v: Tijl Uilenspiegel 1 AMALIA VAN SOLMS T EKEh Belevenissen van de struisvogel Rasmusi Veiligheidsraad verwacht veto van China en dubbel Sovjet-veto Wij luisteren naar DE GANZEN Een grappige „BROEK - geschiedenis Indien V.N. rood China erkennen 1950 Commissie ingesteld LIMIET OP W.-DUITSE STAALPRODUCTIE ZOU WAARSCHIJNLIJK VERHOOGD WORDEN FRANSE COMMUNISTEN PROTESTEREN Rusland ziet zijn voorstel tot schrapping in jaarlijks rapport verworpen r J Cl Afwijking van plannen ernstig vergrijp ZATERDAG 9 SEPTEMBER 1950 PAGINA 7 Deskundigen Grote Drie in principe eens Tegen arrestatie van buiten landse partijgenoten Lie zal dam aan de V.S. de toelating der delegatie magen INTERPARLEMENTAIRE UNIE IN IERLAND BIJEEN Siatm en Thailand voor het eerst aanwezig Nederlandse motie Dewey opnieuw republikeins candidaat Jhr. Tjarde te New York ©teD.P. Fl*j>o©r Broer Dagelijks kinder verhaal door e v d Loon- en prijspolitiek Internationale wol conferentie Scheepvaartberichten Botrw met Rijkssteun Deskundigen van de drie grote Wes terse mogendheden zijn in principe over eengekomen de limiet op de West-Duitse staalproductie te verhogen teneinde te gemoet te komen aan de behoeften voor de herbewapening van West-Europa, al dus meldt U.P. De overeenkomst, die be reikt werd in besprekingen in West- Duitsland en in Londen, zal moeten Worden goedgekeurd door de Ameri kaanse, Franse en Britse ministers van Buitenlandse Zaken, die Dinsdag te New York bijeenkomen, aldus werd door offi ciële kringen meegedeeld. De aanbeve ling, die aanvankelijk gedaan werd door de geallieerde Hoge Commissie, is in het begin van deze week door de studie commissie der ministers onderschreven. Op het ogenblik mag West-Duitsland jaarlijks 11.100.000 ton staal produceren. Het ziet er echter naar uit, dat de fei telijke productie in het lopende staal- jaar dat eind September eindigt deze limiet zal overschrijden. Verwacht wordt, dat de Grote Drie sommige geschillen tussen de deskun digen uit de weg zullen ruimen, o.a. ten aanzien van: L De mate, waarin de limiet moet worden verhoogd. 2. De wijze, waarop de productiestop moet worden opgeheven. 3. Welke rol West-Duitsland zal wor den toebedeeld in het Westerse pro gramma voor herbewapening. Frankrijk bijvoorbeeld gaat accoord met een verhoging, mits deze tijdelijk is en mits de Duitse staal- en steenkolen- industrieën niet sterk genoeg worden om een dominerende rol te spelen in het De Franse communisten hebben hun voornemen te kennen gegeven tot een protestactie over te gaan in verband met de aanstaande uitwijzing van 260 in Frankrijk gearresteerde buitenlandse communisten. In het district Tarbe in Zuid-Franrijk hebben de arbeiders van enkele vlasfabrieken reeds protestverga deringen gehouden. De communisten hebben voorts een protest-telegram ge zonden aan de minister van Binnen landse Zaken, Henri Queuille, terwijl delegaties in het departement Aude bij de Spaanse grens protesten hebben in gediend bjj de plaatselijke autoriteiten aldaar. De communistische afgevaardigde André Marty zal de regering over de aangelegenheid in de kamer interpel leren. De maatregelen van de regering wa len in hoofdzaak op verdachte Spaanse réfugiés gericht. Officieel is echter reeds medegedeeld dat dezen niet naar Spanje zullen worden gedeporteerd. Mogelijk Zullen zij in een kamp op Corsica wor den ondergebracht. De Franse communistische partij heeft gisteren scherp geprotesteerd tegen de maatregelen, die de regering tegen de buitenlandse communisten heeft geno men. Het politiek bureau van de partij "eeft in een officiële verklaring gezegd: -Het politiek bureau protesteert met grote verontwaardiging tegen de af schuwelijke maatregelen, die de regering tegen de anti-fascistische vluchtelingen heeft genomen, in het bijzonder wat betreft de Spaanse republikeinen". plan-Schuman. Naar aangenomen wordt is Groot-Brittannië er voorstander van de Duitse staalproductie geleidelijk op te voeren om zijn eigen industrie in staat te stellen de toenemende Duitse concur rentie op de wereldmarkt het hoofd te bieden. Volgens Reuter zal Bevin op de bijeenkomst van de Grote Drie voorstel len de productie-limiet te verhogen tot dertien millioen ton per jaar. Naar ver luidt zouden de V.S. alle beperkingen willen opheffen. Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N., heeft verklaard, dat hij de Ver enigde Staten verzoeken zal een Chinese communistische delegatie tot de V.S. toe te laten voor geval de Algemene Ver gadering van de V.N. de Chinese com munisten zou uitnodigen. Lie, die graag de kwestie China in de V.N. geregeld zou wilen zien, heeft een telegram ge stuurd aan Xsjoe En Lai, de minister van Buitenlandse Zaken der Chinese com munisten. Daarin verklaarde hij, dat hij de V.S. zou verzoeken een delegatie uit Peiping toe te laten om de zitting van de Alge mene Vergadering, die op 19 September begint, te kunnen bijwonen, voor het ge val de Algemene Vergadering een com munistische delegatie als vertegenwoor digster van de Republiek China zou aan vaarden. Buitenlandse communisten worden niet in de V.S. toegelaten. Indien hun echter diplomatieke erkenning wordt verleend, zijn de V.S. gehouden hun toe gang tot de V.N. te verlenen. Meer dan 200 gedelegeerden, die 34 landen vertegenwoordigen, zijn in Lein- sterhouse, het Ierse nationale Parle ment te Dublin, bijeengekomen voor de 39ste jaarconferentie van de inter parlementaire unie. De conferentie wordt gepresideerd door de Ierse Pre mier John A. Costello. Vlaggen van 30 naties flankeerden .de hoofdingang van het gebouw toen de gedelegeerden gistermorgen arriveerden. Zij moesten zich een weg banen door rijen mannen en vrouwen die borden droegen waarop in het Engels en Frans dedeelneming van Ierland gelaakt werd. De Premier van Ierland John A. Costello verwelkomde de gedelegeerden die de meeste West-Europese landen, de V. S. Canada, India, Pakistan en ver scheidene andere Aziatische landen vertegenwoordigden. Ook Joegoslavië en de Spaanse réfugié-regering, die in Parijs gevestigd is, hebben vertegen woordigers gezonden. Stansgate heette in het bijzonder Siam en Thailand welkom, landen die voor de eerste maal de conferentie bijwonen. De Nederlandse delegatie op de con ferentie heeft een motie ingediend, waarin alle leden der unie worden aan gespoord, te laten uitkomen dat noch zij, noch hun respectieve parlementen en kiezers, een derde wereldoorlog willen of een ander land willen aanval len. Dat zij verder met alle volken ter wereld die hun dit mogelijk maken in vrede willen leven en dat zij niet van plan zijn zich te mengen in de binnen landse aangelegenheden van enig ander land. In de motie wordt voorts een be roep gedaan op de wereldopinie de vrede te handhaven in een wereld, waarin iedereen het leven kan leiden dat hij verkiest in overeenstemming met zijn persoonlijke verantwoordelijk heid. De motie komt later in behandeling. De Russische gedelegeerde Jakob Malik heeft gisteren in een besloten zit ting van de Veiligheidsraad laten door schemeren dat hij wellicht het 45e en 46e Russische veto zal gebruiken om aanvaarding van het jaarlijkse rapport van de Raad aan de Algemene Vergade ring te voorkomen. Men acht het verder waarschijnlijk, dat nationalistisch China in een van de komende zittingen van de Veiligheidsraad eveneens zijn veto zal uitspreken met betrekking tot de kwes- tie-Formosa. De Veiligheidsraad verwierp gisteren in de besloten zitting een Russisch voor stel om alles, wat de Raad gedurende de afwezigheid van de Sovjet-gedele geerde, (de periode van 13 Januari tot 15 Juli), heeft besloten en gedaan, als „onwettig" uit het jaarlijks rapport aan de Algeméne Vergadering te schrappen. De Raad besloot hiertoe met tien stem men tegen een, de stem uiteraard van de heer Jacob Malik zelf. Het was een proefstemming en toen de Britse voor- ZATERDAG HILVERSUM n, 298 m. - KRO: 18 90 Danny Kaye, 18.20 journalistiek week- overz., 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws. 19,15 actualiteiten, 19.25 Franse liedjes, 1935 volksliederen, 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20.12 Lichtbaken, 20.43 Steek eens op heren, 21.00 Bel Canto operafragm., 21.45 Weet u het?, 21.55 amusem.muz., 22.35 Indonesisch comm., 22.45 Avondge bed. 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto. 23.20 conc. in C v. Beethoven. HILVERSUM I, 402 m. - VARA: 18.00 nieuws, 19.15 Mandoline-ork., 18.35 zangver., 18.55 walsmuz., 19.00 artistie ke staalkaart. VPRO: 19.00. VARA: 20.00 nieuws, 20.05 Dingen van de dag, 20.15 Tirolermuz., 20.45 gram., 21.45 socialis tisch comm.. 22.00 Stradiva-sextet, 22.30 De Papalagi, redevoeringen Van Zuid- zee-opperhoofd door Otto Sterman, De zware denkziekte, 6 herh., 22.45 thea terorgel, 23.00 nieuws. 23.15 amusem.- muziek. ZONDAG HILVERSUM II, 298 m. - NCRV: 8.00 nieuws. 8.15 Ned. kerkmuz 17e eeuw. IKOR: 8.30. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 kwartet v. Mozart, 9.55 Hoogmis, 11.30 musical v. Schubert, 11.40 symph. in C v. Bizet, 12.15 apologie, 12.35 Ave Maria V. Mouton, 12.40 amusem.muz., i2 55 zonnewijzer, 13.00 nieuws. 13.20 amuse- mentsmuz., 13.45 bijbel, 14.00 symph. in G v. Haydn, cone, in C voor piano en ork. v. Beethoven. 15.10 kath. overleg, 15.35 sonate in D en in E v. Handel. 18.00 sopraan. 16.10 thuisfront, 16 15 SpartaFeijenoord, 16.30 vespers. NC RV: 17.30 strijdkr., 19.30 nieuws. KRO: 19.45 actualiteiten, 20.05 Gewone man, 20.12 Uit en thuis, amusem.muz., 21.00 Ouderavond, zo leert Uw kind ook op school, schoolradioles, deel 2. 21.30 De man, die zichzelf ontmoette, radiofan tasie, 22.35 amusem.muz., 22.45 avond gebed, 23.00 nieuws. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 nieuws. 8.15 postduiven, 8.20 gram., 3.30 volkstuin, 8.40 thuisfront. 9.10 postdui ven. 9.15 Gavotte v. Destouches, Menuet v. Destouches, sonate in A v. Mozart. VPRO: 10.00 jeugd. IKOR: 10.30. VPRO: 11.45. AVRO: 12.00 fanfare. 12.30 Zondag club, 12.40 amusem.muz., 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 13.50 Even afrekenen, heren, 14.00 Tsjechische dansen, 14.05 boek, 14.30 symph. in A v. Roussel, pia- noconc. in C v. Mozart, 15.25 film symph. no. 5 v. Tschaikowsky, 16.30 sport. VPRO: 17.20 een gedicht. VARA: 17.30 zangver., 17.50 Mexican fiesta. 1800 sport, 18.15 nieuws, 18.30 kleinkunst- herh., 19.00 Een regisseur en zijn taak, 19.30 Banjoiiers. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 reportage, 20.15 lichte muz. met zang, 21.00 cabaret Chiel de Boer, 21.30 amusem.muz., 22.00 Lys Gauty zingt, 22.30 polonaisen v. Schubert. 23.00 nieuws. 23.15 amusem.muz. MAANDAG HILVERSUM II. 298 m. NCRV: 7.00 nieuWs, 7.15 gymn., 7.30 Duitse dansen v. Schubert. 8.00 nieuws, 8.10 sport. 8.45 amusem.muz., 9.15 zieken, 9.30 conc. v. Dvorak, Japans muz. v. Strauss, 11.00 sonatine in S v. Schubert, 11.20 boek, 11.40 zang, 12.10 symph. v. Pfitner, 12.33 amusem.muz., 13.00 nieuws, 13.15 Mario- linata. 13.45 Interplay v. Gould, 14.00 schoolradio, 14.45 Trio Fantasia, 15.00 klein fruit uit eigen tuin, 15.30 kwartet in Es v. Beethoven. 16.45 zang, 17.15 populair orgel, 17.45 Antillen, 18.00 amusem.muz., 18.20 drie pianowerken v. Roussel. 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 amusem.muz., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 ouv. Fliegende Hol lander v. Wagner, conc. van Brahms, 21.20 amusem.muz., 22.00 Amerikaanse indrukken, 22.10 Stabat Mater v. Len nox, 23.00 nieuws, 23.15 conc. no. 5 in Es v. Beethoven. HILVERSUM I, 402 m. - AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 gram., 8.00 nieuws, 8.15 amusem.muz., 9.15 beroemde altstem men, 9.35 amusem.muz., 10.30 vrouw, 10.35 amusem.muz., 11.00 Op de uitkijk, 11.15 lichte muz., 12.00 amusem.muz., 12.33 In 't spionnetje, 12.38 amusem. muz., 13.00 nieuws, 13.15 sopraan en theaterorgel, 13.45 Weens radio-ork., 14.00 Wat gaat er om in de wereld?, 14.20 sonate v. Pijper, 2e deel uit Livre des enfants v. Voormolen, sonate no. 5 v. Badings, 14.50 cabaret, 15.20 volks liedjes, 15.50 voordracht, 16.05 lichte muz., 16.40 musicalender, 17.30 Padvin ders, 17.45 marsmuziek, 18.00 nieuws, 18.15 amusem.muz.. 18.30 film, 19.20 Frans progr., 19.45 landbouwmechanisa tie, 20.00 nieuws, 20.15 Cavalleria Husti- cana, opera v. Mascagni, koor en ork. v. d. Scala te Milaan, 21.25 Ménsenliefde en dynamiet, hoorspel over Alfred No bel, 22.20 amusem.muz., 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muz. zifter Jebb bepaalde, dat het voorstel op wettige wijze was verworpen, maakte Malik daartegen geen bezwaar. Aan het eind van de zitting maakte hij echter duidelijk dat over aanvaar ding van het rapport in zijn geheel nog niet was gestemd. De meerder heid van de Raad is van oordeel, dat stemming over het rapport een proce durekwestie is en niet afhankelijk is van een veto Men achtte het echter mogelijk dat Malik een „dubbel veto" zal gebruiken om aanvaarding van het rapport tegen te gaan. Dat zou inhou den dat Malik eerst zijn veto zou uit spreken over het rapport en vervol gens over een motie dat het rapport niet door een veto kan worden ver worpen. De Raad zal Dinsdag opnieuw in be sloten zitting bijeen komen om te be raadslagen over een Amerikaans voor stel om dè gehele Koreaanse kwestie in een afzonderlijk rapport aan de Al gemene Vergadering voor te leggen. De Chinese nationalistische vertegen- waardiging in de Veiligheidsraad zal waarschijnlijk haar veto uitspreken tegen het zenden van een commissie naar For mosa, om een onderzoek in te stellen naar de Sovjet-beschuldiging, dat de Amerikanen gewapende agressie op For mosa plegen. Naar Reuter meldt, zouden de Chinese nationalisten hiertoe besluiten, indien géén commissie zou worden be noemd voor eert onderzoek naar de na tionalistische beschuldiging van Russi sche agressie op het Chinese vasteland. Nationalistisch China, zo wordt van officiële zijde vernomen, heeft de vaste overtuiging, dat aan zijn klachten op de agenda gelijke waarde gehecht dient te worden als aan de Sovjet-klacht over de „gewapende invasie op Formosa", Thomas E. Dewey heeft ten derde male een republikeinse candidatuur voor het gouverneurschap van de staat New York aanvaard. Hij deelde zijn besluit Donderdag mede in een besloten zitting van de repu blikeinse staatsconventie in Saratoga Springs, bij welke gelegenheid hij tevens een felle aanval deed op de defensiepolitiek der regering. Dewey wenste te weten wat gedaan is met de vijftig milliard dollar die in de afgelopen vier jaar aan de nationale verdediging zijn besteed. Hij zeide dat de Koreaanse crisis aantoont „hoe hopeloos onvoorbereid onze nationale regering is ten opzichte van de civiele verdediging". Jhr. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer, die Nederland vertegenwoor digt in de Raad van plaatsvervangers van het Noordatlantisch Pact, is Vrij dag uit Londen te New York aangeko men. Hij verklaarde bij aankomst op het vliegveld Idlewild dat hij naar Washing ton zou gaan om de komst voor te be reiden van mr. Stikker, die de minis tersconferentie van de landen van het Noordatlantisch Pact zal bijwonen. Duitsland Gottfried Kaumann, een West-Duitse autoriteit op het gebied van de interzonale handel, heeft op een persconferentie medegedeeld, dat er on derhandelingen zijn begonnen tussen Oost-Duitsland en West-Duitsland over een nieuw handelsverdrag en over het vrije doorgangsverkeer op de wegen en spoorwegen van West-Duitsland naar Berlijn. iifiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiimiiHmmiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiniiiiiftaiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiuii üsinré Hoe Tijl bakker werd en apen en konijnen bakte Uilenspiegel verhuurde zich eens te Leuven als bakkers knecht. Hij was er nog maar twee dagen in dienst, toen de bakker zei dat hij eens alleen het deeg moest kneden en bak ken. „Goed baas, maar wat moet ik bakken?" „Wat is dat nu voor een vraag, bakt wat ge wilt, voor mijn part apen en konijnen", antwoordde de baas en ging weg. Uilenspiegel kikte niet meer en begon het deeg te kneden. Dan maakte hij er allerlei apen en konijnen van en schoof die in de oven. De bakker was razend toen hij zag wat misbaksels er uit de oven kwamen. Hij greep Uilenspiegel bij zijn nek en dreigde hem te breken. Tijl vreesde dat die grap slecht zou aflopen en om de bakker te kalmeren beloofde hij de bloem te betalen. Maar nu eiste Uilenspiegel ook de apen en konijnen voor zich op. De bakker was blij er van af te zijn en Tijl ging er mee naar de markt. Daar het juist tegen St. Nicolaas liep, kwam hij gemakkelijk van zijn rare koopwaar af en verdiende er nog aardig wat aan! Toen de bakker dat hoorde, meende hij toch nog bestolen te zijn. Hij ging op zoek naar Uilenspiegel om een deel van de winst op te eisen, voor het gebruik van zijn oven en hout, maar Tijl was nergens meer te vinden. Uilenspiegel ging in dienst bij een andere bakker. Deze gelastte hem 's nachts bloem te ziften om die 's morgens bij de hand te hebben. Uilenspiegel vroeg een kaars om licht te hebben bij dit werk. De bakker antwoordde dat dit niet nodig was. Andere knechts konden ziften in de maneschijn. Tijl zou dit ook wel kunnen. Toen ging de bakker slapen. Tijl ging naar buiten, de maan scheen en hij begon zijn zeefwerk. Toen de bakker wak ker geworden en opgestaan was en het deeg wilde gaan kneden, was Tijl nog bezig met ziften. „Wat zijn dat nu voor stre ken, denkt gij dat de bloem geen geld kost en dat je die zo maar op de grond moet strooien," zei de baas. „Ik doe wat U mij bevolen hebt," was het antwoord, „ik heb alles in de maneschijn ge zift." „Je weet toch dat ik de bloem nodig heb om deeg te maken," sprak de bakker. „Ik zal alles bijeen scharre len" zei Tijl. „Daar is het nu te laat voor, dan kom ik nooit op tijd klaar" zei de bakker. „Wel," stelde Tijl voor, „dan zal ik het deeg bij een van Uw concurrenten gaan halen." „Wat?" stoof nu de bakker op, „gaan halen; loop naar de galg en haal wat daar is." Uilenspiegel deed natuurlijk weer letterlijk wat hem bevolen werd. Hij liep naar het galgen- .V I veld, vond onder de galg het gebeente van gehangenen en bracht dit naar de bakker. Die werd ny voorgoed kwaad. „Ik ga U aanklagen bij de burgemeester, daar zul je wat van zien," riep de bakker en liep regelrecht naar de burge meester. Deze was juist op de markt en toen de bakker zich gereed maakte om zijn beklag te doen, stond Uilenspiegel al naast hem, de ogen wijd opengespalkt. De bakker was verbaasd, ver gat wat hij tegen de burge meester wilde zeggen en riep: „Wat moet jij hier doen. Wat wil je?" „Ik wil niets, maar U hebt gezegd dat ik er wat van zou zien en daarom ben ik geko men en zet mijn ogen open." „Je bent een schavuit, maak dat je onder mijn ogen uit komt", schreeuwde de bakker. „Als ik y^n onder Uw ogen moet uitkomen, moet ik langs Uw neusgaten uitkruipen," zei Tijl. De burgemeester vond dat hij nu lang genoeg naar al die onzin had, geluisterd en liet hen beiden staan. „Nu is het zeker hoog tijd om te gaan bakken," riep Tijl mi snelde er vandoor. Het Huis ten Bos" te 's-Grat>enhage Eens, vele eeuwen geleden, werd Rome belegerd. Reeds dreigden de vijanden het Ka- pitool (burcht) bij verrassing in te nemen, toen plotseling de ganzen, die bang waren gewor den door het horen van het rumoer, begonnen te snateren. Daardoor ontwaakten de sla pende schildwachten, er werd alarm gemaakt en de vijand moest aftrekken. Ter herinnering bewaarde men jaar op jaar een troep ganzen op de Burcht van het oude Rome. Dat was de gemalin van Fre- derik Hendrik (bekend uit de vaderlandse geschiedenis als de „Stedendwinger") In het jaar 1620 werd te Bo- hemen een veldslag geleverd en de daar regerende vorst zag zich tenslotte genoodzaakt zich uit de voeten te maken. Met zijn gezin nam hij de wijk naar zijn oom Maurits van Nassau in het gastvrije Neder land. Tot het gevolg behoorde de twee en twintigjarige Ama- lia van Solms. Zij trok in Den Haag spoedig veler aandacht door haar knap uiterlijk en haar helder verstand. In het jaar 1625 huwde zij met Fre- derik Hendrik. Zij was een kunst- en prachtlievende vor stin, waarvan het paleis „Huis ten Bosch" bij 's-Gravenhage, dat onder haar leiding werd gebouwd, getuigt. Het stadhouderlijk verblijf te Den Haag was een van de schitterendste en aantrekke lijkste hoven van Europa. Een bonte menigte van officieren, vorsten, edelen, ambtenaren met hun dames gaf leven en gezelligheid aan het statige Binnenhof en van die vrolijke kring van aanzienlijken was de prinses het gevierde middel punt. Molt zegt in zijn boek „Oranje boven", dat zij er bij zonder slag van had, in het vor stelijk hof een sfeer van ge zelligheid te scheppen, waar ieder zich thuis voelde. Over het „Huis ten Bosch" wil len wij een 'paar bijzonderhe den mededelen: Na de dood van Frederik Hendrik (in 1647) liet zij in het buitenverblijf te zijner ere de ontvangzaal, met behulp van de schilderkunst herscheppen in een Mausoleum, (een mausoleum is eigenlijk een grafmonument, maar in deze betekenis meer een zaal of hal ter ere van de dode), dat de roem van de stedendwinger vereeuwigde. Negen Noord- en Zuid-Nederlandse kunstschilders waren de scheppers van het kunstwerk in de grote erezaal van het Huis ten Bosch. Alle schilderstukken (van geweldi ge afmetingen) hebben betrek king op Frederik Hendrik als zegevierende krijgsheld (hij was immers de „Stedendwinger" zo je weet). Deze maand was het 275 jaar geleden dat Amalia van Solms, die de laatste jaren van haar leven in stille afzondering had doorgebracht, te 's-Gravenhage is overleden. Vandaar dat v^ij er iets over vertelden. .X.' IV 's Avonds tegen vijven kwam vader thuis. Lien en Bart za ten rustig in de netjes opge ruimde kamer en om beurten vertelden ze, hoe goed alles die dag gegaan was. „Dan zullen we nu samen eens voor het diner gaan zor gen," stélde, vader weldra voor. „Al is moeder er niet, we moe ten toch lekker eten." Van Bart's nieuwe broek doen had. Ze kon slecht met Karei mee gaan zoeken naar die broek. En alles zeggen, dat durfde ze ook niet. Karel's bui werd er niet be ter op. Hij moest en hij zou rijn broek terugvinden. „Al moet ik er het huis voor af breken," bromde hij, „die broek moet terecht." De toestand werd werkelijk merkte vader niets. En de twee spaimend. Zo kon het niet lan ger duren en vader begon ook al een beetje kwaad te worden. Gelukkig kwam er plotseling uitkomst. Er werd gebeld. „Daar is moeder al," juichte Lien. Bart zuchtte verlicht. Nu zou alles nog wel goed komen. (Wordt vervolgd) kinderen begonnen er natuur lijk niet over. Een poosje later kwam ook Karei thuis. Die rook direct de etenslucht en was ai blij, dat ze warm eten kregen. „Dat valt mee," zei hij, „moe der riiet thuis en toch middag eten." Al heel gaüw zaten ze met hun vieren te smullen. Het was wel leven vreemd, dat er een plaats aan tafel leeg bleef, maar het eten smaakte er niet minder om. Bart zat tusseij vader en Karei in. Om beurten keek hij hen eens aan, U LI IkI CUlSUS alsof hij zeggen wou: Zien jul lie niks bijzonders aan me? Op verzoek van onze trouwe Na het dankgebed moest de lezertjes van de Jeugdkrant tafel opgeruimd en de vaat beginnen wij een nieuwe serie gewassen worden. tekenvoorbeelden van bekende „Nu moei jij Lien maar even figuren uit de tekenfilms van helpen, Bart," zei vader. de beroemde Walt Disney. Het Bart was dadelijk bereid, doet ons genoegen te vernemen Weldra was hij in de keuken dat jullie dit tekenwerk aar dig vinden. Vanaf volgende week gaan we dan, enige we ken lang, een heleboel grappi ge figuurtjes tekenen. Het be looft dus wat! Maar we zullen vandaag volstaan met drie nieuwe filmsterren te laten zien: broer Konijn, ofwel Flap- bezig de borden en de schalen af te drogen. Ze waren ech ter nog niet half klaar, toen een rumoer, een soort gemop per uit de kamer tot hen door drong. „Hoor je dat?" fluisterde Lien. „Ik geloof dat Karei aan he.t mopperen is. Wat zou die nu weer hebben?" Karei was niet erg makke lijk in huis, de twee waren eigenlijk een beetje bang voor hem. Karei was zo nu en daa echt driftig. Daarom schrok ken Lien en Bart dan ook niet weinig, toen Karei ineens de keuken kwam binnenstormen en uitriep: „Zeg, Lien, weet jij ook waar die andere broek van me is? Moeder zou er een paar kno pen aanzetten. Maar nu kan ik dat ding nergens meer vin den." Van de schrik liet Lien ©en grote schaal in de bak met wa ter vallen, zodat de warme druppels naar alle kanten weg- spatten! Daardoor kreeg Ka- rel geen antwoord op zijn vraag. Hij mopperde meteen maar door: „Natuurlijk! Jullie weten weer niks. Het is mo wat moois. Ik moet die broek vanavond aan hebben. Als moeder niet thuis is, loopt al les mis." Dat liet Lien zich niet zeg gen. „Zo," deed ze kwaad, „loopt alles mis? Was alles niet netjes aan kant? Was het eten niet goed? Omdat jij die ene ouwe broek van je niet gauw genoeg vinden kuntdaar om loopt alles mis, hè!" Bart stond met grote ogen zijn zus aan te. staren. De droogdoek hield hij uitgespreid voor zich, dat Karei zijn broek toch maar niet zien zou. Want Bart speurde onraad. Geluk kig, daar liep Karei al weer naar de kamer, om opnieuw te gaan «oeken. „Lien." fluisterde Bart bang, „zou Karei die.... ik be doelmijn broek zoeken?" „Ik denk he.t wel," fluisterde Lien terug. „Het zou wel toe vallig zijn. als hij nog een an dere broek had. Maar ik durf niks te zeggen." Bart prakkizeerde er hele oor; broer V^s en broer Beer. Voor een goea begrip van deze en volgende tekenvoorbeelden zullen we eerst in het kort iets vertellen over de inhoud van de film „Het lied van het Zui den", die zo echt voor kinderen is en waar Flapoor, Vos en Beereen voorname rol in spe- lei< De film verhaalt met le- maal niet over, om zijn grote vende personen van de avon- broer in te lichten. „Ik durf turen van een klein jongetje haast niet naar de kamer te- ^at met zijn moeder terugkeert Amalia van Solms rug te gaan! Hij ziet het vast. Wat moeten we doen, Lien?" „We blijven nog maar een poosje in de keuken. Misschien gaat Karei dadelijk wel uit." Maar Karei ging niet uit. Die wilde beslist zijn broek terug hebben. En daarom bleef hij maar zoeken. Alle kasten wer den overhoop gehaald. Hij draafde van de ene kamer naar de andere. En telkens klonk zijn bromstem door de kamer: „Heeft dan niemand die broek van me gezien?" heb hem niet aan," spot laar ik wel!" dacht Bart, die tenslotte toch maar in de kamer gekomen was. Hij zat nu heel stil aan de tafel, zodat er van zijn broek niet veel te zien was. Lien liep nog maar een beetje heen en weer en deed, alsof ze nog heel wat te van me ..Ik h te \TPe „Maai op een katoenplantage in het Zuiden van Amerika. Het jon getje, zijn grootmoeder en zijn vriendjes, een neger enz. zijn op het witte doek echte men sen. Als de oude neger, Oom Remus, vertellen gaat van de wonderlijke avonturen van broer Vos, broer Beer en broer Flapoor, dan zien wij de ge tekende figuurtjes op het doek (als hier afgedrukt). Broer Konijn is elke keer de vos en de beer te slim af! Wij kunnen jullie gerust aanraden je vader en moeder te vragen of je eens mee mag gaan naar deze mooie, gekleurde film uit het land van vrolijkheid en fan tasie, die geheel Nederlands gesproken is. Zo, nu weten jullie er tenminste iets van af, vooraleer je de filmsterren gaat tekenen. Wij beginnen dan volgende week met Broer Flap oor. Oost-Duitsland Vijfduizend jonge Grieken van 14 tot 20 jaar, die geduren de de burgeroorlog door de partisanen naar landen van de Cominform zijn overgebracht, zijn volgens het blad van de Amerikaanse controlecommissie in Duitsland, „Neue Zeitung", in de Oost- Duitse provincie Saksen aangekomen. Een aantal hunner zou van 1 October af in de uraniummijnen te werk worden gesteld. Box 6 Copenhagen De Oceaanstomer voer toen weer verder. Van van Sim, dat zij aan een stok hadden gebonden, eiland af konden Sim, Sam en Rasmus het schip Daarna begonnen ze heel hun hebben en houden in een hele tijd volgen, want alle passagiers rookten de reddings:,oot te stouwen en Rasmus waste ook nog oj Grote sigaren van Rasmus. Sam en Rasmus bleven de hemden en broeken van Sim en Som én hing die le tyd goede dag staan wuiven met het hemd te drogen aan de lange nek van het vriendelijke monster. Ondertussen waren Sim en Sam klaar ge- konien met pakken en zij hadden de landkaart niet vergeten. Nu zouden ze weldra kunnen vertrekken. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft een commissie van deze Stichting ingesteld, bestaande uit des kundigen uit de centrale organisaties van werkgevers en arbeiders. Het doel van deze commissie is ook voor de toekomst een grondige analyse te verkrijgen van de economische situatie van ons land en van de factoren, die van invloed zijn op de te voeren loon- en prijspolitiek. De commissie hoopt in voorkomende ge vallen ook gebruik te maken van de voorlichting van andere deskundigen. De premier van Nieuw Zeeland Sidney Holland heeft in het huis van afgevaar digden medegedeeld, dat er waarschijn lijk in Londen een conferentie gehouden zal worden om de internationale wolvoor ziening te bespreken. In de laatste dagen zijn onderhande lingen gevoerd over de positie van wol in de wereld. Deze duren nog voort Het is waarschijnlijk, dat er conferenties ge houden zullen worden en de regering op korte termijn een minister naar het bui tenland zal sturen. De premier liet hier op volgen, dat hit in het huidige stadium geen verdere in lichtingen kon verschaffen. West-Duitsland De geallieerde mi litaire veiligheidsraad heeft de aankoop door Duitse firma's van negen treilers van 450 ton elk bij een Belgische onder neming goedgekeurd. De treilers hebben een waarde van 265.000 mark elk. Met inbegrip van het herstel der schepen zal het gehele project 3.5 tot 4 millioen Mark kosten. AKKRUMDIJK 9 te P. Elisabeth, AL- BLASSERDIJK 8 bij Bermuda, ALCOR 8 te New York. ALGORAB 8 bij St. Vin cent, ALKAID p. 8 Bornholm. ALNATI 8 bij _K. St. Vincent, AMARAPOORA, 3 v. Djakarta, 1 Nov. te Rott. verw., AM- STELDIEP 8 te Palembang, AVERDIJK 8 bij K. Race, BARENDRECHT 8 bij Som brero eii„ BENGKALIS 8 bij Ouessant, BEVERWIJK p. 8 Burlings, BLITAR 7 v. Holiandia n. Makassar, BORNEO 6 te Surabaja v. Semarang, CALTEX THE HAGUE 9 te P. Said, CALTEX UTRECHT p. 8 Malta, CERONIA 9 v. Abadan te Ran goon, CLEODORA 8 v. Miri n. Suez, DELFLAND 8 te Rio de Janeiro, DIE- MERDIJK 8 bij Flores, EDAM 8 bij K. Race, EEMLAND 9 te Las Palmas, ESSO AMSTERDAM 8 bij Flores, ESSO DEN HAAG 8 bij Sombrero eil., FELIPES p. 8 Muntok, GROOTE BEER 8 bij Finister- re. GROOTEKERK 8 te Le Havre. HAAR LEM 8 v. San Juan n. Rott., HEELSUM 8 bU K. Race. HERA 8 bij Flores. HESTIA 8 bij Fores, INDRAPOERA 8 v. Genua n. P. Said, JAARSTROOM 8 te Hamburg, JAGERSFONTEIN 8 v. Alexandrië n. Ge nua. JUPITER 9 te Alexandrië, KOTA BAROE 8 v. P. Said, KOTA GEDE 8 bij Flores, LAWAK 9 te Madras. LEKKER- KERK p 8 K. St. Vincent, LIMBURG 8 v Walvisbaai n. Kaapstad. LINDEKERK p. 8 Finisterre. LISSEKERK 8 te Aden. MAAS- KERK 9 v. Douala n. Lagos, MADOERA p. 8 Guardefui. MALVINA 8 bij Tristanda- cunda, MENTOR p. 8 Ouessant, NEW AUSTRALIA 5 Oct. v. Djakarta n. Rott., 26 Oct. verw.. NIEUW AMSTERDAM 8 bij K. Race, NOORDAM 8 bij Scilly eil., ORAN JE 8 v. P. Said n. Southampton. ORANJE FONTEIN 8 bij Freetown, OTRANTO 11 Oct v. Djakarta, 1 Nov. te Rott., PHRONTIS p. 8 Gibraltar, PRINS WILLEM II 8 bij Aden, PRINS WILLEM V 8 bij Scilly eil.. ROEPAT 3 te Singapore. RONDO p. 8 K. St. Vincent, ROTTI 8 bij Ouessant, RIJNKERK 8 te Ant werpen. SIBAJAK 9 v. Surabaja n. Djakar ta. SKAUGUM 2 Oct. v. Djakarta, 27 Oct. te Rott. STAD HAARLEM 8 te Savona, STAD MAASTRICHT p. 8 K. St. Vincent, Bij' de bouw van woningen met Rijks- steun verleent het Rijk slechts financiële faciliteiten op grond van ingekomen be stek en tekeningen. Afwijkingen daar van mogen slechts geschieden met goed keuring van Rijkswege. De laatste tijd is in verschillende gevallen gebleken, dat bij bouw met Rijkssteun zodanig van de ingediende plannen werd afgeweken, dat geen of minder steun zou zijn toegezegd, indien een plan was ingediend, dat met de werkelijke uitvoering van de bouw overeenstemde. In deze gevallen wordt een overtreding begaan, die tot gevolg kan hebben, dat de toegekende Rijks steun zal worden ingetrokken. In een brief aan de gemeentebesturen kenmerkt de minister de bouw in af wijking van de door het Rijk goedge keurde plannen als een ernstig vergrijp. Hij roept de medewerking in van de ge meentebesturen om door middel van het gemeentelijk bouwtoezicht, mede ter voorkoming van ernstige financierings- risico's van belanghebbenden, dergelijke ongeoorloofde afwijkingen te voorko men. STAD VLAARDINGEN 8 v. Narvik n. Rott, STENTOR 8 v. Istanboel te Naro. STREEF KERK 9 v. Gdyma te Hamburg, SUMATRA 8 V. Makassar n. Palembang. TAWALI 8 te Suez, TIB A 8 bij Teneriffe, TITUS p. 9 Ouessant, VEENDAM 8 v. Rott. n. New York. VOLENDAM 8 bij Scilly oü„ WESTERDAM 8 bij K Race. ZEELAND 8 v. Londen u. Kott., ZIJPENBERG 8 bij Gibraltar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 7