KAMER VERLANGEND NAAR DEBAT OVER LONEN EN PRIJZEN HIT ID© OIR VROUW Belevenissen van de struisvogel Rasmus Kooptijd WINTER MANTEL vervroegd de KINDEREN moeten van het voedsel GROEIEN UITRUSTEN IS met „NIETS DOEN" Wij luisteren naar r v. van Regering noemt verhoging van de ouderdoms voorziening onmogelijk Interpellaties niet toegestaan .J L^jdt niet langer WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1950 PAGINA 4 Ouderdomsvoorziening Minister antwoordt Re- en dupliek Loon- en prijs-interpellatie Voortzetting ouderdoms voorziening Landbouw-egalisatiefonds Kaas zonder machtiging uitgevoerd Mahno-studenten willen hier verder studeren Gedenkplaat voor omge komen Utrechltse studenten Eerste Convair voor de „Garuda" EELTGEZWELLEN aan de grote teen Rotterdam Ahoy' onder de hamer Congres voor brandweer commandanten Katholieke filmprijs Huisman en Van der Ende winnen damtournooi Amateur-wielerwedsltrijden te Utrecht Sportsnippers Dagelijks kinder verhaal door Clevin Scheepvaartberichten MARKTBERICHTEN (Vergadering van Dinsdag, geopend te 13 uur; voorzitter dr L. G. Kortenhorst) De heer GORTZAK (Comm.) vraagt de voorzitter of het hem bekend is, of de regering het voornemen heeft op korte termijn een debat met de Kamer over het loon- en prijsbesluit mogelijk te maken. De VOORZITTER antwoordt, dat hem dit niet bekend is. De heer SUURHOFF (Arb.) ver zoekt verlof om de regering te inter pelleren over de noodzaak van een onmiddellijke afkondiging van een prijsstop. De VOORZITTER zegt, dat over dit verzoek na de theepauze zal worden be slist. De heer GORTZAK (Comm.) vraag: een interpellatie aan over het besluit inzake de lonen en de prijzen. Ook hierover zal na de theepauze worden beslist. Aan de orde is de behandeling van het w.c. wijziging noodwet ouderdoms voorziening. De heer VAN LIENDEN (Arb.) zegt dankbaar te zijn voor dit ontwerp. Hst verheugde hem, dat de minister zo ver tegemoetgekomen is aan zijn gedachten. Is intussen een verhoging van het vrije bedrag, van eigen inkomsten, niet mo gelijk? Inderdaad, dit kost geld. Maar hoeveel b.v. bij aftrek van 100, 200,— of 300,—? De heer STAPELKAMP (A.R.) is van mening, dat wat de aftrek van eigen inkomsten aangaat, de regering wel wat te veel nadruk legt op het argument van de kosten. De minister vergete niet het voordeel van de ontwikkeling van bedrijfspensioenfondsen. Wil hij deze zaak opnieuw overwegen? Spr. wil nu niet met een amendement komen, maar heeft het wel overwogen. De heer ZEGERING HADDERS (V.V.D. zegt eveneens, dat het vrije bedrag verhoogd dient te worden Dit zou stellig de ontwikkeling van de bedrijfspensioenfondsen ten goede ko men. DR. DE KORT (Kath.) vraagt, wat het de regering kost, wanneer de eerste 100,200,enz. vrij zijn. Is het mogelijk, althans het inkomen, dat niet een gevolg is van eigen bijdragen, vrij te stellen? De heer HOOGCARSPEL (Comm.) zegt, dat voor de ouden van dagen, die zozeer de dupe zijn van de prijsverho gingen, in dit w.o. niets wordt gedaan. Spr. verzoekt een toeslag van 5 voor alle ouden van dagen, die onder dit w.o. vallen. Spr. zegt het niet eens te zijn met de klasse-indeling; hij vraagt wijziging van deze indeling. De aftrek voor eigen inkomen acht spr. onjuist. De minister van Sociale Zaken, mr. JOEKES, geeft toe, dat er bezwaren be staan tegen de aftrek van eigen inkom sten. Verhoging van het vrije bedrag is echter niet mogelijk. Bij 130,vrij, zon dit aan kosten meebrengen ruim 10 millioen gulden, bij 200,— 16 !4 mil lioen en bij 300,20 millioen gulden. Hiermee zal duidelijk zijn, dat de rege ring zich daar niet in kan begeven. Spr. zal echter nagaan, of afgezien van der gelijke algemene vrijstellingen wellicht een en ander is te doen. Spr. is van mening, dat het thans niet op zijn weg ligt een wijziging aan te brengen in de klasse-indeling. Een 5 pet. verhoging op zo korte termijn als de heer Hoogcarspel wenst is technisch niet mogelijk. Tijdens de replieken dient de heer Hoogcarspel (Comm.) een amendement in. dat beoogt bij deze wijziging reeds een verhoging van 5 pet. vast te leg gen; een ander amendement wil de wet niet op 1 October '50, maar met terug werkende kracht tot 1 Januari '50 doen ingaan; met een derde amendement wil de voorsteller de groep, die onder dit wetsontwerp valt, uitbreiden door de maxima der verschillende klassen met nog pi.m. 2 ia pet. te verhogen. De VOORZITTER deelt mede, dat de regering heeft laten weten, dat over verscheidene onderdelen met betrekking tot de lonen en prijzen nog overleg wordt gevoerd. Voorts dat de Kamer, als het beraad beëindigd is, op de meest geëigende wijze op de hoogte zal wor den gebracht. In verband met de aanvrage van de heer Suurhoff zegt spr., dat de regering over de prijsmaatregelen een nota aan de Kamer zal zenden op een zodanig tijdstip, dat op 21 Sept. een debat kan plaats vinden. Spr. stelt voor de inter pellatie-aanvragen niet toe te staan. De heren SUURHOFF (Arb.) en GORTZAK (Comm.) zeggen dit antwoord onbevre digend te achten en handhaven hun aanvraag. Jhr. mr. VAN DER GOES VAN NATERS (Arb.) zegt de indruk te hebben, dat de regering bereid is tot een debat n.a.v. een nota over een dag of tien, maar ook tot een debat spoe dig, zij het dan minder goed voor bereid. Het laatste heeft hjet voordeel zoals de heer Suurhoff opmerkte dat niet nog langer de „stop" dreigt, hetgeen prijsverhogingen tengevolge heeft. Na enige discussie zegt de VOOR ZITTER dat hij van een dergelijke dreiging geen nieuwe prijsverhogingen verwacht. Prof. mr. ROMME (Kath.) zegt, dat een gedachtenwisseling over de prijzen beter en nuttiger gevoerd kan worden aan de hand van een nota. Spr. is het eens met de voorzitter. Het voorstel van de voorzitter om de interpellatie-Suurhoff (Arb.) niet toe te staan wordt aangenomen met 45 tegen 26 stemmen (tegen stemmen de P.v.d.A. en de Comm.). Het voorstel van de voorzitter om de interpellatie-Gortzak (Comm.) niet toe te staan wordt aangenomen met 64 te gen 6 stemmen (tegen de Comm. en de beer Emmens (Arb.). Nadat de heer HOOGCARSPEL (Comm.) zijn amendementen heeft toe gelicht en een korte discussie tussen hem en de minister heeft plaats gehad, worden zij verworpen met 56 tegen 4 stemmen (telkenmale tegen de commu nisten) en met zitten en opstaan. Het ontwerp wordt z.h.st. aangeno men, nadat de heer HOOGCARSPEL (comm.) een motie heeft ingediend, die de regering uitnodigt op korte ter mijn een w.o. in te dienen tot ver hoging van de uitkeringen. Deze motie wordt verworpen bij zitten en opstaan. (Tegen de comm.) (Tijdens de avondvergadering wordt het presidium waargenomen door mr. L. A. .Donker). Aan de orde is de behandeling van de begroting van 1950 voor het landbouw- egalisatiefonds. De heer ENGELBERTINK (kath.) vraagt of binnenkort wellicht wijzigin gen te verwachten zijn van de land bouwcrisiswetgeving. Dit in verband met de Benelux en enkele „Duitse in sluipsels". Beantwoordt voorts het fonds nog aan het doel, waarvoor het is ge creëerd? Spr. is van mening, dat dit niet het geval is. Bovendien komt hem sub sidiëring van levensmiddelen via het egalisatiefonds onjuist voor. Ten derde wordt met het fonds, als stabiliserende factor, niet de juiste landbouwpolitiek gevoerd. De heer DEN HARTOG (VVD) zegt zich bezorgd te maken over de positie van de ondernemers in de agrarische sector. Hoe stelt de minister zich voor de exportprijzen op een redelijk peil te houden? Spr. betreurt, dat de minister niet be reid is de georganiseerde landbouw te betrekken in het beheer van het zuivel- fonds. Spr. acht de beperkingen die de minister in de varkenssector de ba- convarkens doorvoert niet geheel zonder gevaren, hoewel hij het met hem eens is, dat er ook weer niet te veel moeten zijn. De heer DE RUIJTER (CH) is van mening, dat de subsidies op het levens middelenpakket losgemaakt dienen te worden van de landbouw. Onjuist acht spr. het. dat het Nederlandse volk ge dwongen wordt „blauwe melk" te drin ken, terwijl het melkvet onder de kost prijs naar het buitenland gaat. Ook tegen de gevoerde politiek met betrekking tot WOENSDAG HILVERSUM II - 298 m. NCRV. 18.00 koren en korpsen. 18.30 strijdkr., 19.00 nieuws, 19.15 boek, 19.30 Intern, kur.sfcto's. 19.40 radiokrant, 20.00 nieuws. 20.05 gram., 20.15 Ned. Kamer- muz. Ie helft 18e eeuw, 21.10 Canada, 21.30 pianoduo, 21.45 symph. fantasti- que v. Berlioz, 23.00 nieuws, 23.15 Busch strijkork., 23.50 wals v. Strauss. HILVERSUM I - 298 m. VARA. 18 00 nieuws, 18.15 causerie, 18.25 zang, 19.15 amusem. muz; VPRO: 19.30 jeugd astronomie I, 19.40 weekkroniek, 19.45 film: VARA: 20.00 nieuws, 20.05 Op de korrel, 20.15 amusem. muz., 20.50 De vervalser, hoorspel naar Am. Schwen- geler, over Han v. Meegeren, 22.20 lich te muz22.45 Tussen mens en nevel vlek, 23.00 nieuws, 23.15 amusem. mu ziek. DONDERDAG HILVERSUM H - 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.15 gymn., 7.30 amusem. muz., 7.45 morgengeb., 8.00 nieuws, 8.15 amusem muz., 9.00 vtouw, 9.40 school radio; NCRV.: 10.00 symph. Proko- fieff, 10.45 kerkorgel; KRO: 1100 zie ken, 11.44 schoolradio, 12.00 Angelus, 12 03 amusem. muz., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 amusem. muz., 13.35 zang; NCRV: 14.00 kamerork., 14.45 vrouw, 15.30 zang, 16.45 Herman Nie- land speelt eigen werk, 17.00 jeugd, 17.30 Tussen Dollard en Schelde, 17.50 gram., 18.15 land- en tuinbouw, 18.30 strijdkr. vraag en aanbod, 19.00 neiuws, 19.15 postzegelrubriek, 19.30 gram., 19.35 radiokrant, 19.55 nieuws, 20.00 conc. no. 1 van Brahms. 20.50 gram., 21.00 Zekerheidstelling, 21.20 kamer koor, 21.40 amusem. muz., 22.15 Vaart der volken. 22.35 Franse suite in g van Bach, 23.00 nieuws, 23.15 lichte muz. HILVERSUM I - 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.15 amusem. muz.; VPRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.15 vioolsonate in g van Tajrtini, 9.35 amusements mu ziek, 10 30 vrouw, 10.35 Kristin Flag- stad zingt, 10.50 kleuter, 11.00 lich te muz., 11.45 chemische industrie, 12.00 amusem. muz., 12.33 In 't spion netje, 12.38 amusem. muz., 13.00 nieuws, 13.15 Franse muz., 13.45 U kunt het geloven of niet, 13.50 Franse liedjes, 14.00 naailes, 14.15 Mis v. Bruckner, 15 00 zieken, 16.00 progr. in een noten dop, 17.00 jeugd, 17.50 reger. uitz., 18.30 lichte muz., 19.15 zang, 20.00 nieuws, 20.05 zoeklicht, 20.15 lichte muz., 20.45 Luchtbrug Berlijn, hoor spel en film, 21.55 symph. in f v. Brahms, conc. in b v. Walton, 23.00 nieuws, 23-15 sport, 23.30 dansmuz. boter en margarine heeft spr. bezwaren. Spr. acht het van groot belang dat de productiefondsen van de tuinders zullen worden gesteund. De tuinbouw is zeer belangrijk voor ons land, voornamelijk in verband met de export. De heer BIEWENGA (AR) zegt, dat het beleid over het algemeen wel juist is, maar dat hier en daar een correctie dient te worden aangebracht. Met name is het onjuist, dat er verschuiving van broodgraan naar voedergraan heeft plaats gehad. Spr. vraagt of de minister van mening is, dat ons land zoveel behoefte heeft aan vleesexport, dat wij de Engelse markt dienen te behouden door bacon beneden de kostprijs af te zetten. De heer GROEN (KVP) pleit voor participeren van de Overheid in de pro ductiefondsen van de tuinboiftv. De heer BORST (comm.) zegt, dat de tuinbouw, na een aantal 'goede jaren, thans weer slechte jaren meemaakt. Spr. vraagt daarom de minister te participe ren in de prij zenfondsen. De loon- en prijzenpolitiek van de regering heelt funeste gevolgen voor de boeren. Dit blijkt uit het dalend gebruik van boter niet alleen, maar ook van melk, vlees, kaas en eieren. De heer VONDELING (P.v.d.A.) merkt op, dat de manier, waarop door middel van het Landbouw Egalisatie fonds ordenend wordt opgetreden met betrekking tot de prijzen, uniek is. Spreker gelooft, dat de ondernemers in de andere sectoren van het bedrijfsle ven, in de industrie, niet zo vlot aan een dergelijke politiek zouden mee werken. Spreker vraagt of de minister iets kan mededelen over een initiatief tot het vormen van een internationale landbouwpool. Als er van iets dergelijks sprake is, behoort het initiatief uit te gaan van Nederland. Spreker kon zich begrijpen, dat er een streven bestaat om de subsidies te verminderen. Maar zuiver uit het oog punt van een goede voedingspolitiek zal het toch raadzaam zijn de prijzen te regelen door middel van het fonds. De heer EMMENS (P.v.d.A.) dringt aan op steun voor de tuinders, voorna melijk de koudegrond-tuinders. Niet dienen wij te streven naar productie fondsen, zoals een der vorige sprekers het uitdrukte. Dit is iets gans anders dan productenfondsen. De heer CORNELISSEN (V.V.D.) pleit voor uitbreiding van de uikerbie- tenteelt. Gebleken is, dat in de han del een tekort is ontstaan. De vergadering wordt te 23.20 uur gesloten. De tuchtrechter voor de voedselvoorzie ning in het arrondissement 's-Gravenhage heeft de fa. N. en Zn. te Bodegraven ver oordeeld tot f 2000 boete wegens overtre ding van het monopoliebesluit voedsel voorziening. De ambtenaar voor de tucht rechtspraak had een boete van f 3000 ge vorderd. De fa. N. en Zn. was ten laste gelegd, dat zij in de maanden Maart en April van dit jaar ongeveer twaalf ton kaas had uitge voerd naar Venezuela zonder van het Be drijfschap voor Zuivel een uitvoermachti- ging te hebben gekregen voor dit land. De kaas-export is gebonden aan mini mum-exportprijzen. De verschillende lan den zijn daartoe in drie groepen ingedeeld. Venezuela valt in de hoogste klasse. Door nu uitvoermachtiging aan te vragen voor de Ver. Staten en de kaas niettemin recht streeks naar Venezuela te verschepen, voert men dus uit zonder geldige uitvoermach tiging. Men kan dan in Venezuela een la gere prijs vragen dan langs legale weg mogelijk is. Deze handelwijze wordt nog hierdoor in de hand gewerkt, doordat bij export naar de Ver. Staten de exporteur de beschikking krijgt over tien procent van het ontvangen dollarbedrag. Deze exportdollars zijn meer waard dan de nor zijn kaas in Venezuela aanbieden tegen male dollars. De exporteur kan daardoor een nog lagere prijs dan is bepaald voor de tussenprijsklasse. Verscheidene kaasexporteurs hebben, naar ter zitting bleek, op deze wijze de Nederlandse kaasmarkt in Venezuela be dorven. Dit heeft tot gevolg gehad 'n min dere deviezen-opbrengst uit Venezuela voor de Staat der Nederlanden en boven dien een benadeling van de bonafide Ne derlandse exporteur. Een volgeboekte „Willem Ruys" is Dinsdagmiddag voor de zeventiende maal van Rotterdam naar Djakarta vertrokken. Aanvankelijk waren er voor zgn. Malino-studenten honderd plaatsen gereserveerd, omdat ze met dit schip als laatste gelegenheid naar Indonesië konden terugkeren. 7 Sept. bedroeg het aantal boekingen echter 35 en van hen hebben er zich uiteindelijk slechts 19 ingescheept. Hieruit zou men kunnen, afleiden, dat de overigen in tussen in Nederland nog financiële mo gelijkheden hebben gevonden om hier verder te studeren. Onder de passagiers bevinden zich missionarissen afkomstig uit Nijmegen, Tilburg, Driebergen, Den Bosch, Maas tricht, Amersfoort en Aijtwefpen. De Utrechtse Universiteit heeft gemeend, dat de namen der in de strijd voor het va derland in de jaren 1940/1945 omgekomen leden van haar gemeenschap op een ge denkplaat voor vergetelheid dienen te wor den bewaard. De onthulling van deze plaat en de overdracht daarvan aan het college van curatoren zal geschieden op de dag van de rectoraatsoverdracht de 18e Septem ber 's morgens half twaalf in het hoofd kantoor der Universiteit op het Domplein, in tegenwoordigheid van autoriteiten en ge nodigden. Nabestaanden, die geen uitnodi ging mochten hebben ontvangen, kunnen zich wenden tot de secretaris der com missie, prof. dr. M. D. Ozinga, Wilhelmina- park 62, Utrecht. Dinsdag is de eerste van de serie van acht Convairs, die de Garuda Indonesian Airways in Amerika heeft besteld, op Schiphol aangekomen. Het vliegtuig werd door een K.L.M.-bemanning naar Neder land gevlogen en zal Zaterdag, wederom door eeri K.L.M.-bemanning, naar Djakar ta worden gebracht. Advertentie Hebt U een eeltknobbel of eeltgezwel aan de voet? Hier is 'n middel dat de pijn ver jaagt, de ontsteking opheft, de opzwelling vermindert en de misvormde teen zijn normale stand doet hernemen. Dit goede middel de beroemde Franse „Dalet Balsem" is nu ook weer in Nederland verkrijgbaar. Vraag Dalet Balsem aan Uw apotheker of drogist, prijs 2.50 per tube. Rotterdam-Ahoy' is niet meer. Op 31 Augustus liet voorzitter J. van Tilburg het anker vallen, maar nog steeds herinnerden de hallen en paviljoens aan haar glorierijke dagen. Dinsdag kwam het definitieve einde en de havententoonstelling met haar stad.ie „Oud-Rotterdam" en haar verlichting kreeg de genadeslag. Veilingmeesters namen be zit van haar en wat eens bezoekers van heinde en ver interesseerde, werd nu aan de meest biedende van de hand gedaan. De firma Van Marle, De Sille en Baan had zich in één der paviljoens geïn stalleerd en waar eens de hamerslagen van de werkende jeugd klonken, klonken nu de stemmen van de kooplustigen. Alles ging onder de hamer, de trotse luchtbrug, die meer dan anderhalf millioen bezoekers te verwerken kreeg, het „Hof van Weena" waar gasten uit binnen- en buitenland zijn ontvangen, de winkeltjes van „Oud-Rot terdam" en de hut van Robinson Crusoe, De veilingmeesters waren tevreden over de opbrengst. Het meeste geld bracht de luchtbrug op. Voor f 11.000 ging zij van de hand, ofschoon een der kooplustigen geld toe wilde hebben, omdat zij 's nachts verwijderd moet worden. Philips diepzee show-paviljoen vond een koper voor f 8.600 en het „Hof van Weena" ging voor f 1.030 in andere handen over. De grote letters Ahoy, die eens de ingang sierden, brach ten f 100 op. 22 en 23 September zal er te 's-Hertogen- bosch een congres worden gehouden ter gelegenheid van het vijf-jarig bestaan van de Nederlandse Vereniging van Brand weercommandanten. Aan dit congres zul len ook brandweer-officieren deelnemen uit Frankrijk, Engeland, België en Luxem burg. Op de tweede dag zal er in de Vee- markthallep een tentoonstelling worden gehouden van het nieuwste brandweer materiaal, waarover de brandweren in Ne derland de beschikking hebben of kunnen hebben. Er zullen bovendien enkele de monstraties worden gehouden. Een uit zeven leden bestaand katholiek comité heeft namens het „Office Catholique International du Cinéma" een bijzondere prijs toegekend aan de film „Dieu a besoin des Hommes". In een communiqué van het O.CI.C. wordt gezegd, dat de film „een van de beste po gingen tot dusver is om op het witte doek een getuigenis te geven van een levend ge loof en van het feit, dat een godsdienstig leven zijn grondslag moet vinden in de H.H. Sacramenten. De regie van de film berustte bij Jean Dellanoy, de productie bij de Parijse rans- continentale Filmmaatschappij (Van onze dammedewerker) Niet de favorieten W. Roozenburg en J. Metz wonnen het internationale dam tournooi te 's Gravenzande, doch twee volkomen outsiders, de Westlanders Jac. Huisman en F. van der Ende, bezetten na spannende strijd de eerste plaatsen. Deze door het genootschap „Damas" geprojecteerde zeskamp kenmerkte zich door fel verzet van de drie Westlandse kampioenen, waardoor de genodigden, de Chinees Li Tchouan King, Wim Roo zenburg en Jan Metz, elk één keer ver rassend werden geklopt. Ondanks hef tige pogingen gelukte het daarna aan dit trio niet meer hun achterstand in te lopen, omdat de Westlanders door taai heid steeds de remise wisten te berei ken. De eindstand van het tournooi werd als volgt; Jac. Huisman ('s Graven zande) en F. van der Ende (Naaldwijk) eerste en tweede prijs gedeeld met 6 punten; Li Tchouan King (China) en J. van der Ende (Monster) derde en vierde prijs gedeeld met 5 punten; W. Roozen burg (Rotterdam) en J. Metz 4 punten. De hekkesluiter Metz won de schoon heidsprijs voor de fraaist gespeelde partij De te Utrecht gehoudèn internationale amateur wielerwedstrijden, georgani seerd door de Utrechtse wielerclub „De Volharding" hadden het volgende resul taat: Een omnium tussen Koch (Ned.) en Saelens (België) werd gewonnen door de Belg, zowel de achtervolging, de sprint als de tijdrace. Bij de afvalrace nieuwelingen werd Van Dijk (Hilver sum) eerste, Trigt (Zevenhoven) twee de, Verschoor (Soestdijk) derde. De persoonlijke achtervolging over 4 km tussen Willekes (Amsterdam) (kam pioen 1950 amateurs) en Koeman (Krom menie) werd met groot verschil door Willekes gewonnen. In een wedstrijd achter handelsmoto ren tussen Nederland en België voor 3 manches van 15 km konden de Belgen geen partij geven en de eerste drie plaatsen waren dan ook voor onze land genoten. De uitslag was: 1. Kunst (Amsterdam) 2. Wierstra (Amsterdam); 3. Hellevoort (Utrecht); 4. Goovaerts (België). Op de overdekte tennisbanen van Mar lot te Den Haag werden de wedstrijden om de intergeallieerde schermkampioen- schappen 1950 voortgezet Floret indivi dueel, einduitslag: 1. lt. kol. Courreges (Fr.) 4 gew. partijen; 2. kapt. Mangieu (Fr.) 3 gew. partijen; 3. 1ste kwartierm. Verhalle (Belg.) 3 gew. partijen. Te Eastbourne werden gisteren de eer ste tennispartijen gespeeld in de Zuid- Engelse kampioenschappen een tournooi op grasbanen. Onze landgenoot Rinkel won in de eer ste ronde van de Engelsman Earl met 60 6—2, terwijl Van Dalsum, door een bye in de tweede ronde gekomen, Manaham (Gr. Br.) uitschakelde met 108, 60. ..J-. 7 c Cfi/W Ccpynght P. I B Box 6 Copenhogen 115. De haai trok de boot ijverig naar het eiland volgen, want de Oceaan was aardig diep. „Help, haai aan de boot vast zat. Toen waren ze opnieuw toe, maar opeens had hij daar genoeg van en dook help," schreeuwden zij uit alle macht. „We zijn ver- gered en uit dankbaarheid gaven ze de zaagvis het naar de bodem van de Oceaan toe. Sim, Sam en loren." Gelukkig kwam er toen net een zaagvis worstje voor zijn moeite. Ze waren nu heel dicht bij Rasmus voelden er niets voor om hem daarheen te voorbij en die zaagde het touw door, waarmee de het eiland met de schat. Vóór Allerheiligen wi). meestal de vrouw van buiten haar nieuwe wintermantel hebben. Maar dit jaar is het sëizoen zeer vervroegd èn door het ellen dige weer en door de span ning in de wereldsituatie. Daarbij weet iedereen, dat de wolprijzen fabelachtig aan het stijgen zijn. Maar dat zal, volgens sommige in gewijden, nog geen onmid dellijke algemene terugslag geven op de mantels voor het seizoen dat nu voor de deur staat, omdat calculatie en levering reeds zijn ge schied en er wel enige stof- fenvoorraad was. Hetgeen echter niet wegneemt, dat de tendenz van snelle stijging, die in de lucht vibreert, na tuurlijk alles wat wollen kleding is, meer of min af- fecteert! De liefde van de vrouw blijft uitgaan naar de wijde jas, ook al wordt de recht vallende een mededingster. De Nederlandse confection- nair is haar in haar voor liefde terwille, zoals wij constateerden aan de uitste kende collectie van het Am sterdamse modelconfectie- atelier Ereco, dat zijn man tels levert in het buiten land en in ons land aan eer ste klas mode-detaillisten. Met vermijding van alle ge- chargeerdheid, zonder daar door echter te vervallen in gedegen nuchterheid, weet hij van de warme, harige, gloedrijke Tilburgse stoffen, door perfectie van snit en uiterste verzorging en varia tie van het detail, mantels te maken, die een eigen allu re hebben en toch het klas sieke, dat hen lange tijd mee doet gaan. Meer dan ooit is de vrouw nu weer uit op kleren, die lang mee kunnen en die, in een onzekere tijd, doelmatig zijn. Het is overigens niets be treurenswaardig dat de mode zich wat koest houdt en een beetje rustig aan dó'et. Wij constateerden dat ook bij de show van het hoofdstedelijke couture-huis Offerman, die de nieuwste gegevens uit Parijs en Londen op eigen wijze smaakvol verwerkte voor een Nederlandse cliëntele. Bont-afzetting langs een geklede wollen jurk is aar dig, en aardig is ook het dubbele lakkraagje aan het ruiten jurkje, in gedekte tin ten. van de foto. Een variatie tussen de taf cocktailjurken vormden de luchtige japon netjes van kant op donkere onderjapon, Bij die tafjurken was er een met fijn goud draad doorweven, nauw aan sluitend lijfje en wijde ge strookte „stijl"-rok, gedra gen door een kittige donke re mannequin (tegelijkertijd een uitstekende creatieve kracht aan dit huis) die met een sierlijk gebaartje de die pe V-hals omtoverde in asymmetrisch décolleté. Dat zijn zo de verfijnde verras singen van de couture. De veel zwarte middagjur ken vinden hun nadrukke lijk complement in de grote, opzichtige, flonkerende hals juwelen, waar Parijs in vóór gaat. De nieuwe kleur die wij ingeslapen hei noemen, maar die onze buurvrouw betitelde als lang gestoofde rode kool, was vertegenwoordigd in een begerenswaard, gekleed herfstpakje met wijd. kort manteltje, omzoomd met zwart persianer. „Cela se marie bien", zeggen de Fran sen. Van dit zwarte persianer was ook het punthoedje uit de Parijse collectie Maud et Nano. Ér waren veel van deze puntkapjes. Zie het bloem- bladhoedjc van de foto. Men kan er zó mee naar een bal costumé als men heel jong en pril is en zich verkleed heeft als Flora's kind. ASTRID Vergelijkt men het gewicht en de lengte van een kind op zijn zesde met dat op zijn veertiende jaar, dan blijkt dat het in die. acht jaren ongeveer 20 kg. zwaarder en 40 c.m. langer geworden js. Dat is de lichamelijke groei. En denk u nu nog eens aan de geestelijke groei, aan wat een kind allemaal moet leren en verwerken in zijn schooljaren! Het is wel dui delijk, dat het er in deze groe.itijd bijzonder op aan komt, dat de kinderen goed worden gevoed; dat is voor hun gehele verdere leven van belang! AI vele malen is vastge steld dat kinderen, die dage lijks ongeveer liter melk gebruiken, in alle opzichten gezonder zijn dan zij, die geen melk krijgen, ook al is hun voeding verder' vol doende te noemen. Melk is dan ook de eerste van een groep voedingsmid delen, die zowel volwassenen als kinderen (maar voor kin deren komt het er nog meer op aan), voor een goede ge zondheid f dagelijks moeten nuttigen. De volgende, voe- LINKS: Het dubbele lakkraagje is een aardige bijzonder heid van dit jurkje van Offerman-couture. RECHTS: Kan ten middagtoilet van Offerman. Foto's Louis van Beurden. dingsmiddelen behoren tot deze groep; melk en melkproducten (yoghurt, karnemelk, kwark) kaas eieren groenten vruchten Al deze levensmiddelen bevatten veel bescher mende stoffen, die nodig zijn voor de groei en in standhouding van het lichaam, of om de levensverrichtingen in ons lichaam goed te doen verlopen. Deze levensmiddelen staan dus bovenaan ons verlang lijstje voor iedere dag. Maar wij kunnen om verschillende redenen alleen daarmee ons maal niet doen; daarom moet het dagelijks menu, óók van de kinderen, nog door ander voedsel worden aangevuld. Daartoe behoort in de eer ste plaats een portie van één van da volgende levensmid delen: vlees (alle soorten) of vis (alle soorten) of garnalen of mosselen of peulvruchten (alle soor ten) Verder: boter of gevitami neerde margarine, aardappe len en bruinbrood. Ook levensmiddelen als havermout, gort, rijst en stroop hebben enige bescher mende waarde. Vrijwel geheel geen be schermende stoffen bevatten echter: gebak, suiker, snoep goed, hagelslag, jhm en an dere zoete broodbeleggingen. Hieruit wordt al duidelijk, dat het een fout is om veel geld te besteden aan en de eetlust, die bij kinderen soms toch al klein is, te be derven door deze zoetighe den, die practisch geen eiwit ten, voedingszouten of vita- mine.s bevatten. Dus in de eerste plaats: melk, kaas, ei, groenten en vruchten en in de laatste plaats: snoep, ge bak en andere zoetigheden. Het twaalfuurtje mee naar school Voor het gaflal de kin deren tussen de biddag over blijven op school en daarvoor brood mee moeten nemen, raden wij u het volgende aan: J. Snijd de boterhammen wat dunner en leg ze dan twee aan twee op elkaar met belegging er tussen. 2. Maak de boterhammen pas 's morgens klaar, ver pak ze in een goed sluitend trommeltje of een stukje plastic en leg er liefst wat slablaadjes, geraspte wortel, of gesneden tomaat tussen, om uitdrogen te voorkomen. 3. Zorg, dat zoe.te beleg gingen en vis hun smaak niet aan al het brood kun nen mededelen; pak die bo terhammen liefst apart m een boterhampapier. 4. Als belegging kunt u na tuurlijk worst, kaas, jam en dergelijke gebruiken. Maar geef ook eens als afwisseling en aanvulling op dat vrij eenzijdige menu: plakjes ap pel, desgewenst met kaneel en suiker bestrooid of even gebakken in de koekenpan, een zeer dun laagje gist- extract en plakjes komkom mer, ramenas (geschaafd of geraspt) mei wat zout bestrooid, fijngesneden pa prika (zonder zaad), fijnge sneden witlof met slasaus vermengd, een dun panne koekje (zout, of zoet met sui ker of jam), plakjes gehakt of een dunne omelet (op die manier kan men met 1 ei wel 4 boterhammen beleggen). 5. Geef melk mee in een stevige, goed sluitende fles, liefst een aluminium veld fles. 6. Wanneer ze verkrijg baar zijn en niet te. duur, geef de kinderen dan vooral een of meer (goed gewassen) appels of ander fruit mee; gaat dat niet, dan is zeker de rauwkost op het brood on ontbeerlijk om aan de be hoefte van de kinderen aan vitamines en zouten te vol doen. Tenslotte geven wij ter oriëntering een voorbeeld menu's voor een veertien jarige, de leeftijd waarop het lichaam in sterke groei is; Voorbeeld-menu voor 14-jarigen Ontbijt: 2 bruine boter hammen, 1 witte boterham, besmeerd met boter of gevi tamineerde margarine en be legd met kaas of pindakaas (1 sneetje koek); havermout pap. In het speelkwartier: 1 bo terham met boter of gevita mineerde margarine; 1 rauwe worte.l of radijzen. Koffiemaaltijd: 5 boterham men (wit-, bruin- en rogge brood), besmeerd met boter of gevitamineerde margarine en belegd met bokking, ha ring of andere vis, geraspte wortel, radijs of sterrekers, jam of appelstroop; 1 appel, 1 beker karnemelk. Na de schooltijd: 1 boter ham, besmeerd met boter of gevitamineerde margarine en 1 appel of andere vrucht. Warme maaltijd: 6 a 8 aard appelen, groente, vlees, bo ter, gevitamineerde margarirte of vet; karnemelksepap met gort en stroop. Tijdens een bijeenkomst voor vrouwen zei on langs de burgemeester van een grote plaats in ons land: „Ik vind, dat alle huis vrouwen elke middag een uur moeten rusten. Het is 'n schoonheidsmiddel, dat be ter helpt dan alle Franse poeder bij elkaar. Het heden daagse leven met zijn wo ningnood, zijn steeds duur der wordende consumptie goederen en zijn gebrek aan huishoudelijke hulp vergt zo veel van de huisvrouw, dat zij die rust nodig heeft. Zo'n uur is geen tijdverlies, inte gendeel, het is winst, want de vrouw zal daarna weer met nieuwe moed aan de gang gaan. Helaas, wachten te veel vrouwen met dit rusten tot zij zelf voelen, dat ze niet meer kunnen. Maar dan is het te laat, want dan is de vrouw meestal al ver sleten". Deze burgemeester had zijn speechje gekruid met tal van geestige opmerkingen en u kunt u vermoedelijk wel voorstellen, wat een gul ap plaus de goede man te incas seren kreeg, toen hij uitge sproken was. Toen wij dat luide applaus hoorden, hebben wij ons af gevraagd, hoeveel dames in de practijk gevolg zouden ge ven aan het advies van deze burgervader, die het kenne lijk zo goed met zijn burge ressen meende. Hoeveel vrouwen nemen werkelijk 's middags een uur tje rust? Het zijn er niet zo erg veel. En als u zoudt vra gen waarom ze het niet doen, zou u vermoedelijk als voor naamste reden krijgen: geen tijd. „Ik kom toch al niet klaar met mijn werk", zegt de een. Wij zouden zeggen, dat er dan geen enkel belet sel is om te proberen of het met een uurtje rusten mis schien niet beter gaat. Mo gelijk dat u dan juist wel klaar komt. „Ik heb er een hekel aan om als jonge vrouw 's mid dags een uur op mijn bed te gaan liggen", zegt een ander. Maar wie zegt nu, dat het nodig is, dat u dat doet? „Uitrusten, je verpozen, wil niet zeggen niets doen, maar iets anders doen", is de lijf spreuk van een onzer ken nissen, die nu ook niet be paald gewoon is zijn dagen in ledigheid te slijten. Als u van 's morgens zeven uur tot 's middags half twee of twee uur in de weer bent geweest met kamers doen, bedden opmaken, koken enz., dan zult u wel degelijk ook uitrusten als u een uurtje rustig in een stoel gaat zitten lezen, breien of zelfs kousen stoppen. Maar kies voor uw „rustuurtje" nu niet weer een werkje, dat u voortjaagt en opzweept. Be nut het eventueel om uw na gels eens een goede beurt te geven of uw haren eens een extra keertje te schuieren. Doe in elk geval „iets an ders". U zult zien, dat u er van opknapt en dat het uw humeur en daarmee dus ook weer uw gezin ten goede komt. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar an dere middelen falen. Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apo theek en drogist 0.83, 2.08 en 7.94. AAGIEDIj n. 11 bij K. Race, AALSDIJK 12 v. New York n. Antwerpen, ALAMAK p. 12 Malta, ALBLASSEKDIjK 12 bij Flores, ALCYONE p. 12 Fernando No- ronha, ALDABI 13 te Rott. v. B. Aires, ALDERAM1N 12 bij Palma eil., ALGORAB 12 bij Palma eil., ALMDIJK 13 te Bre men, ALNAT1 12 bij Porto Praya, AM- STELPARK 12 te Menado, AMSTELSTAD 13 te Belawan, ANDIJK 12 bij Scilly eil., ARENDSDIJK 12 bij Puertorico, AREND6- KERK 13 v. Antwerpen te Rott., ARUNDO 12 bij Scilly, BALi 14 te Semarang, BANDJERMASIN 12 n. Sorong, BEVER WIJK p. 12 Kp. Tortosa, BUSCHFON- TEIN 12 te Suez, CALTEX DELFT p. 12 Gibraltar, CALTEX PERNIS 12 v. Rott. n. Ras Tanura, CERUN1A 12' v. Rangoon n. Calcutta, CLAVELLA 13 te Piraeus, CONGO» i ROOM 12 te Madeira, DALER- DIJK 13 te Rott. v. Vancouver, EEMLAND 12 bij Kp. St. Vincent, ESSO AMSTER DAM 12 bij Finisterre, ESSO DEN HAAG 12 bij Madeira, GAASTERKERK 13 te Mombassa, GOUWE 12 v. Kotka n. Zaan dam, GROQTE BEER p. 12 Pantellaria, HAARLEM 12 bij Sombrero eil., HEEL- SUM 12 bij Scilly, HELENA 12 bij Fi nisterre, HERSILLIA 12 bij Fayal, HESTIA 12 bij Sombrero eil., HYDRA 12 bij Oues- sant, ITTERSUM 12 bij Flores, JAPARA 13 te Surabaja v. Djakarta, JUPITER 12 te Beyrouth, KLIPFONTEIN 13 te Lor. Marques. KOTA BAROE p. 12 K. Bon n. Rott., KOTA INTEN 12 te Semarang, LA- RENBERG 12 v. Bagnoli te Casablanca, LAWAK 13 te Calcutta, LEKHAVEN p. 12 Ouessant, LEKKERKERK 12 te Antwerpen, LEOPOLDSKERK 12 te Khorramshar, LIEVE VROUWEKERK p. 12 Panteiiaria, LINDEKERK 12 v. Antwerpen, LISSE- KERK p 12 The Brothers, LUCITA 12 n. Barton, MAASHAVEN 12 bij Ouessant, MAASKERK 12 v. Lagos n. Accra, MA- COMA p. 12 Finisterre, MAETSUYCKER 12 11, Djakarta, MARIEKERK 12 v. Alexan dria n. Genua, MATARAM 12 bij Finister re, MODJOKERTO p. 12 K. St. Vincent, MIJDRECHT 12 bij Buriings, NIEUW AM STERDAM 13 te Rott. v. New York, NI- GERSTKO0M 12 v. Freetown n. Monrovia, NOORD WIJK 12 bij K. Hattaras, OMALA 12 te Ho, OlvAn JE p. 12 Gibraltar, ORAN- JEFONTEIN 12 bij Sint Helena, OSSEN- DRECHT 12 v. Rott. n. Malmö, PHRON- TIS 12 bij Malta, PRINS ALEXANDER 12 bij Ouessant, PRINS JOH. WILLEM FRI- SO 12 in Straat Belle Isle, RANCHI 13 te Suez, ROEPAT 12 te Singapore, ROS- SUM 12 te Duinkerken, ROTTI 12 bij Tu nis, RIJNHAVEN 13 te Rotterdam, RIJN- KERK 12 v. Antwerpen, SARANGAN 12 n. Khorramshar, SCHIE 12 te Quanta, STAD ALKMAAR 13 te Narvik, STAD DORDRECHT 11 v. Gibraltar n. Vlaardin- gen, STAD MAASTRICHT 13 te Genua, STAD VLAARDINGEN 12 bij Stavanger, TIBA p. 12 Finisterre, UTRECHT 12 bij Rio Grande, VEENDAM 12 bij Scilly, VO- LENDAM 12 bij Kp. Race, WATERLAND p. 12 K. Verde, WATERMAN 12 v. Dja karta n. Semarang, WIELDRECHT 12 v. Bahrein n. Karachi, WILLEM KUYS 12 v. Rott. n. Djakarta, ZEELAND 12 bij Kp. St. Vincent. ROTTERDAM, VEEMARKT, 12 Sept. '50. Aanvoer in totaal 5047. Vette koeien en os sen, 800, Gebruiksvee 1739, Vette kalveren 70, Graskalveren 452, Nuchtere kalveren 364, Varkens 217, Biggen 482, Paarden 264, Scha pen of lammeren 528. Vette koeien resp. Ie, 2e en 3e kw prijs in cents per kg. Vette koeien 268280, 248 268, 218248, Vette kalveren 310—350, 280— 310, 230—260, Slachtpaarden 180 170 160 Graskalveren resp. Ie, 2e en 3e kw., prijs in guldens per stuk, 350 250 150, Nuchtere kalveren 65 60 55, Biggen 48 40 35, Schapen 95 75 60, Lammeren 90 80 65, Melk- en kalfkoeien 975 875 775, Vare koeien 690 600 550, Vaarzen 725 650 550, Pinken 550 450 375. Vette koeien stroeve handel, prijzen on veranderd. Vette kalveren, aanvoer iets kleiner, vlugge handel, hogere prijzen. Melk en kalfkoeien, aanvoer iets kleiner, zeef stille handel, prijzen iets lager. KAASMARKT BODEGRAVEN, 12 Sept. Aanvoer: 210 partijen, eerste soort f2.10— f 2.18, tweede soort f 2.03f 2.09, zware tot f .2.32. Handel kalm. PURMEREND, Dinsdag 12 Sept. 1950. Eieren: 6000 kipeieren f 1516.per 100 stuks, 2000 eendeneieren 9.per 100 stuks. Veemarkt: runderen, totaal 742 stuks, 322 vette koeien f 2.302.80 per kg. begin goed, 262 geldegoeien f 575825 per stuk, handel kalm, 102 melkkoeien f 675975 per stuk# handel stug, 24 pinken f 350525 p. stuk# handel matig, 32 stieren f 58Ö1350 per stuk# handel kalm, 12 vette kalveren f 130275 per stuk, handel matig, 181 nuchtere kal' veren voor de slacht f 55125 per stuk» handel vlug, 201 vette varkens voor de slacht f 170182 per kg., handel stug, 898 varkens en biggen, magere varkens f 45— f 62.50 per stuk, handel kalm, prijsh., biggeïl f 3045 per stuk, handel idem, 2369 schape*1 en lammeren schapen f 70120 p. st., han' del kalm, lammeren f 5592.50 per stuk» handel vlug, 70 bokken en geiten f 1060 P- stuk, handel vlug, 48 paarden en veulens paarden f 650825 per stuk, handel stil, veu lens f 230325 per stuk, handel stil, 30 zeugen f 230375 per stuk, handel stug. To* taal aantal dieren 4551. Pluimveemark aanvoer 400 konijnen f 0.807.50 per stuK. VEEMARKT GRONINGEN, 12 Sept. j— Kalf- en melkkoeien f 925975, 800 8 650—775, kalfvaarzen f 775—850, 600_y"i vroegm. koeien f 875950, 750825, vei koeien f 600—675, 475—550, stieren f 2.20-; 2.30 ct. 1.90—2.10 per kg., kalveren en P" ken f 150450, slachtvee f 2.502.56 c 2.30—2.35, 1.90—2.10, nuchtere kalveren 59 per kg., weideschapen f 8090, 68 vette lammeren f 5078, vette schap f 95—115, loopvarkens 50—85, biggen f j" 40, 2530, vette varkens 1761.82 ct. 1,70, zouters 1.54—1.58. „o Aanvoer: 566 runderen, 202 kalveren, schapen, 418 varkens, 710 biggen, totaa 2774 stuks. i-„ht- De prijzen voor de stieren en het siac" vee zijn in slachtgewicht, varkens per levend gewicht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 4