FORTUINLIJKE, MAAR VERDIENDE 2-1 ZEGE VAN R.C.H. Haarlem-voorhoede niet op volle toeren I -■ HFC debuteert met kleine zege Markus en Schooneveldt zeilkampioenen Tam schot bezorgt Volendam 1-0 nederlaag Laatste minuut beslissend in nadeel van VSV KFC wint met 4-2 na 3-0-voorsprong OVERSTAG —j Stormvogels beginnen met 3—1 overwinning Schoten stelt niet teleur Sliedrecht met 2-1 verslagen m Start in regen Alcmaria Victrix krijgt zege cadeau Uitslagen eerste klas Resultaten hockeydag GOED VOETBAL IN BEGINPERIODE Sagitta en AAC club kampioenen junioren mm Draken en 12-voetsjollen a.s. Zaterdag MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950 PAGINA 4 (Van onze verslaggever) HAARLEM, 10 September RCH heeft door twee geluk kige doelpunten in de eerste van de zes plaatselijke ont moetingen, die de Haarlemse voetballiefhebbers in de loop van dit seizoen zullen kunnen bezoeken, twee even waardevolle punten behaald op een roodbroekenieam, dat zijn definitieve opstelling vermoedelijk nog niet zal hebben vastgesteld. Tegenover de twee treffers van de Racing-voorhoede stond slechts één doelpunt van Haar lem, dat in kwaliteit weliswaar ver superieur was, maar de pupillen van Kick Smit tenslotte zelf geen enkel puntje vermocht op ie leveren. Over Smit gesproken: hei is zeer waarschijnlijk, dat RCH een Haarlem mei zijn oude aan voerder in de gelederen niet zou hebben geklopt. Want hei was juist die ene plaats in de voorhoede der roodbroeken, voor rust de rechtsbinnen-, daarna de rechlsbuiienplaals, waar de schoen wrong. Meijer, die de enige nieuweling in de Haarlemploeg was, debuteerde namelijk niet gelukkig. RCH was alleen hierdoor als ploeg beter en verdiende, ondanks de mindere kwaliteit van zijn twee goals, de 21 overwinning. Z.C. Haarlem te Tunis ii* Vriendschappelijk voetbal met Duitse clubs ZUIDSLAVIË WINT SCHAAKTOURNOOI Nederland vijfde Sommer overleden Wieier nieuws van overal Schaakclub „Het Witte Paard" A: FrislaZwartemeer 23 HeerenveenHSC 80 Go AheadZwolse Boys 30 VelocitasGVAV 2—5 AchillesSneek 20 B: AjaxAGOW 30 D W SW ageningen 00 EnschedeHengelo 21 DOSGooi 32 HeraclesEnschedese Boys 10 Vitesse—NEC 1—2 C: DWV—SW 2—4 KFC—VSV 4—2 HB§—ADO 2—3 HaarlemRCH 12 Hermes DVSBlauw Wit 21 D: RBC—NOAD 3—0 BW—TSC 6—0 SpartaFeijenoord 01 NACDe Baronie 20 Willem IILonga 01 EmmaXerxes 65 E: MauritsChèvremont 20 HelmondiaMW 10 LimburgSportclub Emma 21 PSVEindhoven 21 BleyerheideVW 01 In verschillende steden van ons land zijn Zondag de voorronden gespeeld van de tra ditionele hockeydag te Amsterdam. De re sultaten van de verschillende finales, waar van de winnaars zich voor de slotronden in het Wagenerstadion hebben geplaatst, zijn: Den Haag: Togo—HOC 7—0; HHIJC— HDM 1—0. Te Werve: BNC—Te Werve 4—0: HBC Hu dito 31. Deventer: EpeDoetinchem 12; Zutphen DKS 1—3. Amsterdam: HoornZand voort 05; HurleyVoordaan 21. Eindhoven: MOP-EMHC 0—0 (MOP wint na doelschietenPushForward 00 (Push wint na doelschieten); RapidityDES 42. Amersfoort: LarenSchaerweide 61. Heemstede: BMHCAmsterdam 31. Groningen: ForwardHVA 32. Dames: GHBS—HVA 0—1. Het drukkende weer zal er wellicht oorzaak van zijn geweest, dat de eerste helft en daarvan weer vooral de eerste twintig minuten het beste spel hebben opgeleverd. Er werd in de beginperiode aardig voetbal vertoond, waarbij de R.C.H.-voorhoede wel snel, maar te kort spel demonstreerde, zodat het in 'doel matigheid moest capituleren voor het gevarieerder optreden van de roodbroe ken. Willemink, op de linksbackplaats, had het tegen de snelle Van Osch, die de bal telkens ver terug ging ophalen, Op uitstekende wijze hebben de Ro gers het seizoen ingezet en toen de rood- blauwen kort na de rust de voorsprong op 30 brachten, waren er zelfs enthou siaste supporters, die de ere-titel „kam pioenen'' begonnen te verkondigen. Dit was natuurlijk maar een grapje, want een dergelijk team bezitten de Zaankan te rs op geen stukken na. Het was alleen maar een uiting van tevredenheid en met recht, een 30 voorsprong op het bekende V.S.V. is geen peuleschilletje. Twintig minuten later was de achter stand tot 32 gereduceerd en bleef alles V.S.V. wat de klok sloeg. Met man en macht verdedigden de Rogers. Voor de thuisclub ging de grote wijzer angstval lig langzaam. Zou R.F.C. het houden? Eerst in de allerlaatste minuut kwam de beslissing toen door het verre opdringen van geheel V.S.V. de R.F.C.-er v. d. Mast de bal kreeg toegespeeld. Met een geheel vrije helft voor zich stevende de vroe gere Volewijckers-speler op doelman v. d. Wind af. Deze trachtte door uitlopen nog redding te brengen, maar op han dige wijze werd de keeper omspeeld en Om vast een beetje in stemming te komen voor het nieuwe voetbalseizoen, hebben wij vorige week eens een half uurtje zitten bladeren in het adresboek van de K.N.V.B., afdeling Amsterdam. Deze op het eerste gezicht stellig niet op windende bezigheid ontaardde in een tijdverdrijf met onverwachte spannin gen, toen we ons gingen verdiepen in het Waarom van de reeksen hoofdletters, met dewelke de namen van vele clubs worden aangeduid. Daar waren de opti misten, die zichzelf voorhielden: Aan pakken Doet Meetellen (ADM). Of nog een tikje sterker: Aanhouden Doet Win nen (ADW) en Overwinning Door Open Spel (ODOS). Bij Abim waren de sa menstellers van de clubnamen meer aan de voorzichtige kant gebleven (Alle Be gin Is Moeilijk), terwijl GGD, zijnde niet de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst maar de Getrainde Gele Duivels, nogal grimmig voor de dag kwam, vonden wij. Daar stonden heel wat leu zen tegenover, waar het plechtig senti ment als bij een goedgesmeerde boter ham er dubbeldik bovenop lag. BBDA betekent bijvoorbeeld Bereikt Bloei Door Ambitie en HAZED moet worden uitge legd als HaarlemAmsterdam Zullen Eendrachtiglijk Doelpunten. De voor standers van vergaderingen en speciale commissies ontbraken óók niet op het appèl. VECO beduidt namelijk: Voor El ke Combinatie Overleg (hetgeen ons nogal tijdrovend voorkomt) en SPORT: Samenspel Past Op Rechte Tijd. Maar tegenover die bedachtzamen stonden dan weer een paar namen, die zó impul sief waren gekozen, dat ze in conflict kwamen met de heilige wetten van de Nederlandse taal hoogstdezelve. RODI beduidt namelijk: Recht Op Doel In (hetgeen niet over een kam geschoren mag worden met de uitdrukking „recht op de tegenstander in") en VAB kan worden vertaald als Voor Alles Bereid. PVWA, hetgeen beduidt Prettige Voet ballers Winnen Altijd", heeft zonder twijfel zijn oorsprong gevonden in de prettigemoderne conversatielitteratuur Maar de schoonste van alle woeste fan tasieën en de ereprijs der originaliteit krijgt van ons DVLT.... De Van heer Trekkers.' Kübler heeft (zoals bekend) de Tour de France gewonnen. Tevens mag het bekend worde- geacht dat Furieuze Fer dinand daarmee een aardig stuivertje heeft opgehaald. Maar aan de gele trui, symbool van het leiderschap, heeft de Fransman Bernard Gauthier het meest verdiend, hoewel hij haar één dag min der heeft gedragen dan de Zwitser. Hij torste de maillot jaune echter tijdens ne gen étappes dat de premie voor haar drager 100.000 Franse francs per dag bedroeg en toucheerde daarvoor dus het lieve sommetje van 900.000 francs, tegen Kübler, met diens leiderschap van tien dagen „slechts" 750.000. Kübler had na melijk het nadeel, dat voor de laatste étappe de dagelijkse premie voor de trui niet 100.000, maar 50.000 francs be droeg. R.F.C. kreeg op deze manier nog een behoorlijke zege op zijn naam. Misschien iets te groot, maar toch wel verdiend. Het was een aardige ouverture. Veel publiek, een onbesmet terrein en twee volledige elftallen. De gastheren hadden het eerste het windvoordeel. Met veel activiteit ging de thuisclub van start en reeds na vijf minuten viel de gunst van Vrouwe Fortuna K.F.C. ten deel. Een onschuldige aanval werd door keeper v. d. Wind onderbroken. Ver buiten zijn deel staande trapte hij de bal weg, die door back Wiarda opgevangen werd en onmiddellijk geretourneerd. Ongestoord verdween het leder in het geheel verla ten Velsense doel-(l0). Dit onverwach te succes deed K.F.C. nog ijveriger wor den. Bijna werd het 20, maar de bal ketste via een K.F.C.-been weer uit het V.S.V.-doel. Het was toch uitstel, want even later trof een strak schot van Kok de roos (2—0). Tot aan de rust bleven de gastheren het beste van het spel hou den, waarbij zich enkele goede scorings kansen nog voordeden, welke echter niet benut werden. Juist zouden de gasten na de hervat ting een machtig offensief inzetten of een snelle rush van v. d. Mast stelde Boutshoorn in de gelegenheid de stand op 30 te brengen. Maar hierna kwam toch het offensief. Fel en met soms veel vernuft, waarbij de Koogse defensie meer dan eens van het kastje naar de muur liep. De Rogers werden gewoon onder de voet gelopen. Na een kwartier bleef spil Roggeveen wegens een ver meende overtreding staan en dit was voor de ex-Z.F.C.-speler Michel voldoen de om de achterstand te verkleinen (31). Even later moest oggeveen op de doellijn redding brengen, bood de staanpaal K.F.C. de helpende hand. maar tenslotte was het weer Michel, die een tweede gat in de bres sloeg (32). Er was toen nog 25 minuten te spelen. Ijverig bleven de bezoekers volhouden, kranig verdedigde doelman Stadt zijn heiligdom. Het korte V.S.V.-samenspel v/as een kolfje naar de hand van de spe lers, die de Koogse muur hadden opge trokken. Naar gelang de tijd verstreek, steeg de spanning en in de laatste mi nuut kwam eerst de beslissing toen v. d Mast zijn nieuwe club in veilige haven loodste (4—2). Op de sintelbaan in Amsterdam heb ben de meisjesploeg van Sagitta en de jongensploeg van AAC het nationaal clubkampioenschap voor junioren be haald. Sagitta behaalde deze titel met een voorsprong van 48 punten tegen Zaanland met 36 punten als tweede en bij de jongens was de meerderheid van AAC 52 punten tegen AV '23 44 punten. Er sneuvelden twee nationale jeugd- records: bij het verspringen jongens sprong H. Griek van AAC 6.905 meter, waarmede hij het oude op naam van Herberts (AV '23) staande record van 6.855 meter met 5 cm. verbeterde. Deze AAC-er won tevens de 100 meter in de goede tijd van 11 sec. AAC boekte nog een succes en wel met de junioren esta fetteploeg, die de 4 x 100 meter, na dis kwalificatie in de officiële wedstrijd, zonder tegenstand later alleen aflegde in 44.5 sec. en daarmede een nieuw natio naal record noteerde. Het oude stond met 44.9 sec. op naam van de AV '26 uit Groningen. Totale uitslag van meisjesclubkam- pioenschap: 1. Sagitta 48 pnt., 2. Zaan land 36 pnt, 3. Kometen 17 pnt., 4. Gita 14 pnt., 5. Zeeburg 12 pnt., 6. ADA 12 pnt., 7. GAC 8 pnt., 8. Holland 0 pnt. Totale uitslag clubkampnoenschap jongens: 1. AAC 52 pnt., 2. AV '23 44 pnt., 3. DOS 40.5 pnt., 3. V. en L. 36 pnt., 5. Haarlem 33 pnt., 6. Holland 15.5 pnt., 7. KDO 7 pnt., 8. Zaanland 3 pnt. In een wedstrijd over 1500 meter te Helsinki werd Wim Slijkhuis eerste in de tijd van 3 min. 52,6 sec., voor de Fin Taipale, die 3 min. 52.8 sec. noteerde. Tijdens internationale atletiekwed strijden te Eskilstuna (Zweden) won Slijkhuis de 1500 m in 3 min. 55.4 sec., voor de Zweed Gustavsson, die 3.56.8 noteerde. Na de motorraces op het circuit van Monza (It.) kwamen de volgende we reldkampioenen uit de' bus: 125 cc: Ruf- fo (It.)r 250 cc: Ambrosini (It.); 350 cc: Bob Forster (G.-B.)500 cc: Masetti (It) zijspan: Oliver (G.-B.). zwaar. Door zwak spel van linksbinnen Barends gingen enkele kansen voor de thuisclub verloren, maar toen Roozen Groeneveld een vrij veld bezorgde, er- de linksbuiten der Haarlemmers een prachtige voorzet kon geven, belandde de bal via het hoofd van de meegeko men Roezen op fraaie wijze achter Wil le (10). Bij R.C.H. kwam het gevaar meestal van rechtsbuiten Koster, die door zijn doortastende spel, nu eens van rechts, dan weer over links of door het midden snel op het doel van Kokhuis afstevende. Deze R.C.H.'er trof het niet, dat het duo van Gool-Odenthal het sterkste deel van de Haarlemdefensie uitmaakte. Laatstgenoemde roodbroek redde eens, toen een overrcmpelende aanval van Biesbrouck en Kouwenho- ven door de Wette op fraaie wijze met een doelpunt scheen te worden be kroond. Enkele minuten later scoorde de Wette echter toch op zeer onver wachte v/ijze, toen Roozen met een de fecte schoen aan de kant zat. Hij ver anderde een pass van Biesbrcuck op ge lukkige wijze van richting, waardoor de bal in de uiterste hoek van het Haar- lemdoel verdween. Met de hierdoor ver kregen 11 stand kwam de rust. Na de pauze hebben de 16.000 bezoe kers maar Zelden waar voor hun geld gekregen. Meijer, nu rechtsbuiten, maakte er in de Haarlemvoorhoede niet veel van. Het was daarom een ernstige fout, da* de meeste aanvallen toch ovet rechts werden ingezet. De ijverige en snelle R.C.H.-aanval klopte iets beter. Kokhuis moest er nog al eens aan te pas komen, hetgeen hij enkele malen slechts docr wegtrappen kon klaarspelen. Zijn uitlopen was echter niet steeds oordeel kundig. Zo moest hij, bij 'n aanval van de Boer te ver naar voren gekomen, toezien, hoe de R.C.H.-midvoor hem mei een hoog schot passeerde. Er was ech ter voor buitenspel gefloten. Direct hierop dreigde een te zacht door de Voogd teruggespeelde bal Haarlem noodlottig te worden. Kokhuis redde de situatie nu echter door snel weg te trappen. Er was een half uur gespeeld, toen de Haarlem-doelman een goed door De Wette voor het doel geplaatste cor ner onderschepte. Hij liet de bal even wel glippen, waarop Biesbrouck van de onverwacht gunstige situatie profiteer de door in te schieten. Enkele minuten voor het slot dachten wij van Osoh, nu op links, de gelijkmaker te zien fabri ceren toen hij via Roozen, Meyer en nog eens Roozen een schietkans kreeg vlak voor de uitlopende Wille. Zijn schot ging echter over het doel. Ook in de resterende minuten wisten de Rood broeken een toen verdedigend R.C.H. niet te doen buigen, zodat na het laatste fluitsignaal van de nogal kwistig flui tende scheidsrechter elf wit-blauwen het terrein in de beste stemming ver lieten. Niet tevergeefs wenkte Biesbrouck van RCH om de bal tijdens een hoekschop op 't doel van Haarlem. Koster kopt over de uitgelopen Kokhuis naar zijn club genoot die zijn kans niet miste en de zege van de Heemstedenaren tot een feit maakte. Een AGOVV'er gemangeld tijdens een hoekschop van de Oostelijken op het doel van Ajax, waar Van de Pol de bal weer in het veld terugstompt. De versterkte zwemploeg van Z. C. Haarlem, momenteel op tournée door Noord-Afrika. kwam te Tunis uit tegen een vertegenwoordigende ploeg van Tunis. De uitslagen luiden: 100 m schoolslag: 1 Bonte 1.17; 2 Van Doorenmalen 1.23.3; 3 Frejd Chourrou (Tunis) 1.24.3; 4 Mettoudi (Tunis) 1.3C|^. 100 m vrije slag: 1 Bijlsma 1.01.3; 2 Hoze (Tunis) 1.03; 3 De Gans 1.06.3. 5 x 66.6 m vrije slag estafette: 1 Z. C. Haarlem 1 3.33.4; 2 Z. C. Haarlem 2 3.40.3; 3 Tunis 3.48.9. De waterpolowedstrijd tussen Haar lem en Tunis eindigde in een 125 over winning voor onze landgenoten. De rust- sand was 62. Op het congres van de Internationale Handbal Federatie werd besloten, dat de eerstvolgende wereldkampioenschap pen in 1952 in Zwitserland zullen wor den georganiseerd. Het goed bezette sportpark Schoner- berg heeft kunnen genieten van een spannende en snelle strijd, waarin de debutant Schoten het Kraak en zijn mannen geducht lastig heeft gemaakt. De IJmuidenaren, die zonder v. Onse- len de strijd aanbonden tegen de ex- derde klassers, vielen ons wel wat te gen, terwijl Schoten, zó spelend, het in de nieuwe omgeving wel zal redden. Onze nationale doelman was niet in die vorm welke wij gewend zijn, al kon hij aan het doelpunt van Schoten niets doen. Stormvogels begon meteen met een krachtig offensief, dat echter geen re sultaten opbracht en toen er 10 minuten gespeeld was, zagen wij enige schuchtere aanvallen der Haarlemmers, die echter met het verstrijken van de tijd in he vigheid toenamen, waardoor Kraak me nigmaal handelend moest optreden. Toch bleef Stormvogels het meest gevaarlijk en het kwam herhaalde malen gevaar- Het is maar een zeer benauwde over winning geworden voor good old HFC in z'n eerste wedstrijd als tweede klas- ser. Na een goede eerste helft, waarin de uitstekende Sliedrechtse doelman er de schuld van was, dat HFC slechts met 10 leidde, zakte het peil van deze ont moeting na de hervatting tot een be denkelijke laagte, vooral toen de thuis- een kwartier voor het einde Sliedrecht club direct na de rust uit een strafschop de stand op 20 had opgevoerd en toen tegen scoorde, kon HFC, vrijwel uitge speeld, niet dan met kunst en vlieg werk de overwinning veilig stellen. De vrij talrijke toeschouwers, die het HFC-terrein bevolkten, zullen in hun favorieten wel enigszins teleurgesteld zijn geworden. Nu moeten we toegeven, dat het gemis van de gebr. Corbeth in de voorhoede een zware handicap be tekende en de wederom als middenvoor opgestelde Molenaar kon er niet in sla gen de nodige vaart in de aanval te brengen. Maar ook de anders zo gevaar- Een der eersten: Michels, de rechtsbin nen van Ajax, werd al gauw geblesseerd en moest als een der eerste slachtoffers van deze competitie het veld verlaten. Het district VI van de KNVB verzoekt het bondsbestuur er naar te streven de sportbetrekkingen met West-Duitsland te hervatten ook voor de senioren en het mogelijk te maken dat in ieder geval (voorlopig) in West-Duitsland vriend schappelijke wedstrijden gespeeld kun nen worden. Nadat er zeer lang over deze motie gedebatteerd was in de onlangs gehou den vergadering te Sittard, werd beslo ten het al of niet in behandeling nemen er van in stemming te brengen. Met 207 stemmen voor, 35 tegen en 42 blanco werd dit goed gevonden. Hierna werd deze motie geacht, gezien de uit slag van de stemming, met grote meer derheid te zijn aangenomen. De motie zal ter kennis van het bondsbestuur worden gebracht. lijke gebroeders Winter remden al te dikwijls de aanval door het leder veel te lang bij zich te houden en daardoor leverde het ongetwijfeld technische overwicht der HFC-ers weinig resulta ten op. Het HFC-elftal demonstreerde, naast een behoorlijke techniek, toch wel een ontstellend gebrek aan tempo, ter wijl de afwerking der aanvallen dik wijls alles te wensen overliet. Boven dien trof men het niet dat er in het doel van Sliedrecht een knaap stond, die het vak uitmuntend verstond en aan hem was het te danken dat de zwakke ploeg van Sliedrecht er bij de rust met een 10 achterstand gunstig af kwam. Het HFC-doelpunt was door Hans Winter op fraaie wijze gescoord. Toen onmiddellijk na de hervatting de Haarlemse voorhoede op het doel der tegenpartij aftrok, beging een der Slie drechtse verdedigers 'n overtreding en uit de strafschop kon Busselman HFC een 20 voorsprong verschaffen en deze gunstige score was blijkbaar oor zaak van een volledige verslapping der activiteit in de HFC-gelederen. Het werd 'n uiterst saaie vertoning, waarin de HFC-aanvallers om beurten hun best deden de mooiste kansen te ver knoeien. Doelman De Baat in het Slie drechtse doel en linksachter Van Gen- deren deden ondertussen uitstekend werk en voorkwamen verdere HFC- doelpunten. Toen een kwartier voor het einde bij een plotselinge uitval der be zoekers rechtsbuiten Lissenburg doel man v. d. Lee passeerde, waarbij de jeugdige HFC-er, die deze middag toch al geen sterke indruk maakte, lelijk over de bal dook, keerde de spanning terug. HFC bleek nagenoeg uitgespeeld maar slaagde er in. zij het met de grootste moeite, de 21 overwinning veilig te stellen. lijk dicht bij de Schoten-doelmond. Hier echter stond de invaller-doelman Boeser zijn mannetje en deels door slecht schie ten en voortreffelijk keepen bleven doel punten uit. Toen een ieder dacht, dat de rust met blanke stand in zou gaan, kreeg Stormvogels even door het middenveld een vrije schop te nemen, die door H Snoeks hard werd ingeschoten. Stellig had Boeser de bal gehouden, maar Scho- ten's kanthalf, Hoogendijk, veranderde de bal van richting en deze verdween in de andere hoek (10). Het gejuich was nog niet geluwd of rechtsbuiten Klooster kreeg de bal toegespeeld, zwenkte naar binnen en met een kei hard schot was Kraak geslagen (11). Kort hierop was het rust en wie van gedachte was, dat Stormvogels hierna het heft in handen zou nemen, kwam be drogen uit, want de korte rust had de Schotenaren schijnbaar goed gedaan. Van meet af namen zij het initiatief en belaagden het domein van Kraak en de actieve midvoor v. Oosten brak enige malen door, zonder echter een gevaar op te leveren, daar hij met schieten faal de. Geleidelijk onttrok Stormvogels zich aan de druk en toen de Schoten-verde- diging voor vermeend buitenspel bleef staan, was het voor de jeugdige J. Snoeks een kein kunstje om Boeser het nakijken te geven. Deze tegenslag kwam Schoten niet meer te boven al vocht het voor de ge lijkmaker. Het liep bepaald tegen toen een verraderlijk schot van Bot tegen de lat ketste en even later Kraak reeds ge passeerd was maar de bal nog door Snoeks uit het doel werd gekopt. En toen Venus 15 minuten voor het einde met een prachtig schot doelman Boeser voor de derde maal passeerde, was het pleit beslecht. Weliswaar stelde Schoten nog vertwijfelde pogingen in het werk de achterstand te verkleinen, doch de Stormvogels-defensie kon de aan snel heid verminderde aanvallen nu makke lijk baas, terwijl de verdediging van Schoten nog alle zeilen bij moest zetten om de Stormvogels-aanval van het lijf te houden. Zo kwam het einde van een snelle, boeiende strijd, die door de be tere technische vaardigheid der Storm vogels-spelers de overwinning wettigen, maar de IJmuidenaren zullen toch uit een ander vaatje moeten tappen willen zij een serieuze kans maken. Het spel is begonnen, maar in de meeste gevallen niet met de attractieve opmars van een nog nauwelijks aan zomer en zonnebrand ontworstelde schare enthousiasten. Een grauwe lucht en een fijne, trieste regen heeft in ver schillende streken van ons land de atmosfeer wel een beetjp bedorven, al bleef dan ook het aantal afkeuringen in de beide hoogste afdelingen beperkt tot twee; een in de Oostelijke en pen in de Noordelijke tweede klas. Het aantal werkelijke surprises in de eerste klas is, ondanks het voor alle mogelijkheden open staande programma van deze openingsdag, tot een minimum beperkt gebleven. Een verrassing was, dat in een van de zeven derbies der top- klassers RCH met 21 bij zijn grote broer Haarlem kon zegevieren; ook de zege welke KFC met 42 op de win naar van de AROL-beker, VSV be haalde, was min of meer een buiten beentje. De kampioenen hebben op twee na alle gewonnen en ook in de gevallen dat zulks niet gebeurde, was dit niet opzienbarend. Dat Blauw Wit met 2I de eer moest laten aan Hei-mes was even normaal als het feit, dat de En schedese Boys met 10 bij Heracles werden verslagen. Evenmin was het een opzienbarend feit dat de pas gepromo veerden in de meeste gevallen niet met een overwinning van start gingen. Maar des te opvallender waren natuurlijk de prestaties van de benjamins, die het wél presteerden om beide punten te be halen. De eer van dit succes komt op de eerste plaats toe aan Zwartemeer, dat met een 32 zege allerverdienste- lijkst debuteerde bij Frisia en vervol gens aan Emma, dat met de zeldzame cijfers 65 de baas bleef over Xerxes. Van ontmoetingen tussen clubs die vroeger nimmer tegen elkaar in het veld traden is op deze eerste dag nog niet veel gekomen. Er waren eigenlijk alleen maar twee wedstrijden van dit genre in Amserdam. Ajax won niet zonder verrassing na zijn teleurstellende resultaten van de laatste tijd met 30 overtuigend van AGOVV. maar DWS moest in een puntloos gelijk sPel een puntje meegeven aan Wageningen. BW onderscheidde zich onmiddellijk weer met eén hoge scorp tegen TSC (60), maar Heerenveen spande ook nvt de kroon met zijn 80 tegen HSC. Ver melden we nog als curiositeit, dat de draw tussen DWS en Wageningen de enige was in de gehele eerste klasse. Het FIDE schaaktornooi om de Hamil ton-Russell beker te Dubrovnik (Zuid Sla- vië) is gewonnen door Zuid-Slavië. In de vijftiende en laatste ronde won Zuid-Slavië met 31 van Finland waarmee een punten^ totaal van 451/2 werd bereikt. Nederland staat definitief op de lijfde plaats. De stand luidt: 1. Zuid-Slavië 45y2 pnt. 2. Argentinië 42 pnt. plus drie afgebroken partijen. 3. West-Duitsland 40y2 pnt. 4. Ver. Staten 40 pnt. 5. Nederland 36 pnt. plus een afgebroken partij. 6. Oostenrijk en België. 8. Chili. 9. Finland. 10. Frankrijk. De bekende Franse auto-coureur Raymond Sommer, die ook op het circuit van Zand- 'voort Is gestart, heeft tijdens de wedstrijd om de prijs van de Haute Garonne bij Tou louse een ongeval gehad en is aan de ver wondingen overleden Door een 63 overwinning op ADZ heeft de dames-waterpoloploeg van Mer- wede zich een plaats in de eerste klasse dames van de KNZB veroverd. Op de tweede dag van de nationale zeiikampioenschappen, die Zaterdag op de Westeinderplassen bij Aalsmeer be gonnen zijn, werden reeds in twee Van de vier klassen, waarin gezeild wordt, de nationale titels behaald. In de Olym- piajollenklasse was het juist ais ver leden jaar Markus van de Koenen, die nationaal kampioen werd in zijn Pin- Doelman Keizer van Volendam sloeg met zijn beide vuisten op de grond voor zijn heiligdom, dat hü meesterlijk had verdedigd tot aan het fatale moment, een kwartier vóór het einde van de strijd, toen een tam rollertje van rechts binnen Ditsel van Alcmaria door zijn benen glipte en de doellijn passeerde. Dat had Volendam en zeker doelman Keizer niet verdiend, om op zo n sma delijke wijze de vlag te moeten strijken. Maar in het land van Koning Voetbal is het geluk voor de een nu eenmaal een teleurstelling voor de ander. Er werd overigens aan beide kanten niet veel fraais geboden, vooral door de aanvals- linies niet, waarbij die der Volendam- mers door te kort spel, slecht plaatsen en vaak stuntelig gedoe zijn supporters allesbehalve in extase bracht. Ook de Alkmaarders lieten niet veel goeds zien. Hun spel was te veel in de breedte, al dient gezegd, dat de Volendammer de fensie niet veel kans gaf aan de gast heren om door te bijten. Het verloop van de eerste helft bracht dikwijls Keizer in actie. Lustig verde digde hij zijn doel en schoten van Pau- lisse en Schmidt, soms razend snel ach ter elkaar gelost, werden in Keizer's handen tot vochtig vuurwerk. Zijn col lega aan de overkant kon zich de weel de permitteren zijn doel af en toe te verlaten. Bijna werd het hem noodlot tig bij een schot van Klaas Smit, juist over de lat. Na een half uur spelen drong Volendam wat op, maar Koning en Buys zowel als de gebroeders Smit en rechtsbinnen Klepper brachten er weinig van terecht. Ook na de rust zagen wij hetzelfde spelbeeld, misschien met iets meer vuur en zo nu en dan met een sterk aanval lend Volendam, doch de wijdbroeken brachten het niet veel verder dan wat poefertjes uit een klapperpistool. Kort spel remde aan beide kanten en bracht de krijtlijnen aan de zijkanten van het terrein wat al te veel in ieders belang stelling. Een kwartier voor het einde ging voor Volendam de dood in de pot op de hierboven omschreven manier, waar beide partijen beduusd van wa ren, de een om de teleurstelling, de an der om een cadeau waarvan men niet wist waaraan men het had verdiend. Even was Volendam er volkomen uit. Alcmaria had in die periode zijn victo rie kunnen vergroten. Eversteyn rende alleen op Keizer af, maar deze had zijn zelfbeheersing weer hervonden en dekte op tactische wijze zijn doel, waardoor Eversteyn geen kans kreeg. Tegen het einde verliet doelman Afink even zijn doel. Langzaam rolde de bal in de rich ting van een gelijk spelletje. Maar het zat er niet in. De bal ging naast. Reg Harris had op de Herne Hillbaan drie ritten nodig om van Arie van Vliet te winnen in een sprint over 750 yards. Onze landgenoot won daarna de tijdrace over een halve mijl met staande start. Hij noteerde 56 seconden en verbeterde het record van Harris voor deze afstand met 0.4 sec. Te Bazel werd een internationale weg wedstrijd gehouden over 104 km. De uitslag luidt: 1 Koblet (Zwits.) 2 uur 28 min. 40 sec; 2 Brun (Zwits.); 3 Schaer (Zwits.); 4 Schulte (Ned.). De tweede ronde van de Saar, over 235 km werd gewonnen door de Belg Smets. Als 7e eindigde Jefke Janssen. Te St. Willebrord werden baanwedstrij- den gehouden, -«elke door de regen slechts gedeeltelijk doorgang konden vinden. Puntenrace: 1. Wagtmans, Breda; 2 Vos, Den Bosch; 3. Geerts, Teteringen; 4. Van Est, St. Willebrord. 30 ronden op eigen kracht: 1. Van Est, 6 min. 17 sec.; 2. Geerts 6 min. 38 sec. i guin in en in de vrijheidsklasse behaal de Schooneveldt uit Amsterdam het kampioenschap. Het volgend weekend zullen de kam pioenschappen nog worden voortgezet in de Drakenklasse en in de 12-voetsjollen- klasse. Zaterdag had Markus reeds twee van de vier wedstrijden in zijn Olympiajol gewonnen, evenals trouwens De Jong van de Kaag. Zondagmiddag was het Willems van de Schinkel, die de vijfde wedstrijd won, zodat de strijd nog open bleef. Markus won echter de zesde en boekte daarmede zijn voor de titel ver eiste derde zege. In de vrijheidsklasse stonden na de eerste dag de papieren van Van Leijen (Pampus) met twee overwinningen het beste. Schooneveldt had er Zaterdag slechts één gewonnen. Gisteren won Boe- schoten eindelijk ook een wedstrijd, n.L de vijfde, waarna Schooneveldt de zesde op zijn naam bracht en onder grote spanning de zevende wedstrijd begon, waarbij hijzelf en Leyen ieder reeds twee maal hadden gewonnen en Bouwhuis en Boeschoten ieder een maaL Het was Schooneveldt, die deze zevende race en daarmede dus de nationale kampioens titel won. Van de Stadt, de nationale kampioen van verleden jaar in de Drakenklasse, rehabiliteerde zich gisteren, nadat hij Zaterdag geen enkele wedstrijd had ge. wonnen. Het was Van Wijk, die in deze klasse met twee overwinningen de beste kansen had, maar de Kaag-zeiler slaagde er niet in een derde overwinning te boe ken. Voliebregt won er een en Van de Stadt twee, zodat de strijd nog geheel open is. Al even open blijft de strijd van de 12-voetsjollen, waarin Zegers van de Koenen alleen een tweede overwinning wist te boeken. De twee andere wed strijden van Zondag werden gewonnen door Hellema van de Zaanlandse en door Brinkmann (Haarl. J. C.), zodat in deze laatste klasse Zaterdag a.s. begonnen zal worden met de zevende wedstrijd tussen 'Brinkmann, Huisken, Keijzer en Helle- ma, ieder met een overwinning en Ze gers met twee. Binnenkort wordt een aanvang ge maakt met de competitiewedstrijden. Zij, die hieraan wensen deel te nemen, worden verzocht zich deze week op te geven bij de heer W. Floor. De datum der ledenvergadering wordt nog nader bekend gemaakt. Uitslagen van de le ronde van de winter competitie. Groep I: J. v. EmmerikH. Verstegen 01, W. Happel Jr.—P. Stam 01, J. de Lange—Hh. v. Osch 14 v. d. Berg—J. de Ree 0—1, J. Stolvoort— Th. V. Hoesel 1—0. Groep II: G. v. Egmond L. Stevens Jr. 0—1, Th. Happel Sr.—J- Reeuwijk I0. Groep III: J. v. d. Berg G. v. d. Stoop 1—0, P. Filmer—Th. Schoort St. 1—0, J. Holdorp—G. Reeuwijk Jr. 0—L H. Klein—B. Overdijk I—0, P. Kloos—N- Komen 01. Groep IVG. Ensink L. d. Valk 10. B. Goedemans—M. Steven» St. 0—1, J. Gosen—A. P. Schoorl Jr. J. Banken—G. Beelen 1—0, C. PollC A* Rosenhart 10.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4