ER WORDT GEBOUWD IN NOORD EN OOST DE WEEK IN STAD EN STREEK In 1951 bouwrijpe grond voor zeven honderd woningen Op zoek naar olielagen in de Haarlemmermeer Winkelsluiting in stad en omgeving Haarlemse musea trefpunten van culturele bedrijvigheid D O COLD WAVE?? II AGENDA MOLENDIJK'S KAPSALONS HERINGA WUTHRICH SLEUTEL WEG? i Belangrijke onderzoekingenmaar weinig kansen in deze streken /life' Haarlem in hoofdklasse water- polocompetitie heemstede Mej. M. H. A. Witteveen t Commissie van toezicht op de schooltandartsendienst ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950 PAGINA DE STAD WORDT GROTER EEN EN ANDER OVER MONTAGE Montagebouw Flats m Oost Bonaventura school opent haar poorten STADGENOOT EVEN WELKOM ALS BUITENLANDER Verkeersregeling Delftlaan- Rijksstraatweg H.O.V. ZOMERCONCERT SANTPOORT Kerkbericht Zondagsdienst Zij diende 30 jaar het katholiek onderwijs Zondagsdiensten Ja, maar van „DE SLEUTELSPECIAUSr f VRIENDELIJKHEID IN NOORD HOGER OOST! De stad wordt groter! In het uiterste hoekje van Haarlem-Noord, waar de weilanden tot aan het Noordzeekanaal steeds kleiner worden, zijn de laatste jaren meer dan 500 woningen gebouwd en in een andere hoek, in Oost, wordt de huizengrens steeds verder doorge trokken. Wij hebben een tocht door de nieuwe wotfhwijken gemaakt, zagen ge lukkige mensen in vriendelijke huizen en hoorden overal het lied van de tim merman. Ons oog werd getroffen door een aan trekkelijk complex aan de Vondelweg Roemer Visscherstraat en Dullaertstraat: 75 percelen, waarin 114 woningen. 9 Ja nuari werd daar begonnen, het eerste blok van 22 woningen wordt medio Sep. tember opgeleverd en tegen Kerstmis zal de woningbouwvereniging „Volks huisvesting Haarlem" het gehele com plex bewoond weten. De verdeling heeft reeds plaats gehad, geen sinecure wan neer men bedenkt, dat er in onze stad altijd nog ongeveer 1400 urgentie-geval len bij het huisvestingsbureau zijn in geschreven, terwijl het er verleden jaar ruim 1100 waren. Architect van Kempen uit Bloemendaal heeft in de Roemer Visscherstraat wel zeer duidelijk laten zien, dat de na-oorlogse bouw, gebonden aan volume en kostprijs, niet saai be hoeft te zijn. Ter afwisseling van een serie duplexwoningen heeft hij de 36 huizen voor een gezin van een speelse halsgevel voorzien (zie de foto) en door middel van een erkertje en een balcon op de bovenverdieping de lijn van ramen en deuren prettig onderbroken. Een ge zin met 5 kinderen heeft er voldoende ruimte: beneden een flinke huiskamer met een voorvertrekje achter de erker en een keuken; boven drie slaapkamers en een douche-cel en op zolder nog zo veel ruimte, dat er gemakkelijk twee bedden kunnen staan. Met de duplex woningen moest natuurlijk meer ge schipperd worden. De benedenhuizen zijn bedoeld voor mensen zonder kinde ren en hebben een flinke woonkamer, keuken en slaapkamer. De bovenverdie ping van de duplex is iets ruimer en biedt mede door de zolder plaats aan een gezin van vijf personen. Om de toekomstige bewoners te laten zien op welke wijze zij het best dit soort huizen kunnen inrichten, zal in het eerst gereed gekomen huis een model-ex- positie worden gehouden. Elke woning heeft een flinke achter tuin met stenen schuur, waarin drie fietsen geplaatst kunnen worden en on geveer 12 mud kolen een bergplaats kunnen vinden. Een bezwaar is, dat de bovenbewoners van de duplex nogal moeten omlopen om hun schuurtje te bereiken, indien geen overeenkomst met de benedenburen gemaakt kan worden. De aannemer, de heer M. Ebbing, ver telde, dat de bouw zeer vlot verloopt, waardoor dit complex eerder gereed zal zijn dan de montagewoningen op het bouwterrein Jan Gijzenkade, waar men ook half Januari begonnen is. Over montage-woningen is heel wat te doen geweest. Men weet, dat het ge meentebestuur er verre van enthousiast voor was, maar van het Rijk de opdracht kreeg om er idem zoveel honderd uit de grond te stampen. Deze huizen worden opgetrokken met zogenaamd pre-fabri- cated materiaal en wanneer men de re sultaten ziet, zoals wij in de Eksterstraat, lijkt de bouw solide en niet onaantrek kelijk. Wanneer men echter hQprt, dat die huizen zeker niet vlugger gereed zijn dan die in normale bouw en daarenbo ven weet, dat de kostprijs ongeveer twee duizend gulden hoger ligt dan van een gewoon huis, gaat men zich toch af vragen of we wel gediend zijn met die rijen confectie-blokkendozen. Zeker, het gemeentebestuur is zo verstandig deze montage-bouw hier en daar te strooien tussen de huizen onder architectuur ge bouwd. maar het doel wordt o.i. voorbij gestreefd. Daarbij laten wij, als leken, nog buiten beschouwing hoe lang een gipsen wand het tussen twee kamers uit houdt en in het algemeen hoelang de levensduur van de een en de ander is. Te bevoegder plaatse deelde men ons mede, dat de betrokken Montal- huizen inderdaad 10% duurder mochten kosten, maar dat dit voor de volgende complexen niet meer was toegestaan. Met montage wordt het voordeel ver kregen, dat ook minder geschoolde 1 krachten aan het werk kunnen. Wat de bouwtijd betreft: in Schiedam konden in tien maanden 125 gezinnen onder dak geholpen worden. De te Haarlem gekozen methode benadert wat het uiter lijk van de huizen betreft het traditio nele en wat het binnenwerk aangaat moet men niet te pessimistisch zijn. Dat willen we ook niet, maar we mogen wel constateren, dat de montagebouw als lui lekkerland voor woningzoekenden aan gediend niet aan de prille verwachtin gen heeft beantwoord. Terwijl men nabij de Jan Gijzenkade 124 montage-woningen (waarvan 31 du plex) optrekt, wordt in de nabijheid al weer geheid voor 192 andere met enke le winkels. Als Zondag 10 September de 68 wo ningen aan de Zomervaart van de R.K. Woningbouwvereniging „St. Bavo" of ficieel in gebruik worden genomen, wil dit niet zeggen, dat de bewoners er dan in zullen trekken Ze wonen er al ge ruime tijd en kijken op een ander in aanbouw zijnd complex dat de woning stichting ,.Öns Belang" aan de Prins Bernhardlaan in handen heeft. Hier werd op 15 October van het vorige jaar begonnen en sinds 1 Augustus zijn 34 duplex-woningen al door 68 gezinnen bewoond. Ijverig wordt nu gewerkt aan 16 beneden- en 34 bovenwoningen, die eind October klaar moeten zijn, onder architectuur staan van de heer Huib Tuninga, terwijl de aannemer is de heer W. Thunissen. Op de foto ziet men deze vroeger voor Haarlem ongewone bouw. Op één be nedenhuis (in de breedte) staan twee bovenwoningen, die niet over de breedte, maar over twee etages verdeeld zijn. De benedenhuizen zijn niet geschikt voor kinderrijke gezinnen, maar de 34 boven woningen kunnen voor 6 personen die nen. Het gehele complex staat op 982 palen, zelfs voor de schuurtjes moest geheid worden. In Haarlem-Noord is dit maar op bepaalde plaatsen nodig, zodat daar over het algemeen goedkoper gebouwd kan worden. Intussen worden in Oost alweer voorbereidingen getroffen voor een nieuwe serie van 42 en 88 montage woningen in flats. Er wordt gebouwd! Maar het is altijd nog een druppel op een gloeiende plaat. Het gemeentebestuur is gereed om het volgend jaar zoveel mogelijk te kunnen doen. Dit jaar nog zullen twee com plexen van 83 en 74 woningen in Noord worden aanbesteed. Wat 1951 betreft: aan de Richard Holkade in Oost ligt de grond klaar voor het bouwen van 316 huizen en straks zal er ook grond bouw rijp zijn voor nog 360. Er kan dus op gerekend worden, dat het volgend jaar minimum 700 gezinnen in nieuwe bouw onderdak zullen vinden. Nog te weinig, maar zeer verheugend! BIOSCOPEN: Rembrandt: De bruid was een man (a.l.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Zonder mede lijden (str. voiw.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u.: Luxor: Francis (a. 1.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: De heid op sokken (14 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. City: De blonde rimboekoningin (14 j.) 2.15, 4.15, 7 en 9.15 u. Spaarne: Het zeemonster '18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Zaterdag 2 September: Schouwburg: Comedia met ,,'n Vreemd meisje", 8 uur. Openluchttheater: Ballet recital, 8 uur. De Stompetoren: Willy Fens, piano en Harry Prenen, voordracht, 8 uur. Zondag 3 September: Schouwburg: Comedia met ,,'n Vreemd meisje", 8 uur. Concertgebouw: Cabaretvoorstell. m.m.v. Kees Stet van Ierswoud, 8 uur. Muziektent (bij paviljoen Dreefzicht): Concert, 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis van Looy (KI. Houtweg 103): Schil derijen en tekeningen „In het Rijk der Ro mantiek". Open op werkdagen van 1017 uur. Zo.: 1317 u. (t.m. 3 Sept.). Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland): Pop pen en marionetten door Harry v. Tussen broek. Open op werkdagen van 1017 u. Zo. van 1317 u. (t.m. 17 Sept.). Het Luifeitje (Gr. Heiligland 15): Ten toonstelling Theo van Odyck. Open op werkdagen van 1012.30 eh 25 uur. 'sZo.: 25 uur. APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 2 Sep tember tot 10 September waargenomen door Bosch en Vaartapotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Apotheek Florijn, Gr. Houtstraat 78, tel. 10500; H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noorder apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 9, telefoon 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd., telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren: Medische leiders: dag. van 13.3014.30 of na afspraak. Spreekuren geestelijk leider: Dinsdags van 16.0017.00 en 19.30—20.30 of na af spraak. De eerste jongensschool in de Klever park-parochie, de St. Bonaventura- school, zal Maandag 4 September haar poorten open stellen. Het bestuur van de school heeft de beschikking gekre gen over vier leslokalen van de oude Wouwermanschool. De plechtige inze gening van de St. Bonaventuraschoól is nog enige tijd uitgesteld. Deze zal eerst plaats hebben als het gehele schoolge bouw (6 lokalen) vrij komt. Tot hoofd van deze school is benoemd de heer J. v. d. Bronk, tot onderwijzeres mej. H. Jansen en tot onderwijzers de heren J. Schmidt en F. Louët Feisser. Eén onschuldig plofje, opspuitende mod der en een kleine opschudding in de kleigrond; dat is alles wat de buiten staander van de onderzoekingen bemerkt. Als het geluid van de explosie uitge storven is, beginnen de rekenhoofden bij het wereld-oliebedrijf echter pas goed te ratelen. De trillingen, die de ontplof fing teweeg brengt, worden door seis- mografen geregistreerd. Met behulp van deze gegevens kan men dan de structuur van de bodem berekenen. De eenzame wandelaar, die in deze na-zomerse dagen door de Haarlemmer meer kuiert, loopt de kans, dat hij plot seling wordt opgeschrikt door éen doffe knal. Als hij dan met verschrokken blik de horizon aftuurt, ziet hij een beetje modder opspuiten en dichterbij gekomen zal hij een rode wagen met een inge wikkelde apparatuur ontdekken. Deze doffe plof is niet bedoeld als een vulcaniöche uitbarsting in zakformaat en ook moet u zich niet bezorgd maken over naderend oorlogsgevaar. De man nen, die daar werken, zijn vreedzame employees van de Bataafse Petroleum Maatschappij. Zij zoeken naar olie in de Haarlemmermeer. Als men de ijver van deze gelukzoe kers gadeslaat, dan schijnt het alsof zij olie gelijkstellenmet goud. Dat is wel niet het geval, maar toch moet men de ze oliewinning in het vaderland niet on derschatten. De laatste jaren wordt Ne derland tot in zijn diepste grondvesten onderzocht op olie. Tot nu toe heeft men nog niet veel resultaat kunnen boeken. Alleen in het gebied rond Schonenbeek "(Z. O.-hoek van Drente) heeft men een productief olieveld kunnen exploiteren. De seismische groep, die de bodem structuur onderzoekt, houdt nu proef nemingen in de Haarlemmermeer. Zij heeft de Haarlemmermeer in beide richtingen doorkruist en momenteel is zij ten Zuiden van Hoofddorp werkzaam. Deze methode van opsporing dankt haar ontstaan aan trillingsproeven, die in de eerste wereldoorlog gehouden werden. Deze trillingen werden veroor zaakt door het afschieten van kanonnen. Met behulp van deze trillingen kon men de plaats van het vijandelijk geschut be palen. Nu is het geschut als trillingsbron vervangen door dynamiet-ontploffingen in de grond. In het gedenkboek, dat de N. V. Koninklijke Nederlandse Petro leum Maatschappij onlangs bij haar zes tigjarig bestaan heeft uitgegeven, be spreekt men twee systemen van bodem onderzoek: de refractie- en de reflectie methode. De eerste methode berust op het feit, dat trillingen van richting ver anderen (gebroken worden) op de grens van twee bodemlagen. Allereerst boren de oliezoekers een schotpunt, waarin ontplofbare stoffen gedeponeerd worden. De ontploffing van deze explosieven veroorzaakt in de bodem trillingen, die door seismografen worden opgenomen. Uit de tijdsverschil len tussen het moment van de ontplof- Ten behoeve van onze lezers publiceren wij hieronder een lijst van de tijden, waarop de verschillende winkels in Haarlem en omgeving iedere week gesloten zijn Niet bij alle bedrijven is de wekelijkse winkelsluiting wettelijk geregeld. Sommige zaken hebben deze sluiting bij onderlinge afspraak geregeld. Daar andere vakgroepen de vaststelling van de sluitingstijd weer aan het eigen initiatief van hun leden hebben overgelaten, konden wij niet altijd een vaste regel aangeven. In deze gevallen hebben wij de notitie „vrijwillig" bij de sluitingstijd vermeld. Bloemendaal Slagerijen Levensmiddelen bedrijven Kantoorboekhandelaren Schoenenmagazijnen Melkinrichtingen Kappers Sigarenmagazijnen Drogisterijen Groentehandelaren Confectiebedrijven en grote warenhuizen Maandag v.m. Woensdag n.m. Dinsdag n.m. Maandag v.m. Woensdag n.m. Dinsdag n.m. Woensdag n.m. (vrijwillig) Dinsdag mm. Woensdag n.m. Maandag vjn. Maandag v.m. Dinsdag n.m. Donderdag n.m. (vrijwillig) Donderdag n.m. Donderdag n.m. (vrijwillig) Donderdag n.m. Woensdag n.rtt (vrijwillig)/ Maandag vm. Maandag v.m. Woensdag n.m. Woensdag n.m. (vrijwillig) Woensdag n.m. Donderdag n.m. Woensdag n.m. (vrijwillig) Woensdag n.m. Woensdag n.m. Woensdag n.m. (vrijwillig) "ing en het moment i/an registratie der ;rillingen in de ver schillende seismo- 'rafen, kan men de lagenbouw van de ondergrond bereke nen. De reflectie-me thode komt enigs- ;ins overeen met de werking van een echolood, dat men bij de dieptepeilin. gen op zee gebruikt. Aan de hand van al deze berekenin gen kunnen de geo- fcgen er; seismolo. gen aan het rekenen slaan. Dit zo onschuldi ge plofje is dus het begin van een lang en uitgebreid seis misch onderzoek. Het enige nadeel, dat de bewoners van de Haarlem mermeer van date sympathieke explo sie ondervinden, is een kortstondige opschudding in de zware kleigrond. Helaas kunnen we nog niet voorspel len, of er binnen enkele jaren in de Haarlemmermeer boortorens zullen verrijzen. Wat er ook van komen zal, vo<yr de oliezoekers is dit plofje hoogst belangrijk. Jammer, dat de tekenaar met va cantia is, want hij zou deze weelc zeker stof voor pen plaatje ge vonden hebben in de hoogst merk waardige onderwerpen, die lezers mij aan de hand deden. V hebt natuurlijk ook dat koeien-drama te Veisen ge lezen. Achttien koeien werden daar vergiftigd en de schadepost voor de veehouder werd op f 8000 gesteld. „Ik begrijp er nu niets meer van", ver zucht een abonne, „voor één onsje vlees betaal ik 34 cent en 18 koeien kosten f 8000. Waar blijft het kapitaal dat daar tussen ligt?" Verdraaid, dacht ik, daar zal je de oplossing van mijn dure biefstukje hebben. Dus naar een slager, die me aankeek met een ge zicht van „heb je ooit zo'n dom mens gezien". En hij doceerde: die 18 koeien waren niet allemaal koeien, maar voor een deel vaarzen en pin ken, dat zijn zogezegd halfwasjes. Dan is er het gewicht van het beest. Melk koeien kunnen 250 pond vlees op brengen, slachtkoeien wel 600 pond. Wij kopen het vlees voor f 1,25 met benen mee, nou rekent u maar eens uit wat er dan overblijft (ik knik, want je moet je in zo'n geval groot houden). De boer kreeg voor de oor log f 200.voor een koebeest en nu f 1000.ga nou zelf maar eens na. Terwijl ik daarmee bezig was, scho ten de slager de tranen in de ogen. Wij klagen steen en been, huilde de man, al zwaaiend met een vervaar lijk mes. En ineens herinnerde ik me de bóeren-vergaderingen waarin a l - t ij d gehuild werd. Dat was in de da- gén van de tweehónderd gulden. Laat ons verder rommelen in de deze week ontvangen brieven van actieve lezers, die zich als onbezoldigd journalist opwerpen. „Met belangstelling heb ik het arti kel over de riolering in de Wilhel- minastraat gelezen", begint een schrij ver. Tussen haakjes: dat is het heer lijkste wat een krantenman kan over komen „met belangstelling heb ik ge lezenWordt er echter wel eco nomisch gewerkt? vraagt hij daarop. Als we nu toch een meter of vijf in de grond graven, waarom maken we dan niet meteen een ondergrondse rij weg voor snelverkeer? Wat zou het niet heerlijk zijn. als de autobussen onzichtbaar passagiers vervoerden. Is Haarlem niet groot genoeg voor een Metro? Ik heb te bevoegder plaatse in lichtingen ingewonnen (wij steken al tijd te bevoegder plaatse ons licht op om onszelf te dekken) en het volgende vernomen: het denkbeeld van de ge achte burger lijkt niet zo gek, maar is het wel. Een enigszins nuttig on dergronds verkeer, waardoor het b.v. mogelijk zou zijn om onder het as phalt door van de Dreef naar de Jan Gijzenvaart te rijden en van het Slachthuis onder het Spaarne door naar de Ramplaan, zou f 234.567.890,11 kosten. We kunnen natuurlijk niet al leen de stukjes nemen waar toevallig een hoofdriool gemaakt moet worden, maar ook in dat geval zou De bevdegde bronging niet verder, grinnikte en drukte me de hand. Om van fantasie tot werkelijkheid te komen stappen we op de bus naar Hillegom om een kijkje te gaan nemen bij de afbraak van Huize „Treslong". V hebt dat landgoed, dat reeds in de 16e eeuw bekend was, natuurlijk in het voorjaar gezien, toen de demonstratie-tum voor het Bloembollenvak in volle bloei stond. Aan het huis was met veel moois meer en wat er voor mde plaats komt zal een zegen voor het nijvere bollendorp zijn. Toen kort na de bevrijding een actie van Hille- gommers begon om een eigen bloem- bollenbeurs te verkrijgen en de ge meente terrein plus een ton cadeau deed, haalde menigeen de schouders op, bij wijze van „nu ja, ze zouden daar wel eens meer een beurs bou wen". Maar de particulieren wisten een geldlening van f 550.000 te ver schaffen en de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur bood de be hulpzame hand om dp bollen-zaken- mensen. dip in het te benauwd ge worden Flora-zaaltje hun bollen-hart niet meer voldoende konden doen kloppen, verder te paard te helpen. Als oud-Treslong binnenkort verdwe nen is. zal er een groot gebouw ver rijzen. dat de Hillegommer tevens zyn schouwburg en concertzaal van for maat zal schenken. Je moet ze in de gaten houden.' Ze hebben iets van de Friezen en alles van de taaie, doorzet tende bollenjongen, die de wereld verovert en dus zeker op zijn eigen geboortegrond tot stand brengt wat ie in z'n kop heeft gezet. Op onze redactie kwam deze week ook een wereldveroveraar: een kleine man mét een rode baard en vurige ogen, in kleding zwevende tussen die van een Rus en een Kar tuizer, met iets groezeligs en reuk- baars. Hij sprak Engels en wilde leg gers uit lang vervlogen jaren inzien, want zijn over-grootvader had de Haarlemmermeer drooggemalen en daarover wilde hij lezen. Bij die gele genheid bleek weer eens hoe verwend de lezer van deze dagen is. Tien re gels stonden er in de oude krant, tiert regels met alleen de naam van Leegh- tcater. Zo heette de overgrootvader niet en nu loopt de Rus-Kartuizer met de pijnlijke vraag rond of het nu wel waar is wat hij zo graag als waar wil weten. Misschien is hij op het raad huis in de Meer wijzer geworden.... SPAARNEBABBELAAR Door G. Z. C. met 3—2 te verslaan, gaat het zevental van de zwemclub Haarlem over naar do hoofdklasse. Foto: De voorzitter van de zwemclub Haarlem Th. Hölsken heeft de aanvoerder van het waterpolozevental Haarlem, Cor Braasem, een krans omgehangen en feliciteert hem met do promotie. Na verleden jaar tot eerste klasser gepromoveerd te zijn heeft het heren- zevental van zwemclub Haarlem na slechts een wedstrijd verloreft te hebben dit zomerseizoen ae eerste klasse com- petitie doorlopen om een stormaanval te doen om een plaats in de hoofdklas se; de eerste aanval eindigde in een gelijk spel hetgeen tot gevolg had, dat de wedstrijd geprolongeerd moest wor den. De wedstrijd HaarlemGZC werd gisteravond overgespeeld te Leiden. Het was een enerverende strijd; de eerste aanval Van de Gouwenaars liep uit op een achterbal en evenzo ging het aan de andere kant waar kort na elkaar tot driemaal toe naast en over het doel werd geschoten. Wim de Boer bezorgde de Gouwenaars de leiding, waarna Ger- rit Bijlsma op keurige wijze gelijk maakte. Dc rust ging met dubbel één in. Hans den Boer bezorgde de GZC- ers in de tweede speelhelft de leiding, maar bij een scrimmage voor het GZC- doel kreeg doelverdediger Wek geen kans de bal weg te werken en was het Gerrit Bijlsma die gelijk maakte. Ook het derde doelpunt voor de Haarlem mers werd hierna gemaakt door Bijls ma en hier kreeg Hans den Boer met een toegewezen strafworp de kans om gelijk te maken; het schot ging tegen de lat en verdere doelpunten bleven uit, zodat Haarlem met 32 zegevier de en hoofdklasser is geworden. Nadat de rust enigszins was teruggekeerd werd het zevental door de voorzitter van Z. C. Haarlem, de heer Hölsken, gehuldigd en aanvoerder Braasem kreeg een krans omhangen, waarna de heer Key, namens de zwemvereniging „De Zijl" bloemen aanbood. (Slot) e openbare verzamelingen van kunstschatten in Haarlem vor men een cultureel bezit van on vergankelijke internationaal erkende grote schoonheid, Op een zeker moment is het besef doorgedrongen dat het niet langer ge duld kan worden, dat de eigen inwo ners zich gedragen alsof ze in hun particulier bezit de normale behoefte aan schoonheid zo volledig kunnen be vredigen. dat zij van de openbare kunst verzamelingen gevoeglijk verre kunnen blijven. Wij weten wel beter, maar wij weten ook dat de de generaties lang durende aesthetische ondervoeding in tegenstel. ling tot de lichamelijke honger en dorst nauwelijk meer wordt gevoeld, althans niet als zodanig wordt herkend. Prikkels van meer primitieve en sen sationele aard zijn ervoor in de plaats gekomen. We weten echter eveneens dat de harmonische mens niet buiten de werking van aesthetische ontroering kan, zijnde als het ware een vitamini- sering van het leven. Voor de openbare verzamelingen is het dan ook niet voldoende alleen maar te zijn, en wel als een beschermend insti tuut ten bate van het goede onderhoud van de kunstwerken, waarover de over heid zich heeft ontfermd. De openbare verzameling heeft haar functie in de le vensorganisatie, naast de kerk, de school, de kruidenier en de bioscoop. Zij moet meedingen naar de publieke be langstelling op de wijze die haar past en in de mate die haar toekomt. Men mag de bevolking niet permanent laten vergeten dat er ergens in de stad ge conserveerde kunstwerken opgepot zijn. De musea moeten hun plaats in het leven innemen, voor het publiek aan trekkelijk willen zijn, de stadgenoot herinneren aan hun bestaan en het hem makkelijk maken in en uit te lopen. Het museum in het algemeen is nog te zeer een vesting die genomen moet worden die met geweld binnengedron gen móet worden. Dit neme men niet al te letterlijk, maar minstens de weer stand van psychische aard is er zeker. ngetwijfeld was een overgangstijd nodig om het accent te verleg gen van kunstverzameling naar permanente tentoonstelling; het ene omgeurd door dufhe.id, het andere is van een levendig gedruis, geroezemoes van stemmen en geschuifel van voe ten. Vooral bij de ouderen brengt de herinnering aan een lang geleden mu- seumbezoek de herinnexing in de neus van duffe stilte. De laatste jaren is reeds veel aan de vlotte toegankelijk heid der musea gedaan, maar organisa tie. en vooral gereglementeerde bepa lingen moeten bewust aangepast wor den aan de gewijzigde opvattingen, mo gelijkheden en wenselijkheden. De musea zijn trefpunten geworden van culturele bedrijvigheid en daarmee is de plaats van het museum in de pu blieke gunst opgeschoven in centrale richting. De dagelijkse leiding begrijpt haar taak wel, en soms meer dan dat, zij is echter niet onafhankelijk; via de mid delen en volmachten waarover zij be schikken mag, moet zij nog ruimer in staat gesteld worden de ontwikkeling van het moderne museumwezen als een factor van geestelijke volksgezondheid te. kunnen stuwen en voltooien. Het mu seum heeft een taak als instituut van ontspanning in een hogere orde en als zodanig moet het in zekere mate kun nen wedijveren met de particuliere, commerciële instellingen die. het pu bliek wensen te verstrooien. De krant heeft deze re-valuatie willen eigenlijk moeten steunen. Zo moge voor de lezers dit slot-artikel geen af scheid zijn, maar slechts he.t besluit van een kennismaking. Het typische in, de omgang van een in zijn aesthetische waardering groeiende mens en een eeuwig kunstwerk is immers, dat het weexzien van een kunstwerk nieiiwe emoties oproept, die bij een vorig be zoek sluimerend zijn gebleven. Onze musea waren er in de practijk tot voor kort nog uitsluitend voor de buitenlanders; moge er binnenkort geen in- of omwonende vari Haarlem meer zijn die zonder blos durft bekennen dat hij in één van zijn stedelijke musea nog nooit is geweest. L. T. B. en W. hebben besloten in te trek ken de gesloten verklaring der noorde lijke uitmonding van de hoofdbaan van de Deiftlaan op de Rijksstraatweg in de richting van de Delftlaan naar de Rijks straatweg, daar dit besluit als gevolg van een wijziging in de situatie ter plaatse niet meer beantwoordt aan het beoogde doel. Gistermiddag maakte een vrachtauto een onvrijwillige duik in de Wester gracht. Honderden belangstellenden wa ren getuige van de bergingswerkzaam heden, die vlot verliepen. Na een periodieke vacantie-onder- breking vindt de cyclus Zomerconcer- ten der H.O.V. voortgang. Het program- ma van Vrijdagavond, onder leiding van Marinus Adam, bood ons twee no viteiten van Hollandse componisten, t.w. een concert voor strijkorkest van de jonge componist Bob van Marken, en een concert-suite voor piano en strijk orkest van Hugo Godron. Het eerste werk, dat bestaat uit drie delen, is ge componeerd in 1949 en opgedragen aan Marinus Adam. Bob van Marken geeft ons hierin ongetwijfeld aangename mu ziek voor het oor, die hier en daar de gelijk geconstrueerd is. Het thematisch materiaal getuigt onmiskenbaar van compositorische talenten, uitgaande van inspiratievolle gegevens. Dat hij niet zijn toevlucht neemt tot buitengewone effecten en klankcombinaties bij wijze van experimenten doet on tegenzeglijk sympathiek aan in dit werk. Er is echter één ding waar in hij, in dit stuk althans, nog tc kort schiet, n.l. de opbouw en ontwikkeling der thematiek. Dit is hier in te fragmentarisch behandeld. Van zelfsprekend houdt deze critiek daar mede niet een veroordeling van het werk in. Integendeel: met de eigen schappen die het bezit is Bob v. Mar ken reeds een eind op weg. Mocht het bovengenoemde ontbrekende door hem in volgende composities gevonden wor den, dan kan men van deze ernstig strevende componist nog goede dingen verwachten. Met de compositie van Hugo Godron staat het juist andersom. Hierin vindt men wel een knappe opbouw en ontwik keling. De thematische gegevens echter hellen soms gevaarlijk over naar de gewone kant. Godron bezit blijkbaar een groot gemak van schrijven, die ech ter op de duur wel eens gevaarlijk zou kunnen worden. Het derde deel uit de gespeelde suite is er een kenmerkend voorbeeld van, terwijl ook het Rondo alia Tarantella menig keer eerlijk ge zegd op kunstbloemen gelijkt, die het het gehele jaar voor een beeldje wel doen. Maar ze zijn goed gemaakt! Johan Patist speelde met overtuiging de pianopartij. Dezelfde solist liet zich na de pauze nog horen in Franck's Symphonisch variaties, waarin hij blijk gaf over uitstekende pianistische eigen schappen te beschikken. Het orkest be geleidde hierin nog een weinig in va- cantiestemming, hetgeen de pianist iets remde. Ter opening en tot slot werden respectievelijk nog „L'apprenti sorcier" van Dukas, en drie fragmenten uit „La Damnation de Faust" van Hec tor Berlioz gespeeld, die we dit seizoen al eens bespraken. Het laatste geschied de met de laaiende instrumentale gloed, eigen aan werken van de geniale in- strumentator Berlioz. JAN LAARVELD Op Maandag 4 September worden de repetities van „Koor Katholiek Haarlem" hervat. De dirigent, Albert de Klerk, ver wacht de volledige opkomst van alle dames en heren, in verband met het reeds op 12 October te geven concert van „Die Jahreszeiten" van Jos. Haydn. O. L. VROUW VAN ALTIJDD. BIJ STAND: ZONDAG H.H. Missen 7, 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. MAANDAG 7.30 uur Maria-garde I. DINSDAG 8 uur Maria-Congr. Dames. WOENSDAG* 7.30 uur H. Familie Jeugd. DONBERDAG 8 uur H. Familie Heren. VRIJDAG 6.30 uur extra H. Mis, 7.30 uur Lof. ZATERDAG 5—9 biech ten, 7.30 uur Broederschaps-Lof. Artsen: A. de Groot, Hoofdstraat 165, Santpoort, tel. 8310. Apotheken (ook nachtdienst): Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145, Santpoort, tel. 8249. Als een donderslag bij heldere hemel viel gistermiddag in het zo rustige Heemstede het bericht dat mejuffrouw M. H. A. Witteveen. sinds 30 jaar onder wijzeres aan ae St, Antoniusschool, afd. L.O. op 54-jarige leeftijd is overleden. Met deze onderwijzeres gaat een leer kracht heen, die het overgrote deel van de Heemsteeds vrouwelijke bevolking de eerste kennis heeft bijgebracht en die om haar zacht en vriendelijk karak ter en haar grote hulpvaardigheid niet slechts bij de leerlingen van nu, maar ook bij de oud-leerlingen zeer bemind was. Mejuffrouw Witteveen had slechts één liefde en dat was het onderwijs en ofschoon zij door een gebrekkige lin kerhand lichamelijk enigszins gehandi capt was, heeft zij in de 30 jaren dat zij het Katholieke onderwijs heeft gediend, altijd met de grootste ijver en onver stoorbare opgewektheid gewerkt en het is mede aan haar noeste werkkracht te danken, dat het Katholiek onderwijs en met name de St Antoniusschool op zulk een hoog peil is gekomen. Alles wat het onderwijs betrof, had haar grote be langstelling en wanneer het er om ging, de kinderen iets te leren, was niets haar te veel. Daardoor won zij de harten van allen die met haar in aanraking kwa men en haar vrij plotseling verscheiden is dan ook voor de St. Antoniusschool in het bijzonder een zeer groot verlies. In 1945 vierde mejuffrouw Witte veen onder zeer grote belangstelling haar zilveren jubileum als onderwij zeres en hoewel toen alle goederen nog zeer schaars waren, mocht zij toch vele geschenken ontvangen. Daaruit bleek duidelijk hoe zij in de ze kwart eeuw vele harten voor zicih had gewonnen hoe talrijke oud-leer lingen van heinde en ver waren ge komen. om hun „juffrouw Witteveen" nog eens heel bijzonder te danken voor al het goede dat zij hen had me degegeven op de levensweg. Dinsdagmorgen zal de begrafenis plaats vinden op het It.K. Kerkhof aan de Herenweg. De plechtige H. Mis van Requiem zal om half negen in de kerk van de H. Bavo worden opge dragen en niet slechts de schoolkin deren, maar ook vele oud-leerlingen zullen zeker deze H. Mis bijwonen om te bidden voor de zielerust van haar die in haar leven met zoveel wijsheid en goedheid maar vooral met zoveel liefde vele meisjes de juiste weg heeft gewezen door het leven Moge zij daarvoor spoedig het eeuwig loon ontvangen. In de raadzaal van Heemstede werd Vrijdagavond door de wethouder voor de volksgezondheid, de heer H. Dissel koen, de commissie van toezicht op de schooltandartsendienst geïnstalleerd. Deze commissie werd door de raad ingesteld en heeft niet alleen tot taak toezicht uit te oefenen op de school tandartsendienst, doch ook burgemees ter en wethouders desgevraagd of op eigen initiatief van advies te dienen over de schooltandverzorging. Het dagelijks bestuur van de com missie bestaat uit de wethouder voor de volksgezondheid als voorzitter, be nevens de heer J. J. Schneiders als ver tegenwoordiger van de Haarlemse zie kenfondsen en de heer H. Driessen alS vertegenwoordiger van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der. Tand heelkunde. De Zondagsdiensten voor artsen wor den op 3 September a.s. waargenomen door: Dr. W. v. d. Linde. Heemsteedse Dreef 253. te 16850 en dr. P. M. v. Gusten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 29903c Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 138, tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. Advertentie SANTPOORTEKPLEIN L Tel Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OUEBRANDEK^, Advertentie LANGE V EERS TRA AT 10

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2