Zevende lustrum van Algemene Kath. Werkgevers Vereniging Mensen op reis Chefarine .4' F EERSTE STAPPEN TOT SAMEN STELLING EUROPEES LEGER Streven om de werkleiding zo goed mogelijk voor taak klaar te maken Onderstand van Overheidspersoneel werkend in Indonesië 2700 CONGRESSISTEN ZULLEN IN DEN HAAG EREGASTNJAAL VOORGESCHOTELD KRIJGEN EEN Het hoogste bestuursorgaan Het begon met Ons Dekblad iviM Alg. Vergadering Ned. Heide Mij. 2144 man personeel Wetsontwerp ingediend tot vaststelling en regeling van de uitkeringen 4krachtige pijnstillende middelen in 1 tablet Conferentie te New York zou het begin vormen K.L.M.-CONVAIRS worden verzwaard Generale repetitie voor een etentje Mariacongres te Rome Ballonvaarder nog in Oost-Duitse handen Drie auto's vol! Zesjarig meisje door trein gegrepen ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950 PAGINA 5 i» VIERING IN DE HOOFDSTAD Wanneer hevige pijnen U het leven moeilijk maken, neem dan eens CHEFARINE „4". Elk tablet bevat 4 geneesmiddelen, die stuk voor stuk wereldberoemd zijn geworden als bestrijders van rheumatiek, perio dieke-, zenuw-, hoofd-, kiespijn enz. Opheffing K.LM.-dienst op Praag? Kindje tussen ledikant spijlen gestikt Maatschappelijke werker* uit elf landen bijeen VERSTEKELINGEN OP DE „WATERMAN" In Tand jong rPriok aan de politie overgeleverd VRIJSTELLING MOTOR- BELASTING Op slag gedood H.H. WIJDINGEN Benoemingen bij paters Jezuïeten (Van onze Haagse redactie) Op Woensdag 13 September a.s. viert de Algemene Katholieke Werkgevers Vereniging in Amsterdam haar zevende lustrum. Prof. L. van Aken van de Abdij van Berne te Heeswijk is het geweest, die in Februari 1913 het initiatief nam, naast de reeds bestaande organisaties van boeren, arbeiders en middenstanders, een algemene katholieke werkgeversvereniging op to richten. Het duurde echter nog tot 2 September 1915 eer tot de daadwerkelijke oprichting kon worden over gegaan en door de benoeming van dr. L. G. Kortenhorst tot algemeen secretaris op 25 November 1915 het werk naar binnen en buiten voorgoed een aanvang kon nemen. WH weten niet of prof. Van Aken bij het nemen van zijn initiatief belang- nijk geholpen is door de inspirerende rookwolken van sigaren, maar vast staat, dat de vereniging aan het tabaksblad wel wat te danken heeft. In Noord-Brabant bestond n.l. reeds vanaf 1907 een katholieke werkgeversvereniging, n.l, een patroonsbond van tabaks- en sigarenfabrikanten, die een blaadje uitgaf „Ons Dekblad", waaruit later het patroonsblad groeide, dat het orgaan werd van de Nederlandse katholieke werkgevers: „De Katholieke Werkgever". Ook op andere plaatsen sloten zich later katholieke werkgevers aaneen, deels in het vak-verband, met als doel een georganiseerde tegenspeler te kun nen zijn van de arbeidersvakverenigin- ëen, deels in standsverband met brede re 'en meer principiële doelstellingen De juiste verhouding tussen deze beide Vormen van sociale organisatie was in die dagen nog een vinnig strijdpunt, dat eerst in het volgend jaar zou worden beslist in het bekende communiqué van 1916 der Nederlandse bisschoppen, tyaarin aan stands- en vakorganisatie beide een eigen taak werd toegewezen. Sindsdien heeft zich de organisatie van katholieke werkgevers geheel in de geest van dit Mandement ontwikkeld Stands- en Vakorganisatie bleven tot Vandaag toe een geheel gescheiden be staan voeren, met slechts in de top een Soort personele unie. Zo kwam de A.K.W.V. als standsorganisatie te staan haast het Verbond van Katholieke Werkgevers Vakverenigingen. Daarme de stond ook de doelstelling vast; deze kon n.l. geen andere zijn dan een prin cipiële. De leden moesten doordrongen Worden van de christelijke beginselen °P het terrein van het sooiaal-eeonomi- sche leven en zij moesten er verder in georganiseerd verband naar streven de- Je beginselen ook in de practijk van het bedrijfsleven en de sociaal-economische Wetgeving waar te maken. Intussen speelde zich in het eerste lüstrum van de A.K.W.V. ook de strijd aI over het vraagstuk of de katholieke ►.groot-werkgevers" moesten toetreden tot de nieuw geprojecteerde R.K. Ver eniging van Hogere Standen dan wel of ue A.K.W.V. dè standsorganisatie voor «en vormde. Op 2 Februari kwam op deze vraag een bevestigend antwoord en bleef de zaak van de organisatie van de „hogere" standen rusten totdat Mr. Charles Ruys de Beerenbrouck de Adelbertusvereniging oprichtte voor d<» •Jeidende" standen. Aan haar doelstelling heeft de A.K.M.V. zonder ophouden gewerkt «et zou te ver voeren een beeld van die werkzaamheden te geven over een tijdsbestek van 25 jaar. Wij zullen dan °ok slechts enkele grepen doen. Daar is op de eerste plaats de hou biug, die door de A.K.W.V. is aangeno Jhon tegenover de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Van den beginne af fRen de gedachte van de publiekrechte bike bedrijfsorganisatie ook de meest bekende katholieke sociologen nog r?a&r betrekkelijk vaag voor de geest stond en deze gedachte weinig meer in- oi-id dan een algemeen heimwee naar net oude gildewezen, erkende de leiding Van de A.K.W.V. toch ten volle het na strevenswaardig karakter van een nieu We maatschappelijke orde. Zij werkte baarom mede aan het tct stand komen yan het befaamde Paasmanifest van 1913 uitgaande van een katholieke vakbewe ging in haar geheel, waarin niet meer bf niet minder werd verkondigd, dan de oprichting van een stelsel van bedrijfs organisaties voor het hele economisoh- buiale leven door de katholieke orga- bisaties. Veel is er nadien in de denkbeelden °ver bedrijfsorganisatie gegroeid. De A-K.W.V. is er steeds voor blijven ijve- en wel voor een publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie verwezenlijkt langs weg der geleidelijkheid. Daarom sb>nd de A.K.W.V. zo sterk toen zij na •fe tweede wereldoorlog mede te velde *r°k tegen het „voorontwerp-Vos" op *Ie publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. De A.K.W.V. heeft zich oprecht over *ie totstandkoming van de publiekrech- teiijke bedrijfsorganisatie, zoals deze er hu is, verheugd, omdat zij er de bekro- b'hg in zag van een lang in eigen kring Gekweekt en gekoesterd streven, waar gehele organisatie zich met geestdrift échter stelde. Tijdens de Duitse bezetting zat er •oor de A.K.W.V., die toe was aan het JUeren van haar vijf en twintigjarig bestaan, niets anders op dan te ver dwijnen. De toebereidselen voor dit erdwijnen waren echter reeds bijtijds «^troffen en op „verjaardagspartijtjes" Werden de contacten voortgezet. Wanneer men de heer L. van Heyst, ?e huidige voorzitter van de A.K.W.V. •raagt naar het streven en doel van de Boven het Centraal Station en het Ll hangt een lucht als vuil zeepsop. Langzaam loopt de trein naar Den Naag vol. Tegenover ons zit een heer van een iaar of vijf en dêrtig opgewonden in een enorme vier-vaks-acientas te grab belen. Morgen, ook weer eens op reis?", Kondigt zich een nieuwe reiziger aan. „Hoe gaan de zaken? Nog steeds in ue damesconfectie?" „Nee, ik heb al sinds twee maan den een andere baan," vertelt de man "ön de actentas, „ik verzorg nu emi- Ora tiedocumenten." „Zit daar ook al een boterham in?" LuisterJe weet, ik kom uit een Oezin van veertien kinderen. Die zijn dijna allemaal getrouwd en hebben kinderen. Nu hebben wij besloten om met de he ie familie naar Australië te eyhigreren." "Met hoeveel gaan jullie dan wel?" „Met z'n een en vijftigen." „En welke rol speel jij in dat stuk?" "MVij hebben alles wat wij bezaten h één pot gegooid. Ik ben nu vrijge- *telde-door-de-familie en bereidt alles Je hebt geen idee, wat daarbij °uit kijken lk heb er een complete aa9taak aan." .„Ambtelijke instanties zeker. Enfin, jV hebt routine van je Haagse bezoe- en uit de distributietijd." "J; ie je dit famille-emlgratie- brhaal vertelt, vraagt of hij ook niet tv Po-rtij kan zijn." the een toonder! Ik zou ook best vnJ? ^villen. Maar daar isgeen schijn (cans op, foor?»20' VOelt je vrouw er niets vrouw voelt er alles voor, *eel k'eftinck niet. Die heeft nog te appeltjes met mij te schillen." vereniging, dan blijkt hieruit, dat men vastbesloten is de invloed, die de A.K. W.V. in haar vijfendertig jarig bestaan verworven heeft, uit te breiden en tot gelding te brengen. „Wij streven er naar", aldus de heer Van Heyst, „de sociaal-economische maatschappij vorm, zoals wij die ais katholieken zien en die gefundeerd is op het algemeen na tuurrecht, in de practijk door te voeren Er zijn echter, zo moet de voorzitter tot zijn spijt vaststellen, nog niet ge noeg Werkgevers, die practisch aan het werk van de A.K.W.V. deelnemen door de tijd, die daarvoor nodig zou zijn, in derdaad vrij te maken. Onze verant woording als werkgever is echter groei ende en wij zullen in de toekomst mat onze problemen meer naar buiten tre den." Op het ogenblik telt de A.K.W.V ongeveer zestienhonderd leden. Woensdag 13 September a.s. viert de vereniging in Amsterdam haar zevende lustrum. Z.H.Exc. Mgr. Paolo Giobbe zal op die dag in da Begijnhofkerk een plechtige H. Mis van dankbaarheid op dragen. Pater dr. Cassianus Hentzen O.F.M., de geestelijke adviseur, houdt de feestpredikatie. In het Indisch Insti tuut vindt dan des middags de feest- vergadering plaats. Prof. dr. F. J. H. M. van der Ven zal de feestrede uitspre ken. In het Internationaal Cultureel Cultureel Centrum in het Vondelpark ontmoeten de feestvierende werkgevers elkaar en zal Georgette Hagedoorn op treden. V Op het Eindhovense vliegveld landde dezer dagen een klein Auster-sportvliegtuig, met aan boord een Philipsvertegenwoordiger uit Zuid-Rhodesia en zijn echtge note. De heer en mevrouw Perrcm hebben een reis van 30.000 km. door Afrika en Europa achter de rug. Zij deden met hun vliegtuigje, dat zij om beurten bestuurden, 28 verschillende landen aan. In de Auster, die niet van radio is voor zien, werd een extra-tank aangebracht, zodat het mogelijk was 1500 km. aan één stuk door te> vliegen. Tijdens de 60ste algemene vergadering van de Nederlandse Hélde Maatschappij, die gisteren in Lochem in de Gelderse Achterhoek is gehouden, heeft de direc teur, ir. J. A. Eshuis. gesproken over de pogingen, door de directie van de Heide Mij. ondernomen om te komen tot zo goed mogelijke arbeidsverhoudingen op de werken die door de Maatschappij worden uitgevoerd. Ir. Eshuis verheelde niet, dat, vooral onmiddellijk na de be vrijding, maar ook nu nog, blijkt, dat vele arbeiders met groot Wantrouwen Bij de Tweede Kamer is Ingediend een wetsontwerp, dat een bevestiging bij de wet inhoudt van de algemene maatregel van bestuur, die de onder standen ingevolge de Garantiewet voor burgerlijk overheidspersoneel Zegelde. Het betreft de uitkering van onderstan den aan overheidsdienaren-Nederlan ders, die na de souvereiniteitsoverdracht onder de nieuwe regering in Indonesië zjjn blijven werken en voor het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd de dienst beëindigen wegens dringende redenen. Er wordt in het ontwerp on derscheid gemaakt tussen aflopende onderstand en blijvende onderstand. Ter tegemoetkoming aan de wensen, welke bij de behandeling van het ont- werp-Garantiewet in de Tweede Kamer tot uiting zijn gekomen, om rekening te houden met de belangen van hen, die reeds een geruime diensttijd hebben, gedacht werd aan een diensttijd van tenminste vijftien jaren en die als gevolg van vrijwillige dienstbeëindiging hun uitzicht op pensioen verliezen, is voorzien in de mogelijkheid in die ge vallen een levenslange, pensioenvervan gende onderstand toe te kennen, welke uiteraard lager moet liggen dan het pensioen, berekend naar evenredigheid van de diensttijd. Een zelfde voorziening is gemotiveerd voor de tijdelijke overheidsdienaren met lange diensttijd, met dien verstan de,-. dat voor hen de vereiste diensttijd opltwintig jaar is gesteld. Voor het toekenden van een blijvende onderstand is als eis gesteld dat tenminste een diensttijd van vijftien jaren en een leef tijd van veertig jaren is bereikt, met dien verstande, dat de som van beide tenminste zestig moet bedragen. Het bedrag van de blijvende onder stand is bepaald op een fractie van het pensioen, dat bij afkeuring zou zijn ge noten, n.l. voor kostwinners 80 pet. en voor niet-kostwinners 60 pet. van dat pensioen. Zou een onderstand worden toegekend gelijk aan dat pensioen, dan zou in feite het recht op verminderd pensioen, dat in 1934 is afgeschaft, her leven én hiervoor bestaat geen aan leiding. De aflopende onderstand, welke bij vrijwillig ontslag aan tijdelijke over heidsdienaren ware toe te kennen, be hoort lager te zijn dan de onderstand volgens de afvloeiingsvoorwaarden en is dus gesteld op 25 pet. voor kostwinners en 20 pet. voor met-kostwinners. Door de maximum-wedde, waarover de eerst genoemde onderstand ware te bereke nen, op 900.'s maands te stellen, be dragen de maxima onderscheidenlijk J 225.— en 180.— per maand en blijven ook deze beneden de maxima volgens de afvloeiingsvoorwaarden, bedragende 300.onderscheidenlijk ƒ225.per maand. Toekenning voor een kortere periode dan zes maanden is kwalijk te verdedigen; daarom is deze duur als minimum gesteld. Aangezien volgens de afvloeiingsvoorwaarden toekenning van een blijvende onderstand reeds mo gelijk is bij een diensttijd van tenmin ste vijftien jaar, is in dit onderwerp Een kwestie van meisjes, borden! matrozen en een langere diensttijd, n.l. van twintig jaar geëist. Teneinde het verschil tot uiting té brengen tussen de aanspraken bij vaste en die bij tijdelijke dienst, is de onderstand gesteld op 60 pet. (voor kostwinners) en 40 pet. (voor niet- kostwinners) van het evenredige pen sioen. De onderstand (bij wijze van voor schot) toe te kennen bij dienstneerleg- ging wegens dringende redenen is op hetzelfde bedrhg gesteld als de onder stand bij vrijwillige dienstbeëindiging voor het verstrijken van het overgangs tijdvak van vijf jaar. Advertentie BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EEN TABLET tegenover de Heide My. staan. Spr. noemde dat een gevolg van de vereen- zelving van de Maatschappij met de vooroorlogse werkverschaffing. De di rectie heeft zich ernstig met dit pro bleem bezig gehouden en is daarby tot de conclusie gekomen, dat in de ver houding tussen de werkleiding en de arbeiders een belangrqk wrijfvlak is ge legen. Het streven van de Heide Mij. is er nu op gericht om de werkleiding de uit voerders en de werkbazen zo goed mogelijk voor hun taak berekend te doen zijn. Daarom is thans de opleiding systematisch ter hand genomen, waar voor de meest geschikte candidaten wor den gekozen. Er zijn momenteel vijf van deze opleidingscentra, waar 57 candida ten de cursussen, die een tot twee jaar duren, volgen. Gebruik wordt gemaakt van de bedrijfskadertraining-methode, waarvan de programma's uit Amerika via Engeland naar ons land zijn geko men. In zijn openingswoord heeft de voor zitter van de Raad van Commissarissen, mr. S. Baron van Heemstra, de loftrom pet gestoken over de Gelderse Achter hoek. In de afgelopen zestig jaren is de Maatschappij belangrijk gegroeid. Thans werkt er 2144 man personeel. Baron van Heemstra deed mede deling van het feit. dat aan prof. ir. Berghoef uit Aalsmeer opdracht is gegeven een nieuw gebouw te ont werpen in de tuin van het bestaan de hoofdkantoor te Arnhem, dat reeds lang te klein is. Sprekende over de zoetwatervisserij zei hij, dat het nog steeds niet gelukt is vol doende afzetgebied te vinden. Het binnenlands verbruik van zeelt, bra sem en voorn is van weinig beteke nis. Gezocht wordt naar mogelijkheden om de vis op andere wijze te verwerken. Over de strijd tegen de waterverontrei niging van groot nadeel voor de in dustrie, de drinkwatervoorziening en de watersport zeide hij, dat het „klaar blijkelijk niet mogelijk is rechtstreeks bij de gezaghebbers over de Oostelijke grenzen tenminste krachtig te proteste ren tegen de herhaaldelijk plaats vin dende verontreiniging van onze wateren door industrieën aan gene zijde van de grens." Nadat de rekeningen over 1947 en 1948 waren goedgekeurd, de periodiek aftre dende commissarissen waren herkozen en de aftredenden vervangen door mr. Th. H. A. M. Heere en J. J. G. S. Fal- kena, heeft ir. G. Memelink, houtvester, een voordracht gehouden over „erfbe- planting". De rest van de dag werd besteed aan een autotocht door de naaste omgeving van Lochem en een klein stukje van Overijssel. En vandaag trekt men dan door de Achterhoek naar Hummelo. Invloedrijke Amerikaanse politici zyn ervan overtuigd, dat de eerste concrete stappen om tot een samenstelling van een verenigde strijdmacht voor de verdediging van Europa te komen, genomen zullen worden tijdens de be sprekingen, die de ministers van Buitenlandse Zaken van het Atlantisch Pact binnenkort in New York zullen houden. Deze bronnen deelden ook mede, dat een dergelijk leger ook Duitse eenheden tot de grootte van divisies zou be vatten, terwijl in de gecombineerde staf ook Duitse officieren zouden worden opgenomen. Volgens hen zouden ook Duitse luehtmachteenheden welkom zijn, hoewel de Duitsers geen eigen vliegtuigproductie zouden mogen bezit ten, aldus meldt United Press. verplichtingen, die Amerika elders heeft, zal het noodzakelijk zijn, dat er nieuwe Amerikaanse troepen voor dit doel wor den opgeleid, hetgeen acht maanden a één jaar zou vergen. De Amerikaanse adviseurs hebben volgens A.P. verder voorgesteld, dat West-Duitsland's bij drage aan een West-Europese leger macht twee of meer divisies zou moeten zijn, onder commando van Duitse offi cieren. In dit defensieve leger zouden zowel Amerikaanse als Canadese eenheden als ook eenheden van de andere landen, by het Atlantisch Pact aangesloten, opge nomen worden. De Amerikaanse rege ring heeft van enkele van haar over zeese adviseurs de raad gekregen om aan te dringen op de spoedige vorming van een gemeenschappelijk leger onder één opperbevelhebber, dat moet dienen voor de defensie van West-Europa, aldus meldt A.P. De adviseurs zijn van me ning, dat de zaak geen uitstel kan ïyden, tengevolge van de militaire ontwikkelin gen in Oost-Duitsland. Tot de vorming van een gemeenschap pelijk Europees leger en de keuze van een commandant zal het echter op de bijeenkomst van de Grote Drie en de vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken van het Atlantisch Pact de volgende week nog wel niet komen. In sommige kringen is men van mening, dat de bijeenkomst wellicht tot resultaat zal hebben, dat er een samen voeging van stafchefs komt, die aan de samensmelting van de legers zou moeten werken. De adviseurs dringen èr tevens op aan, dat Groot-Brittannië, Frankrijk en Ame rika hun bezettingstroepen in Duitsland aanzienlijk zullen uitbreiden. Gezien de Het technisch bedrijf van de K.L.M. op Schiphol heeft een bijzonder om vangrijk karwei onder handen genomen: het vergroten van de capaciteit van de twaalf Convair-vliegtuigen, waarmee de K.L.M. de diensten op het Europese luchtnet onderhoudt. Een Convair, zoals de K.L.M. die van de fabriek heeft ont vangen, kan starten met een gewicht van 18.387 kg. De fabriek heeft echter bere kend, dat er, na het versterken van en kele vitale delen, gestart kan worden met een gewicht van 18.973 kg. Per machine zijn 2 a 3000 manuren nodig voor deze verbouwing. Als de eerste verbouwde Convair het luchtruim kiest, hetgeen zeer binnenkort het ge val zal zijn, is de K.L.M. de eerste maatschappij ter wereld, die deze ver zwaarde machines in de vaart brengt. In de loop van Mei 1951 hoopt men met alle twaalf gereed te zijn. De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Pan American Airlines heeft met onmid dellijke ingang alle vluchten van en naar Praag stopgezet. Woordvoerders van de maatschappij zeiden, dat op de wekelijkse lijndienst FrankfortPraagWenen en omgekeerd te weinig passagiers boekten en dat het daar om oneconomisch was het agentschap in Praag in stand te houden. Intussen wordt uit betrouwbare bron vernomen, dat ook de Nederlandse rege ring de twee Nederlandse vertegenwoordi gers van de K.L.M. in Tsjccho-Slowakije zal terugroepen. Evenals de P.A.A. heeft ook de K.L.M. een twee wekelijkse vlucht van en naar Praag onderhouden. Het is echter nog niet bekend of de K.L.M. eveneens haar dienst op Praag zal staken. In een woning aan de Fazantenweg te Apeldoorn is het één-jarig dochtertje van de fam. T. met het hoofdje tussen de spijlen van haar ledikantje bekneld geraakt. Toen de moeder, alvorens zich ter ruste begeven, nog even ging kijken bleek de kleine reeds niet meer in leven te zijn. tVan onze Haagse redactie) Haringsalade, tomatensoep,' varkensfilet, Westlandse groente, gekookte aardappe len, druiven. Dat staat op het menu van het eregastmaal, dat met medewerking van de burgerij van Den Haag door het Haagse gemeentebestuur vanavond in de Houtrusthallen wordt aangeboden aan de 2700 deelnemers aan het Lustrumcon gres van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers. Voor het vlot bedienen van die 2700 congressisten, die aan 36 tafels van elk 18 meter lengte zullen aanzitten, zijn, om precies te zijn,' 602 personen nodig. Ongeveer 28.000 serviesstukken bor den, lepels, messen, enz. moeten deze mensen vanavond hanteren en een gene rale repetitie leek de organisatoren van dit massale diner wellicht het grootste, dat ooit in Nederland gegeven werd Het internationale congres van Maria- congregaties is gisteren plechtig ge opend met een hoogmis, welke in de St. Pieter werd opgedragen door kardi naal Masela. Het congres, dat in verband met het Heilig Jaar gehouden wordt, wordt bijgewoond door duizend afge vaardigden uit 14 landen, waaronder ook Nederland. Verder is gisteren in Vaticaanstad ook het internationale katholieke con gres van maatschappelijke werkers ge opend, waaraan ongeveer 700 gedele geerden uit 11 landen deelnemen. Tij dens het congres, dat tot 13 September zal voortduren, zullen de gedelegeerden een pelgrimstocht ondernemen. Vertegenwoordigd zijn Australië, Oos tenrijk, Brazilië, België, Canada, Duits land, Spanje, de V. S. en Zwitserland. Het Zweedse consulaat te Berlijn heeft meegedeeld, dat de Franse ballonvaarder Albert Boitard en zijn Zweedse passagier Helge ColesFrederiksen vastgehouden worden op het districtspolitiebureau te Halle. Het Zweedse consulaat heeft recht streeks stappen gedaan bij de Russische bezettingsautoriteiten. De Canadese autoriteiten hebben hun pogingen om de vrijlating van Albert Boi tard te bewerkstelligen, opgegeven toen hun bleek dat Boitard Fransman in plaats van Canadees Is. De Franse autoriteiten in Berlijn zeggen dat zij geen instructies van hun regering hebben gekregen om de zaak te onderzoeken. De herhaalde pogingen van zowel de Canadese als de Britse auto riteiten om van de Russen inlichtingen te verkrijgen over de verblijfplaats van Boi tard hebben schipbreuk geleden. Op de „Waterman", welk schip door de regering is gehuurd voor het vervoer van ex-militairen van het K.N.I.L. en dat dezer dagen militairen van Timo rese landaard van Balikpapan naar Kupang vervoerde zijn, naar Aneta van officiële Nederlandse zijde vernam, twee verstekelingen ontdekt van Indo nesische landaard, die zich niet konden identificeren. Zij zqn aan boord in ver zekerde bewaring gesteld Bij K. B. is met ingang van 1 Sep tember 1950 aan in België wonende of gevestigde houders van motorrijtuigen voor de in België thuisbehorende mo torrijtuigen, waarmede zij op openbare wegen in Nederland rijden of doen rij den, te dier zake vrijstelling van motor rijtuigenbelasting verleend, zolang aan in Nederland wonende of gevestigde hou ders van motorrijtuigen, voor de in Ne derland thuisbehorende motorrijtuigen in België een gelijke vrijstelling van verkeersbelasting en dagelijkse belas ting wordt verleend.' Rekening houdende met de afvaartdata van de voor het vervoer van de pakketten aangewezen boten, yrordt er de aandacht op gevestigd, dat de St. Nicolaas- en Kerstpakketten voor Nieuw-Guinea resp. vóór of op 20 September en 31 October ter verzending op de postkan toren moeten worden aangeboden. Om half acht gisteravond kreeg Hout- rust dan ook een invasie van 380 meis jes, leerlingen van de huishoudscholen; 20 leraressen; een kleine honderd koks en kokshulpen gerecruteerd uit de ma rine een stel hofmeesters en hulp hofmeesters; 28 Marva's; 15 V.H.K.'s en 16 boden van het gemeentehuis. Het duurde natuurlijk even voor ieder zijn nummer had en uitgemaakt was door welke groep een bepaalde tafel bediend geen overbodige luxe moest worden; Gr moest ook nog een aantal algemene instructies gegeven worden maar na een klem uur stond ieder tóch op zjjn plaats; de hofmees ters en de koks met hun helpers achter de twintig dientafels met de stapels ser viesgoed, en de meisjes, die vanavond allemaal keurig in blauwe jurk en witte schort zullen verschijnen, er voor. Verondersteld werd, dat het congres was afgelopen en een trompetter „blies voor de kok in de keuken". Het werd doodstil in de enorme hal en boven op de tribune ging een rood licht aan: „op gelet'" Onder dat rode licht verscheen het cijfer 1. Dit was het teken voor de eerste gang Meteen zwermde de hele troep de hal in. Er werd hard gelopen; er vielen messen en vorken en natuurlijk hoe kon het anders - er werd gegicheld en geproest. ,Dat mag morgen natuurlijk j De diensters tonen een zeer uitgebreide zo niet gaan. Opnieuw dus, galmde het door de microfoon. „Niet in looppas dra ven, kalm moeten jullie lopen." Weer klonk het signaal en ging het rode licht aan Dit keer kwamen de denkbeeldige 2700 haringsalades er beter af. Het cijfer 2 verscheen en dat betekent „soep pak ken". „Doe maar net of je schept," wordt er tegen een Marva, die aan een van de dientafels staat, gezegd en plichtsge trouw maakt de Marva de beweging zonder lepel en zonder soep. Een hofmeester van de marine heeft er weinig vertrouwen in. „Dat loopt fout morgen, meneer, met die grieten. Wij hebben meer met dat bijltje ge hakt. Wij bedienen in de officiers-mess. Meneer wij zijn eigenlijk formeel kcllners. Maar het kan mij wat sche len!" De heer Hofman echter, die de „technische leiding" heeft en het ont zettend druk heeft met instructies en correcties, denkt er anders over. „Een slechte repetitie, maar morgen loopt belangstelling. alles prima, meneer. Buitengewoon ge slaagd, zullen jullie kunnen schrijven. Morgen om vijf uur beginnen we a.' met het klaar maken van de slaatjes. Om twaalf uur komt het vlees binnen in totaal 400 kg. en dan volgen successievelijk de jus, de groente en de aardappelen en kunt er verzekerd van zijn, dat alles vers is en heerlijk warm." Wanneer U nog enige cijfers wilt wij doen maar, een greep er werden 1600 eieren verwerkt, 125 kg. boter, 1400 kg. aardappelen, 125 kg. uien, 45 kg. tomatenpuree, 75 liter slaolie en 700 kg. spersiebonen. Ongeveer 6000 sigaretten zullen in rook vervliegen. Al deze in grediënten zullen in drie auto's totaal 12 ton vervoerd worden. En als de eterij afgelopen is, komt de afwas! Dat wordt dan een taak voor de 25 man personeel van de Houtrusthallen. Hoelang zullen zij erover doen? Vrijdagavond ongeveer zes uur is op een onbewaakte overweg te Twello het 6-jarig meisje José Wout uit Twello door een sneltrein uit Amsterdam, die om 6.04 uur te Deventer moest aan komen, gegrepen en op slag gedood. Drie kinderen stonden te wachten tot een trein, een diesel uit de richting Deventer, gepasseerd zou zijn. Niet ver moedende dat er nog een andere trein op komst was, staken zij de overweg over. Het slachtoffertje liep toen spe lenderwijs achterwaarts, onbewust van het gevaar, de rails over. De trein greep haai'. De twee andere kinderen kwamen met de schrik vrij. (Vervolg van pag. Ij Men kan zich met enige verwonde ring en enig recht afvragen, waarom in de wet op de P.B.O. aan de Stichting van de Arbeid, dat prachtige initiatief uit het vrije bedrijfs leven. niet een ruimere plaats is inge ruimd. Ja waarom eigenlijk de Stichting niet tot S.E.R. werd omgebouwd. Ook prof. Veraart heeft al bij meer dan één gelegenheid op dit verschijnsel de aan dacht gevestigd. De regering toch ziet als de voornaamste taak van de Raad het uitbrengen van adviezen aan de regering. Ook minister Drees vestigde in zijn installatierede hier de aandacht op. Welnu, er was en is in Nederland een orgaan, éls in geen ander land ter wereld, waar arbeiders en werkgever» elkander in volle vrijheid treffen, spre ker. en belangrijke beslissingen met elkander voorbereiden. In de loop der vele moeilijke strijdjaren heeft men een gemeenschappelijke taal leren spreken. Enfin, men heeft met het feit te maken, dat uiteindelijk regering en volksverte genwoordiging het zijn eens geworden over de S.E.R. Deze Raad nu kan ge vraagd en ongevraagd adviezen aan de regering uitbrengenen moet ingevolge het bepaalde in het tweede lid van arti kel 41 door de regering gehoord worden. Dat is natuurlijk uitermate belangrijk. Neem nu een kwestie als van de lonen en prijzen, welke op het ogenblik weer zo actueel is. In het huidige geval is men els vanzelfsprekend afgegaan op het ad vies van de Stichting, eenvoudig, omdat de S.E.R. nog niet in een voldoende stadium van ontwikkeling verkeert. Onder de huidige omstandigheden, nu met zo talrijke nationale en internatio nale omstandigheden moet worden reke ning gehouden, kan geen volle vrijheid aan het bedrijfsleven gelaten worden, terzake loon- en prijsstelling. Anderzijds zou, ware de beslissing enkel afhankelijk van overheidsorganen, het gevaar van „enkel maar cijferen" door een economi sche denkmachine, zeer concreet zijn. Goddank zal de eerste tijd de S.E.R. verplicht zijn terzake alle belangrijke sociale aangelegenheden advies in te winnen van de Stichting. Naast advies college is de S.E.R. bestuursorgaan en contrölelichaam. De Raad is hiermede verantwoordelijk gesteld voor de goede gang van zaken in geheel het Nederland se bedrijfsleven. Duidelijkheidshalve vestigen we er nog eens de aandacht op, dat men „Bedrijf" d.i. complex van soortgelijke ondernemingen niet moet vereenzelvigen, wat nogal eens gebeurt, met „ondernemingen". Wat de afzon derlijke ondernemingen voor sociale en economische aangelegenheden gaan on dernemen zal door de Raad moeten worden getest aan de normen van het algemeen belang. Men zegt wel eens: als producent en consument maar samen kunnen beslissen, dan komt het wel voor elkaar. Dat is natuurlijk veel te eng ge zien. Wanneer een producent van ma chines b.v. met zijn „consumenten", dus de ondernemingen die de machines moe ten gebruiken, prijsafspraken zou maken die het uiteindelijke product veel te duur zouden doen worden, dan is wel degelijk het algemeen belang geschaad. Over de derde taak van de Raad (de verordenen de bevoegdheid) valt op het ogenblik nog weinig te zeggen. In beginsel heeft de Raad deze bevoegdheid. Wat er van terecht zal komen? We kunnen niet an ders dan herhalen wat prof. De Vries heeft gezegd: de verwezenlijking hangt van het bedrijfsleven zelf af. En dat laatste achten wij het grootste goed van de nieuwe wet. Z.H. Exc. Mgr. W. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogenbosch. zal vandaag 9 September en Maandag 11 September in de kloosterkerk der paters Franciscanen te Wychen-Alverna de Tonsuur en de Mindere Orden toedienen aan de eer waarde fraters Martialis Bak, Manuel Schilder, Odoricus Waeipoel. Berchmans Gïjsen, Januarius Müninghoff, Marianus Coenen, Terentius Zijerveld. Humbert Leers, Philotheus Kruydenberg, Genesius Rijnierse, Paschasius Brom, Magnus van Tienen. Hermenegild Geerlings, Hilde- bert Polman, Fortunatus van Vugt, Eustachius de Ridder, Placidus Franken- molen, Nicomedes Driessen. Sergius Reintjes, Valens Meys, Supplicius Lau, Chrysostomus Dukker, Regalatus Poll- mann, Gualbertus Steeman, Ludolphus Alting von Geusau, Ubaldus Muskens, Rumoldus van Sambeek, Gondulphus Hoeberichts, van de paters Franciscanen. Verder heeft Z.H. Excellentie nog de Tonsuur toegediend aan de eerwaarde frater P. Th. van Tilburg, van de Pries ters van het H. Hart, en aan de eerwaar de fraters Th. Wezenberg en G. van Hoorn, van de Congregatie van het Al- lerh. Sacrament, en 11 September a.s. het Exorcistaat en Acolythaat aan de eer waarde fraters Th. Bonarius, P. Botden, J. Brock, B. Brunott, J. Peters, J. Schuurmans, J. Schreurs en Fr. te Mar- velde van de Congregatie van het Onbe vlekt Hart van Maria (Scheut). Vervolgens zal Z.H. Exc. Mg?. W. Mut saerts Zondag 10 September in de kapel der paters Montfortanen te Oirschot de navolgende H.H. Wijdingen toedienen; Tonsuur aan de eerw. fraters Bernardus Kiewe, Johannes Beijers, Andreas Moo- nen, Henricus Lemmens, Johannes van Dooren, Johannes Schuurman, Johannes Frans, Johannes Bruininks, Franciscus Coole, Christianus Corbeij, Hubertus Somers, Paulus Goossens, Guillemus Lopp, van de Montfortanen; Mindere Orden aan de eerw. fraters Gerardus van der Eng, Henricus Tielemans. Johannes Umans, Josephus Kleijnen, Petrus van Oosten, Gerardus de Grant, Wilhelmus Thewissen, van de Montfortanen; H. Subdiaconaat aan de eerw. fraters Theo doras Hustin, Franciscus Swerts, Jo sephus Feiter, Franciscus Stams, Gerar dus Bisscheroux, Carolus Bilo, van de Montfortanen, en aan de eerw. frater D. van Diest, van de Trappistenabdij Koningshoeven te Tilburg; H. Diaconaat aan de eerw. fraters J. Spobeck. J. Som beek en J. Hijnen, van de Montfortanen; H. Priesterschap aan de eerw. fraters Leonardus Wiegman6, Wulfram Jansen, Eugenius van Iersel, Lebuïnus van Midden en Eligius Wiegmans, van het klooster „Marienkroon" te Nieuwkuyk. Tenslotte zal Z. Em. Theodosius Kardi naal de Gouvela, Aartsbisschop van Lourenco Marques (Mozambique). Zon dag 10 September in de parochiekerk van het H Sacrament te Nijmegen- Brakkenstein het H. Priesterschap toe dienen aan de eerw. fraters Otto ter Ree gen, Christianus Nissen, Joannes Kersse- makers en Wilhelmus Peeters, van de Congregatie van het Allerh. Sacrament. Tot rector van het R. K. Ziekenhuis te Groningen is benoemd pater Th. ten Berge SJ., voordien assistent aan de parochie van de H. Theresia te Den Haag; tot assistent van de H. Theresia te Den Haag pater J. Joma S.J., als mede pater A. van Zeelst S-T.; tot ka pelaan van de H. Franciscus Xaverius 'Krijtberg) te Amsterdam pater W. Wit. tenaar S J. en als assistent aan dezelfde parochie pater G. Ziekman SJ Aan het Katholiek Sociaal Centrum te Rotterdam is benoemd pater J. Rem merswaal S.J.; in zijn plaats zal als as sistent aan de parochie van de H. The resia te Den Haag worden benoemd pa ter E. v. Vught S.J.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5