige spieren, welke aan de binnenzijde zijn bevestigd. Wanneer een mosselvisser mos selen heeft gevangen, kan hij terstond zien of zich tijssen de vangst dode exemplaren be vinden. Bij een dode mossel n.l. wijken de schalen vaneen, omdat de sluitspieren niet meer werken en de elastische banden de schalen doen wij ken; de vissers zeggen dan ook, dat een dode mossel „gaapt". Een mossel bestaat slechts uit een lichaam en een voet; de kop ontbreekt. De voet is meestal wigvormig en kan sterk aanzwellen door toe voer van bloed; sterke spieren in de voet zorgen er voor, dat deze dan weer wordt ingetrok ken. De mosselen bewegen zich met de voet, welke uit gestoken wordt en zich vast hecht aan de ondergrond; als nu de voetspie.ren zich samen trekken wordt het dier voort bewogen. Meestal zegt men wanneer iemand niest: „God zegene je". De geschiedenis geeft daar deze verklaring voor: In de Zuidelij ke landen van Europa heerste vroeger een vreselijke ziekte. Het eigenaardige daarvan was, dat men er al niezende aan stierf. Paus Gregorius de Grote schreef toen gebeden uit, om het kwaad te keren, en sedert is men, wanneer iemand nies de, blijven zeggen „God zegene U". Maar het staat vast dat deze gewoonte reeds voor de zesde eeuw bestond. Ja, ook Zuid-Amerika heeft zijn heilige. In Lima, de hoofd stad van de staat Peru, ligt een Dominikanerklooster. fix de. kerk van dit klooster ligt de eerste heilige van Zuid- Amerika begraven. Het is de heilige Rosa. Zij stierf in het jaar 1617 en werd reeds in het jaar 1671 heilig verklaard. Zij heeft het in haar leven van boete heus niet makkelijk gehad. Vele mensen bespotten haar en allerlei ziek ten grepen haar aan. Ook de duivel liet haar niet met rust en maakte op allerlei manie ren haar het leven onaange naam. Maar wat zij ook leed en hoe men haar ook verne derde, zij nam alles bereid willig aan en onderging al haar lijden zonder morren of klagen. Vijftien jaar lang voel de zij zich door iedereen ver laten en er was niemand die haar enige troost bood Als beloning voor zoveel moed en offervaardigheid had zij het geluk, zo nu en dan haar En- naar het midden*van de hexi- vels. Er is zo, uitsluitend met zwart-wit, een aardig effect te bereiken, maar wie met wa terverf kan omgaan, maakt er een aardig schilderijtje van. gelbewaarder te aanschouwen en kon zij met hem praten. Ook de heilige Maagd Maria verscheen haar meerdere ma len. Daarom wordt deze eerste heilige van Zuid-Ame rika wel genoemd de heilige Rosa van de heilige Maagd Ma ria. Woensdag 30 Augustus viert de Heilige Kerk en bij zonder de bevolking van Li ma, het feest van deze heilige. Olifanten van circus ,Jiingling Barnum en Bailey" in actie. De voornaamste Amerikaanse afge vaardigde b(j de V.N., Warren Austin, heeft in een brief aan Trygve Lie, secre taris-generaal der V.N., verklaard, dat de V.S. een onderzoek ter plaatse naar de kwestie-Formosa door de V.N. zou den toejuichen, „opdat de beschuldiging van agressie tegen een integraal deel van Chinees grondgebied, geuit door com munistisch China, zou worden weer legd". Austin verklaarde, dat de V.S. niet zelf een dergelijk onderzoek zouden voorstellen, maar, zo zeide hij, indien de Veiligheidsraad de kwestie-Formosa wil bestuderen, zullen wij dat onderzoek steunen en onze bijdrage leveren. De Chinese communistische rege ring heeft Donderdag in een telegram aan de V.N. geëist, dat de Amerikaan se marine- en luchtmachteenheden zouden worden teruggetrokken uit de omgeving van Formosa. Tevens werd gezegd, dat de Chinese regering vast besloten is Formosa „te bevrijden" van de „grijparmen van de Amerikaanse agressie". Austin ontkende gisteren in zijn brief, dat Formosa Chinees grondgebied is. De Amerikaanse afgevaardigde zei, dat het Amerikaans optreden ten aanzien van Formosa een „onpartijdige neutralise rende actie is en dat er vrede op For mosa zou zijn, „tenzij iemand zijn toe vlucht tot de wapens zoekt". In diplomatieke kringen te Londen acht men het intussen niet onmogelijk, dat achter het beroep van communistisch China op de Verenigde Naties in de kwestie-Formosa 'een poging schuilt om onenigheid onder de Westelijke mogend heden te stichten. Men is in deze kringen van mening, dat de standpunten van Engeland en de Verenigde Staten in de kwestie-Formo sa nog niet verzoend zijn, hoewel een crisis in de betrekkingen tussen beide landen is voorkomen. Zolang nog geen gemeenschappelijke politiek is vastge steld, hebben beide landen er belang bij. dat de kwestie buiten de V.N. blijft, zo meent men. De Chinese nationalistische ambassa deur, Wellington Koo, heeft gisteren in Washington verklaard, dat volgens de Chinese nationalistische inlichtingen- Ondanks het feit, dat president Tru man en het ministerie van Buitenlandse Zaken er tegen zijn, heeft het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden giste ren voorlopig een lening van 62.500.000 dollar voor Spanje goedgekeurd. Het Huis heeft verder voorlopig goed gekeurd om voor de E.C.A. een bedrag van 2.250.000.000 uit te trekken, dit is 200 millioen dollar minder dan de Se naat goedgekeurd heeft. De uitslag in het Huis over de lening aan Spanje was 164 tegen 80 stemmen. Het wetsontwerp, waarin de lening aan Spanje en het bedrag van 2.250 millioen voor de ECA voorkomen, werd daarna in zijn geheel aangenomen en naar de Senaat gezonden. Verwacht wordt, dat de Senaat 28 Aug. het wetsontwerp in behandeling zal nemen. dienst de communisten nog zeer veel voorbereidingen moeten treffen, voordat zij een aanval op Formosa kunnen doen Koo, die onlangs van Formosa in Washington is teruggekeerd, zei, dat ae militaire leiders op het eiland van me ning zijn, dat, indien de aanval niet bin nen drie weken komt en het ziet ei niet naar uit, dat dit het geval zal zijn het slechte weer een grootscheepse invasie vóór begin 1951 vrijwel onmo gelijk zal maken. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland John J. McCloy heeft giste ren kanselier Adenauer medegedeeld, dat diens voorstellen inzake de herbe wapening van West-Duitsland door de Geallieerde Hoge Commissie met spoed in behandeling zullen worden genomen. Op het bureau van McCloy werd ver der meegedeeld, dat de Amerikaanse Hoge Commissaris Donderdag tijdens zijn onderhoud met Adenauer om nade re inlichtingen had gevraagd over de troepen, die de kanselier dacht nodig te hebben voor de Duitse veiligheid. Mc Cloy en Adenauer bespraken o.m. de behoefte, die er bestaat aan uitbreiding van de West-Duitse politiemacht, ten einde te kunnen optreden tegen de com munistische ondergrondse activiteit in het binnenland, alsmede tegen de drei ging van Duitse communistische en Russische troepen van over de Elbe. De situatie in Balikpapan, waarvan gemeld werd dat er moeilijkheden wa ren, is thans volkomen opgehelderd. In de stad is de rust geen ogenblik ver stoord geweest. De zich aldaar bevindende Neder landse troepen zullen zo spoedig moge lijk worden afgevoerd. In Menado heb ben zich, naar thans blijkt, geen gevech ten voorgedaan. Er waren wel moeilijk heden, ter oplossing waarvan militaire waarnemers van de Unci zijn gearri veerd, doch ongeregeldheden hebben zich niet voorgedaan. Canada. Binnenkort zullen waar schijnlijk de onderhandelingen tussen de Canadese spoorwegmaatschappijen en stakingsleiders over opheffing van de spoorwegstaking worden vervat, zo werd te Ottawa gisteravond bekend gemaakt. Telegrammen voor en over Canada worden wegens staking van Montreal uit per post verzonden en moeten een volledig postadres dragen, uitgezonderd telegrammen voor Montreal, Halifax, Ottawa en Toronto, waarmede normale verbinding bestaat West-Duitsland. Naar de regering van de West-Duitse Bondsrepubliek gis teravond bekend maakte, staat zij toe, dat er in West-Duitsland een voorraad goederen, hoofdzakelijk grondstoffen en levensmiddelen, wordt aangelegd, die gelijk staat met een invoer van drie maanden, alvorens de prijzen op de wereldmarkt nog verder stijgen. De be doeling van deze maatregel is de West- Duitse economie voor de naaste toe komst te verzekeren van een voldoende en onderbroken aanvoer. Noorwegen. Van de nieuwe Noorse buitengewone defensiebegroting ten be drage van 250 millioen kronen zal een bedrag van ongeveer 190 millioen kronen worden bestemd voor de strijdkrachten. Zweden. De eerste conferentie over de Zweedse verdediging waaraan ver scheidene ministers en leiders van poli tieke partijen deelnamen, de communis ten uitgezonderd, is gisteren te Stock holm gehouden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7