Roekeloos vertrouwen van chauffeurs in reisroute loopt altijd goed af STRAALGEVECHTSVLIEGBOOT II DE STEM vj(n DE DODE jussoh neus en Oppen Buiteling van aalmoezenier Van Ogtrop Overpeinzingen m Op pelgrimage naar Rome In groene grof-wollen pullover.... Collectieve reislijsten voor Zwitserland Nieuw type onder de straalgevechtsvliegtuigen DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 PAGINA 3 STAKERS IN INDONESIË KRIJGEN HUN MEESTE EISEN INGEWILLIGD Overheid plaatst zich achter de\ looneisen Uist alle: Volkshuisvesting en Stedenbouw Internationaal Congres te Amsterdam geopend 800 km PER UUR H.M. DE KONINGIN ONTVANGT PERCY C. SPENDER Receptie in Den Haag FRANKRIJK KOOPT NEDERLANDSE KAAS door MAX MURRAY De edele linfd- HET MOBILISATIE-KRUIS IN HET ZILVER Helden van 1940 gehuldigd Bromfietsen door fietstunnel van Snorrebor f Cogo-Niti neemt crediet op Douwes Dekker overleden Een Parachute met „hersens" Ook geen alcohol hij langzaam verkeer In de Lommerd Boosaardig Ook een methode Adverteren! (Van een speciale verslaggever) In ieder geval zijn de stuurlieden der bussen, die onversaagd op Rome aan tonen met de verleden Vrijdag uit Nijmegen gestarte pelgrims der R. K. Uni versiteit, er tot nu toe in geslaagd te bewijzen dat alle wegen naar Rome leiden. Op grond der jongste ervaringen dient dit spreekwoord echter te worden aan gevuld met de toevoeging, dat deze wegen niet over rozen gaan hetgeen voor de pelgrims ongetwijfeld strekt tot een ongezochte vermeerdering hunner geestelijke verdiensten. Aan de smeekbede uit het reisgebed „Heer, toon ons Uw wegen en leer ons Uw paden kennen" ontlenen de chauffeurs zulk een roekeloos vertrouwen, dat zij als bij hemelse ingeving soms plotseling de meest divergente wegen kiezen en nochtans gelijktijdig, zij het enige uren later dan in het programma boekje wordt vermeld, de pelgrims afleveren aan de op hete kolen wachtende ontvangstcommissies in de diverse pleisterplaatsen. Zo hadden de gemeentelijke energiebedrijven in Nancy in Noord-Frankrijk, het eerste overnachtingsoord, al heel wat electrische stroom vergeefs aan de ver lichting van het „Place Stanislas" gespendeerd, alvorens de danig vermoeide pelgrims aldaar hun entree joyeuse maakten onder het zegevierend getrompetter der busclaxons. stad aangeboden, hadden de welwillen de aandacht van kinderen, halfwassenen en oude mannen met grijze snorren, zon der evenwel een groot enthousiasme te ontketenen. Enige technische storingen, zoals bij verrassing uitgesleten lagers, slippende koppelingen en ander ongerief, hadden de tocht op deze eerste dag aanmerkelijk Vertraagd. Bovendien maakte de hoofd aalmoezenier en moderator pater Van Ogtrop een kleine buiteling met zijn motor, die hem gelukkig niet het leven doch slechts de gaafheid van een onbe langrijk deel zijner opperhuid kostte. Hij zal de verdere tocht per bus maken, voor zover geen roeiboot hem hier of daar in de gelegenheid zal stellen zijn andere sportieve hartstocht uit te leven. Dit alles vermocht echter niets af te doen aan de grootsheid der ont vangst te Nancy, waarvan de plaat selijke krant des anderen daags ge tuigde door een ironisch verslag onder de kop „Stanislaus heilig verklaard door kamperende pelgrims". De ver slaggever doelde daarmee op de op merking van een der dames-pelgrims, die 'had getuigd van haar bereidheid, de ter plaatse door een standbeeld vereeuwigde Poolse hertog Stanislaus voor zijn heilige naamgenoot te ver- slijten. Die oude hertog vertoonde overigens een opmerkelijke uiterlijke gelijkenis met de huidige burgervader, die met de zwier en de jovialiteit, aan de meeste welgedane lieden eigen, de Nederlandse pelgrims ontving in de pompeuze recep tiezaal van het stadhuis, waarna Nijme- gen's Rector Magnificus, prof. dr. H. Janssen, „erg eenvoudig gekleed in een groene grof-wollen pullover" zoals het plaatselijk blad, gesticht door zoveel eenvoud, daarbij aantekende een har telijk dankwoord sprak. De zang- en dansmanifestaties. door enige groepen studenten aan de gastvrije bevolking der Dodelijk vermoeid en nog tijdig door middel van enige borden hete soep be hoed voor een ontijdig afsterven, von den de pelgrims een geïmproviseerde rustplaats in enige internaten. De groep, waartoe ook uw verslaggever behoorde, voelde zich zeer wel thuis in een in stituut voor achterlijke kinderen, alwaar de gastvrije broeders onmiddellijk de juiste toon wisten te treffen en één zelfs zo ver ging, dat hii hen die zich op de slaapzaal het gezeglijkst gedroegen om beurten een slok liet nemen uit een fles wijn daarmee waarschijnlijk een al daar gebruikelijke gedragslijn volgend. Tijdens de tocht van de volgende dag, dwars over de Vogezen onder het geestelijk geweld van een rozen hoedje in de bussen werd de opstijging volbracht was uw verslaggever in de gelegenheid de wonderbus der pro minenten, waarover reeds in het vorige verslag de ware en onware verhalen werden verteld, aan een vrijmoedige inspectie te onderwerpen. Deze bus is door haar verhoogde achterbouw, ten gevolge waarvan de achterin zittenden door een soort van dakvenster over het voorste stuk kunnen heenzien, van een dergelijke indrukwekkendheid, dat zij bijna ridicuul wordt. In de krocht van dit achterstel bevinden zich primo een provisiekast (door geavanceerde lieden „bar" genoemd, doch voor de vrome ge legenheid slechts met Zwaardemaker's limonadesiropen gevuld) en secundo een daaraan contraire instelling, welke de pelgrims ontheft van de noodzaak bui ten te doen waartoe zij nu binnen de gelegenheid hebben. Overigens, d.w.z. naar de geest, zal deze bus wel zijn. als alle andere: een soort van dorp met een eigen sfeer, een eigen pastoor en burgemeester Uit een onderhoud, dat de directeur- generaal'van Landbouw van het minis terie van Welvaart, dr. Hermen Karto- Wisastro. aan de „Nieuwsgier" toestond, blijkt, dat de ondernemingen van de Voormalige gouvernementslandbouwbe drijven als proef, voor de t«d van 3 maanden, een minimumloon van f 3 per' dag hebben vastgesteld. In verband met het standpunt van het Algemeen Landbouw Syndicaat, dat een dagloon van f 3 voor de ondernemingen niet is vol te houden, verklaarde dr. Kartowisastro, dat de positie van de staatsondernemingen veel gunstiger is dan voor de particuliere ondernemingen. Door de grotere verscheidenheid van producten, die verbouwd worden en door het grotere aantal ondernemingen, kun nen de bedrijfsrisico's bij de P.P.N. be ter .worden verdeeld. In de proefperiode van drie maanden zal moeten blijken of met een minimum dagloon van f 3 een lonende exploitatie Mogelijk zal zijn. Een definitieve vaststelling van een minimumloon achtte de directeur-gene raal van landbouw niet mogelijk, zolang geen economische stabiliteit is verkregen en zich dus nog belangrijke prijsschomme- lingen voordoen, maar wel zeide hij, ge zien de huidige kosten voor het levens onderhoud, een minimum-loon van 13 foor ondernemingsarbeiders redelijk te achten. Intussen zijn er meer feiten bekend geworden, die verband houden met de stakingen in Indonesië. Zo wordt op Su matra's Oostkust de arbeid op de onder- hemingen normaal voortgezet. Ook op de onderneming Tjinta Radja, waar even tengevolge van een misverstand werd gestaakt, is het werk hervat. Van de Solose afdeling van de Sar- bupri werd vernomen.' dat de gestelde aisen reeds zijn ingewilligd in Banten, Djember en Klaten. Dit betreft de ta baksondernemingen Wedibirit, Kebana- *um en Gajamprit, die door de Klatense Cultuur Maatschappij worden beheerd. Ook de stakingen op de suikerfabrie ken Modjo Sragen en Gondangwinangun zijn geëindigd. De arbeiderseisen voor Leharan werden ingewilligd, zij krij gen een maand salaris extra, een maand persdienst van het ministerie van buitenlandse Zaken meldt, dat met Zwitserland een overeenkomst is ge sloten nopens het reizen in groepsver band. De leider moet in het bezit zijn Van een lijst, vermeldende de naam, v°ornaam, plaats en datum van geboor- *e> woonplaats en nationaliteit van ieder ^er deelnemers. Voorts moet op de lijst duur van het voorgenomen verblijf 1,1 Zwitserland zijn aangegeven. Het Verblijf mag ten hoogste twee maanden Uren. Indien het een doorreis door witserland betreft dan dient op de te worden vermeld resp. „transit r simple" of „transit aller retour". ounjjic ui „i<i diibik aiici Jl. ctuui te bet laatste geval dient de terugreis geschieden binnen vier maanden na van de lijst. lis^®rWijl het echtpaar Schouten-Gunt- botidëL>n te Den Hosch temidden van goUjerd familieleden en vrienden zijn huwelijksfeest vierde, kwam trioni a§rniddag de Koninklijke Har- bre„p 's-Hertogenbosch een serenade bruin n' ®en zwager van de gouden een h Werd tijdens deze serenade door leed- ®rtverlamming getroffen en over- den 'na verdere feestelijkheden wer- last. a deze tragische gebeurtenis afge- voorschot en de lonen over de stakings periode worden doorbetaald. tlit Djakarta vernemen wij nog, dat vandaag besprekingen zullen worden gevoerd tussen de A.L.S. en het minis terie van Arbeid. Verwacht wordt, dat morgen een definitieve beslissing zal worden genomen of de staking al dan niet verder zal worden voortgezet. Deze tanks zijn niet bestemd voor de strijdkrachten der Verenigde Naties op Korea. Zij zullen van een haven aan de Oostkust van de Verenigde Staten naar Europa worden verscheept als onder deel van het verdedigingsprogramma. (hier resp. aalmoezenier en bus- hoofd geheten), ja zelfs met een eigen dorpsgek van wie zo moeilijk kan worden uitgemaakt of hij voor werp of oorzaak der vrolijkheid is. De bewoners wonen bijeen in de du- plex-woningen der twee-persoons ban ken, verdragen elkaar uitstekend en beijberen zich slechts tegen het avond uur bij grote hongerigheid en ver moeidheid, de zich opstapelende ver diensten voor de hemel door het toe geven aan enige prikkelbaarheid tot bescheiden omvang te reduceren. Over het algemeen is de geest niet alleen goed maar ook ten naaste bij in overeenstemming met de intellec tuele pretenties der deelnemers, ter illustratie waarvan zij gezegd, dat de busradio zelden zijn dubieuze diensten bewijst en dat de litanie van alle heiligen in bus nummer zoveel van daag niet werd gezegd zoals giste ren, doch gezongen zoals het be hoort. Zaterdagavond arriveerde de min of meer gesloten colonne te laat in Fri- bourg dan dat de ontvangst, zoals die door de universiteit aldaar was opgezet, nog kon plaats hebben. Nadat de Rector Magnificus dr. Castella en enkele ande re hoogleraren dezer universiteit enige uren vergeefs hadden gewacht, werden slechts de te elfder ure gearriveerde Nijmeegse hoogleraren ontvangen, waar bij de gebruikelijke vriendelijke .woor den werden gesproken en duidelijk aan het licht trad, dat prof. Janssen niet voor niets zijn. „eenvoudige groene grof- wollen pullover" voor een stemmig toi let de ville had verwisseld. Daarna volg de een rondleiding door het hoofdgebouw der universiteit, welke merkwaardiger wijs oqk een bar bevat, waarin het o.a. ook voor uw verslaggever goed toeven bleek. Inmiddels genoten de hevig ver moeide pelgrims, die noodgedwongen verstek moesten laten gaan, hun avond maal en daarna hun nachtrust, om 's anderendaags gesterkt hun pelgrims tocht in de richting Rome via Milaan en Florence te kunnen vervolgen. (Van onze verslaggeefster) Maandag is in de Aula van de Amster damse Universiteit het Internationale Con gres voor Volkshuisvesting en Stedenbouw bouw, dat tot 2 September in Amsterdam wordt gehouden, officieel geopend. Nadat de voorzitter van de International Federation for Housing and Town planning, Sir George L. Pepier, de ruim 700 deelne mers uit 23 landen had welkom geheten, gaf hij het woord aan minister M. Spitzen, die, bij afwezigheid van minister mr. In 't Veld, de dongressisten namens de Neder landse regering verwelkomde. De minister wees op het grote belang, dat Nederland met zijn overbevolking en wo ningtekort bij het slagen van dit congres heeft. Voorts legde de minister de nadruk op het belang van internationale gedach ten-wisseling en samenwerking bij de op lossing van de technische problemen van woning- en stedebouwkundige aard. Voor al de resultaten der besprekingen over de prefabricatie van woningen zag de minis ter met belangstelling tegemoet. Na minister Spitzen heette burgemeester d'Ailly de deelnemers aan het congres wel kom namens de gemeente Amsterdam. Tenslotte begaven alle deelnemers zich naar de pas gerestaureerde Zuiderkerk, waar minister Spitzen een aldaar ingerichte tentoonstelling opende, die tot onderwerp heeft de vooruitgang van de volkshuisves ting en de stedenbouw gedurende de laat ste vier jaren. Gp deze tentoonstelling, waaj* een groot aantal landen met maquettes, foto's en tekeningen zijn vertegenwoordigd, neemt de Nederlandse afdeling een belang rijke plaats in. De tentoonstelling is deze week alleen voor congressisten toeganke lijk, doch de mogelijkheid bestaat, dat zij na afloop van de congresweek nog enige tijd voor het publiek zal worden openge steld. Des avonds werd het congres door de gemeente Amsterdam in het Rijksmuseum ontvangen. Eric em de Boog vajv Ajllard 9. De Noorman aarzelde cjeen ogenblik. Met getrokken zwaard ijlde hij op de deur toe. Een holle, donkere gang strekte zich voor hem uit. Flauw meende hij even iets aan het einde te zien bewegen, en gelijktijdig drong weer datzelfde gegrauw tot hem door. Maar de duisternis verdoezelde alles. „Wat was dit?" vroeg hij zich radeloos af, terwijl hij door de donkerte voortholde. Er had een ondertoon in dit zinneloze gegrauw gelegen, die hij nimmer tevoren gehoord had, maar die hem, instinctief, iedere spier van zijn lichaam deed spannen. Was het veilig geweest de oude man alleen achter te laten? Wat ging hier rond, in deze vergeten burcht, waar de angst bijna voelbaar was. Aan het eind van de gang hield hij zijn vaart in. In de verte klonk opnieuw het gegrauw. Maar thans werd het gevolgd door een schreeuw, zo geladen met angst Een nieuw opvallend vliegtuigtype heeft zijn plaats in de gelederen der straal gevechtsvliegtuigen ingenomen: de straalgevechtsviiegboot. Dit bijzondere éénpersoonstoestel is gebouwd door de Engelse Saunders-Roe-fabrieken en beschikt over jagercapaciteiten, die niet onder doen voor een Gloster Meteor of Vampire. Het heeft zelfs nog het voordeel ten opzichte van het landvlieg- tuig, dat een landingsgestel overbodig is, hetgeen het gewicht ten goede komt. Door inbouw van straalmotoren en de hierdoor mogelijke gunstige aërodynami sche vormgeving is de snelheid, die de machine kan ontwikkelen, formidabel. De ontwikkeling van de gasturbine heeft het mogelijk gemaakt dit soort vliegtuigtype te ontwerpen. Uitgerust met propellers en zuigermotoren had de vliegboot .geen gevechtswaarde. De aërodynamische vormgeving was ongun stig, daar de schroeven en motoren hoog ingebouwd moesten worden om vrij te blijven van het water. De vliegboot werd tot nu toe dan ook alleen gebruikt voor patrouille-opdrachten, verkenning- en transportdoeleinden. In deze nieuwe ge- vechtsvliegboot zijn twee „Beryl" straal motoren naast elkaar in de romp ge plaatst. De beide uitlaten komen aan de zijden der romp, achter de vleugelover gang te voorschijn. Het toestel is voor zien van een afwerpbaar cockpitdak en een z.g. scnietstoel, d.w.z. de vlieger kan in geval van nood met stoel en al door middel van een springlading naar buiten geschoten worden om dan per parachute veilig te landen. Reeds in de afgelopen oorlog plaatste het Engelse „Air Ministry" bij Saunders- Roe een order voor de ontwikkeling van dit type vliegboot. De opzet was te ko men tot jachtvliegboten-squadrons, die gebruikt konden worden in de strijd m de Pacific. Door de snelle capitulatie van Japan werd de ontwikkeling aan het project stopgezet, maar later hervat. Mo menteel zijn drie prototypen gereed en intensieve proeven worden er mede ge nomen. Deskundigen van Saunders-Roe hebben verklaard te verwachten, dat uit de huidige SR/AI nieuwe vooruitstre vende typen zich zullen ontwikkelen. Naast het reeds genoemde voordeel van het ontbreken van een landingsge stel, zijn er nog andere voordelen, die deze straalgevechtsviiegboot maken tot een uniek oorlogswapen. Het moderne straaltoestel heeft om te kunnen starten en landen een lange runway of start baan nodig. De vliegboot kan willekeurig op elke plek water starten of landen. Vooral onder oorlogsomstandigheden is dit van eminent belang. Een operationele basis kan snel geïmproviseerd worden. Vijandelijke bomaanvallen zullen er weinig uitwerking op hebben, omdat er geen startbanen te vernietigen zijn en de viiegboten verspreid en gecamou fleerd kunnen worden opgesteld. Ook kan in geval van nood zo'n vlieg- bootbasis zonder bezwaar opgegeven worden en valt de vijand geen vliegveld met een kostbare uitrusting in handen. De gevechtsvliegboot zal de huidige straaljager niet verdringen, maar wel door zijn bijzondere eigenschappen be ter in staat zijn speciale opdrachten uit te voeren. Vooral in waterrijke gebie den komt dit vliegtuigtype tot zijn recht. Speciale schepen zullen gebouwd worden en als mobiele bases fungeren. Deze vliegbootmoederschepen kunnen de viiegboten aan boord nemen en hier door zal de actie-radius van de te vor men squadrons belangrijk vergroot wor den. Voor de Marine en Kustwacht is dit vliegboottype van grote waarde. De Saunders-Roe- A 1 is de eefstc straal- vliegbootjager ter wereld; de bewape ning bestaat uit vier kanonnen, instal laties voor het lanceren van raketpro jectielen kunnen aangebracht worden en ook bestaat de mogelijkheid bommen mede te voeren. De snelheid doet niet onder voor een straaljager en bedraagt ongeveer S00 km per uur. Koningin Juliana heeft Maandagmid dag om half drie de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, Percy C. Spender, en mevr. Spender op Huis ten Bosch te Den Haag ontvangen. De Australische charge d'affaires, P. R. Heyden, heeft na deze ontvangst in het gebouw van de legatie te Den Haag een receptie gehouden ter gelegenheid van het bezoek van Spender. Hierbij waren o.m, tegenwoordig de heren Sei dell Chapin, ambassadeur van de V.S., mr. Moh. Rum, Hoge Commissaris van Indonesië in Nederland, dr. Mohan Sin- ha Mehta, ambassadeur van India, Sir Philip Nichols, ambassadeur van Gr. Brittannië, A. Th. Lamping, Hoge Com missaris van Nederland in Indonesië, dr. Daniel Brink Bosman, gezant van Z. Afrika, mr. F. M. A. Schokking, burge meester van Den Haag, mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, lt.-gene- raal C. Giebel, chef luchtmachtstaf, mr. P. J. A. Idenburg. secretaris-generaal van de Nederlands-Indonesische Unie en dr. A. Plesman, president-directeur van de K.L.M. De Franse regering heeft besloten grotere hoeveelheden kaas uit het bui tenland te betrekken. Aan Finland is verzocht 1750 ton kaas te leveren, terwijl Nederland is gevraagd 2866 ton Edammer kaas te leveren. De Finse kaas zal vla particuliere handelaren worden aange kocht, terwijl de Nederlandse kaas door een officieel lichaam zal worden inge voerd. 'L «2 „Werkelijk, jullie politiemannen zit ten vol verrassingen. Eerst wordt mijn hulp geweigerd, dan gevraagd, dan word ik beschuldigd van het beschermen van moordenaars. Ik vraag me eerlijk af wat het volgende is." „Vertel me dit, mijnheer Prentice: werd er een naam genoemd in het do cument dat u zo listig geweigerd hebt over te leggen?" Firth schudde zijn hoofd. „Geen na men, inspecteur." „Misschien kunt u zich herinneren wat er op stond?" „Nee, ik vrees van niet, afgezien van het feit, dat het uitdrukking gaf aan de vreugde van de schrijfster." „Juffrouw Pewsey?" „Dat zou ik misschien kunnen beant woorden als ik juffrouw Pewsey's hand schrift kende." „Goed, daarvoor zullen we zorgen." „Hoe inspecteur?" „O, het zal ons niet moeilijk vallen u iets te laten zien, dat door Angela Pewsey is geschreven. De plaatselijke politie heeft heel wat van haar eigen dommen in beslag genomen." „Ik ben geen handschrift-deskundige." „Maar werkelijk" de inspecteur ver oorloofde zich een vluchtig lachje „ik zou zeggen dat u, als amateur-detec tive, in de eerste plaats belang zoudt stellen in handschriften." „Ach, maar ik houd me pas een paar dagen bezig met speurderswerk." „Dat doet niets ter zake. U mag me toch vertellen wat u denkt." Firth had het onplezierig gevoel dat hij moeilijkheden voor de boeg had. De volgende opmerking van de inspecteur scheen die moeilijkheden nog dichterbij te brengen. „Als ik me niet vergis, is dokter Daw een-vriend van u." „Dokter Daw? Welnee. Helemaal niet." „Ik heb me laten vertellen, dat hij u na de lijkschouwing heeft laten mee rijden." „Zeker, maar op het platteland ge beurt het wel eens meer dat een auto bezitter een voetganger een plaatsje in zijn wagen gunt." „Hm. Ik zou eigenlijk graag willen weten wat u van hem denkt." „Hij leek me een tamelijk nette, rus tige man." „Een tikje zenuwachtig vond u niet?" „Ik zou zeggen, dat het heen en weer rennen van het ene ziekbed naar het andere, overdag zowel als 's nachts, niet bepaald een kalmerend karweitje is." „Maar hij kan ook met moeilijkhe den tobben." „Best mogelijk. Die hebben de meeste mensen tegenwoordig, dokters niet het minst." „Hebt u hem tijdens de lijkschouwing gehoord?" „Ja." „En hebt u er daarna met hem over gepraat1?" „Ik meen van wel, inspecteur." „Wat had de dokter erover te zeg gen?" „Voorzover ik me kan herinneren, was hii van oordeel dat hij zijn roe ping beter kon gebruiken voor de leven den." De inspecteur zweeg en scheen in ge dachten. Plotseling zei hij: „Iemand heeft haar vermoord en die iemand zal voor het gerecht verschij nen, dat is alles." Ja, dacht Firth kwaad, die lange bloedhond zou blijven snuffelen en wroeten tot hij het ene, het alles in de schaduw stellende motief had ontdekt, en dan zou hij terug snuffelen van het motief naar de moordenaar. Hij schudde zijn hoofd en keek op, om te zien dat de inspecteur hem vorsend gadesloeg. „U weet meer dan u bekennen wilt, mijnheer Prentice. Daar ben ik zeker van." En hij voegde eraan toe: „Dat kon wel eens een gevaarlijk spelletje zijn." Firth glimlachte. „Ik zal u iets belo ven, inspecteur. Als ik iets tegenkom, waarvan ik voel, dat u het eigenlijk wel mocht weten, dan zal ik het u vertellen, of u het prettig vindt of niet." „Ik geloof," zei de inspecteur, „dat u me meer over dokter Daw had kunnen vertellen." „Ik neem aan. dat ik me gevleid moet voelen. De totale tijd, die ik in dokter Daws gezelschap heb doorgebracht, zal nog geen uur belopen." „Dat weet ik, maar hij is iemand van uw slag." „Van mijn slagHij is een hard werkende, plichtsgetrouwe plattelands dokter." „Dat kan zijn, maar dat neemt niet weg, dat hij betrokken is in een zaak je, dat zijn ondergang wel eens kon betekenen, en ik heb zo'n idee, dat u graag mijn aandacht van uw vriend zou afleiden." „Luister hier, inspecteur; ik wil er niet op blijven hameren, maar dokt<- Daw is geen vriend van mij. Hij heeft me na de lijkschouwing in zijn auto mee laten rijden, maar als u daaruit op maakt, dat ik mijn best moet doen uw aandacht van hem af te leiden, dan bent u malende." „Goed, mijnheer Prentice; goed, mijn heer. Laten we ons liever niet opwinden. Ik heb geen ogenblik beweerd, dat u door dat autoritje aan dokter Daw ge bonden was." „Ik ben helemaal niet aan dokter Daw gebonden. Ik stel geen belang in dokter Daw." „Ik wel. Erg veel. Nu, misschien roep ik u nog wel eens, mijnheer Prentice. Als u niet meegaat iets drinken in De Lustige Jagers, dan ga ik alleen." En zonder op antwoord te wachten, beende inspecteur Fowler weg. Firth keek hem na. Er was iets in zijn manier van lopen, dat even doortastend was als de wet zelf. XI Dominee Henry Holland kwam uit zijn kerk toen Firth over het pad terug kuierde. „M'n beste kerel," riep hij uit, „dat is prettig." Hij haastte zich naar hem toe om Firth de hand te drukken. „Zie je, ik heb net gevoel, dat ik erg tegen over je te kort schiet. Ik had mij voor genomen je te dineren uit te nodigen en nu ligt mijn huishoudster ziek. Maar ik kan je één ding aanbieden en dat is een heel behoorlijke sherry." „Dat klinkt niet onaangenaam." „Goed zo, goed zo. Kom dan dadelijk mee, kerel." Hij nam Firth's arm en trok hem mee over het pad. (Wordt vervolgd) en vertwijfeling, dat Eric onwillekeurig huiverde. Wat gebeurde daarginds? Hij stortte zich vooruit, nergens meer acht op slaand, iedere gedachte terzijde dringend die hem waarschuwde. Er was geen tijd meer voor voorzichtigheid en berekening. Als hij 'Cudrun nog wilde redden van het onzegbare, dat hem vervolgde, wat thans iedere seconde beslissend Aangetast door een hevige onrust sloeg hij de laatste hoek om, scherp luisterend of het geluid zich ook herhaalde. Maar alles bleef stil. En terwijl hij met eer. ruk staan bleef, besefte Eric plotseling dat deze stilte haar eigen, onnoembare dreiging had, duizenden malen sterker dan het gegrauw. Want daarginds, onbeweeglijk uitge strekt onder de tyalmende glans van een aan de muur bevestigde flambouw, lag de man die hij zo graag te hulp was gekomen. Cudrun's gezicht was vertrokken van angst, en toen hij hem aanstaarde doorliep de Noorman een huivering Advertentie genezer voor het gehele gezin: P-UROL De huid blijft er gezond, zuiver, zacht, mooi en rimpelvrij door. iiimmn» Te Nijmegen is Zaterdag onder grote belangstelling het zilveren feest van de nationale bond „Het Mobilisatie-Kruis" gevierd, welke bond in Mei 1950 een fusie aanging met de Bond van Neder landse oud-strijders, onder de naam Nederlandse bond van oud-strijders en dragers van het Mobilisatie-kruis." Des morgens werden de gasten, onder wie verschillende oud-generaals, officieel ontvangen door generaal-majoor B. D. J. Dwars, voorzitter van de nieuwe bond. De manschappen van de LSK defileer den voor de gasten. Na een korte be groeting door generaal-majoor Dwars bood de heer J. Kramer, voorzitter van de afdeling Nijmegen een maquette aan, vervaardigd door de beeldhouwer Jac ques Maris. Gedurende de lunch voerden verschil lende autoriteiten het woord. Generaal H. G. Winkelman, oud-opperbevelheb ber van het Nederlandse leger, huldig de de manschappen van 19141918 en de helden van 1940, die in weerwil van zwakke bewapening zich dapper ver weerden tegen een overmachtige vijand Generaal-majoor B. D. E. Oudendijk, voorzitter van de Koninklijke yVereni- ging „Ons Leger", huldigde de jubile rende bond. Namens de Belgische de legatie sprak de heer Jules Francois uit Brussel. Kolonel G. M. van der Meulen. commandant van de X-brigade uit Su- rabaja, die thans te Nijmegen verblijft, sprak namens de oud-militairen in In donesië de hoop uit, dat ook spoedig deze oud-militairen opgenomen zouden worden in de nieuwe bond. Aan het einde van de middag werd een korte vergadering belegd in „De Vereniging." Luitenant-generaal b.d H A. Cramer, erevoorzitter van de bond, gaf een historisch overzicht van het ontstaan, de groei en de ontwikkeling van de bond. Hij hoopt, dat deze zal uit groeien tot een energieke eenheid. waar- In alle oud-soldaten zullen worden op genomen. In het deel van de Maastunnel te Rotterdam, bestemd voor het autover keer, mogen voortaan geen fietsen met hulpmotor meer rijden. Zij moeten ge bruik maken van de tunnel voor fiet sers, aldus heeft de verkeerspolitie te Rotterdam besloten. In verband met de ventilatie in de fietstunnel mag hier geen gebruik van de motor worden ge maakt. riiiiiiiiininiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiinimumnaiiiiitiitHMmaiin „Die Westerling is en blijft, wat je ook over hem mag denken, een kerel ooi verrassingen", zei Snorrebor. ..In Indonesië lusten ze hem rauw e dat is heel goed te begrijpen, maar Sin gapore leverde hem niet uit. De Ne derlandse regering lust hem helemaal niet en ook dat is heel goed te begrij pen. Als hij hier gekomen was, zou ze hem wel hebben moeten inrekenen. Maar Westerling kwam niet. Hij stuurde alleen zijn reclame-poent Thiessen en die deed alsof hij de „coacher" van een filmheld was." „Daarmee heeft hii bij lieden met gevoel voor smaak en decorum heel wat sumpathie verspeeld", merkte ik op. „Ware helden scheppen niet op, die zijn bescheiden. Avonturiers zijn niet vies van reclame." ..Natuurlijk is Westerling een avon turier". gaf Snorrebor toe. ..Maar mie heeft hem dat gemaakt? Als de Ne derlandse reqerina wat meer moed en verbeeldingskracht en zelfrespect aan de dag had gelegd bij de behandeling van het Indonesisch avontuur, zou hij waarschijnlijk de kans niet hebben gekregen en hebben genomen. Het beste zou zijn, als ze zijn aanbod om in Korea met een vreemdelinpenleai- oen van kerels van zijn slag op de communisten los te trekken maar aannamen. Een Houxrdenen méér kun nen ze daar best gebruiken." ..Dat zou geen goede indruk op de Indonesiërs en de andere Aziatische volkeren maken." zei ik. „Maken die dan zo'n goede indruk tegenover ons?" vroeg Snorrebor iro nisch. „Zijn die niet méér bezorod voor de indruk die zij on Moskou en zijn satellieten dan iwor die zü op het democratisch Westen maken? Ik zeg maar. liever Turks en paaps dan com munistisch." En Snorrebor grinnikte onder zijn Gerbrandy-snor. Aandeelhouders der N.V. Cultuur maatschappij „Gogo-Niti" hebben in de vergadering hun toestemming verleend aan het beduur om tezamen met de Cul tuur Maatschappij Ardiredjo een crediet op te nemen voor herstel der onderne mingen en voorts tot zekerheid van dit crediet op de activa van genoemde ven nootschappen een hypotheek te verlenen tot een maximum van f 5.000.000 (Ind. crt.). Medegedeeld werd. dat volgens een zojuist ontvangen telegram de grootte en de stand van de thee-aanplant min der gunstig was dan bij een vroeger be zoek werd vastgesteld. Te Bandung is op 71-jarige leeftijd overleden dr. Setiabudi (zijn Nederland se naam was Douwes Dekker), die ge ijverd heeft voor de onafhankelijkheid van Indonesië. In de republikeinse tijd nam hij een Indonesische naam en het Indonesische staatsburgerschap aan. Het Amerikaanse leger beschikt thans over een parachute met „hersens". Wan neer de springer op grote hoogte of uit een voortrazende straaljager een sprong maakt, opent de parachute zich auto matisch eerst dan, wanneer de para chutist op veilige hoogte is en niet zo veel snelheid meer heeft, dat hij bij het openen door een te zware schok gedeerd kan worden. Wanneer een parachutist in de stratosfeer zijn vliegtuig verlaat, zou hij in de dunne lucht bij het zich openplooien van zijn valscherm uit el kaar gerukt kunnen worden en zoveel last van koude en gebrek aan zuurstof kunnen ondervinden, dat hij buiten be wustzijn zou raken. Deze risico's wor den door de nieuwe parachute uitgeslo ten, indien tenminste de „hersens" van het' apparaat goed functionneren. Hoe nuttig deze nieuwe vinding ook moge zijn. nog nuttiger zou het wezen, indien de Westerse mogendheden eindelijk te genover de groeiende Russische dreiging sneller zouden laten werken, minder woorden zouden verspillen en eensgezind de noodzakelijke daden zouden stellen. Het is een even algemeen erkend als nog te vaak overtreden voorschrift, dat men bij snelverkeer zich van het ge bruik van alcohol dient te onthouden. Maar dat ook het pikken van borrels ge varen voor het langzame verkeer kan opleveren, heeft de 63-jarige Wil liam Porter in Peoria in de Amerikaanse staat Illinois bewezen. Hij werd tot tien dollar boete veroordeeld, omdat hij na het plengen van talrijke offers aan Bacchus in laveloze toestand zijn paard besteeg en op een Zondagmiddag het verkeer op een drukke hoofdweg totaal in de war bracht. Toen de politie hem beval, af te stappen, begon hij haar uit te schelden. Een P.K. met alcohol ge stookt kan evenveel onheil stichten als 50 P.K. op benzine. Een dubbeltje kan raar rollen, ook al is er vrijwel één-richting yerkeer, n.l. naar de fiscus, maar kroonjuwelen gaan soms ook zonderling aan de rol. Zo weet de correspondent van het dag blad „Madrid" te berichten, dat de sie raden van Johanna de Waanzinnige, de tragische koningin van Spanje, die als dochter van de katholieke koningen Ferdinand en Isabella van Castilië een triest le^en erfde, zich in de Mexicaan se hoofdstadin de lommerd bevin den. Men neemt aan, dat deze sieraden deel uitmaken van de schat, die gedu rende de Spaanse burgeroorlog uit Spanje verdween. Het is de dieven ook na die oorlog blijkbaar niet voor da wind gegaan. Op het bord voor officiële mededelin gen in de imposante hall van het rege ringsgebouw te Lusaka in Noord-Rho- desia is de volgende kennisgeving aan geplakt: „Haveloze, oude, gesloten auto te koop. Twee goede en twee minder goede banden. Zeer geschikt voor vuil nisman. of voor een boer, ook voor een ambtenaar om incognito te reizen". Voor zover het de vuilnisman betreft, ia het niet duidelijk, of rijden dan wel meene men bedoeld is, maar wat de ambtenaar, die incognito zou willen reizen, aangaat, is de opmerking bepaald boosaardig. Zouden ze zich in Noord-Rhodesia ook zo ergerén aan monumentale dienst auto's? De filmster Faith Domergue in Holly wood lispelde en dat was natuurlijk niet bevorderlijk voor haar carrière bij de sprekende film. Zij beproefde de me thode van de Griekse redenaar Demos thenes en nam kiezelsteentjes in de mond om het euvel te overwinnen, maar ze vond daarbij niet voldoende baat. Toen probeerde zij met een tan denstoker tussen haar lippen te praten en dat hielp. Zij lispelt niet meer, en behoeft dus voorlopig njet meer bang te zijn, dat zij op een houtje moet bij ten. De Amerikanen hebben nog altijd de naam gewiekste zakenlui te zijn. De honderd voornaamste Amerikaanse ad. vertee'rders hebben in 1949 voor ruim 208 millioen dollar besteed aan adverte ren in kranten, dat is 45 procent méér dan in 1948. Als dit niet zakelijk ver antwoord was. zouden zij het zeker niet hebben gedaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3