Betere wegen en bruggen bij Waarderpolder met fSpam Vereenvoudigd telefoonverkeer kleine schepen Land uit zee" in Slootdorp geopend Morgen VERDUBBELDE PAPÏERPRIJZEN EISEN VIER MILLIOEN EXTRA BEDRIJFSKOSTEN vy Lantaarns en architecten belicht in het voorprogramma AGENDA Personeel genoot van Opera „La Traviata" Echec voor de Dienst van P.W. Geslaagde proefnemingen van Scheveningen Radio" H.O.V.-zomerconcert Geschiedenis van de Wieringermeer in beeld RUM AANVAARDT BENOEMING Beperkte etalage- verlichting Valse Van Meegerens... begint de verkoop HOLTAP-KARPETTEN TAXI? M: ISOOO DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1950 PAGINA 2 GEMEENTERAAD VAN HAARLEM VERBETERING HALS WAGENWEG Over de brug Burgerlijke Stand Boos 44ste DIESVIERING „DE SP AARNEST AD" Vijftien zilveren jubilarissen Tentoonstelling Toneel in Haarlem Zilveren kloosterjubileum van pater Tijnagel Lauradorp dankt Haarlem Afbraak van schuurtjes niet mogelijk Ontspanningsavond voor de gerepatrieerden DE ALARMKLOK LUIDT Solist Kees Koper C. W. STRAATHOF BE DANKT ALS RAADSLID BESOMMINGEN SANTPOORÏ VERDIEPINGSZONDAG VOOR DE JEUGD 99 REPATRIËRINGS- EN TROEPENSCHEPEN HEEMSTEDE Buitengewone vergadering H.B.C. Verplichte godsdJienstcursus voor 18-jarigen HAARLEMMERMEER RADIO-UITZENDINGEN OVER BLOEMENCORSO Waterstanden Prijshoudende markt Beurs van Amsterdam Beurs van New York Zeventig minuten heeft de gemeente- raad van Haarlem gistermiddag gepraat over een serie ingezonden stukken, die de pers niet ontvangt en waarvan zelfs niet met enkele woorden op de agenda melding wodt gemaakt. Het was dus moeilijk van de debatten verslag te ma ken, omdat dikwijls eerst later ontdekt kon worden waar het eigenlijk over ging Niettemin willen wjj trachten er een en ander van weer te geven. Het onlangs gebeurde dodelijk ongeluk op het smalle gedeelte van de Wagenweg gaf aanleiding tot de vraag of ter plaatse geen verkeersverbeteringen moesten worden aangebracht. Er is een inhaal verbod, maar dat heeft minder waarde zolang op dit traject een bushalte is. Het drukke verkeer kan nu eenmaal niet wachten totdat de bus weer ver trekt. De heer Spek (AR) wenste een stopverbod en een lage maximum snel heid en de heer van Velsen (KVP) versmalling van het trottoir, dat te breed is ten opzichte van de rijweg. De voor zitter deelde mede, dat de politie een rapport heeft ingediend, dat met de ver- keerscommissie besproken kan worden. Dit rapport raadt aan versmalling van het trottoir en verplaatsing van de halte der autobussen. De heer Willemsen (PvdA) had ge constateerd, dat bij de nieuwe huizen bouw aan de Zomervaart de straat bin nen 3 weken tweemaal opgebroken werd, eerst voor gas en toen voor water. Hij drong aan op een betere coördinatie en was niet tevreden over het antwoord van Openbare Werken, dat onduidelijk was door. telegramstijl. Wethouder An- genent verklaarde og eens, dat het streven naar samenwerking blijft be staan. Dat hebben we, naar wij menen, al eens eerder gehoord. Een ander raadslid bleek schriftelijk verzocht te hebben een kinderboerderij in de Hout te bouwen. Daar zal prae- advies op worden uitgebracht, al klonk nu al een geluid het noordelijk deel der gemeente met zo'n attractie te verrassen. Toen kwam waarachtig de kwestie van eigen beheer en particulier werk weer ter tafel. Ditmaal ging het om het schilderen van lantaarnpalen. De heren Fibbe (VVD) en Knape (KVP) meen den, dat particuliere schilders dat zaak je goedkoper kunnen opknappen dan die van de gemeente, maar wethouder Happé verklapte, dat de gemeentelijke schilders de lantaarns onder handen ne men als er binnengaats niet veel te doen is en dat zij buitengaats aan het werk gaan als het regent. Is dat niet econo misch? Niet iedereen was het daarmee eens. Toen kwam de heer van Velsen in het geweer voor een zaak, die in principe van Nederlandse Architecten heeft aan bij de vorige is in te delen. De Bond «üe gemeentenbesturen een circulaire gezonden waarin gevraagd wordt de par ticuliere architecten in te schakelen voor werken, die het gemeentelijk apparaat niet beslist ter hand behoeft te nemen. Die circulaire geldt niet voor ons, zei de wethouder, want wij geven de par ticulier het volle pond. De heer van Velsen vroeg daarop echter waanom in de bladen een advertentie geplaatst was waarin een assistent-architect bij Open bare Werken te Haarlem werd opge roepen. Als de gemeentelijke architect het niet af kan, kunnen de particulieren allicht wat overnemen, meende dit raads lid. Wisseling van bouwmeesters voor komt eentonigheid en vervlakking. Toen enkele andere leden het voor en tegen belicht hadden, bekende de wethouder, dat de annonce fout gesteld was. Er wordt geen assistent-architect gevraagd, maar een assistent, zij het een architect, die gewoon tot de bezetting van het bureau gaat behoren. De wet houder zegde toe, dat in speciale geval len aan de particulier gedacht zal wor den, zoals in het verleden. Eindelijk kwam dan de agenda aan de orde. En meteen over een punt, dat de tongen losmaakte, omdat het de in dustrialisatie betrof. B. en W. stelden n.l. voor ter verbetering van de toe gangsweg naar de Waarderpolder de bestaande Oude Weg een nieuwe be strating te geven (kosten f 45.000.-), de Nijverheidsweg door te trekken tot aan de Oude Weg en het zozeer gewraakte en ook door ons herhaaldelijk gefoto grafeerde bruggetje op te ruimen door het aanbrengen van een duiker (kosten f 62.000.de Nijverheidsweg aan te sluiten op de Waarderweg (kosten f 18.000.een nieuwe Vrouwenbrug (Kloppersingel-Prinsen Bolwerk) te bou wen voor f 280.000.en de wegbaan door het Prinsen Bolwerk te verbeteren. Het kon niet anders of de heer Schip pers (KVP) moest er wat over zeggen. Hij verklaarde, dat dit voorstel de volle instemming van zijn fractie heeft, omdat ONDERTROUWD: K. Teer en J. A. Kas. H. J. Koek eh C. M. Bank, J. J. Roosma en C. Doek. G. Jongewaard en M. in 't Hout. E. L. Schot en L. M. Ver dam. J. M. Bulters en A. H. Paap. H. W. Pauw en G. M. A. Zonneveld. C. van Dalen en M G Zijlstra. T. M. Brug- geman. en A. C. M. C. Hetem. J. Koster en C. M. Duits. J Keur en A. T. Pot. C. E. Jansen en E. Roth. G. H. de Greef en U. M. van Niekerk. B. A. Timmerman en C. M. van Bork. A Wagemaker en A. Hoogakker. L. E. J. van Niekerk en A. C. M. Bakkenhoven. P. D. Tierie en J. Bakels. J. F. Veltman en G. H. de Jong. J. J. van der Meijden en G. W. Ridder. G. A. R. Meeuwsen en K. Hart. GEHUWD: D. van Raaij en A. C. H. van den Broek. J. H. Sanders en C. A. M. Janssen Schmidt. M. D. Bark en A. J. Kruijer. B. Singelenberg en M. A. Lamens. A. van Minnen en W. A. Abma. G. Damsteek en M. F. Peper. P. J. van Meurs en C. W. Lanfermeijer. L. F. W. Weunann en F. A. Bodeman. M. Koo- men en G. Adriaanse. J. Kaan en M. M. Louwman. S. van der Velde en J. Fran- kena. J. van Marsbergen en E. M. Tan- germann. A. Schluter en M. van Roon. J. Zwagerman en E. van Dijk. J. G. Bur ger en E. Bruijn. E. D. J. Otter en E. H. Meissner. J. W. van Leuven en M. H. de Leth. H. J. Kok en M. Riegen. GEBOREN: M. A. Sweijen-IJzermanns zoon. H. P. H. Jansen-Waleveld. M. Verheij-van der Hoorn. S. Ligtvoet- Koekkoek. G. Bastiaan-Kuiper. M. C. Bonsel-Lijnzaat. B. Haan-Hubers. N. van der Schaaf-Hof allen een dochter. OVERLEDEN: M. Botti, 15 j., Schoter- vlielandstraat. J. M. Verweij, 84 j„ Gouwstraat. N. Weide, 9 m., Gijsbrecht van Aemstelstraat: M. C. H. van der Horst-Mosk, 60 j., Celebesstraat. P. C. Groot, 75 j. Kenaustraat. J. van Houten, 65 j„ Klarenbeekstraat, er een verkeersverbetering en een ver hoging van het stadsschoon ter plaatse door ontstaan. Een bijdrage tot oplossing van het vraagstuk rondom de industrie terreinen geeft het voorstel echter niet. Hoe staat het met het bouwrijp maken van nieuwe, grote terreinen? En hoe zit het met de propaganda? Spreker meende dat door middel van een viaduct bij de Centrale Werkplaats een aansluiting verkregen moet worden met de Amsterdamseweg en dar daarna eerst de Prinsenbrug aan de orde dient te komen. Wethouder Angenent wilde deze werk zaamheden zien als proloog van de bouw der Prinsenbrug, die binnen niet al te lange tijd verrijzen moet. Er is dan een zeer grote mogelijkheid, dat een belang rijke industrie in de polder gevestigd zal worden. De gronden voor uitbreiding worden onteigend en aangezien deze procedure flink voortgang vindt, kan het bruggetje straks verdwijnen. De Waarderweg is al verbeterd en heeft nu ook uitwijkplaatsen, zodat de voorzitter van de „polderclub" getuigde, dat het een redelijke weg was geworden. De heer Schippers was met dit ant woord niet tevreden. De meningen heb ben bij de behandeling van de begroting voldoende tegen elkaar gebotst, ver zuchtte hij; daarom verklaar ik nog maals, dat dè Prinsenbrug niet urgent is. De voorzitter stelde daarop vast, dat de onderhavige voorstellen in de raad zijn gebracht als ouverture voor de bouw van die brug en dat niet aan ver fraaiing van de omgeving is gedacht. Toen werden de credieten met alge mene stemmen goedgekeurd. Op verzoek BIOSCOPEN: Rembrandt: De bruid was een man (a. L). 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Zonder mede lijden (str. volw.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Luxor: Francis (a. 1.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Frans Hals: De held op sokken (14 j.)t 2.30, 7 en 9.15 u.; City: De blonde rimboekonin gin (14 j.), 2.15, 4.15, 7 en 9.15 u.; Spaarne: Het zeemonster (18 j.), 2.30, 7 en» 9.15 u. van het raadslid Goedee wordt de Vrou wenbrug Vrouwenhekbrug, hetgeen his torisch volkomen juist is. De plaatsing van het Hans Brinker monument heeft niet f 1500.maar f 2000.gekost en de onthulling vroeg nog eens f 500.uit de gemeentekas. Deze kosten-berekening is niet voldoende serieus geweest, zei mevrouw Scheltema- Copradi (VVD), maar zij zou over het aanvullend crediet waarschijnlijk niets gezegd hebben als haar en de andere raadsleden niet dwars zat, dat de A.N.V.V. schenkster van het Spaarn- damse beeldje, geen uitnodiging voor de onthulling zond. Wij hebben het vérslag in de krant moeten lezen, zei mevrouw. De wethouder moest bekennen, dat B. en W. dit verloop ook graag anders gezien zouden hebben. Vlak voor de ont hulling kwam echter het bericht dat de Koningin met twee Prinsesjes zou komen /en daaruit volgde de bouw van een tri bune. Repliek bleef achterwege, maar het was dan toch maar gezegd! Een goede twintig punten kwamen daarna nog aan de orde. Ze werden, be houdens een enkele opmerking, goedge keurd. Het Sportfondsenbad kreeg verla ging van de erfpachtscanon, waardoor het wat uit de zorgen komt, de H.O.V. gaat in de bovenzaal van het Concert gebouw repeteren en een heleboel scho len krijgen leermiddelen. Diverse schoolgeldregelingen werden na een uitgebreid debat goedgekeurd. Aan het eind der vergadering kreeg de communist Hennevelt gelegenheid om te vragen waarom de herstel-werkzaam heden aan de gemeentewoningen in de Tulpenstraat nog niet zijn begonnen. Ze zullen nu beginnen. Als het 6 September is behoort de Stadsschouwburg aan de N.V. Drukkerij „De Spaamestad". Dan wordt telkenjare de Dies Natalis gevierd en gisteren was het de vier en veertigste. In feestelijke stemming wachtten de gelukkigen van het personeel helaas is de schouw burg te klein om alle medewerkers met hun dames te ontvangen, zodat de nieuwelingen het met dit verslag moeten doen op de dingen die komen zouden. Het eerste half uur kon geen verrassing brengen, want dan worden de jubila rissen gehuldigd en dat is een traditie geworden. Het directionele woord met de grote grote verrassing van het jaar de ver beterde pensioenregeling werd al eerder gesproken, maar dr. ir. H. J. A. de Goey, adjunct-directeur, mócht er met trots aan herinneren. Hij ver klaarde, dat door deze geste van de directie de winstdeling in het bedrijf practisch een feit was geworden. De offers, welke er voor gebracht moeten worden zijn constant, ongeacht de fi- nantiële resultaten van de vennoot schap. Hoewel spreker de feestvreugde niet wilde verstoren achtte hij het toch nuttig te wijzen op de schrikbarende stijging van de papierprijzen. Zij zijn dit jaar, vergeleken met 1949, verdub beld. Daar „De Spaamestad" met de enorme oplagen van haar periodie ken per jaar niet minder dan acht millioen kilogram illustratie-papier verbruikt, zouden de uitgaven, bij handhaving van de abonnementsprij zen, met vier mill, gulden verhoogd moeten worden. Indien ieder echter zijn beste krachten aan het bedrijf blijft geven, waardoor de oplagen zullen blijven stijgen, behoeft deze mededeling, aldus de adjunct-direc teur. geen schaduw op de feestavond te werpen, Dr. ir. de Goey herdacht in het be gin van zijn rede de in het afgelopen jaar overleden medewerkers, de heren Bosen, Michielsen en Paap. Hij betreur, de het. dat de heer J. W. Lucas om ge- zondshe^dsredenen wederom niet in de directieloge kon plaats nemen, en sprak de hoop uit, dat hij spoedig en algeheel hersteld zou zijn. Toen geschiedde de plechtige uitrei king van de zilveren medaille met oor konde aan de personeelsleden, die hun zilveren feest bij „De Spaamestad" heb ben gevierd. Zij zaten, od een enkele na, op het podium en telkens wanneer een decoratie had plaats gevonden, klonk uit de zaal een hartelijk applaus. De „zilverlingen" waren dit jaar de heren: M. J de Wit, W. J. M. Vink. J. A. van den Berg, J. F. Dellaert, J P. C. Grobbe, A. van der Putten, F. Bos, J. J. van Waardhuizen, J. E. W. Loog. L. H. Bosman, P. W. van Rooyen, D Becker, J de Klerk, K. F. van Aalst en W. D. van Daalen. Zoals gebruikelijk verleende de heer J. Douwes, organisator van de vijf her denkingsavonden, medewerking bij deze parade van getrouwen. Even acht uur namen de musici van de Nederlandse Opera in de orkestbak plaats en tikte dirigent Paul Pella met zijn stokje om stilte. Vol en schoon klonk de ouverture van „La Traviata". Van 8 tot 11 September zal de Mode academie Erkama directrice mej. Ph. Jansen een tentoonstelling houden, die een sprekend beeld bedoelt te geven van de gehele leerstof der academie, zo wel theoretisch als practisch, te weten: opleiding tot coupeuse of lerares, het leren van naaien en kmppen voor eigen en huishoudelijk gebruik. De tentoonstelling is vrij toegankelijk in de zaal van ae academie Grote Hout. straat 3rd., ingang Spekstraat. Vrijdagavond wordt de Stadsschouw burg bespeeld door het nieuwe gezel schap „De Nederlandse Comedie". Onder regie van Johan Fiolet wordt een voor stelling gegeven van „Je bent maar eens jor.g", blijspel van Samuel Taylor met Mimi Boesnach, Louis Hensen, Betsy Knappenberg, Fransje Hart, Han Bentz van den Berg. Anton Burgdorfer, Johan Fiolet, Fons Rademakers, Philippe la Chapelle, Ton Lutz en Henk van Ulsen. Op Zaterdagavond geeft het Vrije Toneel nog een voorstelling van het blij spel „Drie Jongens.... éér. Meisje" van Roger Ferdinand. De regie is van Cor Ruys en de medewerkenden zijn: Cor Ruys, Kitty Kluppell, Kitty Knappert, Eric van Ingen, Ton van Duinhoven en Ben Huisman. de onvergetelijke opera van Giuseppe Verdi En nadat het doek omhoog was gegaan kon men al spoedig genieten van het prachtige geluid van de ver tolkster der hoofdrol, Louise de Vries. Bij de opvoering van deze opera voor Geloof en Wetenschap heeft onze mu ziekrecensent haar geprezen om de bijna volmaakte wijze, waarop zij als zange res en actrice de bedoelingen van Verdi vertolkte. Zij werd ditmaal op voor treffelijke wijze gesecondeerd door Chris Scheffer als Alfredo, Theo Baylé als Germont, Jan Voogt als graaf Gastone en Henk Angenent als dokter Grenvil. Het koor zong verdienstelijk, het orkest gaf klankrijk spel en de costuums wa ren goed verzorgd. Daar de opvoering in de Italiaanse taal geschiedde, was in het programma een uitvoerige toe lichting van het niet zo heel verheffende verhaal gegeven. Naar opera's gaat men echter niet om het verhaal. Het half uur pauze werd goed ge bruikt om de inwendige mens en de vriendschapsbanden te versterken. De bekende pater H. J. Tijnagel van de Sint Antoniusparochie aan de Groen markt viert vandaag zijn zilveren kloos terjubileum. Hedenmorgen droeg de ju bilaris een plechtige Hoogmis op, waar bij hij geassisteerd werd door pastoor Th. H. Roorda, als presbyter-assistens en de beide kapelaans pater Wilhaus en pater Versteeg respectievelijk als diaken en subdiaken. Het parochiële zangkoor gaf onder leiding van dirigent Pielage een uitvoering van de „Missa Festiva" van de Haarlemse componist Philip Loots. De vaste gezangen werden afge wisseld met enige Sacramentsliederen van dezelfde componist. Hoe bemind pater Tijnagel in onze stad is, bleek wel uit de grote belang stelling op de receptie, die na de Hoog mis gehouden werd. Vele parochianen, vrienden en belangstellenden kwamen de kapelaan met dit zilveren jubileum gelukwensen. In de Nieuwe Haarlemsche Courant van 17 Aug. 1.1. stond een artikel geti teld: „Haarlem, gastvrouwe van Lim burgse mijnwerkerskinderen". Ja! Een volle veertien dagen zijn 30 Limburgse mijnwerkerskinderen, meis jes van 716 jaar, te gast geweest bij de milde, joviale gastvrouwe „Haarlem", en ik, ondergetekende, en de kinderen met mij, moeten eerlijk bekennen dat het ons opperbest bevallen is, en dat van de drie vacanties, die wij reeds in Haarlem doorbrachten, deze wel het best geslaagd is. Geen enkel kind had er spijt van de vacantie in Haarlem te hebben doorge bracht, verscheidenen hadden eerder spijt dat zij Haarlem moesten verlaten, want 31 Aug. begonnen hier de scho len. Hoe schitterden hun oogjes van ge luk en vreugde, wanneer zij in de trein elkaar de geschenkjes lieten zien, die zij van oom en tante hadden gekregen en ook de pater en de juffrouw moesten komen kijken naar het mooie plastic jasje, de mooie pop en de mooie ballen enz., die zij in Haarlem gekregen had den. Is 't dan wonder, dat men' uit de kindermond moest horen: ,,'t Volgend jaar ga ik weer naar Haarlem naar tante die en ome die Uit de mond van één van de grootsten mocht ik horen: „Ik begrijp niet dat die vreemde mensen aan die vreemde kin deren zoveel goedheid hebben kunnen betonen, zij hebben ze van alles toe gestopt èn op onze uitstapjes èn nu bij 't naar huis gaan." Waarlijk, de kinderen waren enthou siast over hun pleegouders, die Haarlem in woord en daad hebben gemaakt tot gull* gastvrouwe voor deze mijnwer kerskinderen. Mevrouw van Gasteren heeft dit nog opmerkeliiker willen to nen door het hele stelletje op theevisite uit te nodigen, waar zij zich nog een paar uur met spel en zang vermaakt hebben. En daarom is hier een woord van dank niet misplaatst aan onze goede pleegouders, die onze kinderen zo goed en zo liefdevol verzorgd hebben.Het geeft ons een groot vertrouwen in de toekomst dat dit contact zal blijven be staan en zal uitgroeien in een weder zijds vacantiegenot voor Haarlemse kin deren hier en Lauradorpse kinderen in Haarlem. Als blijk van onze dankbaarheid zal hier 19 Sept. 7.30 uur een H. Mis wor den opgedragen voor het geestelijk en tijdelijjc welzijn van onze Haarlemse pleegouders. U harteliik dankend en groetend, Pater TH. C. SCHAAD S.D.B. Een inwoner van Heemstede bouwde op een terrein in de gemeente Bloemen- daal zonder toestemming van de Dienst van P.W. enige schuurtjes en toen be zwaar gemaakt werd, weigerde hij deze weer af te breken. Vanmorgen om 8 uur zouden enige arbeiders van deze dienst onder toezicht van twee Bloemendaalse politieagenten dit karweitje zelf ter hand nemen. De voorstelling ging ech te niet door, omdat de betrokken arbei ders geen vergunning kregen over het land van andere eigenaars te gaan ten einde de betreffende percelen te kunnen bereiken. De samenwerking tussen de diverse eigenaren was zo groot, dat de arbeiders onverrichterzake weer naar huis moesten gaan. Het komt ons voor, dat de Dienst van P.W. dit echec had kunr.en voorkomen, als hij ervoor gezorgd had, dat de arbei ders in het bezit waren van machtigin gen om het eigendom van anderen te mogen betreden. Wanneer men aan de hand van de wet een bepaalde maat regel wil uitvoeren, dan behoort men ook te zorgen dat deze uitvoering inder daad kan gebeuren. Het feit, dat de ar beiders onverrichterzake moesten terug keren, is nu niet bepaald geschikt om de eerbied voor het gezag te verhogen. De Kath. Arbeidersbeweging organi seert op Donderdag 21 September a.s. des avonds acht uur voor de kath. gere patrieerden een feestavond in het ge bouw St. Bavo. Deze avond zal het Am sterdamse gezelschap: „De Jordaan op de Planken" optreden met een speciaal toneelstuk uit de tropen, getiteld: „Piet Ponne terug uit de Oost" (In mijn stad staat mijn huis). Deze avond is bedoeld als kennisma king van de gerepatrieerden met de bur gerlijke maatschappij. De toegang voor de gerepatrieerden met hun vrouwen of verloofden is geheel gratis, alleen ver plicht plaatsbespreken. De uitnodigingen zullen de gerepatrieerden spoedig ont vangen. Mocht u geen uitnodiging ont vangen doordat men het adres niet be kend is of door andere oorzaken, dan gelieve men zich te vervoegen aan het gebouw St. Bavo, Smedestraat, tussen 9 en 12 uur voormiddags of van twee tot vijf uur namiddags. De afdeling Haarlem van het Ko ningin Wilhelminafonds heeft, ten be hoeve van haar collecte ten bate van de kankerbestrijding, van 11 tc<t en met 15 September de beschikking gekregen over de wagen met de kerkklokken, die te Amsterdam met zoveel succes de collecte heeft ondersteund. Dat Haarlem, als enige plaats in den lande, behalve Amsterdam, deze kerk klokken mag gebruiken, is te danken aan de bijzondere welwillende mede werking van de Firma ten Berge, klok kengieterij te Heiligerlee, en van de Vervoermaatschappij de Blauwe Ster te Amsterdam. Twee klokken, bestemd voor een carillon, zijn op een vrachtauto gemon- teOnder het luiden van de klokken, waarmee dan gedemonstreerd wcrdt hoe als het ware de noodklok geluia wordt, zal in die delen van de stad ge collecteerd worden waar een huis-aan- huiscollecte met lijsten niet mogelijk bleek. Waar wél met lijsten gecollec teerd wordt, zal de wagen zónder col lectanten propaganda maken. Nu zal echter alle moeite vergeefs zijn, indien zich niet voldoende collec tanten melden" a. om de klokkenwagen te begeleiden ('s morgens en 's middags). Hiervoor zijn flinke collectanten nodig, minstens 16 jaar oud. b. voor de straatcollecte op Woensdag 13 September. Leeftijdsgrens 14 jaar. Te Amsterdam beschikte men over 2000 collectanten, die tezamen bijna 100.000.binnenbrachten. Moge dit Haarlem tot een voorbeeld zijn en laten collectanten zich ten spoedigste opgeven aan de U.V.V Stadhuis, Haarlem. Telefoon 20405. Da- gelijks, ook des Zaterdags. Gaarne met nauwkeurige opgave van dag en uren die men beschikbaar heeft. De alarmklok luidt Weest bereid te helpen. Zaterdagmiddag om 4 uur zal op het Gem.-terrein aan de Schalkwijkerweg de honkbalwedstrijd EHSVVGA 2 ge speeld worden. ff In het radio-telefoon-verkeer met kleine schepen wordt in het algemeen zogenaamd „simplex" gewerkt. Dit wil zeggen dat wanneer er gesproken wordt in de richting van de wal naar het schip de scheepszender is uitgeschakeld en wordt in omgekeerde richting ge- sprtkeri, dan is de zender van het kust- station buiten werking. Dit gebeurt door het steeds omleggen van de zend- ontvangschakelaar, zowel op het schip als op het kuststation, bij het woordje „over". Wanneer in beide richtingen op dezelfde golflengte wordt uitgezon den, dan is simplex werken practisch de enige mogelijkheid. Deze werk-methode voldoet uitste kend, zolang aan beide kanten van de verbinding sprekers staan, die aan deze wijze van werken gewend zijn. Men weet, dat men elkaar wederzijds niet in de rede kan vallen; degene, die luistert, wacht met antwoorden tot de spreker aan de andere kant is uitgesproken en „over" zegt. Vele diensten, zoals de radiotelefoondienst tussen abonné's aan de wal enerzijds en vissers- en kustschepen anderzijds, de haven-telefoondiensten, luchtvaart, marine, landmacht, politie enz. wer ken dag in dag uit volgens deze me thode en als regel tot tevredenheid. Moeilijker wordt het echter, wanneet er mensen „aan de draad" komen, die niet gewend zijn op deze manier te spreken. In die gevallen bestaat er be hoefte aan converseren op de wijze, die bij normaal telefoonverkeer gebruike lijk is. Om echter dit zogenaamde „du- plex"-verkeer mogelijk te maken, moet een aantal voorwaarden worden ver vuld. De eerste hiervan is dat voor beide spreekrichtingen op verschillen de golflengten gezonden moet worden Dit houdt in, dat schip en kuststation tegelijk op de ene golflengte moeten kunnen spreken en op de andere luis teren. Dit is voor een kuststation met zo bezwaarlijk, maar op een klein schip, waar zender en ontvanger bijna vlak bij elkaar staan, is het practisch niet uit- voerbaar. En tenslotte moet er op het kuststation een schakeling zijn, die voorkomt, dat wat op het schip wordt gezegd via de zender weer naar het schip teruggaat in plaats van bij de aan de wal luisterende abonne terecht te komen. Aan al deze voorwaarden kon betrek kelijk gemakkelijk worden voldaan, behalve aan die van het luisteren op de ene en zenden op de andere golflengte op het schip. Dit heeft „Schevemngen- Radio" er toe gebracht proeven te ne men met een wijze van werken, waar aan de naam van „half-duplex" werd gegeven. Bij deze wijze van werken schakelt het kuststation als bij „duplex', maar het schip werkt „simplex". Dit heeft het voordeel dat de installatie aan boord van het schip aan geen enkele bijzondere eis behoeft te voldoen. Bo vendien kan de spreker aan boord van het schip de abonné aan de wal in ie rede vallen, precies als bij een „du- plex"-gesprek. Het enige nadelige ver schil ten opzichte van volledig duplex is, dat de abonné aan de wal de spre ker aan boord van het schip niet in de rede kan vallen. Deze werkwijze komt echter het volledig duplex werken zo dicht nabij, dat de sprekers het ver schil practisch niet bemerken en ge woon kunnen spreken zonder „over". De genomen proeven zijn dan ook uitnemend geslaagd. De opvarenden van de betrokken schepen gaven aan deze werkwijze verre de voorkeur boven „simplex" en zelfs boven volledig „du plex". Het „half-duplex" werken kar. onmiddellijk worden toegepast met ieder schip, dat snel van zenden op ont vangen en omgekeerd kan overgaan. Dit is op alle schepen, die zijn uitgerust met een zend/ontvangschakelaar in de handgreep van de telemicrofoon, het geval. De enige voorwaarde is, dat voor de twee spreekrichtingen twee ver schillende golflengten, die dicht bij ei- kaar kunnen liggen, beschikbaar zijn. Een keuze te doen uit de zes zoge naamde Brandenburgse Concerten die J. S. 'Bach schreef voor de markgraaf van Brandenburg, is enerzijds gemakke lijk, anderzijds echter uit qualitatief oogpunt bekeken zeer moeilijk. Alle zes zijn het bronnen van de meest superi eure muzikale inspiratie. Ontegenzeg lijk komen het vierde en het vijfde het meest tot uitvoeringen, in verhouding tot de overige vier. Kortom het vierde en vijfde bezitten een zekere populari teit. Welke de oorzaken hiervan mogen zijn, feit is dat bijvoorbeeld van het gisteravond gespeelde vierde concert de sfeer inderdaad gemakkelijker aan spreekt dan o.m. het zesde, dat ook door de aangewende instrumentatie moeilij ker te benaderen is. De H.O.V. onder leiding van Marinus Adam opende dan met genoemd vierde Brandenburgs Concert dit negende zó- merconcert. Solisten hierin waren Jan Hesmerg viool, en de beide fluitisten der H.O.V., Marius Ruysink en Jan Tames. Beide laatsten leverden speciaal uitste kend werk, terwijl Jan Hesmerg wel ééns moeite had hoorbaar te blijven, door het soms te sterke spel der ripieno- partijen. Het geheel wekte niet de in druk feilloos te zijn, door de wat stugge behandeling van het tótaal. Hetzelfde kan gezegd worden van het E dur viool concert van dezelfde componist, hoewel er hierin veel moois viel te genieten. De jeugdige viool-solist was Kees Kooper, oud violist der H.O.V. Muzikaal spel, mooie toon, we herinneren aan het tweede deel, een prachtig stuk, uit dit bovenaards mooie concert, vielen reeds dadelijk bij het begin op. De begeleiding, speciaal in de beide hoekdelen had iets soepeler kunnen zijn. Wel memoreren we het goede secunderen der celli in het tweede deel. Dat Kees Kooper in alle opzichten een uitstekend violist is, bewees hij na de pauze in Chausson's Poème voor viool en orkest, waarin de weemoedige cantilene zowel als de meer dramatische tendenzen, beurtelings de juiste muzikale weergave kregen toege meten. Zijn succes was bij de toehoor ders groot. Voorts bestond het orchestrate gedeel te dat de H.O.V. verzorgde o.m. uit het syrrvphonisch gedicht Kikimora van de in 1914 overleden Russische cofnponist Liadow, een der belangrijkste na-roman tische componisten in Rusland. Opmer kelijk is in dit werk de kundig toege paste instrumentatie, waarvan men soms bij Ravel en andere Franse mo dernen kleine reminiscenties vindt. Ove rigens biedt het stuk geen enkele com plicatie en doet sympathiek aan, zonder meer. Met de uitgesponnen Ouverture „Roméo et Juliette" van P. Tschaikowsky sloot dit voorlaatste zomerconcert. JAN LAARVELD In de gistermiddag gehouden vergade ring van de gemeenteraad heeft de voor zitter medegedeeld, dat de heer C. W. Straathof als raadslid is afgetreden. Deze vertegenwoordiger van de K.V.P. werd op 28 Jun: 1949 benoemd. De voorzitter noemde de heer Straathof een warm pleiter voor de middenstand en wenste hem alle goeds in zijn verder leven. Opvolger op de lijst is de heer P. Ottö- lini. IJMUIDEN, 7 Sept. Trawlers IJM. 57 f 11700 IJM. 16 f 20500, een stoom trawler f 22.000: loggers KW. 17 f 4750, Helder 87 f 6530; kustvissers IJM. 213 f 135, KW. 72 f 260. De komende Zondag zal in de paro chie van O. L. Vrouw van Altijdd. Bij stand te Santpoort staan in het teken van de jeugd. Alle leden van de jeugd organisaties, zowel Maria-Congregatie, H. Familie, als verkenners, gidsen en andere groeperingen, houden dan een verdiepingsdag. Deze begint Zaterdag avond om half acht met een plechtige Avondwake in de Parochiekerk, Zon dagmorgen om 8 uur is er een H. Mis, speciaal voor de deelnemers aan de ver diepingsdag, welke dan 's avonds om 7 uur met een plechtig Lof wordt beslo ten. (Van onze correspondent) Gistermiddag heeft dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris van cc Koningin in Noord-Holland, in Sloot- dorp de tentoonstelling „Land uit zee" geopend; een evenement, dat tot de reeks van feestelijkheden behoort, waarmee de Wieringermeer het feit her denkt, dat twintig jaar geleden haar drooglegging werd voltooid. De expo sitie biedt een zeer uitvoerig maar noch tans uitermate overzichtelijk beeld van de korte maar ondanks dat veelbewogen historie van het schone polderland. En niet alleen dat. Heel de geschiedenis van de drooglegging der Zuiderzee heeft men erbij betrokken. In het paviljoen, dat naar dr. ir. Lely werd genoemd het onmiskenbaar pièce de resistance van deze tentoonstel ling kan men dan aanschouwen hoe „het scheppend pogen der genieën, ge paard met durvers' arbeidsdrift" aan „het wassend volk en-nageslacht" larfd schonk van „vrucht en ruimte". Wat het pogen der genieën betreft, daarvan krijgt men een indruk als men de tableaux bestudeert, die gewijd zijn aan de diverse plannen, die in de afge lopen eeuw werden geëntameerd om de Zuiderzee droog te leggen: van het eer ste plan - Kloppenburg en Faddington uit 1848, via het plan Staatscommissie, tot en met het inderdaad uitgevoerde plan Lely uit 1891. Het ligt voor de hand dat aan het laatstgenoemde project de meeste aandacht werd geschonken. Met talrijke foto's, grafieken en ma quettes wordt vervolgens op deze ex positie duidelijk gemaakt hoe 220.000 hectaren vruchtbaar land aan de zee werden ontrukt. Men wordt er veel wijzer over wegenaanleg, bemaling en waterwegen in de Wieringermeer en Mr. Rum is gistermiddag officieel in kennis gesteld van zijn benoeming tot minister van Buitenlandse Zaken. Hij heeft deze benoeming aanvaard. „Ik heb in Nederland" aldus de Indonesische Hoge Commissaris „een zeer aange name ambtsperiode gehad, maar, zoals ik reeds eerder heb gezegd, als Indone sië mij nodig heeft, ben ik bereid te gaan." Hij deelde mede te verwachten nog in de loop van September naar Djakarta te zullen vertrekken. Over de persoon van zijn opvolger is hem nog niets be kend. De heer Rum betreurde het niet- deelnemen van de Partai Nasional In donesia aan de regering, doch verwacht niet, dat deze partij daarom in politiek opzicht in de oppositie zal gaan. Het verschil van mening gaat immers zo zei hij niet over het regeringspro gramma, doch over het aantal plaatsen in het kabinet, dat door de P.N.I. werd gewenst. I>e directeur van Énergievoorziening maakt bekend, dat, behoudens voor wal betreft Zeeuwsch-Vlaanderen en het verzorgingsgebied van het Provinciaal Eleetriciteitsbedrijf in Friesland, van 13 November 1950 tot en met 27 Januari 1951 electrische energie voor eigen ge bruik ten behoeve van etalageverlich ting en lichtreclames, alsmede ten be hoeve van buitenverlichting van be drijfspanden van ondernemingen, van inrichtingen voor publieke vermake lijkheden en van gebouwen voor de openbare dienst niet mag worden afge nomen op de eerste'vjjf werkdagen van de week gedurende de perioden van 7.30 tot 9 uur en van 16.30 tot 18 uur en op Zaterdag gedurende de periode van 7.30 tot 9 uur. In genoemd tijdvak mag voor verwar ming en verlichting in electrische trei nen en trams op de eerste vijf werkda gen van de week, gedurende de perio den van 7.30 tot 9 uur en van 16.30 tot 18 uur, en op Zaterdag, gedurende de periode van 7.30 tot 9 uur, niet meer dan de helft van het voor deze perioden normale electrische vermogen voor de ze verwarming en verlichting worden afgenomen. FAIRSEA (R. Lloyd), pass. 7 Sept. Minicoi, n. R'dam. De R.K. Sportvereniging HBC houdt Maandag 18 September een buitenge wone algemene ledenvergadering om de nieuwe Sportraad voor te stellen. In verband met deze zeer belangrijke wij ziging in de organisatie van HBC wor den alle leden dus ook die van de afdeling dames handbal zonder uit zondering verwacht. Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld dat de deelnemsters en deelnemers voor de verplichte gods dienstcursus voor 18-jarigen in twee groepen zijn gedeeld. Groep I komt he denavond in de bovenzaal van de St. Aloysiusschool bijeen en groep II Vrij dagavond a.s. in dezelfde zaal, telkens te 8 uur. Ieder die daarvoor 'n aanmer king komt wordt op tijd verwacht. Men heeft dus zelf de keus, bij welke groep men zich wil aansluiten. In de werknacht van Vrijdag op Za terdag a.s. zal de C. A. V. in verband met het bloemencorso afgezet zijn. Het publiek kan de corso-wagens bezichtigen op de terreinen van Maarse en Kroon en wel tussen de terugkomst van de stoet in Aalsmeer en het einde van de prijsuitreiking in „De Drie Kolommen' De wereldomroep zal in de werknacht een reportage opnemen, terwijl ook d? K.R.O. een vraaggesprek zal uitzenden IJMUIDEN. Donderdag 7 September: Hoog water: 11.50 u. .uaag water: 6.48 u. en 19.28 u. Vrijdag 8 September: Hoog water: 0.32 u. en 13.14 u. Laag water: 8.20 u. en 20.52 u. over de landbouw in dit gebied, die per jaar gemiddeld 22 millioen gulden opbrengt. Het schokkend stuk geschie denis, dat tijdens de tweede wereld oorlog in de Wieringermeer werd ge maakt, is uiteraard niet vergeten en men ziet zeer indringend, hoe waar het is dat deze polder in twintig jaar tijd tweemaal werd drooggelegd. Aan een gemeente als Middenmeer waar tijdens de oorlog 81 pet. aan gebouwen totaal werd verwoest en 19 pet. herstelbaar werd beschadigd werd in een aparte stand aandacht be steed. De toekomst van de Wieringermeer wordt aan een aanschouwelijk voor gestelde analyse onderworpen en in dit verband treft in het bijzonder een fraaie en veelbelovende maquette van de gemeente Emmeloord, zoals zij zal worden. De boedelveiling van Han van Meegeren is Woensdag voortgezetEr deed zich daarbij een incident voor. toen een schilderij van Van Meege ren, voorstellende een vrouwenfi- guut, werd voorgebracht en de kunstschilder C. J. Snoeienbosch uit Amersfoort luid vrotesterend te ken nen gaf, dat het doek van zijn hand was. Het werd niet verkocht. Een ander schilderij, waarvan de authen ticiteit eveneens door de heer Snoeienbosch werd betwist, ging evenwel voor 55 van de hand. AMSTERDAM, 6 Sept. 1950. Ofschoon de koersverschillen van be perkte omvang bleven, was de aandelen markt vandaag wederom vrij gunstig ge disponeerd. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat na de vaste stemming der laatste dagen vandaag een lichte reactie zou vol gen, daar de koersen kort na opening, op winstnemingen in verband met de minder gunstige internationale politieke berich ten, een lichte neiging tot afbrokkelen toonden, doch toen het aanbod was opge nomen, trokken de meeste fondsen op her nieuwde vraag over een breed front weer in koers aan. Tegen het slot werd de stemming van daag enigszins onregelmatig. Op de scheepvaartmarkt verlieten aand. Ned. Scheepvaart Unie de markt na voor afgaande lichte koersschommelingen on veranderd op 158. Cultuuraand. waren vast gestemd voor tabaksaand. Niet-of f iciële 3% Nederl 1948 3% pCt Ned 1950 3-3V, Nederland 1947 3 Ned. 62-04 bel .lac inschr Grtbk. '48 3 pCt Ned Handel Ml) eert A.K.U. Jan Berkels Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert Unilever cert Ned Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU Amerika Ld)n Kon N Stoomb Ml) Ned Scheepv Unie H.V.A. Dell Mi), eert koersen i Vorig slot 99% 991,gb 97%gb 97% 96% 139 170% 115gb 131 158 Hgb 140 224% 273gb 227% 299% 130 169% 136% 157% 119% 113% Opening 7/9 97 ör 169% 224% 226 300% 131 137% 159 121 114 6/9 Anaconda Coppei 34% Bethlehem Steei 41 Jhryslei Corp 72 General Electric 47% General Motors 90% Hudson Motors 15 Kennecott Coppei 64% Montgomery Waro 55% North American Ct 17 Radio Corp 17 Republic Steel 38* Shell Union Oil 49 Southern Pacific 59 Southern Railway 40% Tidewater 29% U S Steel 38 ex dividend 5/9 34% 41% 72% 48 90% 15% 65% 56% 17% 17% 39% 49 59% 40% 29% 38% Advertentie van een zending welke nog voor de prijsverhoging is aangekocht. Een voorbeeld: AK 75 200 X 275 KirtoatfH KRUissTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Advertentie Voor Uw balavondje ONS BITTERGARNITUUR STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 Advertentie DAC en NACHT öo0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2