Luchtoefening „Cupola" toetst de paraatheid van W.-Europese luchtmacht Dr. Jessup* tegen het gebruik van de atoombom NEDERLANDSE SPITFIRE BIJ ETTEN NEERGESTORT BEELDSCHOON MEISJE DOOR HAAR AANBIDDER ONTVOERD Gevangenen Noordelijke opmars vormt ernstige bedreiging voor Pohang en Taegu H. VADER LEGT DEZ0EK AF AAN DE DRIE JUBILEUMBASILIEKEN P.v.d.A. wenst prijsbeheersing Tot hoofd en hart Drie dagen spanning in de lucht Geen overdreven optimisme vraagt sir James Robb Tanken in twee minuten BESTUURDER GEDOOD Gearresteerden in Medan in vrijheid 2000 dollar voor Costas' hoofd waarop de mooiste snor van Kreta prijkt Mobilisatie van alle vrienden en kennissen Auto-ongeval eist één dode Duizenden opgetogen pelgrims Het weer. Idee van een preventieve oorlog verworpen Het tramverkeer werd stilgelegd Eveneens een nieuwe loonronde Zuster Van As gevonden .i/AC 28 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248155 Schaduwzijde van „Cupola"-oefening Als een steen uit de lucht... Onder aanbieding van excuses „OORLOG" OP ZEUS' GEBOORTEGROND De strijd in Korea V.S. AANVAARDEN ESKADER JAGERS VAN ZUID-AFRIKA DE RAMP MET DE „BENEVOLENCE" Minstens 18 doden Rede van Matthews niet goedgekeurd Zaak-Bertha Hertogh Jongetje door gasverstikking overleden Dodelijk ongduk op „Boschfontein" Nekkramp te Blaricum M BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. f^ofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroei.ers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, t 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. ff (Van een speciale verslaggever) Al zal de lezer er waarschijnlijk weinig van gemerkt en zich nauwelijks in de rust van zijn vrije weekend gestoord gevoeld hebben, er is de jongste drie dagen een volledige luchtoorlog boven de landen van West-Europa uitgevochten. Thans is de rust weergekeerd en de vrede getekend, maar drie dagen lang heeft de luchtverdedigings manoeuvre „Cupola" de luchtmachten van West-Europa in een staat van uiterste paraatheid en verdediging gehouden. De opperbevelhebber van de gecombineerde Westerse luchtstrijdkrachten, sir James Robb, heeft zijn bevindingen aldus samengevat: „In Frimkrijk zijn flinke vorderingen gemaakt wat betreft de bodemorganisatie. Ook in België is vooruitgang geboekt en i» Nederland is de bestaande doeltreffende organisatie nog versterkt door de operatieve waarde van de Nederlandse escadrilles. Men dient zich echter voor overdreven optimisme te hoeden, zeide Sir James verder. Op het gebied van de verbindin gen zou nog heel wat gedaan kunnen worden, doch hiertoe heeft men drin gend credieten nodig, In ieder geval heeft de oefening bewezen, dat men op de goede weg is, dat de vereiste soepel heid en samenwerking aanwezig zijn, maar dat men, nu de kwaliteit er is, nog de hoeveelheid na moet streven. In de derde en laatste fase, zo zegt het slotcommuniqué, zijn de aanvallen op de hoofdsteden minder intensief ge weest dan in de eerste twee fasen. Een groep aanvallers, die het op Parijs had voorzien, werd volkomen „vernietigd" en ook boven België en Nederland wer den successen geboekt. Maar dat alles heeft zich vrijwel on zichtbaar voor de buitenwereld afge speeld. Hoog boven de wolken, op dui zelingwekkende hoogte, hebben snelle jagers de vijandelijke bommenwerpers onderschept en op de begane grond zijn de plannen onder bescherming van het predicaat „top-secret" ontwor pen en uitgevoerd, er zijn saboteurs gegrepen en de soldaat heeft drie da gen wacht gelopen, door streng con signe verplicht in de kazernes of de vliegbases te zijn. Hij was deze drie dagen gebonden aan oorlogsdienst. De laatste fases van deze sportieve luchtoorlog hebben we meegemaakt op Aanval op de ver keerstoren van het vliegveld Twente. de vliegvelden Leeuwarden en Twente. Op „Leeuwarden" was het geraas dit weekeinde niet van de lucht. De brul lende straalmotoren dreven de Meteors over de startbanen de lucht in en gil lend scheerden ze over de vlakke lan den. En hoog in de lucht buitelden ze als pijlsnelle zilverwitte meeuwen rond formaties blinkende bommenwerpers, die met staag geronk van hun sterke motoren overvlogen. „Leeuwarden" is eigenlijk de enige zuiver-operationele basis van ons land Daar staat maar één lestoestel en er worden geen piloten opgeleid. Deze schijnoorlog „Cupola" bracht de man nen in hun element. En het kon hen daarom weinig deren, dat zij hun uit stapje naar de stad 's'avonds misten, of dat zij lange diensttijden moesten vervullen. „Cupola" is geen „oorlog voor de grap". Het is wel degelijk ernst. En dat was te zien aan de strakke gezichten van ontelbare schildwachten, die een Een Spitfire van de Nederlandse Luchtmacht is Zondagmiddag om tien minuten vóór vier in een bouw land langs de Rijksweg naar Elten neergestort en vier meter diep de grond in geslagen. De bestuurder, de 24-jarige res.-lt.-vlieger J. S.M. Wei- te uit Eindhoven, werd bjj dit on geluk gedood. Het vliegtuig behoorde tot het Nederlandse Spitfire-squadron van vliegveld Valkenburg, welk squa dron deelnam aan de oefening „Cu pola" van de gecombineerde lucht machten der landen van de Westerse linie in samenwerking met de Ame rikaanse luchtmacht. De vermissing van de Spitfire werd in „Operationsroom" van de Cupola-oefe- hing te Scheveningen onmiddellijk be merkt. Dit was tien minuten voordat de oefening officieel afgelopen zou zijn. Men stelde zich direct in verbinding met Valkenburg. Van hier af werd de machine als te laat en later als vermist opgegeven. Inmiddels werd in de om geving, waar de Spitfire vloog, toen men er de laatste keer contact mee had, door andere machines gezocht. Om half vijf had men zekerheid, dat de machine op het akkerland bij Etten op tweehonderd meter van de Rijksweg bij Etten was neergestort. Een reddings ploeg van het vliegveld Gilze-Rijen werd direct naar de plaats van de ramp gedirigeerd. Omdat men nog enige hoop koesterde, dat de bestuurder met zijn Parachute uit het toestel zou zijn ge sprongen, heeft mén het ongeluk enige Uren lang geheim gehouden. Manschappen van de reddingsploeg Waren inmiddels met grote voortvarend heid met het uitgraven van de verwoes te Spitfire begonnen. Aangezien het toestel vier meter diep lag, heeft het enige uren geduurd, voordat men er zeker van was, dat de bestuurder zich inderdaad in de neergestorte machine bevond. Kort na acht uur Zondagavond kwam de mededeling, dat zulks inder daad het geval was. Twee officieren kregen toen de droeve taak de ouders Van de verongelukte vlieger te verwit tigen. Volgens een inwoonster van Etten, «ie aan het bramenplukken was, sloeg ?e Spitfire als een steen uit de lucht m de grond. Zij kon amper zien, dat het een vliegtuig was. Toch verklaart zij n,®t grote stelligheid te hebben waar genomen, dat de vlieger aan een riem buiten de machine hing. Vrijdagmiddag zijn alle te Medan ge arresteerden onder wie de voorzitter ^an de Deliplantersvereniging de heer Poor onder aanbieding van excuses Vo°r de aanhouding, in vrijheid gesteld. an officiële zijde weigerde men voor- a «nog commentaar op de arrestaties te ,everen. Het toestel vloog in een formatie op een hoogte van 30.000 voet. Doordat het verongelukte vliegtuig achterin de for matie vloog, heeft men van de andere vliegtuigen uit niet nauwkeurig kunnen waarnemen, wat er gebeurd is. Een commissie van onderzoek is ter plaatse van het ongeval aan het werk. De verongelukte piloot Welte kwam 16 Februari 1945 als oorlogsvrijwilliger bij de L.S.K. en kreeg in Engeland zijn vliegopleiding. Hij diende met het 322e squadron in Indonesië en kwam na zijn terugkeer op de jachtvliegschool op Twente voor een opleiding op Meteors. Voor deze oefening was hij tijdelijk weer bij het 322e squadron ingedeeld. ieder moesten beletten zonder zeer deugdelijke papieren de kazerne of het vliegveld in Leeuwarden te betreden. En het moet gezegd zijn, dat de mannen zich met grote ijver en nauwgezetheid van hun taak kweten; hoewel enige luidruchtige collega's met een onschuldig gezicht en een gepast hoofdkitkje de wachten zonder papieren wisten te pas seren en een sabotage-afdeling „met- regerings-opdracht" de afrastering nam. Maar even later is dit detache ment, dat in het kader van de oefening opereerde, gepakt en was het gevaar van een Vijfde Colonne geweken. De berichten, die van de Straaljager piloten binnenkwamen, waren beslist optimistisch. Met hun snelle vliegtuigen wisten zij de vijandelijke formaties tel kenmale te onderscheppen en met hun camera's onder vuur te nemen. Boven Leeuwarden speelden zich gistermiddag verschillende luchtgevechten af. Van de grond af was het een strijd tussen klei ne, blinkende stippen die hoog in de azuurblauwe lucht cirkelden en doken, daalden en stegen en elkaar het leven zuur trachtten'te maken. En op hetvliegveld Twente doken enkele Meteors niet naar vijandelijk- bommenwerpers, maar stelden zij hun eigen verkeerstoren aan een aanval bloot. Rakelings vlogen zij langs de antennes in duizelingwekkende vaart Het „Feestneuzen-squadron" dat zijn naam dankt aan een vlammenrode neus wist op 15.000 voet enige Britse Wel lingtons en Vampires neer te halen, hetgeen een reuze prestatie is. Trouwens daar op Twente heeft men meer om trots op te zijn. Daar heeft men een nieuwe installatie om de vlieg tuigen binnen enkele seconden vroe ger waren daar enige minuten voor no dig hun koers op te geven en de weg naar huis te wijzen. Een zgn. automati sche „Homer". Er zijn maar twee van die toestellen in heel West-Europa. Het levert vooral brandstofbesparing op, want straaljagers gebruiken in en kele minuten heel wat. Daarom is het ook begrijpelijk, dat .er internationale belangstelling is voor een Nederlandse nieuwigheid, de „boiser", di> de Meteors in twee minuten tankt, terwijl men el ders twintig minuten nodig heeft. Een miniatuur Trojaanse oorlog dreigde in Kreta uit te breken toen de knappe 19-jarige dochter van een liberaal parlementslid naar de bergen ont voerd was door een afgewezen aanbidder. Tassoula Petrakogeorgi met haar ravenzwart haar heeft misschien nog geen duizend schepen in actie gezet, doch meer dan 2.000 zwaarbewapende mannen zijn naar de toppen van de berg Ida volgens de Griekse mytho logie de geboorteplaats van Zeus gestuurd en gevreesd wordt, dat het tot schieten zal komen. De Griekse regering heeft in een spoedzitting te Athene, verzocht meer troe pen naar Heraklion te zenden. Ipa echter niet kunnen vermurwen. „Noj; liever zie ik haar dood", zegt Het begon een paar weken geleden toen de 33-jarige Costas Kefaloghianis, een knappe en rijke 35-jarige man, die prat gaat op de mooiste snor van Kreta, aan George Petrakogeorgi, om de hand van zijn dochter vroeg. Petrakogeorgi, die liberaal afgevaardigde van Candia is, zeide echter dat hij nog liever zijn dochter naar het graf zou dragen dan haar met een populist (royalist) zoals Kefaloghianis te laten huwen. Zondag ging Tassoula, vergezeld van familie, naar de „Oasis" bioscoop in Heraklion. Toen zij weg ging werd zij door Kefaloghianis en zes gewapende vrienden gegrepen, in een auto geduwd en meegevoerd naar de berg Ida. De Petrakogeorgis zijn in actie geko men. George en 40 familieleden en vrienden grepen hun geweren en trok ken naar de heuvels op zoek naar zijn dochter. Aartsbisschop Eugenios van Kreta heeft intussen bekend gemaakt dat hjj naar de schuilplaats op de berg Ida is gegaan en dat hem door Kefaloghianis verzocht is te bemiddelen. De aartsbis schop zegt dat Tassoula heel graag met haar ontvoeren wil huwen. Hij vertelt ook dat Kefaloghianis goed; voor haar gezorgd heeft. Zij heeft een comfortabele matras, er zijn twee vrouwen die voor haar zorgen en er staat een wacht van tien man voor de spelonk waar zij is ondergebracht. Dit bericht heeft haar hij, „De familie-eer is zwaar beledigd" Duizend gendarmes onder bevel van generaal George Samoulinl zijn haastig naar de berg gestuurd om te pogen de twee partijen van elkaar weg te houden en de regering heeft bevolen nog een bataljon naar Heraklion te zenden. De kretensische autoriteiten hebben 2000 dollar uitgeloofd voor het besnor- baarde hoofd van Costas Kefaloghianis. die de kleine „Trojaanse oorlog" heeft laten ontbranden. Aparte beloningen van 700 dollars weiden gezet op de hoofden van de ze ven gewapende „soldaten", aan wie Costas opdracht heeft gegeven de jonge Tassoula Petrakogeorgi te beschermen. Naar verluidt zou het liefdespaar des nachts verder trekken en zich overdag schuilhouden voor de speurende solda ten en de woedende familie van Tas soula. 2000 Griek-se soldaten hebben alle schaapherders en 70.000 schapen de berg Ida doen verlaten, nadat gisteren bij een schietpartij per ongeluk een schaapher der werd gewond. De soldaten, die de zwervende schaapherders voor de mannen van Cos tas aanzagen, opende het vuur en ver wondden Apostolos Vretoutakes, het eerste slachtoffer uit deze „oorlog". Het beeldschone meisje vertelde aan een „vredeseomité", dat haar kwam op zoeken in de door een toorts verlichte spelonk, dat zij zou blijven weigeren haar aanbidder te verlaten en dat Costas zelfmoord zou plegen, wanneer zij hem zou verlaten. Bij het beëindigen van de oefening „Cupola" heeft de commandant Luchtmacht Nederland generaali-ma- joor A. Baretta, de volgende dagorder uitgegeven: „Officieren, onderofficieren en manschappen van commando Lucht macht Nederland. Heden, 27 Augus tus 1950, 16 uur, bij het beëindigen van de oefening „Cupola", stel ik er bijzonder prijs op, om het personeel van de luchtmacht, hetwelk heeft deelgenomen aan de voorbereiding en uitvoering van deze luchtverdedi gingsoefening, mijn volle tevreden heid te betuigen ov^r de wijze, waar op een ieder van hoog tot laag zich heeft ingezet voor het welslagen der oefening. Dank zjj de intensiteit en het enthousiasme waarmede men ge. werkt heeft, kan deze jateninp vooi ons als zeer geslaagd beschouwd wor den en heeft Nederland in Western Union-verbanó een zeer goede in druk gemaakt." Tijdens de luchtmanoeuvres „Cupola" hebben de mannen van het vliegveld Leeuwarden zelfs enige krijgsgevange nen weten te maken. Het waren de le den van de bemanning van een Engelse Wellington bommenwerper, die met mo- torpech een noodlanding op het vlieg veld moest maken. Na ondervraagd te zijn door de Inlichtingendienst en een uur te ziin vastgehouden, werden de mannen vrijgelaten en mochten zij zich vrijelijk over het vliegveld bewegen. Enige uren later arriveerde een tweede Wellington om het gestrande vliegtuig technische bijstand te verlenen. Op de Rijksweg nabij Ermelo is Zaterdag middag een ernstig auto-ongeluk gebeurd, Een volkswagen komende uit de richting Zwolle week bij het passeren van een zijweg uit voor een motorrijder. De bestuurder van de volkswagen, de heer J K. uit Dordrecht, verloor door deze plotse manoeuvre waar schijnlijk de macht over het stuur en reed in volle vaart tegen een boom. De heer J. K. werd zwaar gewond, zijn naast hem zittende moeder, de weduwe H. K„ werd op slag gedood. De schoonmoeder van de heer J. K„ de weduwe H. G„ liep, evenals de achter in de wagen zittende schoonzuster, verwondin gen op. Nog twee inzittende kinderen van 7 en 4 jaar kwamen met de schrik vrij. Zij werden allen overgebracht naar het zieken huis te Ermelo. De motorrijder beKwam geen enkel letsel. Slechts de motorduo werd licht beschadigd. De troepen der V.N. hebben Zondagavond de Noord-Koreaanse opmars naar Pohang, een havenplaats aan de Oostkust, opgehouden. Berichten, die te middernacht het hoofdkwartier van generaal MacArthur bereikten, zeiden dat de vijandelijke druk bij Kigie, een plaats enkele kilometers ten Noord- Westen van Pohang, die de Noord-Koreanen Zaterdag op de Zuidelijken ver overden, aanhield. Dit was een van de twee grotere, gecoördineerde offen sieven, die de Noord-Koreanén gisteren lanceerden en die vanuit het Oosten en Noorden een bedreiging voor Taegu vormen. De bedreiging, die door de Noordko- reaanse opmars voorbij Kigye, dat op slechts vijftien km ten Noordwesten van de belangrijkste haven Pohang en haar vliegveld ligt, voor Pohang ont staat, is zo ernstig dat de bevelhebber van de strijdkrachten der V.N. in Korea, luitenant-generaal Walton Walker en de commandant van de vijfde Amerikaanse luchtvloot, generaal-majoor Earle Par tridge, een bezoek aan het front bij Pohang gebracht hebben om de situatie in ogenschouw te nemen. Vijandelijke troepen met tanks en een grote hoeveelheid artillerie drei gen landinwaarts te zwenken en op te rukken naar Taegu. Een tweede vijan delijke strijdmacht, die grootscheepse aanvallen deed, rukte langs de weg van Oeisong naar Taegu over Yong- asjon, in zuidelijke richting nadat zij de plaats Oeihong, 23 km ten Noord- Oosten van Taegu, had ingenomen. Elders aan het front was er een ge vechtspauze na twee dagen van de he vigste luchtaanvallen uit de Koreaanse oorlog, waarbij zware bommenwerpers en gevechtsvliegtuigen de Noord-Kore aanse troepenconcentraties aan het front bestookten. Opslagplaatsen, verbindin gen en andere wijdverspreide doelen werden zwaar getroffen. Aan het Zuidelijk front gaan de Noord-Koreanen nog steeds voort met een indrukwekkende hoeveelheid men sen en materiaal te concentreren voor de langverwachte grote aanval op Pusan. Luitenant-generaal Walton H. Walker heeft verklaard, dat het niet uitgesloten is, dat de strijdkrachten van de V.N. nog meer échecs in Korea zullen lijden. De generaal zei zich bezorgd te maken over het toenemende optimisme onder de Amerikaanse strijdkrachten. (Van een bijzondere correspondent) ROME, 26 Augustus Voor de tiende maal gedurende Zijn regering heeft Z. H. Paus Pius XII Zich Zaterdag in de stad Rome begeven, ditmaal om een bezoek af te leggen aan de drie basilieken, de St. Jan van Lateranen, de M^-ia Maggiore en St. Paulus buiten de Muren, om als een eenvoudig pelgrim de jubileumaflaat van het Heilig Jaar te verdienen. Het bezoek aan de St. Pieter heeft de H, Vader reeds op 26 December j.l. gebracht. De Heilige Vader, die zonder enig uiterlijk vertoon, slechts vergezeld van enkele Monseigneurs, óp de drempel van de drie Heilige Deuren neerknielde,, werd op Zijn tocht door de stjd door meer dan honderdduizend gelovigen, pelgrims en burgers van Zijn Rome opgewacht, om aan Zijn kerkbezoeken deel te nemen en hun gebeden met de Zijne te verenigen. Van St. Jan tot Maria Maggiore en van daar tot de St. Paulus buiten de Muren heeft een honderdduizendkoppige menigte de H. Vader toegejuicht, die gezeten was in een zwarte auto, waar aan een groep motorrijders van de Romeinse politie vooraf ging. Op sommige punten, zoals op het plein van St. Jan, verbrak de enthousiaste menigte het politiecordon, drong op tot aan de wagen van de zegenende Paus en trachtte Zijn ring te kussen. De eerste Britse troepen, die aan de strijd van de troepen der V.N. in Korea zullen deelnemen, zijn vandaag in Ko rea aangekomen. Een eerste groep van 32 officieren, onder bevel van brigadier B. A. Coad. is met transportvliegtuigen in het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger aangekomen. De twee Britse bataljons, die aan de strijd zullen deelnemen, zijn reeds op weg uit Hongkong en worden spoedig in Korea verwacht. De V.S. hebben het aanbod van Zuid- Afrika, een eskader jagers voor de strijd in Korea ter beschikking te stellen, aan vaard. De regering heeft bekend ge maakt, dat het eskader spoedig zal ver trekken en onder commando zal staan van de beroemdste Zuid-Afrikaanse pi loot S. van Breda Theron. Er zullen uitsluitend vrijwilligers meegaan. Verwachting tot Dinsdagavond: Over het algemeen veel bewolking en plaatselijk enkele buien, hier en daar met onweer. Meest zwakke ver anderlijke wind. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets hogere. Zon: 5.46—19.35; Maan: 20.12—7.45. Nog steeds kan niet met zekerheid ge zegd worden hoeveel personen het teven hebben gplaten bij de aanvaring van het Amerikaanse hospitaalschip „Benevo lence" en het vrachtschip „Mary Luc- kenbach", in de baai van San Francisco De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat achttien opvarenden om het leven zijn gekomen, doch er worden nog steeds een aantal personen vermist. Een deel hiervan is vermoedelijk gered, doch deze mensen hebben nagelaten zich te melden of hebben de ziekenhuizen ver laten waarheen zjj zijn gebracht. De Amerikaanse marine schat dat zich tijdens de fatale proeftocht 515 per sonen aan boord bevonden, hoewel de mogelijkheid niet is uitgesloten dat er meer waren. De bevelvoerende officier van de „Be nevolence", kapitein Barton Bacon, is ook gered, nadat hij twee uur in net water had doorgebracht Dr. Jessup, Truman's reizende ambassadeur en een van de intieme raad gevers van minister Aeheson, heeft gisteren in een radio-interview de idee van een preventieve oorlog en een atoombombardement op Moskou, „om de hele zaak ineens te regelen," verworpen. Hjj verklaarde, dat, indien de V.S. een oorlog zouden beginnen en Rusland met atoombommen zouden dwingen, het resultaat „vele nieuwe en verschrikkelijk moeilijke problemen in de wereld" zou zijn. In het interview werd aan Jessup de vraag gesteld, of een oorlog onvermij delijk was, en of de V.S. niet „direct het gehele probleem moest oplossen door op Moskou atoombommen te werpen". Jessup antwoordde, dat de dreiging, dat er een oorlog komt, ernstig is. maar dat die oorlog niet onvermijdelijk was. De vrije volken kunnen de vrede misschien bewaren, indien zij zich zo sterk maken, dat agressieve volken niet meer in de verleiding komen, hun slag te slaan, zo zeide hij. „Verantwoordelijke burgers geloven daar ben ik zeker van dat de verwoestingen, die een oorlog te weeg brengt, zo catastrofaal zijn, dat niets moet worden nagelaten om te trach ten, onze veiligheid en onze hoogste waarden door vreedzame middelen in stand te houden. Het is mijn geloof en de overtuiging van onze regering, dat dit kan worden bereikt, indien de vrije mensen in de wereld vastbeslo ten zijn, het te bereiken. Atoombom men thans op de Sovjet-Unie te werpen is niet onze wijze van optre den". „Het is niet de manier, waarop Ame rika te werk gaat, maar ik begrijp bo vendien niet. hoe iemand kan geloven, dat zelfs indien ons geweten ons toe stond de oorlog te doen losbarsten door atoombommen te werpen, we er dan Ruim een half uur nadat de Heilige Vader Zijn zomerverblijf in Castelgan- dolfo verlaten had kwam hij, precies om tien uur, aan de St. Jan van Late ranen aan. De Paus zat geheel alleen achterin de lange wagen met het num merbord S.C.V. 1, Stato Citta Vaticano 1. Aan de ingang van de kerk stond een sectie van de Palestijnse wacht op gesteld en de Heilige Deur werd door twee leden van de Zwitserse wacht be waakt. Even voor deze deur hadden de kanunniken van de basiliek zich ver enigd die de Paus bij Zijn aankomst be groetten. Onmiddellijk nadat de Paus uit de auto was gestegen voegden de Prefect van de Pauselijke Ceremoniën en twee dienstdoende Monseigneurs Kamerhe ren zich bij Hem. De Heilige Vader knielde neer op de drempel van de Hei lige Deur om enige ogenblikken te bid den. Daarna betrad de Paus de basiliek. Te midden van drommen pelgrims schreed de Paus door een vrij gehouden middengang naar de Sacramentskapel. Na een kort bezoek aan de kapel begaf Hij zich naar het Pauselijk altaar boven de confessie. De Heilige Vader liep langzaam, links en rechts de pelgrims zegenende, die hier uit Nederland, Bel gië, Luxemburg, Engeland, Schotland, Spanje en Canada waren samenge stroomd. Met luide stem werden de voor de jubileumaflaat voorgeschreven gebeden door een kanunnik voorgelezen, waarop de Paus, met het gebedenboekje in de rechterhand, tezamen met de pelgrims antwoordde. De oefening werd beëin digd met het zingen van het Salve Re- gma, waarna de H. Vader de aanwezi gen zegende en de basiliek verliet. Om half elf reed de Paus door de Via Merulana naar de Maria Maggiore, luid toegejuicht door de voorbijgangers, die zich aan weerszijden van deze centrale verkeersader hadden opgesteld. De Ma ria Maggiore bevindt zich midden in de stad; het plein voor de basiliek was bij aankomst van de H. Vader dan ook met een nog grotere menigte bezet dan dat van de St. Jan. In de kerk werd de Paus eveneens door het kapittel ontvangen, bad met de geestelijkheid van de basiliek en de pelgrims de gebeden om de aflaat I Weet altijd, wat ge zegt; doch zeg wiet altijd wat ge weet. J Z. H. de Paus verlaat de basiliek van de H. Maria de Meerdere met Mgr. Enrico Dante. Voorop loopt een kruis drager. Rechts knielt de Palatijnse garde. te verdienen. De grote menigte had echter niet nagelaten indruk op de Heilige Vader te maken. En om de talrijke wachtenden niet teleur te stellen betrad hij een ogenblik de bui tenloggia. Een luid gejubel, Evviva il Papa", golfde, bij het verschijnen van de Paus op het balcon. over het plein. Het tramverkeer lag stil, en lange rijen van auto's stonden verla ten. Allen waren naar het balcon ge stroomd om de Paus toe te juichen. Na minuten lang met beide handen de menigte toegewuifd te hebben, daal de de Paus de binnentrap af en vertoon de Hij zich aan de uitgang van de basi liek. Nog een warm applaus en Zijn auto, steeds door de motorrijders voor afgegaan, sloeg de weg in naar de St. Paulus buiten de Muren. Hier werd de Heilige Vader door de Abt van de Ab dij van de Benedictijnen en de commu niteit ontvangen. In de basiliek juichten 1200 Amerikaanse studenten en twee grote Italiaanse bedevaarten uit Padua en Trovisio de Paus enthousiast toe. Daarna knielden zij samen met Hem in gebed neer. Omstreeks het middaguur verliet de Paus de St. Paulus en keerde Hij langs de Via Ardeatina en de Via Appia naar Castelgandolfo terug. beter aan toe zonden zijn dan we nu zijn. Zelfs indien een dergelijk optreden de Sovjet-Unie zou bedwingen, dan zouden er vraagstukken van bezetting en wederopbouw ontstaan van een zoda nige ingewikkeldheid, dat onze huidige problemen van na de oorlog er kinder spel bij zouden zijn". De verklaring komt neer op een ant woord van het ministerie van Buiten landse Zaken op de rede van de minis ter van de Vloot, Matthews, die intussen al officieel is gedesavoueerd. In de rede had Matthews verklaard, dat de V.S. zich bereid moesten verklaren desnoods een oorlog te beginnen om de potentiële vijand tot samenwerking te dwingen. Ook Jules Moch, de Franse minister van Defensie heeft in een rede te Sete in Zuid-Frankrijk het denkbeeld c*n „een oorlog te voeren ten einde de vre de te redden" verworpen. Frankrijk zal zich verdedigen tegen agressie, aldus Moch, „maar men moet goed begrijpen, dat wij nooit de aanvallers zullen zijn". Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft in een Zaterdag gehou den bestuursvergadering een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat het met bezorgdheid ziet, dat thans met name sedert de devaluatie, doch met als grondoorzaak het loslaten van een voldoende beheersing van de prijzen en de gespannen internationale toestand, de ontwikkeling van de lonen ernstig ach ter blijft bij die van de prijzen, waardoor in het gezicht van de reële produc- yestijging onnodige spanningen te voorschijn zijn geroepen. Het partijbestuur spreekt daarom als zijn oordeel uit: Dat een bij het gestegen prijspeil be horende inkomensaanpassing voor de loonarbeiders en de kleine pensioen- trekkende noodzakelijk is en maatschap pelijk verantwoord. Op korte termijn moet een prijsbe heersing worden ingevoerd om de ten gevolge van loonbeweging en interna tionale prijsstijging te verwachten in- flationnaire tendenzen de baas te blijven. Het comité-Bertha Hertogh ontving het adres van zuster G. van As, die door dit comité in verband met de a.s. procedure in de zaak Bertha Hertogh werd gezocht. Het comité heeft zich in middels met haar in verbinding gesteld. Aan de Helperweststraat te Groningen is een 9-jarig jongetje, Albert W., tenge volge van gasverstikking overleden. De ouders ontdekten s morgens een ster ke gaslucht. Het bleek dat de gummislang, die de verbinding vormde tussen het gasstel en de hoofdkraan was losgeraakt. Ramen en deuren werden open gezet om de gaslucht te verdrijven. Doch toen korte tijd later mevr. W. naar boven ging om haar zoontje te wekken, vond ze de jongen be wusteloos. De G.G.D. probeerde nog geruime tijd de levensgeesten op te wekken, evenwei zon der resultaat. J. Bakker, een 48-jarige bootsman op het Nederlandse schip ..Boschfontein" is Zondagavond voor de kust van Southampton in het ruim gevallen en kort daarop overleden. Te Blaricum heeft zich bij een tweejarig kindje van de familie V., aan de Meentweg aldaar, nekkramp voorgedaan. Het patiëntje is op last van de huisarts overgebracht naar de Majellastichting te Bussum, waar het in een der barakken is opgenomen. 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1