5 1 A 7 1 IJ 15 13 14 Neumeier en Nereus-acht in finale Herkansing voor vieren van Triton en Njord KRUIS WOORDR AADSEL 1' L 1 r i r 1 H wmwmm i Belevenissen van de struisvogel Rasmus \o EEN STREEK VAN EEUWIGE ONRUST EN VAN WILLEKEUR 911S9Al WOEI SEPTEMIER W «Pil till JU D0IDI HEI SEPIE IRIAG m. 11II «El SEPTEI III Hn| ZATEI OSEI «PTEI OU gafe HEB imj jtfSLOl 4 jipsH MAAI EN SEPIE llil DIIS MIER w SEPIEI DIG II HEI SE 9EIS0AC PTEMBER GDIDEIDiG SEPTEMIER Vee! buitenlanders in Concours Hippique R'dam Landarbeiders naar de fabrieken m r Wij luisteren naar DIKKERS THIJS MATERIEEL FRANSE PLOEG VERNIETIGD In Tito's zone van Triëst ®n VERDRUKTE BEVOLKING J ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1950 PAGINA 7 Nereus tweede Uitslagen Haarlem in hoofdklas waterpolocompetitie n SCHAAKRUBRIEK M iH ■W i M wé. X i§,ÜD*/7\^ ft wm IfsPt w r/v 265 v\ Dagelijks kinder verhaal door Clevin r Deense Wielerbond schorst elf renners :V.:1 Advertentie J| 8 1 w (Van een speciale verslaggever) MILAAN, 1 September Van de eerste dag der Europese roeikampioen- Schappen zijn als belangrijkste feiten te memoreren, dat de Italiaanse ploegen de meeste successen hebben behaald, Nederland zeer verdienstelijk roeien biet bevredigende resultaten heeft laten zien en Frankrijk en België .de baan Van Idroscalo na de race hebben verlaten in een wat droevige stemming in Verband met de slechte prestaties, welke hun vertegenwoordigende équipes hebben behaald. Van de tien races voor vijf nummers (voor de double scull en de stuurmanloze twee waren te weinig inschrijvingen binnengekomen, Zodat de deelnemende ploegen aan deze nummers onmiddellijk in de finales konden worden geplaatst) werd Italië vier maal eerste in de heats en één keer tweede; Nederland wist zich met twee tweede plaatsen (Neumeier in het skiffnummer en de Nereus-acht) voor twee nummers in de eindstrijden te plaatsen en Frankrijk en België moesten zich met derde, vierde of vijfde plaatsen in de voorwedstrijden tevreden stellen. De Belgische ploegen zijn op het ogenblik niet sterk*. En de indruk, welke bijvoorbeeld de skiffeur Ben Pies- sens maakte, was bijzonder zwak. Bij de Fransen liggen de kaarten geheel anders. Donderdagavond laat is de vrachtauto, waarop het materieel van de Franse roeiers werd vervoerd, tus sen Genua en Milaan verongelukt. Alle boten werden volkomen vernie tigd. Dank zij de sportiviteit van Italiaanse zijde werden Vrijdagmorgen onmiddellijk boten van de Milanese roeiverenigingen ter beschikking van de Fransen gesteld. Maar wie kon ver- Wachten. dat de Franse „Haantjes" in voor hen vreemd materieel maar on- middellij" overwinningen zouden boe ken? En dat is dan ook de reden, dat de Franse roeiers zo'n pover figuur hebben geslagen. Wanneer wij de prestaties van de Nederlandse ploegen nagaan, nummer ha nummer, dan blijkt duidelijk, dat he eerste heat der gestuurde vier zeer zwak was bezet -.in vergelijking met de tweede. Frankrijk eindigde in de eerste heat achteraan (geleende boot) en Spanje tverd met twee lengten achterstand op Italië, dat er een oefenbaantje van had gemaakt, tweede. In de tweede heat werd echter zwaar gevochten. De Njordvier had een zeer matige start en op de eerste huizend meter bezetten de Leidenaren de vierde plaats. Dutry van Haeften en zijn mannen hadden het met de golven een beetje te kwaad, de boot „liep" niet en pas op 1250 meter hervond men het juiste tempo en rhythme. België werd toen voorbij gestreefd en de strijd tegen Zwitserland om de tweede plaats begon. Ituder. club Heuss bézit in het viertje een sterke.homogene ploeg, al toroten Wij de stijl niet bewonderen. Maair de Zwitserse 'tactiek werkte uitstekénd. Denemarken was inmiddels onbereik- baar en op de laatste 500 meter zorgden de Zwitsers er voor elke aanval van Njord met een tegenaanval te beant woorden en zo was de kans voor een tweede plaats der Leidse studentenploeg Verkeken. De tijd van Njord is even- Wel niet slecht in vergelijking met die van andere teams en men mag rustig aannemen, ongelukjes voorbehouden dat Njord zich na de repechage ook voor de eindstrijd zal plaatsen. Neumeier plaatste zich gemakkelijk in de eindstrijd van het skiffnummer. Pies- Sens was nergens en Henri Butel, de franse skiffeur, had pech in 'n voor hem Vreemde boot te roeien. Zo ging de strijd alleen tussen de Deen Larsen en onze landgenoot, een duel, dat door Larsen, die na de helft van de afstand de leiding bad genomen, op zijn gemak werd ge- Wonnen. In de tweede heat was veel •heer strijd, vooral tussen Italië en Zuid- Slavië om de tweede plaats, met het re sultaat, dat de tijden in vergelijking met de eerste heat sneller waren. Triton is practisch zeker van een Plaats in de finale der ongestuurde vier. Nederland en Zwitserland, die met mi- hiem verschil als derde en vierde door de finish van de eerste heat gingen, ont moeten in de repêchage Frankrijk. Het •esuitaat zal niet twijfelachtig zijn. Ge- Jien de prestaties van de eerste dag en bet feit, dat de Franse vier sterk gehan dicapt is door de geleende boot, mag hi en er rekening mee houden, dat Triton Zaterdagmiddag in de repêchage de verste of tweede plaats wel zal halen. Italië, de titelverdediger met Moto Guzzi (met precies dezelfde samenstel ling als in Amsterdam 1949), nam direct de leiding met Zuid-Slavië op de tweede Plaats. Zwitserland en Nederland voch ten om de derde plaats. Triton zette veel te laat de eindspurt in, liep zienderogen °P Zuid-Slavië in, vocht intussen fel tegen Zwitserland, maar Zuid-Slavië Was iets te ver weg gelopen, zodat Triton ?ich met een derde plaats tevreden moest •tellen. De eerste heat van de acht was bijzon der spannend. Oostenrijk had, na een Valse start, de leiding genomen, maar op 500 meter was Varese, de Italiaanse titel verdediger, door het tempo te verhogen, haar voren gekomen. De strijd op de tweede helft van de afstand tussen Nereus (tweede) en Oostenrijk (derde) Jvas fel, maar in de eindspurt bleek de Nereus-ploeg over een betere techniek te beschikken. De tijd van de winnaar bedroeg 6 min. 19 sec., die van Nereus 6 min. 21.6 en die van Oostenrijk 6 min. 22.7. Indien wij deze tijden vergelijken met die van de tweede heat, door Groot- Brittannië in 6 min. 23.2 sec. gewonnen met Denemarken als tweede met 0.2 sec. verschil, dan is het duidelijk, dat de Ne derlandse acht Zondag in de eindstrijd een zeer goed figuur zal kunnen slaan. Rest ons nog te vermelden, dat Rei- ding, die last heeft gehad van een lichte spierblessure, weer in de boot is gaan zitten en met Van der Meer in de double scull in de ochtenduren heeft geoefend. De uitslagen, voor zover er Nederlan ders bij betrokken zijn, luiden.' Vier donder stuurman, le heat: 1. Italië 6 min. 56.4 sec.; 2. Zuid-Slavië 6 min. 59.5 sec.; 3. Nederland (Triton) 7 min. 3.9 sec.; 4. Zwitserland 7 min. 4.0 sec. Triton zal Zaterdag de repêchage moeten roeien. Achtriemsgieken, le heat: 1. Italië 6 min. 19 sec.; 2. Nederland (Nereus) 6 min. 21.6 sec.; 3. Oostenrijk 6 min. 22.7 sec.; 4. Portugal 6 min. 28 sec. De Nereus- ploeg heeft zich dus onmiddellijk in de finale geplaatst. Vier met stuurman, 2e heat: 1. Dene marken 7 min. 37.8 sec.; 2. Zwitserland 7 min. 42.6 sec.; 3. Nederland (Njord) 7 min. 45 sec.; 4. België 8 min. 2.1 sec. Njord zal Zaterdag de repêchage moeten roeien. Skiff, le heat: 1. Denemarken (Larsen) 8 min. 25.3 sec.; 2. Nederland (Neumeier) 8 min. 31.1 sec.; 3. Frankrijk (Butel) 8 min. 49.3 sec.; 4. België (Piessens) 9 min. 3.6 sec. Denemarken en Nederland heb ben zich door dit resultaat in de finale geplaatst. Door een 52 overwinning op het waterpoloteam H.P.C. (Heemstede) is A.Z. en P.C. (Amersfoort naar de eerste klasse K.N.Z.B. (heren) gepromoveerd. De tweede beslissingswedstrijd tussen G.Z.C. (Gouda) en „Haarlem", welke te Leiden werd gespeeld, eindigde in een 32 overwinning voor „Haarlem". Door deze overwinning zal „Haarlem" volgend jaar in de hoofdklasse uitko men. De uitslagen van de schaakpartijen in het F.I.D.E.-congres te Dubrovnik lui den; NederlandNoorwegen 20 (twee hangpartijen). Dr. Euwe won van Myhre en Cortlever versloeg Opstahl. De par tijen Van ScheltingaVastol en Prins Konghavn eindigden resp. in een neder laag en een zege. Na de negende ronde' luidt de stand' Zuid-Slavië 27% p.; 2. Argentinië 27 p.; 3. en 4. Ver. Staten en West-Duitslana elk 24 p.; 5. Nederland 23% p.; 6. Chili; 7. en 8. België en Zweden; 9. Fin land; 10. Oostenrijk. i 2 4 5 6 7 8 9 10 U 12 14 15 lf 17 20 21 22 2? 2 A 25 21 28 29 30 31 ?3 34 35 37 38 3» 40 41 4? 43 44 45 6 47 |48 49 50 51 sz: 5? 54 55 5« 57 58 «V 6o 61 62 63 64 65 >7 69 70 72 73 74 75 7?""" 77 78 79 80 82 83 84 85 88 89 90 91 92 Horizontaal: 2. plaats in Noord- Holland; 15. herkauwer; 17. stoot; 18. populaire benaming van een parapluie; 19. muurholte; 20. Italiaanse rivier; 21. badplaats; 23. nattig koud; 25. titel (afk.); 26. hoofdbedekking; 27. bitter vocht; 28. aardigheid, 'grap; 30. inzet; 32. klap; 33. kleur; 34. scheiden tot nadere bijeenroeping; "36. de gezamenlijke ho rens; 38. smaden; 39. voertuig; 40. te genspoed; 42. roofdier; 43. rand; 45 voor zetsel; 46. plant, waaruit een genees middel tegen borstkwalen wordt bereid; 48. Javaans vorstenverblijf; 50. handels bedrijf; 51. plaats in Noord-Holland; 52. bloeiwijze; 54. mutsenkant; 56. treuze len; 59. pers. voorn.; 61. telwoord; 62. boom; 64. gasvormig element; 65. noot; 66. zotteklap uitslaan; 68. vrucht; 70. voorbeeld; 72. koopmansgoed; 73. ge meen; 75. boom; 77. pluk, bos; 78. zwaardvis; 79. nauwelijks; 80. insect; 82. majeur; 84. onstuimig; 85. noot; 86. he- yig; 87. bloem; 89. handelsvereniging (afk.); 91. pers. voorn.; 92. plaats in Noord-Holland. Verticaal: 1. plaats in Noord- Holland; 3. voorzetsel; 4. kledingstuk; 5. uitstapje; 6. boom; 7. dringend ant woord betaald (afk. op telegrammen); 8. plaats in Noord-Holland: 9. bloem; 10 deel van de Bijbel (afk.); 11. geleerd; 12. vogel; 13. boom; 14. plaats in Noord- Holland; 16. vette substantie; 20. schil- dersgerief; 22. let wel; 24. plomp; 26. steen; 27. soort brandewijn; 29. klink nageltje; 31. ogenblik; 32. deel van het ccuvert; 33. slagsnoer; 35. plaats in Noord-Holland; 37. plaats in Noord- Holland; 38. plaats in Noord-Holland; 40. afbeelding; 41. genezen; 43. vogel; 44. bouwwerk; 46. vis; 47. daad; 48. roof dier; 49. kloosterlinge; 53. plaats in Noord-Holland; 55. lichaamsdeel; 57. schijf; 58. plaats in Noord-Holland; 60. tekening van de aarde of een deel daar van; 62. electrisch geladen deeltje; 63. wortel; 65. roofdier; 67. oude inhouds maat; 68. verkeerd; 69. gewricht; 71. schraal; 73. sappig; 74. plaats in Noord- Holland; 76. droge, korte hoest; 79. voorzetsel; 80. metaal; 81. herkauwer; 83. rivier (Zuid-Amerika)86. noot; 87. Ludolfiaans getal; 88. nummer (afk.); 90. bijwoord. Inzendingen tot en met 12 Septem ber aan 't Kasteel van Aemstel (afd. Prijsraadsel), N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam. Oplossing 19 Augustus: S R M A A L K A K R E M N S K L S A A G T R R A A A A F P F EMI MUD P G E R N M O O S S T E A R I M L O O O 0 N K T P E U I 1 L NIS HOT K N E I S K LEL E M E TAG AAI N S O Q V E SAN O N B K A A ADR LIS C E N T I E L E I K L M E P B D O F K E I E L E E T B E R M A L I N E T Y D A L E D I T I EEN I G E L G E V R U W N O N S O F L E M R E I SEMEN E S R P E U E R S T T E A N V A E S M A E L R M E I L A T K Advertentie Het aloude Dikker Thijs heeft zich in een nieuw kleed gestoken. Als U van een ex quise diner in een apart-intieme sfeer wilt genieten, heten wij U van harte welkom. DIKKER THIJS N. V. Leidsestraat 82-84 - Amsterdam Voor het internationaal concours hip pique te Roterdam, dat van Donderdag 7 t/m Zondag 10 September wordt ge houden, hebben vijf buitenlandse équipes ingeschreven. Voor België star ten onder meer de ruiters Selliers de Moranville, Neves de Mevergnies en majoor Van der Ton. Denemarken zal voor het eerst sedert jaren weer ruiters en paarden naar Nederland afvaardigen. Het Britse Rijnleger komt, evenals Denemarken, met acht paarden in het veld, terwijl ook Zweden zeer goed ver tegenwoordigd is (12 paarden). Ook Zwitserland komt met een sterke ploeg uit. De Nederlandse kleuren zullen onder meer worden verdedigd door J. Rijks met „Romanichel" en de zeer goede combinatie, ritmeester Gruppelaar met „Ampère", „Random Harvest" en „Pla- han-Plahan", geen gemakkelijke con current voor de buitenlandse deelne mers. Ook van baron van Lynden, D. Gelderman, ritm. Bischoff van Heems kerk en W. G. Hendrickx mag men goede resultaten verwachten. LADDERWEDSTRIJD Oplossing van de tweezet nr. 954 van Classicus, Venray, eerste publicatie. 1. Dxb3, Kco; 2. Da3 mat. 1. c5; 2. Db8 mat, in plaats van het gereed liggende 2. Dh2 mat. 1c6; 2. Pe6 mat. Een een voudig volledig tempoprobleem met matverandering. Probleem nr. 957 van N. IJ. J. Termaat. Eerste publicatie. abc d f S Wit geeft mat in twee zetten. Oplossingen binnen drie weken te Na loting werden de prijzen toege-, kend aan: P. Sabel, J. v. d. Heijden-^ straat 126, Hilversum; Mevr. S. Warmer dam, Van 't Hoffstraat 65, Haarlem; J. v. d. Weetering, Pienemanstraat 1 II, Amsterdam; A. Roovers, Jan Haring straat 47, Haarlem; A. HenkesJantzen, le Helmersstraat 239 huis, Amsterdam; P. Hulsebosch, Stationsweg 208a Hille- gom. zenden aan Jos. Duvergé, Binnen Brou wersstraat 40, Amsterdam, EUWE—WEENINK AMSTERDAM 1923. Hollands. Wit: M. Euwe. Zwart: H. Weenink. 1. d2d4, f7—f5; 2. e2—e4. d7—d6; 3. e4xf5, Rc8xf5; 4. Ddlf3, Dd8c8; 5. Rfld3, Rf5xd3; 6. Df3xd3, Pb8—c6; 7. Pgl—f3, e7e6. (Wit dreigde d4—d5. De situatie is thans wat duidelijk gewor den; zwart heeft de zwakte behouden, die nu eenmaal moest voortvloeien uit zijn eerste twee zetten, t.w. een achter gebleven pion op de open lijn.) 8. 00, Dc8d7. (Zwart moet schielijk roehe ren, daar anders Tel en Pg5 onaange naam zou worden.) 9. c2c4, 000; 10. Tfl—el, Pg8—f6; 11. Rel—d2, Td8— e8; 12. Pbl—a3, Rf8—e7; 13. b2—b4, Th8 —f8; 14. b4b5, Pc6—d8; 15. Pa3—c2. Pf6h5! (Zwart moet enig tegenspel zien te krijgen; daar wits a-pion drei gend gaat avanceren.) 16. a2a4, g7 gp! (Aldus nog een pion aanbiedend. Het nemen hiervan zou echter ongunsti ger zijn dan slaan op h7.) 17. a4a5, g5g4; 18. Pf3g5, d6d5. (Hiermede wordt het paard wel het vluchtveld e4 ontnomen, doch de zet stelt wit in staat zijn e-pion door te drukken. De' partij komt nu in een kritiek stadium.) 19. ba—b6, c7xb6; 20. a5xb6, a7—a6; 21. c4 -^c5! Re7xg5! (Zwart moet dit paard slaan teneinde het opspelen van de e- pion te voorkomen.) 22. Rd2xg5, Pd8—c6. (Het schijnt nu, dat de witte aanval volkomen is afgeslagen. Doch wits pion op b6 is uiterst sterk en blijkt later in de partij een torenoffer op a6 mogelijk te maken. In plaats van zijn stelling te consolideren zet zwart thans een tegenaanval in een politiek, die natuurlijk fataal blijkt te zijn.) 23. Tel bl. (Na deze zet moet zwart voort durend rekening houden met een toren offer op a6.) 23Dd7g7? 24. Rg5- e3, Kc8d7; 25. Pc2—b4, Te8—c8; 26. Tblxb4, Te8c8; 27. Talxa6ü (Het be gin van een diepberekende combinatie, die volkomen correct is en de partij be slist.) 27b7xa6; 28. b6—b7, Tc8— b8; 29. Dd3xa6, Dg7—e7; na nog enkele zetten geeft zwart het op. „Schaakpartijen van Dr. M. Euwe". 7 /■V-"' (Van onze correspondent) Het is nu ruim een dozijn jaren geleden, sinds ik het liefelijke stadje Gorizia aan de azuren Isonzo halsoverkop moest verlaten. In die tijd ik spreek van een tweetal jaren voor de wereldoorlog no 2 werd dit hele gebied, dat vroeger aan Oostenrijk behoorde de vroegere naam Görz zégt het reeds op de snelst mogelijke en radikaalste wijze ver- Italiaanst. Het was Mussolini vooral, die, zich een gioot fascistisch rijk dromend, alle sporen van de oude Oostenrijkse en Slavische bevolking wilde doen verdwijnen. Het land moest Italiaans zijn De voornamen der bewoners zelfs de familienamen werden veranderd, alles kreeg een Italiaanse klank en natuurlijk werd het Italiaans er de enige offici ële taal. Italiaanse onderwijzers in de scholen, Italiaanse politie en beambten. Het Slavische deel der bevolking vooral de Slovenen, die men met hun blond haar en blauwe ogen, niet met de Kroaten en Joegoslaven moet vergelijken verzetten zich heftig hiertegen Ze wensten hun oude gebruiken en gewoonten, hun namen en taal te handhaven en wisten van geen wijken. :'ï:v bo:; Pndertussen was Sam nog als maar aan het 0 den. Het was erg spannend, want niemand kon ®rtelieW; of het monster hem inderdaad zou opvan- n Maar gelukkig ja, het ging goed. Maar toen Sam bed neerplofte, gebeurde dat met zo'n gewel- baart, dat alle touwen, waarmede het bed op de kop van het monster vastgebonden was, knapten, en met bed en al gleed Sam van de kop van hek monster af. Hij gleed helemaal naar beneden, precies hun eigen huis in. Sim en Rasmus staken toen hun hoofden door het raam naar binnen en zeiden: „Nou, welkom thuis. We zijn erg blij, dat je er weer bent." Maar Sam had geen tijd om naar hun gepraat te luisteren. ,Help," riep hij. „Mijn bed staat in brand." En zo was het ook. 't Bed was door do wrijving, toen het over ie rug van het monster gleed, in brand geraakt. Drastische maatregelen waren daarvan het gevolg. Mussolini voerde een exi.ra belasting in voor de boeren, die zo drukkend zwaar was, dat er van hun eigen producten niet genoeg overbleef om hun honger te stillen. Meer nog wierp zich de Italiaanse dictator op het intellectuele deel der bevolking, we tende dat hij hiermee het hart van het verzet zou treffen. Reeds direct na de oorlog '14—'18 hadden verschillende vooraanstaande families de wijk geno men naar Egypte, Frankrijk etc. De in tellectuelen nu, die bleven, werden op een verschrikkelijke wijze vervolgd. Van hun betrekkingen ontheven, langza- merhand van hun bezittingen beroofd, werden de hardnekkigsten onder hen zonder opgave van redenen gearres teerd. Men hoorde dan een tijdlang mets van hen, tot ze opeens weer naar hun familie gebracht werden. Ziek, dood ziek, tot sterven gedoemd, kwamen de ongelukkigen weer terug. Zij werden gedwongen grote hoeveelheden olie te drinken, waaraan bepaalde ingrediën ten en substanties waren toegevoegd, die meestal een langzame maar zekere dood tengevolge hadden. Het huis werd bovendien van dat moment af door de carabinieri hermetisch afgesloten van alle menselijk contact en eventuele me dische hulp en dè familie werd later gedwongen een verklaring te onderte kenen, dat het slachtoffer een natuur lijke dood gestorven was. Toen ik me van de waarheid dezer gevallen vergewist had, schreef ik eni ge verontwaardigde artikelen tegen deze koelbloedige en huiveringwekken de moorden. Met als gevolg, dat ik plotseling in m'n hotel van enige heren van de politie bezoek kreeg en nog van geluk mocht spreken, dat ik en kel over de grens gebonjourd werd. Met een diep meelijgevoel voor de Slovenen ben ik toen naar Joegoslavië getrokken, waar in die tijd meer vrij heid bestond. Op het ogenblik bevindt zich echter een nieuwe dictator, juist aan de kant waarheen ik toen vluchtte en die het heeft weten klaar te spelen (wat hebben de dicta- tuurstaten niet alle klaargespeeld), dat de demarcatielijn tenslotte door de stad Gorizia zelf getrokken is. Zodat een deel van de bevolking maar kort van de democratische Italiaanse rege ring van thans heeft kunnen genieten en weer onder een nieuwe tyrannie zucht Ofschoon het niet meevalt een per mit te verkrijgen deze zone B te be treden, is het me toch gelukt een tijd lang een kijkje te nemen in deze stre ken, waar de rode militie regeert. De eerste indruk een gevoel waaraan men zich niet onttrekken kan is, dat er een grote angst onder de bevolking heerst. Dit merkt men zoveel te meer, indien men, wat ook al weer niet ge makkelijk is, de officiële gidsen (die allemaal handlangers van de politie zijn) van zich afgeschud heeft en op z'n eentje contact met de mensen zoekt. „Om Gods wil spreek niet met mij", roept een oude Oostenrijker me toe, als ik hem tracht aan te klampen. Een vrouw zegt fluisterend tot me „dat zij nadien ondervraagd wordt, dat de poli tie alles ziet en haar volgt" en ze haast zich meteen verder. Wanneer ik even om de hoek van de straat in een bijna lege etalage kijk, heeft een onbekende op een korte afstand ook plots interesse in een winkel. Ik begrijp dat ik gevolgd wordt en ga naar mijn hotel terug, maar vastbe sloten de andere morgen voor dag en dauw op te staan en ongemerkt de klei ne dorpjes in te trekken. Wanneer de zon tenslotte majestueus over gigantische bergen klimt, ben ik reeds, op vertoon van mijn Nederlands paspoort^ gastvrij in een klein boerde rijtje opgenomen. Een kop zwart vocht, dat zeker koffie moet voorstellen een stuk droog maisbrood, dat de man met me deelt, geeft me alvast een idee van 't ontbijt hier. Hij moet dadelijk weg, zegt hij treurig tegen me! Ze komen hem halen voor een fabriek. Met autobussen gaan ze daar allen naar toe. „Tito," er ligt een klank van haat bij dit woord in zijn stem, „heeft bevolen, dat alle mannen zonder uitzondering in de industrie moeten worden opgenomen. Het is staatsbelang." De landbouw, zijn De Deense Wielerbond heeft na een onderzoek, ingesteld in verband met „combines" tijdens wedstrijden op de baan van Odense, waarbij de renners vooraf onder elkaar uitgemaakt hadden wie zou winnen tot groot financieel voordeel van diegenen onder de wed ders, die tijdig een tip hadden gekre gen elf beroepsrenners geschorst. Tot hen behoort de Australiër Ken neth Stewart, als enige buitenlander. De tien geschorste Denen zijn: Rupert Christensen, Heino Dissing, Hans Niel sen, Axel Schandorff, Carl Koblauch, Kay Werner Nielsen, Jörgen Wiberg, Leo Andersen, Evan Klamer en Jörgen Christensen. boerderijtje, komt op de tweede plaats. Zijn vrouw zal naast het huishouden de zorg voor het vee en het land moeten overnemen.... Op een andere boerderij zijn alle mannen reeds vertrokken. En kele vrouwen en meisjes beginnen reeds met de moeizame arbeid op het land. Deze zijn nog wantrouwenden angstiger dan de mannen. Maar tenslotte vertelt 'n oude vrouw, die haar sappig „bischerl" Öostenrijks dialect nog niet ver leerd heefêS'Over de toestand, waarin ze verkeren. Alle producten, op een mini mum voor hen zelf na, moeten aan de Staat worden geleverd. Voor een liter wijn krijgen ze slechts 2 dinar en de Staat levert dezelfde voor 8 dinar aan de taverna's. Een kilo brood kost 60 dinar, terwijl haar man nog geen 100 dinar per dag verdient. Wijl ze eigen dom bezitten, heeft haar man geen recht op punten en rantsoenen en zo moet zij b.v. voor een paar schoenen op de vrije markt minstens 10 maal zo veel betalen. Het leven wordt hun zodoende op zulk een wijze ondraaglijk gemaakt, dat ze spoedig wel alles achter zullen moeten laten en de wijk) naar Italië nemen waarmee Tito dan meteen zijn doel be reikt heeft. Bij een andere familie barst de vrouw in tranen uit, als ik haar vraag of de mannen al naar de fabriek zijn. Ze weet niet waar haar man is. Ze heeft zo'n angst. Hij is door de rode militie een paar .dagen geleden gearresteerd. Voor kort nog zijn niet ver af enige boeren uit de gevangenis teruggekomen half kreupel geslagen de armen en benen Hoog opgericht staat by de Zone B de lichttoren met daarboven het vrijheids beeld. Daarachter in Tito's zone is ech ter van vrijheid g^fn sprake. vol littekens van de brandwonden Haar beide oudste zoons zijn in 1945 toen de partisanen hier binnen vielen naar de bergen gevoerd en nooit weer teruggekomen.... Haar man is een Kroaat en was een vurig aanhanger van Koning PeterWanhopig smeekt ze me iets voor haar man te willen doen een paar hologige verschrikte kinderge zichtjes gluren vanachter een verfloze deur naar meEr schiet een brok in m'n keel en ik haast me weer naar de grote weg. Nog ben ik hier nauwelijks aangeland of opeens springen van achter een bosje een paar ongure in het zwart geklede ke rels te voorschijn. Beiden dragen 'n auto matisch geweer op de rug. Dreigend wordt er naar mijn papieren gevraagd. Na een grondig onderzoek is dat geluk kig in orde. Nu opeens beleefd willen ze me begeleiden naar m'n hoteL Ik weiger even beleefd. Ze doen echter alsof ze lit niet merken en zo stappen we gedrieën homewaarts. Hier slaakt de hotelhouder een zucht van verlichting. Ik dank de beide politiemannen. Nee, ze willen niets van me drinken. Spoedig zullen er nu wel een paar „stillen" komen van het bureau van voorlichting, om me fabrie ken, nieuwe constructies, de progressies te tonen en de tevredenheid daarover van de bewoners. Parade der geallieerden i* Triëst HILVERSUM H, 298 m. - KRO: 18.00 amusem.muz., 18.20 journalistiek week- overz., 19.00 nieuws. 19.25 pianowerk v. Chopin, 20.00 nieuws, 20.15 Lichtbaken, 20.43 Steek eens op heren, 21.00 fragm. uit Italiaanse opera's, 21.45 Weet u het?, 21.55 amusem.muz., 22.25 West-Indisch comm.. 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.20 symph. in F van Glazounoff. HILVERSUM I. 402 BV - VARA: 18.00 nieuws, 18.15 Een sprookje. 18.20 har monie, 18.40 zangver., 19.00 artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 mensen in Ame rika. VARA 20.00 nieuws, 20.05 dingen v. d. dag. 20.15 Weense muz., 20.45 ca baret, 21.45 socialistisch comm., 22.00 amusem.muz., 22.30 De Palagi, redevoe ringen van het Zuidzee-opperhoofd Tuiavii v. Tiavea, door Otto Sterman. 5, 22.45 Jean Sablon, 23.00 nieuws, 23.25 amusementsmuziek. ZONDAG HILVERSUM II, 298 m. - KRO: 8.00 nieuws, 8.15 conc. grosso v. Handel. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws. 9.45 va riaties en fuga v. Muller. IKOR: 10.00. NCRV: 11.30 gram. KRO: 12.15 conc. voor fagot v. Weber, 12.35 amusem.muz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13 20 amusem.muz., 13.45 bijbel, 14.00 voor spel Die Meistersinger v. Wagner, conc. no. 2 v. Saint Saëns, Hongaarse Rhapso- die V. Liszt, 14.50 bariton, 15.00 noctur ne v. Beethoven, sonate v. Hindemith, 15.45 Kath. overleg, de politiek en de katholieken. 16.10 Thuisfront, 16.15 sport, 16.30 Vespers. NCRV: 18.30 strijd krachten, 19.00 kerkorgel, 19.15 nieuws. KRO: 19.45 kajotters te Brussel, 20.00 boek, 20.12 amusem.muz., 21.00 kruis- klankpuzzle, 21.15 amusem.muz., 21.25 Heilige tegen wil en dank, hoorspel naar Henri Ghéon, 22.45 Avondgebed. 23.00 nieuws. 23.15 amusementsmuziek. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.15 postduiven. 820 gram., 8.30 platteland, 8.40 Thuisfront, 9.10 postdui ven, 9.15 allegro v. Schumann, Bbllade v. Fauré, 10.00 ouv. Mignon v. Thomas, voorspel le en 3e acte Traviata v. Ver di. ouv. De diefachtige ekster v. Ros sini, 10.30 boek, 11.00 meisjeskoor, 11.15 cabaret Win» lbo. AVRO: 12.00 amuse- mentsmuz., 12.30 Zondagclub, 12.40 Pierre Palla, 13.00 nieuws, 13.20 amu sem.muz., 13.50 Even afrekenen heren, 14.00 Moto Perpetuo, Paganini, 14.05 boek, 14.30 Requiem in d v. Mozart, herh. Salzburger Festspiele. 15.35 film 15.50 amusem.muz., 16.00 amusem.. 16.30 sport. VARA: 17.00 muziekver., 172C zangver., 17.40 voordracht, 18.00 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 strijkork., 20.35 Glorian dialoog, 21.05 werk v. Robert Stolz. 21.50 reportage, 22.00 oude liedjes, 22.30 Ne derlands Trio, 23.00 nieuws, 23.15 dans muziek. MAANDAG HILVERSUM II, 298 m. - NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 730 gram., 8.00 nieuws, 8.15 sport, 8.45 strijkork., 9.15 zieken, 9.30 werk v. Berlioz, 11.20 boek. 11.40 hobo, 12.10 amusem.muz„ 12.33 kerkorgel. 13.00 nieuws. 13.15 amuse- mentsmuz., 13.45 amusem.muz., 14.00 vacantieverhaal, 14.30 kamerork., 15.30 zang, 16.45 vocaal ensemble. 17.15 pop. orgel, 17.45 Suriname, 18.00 amuserr, - muz.. 18.20 sport. 1830 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 koor, 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.15 ouverture Ben- venuto Cellini van Berlioz, varia tions v Franck, Burlesque v. Strauss, ouv. Tannhauser v. Wagner, 21.15 met een emigrantenschip naar Australië, 21.35 Valses Nobles v. Ravel. 2130 In de schaduw v. Moskou, 22.00 Deborah, slot, v. Handel, 23.00 nieuws. 23.15 ballet- muz. Faust v. Gounod, balletmuz. Cin derella v. Prokofieff. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.18 gram., 8.00 nieuws, 818 amusem.muz., 9.00 klass. muz. VPRO: 10.00. VARA: 10.20 George Formby, 10.30 vrouw. 10.45 zieken. 11.25 hobo, 11.40 twee Chinese legenden, 12.00 or gel. 12.30 land- en tuinbouw, 12.38 amu sem.muz., 13.00 nieuws, 13.15 midden stand. 13.20 amusem.muz., 13.50 amu sem.muz., 14.00 liederen v. Schumann. 14.30 Tussen mens en nevelvlek, aard- stralen. 14.45 operettefragm.. 15.10 Een avond vol vergissingen, blijspel naar Oliver Goldsmith, 16.30 werk v. Wal ton. 17.00 jeugd, 17.30 amusem.muz., 17.40 Labor-Day In de USA. 18.00 nieuws, 18.20 politiekapel, 19.05 Aan de wieg van het Europese geld, 19.20 Solo suite no. 5 v. Bach, 19.45 landbouw. 20.00 nieuws, 20.15 dansmuz.. 20.45 ca baret, 21.20 De onbekende Verdi frag menten uit werk v. Verdi. 21.45 N.V.V.. 22.00 symph. In D v. Mahler, 23.00 nieuws. VPRO: 23.15. VARA: 23.30 thea terorgel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7