„Het gaat om het hoogste goed Atheense politie arresteert Cozta Titel „Eerbiedwaardig" voor Paus Pius X Bertha onder rechts bevoegdheid van HoT BALLONOPSTIJGING IN DE HOOFDSTAD BEMOEILIJKT DOOR DE REGEN VOLLEDIGE OVEREENSTEMMING OVER GROTERE WAPENPRODUCTIE Pleven20 Franse divisies nodig Vijf en twintig spelers in Ned. Elftal-club Geen „ijzeren gordijn" in de handel Tot hoofd eo hart Dr. Drees: Ons volk op tweeërlei wijze weerbaar, naar binnen en naar buiten Het weer. Frankrijk en België verlengen hun diensttijd Aanval op Ambon nu spoedig verwacht Canadees geland in O.-Duitsland Aartsbisschop erkent het op de berg Ida gesloten huwelijk Duitse lichter los geslagen MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248161 99 LANDDAG STEUN WETTIG GEZAG Prinses Wilhelmina tijdelijk niet op 't Loo R.K. TABAKSBEWER KERS BIJEEN Verlaging van accijns gewenst Tweede part. secretaris van de Prins Met ingang van 15 September is be- «fpemd tot tweede particulier secretaris y" Prins Bernhard de reserve-majoor ?,er cavalerie B. G. Dorhout Mees te ^dgelenzang. De heer Dorhout Mees trad Rede van dr. Drees wwMmMiMÊwMÈM VIER VAN DE NEGENTIEN..... WEERBAARHEID VAN WEST-EUROPA ii mmsmimkm Maatregelen in België Communistisch raadslid treedt af Verstekeling op de „Nieuw Amsterdam" Op z'n eentje Attlee antwoordt op beschuldiging van Churchill Alleen strategisch-niet-belangrijke goederen naar Rusland Zes gewonden bij autobotsing BUS MET „WAARHEID VRIENDEN" BESCHOTEN AUTO IN KANAAL GEREDEN Ontvoering en onwettige buit van wapens Door regering in de val gelokt? Tassoula weent Bedrogen Waar ze landden Drie man op het nippertje gered Zweeds jacht gezonken Oud-minister Wij er s ridder N.«L. BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 1. 1. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per milltmeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. 'ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, 1 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Het Nationaal Instituut Steun Wettig; Gezag; heeft Zaterdag; in Dordrecht een Landdag gehouden voor de vrijwilligers van de Nationale Reserve, van de reserve-grensbewaking, reserve-Rijkspolitie, reserve-gemeentepolitie en het algemeen vrijwilligersdepot, die door 2500 reservisten werd bijgewoond. Prins Bernhard heeft een deel van de dag meegemaakt, evenals generaal mr. H. J. Kruis en de Staatssecretaris van Oorlog, mr. W. H. Fockema Andreae. Verwachting tot Dinsdagavond: Meest zwaar bewolkt met later plaatselijk weer enige regen of mot regen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid-West en West. Des nachts iets warmer. Zon: 5.57—19.20. Maan: 22.34—16.13. De dag <begon met een kranslegging bij het ^mument voor de gevallenen in de lj. .ste wereldoorlog op het Su- matrap] 1 te Dordrecht door de Com missar; /an de Koningin in de provin cie Overijssel, ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, namens het hoofd bestuur van het Nationaal Instituut. Hierna hield de voorzitter van het ge west Zuid-Holland, de heer J. A. J. Jansen Manenschijn, een rede, waarin hij herinnerde aan de eerste vrije Sta tenvergadering, die in 1572 in Dordrecht bijeenkwam. Deze eerste Statenvergadering, deze eerste bijeenkomst van de vrije steden, was een daad. Uit deze daad is geboren de grote machtige republiek der vrije Nederlanden. Deze eerste landdag, aldus de voorzit ter, al nemen er ook zeer velen aan deel, is klein zo wij letten op de milli- oenen die het Nederlandse volk vormen. Maar evenals in 1572 kan dit het begin zijn van een groot machtig geheel van ware vaderlanders, die willen vededigen, wat onze vad^cn, onder Gods zegen, hebben verworven, de vrijheid. Zoals in 1572 de boden het land doorgingen om de steden te roepen toe te treden, zo moet van deze landdag de roep tot alle Nederlanders uitgaan zich aan te sluiten. Het gaat ook nu. evenals toen, om het hoogste goed, de volksvrij- heden. De strijd voor de vrijhéid is een nooit eindigende worsteling. Zo wij rusten, zo wij niet paraat blijven, verliezen wij. De gevaren, die onze vrijheid bedreigen, zijn niet minder dan in de bange dagen van 1572. Wij moeten kiezen en nü kiezen. Niet wachten tot wij de vrijheid hebben ver loren om dan, zoals in de jaren 1940 tot 1945, alles te doen om deze te herwin nen, maar wij moeten ons tijdig voor bereiden om de vrijheid te behouden. Daarom, laat varen alle vooroordelen, alle slapheid en onverschilligheid en pak aan en zet door, met de bede, dat God ons moge steunen en sterken, aldus besloot spr. Na deze officiële opening hielden de vrijwilligers van de Nationale Reserve wedstrijden in excercities. De uitslagen van deze wedstrijden zijn: Zeeland: le prijs oefenverband Hoedekenskerke, 2e Prijs oefenverband Goes, 3e prijs oefen- verband Vlissingen. West-Brabant: le prijs oefenverband Breda, 2e prijs Til burg, 3e prijs Oud-Gastel. Zuid-Holland Noord: le prijs Den Haag, 2e prijs Schie- De II. Congregatie der Riten, heeft de titel „Eerbiedwaardig" verleend aan Paus Pius X, nadat zij tot de conclusie was gekomen, dat deze Paus op held haftige wijze de deugd heeft beoefend. Hiermee is de eerste stap naar de hei ligverklaring van dezé paus gezet. De congregatie zal thans een onder zoek instellen naar de wonderen, die aan de voorspraak van deze paus wor den toegeschreven. Vaststelling hiervan is nodig voor zijn zaligverklaring. Verder heeft de Congregatie haar goedkeuring gehecht aan de zaligverkla ring van de Italiaanse zuster Maride Mattias. Deze zaligverklaring zal op 1 October plaatsvintien. Een tweede decreet betreft de vast stelling van de wonderen door de Ca nadese zuster Margarita Bourgeois ver richt. Zij was de stichteres van de con gregatie der zusters van Onze Lieve Vrouw. Haar zaligverklaring is vastge steld op 19 October. Het zal de laatste zaligverklaring tij dens het Heilig Jaar zijn. Het vierde decreet keurt de zaligver klaring goed van de missionnaris Albe- rico Riscitelli, die tijdens de „Boxer opstand" in China in 1900 gedood werd. Zijn zaligverklaring zal in 1951 plaats vinden. Wegens aanleg van centrale verwar ming in een gedeelte van het paleis 't Loo zal Prinses Wilhelmina van van daag af voor enige tijd afwezig zijn en haar woning op Paleis Soestdijk be trekken, waarna zij nog enige tijd naar de Ruygenhoek zal gaan. In verband met het bereiken van haar zeventigjarige leeftijd zal de Prinses zich terugtrekken uit de kunstgenoot schappen, waarvan zij lid is. De Nederlandse R.K. Tabaksbewer- kersbond „St. Willibrordus" is in Den Bosch in een tweedaags congres bijeen geweest. In zijn inleiding noemde de ■Waarnemend voorzitter de verhouding tussen patroonsorganisatie, bedrijfsunie en bond goed. In de sigarenindustrie kon de inkrimping der prijsklassen wor den verwezenlijkt. Bij de sigaretten-industrie ontbreekt hog steeds een werkgeversorganisatie ^aarmee een landelijke C.A.O. kan wor den afgesloten. Wil de tabaksindustrie met haar Srote mate van werkgelegenheid be houden blijven, aldus spr., dan zal het streven gericht dienen te zijn op ver jaging van de accijns en verlaging te vens van de kostprijs. .®h Januari 1946 tot heden op als mili- ®lr secretaris bij de staf van de Prins diens kwaliteit van inspecteur-gene- ^sl var» He Knninkliike Lnndmacht. dam, 3e prijs Alphen aan den Rijn. Zuid- Holland Zuid-Oost A: le prijs Streef kerk, 2e prijs Gorinchem, 3e prijs Oud- Alblas. Zuid-Holland Zuid-Oost B: le prijs Gorinchem B, 2e prijs Riddërkerk. Na afloop van de beslissingswedstrijd van de militaire voetbalcompetities tus sen district Zuid en Noord, die met een klein verschil in kracht met 10 werd gewonnen door Zuid, reikte kolonel J. Termaten, inspecteur der Nationale Re serve, de prijzen uit aan de oefenver- banden. Omstreeks het middaguur werden de deelnemers aan de landdag ontvangen door het gemeentebestuur van Dor drecht. Toen de Prins in de middag gearri veerd was en hjj de troepen geïnspec teerd had sprak de minister-president, dr. W. Drees, de vrijwilligers toe. Hij noemde deze samenkomst een getui genis van de bereidheid om een persoon lijk offer te brengen voor onze volks vrijheid. Het instituut Steun Wettig Ge zag is maar een onderdeel van de totale krachtsinspanning die ons volk zich zal moeten getroosten, maar het is een be langrijk onderdeel, vooral omdat het berust op het principe der vrijheid. Wfj leven onder vreselijke spanningen, aldus de minister-president, die begonnen zijn na de oorlog en verscherpt na Korea. Er is oorlogsdreiging en een dreigende agressie. Van binnen uit dreigt ook ge vaar. Ons volk heeft zich daarom op tweeërlei wjjze weerbaar te maken, naar binnen en naar buiten. „Wij moeten ons met alle middelen weren tegen het op het ogenblik agressie plegende communistische regiem. Men wekt nu op tot staking en agitatie, maar als men zelf over de macht wil beschik ken, dan moet elke opstand in bloed worden gesmoord. Deze diepe onwaar achtigheid is het kenmerk van dit re giem". Dr. Drees noemde de democratie een moeilijke regeringsvorm. Vrije menings uiting mag soms de indruk van zwak heid wekken en bij scherpe tegenstelling is zij ook werkelijk zwak. Nederland heeft in de loop van zijn geschiedenis ook scherpe tegenstelling gekend, maar toch is altijd gebleken, dat ons volk krachtig is eh sterk, omdat er veel .s wat ons bindt. Dr. Drees besloot zijn rede met tot de vrijwilligers te zeggen, dat zij kunnen getuigen „Hier duldt de grond geen dwingelandij, waar vrijheid eeuwig stond". Het middagprogramma bevatte verder een muzikale show, demonstraties zelf verdediging en een concours hippique. Vervolgens werd een mars door de stad gemaakt. 's Avonds was er een demonstratie van het gilde van St. Catharina uit Vught en de vertoning van een film over de reis van Prins Bernhard naar de West. De dag werd besloten met een taptoe en vuurwerk. Bertha Ilertogh, haar pleegmoeder en haar echtgenoot zijn vandaag voor het Hooggerechtshof te Singapore verschenen. Zoals bekend, had de Nederlandse con sul-generaal geëist dat het huwelijk van Bertjia zou worden ontbonden. Er werd een besloten zitting gehouden, waarna beide partijen overeenkwamen, dat Bertha onder de rechtsbevoegdheid van het Hof zou blijven. De zaak werd tot een nader te bepalen datum, waarop een openbare zitting zal worden gehou den, verdaagd. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 2 September Zo vurig had men gewenst er een blijspel van te maken, een feest met vlaggen en vuurwerk, waarvan tienduizenden Amsterdammers konden genieten op het uitgestrekte zandland bij het Olympisch Stadion, een festijn, dat, wanneer het maar droog bleef, voor de volle honderd procent moest slagen. Maar zie, een regenbui was niet ge noeg, millioenen liters regenwater kwamen er aan te pas om de anders zo heldere zandvlakte in een modderpoel om*te toveren en de vele tienduizen den, die toch kwamen, tot op de huid toe te doorweken. Er zouden negentien enorme ballons opstijgen met luchtreizigers, die hun faam overal in de wereld gevestigd hadden, een schouwspel, dat in Nederland nog nooit en in het buitenland sinds twaalf jaren niet was voorgekomen. Iets aparts dus. Maar het moedige leger van tienduizend, dat door geen zondvloeg was weg te spoelen, moest wachten van 's middags twee uur tot tien voor zeven in de avond. Toen pas kon het juichen, want na veel geharrewar en een ge vecht tegen de wind, steeg de oranje-grijze ballon van de Belg Droogen- broeck op, de mand er onder bungelend aan wild zwiepende touwen. De plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken van het Atlantisch Pact, die gedurende twaalf dagen te Londen hebben vergaderd, bereikten volledige overeenstemming over een program van wapenproductie op korte termijn, dat tegemoet zal komen aan de onmiddellijke behoefte van West-Europa, aldus verneemt U.P. van gezaghebbende zijde. Een werkgroep is belast met het treffen van voorbereidingen voor een uitgebreider beschou wing over een spoedige opbouw der defensies. Deze werkgroep zal haar be sprekingen in Londen blijven voortzetten in samenwerking met het perma nente secretariaat en de organen van de Noord-Atlantische organisatie die belast zijn met de defensie, de bevoorrading en de productie. Ondertussen zijn reeds de eerste stappen gezet, om deze plannen te ver wezenlijken. Frankrijk zal de militaire diensttijd van een jaar tot achttien maanden verlengen en van Belgische zijde is nu officieel bekend gemaakt, dat dësnilitaire diensttijd in dit land van één tot twee jaar wordt verlengd. De Franse premier René Pleven heeft Zaterdag in een rede te Metz be kend gemaakt, dat de militaire dienst tijd in Frankrijk van één jaar tot acht tien maanden zal worden verlengd. Pleven verklaarde dat deze maatregel noodzakelijk is om Frankrijk in staat te stellen zijn verplichtingen met betrek king tot de verdediging van West-Euro pa te voldoen. Omtrent de dienstplicht, zo zei Ple ven, bestaat tussen hem en de minister van Defensie Jules Moch volkomen overeenstemming. Als het parlement op 17 October bijeenkomt, zal de premier zijn besluiten voorleggen en de nood zakelijke gelden laten voteren. Pleven zei echter, dat Frankrijk „onbeschroomd" materialen, credietèn en goederen aan het buitenland zou vragen, daar het alleen de bewape ningslast niet kon dragen. Over de binnenlandse toestand zei hij, dat nie mand zich illusies moest maken. Er zouden nog verscheidene jaren van schaarste volgen. Pleven verklaarde: Wij zullen Frank rijk opnieuw tot een militaire mo- Prins Bernhard in gesprek met dr. Drees tijdens de landdag van Steun Wettig Gezag. gendheid maken. Zonodig zullen wij daartoe tijdelijk andere doeleinden van essentieel belang prijsgeven. De communistische vijfde colonne in Frankrijk zullen wij bestrijden, doch niet met middelen van totalitaire aard. Pleven zeide, dat de twintig per manente divisies in Elzas-Lotharin- gen en in Duitsland gelegerd zouden worden. In een officieel communiqué van het Belgische ministerie van Landsverdedi ging is bekend gemaakt: dat de militaire diensttijd in Bel gië van één tot twee jaar wordt ver lengd. dat de dienstplichtigen, die reeds met groot verlof zijn gezonden, weer onder de wapenen zullen worden ge roepen voor een oefentijd van nog vier maanden; dat de dienstplichtigen onder de wapenen zullen worden geroepen op negentienjarige inplaats van zoals voorheen op twintigjarige leeftijd; dat de dienstplichtigen, die in October met groot verlof zouden gaan, tenminste vier maanden langer onder de wapenen zullen moeten blijven. Dinsdagavond 5 September a.s. zal de Nederlands Elftalclub voor het eerst in het nieuwe seizoen bijeenkomen. Onder leiding van oefenmeester v. d. Leek zul len op het V.U.C.-terrein te Den Haag de voorbereidingen voor de interlandwed strijd Zwitserland—Nederland (15 Oc tober te Bazel) beginnen. Voor deze trainingsbijeenkomsten zijn de volgende 25 spelers uitgenodigd: Kraak (Stormvogels), Saris (B.V.V.). v. d. Sluys (B.V.V.), Melief (H.D.V.S.), Terlouw (Sparta), Van Tuyl (Eindho ven), Stoffelen (Ajax), Biesbrouck (R.C.H.), De Graaf (Limburgia), Clavan (A.D.O.), Lenstra (Heerenveen), Rijvers (N.A.C.), Michels (Ajax), Hofma (Hee renveen), Tjepkema (Blauw Wit) Mes man (Blauw Wit), v. Schijndel (S.V.V.). Röhrig (H.B.S.), Verbeek (Sparta), Al berts (Vitesse), Bruist (Limburgia), Weenink (Brabantia), Van der Vegt (H.B.S.), Langelaan (H.B.S.), en Ver munt (R.B.C.). Regen en wind maakten^iet de ballon- vaarders en het publiek Zaterdagmiddag te Amsterdam erg lastig. Toch gingen er ballons de lucht in. Hier vertrekt de Belgische. 4 De regering van de republiek Zuid- Molukken te Ambon deelt mede dat de troepen van de Apri thans bezig zijn het vliegveld op Buru in orde te maken. Gezien de over de rest van de Molukken samengetrokken militairen wordt bin nenkort een grootscheepse aanval op Ambon, zowel van zee als uit de lucht verwacht De activiteit van de republiek Indo nesië beperkte zich de afgelopen week tot het beschieten van de eilanden van zee uit. Te Tuwehu en Itawaka werden enige huizen, een school en een kerk beschadigd. F.r zijn vier doden gevallen. De oud-wethouder van Onderwijs te Hengelo, de heer H. Herder, heeft voor het lidmaatschap van de gemeenteraad van Hengelo, waarin hij voor de Commu nistische Partij Nederland zitting had, bedankt. De heer Herder is uit de C.P.N. getreden. Na het vertrek van de „Nieuw Am sterdam" uit Southampton, enkele dagen geleden, bleek zich een ongeveer 36- jarige verstekeling, de Amsterdamse ar chitect A., aan boord te bevinden. Bin nen een half uur na aankomst van het schip te New York is de verstekeling op de „Noordam" gezet die naar Rot terdam terugvaart. Zo startten er in totaal vier, slechts vier van de negentien luchtreuzen, die eenmaal gevuld als tuimelaars heen en weer schommelden in de voor ballonvaarders eigenlijk te straffe wind. Om zeven uur vijf ging de ballon van de 76-jarige Fransman Cormier de lucht in, vlotter dan de eerste, en vijf minu ten later wierpen mevrouw Boesman en haar reisgenoot het zand uit de zakken om na enkele vergeefse pogingen de tocht door het luchtruim met de grote oranje-gekleurde „Henri Dunant" in Zuid-Oostelijke richting te beginnen. Een luid gejuich ging er op. toen de Nederlandse ballonvaarster het contact met de grond verbrak. Doch zo gemak kelijk ging het nog niet, want een vijf en twintig meter verder werd de mand tegen het zand gesmakt. Pas toen er voldoende ballast over boord was. ging de grote ronde kogel definitief de lucht in. Toen, om even na zevenen, stond er nog een klein dozijn ballons geheel of slechts voor een deel gevuld te wachten op de start. Enkele van de luchtreizigers durfden de tocht in het noodweer echter niet aan en haalden de scheurbaan open, waardoor het gas met vervaarlijk gesis ontsnapte. An deren zagen zich genoodzaakt de trein naar huis te pakken, omdat de ballon door hevige rukwinden stuk sloeg. Hiermee was voor velen het feest ge ëindigd. Maar degenen, die het avond eten en de behaaglijke huiskamer nog even lieten wachten en de regenbuien ook in de inmiddels gevallen duisternis trotseerden, hebben nog sensationele ogenblikken beleefd. De enorme zilvergrijze ballon van de Canadees Boitard stond er nog in zijn volle omvang. Hierop concentreerde De Britse premier Clement Attlee heeft Zaterdagavond in een radiorede geantwoord op de rede, welke de Britse oppositieleider Churchill een week tevo ren eveneens voor de radio gehouden had en waarin deze de regering ervan beschuldigde dat zij niet voldoende toe zicht hield op dc Britse staalindustrie die machinewerktuigen voor Rusland produceerde voor de fabricage en de reparatie van tanks. Attlee zei in zijn rede, dat de politiek van zijn regering er nimmer op gericht was geweest, een „ijzeren gordijn" te plaatsen tussen de handel van Oost- met West-Europa, De levering van machines aan Rusland is het resultaat van een tusaen Groot- Brittannië en Sovjet-Rusland gesloten overeenkomst „in ons wederzijds be lang", aldus Attlee. „Groot-Brittannië heeft levensmidde len en constructiehout in ruil voor ma chines en grondstoffen ontvangen. Rus land is de verplichtingen van de over eenkomst nagekomen en wjj komen de onze na," zo zei hij. Vlak bij de overweg op de Hoge Weg te Hoevelaken zijn Zaterdagmiddag drie auto's met elkaar in botsing gekomen. In een der wagens zat mevr. De Vries uit Hoe velaken met haar pas uit Indonesië gere patrieerde zoon. Mevr. De Vries liep een zware hersenschudding en een dij been breuk op, haar zoon bekwam een lióhle hersenschudding en een beenbreuk. In een truck zaten drie militairen, liftend naar huis. Van hen werd m. J. Leerkamp vit Enschede zwaar gewond. K. van Dijk uit Mursum (Fr.) en J. C. van Roekei uit Ben- nekom werden licht gewond. Tenslotte liep de chauffeur van de derde wagen lichte verwondingen op. Drie en dertig personen, die Zondagmor gen met een autobus uit Friesland op weg waren naar Amsterdam, om het „Waar heid-zomerfeest" bij te wonen, hebben een weinig prettig avontuur beleefd. Toen zij omstreeks half negen Breezand over de Afsluitdijk passeerde, werd de autobus vanuit een zolderschuit beschoten, ver moedelijk met een jachtgeweer met hagel. De linkervoorruit van de bus werd ver nield en de chauffeur kreeg een lichte schram, vermoedelijk door wegspringend glas, boven zijn rechteroog. De chauffeur bracht de bus onmiddellijk tot stilstand en rende naar de zolderschuit om de daders te grijpen. Zij bleken reeds gevlucht te zijn. Een wagen met de bladen van „De Sportwereld" is hedenmorgen vroeg bij Loenen geslipt en in het kanaal langs de weg gereden. De chauffeur en een tweede inzittende konden zich met enige moeite in veiligheid stellen; alle kranten gingen verloren. Costa Kephalogiannis, de Kretenzer, die het meisje zijner dromen Tassoula Petrakogeorgis ontvoerde, is gisteren door de Atheense politie gearresteerd. Zaterdag waren de gelieven, die beiden tot vooraanstaande, doch elkaar fel vijandige families op Kreta behoren, in een klooster op de berg Ida, waar Costa zijn geliefde sinds 20 Augustus verbor gen had, in het huwelijk getreden. En kele uren later gaven zjj zich aan de politie over. De politie arresteerde Costa wegens ontvoering en onwettig bezit van wa pens, terwijl Tassoula weende. „Ik wil Costa's vroüw zijn", vertelde zij. „Irf het begin vond ik hem niet aar dig, maar ik ben hem zo gaan bewon deren, dat ik nu zijn vrouw wil zijn". Costa zeide na zijn arrestatie: „Het spijt mij verschrikkelijk dat ik mijn schoonvader groot verdriet heb ge daan, maar ik kon het niet helpen. Ik hield zo veel van haar". Tassoula's vader wachtte op de aan komst van het echtpaar op het Hassani- vliegveld. Daar stonden ook 60 gewa pende politiemannen klaar. Hij ontken de toestemming tot het huwelijk te hebben gegeven. „Er is mij verteld dat ze getrouwd zijn. Maar ik keur het nog steeds af. Ik zal geheel Griekenland, en speciaal Kreta, vertellen hoe ik bedrogen ben". Onder politie-geleide werd het paar daarop naar Athene gevlogen, waar zq hun intrek namen in het paleis van de Aartsbisschop, om daar de nacht door te brengen. Gistermorgen echter, toen het paar zich in het huis van de broer van Cos ta bevond, werd Costa door de Atheense politie gearresteerd op last van het O.M. van Heraklion op Kreta. Later bleek, dat Tassoula door de oom van Costa, de luitenant-kolonel Manuel Sbokos, en Costa's broer Ma nuel naar een onbekende verblijfplaats is gebracht. In Athene gelooft men, dat Costa door de autoriteiten om de tuin is geleid. Zij hadden hem een vrijgeleide toegezegd, als hij met zijn bruid uit de bergen van Kreta naar Athene zou komen om daar zijn zaak te bepleiten jen om een bur geroorlog op Kreta te voorkomen. De minister van Openbare Orde, Au gustus Theologitis, verklaarde, dat de zaak niet meer onder zijn competentie valt, nu premier Venizelos haar in han den heeft genomen. Het huis van kolonel Sbokos wordt door twaalf agenten bewaakt. Men vreest n.l. dat de aanhangers van de Petrakogeorgi het zullen bestormen. Een woordvoerder van Aartsbis schop Spyridon verklaarde, dat de tus senkomst van de Aartsbisschop in de affaire officieel tot een eind is geko men. Hij zei, dat Tassoula in tegenwoordig heid van de Aartsbisschop had ver klaard, Costa als man te willen en dat zij niet onder dwang met hem getrouwd was. De Aartsbisschop acht het huwe lijk geldig en bindend, beschouwd Tas soula als de wettige echtgenote van Costa, en meent, dat Costa het recht heeft zijn vrouw op te eisen. Het gerucht gaat, dat Manuel Kepha logiannis gisteravond een geheim on derhoud met Venizelos heeft gehad. De minister van Buitenlandse Zaken, Constantine Tsaldaris, leider van de volkspartij, de grootste partij in de Ka mer, verklaarde, dat de arrestatie van Costa de regering van Venizelos en Aartsbisschop Spyridon compromitteert. Hii zou in de affaire geen stappen doen. Kenners van Kreta achten het onzin nig, Costa ten laste te leggen, dat hij zonder verlof wapens droeg. ..Op die grond zou men de halve mannelijke be volking van Kreta kunnen arresteren", zeggen zij. In Anoghia, de woonplaats van Cos ta. is de stemming zeer geprikkeld. Zo wel Costa als de vader van het meisje kunnen op aanhangers rekenen. Wel heeft de politie vele dorpsgenoten ont wapend, maar er zijn op Kreta nog al tijd wapens genoeg te vinden. De vader van Tassoula heeft ver klaard van plan te zijn de geldigheid van het huwelijk te betwisten op grond van Tassoula's leeftijd, die niet twee- en-twintig jaar, zoals aanvankelijk werd gemeld, doch negentien jaar schijnt te zijn. Iedere vooruitgang gaat niet met sprongendoch slechts stap voor stap^J Attlee zeide, dat wel order was gege ven, het bekend worden van militaire geheimen aan Russische inspecteurs in Britse fabrieken te voorkomen. Ander half jaar geleden waren stappen gedaan om te verzekeren, dat geen goederen van groot strategisch belang geëxpor teerd zouden worden, behalve ingeval van overeenkomsten, die reeds voor die datum gesloten waren. Hiervan was me dedeling gedaan aan het Lagerhuis door de minister van Handel in Februari 1949. De Britse exporten naar de Sovjet unie hadden geen schade gedaan aan de voorziening van Engeland zelf of andere exporten. Churchill noch zijn collega's hadden ten tijde van het sluiten van de overeenkomst met Sovjet-Rusland ge protesteerd. De beschuldigingen van Churchill heb ben de gewoonlijk flegmatieke Attlee kennelijk geprikkeld en de premier ver weerde zich nu in bittere bewoordingen, zoals hij die sedert de verkiezingscam pagne niet meer had laten horen. Churchill gaf blijk van een dictatoria le houding, meende Attlee, door te pogen het Lagerhuis weer te laten terugroepen nog voor de regering klaar was om een algemeen defensie-program in te dienen. Attlee verweet Churchill, dat hij Groot-Brittannië steeds neerhaalde ir. zijn redevoeringen, die in het buiten land bekend werden, en dat hij daar mede het nationale belang schaadde. „In de laatste twintig jaar," aldus Attlee, „schijnt Churchill het parle ment hoofdzakelijk beschouwd te heb ben als een plaats om redevoeringen te houden. Hij komt op als een prima donna, houdt zijn rede en dan ziet men hem voorlopig niet meer, behalve soms bij het vragenuurtje." Ten aanzien van Churchill's critiek op de regering met betrekking tot haar houding tegenover het plan-Schuman zeide Attlee, dat Churchill „heel goed wist, dat Schuman niet meende, wat hij zei, toen hij aandrong op het aanvaarden van een bovennationale autoriteit als voorwaarde voor deelneming aan de be sprekingen over het plan. Churchill's vrienden hadden later te Straatsburg ge poogd juist die dingen uit het plan ver wijderd te krijgen, die de Britse regering niet had kunnen aanvaarden. Zij waren echter tot de conclusie gekomen, dat die punten door de auteur van het plan als essentieel werden beschouwd. Attlee verweet Churchill, dat hij te veel opging in partijpolitiek. Hij wees zijn beschuldiging van de hand, dat de regering kortzichtig gehandeld zou heb ben door niet terstond Britse bataljons van Hongkong naar Korea te zenden „Men had ons verklaard," aldus Attlee, „dat een evenwichtige strijdkracht, zoals wij aanboden, ook al zou deze noodzake lijkerwijze later arriveren, van meer nut zou zijn. Pas later kregen wij een ver zoek om terstond infanterie te zenden." Intussen beeft Zaterdag de leider der liberale partij, Clement Davies, zich naast Churchill gesteld in diens aanval op het defensie-program der Labour- regering. Davies eiste dat het Britse le ger op een „volledig operationele basis" geplaatst zou worden. Hij beweerde, dat de regering de Britse defensie veron achtzaamde en het herbewapeningspro gram niet goed uitvoerde, hoewel men de toenemende Sovjet-kracht voor ogen had. men zijn aandacht. Plotseling gierde een felle rukwind over de vlakte. Met man en macht hield men het gevaarte in be dwang, doch enkele meters verder lag nog de half gevulde ballon van de Fransman De Cok, welke bijna geruis loos over het zand voortkroop. zich, ge stuwd door de voortjagende wind, van het verzwaarde net ontdeed en er voor de ogen van de verbaasde toeschouwers gemoedereerd op zijn eentje vandoor ging In pikkedonker startte tenslotte de Canadees Boitard om precies half ne gen. Met een zaklantaarn gaf hij licht seinen van hoog uit de lucht en beneden ging er voor de vierde maal op deze natte Zaterdag een juichend „vaarwel" op. Het was verder een middag vol te leurstellingen. Vooral voor de 80-jarige Fransman Revaine was het een harde slag, toen zijn ballon, geheel gereed voor vertrek, bij de start kapot sloeg tegen de omheining. De Amerikaan Don Piccard moest om een wel heel zonder linge reden opgeven. Vlak voor de op stijging raakte hij bedwelmd door het uit stromende gas, toen hij met het boven lichaam in de vulslurf nog een kleine reparatie wilde verrichten. Mr. Piccard moest ter observatie naar het Wilhel- minagasthuis worden vervoerd. In de loop van de middag waren er nog demonstraties met een zweefvlieg tuig, een helicopter, een Gloster Meteor straaljager en een nieuwe Fokker S-ll- Gerben Sonderman. de privé-piloot van Prins Bernhard. gaf in de Fokker-ma chine zulke verbluffende staaltjes lucht- acrobatiek te zien. dat de wachtenden op het „doorzijperd stukske gremd" er- beneden voor heel even de „vuile koude regen" vergaten. Om ongeveer half elf Zaterdagavond twee en een half uur na de start is de ballon van mevrouw Boesman ge land op ongeveer twee kilometer af stand van de zendmasten van radio Kootwijk. Mevrouw Boesman en haar passagier gingen lopend naar het hotel Kootwijk-Radio en vertelden daar, dat zij een zeer moeilijke tocht hadden met sneeuw- en regenbuien. De 76-jarige ballonvaarder Cormier landde eveneens in de zandverstuivin gen van Kootwijk. Bij het zoeken naar het dorp raakte hij zijn. ballon kwijt en is aan het dwa len gegaan. Tenslotte heeft hij de nacht in de zandverstuivingen doorgebracht. Zondagmorgen om 9 uur ontmoette hij twee kampeerders, die hem naar het dorp braohten, waar hij zich telefonisch in verbinding stelde met Amsterdam. De ballon van de Belg Droogenbroeck. die als eerste was gestart, is om 19.20 uur op de grens tussen de gemeenten Blaricum en Eemnes geland. De com mandant en zijn twee passagiers waren doornat, wantde mand kwam in een sloot terecht, werd weer meege sleurd door een rukwind en belandde toen op het droge. Zondagavond ontvingen de organisa toren een telegram van de Canadees Boitard. Zijn ballon is geland bij Maag denburg in de Russische zone van Duitsland en heeft een afstand afgelegd van ongeveer 450 km. Zowel de heer Boitard als zijn passagier bleven Zon dagmiddag bij de landing ongedeerd. De losgeslagen ballon van de Frans man De Cok is in de omgeving van Nijkerk neergekomen. Zaterdagnacht om 2 uur ontving de kustwacht van Terschelling van een Nederlandse loodsboot voor de Eems het bericht dat een zeelichter van de „Nord-Deutsche Lloyd" uit Bremen van een sleep, bestaande uit twee lichters, was losgeslagen. De kustwacht waarschuwde direct de schipper van de reddingboot „Twenthe", die de „Insulinde" in Oostmahom ver vangt. Even later voeren schipper Toxo- peus en zijn mannen reeds de stikdon kere nacht in, een moeilijke redding tegemoet. De losgeslagen lichter was intussen afgedreven en op het rif van de Bos plaat geslagen. Aan boord bevonden zich op dat ogenblik drie mannen in levensgevaar, de kapitein Heinrich Willems (60 jaar) en de twee matrozen Karl Haertel (42 jaar) en Fritz Becker (46 jaar), allen nit Bremerhafen. Toen de „Twenthe" naderbij voer was de lichter al grotendeels onder water ver dwenen. De situatie was zeer gevaarlijk, vooral omdat het vaartuig geen reling had. Op handen en voeten kropen de drie leden van de bemanning van het achterschip naar voren. Op een gegeven ogenblik draaide de „Twenthe" bjj en kwam met een hoge zee langszij. De mannen sprongen over en waren gered. De lichter, geladen met zevenhonderd ton steenkool, moet als verloren worden beschouwd. Zaterdagavond is het Zweedse jacht „Sluggo" bij een poging om de haven van Nieuwediep binnen te lopen, tegen de Zeedijk van de marinehaven lekge slagen en gezonken. De drie opvaren den, Zweedse studenten, de heren C. A. Karelson, J. L Nordstroem, en B. A. O. Sodergrim, konden zich op de dijk in veiligheid brengen. Zij waren onder weg van Rotterdam naar Brunsbüttel, toen zij door zwaar weer werden over vallen. Bij K.B. is mr. Th. R. J. Wijers, oud- minister van Justitie, benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1