„m Hoopvolle verwachtingen voor toekomst II Godsdienstcursus in bisdom Haarlem voor achttien jarigen Mgr. Huibers tot de congressisten VRIJWILLIGERS VOOR KOREA GEEN GROEP VRIJGEVOCHTENEN Anak Agung naar Brussel? VAN DE DE STEM DODE Overpeinzingen „Afschuwelijke bres in het Europees front moet gedicht worden" *BEDP£NenL. MINISTER SPENDER IN ONS LAND Vrijheid van Westerling aan zijden draad ZWITSAL Om de jeugd sterk te maken in het geloof Serieuze kerels, die geen indruk van vechtjassèn wekken Scherpe aanval op Attlee 2 MAANDAG 28 AUGUSTUS 1950 Herderlijk schrijven van Mgr. Huibers 1) Hab. n, 4; 2) Luc. VII, 50. PAX ROMANACONGRES BEËINDIGD 99 Respectabele rij sprekers Slotrede MAAG De grootste en de beste! Pater P. J. Boerrigter f Slachtoffer aanrijding overleden m MAX MURRAY van Snorrebor r\ njrJ>aceJ1' CHURCHILL VOOR DE RADIO: HAZARDSPEL IN STATIONS- KOFFIEHUIS Vele personen in arrest TREINONGELUKKEN IN BELGIË EN ENGELAND Elf doden en vele gewonden HALF MiLLIOEN BEZOEKERS OP AVIFAUNA In de kerken van het bisdom Haar lem is Zondag, een herderlijk schrij ven voorgelezen, waarin een gods- dienstcursus voor alle achttien jarigen wordt aangekondigd. Deze cursus zal van September tot April duren en on geveer 25 wekelijkse bijeenkomsten vorderen. Voor dit jaar worden allen, die in 1932 geboren zijn, opgeroepen. Het schrijven luidt: BEMINDE GELOVIGEN. Een verblijdend en hoopvol teken in onze tijd is wel de in brede kringen steeds sterker groeiende begeerte naar diepere bezinning en degelijke kennis van de godsdienst. „De rechtvaardige leeft uit het Geloof", zo staat er in de H. Schrift 1). Maar hoe zullen Wij naar het geloof leven, als Wij het niet of slechts ten halve kennen? Iedereen ge voelt, dat het godsdienstonderwijs, dat hoe voortreffelijk ook. in en bui ten deschool aan de jeugd onder de 12 jaar gegeven wordt, daartoe niet vol doende is. Dit ondervindt vooral de jeugd, die op het punt staat de volle mannelijke of vrouwelijke leeftijd te bereiken en zich, in de omgang met anderen, dik werf voor vraagstukken geplaatst ziet, ■waar zij geen weg mee weet en wegens gebrek aan voldoende kennis groot ge vaar loopt zich door dwaalgeesten te laten misleiden en van het rechte pad af te wijken. Om dit gevaar af te wenden en onze jongens en meisjes voor hun volgend leven sterk te maken in hun geloof, hebben Wij besloten ook in Ons Bisdom een cursus in te stellen uitsluitend voor I8-jarigen. Deze cursus zal slechts een half jaar duren van September tot April en ongeveer 25 wekelijkse bij eenkomsten vorderen. In deze bijeenkomsten zullen juist die punten besproken worden, die voor de echte kennis en de beleving van de godsdienst van het hoogste belang zijn. Zij zullen gehouden worden buiten de kerk en er zal ruim gelegenheid worden gegeven tot het stellen van vragen en het uitwisselen van gedachten, zó, dat op iedere plaats iedere jongen en ieder meisje datgene ontvangen kan, wat hem of haar het meest nodig en nuttig is. Het zal natuurlijk enige tijd en enige inspanning kosten. Allereerst wordt aan Onze eerwaarde geestelijkheid, die reeds zozeer belast is, een nieuwe en belang rijke taak opgedragen, waarvoor een gestadige inspanning nodig is. Zij zullen met liefde en toewijding deze taak voor Uwe zielen op zich nemen. Vervolgens wordt van de deelnemers de cursis ten, die dikwijls zelf reeds een zware dagtaak hebben en wellicht ook meer dere avonden bezet zijn ook wei enige offervaardigheid geëist. Maar Wij vertrouwen, dat ook zij het grote nut en het hoge belang van deze cursus zul len inzien en aan onze oproep edelmoe dig zullen beantwoorden. Dat Wij daarbij rekenen op de volle medewerking van de Ouders, behoeft ze ker geen betoog. Wij schrijven dan bq deze voor, dat deze cursus ieder jaar zal worden ge houden en dat alle 18-jarigen daaraan moeten deelnemen. Dus uitsluitend 18- jarigen, d.w.z. voor dit jaar al degenen die in het kalenderjaar 1932 geboren zijn. Maar dan ook allen zonder onder scheid. Ook zij, die reeds onderricht ge nieten in Maria-Congregatie of jeugd beweging of school, zijn hiervan niet uitgezonderd. Want de cursus heeft een geheel speciaal karakter en staat geheel los van iedere vereniging. Zij worden op geroepen door de geestelijkheid van hun eigen parochie, die ook tijd, plaats en wijze naar de verschillende omstan digheden zal regelen. Aan het einde van de cursus zal aan alle deelnemers op plechtige wijze een „getuigschrift van deelname" worden uitgereikt, zon der dat zjj echter verplicht worden tot lidmaatschap van welke vereniging ook. Wij verwachten hiervan vele goede vruchten, zoals deze op andere plaatsen reeds zijn verkregen. Moge in ons allen en ook in onze jeugd de kennis van ons heilig geloof steeds toenemen en met de kennis de liefde, en met de liefde de daadwerkelijke be leving van het geloof, opdat ook Wij eens bij de ontmoeting van Onze Heer Jesus Christus, uit Zijn gezegende mond die blijde woorden mogen vernemen: „Vertrouw mijn kind, door uw geloof zijt gij behouden" voor de eeuwigheid. 2) Door de voorspraak van de H. Maagd bidden wij voor alle deelnemers: „De genade van de H. Geest verlichte onze harten en zinnen". En zal dit Ons herderlijk schrijven op Zondag 27 Augustus onder alle vastge stelde H.H. Missen op de gebruikelijke wijzê worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, 8 Augustus 1950. t J. P. HUIBERS Bisschop van Haarlem Op last van Z. H. Exc.: H. W. AGTEROF, Secretaris. Advertentie mei garaniie-certi(icaat< De Australische minister van Buiten landse Zaken, Percy C. Spender, is Zon dagmiddag om kwart voor vier op het vliegveld Ypenburg bü Den Haag aan gekomen. Hq werd begroet door de Australische zaakgelastigde ad-interim, Peter Hagan, de legatiesecretaris R. W. Furlonger en de persattaché L. E. Bars- dell. Namens minister Stikker werden de heer en mevr. Spender begroet door de plaatsvervangend chef van het pro tocol, jhr. mr. Texeira de Mattos, en de chef der directie van l»et Verre Oosten, mr. G. E. baron van Mtersum. Tijdens een kort onderhoud verklaar de minister Spender minister-president dr. Drees, minister Stikker en minister Van Maarseveen te zullen ontmoeten. Niet vóórdat hij hen heeft ontmoet wil de hij iets over zijn plannen of moge lijke onderhandelingen mededelen. Voor zijn inzichten over het vraagstuk rond Nieuw-Guinea verwees hij naar door hem eerder afgelegde verklaringen te dien aanzien. In het kort gezegd komen deze neer op de mening, dat de aanspraken van Sukarno op Nederlands Nieuw-Guinea door Australië niet kunnen worden aan-' vaard. „Bij het bepalen van de toe komst van dit gebied moeten de belan gen van de inheemse bevolking, die wordt gevormd door hetzelfde soort mensen als in Australisch Nieuw-Gui nea woont, voorop staan", aldus de me ning van minister Spending en die van de Australische regering. Naar het A.N.P. van betrouwbare zij de te Brussel verneemt, heeft Indonesië tot nu toe nog geen verzoek om uit levering van Westerling bij de Belgi sche regering ingediend. Zou een der gelijk verzoek worden ontvangen, dan zou dit, indien het gemotiveerd wordt door zuiver politieke redenen,worden afgewezen. Indien het verzoek om uit levering gebaseerd zou zijn op misdaden van gemeenrecht, dan zou de regering nagaan of aan deze misdaden een poli tieke drijfveer ten grondslag ligt. Daar een verzoek om uitlevering zo wel door het ministerie van Justitie als door dat van Buitenlandse Zaken onder zocht moet worden en daarna, voor het geval-Westerling, de regering een be slissing zou moeten nemen, zou Wester ling in ieder geval twee maanden in België kunnen blijven. De vrijheid van Westerling heeft Za terdag intussen aan een zqden draad gehangen. Het liberale blad „Het Laat ste Nieuws" bevatte namelijk een ar tikel met politieke inslag over Indone sië, geschreven door een Westerling. Dit is echter de schuilnaam van een medewerker van het blad, die ook in de Franstalige pers over Azië schrijft onder de naam „L'Occidental", waarvan Westerling de Nederlandse vertaling is. De veiligheidsdienst was reeds gealar meerd om de. echte Westerling, die zich in hotel Royal-Nord bevindt, op grond van woordbreuk in te rekenen. Juist op tijd kwam iemand echter op het idee de redactie van „Het Laatste Nieuws" nog even op te bellen, waarbij men de juiste toedracht van de zaak vernam. (Van een speciale verslaggever) Zaterdagnamiddag zijn de ledèn van het Pax Romanawereldcongres voor het laatst in het Indisch Instituut bijeen gekomen. Er hing een zekere spanning in de lucht, een atmosfeer van voldoening en geestdriftige Verwachting, die herinneringen wekte aan een prijsuitdelingsdag. Een groot aantal der deelnemers immers zou dezelfde avond nog naar Rome vertrek ken, waar zy door Z.H. de Paus in audiëntie ontvangen zullen worden. een t°tale synthese. De onvermijdelijke, officiële plichtplegingen, die zo'n laatste bijeenkomst blykbaar behoren aan te kleven, werden dan ook in een geest van welwil lende lijdzaamheid ondergaan, echter zonder dat deze afbreuk deed aan de oprechte belangstelling voor de vele waarderende woorden, geïnspireerd door oprechte bewondering. De slotzitting werd bijgewoond door Z. Exc. Mgr. P. Giobbe, Nuntius Apostolicus, Mgr. G. P. J. van de Burg, deken van Amsterdam en mr. H. E. G. Kortenhorst, voorzitter der Tweede Kamer. Zaterdagmorgen is de laatste congres dag begonnen met een stille H. Mis in de St. Nicolaaskerk, opgedragen door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. In een korte toespraak tot de congressisten zeide Monseigneur vervuld te zijn van dankbaarheid jegens God Voor het vruchtbaar werk,' dat Pax Ro- •nana in de afgelopen week gepresteerd heeft, van bewondering voor de waarde volle inspanningen, die de deelnemers 2ich hebben getroost en van hoopvolle Verwachtingen voor de toekomst, waar- Van het hier uitgestrooide zaad rijke Vruchten moge dragen. Christus is ons aller voorbeeld. Zoals Hjj zich uit liefde voor ons heeft willen Vernederen tot de dood toe, zo moeten Wij ons leven opbouwen op een onbe grensde liefde voor God en onze mede mensen, en in nederige onderwerping aan de leiding van Christus' Kerk, waar aan de Verlosser de opdracht heeft ge geven Zjjn werk te bestendigen en te Voltooien. Onder voorzitterschap van de heer O. A. Pompe begon de namiddagzitting met een respectabele rij van sprekers, hie allen uit naam van de organisatie, hie zij vertegenwoordigden, hun waar- hering en hun erkentelijkheid uitspraken Voor het prachtige, menslievende werk, hat het Pax Romana-congres in deze hagen heeft tot stand gebracht. Bijzonder mogen wij onder deze spre kers releveren de heer Irvine, verte genwoordiger van de directeur-generaal "er UNESCO, die namens zijn opdracht gevers Pax Romana in warme woorden ?ank zegde voor de medewerking aan het wereldvrede-werk. Hij sprak de ?®op uit, dat deze samenwerking in de /^komst nog nauwer moge worden en verzekerde de Congressisten van UNES CO's oprechte waardering voor hun °ge idealen. Vervolgens deed de heer B. de Hoog, ecretaris-generaal van de M.I.E.C., ooriezing van een viertal resoluties ?h het Congres. Daarna werd bij ad atnatie door de vergadering de tekst goedgekeurd van telegrammen, die in aam van de .aanwezigen gezonden zou- Ern w°rhen aan H. M. de Koningin, Z. Sta' Kardinaal de Jong, de Pauselijke leersecretaris, Mgr. Montini en aan de Gi, hihaal-Protector, Z. Em. Kardinaal UsePpe Pizzardo. Tenslotte nam prof. Jean Guitton van de Universiteit van Dijon het woord voor het uitspreken ao de slotrede. Het was oorspronke lijk zijn bedoeling, zo zeide hij, een synthese van het Congres te geven, maar bij nader inzien bleek dat een onmogelijkheid te zijn, daar elke ge houden redevoering reeds een synthe- se-in-zich geweest was. Hij vond het daarom beter zijn toe hoorders een laatste gedachte naar huis mee te geven, die als een gouden draad door St. Paulus' lering loopt: Christus, de synthese van al het ge schapene, in het bijzonder van de mens. In het met liefde gedragen lijden ligt de oplossing van de levensproblemen. Vorming en herstel zjjn de twee as pecten der Verlossing, die in onze dagen méér aandacht vragen dan ooit! De Universele mens moet geboren worden. De grote vraag is slechts of de eindsyn- these, die alle volkeren tot één, grote mensengemeenschap moet maken, tot stand komt door een totale oorlog of In het geloof ligt onze hoop. Zo wq geloven, dat Christus de verbindings schakel en de hoeksteen is, moeten wjj bidden, dat de eenheid van de mensen moge opbloeien in de Vrede van Chris tus. Hieraan naar best vermogen mee te werken is de verheven taak van de Ka tholieke intellectueel. Een hartelijk applaus dankte de spre ker voor zijn warme woorden, die een sonore weerklank vonden in de harten van de toehoorders. Daarna zongen alle aanwezigen het Credo, waarna de bisschoppen de ver gadering zegenden. Nog enkele woorden van de voorzitter, die allen een hartelijk weerzien toewen ste over twee jaar in Canada, en het welgeslaagde 21e Pax Romanacongres te Amsterdam was ten einde. Advertentie per rol Eric en ue Boog 8. Hijgend deed Gudrun een pas achteruit, als wilde hij zich tegen de muur weg drukken. Eric had nimmer iemand gezien die zo bevangen was door angst als deze man Het komt..." mompelde Gudrun verwezen. „Vader... Het komtZijn blik richtte zich op de deuropening, en plotseling leek het of hij daarin de duistere gang, waaruit hij was weggevlucht, iets zag naderen, zo onzegbaar gruwelijk, dat zijn laatste zelfbeheersing brak. Met een schorre kreet wendde hij zich om en vluchtte blindelings weg door een tweede deur, welke in de zijwand waaangebracht. Het geluid van voetstappen galmde hol weg in de duisternis De oude Allard had zich aan de leuning van zijn stoel vastgegrepen, toen hij zijn zoon eensklaps voor zich zag, Hij wankelde. Het was of hij plotseling alles begreep en deze waarheid haast niet dragen kon. „De vloekHij heeft ae vloek oucr ons losgelaten.1" mompelden zijn droge lippen. Wij zijn verlorentenzij.... tij deed, half vallend, een paar passen voorwaarts, bereikte de stookplaat en rukte met wilde haast de reusachtige boog naar zich toe. „De boog van AllardSnel. Eric had zich reeds omgewend om de jonge Gudrun achterna te springen, toen de uitroep van de oude man zijn oor bereikte. Haastig terugkomend zag hij hoe deze een vertwijfelde poging deed om het zware wapen te spannen Maar de hevige op winding scheen te veel te zijn voor zijn verzwakte krachten Een duizeling overviel hem. Alle dingen wentelden voor hem rond, en met een zachte uitroep zakte hij m elkaar. De zware boog viel uit zijn handen. m-n*. Eric stond op het punt zich over hem heen te buigen, toen een onverwachts gerucht hem deed verstijven. Op hetzelfde ogenblik zag hV een de deuropening naar binnen schieten: een grauwend ietsdat m een flits voorbv schoot en wegdook in de richting waarin Gudrun verdwenen was (Van een speciale verslaggever) Bijna tweeduizend Nederlandse jon gens hebben zich gemeld ais vrijwilli ger voor de strijd in Korea. Het behoort welhaast tot de bon ton over hen te spreken als over een groep vrijgevoch- tenen, die niet anders voor oge:i hebben dan een avontuur-met-enig-risico. En ook hoort men wel beweren, dat vrij wel alleen ontredderde en gedesillusion- neerde jongelui, die niet meer konden aarden in de na-oorlogse maatschappij, zich aanboden voor „het karwei". Zon der te willen ontkennen dat beide ele menten een zucht naar „afwisseling" en een zekere ontevredenheid met de bestaande toestand hetzij bewust, hetzij onbewust in sommige gevallen van invloed zijn geweest op het ver strekkende besluit van deze knapen, menen wij toch dat men hun beslist on recht aandoet, indien men over het hoofd ziet dat de meesten van hen wel degelijk gedreven worden door ideële motieven. Een summiere, maar volko men i,ongeplande" enquête onder hen heeft ons daarvan overtuigd. Wim Roozen: „Een herhaling van 1940 voorkomen Anak Agung zal binnenkort worden benoemd tot gevolmachtigd minister in Brussel, aldus meldt United Press uit Djakarta. Te Roskilde in Denemarken, waar hij pastoor was, is in de leeftijd van 60 jaar overleden de zeerwaarde pater P. J. Boerrigter, Monfortaan, afkomstig uit Haarlem. De begrafenis zal Donderdag te Roskilde plaats hebben. De 12-jarige J. W. Eckhardt, een van de drie Dordtse jongens, die Vrijdagmid dag op de onbewaakte overweg bij de Oude Dijk te Dubbeldam door een trein werden gegrepen, is in het R. K. Zieken huis te Dordrecht aan de bekomen ver wondingen bezweken. De toestand van de twee andere jongens is redelijk. Neem Wim Roozen, 28 jaar, van be- roep gereedschapmaker; een serieuze kerel, lie beslist niet de indruk maakt van iemand, die zo'n allemachtig ple zier in „knokken" heeft. Vraagt tnen hem naar de beweegreden voor zijn aanmelding voor de Korea-vrijwilligers; dan antwoordt hij zonder dralen: „Wij moeten in ieder geval een herhaling voorkomen, van wat v^T in 1940 met het fascisme hebben meegemaakt". En ziet in „de aanval op Zuid-Korea wel dege lijk een eerste poging tot een geforceer de herhaling van de zeer onverkwik kelijke historie, die de wereld in die dagen beleefde. Wim Roozen is ge trouwd; hij heeft één kind en hij wil er graag voor vechten om althans voor zijn nageslacht „een betere wereld" te verwezenlijken. Avontuur? Hij heeft de tweede reis van de „Willem Barendsz" meegemaakt; toen was het hem inder daad begonnen om de sensatie. Maar „Korea" is voor hem beslist een zeer ernstige zaak. Niet minder voor M. Velt, een rustige, sympathieke jongeman. Hij is een in Bandoeng geboren Indo-Europeaan, die tijdens de politionele strubbelingen in Indonesië aan Nederlandse zijde stond en die in 1947 naar Nederland kwam. „Ik ben zwaar tegen het Communis me", zegt hq, „en er moeten mensen zqn die de strijd tegen dat stelsel aan pakken. Anderen worden misschien door familie-relaties weerhouden zich aan te sluiten; maar ik heb hier niets wat mij bindt". Velt, die anderhalf jaar geleden zijn Hollandse vrouw verloor, is van mening, dat hij „wat doet voor de mensen", door zich bij de Korea-vrq- willigers aan te sluiten. „Een felle anti-communist" noemt zich Adr. Cleen, technicus bij een grote fir ma en 26 jaar oud. Hij heeft enige zeer overtuigende redenen om zulks te zijn. Hij werd n.l., na door de Duitsers bij een razzia te zijn opgepikt, aan gene zijde van de grens door de Russen be vrijd en hij had toen gelegenheid in overvloed om te constateren dat het optreden van die heren „tamelijk beest achtig" was. Cleen hij verbleef drie jaar in Indonesië voelt zich tot deel neming aan de strijd in Korea verplicht. De 24-jarige chauffeur-monteur Ni co den Dekker eveneens. En vrijwel om dezelfde reden. Ook hij werd (27 December 1944) tijdens een razzia door de Duitsers gearresteerd eri hij werd eveneens na verloop van tijd door de Sovjets „bevrijd". De herinne ring aan het „onmenselijk te keer gaan" van die lieden heeft ook hem M. Velt „wil wat doen voor de mensen." ■L door 81 „Majoor Torrens." De stem van de inspecteur klonk onzeker. Hij dacht nog na over de dokter en hij voegde eraan toe: „Hoe weet je dat, als je hem niet gezien hebt?" „Hij loopt erg zwaar," zei Jackie. „Dus je hoorde majoor Torrens langs komen?" „Jawel, maar we zorgden, dat hij ons niet zag. We hoorden hem de weg af gaan en weer terug, komen." „Bleef hij lang weg?" „Nee, maar tien minuten zowat. Hij kwam terug vlak voordat de dokter wegreed." „Denk je dat de majoor bij juffrouw Pewsey op bezoek was geweest?" Hij zei dat omdat het idee alleen al hem belachelijk leek. „Hij is misschien wel zijn papieren terug gaan halen." Inspecteur Powler kreeg een schok. „Zijn wat?" „Zijn papieren, die we juffrouw Pewsey uit zijn huis mee hebben zien nemen. „Wou je zeggen, dat ze bij hem ge-' weest is en met een stuk of wat pa pieren is weggegaan?" „Ja, maar toen ze ging, was majoor vredesnaam Torrens niet thuis." - „Wat bedoel je daar in mee?" „Er was geen mens thuis. Meneer en mevrouw Watson, die voor majoor Torrens werken, waren er ook niet. Ze gaan iedere Woensdagavond naar Ton- bridge en blijven daar de nacht over, en dan gaat majoor Torrens naar Lon den. We hebben juffrouw Pewsey op Donderdagochtend gezien." „Hoe laat?" „Even voor zessein." De inspecteur scheen het niet te gelo ven. „Wat doen jullie in 's hemelsnaam om zes uur 's ochtends al buiten?" Alfie schuifelde wat met zijn voet, „Nou, we waren net op." „Vooruit, voor de dag ermee! Wat voerden jullie in je schild?" „Nou, meneer, ziet u, we hadden zo'n beetje een strik gespannen. Maar we hebben heus niks gevangen, alleen maar zo'n gek konijn, niet groter dan zó." „Afijn," zei inspecteur Fowler zwaar- gewichtig, „die pekelzonden van jullie, dat is werk voor de plaatselijke politie." Hij schraapte zijn keel. „en op dat on gewone uur zagen jullie dus juffrouw Pewsey." „Jawel!" Jackie was eens zo prompt. „We zagen haar uit de zijdeur glippen." „Weet je zeker absoluut zeker dat het juffrouw Pewsey was?" „Tuurlijk. Dat zag je dadelijk, zoals ze huppelde en sprong. Ze scheen vrese lijk opgewonden te zijn. Vlak bij ons bleef ze staan en keek naar de papieren, die ze bij zich had. Toen drukte zij ze tegen haar borst en begon een ronde dans te doen. en daarna holde ze de op rijlaan af en het hek uit." De inspecteur zag het bijna met zijn eigen ogen: de grijze dageraad, de half- verschrikte, opgewonden jochies, die als een paar wilde dieren in het struikge was hurkten, de schrikaanjagende ver schijning van Angela Pewsey, haar eigen ongebreidelde opwinding, haar vreugde over haar vondst het was een leven dig tafereel. Die verduivelde vrouw!" Hij zei het hardop en was dadelijk boos op zichzelf. Hoe lang is het geleden, dat het alle maal gebeurd is?" vroeg hij kortaf. „Een week, of tien dagen, denk ik- Misschien wel twee weken." Natuurlijk zou majoor Torrens het ontdekt hebben, indien er belangrijke papieren uit zijn huis gestolen waren. Hij nam zich voor, bij de plaatselijke po litie te informeren of de majoor aangif te had gedaan. „Goed," zei hij tegen de jongens, „jul lie kunnen wel weer gaan spelen." De inspecteur keek op en zag Firth naast zich staan. „Hallo, inspecteur, dat tweetal zal wel erg blij zijn dat ze nu voor een echte detective kunnen werken. Ik vrees, dat ik ze wreed teleurgesteld heb." „Is dat waar, mijnheer Prer.tice? Ik wist niet, dat u zich met het geval be moeid had." „O, jawel. Ik heb een ogenblik ge dacht, dat ik het kon oplossen." Wou u zeggen," zei de inspecteur, dat het te moeilijk voor u was?" „Misschien. Aan de andere kant heh ik misschien ook wel gedacht, dat ik het beter aan de autoriteiten kon overlaten. Op den duur is dat altijd het beste." „Hm, dat standpunt is wel een tikje anders, niet?" „Nee, r.ee, werkelijk met. Alle ande re standpunten die ik voordien uiteen gezet heb, waren niet echt." „Maar ze verschillen toch veel van uw houding tegenover agent Wilks." „Inspecteur, Wilks was werkelijk een bezoeking. Hij scheen verschrikkelijk overtuigd te zijn, dat ik hem van geen enkel nut kon wezen." Hij grinnikte. „Indien agent Wilks u verteld heeft dat ik mijn hulp heb aangeboden, dan hoop ik dat hij erbij verteld heeft, dat hij niet bepaald vriendelijk was.' Ik voelde me werkelijk in mijn eer aangetast." De inspecteur schudde zijn hoofd. „Afgezien van alles," zei hij „een ad vocaat kun je niet beledigen. Zoudt u mij misschien precies willen vertellen waarom u agent Wilks eigenlijk uw hulp aanbood?" „Ik wilde alleen maar helpen." „Goed dan, u zult mij helpen." Firth schudde zijn hoofd. „O, nee. één keer afgeblaft te worden, is meer dan genoeg." „Wilt u zeggen, dat u weigert?' „Zeer zeker. Ik ben niet gewoon als een achterlijke behandeld te worden." „Kom, kom, mijnheer Prentice. Als ik goed begrijp, hebt u een stuk papier in uw bezit." ja?" „In vredesnaam man, speel geen ver stoppertje. Die jongens hebben ,me al les verteld. Ze hebben het u gegeven." „Agent Wilks wist alles van dat stuk papier af. Het was iets uit een school schrift. Hij zette me danig voor gek toen hij me vertelde wat het was." „Waar is het?" „M'n beste man, wat verwacht u van me? Dat ik het bewaard had als een aandenken aan mijn flater?" De inspecteur keek hem nadenkend aan. „Heel handig," zei hij. „U hebt net zo lang geschipperd tot u een waardevol be wij stuk kon achterhouden zonder strafbaar te zijn. Wie denkt u dat u de hand boven het hoofd houdt?" Firth glimlachte alleen maar. „Het zou wel interessant zijn het te weten. Dan wisten we misschien tege lijk de naam van de moordenaar." (Wordt vervolgd) Nico den Dekker maakte, kennis met de Sovjets. x doen besluiten zich aan te melden voor „het leger van de Verenigde Na tie". Even spontaan als hij zich met een na de bevrijding aanbood om „de Jap uit Indonesië te trappen". Tenslotte J. D., 25 jaar, van beroep radiomonteur, nu vertegenwoordiger. Bij hem schijnt de verandering van lucht nogal zwaar te wegen. Hij wil alleen als sergeant (die rang bekleedde hij in In donesië ook) en als boordschutter naar Korea. En hij is dan meteen van plan nooit meer terug te komen; want wan neer het „werk" daarginds is afgelopen wil hij oversteken naar Amerika of Ca nada. Maar dat neemt allemaal niet weg dat ook bij hem de weerzin tegen het Communisme („als ik voorbij „De Waar heid" kom moet ik even spugen") een voorname drijfveer tot actieve deelne ming aan de strijd is. „De nota van de regering over het komende dejensiebeleid is als een steen in een stille poel gevallen", zei Snorrebor. „Er is wat beweging in het watermaar ook wat modder omhoog gekomen. En veel doorzichtiger is de zaak daardoor niet bepaald geworden. Dat blijkt wel uit het Voorlopig Ver slag van de Commissie van Rappor teurs uit de Tweede Kamer over de oorlog sbegroting 1950. Ik ben geen ■militair deskundige, daarvoor moet je onze Jan hebben, die drie jaar in In- dië, pardon, Indonesië is geweest. Maar over één ding ben ik toch geval len. De deskundigen zoeken 't' vaak te ver, terwijl de oplossing vlakbij voor de hand ligt. Moet je horen. Ze hebben de vraag gesteld, waarom het regiment infanterie met rijwielen en niet met motoren wordt uitgerust. Een redelijke vraag over een onredelijk plan, zou je zo zeggen. Motorisering is een eis van de tijd, als je niet overal achteraan wil fietsen. Maar ik kan me best voor stellen, dat motoren in aanschaf en verbruik een beetje begrotelijk zijn en dat je in ons drassige landje met de fiets meer overal kunt komen. De oplossing van deze tegenstelling lijkt van de heren deskundigen moei lijk, maar ik zou zeggen: geef de in- fanterie rijwielen met een hulpmotor". „Maar met welke hulpmotor", vroeg ik. „Dat is niet mijn zorg", zei Snorre bor. ,Jk ben tenslotte geen deskun dige". Advertentie ZALF e« ZETPILLEN he/pen sneen afdoende De leider van de Britse conservatie ven, Winston Churchill, heeft Zaterdag avond in een radiorede in het nationale programma van de BBC verklaard, dat Europa in groot gevaar voor een com munistische aanval verkeerd. Hij be loofde steun van zqn conservatieve partq voor alle noodzakelijke verdedi gingsmaatregelen. „Wij moeten trachten de afschuwelijke bres in het Europese front te dichten", zo zeide hij. Churchill herhaalde, dat hij niet ge loofde in de onmiddellijke nabijheid van een nieuwe wereldoorlog. Hij voegde er echter aan toe: „Niemand kan dit met zekerheid zeggen, doch ik voor mij ge loof, dat wij nog een korte tijd heb ben. Als wij deze goed gebruiken, kun nen wij deze verschrikking nog van de wereld afwenden. Op de zitting van de Raad van Europa", zo verklaarde Churchill, „zijn twee zeer opmerkelijke dingen gebeurd. De Duiters hebben verklaard dat zij geen nieuw nationaal Duits leger wilden vor men, doch bereid waren in een Europese verdedigingsmacht te dienen. En ten tweede heeft Frankrijk met een nobel gebaar het denkbeeld verwelkomd dat Franse en Duitse soldaten naast elkaar zullen staan bij de verdediging van de vrijheid". Churchill noemde het een zwaar moedige gedachte, dat er niets anders tussen Europa en een overweldigende militaire aanval staat dan de Ameri kaanse atoomvoorraden. Churchill zeide het te betreuren dat er geen poging was gedaan om tot „een persoonlijk gesprek op het hoogste ni veau met de leiders van de Sovjet regering" te komen. Hij bracht in her innering dat hij dit in een van zijn ver kiezingsredevoeringen in Februari had voorgesteld. Churchill deed een scherpe aanval op premier Attlee die volgens hem de verdediging van Engeland heeft ver waarloosd. De zwakte van Europa en van Engeland brengt de vrede in ge vaar. Wq bevinden ons in een ernstige situatie. De socialistische regering heeft een maand nodig gehad om te besluiten, een gering aantal troepen naar Korea De Rijkspolitie te Scheemda heeft Zondagmiddag een inval gedaan in het stationskoffiehuis aldaar en ruim tien personen gearresteerd wegens het spelen van hazard. De plaatselijke politie had reeds geruime tijd een vermoeden dat tijdens de paardenrennen gegokt werd in een der plaatselijke café's. Toen zij Zondagmiddag een inval deed in het stationskoffiehuis vond zij een tiental personen bezig met het spel, terwijl bij deze personen veel geld werd aangetroffen. Nadat het proces-verbaal was op gemaakt, konden enkele arres tanten op vrije voeten worden gesteld. Anderen werden evenwel in voorlopige hechtenis genomen. Het onderzoek, dat door de Rijkspolitie geleid wordt, is nog in volle gang. te zenden overeenkomstig het verzoek van de UNO, aldus Churchill. „Het zal zeker nog anderhalve week duren voor dat deze troepen hun reis van zes weken kunnen aanvaarden. Verbazing wekkend is het feit, dat wjj honderden van onze straaljagers aan Egypte en Ar gentinië hebben verkocht in een tijd, dat we ze zelf dringend nodig hebben. Door in Oost-Engeland Amerikaanse lucht- bases te vestigen een politiek, die ik om nationale redenen heb gesteund hebben wij ons in de frontlinie geplaatst van een eventuele luchtoorlog. En onze jagers verkopen we". Gistermorgen is in Engeland een ex- prestrein tegen een locomotief gebotst en ontspoord en in België is een trein door nog onbekende oorzaak uit de rails gereden. Bij deze twee treinram pen kwamen in totaal elf personen om het leven en werden meer dan veertig passagiers gewond. Het had weinig gescheeld, of het treinongeluk in Engeland, waar de ex- prestrein „Irish Mail" met een groot aantal passagiers die van vacantie te rugkeerden in botsing kwam met een rangerende locomotief, was de oorzaak geworden voor een nog grotere ramp. Onmiddellijk na het ongeluk naderde een goederentrein geladen met explo sieve stoffen met vrij grote snelheid de plaats van de ramp. De 21-jarige machinist van de Irish Mail wist echter tijdig uit zijn verbrij zelde cabine te klauteren. Hij snelde de spoorbaan op en wist de goederen trein te doen stoppen. Later werd hq naar het ziekenhuis gebracht voor be handeling van de opgelopen kwets uren. Bij de treinbotsing van de Irish Mail werden vijf passagiers en een kellner van het restauratierijtuig ge dood. 35 andere personen werden ge wond. Bq het treinongeluk in België wer den vijf reizigers gedood en verschei dene gewond. De trein, die uit Doornik kwam, ontspoorde even voor het station van Havinnes. De spoorwegdiensten van Leuven, Doornik en Brussel en het parket van Doornik stellen een on derzoek in. Zondagmiddag wandelde mej. C. J. v. d. Berg uit Den Haag met haar verloofde voorbij het struisvogelkamp op Avifauna, toen zij hoorde omroepen, dat haar nummer A. 370i5, het half miilioenste was. Zij werd naar de bovenzaal van het restaurant ontboden, ward zij werd toege sproken door de directeur, de heer G. v. d. Brink, die haar een enveloppe met inhoud overhandigde. De heer v. d. Brink merkte op, dat wel weinig mensen verwacht zullen hebben, dat Alphen a. d. Rijn een half mil- lioen bezoekers zou trekken voor „Avi fauna". De cassière, die het kaartje had verkocht, gaf mej. v. d. Berg een tuil bloemen en tenslotte werd het paar nog een diner aan geboden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3