Dean Acheson over de hekel in verkiezingscampagne n IHSET DEGl VROUW HARING VLEES karweitjes Belevenissen van de struisvogel Rasmus Regering wordt scherp aangevallen Nalatenschap Van Meegeren geveild Weinig nieuwsveel bont bij de wintermode r Hoe zal de wind in November waaien? Bus bij Breezand niet beschoten \^Hv in plaats van Die kleine Wij luisteren naar J Onweer in de lucht boven Amerika Talrijke gegadigden afgewezen Duitse consul in Den Haag Keuringen voor Korea Dagelijks kinder- evin verhaal WOENSDAG 6 SEPTEMBER 1950 PAGINA 4 Verzinseltje van de Waarheid-kameraden Baby geboren aan boord van troepentransportschip Oostenrijkse dag op de Jaarbeurs MARKTBERICHTEN RECEPTEN: Scheepvaartberichten (Van onze bijzondere correspondente) NEW YORK, 1 Sept. Wat een onweren in Amerika's lucht en niet alleen die boven de Hudson! Ge durende de laatste dagen straalde de ene na de andere bliksem uit de politiek zo zwart bewolkte ,hemel. Er is geen Amerikaan meer die niet met angst het echtend blad opneemt. Het volk leeft zo intens mee met de gebeurtenissen in Korea, Tokio en Washington (met die voor de Amerikaanse regering zo pijnlijke gebeurtenissen als de uitspraken van de minister van Marine en de verwarring door generaal MacArthur veroorzaakt) dat de eerste ochtendedities van de Herald Tribune en New York Times, welke de avond tevoren laat uitkomen, in korte tijd zijn uitverkocht. Doch wie deze laatste maand ook de taaie en haast tragische strijd in Lake Success van nabij heeft gevolgd: tussen Warren Austin, de vertegenwoordiger van dit land, waar zulk een ernstige verdeeldheid onder regerings- en militaire autori teiten tot uiting is gekomen, en Jacob Malik, achter wie men, terwijl hij rustig ,^zijn instructies uitvoert" zijn eigen woorden) de doelmatig saamgebundelde kracht van een totalitaire staat voelt, kan nie anders dan met diepe bezorgdheid zich dag na dag afvragen: waar moet dat heen? Vooral omdat de Amerikaanse binnen landse politiek, in dit verkiezingsjaar meedogenlozer en heftiger dan ooit ge voerd, en onmiddellijk het verloop van die gebeurtenissen welke zich op het wereldplan afspelen, beïnvloedend, met toenemende bitterheid en verblinding wordt voortgezet. Soms, als men terug ziet op die strijd in dit jaar, is het of men de ogenblikken kan aanwijzen, waarop de persoonlijke interessen van Amerikaanse politieke leiders het ver loop der wereldgebeurtenissen gingen medebepalen. De door de Republikeinen onder aan voering van McCarthy gevoerde „anti- Acheson-campagne" van dit voorjaar was toen een zuiver partij-politieke aan gelegenheid. Deze met hernieuwde vi- gueur nu weer opgenomen strijd krijrt tegen de achtergrond van Korea een ge heel ander aspect en gewicht. In een crisistijd als deze moet op iemand de blaam kunnen worden geworpen en Acheson blijkt een zelfs gunstiger schiet schijf dan de minister van Defensie, die, ondersteund door de Republikeinen, op bezuiniging van de nationale verdediging aandrong op een ogenblik, dat Dean Acheson voortdurend vroeg om meer geld voor het bewapenen van de bond genoten. Het ziet er naar uit, dat de voorjaarscampagne vrucht gaat dragen. Het Amerikaanse volk heeft een niet meer geproportionneerde angst voor al les wat met communisme samenhangt. In deze staat ziet het gauw spoken en schenkt graag geloof aan elk gerucht, dat verband houdt met beschuldigingen in die richting. Acheson's weigering zijn vroecere vriend Alger Hiss „de rug toe te keren" wordt weer met succes als positief bewijs uitgespeeld voor de z.g. communistische infiltratie van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Overi gens wordt er niet bij verteld, dat de minister vóór hij dit ambt aanvaardde, tot in détails zijn betrekkingen tot de familie Hiss aan autoriteiten heeft be kend gemaakt en tegelijkertijd duidelijk heeft laten weten, welke zijn houding in deze zou zijn. Vervolgens wordt Acheson, ondanks zijn meningsverschil met wijlen Pre sident Roosevelt over de goud-politiek, verondersteld een New Dealer te zijn. hetgeen hem ook al niet te veel gunst inbrengt. Bij dit al bestaat er ook nog een natuurlijk antagonisme tussen deze minister (zoon van een Episcopale bis schop, oud-student van Yale en Har vard). die te individueel denkt om in partijpolitieke termen te kunnen spre ken, en de politici, die tegenover zijn intellect een inferioriteitsgevoel krij gen. Tenslotte ziet Acheson zich om ringd door verdeelde meningen in het Congress en elders over de wijze, waar op de nationale politiek tegenover an dere naties moet worden gevoerd. Onder deze omstandigheden oefenen de Democraten nu een sterke druk op president Truman uit om Acheson van het eerste plan verwijderd te krijgen. Het ziet er echter niet naar uit. dat de president, die tevens aan het hoofd van de democratische partij staat, zijn loyauteit tegenover deze minister zal verloochenen. Herinnert hij zich mis schien, dat Dean Acheson voor de pre sidentsverkiezing van 1948, hoewel over tuigd, dat Truman niet herkozen zou worden, desondanks weigerde zijn steun te geven om generaal Dwight D. Elsen hower de benoeming der Democraten te doen aanvaarden? En dat hij hardnek kig zijn argumenten voor de herkiezing van de president bleef verdedigen? Voor de in deze verkiezingsstrijd langzamerhand tot de defensie gedwon gen Democraten zit er wel niet veel an ders op, dan in hun campagne er op te wijzen, dat de Republikeinen in de da gen vóór Korea nog veel meer dan zij zelf in het ongelijk warenWat echter niet zoveel het spijkers-met-kop pen-effect heeft (blijkens de stromen van brieven, welke dagelijks door Con gressleden worden ontvangen) als het refrein der Republikeinen. De laatsten vallen de regering zo scherp op de po litiek in het Verre Oosten aan. dat de vrijheid van de president er feitelijk door wordt beperkt. Want hoezeer Tru man en zijn minister van Buitenlandse Zaken het gevaar er ook van zien om de Russen te veroorloven zich voor te doen als de enige machtige vrienden van het regime dat China regeert, de republi keinen drijven Amerika naar een bond genootschap met Tsjang Kai Sjek toe. Het tweede mikpunt van de Republi keinen is Louis Johnson, maar hij staat er minder slecht voor dan Acheson Johnson heeft de steun van het Ame rikaanse Legioen, waarmee hij nog ten nauwste samenwerkt. Ook was het deze minister, die in de tijd, dat de Republi keinen met hun bezuinigingsplannen propaganda maakten, aan hun zijde stond. Maar mèt het Congress en de pu blieke opinie heeft hij na Korea zijn militaire politiek fors gewijzigd en in zijn kringen hoort men nu spreken van vijftig milliard voor verdedigingsdoel einden voor 1951. Als men wat scherper luistert naar uitlatingen van Amerikanen (huisvrou wen, chauffeurs, winkeliers of boeren' krijgt men de indruk, dat het volk het over het algemeen eens is met wat pre sident Truman in Korea deed, maar dat de verschrikkelijke tekortkomingen, die bij de verdediging van Korea aan het daglicht kwamen, de regering zeer kwetsbaar hebben gemaakt. Een boer uit het Midden Westen schreef aan een lid van het Congress: „Het is nu wel dui delijk. dat we een grote fout hebben gemaakt door voor Truman te stemmen in de laatste verkiezing. Als er niet en kele veranderingen komenzal ik alles doen om mijn groep tegen de re gering te beïnvloeden" Ook hoort men Bij het onderzoek, dat de Rijkspolitie te Leeuwarden heeft ingesteld naar de „beschieting" nabij Breezand van een autobus, waarin bezoekers gezeten wa- ren van het „Waarheid-Zomerfeest" te Amsterdam, is komen vast te staan dat van een dergelijke „beschieting" geen sprake is geweest. Een carrosseriebouw-deskundige is tot de conclusie gekomen dat het barsten van de ruit is veroorzaakt door een breuk in de rubberband van het raam aan de binnenzijde. Daardoor kwam een schroefje op dit raam te drukken. De spanning deed de ruit barsten. Hedenmorgen begon de debarkatie van de passagiers van het troepentransport- schip „Cameronia" dat in de Amster damse haven meert. Aan boord van het schip bevonden zien 164 leden van de Kon. landmacht, 11 leden van de Kon. marine, 1045 leden van het voormalige KNIL met hun ge zinnen, waarvan 600 kinderen van 10 dagen tot 16 jaar, enige burgers en een klein gezelschap van de NIWIN. Het kindertal aan boord is met nog één vermeerderd tijdens de reis. Net toen het schip stil lag in Port-Said werd een meisje, Carla Pieterson geboren, een couveusekindje, dat het thans, mede dank zij de goede outillage van het schip, uitstekend maakt. Nog voor het middaguur waren alle passagiers gedebarkeerd. Woensdag a.s. zal op de Utrechtse Jaar beurs een Oostenrijkse dag worden gehou den. Een 15-tal vooraanstaande Oosten rijkse zakenlieden uit commerciële en in dustriële kringen zal des morgens om 10 uur worden welkom geheten in de club van buitenlandse bezoekers op het Vreden- burg, daarna zal een rondgang worden ge maakt over beide terreinen. wel opmerkingen als: „Zetten ze die Johnson en Acheson er maar eens uit of: „Acheson heeft ons aardig in de soep geholpen, hoe kan men nu vertrouwen in de regering nebben Met dit al is het voor niemand erg duidelijk, en allerminst voor de Con gressleden. hoe de wind zal waaien in November. Over het algemeen verwacht men, dat de laatste dagen voor de ver kiezingen pas bepaald zal kunnen wor den naar welke kant de schaal gaat doorslaan: omdat de gebeurtenissen in Korea de verkiezingen ten sterkste zui len beïnvloeden. PURMEREND 5 Se.pt. Eieren: 5000 kipeieren f 15.00f 16.00, 1500 eenden eieren f 9.00 per 100 stuks. PURMEREND, 5 Sept. Veemarkt. Aan voer totaal 638 stuks runderen: 271 vette koeien f 2.252.85 per kg., stug. 214 geldekoeien f 590.00850 per stuk, kalm 93 melkkoeien f 650.00950 per stuk, stil. 22 pinken f 370.00500 per stuk, stug, duur. 26 stieren f 575.001300 per stuk, stug. 12 graskalveren f 150.00—250 per stuk, kalm. 14 vette kalveren f 130.00 f 300 per stuk, matig. 186 nuchtere kal veren voor de slacht f 55.00125 per stuk, vlug. 174 vette varkens voor de slacht f 1.761.84 per kg., kalm. 838 magere varkens en biggen: magere var kens f 40.00—60 per stuk, stug; biggen f 30.0040 per stuk, stug. 2258 schapen en lammeren: schapen f 75.00125 per stuk, kalm; lammeren f 50.0090 per stuk vlug. 64 bokken en geiten f 10.0050 per stuk, stug. 34 paarden f 675.00800 per stuk, stug. 24 fokzeugen f 225.00350 per stuk, stug. Totaal 423C dieren. Pluimveemarkt. 450 konijnen f 0.758 per stuk. KAASMARKT BODEGRAVEN, 5 Sept. Aangevoerd 212 partijen kaas, le soort f 2.07 —2.17, 2e soort f 1.98—2.06, zware soort tot f 2.32. Handel matig. VEEMARKT GRONINGEN, 5 Sept. Kalf- en melkkoeien le srt. f 925—975, 2e soort f 800—875, 3e soort f 650—775, kalf- vaarzen le srt. f 775850, 2e srt: f 600 f 700, vroegm. koeien le srt. f 875950, 2e srt f 750825, vare koeien le srt. f 600 675. 2e soort f 475550, stieren le soort f 2.20—2.30 per kg., 2e soort f 1.902.10 p. kg., kalveren en pinken le srt. 150450. slachtvee le srt. f 2.502.56 per kg„ 2e srt. f 2 302.35 per kg., 3e soort f 1.902.10 per kg nuchtere kalveren le soort 3559 ct. per kg., weideschapen le soort f 7585, 2e soort 60—70, vette lammeren le srt. 5072. vette schapen le soort f 95105, loopvarkens le srt. f 5085, biggen le srt. f 3240, 2e srt. f 25—30, vette varkens le soort f 1.70—1.76, 2e srt. f 1.56—1.66, zou ters le srt. f 1.521.56. Aanvoer: 58-7 runderen, 236 kalveren, 905 schapen. 485 varkens, 646 biggen, 37 bokken en geiten, totaal 2896. GRONINGER GRAANBEURS, Gronin gen 5 Sept. Rode tarwe 19 20—22.20, witte tarwe 19.20—22.20, inlandse rogge 20.20— 24.40, wintergerst 24.20—26.95. pelgerst 26.95 —27.70. zomergerst 25.2026.45. Mansholt- gerst 27.2028.20. witte haver 22.2025.95, Halacapucijners 55.2567.25. groene erwten 32 2540.25. koolzaad 50.3058 80. karwij- zaad 85.40100.40, blauw maanzaad 100.50 —125.50. VEEMARKT DOETINCHEM, 5 Sept. Op de Dinsdag te Doetinchem gehouden veemarkt werden aangevoerd 825 runderen, waaronder 190 vette runderen, 117 vette kalveren en 190 nuchtere kalveren, voorts 182 schapen, 7 geiten, 28 paarden en 737 biffsen De prijzen, waartegen het aangevoerde werd verhandeld, waren als volgt: kalf- en melkkoeien f 865—950, kalfvaarzen f 600- 785. herfstkalvende koeien f 600—800, gus te vaarzen f 550625. pinken f 375—450 graskalveren f 190-260, nuchtere kalve ren f 40—60, geiten f35—55. biggen f34— f 40. lopers f 55—70 alles per stuk. Vette kalveren f 1.70—2.30 per kg. evend ge wicht. bank zuiver zoete melkskalveren zelfs boven deze notering, vette koeien en vaarzen eerste kwaliteit f 2.60—2.85 per kg. geslacht gewicht, vette koeien en vaar zen tweede kwaliteit f 2.25—2 50 p. kg geslacht gewicht, stieren f 2.15—2.30 per kg geslacht gewicht. De aanvoer bedroeg 102 stuks vee meer dan de vorige week (Van een speciale verslaggever) „Onthoudt u van medewerking aan deze veiling", zo kon men lezen op een gestencild blaadje dat Amsterdamse Beeldende Kunstenaars Dinsdag ver spreidden onder degenen die in lange rijen op de Keizersgracht stonden te wachten om toegelaten te worden tot het huis van Han van Meegeren, wien complete nalatenschap openbaar verkocht stond te worden. In het pamflet werd geprotesteerd tegen de „minderwaardige wijze waarop de kunst worm misbruikt om uit een ordinaire vervalsingsaffaire financieel voordeel te beha len". Tevergeefs, zoals niemand verwonderen zal. Eén kleine duizend dames en heren zaten en stonden gisteren samengedrongen in een tent, die men in a tuin van Keizersgracht 321 had opgetrokken: kunstkenners en handelaren en een kennelijk niet te verwaarlozen quantum heden dat zich zelf een ple ziertje had beloofd. Vier duizend andere gegadigden heeft men, naar ver luidt, moeten afwijzen. of: „Dit is de schaal, waar al het pastel krijt van de heer Van Meegeren in heeft „gelegen". Wij kunnen echter niet zeggen dat deze stimulerende zinsneden van de ver koper erg veel resultaten in klinkende munt opleverden. Een vergulde lijst „die hangt nóg in het atelier" ging ondanks dat voor een tientje van de hand, een zeer spectaculair skelet, dat destijds de schilder tot model diende, bracht niet meer dan f44 op. Gemompel weerklonk allerwegen Hei schilderij „Jezus lerarend in de tempel", dat Van Meegeren destijds in opdracht vervaardigde als bewijs stuk voor de „echtheid" van zijn valse Vermeers, is op de openbare veiling gisteren verkocht voor 13000. Het doek ging over in handen van een particulier, die er beslag op legde in opdracht van een kunstver zamelaar in Engeland. De inzet was Een spectaculair skelet bracht f 44 op.... Mijnheer Zwart, de notaris, las een tikje nerveus onder zoveel (uitpuilen de) belangstelling de veilingsvoorwaar- den voor; ook in het Engels, vanwege de „foreigners". En de verkoper kon schijnbaar eveneens niet direct zijn draai vinden, want hij schreef met een resoluut gebaar een eikenhouten kastje toe „aan die heer met die bril daar", die met een zeer onthutst gezicht te kennen gaf, dat hij ganselijk niet ge boden had. Enfin, daar kwam eerst wat „klein goed" aan de beurt, een Gothieke bak- stoel, een vurenhouten ronde boeren tafel, Perzische tapijten, een lepelrekje en een vulkachel. Het zal niemand erg ontstellen te ver nemen, dat zelfs het antiek op deze vei ling actuele „waarde" bleek te hebben. Zo in de stijl van: „Dit antieke kastje, dames en heren, heeft nog op het ate lier van de heer Van Meegeren gestaan". antieke stoeL,wordt ten verkoop aangeboden. toen de knechten het eerste schilderij - een stilleven - ten tonele vodden. „Houdt li commentaar voor de studeer kamer, dames en heren", zei de verk - oer die schijnbaar een openbaar debat voorzag. Hoe dan ook, het stilleven ging weg voor f750; een portret van Gaspar Cassado schopte het van f 250 tot f 875 en een pastel „Het sinaasappelenbruidje leverde f 600 op; de opbrengst van een voorstudie van Pieter de Hoogh zij was toch écht vals! - bleef beneden de verwachtingen: f 300 en „een kapdate pastel" (terminologie van de vendu meester) die „Carrière" heette, kwam niet verder dan f 300. „De landverhui zers" stond toen het hoogst geno teerd op f925; en ner, die pal daar na voor ƒ825 werd verkocht Het beroemde „Vermeerkannetje" waarover wij u kort geleden in ons blad onderhielden een inderdaad zeer fraai kleinood ging voor f675 van de hand. Het belandde bij de kunsthandel „St. Lucas" in Den Haag. En een meis je, dat in het ver leden door Van Meegeren werd ge schilderd, kocht heur beeltenis voor f52. En wij mogen u tenslotte beslist niet onthouden dat ook de heer Nico- laas Kroese u weet wel, die van de „Eethuysjes" ter veiling aanwezig was. Wij mochten met eigen ogen aan schouwen hoe res pectievelijk een „zware eikenhou ten ombouw mét divan", een ezel, een tapijt en een Spaanse stormhoed in zijn handen over gingen. Er liepen gisteren hard nekkige geruchten dat de heer Kroese een „Chez Han van Meegeren" opstapel heeft staan (y^rl De ingezette mouw, zoals iai deze tailleurs, gaat de raglan- mouw concurrentie aandoen. De aangeknipte mouw is er echter nog lang niet uitzoals men aan de mantels ziet. Zelden is de mode zo tolerant en soepel ge weest als dit seizoen met wat ze haar volgelingen toestaat De wijdte aan de pols (koud op de fiets) die nu eenmaal hóórt bij de tentwijdte van de gehele jas, begint gelukkig hier en daar, letterlijk in te binden. Een enkele maal haalt men de ruimte aan de pols bij elkaar of heeft men andere ingenieuze toepassingen om het inwaaien *p voorkomen. We hebben allen kunnen genieten van de Hollandse^ Nieuwe, die ook dit jaar weer met geestdrift is be groet. Nu het wat verder in het seizoen is, kan echter de haring ook in andere vorm op onze tafel verschijnen, n.l. als verse haring of bak- bokking. Misschien herinnert u zich nog de z.g. IJbokking, de vroegere Zuiderzeeharing, die via het IJ werd aange voerd. Sinds de Zuiderzee is afgesloten, kennen wij geen IJbokking meer, maar ge lukkig doet de Noordzee- haring niet voor haar onder. De verse haring komt zo uit zee, de bakbokking heeft eerst een voorbehandeling ondergaan. Zij is n.l. licht gerookt en licht gezouten. Daarna kan zij in de huis houding gebakken worden. Beide zijn echter behalve als broodbelegging heel geschikt om het vlees bij onze warme maaltijden te vervangen. Bo vendien is deze goedkope vissoort rijk aan vet en vita mines. Bij de bereiding blij ven deze vitamines behou den. Verse haring kan men bak ken, stoven en koken. Als groenten hierbij zijn kropsla, tomaten, komkommer, rode kool, bietjes en wortelen zeer smakelijk. Voor de be reiding laten wij hier enkele recepten volgen: Het schoonmaken van haring. De haring schubben, van de kop ontdoen, aan de buikzijde opensnijden, de ingewanden en het zwarte vliesje eruit verwijderen. Hom en kuit bewaren om te bakken. Eind Juli begonnen in Parijs de grote modeshows, maar niet voor 1 September mochten de afbeeldingen der modellen gepubliceerd worden. Opzienbarend nieuws, waarvan de con fectie de echo opvangt, is er nauwelijks te zien geweest in de befaamde salons, die de tweede week van de shows veel minder druk bezet waren dan anders tengevolge van de politieke situatie die de Amerikanen thuis houdt. Aan het linkermantelpakje van man gum, met teruggeslagen zakklep ziet men, dat de klassieke herfsttailleur gefeminiseerd blijft en dat de mode de smalle taille en 't heupaccent nog niet kan loslaten. De tailleur daarnaast van Dès- ses borduurt, met het achtersplit en de doorgestikte plooi achter in de rok, door op het motief: ruimte aan de rugzijde. Ook niet gloednieuw is de sluiting met een diagonaal van knopen over de swagger van Griffe, welk model soms één grote zak vóór heeft, zoals wij za gen bij een soortgelijke mantel van de Nederlandse modelconfectie. Wel nieuw en typerend voor dit seizoen is de grote strik van bont die de kraag sluit. Er wordt uitbundig met bont gewerkt zo als aan de driekwart wijde jas van Fath. Zover gaat dit bont-orgie dat zelfs zij den mantels met bont worden gevoerd en avondjurken er gedeeltelijk' uit be staan en zo ver verwijdert men zich van de natuur, dat men konijnenbont met kleuren bedrukt. Bont zit aan de handschoenen en op de japonnen maar vooral natuurlijk aan de mantelkragen. Het ouderwetse op staande kraagje van bont is in ere her steld ofwel men strikt een reep nerz of andere edele kortharige viervoeter om de hals. Repen bont omzomen de driekwart of zevenachtste mantel, die men echter buiten de couture weinig zal zien dragen omdat de mantelconfec- tie over de hele wereld in Juni al met de productie gereed is. Er is héél veel fluweel, zowel voor japonnen, mantels en tailleurs als avondjaponnen. ASTRID Gekookte verse haring met saus: 8 haringen, zout, water. 35 gr. bloem, een klontje boter of margarine, mosterd, azijn, gehakte perselie. De schoongemaakte ha ringen opzetten met zoveel water dat ze net onder staan, 15 gr. zout per liter water toevoegen. De haring ongeveer 10 minuten zacht tegen de kook aanhouden en ze uit het vocht nemen. Het kookvocht met water verdun nen tot een halve liter en de vloeistof aan de kook bren gen. De bloem met wat melk of water aanmengen en de kokende vloeistof hiermee binden. Een klontje boter of margarine in de saus smel ten en met mosterd, azijn en gehakte peterselie de saus op smaak afmaken. Gestoofde haring in tomaten saus met kaas: 8 haringen, liter wa ter, 35 gr. (rfc 4 eetlepels) bloem, boter of margarine. 1 flinke ui, blikje tomaten puree of 300 gr. verse toma ten, 4 eetlepels geraspte kaas, (aroma), peper. Verse tomaten met een weinig water gaarkoken en zeven. Het vocht met water aanvullen tot V, liter. Bij ge bruik van tomatenpuree de puree met water aanvullen tot liter. De vloeistof toe voegen, evenals peper, zout. (aroma) en de in schijven ge sneden ui. De schoongemaakte, licht gezouten haringen in de saus leggen en zachtjes gaar sto ven. Als de vis gaar is (na 10 minuten), de geraspte kaas over het hete gerecht strooien en dit opdienen bij verse aardappelen of aard appelpuree, kropsla, bloem kool (zonder saus, doch met wat gebruinde boter over goten), andijvie of gestoofde komkommer. Gebakken haring: 8 haringen, margarine of olie, zout (peper). De haringen schoonmaken, openvouwen en met zout (en peper) inwrijven. De ha ringen naar verkiezing door bloem wentelen en in een koekenpan in hete olie of margarine aan beide zijden in 7 minuten bruin bak ken. De vis warm of koud opdienen. Dezer dagen hoorden wij van een initiatief der Ned. Vereniging van Huisvrouwen afdeling Breda. Dit initiatief vonden wij zo interessant, dat wij meenden er in dit hoekje eens de aan dacht op te moeten vestigen. De Bredase dames hebben zich namelijk in verbinding gesteld met de directeur van de ambachtsschool om de mo gelijkheid te bespreken van een cursus voor de leden der huisvrouwenvereniging. Deze vrouwen hebben de ervaring opgedaan, die hoogst waar schijnlijk tal van andere vrouwen elders in het land ook zullen hebben ervaren, dat er zo dikwijls van die kleine reparaties in huis zijn, waarvan het ongerief meestal groter is dan de kosten voor het herstel. Hoewel al die kleine rekeningen bij elkaar toch ook nog aardig oplopen. U kent de karweitjes wel die wij hier bedoelen: een kraan, die lekt (soms weken lang), een knop, die loszit, een goot steen, die verstopt is, een hel, die weigert enz. U kunt zelf de reeks naar believen aan vullen. Natuurlijk zijn er ge zinnen, waar de heer des huizes, direct als zijn vrouw over dergelijke kleine onge makken klaagt, zijn jasje uit trekt, het gereedschap voor de dag haalt en het kwaad herstelt. Maar heus. dat ziin uitzonderingen. In de meeste huishoudens lekt de kraan lustig door. houdt men weken lang ieder dag weer de knop in zijn handen en blijft de verstopte gootsteen verstopt tot de loodgieter de zaak her steld heeft. Dank zij het overleg met de directeur van de am bachtsschool komt er nu in Breda een cursus, waar de dames kunnen leren hoe ze gemakkelijk en zonder het halve huis af te breken, der gelijke kléine reparaties zelf - kunnen verrichten. Direct toen wij het lazen, waren wij enthousiast voor dit plan en wij zijn er vast van overtuigd, dat er ook onder u veel zullen zijn. die wel wat voor zo'n cursus zou den voelen. Veel tijd hoeft het niet te kosten. In Breda rekent men op 6 lessen van 2 uur. Wij geloven zeker, dat er ook hier wel verenigingen te vinden zijn, op wier weg het zou liggen eens een der gelijk initiatief te nemen. Ons dunkt, dat de kosten-, de tijd-, maar vooral de erger nisbesparing, die het gevolg zouden zijn van een derge lijke cursus, het dubbel en dwars waard maken eens duchtig aandacht aan de zaak te besteden. De West-Duitse bondsregering heeft tot consul in Den Haag benoemd de heer Karl Dumont. De heer Dumont heeft tussen 1920 en 1935 als secretaris en als ambassaderaad gewerkt op de Duitse ambassade te Parijs. In 1935 werd hij door yon Rib- bentrop ontslagen. Hij is voorzitter van de Frans-Duitse vereniging. De keuring van de vrijwilligers der Koninklijke Landmacht, die zich hebben aangemeld voor uitzending naar Korea, is vrijwel gereed. Donderdag wordt de laatste groep van 150 man voor medisch onderzoek opgeroepen. Tegen het eind van deze week zullen de eerste vrijwilligers onder de wape nen worden geroepen. Zij zullen in de nieuwe Alexanderkazerne te 's-Graven- hage worden gehuisvest. Zij, die aan de oproep voor de keu ring, om welke reden dan ook, niet konden voldoen, of wier oproep in het ongerede is geraakt, kunnen zich voor keuring alsnog aanmelden Vrijdag 8 September in het gebouw Nassauplein 35 te 's-Gravenhage. Acheson en Johnson onder vuur der republikeinen 109. Rasmus, Sim en Sam bekeken de tabaksplanten aandachtig. „Laten we een tabakszaak beginnen," zeiden ze en in een wip hadden ze een sigarenfabriek in elkaar gezet. Kleine muisjes hielpen hen daarbij. Een klein muisje plukte de blaren en Sim en Sam rolden er sigaren van. Weer andere muizen deden de lijk naar het eiland om sigaren te kopen. „Dat is wer- sigaren in kistjes. Sam maakte een groot bord, waar- kelijk reusachtig," zei Rasmus. „Nu verdienen we op stond, wat voor prachtige sigaren zij hadden. Toen genoeg geld om een boot te kopen en dan kunnen we kwam er net een stoomboot voorbij. De passagiers naar do schat gaan zoeken." lazen wat er op het bord stond en wilden onmiddel- ABBEKERK 6 te Colombo, AGATHA 5 v. Saigon n. Miri, ALCINOUS 6 te Dja- ^rta^ r^L.^°^Eu«5 t Cr?KATO JUPITER Tunis" n." Alexandria, KOT A eil., ALDABI 5 bij Las Palmas, ALKAID 5 V. Lulea n. Emden, ALNATI p. 5 K. La Haye, ALPHACCA 6 te Rio de Janeiro, ALPHARD 5 v. Bahia n. Las Palmas, ALUDRA 5 v. Antwerpen n. Rott., AM- STELDIEP 5 te Blinju, 7 te Tjipandan, AMSTELDIJK 6 te New York v. Rott.. AMSTELLAND 6 te Montevideo, AVER- DIJK 5 bij Scilly, AXELDIJK 6 te Rott v. New York, BALI 7 te Balik Papan, BANTAM 5 v. Hamburg te Brahe, BE VERWIJK p. 5 Ouessant, BLOEMFONTEIN 5 v. Southampton n. Antwerpen, BONAI RE 6 te Southampton, BORNEO 5 v Dja karta, 6 te Cheribon, CALTEX THE HA GUE p. 5 K. Bon, CALTEX UTRECHT 5 bij Gibraltar, CASTOR 6 v. Demerara te Trinidad, CAMERONIA 5 te A'dam v. Djakarta, CHAMA 6 te Rott. v. Singapo re, CLAVELLA 5 bij Madeira, CONGO- STROOM 5 v. K. Palmas n. Freetown, DALERDIJK 5 bij Ouessant, DIEMERDIJK 5 bij Finisterre, DRENTE 6 te Madras, EDAM 5 bij K. Sabie, EEMLAND 5 bij Porto Praya, ELMINA 6 v. Luanda op rede van Port Amboin, ESSO AMSTERDAM 5 bij Sombrero eil.. ESSO DEN HAAG p 5 Sombrero. ESSO ROTTERDAM 5 bij Ouessant, ETREMA 6 te Caripafo, FARM- SUM 5 bij Scilly eil., FELIPES p. 5 Sin gapore, GAASTERKERK 6 te Dar es Sa laam, GROOTEKEF.K p. 5 Gibraltar, HER- SILLIA 5 bij Flores, INDRAPOERA p 5 Ibiza, JAGERSFONTEIN 5 n. Suezka- naal, JAPARA 5 v. Tjilatjap n. Palembang, GEDE 5 bij Bermuda. LARENBERG 5 te Bagnoli, LANGLEE SCOT 6 te Rott., LIE VE VROUWEKERK p. 5 Ouessant, LINDE- KERK p. 5 K. Palos, LOOSDRECHT 6 te Madras, MALVINA 5 bij Rio Grande. MA- RIEKERK 6 te Aden, MARKEN 6 te Ka rachi, MENTOR 5 bij Gibraltar, MODJO- KERTO 6 te P Saïd, MUREN A 6 te Aru ba, MIJDRECHT 5 bij Ouessant, NOOR- DAM 5 bij K Race, OMALA 5 v. B. Pa pan n. Manilla, ORANJE 5 V. Aden n. Suez ORANJEFONTEIN 5 v. Teneriffe n. Kaapstad, OSSENDRECHT p. 5 Beachy Head, PERNA p. 5 Gibraltar, PHRONTIS p. 5 Ouessant, POELAU LAUT 5 van Dja karta n. Belawan, PRINS WILLEM II 5 bij Perim, PRINS WILLEM V p. 5 Lands End, RIOUW 5 v. Penang n Aden. RON DO 5 bij Flores, RIJNLAND 5 bij Bur- lings. SALAWATI 6 te Colombo, SCHIE 5 bij Aruba, STAD ALKMAAR 5 te Emden v. Lulea, STAD DORDRECHT 5 te Puerto des a Gun, STAD SCHIEDAM 5 v. Le Ha vre n. A'dam, STAD VLAARDINGEN 5 bij Bergen, SUMATRA 6 te Makassar. SUNET- TA p. 5 K Bon, TIBA 5 bij Porto Praya, TIBERIUS 5 bi] Mona eil., WATERLAND 5 bij Finisterre. ZIJPENBERG 5 bij Fi nisterre. WOENSDAG HILVERSUM II, 298 m. - NCRV: 18.00 koren en korpsen. 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 18.15 boek, 19.30 sport. 19.40 ra diokrant. 20.00 nieuws. 20.15 zang, 21.00 Canada, 21.20 conc. v. Bartók, voor piano en ork., 21.50 gram., 22.00 amu- sem.muz., 22.30 vocaal ensemble. 23.00 nieuws. 23.15 lichte muz. HILVERSUM I, 402 m. - VARA: 18.00 nieuws, 18.20 Dingen van de dag, 18 30 Flierefluiters, 19.00 parlementair over zicht, 19.15 Tino Rossi, 20.00 nieuws. 20.05 Op de korrel, 20.15 La Cenerentola. Assepoester, opera v. Rossini, verkorte vorm, koor en ork. Radio Turijn. 21.10 hoodspel over Harriët Beecher Stowe, schrijfster Negerhut v. Oom Tom, 22.25 amusem.muz., 22.45 Tussen mens en ne velvlek, 23.00 nieuws. 23.15 amusem.- muziek. DONDERDAG HILVERSUM H, 298 m. - KRO: 7.00 nieuws. 7.15 gymn., 7.30 amusem.muz., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 Finlandia v. Sibelius, Valse Triste v. Sibelius, suite uit ballet v. Katchaturian, 9.00 vrouw, 9.40 zang. NCRV: 10.00 so nate in e v. Bach, 10.45 koor. O 11.00 ziek. 11.45 koraal v. Franck. 12.00 Angelus. 12.03 amusem.muz., 12.55 zon newijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem. muz., 13.45 zangrecital. Elégie (vocalise) v. Vredenburg, In Memoriam Koos van d. Griend, le uitvoering. NCRV14.00 celloconc. v. Lalo, 3e symph. in G v Rivier, 14.45 vrouw, 15.30 kamerkoor 15.50 sonate voor twee piano's v. Cle ment!, 16.45 zang, 17.00 jeugd, 17.30 Tus sen Dollard en Schelde, 17.50 amusem. muz., 18.00 Leger des Heils, 18.15 chr vakbeweging, 18.30 strijdkr., Vraag en aanbod, 19.00 nieuws, 19.15 Trio Fanta sia, 19.40 radiokrant, 20.05 operafragm. 21.00 Rondom het stamslot der Oranjes 21.20 twee cantates v. Bach. 22.15 Vaart der volken, 22.35 sonate in Es v. Ditters v. Dittersdorf, 23:00 nieuws, 23.15 symph in F, Pastorale v. Beethoven. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: - 7.00 nieuws, 7.15 gram. VPRO: 7.50. AVRO" 8.00 nieuws, 8.15 amusem.muz., 9.15 vioolsonate in F v. Mozart, 9.35 amu sem.muz., 10.30 vrouw, 10.35 amusem. muz., 10.50 kleuter, 11.00 kerk- en toren- klanken, 11.45 Franse molenaarsliedjes 12.00 amusem.muz., 12.33 In 't spion netje, 12.38 amusem.muz., 13.00 nieuws 13.15 amusem.muz.. 13 45 U kunt. het g®" loven of niet, 13.50 amusem.muz., 14.0" naailes, 14.15 solisten conc., 15-00 ken, le deel voor jeugdige zieken, 16.ot amusem.muz., 17.00 Kaleidoscoop. regeringsuitz., 18.00 nieuws. 18.15 sport 18.30 operetteconc., 19.25 De Psychologie. 19.40 amusem.muz. nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 conc piano en ork.. symph in 8 21.15 David CopperfieJd. slot, hoorspel 22.15 amusem.muz., 23.00 nieuws, sport, 23.30 amusem muziek. 20 or VOOT Mozart 23. IF

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4