Drie Europese titels voor mevr. 14^ Fanny Blankers-Koen Slijkhuis kampioen 1500 m. na enerverende strijd Fraaie zege van Witteveen in Ronde van Brabant Middlesbrough aan de kop NED. WATERP0L0TEAM KAMPIOEN na schitterende 9-4 zege op Italianen Sparta schakelt Stormvogels uit voor Zilveren Bal Th. Roks grote animator Zes ploegen nog zonder verlies I. Schumacher op de streep verslagen Ook F. Triebei legt functies (knvb) neer Eindstrijd: B. V. V.- Eindhoven ESTAFETTEPLOEG OP TWEEDE PLAATS MAANDAG 28 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 (Van een speciale verslaggever) BRUSSEL, Zondagmiddag He± afgelopen week-einde heeff de Nederlandse aihleiiekploeg, die vrijwel zonder allure de eersie dagen van de vierde Europese aihleiiek- kampioenschappen doorsfond, wel zeer sferk beëindigd. Fanny Blankers-Koen, die Vrijdag al op weg scheen naar een Olympische score, verliei Zaterdagavond in elk geval met een nieuw kampioenschap op de 80 meter horden de baan en liep voorts haar 20O meter-serie in 24,5 seconde winnend uil, Wessels greep diezelfde avond verrassend hel zilver bij hei verspringen. Vier-en-iwinlig uur later, toen een aihleet voor de laatste maal lussen de jury-trap pen was gegaan, had Nederland in totaal vier titels, twee tweede plaatsen en een totaal onverwachte derde plaats (voor Jan Lammers' 20O meter) veroverd. Plus een nieuw record van Fanny Blankers-Koen (24 seconden precies) op de 200 meter. Slijkhuisals een rukwind Landent-klassement Scherper tempo-gevoel Gevecht ReiffZatopek Greta vóór Irma Kievit tweede WIELERNIEUWS VAN OVERAL Zwemkampioenen V oetbalt our nooien Ned. schaakteam vierde i Halve finale® trok, werd voor de 1000-meter grens plotseling naar achteren gedrongen. De Fransman Vernier wenste het tempo te bepalen, achter hem Taipale, dan El Ma- brouk, Erikson, Slijkhuis, Nankeville en de tweede Brit Eyre. Slijkhuis bewoog zich volmaakt rustig, keek naar El Mabrouk, die vier meter voor hem uit danste. Vier meter. Hon derd meter verder geloofde niemand meer in een zege voor Slijkhuis. De Brit Eyre had Nankeville bij het luiden van de bel voor de slotronde zien oprukken, volgde hem onmiddellijk om Slijkhuis te kunnen insluiten. Dat gebeurt meer. Maar Eyre toucheerde hierbij Slijkhuis grof, werd echter in zijn voigende pas opzij geworpen en kwam daarna niet meer terug. De Britse trainer Crump, die dit zag, zei tegen enige Nederlanders op de deelnemers-tribune: „Dit is geen stijl. Ik bied mijn excuus aan voor deze methode." Deze, zij het ook verontschuldigde, methode, wierp Slijkhuis op de zesde plaats, juist in de seconden, dat Nanke- Rusland 112 p., Engeland 108, Frankrijk 107, Zweden 78, Italië 67, Finland 53, Nederland 52, Tsjecho- slowakije 37, IJsland 25, Noorwegen 23, Joegoslavië 18, Zwitserland 18, België 7, Oostenrijk 5, Polen 5, De nemarken 5. ville en El Mabrouk onverholen losbra ken, de Fin Taipale drie meter achter zich meesleurden en Slijkhuis op acht meter brachten. Slijkhuis reageerde vlij mend, joeg op driehonderd meter van de finish vol-uit sprintend Taipale voor bij, boog de laatste bocbt in, waar Nan keville en El Mabrouk met zes meter winst in verdwenen waren. Toen de Brit en de Marokkaan er uit kwamen liep Slijkhuis al in hun spoor. Tachtig meter voor de jury-trappen brak hjj Nankeville, zestig meter verder El Mabrouk, die even opkeek, toen hy Slijkhuis naast zich zag en niets meer had om hem de laatste twintig meter naast zich te houden. Als een rukwind trok Slijkhuis langs hem en wierp zich met anderhalve meter winst door de finish-draad. Tijd 3.47.2. El Mabrouk 3.47.8. Een beste Zaterdag en Zondag dus. Op het einde van de Zaterdagavond ging onze 4 maal 400 meter estafette ploeg kansloos in de tweede serie ver loren. Hofmeester, Nusse, Buys en De Kroon namen als troostprijs een nieuw Nederlands record mee naar de kleed kamer (3 minuten 19,4 seconde). Evenals vorige dagen begon ook de Zaterdagmiddag met een veldnummer, discuswerpen. Maar ditmaal keken hier tenminste vüftigduizend toeschouwers naar, die sfeer in het Heyzel-stadion droegen. Consolini won. Dat sprak van zelf. Het eerste startschot van die dag was voor de series van 200 meter voor dames. Fanny BlankersKoen spaarde zich duidelijk, had desondanks slechts 24,5 seconde nodig. Onze vaste finaliste be hoefde Zondag echter niet alleen naar de finale te gaan. Puck Brouwer trok in een andere serie zo sterk uit de -<rtblokken weg, en had op het laatste rechte eind nog zoveel over, dat zij als eerste over de finish-streep ging. Een tikje struikelend, omdat ze nog niet gewend is in een dergelijk tournooi een finish-draad te breken. Een uur later boog Jan Lammers zich naar de startblokken. Halve finales 200 meter. Kansloos, dacht men. Ja, tegen de Franse 100 meter-kampioen Bally en de Italiaan Moretti, die hij moest laten gaan. Maar de Rus Sanadze be zweek in Lammers' laatste meters. Met centimeters. Er was een finish-foto-stu- die voor nodig. Tijd: 22 seconden. Op het middenveld -wierp Lutkeveld, voor eigen rekening in Brussel, zich in tussen naar de finale, stopte even voor zijn tweede worp, omdat Fanny Blan kers-Koen aan de start zat (voor de 80 meter horden-finale) en kon toen op gewekt verder gaan. Die horden-finale werd door Fanny Blankers-Koen reeds in de eerste vijf meter beslist. Vijf meter winst bij de finishdraad. En 11,1 seconde! Maureen Dyson-Gardner, die haar in Londen vertwijfeld naar de krijtstreep dreef, kwam te veel tekort. En deze voor Nederland zo bevredi gende gebeurtenissen werden omringd door een 800 meter-finale, die Boysen zeshonderd meter lang scheen te zullen winnen tot het scherpere tempo-gevoel van de Brit Parlett hem reddeloos te rugwierp. De Noorse student in de psychologie liep de eerste 400 meter te roekeloos (50.9 seconde?), en zag ten slotte ook nog Hansenne en Bannister langs zich trekken. Tijd Farlett: 1.50.5. De Nederlandse ploeg voor de 4 x 400 m. werd vijfde, laatste Hofmeester begon met een 400 meter in om en nabij de 48 seconden, stuurde Nusse (na een zwak ke wissel) met voorsprong op alle an- aeren de tweede 400 meter in. Maar Nusse haastte zich in de eerste helft te veel, arriveerde leeg. En Buys kon meters achterstand niet meer goedma ken. Ook De Kroon niet. Een wat som ber einde van deze Zaterdag. Zondagmiddag zette Engeland zijn cpmerkelijke serie triomfen in deze kampioenschappen onverdroten voort. Shenton was in de 200 meter finale on stuitbaar (21,5). Ook voor Bally. En voor Lammers, die echter in., de laatste zestig meter de tengere Italiaan Moretti in een alles-of-nietspoging van de derde plaats drong. Lammers begon deze kampioenschap pen in de conditie van een serie verliezer, maar liep zich in vier dagen tijd totaal in vorm. Hy wierp lachend zijn handen omhoog, toen hij naar het ere-podium ging en kon bijzonder te vreden die andere 200 meter-finale (voor de dames) gaan bezichtigen. We vertelden het al: Fanny Blankers- Koen was op weg naar een Olympische score. Deze 200 meter, waarin drie Rus sinnen en een Engels meisje, Hall, haar de weg naar de finishdraad moesten versperren, liet ze in een nieuwe Ne derlandse record-tijd achter zich (24 se conden). Winnend van het startschot tot de stopwatch. Voor Puck Brouwer de vijfde plaats, in 25 seconden. Die mag aan Helsinki gaan denken. Het is tenslotte toch geen Olympi sche score geworden. Want nadat Wim Slijkhuis voor het eerst in zijn grillige carrière een grote titel bijeen had gelopen en elke Nederlander vlam mend op de tribunes had achtergela ten, kwam er uit de estafette 4 maal 100 meter voor dames slechts een tweede plaats. Goed, er was een itr Mevrouw Fanny BlankersKoen na de zege op de 200 meter. Links de Russi sche athlete Setchenova, die met een tijdsverschil van 0.8 seconde tweede werd, en rechts het Engelse meisje Hall. nish-foto voor nodig, die ir. Paulen, de KNAU-voorzitter, tenslotte lachend aan Engeland liet zien. Maar het was te vermijden geweest. Als er een ster kere eerste en een sterkere tweede wissel was geweest en de KNAU niet de illusie had gehad, dat er Europese estafette-titels kunnen worden ver overd zonder training. Estafette-lopen is namelijk een geheel aparte bran che. Men moet een stuk hout op het juiste moment aan een ander kunnen geven. Boven de roestbruine sintelbaan van het Heysel-stadion hebben donkere jungle-geluiden gewoed. Dertien mi nuten lang. Dertien minuten, waarin vijftigduizend Belgen, die gistermor gen met hun gedachten bij hun idool Gaston Reiff glimlachend het bed had den verlaten, 's middags hun begeerte naar een 5000 meter-triomf van Reiff in zware „Gas-ton, Gas-ton, Gaston"- stoten over de baan legden, tot zij op het luiden van de bel voor de laatste ronde van hun banken opstonden en in een enorm applaus uitbarsten. Voorde Tsjechische loper Emil Zatopek. Niet voor Reiff. Gaston Reiff, die tot de bel met zware bewegingen voor de Tsjechische officier uit had gelopen werd in de seconden, dat Zatopek met twee, drie rukken langs hem liep en bezeten de voor-laatste bocht doorvluchtte, een vergeten manOnzichtbaar voor allen, die Zatopek in zijn onmogelijke eindsprint van 400 meter, waarin hij 23 secon den op Reiff nam, volgden. Met de onstuimige beelden van het Reiff-Zatopek-gevecht van Zaterdag middag nog in het hoofd zijn we van middag voor de laatste maal sinds Woensdag op de perstribune van het Heyzel-stadion gaan zitten. We zagen de Noor Strandli het kogelslingeren met een paar enorme zwaaien winnen, no teerden het, applaudiseerden voor Fan ny Blankers-Koen, die met de secure regelmaat van de Olympische Spelen kampioenschappen bleef winnen, en za gen, om kwart over vier, met een on zeker hart Wim Slykhuis zich uit de deelnemerstribune losmaken. Hy liep daar naar de start temidden van een keur uit de Europese 1500 meter-lopers. Lennart Strand, wereldrecord-houder en Europees kampioen 1946, en daar ging El Mabrouk, de Marokkaan-van-Tree- beek, die Slykhuis een maand geleden in Limburg met een onheil-spellende demarrage had losgelopen. Erikson, de tweede Zweed, Taipale, de Fin, de Brit Nankeville met zyn landgenoot Eyre. Enfin: een veld van twaalf top-athleten. De microfonist sloeg met enkele woor den het grijze stadion-gedruis neer: „Et voice, les compétiteure du 1500 mètres plat".... Er kon gestart worden. Slijk huis op de vierde baan, uitermate gun stig vergeleken bij Strand en El Ma brouk, die zich practisch in de buiten baan over de krijtstreep bogen. Winst bij voorbaat voor Slijkhuis dus. Voor een Slijkhuis die alles meekreeg voor wereldrecords-aan-de-lopende-band, des ondanks in 1946 geen Europees kampi oen werd, twee jaar later geen Olympisch goud zag, maar die verleden jaar op acht-tiende seconde van het 1500 meter- wereldrecord kwam. Toen starter Cordemans deze finale wegschoot kenden we Slijkhuis' formule voor deze race: weglooppoging volgen, zonodig zelf naar voren gaan, als het tempo gedrukt werd. Omdat de sprint van de anderen bij voorbaat moest wor den uitgehold. Na 400 meter (61 seconden precies) gleed Slykhuis in derde positie langs de overdekte tribune. Achter de Zweed Erikson en achter de Fin Taipale, die het veld hijgend door de bocht trokken. Maar El Mabrouk hield Slijkhuis ach ter zich. Na deze 400 meter was één man echter de baan uitgestapt Lennart Strand, met een grauw gezicht. Ondermijnd door nervositeit Hij gaf zich krachteloos over. De rest vocht, geabsorbeerd in posi tie-gevechten, in de kopgroep, door. Achthonderd meter in twee minu ten één seconde. De Fin Taipale, die met lange glijdende paseen constant veeder (Van een speciale verslaggever) Als de berijuunde schilder Pieter Breughel in zijirgeboortestreek in Bra bant, eens vier eeuwen later geleefd zou hebben, stellig zou hij Zaterdagmiddag aangetrokken door al dat lawaai van toeterende auto's en aanmoedigingskre- ten van zyn dorpsgenoten, uit huis ge rend zijn. Getroffen door het goede werk van zijn streekgenoot Thijs Roks, zou hy in een vluchtige krabbel die tanige figuur geschetst hebben. In levende kleuren had de later Vlaamse meester dit Brabantse wielerfeest geschilderd. Hy zou dan ook die blonde West-Vla ming Henri Jochums vereeuwigd heb ben en naast de winnaar van de laatste etappe van die kris-kras door Brabant- race, de kranige figuur van de Amster dammer Cor Witteveen, de glorieuze winnaar van de derde Ronde van Bra bant. Thijs Roks is er dus niet in geslaagd zijn club uit St. Willibrord gelegenheid tot feesten te geven, zoals vóór hem in 1948 Wim van Est deed en vorig jaar Woutje Wagtmans. Maar toch, hij was de grote figuur in die 423 km. lange cour- se in drie etappen: Zaterdag van Vlij men naar St. Oedenrode en vandaar naar Oud Gastel, Zondag in de laatste etappe naar Steenbergen, een slotrit over 203 km. In de eerste rit ontsnapte Roks ergens in de buurt van Son, plm. 8 km. vóór het einde te St. Oedenrode. De kloeke Brabander kwam als de eenzame vluch teling met 42 sec. voorsprong aan. Stil verdween hij van de eenzame Markt in een huisje van de gastvrije bevolking, die niet in groten getale kwam kijken naar de aankomst van de eerste rit over plm. 120 km. In de tweede etappe op Zaterdag was hij weer een der allerbesten. In de eind sprint van de kopgroep kwam de Am sterdammer Cor Witteveen juist iets op de Belg Henri Jochums te kort. Dat was in de Dorpsstraat in Oud Gastel, toen hij met Piet Braspenninx vlak voor de plaats van aankomst in het wijde pol derland ontsnapt was. Zondag werd weer een grote dag voor Thijs Roks. Bijna 100 km. lang vocht hij in een eenzame solo-jacht om de ze ge. Vlak vóór Steenbergen werd hij in gelopen, o.a. door Cor Witteveen, die met de Belg Jochums eerste in de klas sering stond. Maar de West-Vlaming had de eerste plaats verloren toen de beslis sende slagen vielen. Het zou ons te ver voeren de enerve rende race van kilometer tot kilometer te beschrijven. Vergeten willen we ech ter niet het puike werk o.a. van Wim Holleeder, die mede deel uitmaakte van de achtervolgende groep. Hij stond spor tief zijn fiets aan Cor Witteveen af, we tend, dat hij geen kans op de eindzege meer had. Op de fiets met een lekke LONDEN, 26 Augustus. Alhoewel het Engelse seizoen amper acht dagen oud is kan men nu reeds voorspellen, dat de strijd nog spannender zal worden dan gewoonlijk, want slechts zes van de twee-en-negentig clubs hebben uit hun eerste drie wedstrijden het maximum aantal punten behaald: Blackburn Ro vers, Coventry City, Manchester City, Nottingham Forest, Lincoln City en New Brighton. In de eerste divisie staat thans Midd lesbrough boven aan, dank zij een 30 zege over Chelsea. Alle goals werden in de eersie helft gescoord en toen de Londenaars na rust trachtten hun ach terstand in te halen, konden de gast heren hen gemakkelijk in bedwang hou den. Aston Villa trof Derby in uitstekende vorm in een uiterst spannende wedstrijd, waarbij de ploegen voor rust om beurten de leiding namen, totdat het 32 voor Derby werd. Daarna voegde de thuisclub er nog een doelpunt aan toe en behaalde band van Witteveen reed hij de laatste tien kilometers uit en viel toen ver moeid van het zadel. Al met al is deze derde Ronde van Brabant, dank zij puike organisatie van de Brabantse Rondenbond en vele com missies, vooral die in Vlijmen onder lei ding van dr. Martens en de heer Jan Broeders, een groot succes geworden. Dertigduizend toeschouwers bejubel den de glorieuze winnaar, de Amster dammer Cor Witteveen. De einduitslag werd: C. Witteveen (Amsterdam) 11.15.0.2; Th. Roks (Sprun- del) 11.15.44; 3. Van Oers 11.16.15; 4. P. Braspenninx (Zundert) 11.17.37; 5. Zwiers (Eindhoven) 11.18.09; 6. Henri Jochums (België) 11.19.43; 7. A. Braspen ninx (Zundert) 11.21.58; 8. W. Hollee der (Amsterdam) 11.21.58; 9. W. Snij ders (Zwanenburg) 11.23.06; 10. Maenen (Valkenswaard) 11.23.46. (Van een speciale verslaggever) WENEN, 27 Augustus Nauwelyks had de tydwaarnemer by de waterpolo- wedstryd NederlandItalië het einde aangekondigd of een tiental grijpgrage handen pakten trainer Frans Kuyper bij armen en benen en gooiden hem mefr kleren en al in het water. De aanleiding van dit kostelijk toneeltje was de schitterende 94 zege, die op de Italianen was behaald en het veroveren van de Europese titel, dat er het gevolg van was. Uitgelaten hadden Planjer en Kuyper elkaar op de schouders zitten slaan, by elk prachtig staaltje waterpolo, dat door de Nederlanders ten beste werd gegeven. En dat waren er vele, want ons zevental speelde gisteren een wedstrijd van de bovenste plank. Schitterend was het samenspel, goed was het schieten, doch bovenal dient Ijpt werk van doelman Van Gelder te worden genoemd. Het ene schot na het andere ranselde Van Gelder uit zijn doel en wanneer het maar even mogelijk was, ving hij het leder klemvast. Het prachtige resultaat moet dan ook voor een groot deel aan zijn spel worden toegewezen. Vooral op het hoogtepunt van de strijd, de periode die volgde nadat Smol uit het water werd gestuurd, was de Nederlandse doelman ongenaakbaar. Bijlsma scoorde het eerste doelpunt en kort daarop was de stand zelfs 20, nadat Smol tegen de paal had geschoten en Braasem er onmiddellijk bij was ge weest om de bal in het doel te werken. Nog werd het 21, maar door een strafworp van Van Feggelen en een hard schot van Bijlsma, na prachtig samenspel met Smol, was het 41 voor Nederland. Smol werd daarna het water uitgestuurd. Onze ploeg ging tijdrekken door de bal steeds van hand tot hand te spelen en overleefde deze periode ook al omdat een der Italianen daarna eveneens naar de kant werd verwezen. Na de rust scoorde Braasem nummer vijf, er volgden twee Italiaanse doelpun ten (53). Van Feggelen nam de num mers zes en zeven voor zijn rekening, daarna verkleine Italië de achterstand nog door Ognio tot 74. Maar toen was het afgelopen: Braasem en Van Fegge len, beiden met schoten van grote af stand, voerden de score op tot 94, waarmede het einde en het ongeslagen Europees kampioenschap voor de Oranjeploeg een feit was. Geen Europeese titel voor Irma Schu macher op de 409 m vrije slap; de laat- De Oostenrijkse doelman springt hoog op, doch tegen het schot, dat Bijlsma (links) kort na dit moment zaj afvuren, is geen kruid gewassen. Het tweede doelpunt van de Nederlandse waterpo- loploeg tegen Oostenrijk. Uitslag 11J ste damesfinale van de kampioenschap pen 1950. Het was de Deense Greta Andersen, die vanmiddag uitgelaten van vreugde, met de Europese titel uit het water kwam. Irma Schumachter was de eer ste, die haar rivale ge,luk wenste. Ogen schijnlijk niet teléurgesteld nam Irma haar nederlaag op, maar toen wij na de ceremonie even met haar spraken, bleek wel dat onze landgenote hoezeer zij het de sympathieke Deense ook gunde, toch niet erg te spreken was over de wijze waarop zij de wedstrijd had ge zwommen. Inderdaad heeft Irma een tactische fout gemaakt, door te lang bij Greta Andersen te blijven. Onze landgenote wachtte op de eindspurt van de Deense zwemster, in plaats van zelf het mo ment te bepalen waarop de laatste reserves zouden worden aangesproken. Toen beiden gelijk keerden voor de laatste 100 m, gebeurde er niets. Irma, die door haar veel snellere Kieferkeer- punt een halve meter voor kwam te liggen, ging niet door. Wel werd het tempo wat hoger, maar het initiatief tot het grote duel werd kennelijk aan de Deense zwemster overgelaten. Nu kreeg de Olympische kampioene de gelegen heid haar eigen race te zwemmen en pas bij het laatste keerpunt begon de eijidspurt. Irma liep even uit, maar op de helft van de baan lag Greta Ander sen met haar gelijk en vijf meter ver der was onze landgenote geslagen. Irma viel bij elke slag een centimeter verder terug en met 0.3 sec. voorsprong was Greta Andersen eerste. Hanny Termeulcn weed vierde. Een prachtige finale was de 1500 m. vrije slag heren. Dit anders vaak zo wei nig spectaculaire nummer was nu zekvr een der fraaiste eindstrijden van de kampioenschappen. Het begon al met een verrassing, toen Marjan Stipetic er na 100 meter alleen tussenuit trok. Snel had hij zich na de eerste tientallen meters van de anderen losgemaakt en, met een mooie lange slag zwemmend, had hij de kop genomen voor de Duitser Lehmann, de Franse favoriet Boiteux, diens landgenoot Bernardo, Mislav Stipetic en onze landgenoot Ca- bout. Cabout was tot. 500 m. bij gebleven, maar toen werd het tempo hem te mach tig en hoewel hij rustig en goed glijdend bleef doordraaien, moest hij de anderen toch laten gaan. Nog 500 m. moesten worden gezwom men, toen Lehmann en Boiteux Marjan Stipetic te pakken hadden en na 1100 m. had ook Bernardo de Zuidslaviër, die nu volkomen „leeg" gezwommen was, ach ter zich gelaten. Met nog 200 meter voor de boeg lag Lehmann een meter of vijf voor op Boi teux, die kennelijk dacht hem met zijn eindspurt te kunnen kloppen. Lehmann zwom echter geweldig goed en opge zweept door het Oostenrijkse publiek hield hij zijn hoge tempo tot de laatste centimeters vol. Kees Kievit heeft zich in de finale van de 100 meter rugslag met handslag de Europese titel zien ontgaan, hoewel de officiële tijden een verschil van 0.3 sec. tussen zyn aankomst en die van de nieu we Europese kampioen Larsson uit Zwe den aanwezen. By het eerste keerpunt had onze landgenoot nog de leiding, die hy tot 10 meter voor het einde wist te behouden. De uitslagen luiden: 100 m. rugslag: 1. en Europees kampioen Larsson (Zwe den) 1.09.4; 2. Kievit (Nederland) 1.09.7; 3. Skanata (Z.-Sl.) 1.10.8; 4. Zins (Frank rijk) 1.10.9; 5. Massaria (It.) 1.11.9. 200 m. schoolslag heren en Europees kampioen: 1. Klein (Duitsland) 2.38.6, 2. Lusien (Fr.) 2.40.9, 3. Rask (Zweden) 2.43.8, 4. Pavlicek (Oostenr.) 2.44. 400 meter vrye slag dames: 1. Greta Andersen (Denemarken) 5 m. 30 sec., 2. Irma Schumacher (Nederland) 5.31.2, 3. Colette Thomas (Frankrijk) 5.37.4, 4. Hanny Termeulen (Nederland) 5.37.4. Schoonspringen heren: 1. Guenther Haase (Duitsland) 158.13 p., 2. Wernar Sobeck (Duitsland) 141.54 p., 3. Thomas Christiansen (Denemarken) 140.94 p. 1500 m. vrye slag heren en Europees kampioen: 1. Lehmann (Duitsland) 19.48.2, 2. Boiteux (Fr.) 19.48.4, 3. Ber nardo (Frankr.) 20.06.7, 4. Marjan Sti petic (Z. Slavië) 20.34.3. Torenspringen heren: Europees kam pioen: Haase (Duitsl.) 158.13 p., 2. So beck (Duitsl.) 141.54, 3. Christiansen (Den.) 140.94. Slotstand waterpolo. De eindstand in het Europese waterpolo-kampioenschap luidt: Nederland 6 6 0 0 5816 Joegoslavië 6 4 1 1 3625 Zweden 6 4 1 1 37—14 Italië 6 3 3 0 42—35 Frankrijk 6 1 5 0 23—42 Oostenrijk 6 2 4 0 2943 Zwitserland 6 0 6 0 1777 Het eindklassement van de Europese zwemkampioenschappen luidt: Dames: Nederland 97 p., 2 en 3 ex aequo: Frankrijk en Denemarken 51 p., 4. Zweden 18 p., 5 en 6 ex aequo: België en Duitsland 13 p., 7. Oostenrijk 9 p., 8. Joegoslavië 5 p., 9. Italië 4 p. Heren: 1. Frankrijk 87 p., 2 en 3 ex aequo: Duitsland en Zweden, 4 en 5 (ex aequo): Joegoslavië en Nederland 40 p., 6. Oostenrijk 22 p., 7. Italië 16 p., Denemarken 5 p„ 9. Turkjje.2 p. een welverdiende zege. Lee, de van Lei- cester gekochte midvoor, scoorde twee maal. Wolverhampton kon het tegen de pittige ploeg van Fulham niet bolwer ken en verloor met de oneven goal, na dat de Londense keeper Black in de tweede helft, toen de Wolves hard voch ten voor een gelijk spel, een strafschop gehouden had. De enige zege in een uitwedstrijd kwam voor rekening van Burnley, dat te Sheffield de Wednesday met 10 klopte. Portsmouth, kampioen in de beide afgelopen seizoenen, leed opnieuw in Yorkshire een nederlaag, nu tegen Huddersfield, en bezet de voorlaatste plaats in de ranglijst. Het treffen tussen Arsenal en Totten- ham Hotspur werd door 64.000 toeschou wers bijgewoond, het hoogste aantal van de dag. Het was een prachtige wedstrijd tussen twee ploegen, die elkaar voor het eerst sinds 15 jaar in een league match ontmoetten. Met het gelijke spel konden zowel de Spurs als de Gunners tevreden zijn. Bolton bleef Manchester United de baas. Lofthouse, die verleden week een hattrick verrichtte, scoorde nu slechts één doelpunt, maar dat was voldoende. Liverpool speelde tegen Sunderland in zijn beste vorm. Liddell maakte in min der dan een minuut twee goals en Stub- bins, die voor het eerst in dit seizoen was opgesteld, voegde er nog twee aan toe, zodat het einde met 40 kwam. Manchester City, pas gedegradeerd naar de tweede divisie, sloeg Bury met 51, waarbij Westcott drie goals voor zijn rekening nam. De ploeg heeft nu meer doelpunten gescoord dan enige an dere league-club en zal niet lang in de tweede divisie blijven, wanneer het tot dusver vertoonde spelpeil kan worden gehandhaafd. Leider in deze afdeling, door beter doelgemiddelde, is evenwel Coventry, de enige club in de eerste en de tweede divisie, die nog geen doelpunt tegen zich zag scoren. Birmingham, tegelijk met Manchester City gedegradeerd, houdt zich ook uit stekend. Maar het pas gepromoveerde Notts County is in de tweede divisie nog niet op dreef en leed zijn derde neder laag in successie. De wedstrijden van vandaag trokken alom zeer veel publiek. In totaal schaar den zich 1.158.000 kijkers rond de velden en daarbij zijn dan nog niet twee wed strijden gerekend, die in de avonduren werden gespeeld. De uitslagen van de voetbalwedstrijden in de Engelse League luiden: Eerste divisie: ArsenalTottenham 22; BlackpoolCharlton 00; BoltonManches ter Un. 10; DerbyA. Villa 4—2; Fulham Wolverh. 21; HuddersfieldPortsmouth 21; LiverpoolSunderland 40; Middlesbr. Chelsea 3—0; NewcastleEverton 11; Sheffield W.Burnley 01; West Bromwich —Stoke 1—1. Tweede divisie: BirminghamGrimsby 11; BlackburnLuton 10; Brentford Leeds 12; CardiffNotts County 20; Co ventryPreston 10; DoncasterWest Ham 30; HullSwansea 21; Leicester City Queens Park 62; Manchester CityBury 51; Southampton TownSheffield United 1—0. Naar wij vernemen heeft de heer F. G. Triebei een schrijven gericht aan het be stuur van de K:N.V.B. waarin hij bedankt voor het lidmaatschap van de Technische Commissie en de Keuzecommissie. De heer Triebei is gedurende enige tien tallen jaren in beide functies werkzaam geweest en acht het gewenst dat thans jongere krachten aan het woor^ komen. De uitslagen van de wielerwedstrijden, die overal ter wereld in het afgelopen weekeinde werden gehouden, luiden voor zover er Nederlanders bij betrokken zijn als volgt: Criterium van Zürich: 1. Spuehler (Zwit ser!.); 2. Mueller (Zwits.); 3. Van Bree- nen (A'dam). Sprintwedstrijd Turijn: 1. Harris (Eng.); 2. Ghella (It.); 3. Van Vliet (Ned.). Omniumwedstrijd Zürich: 1. Koblet (Zwits.); 2. Middelkamp (Ned.); 3. Kübler (Zwits.). Ronde Koog aan de Zaan: 1. Piet Evers (Wormerveer) 125 km. in 3 u. 28 min. 32 sec.; 2. J. Storm Jr. (Den Haag): 3. G Voorting (Haarlem); 4. De Groot (Lei dén); 5. Van Beek (Oostzaan). Ronde van Schiedam: 1. Suykerbuyk (Breda) 100 km. in 2.44.27; 2. Kooiman (Haag); 3. Hofland (Beverwijk). Wedstrijd achter Derny-motoren (Bel gië): 1. Van Est (Ned.) 5 pnt.; 2. Van Steen (Belg.) 10 pnt.; 5. Middelkamp (Ned.) 17 pnt. Het moment waarop Slijkhuis als eerste door de finish gaat en Europees kam pioen op de 1500 m. is. Gevolgd door El Mabrouk (Fr.) en Nankeville (Eng.). Dames: 100 M. vr. slag: Irma Schumacher (Ned.) 1.06.4. 400 M. vr. slag: Greta Andersen (Den.) 5.30.9. 200 M. schoolsl.: Raymonde Vergau- wen (België) 3.00.1. 100 M. rugslag: Ria v. d. Horst (Ned.) 1.17.1. 4 x 100 M. vr. slag est. Nederland 4.33.9. Schoonspr. Mady Moreau (Frankrijk) 155.58 pnt. Torenspr.: Nicole Pelissard (Frank rijk) 85.67 pnt. Heren: 100 M. vr. slag: Jany (Frankrijk) 57.7. 400 M. vr. slag: Jany (Frankrijk) 4.48.0. 1500 M. vr. slag: Lehmann (Duitsl.) 19.48.2. 200 M. schoolslag: Klein (Duitsl.) 2.38.6. 100 M. rugslag: Larsson (Zweden) 1.09.4. 4 x 200 M. vrije slag est.: Zweden 9.06.5. Schoonspringen: Aderhold (Duitsl.) 183.68 pnt. Torenspringen: Haase (Duitsl.) 185.13 pnt. Waterpolo: Nederland (12 punten uit zes wed strijden). Arolbeker (A'dam): BrabantiaAFC 02; ZeeburgiaWA 0—2; AjaxHFC 5—0; DWS—VSV 0—1 (Vervolg Zondag 3 Sept.). Zilveren Bal-tournooi (R'daro): HVV —•Eindhoven 03; SpartaStormvogels 41; MauritsBVV 00. BW wint na strafschoppen. HBSWillem II 42. Halve finale: EindhovenSparta 32; BVVHBS 51. (Vervolg Zondag 3 Sept.). Zilveren Baltournooi Maastricht. (Winnar Kimbria). Halve finale Juliana (Spekholzerh.)NEC (Nijmegen) 21; Kimbria (Maastricht)DESK (Kaats heuvel) 4—2. Finale: KimbriaJuliana 40. Zilveren Westerkerk (A'dam): OSV— De Baronie 11 (Baronie wint na straf schoppen); HSCRheden O1; Spar taanRheden 01; SpartaanSC Em ma 10; DHC vrijgeloot (Vervolg Zon dag 3 Sept.). Groninger Dagbladbeker: Velocitas (Gr.)—GVAV (Gr.) 1—1; Be Quick (Gr.)—SW (Schiedam) 1—6; GVAV— Hengelo 0—3; SW—Velocitas 4—1; HengeloBe Quick 22. (Vervolg Zon dag 3 Sept.). Zilveren Domtoren (Utrecht). Win naar Longa. VeloxEDO 00. Velox wint na strafschoppen). UWLonga 15. Finale: LongaVelox 32. Zilveren Helmtourncoi (Helmond). Winnaar Helmondia. Go AheadKol- ping SDW 30; DFCHelmondia 22', Go AheadDFC 11; HelmondiaKol- ping SDW 4—1; Kolping SDW—DFC 05; Go AheadHelmondia 01. Stadhuistournooi (Middelburg): Mid delburgTOP 32; VlissingenMOC 50. (Vervolg 3 Sept.). Spaarnebeker (Haarlem). Winnaar NAC. NACVolcwijckers 21; NOAD Haarlem 10. Verliezersronde: Haar lemVole wijekers 31. Winnaarsronde: NAC—NOAD 3—0. Kaasstad-toumooi (Alkmaar): Voor ronden: Alkmaarse BoysTOG 121 HRC—RKAFC 8—1. (Vervolg 3 Sept.). Zilveren Zwaluwtournooi (Vught): Spechten (Eindhoven) won dit tour nooi. ZwaluwSchijndel 10; Wilhel- minaSpechten 11. Spechten wint O* strafschoppen. WilheïminaSchijndel 11. Wilheïmina wint na strafschop pen. Zwaluw (Vught)Spechten 01. De stand van de landen wedstrijd schaken te Dubrovnik (Joegoslavië) is» nadat verscheidene hangpartijen zijn af gespeeld, als volgt: 1 Joegoslavië, 1® punten; 2 en 3 West-Duitsland en Ver- Staten, ieder 13 punten; 4 Nederland, 1? punten en drie hangpartijen; 5 België» 11 y, punten en een hangpartij; 6 Argen tinië; 7 Chili; 8 Finland; 9 Frankrijk; weden. Het Nederlandse team won me* 2'Avan Denemarken. (Van onze R'damse correspondent) Het druilerig» weer ten spyt is het op Spangen een goede voetbaldag ge worden. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij op de ere-voorzitter van de K.N.V.B., de heer W. J. H. Mulier, en generaal-majoor M. R. de Bruyne, com mandant van het korps mariniers. Over liet algemeen genomen is er op de tweede dag heel wat beter gespeeld dan op de openingsdag. Het is jammer, dat Sparta en H.V.V. het vaantje hebben moeten strijken, maar de eerlijkheid ge biedt te verklaren, dat Eindhoven en B.V.V. het aan hun spel hebben ver diend de volgende week in de eindstrijd tegenover elkaar te worden geplaatst. Een treffen dus met een zuiver Zuidelijk cachet. SpartaStormvogels (41). Sparta's aanval was nogal productief. Kort vóór de rust viel het eerste doelpunt, dat van de voet van Van Male kwam. In de tweede helft gaf Sparta over het algemeen de toon aan. Het drukte zijn meerderheid in drie doelpunten uit, gescoord door Benningshof en Van Ede (2 x). Deuling redde voor Storm vogels deree*. door Kouwen in het Rot terdamse doel met een hard schot te passeren. SpartaEindhoven (23). De Eind" hovenaren gaven al dadelijk goed sa menspel te zien, waartegen Terlouw niet vermochten op te tornen z0 ?e linksbuiten v. d. Heijden en Snoek rust met een stand van 02 deden U* gaan. In de tweede helft beging Tiebout een lelijke fout door zonder noodzaak bal in eigen doel te werken. Eindhof speelde doortastend verder doch niet min slaagden de Rotterdammers er toc^ nog in de achterstand van 03 tot in te lopen doordat Schenk uit hoekschop scoorde en Benningshof n dig gebruik maakte van een vooi van Van Male. B.V.V.H.B.S. (5—1). H.B.S. was in het eerste gedeelte van de eerste het meest aanvallend, hetgeen niet w nam, dat Stempher een fout van Zou dijk afstrafte en de Bosschenaren de ding gaf. Na de rust bracht K-une de partijen op gelijke voet, doch da voerde B.V.V. de boventoon. Van Beu* den overspeelde v. d. Land naar jjf mening in buitenspelpositie waarna Stempher met een nara de stand op 31 bracht De aanvh e0 van B.V.V. waren niet van de lucht het was geen wonder dat v. d. Lano tweemaal moest bezwijken. Van j den en Donhuyzen maakten er n.L van.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4