ST. PIETER IS TE KLEIN GEWORDEN! MINISTER VAN ECON. ZAKEN WAARSCHUWT VOOR INFLATIE DE WERELD ROND Senaatscommissie accoord met benoeming van Marshall Over Europees herstel in verband met versnelde defensie Gunstige ontvangst van regerings besluit door katholieke Irers Gunstige ontvangst op conferentie van de Westerse Drie DE HONDERDDUIZENDEN KUNNEN DIT JAAR NIET VERWERKT WORDEN Vier nieuwe massa audiënties per week Wereldcoördinatie van Katholieke Charitas? Britten beperken de levering van wapens Duitsland kan niet bijdragen Deelname van Duitsland aan de Europese verdediging noodzakelijk Brits defensiedebat Motie van Churchill over export naar potentiële aanvallers De nationalisatie van de Britse staalindustrie Critiek van socialistische zijde Waar is de grens? Regering Hedtoft blijft aan Ned. woningen voor Australië? DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1950 PAGINA 5 Anno Santo-premies Internationale conferentie in Rome Geen straalvliegtuigen meer naar Egypte in kosten extra-divisies De audiënties ''MÊÊÊm Stikker confereert met Hoffman b SRP£* rw :V3ÉiË Eigendomsoverdracht moet na I Jan. I9S1 geschieden DE ZUIVERING IN BELGIË Coalitieregering niet mogelijk DE MILITAIRE CONFERENTIE IN CAUSE SUR MONTREUSE over ideologische aspecten van defensie Verliezen van de wereld- koopvaardijvloot H.M. de Koningin zendt krans naar Pretoria Deelneming bij overlijden van generaal Smuts Nieuwe exportprijzen voor de W.-Duitse steenkolen Stuk strand weggespoeld (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 10 September. Zelfs de perfecte organisatie van het Centraal Comité voor het Heilig Jaar kan de pelgrims nauwelijks meer verwerken, want hun aantal slaat alle records, zelfs die van Pasen, van Maria Goretti's Heiligverklaring en van alle andere hoog tepunten van dit overweldigende Anno Santo 1950. Het enorme en pompeuze station van Roma-Termini met zijn twaalf uitgangen, waaraan men nog steeds rusteloos dag en nacht voortbouwt (omdat het nog voor het begin van het Heilig Jaar klaar moet zijn!) kan de pelgrim-bandjirp niet meer aan op do ogenblikken, dat de soms een kilometer lange treinen binnengelopen zijn en hun last hebben leeggestort op een der tweeëntwintig perrons, waar de likkebaardende kruiers hun armen uitspreiden in een eerste uiting van niet geheel onbaatzuchtig welkom. Doch de pelgrims, wier aantal sinds de opening van de Heilige Deur de twee millioen reeds ruim heeft over schreden, zijn lang niet allemaal per trein gekomen. Voor de eerste maal in de geschiedenis is er slechts 40 pro cent gekomen met de gewone interna tionale treinen of met de extra-trei nen die sommige dagen met dozijnen binnenlopen op een der bijstations, Lido, Tiburtina of Trastevere. Meer dan 50 procent kwam met een van de 25.000 autobussen, „torpedones", autopullmans, touringcars of hoe deze door benzine gedreven gevaarten nog mogen heten. Per vliegtuig is er 8 procent geko men en bijna tienduizend gingen te voet, waarbij de Nederlanders bijna de absolute meerderheid fourneerden van alle buitenlanders. Nu zijn het vooral de autobussen uit alle landen, tot zelfs dubbeldekkers uit Engeland en een bus uit Zuid-Afrika, die de Romeinse verkeerspolitie tot waanzin brengen, wanneer ze op de spitsuren in gesloten gelederen stap voets oprukken naar de verkeersknoop punten. Met hun onafzienbare files mengt zich het enorme verkeer van de Romeinse alledag dat bovendien druk gebruik maakt van de manoeuvre om links af te slaan en zo het verkeer te doorkruisen, een manoeuvre die offi cieel is toegestaan mits men haar met grote snelheid en zonder aarzeling ten uitvoer legt. Kakelend in alle talen en met nationale kleuren getooid Neder landers met oranje om niet voor Fransen door te gaan staan daar dan nog aan beide zijden op de trottoirs dikke drom men voetgangers, die zo om de tien minuten ook aan bod komen en dan als wandelende druiventrossen onder onge duldig getoeter oversteken. Het aantal aankomsten per dag wordt op het ogenblik geschat op 25.000. Wan neer men aanneemt dat elke pelgrim vier dagen in Rome blijft, kan men zeg gen dat er elke dag 100.000 pelgrims in Rome vertoeven. Er zijn al groepen pel grims, die hun komst niet hadden aan gekondigd, die in de open lucht of op de grond hebben moeten overnachten De Romeinen, van wie er naar schat ting ook al een kleine millioen door de Heilige Deuren zijn gegaan, zien deze ongekende toeloop met begrijpelijke trots aan, hoewel het Heilig Jaar welis waar alle verwachtingen heeft overtrof fen van het Vaticaan maar tegelijker tijd een enorme teleurstelling is gewor den voor dezulken die meenden in 1950 al slapende puissant rijk te zullen wor den. Want buiten hun logies en hun maaltijden in de pelgrimshuizen verte ren de „Romei" maar weinig in de ge moderniseerde café's en restaurants. De enigen die garen hebben gesponnen bij de pelgrimsvloed zijn de straatvegers geweest en de tramconducteurs, die „Anno Santo premies" hebben gekregen boven hun normaat salaris. En dit wei volkomen terecht. Men hoeft zich al leen maar even in te denken in de si tuatie van een levend ingeblikt sar dientje waarvan verwacht wordt dat ROME, Woensdagavond. De directeuren van de caritaswerken uit alle landen zijn vandaag te Rome bij eengekomen om de mogelijkheid en de opportuniteit te overwegen van een we- reldcoördinaite van de katholieke cari tas. Het resultaat van deze besprekingen zal mogelijk zijn de stichting van een nieuwe Romeinse congregatie voor de caritas ofwel de uitbreiding en de om vorming van het Pauselijk /hulpverle- ningswerk aan vluchtelingen. Officieel is bekend gemaakt dat En geland geen straalvliegtuigen en ander oorlogsmaterieel meer zal zenden naar landen buiten het Atlantisch Pact en het Britse Gemenebest. Aan de ver sterking van de defensie van de At lantische mogendheden en de landen Van het Gemenebest wordt de grootste prioriteit gegeven. Behalve straalvliegtuigen zouden ra dar-toestellen, de nieuwe Centurion- tanks en verscheidene stukken geschut waaronder luchtafweer-artillerie, on der het verbod vallen. Uit officiële bron wordt vernomen, dat Egypte verwittigd is, dat de contracten voor straalvliegtuigen en andere vitale militaire leveranties voorlopig niet uit gevoerd kunnen worden. Door dit verbod worden waarschijnlijk ook Zweden, Griekenland, Turkije, Jor danië en Irak getroffen. Naar verluidt is Egypte het enige land buiten de leden-staten van het Atlan tische Pact, waarmee Engeland op het ogenblik niet nagekomen contracten Voor de levering van straalvliegtuigen heeft. (Churchill leverde onlangs cri- tiek dat aan Egypte en Argentinië straal vliegtuigen werden geleverd). „Met het oog op de buitengewone be lasting van de West-Duitse begroting door de tegenwoordige bezettingskosten 's men in kringen der federale regering de mening toegedaan, dat de geallieer den zelf de kosten moeten dragen van de extra divisies, die voor de verdedi ging van Europa naar Duitsland zullen Jvorden gezonden", zo meldt het West- u"itse persbureau D.P.A. De federale regering zou slechts dan de kosten van deze troepen kunnen "bdragen als bij het geallieerde bestuur evenredige bezuinigingen zouden wor- eh getroffen. hij alle andere ingeblikte sardientjes van een geldig plaatsbewijs zal voor zien. Maar hoeveel pelgrims er ook komen, geen hoeft er weg te gaan zonder de Heilige Vader te hebben gezien. In het begin werden de massa-audiënties nog gehouden in de aula della Benedizione. Later liet de Paus zich dragen door alle zalen en gangen van het Vaticaans pa leis en toen ook deze ruimten te klein werden begonnen de audiënties in de Sint Pieter, twee maal per week, eerst in de ochtend, later, toen het steeds war mer werd, ir. de avond. En toen de Paus naar Castel Gandolfo ging, nam hij de gewoonte aan, twee maal per week naar Rome te rijden. Maar de pelgrims hebben er iets op gevonden om de Paus ook in Castel Gandolfo te zien. Drie weken geleden kwamen er op een Maandagavond twee grote groepen Italiaanse arbeiders en een groep Belgische studenten bjj de poort van het Pauselijk buitenverblijf in de bergen aan. Ze wilden de Paus zien en konden niet wachten tot de vol gende audiëntie op Woensdag in de Sint Pieter, omdat ze dan al weer weg zou den zijn. Zwitsers versperden hun de weg. Er kwamen officieren aan te pas en dienstdoende kamerheren, die wezen op de onmogelijkheid van de onderne ming, want hoe moest men de Paus waarschuwen dat er een paar duizend mensen op Hem stonden te wachten? Maar de onverwachte gasten wisten daar wel raad op en ze begonnen te roepen om de Heilige Vader en na tien minuten kwam er een officier van de garde uit het paleis, de poorten gingen open, de menigte mocht de binnenplaats op en nog geen minuut later stond de Paus ge heel alleen op een balkon van de eerste verdieping. Het protocol was doorbro ken. De Paus vroeg aan de groepen waar ze vandaan kwamen. Met zijn jonge me lodieuze stem vroeg Hij of de pelgrims de aflaat al verdiend hadden, hoe ze in Rome gehuisvest waren. In het begir. kwamen de antwoorden aarzelend, dan werden het hele spreekkoren, en toen de Paus een kleine groep vergeten was, riepen de mensen: „Maar wij Heilige Va. der, Wij zijn er ook nog". Het nieuws van deze onverwachte ontmoeting ging als een lopend vuur door de stad. Vierentwintig uur later waren er weer nieuwe pelgrims. De traditie was geschapen: vier massa audiënties per week er bij had men veroverd. Op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrijdag. En op de twee andere dagen Woensdag en Zaterdag is de Sint Pieter werkelijk te klein geworden. Veertigduizend men sen konden er in. Vijftigduizend ging ook nog. Vorige week waren het er zestig duizend, maar toen was de uiterste grens ook wel bereikt. En toen Woensdag duizenden de hekken voor zich gesloten vonden, is de Paus voor het begin van de audiëntie op de loggia gekomen om er de zegen te geven. Maar Zaterdag avond stonden er veertigduizend mensen buiten de basiliek, die met geen moge lijkheid meer binnen konden. Toen heeft de Heilige Vader al weer voor de eerste maal in de geschie denis van de pauselijke audiënties zich door de bronzen poort naar buiten laten dragen en is buitenom de Sint Pie ter binnen gegaan na eerst nog de sedia gestatoria te hebben laten omdraaien voor de laatste zegen aan de jubelende menigte. En terwijl hij over het plein gedragen werd, stond hij telkens weer op van de draagzetel, opdat iedereen de gelegenheid kreeg hem goed te zien. Op de balustraden boveh op de kolon- naden schenen honderden grote duiven te zitten stil en onbeweeglijk: maar als men goed keek, zag men, dat het de wijde kappen waren van de zusters van Vincentius a Paolo, die zich van een goede plaats verzekerd hadden De Sint Pieter is te klein geworden. Deze enorme tempel, die eeuwen lang de tienduizenden op de grote feestdagen van de Kerk met gemak kon bevatten, kan de honderdduizenden niet meer ver. werken. En het staat wel zo goed als vast dat de Heilige Vader het dogma van Maria ten Hemelopneming op 1 No vember zal moeten afkondigen op de trappen van de Sint Pieter. Tijdens de gebruikelijke Zaterdag massa-audiëntie waren er zo ont zaglijk veel pelgrims verzameld, dat 150.000 aanwezigen op het Pieters plein moesten blijven staan. Paus Pius XII kwam toen naar buiten om de pelgrims op het Sint Pietersplein te zegenen. Daarna gaf hij zijn ze gen aan do 60.000 pelgrims, die zich in de basiliek bevonden. Do electrificatie op het baanvak AmsterdamTwente is thans bijna voltooid. In de omgeving van Enschede zijn de electriciens met de laatste werkzaamheden bezig. Op 5'A meter boven de rails wordt de rijdraad gespannen. Nog korte tijd, en dan zullen hier do electrische treinen over de rails denderen. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. Stikker, heeft giste ren te New York geconfereerd met de administrateur van de E.C.A., Paul Hoff man. Na afloop van de bespreking zei mr. Stikker, dat gesproken was over de voortduring van het Europese herstel in verband met de nieuwe eisen voor een versnelde versterking der defensie. Hoewel mr. Stikker niet over bijzon derheden wilde uitweiden, zei hij, dat gesproken was over eventuele beslui ten, die op de vergadering van de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de landen van het Noord-Atlantisch Pact zullen worden genomen. Mr. Stikker zei: „Ons probleem is onze economische stabiliteit te behouden en ook om Euro pa krachtig te maken. Door de militaire gMÉjil I (Telefonisch van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen Gisteren, tijdens de tweede dag van het defensiedebat waarvoor de parle mentsleden teruggeroepen zijn van va- cantie, viel de nadruk op de economi sche gevolgen van de_ nieuwe defensie maatregelen. Aangezien Sir Stafford Crips nog steeds rustende is, was het de taak van minister Gaitskell, minister van Economische Zaken, het parlement en het land te waarschuwen voor het mogelijk gevaar van inflatie volgend op de verhoging van de defensie-uitgaven tot 36 milliard gulden in de eerstvolgen de drie jaren. Hij waarschuwde zijn gehoor dat het maken van exhorbitante winst niet zou worden toegelaten. De bestaande prijs- beheersing zou worden gehandhaafd, zo nodig uitgebreid. Hij vermaande de vakvereniging dat de verhoging van de soldij geneutraliseerd zou worden, in dien de vakbonden op grond van deze verhoging nieuwe looneisen zouden in dienen. Hij deelde mede dat de regering niet overwoog een tussentijdse begro ting in te dienen in October, zodat on vermijdelijke nieuwe belastingen niet in het zicht zijn voor het volgend voor jaar. Overigens bracht het debat van gis teren weinig belangrijks. Enkele so cialistische parlementsleden, waaron der Emrys Hughs en O. Davies. speel den in de communistische kaart door een tirade tegen de Amerikaanse „oorlogszaaiers". Dit soort onnozelheid schijnt altijd samen te moeten gaan met een bijna sprookjesachtige naïëveteit, getuige de opmerking van Davis: „Een socialistische regering heeft geen reden bang te zijn voor het communisme zolang haar beleid so cialistisch is". Het debat, dat tot heden vreedzaam 's verlopen dank zij de redelijke houding van Churchill en de zijnen, zou vandaag wel eens kunnen veranderen van at mosfeer. Er bestaat namelijk een moge lijkheid dat de regering vandaag haar plannen bekend maakt ten aanzien van de nationalisatie van staal en ijzer. In dien de regering inderdaad de doorvoe ring zou aankondigen op dit ogenblik van internationale crisis, is de moge lijkheid niet uitgesloten dat de oppositie haar lieve redelijkheid zal prijsgeven en verdere medewerking zal opzeggen aan een regering die zij, niet geheel ten onrechte, zou kunnen beschuldigen van partijpolitieke escapades in een tijd waarin het handhaven van de nationale eenheid van primair belang is. Churchill heeft inmiddels een motie ingediend, waarin de regering wordt aangespoord een einde te maken aan alle export van strategisch-belangrijke machinerieën en grondstoffen naar potentiële aanvallers. De Britse regering heeft besloten ten aanzien van de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie op haar stand punt te blijven staan en voor 1 October over te gaan tot de instelling van de commissie, die deze industrie zal behe ren, zo verneemt het Franse persbureau A.F.P. van betrouwbare zijde. Volgens sommige politieke kringen zou de lijst van personen, die deel uitmaken van de commissie, tegen het einde van de week bekend gemaakt worden. Vol gens de wet op de nationalisatie, die door het vorige parlement werd aange- nom:n, moet de nationale commissie voor staal uiterlijk 1 October a.s. zijn gevormd, -en moet de eigendomsover dracht na I Januari 1951 geschieden. Joego-Slavië. Zeven Joegoslaven, die voor Bulgarije zouden hebben gespionneerd, zijn gisteren door de Arrondissementsrecht bank te Nisj tot gevangenisstraffen, va riërend van 20 tot 10 jaar, veroordeeld. Zij zouden na de bevrijding van Joego-Sla- vië naar Bulgarije zijn gevlucht en in 1948 met wapens en propaganda-materiaal zijn teruggezonden om te spionneren en te trachten de Joegoslavische regering omver te werpen. Uit Vaticaanse kringen wordt gemeld, dat ongeveer 300 katholieke priesters in Joego-Slavië in de gevangenis zitten zon der berecht te zijn. Het was voor de 5.217.000 katholieken in Joego-Slavië tenge volge van de vervolging der priesters na genoeg onmogelijk de H. Mis bij te wonen of de sacramenten te ontvangen, aldus werd volgens Reuter in deze kringen gezegd. India. De Indiase provincie Assam, die op 15 Augustus werd geteisterd door een der ernstigste aardbevingen sinds men senheugenis, werd Woensdag opnieuw ge troffen door aardschokken, die veel korter duurden, doch sterker waren dan de vori ge. De beving ging gepaard met geluiden als kanonschoten. Zij duurde anderhalve minuut. Oost-Duitsland. Dr. Theiss, voormalig vice-premier van de Oost-Duitse staat Bran denburg, is Woensdag naar West-Berlijn gevlucht. Het aantal Oost-Duitse ministers, dat naar het Westen gevlucht is, is hierdoor tot 15 gestegen. Twaalf van deze voormalige Oost-Duit se ministers, die evenals Theis tot de chris tendemocratische partij behoren, zijn voor nemens met 70 voormalige Oost-Duitse par lementsleden en burgemeesters te Berlijn op 24 September een bijeenkomst van „ver bannen christendemocraten" te houden. Volgens een bekendmaking van de re geringsvoorlichtingsdienst in de Sovjet-zone van Duitsland heeft de ministerraad een vacantieverbod ingesteld voor allen, die bij de regering der Sovjet-zone werkzaam zijn. Wie op het ogenblik met vacantie is, moet teruggeroepen worden Als reden wordt aangegeven, dat de „grote opgaven", die de wetten tot verbetering der levensomstan digheden in de Soviet-zone stellen, inspan ning van alle krachten eisen, totdat de „aanvankelijke moeilijkheden van het be stuur" overwonnen zijn. Ver. Staten. J. O. McMahan, commis saris voor het volkswelzijn in Tennessee, heeft verklaard over inlichtingen te be schikken, dat te Memphis (Tennessee) een handel in baby's wordt gedreven, die zich tot in New York en Hollywood uitstrekt. Reeds meer dan 1000 baby's zouden op deze „markt" verhandeld zijn. De pleegouders zouden 750 dollar per kind hebben betaald. Brazilië. Twee B-29 bommenwerpers van de Brazialiaanse luchtmacht zijn gis teren op ver uit elkander gelegen punten in Brazilië verongelukt, waarbij 17 man vliegend personeel om het leven kwam. Zeven hunner verloren het leven bij een vliegongeluk nabij Niteroi en de overige tien bij een vliegongeluk nabij de stad For- taleza. krachtsinspanning kan het herstel enige tijd langzamer gaan, maar wij hopen in economisch opzicht' het evenwicht te bewaren." „Sommige landen, zoals Groot-Brit- tannië, Frankrijk en België, die in staat zijn oorlogsmateriaal te vervaardi gen, zullen minder van de situatie te lijden hebben, dan landen zonder faci liteiten voor de oorlogsproductie", zei hij. ,,De meeste Europeanen geloven niet, dat een algemene oorlog voor de deur staat", zei hij. „Ik voor mij ge loof niet, dat Rusland op dit ogen blik een openlijke oorlog wil. Wij zijn van oordeel, dat Europa de tijd heeft om zich voor te bereiden. Feitelijk geloven wij, dat de toe stand zich niet alleen in Europa, maar ook op Korea ten goede wijzigt. In dien de oorlog op Korea gelocaliseerd kan worden, zal de gehele wereld situatie ongetwijfeld ongelofelijk veel gemakkelijker worden." De minister zei, dat men in Neder land algemeen van mening was, dat Duitsland snel hersteld behoorde te worden en dat West-Duitsland herbe wapend moest worden om aan de drei ging van een mogelijke invasie het hoofd te kunnen bieden. „Het is voor de Europese defensie noodzakelijk Duitsland een deel van de lasten te laten torsen", zei hij. Minister Stikker uitte zijn waardering voor Truman's besluit om meer Ameri kaanse troepen naar Europa te sturen. Hij zei tijdens de reis naar New York Europese problemen met Bevin te heb ben besproken en sinds zijn aankomst niet-officiële besprekingen met. andere ministers te hebben gehad. Hfj was er van overtuigd, dat de komende vergadering van de Atlanti sche Raad concrete besluiten ter bevor dering van de wereldvrede zou opleve ren. (Telefonisch van onze Belgische correspondent) BRUSSEL, Donderdagmorgen Terwijl bladen als „Le Soir", „La Dernière Heure" en „La Nation Beige" er zich toe bepalen de beslissing van de Belgische regering om de communisten uit de openbare diensten te weren zonder commentaar af te drukken, is deze beslissing door de katholieke pers en met name in Vlaanderen gunstig ont vangen, ook al ontveinst men zich de moeilijkheden niet, die de toepassing ervan kan meebrengen. Anderzijds vreest men ook, dat de maatregelen wat laat komen en de communisten inmiddels heus niet zullen hebben stilge zeten. De „Libre Belgique" merkt op, dat de regering door haar voorgenomen krachtdadig optreden niettemin moeilijk de muitery van Juli j.l. zal kunnen doen vergeten, die hoofdzakelijk gecommandeerd werd door de rode syndi caten, waarvan de leiding heel broederlijk berustte zowel bö de communisten als bij de socialisten. Geen wonder dat het Algemeen Chris telijk Werkliedenverbond verre van te vreden is met de zeer bescheiden straf fen, die de regering met grote huiverig heid hoopt toe te passen tegen degenen, die in de openbare diensten tijdens het Juli-oproer de arbeidsvrijheid hebben pogen te belemmeren. De extreem-links socialistische mi lieux zijn door dat alles aanzienlijk versterkt en het commentaar van de socialistische „Peuple" op de anti-com munistische veldtocht van de regering- Pholien is dan ook minstens zo fel als dat van de „Drapeau Rouge". Behalve dat de socialistische kopstuk ken en vandaag zelfs Spaak de regering inzake haarmilitaire politiek beschul digen van overhaasting en overdreven ijver, acht de „Peuple" het grootste voorbehoud gepast voor wat de maatre gelen tegen de communisten betreft, die zij als de reinste stommiteit bestempelt, omdat ze tot gevolg zullen hebben een op electoraal plan uitgeschakelde partij een feller karakter te geven. Het blad vindt, dat het Belgische volk zichzelf wel kan verdedigen tegen de Stalinis tische infectie en nit gehechtheid aan de vrijheid van mening nu spontaan de zijde zal kiezen van de slachtoffers van de zuivering. Na te hebben gepleit voor he,t gebrui ken van uitsluitend democratische en niet-totalitaire middelen in de strijd te gen het communisme en de formule van Pholien zeer betwistbaar te hebben ge noemd, besluit „Le Peuple" met de vraag wanneer men denkt over te gaan tot een anti-fascistische zuivering van de gelederen van de Christelijke Volks partij. „Le Peuple" vergeet echter niet al leen, dat een vijfde colonne in de staatsdiensten de regering volkomen kan ondermijnen, waarvoor niet al leen 1940, doch ook de recente gebeur tenissen een duidelijk bewijs zijn, doch vergeet tevens dat de communis tische partijsecretaris Lalmand in Maart van verleden jaar een verkla ring aflegde, welke juist op het onder havige gebied niets aan duidelijkheid te wensen overliet. De houding van „Le Peuple" wijst er intussen op, dat de katholieke regering voor deze en andere omstreden maatregelen om het vertrouwen van het parlement zal moeten vragen. Wat de communistische reactie betreft, zij is van "het gebruikelijke kaliber. De maatregel heet opgelegd te zijn door de oorlogsstokers van Washington en zal volgens de „Drapeau Rouge" de reactie van heel de arbeiderswereld verwekken, zoals dat reeds eerder het geval was. Intussen kondigt het blad een affiche Met tien tegen twee stemmen heeft de Amerikaanse senaatscommissie voor de strijdkrachten besloten in te gaan op president Trumans verzoek om voor ge neraal Marshall een uitzondering te ma ken op de wet, die het benoemen van oud-militairen tot minister van Defensie binnen tien jaar na het verlaten van de militaire dienst verbiedt. De benoeming van Marshall tot minis ter van Defensie is gunstig ontvangen door de delegaties bij de driemogend- hedenconferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken te New York, zo meldt Reuters diplomatieke correspondent. De gedelegeerden brengen in herinne ring, dat Marshall als Amerikaans staf chef in de tweede wereldoorlog steeds de nadruk heeft gelegd op het belang van de strijd in Europa, zelfs op ogen blikken, dat de openbare mening in de Verenigde Stater, zich ten sterkste uit sprak voor concentratie van de oorlogs inspanning in het Verre Oosten. Hierbij kwam Marshall meer dan eens in conflict met generaal MacArthur. De gedelegeerden verwachten niet, dat Marshall zal toelaten, dat de on middellijke noodzakelijkheid om de tegenslag in Korea te verhelpen een ongunstige invloed zal hebben op de door hem nodig geachte politiek om West-Europa als een vitaal bastion van de niet-communistische wereld te De- vei ligen. Men verwacht, dat generaal Mar shall, die na zijn missie in China een zeer positief standpunt inneemt tegen over de oorzaken van de communisti sche overwinning en de ineenstorting van Tsjiang Kai-Sjek's regiem, de vi- De Deense socialistische minderheids regering die 9 Augustus aftrad, heeft besloten aan te blijven, nadat een week lang vergeefs getracht was met de an dere partijen tot overeenstemming te komen over een meerderheids-coalitie regering. Eerder op de avond had de socialis tische leider Hans Hedtoft de Koning meegedeeld, dat het hem niet gelukt was een coalitieregering van socialisten, liberalen en radicalen te vormen. Hed toft hoopt thans op medewerking van de andere partijen in de Deense Tweede Kamer, waar de socialistische partij 59 van de 151 zetels bezet. Hij wil de par tijleiders bijeenroepen voor een bespre king van de moeilijkheden. waarvoor de nieuwe Tweede Kamer zich gesteld ziet. Hedtoft hoopt voor zijn regering de steun van de radicaal-liberalen er. de Georgisten te krijgen, die ieder 12 ze tels hebben. sie van Londen en Parijs op het pro- bleer-Formosa zal kunnen begrijpen. Generaal Marshall staat er om bekend, dat hij zijn medewerkers het overgrote deel van het werk laat doen en zichzelf bepaalt tot de formulering van de hogere politiek. Men verwacht, dat hij de op het depar tement van Defensie gevolgde methode veel meer in overeenstemming zal bren gen met de methode, die op het depar tement van Buitenlandse Zaken in ge bruik is. Toen Marshall in Januari 1947 minis ter van Buitenlandse Zaken werd, was Acheson onderstaatssecretaris en behield deze functie nog zes maanden. Beide mannen hebben dus eigenlijk gezamenlijk de hoofdlijnen van de poli tiek ontworpen, die de Ver. Staten op het ogenblik volgen. Officieren uit 14 landen wonen deze week de militaire conferentie bij, welke gehou den wordt in het wereldcentrum voor mo rele herbewapening te Caux sur Montreux in Zwitserland. Zij werden tot deze conferentie uitge nodigd, die ten doel heeft de ideologische aspecten van de nationale en internationale defensie te hespreken. In de uitnodiging werd opgemerkt, „dat Korea eens te meer aantoont, hoezeer de ideologische factor in de moderne oorlog voering van het uiterste gewicht is." Het wordt dringend noodzakelijk geacht „een morele ideologie tot ontwikkeling te bren gen, die op een wereldfront de materialis tische ideologieën doeltreffend het hoofd kan bieden". Aanwezig zijn o.a.: generaal J. du Vigier, commandant van de eerste Franse pantser divisie ten tijde van de geallieerde invasie in Frankrijk, Schout bij Nacht sir Edward Cochrane, Engeland, It. generaal Ivar Holm- quist, opperbevelhebber van het Zweedse leger gedurende de oorlog. Ook een groep Nederlandse officieren is aanwezig, onder wie: kolonel Couzy, directeur van de ho gere krijgsschool, en kolonel Puffius, gou verneur van de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda. Volgens Lloyds Register of Shipping gingen van de wereldkoopvaardijvloot in het laatste kwartaal van 1949 door allerlei oorzaken 104 stoom- en motor schepen van in totaal 162.965 bruto ton verloren. Hiervan waren 31 Britse en Ierse schepen van in totaal 84.210 bruto ton. Noorwegen verloor 8 schepen van in totaal 7.576 brt, Denemarken 7 sche pen van 3.448 ton, Spanje 6 schepen van 5.427 ton, de V.S. 6 schepen van 1.191 ton en Centraal en Zuid-Amerika 4 schepen van 12.052 ton. en voor begin November een massa meeting in het Heyselstadion aan tegen de verlenging van de dienstplicht en tegen de voorgenomen tijdelijke weder- oproeping van de lichtingen vanaf 1945. De communisten, die de tweejarige dienstplicht in de Sovjet-Unie en Tsje- choslowakije wel toejuichen, pogen in België de ontevredenheid van de arbei dende klasse over genoemde maatrege len uit te buiten tot het scheppen van een sfeer van proletarische solidariteit te hunnen gunste. Mocht de regering tot de uitvoering van haar maatregelen tegen de commu nisten kunnen overgaan, dan zullen de moeilijkheden echter pas voor goed be ginnen. Waar immers de grens trekken? Hoe de communisten scheiden van de extreem-linkse socialisten? Hoe de ge heime leden opsporen, en de l^den van de mantelorganisaties? Welke houding aan te nemen tegen het onafhankelijk front van Demany, die weliswaar uit de communistische partij is getreden, maar daarom nog lang niet betrouwbaar is? En wordt de toestand niet gevaarlijker, wanneer in de staatsdiensten alleen de geheime communistische spionnen over blijven? Intussen heeft de maatregel het voor deel, dat de socialisten open kaart zul len moeten spelen en zich ditmaal tus sen twee vuren zien in eigen gelederen, die van hun gematigde vleugel en van de extremisten in hun rangen. Wellicht is de politiek van Buset er echter vooral op gericht om het de homogene C.V.P.-regering zo lastig te maken, dat deze tenslotte tot een nieu we coalitie moet besluiten onder om standigheden, die d» C.V.P. voor alle socialistische eisen zal doen zwichten en Buset opnieuw het heft in handen spelen. Of een dergelijke partijpolitiek met het oog op de internationale toe stand niet zeer gevaarlijk is en de juist nu zo nodige nationale verzoening in de weg staat, is een vraag, die men in de gegeven omstandigheden liever niet genoodzaakt zot! zijn te stellen. Een combinatie van Nederlandse in dustriëlen heeft op de rand van de Bus- sumse heide een woning gebouwd, vol gens bestekken van Australische archi tectuur. De woning, welke geheel van geolied vurenhout is opgetrokken en is afgedekt met eternietleien, bevat een grote woonkamer, twee slaapkamers, modern ingerichte keuken, bij-keuken en douche-cel, alles gelijkvloers. Deze woning is bedoeld als proto-type voor een eventueel voor Australië te bouwen serie woningen, welke dan in Nederland in onderdelen zou worden afgeleverd. Zoals bekend, is er in Austra lië een zeer grote woningnood, o.a. ont staan door de steeds toenemende emi gratie. Een Australische commissie maakt thans een reis door verschillende Euro pese landen en is ook in onderhande ling getreden met Nederlandse combi natie. De commissie vraagt in verschil lende landen offerten van dit soort wo ningen in series van 1000 of 2000. De onderhandelingen met de Nederlanders zijn in een vergevorderd stadium en als deze het gewenste verloop hebben, zul len ook van Nederland uit series van 1000 van deze woningen naar Australië geëxporteerd worden. Alles wordt in Nederlandse fabrieken pasklaar gemaakt en per boot naar Australië vervoerd, waar de huizen zo weer in elkaar gezet kunnen worden. De minister-president, dr. W. Drees, heeft namens de raad van ministers tele grafisch aan de Zuid-Afrikaanse rege ring een bewijs van deelneming overge bracht. H.M. de Koningin zal zich door haar gezant te Pretoria laten vertegen woordigen bij de rouwdienst, die voor wijlen generaal Smuts zal worden ge houden. Een krans van H.M. is per iijn- toestel van de K.L.M. naar Pretoria overgebracht Het internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied heeft, naar Woensdag te Düsseldorf bekend werd gemaakt, de nieuwe maximum exportprijzen voor Duitse kolen, die door de West-Duitse regering waren voorgesteld, goedge keurd. Door de nieuwe prijslijsten wordt het verschil tussen de exportprijzen en de binnenlandse prijzen, dat 5.60 Dm. per ton bedroeg, verminderd tot gemid deld 4.35 Dm. per ton. De binnenlandse prijzen zijn lager dan de exportprijzen, die naar gelang van de landen van be stemming en de kwaliteit van de kolen uiteenlopen. De nieuwe prijzen krijgen terugwerkende kracht tot 1 Juli j.L Woensdagmiddag omstreeks vier uur is in het strand aan het Zuid-Westelijk deel van Ameland plotseling een gat van zestig meter in het vierkant en twaalf meter diep geslagen. Dit deel van het eiland brokkelt nog steeds af, reden waarom men bezig is een hechte zee wering aan te leggen. Ongelukken deden zich niet voor. Wel wordt gevreesd voor het behoud van een strekdam, juist naast het gat gelegen. Op de Woensdag geëindigde Europese tabaksconferentie zijn twee moties aan genomen. In de eerste worden de rege ringen en fabrikanten aangespoord meer Europese tabak in hun mengsels te ver werken teneinde een maximaal gebruik van de Europese productie te maken. In de tweede wordt gewezen op de nood zakelijkheid van een doeltreffender in ternationale samenwerking op tabaks gebied. Er werd een commissie benoemd, die een ontwerp voor de samenwerking zal opstellen, dat op het wereldtabaks- congres te Amsterdam in 1951 bespro ken zal worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1950 | | pagina 5