WEINIG VOLDAANHEID over houding van de overheid tijdens de stakingen Nog steeds geen -accoord inzake lonen en prijzen SIGARETTEN EN KERFTABAK WORDEN DUURDER I Met een beroep op de democratie staat men een vijfde colonne toe RODE KOLONNES BREKEN OP TWEE PLAATSEN DOOR Taegu en Pohang opnieuw met omsingeling bedreigd Goedkoopste pakje ca. 75 cent DANSSCHOOL KWEKKEBOOM Nieuwe Gracht 98 m Rus beschiet schepen van de V.N. Tot hoofd en hart E.V.C. HAD ZELF DE MEESTE „MAFFERS" in mm f I» mm m m mm mr Moet regering de knoop doorhakken? Koreaans conflict een van de oorzaken Speciale cursus voor R.K. 15 LESSEN f 15.— Amerikaanse tanks in Cherbourg gelost .Het weer. Bommenwerper met de rode ster" neergehaald Voikspolitie brengt de Canadese ballonvaarder Albert Boitard naar Maagdenburg Franse priester moet Sovjet-Unie verlaten DINSDAG 5 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248162 VERBONDSVOORZITTER A. C. DE BRUYN: Schijnsucces Zij stonden klaar V erbindendverldaring De bus-beschieting EEN VERZINSELTJE VAN DE „WAARHEID-KAMERADEN"? Streng onderzoek ingesteld TYPHOON OVER JAPAN Honderden dodenhonderd duizenden dakloos Olifantenbaby 250 pond „Piet Hein" op Curasao SLECHT NIEUWS VAN ROKERSFRONT INSCHRIJVING nn Schoenreparaties duurder Verhoging van 15 procent KWESTIE VANAVOND IN DE VEILIGHEIDSRAAD? Hei Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanmorgen vroeg ver klaard, dat een iweemoiorige bommenwerper „met een rode ster als kenteken" gis teren voor de kust van Korea serpen van de V.N. heeft aangevallen en dal hei toe stel werd neergeschoten. Hef lijk van de Sovjet-Russi sche vlieger, luitenant Misjin Tennadi Vasilebioe, lid van hef Rode Leger met siam- boeknummer 25054, werd Nasleep van ballanopsfijging in de hoofdstad Onzekerheid over zijn lot door een iorpedobooijager van de V.N. uit het wrak van het vliegtuig gehaald, aldus hei ministerie. BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severln. D NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z!ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, I 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. (Van onze verslaggever) Er is weinig voldaanheid over de houding van de overheid tijdens de sta kingen, zo verklaarde de Verbondsvoorzitter van de K.A.B., de heer A. C. de Bruyn, tijdens een bijeenkomst van de afd. Amsterdam van de R. K. Bouw vakarbeidersbond „St. Joseph". „En terecht zijn onze mannen van oordeel", al dus vervolgde de heer De Bruyn, „dat als de overheid geen afdoende bescher ming biedt of bieden kan tegen de communistische terreur, dat men dan ook niet kan en mag verlangen dat onze mannen werken." „Wij hebben de indruk dat in Rotter dam de plaatselijke overheid doelmati ger is opgetreden dan in Amsterdam, aldus de heer De Bruyn. In Amster dam konden tengevolge Van formele beletselen onze bouwvakarbeiders op de werken worden gehinderd; hier kon den colonnes terroristen zich door de stad bewegen. Waarom zijn er geen stadsgedeelten afgesloten, waarom heeft men geen rijkspolitie aangevraagd? In Engeland zijn soldaten in de havens in gezet, waarom in Nederland niet? De veiligheidsdienst heeft ongetwijfeld de reging tijdig ingelicht De regering heeft volstaan met de president van het kabinet een radiorede te doen hou den, dat is od zich goed, maar onvol doende. Met een beroep op de demo cratie staat men toe, dat ons volk door de communistische pers wordt vergiftigd, dat een vijfde colonne wordt gevormd en hulp verleend aan een vreemde agres sor. Daardoor leidt de democratie zich zelf ter slachtbank. De jongste ge beurtenissen hebben dit getoond. Men kan zeggen: dit is een politiek probleem' maar het gaat ook de economische en sociale organisaties aan. Onze vrouwen en kinderen worden er immers de dupe van! Dat de stakingen, die 9lechts 4 pet. van de Amscterdamse arbeiers hebben omvat, weliswaar geen enkel loonsucces hebben gehad, maar, van Russisch standpunt uit gezien, toch wel een po litiek „schijnsucces" konden boeken, is te wijten aan de grote massa der on georganiseerden, aan de onmenselijke terreur, aan de onvoorbereidheid der bonafide arbeiders en onderne mers, aan de traditie, dat communisti sche stakingen toch „verlopen", het ge mis aan vertrouwen op afdoende be scherming van de zijde der overheid1 en hot gemis aan juist inzicht bij sommi gen in de wezenlijke betekenis van de communistische agitatie. Maar het heeft velen de ogen geopend, hopelijk ook die van de overheid. De bonafide organisaties der ar beiders en ondernemers zijn in het offensief gegaan. Voortaan zullen zij bepalen wanneer het werk wordt hervat en wie dat werk mogen her vatten. De organisatie daartoe moest in korte tijd worden geformeerd en kon daardoor nog niet voor 100 pet. functionneren en daarvan hebben de communisten nog precies even kunnen profiteren. Maar die organisatie wordt landelijk uitgebreid en terdege ge- perfectionneerd. Zij zal, landelijk be zien. gereed moeten zijn. voordat de communisten een nieuw bevel uit Moskou moeten uitvoeren. Het voorbeeld van het bouwvakbe- Jrijf zal door andere, door communisten bedreigde bedrijven worden overgeno men. Voorts dient men echte bedrijfsge- meenschappen te vormen, die de wer kers rechtszekerheid verschaffen. Dan treedt de misdadigheid van een staking duidelijk aan het licht. Zo bezien, bete kent de krachtproef der communisten voor hen zelf een verlies. De heer De B.ruyn dankte namens het Verbondsbestuur de Amsterdamse Kath. arbeiders voor de houding, die zij tijdens de stakingen hebben aange nomen. Zij hebben begrepen, dat de stakingen niets met looneisen te ma ken hadden. Morgen neemt de regering een beslissing inzake lonen en prijzen, maar ook na die beslissing is de kwes tie niet opgelost. Wij zijn afhankelijk van de prijzen op de internationale markten, M kan er dan voor de prijzen van de dagelijkse behoeften wel een prijsstop worden afgekondigd. Aan uit breiding van subsidies zal waarschijn lijk niet zijn te ontkomen en de moge lijkheid van gehele of gedeeltelijke vrij lating van de lonen komt stellig aan de orde. De heer De Bruyn achtte het niet Uitgesloten, dat er alsnog een althans gedeeltelijke overeenstemming komt tussen werkgevers- en werknemers bonden. waardoor de regering morgen gemakkelijker een beslissing kan ne men. Anderzijds waarschuwde hij. dat de K.A.B. nimmer afstand heeft gedaan Van het recht tot staking, al hoopt ze er geen gebruik van behoeven te maken. Juist de ernst van de tijd maakt het noodzakelijk, dat de centrale overheid Opnieuw met straffe hand leiding geeft aan het economische en sociale leven. De K.A.B. heeft geijverd voor mede- 2eggingschap. maar dat betekent mede verantwoordelijkheid dragen. De over heid moet haar dat mogelijk maken. Onze arbeiders hebben getoond voor hun vakbeweging te willen strijden. De trammannen stonden des nachts klaar en de bouwvakarbeiders streden daad werkelijk. Dat geeft vertrouwen in de toekomst, want ok dan zal het van hen afhangen. Voor de rede van de heer De Bruyn heeft de heer N. A. van Kaam, voor zitter van de afd. Amsterdam van de Kath. Bouwvakarbeidersbond „St. Jo seph", een uitvoerig overzicht gegeven van het verloop van de stakingen in Amsterdam, waarbij hij er op wees, dat circa 80 net. van de bouwvakarbeiders hebben doorgewerkt en daar de E.V.C. beweert 9000 bouwvakarbeiders-leden te hebben (waarvan zeker een derde gedeelte teveel gerekend is!) moet zij zelf de meeste „maffers" in haar rijen hebben gehad, want er zijn totaal 2000 stakende bouwvakarbeiders geweest! De staking begon zonder een cent in de E.V.C.-kas, zelfs het eigen personeel kon niet betaald worden. De E.V.C. verliest thans leden. De Tlniebonden hebben al 200 nieuwe le den aangenomen en nog 50 afgewezen. De E.V.C. is geschrikken tóen onze le den. aldus de heer v. Kaam, aan het werk gingen. Wel begonnen niet allen, maar het percentage van onze mannen steekt gunstig af bij dat van de andere Uniebonden. De heer G. A. Collignon, bondsvoor zitter van de Kath Bouwvakarbeiders bond, bracht hulde aan de arbeiders, die het spits hebben afgebeten in de strijd tegen de E.V.C. en zette uitvoe rig uiteen, dat het Actiecomité in de bouwvakken paraat blijft en zijn werk uitbreidt over het gehele land Na een korte pauze werden nog ver scheidene vragen beantwoord, waarbij de heer De Bruyn er op wees, dat vol gens officiële cijfers de prijsverhoging na de laatste loonsverhoging Slechts 4 pet. bedraagt. Bij de onderhandelingen met de regering moet men nu eenmaal dfgaan op die cijfers. Tegen verbindendverklaring van de loonsverhoging, ook door de K.A.B. ge vraagd, heeft de regering bezwaar, om dat ze dan zelf die verhoging voor de bedrijven, die met verlies werken, zou moeten bijpassen, b.v. in de sigaren- industrie. Misschien zal het nu toch een bindende regeling worden met moge lijkheid van dispensatie door het college van Rijksbemiddelaars. Hij juichte het toe als men in Am sterdam zou besluiten geen zalen meer aan communisten te verhuren. De districtscommissaris van de Rijks politie in Friesland deelt, in verband met de beschieting nabij Breezand van een autobus, waarin bezoekers gezeten waren van het „Waarheid-zomerfeest", mede, dat de linker voorruit van de autobus in haar geheel uit de sponnin gen is gevlogen. Dit valt, aldus de dis trictscommissaris, moeilijk te rijmen met een beschieting. Eerder wordt dan ook de mogelijkheid aangenomen, dat een technische oorzaak hieraan niet vreemd is. Daar het ene gerucht echter wil dat aan dit geval een politiek karakter ten grondslag ligt en het andere, dat er val se aangifte is gedaan, stelt de Rijkspoli tie een streng onderzoek in. Enige ge tuigen zijn reeds gehoord; een deskun dige heeft de autobus onderzocht. De vernielde ruit wordt op het laborato rium bekeken. Een typhoon, die gisteren in Zuid- West-Japan woedde, heeft minstens 250 personen het leven gekost en meer dan 250.000 mensen dakloos gemaakt. Het was de eerste wervelstorm, die Japan in 16 jaar heeft getroffen. Vooral de dichtbevolkte \streken van Osaka, Kobe en Kioto werden geteisterd. Op sommi ge plaatsen had de wind een snelheid van 200 kilometer per uur. Bijna 12.000 huizen werden totaal vernield, 22.000 gedeeltelijk en meer dan 170.000 over stroomd. 700 schepen "werden vernield of liepen schade op. De Amerikaanse lange-afstand-bommenwerpers konden niet opstijgen voor Korea. In de dierentuin te Rome heeft de veer tienjarige olifant Julia voor de twee de maal een jong gekregen. Haar eer-, ste zoon woog 210 pond en heeft nu reedt de halve ton overschreden. Het tweede jong, dat Remo genoemd zal worden, woog 250 pond. Het is de eer ste keer dat een oli fant in gevangen schap tweemaal een jong krijgt, meestal maakt het moeder- dier de jongen dood als zij in gevangen schap geboren wor den, maar beide jongen wist men in leven te houden. Remo op zijn nog wankele jonge poten met de oppassers uit de dierentuin. BAD-DAG IN KOREA. De Amerikaanse soldaten, die ten Noorden van Taegoe vechten, maken van een korte pauze in de strijd gebruik om zich bij de rivier op te frissen, hetgeen na het heen en weer trekken over de stoffige wegen en door de bergen, geen overbodige luxe is. (Van onze Haagse redactie) Nadat gistermorgen de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers hun verschillende voorstellen opnieuw aan de lonen- en prjjzencommissie had den voorgelegd en men wederom niet tot overeenstemming is kunnen komen, is in de loop van de dag het overleg in de Stichting van de Arbeid hervat. Toen gisteravond laat de onderhandelingen beëindigd werden was nog steeds geen overeenstemming bereikt. Tot oordelen bevoegde bron meende wel te mogen aannemen, dat de loonsverhoging zal gaan in de richting van vjjf procent. Het feit, dat het overleg opnieuw gaande gemaakt werd in de Stichting van de Arbeid wijst erop, dat men van werkgeverszijde besloten kan hebben om met de voorstellen toegevender te zijn, dan men aanvankelijk wel wenste. An derzijds zal ook de Raad van Vakcen trales moeten inbinden. Het kan op dit moment nog met geen mogelijkheid ge zegd worden van welke aard het be middelingsvoorstel zal zijn, dat aan de Raad van Vakcentrales zal worden voor gelegd. Wel is het duidelijk, zo verne men wij uit betrouwbare bron, dat van regeringswege sterke aandrang wordt uitgeoefend om, indien enigszins moge lijk, tot een accoord te komen. Over de vraag of door het College van Rijksbemiddelaars een bindende be schikking, dan wel een vergunning moet worden gegeven om in collectieve arbeidsovereenkomsten en loonregelin gen de gewenste bepaling op te nemen, alsmede over het afkondigen van een prijsstop of prijscontrolerende maatrege len en verder over de leeftijdsgrens, waarboven de loonsverhoging zal moe ten gaan, is men het in geen enkel op zicht eens kunnen worden. Vanmorgen is het overleg weer begonnen in de lonen- en prijzencommissie. Zijn wij goed ingelicht, dan is de stemming van de twee partijen thans zodanig, dat men aan de regering te kennen zal geven de knoop zelf maar door te hakken, daar de moeilijkheden van een dergelijke aard zijn, dat volledige overeenstemming een utopie lijkt. Wanneer deze niet meer dan vier en twintig uur nodig heeft om het Salomonsoordeel te vellen en de beschikking of de vergunning te formu leren, kan de beslissing Woensdag nog vallen en bekend gemaakt worden. Het is echter zeer wel mogelijk, dat die be slissing nog enige dagen op zich zal laten wachten. Hr. Ms. „Piet Hein", die een wereld reis maakt onder commando van de kapitein-luitenant ter zee A. P. Smit, is te Willemstad aangekomen. (Van onze financiële redacteur) Er is wederom slecht nieuws te melden van het rokersfront. Dat nieuws komt kort en goed hierop neer, dat de sigarettenrokers over een maand of drie bedui dend meer zullen moeten betalen. Hoeveel dat precies is, valt nog niet te zeg gen, maar het zal wel zo worden, dat de roker tevreden mug zijn wanneer het goedkoopste pakje sigaretten hem op ca. 75 cent zal komen tegen een huidige goedkoopste prijs van 50 cent. En als minister Lieftinck zijn boze plannen zal volvoeren en de omzetbelasting op sigaretten, zoals hij reeds te kennen heeft gegeven, zal verhogen met 6 pet., dan is zelfs deze prijs nog onvoldoende. Wij vertrouwen evenwel, dat prof. Lieftinck nog te elfder ure op zijn voornemen zaï terugkomen, want zoals mr. P. J. Witteman, voorzitter van de vakgroep sigaret tenindustrie, gesecondeerd door vele fabrikanten, ons gistermiddag op een pers conferentie mededeelde, is van deze vakgroep een request uitgegaan naar de Staten-Generaal, waarin wordt uiteengezet, dat een zodanige verhoging ra* de omzetbelasting volkomen overbodig wordt. Wat is n.l. het geval? Teneinde de in benarde positie zijnde sigarenindustrie een weinig tegemoet te komen, heeft minister Lieftinck voorgesteld de omzet belasting op sigaren af te schaffen, doch als een voor hem vanzelfsprekende com pensatie de omzetbelasting op sigaretten met 6 pet. te verhogen, in dier voege, dat sigaretten welke duurder zijn dan 70 ct. per pakje van twintig stuks aan de verhoogde omzetbelasting worden onderworpen. Inmiddels zijn er echter nieuwe fac toren naar voren gekomen, die bij het indienen van het wetsontwerp niet be kend waren. In Juli n.l. is op de in ternationale grondstoffenmarkten een desastreuze stijging van de prijzen in getreden, welke met name voor de sigarettenindustrie en ook voor de kerftabakindustrie van doorslagge vende betekenis is. Bedroeg de ge middelde prijs van sigarettentabak in 1948 ca. 0.60 cent per duizend siga retten, op dit moment moet voor deze tabak al ca. 1.per duizend siga- Aan het Noord-Oostelijk front van Korea zijn gisteren twee door tanks ge steunde communistische kolonnes door de Zuid-Koreaanse verdediging heen gebroken. Een ervan stootte in zuidelijke richting 20 km. door tot aan de bui tenwijken varf" het belangrijke wegenknooppunt Kyongjoe, 26 km. ten Zuid- Westen van Pohang. Angang viel hierbij in communistische handen. De tweede communistische koionne brak door bij Kigye, 14 km. ten Noord-Westen van Pohang en rukte in zuidwestelijke richting 8 km. op naar Yongtsjon aan het belangrijke wegennet tussen Kyongjoe en Taegu. Hoewel door deze manoeuvres zowel Pohang als Taegu met omsingeling worden bedreigd zijn er geen onmid dellijke aanwijzingen, dat de communisten in staat zijn hun succes uit te bui ten. Een Amerikaanse stafofficier schatte de sterkte van beide kolonnes op 1.800 man. De Koreaanse frontsector aan de Oost kust is onder een aanval van 30.000 Noord-Koreanen geheel bezweken, zo meldt Reutels correspondent bij gene raal MacArthur's hoofdkwartier te Tokio. Een woordvoerder van het hoofdkwar tier der Verenigde Naties verklaarde, dat de toestand „ernstig" is. De Noord- Koreanen stromen thans in massa door de bres Zuidwaarts van Kigye. Advertentie van 11 tot 6 en 's avonds van 7 tot 10 uur. PRIVÉ en CLUBLESSEN - Vraagt prospéetus. Aan de andere punten van het front schijnen de Amerikanen het initiatief van de Noord-Koreanen te hebben over genomen. Elementen van drie Zuid- Koreaanse divisies, gesteund door de Amerikaanse 24ste divisie met Patton- tanks, waren langs het slingerende Noord-Oostelijke front met de vijand slaags. Langs het gehele front laaide de strijd weer op. In het Noord-Westen ging de eerste cavalerie-divisie voort met de zuivering van een 1000 meter hoge heuvelrug, 20 km ten Noorden van Taegu, waar de communisten zich hebben ingegraven. Verschillende communistische pogingen om ten Noorden van Waegwan de Nak- tong over te steken werden verijdeld. De troepen der V.N. ontmoeten krachtig vijandelijk verzet in de om muurde stad Kasan, ongeveer 25 km ten Noord-Oosten van Waegwan, heeft generaal MacArthur's hoofdkwartier vanmorgen bekend gemaakt. Een be scheiden vijandelijke penetratie werd, naar gisteravond bekend gemaakt werd, door bevriende troepen aange vallen. Een andere vijandelijke strijd macht bevond zich ongeveer 25 kilo meter ten Zuid-Westen van Taegu en bewoog zich in de richting van die stad, aldus het communiqué. Opnieuw wordt van het front in Korea gemeld, dat Amerikaanse krijgs gevangenen, met de handen op de rug gebonden, zijn neergeschoten. Twee van de zeven Amerikanen overleefden deze nieuwe gruweldaad en konden vertellen, dat hun kameraden waren vermoord door een Noord-Koreaanse vrouwelijke soldaat, die ongeveer negentien jaar oud was. Naar gisteren officieel is bekend ge maakt, stelt België een tweede transport vliegtuig van het type DC-6 ter beschik king van de strijdkrachten der V.N. op Korea. Het toestel, dat dienst doet op de lijn naar de Belgische Congo, is gister avond naar Amerika vertrokken met twee volledige bemanningen aan boord. Gisteren hadden zich inmiddels reeds 1.306 vrijwilligers opgegeven voor de strijd op Korea. Hoewel nog meer aan meldingen worden verwacht, deelde een woordvoerder van het ministerie van Defensie mee, dat Beligë op bet ogenblik niet verder wilde gaan dan de vorming van één uit 1000 man bestaand bataljon. De eerste tanks voor Europa, door de Verenigde Staten gezonden krachtens het militaire hulpprogram, zijn vanmor gen m de Franse haven Cherbourg gear riveerd. De 21 nieuwe Shermantanks, de meeste in omhulsels van plastic, werden in alle rust gelost. Behalve de tanks bevinden zich on der de lading 33 155-millimeter houwit sers en 3.000 kisten met kleine wapens en munitie. Oost-Duitsland Honderdduizenden le den van de „Oostduitse Jeugdbeweging" hebben Zondag in geheel Oost-Duitsland, ter gelegenheid van de elfde verjaardag van de Britse oorlogsverklaring aan Duits land in 1939, parades gehouden om uiting te geven aan hun „vredeswil". retten worden betaald. Gezien het feit van cumulerende werking van de accijns, de marge voor de grossier en detaillist en de omzetbelasting, zal de gemiddelde detailprijs bij deze inkoopsprijzen op ca. f 45.per dui zend sigaretten komen tegen een thans geldende prijs van gemiddeld f 35. per duizend stuks. Deze verhoging van de detailprijs vraagt, dit behoeft geen betoog, een gro ter offer voor de roker, van welk groter offer dan voorheen ongeveer 70 pet ten goede zal komen aan de fiscus, mid dels accijns en de thans geldende omzet belasting. Becijferd wordt, dat de hier genoemde prijsstijging, de fiscus een extra bate zal brengen van minstens 30 a 35 millioen gulden per jaar, welk be drag op zichzelf reeds ruim voldoende zal zijn om de verminderde opbrengst op sigaren van ca. f 21 milL te com penseren. En dan wordt niet eens gesproken van de hogere opbrengst nit hoofde van de shag en andere kerftabak. Want ook deze zullen een aanmerkelijke prijsstij ging ondergaan tengevolge van de ho gere tabaksprijzen. De vakgroep betoogt in haar request uit hoofde van het voorafgaande, dat het geenszins nodig is de omzet belasting op sigaretten nog eens te verhogen. Hierdoor zou immers de binnenkort noodzakelijke prijsverhoging van siga retten nog eens geaccentueerd worden met nog eens zestien pet., waardoor de gemiddelde detailprijs van een pakje sigaretten komt op f 1X15. De ontwikkeling van de prijzen voor tabak, zo merkt de vakgroep op, recht vaardigt niet alleen het volkomen af zien van een verhoging van de omzet belasting, maar billijkt zelfs een ver laging van de accijns van 62 pot. op het bij onze Beneluxpartners geldende tarief van 58 pet. De oorzaken van de prijsstijging voor tabak zijn velerlei. Daar is allereerst de funeste uitwerking van het Koreaanse conflict op de grondstoffenmarkten; het verdwijnen van de oude voorraden; de goede uitval van Virginiatabaksoogst waardoor de Amerikanen zelf meer be langstelling tonen; de verschuiving van de Britse aankopen van middelklasse tabak naar de lagere kwaliteiten en ten slotte de ingekrompen oogsten. Al deze factoren hebben niet alleen geleid tot een stijging der tabaksprijzen van ge middeld 60 a 70 pet., maar aan deze prijsstijging is tot op dit moment nog steeds geen dollartoewijzing gekergen Een honderdvijftigjarige olm beukte in een slag een auto middendoor, toen de nog een extra gevaar in, want de Ne- bmm in een hevige storm omwoei. De eigenaar was juist uit de auto gestapt om derlandse tabaksfabrikanten hebben nog een boodschap te doen. Het merkwaardige ongeluk gebeurde in Brockton in d« steeds geen dolartoewijzing gekregen staat Massachusetts. I voor de aankoop van tabak. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking met flinke opklaringen, maar in het uiterste Noorden van het land, voornamelijk vannacht, plaatselijk enkele buien. Des nachts koeler, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Meest matige wind tussen West en Zuid-West. Zon: 5.59—19.17. Maan: 23.32—17.65. De gezamenlijke Nederlandse Schoen- makerspatroongbonden hebben op een Maandag te 's Hertogenbosch gehouden vergadering besloten de schoenrepara- tieprijzen te verhogen. Dit besluit is genomen in verband met de zeer ver hoogde prijzen van alle grondstoffen. Een verhoging van vijftien procent op alle schoenreparaties achtten de bonden noodzakelijk. Men verkeert in het onzekere over het lot van de 45-jarige Canadese ballon vaarder Albert Boitard, die Zaterdag 'als deelnemer van de Internationale ballon race te Amsterdam is opgestegen, en zoals gemeld met zijn ballon over het ijzeren gordijn is gedreven en in de Russische zone van Duitsland terecht kwam. Boitard landde bij Wolmirstedt, op tien miil afstand van het Russische hoofdkwartier te Maagdenburg. Na zijn telegram naar Amsterdam, waarin hij de wedstrijdautoriteiten van zijn landing op de hoogte bracht, heeft men niets meer van hem gehoord. De politie van Wolmirstedt ontkende eerst, dat de ballon daar geland was, maar de norse burgemeester van het plaatsje verklaarde tenslotte telefonisch: „Een Canadese ballonvaarder is hier ge land. Hij is door de politie naar Maag denburg gebracht". De burgervader wei gerde verdere vragen te beantwoorden en hing tenslotte de telefoon op de haak. Ook een woordvoerder van de politie te Wolmirstedt bevestigde daarna, dat de ballonvaarder daar neergekomen was, maar voor verdere inlichtingen verwees hij naar het hoofdkwartier van de Voikspolitie te Maagdenburg. Hier verklaarde men echter „Wij mogen geen enkele mededeling doen". Men neemt aan dat Boitard in gezel schap was van een passagier, H. Coles Fredericksen, die de Deense of Zweedse nationaliteit moet bezitten. Van de zijde van de Canadese en Nederlandse consulaten in Frankfurt werd vernomen dat geen verdere stap pen zullen worden ondernomen alvorens meer gegevens beschikbaar zijn. Aan genomen werd dat Boitard, zo hij ge arresteerd is, na ondervraging wrijgela- n zal worden en de gelegenheid zal krijgen naar W est-Duitsland te vertrek ken. Er zijn lessen, die geleerd en duur I betaald moeten worden. j In een boodschap, die aan de secre taris-generaal van de Verenigde Naties en aan 'de voorzitter van de Veiligheids raad is gezonden, wordt verklaard, dat schepen van de Verenigde Naties onge veer ter hoogte van de 38ste breedte graad van de Westkust van Korea voe ren, toen de bommenwerper het vuur op een schip opende. Dit is het eerste bericht over actieve deelneming van een Russische militair aan de oorlog in Korea. Op 9 Juli had de Amerikaanse luchtmacht de Verenig de Naties gemeld, dat in Rusland ge bouwde Yak 9 jachtvliegtuigen boven Korea waren verschenen en later werd melding gemaakt van Yak 15 straalja gers, doch van officiële zijde was geen aanwijzing ontvangen, dat deze vlieg tuigen door andere dan Noord-Koreaan- se piloten werden gevlogen. Er is nog geen onmiddellijk commen taar door het Witte Huis gegeven. Functionarissen van de Verenigde Na ties verwachten, dat de nota van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken vanavond als een der eerste punten op de agenda van de Vei ligheidsraad zal worden besproken. Pater Jean de Matha Thomas, die de Sovjet-Unie binnen 48 uur heeft moeten verlaten, heeft, nadat hij te Parijs was aangekomen, verklaard, dat er vaak een lid van de Sovjet-politie bij zijn biechtstoel in de Moskouse kerk van St. Louis stond en aantekeningen maakte over de gelovigen, die hun biecht kwa men spreken. Hij werd onafgebroken bespionneerd. Russische kennissen wilden buiten niet met hem spreken, omdat tegenover de kerk het hoofdkwartier van de po litie (de Loebankia) was gelegen. „On danks dit had ik nooit minder dan 120 Russen bij de godsdienstoefeningen. Er bevonden zich onder hen ook soldaten in uniform", zo verklaarde de Franse geestelijke. In de drie jaar, dat hij in Moskou was geweest, waren er elf leden van zijn Katholieke Actie-groep verdwenen, on der meer een Franse vrouw. Haar doch ter, die op de Amerikaanse ambassade werkte, was eveneens verdwenen. Jean de Matha was de laatste Franse geeste lijke in Moskou, aldus meldt Reuter.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1