MEDISCHE EN SOCIALE ZORG VOOR ZIEKE EN GEWONDE MILITAIREN Eric Boog vajvA MEER NED. PRODUCTEN OP DE AGRARISCHE JAARBEURS m Wa II j Jjuisen. neus en. dippen Op bezoek in „Oog in Al" zeAfcuét tè& cwn fivee VAN DE DE STEM DODE Overpeinzingen -Z koningin zal monument hORANJEHOTEL" onthullen I: SCHEEPSLADING COPRA VERDWENEN Beraad over lonen en prijzen onvoldoende WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 De oude strijdvraag over ongelukken tijdens het verlof opgelopen w Ook discipline in hospitaal MEER DEVIEZEN VOOR TOERISTEN Loting voor Zwitsleme francs blijft nog gehandhaafd Bedevaart van Russen naar Rome n VOORTGAANDE MECHANISATIE LUjj ~Lj[. J .Door zeerovers geënterd' Smokkelwaarde bedraagt ruim 'n half millioen gulden Middenstand? Loonsverhoging moet door berekend worden T roepentransportschip aangekomen DUITS INGENIEUR WIL 300 METER HOGE WINDMOLENS BOUWEN Voor opwekking van electriciteit /ft/PfNG- combinatie MAX MURRAY van Snorrebor Teleurstelling Aardbevingen Grote schoonmaak Olifanten als postboden De academische wereld en Nieuw-Guinea E. den Herder overleden (Van een speciale verslaggever) „Bijna drie jaar lang ben ik in Indië geweest als ser geant-majoor bij de C. M. I., de Centrale Militaire Inlich tingen. Al die tijd werkte ik bij de Inter ceptiedienst en moest de hele dag met een koptelefoon tegen mijn oren luisteren naar alle mogelijke en onmogelijke berichten. Enkele maanden voordat ik Indonesië zou verlaten, ont dekte men een tuberculeuze aandoening van mijn longen fM s -- en werd ik naar Nederland teruggezonden. En nu lig ik al weer acht maanden in het militair sanatorium in Amers foort. Weer met een koptelefoon op. Maar nu om naar de radio te luisteren en de>verveling te verdrijven." Dit is het verhaal van Martin de Hartog en het is soortgelijk aan dat van honderden jongens, die met hem kuren in de sanatoria in Amersfoort en Harderwijk, die liggen in de militaire hospitalen of verspreid zijn over de burgerziekenhuizen. Zo geldt ook het verhaal van die stoere blonde knaap, die al twee jaar ligt in het centrale hospitaal in Oog in Al bij Utrecht met kogelwonden in zijn beide benen, opgelopen tijdens een pa trouille in de buurt van Medan, voor vele van zijn makkers die daar in rek- verbanden zijn gestrekt of in een har nas van gips en verband aan hun bedi- den zijn gekluisterd. En ook de geschie denis van die stille, gebruinde jongen in Oog en AI, die in Indonesië een mo torongeluk kreeg en een bovenarm- fractuur kreeg, zodat er een stukje uit zijn heupbeen in de buurt van zijn biceps moest worden gezet, heeft vele varianten. Want iedere gewonde of zieke militair in welk der hospi talen dan ook heeft zijn verhaal. Het een is ernstiger of triester dan het ander. Het speelt in Indonesië, tijdens de bootreis daarnaar toe of nog in Hol land vóór de verscheping, en wordt ver teld in de toonaard van de gemoeds gesteldheid van de patiënt. Meestentijds is die opgewekt en optimistisch, het on veranderlijke aanvaardend, al spreekt als ondertoon in de vrijmoedige, met humor en zelfspot gekruide soldatentaal een diep gevoel van mateloos verlies, grote leegte en het bewustzijn dat waar devolle jaren op het ziekbed verloren gaan. Aan het begin van dit relaas, dat vooreerst bedoelt de sociale positie van de zieke en gewonde militairen te be schrijven, dient de lezer zich te realise ren, dat vele van de soldaten die in de hospitalen zijn opgenomen evenzeer de kans hadden g'elopen in een ziekenhuis terecht te komen wanneer zij burger waren gebleven. Maar daarnaast bestaat een grote ca tegorie die ziekten of verwondingen beeft opgelopen bij de uitoefening van de militaire dienst. Het is vooral deze groep, die op de belangstelling van de - £eneeskundige en sociale diensten van het ministerie van Oorlog kan reke nen. Waarmede echter geenszins ge zegd wil zijn dat de anderen worden Verwaarloosd. Het is voor de Medische Commissie dikwijls moeilijk om het oorzakelijk ver band tussen verwonding of ?iekte en de Dienst uit te zoeken. De pensioenrege ling voor het militaire personeel van de Kon. Landmacht sprëekt van drie cate gorieën; A, van verwondingen of ver minkingen tengevolge van de uitoefening tan de militaire dienst; B, van ziekten of gebreken, die het gevolg kunnen zijn van Verrichtingen aan de uitoefening van die dienst verbonden ;en C, van zodanige om standigheden in de dienst van andere aard dan die in het normale leven, waar door ziekten anders verlopen, of eerder tot uiting komen. Geval voor geval moet worden onder- Zocht of het valt onder een van deze drie groepen. Het is daarom bijna niet uit gesloten, dat er verschil van mening kan ontstaan tussen de Commissie en de be trokkene, die daarvoor dan twee be roepsinstanties ter beschikking heeft. Alle militairen, die naar Indonesië ver trokken, waren geheel voor de tropen goedgekeurd. Velen zijn daar ziek van daan gekomen. Kwam dit door de dienst of niet? Voor de t.b.c.-gevallen heeft men a priori aangenomen, dat de omstandig heden van de tropendienst daar schuldig aan waren. In Indonesië komt meer t.b.c. voor dan hier, zodat de jongens aan gro ter besmettingsgevaar bloot stonden. Het zelfde geldt voor malaria en andere tropenziekten. Alle andere ziektegevallen worden afzonderlijk door" een medische commissie onderzocht. Voor de oorlogsverwondingen blijven vanzelfsprekend weinig vragen open. Maar er zijn van die heel erg trieste on gelukken in Indonesië en ook in Ne derland gebeurd, waarbij het dienst verband niet is aangetoond. Een groep soldaten zit in een kleine kampong op Java en wil zijn verlof in Djakarta door brengen. Zij nemen daarvoor een jeep helaas dikwijls ongevraagd krijgen een aanrijding en zijn voor hun leven verminkt. Zij ontvangen echter geen pensioen, want het min. v. Oorlog rekent dit niet tot dienstverband. Terwijl de ge troffenen zeggen: als ik niet in dienst was geweest, had ik niet in een kampong op Java gezeten en was dit alles niet gebeurd. „Alles wat in Indonesië ge beurt is dienst", zeggen zij. Evenzo de ongelukken met wapens en projectielen in handen van ondeskundigen. Die vraag naar dienstverband is uit zonderlijk belangrijk. Want die jongens, die „in én dóór de dienst" invalide zijn geworden, hebben recht op een draaglijk pensioen, waarvan zij, bij 100% invalidi teit, bijna altijd wel kunnen rondkomen. Meestal 6 tot 12 maanden na hun „afkeu ring voor de dienst" worden zij ontsla gen. Gelijktijdig gaat dan hun pensioen regeling in. Hun hele leven ontvangen zij gratis verpleging en geneeskundige behandeling voor de ziekte of verwon ding in en door de dienst opgelopen. Een jongen, die beide benen verloor, ont vangt zijn hele leven ca. f 180 per maand. De t.b.c.-patiënten worden voor 100% invalide verklaard, zolang zjj in het sa natorium verblijven. Maar diegenen, bij wie geen dienst verband is aangetoond, ontvangen na hun ontslag wel verpleging tot hun ge nezing, maar geen pensioen, zelfs niet bij blijvende invaliditeit. Zij kunnen misschien iets krijgen van de „Invalidi teitswet", indien zij daarin vóór hun op komst in militaire dienst waren inge schreven, want voor een militair wordt niet „geplakt". Bovendien kan ieder van hen, op grond van het bij de patiënten beruchte art. 266, één gulden per week ontvangen, ter bestrijding van bijkomen de kosten tandpasta, versnaperingen, rookartikelen etc. voor de duur van' het verblijf in het hospitaal. Deze men sen komen ten laste van de gezinnen of vallen onder de „steun". Bovendien zijn Sedert 1 Januari 1950 is het mogelijk Voor toeristenreizen naar 'n aantal landen 'erstond bij een deviezenbank de be nodigde deviezen te verkrijgen, terwijl oo die datum tevens de regeling van kracht werd. dat men een jaarmaximum Van f 400 aan reisdeviezen naar eigen keuze over de verschillende landen kon Verdelen, rekening houdende met de Voor elk der landen bestaande maxima lh totaal per dag. Blijkens een 'door de Nederlandsche Bank aan de deviezenbanken en er kende rrisbureaux verstrekte algeme ne vergunning wordt deze eenvou dige wijze van verkrijgen van reis- deviezen met ingang van 15 Septem ber a.s. uitgebreid tot alle bij de Europese Betalingsunie betrokken lan den. vooralsnog echter met uitzon deling van Zwitserland. Voor al die landen is het maximum per land te vens gelijkgetrokken en gebracht op het jaarmaximum van f 4Ó0 aan reis- deviezen. Men kan dus nu volgens de ver eenvoudigde regeling reisdeviezen ver krijgen voor Noorwegen, Zweden, Dene marken, Finland, IJsland, Groot-Brit- {annië, Ierland. België, Luxemburg, frankrijk. West-Duitsland. Italië, Por- Jhgal, Oostenrijk, Griekenland en Tur kije. In de morgen van Zaterdag 16 Sep- "Srnber zal koningin Juliana op de Van pikemadelaan hoek Stevinstraat te "Gravenhage, het verzetsmonument ■•Dranjehotel" onthullen. Het monument r ontworpen door de beeldhouwer Albert Termote. Ket monument is tot stand gekomen f®beel uit vrijwillige bijdragenvan de lj?en der Stichting Oranjehotel, name- yjk oud-gevangenen, nagelaten betrek- t^fgen en vele vrienden van de stich- Bi Advertentie ebrandend maagzuur °f twee Kennies v4v°"dig laten smelten op de tong. Nog Ver]r U het weet, behoort de pijn tot hei hiee den' °ok voor u is er Seen reden lat bepaalde lievelingsgerechten te keeM voorbijgaan. Als er eens iets ver- de ïT Valt- hebt ge toch Uw Rennies bij Watp r'd. En ge kunt ze innemen zonoer Vrr o1 wat °°k' altijd en overal. kenn3® Dw Apotheker of Drogist een pak lil t_les- 'len pracht remedie, prettig om hemen enzo doeltreffend. Verder is enige uitbreiding gegeven aan het verkrijgen van deviezen voor de kosten verbonden aan het reizen per auto. Voor het verkrijgen van deviezen voor toeristenreizen naar Zwitserland blijft het systeem van loting in afwach ting van een definitieve toetreding van Zwitserland tot de Europese Betalings- unie voorshands gehandhaafd. In het dezer dagen geplaatst bericht over de in November te houden bede vaart van Katholieke Russen naar Rome gelieve men als correspondentie adres voor Nederland te lezen: mej. B. van Honschoten, Raamweg 42, Den Haag. het vrij reizen voor bezoek, de vrijheid van port e.d. door het ontslag vervallen. Dit „art. 266" is een doorn in het oog van de sociale werksters en vindt ook geen genade meer bij direct betrokken dokters. Men vertelde ons, dat de toe lage misschien verhoogd wordt tot f 2.50! Overigens is het in de hospitalen en sanatoria wel om uit te houden. Het is moeilijk aan te geven wat nu precies het verschil is in sfeer tussen een mi litair hospitaal en een burgerzieken huis. Tenminste, dat heeft kolonel Wgr- femius, chef van het grootste en mo dernste hospitaal van ons land in Oog in Al bij Utrecht, gezegd, totdat hii enigle lopende patiënten, die in de cantine aan het biljarten waren, erop betrapte dat zij niet „model gekleed" waren en niet bij hun blauwe broek en witte blouse hun rode das droegen om de vaderland se kleuren volledig te maken. De kolo nel begon toen onmiddellijk te vertellen dat het nodig was dat hij de discipline onder de mannen erin hield, omdat zij anders de meest dwaze dingen zouden gaan uithalen. Welke burgerpatiënt zal er aan durven denken om in een zie kenhuis met de lift te gaan spelen op en neer te gaan, onderweg zomaar ergens te stoppen en zo meer? Nie mand wellicht maar een soldaat wel. Enfin, in een burgerziekenhuis zal wel geen cantine zijn, waar de lopen de patiënten kunnen biljarten en ta feltennissen, koffie kunnen drinken en chocolade en sigaretten kopen. Het grootste militaire sanatorium in ons land, op de Amersfoortse heide, is een oud barakkenkamp, daar door de Duitsers gebouwd, dat danig is opge knapt en uitgebreid met fraaie Zweed se paviljoens. Er zijn zo moderne rönt- geninstallaties en vele knappe instru menten om naar links en rechts, naar boven en beneden in een luchtpijp te kijken, dat een gewoon mens er bang van wordt. Toen wij er waren zaten de jongens naar een lachwekkende film te kijken. Anderen waren bezig kleedjes te knopen en de rest verslond alles wat er aan bedrukt papier in het huis te vin den was. Grote booglampen, die een soort maanlicht verspreidden, verlicht ten het hele terrein. Het was er erg vredig. 16. Nog voor de eerste angstschreeuw was weggestorvenstormde Eric reeds het slaapvertrek uit. Even bleef alles stil. Maar de Noorman had geleerd welke dreiging deze stilte in zich kon bergen. Zijn opwinding groeide. In wilde haast rende hij de gang door die naar de burchtzaal leidde. En zo hevig was zijn onrustdat hij bijna een kruispunt van drie gangen voorbij was gegaan zonder het op te merken. Maar juist toen hij de kruising bereikte, galmde het afgrijselijke geluid hem opnieuw tegen. Een hoog, angstig gegil was het, vrijwel onmiddellijk gevolgd door het angst aanjagende gegrauw, dat Eric thans zo goed kende Met een schok hield de Noorman zijn vaart in en luisterde ademloos. Kwam het geschreeuw niet uit de linkergang? Het scheen zich snel te verwijderen; te willen verdwijnen in het hart van de oude burcht. Iedere aarzeling zou hem het spoor bijster doen worden. Een driftige uitroep slakend trok de Noorman zijn zwaard cn snelde de linkergang in! Had de onnoembare verschrikking ten tweeden male toegeslagen?vroeg hiQ zich verbitterd af. Zou zijn slachtoffer hetzelfde lot ondergaan als Gudrun? Eric spande al zijn krachten in. Maar het onzichtbare, grauwende ding daar ver voor hem uit in de duisternis leek altijd sneller te zijn. Soms kostte het hem de grootste moeite het geluid nog te volgen. Door bochtige gangenen over vochtig uitgeslagen trappen, ijlde hij voort, steeds dieper afdalend in de gewelven onder het kasteel. Waar hij zich precies bevond wist hij al lang niet meer. Zijn enig houvast was het snuivende gegrauw dat voor hem uitvluchtte, nu en dan vermengd met een droge angstkreet Plotseling, toen hij de treden van een verzakte trap afsprong, zag de Noorman een geweldig grote deur voor zich. Een flambouw brandde daarvoor. Een van de deuren stond half open. Maar wat Eric het meest verbaasde was de kleine figuur, die sidderend voor deze vreemde poort stond. In een flits herkende hij hem. Het was heer Allard's trage dienaar Hector. Een hevige argwaan maakte zich van Eric meester. Wal deed deze man hier In hun rood-wit-blauw zitten de patiënten-aan-de-betere-hand te soezen in de zon. Een militair blijft langer in een ziekenhuis dan een burger. Deze gaat eruit zo gauw dat kan. Maar een soldaat blijft tot hij weer voor 100 pet. in de troep kan verschijnen. (Van onze correspondent) Het is misschien wel niet helemaal de gewoonte om reeds de eerste de beste Jaarbeursdag aandacht te besteden aan die afdeling welke, ook door haar lig ging, vaak slechts als een dépendance wordt beschouwd, maar tenslotte zijn gewoonten er om er van af te wijken, te meer wanneer deze door de „leek" minder bezochte sector, t.w. de Agrari sche Afdeling, daartoe zelf reden te over biedt. Voor deelneming aan deze afdeling was er dit jaar een groter belangstelling dan ooit tevoren, niet slechts van Ne derlandse zijde, maar ook uit tien an dere O. en W.-Europese landen, uit Ca nada en de V.S. Om aan deze aanvrage tegemoet te komen is het terrein aan de Croeselaan dan ook uitgebreid met bijna 5.000 m2. Sinds de oorlog is de Nederlandse agrarische productie aanzienlijk ge stegen, terwijl ook het prijsverloop voor de boer niet ongunstig was. Daardoor is in boerenhanden een niet onbelangrijk kapitaal vergaard, dal echter liefst ook in de agrarische sector rendabel moet worden gemaakt. Op de Agrarische Afdeling nu kan de boer kennis nemen van de mogelijk heden die er zijn op het gebied van mechanisatie in zijn bedrijf Hierdoor kan hij er toe komen een noodzakelijk vrij groot bedrag in werk tuigen en machines te investeren, waar door echter ook de kostprijs der pro ducten gedrukt wordt. Weliswaar ver wacht men op de Agrarische Afdeling geen grote orders zoals op geen en kele agrarische beurs want de boer handelt niet overhaast. Maar wanneer hij na rijp beraad tot aankoop besluit, vormt dit weer een stimulans voor de mechanisering van de landbouw. Opmerkelijk is dat men veel meer Ne derlandse producten aantreft dan voor heen, die niet alleen in eigen land met vreemde voortbrengselen concurreren, maar ook reeds voor de export van be lang zijn. Hun belang zal nog stijgen, wanneer, naar verwacht wordt, de de- „V a fensiemaatregelen een bepeskende in vloed op de import zullen gaan uit oefenen en men wel van eigen produc tie zal moeten kopen. Desondanks is voor zwaardere machines de Neder landse markt echter te klein, zodat men hiervoor wel van import afhankelijk zal blijven. Een bijzondere vermelding verdient wel de geëxposeerde uitgebreide appa ratuur voor de zuivelproduotie, welke geheel van Nederlandse makelij is. De ze collectie is uniek en up-to-date en toont aan tot welke topprestaties de Nederlandse agrarische industrie bij een juist beleid kan stijgen. Vorige maand is een kustvaarder be laden met tweeduizend zakken copra die uit Donggala vervoerd werden met bestemming Makassar, leeg te Donggala teruggekeerd. De kapitein deelde mede, dat het schip midden op zee was geën terd door zeerovers. Deze hadden alle copra meegenomen, zo werd medege deeld Daar details van dit verhaal niet klopten, was de achterdocht gewekt. Men vermoedt, dat het schip zijn lading heeft gelost in Brits Noord-Borneo. Ge zagvoerder en bemanning zijn aangehou den en in verhoor genomen. De binnen landse waarde van deze lading copra be draagt 180 tot 200.000 gulden. De smok kelwaarde is te stellen op ongeveer het drievoudige van dit bedrag. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Verbond van Middenstandsverenigingen heeft aan de ministerraad een brief ge richt, waarin het vaststelt, dat het beraad van de lonen en prijzen onvolledig ge weest is, daar het Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen, dat deel uit maakt van de Stichting van de Arbeid, noch bij het overleg betrokken is ge weest, noch inzage heeft gekregen of op de hoogte is gehouden over het verloop der besprekingen en de eventueel te nemen maatregelen. Het bestuur meent, dat een loonsver hoging zonder de mogelijkheid van door berekening op het midden- en kleinbe drijf een extra zware last zal leggen, welke in vele gevallen ten koste van het bestaanspeil van ëie groep zal gaan en de positie van vele dezer bedrijven, die toch dikwijls al precair is, nog eens extra zal bemoeilijken. Het meent voorts dat de prijsstop en het stellen van maximumprijzen te ac cepteren is, indien: De beheersing van de prijzen zal geschieden voor alle arti kelen en niet allleen in het bijzonder voor artikelen voor direct levensonder houd en deze prijsbeheersing bij de bron zal aanvangen. Dinsdagavond is het troepentransport schip „Cameronia" uit Indonesië in Amsterdam aangekomen. De debarkatie is hedenochtend geschied. Het ms Johan van Oldenbarnevelt is Dinsdag uit de Amsterdamse haven ver trokken. Het schip brengt ongeveer 1400 emigranten naar Australië, die o.a. in Melbourne en Sydney zullen debarke- ren. De Duitse ingenieur Herman Honnef heeft een plan uitgewerkt om in de na bijheid van Kiel een grote door wind kracht gedreven electrische centrale te bouwen, die 40 millioen kwu per jaar kan produceren. De stroom zal opgewekt worden door middel van stalen wind- wielen met een middenlijn van 170 me ter, die op 300 meter hoge torens in paren gemonteerd worden. De batterij windmolens zal gecombineerd met een hydro-electrisch stelsel werken, waarbij gebruik wordt gemaakt van twee nabij gelegen meren, waarvan het ene 40 meter hoger ligt dan het andere. Bij goede wind zullen de windmolens niet alleen electriciteit opwekken, maar ook water van het lager gelegen meer naar het hogere pompen. Wanneer er geen wind is, zal electriciteit worden opgewekt door water uit het hoger ge legen meer te laten stromen. Honnef is een specialist in het bou wen van stalen torens en heeft voor de oorlog ook de zendmasten van de Deutschland-sender en van andere be kende radiostations gebouwd. Dertien afgevaardigden van het West- Duitse parlement behorende tot de chris telijk democratische en vrije democrati- Advertentie DANK ZIJ DE IDEALE ■l door 39 „Welnee, ik heb het met hem over sherry gehad." „En dan heeft hij getelefoneerd." Firth keek haar verbluft aan en zii lachte. „Mijn beste Firth, ik heb de dominee heel opzettelijk naar de vijver zien wandelen, met de kennelijke bedoeling jou alleen in zijn werkkamer te laten. Wat voor reden zou hii daarvoor gehad hebben? Je had dokter Daw natuurlijk even gemakkelijk van hieruit kunnen opbellen, maar het was erg aardig van je om ons er niet in te willen betrek ken." Firth liet zijn adem langzaam ont snappen, zodat hij veel weg had van een ballon, die leegliep. Maar tenslotte wist hij er toch een soort van tegenwer ping uit te brengen. „Waarom zou ik in vredesnaam dokter Daw opgebeld hebben?" Mevrouw Sim zuchtte geduldig. „Ver moedelijk, mijn beste, om hem te ver tellen, dat hij waarschijnlijk een bezoek van inspecteur Fowler tegemoet kon zien. Je wilde hem natuurlijk een on aangename verrassing besparen." Firth's genoeglijke, luie na-tafel-stem ming was als sneeuw voor de zon ver dwenen. „Dat was helemaal niet natuur lijk", zei hij. „Aangezien dat wat ik gedaan heb, algemene bekendheid ge niet, is het hoogstens een staaltje waan zin." „Maar het is helemaal niet algemeen bekend, dwaze jongen. Behalve Celia en ik en de dominee weet geen mens het." „De dominee? Weet die het ook?" Dit scheen Firth te ver te gaan. „Maar natuurlijk weet hij het, Firth. Wie zou je anders opgebeld hebben?" „O, wel duizend mensen." „Maar niet zo geheimzinnig, beste jongen. Het kon alleen iemand zijn, die we allemaal kennen, nietwaar? Én na tuurlijk iemand, die in moeilijkheden verkeerde; anders zou je niet op zo'n onbescheiden wijze van zijn gastvrij heid gebruik maken, wel? Je kon na tuurlijk niet naar de telefooncel gaan, want daar had je het nummer op moe ten geven en had de telefoonjuffrouw mee kunnen luisteren." „Ik geloof niet, dat de domine weet v/elk nummer ik opgebeld heb en wat U betreft mevrouw Sim, U gist waarschijn lijk maar". „Hij denkt nog steeds, dat we achterlijk zijn", zei Celia. ,Ik denk niets van die aard. Als je werkelijk zo intelligent bent als ik begin te vermoeden, dan begrijp ik niet wat voor hulp je van me verlangt. De enige wie dat spijt is, voor zover ik ontdekt heb, inspecteur Fowler". Mevrouw Sim zei, geduldig, alsof ze het tegen een kind had: „Nee, mijn beste, je maakt jezelf heus heel nuttig. Als jij dokter Daw niet opgebeld had, dan had ik het moeten doen". „Waarvoor in vredesnaam"? „Maar we mochten hem immers niet in de waan laten, dat we die vreselijke brief aan de politie gegeven hadden, en je begrijpt net zo goed als ik, dat dat zijn eerste gedachte geweest zou zijn, als de politie onverwacht voor zijn neus stond". Ze stond op uit haar stoel, nam haar kussen en boek op en glimlachte tegen haar gast. „Ik had je willen vra gen wat je opinie over de dominee was, maar ik ben bang, dat je veel te boos op ons bent om je onbevooroordeeld uit te spreken". „Van het ogenblik dat ik hier ben", zei Firth, „heb ik mijn pogingen gestaakt om nog langer onbevooroordeeld te zijn. Ik heb mij getroost met de gedachte, dat ik mijn verstand wel weer zal terug vinden, wanneer we allemaal in de ge vangenis zitten. Dat zal wel gelijk een goeie afleiding zijn, niet in de schan de te verdiepen". „Soms vraag ik me af", zei mevrouw Sim, of het goed zou zijn als ik je ver telde wie de moordenaar is". Firth kwam met een schok in zittende houding. „In hemelsnaam, nee, mevrouw Sim! Ik bezweer U om die verklaring voor U te houden. Laat deze zaak alstu blieft aan de politie over"! „Goed, goed, jongen. Ik weet zeker, dat je oom erg ingenomen met je zou zijn,, als hij je nu kon zien". Ze glimlachte vaag, keerde zich om en kuierde in de richting van het huis. Firth liet zich langzaam weer in zijn stoel achterover zakken. „Ik weet het niet, Celia", zei hij.,, Ik mag hangen als ik het weet". „Als je wat weet?" „Niks, niks. ik weet het niet, dat is al les. Ik ben een onmondig kind.ster ker nog onnozel". Celia draaide zich op haar rug en vouwde haar armen onder haar hoofd. „Hoe dan ook", zei ze, „het was erg aardig van je om dokter Daw op te bel len". „Aardig kan wel zijn, maar hart- hartstikke waanzinnig als ik het ge daan heb". De laatste woorden riepen een glim lach op haar gezicht. „Luister eens hier jongmens", zei z". „Als moeder zegt, dat je het gedaan hebt, dan heb je het gedaan. Ik ken haar, zij heeft me opge voed". „Goed maar hoe kan ze het weten"? „Ja hebt haar mranier van redeneren gehoord". „Celia, geloof je werkelijk, dat je moeder weet wie Angela Pewsey ver moord heeft? „Ja. ja, ik geloof van wel". „Heeft ze het jou verteld"? „Nee, natuurlijk niet". „Als ze het dan weet," zei hij kwaad, „waarom vertelt ze het dan in vredes naam niet aan de politie? Ze weet even goed als ik, dat het gerecht niet al te hard oordeelt, wanneer de moordenaar door zijn slachtoffer tot het uiterste is gedreven." „Kan wel zijn, maar in een plaats als deze betekent het gerecht niet het ein de van alles Hij antwoordde niet, maar sloeg de dansende schaduwen gade die het ge bladerte op haar gelaat wierp. Bij al zijn zorgen kwam zich nu ook nog de kwellende gedachte aan Celia Sim voe- gen. Sufferd die hij was, hoorde hij zich zelf zeggen: „Je ziet er machtig aardig uit." „Heus?" „Ontzettend aardig." (Wordt vervolgd) sche partijen, hebben verklaard, dat zij aan de regering zullen vragen, welke maatregelen deze denkt te nemen om Honnef tè steunen bij zijn proefnemin gen en te voorkomen, dat hij uitwijkt naar een land. dat hem grotere kansen biedt. Ook zullen zij vragen, of het juist is, dat de plannen van Honnef tegenge werkt zijn door een vooraanstaande Duitse electriciteitsmaatschappij, omdat de door Honnef op te wekken stroom veel goedkoper zou zijn dan de thermo- of hydro-electriciteit. 2MIII S riiiHiifiiHifiiiiimiiummmiiiiiiiiuiiiumiHiiiiiiiiiiiiiiHiisi „De kurketrekker van prijzen en lonen gaat weer draaien", zei Snorre bor gemelijk. „Het staat wel vast, dat er een nieuwe loonronde van 5 pet. verhoging op til is. De Vakcentrales, met uitzondering van een vrij onbe langrijke, zijn het er al over eens. en dit keer overweegt men de verhoging dwingend voor te schrijven, omdat de vorige loonsverhoging van 5 pet. niet overal werd doorgevoerd. Dat dit niet gebeurde, lijkt me zacht gezegd niet helemaal in de haak en het zou billijk zijn als meteen dit verzuim alsnog werd goedgemaakt. Het eten en het leven zijn immers voor iedereen duur der geworden! Of is men in sommige bedrijven van mening, dat hun arbei ders wel wat minder kunnen eten en de buikriem, voor zover nog niet ver sleten, wat strakker kunnen aanhalen? De lonen sukkelen altijd achter de prijzen aan. Ook nu weer. In het voor uitzicht van de komende loonsverho ging beginnen de prijzen alvast maar op te lopen. De gezamenlijke Neder landse Schoenmakerspatroonsbonden hebben besloten de prijzen voor schoenreparaties met maar eventjes 15 pet. te verhogen, omdat de prijzen van de grondstoffen zo zijn opgelopen. En over een maand of drie zullen de siga retten en de kerftabak veel duurder worden. Nu ben ik wel geen sigaret tenroker, maar een pijpje en een pruimpje op z'n tijd mag ik wel. Maar onze Jan is een verwoede sigaretten roker en die heeft in Indië z'n saf- fiaantje wel verdiend. Het ergste in dit laatste geval is, dat de regering zelf, of liever Piet Lieftinck, medé oor zaak. is van die prijsverhoging. Want die zal voor een deel te wijten zijn aan de werking van de accijns op de toch al zo overbelaste rokertjes. De fabrikanten beweren er haast geen droog brood meer aan te kunnen ver dienen, als ze met de kwaliteit niet willen knoeien. In de sigarenindustrie is het al tot een crisis gekomen en, om die te verhelpen, wil men nu een crisis in de sigaretten-, en kerftabakindustrie gaan veroorzaken. En wie zullen daar van de dupe worden? Niet alleen de fabrikanten, maar ook de arbeiders, die in die industrieën werken, want als de zaken slecht gaan, zullen ze gedaan krijgen. Dat was op een nippertje in de sigarenindustrie al bijna gebeurd. En dan neemt de werkloosheid weer toe en zal ér steeds minder gerookt worden en zal Lieftinck zich blijken te hebben blijgemaakt met een dode kip, die geen ei meer legt. De kurke trekker gaat weer draaien, totdat de kurk van de fles is en men tot de ontdekking komt, dat ie leeg is. Fiascozeggen de Italianen, als ik het wel heb. En wij zeggen het óók." Snorrebor frunnikte in zijn broek zak en stak een formidabele pruim achter het restant van zijn kiezen. olifantenpost. Dit is het eerste contact tussen de communisten in Noord en Zuid sinds in het begin van dit jaar Pyinmana in handen van de regering viel. De olifanten, die als gepatenteerde dikhuiden niet voelen, welke onheilen, zij aanrichten, kregen door de wildernis - n ir: j J irM n U* 7 - r- 4«_ VjW het gebied van Mandalang. Men moet werkelijk een olifant zijn om zich in de wildernis thuis te voelen als in een pa radijs en zich alles maar te laten aanleu nen! Volgens de seismologische deskundige dr. Hugo Heniolf, verbonden aan de technische hogeschool van Californië, kan de mensheid gemiddeld één grote aardbeving per jaar verwachten. Hij heeft 48 grote aardbevingen sinds 1904 van Midden-Birma naar het Zuiden te- hestudeerd. Er zijn vijf actieve perio- rug met boodschappen over de vorderin- den geweest, elk bestaande uit een se- gen van de communistische sabotage in rie schokken. Tussen die perioden was t er rust. De eerste periode liep van 1904 tot 1907. Daarna was het betrekkelijk rustig tot 1917, met uitzondering van twee bevingen in 1911 en 1912. De twee de periode liep van 19171924, de der de van 19311933, de vierde van 1939 1942 en de laatste van 19451948. De onderzoekingen tonen aan, dat de perio den sinds 1904 korter en minder ernstig worden. De wereldoorlogen, die ernsti ger verwoestingen aanrichtten dan de hevigste aardbevingen, werden natuur lijk door dr. Henioff buiten beschou wing gelaten. Die worden, in tegenstel ling met de natuurlijke aardschokken langer en heviger, maar dat is dan ook de schuld van de mensheid zelf. De Italiaanse carabinieri houden gro te schoonmaak en ruimen het banditis me successievelijk op. Na de „Giuliano van Sicilië", hebben zij onlangs ook de „Giuliano van Sardinië" te pakken ge kregen. Deze 42-jarige bandiet, die Lian- dru heet, heeft het nooit tot de naar roem riekende beruchtheid van zijn Si- ciliaanse collega weten te brengen. Niet temin was de politie er evenzeer op ge brand hem te vangen. Er was op zijn hoofd een prijs van twee millioen lire gezet. Een flink deel van deze prijs zal sergeant Antonio Dearco wel in de wacht slepen, want hij heeft het belang rijkste werk geleverd bij de vangst. In Augustus 1949 haalde Liandru, wiens naam maar één letter verschilt met die van de Franse misdadiger Landru, die vrouwen slechts als brandhout voor zijn kachel scheen te waarderen, zijn stout ste stuk uit. Met zijn kornuiten pleegde hij een overval op een geldtransport van tien millioen lire. Drie carabinieri vonden hierbij de dood. Een paar dagen later ging sergeant Dearco als bandiet vermomd de heuvels in. Kort daarna kwam hij terug met Cadoni, een lid van de bende. Op dezelfde wijze heeft hij al le medewerkers van Liandru één voor één gevangen genomen, tot deze alleen overbleef. En nu is ook de hoofdman in verzekerde bewaring gesteld. Het communistische opperbevel in Zuid-Birma geeft zijn orders aan de Noord-Birmaanse communisten door per De Amerikaanse filmster Joan Blon- dell voelde zich zeer gevleid, toen haar 15-jarig zoontje Norman haar vroeg, of hij eens in de studio naar haar mocht komen kijken, want zij meende, dat hij haar filmspel eens van nabij wilde be wonderen. Groot was echter haar te leurstelling, toen achteraf bleek, dat het zoonlief alleen maar er om te doen was geweest Betty Grable te zien dansen. Men zou deze tragedie „Moeder en zoon" kunnen noemen. Thans hebben in totaal 366 van de 865 hoogleraren en lectoren en 453 le den van wetenschappelijke staven en privaat-docenten van Nederlandse uni versiteiten en hogescholen het adres inzake Nieuw-Guinea ondertekend, dat 30 Juni aan de beide Kamers der Sta- ten-Generaal werd aangeboden. Zoals bekend, werd in bedoeld adres na een uitvoerige motivering o.m. ver zocht het behoud en de versteviging van de band tussen Nederland en Nieuw- Guinea zuiver en zonder inmenging van vreemde mogendheden met alle kracht te bevorderen. De heer E. den Herder, de onvermoei de strijder tegen de drooglegging van de Zuiderzee, is op 74-jarige leeftijd te Harderwijk overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3