Reddingsploegen bereiken 116 ingesloten kameraden Gas verhindert geredden nog de mijn te verlaten REGELING VAN BIJSLAG OP LONEN EN SALARISSEN flfOMOTIFF Twee tot vijf procent voor jeugdige werknemers TROEPEN VAN V.N. BEHALEN KLEINE OVERWINNINGEN Costas daagt Manuel tot duel uit HUIDIGE ONTWIKKELING ONGUNSTIG VOOR WELVAARTSPEIL Opvoering productie noodzakelijk Kardinaal De Jong 65 jaar Prijsopdrijvings- en Hamsterwet Dwingend verhoging voorschrijven van afkeurenswaardig Het hoogste bestuursorgaan Nog 12 man ingesloten Slecht weer maakt luchtactiviteit onmogelijk Spoedig beslissing over loongrens Tot hoofd en hart De mijnramp in Schotland Wapensmokkel naar Oost-Europa Zuid-Korea vraagt een algemeen offensief Happy ending voor de beide geliefden schijnt echter in zicht Het weer H-brigade nog niet naar huis Regeling lonen der taxi-chauffeurs Opnieuw in werking Loyale medewerking aan de uitvoering van genomen besluit ONDULATION PERMANENTE Eugène ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248166 Internationale bende in Oostenrijk opgespoord Abbé Boulier gesuspendeerd i; i! ROMANCE OP KRETA KRIJGT FILMALLURES Verscheping in October MR. DR. VAN RHIJN OVER LONEN EN PRIJZEN CENTRALE WERGEVERSORGANISATIES: Passagierslijst A. DE JONG BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor BeverwijkStumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. Umuiden: Bonifaciusstr 27. tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch he: recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weige'en ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week. f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. Reddingsploegen zijn er vannacht in geslaagd 116 mijnwerkers, die gisteroch tend vroeg door een aardstorting in een kolenmijn te New Cumnock in Schot land werden ingesloten, te bereiken en van voedsel en medicamenten te voor zien. De geredden konden echter nog niet naar boven gebracht worden, omdat een 300 meter lange gang, die zij daar voor moeten passeren, met gas gevuld is. De reddingsploegen konden deze gang met gasmaskers passeren, doch daar voor het gebruik hiervan onder de grond een speciale opleiding nodig is, konden de geredden hiervan geen gebruik maken. De vele wachtende bloedverwanten en kennissen, die er door het huilen der sirenes van in kennis werden gesteld, dat de reddingsploegen de ingeslotenen hadden bereikt, juichten, doch de vreugde werd enigszins getemperd, toen vernomen werd, dat het nog uren kon duren voor men de mannen naar. boven zou kunnen brengen. De reddings ploegen begonnen onmiddellijk de mijn gang van gas te zuiveren, doch dit bleek een zeer tijdrovend en moeilijk werk. Vanmorgen om 5 uur verwachtten mijn- autoriteiten, dat het nog wel zes uur kon duren voor men de mannen aan de op pervlakte zou kunnen brengen. Vele van de wachtenden hadden daar het grootste gedeelte van de dag door gebracht. Honderden anderen haastten zich naar de mijn, toen de sirene ver kondigde, dat de redders de ingesloten mannen hadden bereikt. Het schelle geluid van de sirene over stemde het zingen van de mensen bij de ingang, die onder leiding van Leger des Heils hymnen en Schotse psalmmelo dieën zongen. Het was de grootste reddingsoperatie in de geschiedenis van de Schotse mijn bouw. De opgeslotenen hielpen mee aan de eigen bevrijding door nauwkeurig de telefonisch ontvangen instructies op te volgen. Er ontstond onder hen geen pa niek. Zij lieten hun lampen niet tegelijk branden om olie te sparen, maar stelden de verlichting op rantsoen. Inmiddels zijn nog steeds 12 mijnwer- Het Oostenrijkse blad „Arbeiter Zei- tung" meldt, dat de Britse autoriteiten er in geslaagd zijn een internationale bende op te sporen die uiterst belang rijk oorlogsmateriaal uit West-Europa naar de Sovjet-satellieten smokkelde. Het Weense blad beweert, dat de Britse autoriteiten in samenwerking met de Oostenrijkse politic twee leden van deze bende hebben gearresteerd. Zij hadden papieren waaruit bleek dat zij vertegen woordigers waren van een in Bazel ge vestigde Zwitserse firma, die een trans actie had afgesloten om artillerie-onder, delen, granaten en mijnen uit West- Europa naar de satellietlanden te bren gen. Intussen heeft een Brits woordvoer der, volgens U.P., het bericht van „Arbeiter Zeitung" bevestigd. Het schijnt dat de bende ook materialen als radium, kogellagers en andere be langrijke goederen naar de Sovjet oorlogsindustrie heeft gestuurd. De aartsbisschop van Parijs, mgr. Fel- tin, heeft medegedeeld, dat abbé Bou lier, die actief deelneemt aan pro-com munistische organisaties en lid is van het comité der communistische vredespar- tisanen, met ingang van morgen is ge suspendeerd. Abbé Boulier, zo verklaarde de bis schop, heeft van de kerkelijke overheid talrijke persoonlijke en openbare waar schuwingen ontvangen, zonder dat hij zijn verboden activiteit staakt. Van 10 September af zal hij de H. Mis niet meer mogen lezen en de Sacramenten niet meer mogen toedienen of ontvan gen. kers ingesloten. Zjj bevonden zich op het ogenblik van de ramp het dichtst bij de instorting en zij werden gescheiden van de andere 116 in een apart mijngedeelte geïsoleerd. Men schat, dat 70 meter puin en gesteente hen van de redders scheidt en ervaren mijnwerkers hadden weinig hoop, dat men hen tijdig zou kunnen be reiken. Een der vrouwen van de ingesloten Schotse mijnwerkers, die de reddings werkzaamheden heeft mogen gadeslaan, vertelt een andere vrouw en twee mijn werkers van de dramatische pogingen om de slachtoffers der ramp to bevrij den. 'y- Ten aanzien van de bijslag op Ionen en salarissen heeft het College van Rijksbemiddelaars het volgende bepaald: aan: a) mannelijke en vrouwelijke werknemers van 23 jaar en ouder, b) mannelijke en vrouwelijke gehuwde werk nemers, beneden de leeftijd van 23 jaar, c) mannelijke en vrouwelijke kostwin ners beneden de leeftijd van 23 jaar, wier normale inkomsten ten minste 2/3 deel vormen van de totale inkomsten, waaronder begrepen uitkeringen ingevolge sociale voorzieningen, van het gezin waartoe zjj behoren, wier loon is geregeld in een collectieve arbeidsovereenkomst of bindend vastgestelde loonregeling, wordt door de werkgever boven het rechtens geldende, in geld genoten inkomen, een bijslag uitgekeerd ten bedrage van 5 pet. daarvan. Deze bijslag zal voor de mannelijke werknemers van 23 jaar en ouder ten minste 4 cent per uur bedragen. De bijslag overschrijdt niet een bedrag van f 15 per maand, resp. f 3.36 per week of 7 cent per uur. De bijslag is voor de eerste maal verschuldigd over de eerste volle loonweek van September 1950 en ten aanzien van hen, die een maandloon ontvangen, over de maand September 1950. Advertentie soHtfa Aa de val van Pohang, is Poesan de enige Zuid-Koreaanse havenplaats, waar dt legervoorraden aangevoerd kunnen worden. Een beeld van de stad Poesan, met op de voorgrond de belangrijke aanvoerhaven. Voor een bedrijfstak, waarin de na leving van het hierboven bepaalde tot ernstige economische moeilijkheden zou leiden, kan door het -College van Rijks bemiddelaars, gehoord partijen en de De strijdkrachten van de V. N. hebben gisteren aan de beide uiteinden van het Koreaanse front kleine overwinningen behaald. Ten Noord-Westen van Masan, aan het zuidelijke einde van het front, heeft de Amerikaanse 25ste infanteriedivisie enig terrein hernomen, maar de Noord-Koreanen deden prompt een tegenaanval. Aan de Oostkust hebben Amerikaanse en Zuid- Koreaanse troepen lichte vorderingen gemaakt in een poging om de bres in hun linies te dichten. Een Noord-Koreaans bataljon met lichte wapens en tanks bevond zich vanmorgen aan de andere zijde van de bevoorradingsweg van Yongchon naar Kyongju, ten Oosteij van Taegu. De roden waren onge veer acht k.m. ten Zuid-Oosten van Yongchon. De weg moeten zij gister avond laat zijn overgestoken. Arthur heeft gisteren gemeld, dat de geallieerden er gedeeltelijk in zijn ge slaagd de rode vloedgolf aan het front bij Yongchon te beteugelen. Een kleine communistische troepenmacht, vooraf gegaan door twee tanks, drong gister morgen tot in de stad door. maar naar verluidt, zou de vijand later weer ver dreven zijn. Enkele stukken geschut werden op de Noordelijken buit ge maakt. De evacuatie van burgers uit Masan duurde gisteravond nog voort. Volgens berichten van de inlichtingendienst heeft de vijand aan een speciale groep van ongeveer 100 Noordelijken bevel gegeven in deze havenstad te infiltre ren. Volgens schattingen worden ca. 35.000 burgers geëvacueerd. Het Zuid-Koreaanse parlement heeft gisteren een resolutie aangenomen, waarin de V.N. wordt gevraagd een algemeen offensief tegen de communis ten in te zetten „voor het aanbreken van de oogsttijd". De oogst wordt eind September binnen gehaald. In de reso lutie werd de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid om de rijstoogst te redden. He* slechte weer heeft vrijwel alle luchtactiviteit onmogelijk gemaakt. Over het gehele gevechtsgebied werden slechts zes vluchten ondernomen ter ondersteuning van de landstrijdkrach ten. Eskader na eskader werd naar de gevechtszone gezonden, maar de terug kerende piloten vertelden. dat zij de grond niet konden zien. In de sector Taegu is een tegenaan val op een heuvel, 12 km. ten Noorden van de stad, mislukt. Troepen van de eerste cavalerie-divisie, vermoeid van zes dagen felle strijd, kwamen in de stromende regen halverwege hun doel. Zij werden de helling echter weer af gedreven door krachtig vijandelijk ver zet. De beloofde steun van de lucht macht voor de Amerikaanse actie bleef uit daar zware regens en mist het zicht tot een minimum beperkten. Een Britse compagnie, die in dit ge bied is afgesneden, werd gisteren van uit de lucht bevoorraad. Vier motor voertuigen, die zich door de Britse stellingen trachtten heen te breken, werden buiten gevecht gesteld. Elders in de sector Taegu was het rustig, hetgeen doet vermoeden dat de vijan delijke bedreiging van de stad is af genomen. Het hoofdkwartier van generaal Mac- De romance op Kreta krijgt langzamer hand de allures van een slechte Ameri kaanse film in technicolor. Costas Kepha loyannis, de held van Tassoula Petraco- (jeorgi, heeft Manuel Bandouvas, die hij voor al zijn moeilijkheden verantwoor delijk houdt, tot een duel uitgedaagd. Op Kreta wordt gezegd, dat er reeds lang een vete tussen Costas en Bandouvas destaat, om dat Bandouvas drie jaar deleden in het openbaar door Costa be ledigd is. .Costas heeft verklaard, dat, indien hij kij het duel gedood zou worden, zijn familie niet op wraak zou zinnen. Doch hij voegde hieraan toe: „Er bestaat geen twijfel aan, dat ik het duel zal winnen, haar de liefde van Tassoula aan mijn jant staat. Indien ik gedood wordt, dan ik Tassoula in de andere wereld, J^aar geen slechte mensen zijn om ons w scheiden, ontmoeten". .Het ziet er ondertussen toch naar hit, dat het „happy end" snel nadert. Tassoula Petracogeorgi. de Julia van Hreta, die met haar romance het ®[land bijna in een burgeroorlog stort- 'e> heeft gisteren in een Atheense rechtszaal van aangezicht tot aange zicht gestaan met haar verbolgen vader. Zij smeekte hem om zijn zegen maar ontving zijn vloek. Men ziet hierin een tactische overwinning voor de Romeo in deze affaire de zwie rige Costas Kephaloyannis. Vader en dochter ontmoetten elkaar slechts enkele minuten na het verhoor van de politierechter aangaande de om- standigh iden, waaronder Tassoula 20 dagen geleden van een drukke straat in Heraklion werd ontvoerd. Na het ver hoor is van officiële zijde meegedeeld, dat Tassoula onder de hoede gesteld zou worden van Manuèl Kephaloyannis, broer van Costas, in afwachting van het verhoor van de nieuwbakken bruidegom. Men neemt aan, dat Costas vandaag verhoord zal worden, en dat het hem daarna vrij zal staan, zich bij Tassoula te voegen. Volgens politïe-agenten, die het ge sprek tussen vader en dochter beluister den, smeekte Tassoula: „Wat gebeurd is, is gebeurd. Wij moeten het oude laten rusten. Ik wens uw zegen". Haar pa zou toen geantwoord hebben, terwijl zijn witte snor en baard trilden van woede: „In plaats van mijn zegen geeft ik je mijn vloek". Daarop liep hij ziedend het bureau ,uit. Verwachting tot Zondagavond: Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of motregen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Morgen overdag op vele plaatsen, vooral in het Noor den van het land, opklaringen, maar in het Zuiden nog kans op enige lichte regen. Weinig verandering in temperatuur. ZONDAG: Zon: 6.05—19.08. Maan: 3.29—18.47. MAANDAG: Zon: 6.07—19.06 Maan: 4.54—19.00 Namens de minister van Oorlog maakt de Legervoorlichtingsdienst bekend, dat van de aanwezige scheepsruimte voor het vervoer van K.L.-militairen naar Nederland een gedeelte in Indonesië beschikbaar moet blijven voor inter- insulair vervoer van ex-KNIL-militai- ren. Als gevolg hiervan zal verdere onvoorziene omstandigheden voorbehou den de verscheping, van de H-brigade eerst gedurende de maand October kun nen geschieden. De verscheping van de G-brigade uit Indonesië zal. volgens de oorspronkelijke plannen, in September voltooid kunnen zijn. In de Stichting van de Arbeid is gis teren het concept voor de regeling van de lonen der Amsterdamse taxichauf feurs behandeld. Het advies zal thans worden gegeven aan het College van Rijksbemiddelaars, dat Maandag bijeen komt. „De thans in gang zijnde ontwikke ling is ongunstig voor ons nationale welvaartspeil", aldus staatssecretaris mr. dr. Van Rhijn gisteravond voor de radio, in een nadere toelichting over het regeringsbeleid inzake lonen en prijzen. „Wanneer wjj onze grondstoffen duur- der moeten inkopen, dan betekent dit, dat wij een grotere tegenprestatie moe ten leveren. Inpiaats van met bijv. 1000 ton boter zullen wij eenzelfde hoeveel heid ingevoerde producten moeten be talen met bijv. 1100 ton boter. Men zegt daarom terecht, dat onze ruilvoet is ver slechterd. Voorts zullen wij een groter deel van ons nationaal inkomen moeten besteden voor de verdediging van ons zelfstandig volksbestaan. De minister van Oorlog heeft pas gezegd: „Het sein staat niet meer geheel op veilig". Uit de laatste oorlog weten wij wat het zeg gen wil door een vijand te worden over weldigd en dat geen offer te groot is dat gevaar met alle beschikbare midde len af te wenden. Wij behoeven daarom nog niet te zeggen: lieyer kanonnen dan boter, zoals de Duitse nationaal-socialist Goering. Wij behoren beide na te stre ven. Wij moeten er allen een stevig schepje opleggen. Onherroepelijk nodig is dus een hogere productie. Iedereen moet daaraan medewerken". Na eerst een overzicht te hebben ge geven van de moeilijkheden inzake lo nen en prijzen, wees de staatssecretaris er met nadruk op, dat gelukkig heel wat kan worden gedaan om prijsstijgin gen te beperken. Het regeringscommu niqué somt tal van middelen op. In de eerste plaats wordt, indien nodig, een prijsregeling in uitzicht gesteld, van bepaalde, juist voor het levensonderhouö belangrijke artikelen. Bij dergelijke in cidentele maatregelen gelden uiteraard de bezwaren ener algemene prijsbeheer- ■K sing niet. In de tweede plaats zal aan het verbod van prijsopdrijving krachtig de hand worden gehouden en de eco nomische controledienst voor dat doel voldoende worden geoutilleerd. In de derde plaats zullen ongewenste onder nemersafspraken, die de prijzen onno dig hoog houden, worden tegengegaan door het herstel der concurrentie te bevorderen. In de vierde plaats zal worden gepoogd de prijzen van artike len, die sterk aan seizoenschommelingen onderhevig zijn men denke aan prij zen van aardappelen in het najaar en voorjaar te stabiliseren. Zulks kan geschieden door het in tijden van over vloed opslaan en het weder in de han del brengen bij schaarste. Tenslotte zul len wij bij schaarste van een product in ons eigen land, de invoer van dat pro duct moeten proberen te bevorderen, of wel de uitvoer afremmen, om een té hoog prijspeil te vermijden. Algemene prijsbeheersing zou een al gehele ombuiging betekenen van de eco nomische politiek, welke Nederland in de laatste tijd heeft gevoerd. Het stre ven was gericht op liberalisatie, d.w.z. op liet bevorderen van een zo ruim mo gelijk internationaal handelsverkeer. Benelux en de Europese Betalingsunie zjjn belangrijke mijlpalen, op de weg naar dit doel afgelegd. Wanneer wij als enig land van West-Europa ons econo misch weer gaan afzonderen, dan zou dat een nieuw economisch isolement be tekenen. (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, zal de regering in de loop van de volgende week, waar schijnlijk reeds in de Ministerraad van a.s. Maandag, een beslissing nemen naar aanleiding van het verzoek van de Stich ting van de Arbeid om de loonsverho ging van 5 procent bij een vergunning volledig te laten gelden boven de sala- risgrens van f 3600.Men heeft hier over reeds Vrijdag overleg gepleegd. Een aantal bonden van hoofdarbei ders, aangesloten bij de K.A.B., de R.K. Bond var. administratief, verkopend en verzekeringspersoneel. de R.K. Bond van Technici, de R.K. Bond van Han delsreizigers, de R.K. Bond van Werk meesters en leidinggevend personeel en de R.K. Bond van Apothekers-assisten ten heeft zich tot de raad van minis ters gewend met een telegram, waarin verzocht wordt de vijf pet. loonsver hoging van toepassing te verklaren zonder deze aan een maximum loon grens te binden. •Stichting .van de Arbeid, dispensatie worden verleend. Verzoeken om dispen satie moeten uiterlijk 16 September 1950 bij het College zijn ingediend. Het College beslist omtrent deze verzoeken vóór 15 October 1950. Zolang het Col lege omtrent het verzoek om dispensa tie niet heeft beslist, wordt de verplich ting tot het geven van de bijslag opge schort. Indien het College het verzoek afwijst, moet de bijslag met terugwer kende kracht tot het bovenbedoelde tijdstip worden toegekend. Zonder voorafgaande toestemming van het College van Rijksbemiddelaars is het geoorloofd een bijslag, als boven aangegeven, eveneens toe te kennen aan mannelijke en vrouwelijke werk nemers, als daar bedoeld, wier loon niet is geregeld in een collectieve arbeids overeenkomst of bindend vastgestelde loonregeling. Zonder voorafgaande toestemming van het College van Rijksbemiddelaars is het geoorloofd aah mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden de leeftijd van 23 jaar boven het rechtens geldende, in geld genoten inkomen een bijslag toe te kennen als hieronder is aangegeven: voor werknemers van 15 en 16 jaar 2 pet. bijslag; voor werknemers van 17 en 18 jaar 3 pet. bijslag; voor werknemers van 19 en 20 jaar 4 pet. bijslag; voor werknemers van 21 en 22 jaar 5 pet. bijslag. Onder in geld genoten inkomen wordt in deze beschikking verstaan vast tijd loon, tariefverdienste, premies of andere toeslagen, verband houdende met de arbeid, vaste of gegarandeerde tantiè mes en dergelijke, doch niet de wette lijke kinderbijslag, de door het College van Rijksbemiddelaars toegestane 2 pet. gratificatie, winstuitkeringen en dergelijke. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 7 September. De Prijsopdrjjvings- en Hamster- wet 1939 is bij Koninklijk Besluit van Vrijdag met ingang van 27 Sep tember opnieuw in werking gesteld. Voorts zullen de in artikel 24 twee de lid van de distributiewet 1939 be doelde artikelen dier wet bij Ko ninklijk Besluit van Vrijdag met in gang van 27 September opnieuw in werking treden. De formulering ten aanzien van de distributiewet 1939 betekent, dat alle artikelen van genoemde wet opnieuw in werking zullen treden. Op grond hier van kan zonodig op de bestaande orga nisatie van distributiekringen een nieuw distributieapparaat worden opgebouwd. Bij navraag bij het ministerie van Economische Zaken bleek, dat de we derinvoering der wet geenszins betekent, dat de regering opnieuw tot distributie zal overgaan. De distributiewet bevat regelen, die zijn bedoeld om ,,in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden een doel matige distributie van goederen in het belang van de volkshuishouding, lands verdediging en veiligheid van niet-mili- taire personen of lichamen mogelijk te maken*. Zijne Eminentie Johannes Kardinaal de Jong viert morgen zijn 65ste verjaar dag. Wie Utrecht's Aartsbisschop kent verwondert zich niet, dat de Kardinaal zijn uitdrukkelijke verlangen heeft uitgesproken deze dag zonder uiterlijk feestvertoon te herdenken. Dit weer houdt Katholiek Nederland echter niet op deze dag God vurig te bidden, dat Hij onze beminde Kerkvorst nog vele jaren moge sparen voor Kerk en Vaderland. De Goddelijke Voorzienigheid heeft deze eenvoudige Priester tot het hoofd van de Katholieke Kerk in Nederland geroepen in een tijd, waarin de chris tenheid in grote delen van de wereld onduldbare verdrukking en vervolging moet lijden en de politieke en economi sche spanningen zo zeer toenemen, dat men zich op de mogelijkheid van een oorlog moet voorbereiden om de vrede te kunnen behouden. Wanneer in ons land het katholieke leven zowel individueel als in al zijn organisatievormen bloeit en sterk staat, is dit voor een groot deel te danken aan de eminente leiding van deze Kerkvorst, die in de uren van de hoogste nood een lichtend voorbeeld was voor geheel ons volk. Moge God Hem als hoofd van het Nederlands Episcopaat de onontbeer lijke kracht blijven schenken om katho liek Nederland voor te gaan met de moed en de wijsheid, die hun bron vin den in de H. Geest. De Centrale Werkgeversorganisaties hebben een communiqué uitgegeven, waarin zij, gelet op de moeilijke omstan digheden waarin ons land en de rege ring verkeren verklaren bereid te zijn loyaal medewerking te verlenen aan de uitvoering van bet genomen besluit in zake lonen en prijzen, al achten ztf het dwingend voorschrijven van een verho ging afkeurenswaardig. Wel achten zij het gewenst juist nu nog eens met na druk te wijzen op de noodzaak van ver dere maatregelen tot verhoging van de arbeidsproductiviteit en tot opvoering der productie. Zij erkennen dat de inspanning in de bedrijven hierop \oortdurend gericht is en dat ook van arbeiderszijde begrip voor dit vraagstuk getoond wordt, maar zij zijn tevens de mening toegedaan, dat op dit gebied nog grotere inspanningen van ondernemers en werknemers beiden mogelijk zijn. Vooral met het oog op de noodzaak ons volk sterk en paraat te doen zijn in de voor ons liggende tijd, achten zij zulk een krachtsinspanning dringend vereist. Teleurstelling heeft in werkgevers kringen gewekt de beperking, die de regering wenst op te leggen aan de ver gunning tot het toekennen van bijslagen op lonen en salarissen boven een grens van f 3.600. Nu-de weg van enige verho ging van het loon- en salarisniveau ge kozen is, moet met klem ervoor worden gewaarschuwd niet te vervallen in de fout aan een dergelijke maatregel een nivellerend effect te geven. Het mag voldoende bekend worden geacht, dat juist de middengroepen der beambten en de hogere employé's in de afgelopen jaren, vergeleken met hun positie vóór de oorlog, mede door de belastingdruk, een duidelijke materiële achteruitgang hebben ondergaan. De Centrale Werk geversorganisaties achten dit verschijn sel zéér ongewenst met het oog op de noodzaak de activiteit te stimuleren van het hogere personeel in de bedrijven en zij steunen daarom het beroep dat de Stichting van de Arbeid inmiddels reeds op de regering heeft gedaan deze be grenzing m de voor deze groepen gel dende vergunning te laten vervallen. Met de regering zijn de Centrale Werkgeversorganisaties van oordeel dat een inflationistische prijsbeweging en ongemotiveerde prijsstijgingen met kracht moeten worden tegengegaan. Het ongeluk, dat ge draagt, is mis- I schien een kleed, waarvan ge zelf het goed hebt gekocht. (Van een bijzondere medewerker) Als voorlopig slot van onze beschou wingen rond de Nederlandse poging om de ordening van het bedrijfsleven meer te doer, aansluiten aan de natuurlijke eisen, rest ons thans een korte behandeling van de Sociaal- Economische Raad, afgekort de S.E.R. Dit moet logischerwijze ons voorlooig slot zijn. omdat het enige orgaan dat direct bij de wet op de P. B. O. wordt ingesteld deze S. E. R. is. De gehele ont wikkeling van de P.B.O. zal in niet ge ringe mate afhankelijk zijn van de wij ze waarop en de mate waarin de S."i. R. zal werken. Eén der vele punten, die door talrijke mensen niet worden begre pen. bij de ontwikkeling van het ar beidsrecht is het tempo, waarin zich deze ontwikkeling voltrekt. De mening van de man op het achterbalkon laat zich vaak vangen in deze volzin (die meestal onzin is>: wat liggen ze toch lang te praten, waarom moet het alle maal jaren duren voor eens iets wezen lijks verandert; laat ze eenvoudig zeg gen: zó en zó moet het. Jawel, maar het komt nu juist op dat zó en zó aan Er zijn bijv. talrijke mensen heel eerlijk van mening dat volledige doorvoering van economische medezeggenschap in strijd is met hei eigendomsrecht. Na tuurlijk, er zullen er ook niet weinig zijn die vrezen dat hun tot op heden bevoorrechte positie een zo ernstige duw zal krijgen, dat zij zich om die reden tegen elke wijziging van het maatschap pelijk beeld verzetten. Maar wanneer ernstige mensen uit leidende posten in het bedrijfsleven actie voeren tegen be paalde voornemens, zou men dan ver antwoord zijn aangevoerde bezwaren weg te wuiven met de hand: och. hun mening telt niet mee? En ernstige we tenschapsmannen zijn meer dan eens na diepgaande studie van bepaalde voorne mens terzake sociale en economische maatregelen bijv. tot de conclusie geko men, dat dëze maatregelen helemaal ni°t of bijv. slechts zeer tijdelijk in het voordeel zouden zijn van land en volk. Men dient ook bij het treffen van zulke maatregelen niet alleen rekening te houden met nationale wenselijkheden, maar vooral met de mogelijkheden. En deze laatste moeten steeds meer in het internationale vlak worden gezien Wanneer met al deze dingen wordt rekening gehouden en we bezien dan nog eens het totstandkomen van de S E.R., dan wordt het meer begrijpelijk. Zoals hopelijk uit onze artikelenserie zal zijn gebleken, wilde aanvankelijk de groep, die het in sociaal en econo misch opzicht voor het zeggen had, niets maar dan ook niets weten van inmen ging in het bedrijfsleven door anderen dan de bedrijfsgenoten zelf. Maar, en hier werd de grote fout gemaakt: men rekende alleen de kapitaalbezitters tot de bedrijfsgenoten: de arbeiders waren instrumenten in hun handen en niets meer. Toen dientengevolge de Overheid zich langzamerhand gedwongen zag in te grijpen, groeide het verlangen maat regelen te treffen die zo volledig moge lijk rekening hielden met wenselijk heden èn mogelijkheden van het gehele bedrijfsleven, dus bezien van arbeiders- èn van werkgeverszijde. Men mag niet vergeten dat er toen op een zeer felle wiize sprake was van twee partijen, die tot aan de tanden gewapend met sta king en uitsluiting, en gepantserd met wederzijds onbegrip, tegenover elkandd* stonden. Desondanks poogde toen reeds in X897 de regering een brug te vinden waarop partijen elkander zouden kun nen ontmoeten en overleggen. Dat was de oprichting van de Kamers van Ar beid. Maar als een Arabier en een Eski mo elkander in Spanje treffen, dan zul len ze niet bepaald een vlot gesprek kunnen voeren, tenzij ze eerst hebben geleerd een taal te spreken die door beiden kan worden verstaan. Dat daar bij van twee kanten veel goede wil. veel opofferingsbereidheid onmisbaar is, spreekt toch wel voor zich. En nu kan men wel zeggen dat b.v. van werkgevers zijde de offerbereidheid lichter te dra gen was. omdat ze het zoveel beter had den. men moet begrip hebben voor het gemis aan sociale mentaliteit, dat als feit bestond. De werkgever en de arbei der. die elkander in de Kamers van Ar beid ontmoetten, sprakeh een zo ver schillende taal. dat elk effect van deze eerste poging tot samenwerking uit bleef. In 1921 werden de Kamers van Ai beid ontbonden en vervangen door de Hoge Raad van Arbeid, welke nu. zoals we reeds op 22 Juli schreven, gelijk met de Economische Raad en de Nijver- heidsraad eveneens is verdwenen. Te verdwijnen,staat nu nog de Midden- standsraad. zodra hiervoor in het kader van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie een geëigende vorm is gevonden. 'Vervolo ov van, 5) Op de bureaux van ons blad iigt de passagierslijst ter inzage van het troe pentransportschip „Goya", dat vermoe delijk 23 September in Amsterdam aan komt. Advertentie „Tiède Douce - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Klenr- spoelingen - Amerikaans - France Jacobijnestraat 13 - Telef. 1 8 7 3 1 Nationaal-Intemationaal bekroond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1