Belevenissen van Hans Brinker in beeld gebracht D Met Edward Jan Jablonka op de Wijkertoren VOLKSWAGENS Modelhuis op Vondelweg gereed GROENTJES" IN DE HUISHOUDSCHOOL Van 350 tot 30 kg. Uitgeester boer uitvinder van houtzaagmolen BLIKSEMAFLEIDERS mmmmmmrn Amerikanen kunnen binnenkort hun jeugdroman zien in de bioscoop Poppe Damave exposeert bij Leffeiaar DANS-ACADEMIE J. G. MARTIN Zonen AGENDA i Vernieuwde Zomervaart Zaterdag in gebruik Het verhaal van een werk... en van een leven Grondslag van rijkdom der Zaanstreek HERINGA WUTHRICH WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950 PAGINA 2 Spacsrndammers op het filmdoek Vrijdagavond première in Spaarndam Een dichterlijk schilder Burgerlijke Stand R.K. OPENBARE LEES ZAAL EN BIBLIOTHEEK Orgelbespeling Spreekuur wethouder Bom 1875 still dancing along Schagchelsfraat 29 - -Haarlem - Telefoon 10806 F aillissertienten Interessante en leerzame tentoonstelling REP A T RIËRING S- EN TROEPENSCHEPEN Burgemeester zal eerste rit maken VIER LICHTENDE KLOKKEN Duiaelllke tlldaanzave vader was officier, maakte '14— 18 mee. Fjjn, dat 't weer voor elkaar is! Biljarten HEEMSTEDE Been gebroken Handbalclub H.B.C. groeit Politie voetbalde OVERVEEN ROEM VAN EEN KLEIN DORP Paard op hol ZANDVOORT Efficiency in het Over- heidsbeheer Opzienbarend Stoffelijk overschot dekknecht gevonden BESOMMINGEN Beurs van Amsterdam Beurs van New York WASSERIJ DUYN m êm f,!. m w M tmrnmrnvvm: ZONDER CHAUFFEUR TE HUUR .TAAI 13000", PLEIN 33 TELEFOON 13000 OF 17000 De Amerikanen van jong tot oud zullen de inwoners van Spaamdam dank baar zijn, wanneer zij binnen niet ai te lange tyd het bekende verhaal van Mary Mapes Dodge over de belevenissen van Hans Brinker in Nederland op het filmdoek in beeld zien gebracht. Zoals bekend publiceerde de schrijfster in 1865 haar boek onder de titel „Hans Brinker or the silver skates" en daarin was vooral het verhaal populair van de overigens legendarische Haar lemse jongen, die eenmaal Haarlem en omgeving van een grote waterramp redde door bijtijds zijn vinger in de kleine opening te steken, die in de dijk was ontstaan. Het water kreeg op die manier geen kans zijn vernielend werk voort te zetten. Alle historische onbetrouwbaarheid ten spijt kreeg het boek een ongekende populariteit en werden er in- dertig jaar tijd meer dan honderd oplagen gedrukt. En kort geleden nog stond deze befaam de Haarlemse jongen, die inmiddels met de naam Pieter gedoopt is, in het brand punt der belangstelling, toen prinses Margriet in aanwezigheid van H. M. de Koningin op 7 Juni een standbeeld van deze Pieter in Spaarndam op de Woer- dersluis onthulde. Maar daarbij is het niet gebleven. Ook de film bleek belangstelling te hebben voor dit attractieve verhaal en zo zijn de Spaamdammers de laatste maanden in actie gekomen om het ver haal naar de bekende gegevens te spe len, terwijl de Trio-film te Amsterdam de opname en afwerking van deze kleine Nederlandse speelfilm ver zorgde. Vrijdagavond gaat de première in- het Jeugdhuis van Spaarndam voor genodigden, terwijl tevens een repor tage gegeven wordt van de onthul lingsplechtigheid op de Woerdersluis. De bekende Spaarndamse arts, dok. ter C. H. W. Heusdens, vertrekt Woens dag 20 September naar Amerika en hij neemt de film mee over de Oceaan, zodat waarschijnlijk zelfs binnen en kele weken ook daar de film. vertoond zal kunnen worden. Het huis van dokter Heusdens is nu als een grote opslagplaats geworden. Allesr wordt in gereedheid gebracht om naar Amerika te worden verscheept. Maar tussen alle bedrijven van de verhuizing door vertelt ons de dokter over het Spaarndamse filmpje, waarvan hij wel de grote mentor mag genoemd worden. In de oorlog werd namelijk de geschie denis van Spaarndam te boek gesteld door ds. H. J. Plaggemars uit Gronin gen en mevr. dr. A. Heusdens-Wiersum. Daarin kwam natuurlijk ook de his torie voor van de onversaagde Spaarn damse jongen en dokter Heusdens gaf amave, wiens meestal kleine werkjes meermalen te zien zijn geweest op groepstentoonstellin gen, heeft zich zo langzamerhand tot een zelfstandige, harmonische figuur ontwikkeld in de oude schildersstad. Zelfstandig, omdat zijn menselijke per soonlijkheid zich onderhand heeft ge vormd en de trant van zijn werk daarbij zeer nauw aangesloten bleef, zich ver wijderend van de invloeden van figu ren aan welke hjj had aangehaakt in de periode van het beginnen. Harmonisch vanwege de juiste keuze van dit knoop punt in verband met zijn algemene aard, waardoor de lijn van zijn ontwik keling geen schokkende en botsende be weging hoefde vertonen maar een glij dende beweging is. Zijn geest is dus niet gezwenkt, hjj is slechts gerijpt tot vol wassenheid Uit de expositie, die hij thans voor zichzelf alleen heeft bij Leffeiaar aan de Grote Markt, menen wij te mogen opmaken dat sommige van zijn werken _?elfs boven de locale sfeer geplaatst kunnen worden; of van een andere ge zichtshoek uit gezien, dat hij een bij drage heeft geleverd om Haarlem als schildersstad een betere plaats te doen bekleden in picturaal Nederland. Zet de ontwikkeling zich door zoals deze zich in de na-oorlogse jaren laat aan zien, dan zijn er inderdaad meerdere redenen om aan te nemen dat Haarlem's picturale zin stijgende is; waar deze motieven zich groeperen om jongere krachten, zijn ze des te hoopvoller. Tooh is Damave niet een dergenen, die nieuws brengen in de meer absolute zin, niet een der ontginners van nieuwe terreinen; veeleer een die uitbouwt: een persoonlijke nuance van goede kwa liteit toevoegt aan een bestaand gamma. In betrekkelijke zin, n.L vanuit zijn persoonlijke mogelijkheden, brengt deze tentoonstelling wèl nieuws, en is als zo danig dan ook de belangstelling waard. We zagen Damave de diverse opvattin gen van het vaderlands impressionisme verwerken, vermengen met Franse in vloeden èn tevens teruggrijpen op de tradities van de 17e eeuw. Uit de uitkomsten die we hier kunnen bekijken, blijkt duidelijk dat hierin aantrekkelijke mogelijkheden liggen. De relatie van Damave en het ietwat dromerige impressionisme is diep ge worteld. Al zijn werken hebben dat innig-stille en dromerige clair-obscuur, dat poëtisch omzeggende. Hij zoekt de fijne stem mingen van kleur en atmosfeer, die een aquarel de werking verlenen van een pastel, evenwel zonder te vervallen in een te gladde schilderwijze. Ook het materiaal houdt een interessante behan deling. Hij verdroomt waar anderen achte loos aan voorbijgaan. Aan het Kenne- merplein bijvoorbeeld, dankt hij meer dan één verrassende ontroering. De technische kwaliteiten treden op de voorgrond in de recente houtskool tekeningen van een reis door Frankrijk, die niet alleen directe, vlotte en rake notities zijn van documentaire aard, maar op brillante wijze getuigen van bezieling. De tentoonstelling is geopend tot 3 October. L. T GEBOREN: G. Christiaans-van Maas, z; G. J. M. Kok-Kruijer, z; M. A. Hunter- Heeres, z; J. C. M. van der Borgh-Gerich- hausen, z: M. H. Zuidhoek-Schoone, z; W. S. Buijs-Pieren, z; E. van Dri^l-Spar- reboom, z; B. M. Aldenhuijsen-van Dijk man, z; J. Doffer-de Ruiter, d; C. G. van der Wijden-Verver, d; A. van Kempen van der Werff, d. ONDERTROUWD: W. A. Groeneveld en L. van Egdom. OVERLEDEN: W. Burger, 62 j.. Am- sterdamsëvaart: M. van Norde, 15 m„ Kamperlaan: C. T. Mündler 70 J., Stol bergstraat; C. Sluis. 68 j„ Coomhert- straat; J van der Wielen, 73 j, Hazepa- terslaan. Trio-film de tip deze historie te vej^ filmen. De tekst voor de film werd ge schreven door de heer S. Leuw in sa menwerking met ds. Plaggemars, terwijl het verhaal in scène werd gezet door Trio-film. De regie was in handen van dr. Heusdens. De film werd opgenomen in histo rische costuums op de dijk van Spaarn dam. Alles in de film is dus authentiek en men kan er dan ook rijkelijk de rustieke plekjes in bewonderen, die Spaarndam kent De scènes werden de vorige maand opgenomen, waarbij Spaamdammers volgens de camera man uitstekend en zeer natuurlijk speelden. Het verhaal is in het Engels geschre ven en zal alleen voor Nederland in Spaarndam gedraaid worden voor de inwoners van Spaamdam en het ge meentebestuur van Haarlem. Dokter Heusdens neemt haar dan mee naar Amerika, waar hij zich in Los Angeles gaat vestigen. Daar wordt de film ge draaid voor scholen, universiteiten, in theaters en per televisie. Trio heeft reeds contact opgenomen met de film maatschappijen in Amerika, die er wild enthousiast van waren. Zo zal in Ame rika op .^grootscheepse wijze reclame worden gemaakt voor Holland. De hoofdrol van Pieter in de film wordt gespeeld door Tammo Heusdens, de sluiswachter P. Visser speelt de sluis- wachtersrol, mej. Baalde de rol van de moeder en ds. Kroon die van de gees telijke. De titel van de film is „Spaarn dam, the village of Hans Brinker". De R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek heeft de volgende aanwinsten ingeschreven: H. W. M. Bartels Het geheim van het huwelijk. Elizabeth Bradford Laten we eens over onze kinderen praten. F, J. J. Buytendijk Gezondheid en vrij heid. E. de Greeff Wij en onze kinderen. Huis en hof; maandblad voor liefhebbers van bloem en plant. Marie C. van der Kolf Zeventig jaar vrouwenstudie. J. J. van Loghem Mens sana. Proeve van een persoonlijke gezondheidsleer. P. C. J. van Loon Doelmatigheid van het maatschappelijk werk. Kirstine Nolfi Levend voedsel. De bete kenis van rauwkost voor de gezondheid. Otto van Tussenbroek Achter blinken de vensters (moderne woninginrichting). C. H, Vemède De ziekenverpleging. Leidraad voor verpleegsters en verplegers. J. J. Vriend De bouwkunst van ons land. Dl. 3 Het interieur. P. van der Wielen Leer- en handboek der recepteerkunde. Dl. 1. Algemene en bij zondere recepteerkunde. In de Grote Kerk zal op Donderdag 14 September van 2—3 uur door George Robert het volgende programma ten gehore worden gebracht: Preludium en fuga c kl. t., J. S. Bach. Toccata F. gr. t„ Muffat. Lob sei dem Allmachtigen Gott, Nun komm', der Heiden Heiland, Fughetta super: nun komm', der heiden Heiland. J. S. Bach. Fuga in G gr. t„ J- S. Bach. Partita: „Sei gegrüsset, Jesu giitig", J. S. Bach. Vom himmel hoch, da komm' ich Her, Pachelbel. Wethouder D. J. A. Geluk houdt Vrij dagmorgen om half elf spreekuur. Advertentie UW a.s. DANSSEIZOEN staat... voor de deur - Uw Danscursus begint 16 October. En Uw Danscursus staat weer in het feestelijk teken van „MARTIN"'s JUBILEUM! 1950 11-12 uur 14-17 uur Inschrijving elke dag Inlichtingen 19-21 uur Privéles volgens afspraak Besloten clubs eveneens welkom. De arrondissementsrechtank te Haar lem heeft op Dinsdag 12 September 1950 in staat van faillissement verklaard: Cornelis Johannes Borsboom, tuinder, te Beverwijk, Arendsweg 179. Rechter commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. Th. G. A. Mulder te Bever wijk. Jan Reijer Plas, grossier, te Haarlem,. Kennemerstraat 35 zw. en Mattheus An- thon Bemardus Heiligenberg, groothan delaar in boter en kaas, te Haarlem, Kleverparkweg 178, voormalige firman- ter van de vennootschap onder de firma Plas en Heiligenberg. Rechter-commis- saris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. H. Junge, te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige nitdelinglsijst is geëindigd het fail lissement van: Gerrit Jasink, bloemen handelaar, te Aalsmeer, van Cleeffkade 12. Rechter-Commissaris: mr. C. E. Mul ler. Curator: mr. A. G. H. H. Roeffen te Aalsmeer. BIOSCOPEN: Rembrandt: De verlaten stad (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Het meisje van het stille strand (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: De macht van de duivel (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Opstand op Cuba (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Dossier 649 (18 J.), 4.15, 7 en 9.15 u. Met muziek door het leven (a. 1.) 2.15 u. Spaarne: De laatste der roodhuiden (14 j.) 2.30, 7 en 9.15 uur. Donderdag 14 Sept. Grote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 2 uur. Het modelhuis op de Vondelweg is gereed. Een gezellig en sfeervol inte rieur wacht nu op de kijklustigen, die hier een antwoord krijgen op de vraag hoe zij een duplexwoning moeten in richten. Voor sommigen betekent het een totale revolutie op het gebied van de woninginrichting. De in een kleine kamer zo somber aandoende donkere en zware meubelen zijn hier vervangen door lichte houten meubeltjes, die naast een minimum aan onderhoud ook een maximum aan comfort met zich mee brengen. Het veel plaats innemende dressoir is verdwenen, er staat nu een eenvoudig meubel, waarin men boeken, aardewerk, enz. kan opbergen. Ook het theemeubel onderging een metamor phose. Het is een klein recht kastje ge worden met ronde laden. Deze hebben het voordeel, dat ze veel hygiënischer zijn daar er geen kruimels of stof in de hoeken blijven zitten. Er staat niet veel in deze kamers; geen overbodige stoelen en tafeltjes. Er is juist hierdoor een indruk van ruimte verkregen, die nog verhoogd wordt door de sobere wijze, waarop schilderijen en andere siervoorwerpen zijn aangebracht. Over het algemeen zijn het in het interieur de kleuren, die de vrolijke noot aanbrengen. Met zeer goedkope midde len,, maar door het aanwenden van de juiste kleurschakeringen, kan een huis vrouw die handig met naald en schaar kan omspringen, een juweeltje van een huisje maken. Schemerlampjes, lampe- kappen, gordijnen en kussens, dit alles is zelf te maken. Het bovenhuis is ingericht voor een gezin met twee kinderen. Is er in de ka mers met de ruimte gewoekerd, de keu ken is veel te klein en mist ieder com fort. Nergens is ruimte om restjes etc. te bergen. De oppervlakte is zo miniem, dat men nauwelijks met twee personen tegelijk in het keukentje kan zijn. Ook de inschuifbare trap naar de zolder is, als men goed nagaat, niet zo heel erg ideaal. Al met al een leerzame tentoonstel ling. IJ Het was ditmaal de Huishoudschool in de Tetterodestraat, welke in de ontgroe- ningslust van de leerlingen d,er M. T. S. werd betrokken. Met omhoog geheven vaandel trokken de „Konijnen" de school binnen en moesten al ras met de kook kunst van de meisjes kennis maken. Te oordelen naar de gezichten van de konijnen werd hun het beste uit de keuken daarbij niet voorgezetIn ilie afdelingen werden de slachtoffers aan het werk gezet en zo kon men ze de vloer zien schrobben, de vaat wassen, stof afnemen en zich met de kookkunst zien bemoeien. In do afdeling Koken werd het spoedig een vrolijke keuken. Toen de konijnen vertrokken, wachtte hurf de verrassing van de dag; nauwelijks waren ze buiten of het regende emmers water op de indringers. GOYA (Nederl.), 13 Sept. te Suez. FAIRSEA (R. Lloyd), pass. 13 Sept. Perim, n. R'dam. RANCHI (Nederl.), 13 Sept. te Suez. Zaterdag 16 September zal het feest zijn In Haarlem-Oost. Die dag zal de vernieuwde Zomervaart 's morgens half twaalf officieel in gebruik genomen worden. Verschillende winkeliers aan de Zomervaart hebben de koppen bij elkaar gestoken om de organisatie van dit gebeuren in handen te nemen. De burgemeester zal die ochtend aan wezig zijn, verschillende Hoofden van Dienst zijn uitgenodigd de plechtigheid bij te wonen en het geheel zal opgeluis terd worden door de muziekkapel van de Haarlemse Politie. Burgemeester Cremers zal als eerste een rit maken over de vernieuwde Zo mervaart, waarna er voor de genodigden een korte bijeenkomst wordt gehouden. Zaterdagavond wordt het trottoir van de Zomervaart omgetoverd tot een dans vloer en zal er voor de liefhebbers ge legenheid zijn een dansje te maken. Verschillende schijnwerpers zullen dan de huizenrij in een feestelijk licht zet ten. De Ouden van Dagen, die in het be kende complex bij de speeltuin hun in trek hebben genomen, worden evenmin vergeten. Met een speciale attractie zul len zij bij de feestvreugde worden be trokken. „Ga mee", zegt Edward Jan Jablonka, Pool, die gistermi met het plaatsen van op de Wijkertoren. „Ga mee", en hij voerde ons veertig meter hoog over steeds wentelende trappen, van steen of van hout, driehonderd treden en meer, naar de trans van de toren. De wind was hier een hevige storm, die bulderend rond de spits gierde. Klein, als een dorp, lag de stad rondom. Zo onbetekenend in een kraag van groene weiden en ten Westen de duinen, met daarachter, vaag, de zee. En Edward Jan Jablonka vertel de. Vertelde van het werk, dat hij hier deed, vertelde van zijn leven. Het inte resseerde ons beide, het werk, zowel als Vier lichtende klokken stonden gis teravond, voor het eerst na lange tijd, geheven in de donkere herfst lucht, mooier, duidelijker dan ooit. Het was een bijna feestelijk gevoel in wijde omgeving weer deze klokken te zien op de Wijkertoren. Gistermiddag beklommen we de to ren met Edward Jan Jablonka, de klokken-mecanicien van Eijsbouts uit Asten, die Beverwijk dit feeste lijke terugschonk. Sinds de stads feesten in 1948 is het eigenlijk nooit meer goed geweest met de klokken. Maar zie nu eens! een verrassing. De steen was zo zacht, dat het geen moeite kostte de nieuwe bouten en schroeven daarin aan te bren- gen. Zaten ze eenmaal in de muur, dan langzaam afdaalden langs de meters- de" Pool die gistermiddag gereed kwam waren ze met geen mogelijkheid, on- dikke torenmuren. Hier en daar een de vier uurwerken danks de typisch zachte steen, meer los plek licht, verder duisternis. We lazen te krijgen. Op de wijzerplaten werden de spreuk op de grote, zware klok met de wijzers, 1.50 en 1.20 m. lang, van de- het jaartal 1733. En Edward Jan Jablon- zelfde lichte constructie als de plaat zelf, ka luisterde naar wat we vertelden uit aangebracht. Als kleine neon-buisjes de bewogen geschiedenis van toren en zaten de lampjes voor de verlichting stad. Het maakte hem spraakzaam. Is er daarop, 20 watt sterk, terwijl de fittin- bewogener geschiedenis dan die van gen door de wijzers, die hol zijn, heen Polen, zijn vaderland? Hij was er op 18- lopen. jarige leeftijd vliegtuigmonteur, boord- mecanicien in het Poolse leger. Zijn 1/uiucujH.C tyuaai K Edward heeft gestreden voor zijn vader- OD atstand land, trok mee met het leger, was m Frankrijk en België, kwam om Neder- Zijn de lampjes op de wijzers en boven land te bevrijden. Hij bleef er. Zocht H» toren van een de cijfers berekend op een sterkte van werk bij de K.L.M., kwam tenslotte als eeuwenoude kerk. vertelde een jonge 20 watt, men heeft hen slechts op 9 watt nb$oHandsUmVsIje. Maar man een klein verhaal van strijd. Waar- jngeschakeld. Hierdoor bereikt men, dat d kt aan zijn vaderland en droomt om n hier alleen het verslag te brengen rondnm is zo heel van het werk, terwijl het leven ons aan greep in dit contact tussen heden en ver- het licht beperkt blijft, zich niet rondom er van. Beschreef het. Holland is zo heel verspreidt en van de cirkel van de anders, vertelde hij, leden? Vergeef het ons, dat we ons niet wijzerplaat één ronde llchtmassa maakt, Het wonderlijke leven. Een jonge Pool aireen tot <t.e eter nieuwe uurwerken J J Tol fêgSF&TlS&R. SgPSt in de omtrek zal men nu duidelijk kun- ders ieVen in Polen. Op de revers van Van 350 tot 30 ksr. nen aflezen, hoe laat het precies is. zijn jasje zit de Franse lelie van de 1 6 Poolse verkennersbeweging gespeld. De storm, die ook tegen het einde van -\yanneer 2ai die herleven? de vorige week woedde, heeft de^ werk- We nemen afscheid van Edward Jan bepalen. Een week heeft Edward Jan Jablonka bovenop de toren gewerkt, een moeilijk en gevaarlijk karwei, dat begon met zaamheden enigszins vertraagd. Zo was Jablonka met een hartelijke handdruk: hindernissen. De oude versleten wijzer- het niet mogelijk, toen de wijzerplaat en h-. m zj. vaderiand nog eens, geluk- platen van de toren kon men slechts met wijzers aan te brengen op de enigszins kiJ te®u„zien Het is een lange, heel de grootste moeite verwijderen. Met een naar het zuiden gekeerde westzijde van w°g brander moesten de oude bouten, die de toren. Maandagavond is men er even wel mee begonnen en gisteren kwam het geheel verroest waren, worden verwij- d derd. Een lier was nodig om de gevaar- werk gereed. Na zeven dagen, waarbij ten, die elk 350 kg. wogen, naar beneden het verwijderen van de oude platen de te krijgen. Het was zwaar massief mate riaal van gegoten ijzer. Een groot ver- meeste tijd kostte, zoals Jablonka vertel de. De rood-koperen cijfers en wijzers ,Je bent op de toren geweest?" zegt schil met de nieuwe wijzerplaten, die bij zijn met goudblad bespoten. Vijfentwin- »-5 °P u^a„„eër we weer op een middellijn van 2.80 m. door de lichte tig jaar garantie, voegde de Pool er aan de Wyker ons,_wanneer we weer op constructie - buizen van rood koper - toe met gerechtvaardigdei trote, want hu i u y ed -n orde slechts 30 kg. wegen en door één man te tillen zijn. werkt graag en prettig bij de fa. Eiis- vertéllen, dat Jablonka ons zei, bouts te Asten, oorspronkelyk uurwerk- J Qfp„ hp+ ,Pw Toen de oude wijzerplaten verwijderd klokkengieters. Tn "lgu^lieMd^deM dan ^ant^tis lek^e hebtTê ^^cMidS^wo^e^^e^een^ege^w&èr SïïSToX was^geen ^schilderZ te'"'vinden*6 die zich de nieUWe kl0kken geh6el wrevelf" Nu is het echter STSJSS buiten tegen de toren durfde wagen, Ugf wonderlijke leVCn Beverwijk weet hoe laat het is De oude vertelde Jablonka, en daarom hebben neT WOnaerigKC teven toren zegt ons weer dat ernstige: „Fugit we het zelf maar gedaan. Het aanbren- Duizelig makend lag de kronkelen- Hora de tijd snelt heen. Maak er een j gen van de nieuwe wijzerplaten bracht de wenteltrap beneden ons, toen we goed gebruik van. dat de nieuwe wijzerplaten het zeker De uitslagen van de voortgezette wedstrijden tussen Hof van Holland en Het IJ uit Am Steenbergen De Bont Loerakker Sanders Dinkla v. d. Plas D Bruyn Ten Brink Van Dam Schroder Hoek v. d. Plas Rosenhart Bukkens Voorlopige stand 20-8 voor Hof van Holland. De wedstrijden worden a.s. Vrijdagavond in het Hof van Holland Grote Markt, voortgezet. lam luiden: 110 110 26 31 4.23 150 55 26 12 2.11 80 55 38 8 1.44 80 80 38 7 2.10 125 125 20 29 6.25 175 108 20 20 5.40 50 50 27 5 1.85 60 38 27 6 1.40 40 40 39 4 1.02 45 22 39 7 0.56 175 175 13 45 13.46 175 129 13 43 9.92 6C 60 31 9 1.93 50 40 31 7 1.29 Tijdens het spel in het vriie kwar tiertje kwam H. S. op de speelplaats van de St. Aloysiusschool in botsmg met een andere jongen. Hij viel daarbij zo ongelukkig dat hij een been brak en per ziekenauto naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd moest worden. Het aantal leden van de Handbalclub H. B. C. is thans gegroeid tot 40, zodat in het vervolg op twee avonden getraind zal moeten worden. Deze avonden en ook de zaal waarin de training gehou den zal worden, zullen nader worden bekend gemaakt. De groei van deze afd. is wel een bewijs, hoe noodzakelijk zij is en hoe goed het is geweest dat men tot het oprichten van deze afdeling is overgegaan. Het politie-elftal van Heemstede speelde gisteren de eerste wedstrijd tegen de Bloemendaalse politie met als uitslag 11. Een snoeplustig paard heeft gisteren nogal wat opschudding veroorzaakt in de Julianalaan. Het dier stond met zijn last, een melkwagen, geduldig te wachten tot zijn baas klaar was met de klanten. Enkele meters voor hem stond een hand wagen van een tuinman met, hoe kun nen ze een paard zo plagen, heerlijk gras. Was het een wonder, dat de ver leiding te groot bleek? Het paard deed zich dan ook weldra te goed aan deze onverwachte tractatie. Misschien voelde het toch zijn geweten knagen, want door dat het dier ergens van schrok, sloeg het ineens op hol. De verschrikte melkboer wist niets beters te doen, dan er achter aan te hollen. Dertig meter verder kon men het dier tot stilstand brengen. Schade had het niet veroorzaakt, be halve dat de handwagen een klein beet je kapot was. Het instituut voor bestuurswetenschap pen zal op 28, 29 en 30 September a.s. studiedagen houden te Zandvoort en wel in het conferentieoord der Woodbroo- kers te Bentveld. De studiedagen zullen staan onder leiding van prof. dr. G. A. van Poelje lid van de Raad van State, en gewijd zijn aan het onderwerp „De efficiency in het overheidsbeheer". Als inleiders zullen optreden de heren J. H. Textor, directeur van de provinciale ac countantsdienst van Noord-Holland, Ir. Ernst Hijmans, raadgevend ingenieur te Laren (N.H.) en Ir. J. A. van Kats, efficiency-adviseur te 's Gravenhage. Onder de rij van illustere namen, die de Gouden Eeuw glans gaven door hun uitvindingen, bevindt zich een doodge woon Uitgeester boertje, die door zijn werk hij bouwde de eerste houtzaag molen de grondslag legde voor de latere rijkdom van de Zaanstreek: Cor nelis Corneliszoon, een pientere boer die de roem van een klein dorp werd. Omtrent de figuur van Cornelis Cor neliszoon tasten we grotendeels in het duister. Over zijn leven zijn ons slechts weinig exacte gegevens bekend. J. Adr.z. Leeghwater uit de Rijp, een bekend waterbouwkundige, was een tijdgenoot van Cornelis Corneliszoon. Hij vertelt, dat hij een boer in Uitgeest kende, „die de eerste saaghmolens al hier in Holland gepractiseerd ende ge maakt heeft". Dit was de windzaagmo len, die in 1592 door Cornelis Cornelis zoon werd gebouwd en waarop hem in 1600 door de Staten van Holland oc trooi werd verleend. Om de volle waarde van deze uit vinding te kunnen beseffen zouden we een zaag ter hand moeten nemen en een boom van behoorlijke afmetingen aan planken moeten gaan zagen! Toch was dit de enige methode om, voordat Cornelis Corneliszoon zijn uitvinding deed, een boom tot planken te verwer ken. Typisch is, dat de uitvinder zijn molen, het zogenaamde juffertje, op een zwaar houten vlot plaatste om van alle winden te kunnen profite ren. Molens met een draaibare kap waren wel reeds bekend, maar de uit vinder achtte deze losse kapconstruc tie niet solide genoeg voor het zeer zware werk, dat zijn houtzaagmolen moest verrichten. Bovendien leverde het draaien van de kap moeilijkheden op voor de in wendige constructie van de molen, waar Cornelis Corneliszoon geen op lossing voor wist. Wonderwel wist hij zijn molen toen aan te passen aan de natuurlijke gesteld heid van ons waterrijke land. De molen, gebouwd op een vlot, dat in het water lag, kon altijd met de wieken in de wind worden geplaatst. In de Zaanstreek is zijn uitvinding later geperfectionneerd en omgebouwd tot een bovenkruier. Het zijn vooral de Zaankanters geweest, die de vruchten van de houtzaagmolen heb ben geplukt en die Cornelis Corneliszoon vereren als de grondlegger van de Zaan- se houtindustrie. Zodra men de Zaanse Oudheidkamer te Koog aan de Zaan betreedt, staat men voor een schilderij, dat de oorspronke lijke houtzaagmolen, zoals Cornelis Cor neliszoon die bouwde, moet voorstellen. In sierlijk handschrift staat een versje daaronder, waaruit duidelijk blijkt, dat het zagen van bomen tot planken met behulp van windkracht een opzienbaren de uitvinding was: lek was de eerst, die 't houdt met jaegen stucken saegde. Dat menigh wonder was en wonderwel behaegde. Waer doort gekomen is ten nutten aan den dagh hoe! dat ment houdt opt best en spoedig saegen magh. Over de uitvinding van Cornelis Cor neliszoon is menig" gedicht geschreven; hetgeen geen verbazing wekt, wanneer men weet, dat omstreeks 1725 aan de Zaan niet minder dan 250 houtzaagmo lens stonden. En dat bracht welvaart, getuige het versje: Er is geen beter middel van bestaan, Dan hout te zagen aan de Zaan. De economische waarde van de uit vinding van Cornelis Corneliszoon was groot. Het schouwspel van zoveel mach tig draaiende wieken, het gedreun van de molens, deed een dichter pathetisch uitroepen: U moet de eer en lof, o gij Cornelis wezen, die ons met moe ij ten bracht de conste hoogh geprezen. Was Uitgeest de plaats van herkomst van de houtzaagmolen, rijk aan deze bouwsels was het dorp niet. Wel weten we dat ruim 30 jaar geleden nog een houtzaagmolen stond aan de Zuidelijke oever van het Binnenmeer. De te zagen stammen lagen in groten getale in het meer. Het stuk land waar deze molen stond, heet nu nog Zaagmolenstuk. In het dorp treffen we geen andere herinnering aan deze uitvinder aan, dan de Cornelis Corneliszoonstraat. De naam Cornelissen is overigens nog ruim ver tegenwoordigd in het dorp. Lange tijd he^ft men in Uitgeest ge meend, het graf van de .uitvinder in de Ned. Herv. Kerk te kunnen aanwijzen. Hij zou daar na zijn overlijden op 13 Januari 1622 zijn bijgezet. Maar later, bij herstelwerkzaamheden, is gebleken, dat men zich vergist had. Waar deze Uitgeester boer, die uitvinder werd, be graven ligt, heeft men sindsdien niet kunnen achterhalen. Hedenmorgen is in de Vissershaven te IJmuiden nabij het droogdok het stoffelijk overschot drijvende gevonden van de negentienjarige Katwijker dek- knecht M. O., die sinds vorige week Woensdagavond werd vermist. Donder dag had de politie tevergeefs gedregd, maar nog diezelfde dag was een van zijn klompen uit de haven opgevist, wat het vermoeden van verdrinking ver sterkte. Het stoffelijk overschot is naar de sectiekamer van het hoofdbureau van politie te Velsen overgebracht en zal na machtiging van de Officier van Justitie vrijgegeven worden Qm begra ven te worden. IJMUIDEN, 13 SeDt. Trawlers IJM. 94 f 11.900, I-JM. 71 f 17.500, 2 stoom trawlers f 53.000, loggers KW. 125 f 6160, KW. 162 f 7130, WR. 7 f 5230, KW. 12 f 2390, SCH. 248 f 3610. (Niet-officiële koersen) Vorig Opening slot 3% Nederl. 1948 99,4 3% pCt. Nea. 1950 99ft 3-3% Nederland 1947 97 3 Ned. 62,-64 bel.fac. 97 ft Inschr. Grtbk. '48 3 pCt. 96ft Ned. Handel Mij. eert. 146"4 A.K.U. 174% Van Berkels Patent 119 Calvé-Delft eert. 135% Van Gelder 161% Kon. Hoogovens eert. 147 Unilever cert. 233% Ned. Kabel 276 Philips 23:i'4 Kon. Petroleum 307% „Amsterdam" Rubber 139% Holl. Amerika Lijn 174 Kon. N. Stoomb. Mi1 137% Ned. Scheepv. Unie 163 H.V.A. 129% Dell Mij. eert 124% 13/9 96 U 175% 238% 310% 142 137 164% 132 123 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel ex div. 12/9 35% 41% 69% 46% 91% .15% 64% 57% 16% 17 38% 50% 61% 42% 30% 38% 11/9 34% 40% 68% 46% 90% 15% 63% 37? 49%* 60% 41% 30 37% Advertentie Advertentie HAARLEM g -jsw/vr; De Munttoren in Amsterdam staat in de steigers en wel in heel merkwaardig steigers, die er een soort van Indische pagode van maken! Advertentie 20.per dag voor 200 K.M. v M Weekend van Zaterdagmiddag tot Zondagavond 30.— voor 300 k.i Benzine-verbruik 1 ltr. op 13 K.M

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2