KARSTGEBERGTE sinister dodenrijk Malik spreekt zijn veto uit over resolutie van Amerika in zitting Veiligheidsraad Russisch voorstel verworpen Roemeense communistische partij nog onvoldoende gezuiverd 1 Ravijnen verbergen vele lugubere geheimen Rakosi maakt een inspectiereis COMMUNISTEN DOEN WEER NIEUWE AANVALLEN IN NOORDEN EN ZUIDEN Co MASSAMOORDEN EN EXECUTIES MILITAIRE BASES IN DE STILLE OCEAAN Geheim internationaal communistisch congres? Rusland dient protest in over neerschieten van vliegtuig De romance op Kreta a, nferentie Grote Drie Na anderhalf jaar zwoegen Moskou wenst een helder beeld Situatie minder ernstig dan gisteren Economische hulp voor Azië DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1950 PAGINA 5 Mfi W. Verklaring Griekse regering Gezamenlijk gebruik door Australië en de V.S. DEFENSIEDEBAT IN HET LAGERHUIS Partijen willen openbare demonstratie organiseren ei>in acht de bijeenkomst Van groot belang ^'k?ritse minister DE HEVIGE WORSTELING IN KOREA Taegu Hyonpun Pusan Conferentie begonnen van Gemenebest CHINE ES-TIBET A AN S E BESPREKINGEN - Opheffing controle op buitenl. investeringen? Belgische suikeroogst veelbelovend I (Van onze correspondent) Mijn laatste omzwervingen in het door de Geallieerden ean Joegoslavië toegewezen gedeelte van het vrije gebied aan Triest hebben me nog meer dan voorheen de harde kerkelijkheid yan 't lot der bewoners doen inzien. Het landschap is er even troosteloos als de toekomst Voor deze mensen. De bergen met hun zwijgende grotten Putten en ravijnen verbergen evenveel geheimen als de Zwarte patrouilles van Tito's soldaten en politie, waarvan er verschillende uit de tijd der bezetting van de wraak zuchtige Partisanen zijn gebleven, en die er almachtig zijn. Een der grootste steden in 't gebied van Istrië, waar ik enige tijd verbleef, telde voor 1945 60.000 inwoners. Toen de Amerikaanse en andere geallieerde troepen dit gebied eveneens bereikten een korte tijd na de bezetting door Tito's stoottroepen en politie vond men nog slechts 5.000 bewoners in de stad. Op de vraag aan de Slavische bezettingsautoriteiten tvaar al deze mensen gebleven waren, kreeg men ten ant woord, dat deze gevlucht waren en de meesten wel terug zouden keren. Inderdaad kwamen velen zich opnieuw in Po la vestigen. Maar dat waren niet in de eerste plaats de Italianen, Kroaten, Slovenen en Oostenrijkers, die de oor spronkelijke bewoners van de stad waren geweest. Dit wekte het wantrouwen van de geallieerde bevelheb bers, temeer omdat zich ditzelfde spel in de omliggende Plaatsen herhaalde. De zwarte patrouilles van Tito in het Karstgebergte, fanatiek en gevaarlijk Tot op zekere dag enige kinderen in de Krotten een gruwelijke vondst half vergane menselijke ledematen deden en de bewoners van het dichtstbij gelc- Ken dorpje alarmeerden. Een onderzoek door de geallieerde commandant bracht daarop huiveringwekkende massamoor den aan het licht. Het bleek n.l., dat in de talloze natuurlijke putten, ravijnen en bodemloze diepten honderden men- ten waren geworpen. Met een schot in het achterhoofd, sommigen aan elkaar Kebonden, anderen verminkt, van alles beroofd De Joegoslaviërs ontkenden daarmee 'ets te maken te hebben, ofschoon de slachtoffers meest Italianen, Slovenen, Kroaten etc. bleken te zijn, die in den beginne als pro-Duits bekend stonden. De toegang tot deze lugubere plaatsen J^erd afgesloten en daarmede trok het bedekkende web der vergetelheid over dit sinistere dodenrijk der Karstbergen. Vergeten is het echter niet door de Originele bewoners van deze streken. Enkele ooggetuigen dezer drama's heb "en mij angstig verteld over het fusille ren aan de rand van de afgrond. Zij we- 'en wèl waarom de families dezer onge- 'ukkigen nooit hun „vermisten" zullen weerzien. Juist voor de oorlog had ik de grót ten van Postumia, meer nog bekend on- 'er de naam Adelsberger Druipsteen- Krotten, gezien en ik was getroffen door 't uitzonderlijk onderaards sprookje. Over een lengte van ruim 30 km. strekken zich deze grotten uit. In de loop van honderden eeuwen werden hier wonderlijke druipsteenkegels ge vormd, stalactieten en stalagmieten in zeldzame kleurenpracht. Door het door sijpelende water in de poreuze berg wanden ontstond hier een ontzaglijke wondertuin met versteende waterval len versierd. Maar dit sprookje van Duizend en Eén Nacht, vroeger een der eerste toeristencentra van Italië, heb ik niet kunnen bereiken. Reeds lang voordat ik zover in dit kalkgebergte kon doordringen, werd mij door een paar zwaar bewapende mannen der militie bars een halt toe geroepen en vijandig om mijn papieren gesnauwd. De kerels kenden alleen hun eigen taal en zagen mij naar het i#ek voor een spion of 'ets dergelijks aan. Gelukkig kwam er na een ogen blik een superieur opdagen en dat verwonderde my niet, want nog ncoit heb ik zoveel politie en zoveel ver schillende rangen, streepjes, banden, sterretjes etc. gezien als hier in het land van Tito. Deze politeman kende gelukkig een paar woorden Frans. Hij bevond mijn papieren in orde. Maar maakte mij tevens duidelijk, dat ik rechtsomkeert diende te maken, aangezien ait hele gebied verboden was wegens het ge vaar van de vele oude „landmijnen", die er nog lagen. Vanzelfsprekend ver wachtte hij van mij geen tegenspraak en ik kreeg even vanzelfsprekend een mannetje mee, om me weer onder veilige hoede te brengen, In de korte tijd, die ik verder nog in deze, van alle hulp verlaten, streek door bracht, heb ik duidelijk kunnen con stateren, dat ook vijf jaren na deze pdr- tisanengruwelen er voor de bevolking geen vrijheid, geen enkel recht van spreken laat staan van critiek bestaat. Dat er met de mensen evenals met hun vee en producten geheel naar wiilekeui, geheel volgens staatsbelang gehandeld wordt. En wie nog zo naïef mocht zijn. te geloven, dat dit slechts -ijdelyfee dwangmaatregelen zijn. cm tot een coördinatie, een mobilisatie van alle productievermogen te geraken, opdat men een zoveel jarenplan met succc-s kan doorvoeren, dat dan geleidelijk wel vrijheid in het land zal doen wederkeren, behoeft slechts even naar de opvoeding van de jeugd onder dit regiem te kijken. Op de scholen is alle godsdienstonder wijs verboden. De kinderen worden in de Marxistische leer opgevoed tot fana tieke volgelingen, met een blinde ver ering voor en gehoorzaamheid aan Tito, aan de Staat. Wat men hier bij de kinderen daarmee bereikt heeft, blijkt wel uit het laatste bezoek van de bisschop van Triest aan de streek van Capodistria, waarover hij tevens tot prelaat aangesteld is. Monseigneur Santin werd door een op gehitste jeugdige massa als volksvijand uitgekreten, met stokken en stenen be kogeld, zelfs geslagen en slechts met de grootste moeite door verontwaardigde toeschouwers ontzet. Omdat ze niet tegen de volkswil, die huns inziens duidelijk gesproken had, wilden optreden (aldus de Joegoslavi sche autoriteiten) werd daarom de bis schop de toegang tot dit gebied voortaan geweigerd. Bestaat er in dit veelomstre den nationaal-communisme van Tito eigenlijk wel een essentieel verschil, wat de dictatuur en terreur betreft, met de Comïnform-methoden? Sofocles Venizelos, de nieuwe liberale eerste-minister van Griekenland, is gis teren met zijn liberaal-socialistische re gering voor het parlement verschenen en heeft verklaard, dat de politiek- van de regering er op gericht is „de vrede te beschermen". Hij voegde er aan toe: „De regering weigert de natie moreel te ont wapenen, zolang geen bewijzen voorhan den zijn. dat de vijanden van Grieken land berouw hebben. Maar als dit be rouw oprecht is. zal de regering niet aar zelen verder te gaan dan de door het vorige kabinet uitgestippelde defensie-- maatregelen." Zoals bekend is ernst'ee critiek uitgeoefend op de amnestie-poli tiek van de vorige regering ten opzichte van de vroegere guerillastrijders. Vertegenwoordigers van het Britse ge menebest hebben gisteren de eerste hand gelegd aan de opstelling van een zesja ren-programma voor hulpverlening aan Zuid-Oost-Azië, met het doel het levens peil in dat gebied te verhogen en zo doende het communisme terug te drin gen. Van Britse zijde Is vernomen, dat wanneer eenmaal het tekort is vastge steld, de gehele groep waarschijnlijk zal trachten Amerikaanse financiële en technische hulp te verkrijgen om dit aan te vullen. Men verwacht, dat het programma de vorm zal aannemen van een soort Mai- shall-plan voor Zuid-Oost-Azië. De Londense conferentie zal worden gevolgd door twee series besprekingen, te voeren door de ministers van Finan ciën. De eerste besprekingen zullen plaats hebben met gelijkgezinde landen in Zuid-Oost-Azië, die niet tot het geme nebest behoren, Birma, Siam, Indo china en Indonesië die voor het al gemene plan zullen worden uitgenodigd. De tweede conferentie zal gevoerd worden met de Ver. Staten, tot wie de gehele groep zich zal wenden met het verzoek om technische deskundigen, geld en materialen, nodig voor electrifi- catie, het transportwezen, de landbouw en andere projecten in Azië. In betrouwbare kringen op Ceylon wordt verklaard, dat er eind van deze maand in Colombo een geheim inter nationaal congres van communistische partijen zal plaats vinden. De politie is van mening, dat het congres gehouden zal worden onder het mom van de jaarlijkse feestelijkheden, georganiseerd door de federatie van vakbonden van Ceylon, een onderafdeling van het wè- reldvakverbond. Men vermoedt, dat er tijdens het congres belangrijke richt lijnen voor de communistische politiek in Zuid-Oost-Azië zullen worden op gesteld. De Sovjet-Unie, communistisch China en verscheidene Oost-Europese landen hebben de uitnodigingen, verstuurd door de federatie van vakbonden, aan genomen. De secretaris-generaal van de communistische partij van Ceylon, dr. S. A. Wickremasinghe, heeft een be zoek gebracht aan het paspoortenbu reau om visa aan te vragen voor de gedelegeerden. Er is nog geen besluit genomen, of de visa zullen worden verstrekt. Functionarissen van het vakverbond hebben ontkend, dat onder de dekman tel van de feestelijkheden een geheime bijeenkomst vanAziatisehe communisten zou worden gehouden als vervolg op de communistische conferentie, die vorig jaar door het Wereldvakverbond te Peking was bijeengeroepen. Het Britse kabinet heeft gisteren een motie opgesteld, waarbij de volgende weqft aan het parlement om goedkeu ring gevraagd zal worden voor zjjn de fensieprogram, dat zich uitstrekt over een periode van drie jaar en waarvan de kosten geraamd zijn op 3,4 milliard pond sterling. De regering zal de stem ming over de motie beschouwen als een vertrouwensvotum. 'Men verwacht, dat het defensiedebat in de spoedzitting van het parlement drie dagen zal duren, te beginnen met Woensdag a.s. De regering zal in deze periode een wetsontwerp indienen, dat voorziet in verlenging van de dienstplicht van 18 maanden tot 2 jaar. Winston Churchills conservatieve „schaduwkabinet' 'zal binnenkort bij eenkomen om te beslissen of de conser vatieven een motie van afkeuring, waarbij de defensieplannen als onvol doende worden aangemerkt, zullen in dienen of niet. Waarschijnlijk zal de kwestie van de Britse export naar de Sovjet-Unie ter sprake worden gebracht. e* opname van het kasteel, waarin de herikaanse gouverneur zijnintrek genomen heeft. ®*anuel Kephaloyannis, de broer van y- die Tassoula Petracogeorgi -ont- l/*rd heeft uit Heraclion, heeft berich- ontvangen, dat de vrjjscharen van 'amilie der bruid een openbare de- "stratie in Heraclion willen houden. {Jpkel zei, dat als dit waar is, hij te- (,'Hkertyd een tegendemonstratie zal en ®*an zu"'en wij zien, wat er tj/^Urt Mijn mannen hebben instruc- gg® gekregen geen gewelddaden te ple- IW' Wij willen geen bloedvergieten, het schijnt dat de tegenpartij daar over denkt, verklaarde Manuel. *o?'stermorgen is de zaak van Costa VQ"r het gerechtshof behandeld. De ad- ov^at van Costa zei, dat zijn cliënt pas lt9 r enige dagen in vrijheid gesteld hr.i worden, daar gewacht wordt op 0D rapport van de ambtenaar van het J(fp?bar Ministerie in Heraclion op VjJ'a. De advocaat zei, dat het enige he, Costa nog ten laste gelegd wordt, dragen van wapens is. Volgens de e(i-0caat is Costa hiertoe als leider van Jii ..eenheid ter bestrijding van commu- ï^JJtche guerillastrijders echter ge- CfJJ'igd. Tassoula, de geliefde van biij.'a, bevindt zich nog steeds bij fa- 6 van hem in Athene. 4e^huel, de broer van Costa, die voor Populistische party zitting heeft in hw Parlement, heeft de regering ver gat maatregelen te nemen om de te- VisJ?llingen tussen de twee families te ónderen. van Buitenlandse De vin, heeft by zijn vertrek >.*-• ua' naar zijn mening een derde «0a/«ooW°g kon worden voorkomen de V.S. ter by woning van de Al- Vergadering der V. N. ver- d' dat naar zijn mening een derde de nauwe samenwerking van de *W,ïlsche mogendheden en andere be- 0"de landen. St'eV^ d? komende vergadering van de v 1 h?lmsters van Buitenlandse Zaken *Eai" 's werkelijk een ernstige °r rfing en een van groot belang 1 "Wii 'oekomst der mensheid." „,?oeten zeer voorzichtig hande^ Ül-.us .Devin. „Ons oordeel moet v.'ChtfGtUn,deerct ziin- w'j hebben niet 8 bepalen wat er Da jaar zal gebeuren." (Van onze correspondent) Voor de tweede maal in tien jaren tyd staat Roemenië thans zij aan zy met Hongarye. De eerste keer moesten de beide volken op bevel van nazi-Duits- land de stryd aanbinden met de Sovjet-Unie en nu zijn de beide regeringen op de hand van de vroegere vijand en doen zy hun uiterste best het de Russi sche machthebbers zoveel mogeiyk naar de zin te maken. Roemenië vierde de zer dagen voor de zesde maal zijn „bevryding" door het Russische leger en ter gelegenheid van deze feestelijkheid bezocht een Hongaarse delegatie Boe karest met aan het hoofd de beruchte leider van de Hongaarse communisten Mathias Rakosi. Deze groep had een uitgesproken politiek karakter in tegen stelling tot een soort culturele delegatie, die uit Roemenië naar de Hongaarse hoofdstad vertrok, om in het nationale theater van Boedapest met Roemeense liederen en volksdansen de banden tussen Roemenië en het „bevriende" Hon garije nog meer te verstevigen. Het voornaamste doel van de reis van Rakosi was daarentegen, een Indruk te krygen van de omvang en het resultaat van de „ingrüpende zuiveringen" in de Roemeense communistische party, en van de manier waarop het een en ander in zyn werk is gegaan. Nadat Rakosi uit Moskou opdracht hiertoe ontvangen had, stelde hij on middellijk en zorgvuldig zijn delegatie samen. Een van de voornaamste mede werkers, die hem op zijn reis naar Boe karest vergezelden, was wel de minister van Onderwijs, Darvas, aan wie Rékosi ook de strijd tegen de Kerk toevertrouwd heeft. Darvas is een genaturaliseerde Roemeen, hij heette oorspronkelijk Dra- gutin. Deze twee Hongaren, Rakosi en Darvas, die zowel het Roemeense volk als de taal kennen, konden zich beter van de toestand in Roemenië op de hoogte stellen, dan welke Russische functionaris dan ook. Het orgaan van de Hongaarse com munistische partij heeft zich de laatste tijd opvallend veel met de naburige volksdemocratie Roemenië bezig ge houden. Vasile Luka, die vroeger be kend was onder de naam Laszló Lu- kacs, en thans secretaris is van de Roemeense arbeiderspartij, heeft in een artikel, waarin rekenschap en ver antwoording werd afgelegd over de activiteiten van deze partij, duidelijk laten uitkomen, dat men in Roemenië zeer goed van de grote macht van Rakosi doordrongen is. Men beseft zeer wel, dat hoewel Boekarest de zetel van de cominform is, Rakosi op de bolsjewistische, hiërarchische ladder toch een hogere sport bereikt heeft, dan de communistenleiders van de andere volksdemocratieën. De zuivering van de Roemeense com munistische partij heeft anderhalf jaar geduurd en werd in Mei van dit jaar pas beëindigd. Twee maanden later meldde het partijbestuur dat „over de gehele linie een volkomen overwinning" was bereikt, aangezieh het gelukt was de partij „van alle ontoelaatbare elemen ten en binnengeslopen rechtse socia listen te bevrijden''. Het aantal partij leden slonk van 900.000 tot 720.000. Van een groot aantal communisten bleek, dat zij het lidmaatschap „niet waardig waren, waarna zij onverbiddelijk uit de partij werden gastoten". Zoals ln de andere volksdemocratieën had de zuivering in de eerste plaats ten doel, het getal van de arbeiders en boe ren in verhouding tot de overige leden te verhogen. En, hoewel de actie „een overwinning was over de gehele linie", is het partijbestuur op dit belangrijke punt geenszins tevreden met het resul taat. Ook nu nog is slechts 42% van de Roemeense communistische pjirty arbei der, terwyi men dit percentage had ge hoopt te kunnen verhogen tot 60%. De partijleiding is echter niet alleen ontevreden over de samenstelling van de communistische partij, ook de politieke scholing van de leden bezorgt de com munistische leiders veel hoofdbrekens. Verder beklagen zij er zich over, dat de leden onvoldoende deelnemen aan de activiteiten van de partij. Men heeft te vergeefs getracht dit tegen te gaan, door de leden te bedreigen met een degrada tie tot aspirant-lid, als zij hun weinig KAKUül, leider der Hongaarse communisten. actieve houding niet zouden laten varen. Men heeft voorts getracht de partij tegen kapitalistische en rechtse in filtraties te beschermen, door de voorwaarden voor het lidmaatschap te verhogen. Industrie-arbeiders moeten eerst als aspirant-lid een proeftijd ondergaan vdn een half jaar, en voor boeren en arbeiders in kleine bedrijven is deie periode zelfs op twaalf maanden vastgesteld. Het is duideiyk dat Moskou graag een helder beeld wil hebben van de situatie, nu gebleken is dat de leiding van de communistische partij in Roemenië, na de aanvankelijke overwinningen en suc cessen wereldkundig te hebben gemaakt, nu zelf niet tevreden is met de resulta ten van de „groots opgezette zuivering". En de leider van de Hongaarse commu nisten. Mathias Rakosi, za) na zyn in spectiereis door Roemenië ongetwijfeld in staat zyn het Kremlin alle gewenste inlichtingen te verschaffen. Het is daar om geenszins onmogelijk, dat er binnen kort opnieuw melding gemaakt zal wor den van zuiveringen in Roemenië, nu echter in de hoogste leiding van de com munistische party en op aanwijzingen vaa Moskou zelf. De Sovjet-Unie heeft vier gelijkluidende nota's overhan digd, waarin geprotesteerd wordt tegen het neerschieten van de Sovjet-Russische bommenwerper, „acht kilo meter ten Zuiden van het eiland Hai-Yoen-Tao, dat 140 kilometer van de Koreaanse kust verwijderd is," door elf Amerikaanse jagers. In de nota's wordt beweerd, dat het Russische vliegtuig een ongewapende machine was, die een oefenvlucht maakte. De nota eist een nauw- gezet onderzoek, bestraffing van de personen die ver antwoordelijk zijn voor „de aanval", en schadeloosstel ling voor de nabestaanden van „de drie omgekomen vlie gers" en voor het verloren gegane vliegtuig. De nota, die ook door Radio Moskou werd bekend gemaakt, is overhandigd aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de secretaris-generaal van de V. NT., het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington, en de Amerikaanse ambassade te Moskou. De nota is gis teravond in de Veiligheidsraad voorgelezen. De Ameri kaanse ambassade te Moskou en het ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben geweigerd de nota te accepte ren, omdat het hier een aangelegenheid van de V. N. betrof. Jakob Malik, de Russische gedelegeerde in de Veilig heidsraad, heeft gisteravond zijn veto uitgesproken over de Amerikaanse resolutie, waarin alle landen wordt ver zocht zich te onthouden van steun aan Noord-Korea en van daden, die uitbreiding van het conflict tot gevolg zouden hebben. Toen het Amerikaanse voorstel gister avond, nadat de Veiligheidsraad er tijdens de zittingen van de afgelopen vijf weken verbitterd over geredetwist had, eindelijk in stemming kwam, stemden negen leden vóór, terwijl Joegoslavië zich van stemming onthield. Hierna sprak Malik het 44ste Sovjet-veto uit. Vervolgens wees de Veiligheidsraad een Russische resolutie, waarin verzocht werd alle troepen van de V. N. uit Korea terug te trekken, van de hand. Acht leden stemden tegen, Egypte en Joegoslavië onthielden zich van stemming. Alleen de Sovjet-gedelegeerde steunde de Russische resolutie. De Veiligheidsraad werd verdaagd tot van daag. Op voorstel van de Amerikaanse gedelegeerde komt de Raad vandaag tweemaal bijeen om het werk te bespoedigen. Na de opening van de Veiligheidsraad nodigde Jebb de Zuid-Koreaanse verte genwoordiger uit aan de tafel van de Raad plaats te nemen. Malik verzocht meteen de tekst van de Russische nota door een assistent-secretaris-generaal te laten voorlezen. Jebb verzocht de Raad de Russische klacht te zijner tijd in be handeling te nemen, maar Malik maakte onmiddellijk bezwaar en merkte op, dat er geen aanleiding was voor bespreking van de nota in de Raad, omdat het inci dent alleen zijn land en de V.S. aanging. De Amerikaansne gedelegeerde, War ren Austin, meende, dat de Raad daar over zou moeten beslissen. Hij wees er op, dat de klacht aan de Raad was voor gelegd en dat de Russische bewering, dat het slechts een kwestie tussen Ruslana en de U.S.A. gold, was te berde gebracht ten aanzien van alle op het Koreaanse probleem betrekking hebbende aangele genheden. Austin verklaarde, dat hij later nog op het incident met de bommenwerper zou terugkomen. Dit zal waarschijnlijk van daag geschieden. gers op net vliegtuig van de Russische In de Russische nota wordt o.m. nog luchtmacht waren twee andere Russi- het volgende verklaard: „Ooggetuigen sche vliegtuigen, die tezamen met het van de aanval door de Amerikaanse ja- neergestorte vliegtuig oefenvluchten JACOB MALIK maakten, en verder een Russische waar- nemings- en verbindingspost op het eiland Hai-Yoen-Tao. Om deze volkomen ongerechtvaar digde aanval op een Russisch vliegtuig te verbergen hebben de vertegenwoor digers van de V..S in de V.N. een on juiste lezing aangevoerd, die hierop neerkwam, dat het Russische vliegtuig over een beschermingsvaartuig gevlo gen zou hebben, met kennelijk vijan dige plannen naar het centrum van een formatie vliegtuigen der V.N. ge koerst zou zyn en het vuur op de Amerikaanse jagers geopend zou hebben. In werkelijkheid, aldus de Sovjet-nota, vloog het Russische vliegtuig niet alleen niet over bet Amerikaanse vaartuig, maar naderde dit zelfs niet, omdat het er zich op een afstand van meer dan tien kilometer van bevond en, zoals hierboven reeds aangeduid werd, een oefenvlucht uitvoerde. Het opende niet het vuur op de Amerikaanse jagers en sgerd neerge schoten door de ongemotiveerde aanval van elf Amerikaanse jachtvliegtuigen. De Sovjet-regering spreekt de Ame rikaanse lezing categorisch tegen en protesteert krachtig by de Amerikaanse regering over de misdaad, die de Ameri kaanse luchtmacht gepleegd beeft." Vanmorgen zjjn de Noord-Koreanen, zowel aan het Noord-Oostelijk front ten Zuiden van Pohang als aan het Zuidelijk front bij Masan, opnieuw een hevige aanval begonnen op de stellingen van de U.N.O.-strijdkrachten. Aan het Noord-Oostelijk front hield de derde Zuid-Koreaanse divisie aanvankelijk stand, maar bij het aanbreken van de dag moest zij zich terugtrekken. Van een doorbraak kon echter niet worden gesproken. De 24ste Amerikaanse divisie boekte in het gebied iets meer naar de kust enkele successen. Gesteund door een groot aantal Pattontanks slaagde zij erin langzaam op te rukken. Aan het Zuidelijk front bij Masan wisten verse rode troepen op één plaats een kleine penetratie tot stand te brengen in de linies van de Amerikaanse 25ste divisie. Over het algemeen is de situatie aan de fronten in Korea van daag minder ernstig dan gisteren. Op een persbij eenkomst heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van De fensie verklaard, dat de toestand in de Noord-Oostelijke sector van het Ko reaanse gevechts front gisteren „ern stig, doch niet cata strofaal" was. Er is geen algemene doorbraak van de zijde der Noord- Koreanen geweest, aldus deze woord voerder. Een andere woordvoerder voeg de hieraan toe, dat de Noord-Koreanen tussen Pohang en Taegu aanzienlijk voortgang hadden gemaakt, doch dat zij nergens waren voortgetrokken zon der tegenstand van de strijdkrachten der V.N. te onder vinden. Vliegtuigen van de V.N. stelden gis teren 17 van de 84 Russische tanks, die naar Taegu optrok ken, b Een serg Clare heeft de hem Ameri vangei king bruiki alliee; wiste: pen. berg. woed de A men. Vf rikaan schreeuwen, toen werd het plot seling stil, aldus meldt U. P. In een vallei, drie mijlen ten Zuid- Oosten van Yongchon viel gistermiddag een Amerikaans convooi, bestaande uit 22 Amerikaanse legertrucks van een ne ger-compagnie, in een Noord-Koreaanse hinderlaag en kwam onder Noord-Kore- aans vuur te liggen. Een officier, kapi tein Bernard Kuszewski, zeide, dat hij de manschappen uit de trucks zag sprin gen, toen de communisten van de linker zijde van de vallei het vuur op de Ame rikanen openden. Acht G. T.'s renden door de rijstvelden naar de bedding van een uitgedroogd kreekje. Per vergissing gingen Zuid-Koreaanse troepen, op de heuvels rechts van de vallei, eveneens op de Amerikanen in de bedding schie ten. De kapitein deed wat hy als de enig mogeiyke redding voor de Amerikanen beschouwde, hy reed met een halsbre kende snelheid langs de bedding van het riviertje naar beneden, in de hoop dat de Zuid-Koreanen het vuren zou den staken als zy de geallieerde kente kenen op zijn auto zagen. Hy had suc ces, want de Zuid-Koreanen staakten onmiddellijk het vuren. De Noord-Ko reanen gingen echter door. Kuszewski trof beneden vier gewonde Amerikanen aan, laadde ze in ijltempo in zjjn jeep Yoncjdok. Uisojtg Kurtwi KumcHon Waegwa Kyonqjo Yucho Changnyong •Yongso Chinbae yonqytmq NOOBD KOREA ongyomj m oet gevolgd door de bedding naar veilig de heuvel- inisterie van De- eeld, dat het to- JëïHentificeerde Ameri - kaanse verliezen in de Koreaanse oor log tot en met 1 September 8.957 be droeg, waarvan 582 doden. De juiste getallen zijn: gedood in gevechtsacties 599; overleden aan verwondingen: 83; gewond in gevechtsacties 5.283; vermist in acties 2.992. Onder geïdentificeerde verliezen verstaat men die verliezen, waarvan de naaste bloedverwanten op de hoogte zyn gesteld. De werkelijke verliezen liggen dus enigszins hoger, daar het ongeveer twee weken duurt eer de gezinnen van de betrokkenen op de hoogte worden gebracht en ei- na 1 September ook verliezen zijn ge leden. Gisteren is een transportvliegtuig van de luchtmacht, dat van een vliegveld in Zuid-Japan opsteeg, geëxplodeerd. Men neemt aan, dat er bij de ramp 11 perso nen om. het leven gekomen zijn. onder wie drie oorlogscorrespondenten van In ternational News Service. Hun namen zijn Frank Emery. Charles Rosecrans en Ken Incuye. Hierdoor stijgt het totale aantal journalisten, die sinds het begin van de Koreaanse oor log gedood zijn of vermist worden, tot zestien. Emery werd op 23 Augustus in Korea tezamen met de Britse oorlogscorres pondent Randolph Churchill, zoon van Winston Churchill, gewond. Diplomatieke woordvoerders te Wash ington hebben verklaard, dat de kans bestaat, dat tydens binnenkort te hou den besprekingen tussen Amerikaanse en Australische autoriteiten de kwestie van Amerikaans gebruik van militaire bases in het Zuideiyk gedeelte van de Stille Oceaan ter sprake gebracht zou worden. Woordvoerders zeiden, dat «teG Australische minister van Buitenland^ 'J Zaken, Percy Spender tydens zyn vel&sj blijf in Washington het toekomstige gemeenschappelyk gebruik van mxli- taire bases ter sprake zou willen bren gen. Verder wordt verwacht, dat Spender zal trachten de reactie van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken op de idee van een verdedigings verdrag voor de Stille Oceaan in de trant van het Noord-Atlantisch Pact te vernemen. Verwacht wordt, dat Spen der het initiatief in beide kwesies zal moeten nemen. Gisteren zyn te New Delhi Chinees- Tibetaanse besprekingen begonnen over de toekomst van het door de communis ten bedreigd Tibet. De Tibetaanse dele gatie zeide, dat de tendenz der besprekin gen bevredigend was en zy gaf uitdruk king aan de hoop dat de kwestie vreed zaam zou worden opgelost Van Chinese zijde werd aan de be sprekingen deelgenomen door de Chi nese zaakgelastigde. De eerste commu nistische Chinese ambassadeur in India is op weg naar New Delhi om ook aan de besprekingen deel te nemen. Ingelichte kringen verwachten dat de Tibetaanse delegatie een bezoek aan Pe king zal brengen, nadat hier de inleiden de besprekingen zijn afgesloten. In een rapport doet de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking op de landen van Europa een beroep om de bestaande controle op buitenlandse in vesteringen al te schaffen, teneinde ka pitaal van everzee aan te trekken. Naar de mening van de O.E.E.S. is een steeds groter wordende toevloed van bui tenlands kapitaal noodzakelijk om een be tere levensstandaard tl bereiken in de economisch laag-ontwikkelde landen en ook in de meer geïndustrialiseerde landen, en zouden bespoediging van de defensie voorbereidingen en verhoogde productie van grondstoffen kunnen worden verge makkelijkt door uitbreiding van de buiten landse investeringen, zowel van particu lier kapitaal als van overheidsgelden. Het rapport bevat de volgende aanbe velingen 1. Particuliere investeringen dienen te worden aangemoedigd door verzachting van de hiervoor geldende controlemaat regelen, door belastingverlagingen. door meer publiciteit te geven aan de moge lijkheden. die er voor buitenlandse beleg gers bestaan en door het stellen van waar borgen voor niet-commerciële risico's. 2. De Wereldbank en de Amerikaanse Export-Import Bank dienen bij het ver strekken van leningen een soepeler poli tiek te volgen. 3. Er dient een bron te worden gescha pen voor de verschaffing van buitenlands kapitaal ter financiering van ontwikkelin gen in economisch laag-ontwikkelde gebie den, die van het eerste belang zijn voor deze gebieden en die geen winstdoel heb ben. De Europese landen moeten eerst hun eigen hulpbronnen aanspreken om ln hun grote kapitaalbehoeften te voorzien. zo wordt in het rapport gezegd. De O E E. S. deelt in het rapport me de. dat zij thans een Iers voorstel bestu deert, dat tot strekking heeft een spe ciaal fonds van West-Europese valuta's in te stellen ter financiering van investe ringen in economisch laag-ontwikkelde ge bieden in het algemeen De Belgische suikerbeest belooft dit jaar zeer gunstig te zullen zijn. Ir. een tijdsverloop van twee weken is het sui kergehalte namelijk van 50 to- 78 gram per suikerbiet gestagen, hetgeen een op brengst van 5100 kilo per hectare be tekent In Belgische landbouwkringen acht men het niet onwaarschijnlijk dat de suikeropörengst dit jaar in totaal 500.000 ton zal bedragen. hetgeen het dubbel» ia vaa een normale oogst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5