„Indonesië niet rijp voor eenheidsstaat" Boog vav Ajllard I REDDINGSPLOEG BEVRIJDT 116 MIJNWERKERS Lustrumcongres oorlogsslachtoffers in Den Haag bijzonder geslaagd Het N.V.V. eist prijsstop r Wij luisteren naar Immoreel van elk standpunt II DE STEM VAN DE DODE Diner vlot verlopen MAJOOR M. DEN OUDEN Blumenthal voor Raad van Cassatie tg BSfJlIjp v-A Vv Rapport van commissie verschenen V. J WEK DE GAL IN UW LEVER OP Koningin Juliana ook aanwezig Gearresteerde Nederlanders teruggekeerd Beroep op werkgevers organisaties Weinig hoop op redding van overigen Stafchef N.-Koreanen gesneuveld Numerieke minderheid maakt weinig verschil MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 Commandant Ned. detache ment der Ver. Naties Liquidatie Alkmaar Packet Passagiersvervoer sterk teruggelopen Onthulling monument in voorm. kamp Amersfoort „Mataram" naar Indonesië Schuldig aan moord op A. M. de Jong De qrootste en de beste! I li 9iP Nieuw-Guinea DE MIJNRAMP IN SCHOTLAND Kortenaer naar Australië en Nieuw-Zeeland Achenon over preventieve oorlog MAX MURRAY 404 UITWIJZINGSBEVELEN IN FRANKRIJK GRIEKSE REGERING TEN VAL GEBRACHT Scheepvaart berichten (Van onze verslaggever) Het ramoer van enige duizenden mensen, bijeen voor het le lustrum-congres van de Bond van Nederlandse Oorlogsslachtoffers in de Houtrusthallen te Den Haag, op Zaterdag j.l., verstomde om even voor Z uur toen H. M. Ko ningin Juliana arriveerde. In de loop van de morgen waren de circa 3500 deelnemers, alsmede de circa 500 introducé's en genodigden, al door de voorzitter, de heer W. Ch. J. M. van Lanschot, ontvangen en toegesproken en had de overdracht van de lustrum-commissie aan het hoofdbestuur van de bond plaats gehad. In de middag zou dit grootse congres worden voort gezet met toespraken en muziek, om 's avonds te worden besloten met een enorm diner, een ontspanningsprogramma en een verloting. Den Haag, Mr. Schokking, tijdens het diner is gezegd, is met dit glansrijke congres wel duidelijk gebleken, dat het Nederlandse volk, de regering en ook Den Haag, de oorlogsslachtoffers lang' niet zijn vergeten. De aankomst van de Kc/ningin was meteen reeds voldoende om de goede stemming ten top te doen stijgen en toen hare majesteit na zich in het restaurant met 2 invaliden en 2 wedu wen enige ogenblikken te hebben on derhouden de grote hal betrad, werd verwelkomd door een lachende me nigte die als één man ging staan. De Koningin werd door enige hoge autori teiten, onder wie de ministers W. F. Schokking en Dr. W. Drees, alsmede de Britse en Franse ambassadeurs Sir Phi lip Nichols en de heer J. F. Garnier, begroet, waarop de voorzitter ter her denking van de gevallenen om enige ogen blikken stilzwijgen verzochten vervolgens zijn congresrede hield. Niet zonder enige trots vestigde hij de aandacht op het werk dat de bond sedert het oprich ten in Augustus '45 reeds heeft gedaan; in het bijzonder met betrekking tot de verbeterde pensioenregeling. Op voor treffelijke wijze sprak hij ook over de toekomstplannen van de bond en gaf hij een duidelijk overzicht van de om vang van het werk en de moeilijkheden die overwonnen moeten worden. „Wij geloven" aldus de heer van Lanschot tot slot van zijn rede, „dat de oorzaak van alle moeilijkheden in deze chaoti sche wereld is, dat de mens zioh steeds verder van zijn Schepper heeft verwij derd en vergeten ïs waarvoor hij werd geschapen". Ook de minister van oor log, Mr. W. F. Schokking, richtte zich tot de aanwezigen in een korte toe spraak. Hij wees er o.a. op dat de re gering nu eens niet achter was gebleven en verklaarde te geloven dat de tijd niet ver meer is, dat de bond zal zeg gen: „we hebben nog wel wensen, maar de toestand is bevredigend". Onder luid gejuich verliet hierna de Koningin het gebouw en werd het congres voortgezet met toespraken en met de uitreiking van onderscheidingen aan de heren H. v. d. Heuvel, H. Klockaerts, J. Oudheus- den en H. Eertink, die zich zeer in het bijzonder verdienstelijk hebben ge maakt in het belang van oorlogsslacht offers. Een hoogtepunt van de dag was on getwijfeld het feestelijk diner vooi* plus minus 3500 mensen, over de re petitie waarvan wij reeds eerder mel ding deden. Hadden enige pessimisten zich reeds verkneukeld met sombere voorspellingen over de afloop „met die gichelende meiden!" zij kwa men bedrogen uit, want het festijn had een schitterend verloop. Het w«s een nooit te vergeten gezicht, om, zo dra het sein verscheen, de honderden meisjes in keurige rijen tussen de 36 overladen tafels te zien marcheren vanuit beide kanten van de zaal, met stralende en lachende gezichten als de gasten, telkens weer, luid applau disseerden. Niemand ontbrak het ook Jhaar aan het minste en verscheidene laatkomers zagen wij apart geserveerd worden als was alleen op hen ge wacht. Zelfs binnen het tijdschema is het verlopen en de tevredenheid van allen bleek wel zeer duidelijk toen bij het einde de serveerstertjes, de kellners, de koks en de onderwijzeres sen, 500 in totaal, door de zaal defi leerden op de maat van muziek, die niet meer hoorbaar was door het ka baal van een slordige 7500 klappende handen. Zoals ook door de burgemeester van Majoor M. P. A. den Ouden, die belast was met de vorming van een onderdeel der Ko ninklijke Landmacht dat ter beschikking van de Verenigde Naties zal worden ge steld, is thans belast met het commando van dit onderdèel in de functie van com mandant Nederlands detachement Verenig de Naties. Sinds 1947 heeft de Maatschappij „Alk maar Packet" N.V. teleurstellende resul taten geboekt. De uitkomsten over 1949 werden zelfs zeer ongunstig genoemd in de op 1 Mei j.l. gehouden jaarvergade ring. In een op 27 September a.s. te hou den buitengewone vergadering van aan deelhouders zal o.m. een voorstel tot li quidatie en de benoeming van 1 of meer liquidateuren in behandeling worden ge nomen. De ongunstige gang van zaken is hoofdzakelijk het gevolg van het steeds achteruitlopende vervoer van passagiers in de locale bootdienst Amsterdam-Zaan dam v.v. Zaterdag 23 September wordt op de Westelijke schietbaan van het voormalige concentratiekamp Amersfoort een voor- lopig gedenkteken onthuld. De deel nemers aan de plechtigheid verzamelen zich die middag tussen twee uur en half drie op de Koningin Wilhelmina- laan, recht tegenover het station te Amersfoort. In een stille tocht wordt om half drie vertrokken naar het voormalige P. D. A., langs dezelfde weg, die vrijwel alle gevangenen destijds zijn gegaan. Dr. Gunning, pater Govaerts, H. M. van Randwijk, mr. Aalders, voorzitter van Expogé en waarschijnlijk ook een spre ker van Joodse religie zullen een korte rede uitspreken. Na de onthulling wordt langs het gedenkteken gedefileerd en zal er gelegenheid zijn om kransen en bloe men neer te leggen. Geheel gevuld, zowel wat de passagiers- accommodatie betreft als de laadruimte heeft de „Mataram" van de Kon. Rot- terdamsche Lloyd Zaterdagmiddag voor de vierde maal het anker gelicht voor een reis naar Indonesië. Dit is, mede ten ge volge van de stakingen te Rotterdam en Antwerpen, drie dagen later dan aanvan kelijk de bedoeling was. De „Mataram" heeft o.m. een grot» partij kolen voor In donesië aan boord. Onder de passagiers bevindt zich de 18-jarige jongeman Schoenmaker, die zijn naam niet wil ver loochenen en daarom in Djakarta ook het beroep van schoenmaker gaat uitoefenen. De Zaterdag te Amsterdam gehouden bui tengewone hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft een resolutie aangeno men, waarin met voldoening wordt gecon stateerd, dat de regering a. door middel van een beschikking een 5 pet. loonsverho ging verplicht heeft gesteld voor hen, wier arbeidsverhouding is geregeld bij de Col lectieve Arbeidsovereenkomst of bindend vastgestelde loonregeling; b. vergunning heeft verleend voor eenzelfde loonsverho ging aan hen, wier arbeidsverhouding niet bij een Collectieve Arbeidsovereenkomst of bindend vastgestelde loonregeling is be paald, waardoor zij is tegemoet gekomen aan de verlangens van de Raad van Vak- centralen. Verder wordt erop gewezen, dat het In voeren van een maximumgrens voor de loonsverhoging van f 180 per jaar moet wor den afgekeurd, omdat het stellen van deze grens niet in het overleg ter sprake is geweest, in strijd is met een rechtvaardige loonpolitiek en een belemmering vormt voor de noodzakelijke opvoering van de ar beidsproductiviteit en het openen der dis pensatiemogelijkheid bergt het gevaar in zich van arbeidsonrust. Met N.V.V. doet herhalve een dringend beroep op de werkgeversorganisaties slechts in uiterste noodzaak cn na overleg met de werknemersvakorganisaties van deze dis pensatie-mogelijkheid gebruik te maken en op de regering om de grens van f 180 als nog te doen vervallen. Men waarschuwt de regering tenslotte met nadruk, dat de tot nu toe gevolgde prijspolitiek, welke leidde tot grotendeels vrije prijzen en onredelijke winsten in som mige bedrijfstakken, zich niet verdraagt met een geleide loonpolitiek. Van de regering wordt geëist alsnog tot afkondiging van een prijsstop en verder gaande prijsbeheer- sing over te gaan. Voor de Bijzondere Raad van Cassatie zal Zaterdag 16 September terecht staan Hans Carl Christiaan Blumenthal, voormalig chef van de Sicherheitsdienst te Amsterdam. leider van het Ref erat III en Hcvens plaatsvervangend chef van de Sipo en S.D. te Amsterdam, in de rang van SS-Hauptsturmfiihrer. Hem is ten laste gelegd oorlogsmis drijven en misdrijven tegen de mense lijkheid te hebben begaan, waarvoor hij tot negen jaar gevangenisstraf met af trek is veroordeeld. O.a. heeft hij deel genomen aan de moord met voorbe dachten rade op de te Blaricum woon achtige schrijver A. M. de Jong en aan de moord op de directeur van de Ge meentelijke Dienst van Sociale Zaken te Beverwijk, L, W. M. Spaan. 20. Er kwamen steeds meer stenen naar omlaag. Een zwaar rotsblok scheerde vlak langs Hector's gezicht en rukte de gillende dienaar de fakkel uit de hand. Het licht doofde. Verstard van sohrik sperde de dienaar zijn ogen open. Alleen Eric behield zijn zelfbeheersing. Niet ver van hen af zag hij een ondiepe uitholling in de zijwand van de gang. „Hier!" beet hij zijn van angst verlamde tochtgenoot toeen de man bij de arm grijpend trok hij hem de holte binnen. Zo stijf mogelijk tegen de achterwand gedrukt zagen zij de stenenregen langs zich heen vallen. Het oorverdovende gerommel werd zwaar heen en weer geëchood in de duistere gang. Elk ogenblik verwachtte Eric, dat ook de overhangende rotswelke de holte waarin zij stonden overdekte, in beweging zou komen. Maar dit bleef hun gelukkig bespaard. Langzaam werd het gerommel zwakker. En met grenzenloze op luchting zag de Noorman hoe de stroom van vallend puin minder werd, om eindelijk geheel op te houden. Voor hun verdoofde oren scheen de stilte die volgde bijna onnatuurlijk. W-we le-lllleven nog!" lispelde Hector eindelijk, als kon hij het zelf moeilijk geloven. Eric zuchtte diep. ,Ja, we leven nog," herhaalde hij. „Maar uw schuld is het niet. Het lijkt me béter, dat gij hier achter blijft, mijn vriend. Als ge weer een domheid uithaalt, konden we wel eens aanzienlijk minder geluk hebben Hij schudde het hoofd. Dit gezelschap kon hij niet gebruiken op een tocht als deze De gedachte alleen in de donkere gang te blijven, trok Hector weinig aan. Jam- merend bezwoer hij, dat hij „v-v-vers-schrikkelijk da-dapper zou zijn, als hij mee biocht. Maar het besluit van de Noorman stond vast. Het was onverantwoordelijk om deze man verder mee te nemen. „Blijf hier wachten tot ik terugkeerbeval hij Terwijl hij over het neergestorte puin klom, vroeg hij zich af, of het ding, waarvan het gesnuif Hector zo verschrikt had, zich nog in de buurt zou bevinden. Wellicht had het zware gerommel het zoveel schrik aangejaagd, dat het was weggevlucht. Of wachtte het daarginds, voor hem ergens in de duisternis, klaar om toe te springenf Zijn hand klemde zich vaster om de greep van het zwaard. Voetje voor voetje ging Eric de Noorman verder. Zijn ogen trachtten de duisternis te doorboren Advertentie per rol Zaterdagavond, zijn or> Schiphol een drietal Nederlanders aangekomen, die in Mei j.l. te Makassar en Menado werden gearresteerd. Het waren de heren P. A. Wansink, voormalig adviseur van het ministerie van Voorlichting van de staat yost-Indonèsië, de commissaris van po litie F. J. Helder en de voormalige re sident van Bali, dr. M. Boon. Zij wer den na de actie van Azis aangekouden, verdacht van „illegale activiteiten". De heer Wansink ve.klaarde op gchiphol nog steeds niet te weten wat reden van zijn arrestatie is ge- weest. „Ik kan u zeggen, dat de Neder landers, die vast gezet werden, met de «ele actie van Azis niets uitstaande hebben gehad." Het was de heer Wan sink echter bekend, dat men „enigszins vertoornd" op hem was wegens zijn uit zendingen voor de radio van Makas sar, die hij verzorgde in zijn functie van voorlichtings-ambtenaar van Oost- mdonesie. „Als woordvoerder van de JJost-Indonesische autoriteiten" al- jjus de heer Wansink „had ik de Jaak op te treden tegen de overrompe- Ungstactiek, die in Djocja werd toege- t Wanneer thans in het vroegere Oost- mdonesië een plebisciet „vrij van ter- reur en verraderlijke tactiek" zou kun nen worden gehouden, zou minstens Zfstig procent van de bevolking stem veen vóór het weder instellen van de deelstaat. In sommige gebieden een ~elfs nog hoger percentage. Naar de "lening van de heer Wansink is het grootste deel van de inwoners van In donesië nog niet rijp voor de eenheids- Jddt. Er is zijns inziens nog ie weinig 'dtionaal bewustzijn. De eenheidsstaat Jals die thans is gevormd, is volgens un opvatting een zeer gekunstelde .Een dagvaarding tegen de heer Wan- *hk is nimmer uitgebracht. Zijn eigen Pvatting over zijn arrestatie is: „De "ensen, die een tegenwicht konden JhTnen tegen de infiltratie en intimida- ePolitiek van de republiek, moesten teoï'u* oolc in Nederland, uitgegeven hidn,, secretariaat van de Nederlands- v4tl "fsische Unie, het rapport verschenen h«at„ commissie-Nieuw Guinea 1950. Het '•v0oi? uit de volgende vier delen: Een WoröVVoord". waarin een uiteenzetting «ten?* gegeven van de opdracht, de samen- «te- er> de werkzaamheden der commis- hoófiu en bijlagen van het Nelerlandse het ?b®standdeel; tekst en bijlagen van 'sge-bdonesisehe hoofdbestanddeel en bij- ItJ - benevens een schetskaart in groot aat van Nieuw Guinea. worden opgeruimd totdat ze geen kwaad meer konden doen." De heer Wansink wordt in deze opvatting ge sterkt door het feit, dat hij werd vrij gelaten op 20 Augustus, dat is drie da gen nadat de eenheidsstaat officieel was afgekondigd. De Indonesische premier Moh. Natsir, heeft de berichten tegengesproken vol gens welke zijn kabinet onder pressie van het leger zou zijn gevormd. Deze berichten waren gepubliceerd in de „Merdeka". 116 van de 129 mijnwerkers, die Donderdagavond door een aardstorting werden ingesloten in de Knockshinnoch-mijn te New Cumnock in Schotland, zijn door de reddingsploegen veilig naar boven gebracht. Men is er niet in geslaagd 13 anderen (niet 12, zoals aanvankelijk werd gemeld), die in een ander deel van de mijn zitten opgesloten, te bereiken en er bestaat weinig hoop meer, dat zy nog tijdig kunnen worden gered. Zaterdagmiddag om half vier werd de eerste van de 116 geredden, een jongeman van 22 jaar, naar boven gebracht. Daarna volgden de anderen in groepjes van drie en het duurde tot Zondagochtend 1 uur voor dat allen in veiligheid waren. modder en water op ons toekomen", vertelde een geredde mijnwerker. „Wij Een reddingspatrouille in de Schotse mijn met de eerste geredde mijn werkers. Allen moesten ademha- lings-apparaten en gasmaskers dra gen om de gang met de gevaarlijke gassen te passeren. Het ligt in de bedoeling, dat Hr. Ms. torpedobootjager „Kortenaer" na haar bezoek aan Nieuw-Guinea op de terug reis naar Nederland in de maand Octo ber een of meer Australische en Nieuw- Zeelandse havens zal bezoeken, en ver volgens langs de kortste route zal thuis varen. Advertentie m Zoals gemeld hadden de reddings ploegen de 116 ingeslotenen reeds in de nacht van Vrijdag op Zaterdag bereikt en hen van voedsel en medicamenten voorzien. Doch het was onmogelijk de mannen naar buiten te brengen omdat een muur van 300 meter gas hen van de vrijheid scheidde. De reddingsploe gen begonnen onmiddellijk het gas weg te pompen. Doch toen bleek, dat even snel. als het gas werd weggezogen, het weer bijstroemde, besloot men de inge sloten mijnwerkers toch maar gasmas kers te geven, ondanks het feit, dat dit aanzienlijk risico meebracht. Het nieuws van de eerste redding werd onmiddellijk aan de nog steeds ingeslotenen getelefoneerd en dit nieuws werd door hen met zwak ge juich begroet. De jongen werd op een draagbaar door de vermoeide redders aan de oppervlakte gebracht. Onmid dellijk werd hij naar een ziekenhuis vervoerd. De ingeslotenen hadden hem gekozen om het eerst gered te worden omdat zij hem als de zwakste van allen beschouwden. Men had er een half uur voor nodig om de eerste geredde aan de oppervlak te te brengen, nadat hij de gaszak was gepasseerd. „Wü hoorden en zagen een muur van reden een kleine helling op en werden toen afgesloten in een soort onderaardse kamer. De lucht was goed en er kwam veel water door de muren, doch we wa ren heel blij toen de jongens tenslotte een gat voor ons hadden geboord". De mijnwerkers hadden de uren, die sinds de instorting van het mijndak waren verlopen, doorgebracht met kaartspelen, zingen en slapen. De red dingsploegen hadden hen geregeld van sandwiches en bier voorzien. Het gat. door de instorting van het mijndak ontstaan, heeft de grootte van een voetbalveld. Gisteravond trachtten reddingsbriga des zich al gravende een weg te banen door tonnen modder, in een poging, de vermiste 13 mijnwerkers alsnog te vin den. Men heeft echter weinig hoop, de dertien vermisten nog levend aan te treffen. MAANDAG HILVERSUM U, 298 m. - NCRV: 18.00 amusem.muz., 18.20 drie pianowerken v. Roussel, 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 amusem.muz., 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws, 20.05 ouv. Fliegende Hol lander v. Wagner, conc. v. Brahms, 21.20 amusem.muz., 22.00 Amerikaanse indrukken, 22.10 Stabat Mater v. Len nox, 23.00 nieuws, 23.15 conc. no. 5 in Es v. Beethoven. HILVERSUM I, 402 m. - AVRO: 18.00 nieuws, 18.15 amusem.muz., 18.30 tilm, 19.20 Frans progr., 19.45 landbouwme chanisatie, 20.00 nieuws, 20.15 Cavalle- ria Rusticana, opera v. Mascagni, koor en ork. v. d. Scala te Milaan, 21.25 Mensenliefde en dynamiet, hoorspel over Alfred Nobel, 22.20 amusemjnuz., 23.00 nieuws, 23.15 amusem.muz. DINSDAG HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 divertimento in F van Mozart, 7.45 morgengeb., 8.00 nieuws, 8.15 amusem.muz., 9.00 vrouw, 9.35 Lichtbaken, 10.00 kleuter, 10.15 ballet- muz., v. Lalo en Bizet, 10.40 schoolradio, Naar het wonderland der muziek, 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, Wat er aan de romantiek vooraf is gegaan. 12.00 An gelus, 12.03 amusem.muz.. 13.00 nieuws, 13.20 amusem.muz., 14.00 klankbeeld jaar 1914, 15.00 kamerorkest, 15.35 amusem. muz., 16.00 zieken, 16.30 Lof, 17.00 jeugd, 17.15 felicitaties, 17.45 regeringsuitz.. 18.00 amusem.muz., 18.20 sport. 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 actualitei ten, 19.25 Dit is leven, 19.40 amus., 20.00 nieuws, 20.05 gewone man, 20.12 conc. in Bes v. Brahms, 21.05 fluit, 21.30 sonate in D v. Beethoven voor viool en piano, 21.55 actualiteiten, 22.05 Trio in B v. Brahms, 22.40 pater Jelsma, 23.00 nieuws, 23.15 fragm. uit opera's v. Mo zart. HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws, 7.18 Amusem.muz. VPRO: 7.50 AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 amusem.muz., 9.15 hoornconc. in Es v. Strauss, 9.35 amusem.muz., 10.30 Vrouw, 10.35 gram., 10.50 Kleuter, 11.00 amusem.muz., 11.30 zieken, 12.00 amusem.muz., 12.33 land- en tuinbouw, platteland, 12.40 pianoduo, 13.00 nieuws, 13.15 maatschappelijk werk, 13.25 lichte muz., 14.00 naailes, 14.15 symph. in Es v. Bruckner, le en 2e deel Damnation de Faust v. Berlioz. 16.30 De schoolbel, 16.50 kinderkoor, 17.15 Stem v. Amerika, 17.45 Lys Gauty zingt, 18.00 nieuws, 18.15 amusem.muz. RVU: 18.30 Ontwikkeling der techniek en haar con sequenties. AVRO: 19.00 amusem.muz., 19.30 brief uit Parijs, 19.35 beroemde violisten, 20.00 Nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 Die Rose von Stambul, fragmenta rische uitvoering, 21.15 études v. Bort- kiewiez. 21.30 Maria Zamora en ork., 22.00 Buitenl. overz., 22.15 amusemjnuz., 22.30 Deense liederen, 23.00 nieuws, 23.15 strijkkwartet in Es v. Hay dn, strijk kwartet in d v. Sibelius. Advertentie Van Noord-Koreaanse zijde is Zondag bekend gemaakt, dat de stafchef van het Noord-Koreaanse leger, Kang Koen, Vrij dagavond „in de strijd gesneuveld" is. Koen was ook vice-minister van oorlog. Hij is officier geweest in het Russische leger. Luitenant-generaal Walker, comman dant van het achtste Amerikaanse leger en alle U.N.O.-strydkrachten in Korea zei gisteren in zijn hoofdkwartier: „On ze situatie is niet gevaarlijk meer, maar wij zullen nog wel de nodige bloedneu zen krijgen, omdat de vijand nog over te veel vuisten beschikt". Advertentie V uit morgen, „kiplekker- •it bed epringen. ETke dag moet uw lever een liter gal la aw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in een televisie-interview ver klaard, dat vrede en stabiliteit tussen Oost en West mogeiyk zijn, als beide zijden met elkaar kunnen spreken op basis van geiyke militaire macht. De gedachte, dat oorlog onvermijde lijk is, scheen Acheson volkomen ver keerd en zeer gevaariyk toe. Het ge praat over een preventieve oorlog noemde hij „immoreel van elk stand punt bezien". Wanneer wij over een preventieve oorlog praten, neigen wij er naar over juist datgene te bewerk' stelligen, dat wij willen voorkomen, zo zeide Acheson, die een dringend beroep deed „op iedereen" om met dergelyk gepraat op te houden. Op de vraag of de Verenigde Staten hun defensief streven voornamelijk in het Oosten of in het Westen zouden concentreren, zeide Acheson, dat het nodig was tegelijk op alle bedreigde punten te werken. Op het ogenblik moesten de Verenigde Staten echter naar zijn mening zich voornamelijk op de schepping van een Noord Atlantische verdedigingsmacht toeleggen. Acheson achtte het mogelijk in West-Europa een zo krachtige verdediging op te werpen, dat zij een massale aanval zou kunnen weerstaan. Gevraagd omtrent de verhouding tussen de 175 tot 200 Sovjet-divisies cn de 12 divisies in West-Europa, zei de minister: „Ik geloof, dat met moderne wapens, en vindingrykheid wij pre cies kunnen doen, wat in het Romein- 'l door 43 Joyce trad naderbij en bleef verwon derd naast de dokter staan. „We.... ik bedoel, ik had niet verwacht u hier te treffen," zei ze. „Natuurlijk niet, beste. Ik hoop dat je het me niet kwalijk neemt, maar ik was van mening, dat jullie een chape- rone nodig hadden." Ze glimlachte. „Nee, natuurlijk niet op die manier zoals vroeger. Ik dacht maar, voor het geval jullie soms nog ander bezoek mochten krijgen." De dokter aarzelde, verontschuldigde zich toen om iets te drinken te gaan halen. Joyce ging langzaam op een stoel toe en ging zitten. „Denkt u, dat er bezoek komt?" vroeg zij. „In dagen vac spanning weet men immers nooit wat er gebeuren kan. En je begrijpt toch wel, Joyce, dat ik je naar huis breng." Eric Daw keerde terug en verscheen in de deuropening met een presenteer blad. Hij liep voorzichtig naar de tafel en zette het blad neer. Mevrouw Sim sloeg er geen acht op. „Er bestaat meer dan één goede reden waarom je nu naar Dan gaat, Joyce. Dan is vanmiddag uit rijden gegaan. Hij is van het paard gevallen. Het heeft hem zijn leven gekost." Enkele seconden lang was het dood stil in de kamer. Toen scheen Joyce zich uit haar gedachten los te scheuren. Hoe is dat gekomen?" „Beste, ik vrees dat je het spoediger raden kunt dan ik het verteld heb. Hinchcliffe, zijn eerste knecht, belde alle adressen op, die hij kende, om je te vinden. Hij vroeg mij of ik komen wilde. Je kent Dan. Hij had een jong paard genomen. Voorzover ik dat be grijp, was het nog niet helemaal afge richt. Hij mende het tegen een muur aan zodat het kwam te vallen. Inspec teur Fowler heeft me verteld, dat Dan vanmiddag dronken was. Hij was er ge weest om hem de gebruikelijke vragen te stellen, vertelde hij me." „Dan zal hij het wel zo uitleggen," zei Joyce, „dat ik verantwoordelijk ben voor Dans dood." „Joyce" De stem van de dokter klonk scherp en afkeurend. Doch ze ging voort, en haar stem klonk mat, als had ze zijn berisping niet gehoord: „Ik geloof ook, dat ik werkelijk de verantwoordelijkheid er voor draag. Jk was bezig Randolph af te richten Randolph is het paard dat hem afgeworpen heeft. Verleden week kwam hij naar buiten en bleef me gade slaan. Hij had weer een van zijn buien. Hij zei, dat ik het paard bedierf. Hij bleef maar aan de gang, tot ik het op den duur niet meer kon verdragen. Ik stoof op en zei, dat ik het helemaal niet voor mijn plezier deed, maar dat hij te laf was om het zelf te doen. Ikik dacht dat hij me iets doen zou en ik werd bang, maar hij beheerste zich en liep weg. Zie je hij scheen werkelijk bang van dat paard te zijn, en Randolph was al even schrikachtig voor hem. Sindsdien heeft hij nauwelijks een woord meer tegen me gezegd." Ze keek omlaag, naar haar handen, en wendde zich toen tot mevrouw Sim. „Ik geloof dat het beter zou zijn als je met mij meeging, beste. Jullie begrijpen natuurlijk allebei dat er een onderzoek zal plaats hebben. Wanneer de politie hierheen moet ko men om jou te ondervragen dan is dat al een heel zonderling begin.. Wie weet, Eric, komt er een tijd dat je de gene genheid van de mensen hier gretiger zult begroeten dan je nu wel denkt." „Bedoel je als ik terechtsta voor de moord op Angela Pewsey?" „Eric!" Joyce's uitroep leek een pijn- kreet. Maar mevrouw Sims stem klonk al leen heftig. „Ik weet heel goed, dat jij Angela Pewsey niet vermoord hebt." Joyce staarde haar met grote ogen aan. „Weet u dat? Bent u daar zeker van?" „Natuurlijk." De vraag scheen me vrouw Sim te verbazen. „Jij dan niet, Joyce?" „Jawel, ik hoopte ja, ik was er heel zeker van." „Je zei immers, dat het geen verschil maakte," merkte Eric Daw zacht op. „Nog meer bombast." Mevrouw Sim schudde ongeduldig het hoofd. „Als jul lie wat minder fraaie woorden wissel den en je wat meer toelegde op practi- sche zin, dan bleef er misschien nog hoop voor jullie." „Maar Eric is onschuldig, mevrouw Sim!" protesteerde Joyce. „Dat hebt u zelf gezegd." „Ja, mn beste, dat weet ik, en Eric weet het en tot jou begint het althans enigszins door te dringen. Maar al die anderen? Wat is er gebeurd? Angela Pewsey is vermoord en het is bekend dat ze over gegevens beschikte, die dok ter Daws naam ernstig zouden schaden. Angela wordt vermoord. Dokter Daw en Joyce zijn verliefd, maar Joyce's verloofde staat in de weg. Wat gebeurt er dan? Op het meest gelegen ogenblik vindt hij de dood bij een ongeluk, dat rechtstreeks het gevolg is van een uitla ting van zijn verloofde, die hem van laf heid beschuldigd heeft." Voeg daar nog aan toe dat het ongeluk nauwelijks ge beurd is, of Joyce en Daw vertonen zich vrij en frank aan het publiek." Joyce keek haar met een blik vol wanhopige woede aan. „Hoe kunt u zulke dingen zeggen, mevrouw Sim. U kent Erice zowel als mij, en u noemt zich een vriend van ons. Hoe kunt u dat dan zeggen?" „Ik zeg die dingen, mijn beste," ant woordde zij zachtzinnig, „omdat jullie beiden van plan zijn de mensen die woorden in de mond te geven." Ze zuchtte en voegde eraan toe: „Zo zullen de mensen spreken, zie je. Angela Pew sey is dood, maar zij was niet de enige kwaadspreekster in Inching Round. Je kunt jezelf geen betere verdediging be zorgen, Eric Daw, dan door morgenoch tend gewoon op je spreekuur te ver schijnen en je te gedragen als een nuttig lid van de maatschappij." „Maar waarom zou hij iets tot zijn eigen verdediging doen?" vroeg Joyce. „U hebt zelf beweerd dat hij onschuldig is." „Natuurlijk is hij onschuldig." „Weet u dan misschien," zei de dokter met een matte poging tot ironie, „wie wel de schuldige is?" „Misschien." „Zou het dan niet nuttig zijn, als u dat aan de politie vertelde?" (Wordt vervolgd) Het Franse ministerie van Binnen landse Zaken heeft medegedeeld, dat in totaal 404 uitwyzingsbevelen tegen bui tenlandse communisten zijn uitgevaar digd. Tot nu toe zjjn 288 daarvan ten uit voer gelegd, de andere hebben betrek king op personen, die in het buitenland vertoeven en thans niet anders dan clandestien of met valse papieren naar Frankrijk kunnen terugkeren. 123 personen zyn „naar het Oosten" ge deporteerd. 150 zyn Zaterdagmorgen per schip uit Toulon vertrokken op weg naar Noord-Afrika. 12 zijn over de Italiaanse grens geleid. Incidenten hebben zich nergens voorgedaan. Het Griekse coalitie-kabinet van de liberaal Sophokles Venizelos is Zater dagavond afgetreden, nadat het in het parlement met 124 tegen 106 stemmen ten val was gebracht. De regering was op 21 Augustus be ëdigd. Drie dagen tevoren had de gema tigde regering van Piastiras haar ontslag ingediend wegens het aftreden van de zeven liberale ministers. Koning Paul heeft Zondag Tsaldaris verzocht, zich te belasten met de samen, stelling van een regering. Deze heeft de opdracht aanvaard. Venizelos had de koning als enige op lossing nieuwe verkiezingen voorgesteld. Men verwacht, dat Tsaldaris zal trachten een coalitie-regering tot stand te brengen met de liberalen en andere „nationale" partijen, or.der een niet-par- lementariër als minister-president. se rijk zo vaak is gedaan. Het feit, dat wy numeriek in de minderheid zijn, maakt weinig verschil. Alles hangt af van de kracht van onze organisatie. Beschikt men daarover, dan kan men alle mogeiyke horden tegenhouden. Zeker, het tekort is groot, maar het U niet zo groot, als uit de cijfers schijn baar blijkt". Acheson verwierp dat de Verenigde Staten Azië hadden „afgeschreven". De actie van de Verenigde Naties in Korea noemde Acheson „een der grote keerpunten in de geschiedenis". Op de vraag, hoe de kansen waren, dat de Chinese communisten verwik keld zouden raken in de Koreaanse oorlog, antwoordde Acheson, dat het „de reinste dwaasheid" zou zijn als zy zich hiervoor lieten vinden. Acheson herhaalde, dat het Amerika's bedoeling is Formosa te neutraliseren, opdat de toekomstige status van het eiland door vreedzame onderhandelin gen en niet door geweld zou worden be paald. AARDIJK 9 v. Tampico n. Mobile. AB- BEKERK 10 v. Colombo n. Aden. AK- KRUMDDK 11 te P. Elisabeth. ALDABI p. 10 Finisterre. ALETTA 9 n. Fladjoe. ALGORAB 9 bij St. Vincent. ALKAD1 9 v. Brunsbuttel. ALMKERK 9 v. Colombo n. Fremantle. AMSTELKERK 12 te Lagoa. AMSTELPARK 9 te Menado. AMSTEL- STAD p. 9 Ceylon. ANDIJK 9 v. R'dam n. New York. ARUNDO 10 bij Landsend. BENGKALIS 10 te R'dam. BENNEKOM 10 te Pimental. CALTEX DELFT p. 10 Kk Bon. CALTEX LEIDEN 11 te Portsaid. CALTEX THE HAGUE 9 n. SuezkanaaL CLAVELLA p. 10 Tunsi. CORLDA 10 v. Yokohama te Hongkong. COTTICA 10 v. Paramanbo n. Demarra. DANAE p. 10 Ouessant. BUIVENDRECHT 10 bij Tene- riffe. ERINNNA S v. Pladju n. Singapore. FARMSUM 9 bij K. Race. GAASTERKEKK 10 v. Tanger n. Zanzibar. GOYA 9 te Aden. GROOTEKERK 10 v. Le Havre. HECUBA 10 te Maracaibo. HELDER 9 v. Puerto Ca- bello 10 te Curasao. HERA p. 9 Flores. HERMES 9 v. San Antonia n. CorraL JAARSTROOM 9 v. Hamburg n. R dam. JAGERSFONTEIN 11 te Genua. JAVA 9 bij Perim. JOH. v. OLDENB. p. 9 Gibral tar. KERTOSONO 10 v. Panamban n. Se- marang. KOTA INTEN 9 te Semarang. LAAGKERK 9 te Antwerpen. LA WAK 10 v. Madras. LEERDAM 9 v. R'dam n. New York. LEOPOLDSKERK 8 v. Korvent te Basrah. LEUVEKERK 10 te Londen. LIE VE VROUWEKERK p. 9 Gibraltar. LIN- DEKERK p. 10 Casjuets. LISSEKERK 9 V. Aden n. Suez. LOENERKERK 9 v. Ham burg. LUTTERKERK 10 v. P. Sudan n. Suez. MAASHAVEN 10 V. Antw. n. Lag Palmos. MAASKERK 10 te Lajos. MAAS LAND 10 te Hamburg. MADOERA 10 v. Aden. MAP IA 10 te Makassar. MARIE- KERK 11 te Portsaid. MARPESSA 9 v. Las Palmas. MATARAM 9 v. R'dam n. Djakarta. MELISKERK 11 te Hongkong. MENTOR 10 v. Oran te R'dam. MUREN A 9 v. Punto Cardon n. Landsend. MIJ DRECHT p. 10 Landsend. NOORDAM 10 te R'dam. NOTOS 10 te Gonaives. OMALA 9 v. B. Pappan te Manilla. ONDINA 10 v. Terneuzen n. Rouaam ORANJE p. 10 Mal ta. ORMONDE 10 te Aden. OVULA 10 te Pladju. PARKHAVEN 9 te R'dam. POELAU LAUT 8 te Belawan. PR. ALEXANDER p. 10 Dover. PR. MAURITS 11 te Hamburg. PR. WILLEM II 9 bij Aden. PR. WILLEM IV 11 te R'dam. RAKI 11 te Dar es Sa laam. RANCHI 9 te Aden. ROTTI p. 10 Gibraltar. SAPAROEA 10 te Rivercess. SA- RANGAN 10 te Koweit. SIBAJAK 10 te Djakarta. STAD VLAARDINGEN 10 bij Trondheim. STENTOR 10 te Azmir. SU MATRA 11 v. Makassar te Palembang. TAMO 11 te R'dam. TAWALI 10 v. Port said. THEMISTO 9 v. Swansea n. Mon treal. TIBA p. 10 Madeira. TITUS 10 te R'dam. TOSARI 10 v. P. Rocttenham n. Penang. VAN T HOFF 11 te SuraDaja. VEENDAM 9 v. Le Havre. WATERLAND 9 v. Pas Palmas n. Rio de Janeiro. WIEL- DRECHT 10 v. Abadon m Bahrein.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3