l! De Noord-Koreanen nikken verder op naar Pohang Prinses Wilhelmina zeventig jaar Firefly in zee gestort Geen geldig recht van Indonesië Nederlands Nieuw-Guinea op Engelands spel Havenstad met omsingeling bedreigd Tot hoofd en hart - --. 2- *-• .t Het weer. Vragen van Gortzak over zaak-Westerling Prins Bernhard erelid OUDE PROTESTANTSE KERK TE WILLEMSTAD DOOR BRAND GEHEEL VERNIELD Paratyphus-epidemie te Waalwijk neemt af „VADER OFFERT ZIJN DOCHTER OP" Geen snelle doorstoot naar Pusan WOENSDAG 30-AUGUSTUS 1950 o 74ste JAARGANG No. 24815/ Van piloot geen spoor gevonden Wrak gevonden? Trieste balans SPENDER LEGT VERKLARING AF Volk behoort tot één ras Officiële verklaring inzake Nieuw-Guinea-kwestie De heer Lamping naar Indonesië NIEUW- GÜIMËA Van hoofdbestuur Stichting 1940—1945 Hagelschade aan tuindersbedrijven DUITSE JODEN KRIJGEN SCHADEVERGOEDING Op zoek naar auto Oorzaak vermoedelijk een soldeerbout Strategisch belang Voorzichtigheid nog geboden om bloedvergieten te voorkomen BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. SU. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. SU. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Morgen viert H. K. H. Prinses Wilhelmina in de huiselijke in timiteit van haar familie haar zeventigste verjaardag. En méér nog dan in de jaren sinds zij afstand deed van de troon zullen de gedachten van hen, die er nog steeds niet aan kunnen wennen, dat de 31ste Augustus geen „Koninginnedag" meer is, dit keer met diepe eerbied en grote dankbaarheid en vooral met innige genegenheid uit gaan naar haar, nu zij de leeftijd der sterken bereikt. Dat zij deze thans be reikt, ligt geheel in de lijn van haar sterke en rijke leven en haar sterke en rijke persoonlijkheid. Reeds vroeg tijdig als jong meisje van achttien jaar geroepen tot het koningschap, aan vaardde zij de grote verantwoordelijk heid en drukkende plichten van deze hoge waardigheid met de moed en de kracht van een ernstige overtuigdheid, een wilskrachtig karakter en een bij alle gevoeligheid beheerst hart. Bij het klimmen en rijpen der jaren ont wikkelden zich haar vrouwelijke en koninklijke eigenschappen op harmo nische wijze in een steeds stijgende lijn. „Hoge Landsvrouwe" en „Lands- moeder" warén méér dan gelegen heidsbenamingen, zij karakteriseerden heel haar respect en aanhankelijkheid afdwingende figuur. Zij heeft geluk kige en zorgvolle jaren gekend. Twee wereldoorlogen hebben in haar vijf tigjarige regeringsperiode het hoogste van haar krachten gevergd, maar juist in tijden van de grootste en bitterste nood ging zij ons benarde volk vóór in onwankelbaar Godsvertrouwen, in nimmer aflatende onversaagdheid, in bewonderenswaardige toewijding aan de zware taak, die op haar schouders rustte. De grootste afstand vermocht haar niet van haar volk te scheiden. Over zeeën en oceanen sprak haaf ontroerende, van bejaardheid ijler wordende stem de uit haar plichtge trouwe, innig medelevende hart ge grepen woorden, die ons volk de moed en het uithoudingsvermogen gaven om het ergste te verdragen en zich naar vermogen te verzetten tegen de dwin gelandij der bezetters. Zij was en bleef één met ons volk, welks belangen zij bij vrienden en bondgenoten diende op een wijze, welke het ontzag en de warme sympathie won van de leiden de figuren uit de Titanenstrijd tegen het Hitlerianisme. Toen zij na de eindelijke bevrij ding van ons geteisterde en uit gemergelde land uit de balling schap terugkeerde, was zij in haar voorbeeldige eenvoud ons méér nabij dan ooit tevoren. Haar gouden rege ringsjubileum werd één geweldige manifestatie van dankbaarheid en aan hankelijkheid aan haar, die geen an dere feestgave van haar berooide land genoten wenste dan de stichting van een nationaal fonds ter bestrijding van de kanker, de nog altijd geheim zinnige kwaal, die aan onze volks kracht vreet. Misschien gaf zij, der jaren en hunner zorgen zat, het meest treffende bewijs van haar karakter sterkte, toen zij na het verklinken van de laatste feestklanken afstand deed- van de troon om haar taak over te dragen aan haar voortreffelijk opge voede, in voor- en tegenspoed gerijpte dochter. Eist het brengen van het offer van de hoogste persoonlijke eer en de koninklijke voorrechten, het terugtreden naar het tweede plan, niet een inzicht, een plichtsbeséf en een edelmoedigheid als juist de groten der aarde maar zelden weten op te bren gen? Zij bracht het terwille van haar land en volk met de wilskrachtige overtuigdheid, die heel haar leven kenmerkt. Sindsdien leeft zij in bescheiden te ruggetrokkenheid temidden van ons, slechts af en toe nog het woord Tot ons richtend om overeenkomstig haar de vies: „Christ avant tout" ons te wijzen op de eeuwig wellende en enige bron, waaruit zij haar sterfte putte: de Heer van leven en dood, de Schepper van de wereld, aan Wie zij altijd en overal onderdanig was. Moge God haar nog vele, vele jaren zegenen, dat bidden wij op deze dag. Ongeveer twee kilometer ten Zuiden van Kijkduin is hedenmorgen een Fire fly met de registratienummers K. 78 van de Marineluchtvaartdienst op Val kenburg in zee gestort. Er is nog geen spoor van de piloot gevonden. Een escadrille van vier toestellen was vanmorgen aan het oefenen voor de kust van Scheveningen. Zij waren nu en dan tussen de laaghangende wolken te zien en niets wees er op, van de grond af te zien en te horen, dat er iets ha perde, Toen de vier beven zee gezamen lijk Zuidwaarts koersten, zagen oogge tuigen er drie van de vier in formatie voorop vliegen, terwijl de vierde iets achterbleef. Deze laatste liet ineens een dun rookspoor achter en verdween in zee. Direct werd van alle kanten hulp ge boden. Om tien voor half elf reeds was een tweemotorige „MitcheT'-bommen- werper van de opsporings- en reddings dienst uit Valkenburg boven de zee aan het zoeken; omstreeks half elf kwam een amphibie-vliegtuig, een vickers „Sea Otter" uit Ypenburg meehelpen en even later was ock een hefschroefvliegtuig aanwezig in de lucht. Op zee waren de „Arthur" onder leiding van schipper W. Bruyn uit Scheveningen, de „President Jan Leis" uit Hoek van Holland én de tom-boot uit Kijkduin aan het zoeken. De vliegtuigen draaiden hun bochten laag boven het water, de reddingboten kruisten over de zee. Om vijf over elf verdwenen de „Mitchell" en het hef schroefvliegtuig resp. naar Valkenburg en Ypenburg. De „Sea Otter" bleef nog enige tijd boven de zee rondvliegen, .maar ging tegen half twaalf naar het vliegkamp Valkenburg. Enige tijd later kwamen twee „Fireflys" van de M.L.D. nog eens een onderzcek instellen. Een „Seafury", eveneens van de M.L.D, zocht daarna in zijn eentje nog geruime tijd. Om twaalf uur wees niets er op, dat er iets van de piloot of van het verongelukte vliegtuig was gevon den. Wel heeft de „President Jan Leis" een oliesliert gevonden. Aan het eind daarvan borrelde olie naar boven; daar ging men toen dreg gen. Om vijf minuten over één is de dreg vastgelopen. Schipper Brinkman van de „President Jan Leis" heeft om tien voor half twee gemeld, dat het wrak van de K 76 naar alle waarschijnlijkheid is gevonden. Bo ven het wrak is, bij gemis aan ander materiaal, een hoefijzervormige rods reddingsboei gelegd. Van Hoek van Holland zal per vlet touw, staaldraad en een niet meer in gebrufk zijnde dreg naar de plek, waar de „President Jan Leis" ligt, worden ge stuurd. Sinds Januari van dit jaar zijn reeds vijf toestellen van de M.L.D. in zee ge stort. Voorts vrongelukte er nog een M.L.D.-Seafury. Twee Fireflies maakten een geslaagde noodlanding. De thans verongelukte Firefly behoorde tot het eerste Squadron van de M.L D. Het ontbreekt in Zuid-Korea vaak aan voldoende vervoermiddelen voor troepen transporten naar het front. Zelfs de daken van de treinen, die naar het front rijden, zijn bezet. De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Percy Spender, die thans in ons land vertoeft, heeft na zijn besprekingen met minister-president dr. W. Drees en de ministers Stikker en Van Maarseveen een verklaring; inzake Nederlands Nieuw-Guinea afgelegd. Hij deelde mee, dat de Australische regering niet in overweging neemt, dat Indonesië enig geldig recht heeft op Nederlands Nieuw-Guinea, welks toekomst van hoogst en vitaal belang is voor het Australische volk. Namens de Australische regering heeft hij, tijdens zijn bezoek aan ons land, dit standpunt aan de Nederlandse regering kenbaar gemaakt. De Hoge Com missaris van Indonesië heeft hem ontmoet en de heer Spender heeft aan de heer Bum ditzelfde standpunt meegedeeld. „Het is gepast", aldus de minister, „dat dit gedaan werd, daar Australië in de discussies tussen Nederland en Indo nesië geen deelgenoot zal zijn. Daarom is het belangrijk, dat wij in dit stadium ons standpunt aan de wereld, zowel als aan beide partijen dezer conferentie dui delijk maken. Geheel Nieuw-Guinea, met inbegrip van Nederlands Nieuw- Guinea, is in geen enkel opzicht geogra fisch een deel van Indonesië. Als het tot een speciaal geografisch gebied be hoort, dan behoort het tot dat deel van de wereld, dat men vrijwel kan be schrijven als de Australische continen tale groep. In sommige delen van de wereld bestaat er een grote mate van misverstand zowel ten aanzien van de aard van het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea als tot de feiten, die op dat geschil betrekking hebben. Het is daarom wenselijk dat enige van de meer belangrijke feiten wc-rden genoemd, in het bijzonder omdat ik geloof dat de toekomst van de bevolking van Neder lands Nieuw-Guinea, die uit meer dan één millioen zielen bestaat, gevaar zou lopen te worden vergeten in de wolken van het dispuut". Minister Spender vatte deze feiten in het kort als volgt samen: De bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea is hetzelfde volk als in Australisch Nieuw-Guinea en Australisch Papoea. Daarom behoort het volk van ge heel Nieuw-Guinea tot één ras. Verwachting tot Donderdagavond: Half tot zwaar bewolkt met later voornamelijk in de Westelijke helft van het land plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige naar Zuidelijke richtingen krimpende wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 5.49—19.31 Maan: 19.32—10.14 Het Tweede Kamerlid Gortzak (CPN) heeft aan de minister-president en de ministers van Justitie en van Buiten landse Zaken gevraagd of de regering voornemens is aan de Belgische regering de uitlevering van de oud-kapitein van het K.N.I.L., Westerling, te vragen en of de regering voornemens is tegen Westerling ter zake van het hem toe geschreven onmenselijk optreden op Zuid-Celebes een rechtsvervolging te doen instellen. Van officiële zyde te Den Haag wordt medegedeeld, ter voorkoming van het verder post vatten van onjuiste menin gen op dit punt, dat de Nederlandse re gering nimmer beloofd heeft het geschil met betrekking tot Nederlands Nieuw- Guinea op te lossen buiten inmenging van derden. Desbetreffende berichten zyn volkomen uit de lucht gegrepen. Naar wij vernemen, zal de nieuwe Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, de heer A. Th. Lamping, hedenavond per vliegtuig naar Djakarta vertrekken. TOT 1919 WA5HETEILAN0 <SSCN NEC€«LA EN ENGELAND L*ngt* 2400 km 66Qh.m GROTE=OCEAAN VERDEELD TUSSEN NEDERLAND DUITSLAND Austr gar«n. douw léo.wltn.fip. 1 'tuaior.. machines Nieuw 33CT79I Wm rtlEBA^ VÏMIinb roe.eiL Ijnbouw Zilver.R ==p Nederlands INVLOED an belangrijk» rijkdom a4n qetf^tgffën Austra is Torres straat territorium —Alfoeren zee oraal zee Austr dl; In een hoofdbestuursvergadering van de Stichting 19401945, die Maandag in het Amstelhotel te Amsterdam wordt gehouden, zal Prins Bernhard als erelid van het hoofdbestuur worden geïnstal leerd. Zaterdag heeft, naar eerst thans be kend wordt, een zware hagelbui de om geving van Groessen (gem. Duiven) ge teisterd. Ook in de gemeenten Bemmel en Gendt werd enige schade aangericht. Circa tweehonderd tuindersbedrijven zijn getroffen; sommige fruitkwekerijen en kleine tuindersbedrijven zijn zelfs Voor honderd procent vernietigd. Het te Neurenberg gevestigde Ame rikaanse Hof van Beroep voor restitutie zaken heeft geoordeeld, dat Joden, die door de antisemietische wetten van de Nazi's gedwongen werden hun juwelen, kunstvoorwerpen en edel metaal aan de gemeentelijke lommerd te verkopen, uiervoor schadeloos gesteld moeten wor den. Door deze uitspraak werd het. jbidersluidende gewijsde van het Duitse ^berlandesgericht te München in een Principieel geding met betrekking tot een Joodse weduwe vernietigd. Men verwacht, dat de i^itspraak van het Neurenbergse Hof verstrekkende gevolgen zal hebben ten aanzien van v®le andere gevallen. T3e Haagse politie speurt momenteel °P verzoek van de directie van de ?i®.yerische Motor Werke A. G. te Baden ®st-Duitsland) naar een auto van der- 2 ^duizend gulden, waarmee een Neder- nder in Juli verdwenen is. Het ver- j °?den bestaat, dat deze Nederlander B M.W.-directie bij de neus heeft ge- PPiïien. De uit de jaren 1596—1690 daterende deerbout bij een kleine dakreparatie. De Koepelkerk te Willemstad, het eerste gehele inventaris, waarbij de fraai ge- kerkgebouw in ons land dat voor de beeldhouwde preekstoel, schepen- en of- protestantse eredienst gebruikt werd, is ficierbanken, orgel en lichtkroon, die gisteravond door brand totaal verwoest, alle, evenals de-kerk zelf, op de Monu- Naar vermoed wordt, is de oorzaak het mentenlijst voorkwamen, gingen ver- onverantwoordelijk gebruik van een sol- loren. De schade wordt op één millioen gulden geschat. De brand brak gistermiddag om vijf uur uit op de bovenste zolder. Door de felle wind werd het vuur in weinige minuten aangewakkerd tot een niet te blussen vuurzee. De brandweer uit Wil lemstad kreeg versterking van de brand weren uit Breda, Roosendaal, Fijnaart en Klundert en met niet minder dan vijf en twintig stralen werd het blussings- werk verricht. Desondanks kon niets ge red worden. Om ongeveer zes uur stortte de toren met twee klokken in de loeien de vuurzee. Pas om halftien konden twee brandweren, die van Breda en Fijnaart, inrukken. Het zwaarste karwei was toen achter de rug. Het duurde echter nog twee uur, tot half twaalf, vóórdat de nog in actie gebleven brandweren grotendeels in konden rukken. Van de prachtige his torische kerk zijn alléén de omtrek- muren gevrijwaard gebleven. Ofschoon de omliggende woningen op een behoorlijke afstand van de kerk staan, werden toch verschei dene huizen door het vuur bedreigd, doordat door de felle wind de von ken ver wegvlogen. De brandweer wist echter verder onheil te voor komen. De kerk werd in de oorlog ernstig be schadigd. Onlangs waren de restauratie werkzaamheden, die twee jaar geduurd hebben, gereed gekomen. 7 September a.s. zou de kerk officieel1 in gebruik worden genomen. Aan de goten moest echter nog een en ander gebeuren en de loodgieter, die met de desbetreffende werkzaamheden belast was, heeft giste ren nog aan de kerk gewerkt. Een comité van actie is reeds gevormd onder voorzitterschap van de burge meester van Willemstad, de heer C. A. van der Hooft, om de herbouw van de kerk te bespreken. Het ligt in de be doeling een grootscheepse landelijke hulpactie te organiseren om de nodige gelden voor de herbouw in te zamelen. Zoals gezegd wordt de schadë op één millioen gulden geschat; het gebouw was echter voor een veel lager bedrag ver zekerd. Tijdens het blussingswerk aan Nederlands oudste Hervormde Kerk in Willemstad stort de daklijst brandend omlaag. Zorgeloosheid is de zekerste weg, die naar zorg leidt. Het heeft nagenoeg dezelfde graad van sociale ontwikkeling met de zelfde algemene ethnologische ach tergrond, gewoonten en tradities. Diensvolgens vormt Nederlands Nieuw-Guinea een integraal deel van Nieuw-Guinea in zijn geheel Land en volk van Nieuw-Guinea zijn noch geografisch, noch volgens ras een deel van Indonesië. Het volk heeft geen rassenver- wantschap met de volkeren van In donesië. Minister Spender verklaarde vervol gens, dat de toekomst van het volk van Nieuw-Guinea' alleen zou moeten wor den bepaald, om politiek zichzelf te zyn hetgeen voor de eerste jaren nog niet mogelijk is. Naar de mening van de Australische regering is er niets steek houdends in enige eis, dat, daar Neder lands Nieuw-Guinea vroeger deel uit maakte van het koloniale bestuur van de Nederlandse regering, het na de jongste gebeurtenissen zcu behoren tot de republiek Indonesië. „De ervaring heeft de Australiërs ge leerd, van welk enorm strategisch be lang het vasteland van Nieuw-Guinea voor de Australische verdediging is. Ik heb er voorheen reeds op gewezen, dat wij onze geografisohe ligging niet kun nen wijzigen. Geheel onafhankelijk van de militaire en strategische betekenis, kan men de steeds toenemende commu nistische druk in Azië niet buiten be schouwing laten. Het communisme heeft nog geen vaste voet in Australisch Nieuw-Guinea gekregen. Australië ts vastbesloten, voorzover het daartoe in staat is, te verzekeren, dat het geen vaste voet aldaar zal verkrijgen. De toekomst van Nederlands Nieuw- Guinea raakt echter niet slechts de bin nenlandse aangelegenheden van andere landen, zy raakt direct de inheemse be volking van Nederlands Nieuw-Guinea die zich nog niet omtrent dit geschil kan uitspreken, en voorts de belangrijke overwegingen met betrekking tot de veiligheid van Australië. De Australische regering meent, dat iedere van sentiment ontdane en objec tieve beschouwing van de belangrijkste feiten tot de conclusie moet leiden, dat de Indonesische regering geen aan spraak kan maken om Nederlands Nieuw-Guinea in haar republiek op te nemen en indien dit juist is, zou het zeer onverstandig zijn, te trachten een formule te vinden, die, in welke be woordingen zij ook gesteld is, erkenning zou geven aan een niet-bestaande eis" Alle tekenen duiden er op, dat de paratyphusepidemie, die enige maanden in Waalwijk heeft geheerst, af gaat lo pen. aldus wordt medegedeeld in een officiële mededeling aan de bevolking van Waalwijk. In deze mededeling wordt verder gezegd, dat de uiterste hygiëne nog steeds in acht dient te worden genomen. Een bijzondere omstandigheid is, dat het water m de buitenpolders van Waal wijk, naar is gebleken, besmet is met kiemen van paratyphus. Het wordt daar om dringend afgeraden de kinderen daar te laten spelen, of het water uit de sloten aldaar voor welk doel dan ook te ge bruiken. Verwacht wordt, dat de be smetting van het polderwater na de a.s. winter zal zijn verdwenen. De vader van Thassoula Petakogh Orghis, het „ontvoerde" meisje, heeft verlclaard, dat hij bereid is „zijn doch ter op te offeren om bloedvergieten te voorkomen." Aan de Griekse correspondenten op Kreta is meegedeeld, dat de regering te Athene aan alle kranten in het land verboden heeft berichten te publiceren over de twee gelieven, die' zich in de bergen verborgen houden. Volgens de politie is het meisje ont voerd, maar de familie van de jonge man beweert, dat het meisje uit eiger wil is weggelopen. Terwijl heel dewereld in angstige spanning verkeert, welke de vol gende actie zal zijn, die de Russen of hun satellieten zullen ondernemen om de vredelievende volken door het verwekken van een nieuw soort Kore- aans conflict, in onzekerheid te brengen, terwijl verantwoordelijke staatslieden de democratische landen dag aan dag opwekken om zich, nu het nog tijd is, te weer te stellen tegen de enig mo gelijke agressor, de Sovjet-Unie, doet Winston Churchill Zaterdagavond in een radiorede de Westerse volken ontstellen met zijn onthulling, dat Russische func tionarissen toegang hebben tot Britse fabrieken, die „vertrouwelijke opdrach ten" uitvoeren. Groot-Brittannië produ ceert namelijk machine-onderdelen voor Rusland, waarvan sommigen geschikt zijn voor het vervaardigen en repareren van tanks. Churchill drong er in zijn rede op aan, dit soort export naar Rus land stop te zetten. Wij hebben altijd wel geweten, dat er wapenfabrikanten zijn, die zonderlinge wegen bewandelen. Business is immers business en geld gtinkt niet. Dat de wa pens, die zij vervaardigen, de dood van de kinderen van hun eigen volk bete kenen, deert hun niet. Toch ligt het geval, waarop Churchill doelde, anders. Want hier speelde niet een fabrikant een on gure rol, maar werd een Engels fabri kant door zijn regering let wel da Labour-regering, een regering van de arbeiderspartij gedwongen, voor millioenen materiaal te vervaardigen en te exporteren, dat Rusland voor zijn oorlogvoering uitstekend van pas komt. Deze fabrikant, die zijn regering her haaldelijk op het onbehoorlijke van deze orders voor Rusland had gewezen, wendde zich tenslotte tot Winston Chur chill om advies. Het resultaat hiervan is Churchill's onthulling in zijn Zaterdag avond speech. De Daily Mail geeft naar aanleiding van Churchill's mededeling nog de volgende bijzonderheden: De eerste verscheping van machine materiaal en -onderdelen staat op het punt te geschieden, n.l. 2 Sept. a.s. Het is een. order van een millioen pond sterling en zij is bestemd voor Rusland en andere landen achter het IJzeren Gordijn. De directeur is mr. Joseph Greenwood, di recteur van Craves Brothers fabriek te Manchester. „Wij hebben orders ge boekt", aldus Greenwood, „voor 500.000 pond sterling, geplaatst door Rusland en nogmaals 500.000 pond sterling ge plaatst door landen van achter het IJzeren Gordijn. Eind Mei 1951 zou den de orders uitgevoerd moeten zijn. Ik heb de regeringsinstantiës al twee jaar geieden op deze -kwestie gewezen. Zij zeiden mij voort te gaan- met Rusland handel te drijven. Het schijnt, dat Rus land op een prioriteitslijst geplaatst is. Het spaarde immers dollars uit en de Russen zonden ons graan en hout." Mr. Greenwood is niet tegen handel met Rus land onder normale omstandigheden, maar, zeide hij: „onder de huidige om standigheden voel ik er weinig voor en evenmin mijn arbeiders." Tot zover de directeur, mr. Greenwood. Nog ontstellender wordt de gehele affaire als men hoort, dat vijftig Russen toegang tot de fabrieken hebben gekic- gen om het materiaal, dat daar vervaar digd wordt, te bekijken Wie zijn deze Russen? Agenten van het Kremlin? Het i» nog maar kort geleden, dat de Britse premier het Engelse volk waar schuwde: „wees op uw hoede voor de vijand, die onder vertoeft. De prijs voor de vrijheid is eeuwige waakzaam heid!" Welk een huichelarij, is men geneigd uit te roepen. En wat zullen de Amerika nen wel moeten denken van een derge lijke business, die aan het krankzinnige grenst? Engeland roept de hulp van de Ver. Staten in om zijn bewapening uit te breiden. Zelf dwingt het zijn fabrieken materiaal en gereedschappen te vervaar digen, jarenlang, voor de Sovjet-Unie. Het is de krankzinnigheid ten top ge voerd. De gedachte alleen al is verschrik kelijk genoeg. Maar Attlee, de premier van de Labour-regering. zwijgt. Arme volken met zulke leiders! Moskou en de Labour-regering. Vinden wij hier de oplossing, waarom de Engelse regering de eenwording van een sterk West-Europa saboteert? Het is goed, dat er in Engeland nog een Churchill leeft, wiens wakend oog niet veel ontgaat. Engeland en de demo cratische wereld kunnen er niet dank baar genoeg voor zijn. De situatie aan het Noordelijk front in Korea blijft ernstig. Sterke Noord- Koreaanse strijdkrachten zijn er gisteren in geslaagd verder naar de zwaar om streden havenstad Pohang, 80 km. ten Noorden van Pusan, op te rukken, die reeds voor tweederden omsingeld is. Voor de derde maal is thans de burger bevolking uit de stad geëvacueerd en slechts een kleine Amerikaanse troepen macht is achtergebleven. De Amerikaan se hoofdmacht bevindt zich meer naar het Zuiden, waar zy zal trachten het be langrijke vliegveld te behouden. Heden ochtend vroeg zagen de Zuid-Koreanen, die gisteren by een tegenaanval Kigye, 16 km. ten Noord-Westen van Pohang, hadden veroverd, zidk gedwongen deze stad opnieuw prijs te geven tengevolge van de sterke vijandelijke druk. Volgens een Noord-Koreaanse krijgs gevangene had de communistische gene raal, die de aanval op Pohang leidt, op dracht de stad vóór hedenmorgen 6 uur pl. tijd (Dinsdag 20 uur Ned. tijd) te be zetten, doch hoewel de Noordelijken aanzienlijke terreinwinst maakten, is dit niet gelukt. Langs het fronf aan de Naktong heerste hoofdzakelijk patrouille-activi teit. Enige Mustangs en Corsairs plaats ten voltreffers op twee bruggen, waar door ten minste tijdelijk de communis tische hoofdtoevoerweg naar het Zuide lijke en centrale front uitgeschakeld is. Patrouilles voerden kleine schermutse lingen uit ten Westen van Masan, waar volgens de binnenkomende berichten de communisten opnieuw troepen concen treren voor een grote aanval op Pusan Terwijl in de Pohang-sector zware ge vechten woedden, verklaarde een woord voerder op het hoofdkwartier van generaal MacArthur gisteren, dat alle kans voor de roden om snel naar Pusan te kunnen doorstoten verkeken is. De woordvoerder zei, dat het feit, dat de geallieerden thans in staat zijn snel versterkingen aan te voeren naar welk bedreigd punt van het 120 km. lange front dan ook. een succesvolle aanval van dé Noord-Koreanen op Pusan hoogst onwaarschijnlijk maakt Rode troepen, ter sterkte van 40 a 60.000 man, bereid den zich inmiddels nog steeds voor op een groot offensief. Superforten hebben een aanval gedaan op het Noord-Koreaanse spoorwegcen trum Seishin, dat op 60 mijl afstand van de Russische grens ligt. Volgens de pilo ten troffen de 230 ton bommen „uitste kend doel". Andere superforten en lichte bommenwerpers hebben communicatie centra en toevoerwegen gebombardeerd. Australische Mustangs hebben drie start banen achter de vijandelijke linies ge bombardeerd en verder nog een onder water aangelegde dam en opslagplaatsen van munitie en ander materieel. De Brit^p strijdmacht, die in' Korea is aangekomen, bereikte gisteren haar kampement „ergens in Korea". Zij is nog niet in actie gekomen, maar volgens de berichten zijn de Britse troepen wel vlak achter het front gelegerd. Een woordvoerder van het Belgische ministerie van Defensie heeft verklaard, dat de strydmacht van Belgische vrij willigers voor Korea in November zal vertrekken. Zij zal volgens het plan uit 34 officieren en 883 manschappen be staan, die begin September zullen wor den gemobiliseerd en daarna een inten sieve training zullen ondergaan. De Belgische oud-minister van De fensie Henri Moreau de Melen, thans advocaat te Luik, zal, naar United Press meldt, waarschijnlijk worden benoemd tot commandant van de Bel gische strijdmacht. De Melen, die mi nister van Defensie was in het kabinet-Duvieusart, is 48 jaar oud en reserve-kapitein-commandant een rang tussen kapitein en majoor in het Belgische leger. Hij heeft zich aan gemeld als vrijwilliger voor Korea. Het nieuwsbureau Ceteka meldt, dat het Tsjechoslowaakse kabinet besloten heeft in Noord-Korea een gezantschap te openen. Het ambtsgebied van toet ge zantschap zal zich over „het gehele Koreaanse grondgebied" uitstrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1