BELANGRIJKE VERSTERKING VAN DE AM. STRIJDKRACHTEN IN EUROPA Amsterdamse kassier bij overval ernstig mishandeld Millioen bloemen trok door Amsterdam Truman doet beroep op Amerikanen Boitard en Frederiksen nog steeds niet in hoofdstad aangekomen NIEUWE EIS TEGEN ALBERT KUYLE: EEN JAAR VOORWAARDELIJK Tot hoofd en hart V.S. MOETEN VERDEDIGING VAN WEST-EUROPA VOLLEDIG STEUNEN Ook Britse en Canadese versterking DES MORGENS VAN HALF ACHT TOT NEGEN UUR Daders maken ongeveer f1500 bait Grote manoeuvres in de Amerikaanse zone Meer goederen voor defensie door Harder en meer werken Unieke ervaring: P.S.V.-Eindhoven via televisiescherm Dode bij motorongeval te Limmen Zaterdag zouden zij naar Amsterdam vertrekken Herderlijk schrijven van Hongaarse bisschoppen Het weer. Hij was geen lid van Kultuurkamer T.N.I.-OFFICIEREN IN KIST OPGESLOTEN MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248167 Vóór de lente Nlieuwe Russische troepen in Hongarije Zendersluiting a.s. winter ft Invasie zonder weerga Het thema: „Krachtige aanval uit het Oosten" Kinderen meegelokt Amsterdamse politie houdt razzia in Oost JONGEN DOOR STROOM GEDOOD Op de Haagse kermis Panamees schip op een mijn DE NASLEEP VAN DE BALLONOPSTIJGING Bloemenspel in Stadion Antara meldt: Acht zouden er zijn overleden BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnemen'en 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk' Stumphiusstr. 45, tel 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr 27, tel 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. Wnd. hoofdredacteur: W. Severin. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroeters 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, f 1.52 per maand, f 4.55 per kwartaal. In een officiële verklaring heeft president Truman Zaterdag bekend ge maakt, dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa belangrijk zullen wor den versterkt. De omvang van deze versterkingen en het tijdstip waarop zij zullen vertrekken zullen worden vastgesteld in samenwerking met de overige Ieden-staten van het Noord-Atlantisch pact. President Truman heeft zijn besluit genomen op aanbeveling van de gezamenlijke stafchefs en van de ministers Acheson en Johnson. „Het doel van deze maatregel", zo verklaarde president Truman, ,,is de doeltreffendheid van onze collectieve verdediging te vergroten en daardoor de handhaving van de vrede te verzekeren. De grondslag voor de tenuitvoer legging van dit besluit is de mate waarin onze vrienden met hetgeen wij in dit opzicht doen gelijke tred houden. Van hen zal worden verwacht, dat zij een krachtig program van ontwikkeling hunner strijdkrachten tegenover de uitzending van meer Amerikaanse strijdkrachten naar Europa zullen plaatsen. Onze plannen steunen op de ernstige verwachting, dat onze inspan ning door een soortgelijke van hun kant zal worden beantwoord." rikaanse troepen in Duitsland, Oosten rijk en Triëst in Frankfort is aangeko men, verklaarde, dat de door Truman beloofde versterking van de Ameri kaanse strijdkrachten in West-Europa niet lang op zich zou laten wachten. Naar zijn mening zouden gevechtsklare troepenversterkingen nog voor de lente in Europa aankomen. Zij zouden waar schijnlijk naar Duitsland gezonden wor den en onder bevel komen van generaal Handy, opperbevelhebber van de Ame rikaanse troepen in Europa. De omvang der uitbreiding van de Amerikaanse troepensterkte in Duitsland zou afhangen van de uitbreiding van de troepensterkte van de andere landen van het Atlan tisch pact. De West-Duitse bondskanselier Conrad Adenauer heeft verklaard, de verklaring van Truman, volgens welke meer Ame rikaanse troepen naar Europa gezonden zullen worden, namens zyn regering toe te juichen. Naar Associated Press uit Washing ton meldt zouden president Truman en zjjn medewerkers tot de overtuiging ge komen zijn, dat de Ver. Staten volledige steun moeten verlenen en deel moeten nemen aan de organisatie van een grote Atlantische -strijdmacht, voor de verde diging van West-Europa. In deze strijd macht zouden Duitse eenheden moeten worden opgenomen, waarvan een Ame rikaan opperbevelhebber zou moeten zijn. In Washington wordt zowel Eisen hower als Bradley genoemd als even tuele opperbevelhebber. In officiële kringen wordt echter elke speculatie in dit opzicht voorbarig geacht. Volgens Reuter zouden de V.S. één West-Duitse divisie in de Atlantische strijdmacht wensen op te nemen en te vens de West-Duitse politie wensen te zien versterkt. Het Amerikaanse plan, in eerste aan leg ontworpen door de ministers Acheson en Johnson en thans op het Witte Huis in studie, voorziet, volgens A.P., tevens in de uiteindelijke benoeming van een Amerikaan tot opperbevelhebber van de gecombineerde Westerse legers. Vijf tot tien nieuwe Amerikaanse di visies zouden, zodra daarvoor de nodige troepen ter beschikking zijn, worden toe gevoegd aan de Amerikaanse troepen die zich reeds in Duitsland bevinden, doch het zal waarschijnlijk vele maan den duren, voordat het zover is. Deze besluiten zijn, volgens A.P., door de leidende regeringspersonen genomen met het oog op de besprekingen, die minister Acheson de volgende week in New York zal hebben met de ministers Bevin en Schuman en later met alle mi nisters van Buitenlandse Zaken van de landen van het Atlantische Pact. BQ de komende onderhandelingen zal Van Amerikaanse zijde verlangd worden, dat de landen van het Europese conti nent zich naar verhouding even vele inspanning zullen getroosten als de Ver. Staten. Tegelijk met Amerikaanse verster kingen zullen Britse en Canadese naar Europa gezonden moeten worden. Verantwoordelijke zegslieden verkla ren, dat de Ver. Staten thans bereid zijn in de financiering van het herbewape- ningsprogtram en de tenuitvoerlegging daarvan een grotere rol te spelen dan tot dusver was voorzien mits Europa zijnerzijds doet wat het kan. Het voornaamste motief van de Ame rikaanse belangstelling voor een Atlan tisch leger is zonder twijfel de gedachte, dat slechts op deze manier het grote po tentieel van Duitsland gebruikt kan worden voor de versterking van de kracht van het Westen. Volgens Reuter verwacht men te Washington dat de voorstellen betref fende Duitsland oppositie van de beide andere ministers zullen ondervinden. Volgens de laatste aanwijzingen, zou Engeland het probleem van Duitsland herbewapening benaderen met het vol gende voorbehoud: 1. De bewapening van de Atlantische mogendheden moet in de eerste plaats komen en mag niet worden vertraagd door het uitrusten van Duitse strijd- krachten. 2. In de critieke periode, waarin de minimum-noodzakelijke defensie van West-Europa moet worden opgebouwd, moet alles worden gedaan om te voor komen, dat de Sovjet-Unie wordt gepro voceerd tot actie, waardoor de Westelijke mogendheden direct of indirect zouden worden verwikkeld in gelijktijdige mili taire operaties in het Verre Oosten en in West-Europa. 3. Herbewapening van Duitsland op dit ogenblik zou bezorgdheid verwekken in de voormalige door Duitsland bezette gebieden in West-Europa en zou landen als Polen en Tsjechoslowakije verder in de armen van de Sovjet-Unie drijven. Wel is het waarschijnlijk dat Enge land en Frankrijk zullen instemmen in een bijdrage van Duitsland tot de West- Europese defensie, die in de eerste Plaats zou moeten bestaan in een ver groting van de industriële productie en in een bijdrage van grondstoffen. Generaal Mark Clark, bevelhebber van de Amerikaanse grondstrijdkrachten, die Bisteren voor de inspectie van de Aine- Goed ingelichte diplomaten in Wenen zeggen dat onlangs weer drie Russische divisies in Hongarije gestationneerd zijn. Zij kwamen regelrecht uit Rusland. Er is geen enkele aanwijzing dat Russische legereenheden die reeds in Hongarije gestationneerd waren, zullen worden te ruggetrokken. Het ziet er naar uit dat de nieuwe divisies ter versterking en niet ter vervanging dienen, verklaren genoemde kringen. Radio-Vaticana meldt dat de Hongaar se regering 300 kloosterlingen uit de grensprovinciën Mosony, Sprong, en Vacz heeft gedeporteerd en dat de politie 40 kloosters heeft bezet. Het Vaticaan voegt er aan toe, dat alle „onbetrouw bare elementen in een strook van 60 km breedte langs de Hongaars-Oostenrijkse grens" zijn uitgewezen. In afwijking van eerder gepubliceerde berichten, dat de, zenders van de om roepverenigingen op de eerste vijf werkdagen van de week zouden sluiten van half acht tot half negen en van half vijf tot zes uur, op de Zaterdagen van half acht tot half negen, terwijl de Zondagen buiten de beperking val len, wordt thans medegedeeld, dat op verzoek van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op de weekdagen de sluitingsuren des mor gens zullen zijn van half acht tot ne gen uur. (Van onze speciale verslaggever) De Aalsmeerse bloemeninvasie op de tweede Zaterdag van September is een schone traditie geworden, een jaarlijks evenement, dat in letterlij ke zin kleur geeft aan wat van ouds de feestmaand is, hier in Amsterdam. Het druilerig herfstweer onder een dreigend dichtgesjorde lucht, die nochtans de regen voor zich hield, kwam naar onze smaak het bloe mencorso meer ten goede dan de meest stralende zomerzon. Want deze exuberantie van najaarsbloemcn, asters en chrysanten, rozen, dah- (Van onze verslaggever) Zaterdagmiddag 2 uur hebben twee jongelui een overval gepleegd op de bejaarde kassier van het Coöperatief Restaurant aan het Molenpad te Amster dam. De kassier, de heer Spijdei, die de kas aan het opmaken was, werd neerge slagen. Er werd ongeveer 1.500 aan kasgeld buitgemaakt. De heer Spijdei is met een schedelbasisfractuur in ernsti ge toestand naar het Wiihelminagasthuis overgebracht. Een serveerster ontdekte de overval, toen zij vuile kopjes en ander vaatwerk opruimde en plotseling een hevige 6lag in het aan de voorzijde van het gebouw naast de ingang gelegen kantoor hoor de. Ze ging terstond kijken en liep een jongeman tegen het lijf, die uit het kan toor kwam en veel haast had. „Wat is er gebeurd?", vroeg zij hem. „Er is iemand gevallen", was het antwoord. Daar de serveerster dacht, dat de jonge man hulp ging halen, heeft ze hem la ten gaan. In het kantoor vond ze de kas sier op de grond liggen. Hij bloedde he vig uit neus en oren. Naast hem lagen een portefeuille en de ijzeren geldkist, die altijd met een ketting aan zijn bu reaustoel was bevestigd. De kassier bleek overvallen te zijn juist toen hij het ont vangen geld wilde opbergen. Bij een eerste onderzoek werd ongeveer 1.500 Vandaag zijn in de Amerikaanse zone van Duitsland grote manoeuvres begon nen, waaraan door ongeveer 100.000 man troepen Amerikanen, Engelsen en Fransen van de bezettingsmacht wordt deelgenomen. De manoeuvres zullen een week duren. Het thema is: „Een aanval van nume riek sterkere strijdkrachten, die uit het Oosten West-Duitsland trachten binnen te dringen". Generaal Mark W. Clark, commandant van alle Amerikaanse landstrijdkrach ten, is uit Washington overgekomen om de manoeuvres gade te slaan. Tanks, vliegtuigen, artillerie en para troepen zullen in actie komen, zelfs zullen per vliegtuig versterkingen worden aan gevoerd tot uit Triëst toe. Een cavalerie-regiment der Ameri kanen treedt op als aanvaller. Zij wor den geacht minstens zes divisies sterk te zijn, twee maal zo sterk als de ver dedigers. ^resident Truman heeft Zaterdagavond in een radio-rede een beroep op het Amerikaanse volk gedaan om meer goederen voor de defensie te produceren door harder en meer te werken. Hij bepleitte bekostiging van de toegenomen hitgaven voor de defensie uit hogere belastingen en kondigde de instelling hhn van een stabilisatie-orgaan, dat de prijzen in bedwang zou moeten hou den en zo nodig tot prijscontrole zou moeten overgaan. president verklaarde, dat de uitgaven voor de defensie van het huidige T'e'l van 15 milliard dollar op een jaarlijks gemiddelde van ten minste 30 hiilliard zullen worde? gebracht. „In het komende begrotingsjaar zullen wij Waarschijnlijk meer dan 30 milliard moeten besteden en wij moeten ons er °P voorbereiden, dat wij nog vele jaren een zeer groot defensieprogram ®h°eten handhaven", aldus Truman. „Inflatie zal daarbij onvermijdelijk zijn, ^nzij Wjj maatregelen nemen. Wat de prijzen en lonen betreft, wil de rege- thans geen maxima vaststellen, maar maxima zullen onmiddellijk en tachtig ingevoerd worden, wanneer de situatie zulks vereist", aldus Truman. De wedstrijd tussen PSV en Eindho ven werd niet alleen aanschouwd en beleefd door de vijftienduizend toe schouwers, die gewapend met parapluies en regenjassen naar het Philips Sport park waren getogen. Thuis, aan zijn vei lige en droge (overigens nog niet bran dende) haard zat nog een ander leger toeschouwers, namelijk dat der bezit ters van televisie-ontvangers, die de opening van het seizoen door de Eind- hovense topklassers keurig en wel op hun schermpje gepresenteerd kregen. Keurig en wel, inderdaad. Ondanks het donkere, ja grauwe weer, waren de uit gezonden beelden niet alleen van een opvallende helderheid, maar bovendien misten ze de trieste atmosfeer van het wedstrijdbeeld, zoals we dat in de mot regen van de werkelijkheid beleefden. De getuigenissen van verschillende luisteraars over dit experiment waren unaniem vol lof en, dat stellig niet zon der reden. Speciaal met de telelens slaagden de cameramen Erik de Vries en Jan Castelijns er voortreffelijk in, het wedstrijdbeeld vele malen te repro duceren op een manier, zoals zelfs de toeschouwers op het veld dit niet kon den waarnemen. Ook verder hebben de vitaliteit en 't variatievermogen van de camera's het duel van de Eindhovense eerste klassers via de televisie nauwe lijks minder levendig gemaakt dan in de werkelijkheid. Wat de gesproken commentaar be treft, wel daarover kunnen wij ons moeilijk een juiste uitspraak aanmati gen, aangezien wijzelf de vererende uitnodiging hadden ontvangen, bij dit experiment de verzorging van het ge sproken woord voor onze rekening te nemen. Wij mogen u echter wel een indruk geven van onze ervaringen en dat is dan deze, dat een televisiever- slag met het thans alom bekende ra dioverslag weinig van doen heeft. Bij een televisie-uitzending zal de spreker zich waarschijnlijk méér dan wij dat als uit de radio overgestapt proefko nijn deden van een direct verslag moeten onthouden, om zich te bepalen tot 'n kort en zeker niet te overvloedig gegeven commentaar. Een ander essenti eel verschil tussen de uitzendingen van radio en televisie is, dat de radioverslag gever alléén werkt en dus alléén de inhoud van zijn reportage bepaalt, ter wijl bij de televisie volstrekte harmo nie nodig is tussen hem en de came- iamensen, wier taak bij deze uitzen- ing overigens wel de belangrijkste is. In ieder geval zijn we daar te Eind hoven een unieke ervaring rijker ge worden. Cr. vermist. Enig kleingeld was achterge bleven en ook hetgeen zich in de porte feuille bevond. Onmiddellijk heeft de herveerster de gérant van het restau rant gewaarschuwd, die op zijn beurt de politie en de G.G.D. alarmeerde. De heer Spijdei, die bewusteloos was maar weer spoedig bijkwam, is naar het Wil- helminagasthuiö overgebracht. Hij is 69 jaar oud, al 55 jaar in dienst van de coöperatie, die het restaurant exploi teert, en zou binnenkort met pensioen gaan. De overval is gepleegd door twee. jon gemannen, van wie een de kassier heeft neergeslagen, terwijl de andere op de uitkijk stond. Het signalement van bei den is bekend, omdat de een door de serveerster werd gezien en de andere door iemand, die toevallig voorbijkwam (het restaurant is in een stille straat ge legen). Het signalement is echter maar vaag en de politie verzoekt dan ook getuigen zich aan het politiebureau Singel te wil len melden. De kassier zou vanmiddag verhoord worden. Zijn toestand is voor uitgaande. De jongemannen zijn beiden, tegelijk in zijn kantoor gekomen en de den eerst voorkomen alsof zij een di ner kwamen bespreken. Even later vroe gen zij echter om werk en tenslotte zei- de de een tegen de ander: „Vooruit, nu moet het maar!" Zij gaven de kassier stompen in het gezicht en sloegen hem met een hard voorwerp waarmee is nog onbekend op het hoofd, waardoor de kassier in elkaar zakte. Na een greep gedaan te hebben in de geldkist zijn ze gevlucht, een portefeuille met f 1200 en een stapeltje wisselgeld in een kast on aangeroerd latend. De Amsterdamse politie heeft Zondag avond omstreeks zes uur een uitgebreide razzia gehouden in Oost, omdat er op het hoofdbureau bericht was binnengekomen, dat een vijfjarig meisje was ontvoerd. Dank zij deze razzia konden twee jongemannen, respect. 15 en 20 jaar oud, worden gear resteerd. Zij hebben twee vijfjarige meisjes ontvoerd, die konden worden achterhaald. Het ene meisje speelde met een vierjarig zusje op het zandterrein in Zuid. Dit zusje kwam haar ouders vertellen, dat het meisje door een jongeman op de fiets was meege nomen. De ouders waarschuwden de po litie, die met alle beschikbare manschappen er op uit trok: twee radiowagens, vijf mo torrijders, een auto en het aanwezige poli tiepersoneel van twee afdelingen. Hoewel ze slechts het signalement van het ont voerde kind had. kon ze toch reeds na een kwartier de jongeman in de buurt van de Kruislaan arresteren. Tijdens de razzia werd op het zandter rein achter het Amstelstation ook een 20- jarige man gearresteerd, die eveneens een vijfjarig meisje had meegelokt. De politie waarschuwt de ouders hun kinderen na het invallen van de duisternis niet zonder toezicht op zandterreinen en dergelijke te laten spelen. Zondagmiddag om drie uur heeft zich op het kermisterrein aan de Maliebaan, te 's-Gravenhage, een dodelijk ongeluk voorgedaan De tienjarige J. O., uit de Pieter Bothstraat, kwam in aanraking met de afrastering van het kermister rein, welke onder stroom bleek te staan, en is ter plaatse overleden. Uit een onderzoek door de Haagse recherche ingesteld, is gebleken, dat de 31-jarige kermisexploitant L. C. G., uit Delft, die met zijn wagen buiten het terrein stond, clandestien een lichtaan- sluiting had gemaakt met een wagen, die binnen het terrein was geparkeerd. (Van onze correspondent) Gisteravond, terwijl te Limmen ker mis gevierd werd, stak een man die onder invloed van sterke drank was, plotseling de weg over nabij de Vier sprong. Op dat ogenblik kwam van Alk maar de motorrijder A. v. Weert van de Rijksstraatweg te Heemskerk met zijn vrouw achterop met een vaart van ongeveer 40 km aangereden. De motor moest uitwijken voor de dronken man, de bestuurder raakte daardoor de macht over 't stuur kwijt en sloeg over de kop. De man was op slag dood. Zijn echtge note, die op de duo zat, werd volgens de eerste berichten zwaar gewond, maal later vernamen wij dat zij slechts lichte verwondingen heeft opgelopen. Zij zo wel als het stoffelijk overschot van haar man zijn naar het ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Omstreeks vier uur in de afgelopen nacht is een Panamees schip, de Sparto bü boei E. T. 14, dwars voor Ameland, op een mün gelopen. Het schip was ge laden met stukgoed op weg van Ham burg naar Amsterdam. De „Holland" van de rederij Doeksen is om zes uur ter assistentie uitgevaren. Het schip schijnt weinig schade te hebben opgelopen en het zou op eigen kracht de reis naar Amsterdam hebben voortgezet. Ook Klein Duimpje met de zevenmijlslaarzen en het Ros Beyart met de vier Heemskinderen trokken door Amsterdam. De Franse ballonvaarder R. Boitard en zyn Zweedse metgezel Frederiksen zijn nog steeds niet in Amsterdam aan gekomen. Nadat de Nederlandse ballon vaarster, mevr. Boesman, en een groot aantal journalisten reeds Zondagochtend een vergeefse tocht naar het Centraal Station te Amsterdam hadden gemaakt, troffen zij ook Zondagavond de in de Russische zone van Duitsland gelande ballonvaarder niet aan in de Scandina- vië-expres, die om 19.50 in Amsterdam binnenstoomde. De Scandinavië-expres heeft in Hannover aansluiting op de trein uit Maagdenburg, waarmede Boitard en Frederiksen volgens het Oost-Duitse persbureau A.D.N. Zaterdag reeds naar Amsterdam zouden zijn vertrokken. Naar het Zweedse consulaat te Berlijn meedeelt had het Vrijdag een telegram van Frederiksen ontvangen, waarin deze meedeelde, dat hij Zaterdag met Boitard naar Amsterdam zou vertrekken. Frederiksen vertelde Zaterdag per te lefoon aan de vertegenwoordiger van David Caruso, een zevenjarige jon gen- uit Chicago, raakte tijdens een spelletje bekneld in de smalle ope ning tussen twee huizen, waarna de jongen niet meer voor- of achteruit kon. De brandweer kwam er aan te pas, smeerde de wanden vol vet en brak ook nog wat stenen uit de muur. Toen kon David zonder kleerscheuren bevrijd worden. In een herderiyk schreven, da>t giste ren in alle Hongaarse kerken is voor gelezen, hebben de Hongaarse bisschop pen de gelovigen ervan in kennis ge steld, dat de regering de ontbinding heeft bevolen van 63 van de 67 in Hon garije werkzame kloosterorden en con gregaties, zo melden Amerikaanse pers- bureaux uit Boedapest. „Wij waren diep geschokt door dit besluit", aldus de bis schoppen. „doch er blijft ons niets an ders over dan te protesteren." In het schrijven wordt gezegd, dat 10.000 mannelijke en vrouwelijke kloos terlingen door het bevel der regering gedwongen worden terug te keren tot het iekenleven. De bisschoppen zeggen verder, dat de Kerk Gods zegen zal afsmeken over het onlangs tussen de bisschoppen en de re gering gesloten accoord, „De Kerk hoopt", aldus het herderlijk schrijven, „dat het accoord zal bijdragen tot het welzijn en de welvaart van Hongarye." (Wij geven dit bericht uiteraard met het grootste voorbehoud en hopen hier over spoedig nadere gegevens te kun nen publiceren. Red.). het Zweedse consulaat te Berlijn: „Ik ben door de Oost-Duitse politie goed be handeld. Er was geeh sprake van dat ik gevangen gezet werd. Ik werd onderge bracht in een hotel in Maagdenburg en mocht de stad ingaan doch deze niet ver laten." Frederiksen vertelde verder, dat Boi tard en hij. na het vertrek uit Amster dam, Zaterdag voor een week. van hun koers waren- afgeweken. Zij dreven uren lang door dichte regen en verloren alle oriëntatiemogelijkheid met de grond. Zij hadden enige tijd nodig om bij de lan ding hun positie te bepalen. „De Oost-Duitse politie hielp ons de ballon opvouwen en zorgde goed voor de mand", aldus zeide Frederiksen aan de consul. Frederiksen zeide verder, dat de Oost- Duitse autoriteiten het zo geregeld had den, dat Boitard de ballon zelf mee terug kon nemen. De Oost-Duitse autoriteiten hadden hem, Frederiksen, verzocht voor de Oost- Duitse radio te verklaren, dat hij goed behandeld was. Hij had daarin toege stemd. In een telefoongesprek, dat de heer Boesman Zondagavond voerde met mevr. Frederiksen in Malmö, vertelde de laat ste, dat ook zij nog niets vernomen heeft van haar man. lia's en gladiolen, behoefde juist een atmosfeer als deze om in haar volle pracht te gloriëren, een laaiende brand van schoonheid, die nog lang na zal gloeien in de herinneringen van duizenden en duizenden, die 't sprookje hebben aanschouwd. Want een sprookje was het, voor jong en oud, voor de jeugd in het bijzonder, die nu niet eens Tom Poes, Mickey Muis of andere figuren van min of meer Amerikaanse huize aanschouw de. maar de klassiekej^erschijnin- gen nit het vertelseMWek: Klein Duimpje met de zevenmijlslaarzen, de Vier Heemskinderen op het ros Beyart, Sneeuwwitje, Alice en wat al niet meer, alles van bloemen. Men kreeg wel een beeld van de ca paciteit van het bloemendorp onder de rook van Amsterdam, bij het langstrek ken van dit corso, waarbij vergeleken het wereldvermaarde bloemenfestijn van Nice slechts kinderspel is. Er is weliswaar niet met bloemen gegooid en het was minder bewegelijk en druk, zonder Zuidelijk temperament, maar daar stond tegenover, dat de kwaliteit van het verwerkte materiaal het beste was, dat op enigerlei tuingrond, waar dan ook, wordt gewonnen. In totaal reden 53 versierde voertuigen in de stoet mee. die zonder uitzondering de toets der critiek konden doorstaan, dik wijls voortreffelijke staaltjes van ont werp en vakkundige uitvoering. Want hier werd met bloemen getoverd: een droom van kleur en gloed, zoals dit corso door de straten van Amsterdam trok, waar men al vroeg in dichte rijen wachtte lang de route. Het is stel lig een der mooiste vertoningen ge weest. sinds lange tijd in de straten van Amsterdam, door het in massa toe gestroomde publiek volop genoten en gewaardeerd Vóór het corso in de namiddag uit trok werd in het Stadion een bloe menspel gegeven. Er waren naar schatting tienduizend bezoekers, want dit moet zich nog even inleven en misschien is het een volgende keer ook mogelijk het geheel nog wat te verlevendigen. Zeeverkenners met vlaggen en turnmeisjes van ettelijke gymnastiekverenigingen zorgden in derdaad voor de beloofde demonstra tie van jeugd en bloemen, een show van kleur en beweging tussen reus achtige bloemmozaïeken, die op het stadionveld waren uitgelegd. Er na men ook ruiters aan deel en vanzelf sprekend alle praalwagens van het corso. De keuze van de muziek droeg wel tot de stemming bij: fragmenten uit het Dreimaderlhaus van Schubert, de Bloemenwals van Tschaikowsky en Slavische dansen van Dvorak. Het spel, dat o.m. werd bijgewoond door Burgemeester d'Ailly. beschem- heer van het corso, en de Burgemeester van Aalsmeer, dr. Peereboom-Voller, stond onder artistieke leiding van Toon Noyons, terwijl de algehele r„gie berust te bij Marius Kruyne. De tekst van Ed. Terlingen werd gezegd door Jenny van Maerlant en Ted de Cloet. En wil men tot slot nog enige cijfers: ruim een millioen bloemen werden in stoet en spel verwerkt, op zijn plaats ge bracht en gehouden door een millioen meter draad. Verder had men 40.000 kg mos gebruikt en 5.000 graszoden. De grootste praalwagen, welke de bloemen- koningm vervoerde, was 12 meter lang. Er waren 50.000 bloemen in verwerkt. Verwachting tot Dinsdagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen en meest matige wind tussen Zuid en Zuidwest. Later van het Westen uit opklaringen en matige tot vrij krachtige naar West ruimen de wind. Vannacht vrij zacht, mor gen overdag iets lagere temperatu ren dan vandaag. Zon: 6.08—19.03. Maan: 6.19—19.1L In beroep voor de BijzondereRaad van Cassatie stond Zaterdag terecht de schrijver en jourvjalist L. M. A. K. (Al- bert Kuyle) uit Bnthoven, die te Utrecht veroordeeld werd tot vier jaar gevange nisstraf en ontzetting uit de rechten van het bekleden van ambten, het dienen big de gewapende macht en het actief en passief kiesrecht voor het leven. Dit vonnis werd uitgesproken op grond van de beschuldigingen, dat K. tijdens de oorlog in geschrifte afbreuk deed aan de waardigheid van onze regering te Londen, de Duitsers en hun oorlogvoe ring verheerlijkte, anti-Joodse en anti- bolsjewistische propaganda maakte, de strijd tegen het bolsjewisme verheerlijk te tijdens het bondgenootschap met Rus land tegen het nationaal-socialisme, af breuk deed aan de geest van verzet en de aandacht op vooroorlogse handelingen van enige schrijvers vestigde, waaruit anti-Duitse gezindheid zou moeten blijken. In beroep van cassatie voerde de ver dediger van K„ mr. A. J. M. van Dal, aan, dat bij K. de opzet om de vijand te bevoordelen, niet aanwezig is geweest. Men moet zijn oeuvre als geheel en niet voor een klein deel bezien om zich een beeld te vormen. Zelfs voorwaardelijke opzet was niet aanwezig, aldus de ver dediger, die zeide, dat K. van oudsher pamflettist is, die veeleer met schuim taarten en tomaten smijt, dan het vlij mend rapier hanteert. Hij schreef ge voelstaal, die niet zo letterlijk moet wor den genomen als bijvoorbeeld aanmanin gen van belastingen of van schuldeisers K„ aldus de verdediger, is geen lid van de Kultuurkamer geweest. Hij heeft in 1942, toen hij aan het Algemeen Han delsblad werkte, zijn werk er aan ge geven, omdat er Duitse voorschriften kwamen, die niet met zijn opvattingen strookten. De verdediger achtte deze feiten verzachtend. Hij vroeg om een voorwaardelijke straf voor K. De procureur-fiscaal kwam tot eenzelf de conclusie, namelijk een jaar voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar, de bijkomende straffen voor de tijd van tien jaar. Boeken zijn het venster, waardoor men uitzicht heeft op de wereld. J Wel achtte de procureur-fiscaal het misdrijf van hulpverlening aan de vijann zonneklaar bewezen. De scheld- en pamfletvorm was onaanvaardbaar. Nog snijdt het geschrijf van K., dat in oor logstijd reeds diep wondde, als landsver- radelijk door de ziel. Rekening houdende met alle omstan digheden, ook met de korte zuiverings periode voor journalistiek werk en de uitsluiting voor literair werk tot 1951, kwam de procureur-fiscaal tot de con clusie, det met een voorwaardelijke straf kon worden volstaan. De president bepaalde de uitspraak op 30 September. Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat het Nederlandse troepen trans portschip de „Waterman" dat in de ha ven van Tandjong-Priok is aangehouden, tien T.N.I.-officieren als gevangenen aan boord had. die in een kist opgeslo ten waren. Acht van de tien zouden tijdens de reis zyn overleden; twee zou den er, hoewel zeer verzwakt, nog in leven zyn. Antara meldt, niet voldoende opheldering te hebben kunnen krygen, ook niet wat betreft het eventueel vast houden van het schip door de Indonesi sche autoriteiten voor het instellen van een onderzoek. Aneta verneemt van Nederlandse mili taire zijde, dat de „Waterman" militairen van Timorese landaard van Balik Papan naar Kupang vervoerde. Tijdens deze reis zijn, zoals bekend, twee versteke lingen- van Indonesische landaard ont dekt, die zich echter niet konden iden tificeren. Na gedurende de reis in ver zekerde bewaring gesteld te zijn, zijn deze verstekelingen overeenkomstig de voorschriften te Priok aan de politie overgeleverd. Sindsdien heeft de „Wa terman" haar taak van het vervoer van militairen op normale wijze voortgezet, aldus deze Nederlandse militaire auto riteiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1