In de herfst crisis in Oostenrijk? RAPPORT VAN DE POLITIEKE COMMISSIE AANGENOMEN Formosa in de Veiligheidsraad Belevenissen van de struisvogel Rasmus E Communisten willen voor de maal loonsverhoging vierde Heilige Vader maakt bedevaart De besprekingen over plan-Schuman in Parijs Regeringspartijen bevreesd RAAD VAN EUROPA Revolutionnaire rede van Reynaud Mej. Klompé antwoordt Racine en Bcilzac op rondreis door Afrika Vandaag verzoek van Rusland om Amerikaanse vloot terug te trekken EEN PROTESTANTS KLOOSTER IN DUITSLAND Dagelijks kinder verhaal e vin 4 DINSDAG 29 AUGUSTUS 1950 PAGINA 5 Misleidend boekwerk 4T Werkloosheid afwenden Deelnemers optimistisch gestemd 50 MILLIOEN TURVEN UIT DE MARKT? Intern, concours Marguerite LongJacques Thibaud s Ter verrijking van geest en hart Installatie van nieuwe abt in Loccum (Van onze Weense correspondent) Een van de dingen, waaraan men in Oostenrijkse regeringskringen niet twijfelt, is het naderen van een grote politieke crisis in de komende herfst. Ofschoon het volk zich nog steeds aan de communistische greep Weet te onttrekken, vreest men toch dat de communisten een zeker succes «uil,-., kunnen hoeken, wanneer zij in September of October voor de vierde hiaa! een herziening van lonen en prijzen trachten door te zetten. De regering Van haar kant zal alles doen om het volk van deze eis af te brengen, omdat een vierde loonsverhoging catastrophale gevolgen zou kunnen hebben voor het economisch evenwicht in een groot deel van de toch al wankel staande bedrijven. Maar de arbeider welke partij hij ook moge aanhangen ziet, ondanks alle beloften en ondanks de beste bedoelingen van de regering, de Prijzen langzaam stijgen, zodat er voor hem geen ander middel bestaat om aan het nijpende geldgebrek te ontkomen dan een loonsverhoging. siüieerde publicatie het aanzien van de Volkspartij hun eigen regeringspart ner in discrediet te brengen, niet al leen in het buitenland, maar ook tn Oos tenrijk zelf. Niemand in de kringen van de Volkspartij zou het dan ook Verwon deren wanneer de socialisten in hun partij-politieke verblinding naar mid delen zouden grijpen die in hun eindeffect gezien alleen voor de com munisten van voordeel zouden blijken te zijn. Jammer genoeg is geen der twee re geringspartijen in staat om met moed en overtuiging de noodzakelijkheid van spaarzaamheid en inkrimping te beplei ten, omdat ze beiden bang zijn aanhan gers te verliezen en zij nu eenmaal de droevige zekerheid hebben dat het Oos tenrijkse volk voor een dergelijke leuze hiet rijp genoeg is, ofschoon het in 't algemeen politiek goed is geschoold. Daaruit zou dus volgen dat de commu nistische actie voor een loonsverhoging °p succes zou kunnen rekenen, wat dan oen economische depressie en een ne derlaag voor de regering zou betekenen. De grote vraag is in deze omstandig heden of de regering sterk genoeg is aan de zoveelste maal ondernomen aan val het hoofd te bieden. Zij heeft on tegenzeglijk blijken genoeg gegeven van een taai verzet en kanselier Figl is een man die zijn zelfbeheersing niet zo gauw verliest. Maar er zijn enkele stro mingen en spanningen in de Oostenrijkse Volkspartij die de eenheid in gevaar brengen, eenheid die volstrekt noodza kelijk is bij een komend communistiscn offensief. Wel is het Figl tot nu toe ge lukt alle dissidente en kleinere bewe gingen in zijn partij alsmede onmisken bare spanningen met de minister van buitenlandse zaken, dr. Gruber, op te vangen, maar bepaalde groepjes in de Volkspartij, meer in het bijzonder de jongerenbeweging van de „Junge Front" en een vrij groot aantal vroegere nazi's, die sinds verleden jaar in de partij wer den opgenomen, zien hun wensen en ver langens niet vervuld en voelen zich zelfs enigszins bedrogen. Het is voor de rust in Oostenrijk te hopen dat deze Kleine „ontevredenen" zich opnieuw laten ver zoenen om de noodzakelijkheid eenheid niet in gevaar te brengen. Een groter gevaar voor de weerstand der regering ligt in de coalitie met de socia listen. De twee regeringspartijen liggen namelijk op het terrein van de ideologie en de tactiek veel verder uit elkaar dan in die landen waar de socialisten een ont wikkeling in de richting van een Partij Van de Arbeid hebben doorgemaakt. Niet alleen strijden de socialisten in Oosten rijk veel verbittterder en radicaler voor de socialisatie der bedrijven, maar zij doen dti ook op grond van ideologische overwegingen die nog steeds een Marxis tische inslag vertonen. Ondanks de coa litie bestaat er tussen de twee regerings partijen een gespannen verhouding en meermalen vraagt men zich als buiten staander af, of in de socialistische partij het partij-belang niet te sterk is ontwik keld ten koste van het algemene welzijn en het gemeenschappelijke regerings beleid. Niet alleen de wijze waarop het dogma van de socialisatie wordt gepredikt, maakt de Volkspartij kopschuw, maar vooral ook de omvang waarin en het tempo waarmee de socialistische minis ter Waldbrunner dit programma tracht door te zetten, is niet geëigend om de regeringspartners gunstig te stemmen. Ook is Waldbrunner verantwoordelijk Voor de grote ontstemming ondfer de overtuigde katholieken en in de rijen Van de Volkspartij, omdat hij de z.g. Stationsmis" heeft afgeschaft, met an dere woorden de mogelijkheid dat tou- risten Zondags op een paar hoofdstations in de vroege morgenuren een H. Mis kunnen bijwonen. Van groter belang ofschoon men er tot nu toe nog weinig aandacht aan heeft besteed is het feit dat de Ame rikaanse professor Charles A. Gulick een Uitvoerig werk heeft geschreven over de Oostenrijkse geschiedenis tussen de jaren 1918 en 1938. De Amerikaanse uitgave t'an 1947 in twee delen omvat meer dan '000 bladzijden en heeft de kennelijke bedoeling de Angelsaksische rege ringen er van te overtuigen dat het re giem van Seipel, Dollfuss en Schusch- hig clericaal-fascistisch was en der halve een der oorzaken van Oostenrijks °ndergang bij de Duitse overrompeling. V'ie dit werk met aandacht studeert, bemerkt dat Gulick alleen de socialis tische berichtgeving, vooral het socia listische dagblad „Arbeiterzeitung", als betrouwbare bron beschouwt en men °ntkomt niet aan de indruk dat deze Professor in opdracht of met de een zijdige hulp van de socialistische partij *ijn werk heeft geschreven. Deze in druk wordt nog versterkt door het feit bat dit werk nu door de socialistische Uitgeverij „Danubia" in het Duits Werd hertaald en uitgegeven onder de titei: »Österreich von Habsburg zu Hitier" en bat van dit dure en omvangrijke werk 'in vijf delen met 2500 bladzijden voor 250 Schilling) 144 exemplaren aan de vorschillende socialistische kamers van Arbeid ten geschenke werden gegeven. Pok heeft Gulick de moed niet gehad in Amerika zijn boek tegenover dr. Schusehnigg te verdedigen, ofschoon hij Zich hiertoe aanvankelijk bereid Had verklaard. Het is hier niet de plaats Uitvoerig op de historische onjuistheden Van dit werk in te gaan, maar duidelijk ls wel het streven van de socialisten, ook nu nog in het jaar 1950 door bfiddel van een door hun partij gesub- In deze onfrisse atmospheer, die voor al in de laatste tijd aan het gekuip der Belgische socialisten doet denken, is zich in de Russische USIA-bedrijven van Oos tenrijk een proces aan het afspelen, dat de taak van de regering nog meer zal bemoeilijken. Op 11 Augustus werd na melijk officieel medegedeeld dat een aantal van deze bedrijyen binnen twee weken ongeveer 1300 arbeiders zou ontslaan. De slachtoffers zijn vooral te zoeken onder 800 werknemers in de ma chinefabrieken van Voith in St. Pölten en 540 arbeiders in de onder Russische be heer staande oliebedrijven. Het is niet nodig achter deze maatregelen onmiddel lijk communistische agitatie te zoeken. De diepste grond is wel degelijk deze dat de USIA-bedrijven van de ene kant wor den geboycott en derhalve gebrek aan orders hebben en dat zij van de andere kant zó slecht beheerd werden, dat alleen uiterste spaarzaamheid, gepaard met mas saal ontslag, hier nog helpen kan. in de laatste maanden hebben deze bedrijven geen noemenswaardige orders meer kun nen plaatsen, omdat het Westen zien terugtrok en ook Joegoslavië een aantal bestellingen ongedaan heeft gemaakt als repressaille tegen Rusland, dat zijn schul den aan Tito niet wil betalen. Ten slotte bestellen ook Oostenrijkse firma's niet meer bij de USIA, zodra zij bepaalde ar tikelen, vooral machine?, bij een zuiver Oostenrijks bedrijf kunnen krijgen, wat bijvoorbeeld het geval is met water turbines, die nu niet meer bij Voith, maar in een nieuwe fabriek in Graz worden besteld. Natuurlijk werkt dit massale ontslag ver lammend op de communistische propaganda, maar het valt niet te ontkennen dat de communisten er'toch hun voordeel uit we ten te trekken. Zij hebben namelijk leeds enige tijd geleden met dergelijke verschijn selen van werkloosheid gerekend en op 24 Juli 1.1. speciale actie-comité's in net le ven geroepen om dergelijke slachtoffers op te vangen en voor zich te winnen. Bij de toenmaals gehouden bespre kingen werd onomwonden de weg van de „catastrophen-politiek" aanbevolen. Het ishet laatste middel van de tot waanzin gedreven vernietigingswoede. Want nu het de Russen en hun hand langers niet gelukt is om hun USIA- bedrijven op gang te houden, worden met opzet niet-communstische werkne mers ontslagen, die dan echter dadelijk door de comité's van actie worden be werkt. Het zal de communisten niet gemakkelijk vallen deze slachtoffers voor zich te winnen, omdat, nog afge zien van deze eerste catastrophe in de vorm van ontslag, ook nog een tweede bekend is geworden, dat namelijk 18 USIA-bedrijven reeds een jaar lang de gelden voor de ziekenfondsen en andere sociale verzekeringen (die toch voor de helft door de werknemers zelf worden betaald) niet aan de Oostenrijkse instan ties hebben afgevoerd, met het gevolg dat de Staat 10 millioen Schilling te weinig inkomsten heeft geïnd en vooral dat de betrokken werknemers door deze communistisch-Russische bedrijven glad weg zijn bestolen en zij geen verhaal r;e 2-iarige Koning van Zweden vier- bii ezer dagen een merkwaardig ju- hueuV}- Het is n.l. 75 jaar geleden dat hiui?,1-?.71 officier see? tificaat van het Ko- Ont e Zweedse Garde Regiment Vlng. Bij die gelegenheid werd deze foto gemaakt. op de Staat hebben voor noodzakelijke ondersteuning. Maar ondanks dat zet ten de communisten hun actie voort, in de overtuiging dat zij de door werk loosheid murw geworden arbeiders ten slotte toch zullen vangen. Het is nu wel duidelijk dat de com munisten na al hun mislukkingen met de intellectuelen en de gtrote massa van het volk het op een catastophe heb ben afgezien en daarop doelbewust af gaan. Zij hebben hun doel reeds bereikt, ai komt de vervulling van een kant die hen voorlopig in de grootste verlegen heid brengt, maar ook daarmee zullen ze wel raad weten. Iedereen echter m Oostenrijk, die het goed met zijn vader land meent, hoopt dat de catastrophe van een massale werkloosheid kan wor den afgewend, want dat is de grote dreiging die het volk tot vertwijfeling en het land aan de rand van de afgrond kan brengen. Dat weten ook de com munisten die in bedoelde vergadering van 24 Juli de werkloosheid uit de der tiger jaren het voorbeeld van hun toe komstige actie noemden. Natuurlijk moeten de communisten nog bewijzen dat zij hun doel kunnen berei ken, waarvoor zij dan de goedkeuring van bun opdrachtgevers mogen wegdragen. Dat dit niet dikwijls het geval is geweest, kan men duidelijk aflezen uit de telkens wis selende namen van de verantwoordelijke functionarissen. In alle geval zullen zi] alles doen om het economische evenwicht in Oostenrijk te verstoren. Nu het grote plan mislukt is in het Oosten van dit land een wijd vertakt net van bloeiende USIA- bedrijven op te bouwen, waardoor de vor ming van een volksdemocratisch beheer po sitief kon worden begunstigd, zijn de com munisten in opdracht der Russen sinds 1 Juli begonnen met de oprichting van USIA- winkels, waar levensmiddelen, textielwaren ën landbouwartikelen ver beneden de gang bare prijs worden aangeboden, omdat deze artikelen zonder invoerbelasting door de Russen worden geïmporteerd of hier zonder omzetbelasting worden gefabriceerd en. ge leverd. Voorlopig bevinden zich in wezen nog maar vier van zulke „volkswinkels", zoals Oost-Berlijn ze reeds lang kent, maai er zijn 80 in voorbereiding. Wanneer dit project werkelijk wordt doorgevoerd zou het Oostenrijkse zakenleven in groot gevaar komen, want jammer genoeg bescijikt het Oostenrijkse publiek niet over die disci pline, die de Berlijners hebben getoond, en zal het niet de kracht hebben om deze winkels te mijden. v De afgevaardigden van de zes lan den Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxem burg die zullen deelnemen aan de besprekingen over de samenvoeging van de kolen- en staalindustrieën vol gens het plan-Schuman, waren Maan dag optimistisch gestemd. De bespre kingen zullen Donderdag worden her opend en de afgevaardigden zullen de zienswijzen van hun regeringen over een document van 80 pagina's, waar van de inhoud geheim werd gehouden, ter conferentie bekend maken, aldus meldt Reuter. In kringen, die in nauwe relatie staan met de conferentie, zei men, dat er kans is dat binnen zes of zeven weken een ontwerpverdrag gereed komt. Volgens genoemde kringen werd overeenstem ming bereikt over de organen (boven nationaal gezagsorgaan, speciale minis teriële raad en parlementaire vergade ring, hof van justitie). Tot de voor naamste onderwerpen van bespreking behoren thans lonen en prijzen en de noodzakelijkheid van productievergro- ting. Voorts werd volgens genoemde krin gen overeenstemming bereikt over de vorming van een gemeenschappelijke marktafschaffing van quota en douane tarieven tussen de leden en verminde ring en het in harmonie brengen van tarieven tussen de leden en niet-leden. Tenslotte zou overeenstemming zijn be reikt over de financiering van de „po<JÏ" en zijn organen. (Telefonisch van onze correspondent) STRAATSBURG, Maandagavond Het rapport van de Politieke Commissie, de Commissie voorAlgemeneZakem, waarin de politieke organisatie van Europa behandeld wordt is na tot^eer laat in de avond uitvoerig besproken te zijn, aangenomen met de vereiste twee derden meerderheid. In het eerste deel geeft de Raadgevende Vergade ring antwoord op de brief van het Comité van Ministers over de gevolgde Politiek. In deze door de voorzitter van het Comité, Sean MacBrideaan de Raadgevende Vergadering gerichte brief wordt o.m. geraagd om enige nieuwe perspectieven. Het Comité zal niet te klagen hebben als het dit ant woord thuis krijgt Aan initiatief ontbreekt het waarachtig met. De verga dering heeft zelf het initiatief genomen de ministers te vragen waarom uit hun pïeen boodschap zo weinig initiatief sprak. De bespreking over dit rapport, door een stapel.resoluties en moties gevolgd, wllkfaUe afzonderlijk werden behandeld, nadat ook de paragrafen afzon- derliik werden besproken en gestemd, verliep niet zonder vurige schermutse lingen tussen voor- en tegenstanders van veel beloven en weinig doen en die van het halve ei en de lege dop. Er was van alles aan de orde. Inter pretatie van een enkel woord als defen sie was genoeg om er een resolutie van te maken. Een andere resolutie houdv in, dat alle parlementariërs zich ver binden hetgeen in Straatsburg besloten wordt in de eigen parlementen te brengen. Resoluties waken over het lot van niet bij de Raad aangesloten landen. Spanje wil men vrije verkiezingen geven. De belangen van de Common Wealth worden broederlijk bedacht. Zelfs is ook niet vergeten iets voor de jeugd te doen. Naarmate dé avond vor derde kreeg men langzamerhand het ge voel een soort Sinterklaasavond mee te maken. Vooral toen even ter discussie kwam dat niet alleen Spanje een geschenk in de vorm van een uitnodiging tot de Raad werd toegedacht, op voorwaarde al thans dat eerst vrije verkiezingen zou den worden gehouden, maar dat men toch ook het lieve kleine Portugal en het onafhankelijke!?) Joegoslavië niet vergeten mocht. Alles werkte tot deze surpriseavond-sfeer mee. De goede stemming, omdat de parlementariërs nu eindelijk morgen eens een beetje vacan- tie kunnen gaan nemen. De natuur deed het hare. Een gierende wind, donder, bliksem en een kletterende regen. Toen alle moties waren opgedeeld en alle resoluties waren ingeslikt of opgebor gen, stond de president op en sprak zijn slotwoord. Doch al was de avond niet zonder jo lijt, de dag was van een barre ernst. Het rapport, in de vroege morgen zakelijk ingeleid door de rapporteur Guy Mollet, die in zijn toelichting de drie hoofd thema's aangaf, waarop zeer vele van de vertegenwoordigers in de loop van de dag hun eigen partijen bliezen. Hij vatte ze aldus samen. Ten eerste de Het Institut de l'Encyclopédie te Pa rijs slelt een bibliotheek samen, die niet alleen werken van de grote Franse klassieken, van Racine tot Balzac, maar ook vele werken over de rechts wetenschap, de koloniale wetgeving, over geneeskunde en tal van technische onderwerpen zoals dat wat een goed zlectricien moet weten bevat. Deze bibliotheek zal, ondergebracht in vrachtwagens, deze herfst zijn rondreis beginnen door de Franse Ivoorkust en door de overige Franse overzese gebieds delen. Op deze manier zal men velen in Afrika, die verlangen naar lectuur om hun kennis uit te breiden, zoals Afri kaanse onderwijzers, verplegers, ambte naren en employe's van de grote bedrij ven, kunnen bereiken. De Stichting voor de Landbouw heeft op voorstel van de afdeling veenbedrijf van deze stichting bij de minister van Sociale Zaken een plan aanhangig ge maakt om het veenbedrijf in staat te stellen op enigszins normale wijze te blijven functionneren. Naar de mening van de Stichting is het noodzakelijk, dat de regering het verkoopkantoor voor fabrieksturf te Assen in staat stelt om de aanwezige onverkoopbare turf tot een aantal van 50 millioen stuks persturven uit de markt te nemen. Het volgend jaar zal van 20 tot 30 Juni te Parijs in de Salie Gaveau, onder auspiciën van de Franse regering, het internationale concours Marguerite Long-Jacques Thibaud voor pianisten en violisten worden gehouden. Het secreta riaat bevindt zich 45, rue La Boetie, Parijs (amis des jeunesses musicales). Aan dit concours kunnen deelnemen car.didaten, die de 15-jarige leeftijd heb ben bereikt en niet ouder zijn dan 32 jaar. .Een uitzondering wordt gemaakt voor oudstrijders en krijgsgevangenen, die tot de leeftijd van 35 jaar worden toegelaten. De inschrijving staat open tot 15 Mei 1951 en de daaraan verbon den kosten bedragen 2.000 francs. Canada Frank G. Hall, de belang rijkste woordvoerder voor 90.000 van de 124.000 stakende spoorwegarbeiders in Canada, heeft verklaard dat de stakers 't werk zullen hervatten wanneer het Par lement daartoe opdracht geeft- Het par lement zou vandaag bijeenkomen. Op Zaterdag 26 Augustus heeft de Heilige Vader de drie basilieken be zocht, waar Hij na zijn jubileumbezoek aan de Sint Pieter nog maar toe mgest om evenals millioe- nen voor Hem de Jubileum-aflaat te verdienen. Bij de Basiliek van Sint Paulus buiten de muren, die officieel de Sint Paulus aan de weg naar Ostia heet, werden deze opna men gemaakt. De Sint Paulus werd ruim honderd jaar geleden door brand totaal verwoest en is toen met hulp van de hele wereld weer minutieus op gebouwd zo als de Basiliek vroeger icas. In de Sint Paulus zijn de por tretten van alle 262 Pausen in cassetten aangebracht. Er zijn na Pius XII nog slechts zeven plaat sen over en de Ro meinen zeggen dat „dus" tijdens het pontificaat van Pitts' zevende opvolger de wereld vergaan zal. Onder auspiciën van het Nationale Co- mitié voor een Vrij Europa zal in Oc tober a.s. te Berlijn de „Vrijheidsklok" worden opgehangen. De klok is gegoten bij Gillet en Johnston Ltd. te Croydon (Engeland). Alvorens de klok echter een vaste plaats in het Berlijnse stads beeld krijgt, zal zij een tocht door de Verenigde Staten maken. De Vrijheids- klok tijdens het aan boord hijsen van de „American Clipper" in het Victoria Dok te Londen. Jacob Malik, het hoofd van de Russi sche delegatie in de Veiligheidsraad, die deze maand voorzitter van de Raad is, heeft gisteravond de Veiligheidsraad tegen vanavond acht uur bijeengeroe pen en heeft de kwestie-Formosa op de agenda geplaatst. Dit werd bekend ge maakt na afloop van een geheime ver gadering van de Raad. Uit de omstan digheid dat de kwestie-Formosa op de agenda is geplaatst meenden de meeste waarnemers te mogen afleiden, dat Rusland wellicht de V.N. zal verzoeken dt V.S. op te dragen de Zevende Vloot uit de wateren van Formosa terug te trekken. Officiële kringen zeggen dat de natio nalistische Chinese regering zich ver zetten zal tegen de bespreking van de status van Formosa op de komende zit ting van de algemene vergadering der V.N. De Chinese delegatie, die onder lei ding staat van minister van Buiten- mogelijkheden tot vermenigvuldiging van partiële accoorden worden uitge breid, ten tweede de verhouding tussen de Raad van Europa en de nationale parlementen wordt verbeterd en ten slotte zal er meer aandacht worden be steed aan de vorming van de publieke opinie. Nadat de heer Reynaud in een vrij revolutionnaire rede een nieuwe Reynaud blijkbaar de commissie ver weten had de weg van de minste weer stand te hebben gekozen en een pleidooi leverde tot afschaffing van het veto van het Comité van Ministers, een thema waarin hij door André Philip werd bij gevallen en hetwelk uiteraard door Guy Mollet werd bestreden, nam de Neder landse afgevaardigde de heer v. d. Goes van Naters het woord om er vooral op te wijzen, dat de latente en soms zelfs scherpe conflictsituatie tussen de Raad gevende Vergadering en het Comité van Ministers schaadt aan het geheel onzer instellingen. De heer v. d. Goes van Naters kwam terug op zijn stokpaardje, dat de rege ringen tegenwoordig te veel van des kundigen afhangen, die tenslotte allen gespecialiseerd zijn, doch dat het de kracht van de Europese Raad moest zijn om juist niet gespecialiseerd te zijn maar algemene beleidslijnen uit te stippelen. Als er moed nodig is om critiek uit te brengen op het Comité van Ministers, d&n moet dat naar spreker's mening maar thuis geschieden in hun eigen parlementen, waar zij de eigen minister, lid van dit Comité\ die het parlement verantwoording schuldig is, 'er eventueel met gebruik van hun macht toe brengen kunnen de beslissin gen van de Raad te respecteren. De kaats baantactiek verwerpt hij om te kiezen voor die oplossingen, waardoor de weg voor de Engelsen en de Scandinaviërs open blijft. Eenheid van Europa boven federatie, aldus de heer v. d. Goqs van Naters. In de namiddag sprak mej. Klom pé die, zoals bekend, een zeer werk zaam en constructief aandeel heeft ge had in een der hedenavond door de vergadering aangenomen politiek be langrijke resoluties. En passant het revolutionnair élan van de heer Rey naud afstraffend, betoogde mej. Klom pé, dat de gematigdheid de commis sie mede door tijdgebrek was ingege ven en dat zij er de voorkeur aan heeft gegeven een oplossing te vinden, die aanvaardbaar zou zijn, liever dan een radicale voor te leggen, die on middellijk naar de prullemand zou verdwijnen. Waar de discussie over de federale en (of) functionele methode van de organisatie van Europa in het slop was geraakt, was de enige moge lijkheid die nog overbleef het afsluiten van bijzondere overeenkomsten tussen de statenleden of tussen sommigen hunner, waarin aan speciale gezagsor ganen binnen het kader van de Raad doch daaraan niet onderworpen be voegdheden worden verleend, die niet In het statuut van de Raad voorzien zijn. Op de moeilijkheid van de heer Rey naud, dat de speciaal in het leven ge roepen gezagsorganen van de Raadge vende Vergadering geen bevoegdheid konden verkrijgen, antwoordde mej. Klompé deze ervaren politicus vra gende of hij het wel goed begrepen had - dat niet de Raadgevende Vergade ring of het Comité van Ministers deze bevoegdheden verleent, maar de leden- staten, die onderling deze nieuwe con venties gesloten hebben. Om de andere leden van de Raad niet uit te sluiten, zou dan de mogelijkheid open blijven de faits et gestes van die speciale com missies in de Raad van Europa te be handelen, zonder nochtans de statenle den, die niet getekend hebben, het recht tot medebeslissing te geven. Mej. Klompé besloot haar rede door op verheven en waardige wijze te ge tuigen, dat het niet slechts Rusland en Amerika of wie dan ook zijn, die de wereldpolitiek maken en over het lot van Europa beslissen, maar dat er Eén ons aller Vader, het lot der mensen in handen heeft. Het volk vraagt niet slechts geloof in de toekomst en vrij heid van vrees, maar ook geloof in de geestelijke waarden, die de grondslag zijn van onze beschaving. Een klein incident, ditmaal van Fran se oorsprong, over de benoeming van een Fransman voor de permanente com missie, sloot deze dag. Door de Franse delegatie namelijk was André Philip voor dit hoge college, waarvan o.m. onze landgenoot de heer Van der Kielt lid is, candidaat gesteld. Dit was voor de Franse minister voor Europese Za ken, Guy Mollet, die tot nu toe deze post bekleed had, een vrij pijnlijke aan gelegenheid, waaruit de vergadering hem redde door hem uit eigen beweging op nieuw candidaat te stellen. Met vrij gro te meerderheid gaf de vergadering haar voorkeur voor het door de heer Guy Mollet gevoerde beleid te kennen en wees hem opnieuw voor deze post aan. Een spannend moment in de avond was de behandeling van de door de heer Reynaud ingediende motie om in het Comité van Ministers het vetorecht af te schaffen. Met 4942 stemmen en 7 onthoudingen werd de motie aangeno men, waarna uw correspondent de Ne derlandse afgevaardigde, de heer Bur ger, verheugd met twee flessen whiskey onder de arm een gewonnen wedden schap op deze verkiezing ijlings zag weglopen. De zitting werd niet gesloten doch slechts verdaagd tot waarschijn lijk de tweede helft van November'. landse Zaken George Jeh, heeft op dracht er op te staan dat de kwestie geregeld wordt in de conferentie over het Japanse vredesverdrag in plaats van door de V.N. Men stelt zich op het standpunt dat de status van For mosa, welke bepaald werd door de Cairo-verklaring, slechts besproken en geregeld kan worden op een vredes conferentie, in overeenstemming met het handvest van de V.N. dat bepaalt dat kwesties betreffende de tweede wereldoorlog op vredesconferenties zullen worden afgedaan. Een tweederde meerderheid kan die bepaling van het handvest omzeilen en de bespreking van Formosa mogelijk maken, doch officiële kringen te Taipei houden vol dat enigerlei resolutie die uit zulk een bespreking zou resulteren, niet doeltreffend zal zijn zonder instem ming van de betrokken regering. Jacob Malik heeft de afgevaardigde van nationalistisch China, T. F. Tsjang niet uitgenodigd voor het diner, dat hij morgen in het Waldorf Astoria hotel geeft voor de leden van de Veiligheids raad. Het is gewoonte een dergelijk diner te geven, walmeer de ambtsperiode van de President van de Raad ten einde loopt. Tsjang heeft de Russische gede legeerde in Januari eveneens niet uit genodigd. Laat heb ik U bemind Ethel Man nin. Een Engelse niet-katholiek schreef, geïnspireerd door het leven van Sint Augustinus „die menselijkste aller heiligen" deze roman over een ge vierd auteur, die het te druk heeft met het bestendigen van zijn succes om .een waarlijk groot boek te schrijven. Fran cis Sable wil geen wroeging kennen: hij gaat op in het materiële en dit ;s met voldoende notie van de „zwakhe den des vlezes" getekend om er niet een goedkope figuur van alleen-maar- de bon-vivant van te maken, die dan straks wel ijlings tot inkeer zal komen. Ook voor deze eigengereide man. die tevens een hartstochtelijk bergbeklimmer is, komt echter dé schok van zijn leven, als hij zijn zeer artistieke zuster door een noodlottig ongeval in» de bergen verliest. Dit voert niet onmiddellijk tot een katharsis integendeel: Francis geraakt tot een bepaalde decadente le venswijze en hier is dus niet aan de menselijkheid geweld gedaan ten gerie ve van een zoetelijke tendenz. Uitein delijk echter komt de schrijver tot de erkenning „Te laat heb ik u bemind, o Schoonheid, zo oud en immer nieuw" <->n zo vindt deze moderne Augustinus da weg naar het klooster, waar hij zijn le ven eindigt als een heilige. De uitgeverij Paul Brand heeft met dit boek een roman doen verschiinen, die gezond is, omdat hij zo reëel is. Dick Ouwendijk zorgde voor de vertaling uit het Engels en deed dit goed. T. E. Testament in code. Bij de Bezige Bij is een spionnage-roman verschenen van Salvador Hertog. Dit boek heeft, behalve wapensmokkel. de infiltratie van oud-nationaal-socialisten in de lei ding der geallieerde bezettingslegers in Duitsland tot gegeven. Dank zij de rij ke fantasie van de auteur zal deze ro man wellicht vele (oudere) lezers weten te boeien. Collected letters of St. Thérèse of Li- sieiix. Edited by the abbé Combes, translated by F. J. Sheed. Uitgave Sheed Ward. London. Dit is een Engelse uit gave van alle brieven, notities en xrao- beltjes, die de kleine heilige van Lisieux tijdens haar leven geschreven aeeit. Deze authentieke stukken, zeer nauw- keurig-critisch in chronologische volg orde gerangschikt en van de nodige de tails betreffende leeftijd, plaats en om standigheden voorzien door abbe André Combes, vormen meer nog dan Thérèse's Histoire d'une ëme een rijk mateiiaal, dat ons in staat stelt de ontwikkelings geschiedenis van haar heiligheid te voN gen, en een helder inzicht te verkrijgen in het milieu, waar zij leefde. De ver taling van Sheed is bewonderenswaar dig, al gaat er in het stroevere Engels wel wat van de „zoetvloeiendheid van de oorspronkelijke Franse tekst verloren. Naar onze overtuiging is dit boek van grote waarde voor onze tijd, omdat het zo'n duidelijk beeld tekent van het evangelische ideaal: door de groei in de liefde tot God te geraken tot volmaakte, schone menselijkheid. L. Beknopte geschiedenis van de Katho lieke Arbeidersbeweging in Nederland, door W. G. Versluis. Uitgave N.V. Dek ker Van de Vegt, Utrecht-Nijmegen. Wij kunnen volledig instemmen met de schrijver van het voorwoord, die con stateert, dat de samensteller van dit werkje erin geslaagd is in het betrek kelijk korte bestek van 125 bladzijden een duidelijk beeld te schetsen van de geschiedkundige ontwikkeling der K.A. B. in ons land. Zijn bedoeling was een handig Leerboekje te schrijven om aan de jongeren in de arbeidersbeweging, een globaal historisch overzicht te ge ven. Zonder ernstige studie was dit echter onmogelijk, 's Schrijvers uiteen zetting is alleszins verantwoord; hij be heerst zijn onderwerp uitstekend en beschikt over de gave zijn kennis hel der en duidelijk en tevens zakelijk mee te delen. Dit boekje zal menigeen van grote dienst zijn. Warm aanbevolen. De Mens, zijn historie, organen en omgeving, door dr. R. Teunissen. Uit gave: de Fontein, Utrecht. Van de vele boeken, die over dit onderwerp geschre ven zijn, is er naar onze smaak geen zo verheffend, zo aangenaam en zo spelen derwijze instructief als dit mooie werk van dr. Teunissen. Het is niet alleen be doeld voor levenservaren volwassenen, maar ook voor de rijpere jeugd. Met een bewonderehswaardig fijne takt be handelt dé schrijver het mysterie van het leven en wat daarmee samenhangt, waarbij hij een gezonde en alleszins ge rechtvaardigde nadruk legt op het mis plaatste van alle preutsheid in dit op- Weinigen zullen weten dat er in Duitsland nog een protestants klooster bestaat, waar sinds de reformatie on afgebroken mannelijke kloosterlingen een leven van meditatie en studie lei den. Dit unicum trok dezer dagen weer de aandacht, omdat in de maand Augus tus opnieuw een nieuwe abt geïnstal leerd werd. Het is de tegenwoordige Landesbischof van Hannover, Dr. Hanns Lilje, een der leiders van het heden daagse Duitse protestantisme en een bekende figuur uit het Duitse religieuze verzet. Het werd inderdaad alleen door zeer bijzondere omstandigheden mogelijk dat een zo typisch katholieke instelling als een klooster ook nog in de refor matie haar bestaan kon handhaven, Oorspronkelijk is het klooster van Loc. cum in Nedersaksen een stichting der Cisterciënser-Paters uit de 12e eeuw. In het begin van de reformatie knoopte het klooster relaties met de nieuwe pro testantse beweging aan, maar zonder een plotselinge ommekeer te voltrekken. Ook kwam het nooit tot een formele breuk met Rome. Geleidelijk nam men de gedachten en de principes van 't pro testantisme over en bewaarde tegelij kertijd de vormen van het kloosterle ven, tenminste in de fundamentele struc tuur. De echte katholieke liturgie werd natuurlijk bij lieverlede afgeschaft. In de loop der tijde sloot zich het klooster bij de Lutherse Landeskirche van Hannover aan en werd een oplei dingscentrum van Lutherse predikanten. Dit is het klooster ook r.og vandaag. Na het afleggen van de eerste examens wijden zich de Lutherse predikanten in dit klooster aan verdere theologische studies en leiden een gemeenschappelijk leven gewijd aan de godsdienst. De or ganisatie van het klooster doet nog dui delijk de katholieke oorsprong ken nen. De abt draagt nog altijd staf en mijter; hij wordt geassisteerd door een prior en een convent, bestaande uit ca. 5 geestelijken en een jurist. Dat Dr. Lilje, die in de Duitse Lu therse kerk een zo grote rol speelt, abt van het klooster Loccum wordt, bewijst in ieder geval, dat men ook in protes tantse kringen aan het gemeenschaps leven van de geestelijken een grote be tekenis toekent. sJYn 102. Toen het avond geworden was waren ze alle maal nog moe. Vooral Sim wilde vroeg naar bed, want hii viel om van de slaap. Toen zei Rasmus te gen Sam: „Nou, dan ga ik ook maar naar bed. Misschien kun jij dan nog even onze akkers begieten, dan groeit het zaad beter." Maar mensenkinderen, 't moet wel een heel merkwaardig soort zaadtgeweest zijn, dat ze gebruikt hadden. Want toen Sam het wa ter gaf begon het meteen te groeien. Te groeien? Het vloog omhoog. Je zag de plantjes als duiveltjes uit een doosje omhoog schieten en dan werden ze tege lijk ook nog dikker. Midden in de nacht werd Sam wakker, omdat het monster bezig was het dak van het huis op to eten. Toen merkte hij, dat Sam nog steeds niet thuis geko men was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5