GEORGE MARSHALL MINISTER VAN DEFENSIE IN AMERIKA m m Over één jaar kan Engeland over 22 divisies beschikken AMERIKAANSE BOMBARDEMENTEN VERNIELEN ALLE ZWARE EN VELE LICHTE INDUSTRIEËN Reden tot meer vertrouwen „BETER LATER GOEDE OPLOSSING, DAN NU EEN SLECHTE" A mi. Tot hoofd en hart Louis Johnson treedt 19 September af Slecht moment voor Westerse mogendheid uit Stille Oceaan terug te trekken Film van het vliegtuig incident bij Korea? r .Het weer. Indonesië in de V.N.? ST. MAARTEN ZWAAR GETROFFEN Eén divisie naar Duitsland Noord-Koreaanse minister verklaart: FRONTSITUATIE AANZIENLIJK VERBETERD Het ergste voorbij ■BB WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950 74ste JAARGANG No. 248169 KLEINSTE VLIEGTUIG OP SCHIPHOL Diefstal van gereedschappen ramp voor piloot Meer vijanden dan vrienden V.S. en de kwestie-N .-Guinea CRITIEK VAN AMERIKAANS CONGRESSLID Op levering van atoom instrumenten aan Nederland Ergste orkaan sinds 1819 BRITS DEFENSIEDEBAT BUREAU: SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544: Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk: Stumphiusstr. 45, tel. 3998 Bijkant. IJmuiden: Bonifaciusstr. 27, tel. 5790 ^Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds 21544 Directeur: J. 3. W. Boerrigter. Hoofdredacteur: Drs. H. W. M. van Run. V/nd. hoofdredacteur: W. Severin. NIEÜWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Ingezonden mededelingen dubbel tarief. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt z'ch het recht voor edvertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 35 cents per week, f 1.52 per maand, I 4.55 per kwartaal. Er is de laatste weken, onder de sti mulerende leiding van Amerika, in de democratische landen een bewapeningsactiviteit losgebroken, wel ke ieder onwillekeurig de vraag doet stellen wat toch wel de achtergrond kan zijn van dit plotseling opvoeren van het tempo der bewapening en het in recordtijd mobiliseren van tientallen divisies. Vrezen de Westerse mogendhe den een herhaling van Korea, maar dan in Europa zelf? Vrezen zij, dat de Rus sische stoomwals zal beginnen te rollen in de richting der Atlantische kust? Zien zij geen andere uitweg om de be schaving te redden dan een preventie ve oorlog? Of betekent deze activiteit niets anders dan een inhalen van de achterstand, om dan, zoals de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dean Acheson, dezer dagen ver klaarde, onderhandelingen met Rusland te kunnen voeren op basis van gelijke militaire macht? Het zijn allemaal vra gen, op elk waarvan een waarschijn lijkheidstheorie als antwoord zou kun nen worden opgebouwd. Juister dan ons met deze waarschijn lijkheidstheorieën bezig te houden, lijkt het ons op het feit zelf te wijzen, dat de Westerse mogendheden eindelijk zijn wakker geworden. Zonder de stoot van Amerika zou dit niet gemakkelijk ge schied zijn. De Europese Westerse mo gendheden accepteerden weliswaar gaarne de dollars, waarmede Amerika zijn bereidwilligheid toont om de le gers te helpen opbouwen, die een bar rière moeten vormen, waarop de Rus sische stoomwals eventueel zou moeten stuiten, maar veel liever dan deze dol lars zien de mogendheden de Ameri kaanse divisies zelf, die, naar Truman Zaterdag j.l. aankondigde, de Europese legers zullen komen versterken. Er wordt thans tegen de mogelijke agres sor geen dollarketting gesmeed, maar een kétting van levende mensen, een band van werkelijk Geallieerden, die samen zich te weer zullen stellen, in dien het onverhoopte mocht geschie den. Te lang heeft in Europa de ge dachte geleefd, dat Amerika en Enge land, wanneer het werkelijk tot een conflict zou komen, de zwakke Europe se legers zou gebruiken om de eerste stoot op te vangen, om dan later, als dit later ooit zou kómen, de onder de Rus sische wals verpletterde volken te ko men bevrijden. Truman's bazuinstoot, zijn aankondi ging, dat vóór de lente 1951 op een aan zienlijke vergroting van de Amerikaan se strijdkrachten in West-Europa kan worden gerekend, heeft in één slag de situatie veranderd. Canada brengt zijn leger op oorlogssterkte, Engeland, dat reeds twee divisies in Duitsland ge- stationneerd heeft, zal, zoals Attlee gis teren in een speciale zitting van het Lagerhuis aankondigde, zijn leger van 12 op 22 divisies brengen. Dit laatste wekt ook velen in Frankrijk uit hun l6th&r^i6. Een hoofdstuk op zich vormt de be wapening van West-Duitsland. Het is te begrijpen, dat velen de gedachte aan een weer sterk bewapend Duitsland de schrik op het lijf jaagt. Nog te vers immers ligt ieder de verschrikkingen van de jongste oorlog en de Duitse bezetting in het ge heugen. Maar blijft er een andere moge lijkheid open? Kan de beschaafde wereld werkeloos toezien, als een door de Rus sen sterk bewapend Oost-Duits leger zich in beweging zet om West-Duitsland on der de voet te lopen? Het is wederom Moskou, dat het Westen dwingt ook Duitsland toe te staan een leger op te bouwen om geen vacuum in de Westerse defensie te laten bestaan. Op het ogenblik confereren de Grote Drie te New York. Er behoeft nauwelijks twijfel over te bestaan, dat zij zullen be slissen, bittere noodzaak dwingt hen er toe, West-Duitsland in het geheel van het geallieerde defensiesysteem in te schakelen. Duitsland zal weer in korte tijd een sterk leger opbouwen, zo moge lijk in Europees verband. Zelf achten de Duitse generaals dat in een anderhalf jaar tijds mogelijk. Ieder weet, dat hier aan zeer grote gevaren zijn verbonden. Er is echter geen keus, en daarom accep teren de grote mogendheden het risico, een risico, dat door het plan-Schuman, dat één macht tracht te scheppen voor staal en kolen, ongetwijfeld minder groot is geworden. Het Westen komt op gang. Wellicht is het nog niet te laat om het zijn krachten te doen ontplooien. Dit alles geeft ver trouwen, een vertrouwen, dat het mis schien tóch mogelijk is een derde we reldoorlog te voorkomen, omdat Rusland door het vastberaden optreden van het Westen tot het besef moet komen, dat agressie geen overwinning, maar zeer waarschijnlijk de uiteindelijke onder gang van de Sovjet-Unie en daarmede van haar vervloekte systeem zal beteke nen. Dictaturen zijn nu eenmaal niet voor rede vatbaar, alleen legers en wa penen imponeren hen. Ook de terugkeer van generaal Marshall als minister, thans als minister van Defensie, zal in het Westen groot vertrouwen wekken, ter wijl hij op grond van zijn oude relaties tnet China de meest geschikte man lijkt om Mao Tse Tung zolang mogelijk bui ten het gevaarlijk Koreaanse spel te houden. De Zweedse piloot Christi, die voor de Scandinavian Airlines System met DC 6 toestellen vliegt op de route StockholmNew York, landde dezer dagen op Schiphol in het kleinste vlieg tuig, dat. ooit op de Amsterdamse lucht haven is neergestreken. Er bestaat bo vendien maar één vliegtuig van dit ty- Pe, omdat de Zweedse fabriek na het afleveren van dit toestel, de BHT 1 °ver de kop ging. Christi was op weg haar Engeland, waar hij wilde deel- hemen aan de luchtrace in Bornmouth, V'aarin 77 toestellen meedingen. Zijn Vliegtuigje heeft een kruissnelheid van *95 km. en een maximumsnelheid van km. per uur. Piloot Christi stalde Jdjn BHT 1 in loods 5 en vertrc-k daarop haar Amsterdam. Toen hij later naar ZlJh toestel ging kijken, kwam hij tot de °htdekking, dat zijn gereedschapkist ^stolen was. Onmiddellijk stelde hij de fecherohe der rijkspolitie op Schiphol jj'ervan in kennis, maar tot op heden is ?e dader niet gevonden. Deze diefstal jhtekent voor de Zweedse piloot een Jfare ramp, want het is het enige stel cerktuigen, dat hij voor zijn toestel Qe^it en andere zijn er niet te krijgen, j °k zitten er enige reserveonderdelen yl kist en ook die zijn niet meer le- do baar. Voer de dief is de inhoud van Werktuigenkist volslagen waarde- tP„S' indien de kist echter niet wordt kjThggevonden, zal Christi waarschijn- U, niet aan de race te Bornmouth hnen deelnemen. Louis Johnson, de Amerikaanse minister van defensie heeft gisteren presi dent Truman verzocht hem met ingang van 19 September van zijn functie te ontheffen. De president heeft dit verzoek ingewilligd en generaal George C. Marshall telefonisch verzocht de portefeuille van defensie te aanvaarden. Marshall, die thans te Leesbur in Virginia woont, heeft de benoeming aan genomen. Johnson zelf had in zijn brief aan Truman verzocht Marshall tot zijn opvolger te benoemen, „een man, die het volk en onze bondgenoten zal bezielen." Johnson heeft sinds het uitbreken van de oorlog in Korea zware critiek van zijn politieke tegenstanders te verduren gehad. Hij werd vooral door de republikeinen scherp aangevallen vanwege de militaire onvoorbereid heid in de Koreaanse crisis. In een geheime getuigenis, die Acheson, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, en Johnson 30 Augustus aflegden voor de Senaatscommissie voor de toewijzingen en die eerst gisteren gepu bliceerd is, verklaarde Acheson, dat een West-Europees verdedigingsplan alleen van nut kan zijn, indien West-Duitse mankracht en hulpbronnen hierbij worden ingeschakeld. Johnson daarentegen drong er op aan, dat de 4.522.000.000 dollar voor de herbewapening van West-Europa zouden worden toegewezen zonder Duitse mankracht in te schakelen. wiens aftreden Dinsdag a.s. ingaat, met Acheson op dit punt sterk van mening verschilde. In diplomatieke kringen te New York hoopt men naar aanleiding van generaal George Marshalls benoeming tot minister van Defensie op een nieuw Marshall-plan voor Europees militair herstel, naar analogie van het economi sche plan van Marshall. Zijn benoeming, die nog door het Congres moet worden goedgekeurd, wordt door waarnemers ook gezien als een versterking van de positie van Dean Acheson, de minister van Buitenlandse Zaken, bij de besprekingen der „Grote Drie". Men meent te weten, dat Mar shall Achesons mening, dat Duitsland militair moet worden versterkt om by te dragen tot de West-Europese defen sie, deelt. Men weet, dat Louis Johnson, Louis Johnson, de aftredende Ameri kaanse minister van Defensie: Meer vijanden dan vrienden In de lange brief gedateerd 12 Sep tember, waarin Johnson zijn ontslag indiende, vertelde hij Truman dat toen hij in Maart 1949 wijlen James Forrestal was opgevolgd, hij wist dat hij meer vijanden dan vrienden zou maken. „Ik moet nu ietwat bedroe±d toegeven dat ik goed had gezien", aldus Johnson. „Onder normale omstandigheden zou het feit dat ik zo vele vijanden maakte mij niet al te zeer verontrusten, omdat ik troost zou kunnen putten uit de ge dachte dat ik ze voor een goede zaak gemaakt had. Doch thans, nu Ameri kaanse jongens hun levën geven voor de zaak van onze nationale veiligheid en de wereldvrede schijnt het mij toe dat het land een minister van defensie dient te hebben die niet lijdt onder de handicap van de vijanden, die ik ge kregen heb gedurende de achttien maanden dat ik deel van uw kabinet heb uitgemaakt", aldus Johnson. Truman antwoordde Johnson, dat hij zijn ontslag aanvaardde. „Het is voor mij duidelijk, dat gij bij dit besluit werd gedreven door motieven van de hoogste vaderlandsliefde", aldus Truman. „In de verschrikkelijke betreurens waardige omstandigheden die zich heb ben voorgedaan ben ik van oordeel dat ik mij met uw mening moet verenigen en uw ontslag met ingang van 19 Sep tember 1950 aanvaarden". Dinsdag is ook Stephen Early, plaats vervangend minister van defensie, afge treden, met ingang van 30 September. Early verklaarde toen dat zijn vertrek geenszins samenhing met geruchten over het naderend aftreden van John son. Hij had zijn benoeming in Mei 1949 slechts voor een jaar aanvaard en wordt nu weer vice-president van Pull man. Bekend gemaakt werd, dat Truman een wet zou indienen om Marshall in staat te stellen zyr, nieuwe functie te aanvaarden, daar niemand, die in de De houding van de regering der Ver enigde Staten ten aanzien van de kwes- tie-Nieuw-Guinea op dit ogenblik kan worden samengevat als een van „hopen en bidden", dat de komende Nederlands- Indonesische conferentie tot overeen stemming zal leiden, aldus meldt de correspondent van A.N.P.-Aneta uit Washington. Amerikaanse functionarissen verhelen zich niet, dat de situatie moeilijk is, aan gezien aan beide zijden standpunten zijn ingenomen, die weinig ruimte laten voor onderhandelingen. Deze functionarissen vermijden echter elke meningsuiting, die zou kunnen worden opgevat als een po ging, om de conferentie te beïnvloeden of als een aanwijzing, dat zij "bij voor baat op een mislukking ervan rekenen. Hoewel men dus mag aannemen, dat de Amerikaanse regering niet van zins is, enigerlei druk op partijen uit te oefenen ten aanzien van de substantie van een mogelijke oplossing der kwestie, staat het toch wel vast, dat zij voornemens is, al haar invloed aan te wenden op het stuk van de methode der oplossing, na melijk door te insisteren, dat de oplos sing beslist langs vreedzame weg moet worden gevonden. In verantwoordelijke kringen is men van mening, dat het niet noodzakelijk zal zijn, de Veiligheidsraad in de kwes tie te mengen, zolang nog niet elke mo gelijkheid tot een oplossing langs de weg van onderhandelen is uitgeput en zolang bijgevolg de UNCI nog niet heeft gerapporteerd, dat alle pogingen van dien aard mislukt zijn. Maar, voegt men er hier nadrukkelijk aan toe, indien een der partijen haar toevlucht zou nemen tot geweld, zou de Amerikaanse regering daar zeker niet in berusten eri zou zij het als de taak van de Veiligheidsraad beschouwen om dan onmiddellijk in te grijpen. Intussen is men in deze kringen van mening, dat zowel de Neder landse en de Indonesische regering er goed aan zullen doen, zich niet door het naderen van de einddatum, die op de R.T.C. is bepaald voor de oplossing der kwestie-Nieuw- Guinea, te laten verleiden tot over haaste beslissingen, want, aldus drukt men het te Washington uit „het is beter om later een goede op lossing te vinden dan nu een slechte". Hoewel dus de Amerikaanse regering op het ogenblik in deze kwestie geen officieel standpunt wenst in te nemen, kan wel reeds gezegd worden, dat de Amerikaanse functionarissen niet onder de indruk zijn van de diverse ethnolo- gische en historische argumenten, die tot dusverre door beide partijen naar voren zijn gebracht. Zij zijn van mening, dat deze argumenten er weinig toe doen en geen enkele oplossing zullen brengen. Uit particuliere gesprekken in gezag hebbende kringen kreeg de correspon dent van ANP-Aneta de indruk, dat de houding van de Verenigde Staten, wan neer de tijd tot bepaling daarvan zal zijn gekomen, veeleer zal worden be paald door de Indonesische en de Ne derlandse aanspraken tegen elkaar af te wegen, voornamelijk op basis van vier overwegingen: de gebleken bekwaam heid tot regeren, bekwaamheid tot het handhaven van politieke stabiliteit in het betrokken gebied, het beschikken over technische en financiële, hulpbron nen waarmede de economische ontwik keling van het gebied kan worden on dernomen en de verkieslijkheid binnen het algemene kader van de Aziatische politiek der Verenigde Staten. In verband met laatstgenoemde over weging kan worden gezegd, dat de hou ding der Amerikaanse regering ten aan zien van het zelfbeschikkingsrecht der Aziatische, volkeren sedert verleden jaar gëen wijziging heeft ondergaan, doch dat in Amerikaanse regeringskrin gen wel de beperking wordt gemaakt, dat de primitieve bevolking van Nieuw- Guinea nog moet worden opgevoed al vorens zij van dat recht gebruik zal kunnen maken. En wat de Aziatische politiek van de Verenigde Staten in het algemeen betreft, kan een aanwijzing van de richting, waarin Washington thans denkt, misschien worden gevonden in een opmerking, die onlangs van be voegde zijde tegenover de correspon dent van ANP-Aneta werd gemaakt: „dat dit wel een zeer slecht moment is voor enige Westerse mogendheid om zich uit de Stille. Oceaan terug te trekken." laatste tien jaar actieve militaire dienst verricht heeft, de functie van minister van defensie mag bekleden. Generaal Marshall is zijn hele leven militair geweest. In de tweede wereld oorlog was hij stafchef. De leiders van het Congres hebben toegezegd de wet snel te zullen behan delen. Voorzitter Tydings van de Senaats commissie voor de strijdkrachten ver klaarde, dat hij onmiddellijk stappen zou nemen om het Marshall mogelijk te maken zijn taak te aanvaarden. Er leek weinig twijfel over te bestaan, dat de wet spoedig goedgekeurd zou worden, hoewel er in republikeinse kringen oppositie tegen Marshall bestaat wegens de Aziatische politiek, die de generaal volgde toen hij minister van Buitenlandse Zaken was. Generaal George Catlett Marshall is 69 jaar oud. In 1939 benoemde president Roosevelt hem tot stafchef. Na de val van Frankrijk in de tweede wereld oorlog werd hij tevens opperbevelheb ber van het Amerikaanse leger. Pas op latere leeftijd werd hij staatsman. In Januari 1947 werd hij tot minister van Buitenlandse Zaken benoemd en in Juni van dat jaar werd het plan geboren, waaraan hij zijn naam gaf. In December 1948 onderging hij een nieroperatie en de volgende maand trad hij af, opge volgd door Dean Acheson. Volgens de „New York Post" heeft een van de vliegtuigen der Amerikaanse Marine eten film opgenomen van de actie, waarbij verleden week een Russische bommenwerper bij Korea werd neer geschoten. Uit deze film blijkt, dat de bommenwerper werd neergeschoten na „een onuitgelokte aanval" op een Ame rikaans vliegtuig te hebben gedaan, al dus dit artikel, en dat het Russische vliegtuig geschut aan boord had. Dit laatste was door de Sovjet-Unie ont kend. «Mep Bij het verrichten van werkzaamheden bij de verbouwing der Prinses Ireneschool aan de Mariastraat te Apeldoorn is de 55-jarige metselaar A. J. Timmer uit Vaassen Dinsdagochtend van een vijf en een halve meter hoge steiger gevallen. Met een schedelbasisfractuur werd hij naar het Julianaziekenhuis gebracht, waar hij kort daarna is overleden. George Marshall, die zonder enige twijfel de steun van het Congres zal krijgen voor zijn benoeming. Hij staat geheel achter de politiek van Acheson. Arbeiders, die hun werkzaamheden op de top van de George Washington-brug te New York hebben verricht, wandelen op hun gemak over de buizen naar be neden, waar hun een stevige lunch wacht. Verwachting tot Donderdagavond: Aanvankelijk over het algemeen weinig, maar later toenemende be wolking met waarschijnlijk in de middag enkele plaatselijke buien. Matige en aan de kust tijdelijk krach tige wind uit Zuidelijke richtingen. Iets lagere temperaturen. Zon: 6.12—18.59. Maan: 9.14—19.35. Sudjatmoko, plaatsvervangend verte genwoordiger van Indonesië te Lake Success, zal, naar U. P. meldt, de vol gende week het lidmaatschap van de Verenigde Naties aanvragen. Carl Hinshaw, republikeins lid van de Amerikaanse Congress-commissie voor de atoomenergie, heeft aan een subcom missie van het Huis voor de handel meegedeeld, dat een Engelse maatschap pij „een belangrijk instrument voor atoomonderzoek" aan Nederland heeft aangeboden, nadat de V.S. de versche ping hiervan verboden hadden. Deze subcommissie onderzoekt, in hoe verre de controle op de export ver scherpt kan worden. Hinshaw uitte de klacht, dat Engeland „geen medewer king" verleende, nadat Amerika een uit voervergunning voor het betrokken pro duct had geweigerd. Hinshaw vermeldde geen nadere bijzonderheden en weigerde later vragen van verslaggevers te beant woorden. Sint Maarten, een der Bovenwindse eilanden, heeft het zwaar te verduren gehad tijdens de orkaan die boven het Caraibische zeegebied heeft gewoed. Het eiland ziet er uit of het afgebrand is. Huizen zijn compleet weggevaagd, bo men werden ontworteld, telefoonpalen gebroken, vee en pluimvee werden gedood en vele bewoners hebben hun kleren, meubelen en huisraad verloren. Een kind bekwam dusdanig letsel, dat het is overleden. Deze orkaan is de zwaarste sinds 1819. De gouverneur van de Ned. Antillen en de secretaris-penningmeester van de stichting „Ondersteuningsfonds Neder landse Antillen" hebben een bezoek ge bracht aan het getroffen eiland teneinde de ramp in ogenschouw te nemen en maatregelen voor de hulp te treffen. Op Curasao en Aruba zijn hulpverle- ningscomité's opgericht Ook het Franse deel van Sint Maarten, dat nog ernstiger getroffen schijnt, wil men hierin be trekken. (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Wellicht omdat een aantal conservatief georiënteerde politieke corresponden ten luid en likkebaardend had gespeculeerd over een mogelijke val van de regering aan het einde van het gisteren begonnen defensiedebat, had Chur chill de voorzorg genomen reeds van tevoren bekend te maken dat hij en zijn party steun zouden verlenen aan de regering met betrekking tot de nieuwe defensieplannen. Men had van Churchill moeilijk anders kunnen verwachten. Indien hij er namelijk in geslaagd zou zijn, dank zij de toevalligheden van ziekte en onver mijdelijke afwezigheid van parlementsleden, de regering in het parlement ten val te brengen in verband met een kwestie, die bjj uitstek roept om nationale eenheid, is het vrij zeker dat het electoraat een dergelijke overwinning teniet zou hebben gedaan. Bovendien betekent medewerking van Churchill op dit punt een grotere vrijheid van spreken voor mogelijke dissidenten in de La- bourpartij, vooral in het pacifistische hoekje. Het is altijd een goede methode de tegenstander niet op te hangen, doch hem in hoffelijke termen in het bezit te stellen van een touw, waarmede hij misschien op een mooie dag het werk zelf zal verrichten. Attlee kon dus rustig spreken en zich aan de feiten houden zonder zich te hoeven bekommeren over mogelijk ge weld en vuurwerk van de overkant. Hij verklaarde dat het nieuwe program onvermijdelijk offers zou vragen van het gehele land, doch dat bij een uit breiding van het defensieapparaat niet uit het oog mocht worden verloren dat Alle zware industrieën in Korea en het merendeel van de lichte en middel zware bedrijven zijn door Amerikaanse bommenwerpers vernietigd, zo heeft de Noord-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pak Hen Hen, giste ren verklaard in een telegram aan de secretaris-generaal der Verenigde Na- De situatie aan het front in Korea is in de afgelopen 24 uur voor de legers der Verenigde Naties aanzienlijk verbe terd. In verschillende sectoren, waar in de afgelopen dagen de situatie zeer cri tiek was, hebben zij het initiatief van de Noordelijken overgenomen en zijn zij erin geslaagd terreinwinst te boeken Het belangrijkste succes is wel de ge slaagde tegenaanval, die de Amerikaan se 1ste cavalerie-divisie heeft uitgevoerd Amerikaanse mariniers en Zuid-Koreaanse vluchtelingen zoeken dekking tegen het vuur der Noord-Koreanen, dat van de heuvels op de achtergrond komt. ties, Trygve Lie, en de voorzitter van de Veiligheidsraad, sir Gladwyn Jebb. De Noord-Koreaanse regering verzoekt dringend maatregelen om een einde te maken aan de „misdadige" Amerikaanse luchtaanvallen, zo werd aan deze verbazingwekkende mededeling toegevoegd. 4 in het gebied ten Noorden van de tijde lijke hoofdstad Taegu. De Amerikanen konden hier 3 km. oprukken langs de weg van Taegu naar Taboedong. In het Noord-Oosten maakten de Amerikanen terreinwinst ten Noorden van Pohang. 3000 communisten dreigen daar in een gebied tussen twee bergketens omsingeld te worden. Generaal Walker, de Amerikaanse op perbevelhebber, heeft verklaard, dat thans het ergste voorbij is. „De vijand heeft nog steeds het initiatief in handen en kan nog aan het hele 120 mijl lange front harde klappen uitdelen. Maar ik ben ervan overtuigd, dat wij hem tegen kun nen houden," aldus de generaal. Terwijl de Amerikaanse troepen on danks een hevig spervuur van de rode artillerie ten Noorden van Taegu opruk ten, bestookten Amerikaanse gevechts vliegtuigen voor hen uit de communisti sche troepen met jellybommen, die met benzine gevuld zijn en zij beschoten een belangrijke heuvel met raketten-machi negeweren. Dinsdagavond waren de G.I.'s in bezit van een strategisch belangrijke heuvel 14 km. ten Noorden van Taegu. Aan het Noord-Oostelijke front heeft de Amerikaanse 24ste divisie tegen wis selende vijandelijke weerstand 4 km. ter rein gewonnen. De U.P.-correspondent Robert Bennyhoff meldde, dat een batal jon van de 24ste divisie twee rode batal jons in de pan gehakt had, nadat zij bij het vliegveld van Pohang in een hinder laag gevallen waren. Andere eenheden rukten ten Noord-Westen van Kyongjoe op. Volgens berichten van het strijdtoneel bij Jongtsjon hebben de Zuid-Koreanen en Amerikanen hier genoeg in de Sovjet- Unie vervaardigde artillerie, mortieren en andere wapens buitgemaakt om 13 goederenwagons te vullen. Een gisteravond gevangefi genomen Noordelijke koerier had een boodschap bij zich van een Noord-Koreaanse divi sie-commandant aan zijn bevelhebber van de volgende inhoud: „Wij hebben zeer veel te lijden van de vijand. Omdat het anti-tank-bataljon niet is aangeko- SM» men, kunnen wij niet tot actie overgaan. In deze omstandigheden kunnen wij het Jongtsjon-front niet handhaven." Volgens een officier van de Ameri kaanse inlichtingendienst van generaal MacArthurs hoofdkwartier gebruiken de Noord-Koreanen een nieuwe aanvals- techniek om materiaal te sparen. Zij vie len op 9 September in vijf golven aan, de eerste drie gewapend, de laatste twee groepen, die ongewapend waren, namen de wapens van hun gevallen kameraden. Amerikaanse officieren schatten de Noord-Koreaanse verliezen sinds 1 Sep tember op ten minste 20.000 man aan doden en gewonden. Geallieerde bommenwerpers en jagers hebben in de afgelopen 40 uur in net Zuiden 21 vijandelijke tanks vernietigd. Er werden 188 vluchten gemaakt in nauwe samenwerking met de grond strijdkrachten, maar het laaghangende wolkendek verhinderde, dat het record aantal vluchten van Maandag, n.l. 683. ook maar in de verste verte benaderd werd. Superforten van het type B-29 hebben een vijandelijk arsenaal 15 km. ten Noor den van Pyongyang gebombardeerd. Er volgden ontzaglijke explosies, waarop enorme rookkolommen tot 4000 meter de lucht inwervelden. In het communiqué van het hoofd kwartier te Tokio werd medegedeeld, dat vijf nieuwe vijandelijke Yak-jagers zijn waargenomen en aangevallen op het vliegveld van Pjonggar.g, 100 km. ten Noorden van Seoel. Drie werden er ver nield en één toestel werd beschadigd. John Tsjang, de Zuid-Koreaanse am bassadeur te Washington, heeft te Lake Success verklaard, dat de Koreanen elk voorstel tot het instellen van een trust schap der V.N. over Korea, zelfs als tij delijke maatregel, zullen verwerpen. De republiek van Korea (Zuid-Koreaanse repnbliek) is de enige wettige regering in het land en hoewel zij hulp van de V.N. zou toejuichen, zal zjj haar souve- reine rechten handhaven, aldus ver klaarde Tsjang in een radio-interview. De republiek is niet tevreden met een terugtrekken der Noord-Koreaanse troe pen tot de 38ste breedtegraad, aldus Tsjang. |M Men wint meer, door een lach dan j door een snauw. J het thuisfront en de economische ge zondheid van het land even belangrijk waren als defensieve paraatheid. Hjj was overtuigd dat aanvallers in Noord Korea en elders een heilzame les zou den ontvangen. Want hier was sprake van „naakte agressie", en men moest rekening houden met de mogelijkheid dat eendere methoden elders herhaald zouden worden. „Dit betekent evenwel niet wat wjj geloven dat een wereldoor log dreigt, en wij geloven beslist niet dat een dergelijke oorlog onvermijde lijk is, doch naar onze mening betekent het wel dat wij elke practisehe maat regel moeten nemen om oorlog te voor komen". De verlenging van de dienstplicht periode van 18 maanden tot twee jaar betekende dat het land onmiddellijk be schikking zou krijgen over een extra aantal troepen tot een gezamenlijk getal van 77.000 man. Met betrekking tot het voornemen in de komende drie jaren 3.400000.000 pond sterling te besteden aan defensie (een bedrag dat inmiddels door de verhoging van de soldij met 200.000.000 pond gestegen is) herinnerde Attlee eraan dat deze prestatie af zou hangen van de hoeveelheid hulp welke geboden zou worden door Amerika. Hij deelde mede dat Groot-Brittan- nië momenteel beschikt over het equi valent van 6% divisie. De regering is van plan de strategische reserve uit te breiden met een volledige infante riedivisie, een pantserdivisie en" een infanteriebrigade, welke alle gestati- onneerd zullen worden in Engeland. Voorts zal een extra divisie worden toegevoegd aan de twee welke zich reeds in Duitsland bevinden. De bei de laatste zullen op volle sterkte worden gebracht. Ook de vier divi sies van het geregelde leger, gesta- tionneerd in andere delen van de we reld, zullen op volle sterkte worden gebracht. Over ongeveer een jaar, al dus Attlee, zal het land beschikking hebben over tien divisies in het ge regelde leger en bij mobilisatie over twaalf divisies in de landweer reserve, zulks afgezien van verdere beschikbare reserves. Het aantal straaljagers zal worden uitgebreid en de productie van de Canberra- bommenwerpers zal worden verhoogd. Voorts weidde Attlee uit over de gevolgen van de herbewapening voor het binnenland. Restricties waren on vermijdelijk evenals beperking van de invoer van zekere artikelen voor de thuismarkt. Geleidelijk zouden 250.000 arbeiders worden overgeschakeld van de vredes- naar de oorlogsindustrie. Tenzij verhoging van de productie de leemte vulde, zou er ernstig gevaar dreigen voor inflatie. Churchill sprak na Attlee en beloofde de steun van zijn party voor het defen sieprogram, doch hij wenste Attlee en de zijnen er aan te herineren, dat mede werking in deze niet gelijk stond aan een votum van vertrouwen in de rege ring. Hij bleef van mening, dat het nu nangekondigde programma onnodig laat was gekomen. „Te weinig en te laat", was zijn oordeel. Hij gaf als zijn mening, dat zo spoedig mogelijk een Europees leger diende te worden gevormd van minstens 60 of 70 divisies om de „afschu welijke leemte" in de defensie van Euro pa ten opzichte van Rusland te over bruggen. Hieronder behoorden zich min stens 10 Amerikaanse divisies te bevin den, 2 of 3 van Canada en 6 of 8 van Engeland. Ook Duitsland en Italië be hoorden elk 8 a 10 divisies te leveren; de Benelux minstens 4. Een dergeiyk leger zou het oorlogsgevaar zeker ver minderen, misschien zelfs elimineren- Ook de leider van de liberale fractie, Clement Davies, voerde het woord en deed een beroep op nationale eenheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 1