Stadsschouwburg voor het nieuwe seizoen weer volgeboekt Beeldjes voor „Huis te Zaanen zijn gereed gekomen mi» Achttien koeien vergiftigd IN TIEN UUR VAN AMSTERDAM NAAR HARTJE VAN AFRIKA DIANA MB Splinters Elk weekeinde voorstellingen van onze eerste toneelgezelschappen Gedrang der dilettanten AGENDA' Schadepost van duizenden guldens Spelende en lezende kinderen in steen gehouwen door mevrouw Ducro Aankomst temidden van lemen hutten en kinderen, slechts gekleed in kettinkjes GRATIS REIS NAAR NEW YORK Prima naaischaren DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 PAGINA 2 Chopin-concert door Cor de Groot Volksuniversiteit Haarlem en omstreken Burgerlijke Stand ZANDVOORT Lampion-optocht Boulevard-verbreding aanbesteed WAAR ZIJN DE TROEPEN SCHEPEN? i Oudste weg van Beverwijk? Zevenhonderd jaar Kuikensweg „Pasarijms" ten einde Duistere dingen HEEMSTEDE Een moderne kwajongens streek Gecombineerd concert 99 „AERDENHOUTS BELANG" Buitengewone vergadering Handbalsters opgelet Onderlinge Tuinlieden- vereniging SANTPOORT Concert in Rijkenspark Welke dame was dit? Waterstanden Rauwe vogelkoppen tegen rheumatiek Lemen paleis 1J/2 millioenste bezoeker op „Rotterdam-Ahoy" Z w emd iplom a HALFWEG SPORTTERREIN GEOPEND HOOFDDORP Openluchtconcert BESOMMINGEN STILLE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York bron van Vrijdag 1 September GROTE SLAG OM HAARLEM Een prima 3-delig mairasslel Verschil van op vatting A^VENICE In de kleine, maar moderne admini stratieruimte. verscholen in de catacom ben van de Stadsschouwburg, maakten wij met de directeur, de heer Herman Deinum een praatje over de verwach tingen van het nieuwe' seizoen, nu Za terdag de deuren weer ovengaan en de vaste besveelster van onze schouw burg, de toneelgroev Comediade voet lichten weer doet ontbranden. De zomermaanden zijn gebruikt om de zaal wat op te knappen, décors en aankleding te herstellen of te vernieu wen en vooral om de foyer aantrekkelij ker te maken. Het grote plan. dat ein delijk een waardige koffiekamer zou maken, moet nog een jaartje wachten, maar nu is er toch al zoveel verbeterd, dat de bezoekers zich prettiger zullen gevoelen. De fietsenstalling is er bij ge trokken, de ventilatie verbeterd, de buf fetruimte doelmatiger gemaakt, het meu bilair verfrist en de vloerbedekking vernieuwd. Waarschijnlijk is een en an der dit weekend nog niet gereed, zodat men zich korte tijd met de grote hall tevreden zal moeten stellen. Dg verbete ringen passen in het grote plan, waar door geen geld verloren gaat. De nieuwe stoelen in de parterre, die verend zijn. bleken daardoor te laag te staan, zodat ze wat hoger geplaatst wer den. De tocht onder de deuren van de zijbalcons is opgevangen etc. Zaterdag en Zondag komt „Comedia" dan met een nieuw Frans blijspel onder degi van Jan Teulings. getiteld ,,'n Vreemd meisje". Hierin treden op Myra Ward. Fien de la Mar. Jules Verstraete, Yda Andrea en Steye van Brandenburg. Het ligt in de bedoeling der directie van „Comedia" om de drie regisseurs zo spoedig mogelijk een première te la ten tonen. Cor Hermus zal in de tweede helft van September de aandacht vra gen en Joan Remmelts in October. Evenals verleden jaar zal de vaste be- speelster om de veertien dagen tijdens het weekeinde voorstellingen geven. Op 8 September komt het nieuwe ge zelschap „De Nederlandse Comedie" (voornamelijk bestaande uit voormalige leden van „Comedia") met het blijspel „Wij zijn maar ééns jong". De twee daaropvolgend^ dagen zullen de vrien den van Cor Ruys en ziin ensemble ze ken naar onze stadsschouwburg trekken. Op 23 en 24 September is dan weer de beurt aan de „Nederlandse Come die". met als regisseurs Joh. de Mees ter. Guus Oster en Han Bentz van den Berg. De Haarlemmers zullen on getwijfeld uitzien naar de verrichtin gen van deze groep, waarin zoveel vertrouwde acteurs en actrices zijn opgenomen, maar die zonder subsidie Voor de tweede maal binnen het tijds bestek van ongeveer twee weken was de grote zaal van het Haarlemse con certgebouw gisteravond tot op de laatste plaats bezet door bewonderaars van Chopin's muziek, onder wie het jongere geslacht eveneens weer het talrijkst ver tegenwoordigd was. En daaruit moge ten overvloede wellicht weer eens de conclusie getrokken worden, dat de mu ziek van Chopm een magische kracht schijnt te bezitten, ook op diegenen, voor wie een bezoek aan een concert niet tot een vaste gewoonte is gewor den. Gisteravond dan was het Cor de Groot, die als het ware een kleine, maar su blieme -bloemlezing gaf uit het werk van Chopin en hij deed dit op een wij ze, zoals wij al eens meer hebben kun nen schrijven: vaardig als een virtuoos, bekwaam als een „vakman", maar bo venal met het gevoel van een waar achtig kunstenaar. En daarmede is eigen lijk alles van het concert van Cor de Groot gezegd. Begonnen met de Nocturne op. 27 no. 1 in cis gaf hij een speelse en spring levende vertolking van de bekende Val se brillante op. 34 in As. Bijna feestelijk maar beheerst klonk de Polonaise op. 26 no. 1 in cis en na twee mazurka's vormde de Ballade op. 23 in g een zan gerig besluit. Na de pauze tekende Cor de Groot Chopin ten volle uit in de 24 Préludes op. 28 en de gespannen aandacht, waar mede al die honderden hadden toege luisterd, brak zich tenslotte uit in een bijkans niet te stuiten applaus. En slechts met een toegift vermocht Cor de Groo' zijn publiek te bewegen huiswaarts te keren. Het herfstprogramma 1950 van de Volksuniversiteit voor Haarlem en Om streken begint met een bijeenkomst op Woensdag 27 September om acht uur in de Renaissancezaal van het Frans Hals museum. Ais solisten zullen optreden mevr. Bodi Rapp, zang, en Sas Bunge, piano. Zowel in Haarlem-Centrum, Heem stede als Haarlem-Noord zullen luister cursussen, lezingen en excursies gehou den worden. Van het werk der laatste twee jaren van de leerlingen der Vrije Haarlemse Schilderschool zal een tentoonsteling gehouden worden in het schoolgebouw, Kampersingel 42. De tentoonstelling is geopend Zater dag 2 en Zondag 3 September van 2 tot ,5 uur en Maandag 4 Sept. van 10 tot 5 uur. Bij de opening zal Kees Visser een gesprek voeren met zijn sprekende pop August, over Kunst en Kunstenaars. 1 September herdenkt de heer Wou ter Parson de dag waarop hij voor 35 jaar in dienst trad bij de fa. Franken. GEBOREN: K. M. Mollema-de Goede, z; C. H. van Buuringen-Dreijer, z; E. W. Riepma-van der Goes, z; IJ. S. Slieker- Delissen, z; E. M. Peltzer-van Dijk, z; M. E. Huiberts-van Leeuwen, z; T. Baas- Bockweg, z; C. Alberts-Zwart, z; E. B. Blesgraaf-van Kleef, z; E. Bellaart-de Jongh, z; A. G. M. Stassen-Koekkoek, z; D. A. Beers-Horn, z; M. T. de Wildt-Joos- ten.z; M. Zuiderwijk-Grote, z; C. M. van Hoof-van Maris, d; A. Smit-Halff, d; V. van Schouten-Baganz, d: A. M. Meijer- Kioes, d; D. J. Sanders-Naezer, d; C. M. Vriesman-de Winter, d; P. van Emmerik- Roemers. d; A. Murdoch-van Bruggen, d; J. C. de Droog-Geerlings, d; M. Tool- Hoomans, d; G. de Groot-Kopjes Nie mann, d. ONDERTROUWD: F. Kruithof en M de Haan; J. G Roos en N. Minneboo. OVERLEDEN: A. A. Schmitz-van der Valk, 85 j Ged. Oude Gracht; C. de Gelder, 88 j.. Kenaupark; G. Pasma-Tie- mensma, 73 j., Slachthuisstraat; J. C. Schurmann, 71 j-, Kamper laan. moet werken. Zij zullen ook ontwa ren. dat „Comedia" de slag van het eerste ogenblik te boven is gekomen en een tableau de la troupe heeft gekregen, waarvan men hoge ver wachtingen mag hebben. Maar ook in andere vooraanstaande gezelschappen komen gralig naar Haarlem. De Haagse Comedie, het Am sterdams Toneel en waarschijnlijk het Ned. Volkstoneel. De Amsterdammers zullen in Januari weer eens een op voering geven van „Gysbreght van Aemstel". Het Rotterdams Toneel zal hier dit seizoen ontbreken. Er kon geen over eenkomst verkregen worden en de di rectie van de Stadsschouwburg is van mening, dat er niet verder op behoeft te worden aangedrongen. Voor G. en W. komt dit gezelschap wel tweemaal Liefhebbers van cabaret zullen zowel Wim Sonneveld als Wim Kan op enkele Zaterdagen kunnen begroeten. De Hoofd stad-Operette komt tweemaal naar de bloemenstad. Dan is.er nog een verrassing. Met de Young Vic" is overeengekomen. dat zij in Februari een voorstelling komt ge ven van „De Koopman van Venetië". Deze Engelse groep jongeren heeft in stad en omgeving een grote goodwill verworven door haar optreden in het openluchttheater. Dan zal in November waarschijnlijk een Neger-ballet optreden en van de andere ballet-evenementen noemen wij het optreden van Harald Kreuzberg! Dilettanten-verenigingen verdringen zich om een avond in de schouwburg te kunnen vastleggen. De vertrouwde gas ten zullen niet tekort komen, maar de heer Deinum wil zich niet te vroeg bin den voor het geval hij onverwacht in staat is Haarlem iets bijzonders uit de beroepswereld te kunnen aanbieden. Eén maand tevoren mogen de dilettanten echter hun donateurs oproepen, al zal er soms geloot moeten worden onder de naar een avond solliciterende vereni gingen. Zo zal de Stadsschouwburg weer tien maanden, zo goed als aan één stuk. ge ëxploiteerd worden. Mogen velen er ont spanning en lering vinden en moge de roep. dat Haarlem zo toneellievend is, opnieuw bevestigd worden. Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina organiseert de Vereniging tot viering van nationale feestdagen te Zandvoort a.s. Donderdag een lampion-optocht. De kinderen die hieraan willen deelnemen moeten uiter lijk om half negen aanwezig zijn in de Herenstraat. Zij ontvangen gratis een lampion. Na afloop van de optocht zal op het Tramplein een openlucht-bal worden gehouden. t B. en W. hebber, aanbesteed het maken van grondriolerings- en bestratingswer- ken voor de Boulevard tussen de Sein- postweg en de Zeestraat. Ingekomen waren 19 biljetten. Laagste inschrijver was de firma G. Lampert en Zn. te Haarlem voor f 84.997 (machinaal) en f 94.999 (handwerk); hoogste inschrijver: W. Driehuizen te Zandvoort f 150.000 (machinaal) en f 170 000 (handwerk). De begroting was f 86.600 (machinaal) en f 126.200 (handwerk). Ook werd aanbesteed het maken van een rotonde voor de Strandweg, bevat tende politiepost, openbare toiletten enz. Ingekomen waren 25 biljetten. Laagste inschrijver was de N.V. „Nelis" te Haar lem voor f 138.480; hoogste inschrijver A. Klomp te Beverwijk voor f 213.300. De gunning is aangehouden. GOYA (Nederl.), verm. 29 Aug. van Djakarta n. Amst. RANCHI (Nederl.), verm. 29 Aug. van Djakarta n. Amst. BIOSCOPEN: Rembrandt: De bruid was een man (a.l.) 2, 4.15, 7 en 9.15" u. Palace: Fra Diavolo (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: Francis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals Opium (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. City: Pi- nocchio (a 1.), 11, 2.15, 4.15, 7 en 9.15 u. Spaarne: De spookhaven (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 8 uur. De Breestraat is de hoofdstraat van Beverwijk, wordt als zodanig geroemd, is de fraaiste winkel-straat van Kenne- merland. Maar deeze elegante straat moet het in ouderdom toch afleggen tegen een kronkelende, tot nu toe zan derige weg aan de rand van Beverwijk: de Kuikensweg, zeven eeuwen oud. Dit wil nu niet zeggen, dat de Kui kensweg vandaag precies dit jubileum viert, maar een feit is„ dat van deze weg voor het eerst wordt gesproken in een oorkonde van het jaar 1250. Een wel zeer eerbiedwaardige weg dus, met een veelbetekenende naam, die met kuikens niets te maken heeft, tenzij, dat hij iets wat klein is aanduidt. Mr. Scholten ver telt daarvan in zijn boek „Uit het verle den van Midden-Kennemerland": „De naam komt van het woord kuekene, keuken, dat is een kleine woning met één woonvertrek, waarin tévens gekookt wordt. Langs deze weg zullen dus oud tijds dergelijke woningen verspreid hebben gestaan. De Kuikensweg liep van de laan van Reewijk bij Heemskerk tot nabij het Westeinde van de Arendsweg onder Wijk aan Duin. In de moderne tijd hebben vakken van deze weg meermalen naams verwisselingen ondergaan. De betrok ken gemeentebesturen kenden de over oude herkomst van de oorspronkelijke naam niet en hebben de fout begaan er historisch klinkende namen" voor in de plaats te stellen". Deze zevenhonderdjarige weg zal wei de weg zijn in de vaderlandse geschie denis. die het langste heeft moeten wachten om eindelijk een behoorlijke weg te v/orden. De in 1250 reeds ge noemde krijgt in 1950 eindelijk haar bestrating. Voorwaar een niet onaange naam jubileum-geschenk. Achttien koeien, toebehorende aan twee veehouders in Velsen, zijn het slachtoffer geworden van vergiftiging, veroorzaakt door de nonchalance van een spuiter. Deze had de yorigc week Dinsdag een aardappelveld gespoten en zou daarna het land van de veehouder Schoo in Waterland bespuiten tegen on. kruid. Hiervoor was een andere vloei stof nodig en het restant, dat zich van de eerste bespuiting nog in de tank be vond, liet hij weglopen in een waterplas, welke juist op de scheidingslijn lag tus sen het land van Schoo en diens buur man Van Weelderen. De mening, dat de vloeistof daarin vol doende zou verdunnen en ongevaarlijk worden, :s niet juist gebleken. De die ren, die uit deze plas komen drinken, zijn na een dag of vier ziekteverschijn selen gaan vertonen. Zondagmorgen werden twee koeien dood in het veld gevonden, terwijl verschillende andere vaarzen en pinken op hun poten liepen tc waggelen. Het hoofd van de vlees keuringsdienst heeft daarop het moei- Met een fikse onweersbui :s de „Pa- sarijmo", de fancy fair ten bate van het missiewerk, welke in XJmuiden-Oost werd gehouden, Maandagavond aan zijn einde gekomen. Hoewel nog geen defi nitieve cijfers bekend zijn, kan het re sultaat bevredigend worden genoemd. De zomerse Zondag was de beste dag. Gezien de korte spanne tijds, die door het lange uitblijven van de vergunning beschikbaar was om de loten te ver kopen, is besloten, dat de trekking van de loterij nog even wordt uitgesteld tot dat alle loten aan de man zijn gebracht. De trekkingsdatum zal nog nader wor den bekend gemaakt. In een ijzerwaren winkel in IJmuiden is ingebroken, waarbij toegang tot het pand werd verkregen door een deur van de opslagplaats te forceren, vermoe delijk met een schroevendraaier. Twee rollen gaas, elk van 50 meter lengte, worden vermist, maar later is één rol in de omgeving teruggevonden. De politie zoekt nu naar de tweede rol en daarmee naar de dader(s). Even duister was het werk van een of meer vandalen, die in het donker een aantal borden van de N.Z.H.V.M. vernielden, o.a. op het Oosterduinplein, V elserduinplein en bij de Goede Herder kerk. Naar de dader(s) en naar het mo tief wordt nijver gezocht. Kwajongens hebben onlangs een land bouwer, die zijn weiland aan de Cru- quiusweg met z.g. schrikdraad heeft af gezet, heel wat onaangename schokjes bezorgd. Zij zagen n.l. kans, door mid del van een stuk ijzerdraad, ook het hek onder stroom te zetten en toen de mets kwaads vermoedende landbouwer tegen melktijd het hek wilde openen, werd hij onthaald op een serie prikken. Niet zonder moeite slaagde hij er in, het hek weer stroomvrij te krijgen, ter wijl de vlegels op een afstand stonden te kijken of het goed ging! De R.K. Harmonie „St. Michaël" en het Katholiek Gemengd Koor zijn voor nemens, op 26 September in hej R.K. Verenigingsgebouw een gecombineerd concert te geven, waarvoor zeker grote belangstelling zal bestaan. Het program ma vermeldt o.m. operafragmenten uit „Martha" van von Flotow voor gemengd koor terwijl met begeleiding van „St Michaël" de bekende Donauwals van Strauss en het „Triomphkoor" uit de opera „Aïda" van Verdi gezongen zul len worden. Katholieke dames en heren die in het bezit zijn van eer. gdede stem en aan deze uitvoering willen meewerken, kun nen zich tijdens de repetities die iedere Dinsdagavond in het R.K. Verenigings gebouw worden gehouden, opgeven. Ten aanzien van het Katholiek Kin derkoor dat een- onderafdeling van de ze vereniging is, wordt medegedeeld, da» dit op de eerste Woensdag in September des midetags te 2.30 uur weer met de repetities begint. Deze afdeling neemt de operette „Assepoester" in studie, waarvan in November de eerste uitvoe ring zal plaats hebben. Deze week zal het „Huis te Zaanen" in Haarlem-Noord, waaromheen het Zaanenpark, dat er na de oorlog zo „berooid" is afgekomen, worden opge luisterd met twee beelden, welke voor de ingang zullen worden geplaatst. De paaltjes, waarop de stenen kinderkens, symbool van spelende en lezende jeugd, zullen komen te staan, wachten reeds geruime tijd op het tijdstip, dat zij' hun taak als trouwe steun voor de kleinen kunnen beginnen. In September van het vorige jaar kreeg de Haarlemse beeldhouwster me vrouw Ducro opdracht om voor het Huis te Zaanen, waar een gedeelte van onze stadsbibliotheek is ondergebracht, twee beelden te ontwerpen en reeds binnen het jaar kunnen de alleszins geslaagde werkstukjes op hun plaats van bestemming worden gezet De beelden zijn beide één meter hoog en zijn gehouwen uit de Franse kalksteen Euville, die door de bijzon dere „samenstelling" als we 't zo mo gen noemen, de juiste plasticiteit aan de modellen geeft. Naast de verdien stelijke uitwerking van de ontwerpen is ook de keuze van dit materiaal een bewijs dat mevrouw Ducro, hoewel zij nog zeer jong is, een jarenlange ervaring heeft. Uit de leertijd wist zij overigens een aardig voorval te vertellen. Tijdens het bewerken van het drie meter hoge be vrijdingsbeeld, bestemd voor de ge meente Zaandam, werd zij door haar leermeester plotseling gealarmeerd door een angstkreet. Van schrik sprong zij van haar stellage af, gevolgd door de kop van het gipsen beeldhouwwerk. Het „binnenwerk" van het figuur bleek namelijk niet hecht genoeg te zijn. In- plaats van de over het algemeen ge bruikte haken en j|te, het materiaal, dat het werk van een beeldhouwer, in tact moet ffouden, moest hier nu ander materiaal worden gebruikt, maar welk? En mevrouw Ducro, die liever niet nog maals het risico wilde lopen door eigen scheppingen te worden bedreigd, be dacht een afdoend middel: kippengaas, welk voorbeeld nadien ook door andere beeldhouwers is gevolgd. Nu we het toch over de prestaties van deze jonge kunstenaresse hebben, komen wij nog even terug op het fraaie borstbeeld van de heer Wenckebach, de stichter van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te Velsen, dat verleden jaar ter ere van het 25-jarig bestaan der fabrieken is onthuld en waarvan mevrouw Ducro de maakster was. Zon der een goed gelijkende foto, slechts afgaand op herinneringen van mevrouw Wenckebach, heeft zij dit beeld moeten vervaardigen. Er staan voor de toekomst nog ver schillende opdrachten, zowel van rijk als gemeente, op het program, doch de finitieve beslissingen zijn nog niet ge vallen. In afwachting hiervan komen nu eerst opdrachten van particulieren aan de beurt. Onder voorzitterschap van Mr. A. Bos kwam Maandagavond de buurtvereni ging „Aerdenhouts Belang" in vergade ring bijeen, hoofdzakelijk ter bespre king van het vraagstuk van de inge voerde melksanering. Na een woord van welkom gaf de voorzitter eet) duidelijke uiteenzetting omtrent de voorgeschie denis van deze rationalisatie en het standpunt van de vereniging in deze aangelegenheid. Hij herinnerde er aan dat door het gemeentebestuur van Bloe- mendaal aan de vereniging om advies was gevraagd en deelde mede dat het antwoord was, dat men er maar heel weinig voor voelde. Ten aanzien van de gehouden enquete deelde Mr. Bos mede, dat daaruit was gebleken dat op één voorstander zeven a acht tegenstanders waren en het voornaamste bezwaar was, dat men niet zelfstandig een leverancier meer kan kiezen. Groot was ook het aan tal klachten omtrent de late bezorging, welke werden onderschreven door ver schillende aanwezigen. Daarbij schijnt zich het merkwaardige geval voor te doen, dat een groep bewoners welke zich naar aanleiding van de te late be zorging tot een modelmelkinrichting wendde, thans door deze geheel buiten de sanering om bediend wordt. Voorts kwam uit de vergadering de vraag naar voren, waarom de coöperatie van melkhandelaren geen cijfers publi ceert, waaruit blijkt, dat deze sanering inderdaad nodig is om de bedrijven staande te houden. Besloten werd, zich met een uitvoerig schrijven tot het Bedrijfschap voor Zui vel, het gemeentebestuur van Bloemen- daal en de coöperatie van melkhandela ren te wenden waarin de klachten nauwkeurig zullen worden omschreven en verzocht zal worden op korte ter mijn verbetering in te voeren. Ten aanzien van de z.g. vertrouwens commissie kwam een ernstige klacht naar voren omdat een van de dames die voor Aerdenhout zitting heeft, van di verse klachten geen nota zou hebben genomen. Ne de melksanering werd de aandacht van het bestuur gevraagd voor de niet zeer fraaie entree van Aerdenhout, ver oorzaakt door het nog steeds in de weg staande Tolhuis. Ook werd geklaagd over de zeer onvoldoende nachtverlich ting, waarbij werd opgemerkt, dat de kosten hier toch wel niet zo'n grote rol kunnen spelen. Het bestuur zegde toe, deze klachten nog eens onder de aandacht van het ge meentebestuur van Bloemendaal te zul len brengen, waarna de vergadering ge sloten werd. De handbalclub H.B.C. oefent heden avond en voortaan iedere Dinsdagavond 8 uur in het gymnastieklokaal van de Jacobaschool aan de Lanckhorstlaan. Ook nieuwe leden kunnen zich daar op-1 geven, doch zij, die willen toetreden, moeten zich haasten, omdat de afdeling anders te groot dreigt te worden. Mo menteel hebben zich reeds 29 dames opgegeven. De Onderlinge Tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omgeving" houdt op Woensdag 30 Augustus a.s. in het Volks koffiehuis een zeer belangrijke verga dering, waar o.m. de komende jubileum tentoonstelling een voornaam punt van de agenda zal uitmaken. Verder komt er een verslag van de tuinkeuring aan de orde. lijke maar noodzakelijke besluit geno men alle dieren a£ te maken. Veertien dieren werden naar Haarlem overge bracht en daar geslacht en twee in Vel sen. Tezamen met de twee reeds gestor ven koeien vielen dus achttien dieren, alles eenjarig vee, ten slachtoffer aan deze vergiftiging, een schadepost van circa 8.000 gulden. Er is echter goede hoop, dat het vlees van de afgemaakte dieren, nog voor de consumptie geschikt is, waar door de schade niet zo'groot zou zijn Onmiddellijk zijn cultures gemaakt, welke na 24 uur nog geen verschijnse len van vergiftiging vertoonden. Is een etmaal normaal reeds voldoende, om helemaal zeker te zijn, zouden de cultures nog tot Dinsdag blijven staan, en als er dan nog niets te zien is, kan men veilig aannemen, dat het vlees gerust geconsumeerd kan worden. De kans hierop is zeer groot, omdat vergiftiging een kwestie van de orga nen is, in tegenstelling met bacteriën, die zich in het vlees nestelen. Van de gestorven dieren zijn inmiddels monsters opgezonden naar de Rijksseruminrich- ting in Rotterdam voor net definitief vaststellen van de doodsoorzaak. In Vel sen twijfelt men er niet aan, of dit on derzoek zal de gestelde diagnose volko men bevestigen. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de veehouder Van Weelderen het be spuiten van zijn land niet nodig had ge acht. Zijn buurman liet wel spuiten en samen mogen zij nu de schadepost dra gen. Wanneer Dinsdagavond om 8 uur de Velsen-vlag van de eerder bekend ge maakte punten nog wappert, betekent dit, dat er 's avonds om 8 uur een con cert is in het Burg. Rijkenspark te Sant poort. Onder leiding van de heer R Kof man zal de Velser Accordeon Vereni ging ten gehore brengen: 1. Ankers los, mars; 2. Feest-ouverture, H. Langerak; 3. Jubileum-mars, S. Vlessing; 4. Le vensdroom, concertwals, H. Langerak; 5. Feestmars, v. d. Glas; 6. Wien bleibt Wien, Schrammel; 7. Künstlerlieben, J. Strauss; 8. Operette-melodieën, Lehar en Zeiler, arr. R. Kofman; 9. Droomland, R. Prival; 10. Liederen-potpourri, arr. R. Kofman. Op Maandag 21 Augustus om onge veer 3 uur in de middag werd in het Burg. Rijkenspark te Santpoort door een onbekend gebleven man een zeden delict gepleegd. De man had een foto toestel bij zich. Hij is lang van postuur, had een snorretje, droeg een denker colbertjasje en een gleufhoed. Hij heeft getracht 2 kinderen mee te nemen, ver der het park in. Een cp dat tijdstip in het park vertoevende dame heeft de beide kinderen aangesproken en hun gezegd, dat zij naar huis moesten gaan De bedoelde dame, die tot dusver onbe kend is, wordt verzocht zich ten spoe digste te vervoegen aan het hoofdbu reau van politie te IJmuiden-Oost, af deling recherche. IJmuiden Dinsdag 29 Augustus Hoog water: 4.43 u. en 17.06 u. Laag water: 0.35 u. en 12.50 u. Woensdag 30 Augustus Hoog water: 5.18 u. en 17.40 u. Laag water: 1.11 u. en 13.23 u. Als het gelijkmatig geronk van de viermotorige K.L.M. DC-6 boven Kano, het knooppunt van karavaanwegen in het hart van Afrika, hoorbaar wordt, dan ver laten geschrokken aasgieren hun plaatsen op de nok van de lemert huizen en fladderen onrustig rond. En, terwijl de passagier het tijdschrift, dat hij boven de Sahara begon te lezen, terzijde legt en nog snel een slokje neemt van zijn gekoelde^ dronk, staat daar beneden, op de van hitte stralende startbaan, een zonderling uitgedost man: een dienaar van de Emir, die blaast op een met beide banden omklemde, drie meter lange hoorn. Op het klaaglijke, doch doordringende geluid dat dan volgt, snellen de inboorlingen van de startbaan, want binr.en enkele minuten zal de majestueuze machine landen, en dan moet de baan vrij zijn. Geruime tijd reeds voordat do DC-6 met behulp van de nieuwste technische snufjes, die ook dit vliegveld bezit, is binnengeloodst, is nog een ander gezel schap in actie gekomen. Het is het klei ne groepje K.L.M.-ere: de vertegen woordiger, diens assistent, de stations chef, de mecano en enkele hulpkrachten, die hier in het brandende hart van Afri ka hun werkzaamheden hebben. Voor hen betekent de komst van het lijnvlieg- tuig: twee keer per week uit Amster dam: en tweemaal op de retourreis uit- Johannesburg, méér dan alleen maar 80 minuten van ingespannen arbeid tijdens het oponthoud. De Vliegende Hollander, die tien vlieguren geleden nog in het frisse polderlandschap van Schiphol, of na evenzovele vlieguren op Pa'l- mietfontein stond, doet zelfs even de honderd graden in de schaduw, en de Harmattan, de dikwijls rondhangende zandnevel .vergeten. Want, behalve iets van de vertrouwde sfeer uit een totaal andere wereld, brengt het toestel ook brieven mee. Welgeteld 457 blanken, de kinderen meegerekend, wonen in deze leemstad temidden van 100.000 negers. Blanken, die werkzaam zijn bij het gouvernement van Nigeria, de handelsmaatschappijen en in de luchtvaart. Zij leven in stenen huizen, die evenzeer tegen het helblauw van de hemel en het bruin van de om geving afsteken als de witte moskee in het centrum van de negerstad. Duizenden naakte kinderen onder de gloeiende zon, slechts gekleed in kralen kettinkjes; ontelbare, narigheid veroor zakende insecten; tienduizenden tonnen half-aangetaste pinda-pvramiden, die op vervoer wachten; medicijnmannen, die rauwe vogelkoppen verkopen tegen d'e rheumatiek; het dreunende en opzwe pende rhythme van de tom-tom in een negerdancing: het zijn evenzovele ken merken van een omgeving, die eeuwen lang slechts na lange, moeizame kara- vaanreizen bereikbaar was en waarheen nu de burgerluchtvaart in luttele uren een sprong maakt, die ontdekkingsrei zigers vele jaren en vaak hun leven kostte. De Emir van Kano, het hoofd van drie millioen mensen, is een luchtvaartlie- vend man, die veel steun heeft gegeven aan de totstandkoming van het vlieg veld. Deze machtige vorst woont in een lemen paleis, omgeven door 79 echtgeno ten en door abstracte, op het vliegveld betrekking hebbende, wandschilderin gen in zijn aarden troonzaal. Het trefpunt van de blanke bevolking Vanmorgen om dertien minuten over elf is de anderhalfmillioenste betalende bezoeker de loketten van de tentoonstel ling „Rotterdam-Ahoy" gepasseerd. Het was de .48-jarige vertegenwoordiger E. B. van Putten uit Tuindorp-Maartens dijk, die vergezeld werd door zijn vrouw en zijn zoon Wim. Zij namen plaats op een met bloemen versierd platform, dat voor do schroef van de „Nieuw-Amsterdam" stond opgesteld. De heer J. Hasper, vice- voorzitter van de tentoonstelling, bood de heer en mevrouw Van Putten namens dc directie van de Holland-Amerika Lijr. een retour-reis RotterdamNew York aan. is de Club, met haar twee bars, biljart en danszaal, tennisbanen, golflinks en zijn bescheiden zwembad, dat echter niet boven de badkuip wordt geprefe reerd. 's-Zaterdagsavonds laat wordt in de Club gedanst, een plezier, dat de K.L.M.-ers echter ontgaat, omdat dan in de vroege morgenuren reeds een ma chine binnenkomt. Ook het wekelijkse genoegen van een openlucht-bioscoop voorstelling is voorbij, sinds door de he vige regens de toeschouwers tot twee maal toe zijn uitgespoeld en de wegen vrijwel onberijdbaar zijn geworden. Als de machine haar reis over het zwarte werelddeel voortzet en de K.L. M.-ers hebben hun werk op de lucht haven beëindigd, dan wacht op het kan toor in Kano nog een uitgebreide cor respondentie en de taak van het bij houden van de verschillende handboe ken, week- en maandrapporten. Het onderhouden van een luchtlijn over twee continenten, als geldt het de dienst van een buurtspoorweg, vereist kennis, inspanning en ook doorzettings vermogen: iets, waaraan het de kleine K.L.M.-staf in Kano, de plaats waar twee werelddelen elkaar ontmoeten, niet ont breekt. Zaterdagmiddag werden in het zwem bad te Sassenheim de proeven voor het diploma zwemmen afgelegd. De examen commissie bestond uit de heren H. van der Reiden (gedelegeerde KNZB), W. F. van Zelm en A. H. J. Brugman. De diploma's werden uitgereikt door de directeur van Gemeentewerken, de heer Hubers. De meisjescandidaten slaagden alle maal; van de jongens werden er drie afgewezen, nl. twee voor diploma A en een voor diploma B. De jongste candi date was de zevenjarige Ria Sluurman. Zij behaalde zowel het A- als het B-di ploma. Meisjes. Diploma A. Geertje Bergman, Anke Blom, Janny v. Biezen, Joke Baker, Rietje Bladel, Elly Beckers, Joke Floor, Henny Groot, Trees Gouverneur, Joke v. Egmond, Tineke Heemskerk, Ina v. d. Hulst, Ly- da v. d. Kamp, Mary Kieft, Rietje Le- feber, Ans Kroon, Ria Molkenboer, Conny Otto, Toos Prins, Ria Sluurman, Willy Sluurman, Marty Wesseling, Joke Schrama, Antonia v. Schie, Corrie Turnnout, Ronny Tegelaar, Liselot Wösten, Willemijn Wösten, Jetty Si mons, Nelly v. d. Zwet, Jeanne v. d. Zwet, Joke Juffermans. Meisjes. Diploma B. Anke Blom, Joke Bakker, Loes Bouw huis, Geertje Bergman, Elly Beckers, Henny Broeke, Joke v. Egmond, Corrie Hubers, Ina v. d. Hulst, Jitske v. Leeu wen, Ria Molkenboer, Conny Otto, Toos Prins, Ria Sluurman, Willy Sluurman, Jetty Simons, Corrie Turnhout, Liselot Wösten, Willemyn Wösten, Ans Kroon. Jongens. Diploma A. Hans Kapteyn, Anne Jan Möhlman, Popko Schram, Jaap Schulte, Piet Vis, J. M. B. Vlugt, Adri Zandbergen, A. v. d. Laan, Jan Lindenboom. Jongens. Diploma B. Siem Kroon, Anne Jan Möhlmann, Popko Schram, Jaap Schulte, Piet Vis, G. Vergouwen, Adri Zandbergen. Het Jeugdzwemvaardigheidsinsigne werd aan de volgende candidaten uit gereikt: Meisjes 1011 jaar. Lotte v. Dijk, Hanna v. Dijk, Harriët v Dijk, Bep Buschman, Liselot Wösten, Geertje Bergman, Ria v. Tol, Joke Bak ker, Jitske v. Leeuwen, Janny v. Bie zen, Joke v. d. Aart. Meisjes 1214 jaar. Hermy v. d. Aart, Corrie Bulten, Riet je Lefeber, Corrie Berbee. Jongens 1011 jaar. Hans Kapteyn. De sportvereniging S.H.S. heeft een nieuw sportterrein in gebruik genomen aan de Kerkweg van Spaarnwoude. Wet houder M. Tabak hees de clubvlag en wenste de vereniging namens het ge meentebestuur geluk. In de middaguren werden er zowel hand- als voetbalwed strijden gespeeld. Het nieuwe speelveld voldeed aan de verwachtingen. Zaterdag 2 September a.s. zal Hoofd dorps fanfaregezelschap „Excelsior" een openluchtconcert geven op het terrein naast hotel „De Beurs". IJMUIDEN, 29 Aug. Trawlers IJm. 73 f 12.100.Loggers: Kw. 6 f 2220. Kw 166 f 1880—, Kw. 59 f 14S0—Kw. 69 f 2240.-J-, Kw. 28 f 2170.—, Kw. 64 f 2790—, Kw. 17 f 2680.—, Kw. 51 f 2180.—, Kw. 41 f 990.—, Kw. 104 f 3500.—, Kw. 91 f 2090.—, Kw 125 f 3030.—, Kw. 162 f 3220.—, Kw. 169 f 1880—, Kw. 155 f 1825.—, Kw. 24 f 1525.IJm. 53 f 518.Kustvissers: IJm. 23 f 2430.—, IJm. 230 f 1520.—, IJm. 277 f 1560.—, IJm. 276 f 1025.—, Kw. 94 f 1540.—, Kw. 77 f 1580.—, Kw. 27 f 1410.—, Kw. 210 f 1780.—, Kw. 59 f 1580—, IJm. 11 f 890.—, IJm 229 f 2570.—. Prijzen per kg.: Heilbot f 2.052.00, grote tong f 2.70—2.35, groot middeltong f 2.252.10, kleine middeltong f 1.26 1.15, tong f I 0.86—0.80, tong II 0.84— 0.71, tarbot I f 1.521.06. Per 50 kg.: grote schol f 0.540.47, grote middel schol f 0.520.48, kleine middelschol f 0.530.37, schol I f 0.350.25.50, schol f 2.23—14.50, schar f 16.009.50, haring f 15.50—10.80, makreel f 22.00—18.50, groot middelschelvis f 36.00, kleine mid delschelvis f 15.50—27.00, schelvis I 26.00 21.00, schelvis II f 2.2012.50, wijting f 10.00—6.50, grote gullen f 23.50—15.00, middel gul f 20.5013.00, kleine gul f 16.00—10.00. Per 125 Hg.: Grote kabel jauw f 112.00127.50, grote koolvis zwart f 33.0028.00. Aanvoer 6709 kis ten, waaronder 3970 haring. AMSTERDAM, 28 Aug. 1950. De handel ter beurze verliep vandaag zeer kalm en de koersen bewogen zich dientengevolge binnen nauwe grenzen. De ondertoon bleef echter, na een aan vankelijke aarzeling bij opening, ten slotte over het geheel genomen vrij gunstig en de meeste fondsen konden zich op het niveau van Vrijdag goed handhaven. Hoe gering de belangstelling intussen voor internationale waarden is geworden blijkt wel uit de omzet cijfers, die Vrijdag j.l. in deze fondsen werden geregistreerd, toen in aand. Kon. Olie voor nominaal f 60.000 werd ver handeld en van Unilever voor slechts f 48.000. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 20/8 3(4 Nederl. 1948 99% 3(4 pCt. Ned. 1950 99 li 3-314 Nederland 1947 97% 3 Ned. 62-64 bel.fac. 97% Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. 96% Ned. Handel Mij. eert. 140 A.K.U. 160 Van Berkels Patent 113% Calvê-Délft eert. 129 Van 'Gelder 154(5 Kon. Hoogovens eert 138 Unilever cert 219^4 Ned. Kabel 265 Philips 159 Kon. Petroleum 295% „Amsterdam" Rubber 128(4 Holl. Amerika Lijn 166 Kon. N. Stoonib. Mij. 134% Ned. Scheepv. Unie 151% H.V.A. 115% Deli Mij. eert 110% 97% 165 220'4 221'4 296(4 127(4 134% 151% 116 V4 28/8 25/8 Anaconda Copper 34 33% Bethlehem Steel 41% 42 Chrysler Corp. 67% 68% General Electric 47% 47(4 General Motors 89 89 Hudson Motors 15% 15% Kennecott Copper 65(4 64% Montgomery Ward 54% 55 North American Co. 17 16% Radio Corp. 17% 17% Republic Steel 33% 38 Shell Union Oil 49V', 49% Southern Pacific 59% 59% Southern Railway 39% 40 Tidewater 29% 29(4 U.S. Steel 33 38 Advertentie Advertentie vanaf f 3.—» WmTR Gr' Houtstraat 166 bij de Houtbrug. Advertentie Advertentie tegen uiterst voordelige prijs vindt U in 'n rijke sortering bij HAARL. MATRASSENHU1S H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. U*83 I LfLrv j na* Co^rrtyM_P^t B 8°» 6 Copen»>oy«

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2