UNO-strijdkrachten moeten Pohang prijsgeven Taegu opnieuw bedreigd België gaat bon kaarten drukken Natsir vormt nieuw kabinet Rapport over het neergeschoten vliegtuig provocerende verklaring" ENGELAND TOONT DE WERELD ZIJN MODERNSTE VLIEGTUIGEN Indrukwekkende show van de Britsol Brabazon I V DANSSCHOOL KWEKKEB00M Nieuwe Gracht 98 .Het weer. „Ongezonde wedstrijd- sensatie" Eerste taak: een constituante Visjinsky naar de Alg. Vergadering der V.N. Austin vraagt goedkeuring van Amerikaanse resolutie 20.000 brieven voor Malik Tot hoofd en hart Straalbommenwerper draait loopings KWESTIES rondde woonruimtevordering Speciale cursus voor R.K. 15 LESSEN f 15.— WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 74sfe JAARGANG No. 248163 DE STRIJD IN KOREA Britse troepen aan het front Tegenactie Korea en havenstaking doen invloed gelden Z eepkis tenraces Aldus K.V.P.-fractie in Arnhemse raad f WÊËÈÊn Vaticaan vreest arrestatie van Hongaarse bisschoppen MALIK IN VEILIGHEIDSRAAD: Besprekingen over lonen en prijzen Regering neemt besluit De ongelukken met Meteor-vliegtuigen Piloten hadden voldoende vlieguren „Een goed idee dat slecht werd uitgevoerd" Mening van Duitsers over nationaal-socialisme Telegrammen uit D.-treinen INSCHRIJVING BUREAU: SMEDESTRAAT 5 m HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 7. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. •iW: NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52. per maand, f 4.55 per kwartaal. Tfa gisteren de gehele dag de meest verbitterde gevechten te hebben geleverd aan een hopeloos verbrokkeld en doorbroken Noord-Oostelijk front, hebben de UNO-strijdkrachten zich op nieuwe verdedigingslinies moeten terugtrek ken. Pohang, aan de Oostkust, na Pusan de belangrijkste haven, ging ver loren. Volgens sommige berichten was deze terugtocht rustig, ordelijk en geheel vrijwillig, andere frontcorrespondenten melden daarentegen, dat de verdediging van de veel omstreden havenstad onder de stormloop van dertig duizend Noord-Koreanen is bezweken. Robert Bennyhof, de correspondent van U.P.. bericht, dat Yongchon, een zeer belangrijk knooppunt van wegen en spoorlijnen, ten Westen van Pohang, vannacht eveneens verloren is gegaan. Hij meldde dit vanuit Kyongju, ten Zuiden van Pohang, en op dat moment werd volgens hem ook deze stad al door de rode troepen bedreigd. Van Kyongju lopen twee hoofdverkeerswegen naar de aan voer haven Pusan. Volgens een bericht van A.P. zjjn de Noord-Koreanen ook op het centrale front doorgebroken en baanden zij zich al vechtend een weg naar Changnyong, ten Zuiden van Taegu. Hierdoor wordt Taegu opnieuw op de Zuid-Westelijke flank ernstig bedreigd. De terugtocht van de troepen van de V. N. geschiedt op het Noord-Oostelijk front over de gehele linie. De situatie van de Amerikaanse troe pen, die de luchtbasis. 9 kilometer ten Zuid-Oosten van Pohang, verdedigen, is onbekend. Men vermoedt, dat de Ame rikaanse verdedigers van de landroutes afgesneden waren. De Noord-Koreaanse strijdkrachten trekken van drie kanten op Taegu aan. In het laatste communi qué van MacArthur wordt gezegd, dat er weinig is dat wijst op een verminde ring van het gevaar. De Britse troepen in Korea, die de linkervleugel van de Amerikaanse eerste cavaleriedivisie aan de oevers van de Naktong ten Westen van Taegu dekken, Grijsaards en kinderen leveren hun zijn gisteren voor het eerst in actie ge- aandeel in de strijd op KoreaEen oude weest. Zij dreven een Noord-Koreaanse Zuid-Koreaan draagt handen aan voor patrouille, die de Naktong over trachtte te steken, terug. Frankrijk heeft de U.N.O. gisteren laten weten, dat het heeft besloten eeft infanteriebataljon naar Korea te zenden. De Franse delegatie heeft een brief van de minister van Buitenlandse Zaken Ro bert Schuman aan secretaris-generaal Trygve Lie, waarin dat besluit kenbaar werd gemaakt, laten circuleren. De brief was gedateerd 20 Augustus. Men is reeds begonnen met de werving van vrijwil ligers. President Truman zal waarschijnlijk aan het begin van de volgende week een „praatje bij dc haard" wijden aan de economische gevolgen van de strijd in Korea. Truman zal dan nader ingaan op de volmachten, welke het Congress hem de vorige week heeft verleend. Ver wacht wordt, dat de president de wet op verlening van die volmachten vóór morgen zal ondertekenen. De tekst van de wet wordt op het ogenblik op ver schillende regeringsbureaux nog nauw keurig bestudeerd. Nader wordt gemeld, dat Amerikaan se en Zuid-Koreaanse troepen vandaag In de loop van de dag een tegenactie hebben ondernomen tegen de drie communistische divisies, die hen uit Pohang hebben verdreven. De United Press-correspondent Robert Bennyhoff meldt dat eenheden van de Amerikaan se 24ste divisie vanmorgen vroeg bij een tegenaanval ten Noord-Westen van Kyongyu een terreinwinst maakten van anderhalve a twee kilometer zonder noemenswaardige tegenstand te onder vinden. Kyongyu is een spoorweg- en verkeersknooppunt op zeven en twintig De Belgische regering heeft op lacht gegeven om meer dan acht millioen bonkaarten te laten drukken. Zij doet dit als voorzorgsmaatregel en voor het ogenblik worden geen voedselrestricties overwogen. De regering heeft zich be zorgd gemakt over het hamsteren na het begin van het Koreaanse conflict en het daardoor ontstane tekort aan som mige artikelen. Men zal slechts als laatste maatregel tot rantsoenering overgaan, deelde een woordvoerder van hetministerie van Economische Zaken mede. Hij voegde hier aan toe, dat ook Terwijl de landstrijdkrachten van de Verenigde Naties op Korea de aanvallen van de Noord-Koreanen trachten af te slaan, liggen in de wateren ten Oosten van havenstaking in Antwerpen verant- Korea Amerikaanse kruisers, die belangrijke doelen in Noord-Korea bestoken. Een I woordelijk was voor het huidige gebrek Amerikaanse kruiser in actie voor de Noord-Koreaanse kust. aan spijsolie, suiker, koffie en luicifers. r een Amerikaanse truck. Verwachting tot Donderdagavond: Toenemende bewolking, gevolgd door enige regen. Matige tot krach tige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht minder koud, maar morgen overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. Zon: 6.0019.15; Maan: onmer 17.44. In de Arnhemse raad interpelleerde Dinsdag de woordvoerder van de K.V.P.- fractie over de 27 Augustus te Arnhem gehouden zeepkistenrace. Hij zei, dat de openbare weg de gehele Zondagmiddag was afgesloten dat er een talrijke politie macht was om de orde te handhaven en dat er entréeprijzen werden geheven van omstreeks twee gulden. Ook de prijzen, o.a. een radiotoestel, gewonnen door een tienjarige jongen, en de gehele opzet, het element van wat hij noemde „ongezonde wedstrijdsensatie", laakte hij. EV/ON ETSJIN JE v» JON DOK TAIGOt POHANG BEDREIGD EVALIEN OESAN MO.KPO PRONTLIJN AANVAL N.KOBCA TEGENAANVAL WEGEN O VLIEGVELDEN V.PELT PA Het eerste krijgsgevangenkamp van de V. N. in de geschiedenis is even buiten Pusan in gebruik gesteld. 1200 Noord- Koreanen verblijven er in grote tenten. Zij slapen er onder lakens en ontvangen iedere dag vijf grote handen met rijst en twee sigaretten. De Noord-Koreaanse gevarigenen tonen zich dan ook zeer te vre.den, wat een Amerikaanse officier deed opmerken: „Ik zou de poort kun nen laten openstaandan nog zou ik deze babies hier vinden". Een groep Noord-Koreaanse gevan genen marcheert het kamp der Verenigde Naties, dat.aan 50.000 gevangenen plaats biedt, binnen. Natsir, die Dinsdag die opdracht tot vorming van een parlementair kabinet voor Indonesië had teruggegeven aan Sukarno, die hem daarop een tweede mandaat gaf om een parlementair kabi net te vormen onder soepeler condities, is thans, na vijftien dagen moeizaam onderhandelen, geslaagd. De op één na grootste partij, de P.N.I., heeft geen zitting in dit kabinet. De belangrijkste functionarissen in dit kabinet zijn: premier: Mohammed Natsir (Masjumi); vice-premier en Binnenland se Veiligheid: Sultan van Djocja (partij loos); Buitenlandse Zaken: dr. Moham med Rum (Masjumi); Binnenlandse Zaken: dr. Assaat (partijloos); Gezond heid: dr. J. Leimena (Partai Kristen Indonesia); Financiën: mr. Sjafruddin Prawiranegara (Masjumi); Godsdienst: Wachid Hasjim (Masjumi); Voorlich ting: M. A. Pellaupessy (Nationale Fe deratie). De minister van Sociale Zaken is Harjadi (Indonesische Katholieke Par tij). Aanvankelijk was Mohammed Yamin benoemd tot minister zonder portefeuil le, belast met het vraagstuk Nieuw- Guinea. Hij heeft deze post echter ge weigerd. Nu is de socialist Harsono Tjokroanimoto benoemd tot minister zonder portefeuille, zonder dat hij ech ter speciaal belast is de zaken aangaan de Nieuw-Guinea. Waarnemers zien, volgens U.P., in deze verandering een aanwijzing dat de nieuwe regeringspolitiek ten opzichte van N.-Guinea niet zo krachtig zal zijn als het geval geweest zou zijn onder de links georiënteerde Yamin. Sukarno, die de lijst van niettwe mi nisters heeft goedgekeurd, zal Donder dagmorgen het kabinet beëdigen. 17 September zal de nieuwe regering een motie van vertrouwen vragen aan het parlement. De nieuwe Indonesische premier Nat sir is leraar en twee en veertig jaar oud. In 1945 ging hij in de politiek en vertegenwoordigde Mohammedaanse groeperingen in het werkcomité van het parlement van de republiek van Djocja. Het volgende jaar werd Natsir minister van voorlichting van het repu blikeinse kabinet. Tezamen met andere republikeinen werd hij bij de tweede politionele actie in 1948 geïnterneerd. Na zijn invrijheidstelling werd hij ad viseur van de republikeinse delegatie bij de latere onderhandelingen met Neder land. Natsir heeft aan Aneta medegedeeld, dat het thans gevormde kabinet een overgangskabinet is. Zijn eerste taak is rflometer ten Zuid-Westen van Pohang. Andere troepen der Verenigde Naties hebben zich naar gemeld wordt een weg gebaand naar Yongtsjon, dertig kilo meter ten Noord-Westen van Kyon gyu, gelegen halverwege tussen Pohang en het bolwerk der verenigde strijd- krach'ien Taegu. „Bevriende strijdkrach- lea zijn in de stad Yongtsjon terugge keerd", verklaarde een Amerikaanse of ficier tegenover Bennyhoff. Luitenant-generaal Walion Walker, commandant der landstrijdkrachten der Verenigde Naties, zeide te Kyongyu: •>De Noordelijke linie is veilig. W'ü heb ben grote druk aan dit front moeten J*eersitaan en de Noord-Koreanen heb ben enige vorderingen gemaakt. Toch ben ik op dit ogenblik optimistisch. Ik ben van mening dat we in staat zijn het Verloren gegane terrein terug te win- hen." De Amerikanen hebben inmiddels een nieuwe linie opgeworpen langs de weg ®be veertien kilometer ten Noorden van aegu loopt. Generaal Walker noemde de situatie ??n het Zuidelijke front „verzekerd". f11! geloofde dat de Noord-Koreanen ge- Poogd hadden hem te dwingen met zijn ?®pen van de Zuidkust te verdwijnen, j Ue bedreigde positie der verbonden er°epen aan de Oostkust wordt ver- }ag6rd door de communistische gueril- t-activiteit achter de linies die van uur q uur een ernstiger karakter aan- (je Naar gemeld wordt versterken jj;YW°ord-Koreanen zich aan het Ooste- seq ^ront om te' trachten hun succes dit te breiden. Op de Algemene Vergadering van de V. N„ die Zaterdag begint, zal Rusland vertegenwoordigd worden door zijn hoogste diplomaten en de minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Visjinsky. Ook de andere grote mogendheden, evenals verschillende kleine mogend heden, zullen althans op de openings zitting door hun ministers van Buiten landse Zaken worden vertegenwoordigd, t.w. Amerika door Dean Acheson, Groot- Brittannië door -Ernest Bevin, Frankrijk door Robert Schuman en het nationalis tische China door George Yeh. Talrijke vooraanstaande leden van het Hongaarse Episcopaat zouden volgens Radio Vaticana op het punt staan te worden gearresteerd. De radio voegt er aan toe, dat de regering van Boedapest de bisschoppen van Csyor, Vacz, Gsanad en Szembathely openlijk heeft bedreigd. Verder meldt Radio Vaticana, dat in kringen van Litause vluchtelingen grote ongerustheid heerst over het lot van Mgr. Casimir Paltarakas, bisschop van Panevezus, die na de dood of de depor tatie van al de andere leden van de katholieke hiërarchie in Litauen alleen in vrijheid was gebleven. Mgr. Palta rakas, die 75 jaar oud is, zou zich niet meer in zijn bisdom bevinden en men tast in het duister omtrent de reden van zijn vertrek. II De Veiligheidsraad, die gisteravond te Lake Success bijeen is gekomen, is na enkele uren weer tot vanavond verdaagd, zonder dat iets positiefs bereikt was. De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin heeft het rapport van hel geallieerde commando in Korea, over de neergeschoten bommenwerper met Russische kentekens, aan de Raad voorgelezen en aangedrongen op goed keuring van de Amerikaanse resolutie, die het conflict in Korea beoogt te Iocaliseren. Het rapport ontlokte de Sovjet-gedelegeerde Jakob Malik slechts de korte opmerking: „Ik kan verklaren, dat dit een provocerende verklaring is van de heer MacArthur en van het Amerikaanse ministerie van Oorlog" Malik's verdere commentaar beperkte zich er toe, dat het bericht kennelijk de wereld in was gezonden met het doel de Amerikaanse resolutie in de Veiligheidsraad te steunen. Onmiddellijk na de opening had de voorzitter, Sir Gladwyn Jebb, reeds de aandacht van de Raad gevraagd voor een brief van de Amerikaanse delegatie, waarin werd uiteengezet, dat een bom menwerper, die Russische kentekens droeg en kennelijk een Russische be manning had, Maandag ten Westen van Korea het vuur op een UNO-patrouille heeft geopend en vervolgens is neerge schoten. Alvorens de Raad zich accoord ver klaarde met de agenda, deelde Jakob Malik mede, dat hij meer dan 20.000 brieven en telegrammen had ontvan gen, waarin de „Amerikaanse agressie in Korea" werd veroordeeld. Malik las een lange lijst met namen van protes terende organisaties voor. Daarop kwam onder meer voor de afdeling Parijs van de bond van kellners. Malik had voor de aanvang tvan de zitting op een vraag van verslaggevers of hij iets wist mede te delen over het incident afgebeten geantwoord: „Vraag gene raal MacArthur maar." Warren Austin verklaarde, dat zijn re gering tot dusverre niet over verdere in lichtingen over het incident beschikte „Alles wat wij weten is dat een lid van de strijdkrachten van de Unie der Socia listische Sovjet-Republieken deel uit maakte van de bemanning van de twee- motorige bommenwerper, welke het vuur heeft geopend op een patrouille vliegtuigen, die deel uitmaakt van de strijdkrachten der V.N. in Korea. Dat de bommenwerper werd neergeschoten en enkel het stoffelijk overschot van één lid der bemanning geborgen is," zei Warren Austin. Hij verklaarde verder: „Dit incident illustreert de wenselijkheid van onver wijlde aanvaarding door de Veiligheids raad van een resolutie, die door mijn de legatie op 31 Juli 1950 is ingediend en die beoogt het conflict in Korea te Ioca liseren en te voorkomen, dat het over slaat naar andere gebieden." Die resolutie, het voornaamste punt op de agenda van vanavond, vraagt alle leden van de V.N. zich te onthouden van hulpverlening aan of aanmoediging van de Noord-Koreanen en van elke hande ling, die uitgroeiing van de oorlog in Korea in de hand zou kunnen werken. Verder staat op de agenda van vanavond een Russische resolutie, die verlangt dat alle Amerikaanse troepen onmiddellijk uit Korea worden teruggetrokken. I Bijtende woorden ook al verkondigen I ze waarheden hebben bijna steeds geen gevolg.J de vorming van een constituante. „In dit verband schat ik", aldus Natsir, „de levensduur van het kabinet op maxi maal één jaar. Andere voorname pro grammapunten zijn: consolidatie en sta bilisatie in het binnenland en oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea, waarbij rekening zal moeten worden gehouden met de internationale verhoudingen, als mede met de binnenlandse toestand." Natsir zei het Indonesische volk niets te willen beloven. „Ik kan slechts aandringen op harde arbeid door het gehele volk in het belang van het land." Hij vervolgde: „Indonesië is ge confronteerd met verschillende ernsti ge moeilijkheden, waarvan ik noem Nieuw-Guinea, de Zuid-Molukken, de Darul Islam en voorts de sociale pro blemen". Wat dit laatste betreft zei Natsir: „Er moet arbeidsvrede heersen en arbeidsvreugde. De ondernemers dienen te beseffen, dat men de arbeider een redelijk levensbestaan moet garan deren en dat zij zich aan de huidige toestand zullen moeten aanpassen. Zij zullen rekening moeten houden met de hier levende sentimenten." Natsir meende, dat Indonesië eerder een tekort dan een teveel aan ambte naren heeft. Het probleem is slechts het surplus van Java uit te strijken over de rest van Indonesië. Hij zei niet pessimistisch te zijn ten aanzien van de financiële positie van het land. Hij noemde een stijging in de toekomst van de waarde van de roepiah niet onmoge lijk en achtte Indonesië's deviezen- positie gunstig. (Van onze Haagse redactie! Nadat gistermorgen de besprekingen over lonen en prijzen in de Stichting van de Arbeid beëindigd waren, is wei komen vast te staan, dat nog steeds geen overeenstemming was bereikt tus sen werkgevers en werknemers. Wel is men tijdens de besprekingen elkaar genaderd en liggen de twee standpunten thans dichter bij elkaar. Zo bleven de vertegenwoordigers der werknemers niet langer meer vasthou den aan hun els van een algehele prijs- stop en zouden ze, naar wij vernemen, tot op zekere hoogte kunnen instemmen met het voorstel der werkgevers om alleen in die sectoren, waar de prijzen belangrijk kunnen uitschieten, prijscon- trolerende of prijsregelende maatregelen te nemen. Verder zou overeenstemming bereikt zijn over een verhoging van de loon- klasse voor de sociale verzekering, zo dat de loongrens van deze verzekering van 4500,op 4725,gebracht zou worden. Gisteren berichtten wij reeds, dat de loonsverhoging waarschijnlijk zou gaan in de richting van 5 procent. Zoals wij gisteren reeds meldden, zouden de twee partijen, na een vruchteloos pogen el kaar voor wat betreft de standpunten zo dicht mogelijk te naderen, aan de regering te kennen geven de knoop zelf maar door te hakken. Dit is dan ook gisteren inderdaad gebeurd. De Raad voor Economische Aangele genheden uit de Ministerraad, die des Woensdags pleegt samen te komen, is gistermiddag reeds bijeen geweest om de zeer moeilijke beslissing te nemen, of althans te trachten tot een besluit te komen. Met vrij grote zekerheid mag thans wel aangenomen worden, dat het besluit van de regering hedenavond of Donder dagmorgen gepubliceerd kan worden. In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Oorlog voor 1950 deelt minister Schok king nog mede, dat de ernstige vlieg ongevallen, die zich met Meteor-vlïeg tuigen hier te lande hebben voorgedaan, niet aan onvoldoende vlieguren van de betrokken vliegers te wijten zijn geweest. Strengere zelftucht had echter een aan tal ongelukken kunnen voorkomen, aldus meent de minister. Op het vliegveld van Farnborough is vandaag de grote Britse luchtvaartshow geopend, waarop de Britse vliegtuigin dustrie haar laatste prestaties aan de wereld zal tonen. Acht en vijftig ultra moderne toestellen zijn er opgesteld waarvan een kleine veertig gistermid dag reeds voor de pers werd voorgevlo- gen. Hoogtepunt van de middag was onge twijfeld de start, de vlucht en de lan ding van het grootste Britse verkeers vliegtuig: de Bristol-Brabazon; een ko los van bijna driehonderd ton, met acht motoren, gekoppeld in vier groepen van twee, die twee tegen elkaar indraaiende schroeven aandrijven. Bij de laatste bocht voor de landing was op het vliegveld door middel van luidsprekers het gesprek te volgen tus sen de piloot van de „Brabazon" en de boordwerktuigkundige. De spanning was bij de duizenden toe schouwers merkbaar, toen het gesprek daarboven aan boord van het luchtmon ster zich ontwikkelde en men de beve len van de piloot met tenslotte het ant woord „Roger" (in orde) hoorde. Heel langzaam voerde het vliegtuig de be wegingen uit die nodig waren om h*. goed voor de landingsbaan te krijgen. De duidelijk hoorbare ademhaling van de piloot verhoogde de spanning in niet geringe mate. Zeer kalm en bedaatd kwam het toestel aan de grond, na een prachtige vlucht. Voor de rest varieerden de gedemon streerde vliegtuigen van éénmotorige lesvliegtuigen tot viermotorige straal vliegtuigen. Het genoeglijke gebrom van een licht zuigermotortje wisselde af met het oorverdovend gegil, gesnerp en ge gier van straalmotoren, somstijds ge- Het aantal Duitsers dat het nationaal socialisme beschouwt als „een goed idee dat slecht werd uitgevoerd", wordt steeds groter, zo concludeert het Amerikaanse bureau voor politieke zaken. Het bureau, dat de openbare mening der Duitsers voort durend heeft onderzocht sedert het beg'n van de bezetting, zegt dat in 1949 59 pro cent der Duitsers in de Amerikaanse zone geloofden, dat het nazidom zijn goede kant had, vergeleken met 52 procent in 1947. Het aantal Duitsers dat gelooft dat som mige rassen inferieur zijn, liep echter terug van 43 procent tot 34 procent en meer. Duitsers nu 37 procent tegen vroeger 26 procent geloven dat Duits land er voor verantwoordelijk is geweest dat de oorlog is uitgebroken. De opvatting dat de politiek aan ande ren moet worden overgelaten, is nog steeds wijd verspreid. Minder dan tweederde der ondervraagden gaf blijk van ook maar enige belangstelling voor de politiek en een derde gelooft dat de West-Duitsers thans niet tot democratisch regeren In staat zijn. volgd door het rommelende geluid als na een bliksemflits bij onweer. Snel heden van om en nabij de geluidssnel heid waren aan de orde van de dag. Alles werkte mee om de dag te doen slagen en aangezien het weer heden weer uitstekend is, zal- de openingsdag niet voor de generale repetitie onder doen. Er deden zich niet de geringste moeilijkheden voor en het gehele pro gramma dat ongeveer drie uur duurde werd keurig afgewerkt De invliegers der verschillende vliegtuigfabrieken lie ten de toeschouwers die uit alle delen van de wereld naar Farnborough waren gestroomd (zoals men weet zijn echter de Russen in tegenstelling tot andere jaren niet uitgenodigd) zien waartoe de door hen bestuurde vliegtuigen in staat zijn. Zo zag men o.a. de „Canberra"- straalbommenwerper rustig loopings draaien en andere kunstvluchten uit voeren.... Gloster Meteor straaljagers waren in verschillende uitvoering te zien: de nieuwste dagjager en de nieuw ste nachtjager, met sterkere motoren dan tot dusverre. Het geheel van statistische tentoonstelling en dynamische shovv geeft de indruk, dat Engeland zijn voor aanstaande plaats op het gebied der straalvliegtuigen heeft behouden en dat in het bijzonder de ontwikkeling der straalmotoren nog veel belooft. Binnenkort zullen reizigers in DE- treinen al reizend telegrammen kunnen verzenden. De conducteurs van deze treinen zullen uitgerust worden met een boekje telegramformulieren, welke op verzoek ter beschikking van de reizigers worden gesteld. Het ingevulde formulier wordt aan de conducteur teruggegeven, terwijl aan hem ook de kosten moeten worden voldaan. Bij het eerstvolgende station geeft de conducteur het telegram af aan het stations-telegraafkantoor, waar voor onmiddellijke verzending zal worden zorg gedragen. Engeland Koning George en Konin gin Elizabeth zullen, waarschijnlijk ver gezeld van prinses Margaret, in 1952 een rondreis door Australië en Nieuw-Zee- land maken. Dit bezoek moest in 1949 wegens ziekte van de Koning worden uitgesteld. n deze kolom hebben wij er enkele malen op gewezen, dat in zaken be treffende de verdeling van woon ruimte de rechterlijke macht zich een oordeel aanmatigde over het door bur gemeester en wethouders gevoerde wo- ningbeleid en door zijn uitspraken dit beleid doorkruiste. De sedertdien door de wetgever gemaakte, wetsbepalingen en de jurisprudentie ten deze van ons hoogste rechtscollege, de Hoge Raad, hebben aan deze ongewenste toestand een einde gemaakt. De rechter kan nu een vorderingsbesluit alleen onrecht matig verklaren, indien hij van oordeel is dat burgemeester en wethouders bij de door de wet vereiste afweging van belangen niet tot een bepaalde vorde ring hadden k u n n e. n komen; als er dus redelijkerwijs geen grond voor vor dering kan zijn. Het vorderingsbeleid- als-zodanig van burgemeester en wet houders mag de rechter evenwel niet beoordelen. De competentiestrijd tussen rechter en administratie (in dit geval burgemeester en wethouders) in woon- ruimtewetzaken is dus ten gunste van de laatste beslecht. Doch ook aan de andere zijde hebben herhaaldelijk grensoverschrijdingen plaats en daarop willen wij thans de aandacht vestigen. Het komt namelijk meermalen voor dat burgemeester en wethouders door een vordering van woonruimte ingrijpen in procedures omtrent huuropzegging e.d., welke bij de kantonrechter aanhangig zijn. Ook gebeurt het, dat burgemeester en wet houders ijlings een vordering uitbren gen, indien verwacht wordt, dat een huurovereenkomst door de eigenaar zal worden opgezegd. De wetgever heeft evenwel de. rechtspraak in zaken betref fende het voortbestaan of de beéin- ging van huurovereenkomsten in eerste en enige instantie gelegd in handen van de kantonrechter. Men zie het huurbeschermingsbesluit. Deze lijn- is trouwens in de woonruimte- wet doorgetrokken, door aan de kanton rechter de beslissing te geven over de ontruiming van gevorderde woon ruimte wegens onbehoorlijk gebruik, ernstige overlast of omdat degene, van wie gevorderd werd, de woonruimte weer dringend voor eigen gebruik nodig heeft. Het zijn dus gevallen van zuivere rechtspraak, waaraan verbonden hoor en wederhoor van partijen en afweging van de tegenstrijdige belangen. Burgemees ter en wethouders mogen dan niet op eigen houtje rechtertje gaan spelen en door middel van woningvordering de procedure voor de kantonrechter zinloos en nutteloos maken. Zeker, de verleiding hiertoe is groot, want een uitspraak van de kantonrechter kan het college van burgemeester en wethouders een peni bele woonruimte-kwestie opleveren. Het zijn doorgaans de met ontruiming be dreigde partijen, die de hulp van burge meester en wethouders inroepen. Begrij pelijk: administratieve tussenkomst van burgemeester en wethouders is gemak kelijk en goedkoop en stelt de weder partij vaak bij verrassing voor een vol dongen feit. Niet altijd zijn de colleges van burgemeester en wethouders gewa pend met voldoende crltiek tegenover een dergelijke toeleg. Aan Gedeputeerde Staten van Zeeland komt de lof toe, aan dergelijke practijken het eerst een halt te heében toegeroepen. Zij vernietigden een vorderingsbesluit van burgemeester en wethouders, om dat zij het onbehoorlijk vonden door middel van een woonruimtevordering een burgerlijke ontruimikgsprocedure tussen verhuurder en huurder te door kruisen. Als een verhuurder een ontrui mingsvordering bij de kantonrechter aanhangig heeft gemaakt (aldus het Zeeuwse college), ligt het niet op de weg van burgameester en wethouders om tussenbeide te komen met een vor dering van het bestreden object ten be hoeve van de. huurder. Moge dit alge mene rechtsbeginsel door alle colleges van burgemeester en wethouders en in beroep door die van Gedeputeerde Staten worden gevolgd. an deze gelegenheid maken wij gebruik om er ook de aandacht op te vestigen, dat de colleges van burgemeester en wethouders in vorderingszaken niet altijd voldoende er van doordrongen blijken te zijn dat bij vele van hun terzake te nemen beslissingen het element van recht spraak aanwezig is. Niet altijd wordt in voldoende mate het hoor en weder hoor toegepast. Vooral in kleinere ge meenten tracht men de burgemeester en de wethouders persoonlijk te „be werken". Degenen die daaraan het oor lenen hebben de grootste moeite om de zo noodzakelijke objectiviteit te bewa ren. De woonruimtekwesties stellen de hoogste eisen aan de. bestuurskunde (waartoe objectiviteit en rechtvaardig heid behoren) van de gemeentebestu ren. Zij behoren er naar te streven deze kwaliteiten in zo hoog mogelijke mate te bereiken. Deze opmerking moet zelfs gelden voor Gedeputeerde Staten die in zaken van woningvordering als beroeps-in stantie fungeren. Ons kwam dezer dagen een uitspraak van een dergelijk college onder de ogen. welke de toets der critiek niet kon doorstaan. Het be trof een vordering waardoor een proce dure voor de kantonrechter werd door kruist; de vordering werd niettemin door Gedeputeerde Staten gehandhaafd. Zij begingen bovendien nog de onrecht vaardigheid de huiseigenaar te wiens behoeve gevorderd werd (hoewel die formeel geen partij was, want burge meester en wethouders moesten zich verweren tegen het verzet van de huurder) nieuwe argumenten te laten aandragen, welke bij het besluit van burgemeester en wethouders tot vorde ring niet overwogen waren. De partij, die verzet had ingesteld tegen de vor dering. werd daarvan onkundig gelaten. Deze kreeg daarvan eerst kennis door de motivering van de uitspraak waarbij zijn verzet werd afgewezen. Deze uit spraak is zo ver beneden de maat, dat zij onzes inziens door de Kroon behoort te worden vernietigd. Zo niet wegens strijd met de wet, dan .toch wegens strijd met het algemeen belang. Advertentie van 11 tot 6 en 's avonds van 7 tot 10 uur. PRIVÉ en CLUBLESSEN Vraagt prospectus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1