MacArthur trekt op last van Truman een verklaring over Formosa in 4 Communistische overwinningen aan het front bij Pohang SPROOKJESBLOEMENCORSO IN HOOFDSTAD Om de gunst Afwijkend van het regeringsstandpunt Papua-hevolking betuigt adhesie aan verklaring van gouverneur VENIZELOS KONDIGT STAAT VAN BELEG AF OP KRETA .Het weer. Tot hoofd en hart Elizabeth's dochter: Prinses Anne Borgtocht ingetrokken Britse communisten steunen Labourp'artij Ernstige beroering in V.S. 9 Zware bombardementen van luchtmacht en vloot ten spijt Geliefden zouden op de berg Ida reeds in het huwelijk zijn getreden Liefde nog onveranderd BRITSE TROEPEN IN KOREA AANGEKOMEN Ministerraad neemt nog geen beslissing CATALINA-VLIEGBOOT NEERGESTORT Finse stakers eisen loonsverhoging DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248156 De boer ploegt goud Van veroordeelde Amerik. communistenleiders JACHT IN NOOD „Zeer ongewenst ogenblik" ZELF BESLISSEN OVER HAAR LOT BEROERING IN DE MIJNSTREEK De Waarheid goochelt met cijfers DE ONTVOERING VAN TASSOULA Bemiddeling heeft geen zin Reeds gehuwd? Van spelonk veranderd ONTBINDING VAN DE I.G. FARBEN Helemaal alleen.... Troepen voor Korea t.a.v. grootte van contingent Nederlander onder de gewonden Nog geen tegenmaatregelen van de regering BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefqon: Redactie 215441 Advertenties 21543 Abortfiementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Urnuiden: Bonifaciusstr. 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, t 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. In zijn onlangs, tijdens de havensta kingen in Amsterdam en Rotterdam, gehouden radiorede tot het Nedei- landse volk, sprak de minister-president als een van zijn grieven tegen de E.V.C. uit, dat deze zogenaamde vakcentrale bij voorkeur tot het zaaien van onrust haar toevlucht neemt, wanneer de bona-fide vakverenigingen met de regering be sprekingen voeren om tot een oplossing te komen van de moeilijkheden, die de spanning tussen lonen en prijzen veroor zaken. Dat was in 1945 en 1946 zo, en thans is het niet anders. De bedoeling van de E.V.C. is duidelijk; wetende, dat een voorlopige oplossing nabij is tenge volge van succesvol gevoerde onderhan delingen, wil zij bij de arbeiders de gun stige indruk wekken, dat een eventueel succes slechts aan haar actie het ontketenen van stakingen te danken is. Terecht wees dr. Drees er echter op, dat deze stakingen, een oplos/ing eerder remmen dar stimuleren. Thans komt het partijbestuur van de Partij van de Arbeid met een resolutie, waarin het als zijn oordeel uitspreekt: Dat een bij het gestegen prijspeil be horende inkomensaanpassing voor de loonarbeiders en de kleine pensioen- trekkenden noodzakelijk is en maat schappelijk verantwoord. Op korte termijn moet een prijsbe- heersing worden ingevoerd om de ten gevolge van loonbeweging en internatio nale prijsstijging te verwachten infla- tionnaire tendenzen de baas te blijven. Wij kunnen deze houding van het par tijbestuur van de P. v. d. A. evenmin bewonderen als, die van de E.V.C. Er is natuurlijk groot verschil in optreden met dat van de E.V.C., maar in wezen streeft de publicatie van de resolutie der P. v. d. A. in één opzicht hetzelfde doel na, n.l. de gunst van het volk, voor al van de arbeiders. Wij zullen zeggen, waarom. Het is voor ingewijden en daar mogen wij het partijbestuur van de P. v. d. A. in de eerste plaats onder rekenen geen geheim, dat de regering op het punt staat een nieuwe loonronde van 5 pet. en bovendien een zekere prijsbeheersing af te kondigen. Naar wij menen, staat dit besluit vrijwel vast. In discussie zou nog zijn de al of niet bin dendverklaring voor de nieuwe loon ronde. Nu komt de P. v. d. A. Zaterdag met haar bekende resolutie. Wat moet hiervan de indruk bij onze arbeiders zijn? Die P. v. d. A. heeft toch maar weer succes bij de regering. Zo wordt er ook hier weer een aardig brokje po litieke munt uit een precaire situatie ge slagen. De besturen der bona-fide vak verenigingen. ook het N.V.V., hebben te recht over deze beslissing van de re gering gezwegen. Maar N.V.V. en P. v. d. A. zijn nu eenmaal, al wordt dit vaak ontkend, nauw met elkander verweven. Wat zou de P. v. d. A. gezegd hebljen, als het partijbestuur van de K.V.P. op dit moment met een dergelijke resolutie zou zijn gekomen? De landbouwersknecht S. te Vlagt- wed.de vond dezer dagen bij het rooien en gladde ring, die toebehoor de aan de landbouwer B. te Ommen. Jleze had de ring daar drie en dertig .laar geleden verloren. Op hetzelfde land werd een dag later wederom een trouwring gevonden. Deze werd twee jaar geleden verloren door mej. K. te Vlagtwedde. De baby van prinses Elizabeth zal Anne Elizabeth Alice Louise worden ge noemd. Het Amerikaanse hof van appèl heeft de vrijlating tegen borgtocht van de elf tot gevangenisstraffen veroordeelde Ame rikaanse communistische leiders inge trokken en hun 30 dagen de tijd gege ven om aan te tonen ^yaarom de von nissen niet van kracht zouden moeten blijven. Het hof van drie rechters nam zijn besluit met 21 stemmen. De uitspraak komt hier op neer, dat de veroordeelden, die zich tegen borg tocht op vrije voeten bevinden, opnieuw 30 dagen uitstel hebben gekregen. In die tijd kunnen zij in beroep gaan bij het opperste gerechtshof en, hangende de behandeling van hun zaak voor dit hof, om een verdere opschorting van de toepassing van de vonnissen verzoeken. De Britse communistische partij heeft bekend gemaakt, dat zij bij toekom stige algemene verkiezingen het aantal harer eandidaten drastisch zal beper ken teneinde de Labourpartij te steunen, «gezien de opperste noodzaak van ver enigde acties voor het behoud van de Vrede en van een overwinning der ar beidersklasse over de Tories". Op deze Jyijze, aldus de verklaring van de par- t'j, kan een overwinning van de con servatieven belet worden. Zoals bekend hadden de communisten bij de laatste verkiezingen in ongeveer 100 districten eandidaten gesteld, van t^ie er niet één gekozen werd. De twee Setels in het oude Lagerhuis gingen verloren. Harry Pollitt, de secretaris-generaal y.9u de partij, heeft onlangs in een ar- 'lkel in het Cominform-blad toegege- ycth dat de politiek om elke zetel te betwisten een fundamentele fout was geweest. Hedenmorgen in alle vroegte zijn en kele reddingsboten uitgevaren naar een te'ljacht, dat zich ongeveer drie kilome- er ten Oosten van het lichtschip Goe- ee in nood bevond. De „President Jan ah Leis" slaagde er na veel moeite in ^®t scheepje, genaamd „Ingrid", drijven- houden. Het werd hedenmiddag ®r Hoek van Holland gesleept, int bemanning van het vaartuigje was en u«en door een andere boot opgepikt behouden in Stellendam aangeko- üitn- Het zijn allen Duitsers, afkomstig en jVuxhaven. Via Borkum, Amsterdam Op iyoek van Holland was men vannacht het eg haar Engeland. Door schade aan mri„y°er geraakte het scheepje toen in hykheden. President Truman heeft generaal MacArthur gisteren gelast een verklaring over Formosa in te trekken, die op de nationale bijeenkomst van „veteranen van oorlogen in het buitenland" zou worden voorgelezen. MacArthur heeft aan het bevel van Truman voldaan en de voorzitter van de vereniging tele grafisch verzocht zijn boodschap als niet gezonden te beschouwen. Onder tussen hadden echter enkele bladen de verklaring reeds afgedrukt en om deze reden publiceerden later ook verscheidene andere kranten de boodschap van MacArthur. Deze verklaring wijkt af van het officiële standpunt van de Amerikaanse regering. MacArthur verklaarde, dat de veiligheid van de V.S. er van afhangt, of Formosa in bevriende handen blijft. Het standpunt van de Amerikaanse regering is, dat de toekomst van Formosa op internationaal niveau moet worden bepaald. Het incident heeft in de V.S. ernstige beroering gewekt en het zal stellig blijvende littekenen aanbrengen in een situatie, welke reeds gekenmerkt werd door scherpe tegenstellingen tussen sommige hoge militairen- en diplomatieke autoriteiten in de V.S. over de te voeren buitenlandse politiek. „met het cog op de verkeerde opvat tingen. die de laatste tijd worden geuit in verband met de betrekking van Formosa tot ons strategisch potentieel in de Pacific". Tegelijk met de bekendmaking van het bevel aan MacArthur, heeft het Witte Huis meegedeeld, dat de president aan Warren Austin, de Amerikaanse gedele- v geerde in de Veiligheidsraad, een brief x gezonden heeft, waarin opnieuw het Amerikaanse standpunt met betrekking tot Formosa wordt uiteengezet, opdat er „geen misverstand" kan rijzen. Zoals bekend, is deze Amerikaanse politiek er op gericht Formosa te neu traliseren voorzover het de Koreaanse oorlog betreft. De V.S. nemen echter geen andere verplichting op zich dan deze, dat elke poging tot invasie tijdens de huidige crisis belet zal worden. De re geringen, welke het Chinese communis tische bewind erkend hebben, huldigen daarentegen het standpunt, dat Formosa onder het gezag van Peking behoort te ressorteren. De Amerikaanse politiek in dit dilemma beoogt de gehele kwestie voorlopig in de doofpot te stoppen, in verband hiermede kwam de krachtige verklaring van MacArthur op een zeer ongewenst ogenblik. In de brief, die Truman aan Warren Austin heeft geschreven, wordt herhaald, MACARTHUR Er zijn aanwijzingen, dat de situatie ook zal leiden tot een verdere verslech tering van de republikeins-democrati sche samenwerking in de buitenlandse politiek. De republikeinse senator Knowland, die steeds scherpe critiek uitgeoefend heeft op de in het Verre Oosten gevoerde politiek, heeft een ver klaring uitgegeven, waarin de Ameri kaanse regering er van beschuldigd wordt generaal MacArthur te willen „muilkorven". Ook van andere republi keinse zijde is scherpe critiek geleverd op Truman's opdracht aan de generaal. De republikeinse leider Joseph W. Mar tin verklaarde in het Huis dat het Ame rikaanse volk hiermee opnieuw een schreeuwend voorbeeld te zien kreeg van de ongelooflijke domheden, die de rege ring in de laatste vijf jaar had begaan. „Domheden, die Mandsjoerije. en het grootste gedeelte van China aan de com munisten uitleverden, en tenslotte cul mineerden in het Koreaanse conflict". In zijn boodschap verklaarde Mac Arthur, dat de vrede slechts gehand haafd kan worden „door een verdedi gingslinie in het gebied van de Stille Oceaan in stand te houden". De generaal verklaarde grote militaire betekenis aan Formosa te hechten. Hij noemde de ke ten van eilanden van de Aleoeten tot de Marianen een „natuurlijke" verdedi gingslinie in het gebied van de Stille Oceaan. Met behulp van een luchtmacht zou elke Aziatische haven van Wladiwo- stok tct Singapore, van deze eilanden keten uit beheerst kunnen worden en iedere vijandelijke beweging naar de Pacific kunnen worden verhinderd. Iedere grote aanval van het vasteland van Azië op ons of onze vrienden in de Pacific zal op een mislukking uitlopen, indien wij beschikken over superioriteit van vloot- en luchtmacht en modern uitgeruste landstrijdkrachten om onze bases te verdedigen", aldus MacArthur. Volgens MacArthur zf?u door de ver overing van Formosa een vijandelijke saillant midden in genoemde defensie linie ontstaan. MacArthur verklaarde zijn mening over Formosa te geven Verwachting tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met voorname lijk in het Westen van het land enkele verspreide buien. Matige af en toe vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zon: 5.47—19.33 Maan: 20.229.00 TRUMAN dat de tegenwoordige status van Formo sa deze is. dat dit gebied bij de overwin ning van de geallieerden aan Japan werd ontnomen. Gelijk het geval is bij andere soortgelijke gebieden moet internatio naal over de toekomstige status beslist worden. Aan de Chinese regering werd. destijds gevraagd de capitulatie van de Japanners op het eiland te aanvaarden. Dat is de reden, waarom de Chinezen er zich hu bevinden. In de brief wordt ook gezegd, dat het bevel van Truman aan de Amerikaanse vloot om de Chinese communisten te beletten het eiland binnen te vallen ten doel heeft de vrede te handhaven en daardoor in volkomen overeenstemming is met het Handvest van de V.N. Truman schrijft verder, dat de V.S. een behande ling door de V.N. van het geval-Formosa zouden toejuichen. Ook wordt gezegd, dat een communistische invasie van For mosa de veiligheid zou bedreigen van de strijdkrachten der V.N., die in Korea opereren. Het lid van de politieke vertegel» woordiging van Nieuw-Guinea, de heer N. Jouwe zegt in een verklarin* o.m. dat de Fapua-bevolking van Nieuw-Guinea haar adhesie betuigt met de verklaring van de gouver neur van Nieuw-Guinea, de heer Van Waardenburg, bij zijn aankomst op Schiphol, inzake de gevoelens van de Papua's. De Papua's, zo gaat de heer Jouwe voort, dringen er nogmaals uitdrukkelijk bij de heer Van Waardenburg op aan, overal in Nederland van de 'wil der Papua's te getuigen. De Papua-bevol- king verwerpt uitdrukkelijk elke be lofte om haar en haar vaderland aan de republiek-Indonesia over te dragen. De bevolking van Nieuw-Guinea zal zich nimmer onderwerpen aan de be lofte, gedaan zonder haar medeweten en voorkennis, zij bezit haar eigen heilig recht om over haar lot te beslissen buiten de Nederlandse en Indonesische regering om. De kwestie van het ver kiezen om onder de bescherming van Nederland, Australië of Indonesië te mogen leven, is een zaak van de Papua's zelf en niet die van andere naties. De Papua's van geheel Nieuw-Guinea, van het Westen tot het Oosten, zullen hun vaderland blijven verdedigen met opoffering van hun krachten, bezittin gen en leven, aldus de heer Jouwe. Van bevoegde zijde wordt ons mede gedeeld dat de Nederlandse regering geen belofte inzake overdracht van souvereiniteit over Nieuw-Guinea aan Indonesië heeft gedaan. Zou er toe worden overgegaan souverêiniteit over te dragen, zo werd verklaard, dan zou dat uiteraard alléén aan Indonesië zijn en niet aan derden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat dit geenszins impliceert, dat de Neder landse regering plannen in die richting zou koesteren. (Van onze correspondent) Woensdagavond werd de Limburgse mijnstreek plotseling opgeschrikt door de avond-editie van De Waarheid. Men kon in het blad lezen, dat niet minder dan 5758 Limburgers het Stockholmse manifest tegen het gebruik van de atoombom en voor de rode wereldvrede hadden getekend. Overal in de mijn streek zou de geestdrift voor deze vrede enorm geweest zijn. Dokters, onderwij zers, geestelijken, kinderen, metaalbe werkers en vooral de aan De Waarheid zo dierbare Limburgse kompels hadden volgens het communistische dagblad vol verlangen uitgezien naar het manifest en de bijgaande lijsten en vol heilig vuur hadden duizenden hun handtekening ge plaatst Een jongetje uit Heerlerheide had de toestemming van zijn onderwijzer ge kregen om onder zijn kameraadjes hand tekeningen te verzamelen en „evenais Huppie zelf wilden ook de andere kin deren van de school geen oorlog. Zij wilden in vrede leven!" Een waarlijk ontroerend verhaal over de wil tot vrede in de harten van de Limburgse mijnwerkerskinderen! Als de communisten Woensdagavond in de mijnstreek waren geweest en de reacties hadden kunnen peilen op deze jubel in hun rode lijfblad, dan zouden zij misschien ernstig zijn geschrokken. De verontwaardiging was algemeen. Deze smeerlappen, zei ons een mijnwer ker, hebben weer eens misbruik ge maakt van de goedgelovigheid en de goede trouw van een aantal mensen om ons in het rode zonnetje te zetten voor het hele land-. Want het is een feit, dat inderdaad met lijsten gecolporteerd is en dat een aantal mensen, misleid en bedrogen, ge tekend hebben voor een manifest, waar van zij de portee niet hebben begrepen en niet hebben kunnen begrijpen. Maar eveneens staat vast als een paal boven water, dat op ongelooflijke wijze is ge goocheld met de cijfers. In de verste verte is het aantal niet bereikt, dat de communisten in de Nederlandse Prawda bekend maakten. Een leugen, is het verhaal van het mijnwerkersjongetje en de schoolkinde ren van Heerlerheide en verschillende bedrijven en personen zijn met opzet belasterd. Trots laat Willy Lust uit Zaandam, die tweede werd met verspril,gen tijdens de Europese kampioenschappen, de zilveren medaille aan haar ouders ren. Het boogvormige front in het Noorden van Korea is gisteravond op enkele plaatsen ingedeukt onder de kracht van een nieuwe rode aanval. Zware gevech ten zijn gemeld aan het centrale front van Waegwan tot Pohang. Veertigdui zend van de 64.000 Noord-Koreanen, die zware druk uitoefenen op de gehele Zuid-Koreaanse verdedigingslinie, zijn in de strijd aan het Noordelijk front be trokken. De linie is het meest ingedrukt bij het door de Noord-Koreanen bezette Uihung, dat 34 km. ten Noorden van Taegu ligt on even ten Noord-Westen van Pohang, de belangrijke Zuid-Kore aanse haven. In eerdere berichten van het Ameri kaanse achtste leger en generaal Mac- Arthur's hoofdkwartier werd gezegd, dat de aanval was bedwongen. De A.P.- correspcndent Hal Boyle, die even voor het invallen van de duisternis op het vliegveld van Pohang landde, meld de, dat de roden op 4 km. van Pohang staan en ondanks de zware bombarde menten van vloot en luchtmacht vorde ringen maken. Volgens U.P. waren de rode troepen vanmorgen op enkele pun ten doorgedrongen in de stellingen van de derde Zuid-Koreaanse divisie, op zeven km. ten Westen van de stad. Geallieerde jagers hebben in het Zuiden opnieuw twee rode tanks op de met wrakken bezaaide weg ten Westen van Masan buiten gevecht ge steld. Eerder vernietigde de lucht macht vier tanks, 15 stukken geschut en 28 vrachtwagens. De twee tanks waren klaarblijkelijk alles, wat was overgebleven van de pantser-concen tratie, die de Noordelijken bij de ri vier de Nam, 12 km. ten Noord-Wes ten van Haman hadden samengetrok ken. Uit buitgemaakte vijandelijke De ontvoering; van het mooie 19-jarige meisje Thassoula, dat door haar aan bidder Costa Kefaloghianis naar de berg Ida gebracht is, heeft op Kreta heel wat beroering veroorzaakt. De Griekse premier Venizelos heeft zich thans zelfs genoodzaakt gezien de persoonlijke vrijheden en de vrijheid tot vergaderen in te trekken teneinde verstoring der openbare orde en bloed vergieten te voorkomen. Deze maatregelen hebben betrekking op twee pre fecturen, namelijk Canea en Heraclion. Tusen de families van de beide ge liefden bestaat een vete, die al honderd jaar oud is. De Kefaloghia-familie steunde destijds koning Constantijn, terwijl de Petrakogeorgi's vurige aan hangers waren van wijlen Elutherios Venizelos, die dertig jaren lang tegen de koning heeft gestreden. Beide families zijn groot en machtig en kunnen honderden gewapende sup porters in het veld brengen. Slechts een wonderbaarlijke verzoe ning zou een ernstig bloedvergieten kunnen voorkomen. Manuel Kefaloghia, een broer van Costas en afgevaardigde voor de volks partij heeft tezamen met een vertegen woordiger van de Petrakogeorgi's con tact met het jonge paar gezocht, ten einde hen over te halen terug te keren. Manuel zou tegen het meisje hebben gezegd, dat zij een brand had gesticht, die honderd jaren zou voortwoekeren. „Uw vader heeft mannen uitgezonden om u dood of levend in handen te krij gen. Het is uw plicht om u neer te leggen bij de wens van uw vader." „Vader, vader," mompelde het meisje, „hoe zal ik u weerzien?" Haar minnaar fluisterde: „Je mag weggaan, als je dat wenst." Een ogenblik was hot meisje stil. Toen wierp zij het hoofd achter in de nek en zei vastberaden: „Neen, ik blijf hier. Ik zal de verantwoording dragen. Zeg tegen mijn vader, dat hij mij zijn zegen geeft." Costas ze. tot zijn broer: „Je diende te weten, dat het meisje bij mij blijft. Wij zullen onszelf doden als dat nodig is." Manuel smeekte zijn broer niet te trachten zich te verzetten tegen 5000 soldaten en gendarmes. De ontvoerder negeerde echter het advies, omhelsde zijn broer en zei: „Wij zullen elkaar in het hiernamaals terug zien." Inmiddels heeft de openbare aankla ger te Athene een verordening uitge vaardigd, waarbij het de Athe.ense dag bladen verboden werd enig nieuws om trent de ontvoering te publiceren. Enige minuten later evenwel maakten ambtenaren van de algemene veiligheids- 3^ dienst bekend, dat de verordening weer was ingetrokken. Prompt verschenen de couranten met lange verhalen over de. sensationele ontvoering. Volgens de familie van Costas Kefa- loghianis is deze jongeling Zaterdag al in een grot van de berg Ida in het hu welijk getreden met zijn 19-jarige schoonheid. De familie deelde verder nog mede dat, Costas na het huwelijk met de zwartharige Tassoula Petrakogeorgi haar een krans van laurierbladen op het hoofd had geplaatst, welke bladeren hij onder het oog van de naar hem speurende soldaten op de helling van de berg geplukt had. Na deze berichten over de trouwpartij heeft de overheid onmiddellijk de ge deeltelijke staat van beleg afgekondigd' in deze „Trojaanse oorlog". In deze uitzonderingstoestand kunnen personen, die er van verdacht worden Costas en zijn bruid te helpen, gedepor teerd worden. Vermoed wordt, dat Costas en zijn jonge bruid haar twee helpsters en een „legertje van' zeven ontvoerings- assistenten" tussen de afdelingen sol daten doorgeglipt zijn, die de berg Ida omsingeld hebben. Waarschijnlijk hou den zij nu verblijf in een of andere romantische „wittebroodsweken" schuilplaats in de buurt van rethemno. De Atheense kranten hebben de aankomst van Pa Petrakogeorgis in de hoofdstad met de vetste koppen af gedrukt en daarbij de gecompliceerde Griekse regeringscrisis, die het land reeds enige tijd bezig hield, naar de tweede plaats verwezen. Een der sprookjes, die het Aalsmeers bloemencorso, dat op 9 September door Amsterdam trekt, zal uitbeelden. De geallieerde Hoge Commissie heeft een nieuwe wet gepubliceerd, strekken de tot de volledige ontbinding van de grootste kartels van Duitsland en van de wereld, zoals de I. G. Farben. De wet bepaalt, dat de 169 fabrieken van de Farben onder geallieerde jurisdictie ko men en aan nog te vormen onafhanke lijke Duitse maatschappijen of aan be staande filialen van de Farben verkocht zullen worden. Deze maatregel loopt evenwijdig met de decentralisatie van de grote staal- en kolencombinaties, waar toe twee jaar geleden bevel werd ge geven. De decartelisatie van de I. G. Farben is een vijf jaar oud project, waaraan ook Rusland heeft meegewerkt. Dit veranderde toen de Contróleraad uit eenviel. De Russen namen de 45 fabrie ken in hun zone als herstelbetalingen in beslag en droegen hen over aan de Oost- Duitse communisten voor socialisatie De Westelijke mogendheden namen zeli de exploitatie van de fabrieken ter hand. Hun plan is nu hiermee op te houden en de fabrieken aan Duitse maatschappijen te verkopen. De enige mogelijkheid om een vijand I onschadelijk te maken is hem te ver- anderen in een vriend. Als alles verloopt zoals de inwoners van Aalsmeer zich dat voorstellen, dan zal op Zaterdagmiddag 9 September een sprookjesachtig bloemencorso door Am sterdam trekken letterlijk en figuur lijk, want het zal sprookjes uitbeelden! en een zeer gevarieerd bloemenspel in het Stadion worden opgevoerd. De Aals meerders hebben er maar liefst een ton (aan geld) voor uitgetrokken, dat is op een bevolking van ruim 12.000 zielen niet minder dan een gulden of acht a tien per hoofd! Aalsmeer wil met dit bloemencorso zo veel bekendheid krijgen, dat het een wereldgebeurtenis wordt, zoals het car naval in Nice. Hoewel ons nationale bloemencentrum over duizend kweke rijen met anderhalf millioen vierkante meter kassen beschikt, zal het toch uit geheel Nederland bloemen voor het corso moeten verzamelen, want de 30 praalwagens, bestaande uit platte wa gens, waarop uitbeeldingen van allerlei bekende en ook minder bekende sprook jes worden gebouwd, verslinden o.a. 800.000 dahlia's. 125.000 anjelieren. 125.000 gladiolen, 100.000 rozen, enz. tot 5000 graszoden. 40.000 kilo mos en.... 1000 km. draad toe! De grootste wagen heeft alleen al 50.000 bloemen nodig en om hem door. Aalsmeer te kunnen laten rijden moét men zelfs de leuningen van een brug afbreken (die brug moet ove rigens het volgend jaar toch verdwij nen!). 750 bindsters en binders zullen hun nachtrust moeten opofferen om de wa gens op te tuigen, maar de Aalsmeerse middenstand zal intussen voor hun natje en hun droogje zorgen, waarvoor o.a. 4000 flesjes limonade beschikbaar zijn. In tegenstelling met vorige jaren, toen andere gemeenten meehielpen, zet Aals meer het corso, dat een kilometer lang zal worden, nu helemaal alleen in el kaar. In het bloemenspel in het (natuurlijk ook versierde) Stadion zullen echter ook talrijke jonge Amsterdammers onder de 700 medewerkenden optreden. De ge meente Amsterdam beurt hier uiteraard de vermakelijkheidsbelasting, maar al leen de gemeente Aalsmeer geeft subsi die. Het bloemenspel begint om half drie en bestaat uit bazuingeschal, allerlei dansen, vlagge- en bloemgroeten, galop van ruiters en hoepelfiguren. Onder het spel komt het corso, dat ojn half een uit Aalsmeer vertrekt, het Stadion binnen en verlaat dit eerst om half vijf als het spel is afgelopen. Dan gaat het (met 9 km. snelheid per uur) een 13 km. lange weg afleggen (korter dan het vorig jaar) met een onderbreking bij het Monument op de Dam, waar een krans wordt ge legd. Omstreeks kwart over zeven zullen de totaal 55 wagens weer in Aalsmeer terug zijn, waar om half negen de prij zen worden uitgereikt. Met behulp van mobilofoons hoopt men het tijdschema als een spoorboekje te doen kloppen! Het corso wordt tot in de kleinste details verzorgd, zodat de bestuurders van de tractoren, die de praalwagens trekken, gekleed zijn overeenkomstig het sprook je, dat op de praalwagen wordt uitge beeld (een kok op de tractor, die tafeltje- dekje trekt!). Architect N. Noyons te Amstelveen heeft; de praalwagens ont worpen. Nu nog mooi weer en het wordt een waar bloemenfeest! t documenten is gebleken, dat de Noor delijken een offensief wilden inzetten tegen Masan. Uit de rapporten van Amerikaanse piloten maakt men op, dat de Noord- Koreanen voor hun marine steun ont vangen van een ander land. Piloten heb ben gemeld, dat zij twee korvetten en drie tankboten tot zinken hebben ge bracht. Toen de oorlog begon, bezaten de Noord-Koreanen geen schepen van dit type. Het tweede contingent Zweeds me disch personeel voor Korea is met een gecharterd vliegtuig van de Scandinavi sche luchtvaartmaatschappij in New York gearriveerd. Het contingent be staat uit 43 vrijwilligers. Twee bataljons Britse keurtroepen zijn vandaag op Korea aan land gegaan. Het vliegkampschip, waarmede de eerste bataljons van de regimenten Argyll and Sutherland Highlanders en Middlesex nit Hongkong naar Korea vervoerd werden, kwam enige minuten na twaalven in een Zuid-Koreaanse ha ven aan. Deze troepen hebben de afge lopen 16 maanden in Hongkong een in tensieve training ondergaan, waarbij het accent lag op gevechten in heuvels. De twee bataljons infanterie zijn te zamen 2.000 man sterk. De ministerraad heeft Maandag ver gaderd over de kwestie van bet zenden van vrijwilligers naar Korea. Over de grootte van het contingent en verdere technische details is nog geen beslis sing genomen, omdat men eerst de uit slag van de medische keuring van de vrijwilligers wil afwachten. Een Catalina-vliegboot van de Shell, met Nederlandse registratienummers, is in de baai van Kowloon bij Hongkong neergestort. De vijf leden van de be manning, onder wie één Nederlander, n.l. de heer M. Altman, zijn in een zie kenhuis opgenomen. Hun toestand is be vredigend. Het toestel maakte een proefvlucht, nadat het was nagezien. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Gisteren zijn 55 a 60 duizend Finse arbeiders in staking gegaan. Hun aantal zal voor het eind van de week wellicht tot ongeveer lHO.OOO stijgen. De stakers eisen loonsverhoging. De eersten, die het werk neerlegden, waren de metaal arbeiders, vervolgens staakten de mijn werkers. De actie was goed voorbereid en werd kalm uitgevoerd. De regering heeft tot dusver nog geen tegenmaat regelen genomen. Politieke woordvoer ders voorzien een langdurig en hard nekkig conflict. De arbeiders in reparatiewerkplaat- sen, de koper- en suikerbieten-industrie, alsmede bij het telefoonbedrijf hebben een stakingsultimatum uitgevaardigd, dat op 1 September afloopt. De machi nisten en bepaalde groepen lagere ambtenaren zullen op 15 September het werk neerleggen, tenzij hun eisen voor hogere pensioenen worden ingewilligd. Er zijn nog geen aanwijzingen, dat er een algemene staking op komst is. Men heeft voorzorgsmaatregelen genomen, dat de herstelbetalingen aan Rusland, ingeval van een langdurig arbeidscon flict, normaal doorgang kunnen vinden. Op het ogenblik is Finland voor op de vastgestelde quota. Amerika De ministers van Buiten landse Zaken van Groot-Brittannië, de V.S. en Frankrijk zullen 12 September voor een driedaagse conferentie te New York bijeenkomen ter bespreking van de huidige ontwikkelingen. De drie mi nisters zullen in New York zijn voor de opening van de algemene vergadering van de V.N. De Senaat aanvaardde gisteren de lening van 62,5 millioen dollar aan Spanje door de wet op toewijzing van 36.153.490.425 dollar te aanvaarden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1