RASSENVRAAGSTUK BEZORGDE SMUTS DE NEDERLAAG Processen te Neurenberg van historische waarde j 7-usscn neus en dippen West-Duitsers overtuigd van een tweede „Korea-actie" in hun iand Geen verder gaande steun aan de vrijwillige verzekering II DE STEM VAN DE DODE Overpeinzingen Veldmaarschalk bracht zijn land aan de zijde van de geallieerden Volgende achttien maanden beslissen over oorlog en vrede rvoXxxxvdj^i H NEDERLANDER GEDOOD DOOR RAMP0KKERS Herstellingsoord voor kunstenaars opgericht DINSDAG 12 SEPTEMBER 1950 PAGINA 3 Duits protest t.a.v. het Zelfkantgebied Amerikaans radio-commentator op Schiphol Vijf pet. gevraagd ook voor Indische pensioenen Van standpunt veranderd WëêÈ Na de razzia's in Frankrijk Koor van communistische smekelingen: „Alles liever dan naar Moskou" Minister Joekes over ziekenfondsen Congres over de oorlogsgeschiedenis MAX MURRAY Internat. Comité wordt voorbereid Bioscopen helpen mede aan de geldinzameling van Snorrebor f Veiling Alpinistische kater Snel, snel, snel (Vervólg van pag. 1) Smuts was minister van defensie van Zuid-Afrika toen in 1914 de eerste we reldoorlog uitbrak en speelde een be langrijke rol bij het organiseren van de campagne in Zuid-West-Afrika, die in het begin van 1915 leidde tot de ca pitulatie van deze Duitse kolonie. Hij werd vervolgens, precies 14 jaar nadat hij zelf de wapens tegen Engeland had gevoerd, luitenant-generaal in het Brit se leger en nam het opperbevel op zich van de Britse en Zuid-Afrikaanse strijdkrachten, die in Oost-Afrika tegen Von Lettow Vorbeck opereerden. Ook deze campagne werd met succes be kroond. In 1917 Engelands zwaarste jaar in de eerste wereldoorlog werd hij door de toenmalige Britse premier. Lloyd George, in het oorlogskabinet ge roepen. Hij voerde opdrachten van het grootste belang uit, zowel te velde als aan het thuisfront. Na het sluiten van de vrede toonde hij zich met woord en daad een groot voorvechter van de Volkenbond, welks falen hij diep betreurde, zonder zijn ge loof aan de deugdelijkheid van het ide aal te verliezen. Binnen drie weken nadat Smuts uit Versailles, waar hij voor Zuid-Afrika het vredesverdrag had ondertekend, dat een einde maakte aan de eerste we reldoorlog, in zijn land was terugge keerd, overleed de toenmalige premier van de Unie, zijn wapenbroeder Botha Smuts volgde hem op. Zijn regering ondervond felle be strijding van de nationalistische partij van generaal Herzog, eveneens één van zijn medestrijders tegen de Engelsen in de Boerenoorlog, die echter zijn poli tieke inzichten niet deelde en instede van samenwerking met de overige le den van het Gemenebest een politiek van Zuid-Afrikaans isolationisme voor stond. Van 1919 tot 1924 trad Smuts op als eerste-minister van Zuid-Afrika. Dit werden voor hem moeilijke jaren, want zjjn oude vriend Herzog kwam weer in het geweer. De gevolgen van Smuts' op treden tegen de stakingen in het mijn- district de „Rand" en ook de rassen kwestie lieten zich steeds meer voelen en bij de algemene verkiezingen in 1924 moest Smuts het onderspit delven tegen Herzog, die toen minister-president van de eerste nationalistische regering werd. In de verhouding SmutsHerzog kwam verandering, toen in 1932 Zuid- Afrika de gouden standaard verliet. Eco nomische en sociale moeilijkheden brach ten beide mannen weer bijeen, zodat zij bij de algemene verkiezingen van 1933 tezamen terugkwamen met de sterkste regering, die Zuid-Afrika tot dan toe gekend had. Maar er was een fundamenteel ver schil tussen beide staatslieden blijven bestaan betreffende de vraag, of Zuid- Afrika Engeland in een eventuele oor log zou volgen. Toen dan ook in 1939 de tweede we reldoorlog uitbrak, wilde Herzog Zuid- Afrika neutraal doen blijven zolang dit land niet zelf rechtstreeks werd be dreigd, terwijl Smuts, hoewel op het standpunt staande dat Zuid-Afrika autonoom was, de mening was toege daan, dat elke bedreiging van de vei ligheid van Groot-Brittannië een be dreiging was van de veiligheid van Zuid-Afrika. Smuts won. Zuid-Afrika verbrak de betrekkingen met Duitsland en Smuts vormde een nieuwe regering. In Juli 1943 keurden de kiezers zijn oorlogspolitiek goed door zijn meer derheid in het parlement van 20 op 67 zetels te brengen. Zjjn grote tegenstander was dr. D. F. Malan, de leider van een deel van de oude nationalistische partij, dat Herzog niet in de Verenigde Partij was gevolgd. In de eerste jaren na de tweede we reldoorlog keerde voor Smuts het gety. Hij en zijn party werden door Malan en zyn nationalistische partij bij de alge mene verkiezingen verslagen en Malan volgde Smuts als premier op. Het was het rassenvraagstuk, dat Smuts de nederlaag had bezorgd. Malan, de grote pleitbezorger van de suprema tie van het blanke ras in Zuid-Afrika, had de vrees van de twee millioen blan ken, dat de numeriek viermaal zo sterke kleurlingen hen tenslotte zouden over vleugelen tenzy de regering er voor zorgde, hen klein te houden, handig uit gebuit. Smuts moest zich op het tweede plan terugtrekken, maar hij bleef met vuur ijveren voor eenheid van het Gemene best en voor een algemene grootse po ging om de UNO die zijn liefde voor de Volkenbond had geërfd tot een succes te maken. Ook op wetenschappelijk gebied heeft Smuts zich verdiensten verworven. In 1926 schreef hij „Holism and evolution" en in 1930 „Africa and some world pro blems". Zyn werk vond waardering by talryke universiteiten in Engeland, Schotland, Ierland, de Verenigde Staten, Canada en Zuid-Afrika, die hem eredoctoraten ver leenden. Ook de Leidse universiteit ver leende Smuts in 1946 ter gelegenheid van zyn bezoek aan Nederland het eredocto raat. Tijdens dit bezoek werd Smuts plech tig ontvangen door de verenigde Ka mers van de Staten-Generaal en tij dens zijn bezoek aan het paleis Soest- dijk op 9 October 1946 verleende H. M. de Koningin de grote staatsman het Grootkruis in de Orde van de Neder landse Leeuw. Koning George van Engeland heeft mevr. Smuts telegrafisch zijn deelneming met het overlijden van haar echtgenoot betuigd. „De koningin en ik hebben het nieuws van veldmaarschalk Smuts' dood met grote droefenis en in diep besef van per soonlijk verlies vernomen. Wees met uw gezin overtuigd van onze oprecht ge meende deelneming. In vredes- en oor logstijd zijn zijn raad en zijn vriendschap zowel voor mijn vader als voor mijzelf van onschatbare waarde geweest en de kracht van zijn intellect heeft de wijs heid van het gehele mensdom verrijkt," aldus het koninklijk condoléance-tele gram, dat van kasteel Balmoral werd verzonden. Dr. W. Drees zeide, toen hem van En gelse zijde commentaar gevraagd werd op het overlijden van generaal Smuts: „Ik heb het altijd verbazingwekkend ge vonden, dat generaal Smuts zo lang een wereldbekend staatsman is geweest, na dat hij een leidende rol gespeeld had in de Boerenoorlog. Ik heb altijd de grootste bewondering gehad voor de wijze, waarop hij de En gelsen en de Boeren tot elkaar wist te brengen en niet alleen een groot leider in zijn eigen land, maar ook in het Britse Gemenebest te zijn. De wereld kende hem als een groot staatsman met vooruitziende blik, zowel in oorlogs- en in vredestijd, en hij ver wierf zich een naam, die men zich nog lang zal herinneren. Wy in Holland voe len zijn heengaan als een zwaar verlies, want zijn kwaliteiten hebben hier grote indruk gemaakt. Iedereen zal de dood van generaal Smuts betreuren." In opdracht van de Weslduitse kanse lier, Adenauer, aldus meldt het West- duitse persbureau DPA, heeft de chris- telijk-democratische bondsdagafgevaar digde dr. Kiarl Müller Zondag in de Westduitse grensstad Heinzberg tegen „de afstand van het Zelfkantgebied aan Nederland" geprotesteerd. „Nooit zullen wij dit gebied of de bewoners ervan op geven", aldus verklaarde Müller. Hij protesteerde tegen de „in het afgestane gebied aangewende propagandametho den, die met de rechten en de vrijheid van een volk onverenigbaar zijn". Er gingen geruchten, aldus Müller, dat in het zelfkantgebied een volksstemming gehouden zou worden. „Ofschoon wij voor de afscheiding van het gebied met een dergelijke volksstemming zou den hebben ingestemd, moeten wij ons thans met alle middelen daartegen ver zetten". Twee en zeventig jaar is de bekende radio-commentator van de National Broadcasting Company, de Amerikaan Kaltenborn. Desondanks heeft hy het plan binnenkort naar het Koreaanse gevechtsterrein te vertrekken om de Amerikaanse luisteraars zyn visie te geven op de stryd, die daar thans ge voerd. wordt. Dit vertelde Kaltenborn gisteravond, toen hy op weg vari Frank- ryk naar New York op Schiphol landde. Kaltenborn heeft zyn jaarlijkse reis door Europa gemaakt en heeft in Joegoslavië een gesprek gehad met Tito. In dit gesprek gaf deze hem als zijn zienswijze, dat de Sovjet-Unie niet zelf tot de aanval zal overgaan op Joegoslavië, noch dat een der satel lietstaten dit zal doen. Mochten deze laatste echter toch trachten Joegosla vië binnen te rukken, dan gelooft Tito in staat te zyn hen terug te kunnen slaan. De Westerse militaire experts, die Kaltenborn heeft gespro ken, zyn het met deze opvatting eens. Over Duitsland zei Kaltenborn, dat West-Duitsland zich op economisch ge bied verrassend snel herstelt. De Messe in Keulen was hiervan een sprekend, voorbeeld. De vergelijking tussen de Keulse Messe en die in Leipzig was naar 2Ün mening een goede maatstaf om te beoordelen, hoe de Russische politiek in Oost-Duitsland is. Terwijl men in Keulen een overvloed van artikelen kreeg voorgezet met redelijke levertij den, was de Leipziger Messe „wel een beel slecht stuk propaganda, dat de Kussen ten beste gaven". Kaltenborn sprak ook met dr. Ade nauer, met de heer Carlo Schmidt en niet hoge Amerikaanse autoriteiten ove» bet vraagstuk van de verdediging van ^est-DuitsIand. „Iedereen in West- Duitsland is er van overtuigd, dat men J*is moet stellen tegenover de geweldige ^n-cht van de Oost-Duitse volkspolitie, die uitgerust is met artillerie, tanks en machinegeweren. Men is er van over tuigd. dat op een goede dag Rusland een tweede „Korea-ac^e" in Duitsland zal beginnen. De Amerikaanse experts ge loven, dat de komende achttien maan den over oorlog en vrede zullen beslis sen". Het Tweede-Kamerlid Van de Wete ring (C.H.) heeft aan de minister van Sociale Zaken schriftelijk gevraagd of de regering bereid is in haar overwe ging tot het bevorderen van een 5 pet. verhoging van de uitkering krachtens rijksregelingen voor sociale bestand ook te betrekken de Indische pen sioenen van weduwen en wezen, die betaald worden zowel uit openbare als particuliere middelen, en wel in het bijzonder z.g. A.O.O.R.-uitkeringen ten behoeve van weduwen en wezen van hen, die meestal op jeugdige leeftijd door Japanse terreur in krijgsgevan genen- en concentratiekampen de dood vonden. Het Arubaanse lid van de Staten der Ned. Antillen, de heer Tromp, heeft de zer dagen verklaard, dat het niet juist is, dat hij als lid van de delegatie naar Nederland heeft ingestemd met de zetel verdeling van 128 tussen Curasao cn Aruba. De twee andere leden van deze delegatie, de heren Debrot en Kroon, resp. Statenlid voor de K.V.P. en Demo cratische Partij, wijzen er echter op, dat de heer Tromp zij het niet con amore met de andere leden der delegatie over de bezwaren is heengestapt. Beide heren achten het verre van fraai, dat.de heer Tromp thans probeert terug te ko men op een destijds ingenomen stand punt. Emc en de Boog vav All Ann 21. Ene herinnerde zich nooit meer, hoe lang hij door de gang had gelopen. De een tonige opeenvolging van rotswanden en krommingen scheen ieder besef van tijd weg te'nemen. Maar zijn flambouw was reeds tot de helft opgebrand, toen hij de indruk kreeg, dat de gang zich plotseling verwijdde, overging in een veel grotere ruimte, die als een poel van duisternis voor hem lag, ingesloten door de bergwanden. Hij bleef staan en staarde zoekend voor zich uit. Nog steeds had hij niet het min ste spoor kunnen ontdekken van het snuivende, grauwende ding. Zou het zich in deze geweldige holte teruggetrokken hebben? Binnen de lichtcirkel van zijn fakkel bewoog zich niets. Maar daarbuiten „Vooruit!" mompelde de Noorman, en met langzame stappen liep hij de duistere ruimte binnen. Een onbestemd gevoel van spanning had zich van hem meester gemaakt. Het was meer dan de argwaan van het onzegbare ding, dat zich hier mogelijk op kon houden. Voor het eerst sinds de onheilspellende gebeurtenissen in de burcht van Allard voor hem begonnen, had de Noorman de indruk dat de oplossing van het geheim voor hem lag. Hier, in deze ruimte, voelde hij, lag het antwoord op de vraag, wig Gudrun doodde; wie Allard bedreigde, wie de hoofdrol speelde in de eeuwenoude legende welke Eric gehoord had. Hier was het gebied van de vloek Naarmate hij voortschreed werd het duidelijker voor Eric, dat hij zich in de krater- vormige opening tussen de rotsen bevond. Het moest de binnenzijde zijn van tie reusachtige berg, die hij bij zijn aankomst achter de burcht had zien opsteken. Maar wat hem het meest verbaasde was, dat hij langs de randen van de brede krater richels meende te onderscheiden. Het licht zo hoog mogelijk opheffend, kwam hij nader. Een zachte uitroep van verwondering ontsnapte hem. Daarboven waren de bouwvallen zichtbaar van stenen woningen. Primitief en lomp waren ze, en vermoe delijk in geen eeuwen meer gebruikt. Half verzakte stenen trappen verbonden de verschillende vlakten. Werk van mensenhanden,*' fluisterde Eric. „Wat houdt zich hier in deze verloren rotsdorpen op?" Verschenen is een nota naar aanlei ding van het verslag der Tweede Kamer betreffende het ontwerp van wet: „Ver lening van financiële steun aan de al gemene ziekenfondsen voor hun afde ling vrijwillige verzekering". Aan deze nota is het volgende ontleend: De voorbereidingen voor het samen stellen van een ontwerp van wet op het ziekenfondswezen hebben meer tijd ge vorderd dan oorspronkelijk door de minister van Sociale Zaken kon worden voorzien. Hoewel de minister er naar streeft, dat het wetsontwerp zo spoedig mogelijk bij de Kamer aanhangig wordt gemaakt, kan nog niet met zekerheid worden voorspeld, wanneer dit zal kun nen geschieden. In verband hiermede ligt het in de bedoeling van de minister dé indiening van een wetsontwerp, waarbij op de nieuwe regeling van het ziekenfondswezen in zoverre wordt vooruitgelopen, dat één der belangrijk- Aóvertentie Wol w as je VEI LIG in A L KA LI VRIJ ste en meest urgente der daarbij aan de orde zijnde onderwerpen, te weten de uitbreiding van de kring dergenen, die onder de verplichte verzekering vallen, wordt bereikt. De voorbereidin gen hiertoe bevinden zich in een verge vorderd stadium. De minister kan geheel instem men met de mening van verschei dene leden der vaste commissie, die ernstig bezwaar zouden hebben tegen een verder gaande steun aan de vrijwillige verzekering, daar deze steun niet vereist is op grond van het belang der volksgezondheid. De toestand van 's lands financiën iaat overigens zeker niet toe, dat deze extra-steun ten laste van 's Rijks kas wordt gebracht. Overeenkomstig de ter zake in het voorlopig verslag geuite wens heeft de minister omtrent deze aangelegenheid alsnog het advies van de Ziekenfonds raad gevraagd. Hoewel deze raad in meerderheid termen aanwezig achtte voor vergoeding van de gehele schade, meent de minister dit advies niet te kunnen volgen. Wel dient< naar zijn mening het bedrag van de uitkering uit het verevenings fonds over de jaren 1941-1946 te worden verhoogd van f 500.000 tot f 1.000.000 aangezien uit thans ter beschikking staande gegevens is gebleken, dat het oorspronkelijk geraamde bedrag van f 500.000 lager is dan het bedrag dat door de fondsen niet uit reserves en kapitaal kon worden gedekt. Het internationaal congres over de geschiedkundige beschrijving van de tweede wereldoorlog, in Amsterdam ge houden onder auspiciën van het Rijks instituut voor Oorlogsdocumentatie, heeft zich de afgelopen dagen in diver se sectievergaderingen bezig gehouden met bestudering van de methodes, die bij het verzamelen van gegevens in de verschillende landen bii diverse instel lingen gevolgd worden. Het heeft wei nig zin, daar uitvoerig op in te. gaan. Wij zullen er slechts enkele details uit aanstippen. Zo heeft dr. John. H. E. Fried een referaat gehouden over de betekenis, die de processen van Neurenberg voor de historische wetenschap hebben. Spr. was ex-van overtuigd dat de be vindingen van de tribunalen betrouw baar zijn. In het bijzonder bijvoorbeeld de voorgeschiedenis van de aanvallen van Hitler-Duitsland op andere lan den is zeer nauwkeurig door diverse tribunalen onderzocht. Aan het slot van de zitting was er zoveel materiaal beschikbaar dat de taak van de geschiedschrijver zowel ge makkelijker als moeilijker geworden is. Gemakkelijker door de enorme hoe veelheid materiaal, moeilijker door de doolhof van tegenstrijdige verklarin gen. Historisch wetenschappelijk ge sproken evenwel heeft Neurenberg op vele vragen geen antwoord kunnen ge ven, Men vond b.v. geen verklaring voor het phenomeen van het Hitlerdom. noch voor de oorzaken van zijn succes, noch voor zijn buitensporigheden of voor de merkwaardige bekoring, die het op vele „niet-nazi's" uitoefende. Daar ligt een vruchtbaar veld voor studie. Bovendien heeft het Hof in Neu renberg geen geschiedenis geschre ven. het heeft geen volledig overzicht gegeven van de Hitler-periode. geba seerd op het documentatie-materiaal: de rol van bepaalde Hitler-organisa- ties als de Gestapo is niet volledig belicht, en evenmin is nagegaan, of de ideologieën, die de oorlogsmiddelen hebben veroorzaakt, door zovelen worden vastgehouden, dat er opnieuw gevaar uit zou kunnen ontstaan en het is uiterst belangrijk, dat daarnaar alsnog een onderzoek wordt inge steld. In de plenaire zitting van Vrijdag heeft de heer F. Debyser uit Pari is „een plan voor een internationale bibliogra- phie voor de tweede wereldoorlog" be sproken. waarin een duidelijk overzicht wordt gegeven van het tot dusverre in Er zijn enkele byzonderheden bekend geworden over de roofmoord in Ban dung, waarbij ruim een week geleden de 53-jarige administrateur 1ste klasse van de Bank Republik Indonesia (Alge mene Volkseredietbank), de heer F. W. Neijhoff, in zijn woning door rampok- kers is vermoord. Zijn vrouw, twee van 'zijn dochters en een schoonzoon moesten machteloos toezien hoe hij met revolver schoten van het leven werd beroofd. De bedryvers van deze misdaad namen direct de vlucht en tot nu toe ontbreekt ieder spoor. Drie personen, twee in uniform en een in burger, waren het huis binnengedron gen. Een van hen rukte de heer des hui zes zijn polshorloge af en gelastte hem dc kasten te openen. Toen de heer Neij hoff weigerde, trachtten de rampokkers hem zijn sleutels afhandig te maken. Er ontstond een worsteling, waarbij de do delijke schoten werden gelost. De heer Neijhoff zou over enkele weken naar Nederland vertrekken. 'L door 44 „De politie heeft mijn hulp niet inge roepen." Ze glimlachte verstrooid. „Al thans, ze hebben mij niet gevraagd wie de moord begaan heeft." „Ik zou anders denken," zei Joyce, „dat, als u werkelijk zo brandt van ver langen om Eric te helpen dat toch de beste manier zou zijn." „Ik weet wel, beste," antwoordde me vrouw Sim, „dat jij en Eric mogelijk denken dat er maar twee mensen op de wereld bestaan, maar niettemin zijn er nog anderen ook." Ze stond op en nam haar handschoenen op. „Wel, ik heb ge zegd hoe ik erover denk, maar jullie moeten natuurlijk zelf beslissen." Ze glimlachte even. „In het ergste Geval kan ik altijd nog naar huis gaan met het brave gevoel, mijn plicht gedaan te hebben. Walgelijk, nietwaar?" Joyce aarzelde. „Ziet u, als u het goed vindt, ga ik maar liever met u mee, me vrouw Sim. Dat wil zeggen, als Eric „Ja, Joyce," zei dokter Daw snel „Ik wacht in de wagen." Mevrouw Sim wandelde zelfbewust de kamer uit en de trap af, zonder om te kijken. Ze wilde hen een korte poos alleen laten. Bovendien stelde ze tot haar ont steltenis vast, dat de tranen haar mees ter dreigden te worden. XVIII Nu Firth eigener beweging handelde, was hij het gedoe niet minder beu. Sedert twee dagen rende hij rond alsof hij een amateur-detective was slechts de valse snor ontbrak. Hij had zo ge daan, dat Celia hem niet minder dan achterbaksheid had aangewreven. „Maar waar gaat het dan allemaal om"? vroeg zij hem. „Wat broeit er"? „Dat zeg ik liever niet, kind," ant woordde hij, „maar ik voel dat ik doen de moet blijven. Een man van mijn tem perament en levensgewoonte moet er altijd de vaart in houden". „Vaart? Waar voert die vaart jou da gelijks in Londen heen, als ik vragen mag"? „Je zou verbaasd staan als je wist hoe dartel ik mijn dagen doorbreng met het ontlopen van klanten, het ont duiken van werk, het eten, drinken, meisjes het hof maken, en zo voort". En grijnzend voegde hij eraan toe: „Als je me de hele dag in de schaduw liet luieren, zou niet een» veel bezwaren maken" „Ik dacht dat je hier voor zaken was. Maar hoe dan ook: waartoe al die ge heimzinnigheid"? „Omdat jij lieve kind, ter gelegenheid van de weinige keren dat er iets van mijn bedrijvigheid is uitgelekt, me jouw hartgrondige kritiek niet gespaard hebt." „Aha! Dus daarvoor schaam zelfs jy je! Als de waarheid aan het licht kwam, zou waarschijnlijk blijken, dat je bezig bent een boerendeerntje het hoofd op hol te jagen. Je weet, dat je op mij kunt bouwen. Ik zal niet jaloers zijn". Wat niet wegnam dat er toch een klein tik keltje jaloezie uit haar stem klonk. Hij schreef dat toe aan het begeerte-instinct, dat iedere vrouw eigen is, al ontkent ze 't nog zo hardnekkig. „Nee", zei hij, „niet bepaald een boe rendeerntje. Ofschoon wanneer er een in mijn informatie-sfeer verschijnt, wel, dan informeer ik". „Informeer je naar wat"? „O. het gewone. Of ze soms een don kere, ongure vreemdelng gezien heeft. Zo niet, dan maak ik haar erop opmerk zaam, dat er een tegenover haar staat". „En met wat voor gevatheid antwoor den ze op dergelijke tintelende geestig heden?" „Hi, zo'n grapjas. En dan sputteren ze weg op hun tractoren. Althans som migen. Anderen kostschoolmeisjes en zo beginnen te mijmeren over hun uren van eenzaamheid". „Je wauwelt", „Vin-je niet? Dat is zo mijn onheb belijke manier om je duidelijk te maken, dat je je met je eigen zaken moet be moeien". In feite ging Firth uit van de theorie dat, als Angela Pewsey overal achter kon komen, hij dat ook kon. Aangezien hem echter de jarenlange ervaring van die dame ontbrak, alsmede haar kennis van 's mensen diepste roerselen, vond hij, dat hij maar langzaam en moeilijk voor uit kwam. Doch vooruitgang was er. Firth belde aan op de vijfde verdie ping van een flatgebouw in Knights- bridge. De deur ging open en hij staar de nogal schaapachtig in het gezicht van Graham Ward. Het eerste, dat hem opviel, was, dat de man tegenover hem geschrokken was. Vervolgens bleek hem, dat Graham iemand anders ver wacht had, en de schrik maakte plaats voor boosheid. ..Zoben jij het." „Wou je soms zeggen, dat je iemand anders verwachtte?" ..Wat heb jy daarmee te maken?" „Pardonik wilde alleen maar mijn hulp aanbieden." Firth draaide zich om alsof hij naar de lift wilde gaan. Graham aarzelde en zei dan: „Ik ben me niet bewust, dat ik je hulp nodig heb." „O, zo. Ik meende anders, dat je me die onlangs gevraagd hebt. Maar goed, laten we dat dan vergeten." Graham draalde opnieuw. „Enfin, nu je er toch bent, denk. ik niet, dat het kwaad kan als .ik luister naar wat je te vertellen hebt. Ik heb niet veel tijd, maar kom liever even binnenOf geef je er de voorkeur aan hier in de gang te staan schetteren?" voegde hij er kwaad aan toe. „O nee, ik houd er totaal geen voor keur op na." Firth betrad een tamelijk weelderig, doch volkomen onpersoon lijk ingerichte flatwoning. Hij koos een gemakkelijke stoel en strekte zijn be nen uit. Graham plantte zich wijdbeens voor hem. „En, wat heb je op je lever?" „Dus je wil wei-kelijk naar me luiste ren. Ik moet zeggen, dat valt me mee." „Je weet heel goed wat ik bedoel, en ik zei je al, dat ik niet veel tijd heb." Firth deed lichamelijk verwonderd. „Waarom niet? Het vliegtuig vertrekt toch pas om zes uur?" Graham staarde hem verbluft aan. „Hoe weet jij dat?" „Maar beste kerel, dat is toch de ge woonste zaak van de wereld je neus in andermans zaken steken?" „Nee, nee; ik bedoel weglopen. Dat hebben de mensen van ouds af immers gedaan dat Wil zeggen, sinds de eer ste keer, dat iemand aan een kwaad ge weten leed." „Wou je me ervan beschuldigen, dat ik een kwaad geweten bezit?" (Wordt vervolgd) de verschillende landen verschenen do cumentatiemateriaal. Het congres heeft zich o.m. daar over uitgesproken in een der resoluties, Za terdag tijdens de slotzitting aangenomen. In deze resolutie wordt een beroen ge daan op alle leidende instellingen op het terrein van de hedendaagse geschie denis om deel te nemen aan een internationaal comité; het Neder lands Instituut voor oorlogsdocumen tatie is verzocht voor de oprichting van dat comité de nodige voorbereidingen te treffen. De taak van het camité -al o.m. zyn het publiceren van een bibliografie der geschiedenis van de tweede wereld oorlog en van een bulletin voor die ge schiedenis om de feitelijke informatie, die op deze conferentie werd uitgewis seld, vast te leggen. Voorts zal het co mité alle onderwerpen in studie moeten nemen, die kunnen bijdragen tot bevor dering van de kennis van de geschiede nis van de tweede wereldoorlog. Op die inleiders werd een beroep gedaan zelf hun gehouden inleidingen te publiceren. (Van onze verslaggever) In het I.C.C. te Amsterdam is, na an derhalf jaar voorbereiding, opgericht de Stichting voor Herstellingsoorden voor Kunstenaars. Het initiatief daartoe is uitgegaan van de Ned. Federatie van beroepsver enigingen van kunstenaars, maar het herstellingsoord is bedoeld, naar de voorzitter, de heer J. J. Voskuil, mede deelde, voor elke erkende kunstenaar, ongeacht of hij lid is. Tot de oprichters behoren de organisaties van componis ten, dirigenten, toneelkunstenaars, ra dio-vocalisten, kunstschilders, grafici en tekenaars, beeldhouwers, beoefenaars der gebonden kunsten, letterkundigen, cineasten en danskunstenaars. Bij de op richting heeft de heer W. J. H. B. Sand- berg, directeur van het Sted. Museum te Amsterdam, uiteengezet, dat de Stich ting naar mr. J. F. van Royen is ge noemd, omdat deze laatste geijverd heeft voor de sociale verheffing van kunstenaars, maar in oorlogstijd zelf weer dit werk moest afbreken. Hij is gestorven in een concentratiekamp. Aan de Stichting is Dr. B. H. Sajet als mediêch sdviseur verbonden die mededeelde, dat het herstellingsoord ook ingericht zal worden voor arbeidstherapie. Men hoopt binnen afzienbare tijd tot stichting over te gaan. Om het nodige geld bijeen te bren gen zal een beroep worden gedaan op het geheJe Ned. volk. Reeds hebben meer dan veertig bioscopen in het gehele land toege zegd dat zij Zondagmorgen culturele films zullen vertonen en kunstenaars zullen laten ontreden ten bate van de nieuwe stichting De eerste is het Rialto-theater te Amster dam in October. sin» 'imimiittiiiMiiiiiiiMaiiitiiiiiiiHiniiiiiiiHiiiitiiiiiiiiiiHamaai ,Jk heb dezer dagen een Nederlandse industrieel ontmoet, die voor zaken naar Amerika is geweest. Hij was net terug en had om zo te zeggen de hoog tevrees van de wolkenkrabbers nog onder de leden," vertelde ik Snorrebor. „En wat denken de Amerikanen vroeg Snorrebor. „Nou, wat d e Amerikanen denken, wist hij natuurlijk óók niet, maar de Amerikanen, die hij had gesproken, wa ren volgens zijn zeggen over het alge meen nogal somber. Hij beweerde, dat die een hete oorlog op den duur onver mijdelijk achten en dat er heel wat Amerikanen zo tureluurs worden, dat ze met de idee gaan spelen, of het maar niet het beste zou zijn een preventieve oorlog tegen de Sovjet-Unie te begin nen." „Dan spelen ze met vuur," merkte Snorrebor op. „Doen de Russen dat ook niet?" Snorrebor dacht een ogenblik na. „Nu begrijp ik, waarom Truman en 'Acheson zo luid van de daken schreeu wen, dat het democratische Amerika nooit de verantwoordelijkheid van een preventieve oorlog op zich zol nemen. Als niemand daar in ernst aan dacht, zouden ze dat niet behoeven te ver kondigen," zei hij dan. „Maar acht jij het niet mogelijk, dat Truman en Acheson dat juist zo na drukkelijk verklaren, omdat ze er zelf wel degelijk aan denken?" vroeg ik peilend. „Als zij Russen waren, dan wel. Maar nu niet." ,Je hebt nogal veel vertrouwen in de Amerikanen." „Méér dan in de Russen, maar dat zegt op zichzelf niet veel," antwoordde Snorrebor. ,Jn ieder geval lijkt het me vrij pro blematisch om de reeds gebarsten kruik van de wereldvrede jarenlang boven water te houden ten koste van defensieve inspanningen zoals de Wes terse mogendheden zich thans moeten getroosten." „Acht je de uitslag van een preven tieve oorlog niet minstens even pro blematisch?" vroeg Snorrebor. „Natuurlijk wel," gaf ik toe, „maar het is een gewoon 'zielkundig ver schijnsel, dat mensen, die te lang in onzekerheid en spanning worden ge houden, tenslotte elke zekerheid, ook de ergste, beginnen te verkiezen." „Juist," zei Snorrebor. „Daar zit hem de knoop. De koude oorlog kan alleen maar gewonnen worden als je het hoofd koel houdt." ,Jdaar als je de koude oorlog wint, heb je de vrede nog niet gewonnen wierp ik tegen. ,T3e vrede moet berus ten op bindende overeenkomsten, waarvan het vaststaat, dat de partijen zich daaraan zullen houden. Zijn der gelijke overeenkomsten met Rusland ooit mogelijk?" „Alleen als Rusland bang voor de Westerse mogendheden is. En daar ziet het voorlopig nog niet naar uit." „Dat kun je nooit weten," besloot ik. „Heb je nooit als kind in donker ge zongen en gefloten, juist omdat ie doodsbang was?" In Rimini, het Italiaanse stadje, waar van de naam herinnert aan de tragedie van Paolo en Francesca, de overspeli- gen, die Dante in de hel gefolterd zag worden als straf voor hun zonde, zijn de schoonheidskoninginnen van 13 lan den bijeengekomen om te dingen naar de titel „Miss Europa". Het was een po litiek betrouwbare, West-democratische aangelegenheid, want de Duitse schoon heidskoningin mocht alleen onder de naam „Miss West-Duitsland" meedoen op voorwaarde, dat zij noch haar ouders, noch haar officiële chaperonne lid wa ren geweest van een Nazi-organisatie. Om de kansen van de dames te onder zoeken hield men een „veiling" in het casino van San Marino. De uitslag van deze „symbolisch" genoemde veiling bracht „Miss Zweden" op de eerste plaats met een „bod" van 100.000 lire. Op „Miss Italië" werden 65.000 lire, op „Miss Finland" 40.000 lire, op „Miss Oostenrijk" 35.000 lire, op „Miss Turkije" 25.000 lire en op „Miss Frankrijk" en „Miss San Marino" elk 10.000 lire gebo den. Wij achten de symboliek van deze „veiling" maar al te duidelijk en zijn van mening, dat de West-democratische wereld zich met dergelijke hysterisch- materialistische vertoningen cultureel beschamend blameert. Wij hebben in deze zorgenzware tijd geen schoonheids koninginnen nodig, maar sterke en deugdelijke huisvrouwen, die zich op generlei wijze in de veiling laten nemen De zwart-witte kat van hotel Belve dère op de Hoemli in Zwitserland heeft volgens het verhaal van de Geneefse correspondent van de „Times" een op- merkelyke alpinistische praestatie gele verd. Hij heeft in het voetspoor van een groep bergbekimmers zonder „ange- seilt" te zijn op z'n eentje de Matter - horn, een der moeilijkst te' beklauteren bergen van Zwitserland, tot aan de top beklommen. Aanvankelijk bleef hij achter, maar niettemin bereikte hij de Solway-hut op ongeveer vierduizend meter hoogte. Daar nam hij een nachtje rust om de volgende dag de tocht voort te zetten. Hij werd ingehaald door een ander gezelschap bergbeklimmers, die niet verwachtten, dat het dier de laat ste steile hoogten zou halen. Maar jawel, uren„ nadat het gezelschap op de top was gearriveerd, zag het de zwart-witte kater miauwend en met de staart om hoog aankomen. Hij werd wel niet op een schoteltje melk, maar toch gul ont haald. Op de terugtocht stak een gids de kat in zijn rugzak en zette het dier in het Refugio Principe Amedeo dl Sa- voia af. waar hij muizen te over vond om zich te goed te doen. De zwart witte kat van Belvedère wacht daar nu op toeristen, die hem verder naar beneden naar de gemakkelijker te be gane grond zullen brengen. Hij schynt in de hoge regionen wijs te zijn ge worden. Bij de opening van de Londense ten toonstelling naar aanleiding van het eeuwfeest van de onderzeese telegraaf kabelverbindingen hebben Ness Ed wards de directeur van de Britse PTT en George Tomlinson, de Engelse minis ter van Onderwijs, die naast elkaar in het „Science Museum" zaten, waar de tentoonstelling wordt gehouden, elkaar een telegram gezonden. Niet omdat de heren het zo slecht met elkaar kunnen vinden, dat zij mondeling geen woord wilden wisselen, maar omdat dit tele gram dank zij de onderzeese kabels in 53,6 seconden over een afstand van 33871 mijl de wereld rond vloog en als een boemerang bij de heren terugkeerde. De tekst van het telegram luidde: „Snel, snel. snel". Zij hadden het nog sneller en op een minder kostbare wijze tegen elkaar kunnen zeggen, maar zij demon streerden. hoe 6nel de waarheid en he laas ook de leugen over geheel de we reld verspreid kan worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 3