Hoogtijdag voor de R.K. bouwvereniging „St. Bavo" Paardensport en -fokkerij in Wieringermeer Belevenissen van de struisvogel Rasmus (U Het Klaverjasconcours te Aalsmeer Nog eens het concours te Slootdorp Sint Antoniusschool betrok eigen gebouw Architect als onvrij willige verstekeling HERINGA WUTHRICH 68 nieuwe woningen plechtig ingezegend Vele sprekers AGENDA' Enorme belangstelling leidde tot overweldigend succes Nooit Gedacht" wint ereprijs Burgemeester droeg school aan bestuur over school- TAXI? Bet 13000 Dagelijks kinder verhaal door Clevin MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950 PAGINA Officiële bijeenkomst Zilveren kloosterfeest van pater Groen Orgelbespeling AERDENHOUT Geslipt ZANDVOORT BALLET RECITAL OPENLUCHTTHEATER LaaUte H.O.V.-Zomer- concert Zomeravondvoetbal Burgerlijke Stand „The Zandvoort Boys" debuteerden De heer M. Doornekamp met pensioen Vuurwerk bood fantastische aanblik VOGELENZANG HENGELSPORT „Nooit Gedacht" derde in feestconcours Vrijstaande Verenigingen HEEMSTEDE Verkeersongeval TWEE BROEDERS PER CONSTELLATION NAAR ARUBA Acht en twintig kilo appels als bagage Ongelukkige val SANTPOORT Ruiten van St. Liduina- school gesneuveld HOOFDDORP R.K. Meisjesgymnastiek vereniging D.I.O. K.A.J. Geslaagd Klaver jas-tournooi HALFWEG Ziekentriduum ZWANENBURG Ere-medaille in goud CoILecte voor de kanker bestrijding REPATRIËRINGS- EN TROEP EN SCHEPEN Van Rotterdam Ahoy' plot seling naar New York Fockema Andreae naar Indonesië SASSENHEIM Het gebouw Beurs van Amsterdam WASSERIJ DUYN OAC er NACHT Een hoogtijdag was het gisteren zeker voor de RK. Bouwvereniging St. Bavo Haarlem (O.) en niet minder voor 68 bewoners door de plechtige inzegening en officiële ingebruikneming der nieuwe woningen. Tegen half twee kwam de zeereerw. heer pastoor G. A. Jongejan met zijn beide kapelaans J. L. W. Witteman en A. C. Cras de kerkelijke inzegening ver richten. De bewoners hadden voor deze gelegenheidjlpna allen de vlag uitgesto ken en de "uren open gezet om de kerkelijke inzegening te laten verrich ten. Huis voor huis werd de inzegening verricht, wat op de aanwezigen een diepe indruk maakte. In de St Theresia-kleuterschool werd de officiële bijeenkomst gehouden. De voorzitter, de heer A. Rood, verwelkom de de heer A. Angenent als wethouder van Volksgezondheid en pastoor G. A. Jongejan; verder de directie van Bouw en Woningtoezicht, de heer Kulemeyer, architect B. Stevens en echtgenote, de aannemer-uitvoerder en opzichters, de vertegenwoordigers oer verschillende bouwverenigingen, de kath. raadsfractie, de kath. Aroeiaersbeweging en nog ver schillende andere vertegenwoordigers. De voorzitter merkte op dat velen een offer moesten brengen om een vrije Zondagmiddag te besteden aan de ofii- ciële ingebruikneming van de nieuwe woningen. Een goede woning echter is goud waard. "Vv ij moeten medewerken aan de opbouw en steeds meer bouwen. In September 1948 begonnen en in Sep tember 1950 gereed, het is onze vreug de en een vreugde onder elkander. Spr. bracht dank aan alle medewerkers van hoog tot laag. „Als voorzitter van een kath. bouwvereniging had ik weer een bede afgesmeekt om Gods zegen over de nieuwe bewoners en hun huizen", aldus besloot de voorzitter zijn toespraak. De wethouder van Volksgezondheid, de heer A. Angeneni, nam niema het woord. Het was voor hem geen offer nier heden middag te komen. Hij wilde dat hij iedere Zondag zo iets had aan ie 'Dieden. In Oost is nog niet veel aantrekkelijks maar de wijk is door het gemeenie- oestuur onder de aandacht genomen. Ook hij dankte ae aannemer en veraere medewerkers en niet minder het bestuur der bouwvereniging St. Bavo. De wet houder wenste het bestuur geluk met deze 68 woningen en ging dan even die per in op de zorgen van een bouwver eniging. De bewoners te maken tot goede bewoners, dat is een sociale taaie. Ge zinsleven te bevorderen aan ae ver volmaking van geest en leven. Tenslotte wenste hij de voorzitter der bouwvereniging veel succes toe in zijn functie. Pastoor Jongejan was het een vreugde de zegening te mogen verrichten. Alle maal Dlijde gezichten en gelukkige men sen rondom ae bouwvereniging. Spr. verzocht het bestuur door te gaan met dit werk en wenste zijn zegen toe. „Moge uw werk veel verlichting bren gen en Gods zegen er op rusten", aldus ae pastoor. Architect Stevens was het niet eens met wethouder Angenent dat er in Oost 'niet veel aantrekKelijkheid is en gaf hierbij enige voorbeelaen. Verschillende zusterveren. voerden nadien nog het woord: de heer Van Campen als verte genwoordiger van de HaarL bouwver enigingen. De heer Veltman namens bouwvereniging St. Bavo Haarlem (N.), ae heer Goedemans voor St. Jozef van Haarlem (W.), ae heer Verbeek voor het Huisvestingbureau De heer A. v. a. Veldt sprak voor de raadsfractie van ae KVP en KAB. „De bouwvereniging St. Bavo is een onderdeel der KAB. welke de volksge zondheid bevordert en volksgezondheid is een instelling waarvan men een groot doel verwacht en daarvan maakt doel bewuste mensen. Het moet in de toe komst zo worden, dat een huis een stuk je bezit van je zelf wordt". De heer L. C. Stevens voerde het woord namens de bewoners, bracht dank aan het bestuur van de nieuwe wonin gen en bood het een fruitmand en siga ren aan. Vermelden wij tenslotte dat de voor zitter, de heer A. Rood, elke spreker in welgekozen woorden beantwoordde en de dank, waardering en gelukwensen van de vele aanwezigen aanvaardde. Deze dag, welke door het bestuur tot in de puntjes was verzorgd, is voor de bouwvereniging „St Bavo" een ware gloriedag geworden, welke niet licht zal worden vergeten. Het zilveren kloosterfeest van pater Groen werd Zondagmorgen ingezet met een plechtige Hoogmis in de Sint An- toniusparochie aan de Groenmarkt. Pa ter Groen werd 'bij het opdragen van het H. Misoffer geassisteerd door pas toor Th. Roorda, als presbyter-assistens, pater L. van Lieshout en pater H. Tijna gel, resp. als diaken en subdiaken. Na de Hoogmis kwamen de jubilaris, fami lieleden, kennissen en „soldaten-vrien den" bijeen in het R.K. Militair Tehuis, waar zij genoten van een feestelijk ont bijt. Van elf uur af tot half één kwam een onafgebroken stroom van parochia nen de jubilaris gelukwensen. Tijdens deze receptie werd pater Groen officieel gehuldigd door een comité van de pa rochie. De heer A. Schrama bood de jubilaris namens de parochianen als ju bileumgeschenk een reis naar Rome aan. Pater Groen, die dir ecteur is van de R.K. Militairenvereniging is zeer gezien bij zijn ..ondergeschikten". Dit bleek wel uit de grote belangstelling van mi litaire zijde. Een deputatie van de R. K. Onderofficieren-vereniging „Sint Mar- tinus" kwam de jubilaris complimente ren, terwijl ook veel militairen van het Tweede Territoriale Bataljon van hun belangstelling blijk gaven. Uit alle de len van het land ontving pater Groen langs postale weg gelukwensen van mi litairen, die vroeger in Haarlem gele gerd waren. 's Middags werd het feest in het ge bouw van de R.K. Militairen-vereniging in de familiekring voortgezet. In de Grote Kerk zal op Dinsdag 12 September van 89 uur door George Robert het volgende programma gespeeld worden: 1. Preludium en fuga Bes gr. t., J. S. Bach; 2. Unter der Linden Grüne, Swee- linck; 3. Gelobet seist du, Jesu Christ, Fughetta super: Gelobet seist du, Jesu Christ, J. S. Bach; 4. Fuga over B.A.C.H., Schumann; 55. Tonstük, Gade; 6. Vierde sonate Bes gr. t., Mendelssohn Bartholdy. Zaterdagavond had er bij het kruis punt Vondellaan-W ester laan-Schulp weg een aanrijding tussen twee personen auto's plaats. Beide wagens naderden tegelijk de Schulpweg, de een uit de Vondel-, de ander uit de Westerlaan. De laatste wilde voorrang verlenen, maar slipte bij het remmen. De auto's werden tamelijk ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Hoewel het weer des morgens weinig goeds vertoonde, waardoor het reeds uit gestelde Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell opnieuw dreigde te verre genen. kon 's avonds toch het dansen ge waagd worden. De belangstelling van het publiek was niet groot, waarvoor waar schijnlijk andere factoren golden dan ge mis aan waardering voor deze dansgroep, die wel de beste van de Nederlandse en sembles genoemd mag worden. Op muziek van Kees Stokvis en naar een idee van de leidster werd .Alles om een mantel" ge danst. Het verhaal is gebaseerd op een oude Griekse fabel. Reeds aanstonds bleek welke zeer veel belovende kwali teiten Marianne Boudyn bezit, die men ook nog in andere balletten kon aanschouwen. Van Les Sylphides moest de laatste dans vervallen, maar de bewondering was groot voor de prestaties der solisten Louki van Oven, Maria-Jeanne van der Veer en Pieter van der Sloot, die Prélude, Valse en de Mazurka's voor haar rekening namen. Na de pauze kreeg men 'n kijkje in een „Oud-Amsterdams Prentenboek" waar mede op Damstadt zoveel suc«s geoogst werd Jammer, dat het oud-Hollands ijs- taf reel door een venijnig regentje, dat de vloer zeer glad maakte, in minder artis tieke glijpartijen moest eindigen. De directie van het openluchttheater kan op een zeer geslaagd seizoen terugzien, met een slot dat de balletomanen tot grote geestdrift vermocht te brengen. Op Vrijdag 15 Sept. zal de H.O.V. het laatste concert van dit zomerseizoen ge ven, hetwelk o.l.v. Toon Verhey zal staan. Solist op dit concert is de pianist Gerard Hengeveld. Het concert wordt geopend met een uitvoering van de Ouverture „De lachen- de Cavalier" van Julius Röntgen, waar na Gerard Hengeveld het Pianoconcert van Schumann zal vertolken. Het pro gramma vermeldt na de pauze de Sym- phonie no. 5 van Tschaikowsky. Als sluitstuk van de Zomeravondcom petitie speelden Zaterdagmiddag de bei de kampioenen HAC en MHO een wed strijd om het algeheel kampioenschap Zomeravond voetbal 1950. Na een faire en spannende wedstrijd, die met rust 1-0 in het voordeel van MHO was, slaagde HAC er in door een 4-2 overwinning beslag te leggen op de titel. Na afloop van de wedstrijd reikte de heer Gooyer namens de commissie de diploma's uit en overhandigde de aan voerder van de Haarlemse Auto Centrale een verkleinde zilveren bal aan. Ondertrouwd: H. J. M. Hoogkamer en G. J. Govers. Gehuwd: H. Groenendaal en C M Neuteboom. Geboren: A. J. van der Linden—Westerhof: G. B. Mingaars—Hos pes; M. J. BergmanVeen; H. H. Stroo- mer(je Vries: X. van Baarsvan Gans- wijk. allen z. Overl.: S. Zaagsma, 78 j.. Dr. Schaepmanstraat; J. I. M. van der Meer, 23 j„ Maarten van Heemskerkstr.; J. Meijer, 77 j.. Roerdompstraat; J. van der Putten—Peijs, 70 U Vergierdeweg. Het was Zondag een goede dag voor kapelaan Blom: de op zijn initiatief weer opgerichte katholieke voetbalclub „The Zandvoort Boys" debuteerde in de com petitie van de Haarlemse voetbond met een in Zandvoort gespeelde „uit"-wed- strijd tegen Zandvoortmeeuwen 8. Ver heugend was het, dat ondanks het voor de huisgezinnen bezwaarlijke tijdstip der wedstrijd (12 uur) en de druilerige mot regen, tientallen parochianen hun De- langstelling toonden voor deze histori sche gebeurtenis. In hun frisse shirts maakten de spelers een goede indruk; in aanmerking nemende dat dit de eerste wedstrijd was van de merendeels nog voor elkaar vreemde spelers, waarvan enkelen reeds goede prestaties leverden, mag men over de uitslag (0-5) niet onte vreden zijn. Voortdurende training en onverflauwde belangstelling van de sup porters zal de resultaten snel doen ver beteren. BIOSCOPEN: Rembrandt: De verlaten stad (18 j 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Het meisje van het stille strand (18 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: De macht van de duivel (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Opstand op Cuba (18 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. City: Dossier 649 (18 j.) 4.15, 7 en 9.15; Met muziek door het leven (a. 1.) 2.15 u. Spaarne: De laatste der roodhuiden (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Maandag 11 Sept. Grote Kerk: Kerkconcert door Jo Vin cent, sopraan en George Robert, orgel, 8 u. Dinsdag 12 Sept. Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 8 u. Schouwburg: Nederlandse Comedie met „Je bent maar eens jong", 8 u. De burgemeester van Zandvoort heeft met ingang van 1 November aan de heer M. Doornekamp eervol ontslag verleend ais adjunct bij de gemeentepolitie wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. De heer Doorne kamp is sinds 1918 in het Zandvoortse politiekorps werkzaam en is een van de bekwaamste ambtenaren van het korps. Zijn scherpzinnigheid en speurzin maak ten hem al spoedig de aangewezen man voor recherchewerk en als rechercheur heeft hij talloze zaken tot klaarheid ge bracht. Hij verstaat uitnemend de kunst om al pratend aan te weet te komen wat hij wenst Bovendien is de heer Doorne kamp een humaan en beminnelijk mens, dat altijd gaarne het publiek behulpzaam is. Zijn vertrek uit de politiedienst is een verlies voor de Zandvoortse gemeen schap. Het tweemaal door weersomstandig heden uitgestelde vuurwerk van de ver eniging tot viering van nationale feest dagen is Zaterdagavond op het Zand- voorter strand afgestoken. Bijna een uur lang wiselden lichtkogels, sterrenregens, bommen en enkele grotere „stukken" elkaar af en het hoogtepunt was een zeeslag tussen twee galjoenen, waartoe twee „ducks" in de tamelijk kalme zee waren gebracht. Dit met veel „vuur" gevoerde gevecht bood een fantastische aanblik. Wat de kwaliteit van het vuur werk betreft mogen we spreken van „lest best", want wij zagen te Zandvoort niet eerder zo'n goed verzorgd en af wisselend vuurwerk. Het is echter jam mer dat dit vuurwerk tot na het seizoen moest worden uitgesteld; de badgasten waren vertrokken en het weer was niet bevorderlijk voor een bezoek van bui ten Zandvoort Niettemin waren er enkele duizenden toeschouwers. Ook op het gebied van de hengelsport heeft „Nooit Gedacht" weer nieuwe lau weren geoogst. Zondagmorgen wi3t de vereniging zich in het grote feestcon- cours dat door de Vrijstaande vereni gingen was georganiseerd, als derde te plaatsen. Eerste was „De Lustige Vis ser" uit Haarlem. Als sluitstuk van de eerste serie kop pelwedstrijden vond gisteravond een prijsuitreiking plaats in het clublokaal van de heer Ariëns, waarbij als naar ge woonte ook de dames aanwezig waren. Het was een gezellige bijeenkomst, die de uitstekende reputatie van de vereni ging waardig was. Als gevolg van de overwinning te Aalsmeer heeft het nog diezelfde avond uitnodigingen geregend van klaver- jasclubs uit andere plaatsen om een wed strijd te spelen. Het bestuur heeft be sloten, slechts in buitengewone gevallen daaraan gevolg te geven omdat anders de hengelsport in de verdrukking zou raken en die blijft toch nummer één. Zondagavond reed het echtpaar v. d. K. uit Haarlem op een tandem met hulp motor op het rijwielpad aan de Heren weg in de richting Haarlem. Nabij de Prinsenlaan houdt het rijwielpad even op om direct daarna weer opnieuw te beginnen. Daardoor geraakte de bestuur der even de tel kwijt en kwam op de rijweg terecht. Bij zijn pogingen om weer op het rijwielpad te komen, botste hij te gen de trottoirrand aan, zodat de tandem viel. De bestuurder liep daarbij een hoofdwonde op, maar zijn vrouw moest met een hersenschudding en een schou derfractuur naar het Diaconessenhuis te Haarlem worden vervoerd. Het groots opgezette Klaverjascon cours te Aalsmeer, dat Zaterdag voor de derde maal is gehouden en waarvan de baten zijn bestemd voor het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings oorden en Vacantiekolonies, is ook dit maal weer een overweldigend succes ge worden, Niet minder dan 1906 klaver jassers uit alle richtingen en plaatsen van ons land hebben Zaterdagmiddag van half zes tot half tien uur gekaart ten bate van het Zwakke Kind en naar schatting waren er ruim 2000 belangstel lenden, zodat bet enorme veilingge bouw stampvol was. Een aardige attractie en er waren er heel wat was ongetwijfeld het feit dat de kaarters en bezoekers in de gele genheid werden gesteld, het bloemen corso te bezichtigen dat, uit Amsterdam komend, nog eenmaal langs het Veiling gebouw trok. Op de verschillende wa gens waren sprookjes uitgebeeld en het een was al fraaier dan het ander. Voor op ging een grote wagen waarop een boek vgn buitengewoon grote omvang, getiteld „Sprookjes van Aalsmeer On danks de rit naar en van Amsterdam hhdden de bloemen nog maar weinig van hun frisheid verloren en het was voor de kaarters vooral, die gedurende een paar uren alleen maar ruiten, klaver, schoppen en harten hadden gezien, een welkome afwisseling. De vereniging „Nooit Gedacht" uit Vogelenzang, feitelijk een Hengel sportclub van professie, waar alleer maar te hooi en te gras aan klaverjassen wordt gedaan, zorgde voor de grote sensatie door op dit grootse concours met 23754 punten de ereprijs te winnen, bestaande uit een fraaie zilveren standaard met de wim pel van de organiserende klaverjasclub Zondagmiddag vertrokken van het vliegveld Schiphol een tweetal broeders van de congregatie van St. Jan Baptist de la Salie naar Aruba.. Het Waren broeder Caspar van de Jacobaschool te Heemstede en broeder Antonius van de Franciscusschool te Benne broek, die hun vaderland gingen verlaten om de Communiteit op het eiland Aruba te gaan versterken. Reeds twaalf en een half jaar werken de broeders van de Christelijke scholen nu al op dit eiland, en met succes. In 1938 beschikte men daar over twee scholen, die bezocht werden door 730 leerlingen, welke geleid werden door twaalf broeders en vijf leken. In 1949 waren er op het eiland zeven scholen en zorgden 35 broeders en 43 leken voor 3355 leerlingen, en nu, in 1950, is men al zo ver, dat de niet-katholieke scholen op Aruba wegens leerlingengebrek practisch gesloten kunnen worden. Het pionierswerk is dus al verricht, doch er zal voor de nieuwe broeders ge noeg werk zijn, daar met het toenemen van het leerlingenaantal ook het onder wijzerscorps moet worden uitgebreid. Broeder Caspar en broeder Antonius werden uitgeleide gedaan door de Vica ris-Generaal van de Congregatie, broe der Denis te Rome, die momenteel in ons land vertoevende, van deze gelegen heid gebruik wilde maken om bij het /ertrek aanwezig te zijn. Voorts waren op het vliegveld een dertigtal broeders en vele leerlingen uit Heemstede en Bennebroek. Er werd bij het vertrek meer gelachen dan gehuild, vooral toen bleek, dat de enthousiaste broeder Caspar, die even als de andere reizigers dertig kilogram bagage mocht meenemen, slechts het meest nodige bij zich had gestoken en de rest achterliet, om plaats te maken voor acht en twintig kilo echte Hol landse appels, die hij van thuis had meegebracht en waarmee hij zijn collega's op Aruba wil gaan verrassen. Nadat de broeders veel handen had den gedrukt en ontelbare goede wensen in ontvangst hadden genomen, betraden zij de K.L.M.-Constellation „Curagao". die om vier uur precies van het vlieg veld vertrok. De 6-jarige A. A. was met andere kin deren vlak voor het ouderlijke huis in de Timorstraat aan het spelen, toen zij van het hekje viel dat voor het huis staat. Zij kwam daarbij zo ongelukkig op de linkerelleboog terecht dat deze inwen dig, zwaar gekneusd werd. Na in de Ma- riastichting te zijn opgenomen, bleek dat operatief ingegrepen moest worden. De kans dat het meisje ooit weer op nor male wijze haar arm zal kunnen gebrui ken is niet groot en dat is in dit geval dubbel erg omdat zij tot de groep van de z.g. linkshandigen behoort, die alles met de linkerhand doet, wat andere mensen met de rechterhand doen. De R.K. school in Santpöort is het doelwit geworden van vandalisme. In hef avondlijk duister zijn niet minder dan vijf ruiten vernield en de politie ziet zich nu voor de taak geplaatst de onbekende dader (s) op te sporen. Over enkele weken beginnen de gym- nastiek-oefenavonden weer. Maandag avond 6.30—7.30 meisjes v. 1216 jaar. Maandagavond 7.308.30 meisjes v. jaar 17 jaar en ouder. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij Annie Kroezen, Kruis weg- 1039 en Dientje v. Duin, Concours laan 17. De oefenavonden staan onder leiding van de heer N. de Hartog, gym nastiekleraar op verschillende scholen in Haarlem en trainer van de meisjes gymclub van de Spaarne-parochie. Woensdag 13 September begint het winterseizoen voor de Ka jotters. De vijf jongens, die naar Brussel zijn geweest zullen verslag Uitbrengen van hun bevin dingen op het Kaj otterscongres. Onze plaatsgenoot P. J. v.' d. Werf slaagde aan de Rotterdamse Snijschool te Amsterdam voor dameskleermaken. Het grote klaverjasconcoürs van de P.C. „Troefboer", in Hotel „De Land bouw" zal 16 September officieel worden geopend door dr. J. Bult. de voorzitter van het comité kankerbestrijding. Wie alsnog wil deelnemen, kan zich nog op geven tot 15 September. „De Vriendschap". Tweede werd „De Papaver" uit Amsterdam met 23106 punten en derde „Ruiten Zeven A" met 22785 punten. Er waren in totaal 20 prijzen, alle mooie bekers, die met enige toepasselijke woorden door de voorzitter van „De Vriendschap" de heer H. Wessels, die ook het concours had geopend, werden overhandigd. Om elf uur behoorde ook dit uitste kend geslaagde concours weer tot het verleden en toen stonden alleen nog de Vogelenzangers in het stille Aalsmeer te wachten op de touringcar die hen weer naar Vogelenzang zou brengen en die een half uur te laat was. In de woon plaats aangekomen ging het gezelschap nog even naar het clublocaal om de overwinning te vieren. Dat hier natuur lijk flink werd nagekaart over het kaarten, zal ieder wel begrijpen, doch men toefde niet lang, omdat voor de volgende morgen weer een viswedstrijd op het programma stond. Naar schatting heeft het concours te Aalsmeer 'een batig saldo opgeleverd van f 2800. De afdeling van het Centraal Genootschap in deze plaats heeft het geld hard nodig, omdat als gevolg van de waterrijke en moerassige omgeving het aantal kinderen dat aan asthma en bronchitis lijdt, relatief zeer hoog ls. Sinds de bevrijding zijn in totaal 120 kinderen uitgezonden en als men nagaat dat de verzorging van één kind 18 20 gulden per week kost en dat sommige kinderen vijf maanden worden ver pleegd, kan men begrijpen hoeveel geld er nodig is. Daarom is het zo verheugend dat dit klaverjasconcours wederom een dergelijk resultaat heeft opgeleverd. Vermelden we tenslotte nog dat de burgemeester van Aalsmeer dr. D. Pee reboom Voller, die met bet Bloemen- corso mee naar Amsterdam was gegaan tussen de tweede en derde ronde de aan wezigen heeft toegesproken en zijn vreug de betuigde over de enorme deelname en belangstelling. Dinsdag, Woensdag en Donderdag word' een ziekentriduum gegeven. De zieken moeten kwart voor negen in de kerk aanwezig zijn. Om half vier zullen de oefeningen afgelopen zijn. Burgemeester Jansonius heeft aan de 73-jarige Zwanenburger, de heer H. Heijnes, de eremedaille in goud, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, uitgereikt. De heer Hejjnes trad op 16 Sept. 1890 in dienst bij Hibbeln's Groot handel v.h. Hibbeln's Verlichtingsarti kelen te Amsterdam en is in dit bedrijf nog als chef werkzaam. „Eensgezind- (Van een speciale medewerkejr) Ter gelegenheid van het 20-jarig be staan der Wieringermeer .n de tot dat doel gehouden tentoonstelling „Land uit Zee" werden te Slootdorp een aantal keuringen van fokpaarden en voorts tal van wedstrijden voor landelijke ruiters en concoursen voor aangespannen paar den gehouden. Het weer werkte nu juist niet mede. De eerste dag was het vooral guur en bijzonder winderig. Des nachts had het gestormd en er was nogal schade aan de tentoonstellingsopstal aangericht, terwijl het klei-achtige terrein er ook niet beter op geworden was. Dat zulks het bezoek niet ten goede kwam be hoeft werkelijk niet te verwonderen. Reeds des morgens was er voor de paardenkenner en liefhebber van alles te zien. Op het terrein tussen de ten toonstellingstenten werden de keurin gen gehouden van de fokpaarden uit de Wieringermeer. Het waren twee premie keuringen t.w. één voor landbouwtuig- paarden en één voor trekpaarden. Zowel kwalitatief als kwantitatief bleek de koudbloedfokkerij aan de spits te staan, hoewel men alle waardering moet hebben voor het uitstekende warmbloedmate riaal, dat door de Wieringermeerboeren geimporteerd en ten dele zelf gefokt is. De landelijke ruiters waren intussen in drie ringen druk bezig zich aan het oordeel van dressuurkeurmeesters te on derwerpen. Er waren dressuurproeven voor achttallen en voor individuele rui ters en amazones. De gehele dag was er mee gemoeid. De verrichtingen werden door het winderige weer ongunstig be- invloed; de paarden waren onrustig en de ruiters konden dikwijls de gegeven commando's maar nauwelijks verstaan, waardoor natuurlijk vergissingen ge maakt werden. De tweede dag begon heel slecht met stormachtige wind en flinke regenbuien doch op de duur klaarde het weer op, scheen de zon zelfs, al bleef een hinder lijke en koude wind het verblijf op ter rein en tribunes veronaangenamen. In de morgenuren werden de warmbloed paar den, ingezonden door de Ned. Bond v. d. Warmbloedfokkerij, gekeurd. Zij wa ren verdeeld in twee rubrieken t.w. één voor paarden van het Gelderse en één voor die van het Groningse type. Eerst genoemde afdeling was zwak bezet, om dat de Bond gemeend had, dat de sterkte der inzendingen een afspiegeling diende te zijn van de verscheidenheid binnen de Nederlandse warmbloedpaardenfokkerij Zowel het Noord-Nederlandse Warm bloedpaardenstamboek alsook de Ver. ter bevordering der landbouwtuig- paardfokkerij in Nederland hadden hun beste vertegenwoordigsters gezonden met dien verstande, dat rekening ge houden was met het feit, dat de paar den diezelfde dag ook in het tuig ge spannen dienden te kunnen worden. Des middags werden al deze fokmer- riën aan de hand rondgeleid en toen kreeg men een nóg beter beeld van de extra kwaliteit van deze bloem der Ne derlandse paardenstapel. Niet minder was dat het geval, toen een gedeelte van haar werden voorgereden in tweespan voor de boerenwagen. Ook daarbij was natuurlijk de indeling in Gornings en Gelders type doorgevoerd. Het was een lust voor het oog en zeer zelden krijgt men zulk een collectie aangespannen fokmerriën te zien. Vooral de klasse der Groningse typen was sterk bezet en de keuring vorderde enige tijd. Het verdere gedeelte van het pro gramma werd ingenomen door de lan delijke ruiters, waarvan niet minder dan 64 amazones onder leiding van mej. Schouwink een keurig caroussel reden, maar waarbij helaas de muziek ontbrak. Het voltige-nummer van de Hoofd- dorpse rijvereniging „Kapt. v. d. Wal" moest tot veler teleurstelling, wegens omstandigheden, uitvallen. Maar een nummertje vrijheidsdressuur, te zien gegeven door J. de Wit van de L. R. Westfriesland, vergoedde weer veel. Met grote spanning werd het verloop van het springconcours gevolgd. Slechts een beperktaantal ruiters kwam hierin uit, omdat het een onderdeel was van een veelzijdigheidsproef, bestaande óók nog uit dressuurrijden. Doch er werd goed gesprongen en er bleven zelfs acht ruiters zonder fouten over, die voor een extra prijs mochten overspringen over verhoogde hindernissen, waarbij dan tevens de tijd opgenomen werd. G. Lommers van de L.R. Viribus Unitis uit De Wijk (Dr.) werd tenslote op Puck eerste vóór D. T. Barlagen uit Finster- wolde met Hendona. Met grote belangstelling werd de pa rade van alle deelnemende landelijke ruiters gevolgd. Een en ander opgeluis terd door het federatie-trompettercorps, een 20-tal trompetters, allen keurig in het zwart gekleed. Nadat de burgemees ter der Wieringermeer, de heer Loggers, de landelijken geïnspecteerd had werden de uitslagen der nationale kampioen schappen bekend gemaakt. De Hoofddorpse L. R. „Kapt v. d. Wal" werd vierde met slephts een gering pun- De collecte voor de kankerbestrijding die tot en met de 15e September duurt is vandaag begonnen. De afdeling Haarlem van het Koningin Wilhelmina-fonds had ten behoeve van deze collecte de wagen met kerkklokken, die in Amsterdam kortgeleden zo'n succes oogstte, tot haar beschikking gekregen. Vanmiddag om half een hebben de klokken het begin van de collecte ingeuid. Op het bordes van het stadhuis waren de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, en de wethouders D. J. A. Geluk en A. F. Angenent tegenwoordig. De burgemees ter hield een korte toespraak waarin hij de collectanten veal succes toewenste. tenverschil van de Neuderuiters uit Nij- kerk, die derde waren geworden. Voor het eerst werd dit jaar een dressuurproef vodr dames verreden met een daaraan verbonden nationaal kampioenschap. Hier was de gelukkige mej. E. Nijhof uit Lonneker met haar paard King. Het gewone kampioenschap indivi duele dressuur, waaraan dus zowel rui ters als amazones konden deelnemen, werd gewonnen door C. Schimmel met Syrus van de rijvereniging De Vrijheid te Terschuur, een na de oorlog opgerich te rijclub, terwijl J. Kreikamp van de Amersfoortse L. R. Nimmerdor met Uno Pronto tweede werd. Deze beide combinaties hebben reeds vorige jaren van zich doen spreken en wanneer zij onder goede leiding voortgaan zullen zij voorlopig zware concurrenten blijven voor de hoogste titels. Door zijn uit stekende rijden in het springconcours werd Schimmel bovendien kampioen in de veelzijdigheidsproef, eigenlijk de meest waardevolle wedstrijd voor een landelijke ruiter, omdat een veelzijdig ruiter het einddoel van de opleiding in een rijvereniging behoort te zijn. De middag werd besloten met een geanimeerd gelukspringconcours, waar bij een otaal van twintig sprongen kon worden gemaakt, doch bij de eerste fout moest men de ring verlaten. Van der Kamp uit Nijkerk gelukte het zestien hindemissen zonder fout te springen, zodat hij winnaar werd, ge volgd door Renken uit Finsterwolde. FAIRSEA (R. Llyod), pass., 11 Sept. Kaap Guardefui, n. R'dam. GOYA (Netierl.), 9 Sept. van Aden n. Amst. ORMENDE (R. Lloyd), 10 Sept. van Aden n. R'dam. RANCHI (Nederl.), 9 Sept. van Aden n. Amst. De 36-jarige Amsterdamse architect A. W. heeft een zeer bijzonder en lang; durig avontuur beleefd. Hij was 25 Augustus naar „Rotterdam Ahoy'" ge gaan, zag tijdens zijn rondwandeling van de Parkkade af de „Nieuw Amster dam" liggen, herinnerde zich nog dat hij bij het ontwerpen van een der sa lons had medegewerkt en toog toen naar de Wilhelminakade, waar goedge zinde geesten hem aan boord hielpen. Maar hij wist blijkbaar niets van het op handen zijnde vertrek, liep wat door de ingewanden van het zeekasteel te dwalen en kwam op een gegeven ogen blik tot de zonderlinge gewaarwording, dat het schipaan 't varen was. Daar hij geen papieren bij zich had werd hij in Le Havre geweigerd. Het zelfde geschiedde in Southampton. Toen de grote sprong over de Oceaan naar New York begon, was hij genood zaakt zich bij de gezagvoerder te mel den. Deze liet W. werken voor de kost, omdat de Holland-Amerika-Lijn geen gratis passagiers kent. Toen het schip in New York was aangekomen meldden de nieuwsbureaux naar Europa: „Nieuw Amsterdam" had verstekeling aan boord, die binnen een half uur na aankomst weer voor de terugreis op de „Noordam" is gezet". Inderdaad heeft W 36 minuten lang het silhouet van de New Yorke skycrapers gezien. Toen werd hij retour gezonden met de „Noordam" en kreeg daar de baan van glazenspoeler. Vanmorgen is de heer W. in Rotterdam weergekeerd en door de rivierpolitie van boord gehaald en ver hoord. Na opgemaakt proces-verbaal is hij vrij gelaten, binnen 17 dagen uit en thuis van New York. W. was niet geest driftig over zijn avontuur. Mr. "W. H. Fockema Andreae, staats secretaris van Oorlog, is voornemens Zaterdag 16 September naar Indonesië te vertrekken. Zijn bezoek aan Indonesië heeft uitsluitend ten doel ter plaatse be sprekingen te voeren betreffende de af voer van de K.L. en van de bij de K.L. gedetacheerde militairen. Bijna twee jaar geleden is de R.K, Opleidingsschool Sint Antonius opge richt en daar er ook voor dit instituut sprake was van woningnood, zijn de leerlingen al deze maanden onderge bracht in de school van de heer M. Post. Zaterdag is aan deze samenwoning een einde gekomen; het nieuwe schoolge bouw dat schuin achter de kerk ligt, is gereedgekomen en Zaterdagmorgen om half tien vond de overdracht van het gemeentebestuur aan het schoolbestuur plaats. Deze plechtigheid werd bijge woond door pastoor P. Braak, kapelaan A. Strooband, wethouder A. Vogelaar, de leden van het tegenwoordige en vroe gere schoolbestuur, de hoofden van de overige Sassenheimse scholen, het kerk bestuur, de heer Beye namens de raad en overige belangstellenden. De heer Frijters heette als voorzitter van het schoolbestuur alle aanwezigen welkom. Hierna kwam de burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens, aan het woord, die de school namens het ge meentebestuur aan het bestuur der school overdroeg. Deze zeide, dat de overdracht in het volste vertrouwen ge schiedde, hoewel er dikwijls gezegd wordt dat men geen zaken in bruikleen moet geven omdat men niet weet in welke staat men het terug ontvangt. De burgemeester legde de nadruk op die periode in het mensenleven, waarin zij nog lichamelijk zowel als geestelijk groeien. Tevens bracht spreker dank aan architecten, aannemer en werklieden die het gebouw in zo korte tijd tot stand hebben gebracht. Het onderwijs dat in de nieuwe school gegeven zal worden, berust op degelij ke principes en daarom zullen krachten die in liet buitenland zoveel onheil stichten, hier geen invloed hebben. De burgemeester besloot dan met de wens dat de jongens tot goede burgers mogen opgroeien en dat Gods zegen op het gebouw en het werk der leerkrachten mogen opgroeien en dat Gods zegen op het gebouw en het werk der leerkrach ten moge rusten. De heer Frijters dankte de burge meester voor de overdracht en toonde zich zeer dankbaar voor het vertrouwen dat het gemeentebestuur in het school bestuur heeft gesteld. Speciaal de bur gemeester dankte hij voor de ondervon den steun en de heer Schram, die als directeur van Gemeentewerken met zijn assistent, de heer D. R. Douma, zeer veel moeite en tijd hebben besteed om aan de verlangen van het schoolbestuur te voldoen. Vervolgens dankte hij het hoofd van de Sint Pancratiusschool, de heer M Post, voor de genoten gastvrij heid Tot slot kregen de aannemer Tromp en opzichter Scholten een woord van dank. Daar de heer G. Stolwijk zeer veel van de voorbereidingswerk zaamheden op zich had genomen, werd ook deze in zijn toespraak met emge woorden van dank bedacht. Na een korte pauze sprak pastoor P. Braak op zijn bekende pittige manier enkele woorden. Hij betuigde zijn bes te wensen voor het welzijn van school en leerlingen. De heer. F. W. Beckers, hoofd van de Antoniusschool, dankte het gemeentebestuur en vervolgens de heer Post voor het gastvrije onderdak gedurende twee jaar ondervonden. Met de wens dat de leerlingen onder leiding van de onderwijzers tot flinke mensen in de maatschappij op mogen groeien, besloot hij. Hierna sprak de heer Gor dijn van de Vissersschool namens de Christelijke collega's enige woorden Van felicitatie. De aanwezigen bezichtigden tot slot het gebouw, dat Zaterdagmorgen om elf uur door pastoor Braak ingewijd zal worden. Het is licht en luchtig en door de zachte crème kleuren van verf en te gels maakt het eer. gezellige indruk. Er zijn vier leslokalen en een kamer voor het hoofd. Ieder lokaal kan maximaal veertig leerlingen bevatten. Daar er on voldoende leerlingen zijn om nog een leerkracht aan te vragen, zijn de vierde en vijfde klasse gecombineerd. De school telt in totaal 125 leerlingen Zodra het leerlingenaantal zo gestegen is. dat de ze twee klassen gesplitst kunnen wor den, moet er een lokaal aangebouwd worden. Dit zal echter het eerste jaar nog wel niet nodig zijn. (Nlet-officiële koersen) Vorig Opening slot 314 Nederl. 1948 99,4 314 pCt. Nea. 1950 99'A 3-3'A Nederland 1947 97% 3 Ned. 62-64 beUac. 97% Inschr. Grtbk.'48 3 pCt. 96,', Ned. Handel Mij. eert. 142% A.K.U. 171 Van Berkels Patent 115%b Calvé-Delft eert. 132b Van Gelder 160b Kon. Hoogovens eert. 143 Unilever cert. 226% Ned. Kabel 274 y3 Philips 227% Kon. Petroleum 302 %1 „Amsterdam" Rubber 13444 HoU. Amerika Lijn 172 Kon. N. Stoomb. Mil Ned. Scheepv. Unie 161%} H.V.A. 126%1 Dell MD- eert. 1201 11/9 97 té 17154 231 229 303% 139 140 164 12854 124 Advert ent te AMSTÈKDA MSEV AAItT 20 TEL. 11051 Advertentie Advertentie HAARLEM Electrische Installaties Luidsprekende Telefoon installaties I. B" Bo Co£jrighJ 113. De volgende morgen waren ze helemaal klaar. Sim en Sam gingen aan boord en Rasmus hield van de kade af nog een toespraak tot het monster. „Vaarwel, goeie beste kerel," zei Rasmus. „Veel succes in ie verdere leven, we moeten je nou verlaten en we zullen je nooit meer terugzien." Het dier vond het zo onaardig, dat ze hem zo maar in de steek heten, dat het begon te huilen. Toen vonden ze, dat ze daar toch iets op moesten vinden en ze begonnen er lang en breed over tepraten en ten laatste waren ze het er alle drie over eens, dat ze het dier t°i«- wel erg goed zouden kunnen gebruiken. Daarorn ten ze hét maar aan boord komen en het kon f zeil omhoog houden en tegelijkertijd ook nog zijn staart roeien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2