4; Nieuwe films in Haarlem DE WEEK IN STAD EN STREEK. D T mulle SLEUTELS en SLOTEN C. J. v. d. Broek Film van het beeldhouwvak enkele danscursussen Dansschool „Schröder" m m s« Initiatief van Theo van Reyn te Haarlem AGENDA voor R.K. \Wmwm 16 October voor het Hof "verpakkingen TELAND TER ZEE EN DOOR DELUCKT ÜERIKSA WUTHRICH Radio Moors ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950 PAGINA 2 STAD EN OMGEVING VOGELENZANG HET MUISJE HEEFT EEN STAARTJE.... HEEMSTEDE Zondags d lens ten R.K. Verenigingsgebouw NIEUW ORGEL MET GROTE EN KLEINE HALVE TOnEN Dammen te Heemstede E.H.B.O.-cursus In hoger beroep Geen spreekuur INSCHRIJVING DAGELIJKS RAAMSINGEL 16 - TELEFOON 11045 HAARLEM Rome-f i lmavo n d Dammen Palace Frans Hals Rembrandt Luxor City Spaarne „De Vrolijke Noot" Burgerlijke Stand «Mi Concert en ballet in Openluchttheater Een onvoordelige handel Biljarten SANTPOORT Kerkbericht Zondagsdienst VELSEN VISLOSSERS BEGINNEN OM DRIE UUR HET EXPLOSIE-GEVAAR IN VELSEN Raadslid stelt B. ett W. vragen „Floralia"-tentoonstelling geopend Zaak-Bert ha Hertogh Onderscheiding voor Eduard van Beinum BESOMMINGEN Waterstanden Indonesische fondsen gevraagd Beurs van New York VERHUIZINGEN Nieuwe Raamstraat 4-12 Haarlem telefoon 1M25 RSANOL3S m Cacuiinuziei. Het is de laatste maanden in het ate lier van de bekende beeldhouwer Theo van Reyn uit Haarlem een hele herrie geweest. Dagenlang stonden er grote lampen en andere apparaten opgesteld benodigd voor hetopnemen van een film. De volgende maand zal deze nieuwe „Beeidhouwersfiim' geheel gereed zijn en haar première beleven. De film zal in dienst worden gesteld van middel bare scholen, volksuniversiteiten en an dere instellingen ter behartiging van cuiturele belangen. Het doel van deze film, die haar ont staan te danken heeft aan het initiatief van Theo van Reyn en vervaardigd wordt door de heer Blitz, is om aan geïnteres seerden en belanghebbenden alle facet ten van het veelomvattende beeldhouw vak aanschouwelijk te maken, daar ge bleken is, dat met lezingen en voordrach ten toch altijd nog veel onderdelen van het ingewikkelde beeldhouwvak voor de toehoorders volkomen duister bleven. Alle voorkomende werkzaamheden zoals het ontwerpen en boetseren in klei, het afgieten in gips, het uitvoeren in hout, steen en brons, het maken van een stukvorm voor het vermenigvuldi gen van beelden of het bakken in de oven en alle mogelijke technische kwes ties, die-in het beeldhouwvak een grote rol spelen, komen op deze rolprent dui delijk naar voren. Het geheel wacht thans nog op een waardig slot. dat ge vormd moet worden door de plaatsing en onthulling van een herdenkingsmonu ment in Haarlem-Noord. Dit monument is gehouwen uit een van de veie Franse kalkstenen. ,.Maar wij gebruiken ook wel eens kunststeen" maakt de heer Van Reyn ons wijzer. „Het materiaal hiervoor wordt gevon den in Nederland, bij de St. Pietersberg. Deze stenen zijn echter te los om uit te houwen en daarom maalt men de steen tot poeder om ze daarna met cement en ander hard materiaal te gieten tot goed bruikbare steen, 't Is wel veel goedkoper, maar het is en blijft natuur lijk namaak." Ziehier alweer een dé tail waar de beeldhouwer dagelijks mee te maken heeft: de materiaalkeuze. Theo van Reyn zou „zijn" film graag rog wat uitgebreid zien met het uitbeel den van het ontstaan van de inspiratie in het kunstenaarsbrein. „Hiervoor zou Naar aanleiding van de afbraak-ge schiedenis op het terrein van de heer W. v. d. Prijt aan de Leidsevaart, welke Vrijdagmorgen plaats vond, kan thans worden medegedeeld, dat door één der eigenaren van de aangrenzende perce len grond, de heer J. de W., een aan klacht zal worden ingediend tegen de ambtenaar bij de Dienst van Publieke Werken te Bloemendaal, de heer R„ we gens het vermoedelijk wederrechtelijk vertoeven op diens eigendom, zonder daartoe gemachtigd te zijn. Een soortge lijke aanklacht zal eveneens worden in gediend tegen hen, die aan de afbraak hebben medegewerkt en die eveneens tejen de wil van deze eigenaar diens grond hebben betreden. Dat wordt dus een aangelegenheid voor de kantonrech ter. Dat er altijd personen zijn, die uit dergelijke voorvallen een extra voor deeltje willen halen, blijkt nit het feit, dat Vrijdag van het betreffende terrein een partij rode en witte kool is gesto len. De politie te Vogelenzang stelt een onderzoek in naar de woonplaats van deze koolliefhebbers. Deze gehele onverkwikkelijke ge beurtenis, waarbij van diverse zijden een optreden valt te constateren, waar over nu niet bepaald gejuicht kan wor den, staat thans zowel te Vogelenzang als te Heemstede en ook te Bennebroek in het middelpunt van de belangstel ling. Daarbij is gebleken, dat de heer v. d Prijt wel het meest de sympathie heeft, gelijk bij dergelijke voorvallen meestal het geval is. Formeel heeft na tuurlijk het gemeentebestuur van Bloe- mendaai het recht aan haar zijde, wan* men mag nu eenmaal niet bouwen zon der daartoe toestemming te hebben, maar de vraag klemt hier wel zeer sterk of er geen overeenstemming mogelijk was geweest. Juist het feit. dat hier enige hokjes en schuurtjes zijn afgebro ken, die niemand in de weg stonden en dat in een tijd van zo moeilijke weder opbouw als de onze. heeft bij velen gro te verbittering gewekt en het Bloemen- daalse gemeentebestuur had er wellicht goed aan gedaan, hier van wat meer psychologisch inzicht te doen blijken. Thans heeft bij velen de mening post gevat. dat het hoogste recht ook nu weer het hoogste onrecht is. De Zondagsdiensten voor artsen wor den 10 September waargenomen door: dr. G. S. Nout, Camplaan 20, tel. 28763 en dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32. tel, 28377 Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camplaan 17. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 2C6208, tel. 28320. Politie en Brandweer: tel. 28850. Naaikrans, het strand met de altijd opnieuw weer inspirerende, machtige zee een bij uit stek goede entourage vormen," vertelt hij ons, „en dit zou tevens een mooi be gin zijn, evenals het aanspoelen van de Eiei uit de rivier, het materiaal, waarvan de beeldhouwer in eerste instantie zijn werk schept." Wanneer het voor de ma ker nu niet te veel technische moeilijk heden betekent, zullen er dus nog enkele aardige scènes aan de film worden toe gevoegd. Hoewel de beeldhouwer gedurende de laatste maanden al zijn tijd aan de film heeft moeten offeren, staan er toch nog belangrijke andere ontwerpen in zijn atelier, die hij onder handen heeft, zoals het beeld voor het Amstelstation, voor stellende een zittende, peinzende figuur, dat ter gelegenheid van een jubileum var. de Spoorwegen zal worden ge plaatst. Het beeld heeft een grootte van ongeveer 2 X 1.50 meter. Tegen de wand van het atelier ontwa ren we voorts nog een grote plaquette van ongeveer 2 meter, die bestemd is voor de nieuwe cacaofabriek in Zaan dijk, die men momenteel nog aan het bouwen is. Het „muurstuk" verpersoon lijkt de handelsman in Mercurius, bela den met cacaobonen, die hij bij de ne gers heeft gehaald om ze te gaan ver handelen. Aan zijn zijde staat de God van de Künst, „Apollo", die Mercurius voor onverantwoorde handelsdaden moet behoeden. „De kur.st, die helaas in het leven maar al te dikwijls wordt ver waarloosd door het materiële. Daarom heb ik juist deze twee personen uitge beeld." Een goede keus, die ongetwijfeld het nodige er toe zal bijdragen om het uiter lijk van de cacaofabrief te.verfraaien en v. aarvan hopelijk de idealistische bedoe ling wordt begrepen. J. S. Maandag: 8 uur Missie uur bestuur H.B.C. Dinsdag: 8 uur Laudate Dominum; 8 uur Kath. Gemengd Koor; 8 uur repe titie R.K. Harfnonie „St. Michael": 8 uur repetitie Toneelgroep „Berken rode". Woensdag: 4 uur Kath. Kinderkoor; 7.30 Damclub St. Bavo: 8 uur Melodia. Donderdag: 8 uur Dameskoor Vive Maria; 8 uur St. Vincentius. Vrijdag: 8 uur Repetitie R.K. Toneel vereniging „Door Eendracht Sterk". Tot besluit van de wedstrijden om het kampioenschap van Heemstede zal Woensdag 13 September in het R.K. Verenigingsgebouw de prijsuitreiking plaats hebben, hetgeen op attractieve wijze zal geschieden. Nadat de restjes van de wedstrijden gespeeld zijn, zijn de volgende uitslagen verkregen: Hoofdklasse: 1. J. B. Sluiter, 2. J. W v. Dartelen, 3. J. Drayer en 4. G. W. Zonneveld. lste klasse: 1. C. Does, 2. J. Ruigha- ver en 3. P. Roest. 2de klasse i. G. Steenkist, 2 J Oort huis en 3. J. F. v. d. Woestyne. De eerste prijs voor de hoofdklasse bestaat uit een zeer fraaie wisselbeker, beschikbaar gesteld door een Heem- steedse „rma. Ter opluistering zal de kampioen van Heemstede enige aardige damstukjes demonstreren en zal het bestuur zor gen voor verschillende aangename en leuke verrassingen. Traditiegetrouw belooft ook dit weer een gezellige avond te worden. In Te.yler's Museum te Haarlerp_werd Vrijdagmorgen een orgel gedemonstreerd, waarbij het systeem van de midden toonstemming is toegepast naar de bere kening van de zeventiende-eeuwse physicus Christiaan Huygens. De bij ons sinds lang gebruikelijke stemming volgens de gelijk-zwevende temperatuur gaat het physisch stand punt om practische redenen voorbij en kent geen verschil tussen grote en klei ne halve tonen. Heeft een orgel slechts twaalf toetsen nodig voor de omvatting van een octaaf, het door prof. dr. A. D. Fokker ontworpen en door de orgel bouwers Pels te Alkmaar uitgevoerde orgel heeft er 31. Door een bepaalde plaatsing en indeling hiervan heeft men met de nieuwste technische hulpmidde len getracht de bespeling mogelijk te maken. Daar deze echter vanzelfspre kend moeilijkheden meebrengt, is er nog een hulp-speeltafel met onze ge wone indeling aangesloten, waarop men volgens bepaalde stemmingen kan spe len. Na een inleiding door prof. dr. Fokker en ir. B. J. A. Pels, die ook het onge wone stemmen van de orgelpijpen de monstreerde, bracht Paul van Weste ring op het nieuwe instrument werken van Sweelinck, Hurlebusch en Fokker en een vrije improvisatie ten gehore. Het orgel schept dus de gelegenheid de oude composities in de zuivere stem ming te spelen en biedt tevens tad van ongekende klankmogelijkheden voor nieuwe werken. Al vormt de practische waarde nog een punt van discussie, dit neemt niet weg dat deze demonstratie door velen met grote interesse is bij gewoond. Binnenkort begint de nieuwe E.H.B.O.- cursus van de R.K. vereniging voor E H.B.O. Sint Bernardus. Zij, die deze cursus willen volgen, kunnen zich tot uiterlijk 20 September opgeven bij het secretariaat in de Zuidpolderstraat 93, tel. 17966 of bij de voorzitter, J. J. van Doorn, Reigerstraat 22, tel. 24654. De belastingsinspecteur W. v. B., die 30 Maart 1950 tot een gevangenisstraf van 3 jaar en 6 maanden met aftrek was veroordeeld, wegens het doen van onjuiste aangiften, is in hoger beroep gegaan. Destijds was hij tevens voor acht jaren uit zijn ambt bij de Rijks belastingen ontzet. De zaak komt Dinsdag 19 September voor het Amsterdamse Gerechtshof. De Wethouder van Sociale Zaken' W. F. Happé zal op Woensdag 13 en Woensdag 20 September geen* spreekuur houden. Advertentie BIOSCOPEN: Rembrandt: De verlaten stad (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u.; Palace: Het meisje van het stille strand (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9 15 u.; Luxor: De macht van de duivel (14 j.) 2, 4.15. 7 en 9 15 u.; Frans Hals: Opstand op Cuba (18 j.) 2.30, 7 en. 9.15 u.; Zo: 2, 4.30, 7 en 9.15 u.; City: Dossier 649 (18 j.) 4.15, 7 en 9.15; Met muziek door het leven (a. 1.) 2.15 u.; Spaarne: De laatste der roodhui den (14 j.) 2.30. 7 en 9.15 u. Zo.: 2, 4 15. 7 en 9.35 u. Zaterdag 9 Sept. Schouwburg: Het Vrije Toneel met ,,Drie jongens en een meisje", 8 u. Concertgebouw: Grote Dahliatentoonstel ling. Open van 10 tot 22 u. Zondag 10 Sept. Openluchttheater: Concert H.O.V., 3 u.; Ballet recital, 8 uur. Concertgebouw: Grote Dahliatentoonst«l- ling. Open van 10 tot 22 u. Maandag 11 Sept. Grote Kerk: Kerkconcert door Jo Vin cent, sopraan en George Robert, orgel, 8 u. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland): Pop pen en marionetten door Harry v. Tussen broek. Open op werkdagen van 10—17 u Zo. van 1317 u. (t.m. 17 Sept.). Het Luifeltje (Gr. Heiligland 15): Ten toonstelling Theo van Odyck. Open op werkdagen van 1012.30 en 2—5 uur. 's Zo.: 25 uur. Kunsthandel Leffelaar (Gr. Markt)Schil derijen en tekeningen van Poppe Damave. Open op werkdagen van 1017 u. (t. m October). APOTHEKEN: De Zondag-, avond- en nachtdiensten van de Haarlemse apotheken worden van 9 Sep tember tot 17 September waargenomen door Fa. Duym Keur, Keizerstraat 6, tel. 10378; Apotheek Begerrtann Snelt j es, Kruisweg 30, tel. 10043; Marnix-apotheek, Mamixstraat 65, tel. 23525. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Grote Houtstraat 9, telefoon 11990; Margriet, Turfmarkt 19 rd.. telefoon 21400; te Heemstede Fa. Buiteman en Co., Raadhuisplein 7, telefoon 28523. Kath. Bur. v. Huwelijksvoorlichting: Spreekuren: Medische leiders: dag. van 13.3014.30 of na afspraak. Spreekuren geestelijk leider: Dinsdags van 16.00—17.00 en 19.30—20.30 of na af spraak. Raamslngel 16 Tel. 11043 Op slechts kunnen wij nog leerlingen inschrijven. van 25 en 79 uur (niet op Zondagavond) De kath. arbeidersbeweging van kring Oost zal ter bevordering van haar Rome reis-actie in 1951 een Rome-avond be leggen, waar de weleerw. heer J. J. A. v. d. Zalm, zal spreken over de be zienswaardigheden van Rome en over audiënties bij Z. H. de Paus. Dit alles zal worden toegelicht door film. Deze avond wordt gehouden op Donderdag 14 September a.s. des avonds acht uur in het jeugdgebouw aan het Teylerplein. Ter afwisseling zal het mannenkwartet „De Harmonie" onder leiding van de heer J. Nibbering een zestal liederen ten gehore brengen. Voor deze avond zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar bij de heren B. Reijnders, Zomervaart 134, L. C. Stevens, Zomervaart 234; J. Bruin, Emostraat 16; H. W. Hessling, Karolin- genstraat 30; J. Schabbing, Karolingen- straat 45 en mej. C. Schiering, Graaf Willemstraat 17. Advertentie Na een betrekkelijk korte rustpoze gaan ook de dammers weer hun compe titiewedstrijden spelen en worden de roosters e.d. weer samengesteld. Alvorens aan de zware competitie te beginnen, hebben de 3 hoofdklasse clubs van Haarlem en omstreken onderling be sloten eerst enige oefenpartijen tegen elkander te spelen; voor deze kamp heeft Oosterkwartier nog een medaille beschikbaar gesteld. Op 11 September wordt in het club lokaal van eerstgenoemde gespeeld H.D.C. I—Oosterkwartier I. Op 18 September vindt te Heemstede plaats St. Bavo IH.D.C. I en zal te gelijkertijd St. Bavo II een oefenwed strijd spelen tegen H.D.C. II. Tot besluit van deze wedstrijden zal dan op 20 September in het lokaal van Oosterkwartier deze club spelen tegen St. Bavo I. Bedriegen de voortekenen niet, dan zullen dit zeer interessante wedstrijden worden, vooral omdat verschillende nieu we spelers hun entrée in de hoofdklasse maken. Virginia Majo is in deze film een on derwijzeresje. dat zich in een meer dan middelmatige charme en schoonheid mag verheugen. Niettegenstaande dat wil zij alleen om haar intellect getrouwd wor den. Als echter een reclametekenaar, die haar in zijn netten- wil verstrikken om haar als model voor het Randolphmeisje te gebruiken, deze wetenschap bij zijn veroveringstactiek bezigt, vindt zij het maar zo-zo. In werkelijkheid is hij zeer van haar charmes onder de indruk en nadat alle twijfels zijn verdwenen en en passant nog enige moeilijkheden zijn overwonnen, worden zij een gelukkig paar. In ,.Het meisje van het stille strand" komt ook nog een impresario voor, die telkens met zelfmoord dreigt. Op het laatste nippertje durft hij geluk kig nooit en daardoor ontaardt deze luchtige comedie nergens in een drama. Zonder nu ergens uit te blinken is de hele film toch wel aardig om te zien en wie een avond verstrooiing wenst, zal ich heus niet vervelen. Achttien jaar en ouder. Opstand op Cuba", met Jennifer Jo nes en John Garfield in de hoofdrollen, is een goede verzetsfilrn over Cuba, waar het volk na lange ondergrondse strijd van slechts enkele lieden definitief met de politiestaat afrekent. De toe schouwers zullen er echter hun adem bij inhouden. Achttien jaar. ,De verlaten stad" is een spannende film van William Wellmann, die het oude thema van de Wild-West nog eens uit werkt en de pistolen laat knallen, tot de held van het feest de enige vrouw, die ter wereld schijnt te bestaan, in zijri" armen neemt. De aanwezigheid van Gregory Peck en Anne Baxter geeft aan deze rolprent een bijzondere attractie. De film is voor achttien jaar goed gekeurd. „De macht van de duivel", het bekende filmwerk van René Clair, geeft de ge schiedenis van de oude Faust, die zijn ziel verkocht aan de duivel. In ruil daar voor kreeg hij de zo vurig begeerde jeugd. Het verhaal is aan ieder voldoen de bekend. Daarom volstaan we met enige bemerkingen aan het adres van de maker, die hier zijn oude bekende stijl heeft laten varen en zijn Parijse allure heeft afgelegd. De Faust-legende heeft hij een enigszins modern karakter gege ven en dat dit voor honderd procent ge slaagd is kunnen we niet zeggen. Wat er in deze film nog het meest te bewonde ren valt is de techniek, die ten grondslag ligt aan enkele metamorphoses, waarin Faust zijn toekomst geprojecteerd ziet. Gérard Philipe vertolkt de rol van de jonge Faust uitstekend. De film is voor veertien jaar goedgekeurd. „Dossier 649" is de titel vande film, die deze week in het City-theater draait. Deze ietwat langdradige rolprent ver haalt van de moeilijkheden, waarmede het Amerikaanse Corps Diplomatique in China te kampen heeft. Een wrede Mon goolse prins rukt aan het hoofd van „zijn rode leger" door intrigues onder mijnde steden binnen, maakt een eind aan vele mensenlevens en vliegt ten slotte na vele, doch weinig interessante verwikkelingen mèt de door hem gevan gen genomen Amerikaanse vice-consul de lucht in. Deze explosie van een lading dynamiet is tevens het einde van de film. Wie het beroemde boek „De laatste der Mohicanen" heeft gelezen en zich volkomen heeft ingeleefd in de tragedie van de fiere Uncas. moet naar de Korte Houtstraat gaan, waar „De laatste der Roodhuiden" vertoond wordt. De film geeft de geschiedenis van Cora, Alice en Uncas getrouw weer en waar deze zo voor verfilming geschikt is, kunnen we een prachtig stuk Wild-West zien. Maar nu eens Wild-West van een ander ge halte dan rolprenten over schietende cowboys. Veertien jaar. Het revuegezelschap „De Vrolijke Noot" zal voor de R. K. Onderofficieren Vereniging St. Martinus liefdadigheids uitvoeringen verzorgen op Woensdag 13, Donderdag 14 en Zondag 24 September, telkens des avonds acht uur in het ge bouw St, Bavo met de revue „Vrolijk heid en Tempo", onder leiding van Frans Koks. Na afloop is er gezellig samenzijn onder leiding van het bekende dans- orkest „The Harlem Swingers". Het batig saldo komt ten goede aan het Martinus Charitasfonds en het plaatselijk comité van Herwonnen Levenskracht. Kaarten voor deze liefdadigheidsavonden zijn verkrijgbaar Karolingenstraat 19. Bor- neostraat 14, Lindestraat 28 en in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. GEBOREN: M. M. Kaatee-Bruneel, z.; J. M. Miedema-Roubos, z.; A. D. Olden- burg-Huisman, z.; J. M. Bakker-Töns, z.; G. van Huit-Scholte, z.; W. C. T. Leuven-Klumper, z.; A. M. Witte-Mein- ders, z.; C. Plant-Vuijst, d.; D. J. Avon- tuur-Nijssen, d.; M. W. Le Fevre-Bos, d.; B. Metz-Modder, d.; J. A. van de Gevel-Kuijpers, d.; M. P. Cobelens- Bergman, d. OVERLEDEN: G. Monshouwer, 75 j Kenaupark; M. A. Grilles-Viersma, 65 j„ Celebesstraat; P. van Walstijn-Hoef- èijzers, 63 j., Kamperlaan; M. L. Wieg man, 4 u„ Herenvest; D. Schreurs, 72 j„ Kamperlaan. De oude watertoren van Zandvoort, die tevens als uitzichttoren dienst deed, is tijdens de bezetting door de Duitsers opgeblazen. Thans is men bezig aan het begin van de Zuid-Boulevard een nieuwe toren te bouwen. Wanneer de toren gereed is, zal het beeld van Zandvoort iets meer gelijken op dat van deze populaire bad plaats vóór de oorlog. Het Openluchttheater vertoont Zon dag een drukbezet programma. 'sMid dags orrT drie uur zal de H.O.V. concer teren en 's avonds om acht uur wordt er een ballet gedanst onder leiding van Sonia GaskeU. Een maufacturier verkocht Donderdag voor ongeveer f 175 textiel aan een man, die beweerde dat hij een Tsjech was en inderdaad met een buitenlands accent sprak. Toen het op betalen aankwam, verklaarde hij dit in Tsjechische Kronen te zullen doen en samen met de verko per berekende hij het bedrag, waarbij hij zei, dat de koers momenteel honderd Kronen was. In werkelijkheid is de koers duizend Kronen. De manufacturier kreeg dus slechts een zeer klein bedrag van zijn f 175 in handen. De Tsjech wordt nu wegens oplichting gezocht De uitslagen van de gehouden wed strijden tusen het IJ uit Amsterdam en Hof van Holland uit Haarlem luiden: Karssloo 250 250 35 69 7.14 Dollé 300 286 35 36 8 17 Scheltins 175 137 37 23 3.70 v. Koersel 110 110 37 19 2.97 Cardozo 60 60 38 9 1.57 Hooydonk 50 27 38 5 0.71 v. Heusden 80 38 17 8 2.23 v. d. Veldt 80 80 17 19 4.70 de Lang 70 68 41 8 1.65 Vernout 65 65 41 15 1.58 v. d. Pias 190 71 23 14 3.08 Ploeg 140 140 23 32 6.08 Venecoert 45 45 36 7 1.25 Peterse 40 30 36 6 0.83 Voorlopige stand 8—6 voor Hof van Holland. De wedstrijden worden 12 Sept. voortgezet. Oom Willem, die als jongen zo graag onder viaducten stond te schreeuwen, heelt deze maand een bezoek aan zijn geboortestad ge bracht. Na de eerste wereldoorlog was hij met het ideaal „rijk worden" naar Amerika gegaan en sindsdien hadden wij hem niet mefr gezien. Vijf jaar geleden kregen we enkele pakketten met oude kleding en voed sel en in het voorjaar gaf oom Wil lem te kennen, dat hij in AuguStus de wederopbouw van ons land en volk in ogenschouw zou komen nemen. En zo geschiedde. Ontroerend was het ogenblik waarop de welgedane, zich Billy noemende heer uit de Con stellation stapte met de mededeling, aat wij allemaal zo groot waren ge worden. Veertien dagen hebben wij Billy, die voor ons de oude. trouwe Willem ts gebleven, door het land geleid. Op de bekende eilanden heeft hij poppen en klompen gekocht, in Rot terdam heeft hij „ahoy" geroepen en in de Oude Bavo heeft hij grafschrif ten gelezen en met deurtjes van koor banken gepiept. Onvergetelijk was wel de middag die wij samen in de Haarlemmer Hout doorbrachten. Hij herkende elk paadje en plekje en hij dacht aan de tijd, toen hij hier als jongen met stok ken en stenen en later als knaap, met lieve woordjes en stukjes chocolade, veroveraartje speelde. Alles ging goed, totdat hij mij een onverwachte en pijn- lijke vraag stelde. „Waar staat nu het Hildebrand-monument van Bronner?" Elke Haarlemmer zou een antwoord op deze vraag moeilijk vallen. „Toen ik vertrok." zei Willem, „was Bron ner aan het werk bezig, waar staat het nu?" Jiet staat hier niet." fluisterde ik voorzichtig. Oom Willem werd kwaad en brom de: ..Goed. als de moffen het dan weggehaald hebben, moeten jullie eisen dat het terugkomt it grapje van een Spaarne bab belaar toegewijde lezer kreeg een jonkman van 21 jaar onder ogen. Hij snapte de aardigheid niet, want hij had nog nooit van het Hilde brand-monument gehoord. Prof. Bron ner was voor hem een onbekende, maar Bertus Aafjes of Michel Angelo niet. Toen een jongedame met een kersvers diploma Gymnasium Hilde- brand wel thuis wist te brengen, maar van een monument in de Hout net zoveel wist als van de driehoek van Pythagoras of de wiskundige bereke ning bij een levensverzekering, klampte ik een eenvoudig man van even veertig jaar aan beet je waar het Hildebrand-mo nument staat?" vroeg ik hem. Hij dacht na en dat verontrustte me al. Na tien tellen knikte hij en ant woordde: „In het Florapark." „Weinee," schreeuwde ik inderdaad onbehoorlijk, „dat is Nicolaas Beets." „Ook goed," constateerde de man heel rustig. Voor het geval de nieuwe generatie er prijs op stelt iets meer over dit Hildebrand-monument te weten, diene dat in de laatste dertig jaargangen van onze krant op regelmatige tijden op professor Bronner gescholden is omdat htj maar niet klaar kwam met zijn levenswerk. Een jaar geleden is in de Hout een maquette geplaatst van de fontein met. de beelden uit de Camera ObscuraOch. waarom zal ik daar nu weer over schrijven, de krant wordt blijkbaar toch niet ge lezen ~J~\ e burgemeester van Beverwijk J klaagde er over. dat het wapen der gemeente zo verkeerd wordt nagemaakt. Als schilddragers funge ren in dat wapen twee blote knaapjes en dit is misschien voor schuchtere Ipeden aanleiding om er twee leeuwen van te maken. Op de toegangspoort naar de tentoonstelling bij gelegenheid van het Ie eeuwfeest der stad waren het althans twee woudkoningen. Be ziet men het wapen verder goed. dan herkent men twee zwarte en twee witte klimmende leeuwtjes. maar daarvan worden, volgens de burge meester, dikwijls sluipende dieren, die op luipaarden gelijken, gemaakt. Dan vermaant de burgemeester: men mag zo maar niet willekeurig iets wijzigen of toevoegen aan een wapenteken, dat aan vaste regels gebonden tr Kent u het wapen van Spaarnebab- belaar nog? De drie mannetjes, die over het water hangen en kringetjes in het water spuwen? Denkt u eens in. dat iemand er plotseling een mooi meisje tussen zou plaatsen.... neen, burgervader van Beverwijk, dat gaat niet: ik steun U in Uw strijd! Te wapen! oen ik deze week op het Stations plein de bus verbeidde, vroeg een niet-stadgenoot mijn as sistentie bij de vol-automatische plat- tegrond-stratenzoeker. U weet wel, dat dure apparaat. vol kruipende lichtjes. De man moest naar dp Orion- weg en hoewel ik hem had kunnen helpen met de aanduiding: rechtuit, linksaf, vijftig meter rechts en dan weer een eind rechtdoor, prefereerde ik het prachtige speelgoed. We zoch ten de O en vonden de weg, we draaiden aan de knoppen en drukten daarna op de bel. Er gebeurde niets. Ja, toch, na ruim 'n minuut kroop een lichtstreepje omhoog. Maar ineens was het weer weg. „Blijven drukken", zei een jochie, dat er blijkbaar meer mee gespeeld had. Daar ging de streep weer. Wij kijken. Ergens bij de Oudeweg kwamen we uit. Dan maar opnieuw. Toen rolden we bijna in de Leidsevaart of de Westergracht, want we konden er niet uit wijs worden. „Zoekt u dP weg?" vroeg een agent. Wat zouden we nou anders doen. „Meneer moet naar de Orionweg," antwoordde ik. „Dan moet u in de kippenren gaan staan, daar, waar juist de bus weg rijdt." merkte de olijke dienaar laco niek op. De vreemdeling keek min achtend naar het vol-automatische wonder en daar stond, met een traan in het oog. Uw SPAARNEBABBELAAR O.L. Vrouw van Altjjdd. Bijstand: Zondag H.H. Missen 7, 8 (voor de jeugd) 9 (Hoogmis) en 11 uur; 's avonds 7 uur Lof. In de week H.H. Missen 7 en 8 uur. Maandag 7.30 uur Mariagarde II. Dins dag 10 uur gez. Huwelijksmis, 7.30 uur Maria-Congr. jonge vrouwen. Woensdag 7.30 uur H. Familie jonge mannen. Don derdag 10 uur gez. Huwelijksmis. Vrij dag 7.30 uur Lof. Zaterdag 59 uur biechten, 7.30 uur Broederschaps-Lof. Artsen: M. de Groot, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. 8410. Apotheken (ook nachtdienst): Bloe- mendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85, Bloemendaal, tel. K 250022181. Vanmorgen zijn de vislossers om drie uur begonnen met het lossen van de vis sersschepen. Tot nu toe gebeurde dit om 4 uur, maar overleg tussen de re dersvereniging en het bestuur van Unie Verkeer, heeft deze wijziging mogelijk gemaakt. Tevens zijn van rederszijde nieuwe voorstellen gedaan met betrekking tot de C.A.O., waarover tot nu toe geen overeenstemming bereikt is kunnen wor den. In verband hiermede is de invoe ring van een nieuwe loonregeling voor enige tijd uitgesteld. De voorstellen houden in, dat het loon van de vislossers, dat nu afhanke lijk is van de besomming, naar presta tie zal worden gegeven. Nu krijgt iedere vaste vislosser boven zijn garantieloon van 36.per week een percentage van de besomming van het gelos* schip. Wanneer de voorstellen van dr reders worden aanvaard, betekent dii dat naast een gegarandeerd minimum loon, dat iets hoger zal komen te lig gen dan het huidige, een vast bedrag per kist per ploeg wordt betaald. Op het ogenblik werken de vislossers onder arbeidsvoorwaarden, welke door het College van Rijksbemiddelaars bij bindende regeling zijn vastgesteld. De uiterste termijn voor het opmaken van een C.A.O. is nu door werkgevers en werknemers gesteld op 1 Maart 1951. Het gemeenteraadslid, de heer G. Boersma, heeft het coliege van B. en W. de volgende vragen gesteld: 1. Is het uw college bekend, dat er k'órt éêïëdên éeh 'érnstig órigêval heeft plaats gevonden met oorlogsmateriaal, in een der bunkers gevonden? 2. Is uw college niet van mening dat het gewenst is nog een grondig onder zoek in te stellen naar nog aanwezig materiaal? 3. Is uw college niet van mening, dat het gewenst is, dat de bunkers worden afgesloten? Burgemeester en wethouders van Vel- sen hebben hierop de volgende antwoor den gegeven (verkort): 1. Waarschijnlijk wordt bedoeld het ongeval op 25 Juli te IJmuiden, waarbij een 9-jarige jongen ernstig werd ge wond. Dit gebeurde echter door het spelen met een zogenaamde alarmseiner van de Spoorwegen, die uit een ljij de vishallen geparkeerd postrijtuig bleek te zijn weggenomen. 2. Inderdaad zijn er, blijkens van tijd tot tijd bij de politie binnenkomende meldingen, nog explosieven in de ge meente. De meldingen dragen echter een incidenteel karakter en dus zal een her nieuwd onderzoek weinig opleveren, omdat, wat er nog is, door de gehele gemeente is verspreid. Bovendien is de „Hulpverleningsdienst", diq voor het verwijderen zorgt, sterk ingekrompen, zodat deze zich niet meer met een groot onderzoek kan belasten. 3. Voor zover B. en W. bekend, zijn er de laatste jaren in bunkers weinig ex plosieven 'gevonden. Wel gebeurt het nog wel eens, dat daarin explosie ven tot ontploffing worden gebracht. Daarom vindt het college de bunkers, die nog niet zijn afgesloten, niet meer bijzonder gevaarlijk. In aanwezigheid van tal van hoofden vai) scholen, de heer P. Dijkstra, cultu reel ambtenaar, en het bestuur van de afdeling Velsen van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, heeft wethouder J. C. Asschoff Vrijdagmiddag de Floralia-tentoonstelling in de gym nastiekzaal van school D aan de P. J froelstraweg geopend. Voor hij hiertoe overging, sprak de voorzitter van de afdeling Velsen v%n de „Maatschappij", de heer J. H. v. d. Burg, een woord van welkom op deze tweede Floralia-tentoonstelling in Vel sen. Spreker zeide verheugd te zijn dat de tentoonstelling er weer is, maar nog meer over de toenemende belangstel ling, vooral van de jeugd, en hij hoopte dan ook, dat het doel: meer liefde voor de natuur wekken, bereikt zou worden Namens het gemeentebestuur zei wet houder Asschof verheugd te zijn over ait initiatief, dat werd genomen om de gemeentenaren parken en plantsoenen te leren waarderen. Hierna maakte de heer J. H. v. d. Burg de winnende scholen bekend. De Adolf van Nassauschool te Santpoort bleek opnieuw de wisselbeker gewon nen te hebben en tevens beslag gelegd te hebben op de medaille voor de groot ste inzending. De tweede prijs ging naai de School met de Bijbel te Santpoort, terwijl de derde prijs toegekend was aan de St. Liduinaschool, eveneens te Santpoort. De jury heeft geen gemakkelijke taak gehad en pas na rijp beraad zijn beslissingen genomen. Dat er heel secuur te werk moest worden gegaan, bleek toen een fraaie plant die vo^r een prijs in aanmerking zou komen aan de kar was gekocht. De keur- meessters ontdekten, dat de aarde in de pot rasechte Aalsmeerder grond was! Maar dat was gelukkig een uit zondering. Practisch alle kinderen hebben zich goed van de vrijwillig op zich genomen taak gekweten en het moet al heel gek gaan. wil deze kwe kerij van de jeugd geen vruchten af werpen. Het door de Nederlandse consul-ge neraal te Singapore ingediende ver zoek tot nietigverklaring van het hu welijk van Bertha Hertogh zal door het Hof te Singapore 16 October worden behandeld. Het Hof heeft voor deze be handeling vier dagen uitgetrokken. De internationale Bruckner-vereni- ging te Wenen, voorzitter prof. Max Auer, heeft aan Eduard van Beinum de grote medaille geschonken voor zijn verdiensten voor Bruckner's muziek. IJMUIDEN, 8 Sept. 1950. Trawlers: IJm. 57 f 11.700. IJm. 16 f20.500; loggers: Kw. 17 f 4500, Helder 87 f 6440; kustvis- sers: IJm. 213 f135, Kw. 72 f 259. Prijzen per kg. heilbot f 2.552.50, grote tong f 3—2.70, groot middeltong f 2.552.10, klein middeltong f 1.501.34, tong I f 1.28—1.06, tong II f 1.06—0.86. tarbot I f 1.921.36; per 50 kg. grote schol f 6753, groot middelschol f 6152, klein middelschol f 5450, schol I f 45—36, schol n f 3012, haring f 17.50*—11, ma kreel f31.5023, klein middelschelvis f 49.5043.50, schelvis I f 4536.50, wij ting f20.50—12, grote gul f 36—32, mid delgul f 3530, kleine gul f 3226; per 125 kg. grote kabeljauw f 196144, kleine koolvis zwart f 56—42, grote leng f94. Aanvoer 4840 kisten, waaronder 3230 haring. Zaterdag 9 September Hoog water: 1.41 uur en 14.13 uur. Laag water: 9.33 uur en 21.56 uur. Zondag 10 September Hoog water: 2.31 uur en 14.54 uur. Laag water: 10.28 uur en 22.47 uur. Maandag 11 September Hoog water: 3.08 uur en 15.32 uur. Laag water: 11.13 uur en 23.29 uur. Na lange tijd verwaarloosd geweest te zijn is er de laatste dagen wat meer be langstelling getoond voor de Indonesische fondsen, die vandaag nog werd geaccen tueerd door de zeer gunstige Indonesische deviezenpositie en het herstel van de In donesische gulden ten opzichte van de buitenlandse valuta. De notering van de Nedemtiase gulden te Djakarta "is thans circa f 2.75 a f 3.tegen ongeveer f 3.75 een maand geleden. De Indonesische fondsen traden vandaag het sterkst op de voorgrond en de aanhoudende stakingen werden daarbij geheel over het hoofd ge zien. Verschillende aandelen werden se dert geruime tijd weer in open hoek ver handeld o.a. aand. Cultuurbank, Nederl. Handelsbank en Cert. Oostkust en boek ten daarbij koersverbeteringen van 2 tot circa 5 pet. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co Badio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 8/9 35 V. 41 "A 69% 46% 90% 15% 65% 57% 16% 17% 38% 50% 60% 41% 29% 38% 7/9 60 47 90% 15% 65% 56% 16% 17 40% 29% 37% 37% Advertentie Advertentie (Foxtrot, Tango, Eng. Wals enz.) Opleidingsduur voor beginners IV2 jaar en voor gevorderden 1 jaar. Voor nadere inlichtingen omtrent deze populaire piano studie: F. PAUEL, pianoleraar, Postbus 86, Haarlem Advertentie betrouwbaar verzorgd door hoofdvert. Lips' Sloteniabr. Advertentie HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Advertentie Van ouds oeiteno lel 14609 Officieel Philips reparateur Kruisstraat 38 Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2