N.-Koreanen niet geslaagd in de poging het front te doorbreken i Eerste lustrum van het Centrum voor Staatkundige Vorming TIENDUIZENDEN JONGEMANNEN EN MEISJES TE BRUSSEL BIJEEN II DE STEM VAN DE DODE Situatie blijft nog gevaarlijk Amerikanen zetten hun zwaarste tanks in Been algemene loons verhoging de historische Overpeinzingen H. Vader spreekt voor de radio Betekenis van een kath. meerderheid Plak niet Uw haar.... Uw haar! Paratyphus in Tiel MAANDAG 4 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 KAJOTTERSBEWEGfNG 25 JAAR Ned. Vakcentrale wenst: Grens f 4.000 per jaar ASPECTEN (1) ALTIJD ONBERISPELIJK HAAR (2) GEZOND HAAR VOOR ALTIJD. door MAX MURRAY van Snorrebor f NIEUWE BEVEILIGINGEN BIJ DE N.S. Primeur voor Den Bosch Landelijk W.K.A.- congres Opvoering van „De Vuur- wolf" Hoewel op enkele punten aan het front in Korea de situatie voor de legers der V.N. nog gevaarlijk blijft, zijn de Noord-Koreanen er nergens in geslaagd de verdedigingslinies der verbonden legers te doorbreken. Aan het Zuidelijk front is het geweldig offensief der Noordelijken tegen de Amerikaanse 2de en 24ste divisie op niets uitgelopen. Yongsan in de bocht van de Naktong, dat Zaterdag door de Noordelijken bij een verrassende doorstoot veroverd was, bevindt zich weer hecht in handen der Amerikanen, die er eveneens in geslaagd zijn het in het midden der vorige week verloren terrein ten Westen van Masan te heroveren. De Noordelijken hebben aan dit front verschrikkelijke verliezen geleden. Volgens frontcorrespondenten zouden er 2500 Noordelijken zijn gesneuveld en 7500 man gewond op het slagveld zijn achtergebleven. Intussen is echter de situatie aan het Noordelijk front niet van gevaar ont bloot. Vanuit lum bruggenhoofd bij VVaegwan zijn de rode legers doorgestoten tot op 15 km van het belangrijke knooppunt Taegu, dat door de Amerikaanse 1ste cavalerie-divisie verdedigd wordt en meer naar het Westen hebben zij de Zuid-Koreaanse Kapitool-devisie over een frontbreedte van 20 km. tot twaalf km teruggedrongen. Het communiqué van het Ameri kaanse hoofdkwartier meldt, dat de troepen van de V.N. tegenaanvallen ondernemen om de blokkade van de weg PohangTaegoe op te heffen en voorts dat eenheden van de eerste cavaleriedivisie aan het front bij Taegoe tegenaanvallen ondernemen om het terrein dat gisteren verloren ging, te heroveren. De dreiging aan het front bij Po hang schijnt echter nog niet afgewend te zijn. In het ochtendcommuniqué wordt gemeld, dat eenheden van de Ame rikaanse eerste cavaleriedivisie, na oorspronkelijk „enig terrein" te heb ben prijsgegeven, nu de Noord-Ko- reaanse opmars hebben tot staan we ten te brengen, die de Amerikanen tot op minder dan 15 km. van Taegu had teruggedrongen. Het zwaaromstreden Kigye, dat reeds verscheidene malen van bezitter ver wisseld is, is weer in handen der Noor delijken. Zij hebben Pohang, waar in het begin van de vorige week zwaar gevochten is, zonder dat zij de stad konden nemen, thans links laten liggen en zouden volgens een U.P.-correspon- dent bij Angang de weg van Pohang naar Taegu hebben afgesneden. Men vreest, dat zij zullen trachten van An gang uit door de vallei door te stoten naar de belangrijkste aanvoerhaven Pusan. De Amerikanen hebben nu aan dit front de zwaarste Amerikaanse tank, de nieuwe „Patton" van 45 ton, die is uitgerust met 9 cm. geschut, in gezet. De Pattontank is het antwoord op de Russische T34 die door de Noor delijken wordt gebruikt. Omtrent het aantal Pattons, dat zich thans in Korea bevindt, is niets bekend. De communisten voeren ten Noord- Westen van Pohang voorraden aan met ossenwagens en piloten van de lueht- verkenningsdienst hebben even buiten de kust boven Pohang 31 boten waar genomen, die in het wit geklede man nen vervoerden. De piloten meldden verder dat zij in het geheel 200 van der gelijke beten hadden gezien, die meer naar het Noorden lagen, en waarin verscheidene duizenden manschappen vervoerd zouden kunnen worden. Voor het eerst sinds vele weken is de Noordelijke luchtmacht weer eens bo ven het front geweest. Enkele Yaks de den aanvallen op Amerikaanse stellin gen, doch hun activiteit was niets ver geleken bij die der Amerikaanse jagers en gevechtsvliegtuigen aan wie het wel cp de eerste plaats te danken is, dat bet zware Noordelijke offensief van het weekend tot staan kon worden gebracht. De luchtmacht heeft er aanzienlijk toe bijgedragen, dat ten Westen van Ha- man de vjjand zware verliezen heeft ge leden. De zesde en zevende divisie der Nöord-Koreanen, die als keurtroepen bekenfl staan, zijn in de pan gehakt. Overlevenden wierpen hun wapens weg en namen de vlucht. BRUSSEL., Zondagavond. Meer dan 75.000 katholieke jonge arbeiders en arbeidsters vulden met familieleden en belangstellenden vandaag de gehele dag het enorme Heysel- stadion te Brussel ter viering van het 25-jarig bestaan van de Kajotters- beweging. Uit meer dan 40 landen waren afvaardigingen naar België ge komen, waaronder een groep van 3000 Nederlanders KAJ-leden. In de voormiddag woonden zij een dankmis bij, waarna een reusachtige picknick in de openlucht volgde, 's Middags werd een massaspel opgevoerd, tijdens hetwelk Z.H. de Paus zich via de Vaticaanse radiozender tot ieders verras sing zowel in het Vlaams als in het Frans tot het congres richtte. De Heilige Vader dankte voor de vele priesters, kloosterlingen, de duizenden gezinnen met talrijke kinderen, de organisatieleiders en zelfs regeringsleden, die de beweging sinds haar bestaan had opgeleverd. De oorspronkelijke grondgedachte, de strijd om de ziel van de arbeider en haar opvoeding, zo zeide de Paus, was thans zelfs bij de materialisten doorgedrongen. Hierin zag hij tevens een reden tot waak zaamheid opdat duidelijk de scheidings lijn zal worden getrokken met de aardse levensopvattingen wars van godsdienst en Kerk, die men de arbeider wil in prenten. Doch tevens schuilt hier een mogelijkheid tot welslagen, omdat men tevergeefs aan de arbeider van buiten af geestelijke waarden zal pogen op te dringen, terwijl zijn innerlijke aanleg tot de wereld van het geestelijke zijn godsdienstige aard is, die diep in hem sluimert. Ook waarschuwde de Paus tegen de veel voorkomende vergissing, die de zielen wil klasseren in arbeiders en niet-arbeiders en zich vleit met de ver derfelijke illusie, dat de Kerk slechts dan de arbeiders zal winnen, indien zij zich schikt naar alle eisen, hoe on- verwezenlijkbaar ook. Zowel arbeiders als mensen uit andere standen wordei^, van de Kerk verwijderd dooneen epide mie, die hen berooft van alle geestelijke en godsdienstige krachten, zodat zij nog slechts schimmen zijn, nooit verzadigd Van film en sport, van beuzelachtige nieuwtjes, pikante illustraties, lichtzin nige muziek, innerlijk te leeg geworden om zich nog ernstig om zichzelf te be kommeren, aldus Pius XII. Wie mag menen dat een monstercon gres als het onderhavige aan deze hang naar oppervlakkigheid tegemoet komt, mag niet vergeten de geestdrift die een heel jaar lang ter voorbereiding ervan al de afdelingen van de beweging door straald heeft, en de psychologische schok die de feestdag bij elk der deel nemers zal hebben gewekt. Om de om vang van de manifestatie van vandaag te meten, moet men weten dat 53 extra treinen en 365 autobussen de deelnemers naar Brussel hebben gevoerd. Sommigen vertrokken reeds in het holst van de nacht, zodat het geen wonder is, dat ze op het station bij tientallen flauw vielen op een dag, dat de zon zich nochtans amper liet zien en de apotheose van het massaspel nog een ogenblik in het water viel. 1500 geschilderde panelen, bij de 30.000 grote'en 130.000 kleine affices hebben dit congres in België aangekon digd. Hoezeer deze dag in het teken der belangstelling stond, blijkt wel uit de talloze hoogwaardigheidsbekleders, die door hun aanwezigheid de KAJ hebben billen aanmoedigen. Drie kardinalen, de Pauselijke nuntius, zes aartsbisschoppen, 38 bisschoppen, dirievierde van de rege ling en tal van oud-ministere, een 80- tal leden van Kamer en Senaat en ver der nog enkele honderden vooraanstaan de geestelijken, aalmoezeniers, voorzit ters van de buitenlandse KAJ-'s, als mede vertegenwoordigers van verschil lende ambassades waren op de eretribu ne aanwezig. Kardinaal van Róey, die de congres sisten tijdens de H. Mis toesprak, noem- als toekomstige objectieven de strijd *eSen de haat, de leugen, de ondeugd en ?®.t wangedrag, waardoor het aireids- milieu vaak vergiftigd wordt. Hij loof- de economische en sociale doch voor- a' de geestelijke en zedelijke waarden an de arbeid en in het Franse deel an zijn toespraak vergeleek hij de ka- Jotters en kajotsters met het desem, om- nat zy ,je massa doen rijzen tot een wel- °ende kracht voor de samenleving. tMgr. Cardijn, de stichter van de KAJ, die deze zelfde dag door kroon prins Boudewijn tot commandeur in «e Leopolii-orde werd benoemd, spraK op de van hem bekende geestige wijze onder telkens oplaaiende en haast niet te bedwingen ovaties. Wie deze felle priester van meer nabij kent en weet hoe zijn stuwkracht de KAJ, die hij als piepjong geestelijke uit de grond heeft gestampt en die thans over heel de wereld haar afdelingen heeft, groot heeft gemaakt, die begrijpt ook het onbeschrijfelijk enthousiasme dat de duizenden kajotters en kajotsters be vangt bij de minste van zijn woorden en zelfs alleen al bij zijn verschijning Wat hij zegt is doorgaans eenvoudig, maar het spreekt tot het hart. „Ge daan met het proletariaat! En nieuwe hoogstaande arbeidersstand, nieuwe arbeidersgezinnen, nieuwe arbeiders kinderen. Eerbied, waardering en er kenning van die stand. Hij was de waarborg van vernieuwing, van ver lossing, van de enige ware revolutie" zo betoogde hij o.m. Het massaspel werd opgevoerd door enkele honderden meisjes en jongens in rode, groene, blauwe en gele uniformen. In het Nederlands, Frans, Engels, Duits en Spaans werd een appèl gehou den, waarbij de Nederlandse afvaardi ging antwoordde met een luid: Shier!". Na het slotlied trokken ze allen af, ter wijl de tienduizenden op alle tribunes vele minuten lang met zakdoeken wuif den en juichten in een geestdrift zoals dit sportheiligdom nog maar zelden heeft meegemaakt en die als een gelofte is voor de toekomst. En voordat ze naar huis gaan, zien ze nog kans in een ge weldige run naar de tribune te stormen en een spontane ovatie te brengen aan hun stichter, die met een ontroerende eenvoud wuift en handen drukt en tra nen heeft in de glundere ogen achter het eeuwige neusknijpertje. In de strijd aan de fronten staan thans twaalf communistische divisies, samen 120.000 man met 30.000 man in reserve. Daartegenover staan vier Ame rikaanse legerdivisies, een divisie mari niers en vijf Zuid-Koreaanse divisies. Generaal MacArthur li eeft in zijn derde rapport aan de V.N. over de ope raties in Korea over de periode van 1 tot 15 Augustus medegedeeld, dat de legerstrijdkrachten van de V.N. nog steeds in de minderheid zijn en dat on verwijld meer hulp gezonden moet worden. Het effect van het optreden der vlootstrijd krachten is groeiende. De coördinatie tussen de vlooteenheden van de verschillende landen, zoals deze bij Korea aan de dag treedt, is volgens het rapport zonder weerga in de ge schiedenis. Ook de V.N.-luchtmacht neemt toe in sterkte en sorteert steeds meer effect. In de verder gelegen gebieden van Noord-Korea is een grote troepencon centratie bij de grens waargenomen, aldus het rapport, „hetgeen mogelijk wijst op recrutering van Koreanen uit Zuid-O jst-Mandsjoerije". De Nederlandse Vakcentrale heeft een request gezonden aan de raad van mi nisters naar aanleiding van de bespre kingen tussen regering en vakbeweging over het loon- en prijspeil. Daarin wordt o.m. gezegd, dat het be stuur van de Ned. Vakcentrale het ten zeerste betreurt, dat een vertegenwoor diging van deze centrale niet in de ge legenheid is gesteld aan deze bespre kingen deel te nemen. Het bestuur geeft als zijn mening te kennen dat, gezien de verzwakte financiële en economische positie van ons land een algemene loonsverho ging van blijvend karakter de posi tie der bij deze verhoging betrokken bevolkingscategorieën op den duur niet verbeteren zal, terwijl het ge vaar dat verhoging der consumptieve uitgaven met zich brengen zal, zeker niet denkbeeldig is te noemen. Het bestuur ziet evenmin heil in de herinvoering van een prijsstop. waardoor bepaalde moeilijkheden slechts verplaatst en niet opgelost zullen worden, vooral niet omdat ons land in sterke mate afhankelijk is van de internationale prijsbeweging, zo zegt het request. Het zou de regering de volgende voorzieningen in overweging willen ge ven: het volgens bindend besluit invoe ren van een duurtetoeslag van 5 pet. van het genoten loon voor allen die een jaarinkomen genieten, dat minder dan ƒ4000.bedraagt; het volgens bin dend besluit invoeren van een duurte toeslag van 1.per week voor loon- trekkenden beneden de drie en twintig jaar. Het bestuur zegt tenslotte van me ning te zijn, dat het landsbelang ten zeerste gediend zou zijn bij een van re geringswege te verrichten duidelijke openbaarmaking van de economische en financiële toestand waarin ons land is komen te verkeren, door welke open baarmaking ons volk tot het inzicht zal geraken dat een toekomstige verbete ring in de levensstandaard en een ge zondmaking onzer volkshuishouding al leen kan worden gezocht in de richting van een drastische opvoering der ar beidsproductiviteit. Eric est re Boog vAAr Allard i 14. „H-hier is het, heer" fluisterde Hector, nadat hij de Noorman was voorge- gdan naar een zijvertrek. En een gordijn terzijde schuivend, voegde hij er aan toe: Ontzie hem zoveel mogelijkh-heer. Mijn meester is eh zeer zwak!"1 Eric knikte zwijgend en ging hem voorbij. Er brandde slechts een enkele vlam in het sombere slaapvertrek, en bij dat vage schijnsel zag hij de oude man rechtop in zijn bed zitten. De Noorman aarzelde even. Meer dan ooit stond de hele atmosfeer van het slot hem tegen. Wat hier zijn invloed uitoefende was zo vreeswekkend en onnatuurlijk, dat ieder instinct hem aanzette weg te gaan. Wat het was kon hij niet zeggen. On zichtbaar scheen het alles te doordringen, en nu hij hier in het vaal-verlichte slaap vertrek stond, had hij het gevoel of het plotseling vele malen sterker was geworden. Ook de oude man voelde het. Eric zag het aan zijn gezicht, dat nog witter, en door groefder scheen. En bij het zien van de volkomen hulpeloosheid, het onpeilbaar diepe verdriet dat zich in de ogen van de oude Allard weerspiegelde, zette hij met een ruk zijn instinctieve afkeer op zij. Hier was iemand, die hem nodig had. „Hier ben ik, heer Allard," sprakt hij zacht, maar met vaste stem. „Gij hebt mij gefoepen?" „Ik heb nagedachtde stem van de oude man was dof. „Gij zijt een dapper man, vreemdeling. Ge hebt Gudrun trachten te redden en een ogenblik had ik (Van onze verslaggever) ln tegenwoordigheid van Z. Em. Johannes Kardinaal de Jong, minister Struyc- ken, de staatssecretarissen Moorman, v. d. Grinten en Cals, het KVP-bestuur, vele katholieke Kamerleden en andere autoriteiten, heeft het Centrum voor Staat kundige Vorming Zaterdagmiddag te Utrecht zijn eerste lustrum gevierd. In zijn wóórd ter inleiding richtte de voorzitter, prof. mr. A. L. de Block, zich in het bijzonder tot de nieuw benoemde minister van Justitie, van wie men als voortzet ting van het werk van minister Wijers, de terugkeer naar de rechtsstaat ver wacht, waarna hij ook de vertegenwoordigers van de dr. Wiardi Beckman-stich- ting en de Abraham Kuyper-stichting welkom heette. Vervolgens was het woord aan de eerste spreker van deze middag, mr. dr. j. J. Loeff pr„ secretaris van het R.K. kerkgenootschap in Nederland, die van HBt congresthema „Katholicisme, ver draagzaamheid en democratie naar Ne derlandse verhoudingen" het principiële aspect zou belichten. Sedert de bevrijding, aldus spr„ is men het begrip verdraagzaamheid vooral in politieke zin gaan beschouwen en men stelt dan deze kwestie op zijn scherpst door te veronderstellen dat een katho lieke meerderheid in de volksvertegen woordiging een einde zou maken aan de in de. Grondwet vastgelegde vrijheden voor andersdenkenden. Inderdaad er kennen .de katholieken dat alle gemeen schappen en individuen naar Christus' geopenbaarde leer moeten leven en, scherp gesteld, moet men daaruit de conclusie trekken, dat zij dus gedwon gen zijn andere religies te onderdruk ken of althans voor de katholieke Kerk Advertentie In Uw werkkring, bij zakenbezoek, in restaurant of schouwburg - overal wordt U naar Uw uiterlijk beoordeeld. Een onberispelijk voorkomen begint met het haar. Daarom is Bryicreem in Engeland - het land van de „smart men" - de populairste hairdressing. Bryicreem brengt het haar „in de plooi" zonder te plakken. Het bevat niets dat het haar geweld aandoet, maar het maakt op natuurlijke wijze Uw haar soepel en gezond, glanzend doch niet vet. Bryicreem Uw haar; het geeft U dit dubbele profijt: Bryicreem Products Lid, Stanmore, England- Imp. Jacq. Mot Jr., Amsterdam een uitzonderingspositie te scheppen. Dit doordringen van alle levensterreinen door Christus' leer, het totaliteitsbegin sel, wordt ook do- r de orthodoxe pro testanten erkend. Zijn de katholieken dan niet inconsequent, wanneer zij bij een meerderheid hunnerzijds aan ver kondiging, eredienst, onder wij ssubsipies. sociale diensten e.d. buiten het katho lieke terrein geen einde maken? De katholieke theologen zijn unaniem van mening dat een kwaad toelaatbaar is, wanneer daardoor een groter kwaad wordt voorkomen. Voor de staat nu is orde en rust pri mair, de manier waarop deze tot stand komt secundair: het „esse" gaat vóór het „sic" Uit vele feiten en omstandigheden blijkt dat dq overgrote meerderheid van ons volk rotsvast overtuigd is dat vrijheid alleen bestaanbaar is in orde. Specifiek katholiek is in deze staats opvatting dat haar bestaan wordt be paald door een immanent natuurrechte lijk beginsel oinnen de door God ge schapen orde. De van de katholieken door andersdenkenden zo gevreesde houding bij een eventuele katholieke meerderheid blijkt alleen mogelijk bij voluntaristen. Uit deze uiteenzetting volgen in de praktijk twee consequenties: Bestuur ders in de staat zijn geen ontdek kers maar vertegenwoordi gers van ideeën. Een eventueel gewe tensconflict in de politieke praktijk rijst hier dus niet. Pas wanneer de helft plus één is bereikt, maar is ook voor dien, is altijd aanwezig. Dit conflict moet worden opgelost door hervorming van de staatsidee maar met door par lementaire macht, doch door prestige daarbuiten. Tenslotte ontstaat een even tuele meerderheid langzaam en zal dus ook de groeiende invloed in de gehele samenleving daarmede in overeenstem ming zijn. Ten tweede de uitoefening van do bestuursmacht wordt niet door een kwantitatief criterium beheerst, maar door een kwalitatief, dat is de mate van zekerheid waarmede besluiten worden genomen. Zodoende is politiek geen spel, maar werk van staatsmans wijsheid. Een katholieke meerderheid zal dus geen wijziging brengen in de toepas sing van het totaliteitsbeginsel. Slechts aan de. „idéé gouvernementale" zal een Katholieke interpretatie gegeven moe ten worden. Een laatste verwijt uit niet-katholieke kringen is na het bovenstaande gauw weerlegd. Wanneer' men het katholicis me wegens zijn presbitale. kerkopvat- me wegens zijn presbyteriale kerkopvat- cratische gedachte, dan vergeet men dat het de filosofie heeft voortgebracht, 'l 37 „Aha inspecteur, dus u bent die detec tive van Scotland Yard?" „Zo zoudt u het kunnen noemen, mijn heer. Het spijt me dat ik u zo midden in uw werkzaamheden moet storen." „Niets aan te doen. Een heereboer is tegenwoordig niet veel meer dan een loopjongen. Formulieren en nog eens formulieren, zie maar." Hij nam een kruideniersrekening tussen de vinger en duim en wuifde er verontwaardigd mee. „Ik snap niet waarom die Ambtenaren ons niet ineens aan de dijk zetten. Ver wenste bureaucratie. Iets drinken?" „Dank u, ik vind het nog te vroeg in de middag." Maar Dan Everard liet zich hierdoor niet afschrikken. Met zijn rug naar de inspecteur ging hij naar een muurkastje en schonk zich daar een borrel in, welks afmeting blijkbaar geen nieuwsgierige ogen verdragen kon. Hij deed een scheut soda in het glas en nam een flinke slok alvorens hij zich omkeerde. „Jammer, dat u niet meedoet. Ik praat nooit zó op mijn gemak als wanneer ik drink." „Het spijt me. Mijn gesprekken zijn doorgaans niet al te gezellig als u me volgen kunt." „Nee, u moet zich meestal wel een spelbreker voelen." De gedachten scheen hem nors te stemmen. „Nu, wat kan ik voor u doen?" „Ik heb maar een paar gewone vra gen te stellen." juist, over die ouwe heks in In ching Round. Ik zie niet in waar u zich druk om maakt. Ze had al veel eerder koud gemaakt moeten worden die ouwe, roddelende feeks." „Niettemin dienen we v4kn elke moord de dader te vinden." Inspecteur Fowler vroeg zich geërgerd af, hoe vaak hij die voor de hand liggende verklaring zou moeten geven. „Afijn, ik heb haar niet vermoord, als u dat soms bedoelt." „Dat beweert ook geen mens, mijn heer." „Nee? Neem dan een goede raad van mij aan en laat me met rust. Als u toch niet denkt, dat ik er iets mee te maken heb gehad, waarom zou u me dan lastig vallen?" „Er zijn nu eenmaal zekere formele vragen, die „Formele vragen? Ze zeggen altijd, dat jullie rechercheurs vragen gaan stel len als je niks anders meer te doen weet." Inspecteur Fowler glimlachte. Hij was niet in het minst uit het veld geslagen. „Zo gaat het inderdaad dikwijls. Vaak genoeg weten we niets anders te doen, en het vreemde is, dat het schijnt te helpen." „U bedoelt dat je iemand te grazen krijgt. Ik was verdorie zelf bijna een keer de sigaar van dronkenschap ach ter het stuur beschuldigden ze me. Ik was van mijn leven nog nooit zo nuchter geweest." „En, wat was uw gevolgtrekking? Dat de politie de pik op u had?" „Nee, ze hadden natuurlijk te horen gekregen dat ze 'ns wat meer moesten doen voor de kost en daarom overvielen ze de eerste de beste autobestuurder, die voorbij kwam. Ze zóchten iemand, da's de zaak, en een autobestuurder krijg je nou eenmaal makkelijker te grazen dan een dief." „Wie weet, mijnheer. Als dat werkelijk zo is, dan zal de reden wel zijn dat de meeste misdaden door autorijders wor den begaan. Ze doden heel wat meer onschuldige mensen, dan dieven en moordenaars, weet u dat wel?" Everard smaalde. „Dus we gaan een beetje een zedenpreek houden over de plichten en verantwoordelijkheden van de autorijder. Mij niet gezien." Hij stond op en schonk zich een tweede glas in. „Als u iets belangrijks te zeggen hebt, zeg het dan. Maar verbeeld u niet, dat ik me de les laat lezen door Scot land Yard of wie dan ook." Zijn ogen flikkerden kwaadaardig. Inspecteur Fowler kende dit type. Het volgende ogenblik kon je verwachten hem in lachen te zien uitbarsten. Hij spande zijn ogen in en vestigde ze op de inspecteur. „Uw optreden bevalt me niet," zei hij. „Is dat duidelijke taal?" „Buitengewoon duidelijk, mijnheer. Voor uw opvoeding ben ik niet verantwoor delijk." Om de een of andere reden scheen dit in goede aarde te vallen. „Gelijk hebt u. Alle hout is geen tim merhout, hè? Ha-ha, die is goed!" Hij lachte en dronk. „Vergeef me mijn on gepaste uitgelatenheid, inspecteur. Nou, ouwe jongen, zeg maar wat ik voor je doen kan." „Nu, ziet u, ik informeer gewoon bij wijze van controle. Ik zou graag alles van u horen, wat u van belang acht." „Wou u weten of ik een alibi heb?" „Nu, het zou natuurlijk een zorg min der zijn nietwaar?" „Nou, u kunt gerqtst zijn. Ik heb een alibi dat klinkt als een klok." „Goed. Wat dan?" „Ik was in een verpleeginrichting.... maagkwaal. Als u het niet gelooft, vraag het dan maar aan mijn personeel, of beter nog, u kunt het aan die kleine praatsmaker van een Daw vragen. Zelfs hii kan niet ontkennen, dat ik een alibi heb." „Goed." De inspecteur simuleerde een zucht van verlichting. „Ik zal bij dokter Daw navraag doen. Hij zal u wel benij den." Everard keek hem argwanend aam Wat bedoelt u daarmee: mij benijden?' „Och, er zijn tientallen mensen, die geen alibi bezitten als ze er een nodig hebben. Ik gelool, dat de dokter nooit gedacht heeft, dat hij er wel eens een zou kunnen gebruiken." „Waarom zou hij dat nooit gedacht hebben? Het lijkt wel of u van mening bent. dat hij zo'n beetje een heilige is." „Nee, nee. Hij leek me alleen een ijve rig, gewetensvol mens." „O, zo?" ,U schijnt er anders over te denken, mijnheer." „Vindt U? Dus ik denk er anders over, he? Misschien weet ik iets, dat u nietweet, nietwaar? Misschien kan ik met één woord zijn ware gedaante ont hullen. Zou u graag willen, dat ik dat deed, inspecteur?" „Totaal niet, mijnheer. Ik onderzoek een moordzaak. Zodra die opgehelderd is. ga ik weg en laat u allemaal met rust." (Wordt vervolgd) de hoop dat gij mijn gehele geslacht van de vloek zoudt bevrijden. Ik liet u hierheen, komen om u alles te vertellen wat ik weet, en om u te vragen, mij bij te staan." Hij zweeg een ogenblik nadenkend. „Dat was mijn bedoeling, vreemdeling. Thans echter schijnt het mij onrechtvaardig. Ge zijt jong. Waarom zoudt ge uw jeugd en kracht verhezen en mogelijk meer dan dat in een strijd, die bij voorbaat reeds verloren is? Waarom zou ik, een oud man, die nog slechts enkele dagen te leven heeft, zo'n zwaar offer van u vragen? Mijn hele leven heb ik getracht, de vloek weg te houden. Thans ben ik moe, en aan het einde van mijn krachten. Ik mag anderen niet meeslepen in mijn val." Hij richtte zich op en staarde Eric doordringend aan. „Ga, vreemdeling, voor het te laat is.' Neem Hector met u mee en laat mij achter in deze burcht, vervallen als de trots van mijn geslacht. Laat de vloek van AUard over mij komen. Ga zei hij en trachtte een bevelend gebaar te maken. De vlam bewoog zacht in de tocht en in het vertrek was het doodstil geworden. Toen deed Eric vastberaden een stap naar voren, en er lag een zékerheid in zijn houding, die alles beheerste. „Ik ga niet op uw aanbod in, heer Allard" zei Eric helder. „Gij hebt mij nodig: Ik ben geen lafaard! Ik blijfwat er ook gebeuren moge!" waarin de democratie haar hechtste grondslag vindt. Dat de katholieke vol keren van het Zuiden vaak zulke slechte democrateh zijn, "indt slechts zijn oor zaak in hun impulsiviteit, niet in staat om zelfdiscipline, die eerste eis der democratie, op te brengen. Het katho licisme. is hier niet debet aan. Na de pauze gaf prof. dr. L. J. G. Verberne een overzicht van de histori sche aspecten van het thema. Door het werk van een Oranje, van een Olden- barnevelt en anderen, maar ook door onze volksaard bleef zelfs in de meest benarde, tijden voor het katholicisme een zekere mate van verdraagzaamheid onder de meerderheid des volks ge handhaafd. Schuilkerken zijn tot een romantisch begrip geworden, maar ieder een wist ze in feite te liggen! In de loop van de 18e eeuw ontstond een verande ring in de verhouding tussen katholie ken en niet-katholieken. Ook het Cal vinisme moest nu op afweer aan andere fronten bedacht zijn. De „Aufklarung" leidt tot tolerantie, maar niet tot de Erasmiaans theïstische schroomvallig heid met het oog op de ambiguïteit van al het bestaande, doch tot een deïstisch indifferentisme. In 1798 moeten ook de fel gereformeerden de pariteitsstaat aanvaarden. Na de gevaarlijke reactie in Willem II's toenaderingspogingen en de in feite veel minder gevaarlijke, want naar het verleden gekeerde, negatieve Aprilbeweging van 1853 wordt Neder land rond 1870 betrokken in de botsing tussen geloof en weten dat tot groeiende ontkerkelijking leidt. Het anti-kathoii- cisme wordt overwoekerd door anti- clericalisme. Katholiek en protestant vinden elkaar op éér front en de be grippen verdraagzaamheid en onver draagzaamheden kregen een volkomen ander aspect. De coalitie was veel min der dan een politiek avontuur; haar cul turele betekenis is tot heden toe geble ven. In het gesloten verzet van de tweede wereldoorlog tenslotte is een der edelste vruchten van politieke, sociale en culturele ontwikkeling zichtbaar ge worden, waaraan het katholieke volks deel heeft meegewerkt. Daarom heeft het recht op dit erfdeel als medegebrui ker en medebestuurder. iimiNirQ mm "lllMITIIIMnillllllllllllllltlltltllltllllllflIllllllllllllflIllllllttlllT „Als je de loop der geschiedenis na gaat," zei Snorrebor, „krijg je niet be paald een hoge dunk van de geniali teit van hen, die in een bepaalde pe riode als de grote leiders van de we reldpolitiek worden geëerd. Herinner je je nog, hoe wij wegliepen met Roo sevelt, die te Potsdam en te Jalta af spraken maakte met de Russen, waar van wij de inhoud en de gevolgen van daag de dag ondervinden? En wat hebben we ons niet verkneukeld, toen de Geallieerden de Duitse steden en fabrieken kort en klein bombardeer den en daarna aan het ontmantelen sloegen van wat er nog aan mogelijke oorlogsindustrie overeind was geble ven! En nu? Nu is het bolsjewistische gevaar schrikwekkender dan het na- tionaal-socialistische ooit geweest is. Nu is West-Duitsland een beurze plek in het nog niet op volle krachten ge komen Europa. Nu pleiten niet alleen Duitsers maar ook anderen voor een zo spoedig mogelijk herstel van West- Duitsland's defensieve kracht om de mogelijke rode vloedgolf te keren, en helaas terecht. Ik zeg helaas, omdat er aan een herbewapening van Duitsland op welke wijze dan ook altijd risico's blijven zitten. Maar het risico van een overrompeling door Rusland is nu eenmaal het grootste en het ergste. Er zijn maar weinig grote mannen, die verder kijken dan hun neus lang is. Misschien' is Winston Churchill dc enige geweest die dat wel deed, maar die heeft dan ook een neus als een radioknop." „En die radiolcnop zat aan een hoofd met een bliksems goed ontvangtoestel," viel ik Snorrebor bij. „Het is jammer, dat ze er dikwijls niet beter naar ge luisterd hebben." Toen namen we in broederlijke eens gezindheid er eentje op de gezondheid van de „grand old man". (Van onze speciale verslaggever) Hoofdingenieur J. H. Verstegen, chef van dienst van het seinwezen van de Nederlandsche Spoorwegen, heeft van morgen in alle vroegte de eerste volko men gecentraliseerde stationsbeveiliging in Nederland op het emlacement te Den Bosch in werking gesteld. De eerste trein, die volgens dit sys teem dat ook voor het vasteland van Europa nieuw is werd „in- en uitgeloodst", was die van 5.44 uur in de richting Eindhoven. De passagiers, die de wagons bevolkten, zullen van hun ietwat uitzonderlijke positie niets gemerkt hebben, want de zaken liepen als gewoonlijk. Maar voor de Spoorwe gen was het een belangrijke dag De stationsbeveiliging, waarvan hier sprake is, wordt van één punt uit gere geld met een NX-bedieningstoestel; de gehele kast met mechanische koppelin gen is vervallen en voor het bedienings toestel zelf is slechts een zeer geringe plaatsruimte nodig, nademaal het uit niet veel meer bestaat dan een tableau, waarop het ganse stat ions Anplacement aanschouwelijk is voorgesteld. Bij voor komende trein- of rangeerbewegingen hoeft men niets meer te doen dan een beginknop N (eNtrance) en een eind- knop X (eXit) in te drukken. Dit heeft n.l. ten gevolge, dat voor het gehele em placement tussen beide knoppen alle be trokken wissels worden bediend of ge controleerd en vastgelegd en het onbe zet zijn van de gehele wissel en de „spoorstraat" wordt gecontroleerd. Tenslotte worden alle tegenstrijdige seinen gecontroleerd en vastgelegd waarna de betrokken seinen op „veilig" worden gesteld. Op het tableau worden dan alle bewegingen gerepe teerd. Indien voor een trein meer dan één route nodig is, wordt automatisch geprobeerd welke route voor de trein vrij is. Omdat het bij storing mogelijk moet zijn wissels afzonderlijk te bedie nen, is voor elke wissel boven aan het toestel een sleutel, bestemd voor dit doel, aangebracht. Met het NX-systeem is de laatste stap gezet voor wat betreft de concentratie van de bediening, die bovendien zeer overzichtelijk en efficient is. In het on derhavige (Bossche) geval betekeni zulks, dat het aantal van drie seinhui zen teruggebracht is tot één, waar één man (op de drukke uren bijgestaan door een assistent), „de was kan doen". Voor deze beveiliging, die in de loop der jaren ook op andere grote stations en knooppunten Utrecht, Arnhem. Eindhoven en Zwolle zijn het eerst aan de beurt zal worden toegepast, zijn niet minder dan 200 km. draad en 60 km. kabel nodig. Het ligt in de bedoeling, dat het Te Tiel komt sedert enige tijd een vrij groot aantal gevallen van paratyphus voor. Het Nederlandse Rode Kruis zal in een school een noodziekenhuis met 25 bedden inrichten. Er zijn uitgebreide maatregelen getroffen om verdere ver spreiding tegen te gaan. Men heeft de baard van deze beperkte epidemie ge vonden, zodat men goede hoop heeft de ziekte te kunnen localiseren. NX-toestel dit eerste is nog geïmpor teerd uit Amerika ook in ons land zal worden vervaardigd. Daartoe is op gericht een N.V. Spoorwegindustrie in Bussum, die gevormd wordt door een combinatie van de General Railway Signal Company, een Amerikaanse fir ma, en de N.V. Philips. Als uitvoerende fabrieken treden op de N.S.F. in Hil versum en de Nederlandse Machinefa briek in Alkmaar. (Van onze verslaggever) In het St. Canisius College te Nijme gen vond gisteren de derde algemene bijeenkomst plaats van het nog jonge Werkverband Katholiek Amateurtoneel. Kenmerkend voor deze bijeenkomst was de sfeer van grote openhartigheid, Reeds dadelijk in zijn openingswoord maakte de voorzitter, de heer F. Eijsink, gewag van de vele moeilijkheden die het W.K.A. in zijn kort bestaan al heeft moeten overwinnen. Hij beklaagde zich over gebrek aan medewerking van de verenigingen en drong er met klem op aan dat de leden toch de middelen zou den gebruiken die hun geboden worden, omdat anders noch de verenigingen noch de organisatie aan hun doelstellingen kunnen beantwoorden. Deze eerlijke in leiding was bepalend voor de toon van het gehele congres: Een werkcongres waarop feitelijke mededelingen werden gedaan en verwerkt en waarop niet meer werd toegezegd dan gezien de nog altijd vrfj moeilijke situatie van het werkver band verantwoord is. Na deze inleiding van de voorzitter sprak de heer Th. van Steen, leider van het boerencentrum „Ons Erf", over „Volkscultuur en Volkstoneel". En ook zijn rede mag beschouwd worden als een waardevolle bijdrage juist ook voor het practische werk van het werkverband. Hij immers sprak met grote stelligheid over de taak van de katholieke amateur toneelspelers in deze tijd en hij wees daarbij met nadruk op de noodzaak om juist nu het amusementsleven te verlos sen uit de steeds knellender banden van een volkomen materialistische wereld beschouwing. Spijtig was het daarom dat de toneel voorstelling, die 's middags hoogtepunt en slot zou moeten worden, naar onze smaak, min of meer uit de toon viel. Oorzaak daarvan was de keuze van het stuk. Henri van 't Sas' „De Vuur- wolf" mist nu eenmaal de nodige kwa liteiten voor een opvoering, die repre sentatief voor het katholieke ama teurtoneel moet zijn. Zulks is vooral jammer voor de Verenigde Nijmeegse Amateurtoneelspelers, die onder regie van Henk Kramer er hun beste krach ten aan hadden gegeven en nu ondanks enkele uitstekende individuele prestaties beneden de maat bleven. Wij wensen oprecht dat hun de kans wordt geboden zich te revancheren. Het congres, dat onder luid applaus besloot het hoogwaardig episcopaat een .telegram van hulde te zenden, werd o.m. bijgewoond door een vertegenwoordiger van de NAPU, van de Vlaamse zuster organisatie en door de heer Rooswinkel van de afdeling vorming buiten school verband van het ministerie van O., K. en W.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3