Bioscoopbond en het theater-plan in Heemstede Brandstoffen Reorganisatie vuilnisophaaldienst EERSTE LUSTRUM VAR NEDERLANDSE JEUGD GEMEENSCHAP Wittebrood wordt 1 cent duurder Twee officieren beëdigd Sr District Haarlem organiseerde een huiselijke viering in het Concertgebouw Burgemeester Cremers sprak Zal Lido op Houtplein voor filmvertoning verbouwd worden? Om het kampioenschap dammen AGENDA I WILT U PRETTIG EN GOED VERHUISD WORDEN? Dans-academie J. G. Martin Zonen nieuwe bestellingen de „STATIONSKAPPER TAXI V Bel: 13000 ft- B. en W. van Bloemendaal hakken resoluut de knoop door KNIPPATRONEN Rond de Hartenlustschool DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1950 FAGINA 2 a tot de jeugd Wielrijder aangereden Klaver jas tournooi SANTPOORT Nieuwe school wordt „Brederodeschool" ZANDVOORT VERBOD AARDAPPEL TEELT TE ZANDVOORT Bouw rdtonde gegund HEEMSTEDE Wie komen er thuis? Muzikale soirée van „T eisterbant" OOGSTDANKDAGEN VAN DE L.T.B. Willibrordushulde in Heiloo in Haarlem en omstreken Sportagenda bij het Marinehospitaal in O ver veen Bestel dan F. Damiaans en Zn, Zijlvest 41 ,H'lem,tel. 12456-14155-11141 I9SO Wegens RECEPTIE ter gelegenheid van MARTIN's 75-jarig bestaan, Zaterdag 16 September GEEN SPREEKUUR voor inschrijvingen Schagchelstraat 29 Haarlem Telefoon 10806 Wegens anthracietschaarste zijn wij tot onze spijt genoodzaakt gedeeltelijk uit te voeren in ess- en/of eierkolen, cokes. DE BRANDSTOFFENHANDELAREN VAN HAARLEM EN OMSTREKEN Heropening n a.s. Vrijdag 11 uur CHR. SCHAVELING DAG en NACHT w. li - n Vergadering aandeelhouders Pagottan OBJECTEN MONUMENTENLIJST Geen straat belasting voor eigenaren? Gemeenteraad GEMEENTEZAKEN GEMEENTE EN PARTI CULIERE BOUWWERKEN Dokter Heusden verlaat Spaarndam NAAR MAAT Frans systeem MODEHUIS ELEGANT Zijlstraat 95 DE SPEELTERREINEN VOOR DE JEUGD Aan de Zomerzorgerlaan en de Prins Hendriklaan W. F. VAN ZEIJL 30 jaar bestuurslid van E.D.O. De Nederlandse Jeugd Gemeenschap vierde onlangs haar eerste lustrum. Dit jubileum werd in de maand Juli op officiële wijze herdacht. Gisteravond waren de leden van de jeugdverenigin gen uit het district Haarlem echter niet bijeengekomen voor een plechtstatige herdenkingsbijeenkomst, maar voor een „huiselijke viering", voorzover men van huiselijkheid spreken kon met een Con certgebouw vol jeugdig enthousiasme. De burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers. wethouder Angenent en vertegenwoordigers van de gemeen tebesturen in Heemstede en Bloemendaal waren bij deze lustrumviering aanwezig. De voorzitter van de N.J.G.. de heer A. J. Kloek, bracht in zijn openingswoord dank aan de gemeentelijke instanties voor de vele morele en materiële steun, die zij aan deze organisatie verleend hadden. Sprekend over dit eerste lus trum van de N.J.G. wees de voorzitter op de grote betekenis van deze nog zo jonge organisatie. Dit lustrum betekent, dat er reeds vijf jaar samenwerking be staat tussen de jeugdverenigingen, dia bijna alle wat hun organisatie en doei betreft sterk uiteen lopen. Reeds gedurende de oorlog, in 1941, staken verschillende prominente figuren uit de kringen van de jeugdbeweging de koppen bij elkaar, om zich le beramen over een nieuwe overkoepelende organi satie. Het „Utrecht-comité", dat tijdens de oorlog werd opgericht, kan men be schouwen als een voorloper van de hui dige N.J.G. Het doel van de N.J.G. schetste de voorzitter als een algemene organisa tie, waarin de onderscheidene jeugd verenigingen met behoud van eigen inzight kunnen samenwerken. Tenslotte herdacht de voorzitter wijlen mejuffrouw Kijne, die zoveel werk had verzet in het belang van deze jonge or ganisatie. Als symbolisch sluitstuk van zijn toespraak reikte de voorzitter de herinneringskaarten uit. waarop de vol gende spreuk van Albert Schweitzer vermeld staat: „Groei zo in uw idealen, dat het leven ze niet meer ontnemen kan". Hierna zong de heer L. Rommerts met pianobegeleiding enkele Nederland se en Duitse balladen. Bij de opening van zijn toespraak tot de jeugd zei de burgemeester niet „Ge achte aanwezigen" maar dóódsimpel: „vrienden". Deze gemoedelijke aankon diging was de inleiding tot een vriend schappelijk gesprek. De bijzonderheid van dit lustrum is gelegen in het feit, dat het de eerste maal is, dat zulk een lustrum gevierd wordt aldus de bur gemeester. Namens de Haarlemse volks gemeenschap kom ik de Haarlemse jeugd-gemeenschap gelukwensen met het feest, dat zij viert. Dit gebaar be hoort tot de vele veranderingen van de na-oorlogse tijd. De burgemeester prees deze verandering als een verandering ten gunste. De N.J.G. heeft veel gedaan en is ook zeer actief geweest en nog af gezien van de vele tastbare resultaten heeft deze organisatie veel bereikt. Tegenwoordig kunnen wij het bij ons bestuur niet meer stellen zonder de jeugd sprak de burgervader. Dat hebben jullie niet bereikt door veel reclame, maar jullie hebt ons kortweg laten zien, dat jullie samen de ver antwoordelijkheid willen dragen. Naar aanleiding van de gehouden „Wellevendheids-actie" merkte mr. Cre- Gisteravond om kwart over acht reed een wielrijder, nagenoeg zonder licht, van het Kenaupark naar Zijlsingel. Op hetzelfde ogenblik naderde van onder het viaduct een personenauto. De be stuurder van deze auto zag de wielrij der pas op het iaatste moment. De wiel rijder kwam met de auto in botsing en viel op de straatweg. Hij werd met de ziekenauto, die ruim twintig minuten later arriveerde, naar het ziekenhuis „Sint Joannes de Deo" vervoerd. Ver moedelijk heeft het slachtoffer bij dit ongeval een hersenschudding opgelopen. De uitslagen van het op Dinsdag 12 September gehouden klaverjastournooi van de klaverjasclub „Haarlem-Noord" luiden als volgt: Onder Ons, Haarlem Beleven, IJmuiden D. S. I. A, Haarlem Spoorboys, Haarlem Ruiten Vrouw, Haarlem 39366 D. S. H. B, Haarlem 36662 punten 44043 43784 41992 39578 marsen 8 6 11 I 4 3 5 De oudercommissie en het personeel van de nieuwe lagere school in Sant poort-Station hebben B. en W. van Vel- sen geadviseerd deze school „Brederode school" te noemen. De naam heeft een bekende klank door de Ruïne van Brede- rode, het tennispark Brederode en de Brederoodseweg, zodat B. en W. er mee accoord gaan en nu het oordeel van de raad vragen. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in de ge meente Zandvoort, met uitzondering van de terreinen der Amsterdamse water leiding, de teelt verboden van aardap pelen en tomaten. Bovendien is de teelt verboden van bloembol-, boomkweke rijgewassen, koolplan ten en andere ge wassen, voorzover die bestemd zijn om als voortplantingsmateriaal te worden gedistribueerd. Ontheffing is verleend voor gewassen, welke zich thans nog in de grond bevinden, mits van het rooien en vervoeren tenminste twee da gen tevoren kennis wordt gegeven aan de Plantenziektenkundige dienst. Deze maatregel is noodzakelijk voor de be strijding van de aardappel-moeheid. Naar aanleiding van de op 28 Augus tus gehouden aanbestedingen hebben B. en W. van Zandvoort besloten het bou wen van de rotonde aan het eind van de Strandweg te gunnen aan de laagste in schrijver, de N.V. Nelis te Haarlem, voor de som van f 138.480. Het maken van de grond-, riolerinas- en bestratingswerken tussen Seinpost- weg en Zeestraat werd gegund aan de C.V .Utiliteitsbouw Bloemendaal" (M. C. Boïsenbroek en Co.) te Bloemendaal, voor een bedrag van f 88.283. De bevolking van Zandvoort nam in Augustus toe door vestiging met 67 en door geboorte met 20 personen; zij ver minderde door vertrek met 66 en door overlijden met 2 personen. Per saldo steeg het aantal inwoners van 10207 tot 10226. mers op, dat wellevendheid meer moet zijn dan uiterlijke schijn. Dat zijn apen-kunstjes. Deze deugd moet gedragen worden door een ernstige en brandende liefde voor de evenmens. Als jullie dat niet in het oog houden, dan draait al het werk tenslotte uit op een organisatie, louter en alleen om te organiseren. De burgemeester eindigde zijn toe spraak met de wens, dat de N. J. G. van jaar tot jaar in belangrijkheid zou toenemen. Het „Scapino ballet" besloot deze lustrumviering met een uitvoering van het balletstuk „De kast van de oude Chinees". De muziek was van Nico Schuit; Nelly Burgdorfer verzorgde het secnario en de choreographie waren resp. in handen van Nico Wijnberg en Jean Rabel. Ter gelegenheid van het lustrum van de Ned. Jeugdgemeenschap werd in het Concertgebouw om 9 uur voor 4e jongeren tot 23 jaar een bijeenkomst gehouden, waarbij de symbolische uitreiking van een herinneringskaart plaats vond. De foto toont de heer Kloek, die de kaarten aan de jongeren uitreikt. Enige weken geleden publiceerden wij de plannen van een Bloemendaler be treffende de bouw van een theater bioscoop annex toneel- en concertzaal aan de Binnenweg te Heemstede. Wij deelden toen mede, dat de Nederlandse Bioscoopbond de aanvrage van de toe komstige exploitant bekeken had en dat de uitspraak van de commissie „nieuwe zaken" van deze Bond spoedig te verwachten zou zijn. Reeds eerder had het gementebestuur zich met deze zaak bemoeid en na een grondig onder zoek, waarin verschillende gemeente lijke instanties deelden, alle goedkeurin gen gegeven en alle medewerking toe gezegd. Het plan van architect ir. W. Ph. van Harreveld, een theater voor zeshonderd personen, voldoende aan de modernste eisen, was wat de verwezen lijking betreft dus alleen nog afhanke- In de oorlogsjaren is de damclub „St. Bavo" er toe overgegaan een wedstrijd in te stellen om het kampioenschap van Heemstede en na de oorlog heeft een groot bedrijf voor dit doel een fraaie beker geschonken. Om het bezit van deze beker is reeds herhaaldelijk en fel gestreden en Woensdagavond was het tijdstip aangebroken waarop deze beker met vele andere fraaie prijzen aan de triomfators werd uitgereikt. Het bestuur van „St. Bavo" had be sloten, van deze avond iets meer dan gewoonlijk te maken en had daarbij de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard bereid ge vonden, de prijzen te komen uitreiken. Om ongeveer 9 uur werd de burge meester met een klinkend applaus door de vele leden en hun dames in een zaal van het R.K. Verenigingsgebouw ver welkomd en hij werd begroet door de voorzitter, de heer J. J. Warmerdam. Hij deelde mede dat „St. Bavo" zo juist het kampioenschap in de eerste klasse had behaald en daarmede het eerste tiental zijn intrede doet in de hoofd klasse. Aan het slot van zijn toespraak herinnerde hij aan het feit, dat over enige dagen de vereniging 33 jaar be staat. De voorzitter sprak daarna de verwachting uit dat, als de burgemees ter er eens behoefte aan mocht hebben een partijtje te dammen, hij op alle Woensdagavonden hartelijk welkom zal zijn. Na deze begroeting gaf de heer J. B. Sluiter, die het kampioenschap van Heemstede veroverd heeft, een demon stratie van enige damminiaturen. De dames Belién en v. d. Velden maakten vervolgens propaganda door middel van een aardige samenspraak en daarna was het woord aan de voorzitter, die na een stukje historie te hebben opgehaald de burgemeester verzocht, over te willen gaan tot de prijsuitreiking. Mr. A. G. A. Ridder van Rappard vond in de wijze waarop de voorzitter hem had verwelkomd en hem het iet wat rommelige programma had ver klaard. aanleiding te wijzen op punt 10 van dit programma, de Spraakwaterval. Spreker meende, dat, wanneer de voor zitter aan dit evenement meedoet, hij stellig de eerste prijs zal winnen want het spreken en vooral het enthousiaste spreken is aan de heer Warmerdam wel toevertrouwd. De omstandigheid dat voor burge meesters nog geen 8-urige werkdag is ingevoerd is aanleiding geweest, dat nij pas later kon komen dan aanvankelijk het plan was en dat het tevens zijn be doeling was, niet te lang te blijven. De aangename sfeer echter had hem. na di verse vergaderingen zodanig verkwikt dat hij er geen bezwaar in zag, zijn ver blijf nog even te verlengen. De sfeer had hem overigens zo getroffen dat ni) besloten heeft, lid te worden van „St. Bavo" (daverend applaus) en hij wilde zich dan ook graag opgeven als reserve, liefst voor de derde klasse. Dat deze mededeling met een luid applays en gelach werd begroet, vond zijn oorzaak in het feit, dat deze klasse de laagste is in de damsport en dat invallers hier zelden voorkomen. Na opgemerkt te hebben dat uit deze dwangmaatregel van de bezetter veel goeds is voortgekomen, omdat de dam mers elkaar hebben leren verstaan en begrijpen, sprak hij de verwachting uit, dat hij een volgende maal aan een lid van de organiserende vereniging de eerste prijs zal mogen uitreiken en ging daarna tot de uitreiking zelve over. De uitslag van deze wedstrijd luidt als volgt: 1. J. B. Sluiter, 2. J. W. v. Dartelen, 3. G. Zonneveld, 4. J. Drayer. Eerste klasse. 1. G. Does, 2. A. Ruig- haver. 3. W. Roest. Tweede klasse. 1. G. Steenkist, 2. J. Oorthuis, 3. J. F. v. d. Woestijne. Na de prijsuitreiking werd nog het woord gevoerd door de heer J. W. v. Dartelen die de organiserende vereni ging hulde bracht voor het uitstekende werk door haar verricht, door de heer v. d. Woestijne, als de oudste deelnemer en tenslotte door de voorzitter, die dank. bracht aan de burgemeester, met slechts voor het uitreiken van de prijzen maar vooral voor zijn toetreden tot de ver eniging. Hij heette hem als zodanig har telijk welkom en vertrouwde dat hij de burgemeester vele malen op de we kelijkse bijeenkomsten zou mogen zien. Volgens de passagierslijst van het troepentransportschip „Goya" dat op 23 September te Amsterdam wordt ver wacht, komen naar Heemstede: A. van Egmond. Bankastraat 63; T. J. Hoogenstein. Iepenlaan 36; E. Versluis, Laan van Bloemenhove 19 en S. Min- nema, Herm. Heijermanslaan 23. lijk van de Bioscoopbond en Weder opbouw. De kansen op bouwvolume stegen aanmerkelijk toen een princi piële overeenkomst gemaakt kon wor den met de Heemsteedse Gramofoon- platen-industrie, waardoor de grote zaal overdag en des nachts zou kunnen die nen voor opname-studio. De commissie „nieuwe zaken" van de Bioscoopbond heeft echter afwijzend op de aanvrage beschikt. Wij berichtten reeds, dat de Haarlemse exploitanten van mening wa ren, dat er geen behoefte was aan een nieuwe bioscoop ook al zou daarin slechts drie tot vier dagen een film gedraaid worden omdat de Heem stedenaren met een kort busreisje in de stad kunnen komen en omdat het thea ter-bezoek in Haarlem het laatste jaar belangrijk was teruggelopen. De afwij zing is echter op andere gronden ge schied. De commissie kon de aanvrage niet serieus zien, omdat de door archi tect en ondernemer geraamde bouwkos ten ver beneden het werkelijk benodig de kapitaal zouden liggen, waardoor de ingediende exploitatie-rekening van geen waarde geacht werd. De toekomstige ondernemer is van deze uitspraak in hoger beroep gegaan bij een andere instantie van de Ned. Bioscoopbond, waarvan ir. Miilius, voor zitter van de Jaarbeurs, president is. Nog deze maand komt de zaak voor, zo dat een beslissing spoedig te verwach ten is. Wq vernemen, dat het gemeente bestuur van Heemstede het project krachtig blijft steunen, o.a. omdat daar door het zalenprobleem eindelijk zou worden opgelost en omdat het de toe- komstige exploitant als zeer serieus be schouwt. De beroepsinstantie zal daar- van in kennis gesteld worden. Intussen heeft zich een merkwaar dige omstandigheid voorgedaan. De directie van het City-theater heeft bij het gemeentebestuur een aanvrage in gediend om het pand van het voor malige café-restaurant Lido op het Plein tot bioscoop te mogen verbou wen. Wie het betrokken pand kent zal niet lang behoeven te wachten met de conclusie, dat er een kapitaal gemoeid zal zijn met verbouw. En dan dient, wil men consequent zijn, de vraag be antwoord te worden of, bij het terug lopen van het bioscoopbezoek, een der gelijke investering dan wel rendabel zal kunnen zijn. Zoals onze lezers weten is ook een bioscoop geprojecteerd in het uiterste Noorden der gemeente en ligt aan de Dompvloedslaan te Bloemendaal altijd nog een terrein van de heer Prager, directeur van het Frans Halstheater, voor het bouwen van een cultuur-cen trum inclusief bioscoop. Het gemeente bestuur van Bloemendaal heeft daar jaren geleden zijn goedkeuring aan ge hecht. En wil men nog meer plannen in de herinnering terugroepen dan denke men aan het prachtige plan van architect Kramer ten behoeve van de firma Brinkmann. Aan de Smedestraat zou een serie huizen gesloopt moeten wor den om de bouw van een schouwburg met concertzaal mogelijk te maken. Dit object zou in gedeelten worden uit gevoerd. Als straks het bouwen geheel vrq- gegeven wordt, zullen we wel verhemen vvelko ontwerpen verder de aandacht verdienen. Maar heel Heemstede rekent er op, dat het theater aan de Binnen weg in 1951 geopend zal worden, om de eenvoudige reden, dat men daar op dit gebied niets bezit. BIOSCOPEN: Rembrandt: De verlaten stad (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: Het meisje van het stille strand (18 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Luxor: De macht van de duivel (14 j.), 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Frans Hals: Opstand op Cuba (18 j.), 2.30, 7 en 9.15 u. City: Dossier 649 (18 j.), 4.15, 7 en 9.15 u. Met muziek door het leven (a. 1.), 2.15 u. Spaarne: De laatste der roodhuiden, (14 j.)f 2.30, 7 en 9.15 uur. De plannen om de Haarlemse Vleeshal eerlang een culturele bestemming te verlenen zullen een accidenteel doch joyeus begin van verwerkelijking vin den in de muzikale soirée, welke de sociëteit „Teisterbant" zich voorstelt daarin te organiseren op Zaterdag 23 September des avonds om half negen. De commissie, indertijd ingesteld om zich aan de definitieve bestemming van dit kostbare monument van Haarlems stadsschoon te beraden, heeft erin toe gestemd. dat de vleeshal voor één avond aan de genoemde sociëteit ter beschik king zal worden gesteld tot het houden van een soirée, die zowel de uitvoering van instrumentale muziek als ballet, zang en een groot bal zal omvatten, het geheel afgewisseld door entre-actes. Het programma vermeldt o.a. een rede van de voorzitter van de sociëteit, de heer Godfried Bomans, over het ver leden der vleeshal en de toekomst van „Teisterbant"; muziekuitvoeringen door een trio-ensemble van werken van Mo zart en Kreisler; een pianosoio van mevr. prof. M. Tauszky; liederen van Schubert, ten gehore gebracht door Hans Lichtenstein; terwijl na de pauze allereerst een dansgroep uit het Scapi- no-ballet en vervolgens de aanwezige Haarlemmers zelf zullen optreden gedu rende het slotbal. Zowel in cultureel als culinair opzicht (wij lezen in het programma o.a. om trent „Wiener Würstel") zal op deze avond enige romantiek binnengevoerd worden in de austere ruimte van een der treffelijkste schatten van de Hol landse renaissancekunst. Nog zij vermeld dat het bestuur van „Teisterbant" erop attendeert, dat der gelijke avonden als een uitzondering moeten worden beschouwd, daar de or ganisatie daarvan enigszins buiten de oorspronkelijke doelstellingen der so ciëteit ligt, ook al werd ditmaal de ge legenheid gaarne aangegrepen om een eerbiedwaardig gebouw op manifestaire wijze ten leven te wekken en het eigen winterseizoen te openen. De soirée is toegankelijk voor leden en introducé's der sociëteit. Op 20 en 21 September zullen in Hei loo de beide Oogstdankdagen van de L.T.B. gehouden worden. Op beide da gen zal 's morgens om tien uur een pléthtige H. Mis worden opgedragen door de bondsadviseur rector Jac. van der Hoogte, die tevens de predicatie zal houden. Na deze H. Mis wordt het oogst- danklied gezongen. 's Middags om een uur vindt de Sint Willibrordushulde plaats. Hierbij zingt o.a. een meerstemmig mannenkoor en een dubbel-koperkwartet zal wat ko- raalmuziek ten gehore brengen. Kape laan H. Kampschöer uit Beverwijk zal een rede houden. Na een plechtig Lof om drie uur trekt men in processie naar het rustaltaar. Hier zal conrector G. J. Groen uit Heiloo een Mariapreek hou den. Het secretariaat van de „Rayonnale Bakkerij Commissie Haarlem en Om streken" deelt ons mede, dat in een door deze commissie gehouden vergade ring besloten is, verschillende brood prijzen met I cent te verhogen. Deze verhoging treedt Maandag 18 September in werking en geldt uitsluitend voor het wittebrood (wit-blank), het veredelde brood en het melkbrood. Haarlem: TYBBHBC, Schoten—TOC, RipperdaOnze Gezellen, VI. Vogels SLTO, THBOntwaakt. Heemstede: RCH—HBS, EHS—Wils kracht. Bloemendaal: BloemendaalKBV. Santpoort: Velsen—GVO, Op het gazon voor het Marinehospi- taal stonden de manschappen gistermid dag in carré opgesteld rondom de wap perende driekleur. Nadat de tamboers en pijpers van het korps mariniers de ban geopend hadden, begon de beëdiging van de twee nieuwe officieren, luitenant ter zge, arts W. Westerouen van Mee- teren en luitenant ter zee van Vakdien sten P. J. Swiebel. Deze beëdiging ge schiedde door de commandant van het Marinehospitaal, kapitein ter zee-arts A. W. Mellema. De chef van de Genees kundige Dienst der Zeemacht, Schout bij Nacht-arts P. C. Broekhof f, woonde de korte plechtigheid bij. In zijn gelukwens zei de commandant o.m., dat luit. ter zee-arts W. Wester ouen zich vrijwillig had aangemeld voor krijgsdiensten in Korea. Hoewel dit plan geen doorgang kan vinden zal de nieuwe officier toch gauw het hospitaal verla ten, omdat hij spoedig naar Nieuw- Guinea overgeplaatst zal worden. Luit. ter zee v.v. P. Swiebel, de twee de nieuwe officier, die het officiers corps van de Marine gaat versterken, heeft vrijwel alle rangen beneden die van officier bij de Marine doorlopen. Alleen onderofficieren, die blijk hebben gegeven van bijzondere geschiktheid en bekwaamheid, worden benoemd tot of ficier van vakdiensten. Ltz v.v. Swiebel is als „opperziekenverpleger van „voor de mast" tot officier gepromoveerd. De commandant bedankte hem tenslotte voor de vele wijze lessen, die hij hem had gegeven, hier in het hospitaal en ook in vroeger jaren, toen zij nog in de vreemde vertoefden. Advertentie Advertentie Advertentie Advertentie Wij nodigen U uit tot een bezoek aan onze geheel gemoderniseerde Herensalon Advertentie ■■ff "x. v ii r-v 'uyr- mimmgtSÊÊËmÊ De commandant van het Marinehospitaal, de kapitein ter zee-arts A. W. Mellema, heeft gistermiddag als officier beëdigd de luit. ter zee-arts III KMR W. Westerouen van Meeteren en de luit. ter zee van Vakd. Ill P. J. Swiebel. Foto: De kapitein ter zee A. W. Mellema neemt luit. ter zee P. J. Swiebel de eed af. B. en W. van Bloemendaal constate ren in een schrqven aan de raad nog eens, dat de vuilnisophaaldienst in de gemeente gebrekkig functionneert. Zij zijn van mening, dat daarin verbete ring zou worden gebracht, wanneer deze dienst in eigen beheer werd geno men en grondig werd gereorganiseerd. In dat geval zouden twee vuilnisau to's moeten worden aangeschaft en een reserve-auto, die tevens gebruikt kan worden voor alle andere werkzaamhe den bij Openbare Werken. De totale kosten van aanschaffing en inrichtipj komen dan op f 57.000. Tevens zullen op rekening van de gemeente uniforme vuilnisemmers moe ten worden aangeschaft. Geschat wordt, dat er ongeveer 5000 vuilnisemmers nodig zullen zijn. De kosten daarvan bedragen f 30.000. B. en W. willen dan tevens de veeg- dienst reorganiseren door deze te com bineren met de vuilnisophaaldienst. Om dit mogelijk te maken is het nodig de veegdienst uit te rusten met tien veeg-rijwielen en een reserve-rijwiel. Wanneer dan ook enkele bergplaatsen in sommige wijken van de veegdienst verbeterd worden komen de kosten op f 9.000. Dit geeft echter anderzijds een besparing van f 10.000, aangezien dan de paardentractie zal komen te ver vallen. Ook de vuilnisafvoering brengen B. en W. ter sprake. Deze zou op afdoende wijze kunnen geschieden per trein naar de V.A.M te Wijster in Drente. De kosten daarvoor worden geraamd op f 14.000 per jaar. Voor deze wijze van afvoer is het echter nodig een gebouw op te richten, waar de wagons stofvrij kunnen wor den geladen. Een dergelijk gebouw is gedacht op gemeentegrond ten Z.O. van de Prins Bernhardtbrug. De kosten voor dit gebouw komen op f 71.500, de aanleg van een spoorwegverbinding vraagt f 10.000. Tenslotte zal het ook nodig zijn een moderne kolkenzuiger aan te schaffen voor het ledige van ruimputten, als mede beer- en zinkputten bij particu lieren. Dit geschiedt thans van gemeen tewege met een zgn. faecaliënwagen. welke dateert uit 1928. Deze is thans vrijwel niet meer te gebruiken. De aanschaffing van de nieuwe kolkenzui ger zal de gemeente f 28.000 kosten B. en W. zeggen verder, dat de ex tra-kosten hij het in eigen beheer ne men van de vuilnisophaaldienst onge veer f 21.566 per jaar zal bedragen maar zq menen, dat die kosten zo nodig op een of andere door heffing van rechten voor de reinigingsdienst kun nen worden gedekt. Alvorens zij echter in deze aangele genheid verdere stappen doen, willen zq gaarne eerst het oordeel van de raad weten over de reorganisatie van de vuilnisophaaldienst en het in eigen beheer nemen daarvan door de ge meente. Wel achten B. en W. het gewenst dat de raad meteen de benodigde credieten verleent wanneer zij haar goedkeuring hecht aan dit reorganisatieplan. In de heden gehouden algemene ver gadering van aandeelhouders van de Pagottan Handel- en Landbouwmij. N.V. werden de jaarstukken over het boek jaar 1949 goedgekeurd. De heer J. P. Levert werd bij acclamatie tot commis saris herkozen. In April van dit jaar behandelde de Bloemendaalse raad de bezwaarschrif ten van degenen, wier eigendommen op de Monumentenlijst waren geplaatst. Verschillende raadsleden gaven toen de wens te kennen, dat aan de eigenaren een schadeloosstelling uit de gemeente kas zou worden betaald. B. en W. van Bloemendaal zeggen nu, dat zij niet af wijzend staan tegenover deze gedach te, maar zij zijn van mening, dat de suggestie, die toen o.m. gedaan werd, om aan de eigenaren de opbrengst te rug te betalen van de gemeentelijke opcenten op de grondbelasting, moeilijk in practijk is te brengen op grond van de daaraan verbonden administratieve bezwaren. B. en W. achten het veel eenvoudiger de bedoelde objecten vrij te stellen bij de heffing van de straatbelasting, wel ke door de gemeente geheven wordt. Overwogen is verder om in de Monu mentenverordening een bepaling op te nemen, volgens welke alleen aan die eigenaren een geldelijke tegemoetko ming zou kunnen worden toegekend, die aantonen, dat hun object door plaat sing op de Monumentenlijst een be langrijke waardevermindering zou heb ben ondergaan. B. en W. ontveinzen zich niet, dat dit vele moeilijkheden kan opleveren. Alleen reeds de wijze, waarop dit moet geschieden of hoe de berekening gemaakt moet worden, doet verschillende vragen rijzen. Daarom wordt ook de oplossing zoals hierboven aangegeven het meest geschikt geacht. Door deze regeling zou de gemeente Bloemendaal ieder jaar ongeveer f 4000 aan straatbelasting moeten derven. De raad van de gemeente Bloemen daal komt Donderdag 21 September, 's middags om 2.15, in openbare verga dering bijeen op het raadhuis te O ver veen. B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor in beginsel medewerking te verlenen aan het verzoek van dewo ningbouwvereniging „Bos en Duin" om gelden beschikbaar te stellen voor ver nieuwing der schuurtjes van 56 midden standswoningen, voor de helft door een bijdrage a fonds perdu en voor de an dere helft door het verstrekken van een annuïteitslening. Voorts stellen zij voor aan het bestuur van de stichting „Bloemendaalse school voor Individueel Voortgezet Onderwijs" geen medewerking te verlenen bij de stichting van een bijzondere school. Bij B. en W. van Bloemendaal is een adres binnen gekomen van de Bond van Nederlandse Architecten, waarin bezwa ren worden aangevoerd tegen inschake ling van gemeentelijke diensten voor het bouwen van werken ten dienste van particulieren en niet-gemeentelijke in stellingen. In dit verband wordt vooral gewezen op de woningbouw. B. en W. kunnen over het algemeen dit standpunt delen. Van deze regel zou den zij alleen willen afwijken, als het betreft bouwwerken voor philantropi- sche instellingen e.d., die gesteund wor den uit openbare kassen of door open bare inzamelingen, zoals b.v. een strand- gebouw voor de Reddingsbrigade, voor een badhuis te Vogelenzang. Dokter Heusden uit Spaarndam heeft het voorbeeld van velen gevolgd en vertrekt, waarschijnlijk Dinsdag al naar elders om in een ander land een bestaan te zoeken. Voor allen die hem nog een maal de hand willen drukken, bestaat hiertoe gelegenheid op Zondag 17 Sep tember van half vier tot half zes in het Jeugdcentrum aan de IJdijk. De prac tijk van dokter Heusden was zeer groot en de dokter was algemeen gezien; daar om zullen velen van de scheidende dok ter hartelijk afscheid nemen. Advertentie Zoals bekend is de kwestie omtrent de Hartenlustschool nog niet uit de doe ken gedaan, omdat het besluit van de gemeenteraad tot opheffing van de school nog geen goedkeuring heeft ge kregen van Gedeputeerde Staten. Inmid dels heeft het bestuur van de christe lijke school voor L.O. en U.L.O. het verzoek gedaan medewerking te willen verlenen aan de bouw van een nieuwe ULO-sehool door gelden beschikbaar te stellen uit de gemeentekas. Reeds eerder hadden B. èn W. echter te kennen gegeven, dat het in hun be doeling lag de raad voor te stellen het gebouw van de Hartenlustschool geheel of gedeeltelijk aan het bestuur van de christelijke school beschikbaar te stel len. De moeilijkheid hierbij is echter dat de raad strikt genomen nog niet het gebouw van de Hartenlustchool kan af staan. Om uit deze impasse te geraken wil het B. en W. als het enig mogelijke voorkomen dat de Raad beslist tot medewerking door het bestaande ge bouw van de Hartenlustschool ten dele beschikbaar te stellen zodra de Harten lustschool niet meer de beschikking over dat gebouw nodig zal hebben. In de gemeenteraad van Maart van dit jaar is uitvoerig van gedachten ge wisseld over bestemming en inrichting van het vrije speelterreintje aan de Zo merzorgerlaan gelegen tussen die laan en het aangrenzende sportveld. Dienaan gaande waren de meningen in de raad nog al verdeeld. B. en W. delen nu mede, dat zij de indruk hebben gekregen, dat de meerderheid van de raad wel het vrije N speelterreintje gehandhaafd zou willen zien, maar dan niet voor ieder een, doch ten gerieve van de Bloemen daalse jeugd. Doch dat is uiteraard al leen te verwezenlijken als het terrein behoorlijk afgerasterd is en als zorg ge dragen wordt voor toezicht en bewaking. De totale kosten zuil endan bedragen ongeveer f 2350, waarbij opgemerkt moet worden, dat voor het in orde maken van het terrein geen bedrag is uitgetrokken. De totale kosten zullen dan bedragen afrastering met plantsoen worden ge raamd op f 100. Wat betreft toezicht on bewaking zijn B. en W. van mening dat het vereist is dat zich hiervoor mensen uit de burgerij beschikbaar stellen. Met betrekking tot het braakliggend terrein tussen de Prins Hendriklaan en de spoorbaan HaarlemOverveen heb ben B. en W. de kosten geraamd voor de aanleg van een speelterrein voor de jeugd. Deze zullen in totaal bedragen f 1400, waarbij gerekend wordt op een duurzaamheid van drie jaren. Nadien zal het waarschijnlijk nodig zijn het terrein opnieuw onder handen te nemen, althans bij te werken en graszaad in te zaaien- Uiteraard zal het terrein r.a de bewer king niet dadelijk bespeelbaar zijn. Eerst nadat de nieuwe grasmat zich terdege heeft vastgezet, kan het terrein open gesteld worden. Aan onderhoudkosten en toezicht is te rekenen op een uitgave van pl.m. f 800 per jaar. Op 15 September 1920 werd de W. F. van Zeijl tot bestuurslid van gekozen. Aanvankelijk bekleedde de post van commissaris, maar al sp° dig zag men dat hij over betere 0Ijjj£n nisatorische kwaliteiten beschikte. j pn anripr hlppk wpI uit het tot Sta* de komen van de nieuwe velden afn(-ln- Kleverlaan, achter de Zwemschool, y der zijn leiding kwamen overdek f_iien oi-ne. kleedkamers en andere opsta tot stand. En toen de heer H. Fiege penningmeesterschap te zwaar v/era EDO was met de verhuizing naar nieuwe terreinen tot een grote ve ging uitgegroeid werd aan Van Zeijl het penningmeesterschap gedragen. vier- Toen hij zijn 25-jang inj^eutn de, bleek het overduidelijk dat werk ten volle gewaardeerd wera-^ Thans bij zijn dertig-jarig ju zal men zeker van de gelegenhei^ bruik maken hem te latên billK" erd zeer zijn arbeid voor EDO gewaardeer wordt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 2