Verplichte loonsverhoging van vijf procent tot een maximum van f 180.- per jaar V ak verenigingen waardering voor hebben besluit thirïani Dispensatie kan door Rijksbemiddelaren worden verleend Prijken worden zeer scherp in het oog gehouden VOLLE TRAM RIJDT TE AMSTERDAM HET WATER IN Maar zijn niet ten volle bevredigd Ook vijf procent boven f 3600.- REGERING ZAL TRACHTEN DE VOORSPRONG" TE BEHOUDEN Forse najaarsstorm beukt de kust Beneden 23 jaar geleidelijk opklimmend mmm Tot hoofd en hart Opbrengst f 85.349.- Geen persoonlijke ongevallen en weinig schade Het weer. Stichting van de Arbeid wenst: Geen heil te verwachten van prijsstop? TAPIJT-SMOKKELAARS GEARRESTEERD Angstige nacht voor bemanning van Volendammer botter op het IJsselmeer Ballonvaarder Boitard is Fransman Slaolie wordt duurder Intern, tentoonstelling „Horecaf" Explosie eist één dode en twee gewonden DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248164 De regering heefi in een officiële beschikking van hel Col lege van Rijksbemiddelaars de verplichte loonsverhoging gelast van 5 pet. voor alle mannelijke en vrouwelijke werk nemers, die de leeftijd van 23 jaar bereikt hebben. Zij heeft daarbij een maximum gesteld van f 180.per jaar. Voor werknemers beneden deze leeftijd is een aparte regeling getroffen, heigeen ook voor hei overheidspersoneel het geval zal zijn. Overwogen wordt ook de kinderbijslagen en andere sociale uitkeringen te verhogen, waaromtrent nog overleg gaande is. Van de verplichting tot loonsverhoging kan in bijzon dere gevallen dispensatie worden verleend. Een directe en algemene prijssiop wordt in deze beschik king niet afgekondigd. De regering zal er alleen dan toe overgaan, indien extravagante prijsstijgingen dit vereisen. De beschikking is van kracht mei ingang van 1 Sept. j.l. De volledige tekst van hei communiqué luidt als volgt: Naar verhoging van productie S0*ü wijst er in dit verband op, dat de VerK al .gerechtvaardigd te achten loons- Tegen prijsverhoging Geparkeerde auto voorkwam erger C-N.V. wenst prijsstop N.V.V. niet ontevreden Het communiqué over lonen en prijzen Men zou geen nieuwe loonronde willen laten volgen Zij verdienden grof geld Nog niet vrijgelaten Boedel van Van Meegeren Volendammer botter be leeft angstige ogenblikken Reusachtig wildtableau in R.A.I.-gebouw BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. Umufden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. J. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeuers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per weel. t 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. I slechts houdbaar zal zijn, indien door het gehele bedrijfsleven met inspan ning van alle krachten wordt gestreefd naar een verdere verhoging van de productie en de arbeidsproductiviteit. De regering is van mening, dat be paalde maatregelen op het gebied van de prijzen niet kunnen worden ont beerd. Zij volgt nauwlettend de krach tige prijsstijging, die zich op de inter nationale grondstoffenmarkten voordoet. Zij stelt zich daarbij op het standpunt, dat de consequenties hiervan in ge meenschappelijk overleg tussen de bij de Europese Betalingsunie aangesloten landen onder ogen moeten worden ge zien. Zij is namelijk van mening, dat de economische samenwerking tussen de betrokken landen van zo essentieel belang ir voor de weerstandskracht en de verdere toekomst van West-Europa, dat een terugval in de nationale afge slotenheid der laatste jaren dient te worden vermeden. Binnenlandse maat regelen. die een vermindering van de liberalisatie in het intra-Europese han delsverkeer tot gevolg zouden hebben, dienen dus tot het uiterste te worden voorkomen. Integendeel moet onder de nieuwe omstandigheden er naar worden gestreefd dat de integratie van de Euro pese economie juist zoveel mogelijk wordt bevorderd. j in de handel brengen bij schaarste) en door beïnvloeding van de in- en uitvoer, voorzover dit met het oog op de beta lingsbalans en in het kader van de liberalisatie mogelijk is. ernaar streven om de bevoorrading van de binnenland se markt met goederen van redelijke prijs te bevorderen. Naast de genoemde aanstonds te ne men maatregelen is de regering boven dien voornemens, gezien het grote be lang van deze aangelegenheid voor het Nederlandse 'sociaal-economische leven, omtrent het gehele vraagstuk der in de naaste toekomst te voeren prijs- en loonpolitiek het advies in te winnen van de Sociaal Economische Raad. In de afgelopen weken heeft de regering met de in de Stichting van de Arbeid verenigde werkgevers en werknemers het vraagstuk van lo nen en prijzen onder ogen gezien. Zij heeft er zich daarbij rekenschap van gegeven, dat de door de deva luatie teweeggebrachte prijsstijging in het algemeen binnen redelijke grenzen is gebleven en aanvankelijk ook de verdere ontwikkeling, mede dank zij de met betrekking tot de in- en uitvoer verwezenlijkte liberalisa tie, zich niet ongunstig liet aanzien. De recente internationale spanningen en hun onvermijdelijke economische consequenties hebben echter een nieuwe toestand doen ontstaan. Ten aanzien van de Ionen is de rege ring daarom tot de conclusie gekomen, dat de door de Stichting van de Arbeid tot uitdrukking gebrachte wenselijkheid ener verhoging met vijf pCt. tot het be houd van rechtvaardige sociale verhou dingen moet worden onderschreven. Sedert 1 Januari j.l. immers is door verschillende oorzaken een toeneming van de kosten van levensonderhoud op getreden, welke niet ver beneden vijf PCt. blijft, terwijl bovendien als gevolg Van de gewijzigde internationale toe stand het prijsverloop op de wereld- rnarkten een voortgaande stijging ver- De regering heeft daarom besloten door het College van Rijksbemidde laars een beschikking te doen uit vaardigen, waarbij met ingang van de eerste volle loonweek van Sep tember 1950 (c.q. 1 September voor hen, die een maandloon ontvangen) een verhoging van vijf pet. wordt voorgeschreven van de rechtens gel dende in geld genoten lonen en sa larissen van alle mannelijke en vrouwelijke werknemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt dan wel gehuwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding is gere geld in een C.A.O. of bindende loon regeling. Voor de mannelijke werknemers, die de leeftijd van drie en twintig jaar heb ben bereikt, zal daarbij een minimum verhoging van vier pent per uur gelden, terwijl aan niemand krachtens deze be schikking een groter loonsverhoging mag worden toegestaan dan J' 180.per jaar Voor wat betreft de mannelijke en 'vrouwelijke werknemers beneden drie en twintig jaar en niet gehuwd of kostwinner zijnde, zal de mogelijkheid worden geopend om de lonen te ver hogen volgens een geleidelijk opklim mende schaal. Voor die bedrijfstakken, waarin de na leving dezer beschikking tot ernstige economische moeilijkheden zou leiden, kan door het College van Rijksbemidde laars, gehoord de Stichting van de Ar beid en de betrokken partijen, dispensa tie worden verleend. Verzoeken om dis pensatie moeten uiterlijk 16 September a.s. bij het College van Rijksbemidde laars zijn ingediend. Het College beslist omtrent deze verzoeken uiterlijk 15 Oc tober a.s. Gedurende de periode, dat het College nog geen uitspraak heeft ge daan, wordt de verplichting tot het toe kennen der loonsverhoging opgeschort. Indien het College het verzoek afwijst thoet de verhoging met terugwerkende kracht worden toegekend. Daarnaast zal door het College van Rijksbemiddelaars een vergunning worden gegeven om een- Zelfde loonsverhoging toe te kennen voor die arbeidsverhoudingen, welke niet bij C.A.O. of bindende beschikking zijn ge zegeld. De positie van het overheidsper soneel tenslotte zal door de regering af zonderlijk worden geregeld. In samenhang met het voorgaande overweegt de regering tevens te be vorderen, dat op de kinderbijslagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving alsmede krach tens Rijksregelingen voor sociale bijstand, waaronder de overbrug-, gingsregeling ook een verhoging wordt toegepast. Omtrent deze ver hoging is nog overleg tussen de re gering en de Stichting van de Ar beid gaande. Zo spoedig mogelijk zal ook daaromtrent een beslissing Worden genomen. De regering is zich er van bewust, dat a°°r het toepassen van een loonsverho ging de productiekosten van het be drijfsleven zullen toenemen en de con- ^Urrentie.voorwaarden ten opzichte van ?et buitenland zullen worden ver gaard, terwijl de betalingsbalans nog "leeds niet sluit. Dit is te meer van be eltenis, aangezien de sterke prijsstjj- jf'hgen oi de grondstoffenmarkten, af hankelijk als wij zijn van de invoer van grondstoffen, onze ruilvoet ten opzichte het buitenland hebben verslech- v rd, hetgeen wil zeggen- dat wij naar orhouaing voor de invoer meer moe- h betalen dan voor de uitvoer wordt °ntvangen hoging economisch op de duur Daarnaast staat de Regerfng op het standpunt, dat een inflationistische prijsbeweging met kracht moet worden tegengegaan. Zij meent intussen, dat voorshands voor dit laatste niet behoeft te worden gevreesd. De ontwikkeling enerzijds van de geldcirculatie en an derzijds van de goederenvoorziening geeft hiertoe geen aanleiding. Niette min wenst de Regering er geen twijfel over te laten bestaan, dat zij elke niet- noodzakelijke prijsverhoging met kracht zal tegengaan. Zij doet daarom aller eerst een dringend beroep op alle on dernemers om geen ongemotiveerde prijsverhogingen toe te passen. Zij zal voorts de gang van zaken met betrek king tot het prijsverloop van een aan tal voor het levensonderhoud belang rijke artikelen nauwkeurig onderzoeken en tot de vaststelling van prijsregelingen overgaan, indien zou blijken, dat de prijzen zijn verhoogd boven hetgeen kostprijstechnisch verantwoord mag worden geacht. Daarnaast zal zij ook in het alge meen ongemotiveerde prijsverhogin gen met behulp van de daartoe be schikbare wettelijke middelen met name de prijsopdrijvings- en hamsterwet actief tegengaan. In verband hiermede zal aar- de econo mische controledienst de voor het bovenstaande noodzakelijke omvang worden gegeven. Tenslotte zal de regering door het te gengaan van ongewenste ondernemers afspraken, het nemen van maatregelen tot stabilisatie van aan seizoen-schom melingen onderhavige prijzen (b.v. het opslaan in tijd van overvloed en weder De tram van lijn vier hangend over de kade van de Amstel. Onder de motor wagen zit de personenauto, welke de tram in haar vaart het water in duwde. (Van onze verslaggever) De talrijke passagiers van een tramtrein van lijn 4 te Amsterdam hebben Woensdagmiddag omstreeks vier uur een hachelijk avontuur beleefd. Toen n.l. deze tramtrein uit de Bakkerstraat kwam een nauwe steeg tus sen het Rembrandtsplein en de Binnen-Amstel, welke steeg alleen voor de tram toegankelijk is maakte de motorwagen niet de door de rails aangege ven bocht in de richting van het Muntplein, maar reed het water van de Amstel in. Hoewel de tramwagen geheel vol was en vrijwel niemand van de inzittenden zich zo gauw kon redden, zijn er toch geen persoonlijke ongeluk ken te betreuren. Alles is nog vrij goed afgelopen, al liepen enkele passagiers wel een nat pak en sommige ook wat snijwonden door de gebroken ruiten op. De motorwagen van de tram drukte n.l. een auto, welke aan de wallekant geparkeerd stond, het water in en kwam zelf boven op deze auto terecht. Daar door bleef hij met de achterwielen nog op de kant hangen. Ware dit niet ge beurd, dan zou de motorwagen vrijwel geheel onder water zijn gekomen, want de Amstel is ter plaatse meer dan twee meter diep. Nu bleef het bij een halve meter water op het voorbalcon, zodat velen alleen natte voeten en benen heb ben gekregen. Vijf meisjes, die, evenals vele andere passagiers, het ongeluk zagen aankomen, zijn vóór de val van de motorwagen te water gesprongen, maar konden spoedig op de wal worden getrokken en kregen geen letsel. In de tramwagens ontstond geen paniek, al waren uiteraard de in zittenden wel erg geschrokken. Zeer snel kwam er hulp opdagen van de politie, de brandweer en de G.G.D., die twee der vijf meisjes naar haar woning bracht. Takelwagens van de politie en de brandweer hebben de tramwagen uit het water gehaald. Hij was niet erg be schadigd, wel de auto die er onder lag. Het tramverkeer had drie uur ver traging en moest worden omgelegd. Omtrent de oorzaak heeft de wagen bestuurder verklaard, dat de electrische rem weigerde toen hü de snelheid van de motorwagen wilde intomen bij het ne men van de zeer scherpe bocht naar de Binnen-Amstel. Daardoor kruiste de tram met flinke snelheid de Binnen- Amstel, vernielde het hek en schoot te water. De handrem was volgens de bestuur der onvoldoende om de wagen tot stil stand te brengen. Enige fietsen, die tegen het hek ston den alsmede een handwagen en een gedeelte van de beschoeiing zijn ook in het water terecht gekomen. De bestuurder heeft nog hard gebeld om voertuigen op de Binnen-Amstel te waarschuwen. Passagiers, die achter de Verwachting tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met flinke op klaringen. 'In het Noorden van het land enkele verspreid optredende buien, overigens droog weer. Meest matige wind uit Westelijke richtip- gen. Frisse ochtend; overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. Zon: 6.02—19.13 Maan: 0.44—18.12 De dagelijkse leiding van de K.A.B Is gisteravond te Utrecht in vergadering bijeen geweest ter bespreking van het regeringscommuniqué Inzake lonen en prijzen. Met waardering werd kennis ge nomen van de beslissing, waarbij over eenkomstig het verlangen van de K.A.B een verhoging van 5 pet. op de lonen en salarissen, geregeld incollectieve overeenkomsten en bindende loonrege lingen, verplicht wordt voorgeschreven alhoewel zij betreurt, dat ten aanzien van de Ionen en salarissen boven de ƒ3.600,— de 5 pet. niet volledig zal gel den. Voldoening werd tevens uitgesproken over de mededeling, dat ook de kinder bijslagen en uitkeringen krachtens de sociale verzekeringen zullen worden ver hoogd. Met vertrouwen ziet zij de door de regering te nemen maatregelen ten aanzien van het prijsbeleid tegemoet, op dat ongemotiveerde prijsstijging wordt, voorkomen. Het probleem -van lonen er prijzen wordt uiteraard niet door de thans opgenomen maatregelen als opge lost beschouwd, doch zal op korte ter mijn op grondige wijze terdege onder de ogen worden gezien. Op de leden van de K.A.B. wordt een ernstig beroep gedaan mede te werken aan' deze noodzakelijke maatregelen, welke tot verhoging van de welvaart van het iand kunnen leiden. Het bestuur van het Christelijk Natio naal Vakverbond heeft zich eveneens be raden over de beslissing der regering. Het is eenparig van gevoelen, dat deze beslissing geen bevrediging biedt ten aanzien van de thans zo urgente oplos sing van het vraagstuk van lonen en prijzen. Het bestuur meent o.a., dat een loonsverhoging zonder doortastende maatregelen op het gebied van de prij zen onder de gegeven omstandigheden niet meer dan een zeer tijdelijk soulaas brengt. Een gebonden loonpolitiek, ge paard aan een vrije prijsvorming, is voor de christelijke vakbeweging onaanvaard baar; de verwachting, dat de vrije con currentie prijsverminderend zou wer ken, is volkomen beschaamd. De christelijke vakbeweging blijft daarom van oordeel, dat noodzakelijk blijft de afkondiging van de prijsstop. De beslissing van de regering is gis teren namens het Nederlands Verbond van Vakverenigingen voor de Vara-ro>- crofoon gecommentarieerd door de heer A. Vermeulen, secretaris van het Verbond. Wij vinden, zo zeide de heer Vermeulen o.a., de mogelijkheid tot dis pensatie, in het regeringsbesluit opgeno men, niet fraai. Er bestaan onzerzijds zelfs ernstige bezwaren tegen, omdat voor bepaalde categorieën hierdoor ver traging zou kunnen ontstaan. De prac- tische uitwerking van deze dispensatie mogelijkheid zal echter moeten uitwij zen of onze bezwaren gewettigd zijn. Het uitblijven van een prijsstop en van een verbod van doorberekening van de loonsverhoging is evenmin in overeen stemming met de wensen van de Raad van Vakcentralen. Maar ook op dit punt moeten wij een definitief oordeel op schorten. In het algemeen is het N.V.V. zeker niet ontevreden over de genomen beslissing, aldus de heer Vermeulen. bestuurder stonden, hebben zijn verkla ring. bevestigd. Dit is nu weer het tweede ernstige ongeluk met een tram wagen, te wijten aan het weigeren van de remmen, binnen een maand. Enige dagen geleden is een tramwagen op één der bruggen in de Leidsestraat van de helling gegleden en tegen een tegemoet komende tram aangereden. Ook dat on geval liep goed af. En dat dit ongeval vrij goed is afgelopen, is te danken aan de toevallige omstandigheid, dat de auto, die de val van de motorwagen heelt opgevangen, ter plaatse was geparkeerd, omdat de bestuurder van deze auto geen vrije plaats kon vinden op de parkeer terreinen in de binnenstad. i (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft gistermiddag, direct na het bekend worden van het besluit van de regering, dat de 5 procent loonsverho ging zou gaan tot een inkomensgrens van 3600 gulden per jaar, by de regering telegrafisch aangedrongen op een nader besluit, waarbij aan de werkgevers ver gunning zal worden verleend, om deze loonsverhoging ook volledig te doen uitkeren voor de inkomens boven 3600 gulden. Dit nader besluit zou dan moe ten worden opgenomen in de beschik king, die het College van Rijksbemidde laars zal moeten uitvaardigen. Uit dit dringend verzoek van het be stuur van de Stichting van de Arbeid moet men afleiden, dat werkgevers en werknemers eenstemmig van oordeel zijn, dat de verhoging niet beperkt mag blijven tot de inkomensgrens, die in de beschikking genoemd wordt. (Van onze Haagse redactie) Van bevoegde zijde in Den Haag werd inzake het gistermiddag door het Mi nisterie van Sociale Zaken uitgegeven communiqué over lonen en prijzen de volgende commentaar gegeven: De loonsverhoging van 1 Januari was op die dag al nauwelijks meer vol doende als compensatie voor de stijgende kosten van levensonderhoud. Die kosten namen steeds toe en waren op 15 Juni j.l. weer met 4 pet. gestegen. De gemiddelde achterstand wordt door de regering geschat op 3 pet. Ook de consumptie-index vertoonde een daling en wel van 4 pet. Het levenspeil voor grote groepen van arbeiders bewoog zich derhalve sterk in dalende lijn. Deze stijgende pryzen- tendenz zal zich, zo meent men in regeringskringen, voorlopig wel voortzetten. Men herinnert daarbij aan de prijsstijging van de sigaretten en het duurder wor den van de schoenreparaties. Men vond het derhalve niet onbegrij pelijk dat men van de zijde der arbei dersorganisaties met een eis om 5 pet. loonsverhoging kwam en een eis tot prijsstop. De groep van de arbeiders is achteruitgegaan in die zin, dat hun deel in het nationaal inkomen daalde (in 1947: 56.1; 1948: 55.7; 1949: 52.2). De ondernemers en rentetrekkers bijv. kregen een groter deel van dit inkomen. De uitkomsten van de ondernemingen zijn gunstig; het bedrag, dat aan inves teringen besteed wordt, beweegt zich in stijgende lijn. Dit is, aldus onze zegs man, op zich genomen een zeer geluk kige omstandigheid; de ondernemers winsten, die steeds groter werden, vloeien immers naar de bedrijven te rug. Daarnaast eisten echter ook de hogere kosten van de grondstoffer grotere bedragen. De loonsverhoging van Januari j.l., die een prijsregelend effect had. maar vooral de stijging van de wereldmarkt prijzen en de enorme stijging van de grondstoffen in de laatste maanden in de periode van 23 Juni tot 15 Aug. stegen de rubberprijzen met '0 pet.: tin: 33 pet., reuzel: 35 pet.; cacao: 25 pet. en wol, sinds Aug. 1949: 155 pet.! deden bedenkelijke sociale spanningen ontstaan. Een loonsverhoging van 5 pet. is dan ook door de Regering noodzake lijk gevonden. Hoewel men van regeringszijde toe geeft, dat een intense bemoeienis van KERKTOREN TE ZANDVOORT WORDT GERESTAUREERD. Binnen kort zal een begin worden gemaakt met de restauratie van de toren van de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kleine Krocht te Zandvoort. Het hout werk van detoren is door de worm aangetast en bovendien is het leien dak 'van die aard, dat het nodig moet worden vernieuwd. De lelijke pleister laag, die bij een vroegere restauratie werd aangebracht, zal thans worden verwijderd. De foto toont de toren van de waarschijnlijk uit de 13de eeuw da terende kerk, hoewel een steen in een der muren het jaartal 1613 draagt. Vier woonwagen-bewoners, die betrok ken zijn bij de smokkel van tapijten uit België, zijn door de justitie gearres teerd. Het zyn K. V. uit Zeist, v. F. uit Gilze-Rljen en H. O. en M. O. uit Schie dam. Zjj werkten voor de Antwerpse tapijtenkoning Henri Desmedt, die in dertijd is gearresteerd en veroordeeld, maar wiens handlangers men nog steeds niet te pakken had kunnen krijgen. De vier mannen waren wel de be langrijkste figuren uit de bende, die zien met de smokkel van tapijten bezig hield. Zelf brachten zij de smokkelwaar niet de grens over. Zij bestelden ze alleen bij Desmedt. Hun helpers brachten de tapij ten naar Nederland. In België ingekocht voor f 90 gingen de tapijten in Nederland voor f 300 tot f 400 van de hand. Zodoende maakten de heren enorme winsten. Tienduizenden tapijten zijn in de loop der jaren naar ons land gesmok keld en voor hoge prijzen verkocht. Woensdagavond begon de wind flink op te zetten en tegen middernacht was de zee één kokende golvenmassa. De eerste storm van het najaar, wel wat vroeg vergeleken bij andere jaren, deed zijn intrede en langs de kusten werd -ie waakzaamheid verhoogd. Gelukkig is de afgelopen nacht voor geen enkele zeeman noodlottig geworden, maar de sleep- en reddingsdiensten hebben hun bestaansrecht weer eens kunnen bewij zen. De eerste melding, die Scheveningen Radio ontving, kwam vannacht om vijf minuten voor één. Het Deense jacht „Kometen" zat 15 mijl ten Westen van IJmuiden. Door overkomend water was de motor onklaar geraakt en was het vaartuig stuurloos. De kapitein vrceg sleepboothulp en een reddingboot. On middellijk voer vanuit IJmuiden de reddingboot „Neeltje Jacoba" ter assis tentie uit. De sleepboot „Hector" bracht juist een blauwpijper de sluis in. maar zodra dat karweitje erop zat, ging zij eveneens naar zee Het was een bar hoge zee met wind kracht negen. Woest beukten de golven op de pieren, om daar in enorme water massa's uiteen te spatten. De „Neeltje" zccht echter rustig haar weg, maar toen het schip zowat vijf mijl uit de kust zat. kwam er een tweede melding: een schokker, de UK 186 in nood benoorden IJmuiden. De koers werd onmiddellijk verlegd en de „Neeltje" ging op zoek naar het vissersbootje. Toen zij het ge vonden had. bleek een collega, de UK 35, reeds contact gemaakt te hebben en het schip naar IJmuiden te slepen. De sleep kwam daar behouden binnen; de UK 186 werd in de Vissershaven ge- Men zal altijd gelukkig zijn, als men het leven beschouwt zoals het is, niet zoals het kon zijn.j Te Montreal is verklaard, dat de bal lonvaarder Albert Boitard, die als deel nemer aan de internationale ballonwed strijd Zaterdag te Amsterdam is opge stegen en die thans in de Russische zone van Duitsland wordt vastgehouden, geen Canadees is, doch een Fransman. Boitard heeft Canada echter sinds 1920 geregeld bezocht en deed aan de wed strijd mee als vertegenwoordiger van Canada. De Canadese militaire missie te Ber lijn heeft medegedeeld, dat zij nog geen succes heeft gehad bij haar pogingen om vrijlating te verkrijgen van Boitard. Maandag bevestigde de burgemeester van Wolmerstedt telefonisch de landing, doch legde de hoorn op de haak, toen hem verdere vragen werden gesteld. Naar gemeld is, bevindt Boitard zich thans in handen van de politie te Maag denburg. Van officiële Britse zijde is medege deeld, dat de Britten de Russische auto riteiten in de Sovjetzone verzocht heb ben een onderzoek in te stellen naar het lot van Boitard. Ook twee Deense zakenlieden, die twee weken geleden wegens mist en benzine gebrek op het Oost-Duitse eiland Ruegen moesten landen, worden nog door de Oost-Duitse politie vastgehouden. De totale opbrengst van de gisteren en eergisteren onder de hamer gebrachte boedel van de overleden kunstschilder Han van Meegeren heeft f 85.349 be dragen. meerd. terwijl de UK 35 naar Amster dam doorging om daar zijn vangst te verkepen. Later op de morgen is de UK 186, die met uitgelopen lagers te kam pen had gekregen, „op één poot" naar Urk vertrokken om daar gerepareerd te worden De „Neeltje Jacoba" was intussen weer op zoek gegaan naar het Deense jacht. Het schip was Vrijdag met vijf man aan boord van Great Yarmouth voor een vacantietrip naar IJmuiden vertrokken. Behalve de kapitein be vonden zich aan boord de heer en mevrouw C. Hartman en twee vrien den. Zaterdag waren zij behouden in IJmuiden aangekomen en Woensdag morgen om 10 uur werd met goed weer de terugreis begonnen. Tot vijf uur in de middag was het een prachtige reis, maar toen kwamen de moeilijkheden, die tegen één uur 's nachts noopten tot het geven van S.O.S.-seinen. sleepboot in de buurt waren, voelde de kapitein, die met de óverige passagiers bange uren had doorgemaakt, zijn zelf vertrouwen terugkomen en durfde hij het alleen weer aan. Ook H.M.'s „Jacob van Heemskerk", die het jacht gezocht had, behoefde geen hulp te verlenen. Tegen 7 uur liep de Kometende pie ren binnen en daar werd contact ge maakt met de reddingboot, die het scheepje ten koste van een boegspriet, die afknapte, de sluizen binnenloodste. Vannacht om half vier vertrok de Nederlandse coaster „Vaderland" uit IJmuiden met een lading ijzer, bestemd voor Denemarken. Tussen de pieren werd het de kapitein echter te bar en voordat hij buitengaats in moeilijkheden zou komen, besloot hij om te draaien en koos ligplaats in de Vissershaven om er rustiger weer af te wachten. Voor de Zuidkust van Noorwegen kwam het Deense stoomschip „Tyr" in moeilijkheden. Te 3.15 GvM.T. werden noodseinen gegeven, waarbij als positie werd opgegeven vijf mijl Zuid-Oostelijk van Groningen, een klein plaatsje in Noorwegen in de buurt van Christian- sand. De Nederlandse sleepboot „Gan ges" van Smit Co., die op weg was naar Oslo, wijzigde direct zijn koers om hulp te kunnen bieden. Bij de Hoornse haven heeft vannacht de bemanning van een Volendammer botter angstige ogenblikken' beleefd. De bemanning van de botter, de VD 157, zou tijdens zwaar stormweer een wijk plaats zoeken in de haven, doch tenge volge van de hevige regen kon de be manning de ingang niet vinden. Toen het vaartuig door de wind zou gaan, scheurde het grootzeil, waardoor het schip in een zeer hachelijke positie kwam te verkeren. De bemanning wierp twee ankers nit, doch deze grepen zich niet voldoende vast in de bodem, waardoor de botter tenslotte op de stenen glooiing achter de strafgevangenis werd gesmakt. De bemanning heeft hier zeer be nauwde ogenblikken doorgemaakt. De bewakers van de Hoornse gevangenis hoorden het hulpgeroep en waarschuw den politie en havendienst, die gezamen lijk er in slaagden door middel van een lijn de bemanning, bestaande uit schip per C. Ruesing en zijn knecht N. Schil der, van de botter te halen. Het vaartuig liep aanzienlijke schade op, die echter door verzekering wordt gedekt. de Regering met de prijzen normaliter niet juist is, heeft men toch onder deze omstandigheden het standpunt ingeno men dat een beschikking, een verplich- tmgssysteem dus en geen vergunning met een krachtige aanbeveling, zoals in Januari toegepast moest worden. Op de eerste plaats hebben verschillen de arbeiders hun loonsverhoging van Januari niet gekregen. Verder ver keerde men in tijdnood; de spanningen en de heersende onrust noopten tot spoedig handelen. Van een prijsstop schijnt de Regering geen heil te verwachten, zo vernamen wij verder. Ons land is nu eenmaal arm aan grondstoffen, zodat deze voor het overgrote deel ingevoerd moeten wor den. Alle industrieën moeten thans gro tere bedragen uitgeven voor de duurder wordende buitenlandse grondstoffen. Bij het afkondigen van een prijsstop zou men al dadelijk dispensatie moeten ge ven voor artikelen als leder, wol, reu zel enz. Een nieuw prijsbeheersingssvs- teem zou in Nederland niet passen. De textielindustrie b.v. zou onmiddellijk gaan exporteren, omdat daarmede dan grotere winsten te behalen zouden zijn. In de jaren na 1945 toen een prijs- beheersing werd ingesteld was er een grote schaarste en bestonden er infla tionistische tendenzen. Beide factoren bestaan thans niet. De enige bedoeling van de Regering is het. thans te zorgen dat prijsstijgin gen niet méér voorkomen dan strikt noodzakelijk is. Op het ogenblik, zo meent men in regeringskringen, be staat er geen gevaar voor inflatie. Er is eerder een inkrimping dan een ver meerdering van de uitgaven. Vooral de hulp uit het Marshall-plan heeft enorm deflationistisch gewerkt. Men meent verder niet, dat deze loonronden nog door andere gevolgd zullen worden, aldus onze zegsman. De regering zal trachten de „voor sprong", die thans bereikt is, te behouden. Wat de subsidie betreft, heeft de Re gering zich gedacht, zo vernemen wij, te gaan tot een plafond van 200 millioen gulden; voor de margarine b.v. zal een bedrag van maximaal 85 millioen worden uitgetrokken. (Van onze Haagse redactie) Daar de grondstoffenprijzen voor sla olie op de wereldmarkt sinds Zaterdag j.l. met ongeveer zes procent gestegen zijn, is te verwachten, dat ook de winkel prijs van de slaolie binnenkort met ongeveer ditzelfde percentage omhoog zal lopen. Zolang er echter nog oude voorraad is, zal de slaolie tegen de thans geldende prijs door de consument ge kocht kunnen' worden. (Van onze verslaggever) De internationale tentoonstelling, die ter gelegenheid van het zestigjarig be staan van „Horecaf" van 29 September tot en met 8 October in het R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam wordt gehouden, is volgeboekt. Deze mededeling werd gedaan op een persconferentie in Am sterdam. De organisatoren hebben zelfs van hun oorspronkelijke bouwplan moeten afwijken en behalve de grote hal ook de kleine hal tot tentoonstellingsterrein moeten maken, zodat nu een opper vlakte van 15.000 m2 zal worden be slagen. In totaal komen 175 exposanten, o.a. uit Zweden, België, Luxemburg, Zwit serland, Engeland en Nederland. H. M. de Koningin heeft een zilveren medaille beschikbaar gesteld voor de culinaire wedstrijden, waarvoor reeds meer dan 320 inschrijvingen zijn bin- nengekcönen. De ingezonden schotels zullen de gehele duur van de tentoon stelling bewaard kunnen blijven in koelvitrines. Ook wordt een wildtableau opgesteld met een afmeting van 10 me ter bij 4 meter, dat alle voorkomende wildsoorten in ons land toont. Woensdagavond omstreeks vijf uur is bij de N.V. Electro, Zuur- en Waterstof- fabriek aan de Distelweg in Amsterdam- Noord een zuurstofapparaat uit elkaar gesprongen. De 41-jarige controleur, de heer De L. van W., kwam onder het ap paraat terecht, waardoor zijn borstkas werd ingedrukt: hij was -.p slag dood. Twee arbeiders, K. en v. d. Sen., werden door delen van het apparaat getroffen. Van der Sch. kreeg een gecompliceerde rechter-onderbeenbreuk en moest in het Binnengasthuis worden cpgenomen. Adnertentu ZEER OUDE GENEVER ANNO 1090 WAT LEVERT LEVERT IS GOED' 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1