BELL0 MAAKTE ZIJN LAATSTE ZEGETOCHT i j Grootste palingschip ter wereld ligt in Spaarndam 'T IS NIET MIS ALS BAM1AANS UW VERHUIZER ÜF EMBALLEUR IS Ook Neêrlands enige vrouwelijke stationschef deed uitgeleide Italië wint Coupe Giandaz Vervoerscapaciteit honderd duizend pond Naar Scandinavië en de Middellandse Zee AGENDA' „De Stompe Toren" Bloemen en fakkels TAXI? Bei 13000 HERINGA WUTHRICH Jaarvergadering HVB MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950 PAGINA 2 Haarlems industrie terrein Belangrijke voordracht van B. en W. Tentoonstelling Vrije Haarlemse Schildersschool Burgerlijke Stand tere» neemtvm Comedia opent toneelseizoen ,/n Vreemd meisjemet Myra Ward Onderscheiden NEGENDE ZOMER- CONCERT H.O.V. Hinderwet DODELIJKE AANRIJDING Kon. Liedertafel „Zang sn Vriendschap" vergaderde Drievoudige botsing REPATR1ËRINGS- EN TROEPENSCHEPEN ZIJLVEST 41, HAARLEM - TELEFOON 12456-14155- 11141 Ontploffing veroorzaakt gesprongen ruiten HEEMSTEDE R.K. Verenigingsgebouw Spreekuur burgemeester Heemsteedse politie wandelde in Arnhem Pakistanse minister in ons land Nederland laatste in de ongestuurde vier I R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" Verenigde KathoUieke Dammers Sportdag voor bouwfonds WASSERIJ DUYN OAC en NACHT GROOT KLAVERJASTOURNOOI GEOPEND 470 deelnemers schudden de kaarten „Onder Door" tien jaar Zomeravond-voetbal Kruis of munt Zaterdagmiddag liep heel Spaarn dam uit om het grootste palingschip ter wereld, de „Pieter Geertruida". welkom te heten. Bij het kanaal C was de harmonie „Crescendo" aan boord gekomen en vrolijk blazend zocht het tweede schip, dat onder Spaamdamse vlag de zee zal beva ren, de walkant op het terrein van de firma Kok. Vrijdag vertrekt dit palingschip met een vervoer-capaci- teit van honderdduizend pond naar Scandinavië en als daar het seizoen voorbjj is, wordt koers gezet naar de Middellandse Zee om de paling uit Noord-Afrika en Zuid-Frankrijk op te halen. Tot nu toe onderhield de firma Kok het transport met drie grote vrachtwa gens, terwijl de firma Kuiten de roem van Spaarndam hoog hield met een schip. Nu delen zij de buit, met dien verstande, dat de „Pieter Geertruida" wat groter en moderner is. Het schip is 33.10 meter lang, 5.85 meter breed en 2,70 meter hoog. De bouw geschiedde in de zeer korte tijd van vijf maanden, door de Scheepswerf „De Hoop" te Har dingsveld. De proefvaart van Hoek van Holland naar Umuiden heeft bewezen, dat het schip aan alle eisen voldoet. Het schip heeft een snelheid van acht mijl en is voorzien van 150 pk Krom hout Dieselmotoren en een 20 pk hulp motor „Samofa", beiden een Nederlands fabrikaat Het heeft vijf waterdichte schotten en over een oppervlakte van 170 m2 moesten onder de waterspiegel gaatjes van 9 mm geboord worden, telkens 5 op de grotte van een doosje lucifers. Drie weken lang is er dag en nacht aan geboord. In het ruim zijn 15 hunnen, waarin de paling levend ge stort wordt, van een meter gebouwd. De bemanning, die uit zes koppen bestaat met kapitein Jan Bottema aan het hoofd, heeft een aardige messroom, een goed- voorziene combuis en comfortabele slaapruimte in het vooronder. Over he+ gehele schip is centrale verwarming en warm en koud water. Voorts zijn' er douches en andere aangenaamheden ten behoeve van de bemanning. De stuur hut is van de modernste installaties voorzien. Zowel voor de kapitein als voor de directie zijn modern ingerichte hutten gereserveerd. In een vriesruimte van vijf kubieke meter, met tien graden onder nul, kun nen de levensmiddelen van de beman- ming bewaard worden. In twee en een haive dag wordt naar Denemarken gevaren en als de paling daar gekocht is, blijft zij levend in het water zwemmen. Een tocht naar de Mid dellandse Zee zal ongeveer een maand vergen. Deze nieuwe aanwinst bewijst van hoeveel betekenis de Spaarndamse pa- linghandel en -rokerij is. Sinds kort rookt de firma Kok ook zalm, die na de behandeling grotendeels weer geëxpor teerd wordt. Terwijl wij aan boord ston den van de „Pieter Geertruida" voer het schip der firma Kuiten naar IJmuiden. Het gemeentebestuur acht het van groot belang, dat de toegangswegen naar het industrie-geoied in de W aarderpolder zo enigszins mogelijk ten spoedigste worden verbeterd. Men zal zich herin neren, dat wij over deze kwestie voor de behandeling van de begroting 1950 een uitvoerige reportage publiceerden, waarin wij op spoedige verbetering aan drongen. De heer Schippers, voorzitter der KVP-fractie hield in de raad een vlammend betoog ten voordele van een betere wegverbinding van de industrieën met de buitenwereld. Op de eerste suppletoire begroting 1950 ls een post van ƒ700.000.uitgetrokken, die B. W. thans als volg willen be steden: De bestaande Oude Weg, van de Waar- derweg af tot de Centrale Werkplaatsen der Nederlandse Spoorwegen wordt voor zien van een rijdek van klinkerkeien ter vervanging van de aanwezige keien en klinkers (ƒ45.000). De Nyverheidsweg wordt doorgetrokken tot aan de Oude Weg; tevens wordt er een duiker in het Vuil rak gemaakt (ƒ62.000). De Nijver- heidsweg zal aansluiten op de Waarder- weg (ƒ18.000). Voorts wensen B. W. ten last^ van meerbedoelde post de bouw van een nieuwe Vrouwebrug, geraamd op ƒ280.000 en de verbetering van de wegbaan door het Prinsen Bolwerk te doen uitvoeren. De Vrije Haarlemse Schildersschool heeft in het schoolgebouw aan de Kampersingel 42 een tentoonstelling van eigen werken georganiseerd. Deze tentoonstelling werd Zaterdagmiddag in tegenwoordigheid van vrij veel belangstellenden geopend. De heer Jos. Visser zei in zijn openingswoord, dat er op deze tentoonstellingen niet zozeer kunstwerken geëxposeerd worden. De wer ken die hier tentoongesteld worden, moet men zien als resultaten van kunstzinnige huisvlijt, die in de vrije tijd beoefend wordt. Bij wijze van merkwaardige afwis seling hield de buiksprekende Kees Visser tenslotte met zijn pop nog een praatje over kunst en kunstenaars. De tentoonstelling is vandaag voor het laatst geopend van m17 uur. Geboren: J. M. C. C. T. Poels-van de Waarsenburg, z. E. Groot-Pol, z. N. Boschma-van den Brink, d. S. T. Maas- dam-Krikke, d. H. H. van der Ham-Ko- nings, d. IVI. E. M. Zwart-IJsselmuiden, d. M. J. Onvlee-Kuneman, d. T. C. Bron- string-Ruijvoorn, d. J. P. C. Prikker-de Wit, d. A. M. G. Brinkman-Uland, d. Geboren: van MaauenMulder, z.; W H JansenJanssen, z.; M. VisserBok, d M. H. Bon—Van den Ham, d.; O. C. Pik—Scholte, d.; M. W. Bouman—D(jk- mans, d.. M. G. Koedam—Hartog, d.; L. de Geus—Leveld, d.; D. C. Moolenaar—van der Putten, d.; M. G. B. Hulgens—Former, d.; N. PetersenMisset, d.; J. M. van HeijmngenGootjes, d.; A. Giebel3Blan kevoort, d.; H. A. van Honschoten—Zwa nenburg, d.; V. Jansenvan Drongelen, d. Ondertrouwd: T. J. Grootjes en A. C. van Dam; H. J. F M. Paanakker en C. J. Wemik. Ondertrouwd: E. Hubers en C. Kiekens, F. J. Vader en G. P. Loogman, C. J. Kaatman en L. T. van Aken. Overleden: A. B. Root, 63 jaar, Van Marumstraat; L. van Uden—Kooijman, 79 Jullanalaan. Overleden: D. Brandsma-Zoethout, 43 j Arnoldystraat. J. van Oosthuijsen, 28 j.! Molukkenstraat. J. F. de Wildt, 47 j„ Maarten van' Heemskerkstraat. L. S. Uyterwijk. 79 j., Oude Groenmarkt, C. Eekhout-Dhont. 80 j„ Leidsevaart M. tl. A. Witteveen. 54 j.. Kamperlaan. C. Ver hagen-Van der Grift, 88 j., Tetterode- straat. Millioenen aan deviezen worden op deze wijze verkregen. Intussen wordt het wel noodzakelijk dat de vaargeulen in Spaarndam worden uitgebaggerd. Het is de moeite waard voor de trotse bedrij ven. die zich daar de laatste halve eeuw zo krachtig ontwikkeld hebben en nog zoveel plannen voor de toekomst kennen. BIOSCOPEN: Rembrandt: De bruid was een man (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Zonder mede lijden (str. volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Francis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De held op sokken (14 J.), 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De blonde rimboekonin gin (14 j.), 2.15, 4.15, 7 en 9.15 u. Spaarne: Het zeemonster (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 5 September Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 uur. Te Spaarndam ligt de grootste paling-boot van Europa gereed om haar eerste tocht naar Scandinavië te maken. Het programma van de voorlaatste cul turele avond in het cultuurcentrum De Stompe Toren te Spaarnwoude was dit maal verdeeld in tweeën: vóór de pauze een muzikaal, na de pauze een litterair gedeelte. De pianiste Willy Fens bracht ons een recital met composities van Handel, Mo zart, Beethoven en Debussy. De chaconne met variaties van G. F. Handel kenmerkte zich wederom door de bij deze componist stereotiep zijnde mu zikaal brillante sfeer. De variaties ver tonen een grote verscheidenheid van fantasie en natuurlijke melodische kracht. Willy Fens wist in de uitvoering ervan een voldoende climax te verkrij gen om het geheel voor de luisteraar boeiend te maken. De fantasie in c moll van Mozart is eigenlijk meer te beschouwen als een op papier gestelde vrije improvisatie. Veel uitgebreide gebroken accoorden en de overheersende c moll toonsoort, stempe len het stuk tot een enigszins weemoe dige klankuiting, met een grote inner lijke bewogenheid. Van geheel andere stemming was de Waldstein-Sonate op. 53 van Ludwig van Beethoven Groots, en een niet te stuiten vitaliteit van dionysische, zelfs titanische strek king herbergt dit opus uit Beethoven s rijpste muzikale periode. Het tweede deel, een Introduzione, is een inleiding tot het dan ook zonder onderbreking aansluitende rondo-deel. Willy Fens boeide mij in deze Sonate het meest. Een forse, maar welluidende aanslag, een goed stijlbegrip en gezonde muzikaliteit waren eigenschappen, die men hierin met nadruk kon constateren. De weer gave van de „Estamper" van Cl. Debus sy, bestaande uit „les Pagodes" met ga- melang-herinneringen, „les Jardins sous la pluie" en de „Soirée dans Grenade" met zijn habanera-rhythmen, heeft me niet geheel en al kunnen bevredigen. Deze prenten, muzikale schilderingen van kleuren en vormen, spraken niet ge noeg aan. Misschien was de overgang van een bruisende Beethoven naar deze subtiele lijnenschildering van Debussy in dit korte tijdsbestek wat te groot? De pianiste gaf de indruk hierin, dat er een lichte rem op haar spel stond. Misschien werkte het timbre van de vleugel ook niet bepaald inspirerend. Overigens is Willy Fens een gedegen pianiste, die haar gevestigde naam op de concert podia zeker door haar uitstekende spel consolideerde. Na de pauze volgde een voordracht door Harry Prenen, waarin hij vertaalde en uit eigen pen ontsproten gedichten voordroeg, terwijl tot slot een satyrisch stukje proza van Godfried Bomans weer dikwijls de lachspieren in beweging bracht. JAN LAARVELD 't Begon zo aardig, dat stuk van twee Franse auteurs, waarvan de toneelgroep „Comedia" dit weekend de eerste voor stelling in de Stadsschouwburg gaf. De idee om rondom de dienstbodennood een blijspel te weven was minder origi neel dan een van de sollicitanten een helderziende te doen zijn, waardoor zij mevrouw kon vertellen wat meneer op een gegeven ogenblik deed en aan meneer waar mevrouw het rechte pad verliet. Ook de gedragingen van de twee volwassen kinderen bleken niet bepaald overeen te komen met de wensen van de ouders. Reeds aanstonds na haar entrée brengt dienstbode Adèle span ning door te voorspellen, wanneer de telefoon zal gaan en waarom gasten niet zullen komen. Men kreeg er plezier in en het zou een kostelijke avond gewor den zijn als de auteurs hun eigen intrige meester waren gebleven. Het hele ver haal zakte echter in het 4e bedrijf als een pudding in elkaar: net karakter van Adèle werd losgelaten, allerlei kronke lingen om tot een eind te komen konden niet meer baten en zo stonden we om even half elf op straat met de herinne ring aan een amusante avond zonder ook maar iets meer. Het amusante was voornamelijk te danken aan Myra Ward, die Adèle kostelijk dwaas speelde en haar reputatie aan dit soort rollen te danken heeft, maar de regie van Jan Teulings beter had aanvaard dan Fien de la Mar, die „mevrouw" te overdre ven speelde en zo'n toontje aansloeg, dat de helft van het gesprokene verloren ging. Jammer, want het Franse tempe rament lag deze actrice wel. Jules Ver- straete bewoog zich als „meneer" vrij stoïcijns door de eet- en woonkamer, die Lucus Wensing wat stijfjes ontwor pen had. En dan waren er nog Yda Andrea als een temperamentvolle, maar onbeduidende dochter en Stye van Brandenberg als een onbenullig jazz- zoontje met een smal ringbaardje en een das met een sprookje. Niet onaardig gespeeld, maar allemaal te mager van karakter. Het publiek sovouireerde deze luch tige zomerkost met kennelijk plezier. Daar stak geen kwaad in, ais men dan straks ook maar in een hartiger haple bijt. V. W. Bij K. B. is verleend de zilveren ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, aan H. A. C. M. Vrins, te Haarlem, controleur bij de Noord-Zuid- Hollandse Vervoer Maatschappij. De jonge violist Kees Kooper, is solist op het 9e Zomereoncert, dat de H. O. V. op Woensdag 6 Sept. zal geven. Voor de pauze zal een tweetal werken van Joh. Seb. Bach worden uitgevoerd, n 1. het Brandenburgs concert in g gr. t. met soloviool en 2 fluiten. De solopartijen hier in zullen worden gespeeld door Jan Hes- merg, viool. Marius Ruysink en Jan Tames, fluit. Voorts zal Kees Kooper soliëren in het vioolconcert in e-dur. Het programma na de pauze vermeldt werken van Liadow: Kikimora, volkslegende, Chausson: Poéme voor viool en orkest, wederom met Kees Kooper als solist en tenslotte de Ouv. Ro- méo en Juliette van Tschaikowsky. Dit Zo mereoncert staat wederom o. 1. v. Marinus Adam. B. en W. brengen ter openbare ken nis, dat ter gemeente-secretarie ter in zage liggen verzoeken van de N.V. Ga rage Meerestein, Meeresteinstraat 26, om vergunning tot het oprichten van een garage-bedrijf en van de fa. Jos. de Swart en Co., Breestraat 160, om ver gunning tot het veranderen en uitbrei den van de drukkerij en cartonnagefa- briek, Kuikensweg 137. Bezwaren kun nen schriftelijk en mondeling worden ingediend op Maandag 11 September des voormiddags te resp. 9.45 en 11 uur. Dinsdag 5 September om acht uur zal er voor de leden en het personeel van de Coöperatie Haarlem U.A. een propa- ganda-bijeenkomst belegd worden in het Concertgebouw. Het propagandistisch v/oord wordt verzorgd door de radio spreekster Mevr. H. Straalman-Kremer. De jonge Flierefluiters o.l.v. Johan Jong vullen de avond met muziek en zang. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft er langs de Amsterdamse Vaart een dodelijke aanrijding plaats gevon den. De 66-jarige Haarlemmer J. Valk man is hiervan het slachtoffer geworden. Omstreeks kwart over twaalf* liep J. V. met de fiets aan de hand langs de Amsterdamse Vaart. Ter hoogte van de Bakhuyzen van den Brinkstraat stak hij de rijweg in Noordelijke richting over. Na enkele meters afgelegd te hebben keerde hij evenwel op zijn schreden te rug. De bestuurder van een luxe-auto, die in de richting Amsterdam reed, werd hierdoor van de wijs gebracht. Na eerst na rechts te zijn uitgeweken, zwenkte hij vervolgens naar links om achter de voet ganger om te rijden. Een aanrijding kon niet voorkomen worden, hoewel de be stuurder, H.K. uit Haarlem, zeer krach tig remde. J. V. viel e.n werd vijf meter meegesleurd. Zwaar gewond is hij per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis ver voerd. alwaar hij om twee uur 's nachts aan de gevolgen van een schedelbasis- fractuur is overleden. Dezer dagen werd door de Konink lijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" de jaarvergadering gehouden, die door de uitgebreidheid en belang rijkheid van de agenda over twee avonden moest worden verdeeld. De leiding berustte bij de voorzitter, de heer A. J. van Houten. Uit de zeer uitvoerige jaarverslagen van de eerste secretaris 'en eerste pen ningmeester, alsmede die van de Pro- paganda-Commissie en het Muziekfonds. viel een gezond verenigingsleven te concluderen. De periodiek aftredende bestuursle den, de heren A. J. van Houten, A. Th. Mieset, A. W. M. Steinhoff en H. J. C. Hcök werden herkozen. De algehele reglementsherziening, waarvoor de destijds benoemde com missie zeer veel arbeid heeft verricht, werd door de vergadering aangeno men. Voorts werd na ampele bespreking besloten toe te treden tot het Koninklijk Nederlands Zangersverbond, teneinde ook in georganiseerd verband te kunnen rjiedewerken aan de bevordering van de mannenkoorzang. Het eerste ledenconcert in dit seizoen is bepaald op Vrijdag 24 November met solistische medewerking van Dora van DoornLindeman, sopraan, en Albert de Klerk, orgel. Op het programma zullen o.a. enkele mannenkoorwerken met or gelbegeleiding en sopraansolo worden geplaatst. Op het kruispunt CamplaanRaad huisplein te Heemstede vond Zaterdag middag kwart voor drie een drievoudig ongeluk plaats. De bestuurder van de auto, die vanuit de Camplaan in de richting van de Herenweg reed, ver leende geen voorrang aan een auto, die uit Noordelijke richting kwam. De beide auto's kwamen met elkaar in botsing, met het gevolg, dat de beide bestuurders de macht over het stuur kwijt raakten. Een taxi uit Den Haag, die op het Raad huisplein geparkeerd stond, moest er ook nog aan geloven en deelde in deze inge wikkelde botsing. De drie wagens wer den alle beschadigd en één van de inzit tenden liep lichte verwondingen op. CAMERONIA (Nederl.), 5 Sept. 5 u n.m. te IJmuiden en 8 u. te Amst. verw.; passagiersontscheping 6 Sept. 8 u. 30 v.m. ORMONDE (R. Lloyd), 4 Sept. te Co lombo. Advertentie Tengevolge van een ontploffing zijn in het perceel Gen. Cronjéstraat 154 alle ruiten gesprongen. De bewoner, die een winkelpand heeft, had Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur. een benzinebrander, gedeeltelijk met benzine gevuld, op een brandend gascomfoor gezet om het ap paraat even vóór te verwarmen. Ver volgens was hij naar de winkel gegaan. Helaas vergat de man het gevaarlijke goed en door te grote verhitting is de brander uit elkaar gesprongen. Het ge volg was, dat alle ruiten sprongen. De brandweer, die volledig was uitgerukt, behoefde geen dienst te doen. Een meisje^ vair drie j^ar, dat net langs liep, be zeerde haar handen aan de scherven. Zij is naar de Deo gebracht. Ter voorkoming van misverstand deelt het secretariaat van de vereniging NederlandIndonesië, afd. Haarlem, mede dat deze vereniging, opgericht in 1945 met als doel: het bevorderen van een blijvende band van vriendschap tussen de volkeren van Nederland en een vrij Indonesië op basis van gerech tigheid en gelijkwaardigheid der rassen, niets uitstaande heeft met de voorma lige Band of Bond NederlandIndië, zich thans noemende Band of Bond NederlandIndonesië. Maandag. 8 uur Melodia, 8 uur H.B.C.. 8 uur Missie Naaikrans. Dinsdag. 8 uur Laudate Dominum, 8 uur R. K. Har monie St. Michael, 8 uur Kath. Gemengd Koor. Woensdag. 2.30 uur Katholiek Kinderkoor, 7.30 Damclub St. Bavo, 8 uur ledenvergadering Pluimveevereni ging „De Eendracht", 8 uur, repetitie tonelgroep „Berkenrode". Donderdag. 8 uur Dameskoor Vive Maria, 8 uur St. Vincentius. Vrijdag. 8 uur repetitie „Door Eendracht Sterk". De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, zal in plaats van Woensdag, morgen spreekuur houden en wel van 1012 uur. De wandelsportafdeling van de Heem- steedse Politie Sportvereniging nam Za terdag in stromende regen deel aan de Airborye-wandeltocht te Oosterbeek. De Heemstédenaren volbrachten allen de tocht van 25 km. binnen de vastgestelde tijd. Zij wonnen elk een persoonlijke medaille in de groepsprijs. De minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan. Moh. Zafrullah Khan, is gisteravond op Schiphol aangekomen voor een niet-officieei bezoek van drie dagen aan ons land. Hij werd verwel komd door de chef van het protocol, mr. J. Visser, en de heer S. Lal Shah Bok- hari, charge d'affaires ad interim van Pakistan in Den Haag. Minister Stikker zal zijn Pakistanse collega vandaag ontvangen. Alvorens naar Brussel door te reizen zal de mi nister een bezoek aan Amsterdam bren gen. Zaterdag reed het treintje van Amsterdam naar Aalsmeer en Nieuwersluis voor de laatste maal en wy hebben de gelegenheid benut om er nog één keer het traject mee af te leggen. Dat traject kenden wy eigenlijk maar tot Aals meer en wel uit teruggeweken dagen, dat het treintje ons naar Bovenkerk bracht om te voetballen of naar Aalsmeer om te zeilen. Sedert hadden wy geen boodschap meer in die contreien en wat het stuk van Bovenkerk tot Nieuwer sluis betreft, werd het op 't laatste nippertje zelfs nog een ontdekkingsreis. Nu hebben wij berouw, dat wjj er niet meer notitie van hebben genomen, want het was toch wei een kostelijk geval, dat steeds zeldzamer wordt: zo'n locomotief, die nog alle familietrekken vertoont van de „Arend" uit 1839, zo'n wagonnetje in neo-barok met dat ondefinieerbare geurtje van oude spoorwegcoupé's en dan het tempo van rijden, waarbij de cadans der wielen de maat van de kruispolka behield. Witte rook langs het venster hoort er by en eigenlijk ook nog de te legraaf van voorheen, de draden dalend en dalend en floep weer omhoog, mèt de meedravende torentjes in het verschiet de grote sensatie van onze eerste reizen met het spoor. derland, mevrouw De GraafOostrom, die jarenlang haar aandacht verdeelde tussij de fluit van haar waterketel en die van het naderend treintje. Zij stond daar groot en machtig en leek ons niet iemand om zonder kaartje te passeren. Zij eaf het vertreksein en wuifde het treintje na, welks fluitsignaal in een snik leek te versmoren. Het treintje naar Nieuwersluis leidde een eigen leven. Zo'n locomtief, die er vóór stond, was een persoonlijkheid, die werk maakte van zijn taak en zich niet schaamde voor zijn anatomie. Altoos in wolken van stoom kan dat gezellig staan pruttelen en puffen, gloeiende sintels morsend onder de buik of zich gretig volzuigend aan de linnen slurf van de ouderwetse waterkraan. En dan de fluit, die zo'n opgewekt geluid had. De legende verhaalt, dat toen Mengelberg de repeti tie leidde voor het stadionconcert, hij plotseling aftikte en ontstemd riep: Ik hoor een fluit te veel! Enkele seconden was er verwarirng onder de leden van het orkest, maar toen klonk het vreed zaam gerucht van het voorbijrollend treintje buiten de muren van het stadion en bleek het raadsel van de fluit opge lost. En ons is het overkomen, dat een bevriend vogelkenner ons in het Am sterdamse Bos voor het eerst van ons leven de nachtegaal zou laten horen. Wij stondij in de stille maandoorlichte voor jaarsavond op onze tenen in spanning te luisteren, toen ons lekenoor het eerste geluid meende op te vangen. Het kwam van heel ver. Wij maakten onze vriend er op attent, die eveneens in de aange duide richting de oren spitste. Waar achtig, dat is 'm riep de vogelkenner .lit. hóór je dat zuivere geluid! Even later herhaalde het zich en nu vlakbij, vóór de overweg van de Karselaan. Het was niet de nachtegaal, maar het treintje, dat fluitend passeerde. Nooit vergeten wij de valse blik. die onze vriend ons toewierp en zij korte, schampere lach. Onze laatste rit met het treintje maak ten wij dan Zaterdagmiddag en het was of de natuur met ons meerouwde. Het goot pijpestelen en het Hollands-Utrechts grensgebied, dat wij passeerden, leek meer het verdronken land van Saaftin- gen. De blik er op, door eindeloos De- traande coupévensters, was schreiens- droef. Maar overal langs het lijntje gloeiden purper en geel de herfstbloe men en wij bedachten hoe feestelijk dit alles moest zijn geweest bij stralende zon. Mijdrecht etaleerde met grote letters een lijkkistenfabriék langs de lijn, opdat men niet zou denken, dat er nog wedu wen werden verbrand. En te Wilnis za gen wij in de deur van het stationsge bouw een statige dame verschijnen, blootshoofds en in een paarse japon: de laatste vrouwelijke stationschef van Ne- De laatste tocht van „Bello" van Aalsmeer naar Amsterdam is een ware zegetocht geworden, die zeker door i«:n duizend mensen werd meegemaakt. De wagens waren geheel verlicht door fakkels, die de dicht op elkander in de wagons staande jeugd met zich mee voerde op de reis langs Aalsmeer-Oost, Bovenkerk en Amstelveen. Overal zlangs de route werden bloemstukken op de locomtief geworpen en stonden fanfarecorpsen gereed, die de oude getrouwe boemeltrein een laatste sere nade brachten. Enige stoten op de stoomfluit markeer den het eind van de reis aan het Haar lemmermeerstation. Hier werd in de res tauratie een afscheidsreceptie gehouden, waarbij alle woorden, die gesproken werden, hem betroffen, die tijdens de receptie buiten moest blijven staan. Het werd tenslotte een „knallend" af scheid door de grote hoeveelheden klap- pertjes, die de jeugd op de rails had ge legd, toen „Bello" de genodigden weer naar Aalsmeer terugbracht. MILAAN 4 Sept. Op de vierde dag van de Europese roeikampioenschappen stond er een stevige wind weike de ploegen schuin in de rug hadden. De hemel was zwaar bewolkt, het was ty pisch Nederlands weer in Milaan. De boeivolgorde voor dc ongestuurde vier was dezelfde ais gisteren, met dien ver stande, dat Zuid-SIavië aan de vyfde boei niet mocht verschijnen wegens dis kwalificatie. De start was zeer regelmatig, de Itali aanse ploeg van Moto Guzzi liep al spoedig uit, en op 1000 meter was het duidelijk, dat de strijd om de overwin ning slechts kon gaan tussen het Itali aanse en Deense viertje. Nederl. lag van het begin af op de laatste plaats, hield de andpre ploegen, in het bijzonder Zwit serland en Noorwegen, goed bij, doch finishte als laatste. De uitslag luidt: 1 en Europees kam pioen Italië 6 min. 50,3 sec.; 2 Denemar ken; 3 Zwitserland; 4 Noorwegen; 5 Ne derland (Triton). Door deze overwinning legde Italië beslag op de Coupe Giandaz. Zowel Italië als Denemarken hebben bij deze kam pioenschappen drie overwinningen be haald, maar door een speciaal punten systeem heeft Italië door de overwinning in de acht een hogere positie gekregen dan Denemarken. Zwitserland werd'der- de. Nederland vierde. De double scull Van der MeerReiding zal Zondag 10 September deelnemen aan het kampioenschap van de Seine te Parijs. •4 ïvertentie Donderdagavond hield „Het Witte Paard" zijn jaarlijkse algemene verga dering, welke, wegens ziekte van de voorzitter, de heer N. Hoogland, werd geleid door de tweede voorzitter, de heer J. A. v. d. Berg. De kampioenen van de winter- en zomercompetitie konden hun prijzen in ontvangst nemen. Vooral de nieuwe club- prijs, welke dit jaar werd gewonnen door de heer J. de Ree, trok bijzonder de aandacht. De verschillende verkiezingen en be noemingen hadden tot gevolg, dat de kascommissie werd uitgebreid met de heer Happel Sr. en de propaganda- commissie met de heer Lunenburg, ter wijl de verzorging van het materiaal weer berust bij de heer Goedemans. In het bestuur werd gekozen de heer J. de Ree in de plaats van het aftredende bestuurslid, de heer Hablous. De heer Burgman, sinds Mei j.l. waarnemend se cretaris, werd definitief in het bestuur gekozen. Het secretariaat is thans ge vestigd Kleverparkweg 41. Haarlem, tel. 14312. Een voorstel tot wijziging van de clubavond werd verworpen, zodat deze op Donderdagavond gehandhaafd blijft. Tevens werden gong wedstrijden en een feestavond aangekondigd. De nieuwe onderlinge clubcompetitie vangt Don derdag 7 September aan. De uitslagen van de nederlaag wedstrijd 't Noorden—'VKD I luiden als volgt: 1. A. T. LeuffenA. Andringa 02 2. H. DienskeJ. Lucas 02 3. A. BronH. Rump 02 4. M. van LeuvenJ. v. Berkum 11 5. W. Duba—P. Hollenberg 1—1 6. F. FluryP. Mul 02 7. A. WassenaarC. Heesakkers 20 8. A BlomD. Rump 20 9. W. VermeerM. Herben 02 10. H. HahnA. Masteling 02 Totaal 6-14 De uitslagen van de partijen voor de nieu we onderlinge competitie luiden: Groep A: J. BandsmaJ. v. d. Kroft 2—0 Groep B P. BeelenW. Besselink 0—2 Jos P. Groen, O.F.M.—G. Faaij 1—1 J. OpdamV. Andringa 02 R. Kok—S. Kuilman 2—0 Ter gelegenheid van het jaarfeest heeft de voetbalvereniging T.Y.B.B. een sport dag georganiseerd. De baten hiervan zijn voor het bouwfonds Sint Jan. Op het terrein aan de Schalkwijkerweg wordt morgen om twaalf uur de wed strijd TYBB 2—DCG 2 gespeeld. Op het bijterrein vindt op dezelfde tijd de wedstrijd TYBB jun.DCG. jun. plaats. Om half drie wordt TYBB 1DCG 1 gespeeld. Op het bijterrein spelen dan de dames een handbalwedstrijd. Er was trouwens veel weemoed, deze laatste middag langs de lijn. Er werden handen gedrukt her en der en wij zagen een der luttele passagiers sigaren uit delen aan het personeel. Op het laatste traject, waar een verkeersweg langs de spoorbaan loopt, repte het treintje zich nog eens extra vooruit en passeerde tot tweemaal toe de bus. Vergeefse demon stratie: de bus heeft toch het pleit ge wonnen, hier en elders. Zij wreekt de diligence, die honderd jaar geleden wij ken moest voor het ijzeren ros. Zaterdagavond is het boemeltje op zijn laatste rit uitgeleide gedaan door dui zenden en nog eens duizenden belang stellenden, onder wie de burgemeester van Aalsmeer, dr. D. H. Peereboom Vo- ler, de waarn. burgemeester van Amstel veen, wethouders Van der Made en vele andere genodigden. Voor het vertrek van „Bello" uit Aals meer gaf de Aalsmeerse harmonie een serenade in de restauratie, waarna de burgemeester van Aalsmeer een kort overzicht gaf van de vele goede diensten, Opnieuw heeft een spoorlijntje de concurrentie tegen de moderner autobussen die Bello" heeft bewezen aan de bevol- moeten opgeven: Zaterdagavond reed voor de laatste maal het locaaltjedat de king' van Aalsmeer en aan de industrie verbinding onderhield tussen het Haarlemmermeer-station te Amsterdam en van bloemenland Aalsmeer. De burgemeester van Aalsmeer, dr. D. H. Peereboom Voller, bood, Dan begaf hij zich naar de locomotief staande op de feestelijk versierde locomotief, namens de kwekers van Aalsmeer om twee kransen om de pijp te hangen. na afloop van de laatste rit bloemen aan het personeel van het lijntje aan. Aaverientie Advertentie HAARLEM Eleclrisehe Installaties Luidsprekende Telefoon- installaties De H.V.B. heeft Zaterdag in otel „De Leeuwerik" z'n jaarlijkse algemene ver gadering gehouden. Voorzitter v. d. Aart heette in zyn openingswoord de aanwe zigen welkom en memoreerde in korte bewoordingen de werkzaamheden in het afgelopen jaar, waarbij hij tevens nog even teruggreep op de grandioze viering van het 50-jarig bestaan van de afde ling. Nog steeds is onze Haarlemse Bond groeiende, want hoewel ér op het ogen blik officieel 12.536 leden staan geno teerd, moet dit aantal thans alweer veel hoger luiden. Hij bracht dank aan de diverse commissies in de afdeling, welke weer zeer veel en nuttig werk hebben verricht. Spr. was tevens verheugd te kunnen mededelen, dat we inzake, de terreinnood ook op de goede weg zyn, al blyft er nog veel te wensen over. De resp. jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. De winst en verliesrekening van de Bond gaf een nadelig saldo van 432.62, maar de onkosten van Tiet gouden feest waren gefinancierd uit een daarvoor gesticht fonds dat een batig saldo had van f 1377.35, zodat omtrent de finan ciële positie men zich geen al te grote zorgen behoefde te maken. Toch blijft het noodzakelijk het stedelijk elftal in te schakelen om de afdelingsfinanciën op peil te houden, want uit de con tributies der leden kan de HVB zich niet bedruipen. Uit het jaarverslag bleek dat in to taal 4670 officiële bondswedstrijden in het afgelopen seizoen zijn gespeeld. Niet minder dan 559 elftallen namen deel aan de competities verdeeld over 62 afdelingen. Voor het volgende seizoen hebben zich nu reeds 568 elftallen aangemeld. Mutaties deden zich niet voor. De aftredende bestuursleden, de heren Ch. Boeree, K. Heimig en M. Ponsteen wer den herkozen, terwijl ook de verschil lende commissies geen verandering on dergingen. Over de competitie-indeling werd lang gepraat. Een voorstel van HFC om afdelingen te stichten met uitslui tend standaard-elftallen bleek een dank baar onderwerp, waarover lang werd gediscussieerd en het bestuur zegde toe met de wensen van de verenigingen re kening te zullen houden. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de aanwezigen voor ae prettige en vruchtdragende discus- sies. Het grote klaverjastournooi, dat ge houden wordt ten bate van de „Ver. tot behartiging der belangen van T.B.C.- patiënten", is Zaterdagavond geopend in café „Du Nord" aan de Rijksstraatweg. De voorzitter van de klaverjasclub Haar lem-Noord, de heer J. Ausma, deelde in zijn welkomstwoord mede, dat er 470 klaverjassers voor dit tournooi hadden ingeschreven, o.a. uit Amsterdam, Zaan dam, Purmerend, etc. Deze massa-strijd is tevens georgani seerd als eerste lustrum-viering van de Haarlemse Klaverjasclub. De deelne mers spelen in twee teams zowel oud als nieuw spel. Bij het einde van zijn toespraak deelde de voorzitter mede, dat er aan het slot van de avond ook nog een verloting voor hetzelfde liefdadige doel zou plaats hebben. De heer H. J. van Aken, voorzitter van de afdeling Haarlem van de „Ver. tot behartiging der belangen van T.B.C.- patiënten" sprak zijn waardering uit over het nobele doel van dit klaverjastournooi. Tevens dankte hij het bestuur voor de sympathieke geste, om de totale baten ten gunste van de T.B.C.-patiënten be schikbaar te stellen. Bij wijze van tegen prestatie uitte hij de wens. dat het tour nooi zowel sportief als financieel een succes zou worden. Nog verschillende andere sprekers uit ten hun waardering voor het liefdadige streven van de vereniging. Er mocht echter niet te veel gepraat worden, want de klaverjassers stonden te trappelen van ongeduld. Nauwelijks waren de klanken van de laatste speech uitgestorven of de bege rige handen schudden reeds de kaarten. Het tournooi zal voortduren tot en met 30 September en er wordt gespeeld op Zaterdag-, Zondag-, Dinsdag- en Vrij dagavond. De wandelsportvereniging „Onder Door" herdenkt 14 September haar tienjarig be staan. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt er Zaterdag 16 September van 3 tot 5 uur gerecipieerd in de kroonzaal van Restaurant Brinkmann. Door de beslissingswedstrijd tegen „Springbokken" met 41 te winnen, be haalde Zaterdagmiddag het elftal der Haarlemse Auto-Centrale hot kampioen schap van afd. A. Zaterdag 9 September spelen de bel de kampioenen „M.H.O." en „H.A.C- een wedstrijd om het algeheel kam pioenschap Zomeravond Voetbal op h?' V.V.H.-terrein. Aanvang van de wedstrij" vier uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2