GEBREKKIGEN HERVINDEN BEWEGINGSMOGELIJKHEID In de moderne lichte gebouwen van ijmegens St. Maartenskliniek DE Niji 0 E w DE NALA TENSCHAP VAN HAN VAN MEEGEREN KOMT ONDER DE HAMER DE WERELD ROND VERPLEGING IN EEN ZIEKENHUIS „IK WEET ER BIJNA NIETS VAN AF" KS Uitstekende inrichting Sb 3? Wacht niet Historische vondsten te Hilvarenbeek DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 PAGINA 4 Perfect geoutilleerde eigen wereld Uitgebreide staf Rheumatologische afdeling Natsir overlegt met de P.N.I. Nog steeds geen nieuw kabinet Telegrammen naar Oost- Indonesië Katholieke verpleegsters en sociale verzorgsters Koninklijk bezoek aan het „Apeldoorns Avondsprookje" mm W&ËÊÊ mrnrnmi ZUSTER VAN AS OVER BERTHA HERTOGH Hij slaagde er in een geheel volk voor de schilderkunst te interesseren Ongekende weelde aan antiek „Authentiek" hoekje ZIEKENFONDSVERZEKERING Echt antiek De St. Maartenskliniek heeft een eigen werkplaats, waar kunstledematen ver vaardigd worden. menselijke vervangen. vingers bij het werk kan Geestelijk niet geheel volwaardige kinderen zijn dikwijls ook lichamelijk ge brekkig en omgekeerd. Dat is, zeer in het kort, de reden, waarom men te Nijmegen op het prachtige, twaalf hectare grote terrein, waarop het Paedo- logisch Instituut staat, vijftien jaar geleden ook de St. Maartenskliniek heeft neergezet als orthopaedische en rheumatologische inrichting. Het begrip orthopaedie zegt menigeen niet méér dan een vergroeide voet of een gipsverband en daarbij realiseert men zich nauwelijks, hoe aangeboren of ver kregen gebrekkigheid van het bewegingsapparaat voor de mens een zeer grote handicap kan zijn voor zijn levensgeluk en zijn arbeidsprestatie. Met andere woorden, het sociaal-economisch belang van een goede medische behandeling der tienduizenden lichamelijk gebrekkigen, die ons land telt, en een zodanige zorg, waardoor ze zoveel mogelijk ingeschakeld kunnen worden in het normale leven, wordt nog maar ten dele onderkend. De orthopaedie moet dan ook gezien worden ai' een afzonderlijk vak in de medische wetenschap en niet als een méér gespe cialiseerd. onderdeel der chirurgie zoals de urologie, de plastische chirurgie of de longchirurgie. Vanouds heeft de orthopaedie zich zelfstandig naast de chirurgie ontwik keld (de vereniging der Nederlandse orthopaedische chirurgen bestaat langer dan de Nederlandse Heelkundige Ver eniging) met gebruikmaking van de operatieve methoden. Zij het dat bei derlei terrein zeer nauw aan elkaar kan grenzen, met alle te overwinnen moei lijkheden van dien. En dat ook deze medische specialisatie, die de aangebo ren of verkregen afwijkingen en mis vormingen aan het bewegingsapparaat omvat, zoals iedere andere specialisatie in haar ontwikkeling, zich nog moet losvechten. Tot nog toe heeft ons land geen enke le hoogleraar in de orthopaedie, alleen aan de universiteit van Utrecht doceert een orthopaedisch chirurg (onder lei ding echter van een chirurg) zijn vak. Naast de orthopaedische Annakliniek te Leiden en de Adriaanstichting te Rot terdam waar gebrekkige kinderen wor den behandeld en tegelijk een schooi en vakopleiding krijgen, heeft echter ieder academisch ziekenhuis zijn klei nere of grotere orthopaedische afdeling. Maar bovenaan op dit gebied staat toch wel de uitstekend geoutilleerde Nijmeegse St. Maartenkliniek, waar niet alleen de Nederlandse, maar ook de bui tenlandse bezoeker, die er wordt rond geleid, sterk geïmponeerd is. De hoge school. die tot universiteit gaat uit groeien en voor haar medische outillage contact kan opnemen met een dergelij ke inrichting, zal door menig instituut van hoger onderwijs worden benijd. Hoe hoog de St. Maartenskliniek staat aangeschreven, mag ook blijken uit het feit, dat de regering deze, naast Leer- sum, beschouwt als tweede rehabilita tiecentrum. T.w. een inrichting waar mensen met ernstige lichamelijke afwij kingen klaargemaakt worden om zo normaal mogelijk weer aan het leven deel te nemen. Die rehabilitatie, dit met geduld en toewijding de gebrekkigen, op voor henzelf zo doelmatig mogelijke wijze vertrouwd maken met de nieu we bewegingsmogelijkheden die hun zijn gewordenheeft vanaf de oprichting het werk in de St. Maartenskliniek door drongen, zo vertelt ons dokter G. Bar, de directeur, die de schepper, de stuw kracht en het hart is van deze inrich ting, waaraan hij, ^jgestaan door vier assistenten, zijn kunde en werkkracht geeft. Alleen de orthopaedische afdeling de rheumatologische is hier enkele ja ren geleden van afgescheiden neemt per jaar vierduizend nieuwe patiënten in behandeling. Het complex moet dan ook worden uitgebreid, waar momen teel hard aan wordt gewerkt. Als buitenstaander, recht van lijf en leden, kan men zich soms, op zijn zachtst gezegd, onwennig en gegeneerd voelen tussen volwassenen en kinderen in gips, met beugels of vergroeide ledematen. Maar in deze moderne, lichte gebouwen, met lighallen waar door de enorme wijd open glazen buitendeuren de zui vere boslucht binnenstroomt, waar men zelfs door één druk op een knopje het dak wegschuift, ervaart men niets van gedwongen lijdzaamheid. Veeleer wordt men er gegrepen door een sfeer van opgewektheid en van vertrouwen. En ongetwijfeld gaat dat sterke vertrouwen uit van de geneesheer-directeur, die niet alleen zijn ervaren kunde aan de mensen geeft, maar ook zijn warm le vende hartelijke menselijkheid. Tegen over de menselijke ledematen met hun gebreken en correctiemogelijkheden staat hij als modeleur die zijn materiaal kent. Hij neemt met evenveel toewij ding het strak omwikkelde vergroeide babyvoetje in de hand, dat recht^ moet gaan groeien, als de kunsthand van de jonge vrouw die moet leren dit nieuwe lidmaat te gebruiken en die hij behoed zaam helpt de breinaald vast te klem men in het handige apparaatje dat de Deze man heeft twee kunstbenen van boven de knie. Hij kan er tien kilome ter mee lopen. en perfect geoutilleerde eigen we reld is deze St. Maartenskliniek, gebouwd door architect W. Maas. Een wereld waar men diep respect \floor heeft als men er wordt rondgeleid, van de ruime operatie-afdeling met twee operatiekamers, gipskamer en verband- kamer, waar een verpleegster zwachtels staat te rollen, dikbestoven met het witte poeder, tot het padvindersterrein, waar de gebrekkige kinderen midden in het bos hun eigen „hol" hebben. De liohte, ruime hallen en kamers be vatten gezamenlijk honderd bedden voor volwassenen, mannen en vrouwen, waarvan ongeveer een zesde klasse afdeling is, en voor kinderen ziin er vijftig bedden beschikbaar. Maar zoals gezegd, deze aantallen moeten, gezien de vele wachtenden, sterk worden uit gebreid. De kinderen, die niet behoeven te lig gen, hebben hun eigen paviljoen, waar achttien jongens en daarnaast achttien meisjes in huiselijke dagvertrekken, die in niets aan een ziekenhuis herinneren, onderwijs krijgen van speciaal daartoe aangestelde leerkrachten. Dit B.L.O. voor lichamelijk gebrekkigen vrijwaart de opgroeiende jongens en meisjes, die hier lange tijd zijn (en een orthopaedi sche behandeling, soms met successieve lijke operaties, is bijna altijd langdurig) voor een achterstand in hun ontwikke ling, die voor een invalide kind nog een extra handicap betekent. En het is immers juist voor deze kinderen van zo groot belang, dat ze zich, terug in het gewone, maar harde leven, zo goed mogelijk kunnen aan passen en zich weten te redden. Bij het onderricht aan de patiëntjes der St. Maartenskliniek wordt geprofi teerd van de nauwe samenwerking met het Paedologisch Instituut, welks bekwame directrice, zuster Gaudia. ook hier het toezicht heeft. Dit dagelijks optrekken met kinderen, die zich moeilijk bewegen en van wie een gedeelte in wagentjes bijvoorbeeld naar de kermis gaat en s Zondags naar de speeltuin, vraagt een uitgebreide staf van personeel. Naast de vijf en twintig religieuzen zijn er ongeveer honderd leken werkzaam in de St. Maartenskli niek, zowel als verpleegster als onder wijzeres, verzorgster of heilgymnaste. Deze laatsten zijn verbonden aan de imponerende en uitstekend geoutilleerde afdeling voor physische therapie, waar de patiënten behandeld worden met mas sage, gymnastiek, baden, douches, enz. Er is zelfs een groot zwembad met apar te accommodatie voor diegenen, die zich nauwelijks kunnen bewegen. Dr. Bar, die ons rondleidt, spreekt even een paar woorden met een vrouw, die in een cabine wacht om behandeld te worden. Haar rechterarm is met meer dan een stomp. Die korte arm-rest moet nu door therapeutische' behande ling sterk gemaakt worden om de kunst arm zo goed mogelijk te kunnen dragen. Ze zou zo graag naar huis gaan, zegt ze. Maar op die weken, waarin ze hier, met veel geduld, door getrainde helpsters vertrouwd wordt gemaakt met haar nieuwe hand en leert daar alles mee te doen wat een huisvrouw nodig heeft, komt het juist aan! In de St. Maartens kliniek wordt aan de sociale kant der gebrekkigheid even grote aandacht ge- wjjd als aan de klinische kant. Alle kunstledematen worden gemaakt in de eigen werkplaats. Er wordt ge klopt, gestikt, gepast en gemeten, gebo gen en gesneden. Een der werkers is een man, die zelf twee kunstbenen heeft waarmee hij tien kilometer kan lopen Aan de kunsthand kunnen verschillen de apparaatjes in geschroefd worden. Om de breinaald vast te houden is er een speciale klem. In het begin vereist het enige oefening, maar na enkele we ken is de verpleegde er zo aan gewend, dat ze met de an dere hand de enkele handgrepen kan verrichten, nodig voor het inschroe ven van apparaatjes voor vaatwassen, aardappelen schil len enz. Het vervult degene die het ziet met diepe eerbied voor wat hier wordt be reikt. Hoeveel menselijk levensgeluk wordt hier hersteld. Hoeveel arbeids kracht gewonnen, die anders verloren zou zijn. Zozeer heeft het orthopaedische werk zich uitgebreid, dat enige jaren geleden de rheumatologische afdeling, onder lei ding van dr. E. Bingen, zich hiervan heeft afgescheiden. Niet alleen komen rheumatische ziekten zeer veel voor, maar ze zijn de oorzaak van vroeg op tredende en langdurige invaliditeit. Wil men een getal? Een wetenschap pelijk geschrift meldt, dat één vijfde der totale arbeidsverzekeringen wordt uitgekeerd tengevolge van rheumati sche ziekten. Door tijdige behandeling, waarmee men in Zweden veel verder is dan hier, hoofdzakelijk met medi camenten en daarnaast met physische therapie kan zeer zeker genezing be reikt worden, ofwel aanmerkelijke beperking van de duur der invalidi teit. De St. Maartenskliniek heeft in de rheumatologische afdeling thans veertig bedden, welk aantal met de nieuwe aan bouw wordt verdubbeld. De polikliniek is overdruk. Dientengevolge blijft het wetenschappelijk werk, dat toch aan de zich ontwikkelende geneesmethoden vooraf moet gaan, gedwongen liggen. Er is geen gelegenheid voor, hoewel het materiaal aanwezig is in dit rheumato logische districtscentrum, dat de leiding heeft over de gewestelijke consultatie bureaux voor rheuma en het werk der wijkverpleegsters op dit gebied. De ge gevens voor verantwoorde statistieken liggen hier besloten, wat voor een uni versiteit aantrekkelijk moet zijn. De rheumatologie is nog lang niet iij vol doende mate bestudeerd. Een leerstoel kent ons land niet, alleen in Groningen worden door de plaatselijke rheumato- loog bij tijd en wijle enige colleges ge geven. Toch zijn het, ook wat betrett deze volksplaag, de terzake kundige me dici, die de mensen moeten helpen. A. Bgl. Radio-Indonesië bericht, dat de Indo nesische kabinetsformateur, Moh. Nat sir, er na een week van beraadslagin gen nog niet in geslaagd is het eerste kabinet van de Indonesicse eenheids staat samen te stellen. Nadat Natsir Zondagavond besprekingen had gevoerd met de aftredende minister-president, Moh. Hatta, heeft hij Maandag voor de eerste maal overleg gepleegd met de Partai Nasional Indonesia om de moge lijkheid van samenwerking met deze partij te onderzoeken. De P.N.I. en de Masjumi, de Mohammedaanse partij, waarvan Natsir lid is. zijn de twee grootste politieke groepen in Indonesië. Over het politieke programma zou volgens Radio-Indonesië al overeen - stemming zijn bereikt. Bijzonderheden werden echter niet gegeven. Het is weer mogelijk telegrammen naar geheel Oost-Indonesië te verzen den. De kantoren te Amboina, Dobo, Geser. Larat, Namlea. Neira, Banda, Piru, Saparua, Saumlaki. Tepa, Tual, Wahaai en Wonreli zijn echter nog niet telegrafisch bereikbaar. Van 5 tot 9 September zal in Rome het vierde internationale congres plaats hebben van katholieke verpleegsters en medisch onderlegde sociale werksters, de zgn. assistantes médicociales zoals België die o.a. kent. Op 1 September vertrekken van hier de zeventig leken- verpleegsters die aan het congres deel nemen als vertegenwoordigsters van de Nederlandse R.K. Bond voor Ziekenver pleging. Onder haar bevinden zich de voorzitster Zr. M. Siebers en de secreta resse Zr. A. Jansen. De zes en veertig religieuzen van zestien verschillende congregaties maken de reis van Neder land uit per autobus en beschouwen de tocht gestrengelijk als pelgrimage, in te genstelling tot de lekenzusters, die er een overigens welverdiende ex- cursieweek aan vastknopen. Ongetwijfeld zal op dit congres de verhouding lekenverpleegster en reli gieus ter sprake komen, een probleem dat nog steeds veel wrijfpunten ople vert en midden in de actualiteit staat door de steeds verminderende religieu ze roepingen waardoor de ziekenhuis krachten met leken moeten worden aan gevuld. Men verwacht op het congres onge veer drieduizend deelneemsters uit vijf tien landen. De Nederlandse afgevaar digden zullen de H. Vader een palla aan bieden, naar ontwerp van pater Randag O.F.M. door de Zusters Franciscanessen Missionarissen uit Amsterdam, de zoge naamde „Grijze Zusters" op haar atelier van kerkwerk uitgevoerd. De veelkleurige voorstelling van het Mirakel van Amsterdam, omgeven door de wapens van de hoofdstad en van Z. H. de Paus, vertegenwoordigt een be wonderenswaardig stuk handwerk. Volkomen onopgemerkt heeft H. M. Koningin Juliana Maandagavond met de drie oudste prinsesjes de voorstel ling van „Apeldoorns Avondsprookje" in Berg en Bos te Apeldoorn bijgewoond. De prinsesjes waren vergezeld van hun verzorgster, mevr. M. A. Pennink en drie vriendinnetjes. Aanvankelijk be wogen de Koninklijke bezoeksters Zich tussen het publiek, doch later werden zij naar de Dennenheuvel geleid, waar zij ongestoord de voorstelling konden vol gen. Na afloop betuigde de Koningin haar grote ingenomenheid met het spel. „Het was fantastisch mooi", zo zeide zij. Deze deelnemer aan de InternationaleSpringwedstrijden, welke te Aken zijn gehoudenliep een groot aantal strafpunten op toen hij in plaats van overdwars dóór een muur sprong. De fotograaf daarentegen maakte een goede beurt. In een klein kamertje van een der grote, voorname Scheveningse rusthuizen hebben wij een onderhoud gehad met zuster G. van As uit Tjimahi, die mevr. Hcrtogh geholpen heeft hij de geboorte van Bertha. „Ik weet weinig van Bertha Hertogh af", zegt zij onmiddellijk. „Waarom moet mijn naam in de krant komen? Als ik helpen kan, zal ik het zeker doen." Sinds 1932 heeft zuster Van As als vroedvrouw duizenden kinderen ter wereld helpen brengen. „En dan be grijpt u", zegt zij, „dat je niet elke bij zonderheid van de families, waar je komt, kunt onthouden." „Het is geen ogenblik in mij opgeko men, dat ik ooit contact met de familie Hertogh heb gehad", zegt zuster Van As. „Pas toen ik een familie-foto in een 1 krant zag, herkende ik ze. In 1942 heb ik De Spitfire, die Zondag bij Etten neerstortte, sloeg een gat van vier bij zes meter en drie meter diep. Op Dinsdag 5 en Woensdag 6 September wordt de. in boedel geveild van Han van Meegeren; de man dit zij hem tot zijn eer nagegeven die er destijds, zij het ook op frauduleuze wijze, in slaagde gans een volk, van de schillenboer tot en met de rechter van instructie, voor de schilderkunst en. derzelver problemen te interesseren. Hetgeen zonder twijfel als een ongekend evenement mag worden geboekstaafd. De stukken van deze veiling het zijn er volgens de catalogus niet minder dan 738 zijn dezer dagen in alle letterlijkheid „te kijk" gesteld in de laatste woning van de schilder, het uitermate riante patri ciërshuis aan de Keizersgracht no. 321 in 'Amsterdam. Een wandeling door dit inderhaast opgeworpen „museum" stort een mens in een schokkende ongewisheid. Hij vervalt er van de triestigheid over de allerwegen met onverbloemde dui delijkheid gedemonstreerde picturale machteloosheid a bout portant in de verrukking om een verzameling zeer fraai antiek, die Van Meegeren met veel liefde voor mooie dingen en evenredige toewijding bij elkaar moet hebben gegaard. Heel deze bizarre collectie, die in alle vertrekken van het huis zowel in het atelier als in de keuken staat en ligt opgetast, vormt een „document humain", dat een bijna brutaal-onbescheiden blik vergunt in het leven van een even zonderling als tragisch man. In de „Herenkamer" hangt het schilderij, dat Van Meegeren in 1945 in opdracht van de autoriteiten vervaardigde, om zijn vermogen tot vervalsen te demonstreren De valse Vermeer's vindt men niet op deze veiling. Wel en wij durven niet uit te maken wat erger is de echte Van Meegerens. Bijna stuk voor stuk schilderijen, tekeningen en pastels, die kennelijk zijn vervaardigd „pour épater le bourgeois"; met een luidruchtige sym boliek in „Graan, petroleum, katoen" en „Oorzaak en gevolg", met een dikke pa thetiek in een zwartkrijttekening, voor stellende de pianist Theo van der Pas, die, gezeten achter de vleugel, omgeven wordt door wazige hoofden van vele be roemde componisten of met het vulgai re cynisme van een „Barscène in Pa rijs". Van Meegeren's portretten zijn van een zouteloze letterlijkheid, die zich met een ontstellende luchthartigheid af maakt van iedere poging tot psycholo gische diepgang. Voorzover er al sprake is van een summiere aanwijzing in de richting van enig talent zoals in het portret van de Spaanse cellist Gaspar Cassado ervaart men des te pijnlij ker de artistieke gewetenloosheid, die hem dreef tot zoveel smakeloosheid. De ze vrij massale expositie rekent in ieder geval definitief en afdoende af met de steeds weer opduikende mythe van Han van Meegeren als „geniaal schilder". Soit. Er zijn aan de Keizersgracht 321 en kele zaken te zien, die herinneren aan Van Meegeren als (gevierd) schil- derijen-vervalser. In zijn atelier is een „authentiek" hoekje in tact gelaten, waar penselen, tubes, intrigerend-geheimzin- nige flesjes e.d. liggen en staan; en ook - ziet men daar een ezel, waarop een on voltooid schilderij, dat kennelijk de aan loop tot een onechte Pieter de Hoogh is. Verder treft men ergens een overigens zeer fraai wit Delfts aardewerk kanne tje met oor en tinnen klapdeksel aan, dat naar verluidt „model gestaan" heeit voor het beruchte doek „De Emmaüs gangers" en dat deswege voor een be wijsstuk inzake Van Meegeren's geeste lijk vaderschap voor wat betreft dat schilderij wordt gehouden. In de „He renkamer" hangt het werk „Jezus, lerarend in de tempel" dat Van Mee geren in 1945 in opdracht van de auto riteiten in strenge afzondering vervaar digde, teneinde aan te tonen, dat hij wel degelijk de onvervalste vervalser was, waarvoor hij zich uitgaf. Dit zijn dan specimen, die wijzen op des schilders werkzaamheid op het ge bied van de falsificatie; ironische gees ten zijn misschien geneigd daaraan de in de bibliotheek voorradige boeken over „Noord- en Zuid-Nederlandse schilder kunst der 17e eeuw" van D. Hannema en A. van Schendel Jr. en over „Gerard Terborch" van Fr. Hannema nog toe te voegen. En al deze dingen krijgen wel licht de geschiedenis makende mens heid heeft zich nooit al te scrupuleus ge toond, waar het gold het in stand hou den van geschiedkundige souvenirs nog eens historische waarde. Van een doek, waarmee een van Van Meegeren's leerlingen op zijn beurt zijn leermeester poogde te imiteren het stelt ook al de „Emmaüsgangers" voor kan dat in ieder géval niet gezegd worden. mevrouw Hertogh geholpen bij de ge boorte van het zesde kind, dat, naar ik meen Kareltje genoemd werd. Ook bij het vijfde kind, een jongetje met een verminkt handje, heb ik geholpen. Dat was kort voor de Japanse invasie." „In 1943 ben ik zelf in gevangenschap der Japanners geraakt", zo vertelt zuster Van As verdter. „Ik werd eerst in een kamp in Tjimahi gestopt, later naar Ban dung gebracht en tenslotte naar Djakar ta, toen nog Batavia. Die tijd heeft veel uit mijn herinnering gewist. Détails ben ik kwijt. Zo weet ik nog wel, dat de laatste twee kinderen in het gezin Hertogh jongens waren, omdat ik zelf bij de geboorte was en hun moeder iede re dag kwam verzorgen, totdat zij zelf weer voort kon. Met de zorg voor 't ge zin ben ik niet belast geweest. Ik kwam vaak dagelijks in tien of meer gezinnen tegelijk. Zo weet ik heus niet meer, hoeveel meisjes er in het gezin Hertogh waren en welk kirid Bertha moet zijn geweest is mij totaal ontschoten. Eén dins' herinner ik mij stellig. Dat is een ontmoeting met Aminah Maroef, die na de laatste bevalling bij mevrouw Hertogh op kraamvisite kwam, toen ik de patiënte ook bezocht. Méér weet ik van Aminah niet af." Oost-Duitsland Alle mijnwerkers in de Russische zone zullen zwarte uni formen moeten dragen met verschillen de kentekenen op de mouwen of revers ter aanduiding van de aard van hun werkzaamheden. Er zullen medailles worden uitgereikt voor bijzondere pres taties, zo meldt het Oost-Duitse nieuws bureau A.D.N. Griekenland Zes democratisch-so- cialisten zijn gisteren toegetreden tot het liberale kabinet van Venizelos.' De nieuwe ministers zijn door Koning Paul beëdigd. Onder hen bevindt zich de socialistische leider George Papandreoe. Hij is vice-premier geworden. Men ver wacht dat leden van de „Epek", de pro gressieve unie van het Centrum, de co alitie zullen completeren wanneer de voorzitter, Emmanuel Tsoederos, uit Washington terugkeert, hetgeen waar schijnlijk morgen zal gebeuren. Duitsland Het internationale libe rale congres te Stuttgart heeft enige mi nuten voor de sluiting van de conferen tie een verrassing opgeleverd, doordat de plenaire vergadering een Turks voor stel goedkeurde, dat de onmiddellijke overdracht van de souvereiniteit aan Duitsland eist. Het werd met 15 tegen 12 stemmen aangenomen. Meer dan de helft van de 125 afgevaardigden uit 25 landen was toen aj naar huis vertrok ken. UNESCO De uitvoerende raad van de UNESCO, de organisatie van de V.N. voor onderwijs, cultuur en weten schappen, heeft eenparig een resolutie goedgekeurd, waarin verklaard wordt, dat de UNESCO in het kader van haar bevoegdheid (onderwijs, wetenschap pen en cultuur) alle mogelijke hulp zal bieden aan de actie van de V.N. in Ko rea. tot het laatste ogenblik met het opgeven van Uw vacantie-adres. Stel ons minstens 5 dagen vóór Uw vertrek op de .hoogte van Uw tijdelijk adres, ender vermelding van Uw vaste adres. Slechts dan kunnen wij er voor instaan, dat Uw lijfblad prompt bezorgd zal worden. Weekabonné's gelieven over de periode, dat ze afwezig zijn, het abonnementsgeld vooruit te vol doen aan de bezorger van wie zij op hun vaste adres de krant ont vangen. DE ADMINISTRATIE (Slot) Vaak komt het voor, dat patiënten, die voor rekening van anderen dan hun ziekenfonds, bijvoorbeeld van de Rijks verzekeringsbank, of voor eigen reke ning in een ziekenhuis zijn opgenomen, door het optreden van complicaties recht op vergoeding van hun ziekenfonds menen te hebben. Éen voorbeeld is de soms voorkomende koorts in het kraafn- bed. De vraag is dan, of de aandoening op zichzelve reden tot opnem.ing geeft. Het is ook mogelijk, dat de kraamvrouw, indien de bevalling thuis was afgewacht, voor die complicatie niet zou zijn op genomen. In het algemeen zal dan blij ken, dat de temperatuurverhoging, na dat de oorzaak is vastgesteld, zeer goed thuis zou zijn te behandelen. Een andere groep patiënten, bij wie zich nog al eens moeilijkheden voordoen, betreft de straatongevallen. De G.G.D., de politie of de E.H.B.O. brengt zulke patiënten naar een ziekenhuis. Vaak worden zij buiten eigen wil daarin op genomen. Misschien kunnen zij thuis worden behandeld. Is dit het geval en blijven zij toch in het ziekenhuis, dan komen de kosten niet voor rekening van hun fonds. In verband hiermede her inner ik er aan, dat, zoals ik in een vorig stukje schreef, in een spoedgeval de aanvrage binnen twee maal vier-en- twintig uur na de opneming moet wor den ingediend. Indien een medische noodzaak aan wezig is tot opneming van een zogende vrouw in een ziekenhuis en de borst voeding mag en kan worden voortgezet, rijst de vraag, wat met de zuigeling moet gebeuren. De controlerend geneeskun dige van het fonds zal zich afvragen, in noeverre het in een dergelijk geval noodzakelijk is, tevens de. zuigeling op te nemen. Aan het bestuur van het fonds zal hij dienovereenkomstig adviseren. Is daarentegen de zuigeling de zieke, die moet worden opgenomen, dan wordt onderzocht, of de moeder geregeld naar het ziekenhuis kan gaan om de borst voeding te geven. Acht de controlerend geneeskundige dit niet mogelijk, dan kan desnoods ook de gezonde moeder in het ziekenhuis worden opgenomen. In vele gevallen kan echter vaak onderdak voor haar bij familie of kennissen ter plaatse worden gevonden. Zoals men weet, hebben ziekenfonds verzekerden bij medische noodzaak recht op verpleging en behandeling in een ziekenhuis voor de tijd van ten hoogste twee-en-veertig verpleegdagen per geval. Vooralsnog ontbreken helaas de geld middelen om het verblijf in een zieken huis voor onbeperkte duur toe te staan. Het getal 42 schijnt willekeurig gekozen; toch is het aantal dagen voor verreweg de meeste gevallen gelukkig voldoende. Binnen deze termijn kan ongeveeJ 80 a 90 percent van de opgenomen patiënten voldoende verpleging en behandeling verkrijgen. Wat betekent het, dat men recht heeft op verpleging en behandeling gedurende ten hoogste twee-en-veertig dagen „per geval"? Bedoeld wordt: „ziektegeval". Maar deze bepaling wordt niet zo eng opgevat, dat bijvoorbeeld een suiker ziektepatiënt, voor wie van tijd tot tijd een nieuwe instelling van diëet en in suline noodzakelijk is, welke vaak op neming in een ziekenhuis nodig maakt, recht op twee-en-veertig dagen zou heb ben gedurende zijn /gehele leven. Aan Hoe dit alles zij: Al deze valse echt heid en echte valsheid werd door van Meegeren omgeven met een schat aan genomen wordt, dat een nieuw geval niet te miskennen echt antiek en aan - de meest uitgelezen curiositeiten. Als wij u wijzen op een eikenhouten kloos tertafel in Gotische stijl, op een juweel van een vroeg-zestiende eeuwse eiken houten beeldengroep, op een prachtige Chinese schildering op papier, op een wonderlijk Japans zesslags-kamer- scherm, op een superbe collectie Delfts aardewerk, en op een met go.uddraad doorweven Perzisch tapijtje dan doen wij daarmee een volkomen willekeurige er. zeer summiere greep uit de overvloed van kostelijkheden. Er hangt een sfeer van decadentie daar in dat merkwaardige huis aan de Keizersgracht, vol van uitdagende kitsch, verblindende luxe, van pralende én ingetogen schoonheid. Men raakt er ten prooi aan de meest contrasterende aandoeningen. Maar men beseft er te vens iets van de tragiek van de man, die zo zeer aan het schone verknocht moet zijn geweest en die zo weinig bij machte was aan het schone gestalte te geven. H. Hu. aanwezig is, wanneer zich iets nieuws voordoet, de bestaande aandoening zich openbaart in geheel andere vorm of reden bestaat, de ziekte op geheel an dere wijze aan te vatten. Een nieuw geval wordt aanwezig geacht, bij voor beeld indien na een langdurige behan deling met inwendige middelen tot een operatie moet worden besloten, dus in dien de lijder een principieel andere behandeling moet ondergaan. Maat let wel: de nieuwe behandeling moet prin cipieel anders zijn. Het is geenszins de bedoeling, dat geringe wijzigingen in de bestaande behandeling aanleiding geven om aan te nemen, dat een nieuw geval is ontstaan. Wat recidiven betreft, een blindedarm ontsteking, welke jaren lang rustig is geweest om plotseling opnieuw met hef tige verschijnselen uit te breken, kan wel als nieuw geval worden beschouwd. Er zijn echter ook recidiven, welke de schijn wekken van nieuwe aandoenin gen maar feitelijk niets anders zijn dan tijdelijke verergeringen van het bestaan de lijden, verergeringen, die een poosje afzakken, opnieuw opkomen, weder be teren en zó maar door gaan. Iets nieuws doet zich daarbij niet voor. Het blijft met geringe variaties steeds het oude liedje. Dergelijke gevallen moeten wel gerekend blijven tot steeds hetzelfde geval. Voorts is het ten aanzien zowel van geestesziekten als van organische ziekten niet de bedoeling, dat herhaalde opneming in een ziekenhuis binnen een kort tijdsbestek steeds voor rekening van het ziekenfonds wordt genomen. Voor zo'n herhaalde opneming zal er in het algemeen sprake moeten zijn van een genoegzaam herstel na het vorige verblijf in een inrichting, een herstel van dien aard bij voorbeeld, dat de ver- ■zekerde zijn werk weer heeft opgevat en gedurende bij voorbeeld een jaar met goed gevolg heeft verricht. Hoe wordt het aantal verpleegdagen berekend, indien een geval vergezeld gaat van een ander geval? Stel, dat iemand voor aandoening A in een zie kenhuis verblijft en zich op de elfde dag een andere aandoening, B, open baart, voor welke hij met spoed zou zijn opgenomen, indien hij niet reeds in een ziekenhuis lag. Men telt nu voor aan doening B van 1 af, maar gaat door met tellen voor aandoening A. Dan valt.dus de elfde verpleegdag voor A samen met de eerste voor B. Indien de lijder na een verblijf van bijvoorbeeld 15 dagen voor aandoening B kan worden ontslagen, is men met A aan de 25ste verpleegdag; de patiënt heeft voor A dus nog 17 dagen te goed en aandoening B is, voor wat de duur van het ziekenhuisverblijf betreft, als het ware onopgemerkt voor bijgegaan. Maar indien de lijder voor geval A bijvoorbeeld op de 35ste dag kan worden ontslagen maar voor geval B zijn volle tijd blijkt te moeten uitlig- gen, had B op de 35ste dag van A de 25ste bereikt en blijft de patiënt voor B nog 17 dagen. Telt men nu op, dan blijkt, dat de lijder in het ziekenhuis heeft vertoefd eerst 10 dagen voor aandoening A, vervolgens 25 dagen voor A en B tegelijk en daarna nog 17 dagen voor B alleen, dus 52 dagen in het ge heel Een idee van de ontzaglijke beteke nis van de behandeling en verpleging in een ziekenhuis voort de ziekenfondsver zekering krijgt u, wanneer u weet, dat in het jaar 1948 deze verstrekking voor de verplichte verzekering ongeveer 25 milUoen en voor de vrijwillige ongeveer 12 millioen gulden heeft gekost en dat in dat jaar voor de verplichte verzekering ongeveer 220.000 opnemingen in een zie.- kenhuis met ongeveer 3.6 millioen ver pleegdagen en voor de vrijwillige ver zekering ongeveer 110.000 opnemingen met ongeveer 2 millioen verpleegdagen hebben plaats gevonden Het gemiddelde aantal dagen ziekenhuisverblijf per op neming was bij de verplichte verzeke ring ongeveer zestien en bij de vrijwil lige ongeveer achttien. A. J, LUIKINGA. Administrateur bij de Ziekenfondsraad Tijdens de graafwerkzaamheden voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis te Hilvarenbeek is men op een aantal zeer oude fundamenten gestoten. On middellijk heeft men de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort gewaarschuwd. Deskundigen- van deze dienst zijn gisteren ter plaatse de vondsten komen onderzoeken. Men vermoedt, dat de fundamenten, die waarschijnlijk uit de 15de of 16de eeuW dateren, afkomstig zijn van een kapel o kerk. Het is niet onmogelijk, dat he sporen zijn van het Kapittelhuis, a vroeger jaren in Hilvarenbeek moe^ hebben gestaan, maar waaromtrent wei nig positieve gegevens zijn overgebleven. Zo spoedig mogelijk zal de Rijksdiens beslissen of een verder onderzoek vondsten uit historisch oogpunt wense lijk is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4