NOG STEEDS HEVIGE GEVECHTEN BIJ DE HA VENSTAD POHANG LOONSVERHOGING VAN VIJF PROCENT Bonden staan een bindende beschikking voor Amerikaanse aanval bij Taegu door N.-Koreanen afgeslagen DIENSTPLICHT IN ENGELAND TOT TWEE JAAR VERLENGD In Indonesië groot tekort aan jonge Nederlanders 55 doden bij een vliegongeval Aantal werklozen vermindert door seizoenopleving Tot hoofd en hart Britten vernietigen twee schepen Verhoging van soldij BELGEN TONEN GEEN INTERESSE DE VOORSTELLEN Gebrek aan specialistendoktoren en onderwijzers Goede toekomst Moeilijkheden voor gerepatrieerden verwacht Vereiste bloedgroep nog niet gevonden .Het weer. DONDERDAG 31 AUGUSTUS 1950 74ste JAARGANG No. 248158 Tibetaanse-kwestie ROOD-CHINA WIL ONDERHANDELEN Langs vriendschappelijke weg om in Korea te strijden De Amerikaanse opmars tot de 38ste breedtegraad in Korea Acheson laat beslissing aan Ver. Naties Voorstellen Vakcentrales Mgr. Soegijapranaia Amerik. Constellation in Egypte neergestort Een Consiellaiion van de Amerikaanse luchivaari- maaischappij Trans World Airlines is vanmorgen vroeg in Egypte neergestort en, naar hei Franse persbureau A.F.P. verneemt, zijn alle vijt en vijftig inzittenden acht en veertig passagiers en een uit zeven leden bestaande bemanning bij deze ramp om het leven gekomen. Ver schillende andere berichten bevestigen, dat het wrak vol komen is uitgebrand, en dat er geen teken van leven is waar ie nemen. Van de red dingsploegen, die per vlieg tuig naar de plaats van de ramp zijn vertrokken, is nog geen officiële bevestiging van het aantal doden ont vangen. Duizenden vrijwilligers om Engelse vrouw te helpen Standpunt Soc. Econ. Raad K.A.B. BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphlusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Terwijl het aan de overige delen van het front in Korea betrekkelijk rustig is, wordt bij Pohang aan de Oostkust nog steeds hevig gevochten. Ameri kaanse en Zuid-Koreaanse troepen hebben daar in de loop van de dag enkele tegenaanvallen gedaan om te trachten de Noordelijken, die met twee aan- valsspitsen naar de stad trachten door te dringen, terug te werpen. De situa tie rond Pohang is echter weinig duidelijk. Volgens sommige berichten zou den de troepen der V.N. op verschillende punten terreinwinst hebben gemaakt en de Noordelijken weer hebben verdreven uit Kigye, dat thans weer in het niemandsland zou liggen. Renter's correspondent Roy MacArtney seinde gis teravond laat echter, dat een Noordelijk keurbataljon laat op de avond een bres had geslagen in de Zuid-Koreaanse linie ten Noorden van Pohang. Ach ter deze speerpunt zou minstens een Noordelijke divisie gereed staan om een offensief te beginnen langs de kustweg naar Pusan, de voornaamste aan- voerhaven aan de Zuidelijke kust van het schiereiland. schepen van 100 ton nabij Anhoeng ver nietigd. Vliegtuigen hebben ook kleine schepen bij Mokpo beschoten en landingsbrug gen bij Koensan met raketten getroffen. Toestellen van de Amerikaanse mari niers hebben troepenconcentraties, artil leriestellingen, opslagplaatsen van ka nonnen en wegen beschoten. Tanks, die onder bomen verscholen stonden werden getroffen. Groepen bommenwerpers en jagers bombardeerden en beschoten op grote schaal doelen in Noord-Korea. Een trein bij Kaesong, 50 kilometer ten Noorden van Seoel werd vernield. Op een brug ontploften 15 goederenwa gens en de hele zaak ging de diepte in. 28 tanks, 87 vrachtauto's en vele mi- litairé gebouwen werden vernield of beschadigd. Amerikaanse verkenningsvliegtui gen hebben waargenomen, dat op de Noord-Koreaar.se vliegvelden hard ge werkt wordt, hetgeen de indruk wekt, dat de communisten aanzienlijke ver sterkingen van hun tot nog toe te ver onachtzamen luchtmacht zullen ont vangen. Officieren van de voorlichtingsdienst van het Amerikaanse hoofdkwartier hebben verklaard, dat bij luchtwaar- nemingen kwam vast te staan, dat de Noord-Koreanen langere startba nen aanleggen en dat muren en sig naalinstallaties worden gebouwd „klaarblijkelijk bestemd voor vlieg tuigen waarvan wij niets af weten". Van de zyde van het Vaticaan is gis teren meegedeeld, dat het bisschoppelijk paleis in Seoel door bommen is vernield. Gezegd werd, dat het gebouw gebruikt werd als communistisch hoofdkwartier en dat het verwoest was door een Ame rikaanse luchtaanval. In de aangrenzende kathedraal waren ramen verbrijzeld, terwyl het kruis van (je toren was geslagen. Volgens deze correspondent weerden de Zuidelijken echter alle aanvallen af in het gebied van Kigye, 16 km naar het Noord-Westen. Zou de rode aanval bij Kigye echter succes opleveren dan zou de weg van Pohang naar Taegu afge sneden zijn en zouden de Zuid-Koreanen langs de Oostkust ten Noorden van Po hang geisoleerd zijn. Onder zware druk van mortieren en automatische wapens hebben de Ameri kaanse troepen, die aan het centrale front ten N.W. van Taegu een door de roden verdedigde strategisch gelegen heuvel trachtten te heroveren, zich gis teren tegen de avond moeten terugtrek ken. Een woordvoerder van de eerste ca- valerie-divisie, die van de terugtrekking melding maakte, zei, dat de Amerikaan se troepen opnieuw een aanval zouden deen. Hij had vertrouwen, dat de heuvel genomen zou worden. Amerikaanse ar tillerie heeft de heuvel onder een hevig spervuur gelegd. In een vlootcommuniqué wordt ge zegd, dat schepen aan de Oostkust de Zuid-Koreaanse troepen ten Noorden van Pohang nauwe steun verleenden. Waarnemers aan de kust leidden het vuur van deze schepen naar vijf troepen concentraties. De Noordelijken werden met zware verliezen uiteengeslagen, al dus het communiqué. Aan de Westkust beletten Britse sche pen pogingen der Noordlijken om voor raden en manschappen over zee te ver voeren. Fireflies en Seafires van de Britse vloot die voor de Westkust van Korea opereren hebben gisteren twee motor- De Britse regering heeft gister avond bekend gemaakt, dat de dienst plicht in Engeland zal worden verlengd van 18 maanden tot twee jaar. Tegelij kertijd zijn verhogingen bekend ge maakt van de soldij, van 75 pCt. voor miliciens tot 33 'A pCt. voor adjudan ten. Ook de soldij van subalterne offi cieren zal met ongeveer y3 worden verhoogd. De dienstplichtmaatregelen zullen in een kort wetsontwerp bij het parlement ingediend worden voor een spoedige behandeling. De maatregelen hebben ten doel tegemoet te komen aan de eisen van de Britse defensie en voorts meer vrijwilligers aan te trekken voor de on- derbemande diensten. Dit is de eerste ontwikkeling na het door Attlee aangekondigde drie-jaren plan voor de defensie ten bedrage van 3.400 millioen pond sterling. Door de verlenging van de diensttijd zullen de Britse gewapende machten uitgebreid worden met 77.000 man, hetgeen in het bijzonder zou bijdragen tot de verster king van Britse garnizoenen overzee en het vormen van reserve formaties in En geland. De regering verklaart, dat de plannen voor het oubouwen vaD een voldoend sterk beroepsleger een teleurstellend verloop hebben getoond. Om aan het te kort tegemoet te komen hadden leger De Chinese communistische regering heeft zich in een brief aan de regering ■van India bereid verklaard om de Ti betaanse kwestie langs vriendschappe lijke weg op te lossen, aldus verneemt A.P. te New Delhi. De brief bevat het antwoord van Pe king op de recente informele nota, Waarin India wees op de wenselijkheid Van een vreedzame regeling van de kwestie der toekomstige Chinees-Ti- "etaanse betrekkingen, in het bijzonder *het het oog op de tegenwoordige inter nationale toestand. Gezegd wordt, dat Peking's gunstige Antwoord op het Indische voorstel feite- 'Ük neerkomt op een krachtige tegen spraak van de recente persberichten °ver een Chinese invasie van Tibet. Naar verluidt zou Peking tevens hebben meegedeeld, dat het zijn ambas sadeur te New Delhi opdracht had ge- ®even in deze stad besprekingen te poeren met de Tibetaanse delegatie, ver de toekomst van de Chinees-Ti- Detaanse betrekkingen. v-P6 uit zeven leden bestaande Ti- p®taanse delegatie, die zich niet naar hina kan begeven, omdat- de Britten v*fa voor Hongkong hebben geweigerd, Pong*acht men binnenkort uit Kalim- besprekingen zullen waarschijnlijk Sinne t*erc'e week van September be- v0?®ZeSd wordt, dat India graag een WaJ^during van de status quo zou zien, hliiv rribet een autonome staat zou en onder Chinese souvereiniteit. en vloot reeds mannen in dienst gehou den, wier termijn reeds verlopen was. Ook de luchtmacht zou dergelijke stap pen moeten doen, teneinde geoefende manschappen in dienst te houden. De Britse premier, Attlee, heeft in een radiotoespraak het Britse volk op de hoogte gebracht van de nieuwe maatre gelen. Hij vermeldde de bijzonderheden en richtte zich daarna tot de Britse jeugd met de oproep in „dienst van het ïand en de zaak van de wereldvrede" te treden. Hij gaf toe, dat het Britse levenspeil onvermijdelijk een nadelige invloed zou ondervinden, doordat een groot deel der hulpbronnen van bet land besteed werd aan de defensie. By het bescher men van de democratie en de Britse levenswijze moeten wij echter even wicht vinden tussen de behoeften der defensie en de eisen voor een econo mische stabiliteit. Ik ben er zeker van, dat wij hiervoor kunnen zorgen indien wij ons uiterste best doen, zo voegde Attlee er aan toe. De aanmelding van Belgische vrijwil ligers voor Korea verloopt niet volgens de verwachtingen, aldus verneemt U.P. van de zijde van het Belgische ministe rie van Buitenlandse Zaken. Een woord voerder verklaarde, dat zich in drie da gen slechts 159 personen hadden gemeld yoor het te vormen bataljon van dui zend man. In ons land meldden zich in enkele dagen ruim duizend gegadigden. Van de genoemde 159 Belgische vrijwil ligers zijn er bovendien slechts 102 voor de dienst geschikt bevonden. De voormalige Belgische minister van Defensie, Henri Moreau de Melen, die reserve-kapitein is, behoorde tot de eer sten die zich meldden. Hij is 48 jaar oud. Vermoedelijk zal hij tot comman dant van het bataljon worden aange steld. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Acheson heeft gis teren op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat het aan de Ver. Naties staat te beslissen of de geallieerde strijd krachten op Korea hun actie zullen voortzetten tot voorbij de 38ste breed tegraad. Acheson wees er verder op, dat de V. S. geen agressieve bedoelingen hebben tegen het Chinese vasteland of Formosa. Hy verklaarde, dat de Ver. Staten zich met woord en daad tot het uiterste inspannen om de Chinese com munisten ervan te weerhouden zich in het Koreaanse conflict te mengen. In een verklaring, die Acheson op de persconferentie voorlas, ver- oordeelde hij de Oost-Duitse kies wet „als een brutaal voorbeeld van typisch communistische verkrach ting. van het democratische systeem". Nadrukkelijk verklaarde de minis ter, dat deze wet, die voor de Oost- Duitse parlementsverkiezingen op 15 October is aangenomen, op geen enke le wijze geheimhouding waarborgt, en dat iedereen, die tegen de commu nistische lijst stemt, automatisch als ♦anti-communist herkend wordt. De minister verklaarde, dat Turkije's toetreding tot de organisatie van het At lantisch Pact zeer ernstig in overwe ging wordt genomen. Hij voegde er evenwel aan toe, dat een besluit in de ze kwestie door de twaalf landen van het verdrag moet worden genomen. Een F4U Corsair van de Amerikaanse marine verlaat een Amerikaans vliegdek- schip, dat in de Koreaanse wateren vaart, voor een aanval op Noord-Koreaanse stellingen. Blijkens een mededeling van het bestuur van het C. N. V. gaf bet prijzen- verloop de drie Vakcentrales aanleiding reeds op 21 Juli een telegram te zen den aan de regering, waarin werd aangedrongen op het onmiddellijk treffen van prijsregulerende maatregelen en het direct hervatten van het overleg met de regering. 4 Augustus jl. vond een eerste informatieve bespreking met de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek plaats. Gelet op de op deze bespreking verkregen en later schriftelijk bevestigde inlich tingen hebben de drie Vakcentrales enkele dagen later hun voorstellen gefor muleerd. Deze luiden als volgt: Door het College van Rijksbemidde laars zal overeenkomstig artikel 12 van het Besluit Bijzondere Arbeidsverhou dingen een bindende beschikking moe ten worden gegeven, dat in Collectieve Arbeidsovereenkomstlen en loonregelin gen een bepaling moet worden opgeno men inhoudende: Dat de lonen van werknemers, zowel mannelijke als vrouwelijke, ongeacht hun. leeftijd, met 5 pet. worden ver hoogd. Dat deze verhoging voor mannelijke arbeiders van 23 jaar en ouder minimaal De nieuwe Hoge Commissaris voor In donesië, mr. A. Th. Lamping, is Woens dagavond per vliegtuig uit Nederland vertrokken. De heer Lamping spreekt voor zich aan boord van het vliegtuig to begeven nog even een kort woord voor pers en radio. (Van onze Rotterdamse redactie) „Wij hebben in Indonesië een zeer groot tekort aan jonge Nederlanders. Het is raadselachtig, dat de Nederlandse re gering hieraan niet meer aandacht be steedt", aldus verklaarde prof. dr. V. J. Koningsbergen, voorzitter van het Alge mene Suikersyndicaat, toen wy hem aan boord van de „Willem Ruys", op weg van Southampton naar Rotterdam, vroe gen naar de toestand van de suikerindus trie in Indonesië. „Voor jonge Neder landers is in Indonesië een goede toe komst en de Indonesiërs zullen hen gaar ne zien komen", zo verzekerde hij verder. In het algemeen staat de suiker industrie in Indonesië er niet erg roos kleurig voor. Er is in het geheel geen suikerexport meer. de productie is zelfs niet meer toereikend om in de binnen landse behoefte te voorzien. De huidige aanplant beslaat een opper vlakte van 30.000 ha., waarvan men een opbrengst van 300.000 ton verwacht; vóór de oorlog bedroeg die opbrengst anderhalf millioen ton. Voor het volgend jaar hoopt men een oppervlakte van 45.000 ha. te kunnen beplanten. Tijdens de Japanse bezetting heeft het syndicaat zeer grote schade geleden. Irri gatieleidingen werden verwaarloosd; de fabrieken werden door de Japanners leeggehaald en 18000 kilometer rails werden weggevoerd. Er is een speciale bergings- en opsporingsorganisatie op gericht om alles zo veel mogelijk weer terug te brengen. Dit heeft echter mil- lioenen gekost en enorm veel tijd. Thans is men zover, dat er van de 81 fabrieken 35 weer in werking gesteld kunnen worden. Het grote zorgenkind van het suiker syndicaat is de opleiding van Indonesiërs voor de ondernemingen. Prof. Konings bergen meende, dat de exacte weten schap, die nodig is op een suikeronder neming, de Indonesiër niet ligt. Daar komt nog bij, dat er onder de weten schappelijke werken grote verliezen zijn geleden tijdens de politionele actie. Het syndicaat gaat daarom zo snel mogelijk een goede opleiding organiseren in Indo nesië. Verder heeft het tien studiebeur zen beschikbaar gesteld voor Indone siërs; vijf zullen er naar de tropische landbouwschool gaan in Deventer en vijf naar middelbare technische scholen in Nederland. Gesteld, dat de politieke ont wikkeling in Indonesië gunstig verlopen zal, dan meent prof. Koningsbergen, dat er een behoorlijke kans bestaat, dat men er weer bovenop komt. Generaal L. A. Simons, chef van de militaire geneeskundige dienst in Indo nesië, was de volgende repatriant, die tussen Dover en Calais een vraagge sprek toestond. Het beeld, dat hij schetste over de toestand, was evenmin rooskleurig. Wanneer op het ogenblik iets catastrophaals zou gebeuren, b.v. een cholera-epidemie, zou de huidige gezondheidsdienst de situatie niet meester kunnen worden. -.J.. Maarschalk Tito heeft voor het eerst een receptie bijgewoond, die door een Wes terse mogendheid is gegeven. Het geschiedde bij de viering van de Amerikaanse onafhankelijkheidsdag. V. I. n. r.: de Britse ambassadeur, mevrouw Kardolj, eclit- genote van de minister van Buitenlandse Zaken van Joegoslavië, Tito en de echt genote van de Amerikaanse ambassadeur. Er bestaat een ernstig tekort aan spe cialisten; er is een tekort aan artsen; de hospitalen zijn gebrekkig bezet en het zal lang duren vooraleer er voor aan vulling gezorgd kan worden. Er zullen, zo meende generaal Simons, buitenlan ders aangetrokken moeten worden, ter wijl daarnaast de opleiding tot arts ver sneld moet worden. „Dit is natuurlijk niet bevorderlijk voor de kwaliteit van de toekomstige medici, maar middel matige hulp is altijd nog beter daft geen hulp." Bij de rooksalon troffen wij Z. H. Exc. Mgr. A. Soegijapranata, Apostolisch Vi caris van Semarang, aan. Hij is de eerste Indonesische bisschop. In 1940 werd hij door Mgr. Willekens te .Semarang tot bisschop gewijd. Thans gaat hij zijn eer ste officiële bezoek aan Z. H. de Paus brengen. Hij liet zich optimistisch uit over de toekomst van de Katholieke Kerk in Indonesië. Zijn vicariaat telt plusminus 50.000 katholieken. Ongeveer 70 priesters, onder wie 20 inlandse, doen er hun apostolisch werk. Het onderwijs is goed, maar er bestaat een tekort aan onderwijzers. Het Vicariaat bezit vijf kweekscholen en een groot- en klein seminarie. Het aantal roepingen neemt toe en ook het kerkbezoek is zeer gun stig. Mgr. Soegijapranata meende dit te moeten toeschrijven aan het feit, dat men het geloof heeft weten te waar deren, omdat men geleerd heeft er iets voor over te hebben. Zeer gunstig liet hij zich tenslotte uit over de Nederland se katholieke soldaten, die zich keurig gehouden hebben. Vanmorgen begon de ontscheping van de „Willem Ruys". Ongeveer 950 passa giers hebben voet aan wal gezet óp va derlandse bodem. Er bevonden zich on der hen vele repatriërende gouverne- ments-ambtenaren. De Constellation van de Amerikaan se luchtvaartmaatschappij Trans World Airlines, die sinds gisteravond werd ver mist, is bij Tanta in Neder-Egypte neer gestort, twintig minuten na het vertrek van het vliegveld van Cairo met be stemming Rome. Reddingsploegen zijn per vliegtuig op weg naar Tanta, dat ongeveer 90 ki lometer ten Noord-Westen van Cairo ligt, halverwege twee takken van de Nijldelta. mm Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar daalde het aantal werklozen van 86.981 tot 60.668 (45.917 op 30 Juni 1949). Door de seizoenopleving in verschil lende bedrijfstakken konden ook vele ongeschoolde losse arbeiders aan de slag. Gebleken is, dat de werkloosheid op 30 Juni 1950 in alle provincies (uit gezonderd Zeeland) groter was dan op 30 Juni 1949. Het aantal gedemobiliseerde mili tairen. dat met voorrangsbehandeling als werkzoekende bij de arbeids- bureaux stond ingeschreven, steeg van 3.103 tot 4.197. In de loop van de maan den April, Mei en Juni lieten zich 10.665 gedemobiliseerden, die in ons land terugkeerden, inschrijven. Er wferd voor 4.752 bemiddeld, terwijl er 4.819 wegens plaatsing op de rijks werkplaatsen of om een andere reden Hoewel duizenden donors zich heb ben aangemeld, om bloed af te staan voor de veertigjarige Engelse vrouw, moeder van twee kinderen, die in het Londense St. Georgeziekenhuis nog steeds in levensgevaar verkeert, is men er ook vanmiddag nog niet in geslaagd een vrywilliger te vinden met de zeer zeldzame ondergroep Rhcd E van de bloedgroep O. Zoals bekend komt deze bloedgroep slechts voor bij één op de twintigduizend mensen. Uit Denemar ken en Frankrijk zijn verscheidene flessen bloed per vliegtuig naar Londen gebracht en in het Londense ziekenhuis staat de telefoon niet stil, terwijl zich nog steeds talrijke vrijwilligers persoon lijk aanmelden. Aanvankelijk had men zyn hoop gevestigd op twee flesjes bloed, die gisteravond met een vliegtuig van de K.L.M. van Kopenhagen naar Londen werden gebracht, maar ook deze konden geen redding brengen. Een ambulance-vliegtuig heeft reeds verschillende flessen van donors'in pro vinciesteden in Denemarken opgehaald. Van het bloed van de andere donors, afgetapt in Kopenhagen, hebben twee flessen hun weg reeds gevonden naar het Deense staateserum-instituut. Een derde fles was afkomstig van iemand, die in de gevangenis zit. De B.B.C. heeft Zondagavond de eerste oproep aan donors de aether ingezon den. uit de administratie werden afgevoerd. Bij de tewerkstelling van gedemobili seerden werd van de zijde der werk gevers ruime medewerking ondervon den. Van de 56.182 gedemobiliseerden, die zich sinds 1 Januari 1947 als werkzoeken de bij de gewestelijke arbeidsbureaus lieten inschrijven, werden er tot eind Juni 1950 27.833 of bijna 50% geplaatst, terwijl om andere redenen 24.152 per sonen of 43% werden afgevoerd, waar van het grootste gedeelte op grond van het herplaatsingsbesluit bij zijn oude werkgever kon worden geplaatst. Ongeveer 85% der gedemobiliseerden staat korter dan 3 maanden als werk zoekende ingeschreven, slechts 15% langer. Gedurende <dit kwartaal lieten zich 605 personen, door inkrimping of ophef fing van overheidsdiensten werkloos ge worden, als werkzoekende inschrijven. Daar per 1 April 3.291 personen, die tot deze categorie behoorden, als werkzoe kende stonden ingeschreven, kwamen er dus in totaal 3.896 voor bemiddeling in aanmerking. Hiervan werden er 234 ge plaatst en 7 om andere redenen afge voerd, zodat er per ultimo Maart nog^ 2.870 personen als werkzoekende stonden ingeschreven, van wie 2.356 als werk loos. Plaatsing in het particuliere bedrijfs leven van deze vaak oudere arbeids krachten is over het algemeen moeilijk. In verband met het feit, dat in de ko mende maanden vele personen uit Indo nesië zullen komen en dezen voor zover nodig in het arbeidsproces moeten wor den opgenomen, werden aan de geweste lijke arbeidsbureau's de nodige richt lijnen verstrekt. Verwacht mag worden, dat bij de bemiddeling van deze per sonen meer moeilijkheden zullen worden ondervonden dan bij de gedemobiliseer den het geval is. Stonden begin Juni 181 gerepatrieerden als werkzoekende inge schreven, eind Juni was dat aantal ge stegen tot 255, onder wie 217 werklozen. Het aantal dezer werkzoekenden zal in de komende maanden vermoedelijk wel een sterke stijging vertonen. Het aantal Belgische grensarbeiders, dat in Nederland werkzaam is, is na de devaluatie sterk teruggelopen. Op 1 Juli 1950 werkten in Nederland 7845 Belgi sche grensarbeiders, van wie 3320 vrou wen en 4525 mannen. In Zeeland werkten 2074 mannen en 888 vrouwen, in Noord- Brabant 1614 mannen en 1926 vrouwen en in Limburg 837 mannen en 506 vrou wen. Plic/u, liefde en oprechtheid moeten in het leven bovenaan staan, j f 2.10 per week zal bedragen. Daarnaast zal door het College van Ryksbemidde- laars vergunning moeten worden gege ven eenzelfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen, welke niet by C.A.O. of bindende be schikking geregeld zijn. Verder zullen maatregelen moeten worden getroffen, dat deze 5 pet. verhoging ook zal gel den voor: De kinderbijslag van het eerste kind af; uitkeringen volgens de Noodvoor ziening Ouden van Dagen. Invaliditeits wet, Ongevallenwet. Overbruggingsre geling en Sociale Bijstandsregeling; ge zinsledentoeslag op de overbruggings regeling en de sociale bijstandsregeling; de kinderbijslag voor trekkers van uit keringen voor de invaliditeitswet en de noodvoorziening ouden van dagen; uit keringen krachtens de ziektewet. Tenslotte zal de Ioonklasse voor de sociale verzekering verhoogd moeten worden tot f 4.750 per jaar, in afwach ting van een definitieve herziening. Een en ander zal moeten ingaan in de loon- week, waarin de eerste September valt. Minstens één dag vóór de afkon diging van de hiervoor genoemde beschikking resp. vergunning van het College van Riiksbemiddelaars en de verdere wettelijke maatrege len, zal door de regering een prijs- stop moeten worden afgekondigd. Bij deze prijsstop moet bepaald wor den, dat te nemen loon- en sociale verzekeringsmaatregelen niet mo gen worden doorberekend. Voor verdere prijsverhoging, al of niet op grond van de te nemen loonmaat regelen, zal toestemming moeten worden gevraagd aan de directeur- generaal van dé Prijzen. Deze toe stemming zal voor verbruiksartike- len, te weten voeding, kleding, dek king en schoeisel slechts mogen worden verleend, indien zij ge paard gaat met de vaststelling van maximumprijzen. Tegelijkertijd zullen de prijscommis sies wederom worden ingesteld, tenein de de overheid een apparaat te geven om haar maatregelen te kunnen contro leren. Dit controleren kan echter slechts mogelijk zijn, indien aan deze prijscom missies het recht van enquête en zelf standig onderzoek zal worden verleend. Indien de hiervoor genoemde prijsmaat regelen niet voldoende zijn, bv. door de ontwikkeling van 't internationale prijs peil, om verder gaande stijging van de kosten van levensonderhoud te voorko- mert, zal de overheid zich bereid moe ten verklaren door uitbreiding van haar subsidiemaatregelen, te streven naar handhaving van het evenwicht. 18 Augustus zijn deze voorstellen aan de ondernemersorganisaties voorgelegd en nog dezelfde dag ter kennis van de regering gebracht. 25 Augustus is het overleg in de Stichting van de Arbeid en met de regering voortgezet. Een re sultaat kon toen nog niet worden ver kregen. Naar wfj vernemen komt het bestuur van de Stichting van de Arbeid heden avond bijeen, terwyl het overleg met de regeringsdelegaties Vrijdagmorgen wordt voortgezet. De Sociaal-Economische Raad van de Katholieke Arbeiders Beweging is gisteren te Utrecht bijeen geweest, teneinde zich, zoals van zijn kant werd medegedeeld, opnieuw te be raden over de moeilijke situatie, waarin de arbeidende bevolking van ons land zich bevindt tengevolge van de duidelijk aanwijsbare en voort durende stijging van de kosten voor het levensonderhoud. Daarnaast wijdde de Raad een uitvoerige be schouwing aan de thans grotendeels voorbije en verlopen stakingen te Amsterdam en Rotterdam. De Raad sprak als zyn mening uit, in de geest als geruime tyd geleden door hem gesteld, dat op korte termijn een verhoging van lonen en salarissen van ten minste vyf procent dient te worden doorgevoerd, die eveneens van toepas sing dient te zyn op de kinderbijslagen en de uitkeringen uit hoofde van sociale verzekeringen. Wat de prijspolitiek betreft zal het, naar het oordeel van de Raad, noodzake lijk zijn, dat de overheid maatregelen neemt, die er op gericht zijn, een verdere stijging van de kosten van voor het da gelijks levensonderhoud van betekenis zijnde gebruiksartikelen, met name voe ding, kleding en schoeisel, te voorkomen. Het Verbondsbestuur van de K.A.B. zal in samenwerking met de overige delen der bona fide Nederlandse vakbeweging in bovenstaande geest met spoed zijn be moeiingen bij de officiële instanties voortzetten. Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselende bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Aanvanke lijk weinig wind, later meest matige wind, draaiend naar richtingen tus sen Noord en West. Weinig Verande ring in temperatuur. Zon: 5.50—1S.29; Maan: 20.44—11.28. Oost-Duitsland. Twintig leden van de godsdienstige secte „Jehova's Getuigen", zijn gisteren in de Russische zone van Duitsland gearresteerd onder beschuldi ging van het illegaal verspreiden van oor logspropaganda en spionnage. Een woordvoerder van het Oost-Duitse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat de secte in de Oost- Duitse zone verboden zal worden. In het bijzonder wordt aan de gemeenschap ten laste gelegd, dat zij, 50000 leden in de Oost-Duitse zone tellend, weigerde de „lijst tot verbod van de atoombom" te tekenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1