STAD EN OMGEVING Een Wijk aan Zeeër, een race-fiets en goede moed 1 XR II» Jubilarissen in de St. Bavo Stichting Opa" Visman 97 jaar H.B.C. wint tafeltennistoumooi Wie komen er thuis? Miiiimumverkoopprijzen van vis AI-IMIA De avontuurlijke thuisreis Vijf broeders vieren Donderdag hun kloosterfeest IJmuidenaar met hart en ziel na 5—4-zege in finale op GTTC DINSDAG 12 SEPTEMBER 1950 PAGINA 2 INSTALLATIE MR. RAMBONET Bij Haarlemse rechtbank KERKCONCERT Een avond van wijding KATHOLIEKE JONGE MIDDENSTANDERS „Onder Door" geeft eumnummer uit jubil Ontvangst ten stadhuize Burgerlijke Stand JAN VAN HEMSBERGEN Kana<dtocht uitgesteld tot volgend jaar Nieuw bestuur ED.O. Cursussen op tuinbouw gebied REPATRIËRINGS- EN TROEPENSCHEPEN i Wielersport Jeugdige dief aangehouden Waterstanden FRANS STROOMER ZAG ROME Avontuur bij nonnetjes Hij moest gauw naar huis voor het middag eten i ZANDVOORT Stemmen bij volmacht Doorlichting ASSENDELFT Geleende fiets verkocht Opbrengst collecte NOORDWIJKERHOUT 99 Niet naar Lourdes LISSE Jaarvergadering Damclub Prinses Beatrix naar middel baar onderwijs BESOMMINGEN Voor reders en vissers VASTE MARKT Beurs van Amsterdam Beurs van New York Een prima 3-delig malrassie* Hedenmorgen kwam de Haarlemse rechtbank in bijzondere zitting bijeen ter gelegenheid van de installatie van mr. H. G. Rambonet als rechter van deze rechtbank. Mr. Sikkel sprak zijn geluk wensen uit met deze benoeming. Hij hoopte, dat de nieuwbenoemde rechter hier een aangename en productieve werkkring zou vinden en dat hij de kunst zou verstaan om de juiste toon te treffen in het rechtscollege. Spr. was verheugd te kunnen zeggen, dat mr. Rambonet dit zelf in de hand had, daar hij door het college sportief was ont vangen. Hierna werd door mr. Van Leeuwen van Duivenboden de acte voorgelezen. De president, baron van Tuyll van Se- rooskerken, heette dan de nieuwe rech ter namens de gehele rechtbank van harte welkom. Had mr. Rambonet zich tot dusverre op geheel ander gebied be wogen, immer had hij de wens gekoes terd om rechter te worden en nu hij zijn doel bereikt had, wenste de president hem toe, dat hij bevrediging èn voldoe ning in zijn werk mocht vinden. Hierna wérd de zitting gesloten. Het aantal kerkconcerien Is nog nim mer zo groot geweest als in dit gedenk waardig Bach-jaar. De hoogst artistieke en praktische waarde, daarnevens de omvang en verscheidenheid van Bach's orgelwerken geven daartoe reeds vol op gelegenheid. Het programma van het concert, dat ce gevierde sopraanzangeres Jo Vincent met onze stadsorganist Georg Robert in ae Oude Baaf gaf, was wel niet speciaal aan Bach gewijd, maar bevatte toch en kele mooie werken van deze grootmees ter. Werken, die zoals altoos niet na lieten diepe indruk te maken. Dat de Bach-zangnummers zo'n in druk maakten, moet behalve aan de composities zelf en de unieke, gewijde omgeving mede worden toegeschreven aar, de uitvoering er van. Op gevaar af weder in herhaling te treden, wijzen we op de zuiver stijlvol le vertolking van dit genre muziek. Dit ais gevolg niet alleen van 'n mooi stem geluid en technische vaardigheid, doch bovenal van het juiste begrip, het in tens aanvoelen van de puur geestelijke inhoud door Jo Vincent. In de aria ..Schlummert ein" uit „No- tenbüchlein" der Anna Magdalena Bach" kon de stem nog eens stralen, hier dacht men onwilkeurig aan de ontelbare aria's door Jo Vincent in oratoria en cantates immer zo glansrijk vertolkt in de meer eenvoudige liederen: „Ich liebe Jesum". „Gieb dich Zufrieden" en ,.0 Ewigkeit" komt het bijna geheel op de voordracht aan. En hier vooral toon de de zangeres zich weder als de voor drachtskunstenares bij uitstek. Elk de zer liederen boeide en imponeerde, te zamen vormde ze het hoogte punt zo niet van het gehele programma, dan toch van het Bach-deel Organist Robert leidde op waardige wijze in met de C dur-Praelude en Fuga en wisselde de Bach-zang af met „Jesus Christus, unser Heiland". In het tweede deel speelde hij met welgekozen regis tratie Franck's eerte Choral en deed ons kennismaken met de Drie Inven- tionen van Albert de Klerk, kort, kleurrijk en zakelijk geschreven stuk ken. Jo Vincent droeg in dit deel Franse en Hollandse gezangen voor, waarvan or;? het met geestdrift getoonzette „O Gdd, maak van ons woord muziek" van Albert de Klerk, en het smekende Oraison" van Sévérac het diepst trof fen. Een avond van wijding, door talrijke bezoekers met volle aandacht bijge woond. OL. KOOP Men verzoekt ons het volgende mede te delen: Nu het nieuwe seizoen weer ingaat, willen we nog eens de jonge midden standers opmerkzaam maken op hun eigen standsorganisatie. Als we hier in Haarlem een middenstandsorganisatie bezitten van 1000 leden, is het wel be schamend, dat er maar zo'n klein aantal jongeren is, dat zijn eigen organisatie versterkt. Op onze avonden worden cmze jonge middenstanders op allerlei manieren ge vormd tot karaktervolle mensen en tot daadwerkelijke christenen, die later hun taak als zakenman en huisvader goed kunnen vervullen. Ze vinden daar ont spanning en sport Vraag eens een win- terprogramma aan en vooral kom eens kijken op Woensdagavond, Kruisstraat 25. in het middenstandsbureau. Begrijp je tijd en je eigen belang. Inlichtingen by het secretariaat: Per- seusstraat 35. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan op Donderdag 14 September heeft de wandelsportvereniging „Onder Door" een jubileumnummer uitgegeven, dat met het handgeschilderde titelblad een welverzorgde en feestelijke indruk maakt. Naast de gebruikelijke inhoud bevat het blad enige artikelen gewijd aan de grote dag. De oprichter van de vereniging, de heer J. Klein Schiphorst, spreekt als eerste en geeft „Onder Door" zijn beste wensen mee. Na hem zijn het de secretaris van de N.W.B., de heer A. Senden, de voorzitter van de N.H.W.B., de heer S. Visser, de vice- voorzitter van de N.H.W.B., de heer H. H. Winters en de voorzitter, de heer J. Doets, die hun vreugde over het jubi leum uitspreken. De herinneringen van een der leden zullen door velen met ge noegen gelezen worden. Tenslotte geeft Satyricus een nabeschouwing. B. en W. zullen Zaterdag 23 Septem ber des morgens elf uur officieel ten Stadhuize ontvangen het Hoofdbestuur van de Nederlandse Groot Loge der In ternationale Orde van Goede Tempelie ren. Zulks ter gelegenheid van de op 23 en 24 September 1950 in deze gemeente te houden Groot Loge Zitting. GEBOREN: A. C. Sliggers-van Wijk, z.; M. Treffers-van Roon, z.; A. M. P. Sepers-Peters, z.; P. F. Woolthuis-van den Haak, z.; C. E. Groot-Stijnman, z., J. Busbroek-Haagsman, z.; M. Braak man-Planting, z.; W. A. van der Velden -van der Veldt, z.; C. J. B. Schouten- Schouten, z.; E. C. Zuiderveld-de Waal, z.; I Maurits-Henniges, z.; A. van Nu- nen-Wildeboer. z., A.A_A. van Gog-Son- dorp, z.; M. Pol-Mooijaart, z.; A. B. C. Hoffman-Herberich, z.; J. H. G. Nue- sink-Landwehr, d.; B. P. M. Doets-van Brero, d.: H. A. Kubbinga-Nuijten, d.; C. d'HontVork. d.; C. A. M. Hooger- vorst-Smit, d.; G. M. Tit-Dissel, d.; L. M. E. A. Defoer-Bongaerts, d.; C. J. E. Meijers-Priem. d.; E. M. Donkers-Roest, d. GETROUWD: L. A. C. van Ginkel en N. J. Kok. OVERLEDEN: E. Bergman-van Beu- sekom, 73 jaar, Duvenvoordestraat; H. van der Roost, 61 jaar, Kamperiaan; J. van der Wateren. 64 jaar, Ruijchhaver- straat. Na een verwijf van enkele dagen in Galais en Kaap Gris Nez, is de Haar lemse zwemmer Jan van Hemsbergen •'it Frankrijk teruggekeerd. Op de door de International Channel Swimming Association aangegeven dagen voor een Kanaal-zwemtocht, 5, 6, en 7 September, was het weer dusdanig slecht en het Kanaal zo onstuimig, dat de zwemmer op aanraden van de heer Ranson, voor zitter van de International Channel Swimming Association, zijn tocht tot het volgend jaar heeft uitgesteld. Van Hemsbergen heeft echter volgefis de gedelegeerde mr. Neff een dusdanig goede indruk gemaakt, dat een kans van slagen zeer groot is. Hij heeft dan ook inmiddels voor het komend jaar van de Franse Bierbrouwerij Jeanne d'Arc, te Ronchin, de toezegging gekre gen, dat deze brouwerij de kosten van de geleideboot zal dragen. Op de laatst gehouden vergadering van de voetbalclub EDO werd het volgende bestuur gekozen: R. Cats, voorzitter; W. Hirs, secretaris; W. F. v. Zeijl, Penning meester; H. de Waard, 2e voorzitter, W. G. Calandt, 2e secretaris. C. Poldervaart, 2e penningmeester; P. Schijvenaar, se cretaris van de T.C. M. Hirs, comm. v. materiaal, W. Koene, algem. commissaris. De Tuinbouwonderwijs-commissie Kennemerland heeft voor het komend winterseizoen de volgende cursussen georganiseerd. In Haarlem, Beverwijk of Heemskerk zullen algemene tuinbouw- wintercursussen gehouden worden met als practijkvakken bloemen-, groente-, bollen- en fruitteelt. Voor deze cursus zijn reeds meerdere aanmeldingen bin nen. Het behalen van het diploma van een dezer cursussen is een vereiste op de weg naar de' voortgezette cursussen en naar het brevet voor de Vestigings wet. Ook aan de tuinbouwscholen te Hoofd dorp, Hillegom of Beverwijk kan men de nodige kennis op het gebied van de fruitteelt opdoen. Vervolgens zijn er de cursussen voor volwassenen en de spe- ciaalcursussen, waardoor men zich kan specialiseren op het gebied van fruit teelt, bloemisterij, plantenziekten en de bestrijding hiervan, tuinbouwtechniek, enz. Voorts wordt er boekhouden, tuin bouw en economie gegeven bij het vak bedrijfsleer. De cursus bloemsierkunst, die men ook kan volgen, is al begonnen. Voor tuinontwerpers, hoveniers en tuin lieden is er nog eên speciale cursus in landmeten en waterpassen in de practijk. Voor a.s. hoveniers is de materialenken- nis en de hierop aansluitende tekencur sus van belang. FAIRSEA (R. Lloyd), pass., 11 Sept. Kaap Guardefui, n. R'dam. GOYA (Nederl.), 9 Sept. van Aden n. Amst. ORMENDE (R. Lloyd) 10 Sept. van Aden n. R'dam. RANCHI (Nederl.), 9 Sept. van Aden n. Amst BIOSCOPEN: Rembrandt: De verlaten stad (18 j.), 2, i. 15, 7 en 9.15 u. Palace: Het meisje van het stille strand (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: De macht van de duivel (14 j.) 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Opstand op Cuba (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Dossier 649 (18 j.) 4.15, 7 en 9.15 Met muziek door het leven (a. 1.) 2.15 u. Spaarne: De laatste der roodhuiden (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 u. Dinsdag 12 Sept. Grote Kerk: Orgelconcert door George Robert, 8 uur. Schouwburg: Nederlandse Comedie met „Je bent maar eens jong", 8 uur. Een personenauto reeds gisteren met grote snelheid op de Dreef achter een autobus van Maarse Kroon. De be stuurder van de autobus gaf met zijn richtingaanwijzer te kennen, dat hij bij het Florapark naar links wilde afslaan. De bestuurder van de personenauto merkte dit echter niet op en vloog in volle vaart tegen de achterkant van de autobus. De rechterzijde van de auto werd opengereten. De inzittenden be kwamen geen letsel. De Haarlemse Race-club Excelsior hield de laatste rit van de competitie voor de A-klasse over een afstand van 65 km. De B-klasse reed een afstand van 40 km. De uitslag werd in de A-klasse: Machielsen; 2. v. d. Hulst; 3. J. de Haan; 4. Boot; 5. Piers; 6. Tollenaar; 7. Aué: 8. T. Devres; 9. Oldenburg; 10. Berk hout; 11. Hiering. Uitslag B-klasse: 1. Steenvoorde; 2. Nales; 3. Dortmund; 4. Haan. Eindstand der competitie luidt: 1. Machielsen 18 pt. 2. Hiering 15 pt. 3. v. d. Hulst 14 pt. 4. J. de Haan 13 pt. 5. Piers 12 pt. 6. Kruyer 11 pt. 7. Boot 11 pt. 8. Aué 10 pt, 9. Devres 8 pt. 10 Tol lenaar 7 pt. 11. Oldenburg 5 pt. 12. Berk hout 2 pt. Stand B-klasse: 1. Nales 23 pt. 2 Dortmund 23 pt. 3. Steenvoorde 18 pt. 4. Haan 10 pt. 5 Machielsen 3 pt. 6. Boot 3 pt. Met het troepenschip „Goya", dat 23 September in Amsterdam wordt ver wacht, keren de volgende militairen uit stad en omgeving naar het vader land terug. Haarlem: H. T. C. Bückmann, Klever parkweg 148; H. J. Ouwerkerk Sr. en H. J. Ouwerkerk Jr., Lange Begijnnestr. 20; W. de Vries, Oostkolk 11, Spaarn- dam: J W. Knoef, Führhopstraat 19; L: R. V. Wehnes, Badelochstraat 20; R. T. Gijzen, De Ruyterweg 20; H. R. J. Rodenburg, Cederstraat 16; H. J. Vrie- zeko, Bantamstraat 29; J. P. van Oos terhout, Tulpenstraat 15; J. F. G. Pen- narts, Van Keulenstraat 18; C. M. Scher- penhuysen, Kloppersingel 121; L. Schutterop, Laurierstraat 6; G. Span jaard, Lorentzplein 41; W. G. Turken burg, Jan Gijzenkade 291; W. Vooistra, 2e Hogerwoerddwarsstraat 17; H. H. Blaauw Stolbergstraat 7. Aalsmeer: J. Maarsen, Dorpsstraat 116; L. J. Zethof. Geniedijk 2. Beverwijk: P. C. Bleeker, Breestraat 156; J. J. F. Donkers, Alkmaarseweg 249; W. van Langen. Laan van Kanaal 1; L. Stoop, Reguliersstraat 74; H. v. d. Boogaard, Dekkerstraat 29. Bloemendaal: A. F. J. Gentis, Midden Duin en Daalseweg 4; R. Schreuder, Aerdenhout, Zandvoortseweg 60; R. O. Bertels, Overveen, Zijlweg 18 A. Heemstede: A. van Egmond Banka- straat 63; T. J. Hoogenstein, Iepenlaan 36; E. Versluys, Laan van' Bloemenho ven 19; S. Minnema, Heyermanslaan 23. Hillegom: F D. H. Bijl van Duyven- boode. Stationsweg 228. Lisse: A. Helmus, Prins Hendrikstraat 10; C. M. Dol, Schoolstraat 6. Noordwijk: J. Langelaan, Kerkstraat 43; F. Vink, Jan Kloosstraat 17. Sassenheim: W. Handgraaf, Beatrix- straat 10; J. Moerkerken, Tijloosstraat 12; A. van Breda, Kerklaan 41. Velsen: MHeyer, IJmuiden, Lin- netusstraat 1; E. L. Bart, Schulpweg 135; J. P. 't Hart. IJmuiden, Van Leeuwen straat 11; R. Zijlstra, IJmuiden, Ensche- déstraat 42; D. v. d. Berg, IJmuiden, Edisonstraat 34; H. Groen, IJmuiden, Willemsbeekweg 42. Zandvoort: J. Hellingman, Stations straat 12 A. De Heemsteedse politie heeft een vijf tienjarige jongeman aangehouden, die er van verdacht wordt diefstal te heb ben gepleegd ten nadele van zijn pa troon. Hij zou enige honderden guldens en textielgoederen ontvreemd hebben. Een twintigjarige jongeman, die even eens in Heemstede woonachtig is, heeft van deze gestolen goederen geprofi teerd. Ook hij is door de politie aange houden. Het gestolen geld is reeds ge bruikt en de textielgoederen zijn ook reeds verkocht. IJMUIDEN, Dinsdag 12 Sept. Hoog water: 3.35 u. en 10.06 u. Laag water: 11.51 u. Maanstand: nieuwe maan 4.29 u. Woensdag 13 Sept. Hoog water: 4.19 u. en 16.43 u. Laag water: 0.10 u. en 12.27 u. De Wijk aan Zeeër Frans Stroomer is weer thuis. In één ruk peddelde hij dé laatste etappe van Antwerpen naar Wijk aan Zee, 175 kilometer, die het sluitstuk vormde van de lange reis naar Rome heen en terug. Een sluitstuk van bijna 5000 kilometer, die hij nagenoeg in z'n ééntje op zijn racefiets heeft afgelegd. Bepakt en bezakt, boordevol herinnerin gen, met de pelgrimsvlag Anno Santo fier wapperend op de fiets. Zo kwam hij van Rome af. Herinneringen en indruk ken van de reis om nooit te vergeten Het hoogtepunt? Natuurlijk het be zoek bij de Paus! Hij wordt er nog stil van als hij terugdenkt aan die ge denkwaardige middag. Drie uur tevo ren was hij reeds aanwezig om toch vooral de Heilige Vader van dichtbij te zien. En toen de klok zes uur sloeg, stond hij vooraan en vond moed ge noeg om aan de Paus persoonlijk te vragen iD een mengelmoes van een beetje Frans en gebarentaal zijn me dailles in z'n uitgestrekte hand tc zegenen. „Nedterlandter?" merkte Zijne Heiligheid vragend op. Acht dagen is Frans in de Eeuwige Stad geweest. Zoals bekend, vond hij vier dagen een gastvrij onthaal in het gebouw van de Anno Santo-vereniging. Nog eens vier dégen was hij de gast van Italiaanse vrienden. Heel toevallig war dat gegaan Wandelend door Rome volg de hij van nabij de verrichtingen van een Italiaanse schilderes, en zo goed en zo kwaad als het ging werd er een „praatje" gemaakt. Maar 't ging toch vlot genoeg, dat Frans door Silvana werd uitgenodigd enkele dagen bij haar thuis te komen doorbrengen. Prettige dagen, en als herinnering schilderde hij voor haar een Volendams meisje zo schoon, dat ze er in Volendam zelf van opgeke ken zouden hebben. Als herinnering aan de gastvrije familie kreeg „Franco", zo als hij werd genoemd, een schilderstukje mee naar Holland. Maar het werd tijd aan teruggaan te denken en zo beklom Frans zijn race fiets weer naar Civita Vechic, Pisa, Genua. Steeds maar weer de nacht doorbren gend bij een dorpspastoor of in het stro van de boerenschuur. Dat ging goed. 't Was aan een groot nonnenklooster dat Frans 's avonds aanklopte om on derdak. De zware klopper klonk hol ia de kloostergang, maar t duurde lang eer de zware deur openging en nogL maals klonk de klopper door de stille kloostervertrekken. Maar de deur bleef dicht en ten laatste besloot hij z'n ge luk te beproeven aan de achterzijde van het klooster. Maar zover kwam hij niet, want als een dreigende Cerberus kwam een boer met een riek zwaaiend op hem af. Twee nonnen op de achtergrond camoufleerden de dreigende situatie wel enigszins, maar Frans vond de toe stand penibel genoeg om lichtelijk in z'n rikketik te zitten, 't Liep goed af. De vrome zustertjes, vol ingetogenheid aan het avondgebed, waren wreed ver stoord door het geklop. Zij dachten met een indringer te doen te hebben en daarom hadden ze de hulp van een nabij wonende boer ingeroepen. De kwestie was snel opgelost via de aan bevelingsbrief van pastoor Pouw, die op de hele reis goede diensten heeft bewezen. Frans verkreeg onderdak bij de boer, die, ontdaan van riek en drei gende gebaren, een zeer royaal gastheer bleek te zijn. Hiervan getuigden de rijk belegde boterhammen, eieren, vijgen en meloen, zonder welke spijzen een Ita liaanse maaltijd niet denkbaar bleek. De laatste dag op Italiaanse bodem bracht Frans een minder aangename verrassing. Hij moest een flinke berg in dê Ligur bestijgen, de laatste klim voor hij de Franse grens zou bereiken om zich dan naar de Provence te spoeden, waar het druk was met de oogst van de druiven. Eindelijk kwam de bergtop in t zicht, in een miezerige regen en 970 m. boven de zeespiegel. Als een verademing begon de afdaling van de berg. Geen rechte droge weg, maar nat, vol haarspeldbochten, 6070 kilomeier per uur is een gewone snelheid bij zo'n afdaling. Het is alleen zaak op tijd te remmen en je stuur te houden op dat verraderlijke losse berggrint. Hij was al bijna halverwege, toen hij plotseling moest remmen voor een te gemoet rijdende wagen. Hij remde zo krachtig dat de remkabel afknapte. De rem van zijn voorwiel slipte bedenke lijk. De enige mogelijkheid was langs een afscheidingsmuurtje af te remmen. Met ontvellingen aan handen en dijen grabbelde Frans even later zijn fiets achter de muur vandaan. Het achter wiel geheel ontzet, drinkkruik kapot, de achterband onherstelbaar gescheurd rwltv Copyright P. 1. 8. Bok 6 Van 1 October tot en met 31 Decem ber a.s. zijn ter gemeente-secretarie van Zandvoort formulieren verkrijgbaar voor hen, die gebruik willen maken van de gelegenheid om bij de verkiezingen voor Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad bij volmacht te stemmen. In het komende najaar zal te Zand voort worden overgegaan tot een mas sale doorlichting van de gehele bevol king op de aanwezigheid van t.b.c. in de ademhalingsorganen. Om het gestelde doel: de uitroeiing van de tuberculose als volksziekte, te bereiken, is het nood zakelijk dat alle inwoners zich aan dit onderzoek onderwerpen. Het ligt daar om in de bedoeling, voor de propaganda een beroep te doen op vrijwilligers die de mensen voorlichten en opwekken aan het onderzoek deel te nemen. De Rijkspolitie arresteerde R. uit Koog aan de Zaan, die van zijn werk gever V. uit Assendelft een fiets ter leen had gekregen voor de vacantie. R. kwam niet meer terug en verkocht de fiets in Amsterdam. De collecte ten bate van de Katho lieke Jeugdbeweging heeft opgebracht f 250.—. Donderdag 14 September is er groot feest in de St. Bavo Stichting te Moord- wijkerhout. Twee gouden jubilarissen dat gebeurt niet zo dikwyls. Het zijn de bekende broeders Ansfridus en Ur- sisimus. Broeder Ansfridus (in de wereld A. Mulder) is geboren te Puiflik op 1 Aug. 1877. Hij is reeds sinds 5 Februari 1926 in Noorflwijkerhout en is nog steeds werkzaam als Hoofd 'van het St. Anto- nius Paviljoen, de rustige afdeling van de Stichting. Sedert zijn professie, nu vijftig jaar geleden, is de broeder steeds in de verpleging werkzaam geweest, een leven vol van opoffering voor de gees teszieken. De jubilaris is zeer gezien, zowel bij de patiënten als bij het ver plegend personeel. Hoewel de jubilaris reeds 73 jaar oud is, staat het gehele paviljoen nog onder zijn goede leiding. Broeder Ursisimus viert eveneens zijn gouden professiefeest. Hij is geboren 1 Oct. 1868 en heet in de wereld M. v. d. Vorst. Sedert 13 Jan. 1923 is hij in Noordwijkerhout en heeft jaren de lei ding gehad over de grote wasserij. De ze jubilaris is al enige jaren rustende. Hij kent iedereen en heeft voor alle pa tiënten nog steeds een goed woord over. Dat het geen sinecure is hoofd te zijn van de wasserij van een inrichting als St. Bavo, blijkt wel hieruit, dat per week 4000 kg. goed de wasserij pas seert. Woensdagmiddag zullen de jubi larissen feestelijk worden ingehaald, waarna het feest voor de patiënten be gint. Donderdagmorgen om 9 uur wordt een H. Mis van dankbaarheid opgedra- Kom je in IJmuiden met de oudere garde aan de praat over opa Visman. dan is er practisch niemand te vinden die hem niet gekend heeft en het is pas sinds een goed jaar, dat men zyn markante figuur niet meer langs de weg ziet, nu hy zijn laatste levensda gen slijt in een rusthuis te Haarlem. Donderdag wordt opa Visman 97 jaar en daarom hebben wij zyn zoon, die zeif ook al weer opa is, gevraagd iets van de levensgeschiedenis van zyn vader te vertellen. 14 September 1853 werd te Oudeschild op Texel in het gezin van de familie Visman een zoon geboren, die de naam Christiaan kreeg. De knaap groeide voorspoedig op en toen hij 12 jaar oud was, moest hij mee gaan helpen de kost Frans Stroomer, de jonge Wijk aan Zeeër, amateuf-wielrenner, voor de scheve toren van Pisa. Een van de tien tallen reis-herinneringen. en een ruïne van afgeknapte spaken. Uren lang was Frans alleen in de regen aan het werk om de fiets weer een beetje „gangbaar" te maken. Die val heeft hem de gehele weg schade toege bracht, want er zit gauw een slag in het wiel, die er nauwelijks meer uit te halen is. Vanaf de Italiaanse grens koos Frans de route langs de Middellandse Zee. Cannes - St. Raphael - Salon - Montpel- lier van zee af westwaarts naar Carca- sonne in de richting Lourdes. Maar zo ver kwam hij met. Pech achtervolgde hem keer op keer. Die val in de Ligur wreekte zich nog steeds. De banden aan zijn achterwiel vraten weg en iedere avond was het nieuwe spaken zetten. Zou hij Wijk aan Zee halen met zo'n wiel? Zeven banden en zeven tubes had hij bij zich toen mj van huis ging, maar zou hij er genoeg aan hebben om er mee thuis te komen? Wijk aan Zee was nog ver, minstens 1500 KM en daarom sloeg Frans maar direct rechtsaf. Volgend jaar zou hij nog wel naar Lourdes gaan. Hij dorst het nu niet meer aan Frans wist jammer genoeg niet, dat hij er nog maar een dikke 70 km van verwijderd was. Vol goede moed ped delde hij naar Tueh, de Garonne over naar Mende naar Le Puy, Lyon. In Ma con in het Saonnedal ontmoette hij een heer die een prachtige pleisterplaats voor hem wist in Nevers. In een aanbe velingsbrief aan zijn cher marraine (aan zijn beste peettante) bepleitte hij een dag logies voor Frans. En zo stond hij enkele dagen later dank zij de peettan te in Fontainebleau aan de voet van de Eiffeltoren in Parijs, die hij helaas niet kon beklimmen omdat dit uitstapje 200 francs (f 2.60) kostte. Frans Stroomer zette de laatste etappe in op een fiets met een slingerend ach terwiel, waarin met vervelende regel maat de spaken knapten. Vijf banden tot op de draad versleten of gescheurd en nog één stel bandjes, die ook al be denkelijke neigingen begonnen te ver tonen. Maar waarop hij er tenslotte is gekomen, via Rijssel, Gent en Antwer pen. Bepakt en bezakt met bagage, boorde vol herinneringen en de pelgrimsvlag Anno Santo fier wapperend op zijn racefiets. verdienen. Als jongmaatje ging bij varen op een veerboot van Den Helder naar Texel en toen hij na 23 jaar deze baas vaarwel zei, was hij opgeklommen tot machinist. Intussen had ook hij een gezin, ge sticht en met vrouw en vijf kinderen verhuisde hij naar Den Helder, waar hij drie jaar gewoond heeft. Op verschil lende bedrijven heeft hij daar gewerkt, maar hij bleef steeds in de buurt van het water, o.a. bij de Marinewerf. Daarna verhuisde hij naar IJmuiden. waar hij als stoker kwam te varen on der kapitein Bakker op de grote sleep boot „Titan", de latere „Drente". Ook hier bleef dus zijn trek naar het water en toen hij enige jaren later de „Ti tan" voorgoed verliet, ging hij werken op de hopperzuigers van Volker en Bos en was hij stoker en machinist, nu eens in IJmuiden en dan weer in Dordrecht. In de Vissershaven is hij later steeds werkzaam geweest als nachtstoker bij verschillende maatschappijen, o.a. bij Plantijd en by de Maatschappij Dog- gersbank. Daarna werkte hij op vel schillende schepen van de rederij J. Visser Azn. en de laatste jaren was hij havenarbeider en hielp hij bij het los sen van de trawlers in IJmuiden. Dit deed hij tot aan zijn tachtigste jaar en toen vonden zijn kinderen het welletjes. Er moest ook nog zo iets van een rustige oude dag overblijven. De oude dag heeft hij gekregen, maar of het nu bepaald rustig is geweest, is iets anders. Want de oorlog liet de oude baas niet met rust. Ondanks, of misschien wel juist om zijn hoge leef tijd, achtte de bezetter zijn aanwezig heid in de gemeente Velsen ongewenst en kreeg hij aanzegging te evacueren Hij zocht en vond onderdak in Amster dam en zelfs daar kent men hem nu heel goed. Er is in de oorlog zo'n manie ge weest van straat- en buurtfeesten en zijn 90 jaren ten spijt, liep opa Visman hiervoor warm. Na de oorlog wilde hij weer zo gauw mogelijk uit de stad vandaan. Al gauw slaagde hij er in te IJmuiden, het voor hem zo vertrouwd geworden IJmuiden, een nieuw toevluchtsoord te vinden en zo kon men hem gedurende ruim drie jaar iedere dag als het zonnetje scheen aan de wandel zien. En dat hij dan nog vaak de Vissershaven opzocht, laat zich gemakkelijk denken. Het laatste jaar gaat het hem echter niet zo goed meer. „Opa wordt o,ud" zeggen zijn kinderen en zij bedoelen, dat hij alles niet meer zo volgen kan. Om de man een goede verzorging te garanderen, werd een rusthuis voor hem opgezocht en zo mag Haarlem hem sinds een goed jaar tot zijn inwoners reken. Maar ondanks dat blijft hij IJmuidenaar en met hart en ziel ver knocht aan de zee. En al kan hij niet meer lezen, als er iemand bij hem op bezoek komt, die van vroeger weel mee te praten, dan mag hij nog graag herinneringen aan die tijd ophalen. De Damclub „Lisse Vooruit" hield on der voorzitterschap van de heer P. G Falkenende haar jaarvergadering. Na een korte terugblik op het afgelo pen. verenigingsjaar dankte de voorzit ter mevrouw Duivenvoorde voor de feestavond, welke zij de damclub had aangeboden vanwege haar gouden za- kenjubileum. Het dankwoord ging ver gezeld van een fraaie bloemenmand. Het jaarverslag van de penningmees ter sloot met een batig saldo van f 65.08. Een zestal nieuwe leden werden hierna aangenomen. Besloten werd voor de aanvang van de nieuwe competitie nog een oefenwed strijd te spelen tegen de damclub „Haar lem", welke wedstrijd op 18 September te Haarlem zal plaats hebben. Ook zullen wederom borden-wedstrij den gespeeld worden, welke in 2 groe pen verdeeld worden, promotie en de- gadatie zijn hieraan verbonden. Het bestuur werd met algemene stem men herkozen en voorts werden een tweetal bestuursleden bijgevoegd. Ge kozen werden Jac. van der Peel en D. Vergunst. Verzocht werd meer propaganda te maken vcor aanwerving van jeugdige damliefhebbers. Medegedeeld werd, dat de competitie van de Leiöse Districts Dambond op 22 September een aanvang zal nemen; het eerste tiental van „Lisse Vooruit" zal uitkomen in de 1ste klasse L.D.B. gen in de kapel tot intentie van de bei de gouden jubilarissen, waarna een re ceptie wordt gehouden. Hoewel een 40-jarige professie niet gevierd wordt, vermelden we hier toch nog, dat Donderdag broeder Clarentius (A. van Dieren) het feit herdenkt, dat hij 40 jaren geleden zijn professie deed Hij is administrateur van de Economi sche Afdeling der Stichting en reeds tien jaar in Noordwijkerhout. Broeder Kylianus (J. Donkers) viert eveneens Donderdag zijn veertigjarig professie- feest. Hij is thans rustende. Tenslotte vermelden we nog, dat broeder Tobias (B. Stegerhoek), hoofd van de Timmer- afdeling, Donderdag de dag herdenkt, waarop hij 40 jaar geleden werd inge kleed. V: Tv/" V r. Broeder Ansfridus. Broeder Ursisimus. Prinses Beatrix is overgegaan naar de afdeling middelbaar onderwijs van de werkplaats kindergemeenschap te Bilthoven. De lessen zijn vandaag weer begonnen. IJMUIDEN, 12 Sept. 1950. Trawlers: IJm. 31 f 19.000, IJm. 54 f20.400; kust- vissers: HD 79 f 2600, Kw. 72 f 175, IJm. 213 f356, Kw. 189 f116. Prijzen per 1 kg.: heilbot f 2.502.40, gr. tong f 3.50, grm. tong f 2.40, kim. tong f 1.64—1.54, tong I f 1.53—1.36, tong II f 1.36—1.23, tarbot I f 1.92—1.72; per 50 kg.: kim. schol f 67, schol I f 49, schol II f 4626, schar f 2318, haring f 1712, makreel f 1813, gr. schelvis f 5651, grm. schelvis f 5249, kim. schelvis f 50 47, schelvis I f 4543, schelvis II f 33 21, wijting f 2924, kl. gul f 3432; per 125 kg.: gr. kabeljauw f 164158, gr. koolvis f71. Het was Zondag J.l. een drukte van belang In het Sanderinstituut, toen daar een honderdtal R. K. tafeltennissers uit Haarlem en omgeving de strijd met el kaar aanbonden. In totaal namen 37 teams van 7 verenigingen aan dit beslo ten toumooi deel. Het is er in de ver schillende klassen danig spannend toe gegaan en er waren vele mooie wed strijden te bewonderen. In de eerste poule van de 4e klasse won Velsen 2 van A.T.T. 4 en Winfried 5 van O.Z. 4 In de tweede poule won nen T.Y.B.B. 2 en Velsen 1 en in de derde de vijfde teams van O.Z. en G.T.T.C. In de tweede klasse won A.T.T. 1 van G.T.T.C. 3 en G.T.T.C. 2 van Win fried 2. H.B.C. 2 tenslotte slaagde erin O.Z. 1 eronder te krijgen. In de tweede ronde kwamen de eerste en derde klasse Heren aan de beurt en de derde en vierde klasse Dames. In de eerste klasse bekampten eerst Winfried en H.B.C. elkaar, waarbij de Heemstedenaren zonder veel moeite het in zeer zwakke opstelling verschenen Winfried-team konden verslaan. Ook konden de Winfried-ers er niet in slagen daarna van G.T.T.C. te winnen, zodat de wedstrijd H.B.C.G.T.T.C. de beslissing zou moeten brengen. In de derde klasse werden T.Y.B.B 1, G.T.T.C. 4, O.Z. 2, H.B.C. 4 en H.B.C. 3 poule-winnaars. Bij de Dames bewees Winfried hier nog steeds heel wat mans te zijn. In de vierde klasse won het tweede team eerst van H.B.C. 2 en slaagde erin daarna Vel sen 1, dat haar poule tegen T.Y.B.B. 1 had gewonnen, te verslaan en hiermede de overwinning te behalen. In de derde klasse Dames speelden 7 Dames van Winfried en H.B.C. een halve competitie. Het was volkomen volgens verwachting, dat mevr. De Ridder (Win fried) de eerste plaats bezette. Tweede werd mej. H. Mattaar (H.B.C.), terwijl roej. M. Felix (Winfried))voor een uit stekende prestatie zorgde door ais derde te eindigen. De vierde klasse bezorgde de organi satoren heel wat zorgen. Vele wedstrij den duurden veel langer dan verwacht werd, waardoor men met het tijdschema moeilijkheden kreeg, in de tussenronde slaagde Winfried 5 Velsen 2 uit te scha kelen, en deed Velsen 1 hetzelfde met T.Y.B.B. 2. G.T.T.C. 5 won van O.Z. 5 en ging direct naar de fina-le. Winfried 5 en Velsen 1 moesten toen uitmaken wie de tweede finalist zou worden. Het werd een op-en-neer-gaande strijd, die tenslotte met 54 door de Velsenaren werd gewonnen. De finale werd dooi de vermoeidheid van Velsen 1, dat drie wedstrijden achter elkaar gespeeld had, geen zeer aantrekkelijke strijd. Het was dan ook niet te verwonderen dat G.T.T.C. 5 een gemakkelijke 51-zege behaalde. In de derde klasse ging het er in de laatste ronden spannend toe. T.Y.B.B. 1 In 't Voedselvoorzieningsblad van 9 Sep tember is een verordening van het Be drijfschap voor Visserijproducten afge kondigd, waarmede bij wijze van proef, tot 1 Juni 1951, de mogelijkheid van vaststelling van minimumverkoopprijzen van visserijproducten wordt geopend. Deze verordening heeft ten doel door het leggen van een „bodem" in de markt het visserijbedrijf te steunen. Vis, die de nader voor verschillende vissoorten vast te stellen minimumprij zen niet opbrengt, zai in principe voor de vismeelfabricage worden bestemd, 'hetgeen van belang is voor de veevoe derpositie van ons land. Daarnaast blijft de mogelijkheid be staan dergelijke vis door be- of ver werking voor menselijke consumptie te behouden, b.v. als grondstof voor de visconservenindustrie of door het zou ten en invriezen. behaalde eerst een fraaie zege op G.T.T.C. 4 en daarna op H.B.C. 3. O.Z. 2 werd de andere finalist door een zege op H.B.C. 4. O Z. 2 behaalde tenslotte een verdienstelijke 52-zege. In de tweede klasse ging de eindstrijd tussen A.T.T. 1, dat H.B.C. 2 verslagen had, en G.T.T.C. 2. De trinitairs toonden zich de meerdere en wonnen met 54. In de eerste klasse ging de finale tus* sen de eerste teams van H.B.C. en G.T.T.C'Hec was een zeer aantrekkelijke wedstrijd, ook al omdat de laatste partij, bij een gelijke stand van 44 de beslis sing moest geven. Deze viel tenslotte uit in het voordeel van H.B.C., dat dus een 54-overwinning behaalde. Amsterdam, 11 September 1950. De aandelenmarkt heeft vandaag op nieuw een vast verloop gehad Het pu bliek, dat Vrijdag reeds een grotere be langstelling had getoond, waardoor de omzetten in aandelen tot f 2.37 millioen nominaal waren gestegen tegen f 1.94 millioen op Donderdag j.l., had vandaag wederom flinke kooporders geplaatst, verspreid over vele afdelingen. Over een breed front traden dan ook verdere koersverbeteringen in, terwijl de handel op sommige ogenblikken een levendig karakter droeg, daar verschillende aan delen in open hoeken werden verhan deld. De markt opende met koersverbe teringen in de leidende aandelen van 2 tot 4%, waarna het koerspeil in het ver der verloop nog enigszins aantrok. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 12/9 99 rt 99% 97 97 A 96% 144% 172 116 135 16141 149% 233 275 u, 231 304% 139Vo 173 139% 163% 131 12544 314 Nederl. 1948 314 pCt Ned 1950 3-31/3 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel-fac. Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. Ned. Handel Mid cert. A.K.U. Van Berkels Patent Calvê-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogovens eert. Unilever cert. Ned Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber Holl Amerika Lidn Kon. N. Stoomb Mid Ned Scheepv Unie H.V.A. Del) Mtd. eert 97 173% 234 234 307 141 13844 164% 131% 127% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway 1'idewater L S Steel ex div. 11/9 34% 40% 6844 46% 90% 15% 63% 56% 16% 16% 37% 4944* 6044 41% 30 37% 8/9 35% 41% 69% 46% 90% 15% 65% 57% 16% 17% 38% 50 60% 41% 29% 38% Advertentie „LABOR" DEMONSTREER* iedere Woensdagavond van 79 "4/ de nieuwste technieken in SMYRNA- en SOUDAN-HANDKNOOP. Pa"X nen-show. Voor inlichtingen zijn des kundigen aanwezig. Toegang vrij. Haarlem, Ryksstr.weg 127, tel. 24643 Aavertentte tegen uiterst voordelige prijs vindt U in 'n rijke sortering bij HAARL. MATRASSENHUIS H. DE GRAAFT GROTE HOUTSTRAA1 103 HAARLEM rKI' ll4^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2