EEN UITGEBREIDE AGENDA Nehru wil vreedzame oplossing van Koreaans geschil VELDMAARSCHALK JAN SMUTS OP 80-JARIGE LEEFTIJD OVERLEDEN BELANGRIJKE CONFERENTIE MET RAADSELACHTIGE VERDWIJNING IN DUITSLAND ROND 40.000 NOORD-K0REANEN BIJ TAEGU GECONCENTREERD Nieuw hotel te Zandvoort? Drie Britse divisies naar Duitsland? V.N. moeten alle landen omvatten Het weer. Zuidelijke troepen vorderen Vurig guerilla-leider in Boerenoorlog Mevr. Wallach vierde van Amerikaanse familie BALLONVAARDERS UIT DUITSLAND TERUG „Paddy" gooit de boel omver Tot hoofd en hart K.N.I.L.-gezinnen in de „De Schelp' LIFTKOOI VALT VAN 9 METER HOOGTE Westerse Drie te New York bijeen CANADESE LEGER OP OORLOGSSTERKTE DINSDAG 12 SEPTEMBER 1950 74sfe JAARGANG No. 2481 Europese problemen op de voorgrond ACHESON VOL VERTROUWEN HANDHAVING PRBJSSTOP Voor sommige levens middelen COSTAS VOOR DE RECHTBANK BERTHA WEER NAAR TEHUIS VOOR MEISJES? SHAW BREEKT EEN DIJBEEN Operatie gunstig verlopen STAATSMAN VAN WERELDFORMAAT ONDERZOEK BLEEF VRUCHTELOOS Russische grenswacht begreep er mets van Dode en zwaar gewonde te Rotterdam Horlogesmokkelaar gegrepen Bij het duiken verongelukt De „Sparlto" in veilige haven 15.000 man voor Korea •;>:x BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544; Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: 3. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 35 cents per week, 1.52 per maand, t 4.55 per kwartaal. Op de 37ste etage van de Waldorf-Astoria-toren in New York, een dépendance van het beroemde hotel, zullen vandaag de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk bijeenkomen voor een der belang rijkste conferenties in de naoorlogse periode. Vooral de Atlantische defensie en de positie van Duitsland zullen aan een nauwkeurig onderzoek worden onderworpen, terwijl verder de Koreaanse kwestie, de vertegenwoordiging van communistisch China in de Ver. Naties en andere zaken betreffende het Verre Oosten ter sprake zullen komen. Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, is gisteren in gezelschap van de Franse Hoge Com missaris in Duitsland, Frangois-Poncet per vliegtuig van de Air France in New York aangekomen. Zijn Britse collega Bevin zal vapdaag met de Queen Mary arriveren. Bij zjjn aankomst zeide Schuman tot de aanwezige journalisten dat Duitsland een grotere politiemacht diende te heb ben om de binnenlandse veiligheid te verzekeren en tegen „vijfde colonne" te kunnen optreden. De beveiliging van West-Duitsland tegen aanvallen Van buiten af achtte Schuman een aan gelegenheid van de bezettende mo gendheden. „Wij beschikken niet over voldoende middelen om de Westelijke geallieerden en de Duitsers tegelijk te bewapenen", zo verklaarde hij. Op een vraag, of de Duitse industrie verlof diende te krijgen om wapenen te produceren, antwoordde Schuman, dat de Duitse wapenindustrie geheel ont manteld is en dat het niet mogelijk is haar spoedig weer op te bouwen. Hij was van mening, dat Duitsland grond stoffen en staal voor het herbewape- liingsprogram kan leveren. Schuman verklaarde te geloven, dat het ontwerp van het verdrag voor een West-Europese steenkool- en staalpool midden October gereed zal zjjn. Hij verwachtte geen moeilijkheden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, die gis teravond met president Truman's vlieg tuig uit Washington in New York arri veerde, verklaarde vol vertrouwen te zijn „dat onze openhartige discussies zullen resulteren in practische beslui ten, die bijdragen tot het behoud van de vrede. Aangezien onze eerste bijeenkom sten na de conferentie gehouden zul len worden met vertegenwoordigers van Europa en de landen van het Noord-Atlantisch Pact, zullen wij ons voornamelijk op Europese problemen concentreren. Met goedkeuring van de president zal ik verschillende concrete voorstel len doen, die met de andere minis ters besproken zullen worden. Ik wens echter nadrukkelijk te ver klaren, dat de besprekingen van deze week gevolgd zullen worden door een bijeenkomst van de Raad van het At lantisch Pact en door mogelijk de be langrijkste zitting van de Algemene Vergadering der Ver. Naties. Er is geen sprake van, dat een kleine groep mogendheden besluiten neemt en deze aan de vertegenwoor digers van andere staten doorgeeft". De geregelde Canadese strijdkrachten zijn op oorlogssterkte gebracht, terwijl het contingent voor Korea tot een maxi mum van 15.000 man wordt uitgebreid, zo is door de minister van Defensie in het Canadese Lagerhuis meegedeeld. Volgens het nieuwe besluit is de totale toegestane sterkte van het staande leger, de marine en de luchtmacht 81.000 man. Afgezien van het contin gent voor Korea is de sterkte van het Canadese leger thans meer dan 50.000 man. Sinds 20 Juli hebben 11.200 man zich voor dienstneming bij het leger gemeld. De Britse premier, Attlee, zal naar verwacht wordt vandaag in het Lager huis meedelen, dat Engeland nog min stens drie divisies naar Duitsland zal zenden om zijn strijdkrachten daar te versterken. Eén van de drie divisies zal een pantserdivisie zijn. Op het ogenblik heeft Engeland twee divisies in Duitsland. De prijsvoorschriften op het gebied van de steenkolen, de bouwmaterialen, enkele chemische producten, enkele dienstverleningen, alsmede ten aanzien van een aantal levensmiddelen, zoals brood, suiker, melk en koffie, blijven gehandhaafd. Aldus wordt bepaald in de wet tot hernieuwde inwerkingtre ding van de Prijsopdrijvings- en Ham sterwet 1939. De premier van India, Pandith Nehroe, heeft in een vraaggesprek ver klaard, dat iedere wijze om een vreed zame oplossing van het Koreaanse vraagstuk te bereiken aanvaard dient te worden. Indien bemiddelingspogingen hoop geven doet het er niet toe of de besprekingen in de Veiligheidsraad dan wel daarbuiten worden gevoerd, mits zulks slechts geschiedt met de toestem ming en de medewerking van de Ver enigde Naties. Het verdiende aanbeve ling vreedzame pogingen in het werk te stellen voordat nog grotere gevoelens van bitterheid zich van de mensen overal meester maken, aldus Nehroe. De opkomst van de communistische beweging in Azië kwam voor een groot deel voort uit de „verbondenheid van Het communisme met nationalistische regeringen, die onafhankelijkheid van Vreemde mogendheden zoeken". Het dispuut in Indo-China bijvoorbeeld kwam voort uit „het gewettigde ver langen van 't volk naar onafhankelijk heid". „Het is hier geen militair, doch een menselijk probleem," aldus Nehroe. Het communistische China was vol gens de opinie van India „geheel onaf hankelijk van Moskou". Het was geen zaak voor India de nieuwe Chinese re gering „te mogen of niet te mogen". Bij het erkennen van regeringen ging men niet op gevoelens af doch op de vraag of de regering stabiel waren. Het was niet slechts onlogisch doch ook uiter mate onrealistisch om de consequenties van deze stelling niet te aanvaarden. Het was nooit de bedoeling geweest de Verenigde Naties tot een groep te maken met bepaalde opvattingen, welke andere landen uit zou sluiten. Zonder het nieuwe China, de Sovjet- Unie en nog enkele landen zou de or ganisatie der V. N. ophouden aan haar doel te beantwoorden. Het resultaat zou mogelijk een wereldoorlog zijn. Zolang een land van 450.000.000 mensen buiten een wereldorganisatie blijft kan men deze organisatie niet als volledig repre sentatief beschouwen, aldus premier Nehroe. Verwachting tot Woensdagavond: Wisselende bewolking en bijna overal droog weer. Matige en in het Noord-Westen later krachtige wind, krimpend van West naar Zuid West. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.10—19.01. Maan: 7.46—19.22. De Westerse Drie, die elkaar vandaag op de 37ste etage van de Waldorf- Astoria-toren te New York zullen ont boeten. Van links naar rechts: Robert Schuman, de Franse minister van Bui tenlandse Zaken; zijn Britse collega Bevin en Dean Acheson, leider van Amerika's buitenlandse politiek. De Kretensische Romeo, Costas Kefa- loghianis heeft gisteren voor een Atheen- se rechtbank toegegeven dat hij zijn 19-jarige geliefde heeft ontvoerd naar een berggrot, doch hij verklaarde, dat hii met de schone Tassoula Petrakogeor- gis een wettig huwelijk heeft aangegaan tijdens hun verblijf op de berg Ida op Kreta. Tassoula zeide als getuige evenwel dat zij niet getrouwd waren. Haar vader, vurig royalist, verzette zich tegen Tas- soula's connectie met Costas, wiens fa milie sinds lange tijd tot zijn politieke tegenstanders behoort. Costas bekende een andere beschul diging, namelijk dat hij wapens gedragen zou hebben toen hij het meisje ontvoer de. Hij beriep er zich echter op dat hij, als lid van de Kretensische burgerwacht, tot het dragen van wapens gerechtigd was. Het vonnis zal binnen enkele dagen bekend gemaakt worden. Costas blijft in de gevangenis. Ter gelegenheid van de Verenigde Naties-dag heeft mevrouw Roosevelt met twee meisjes aan president Truman op het Witte Huis te Washington de vlag der Ver enigde Naties aangeboden. In een kort toespraakje zei de president, dat het doel der bewapening van de Verenigde Staten vrede is, en niet overweldiging. Nog steeds woedde bjj het aanbreken van de dag een hevig artillerie-duel aan het front ten Noorden en ten Zuid-Westen van de tijdelijke Zuid-Koreaanse hoofdstad Taegu, waar thans elk ogenblik een grote slag verwacht wordt. De Noordelijken hebben hier rond 40.000 man geconcentreerd. Vliegtuigen van de Ver. Naties ondersteunden de geallieerde artillerie bij de beschieting van vijandelijke geschutsstellingen. Ten Oosten van Taegu blijven de Zuid-Koreanen en Amerikanen vorderingen maken. Troepen van de Amerikaanse 24ste divisie drongen hier door tot op enkele kilometers van Pohang, waardoor de Noordelijke druk op het Zuide lijker gelegen vliegveld werd verminderd. Aan het centrale front aan de Naktong werd een Noordelijke aanval afgesla gen, terwijl de communisten ten Westen van Masan schijnen terug te trekken. Langs het gehele Noordelijke front heeft de luchtmacht een record aantal vluchten uitgevoerd, waarbij zij de Noord-Koreanen met machinegeweer vuur, raketten en met benzine gevulde jelly-bommen bestookte. De strijd woed de van Pohang in het Noord-Oosten, langs het front bij Taegu in het Westen tot in het Zuiden, waar de Naktong een bocht maakt. De Amerikaanse 24ste divisie is Pohang tot op 4 km. genaderd en heeft tezamen met Zuid-Koreaanse eenheden de lus om ongeveer 1000 com munisten nauwer aangetrokken. Aan het front bij de Naktong wierpen de Noord-Koreanen 3000 man van hun elite-divisie, de tweede Noord-Koreaanse divisie in de strijd tegen het centrum van de linie bij Anni, die door de Ame rikaanse tweede divisie bezet wordt Anni ligt op 9 krii. ten Westen van Tsjangnyong. De Amerikanen sloegen de communisten terug en toen de vijand tot hergroepering trachtte over te gaan, verschenen Amerikaanse gevechtsvlieg tuigen boven het strijdtoneel, die de rode concentraties met raketten be stookten. Een verdwaalde tankcommandant werd Zondag in Yongtsjon gevangen genomen. Nadat hem een smakelijke lunch was aangebo den, nam hij echter de vlucht, doch liep opnieuw in de val, toen hij andermaal verdwaalde. Gevolgd door een groep in fanteristen was de tankcommandant zonder iets kwaads te vermoeden Yongtsjon binnen komen rijden. Hij par keerde zijn tank op de speelplaats voor een school. Het gehele gezelschap werd daarop prompt door Zuid-Koreaanse soldaten omsingeld en gevangen geno men. Nadat de Noord-Koreanen waren ontwapend werd hun een stevige lunch aangeboden en hierdoor gesterkt heeft de tankcommandant blijkbaar zijn ont vluchtingspoging gewaagd. Hij sprong in zijn voertuig en snorde in Noordelijke richting weg, achtervolgd door een groep met bazooka's gewapende Zuidelijken, die echter op veilige afstand bleven van het machtige 76 millimeter tankgeschut. Het bleek echter uitstel van executie, want de Noord-Koreaan verdwaalde op nieuw en stootte op een regiment Zuid- Koreanen, die hem te tweeden male in rekenden. De Noord-Koreaanse tankcommandant verklaarde bjj zijn verhoor, dat zjjn tank de enig overgeblevene was van de zes tien, die zijn bataljon bezat. De rest was buiten gevecht gesteld door vliegtuigen of mijnen. Naar A. P. uit Singapore meldt heb ben de advocaten van de heer en me vrouw Hertogh Maandag bij het Hoog gerechtshof aldaar het verzoek inge diend te bepalen dat Bertha in afwach- t:ng van de de volgende maand te ne- t men gerechtelijke beslissing over haar Noord-Koreaanse toekomst weer in het tehuis voor meis jes zal worden opgenomen. George Bernard Shaw, de 94-jarige Terse dramaturg, heeft gisteren in het ziekenhuis te Luton met goed gevolg een zware operatie ondergaan. Shaw Was gisterochtend in het ziekenhuis op- Senomen nadat hij Zondag hij een val in zijn tuin te Ayot St. Lawrence zjjn dijbeen gebroken had. Toen Shaw gisteren in t het ziekenhuis tverd opgefiomen stond hij er op dat hij 6en kamer voor zich alleen kreeg. Hij J^'ilde geen gebruik maken van het La- Hourprivilege om gratis te worden be handeld Shaw begon dadelijk uit te varen te- Scn een jonge verpleegster die hem ^ies. De verpleegster vertelde dat vul lens Shaw de verplegende stand er op hit is de patiënten dcor al dat gewas 0fti zeep te brengen. .in een door het ziekenhuis te Luton hHgegeven bulletin werd gisterenavond erklaard: >.De toestand van de heer Shaw na de Peratie is zo goed als maar te ver dachten is". Van de zijde van het ziekenhuis wera meegedeeld, dat Shaw om kwart °°r tien nog steeds sliep en dat hij de gevolgen van de narcose voor heden- chtend niet geheel te boven zcu zijn. j, medische kringen acht men een l-ViPfractuur voor iemand van zijn VvettÜd echter buitengewoon gevaarlijk kinSens complicaties, zoals longontste- v "Si die zich op zijn ziekbed kunnen °°rdoen. Veldmaarschalk Jan Christiaan Smuts, oud-premier van de Unie van Zuid- Afrika, is gisteravond, 80 jaar oud, op zjjn boerderij te Irene nabij Pretoria overleden. De gezondheid van de oude Boeren-leider was reeds enkele maan den zeer wankel en de griepaanval, waarvan hij enige weken geleden het slachtoffer werd, schijnt het laatste van zijn krachten te hebben gevergd. Even na acht uur gisteravond, kort nadat hij met zjjn gezin het avondmaal had gebruikt, zakte Smuts in elkaar toen zijn dochters hem naar zjjn slaap kamer wilden brengen. Tot het einde toe is Smuts vol energie geweest, zo zelfs, dat zijn doktoren hem nauwelijks konden bewegen het bed te houden. Gisteren had hij nog een autotocht van 160 km. gemaakt. Jan Smuts werd 24 Mei 1870 op de boerderij „Bovenplaats" geboren als zoon van een calvinistische boer uit Malmsbury, 50 km. ten Noorden van Kaapstad, die afstammeling was van de Franse Hugenoten. De schoolmeester van het Afrikaanse dorp Riebeeck kreeg in 1880 een bleke en ietwat schuwe leerling in zijn klas, die zich spoedig ontpopte als een leer gierig en intelligent pupil. Hij werd dan ook de beste student van zijn klas, toen hij aan het Victoria-college te Stellen- bosch studeerde en verwierf een beurs, die hem in staat stelde zijn studie in de rechten te voltooien in Cambridge in Engeland. Een professoraat aan Christ College te Cambridge wees hij af om naar Zuid- Afrika terug te keren, waar hij tot Of ficier van Justitie werd benoemd. In 1897 huwde hij met zijn vroegere studiegenote Sybelle Margaretha Krige. Uit dit huwelijk werden twee zoons en vier dochters geboren. Smuts, die geen druppel Engels bloed in de aderen had en die in de Boeren oorlog een der vinnigste tegenstanders van de Britten te velde is geweest, is gestorven als een der grootste vrien den van Engeland, na een carrière in dienst van het Britse Gemenebest de term British Commonwealth of Nations Veldmaarschalk Jan Smuts. is van hem afkomstig in de loop waarvan hij wel eens „het factotum van het Empire" is gienoemd. Weinig zal hij zelf dit hebben voor zien, toen hij tijdens de Boerenoorlog aan het hoofd stond van zijn Boeren leger. Want hoewel hij aanvankelijk een heftig voorstander was van Cecil Rho des, koos hij na de overvallen van Jameson de zijde van Paul Kruger en i gaf daarmede zijn volle steun aan de Smuts had de reputatie dat hij bijzonder goed gezichten kon ont houden. Men vertelt van hem, dat hij op een dag in 1933 op het vliegveld Croy don bij Londen bleef staan voor een der manschappen van de politie van het ministerie van Luchtvaart en zei: „Ik heb u meer gezien". „Ja", antwoordde de politieman, „dat was 31 jaar geleden bij de vre desconferentie te Vereniging in Transvaal". „Maar natuurlijk", zei Smuts, „u was die kleine trompetter, die altijd de staart van mijn Basbcto-ponny aaide, omdat u die zo mooi vond". zaak van het volk van Zuid-Afrika en de Transvaalse republiek. Hij voerde een heftige anti-Britse campagne, steun de met zijn vrienden de republiek, die hem in 1898 benoemde tot procureur- generaal, en toen één jaar later de oor log uitbrak, trok Smuts de wapenrok aan. Na de vol van Pretoria in 1900 trok Smuts toen bekend als „slim Jan- nie" met generaal De la Rey naar West-Transvaal, waar hij een jaar later, toen de Engelsen vrijwel iedere tegen stand hadden gebroken, met 250 man over de Oranje-rivier trok om er een aanval in de Kaapkolonie te onderne men. Nog vóór de Britse bevelhebbers konden vermoeden wat daar gaande was, groeide dit kleine legertje tot 3000 man aan, waarmee hij een venijnige guerilla voerde tegen de Engelsen tot de vredesonderhandelingen een einde maakten aan zijn militaire activiteit. Inmiddels was hij echter van een zo goed als onbekende tot een nationale figuur geworden. Na de beëindiging van de Boerenoor log werd Smuts een trouw onderdaan van de Engelse kroon. Hij stelde zijn gaven in dienst van het Britse impe rium en klom op tot de hoogste poli tieke en militaire posten. (Vervolg op pag. 3 eerste kolom) Een der grote mysteries in het na oorlogse Europa, de geheimzinnige verdwijning van drie leden van de Amerikaanse familie Field, is thans nog duisterder geworden door het bericht, dat mevrouw Erika Wallach-Field twee weken geleden in Berlijn verdwenen is. Haar (pleeg) vader Noel Field, een voormalige Amerikaanse sociale werker in de Westelijke bezettingszone van Duitsland, verdween ruim een jaar ge leden in Tsjechoslowakije. Zijn Duitse vrouw verdween enkele maanden later te Praag, waarheen zij was gereisd om haar man te zoeken. Herman Field, Noel's broer, ver dween vorige zomer op het vliegveld van Warschau na een rondreis door Po len. Noel Field werd in het Hongaarse proces-Rajk genoemd als „een super agent van de Amerikaanse inlichtin gendienst". Sindsdien is zijn naam ge noemd bij elke grote communistische zuivering in Oost-Europa. Amerikaanse agenten hebben Europa doorzocht naar aanwijzingen voor de verblijfplaats van de drie vermiste Fields. Thans zoeken zij ook naar me vrouw Wallach, die een geadopteerde dochter van Noel Field wordt genoemd Zij verliet 28 Augustus een hotel in West-Berlijn en sindsdien is niets meer van haar vernomen. Vier dagen later, 1 September, maak te de Oost-Duitse „socialistische een heidspartij" de zuivering van zes ha- rer jrooraanstaande functionarissen be kend. Zij werden onder andere beschul digd van contact met de „super-agent Noel Field". Robert Wallach, de echtgenoot van Erika Wallach, is gisteren in Frankfort aangekomen om te trachten iets meer over het lot van zijn vrouw te weten te komen. In een interview zei hij: „Ik weet nog niet, wat ik ga doen, maar ik moet haar vinden". Wallach zei er van overtuigd te zijn dat zjjn vrouw niet vrijwillig verdwe nen was. Hij zeide te geloven, dat zij gearresteerd was, maar dat hjj dit dan als feit wilde gaan vaststellen. De Wallachs hebben twee kinderen een jongetje van vijf maanden en een meisje van 17 maanden, die op het mo ment in Zwitserland verblijven, waar de heer Wallach tot voor enige weken aan de universiteit van GenèVe stu deerde op een beurs voor vroegere Amerikaanse soldaten. De heer Wallach vertelde, dat zijn vrouw hem verleden jaar had overge haald naar Zwitserland te gaan. nadat Nóel, zijn vrouw Herta en Herman Field onder geheimzinnige omstandig heden verdwenen waren. Haar doel was te trachten üit te vinden, wat er met hen gebeurd was, speciaal met Noel. In Juni 1950 belde zij Leo Bauer op, die een hoge functie bekleedde bij het onder Russische controle staande radio- Berlijn. (Bauer is enige weken geleden weggezuiverd.) Zij belde van Zwitserland uit en hoopte dat Bauer haar zou kunnen hel pen. Bauer had gedurende de oorlog in nauw contact gestaan met Noel Field, die toen contactman van de Amerikaan se regering was met gevluchte commu- Met de Noord-Koreaanse legers trekken ook andere legers naar het Zuiden op, die door de Amerikanen even fel worden bestreden, zij het dan met andere wapenen. Op deze foto ziet u hoe de Amerikanen de andere „vijand", die door de Noord-Koreanen de krijgsgevangenkampen wordt binnengesmokkeld, bestrijden. Van voren en van achteren duwen de Amerikanen grote D.D.T.-spuiten tussen de kleren der Noord-Koreaanse krijgsgevangenen en de kleine vijanden sneuvelen bij bosjes. De Franse ballonvaarder Boitard, wiens spoor men Zondag bijster was, is gisteren behouden in Parjjs aangeko men. Zjjn Zweedse metgezel Frederik- sen passeerde gisteren op doorreis naar Maimö, de Deense hoofdstad. Bij aankomst in Parijs deelde Boitard aan United Press mee, dat hjj door de Russische autoriteiten goed behandeld was en dat zij geen ogenblik aan zjjn goede trouw getwijfeld hadden. Boitard en Frederiksen waren op 3 September j.l. geland te Wolmersledt, nabij Maagdenburg, in een zilverkleu rige, netloze ballon, waarin Hij de avond tevoren was opgestegen. Hij en Frederiksen waren daarop in hechtenis genomen door de volkspolitie. De politiemannen hadden echter gehol pen bij het inpakken van de ballon. Daarna waren zij een half uur lang on dervraagd. „Het was een heel gewone politie-ondervraging", zei Boitard. „Daarna hebben we twee dagen in een hotel gelogeerd. We mochten het hotel alleen verlaten onder geleide van een rechercheur. De volgende dag werden wij door een Russische officier verhoord. Hij was absoluut correct en vroeg ons hoe het was ge komen. dat wij in de Russische zone van Duitsland terecht waren geko men en welke de wetenschappelijke oogmerken van onze vlucht waren geweest. Hij heeft geen ogenblik onze goede trouw in twijfel getrokken". „Alles ging naar wens maar het heeft wel erg lang geduurd voor we de pa pieren hadden, die ons in staat stelden te vertrekken. Wij hebben in Maagden burg op die papieren gewacht. Ook daar mochten wij alleen onder geleide op straat." „Zaterdag kregen we verlof naar onze woonplaats terug te keren. Jammer ge noeg kregen we te Marienburg aan de Westelijke grens van de Russische zone last van een Russische grenswacht die maar niet begreep, dat we geen visa konden tonen. Ik probeerde hem duide lijk te maken, dat wij per ballon in de Russische zone terecht waren gekomen zonder dat te hebben gewild en daar om geen visum hadden. Dat bracht hem nog meer in verwarring. Tenslotte stuurde hjj ons naar Maagdenburg te rug. Zondag zijn wjj weer uit Maagden burg vertrokken en toen konden wjj ongehinderd de zonegrens passeren". nistische leiders. Op deze wijze had zjj hem leren kennen en later na de oor log had zij met hem in Duitsland sa mengewerkt. Het gesprek met Bauer werd in het Frans gevoerd. Wallach zei, dat zijn vrouw de indruk kreeg, dat Bauer nog al koel was. Hij gaf haar geen enkele inlichting, maar hij vroeg haar hoe hij contact met haar op kon nemen. Een maand later ontving zij een brief van Bauer, waarin" deze haar voorstel de naar Berlijn te komen om hem daar te ontmoeten. Wallach trachtte zijn vrouw het idee uit het hoofd te pra ten, maar zonder succes. Volgens berichten uit Berlijn was zij met een toestel van de American Over seas Airlines op 26 Augustus op het vliegveld Tempelhof aangekomen en is verdwenen nadat zij de douane gepas seerd was. Een voormalige Engelse zee-officier en zijn vrouw hebben een beroep om hulp gedaan op spiritistische vereni gingen om een geest te kalmeren die hei echtpaar nu al lange tijd van zijn nachtrust berooft. De geest „Paddy" geheten, is een maand geleden de slaapkamer van meneer en mevrouw Evans binnenge komen, waar hij de dingen op de toilettafel door elkaar gooit en met kleine voorwerpen door de kamer smijt. Na enkele nachten dit verduurd te hebben, namen ae Evan's hun bed op en verhuisden naar beneden, maar Paddy volgde hen ook daar. „Iedere avond als wij het licht uit draaien begint het lieve leven", klaagt het echtpaar Evans. Evans kan slechts één sleutel ge ven: „Paddy" verscheen kort na de dood van mrs. Annie Wright, hun 86-jarige buurdame. „Maar wij zijn altijd goede vrienden geweest met mrs. Wright", zeggen de Evans. jt Veelheid van kennis is nog geen wijsheid. J Door de afbraak van de grote hotels en pensions tijdens de oorlogsjaren, hield Zandvoort na de bevrijding slechts wei nig hotelaccomodatie over. Spoedig zal het aantal mogelijke overnachtingen neg me tlS.OOO verminderen, aangezien 21 September a.s. in hotel ,De Schelp" voor zeker twee maar waarschijnlijk drie jaar vierhonderd personen, ge vormd door KNIL-gezinnen, hun intrek zullen nemen. De directeur van genoemd hotel, de heer N. W. Bouweps, heeft het voorne men aan de bouloevard een hotel te bou wen, plaats biedend aan 120 bedden. Aangenomen wordt, dat het niet voor het najaar 1951 in bedrijf kan worden gesteld. Het ontwerp is van architect Joh. Wils uit 's Gravenhage. Maandagmiddag omstreeks zes uur is in Rotterdam een ernstig ongeluk voor gevallen, waarbij een arbeider werd ge dood en een ander ernstig gewond. In de nieuwbouw van het warenhuis van Vroom en Dreesmann aan het Rode. dezand, bevonden zich twee werklieden in een liftkooi; die negen meter hoog in de koker hing. Door tot nu toe onbe kende oorzaak raakte de kooi plotseling van haar steunpunt los en viel als een blok naar beneden. Andere arbeiders, die de slag hoorden, snelden toe en von den de 34-jarige monteur C. Frijters uit Breda, die vrijwel op slag gedood moet zijn. De 23-jarige A. J. van Hooidonk, eveneens uit Breda, liep een gecompli ceerde kniefractuur op. De douanerecherche te Amsterdam is er enkele dagen geleden in geslaagd een flinke partij gesmokkelde horloges te achterhalen. Bij de gebruikelijke controle trof men bij een winkelier bui ten Amsterdam enkele horloges van duistere herkomst aan. De leverancier der horloges was spoedig bekend. Toen men de man aanhield bleek hij niet minder dan 80 horloges (tot een waar de van 4000 gulden) onder zijn kleren verborgen te hebben. Bovendien hield hij thuis een volledige boekhouding bij, waaruit bleek, dat in de afgelopen zes weken ruim 800 horloges, elk ter waarde van 50 a 60 gulden, clandestien wer den ingevoerd en verhandeld. De man is gearresteerd en de op hem gevonden horloges in beslag genomen. In de hoofdstad hield de douane recherche voorts dezer dagen een vracht auto aan, waarin zich een flinke partij gesmokkelde sigaretten, afkomstig van een schip, bevond. Een der inzittenden van de vrachtwagen trachtte te vluch ten ,maar werd gegrepen. Vrijdagmiddag is in het Zuiderbad te Amsterdam een 18-jarige jongeman op een andere zwemmer gedoken. Hij werd met een verlamming aan armen en be nen naar het Wilhelminagasthuis ge bracht. Het bleek, dat hij een rugge- wervelfractuur had gekregen. Aan deze verwonding is hij thans overleden. Vannacht precies twaalf uur is het Pa namese s.s. „Sparto", dat Maandagmor- ge in alle vroegte bij Ameland op een mijn is gelopen, op eigen kracht in IJ muiden binnengelopen. Het schip heeft een deuk ter hoogte van ruim twee be neden de waterlijn opgelopen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1